Praha - Noc plná škrtů - takové bylo středeční jednání vlády, které začalo v půl šesté a skončilo až po půlnoci. Nejvíce lidí se dotkne snížení základní daňové slevy a omezení stavebního spoření.
Ministři současně schválili návrh státního rozpočtu na rok 2011, který počítá se schodkem 135 miliard korun. "Deficit veřejných financí nemá překročit 4,6 procenta HDP. V roce 2012 se pak chceme dostat na 3,5 procenta a v roce 2013 na 2,9 procenta," řekl předseda vlády Petr Nečas.
Čtěte více: Schodek rozpočtu na rok 2011? Vláda říká 135 miliard |
Schválené body ještě musí odsouhlasit sněmovna, měla by o nich jednat už v říjnu. Vláda se může spolehnout na jasnou většinu poslanců. Převahu má zatím i v Senátu, rychlé schválení změn ale mohou zkomplikovat říjnové volby.
Co ve středu na vládě prošlo a co ne? Přinášíme přehled významnějších rozhodnutí, podrobnosti najdete v samostatných článcích.
Povodňová daň
Podle očekávání prošla takzvaná povodňová daň. Lidé tak státu zřejmě zaplatí o stokorunu měsíčně navíc oproti nynějšku.
Od ledna má totiž klesnout sleva na poplatníka, a to z dosavadních 24 840 na 23 640 korun ročně, tedy o stovku měsíčně. Slevu využívá každý, kdo má zdanitelné příjmy.
Druhý z návrhů ministra financí Miroslava Kalouska - snížení daňové slevy na dítě o 240 korun ročně - ale neprošel, nenašel podporu koaličních partnerů.
Čtěte podrobněji: Povodňová daň ve vládě prošla, nižší sleva na dítě ne Jak ministr Kalousek přišel na povodňovou stokorunu |
Škrty ve stavebním spoření
Beze změn prošel Kalouskův návrh na omezení státního příspěvku ke stavebnímu spoření.
Novela zavádí 50% srážkovou daň na státní příspěvek za rok 2010, vyplácený v roce 2011. Počínaje podporou za rok 2011 pak má být speciální daň nahrazena snížením státní podpory přímo v zákoně. Ta nebude - na rozdíl od srážkové daně - poloviční oproti současnosti, ale klesne "jen" z maximálních 3000 na 2000 korun (přesněji z 15 na 10 procent základu).
Skončit má také daňové osvobození úroků ze stavebního spoření. Nově budou zdaněny 15 procenty, tedy stejně jako daň z příjmů, a to počínaje úroky připsanými v roce 2011.
Škrty se dotknou všech smluv, tedy včetně těch, které byly nebo budou uzavřeny do konce letošního roku. Výrazněji je pocítí lidé se smlouvami uzavřenými do konce roku 2003, na něž dosud čerpali podporu až 4500 korun ročně. Ti za letošní rok dostanou jen 2250 korun (50% daň) a počínaje dalším rokem pak jen dva tisíce, tedy stejně jako lidé s novějšími smlouvami
Čtěte podrobněji: Hotovo, stát od ledna škrtá ve stavebním spoření Škromach: Sáhne-li vláda zpětně na spoření, jde k soudu |
Porodné jen pro chudší rodiny
Vláda schválila také zrušení porodného jako plošně vyplácené sociální dávky. Dosud platilo, že ji dostávala každá rodina bez ohledu na svou ekonomickou situaci, a to ve stejné částce (jednorázově 13 tisíc korun) po každém porodu nezávisle na dosavadním počtu dětí.
Od roku 2011 mají porodné dostat jen rodiny, jejichž čistý příjem je menší než 2,4 násobek životního minima. Jde o stejnou hranici, jaká dosud platí pro získání přídavků na děti.
Dávku dostanou jen na první dítě, nikoliv už na další v pořadí.
Čtěte podrobněji: Konec porodného, nižší rodičovská. Schváleno Otcovská dovolená nebude, stát podpoří částečné úvazky |
Rodičovský příspěvek
Vláda odmítla nečekaně výrazné škrty v rodičovském příspěvku, navržené ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem (podrobněji jsme o návrhu psali v tomto článku).
"Rozhodli jsme se striktně držet původního záměru z koaliční smlouvy. Škrty se tedy nedotknou dvouleté ani tříleté varianty. Pouze čtyřletá klesne tak, aby v celkovém objemu byla rovnocenná dvouleté," říká premiér Petr Nečas.
Podle výpočtů online deníku Aktuálně.cz by se tato změna výrazně dotkla nezaměstnaných matek. Oproti dosavadnímu stavu dostanou od státu až o 45 tisíc korun méně (za celou dobu pobírání příspěvku).
Podrobnosti o schválených změnách zatím vláda nezveřejnila. Není tak ani jasné, zda a jak se škrty ve čtyřleté variantě dotknou rodičů, kteří už příspěvek pobírají.
Z Nečasových slov také vyplývá, že vláda nakonec zřejmě neschválila pružnější přechody mezi jednotlivými variantami čerpání, což měla být hlavní výhoda Drábkem navržené reformy.
Více o Drábkových návrzích: Drábek přitvrdil, rodičovská klesne víc. Až o 46 tisíc Rodičovská: Změna plánu, škrty mají přijít už v lednu |
Podpora v nezaměstnanosti
Od ledna se mají zpřísnit pravidla pro podporu v nezaměstnanosti.
Kdo sám podá výpověď nebo odejde dohodou, dostane nižší podporu. Ve standardní výši mu zůstane jen tehdy, jestliže šlo o "vážné důvody". Podrobně jsme o úskalích tohoto návrhu psali v samostatném článku.
Druhá novinka pak ruší podporu všem, kdo při odchodu z předchozí práce dostali od zaměstnavatele odstupné. Po dobu, kterou mu pokrývá odstupné, nemají nárok na podporu. Nicméně po skončení této doby - pokud stále ještě hledají práci - pak mohou pobírat podporu v normální výši a délce. Prakticky se jim tak jen odloží o pár měsíců, ale nezkrátí.
Lidé si už nebudou moci k podpoře v nezaměstnanosti přivydělat polovinu minimální mzdy jako dosud, tedy 4000 korun. Pokud by zároveň s podporou měli další příjem, na podporu by ztratili nárok. Naopak speciální příspěvek získá uchazeč o práci, který se rozhodne podnikat.
Čtěte podrobněji: Kdo dá výpověď, přijde o podporu? Vládní plán má díry |
Zdanění důchodů
Další schválená novinka se dotkne důchodců, pokud mají vedlejší příjem přesahující trojnásobek průměrné měsíční mzdy. Nově pak budou muset zdanit důchod, který pobírají.
Tato změna by čekala na důchodce s příjmy zhruba nad 70 tisíc korun měsíčně.
Jinými slovy: Jde o zrušení daňového osvobození důchodu, pokud součet příjmů ze závislé činnosti a dílčích základů daně v případě příjmů z podnikání a jiné samostatné činnosti a příjmů z pronájmu přesáhne 840 tisíc korun ročně.
Konec výhod pro fotovoltaické elektrárny
Vláda se shodla na konci daňových prázdnin pro fotovoltaické elektrárny a další obnovitelné zdroje energie. Osvobození skončí rychleji, než se čekalo.
"Naposledy půjde tuto výhodu využít za zdaňovací období roku 2010, a to i pro dříve zprovozněná zařízení," říká ministr financí Miroslav Kalousek.
"Současně se sníží odpisová výhodnost technologické části elektráren. To, co se nyní odpisuje ve druhé a třetí skupině, prodloužíme bez výjimky na 20 let," dodává Kalousek.
Další daňové výjimky
Od ledna 2011 mají - kromě už zmíněných - skončit také některé další daňové výjimky.
Pokud si lidé vyberou předčasně (před dosažením 60 let věku) peníze ze životního pojištění, zaplatí 15% daň z příjmů za příspěvek, který na pojištění dostali od zaměstnavatele.
Skončit má daňové osvobození přídavku na bydlení u vojáků z povolání a příslušníků bezpečnostních sborů. Oproti původnímu plánu ale nemá být zdaněno odchodné.
Vláda chce škrtat i na politicích: Skončí osvobození platu prezidenta republiky a renty bývalého prezidenta od daně z příjmů. Zdaněny budou také poslanecké náhrady například za dopravu nebo bydlení (nadále však na ně budou mít nárok i ti poslanci, kteří je ve skutečnosti nepotřebují).
Skončit má i poloviční sleva na dani z příjmů právnických osob, kterou dosud mohou uplatňovat zaměstnavatelé zdravotně postižených osob. Dosud na ni mají nárok firmy s alespoň 25 zaměstnanci, pokud mají více než polovinu pracovníků se zdravotním postižením.
Hlavní vlna rušení výjimek má nicméně přijít až od roku 2012 se zcela novým zákonem o daních z příjmů. Kalousek chce zrušit například daňové zvýhodnění hypoték, stravenek a dalších zaměstnaneckých benefitů (podrobněji v tomto přehledu).
Nižší nemocenská
Vláda chce zachovat škrty v nemocenských dávkách tak, jak je (původně jen dočasně pro rok 2010) snížil Janotův úsporný balíček. Po dvou měsících nemoci tedy lidé dostanou jen 60 procent vyměřovacího základu, nikoliv 72 procent jako v minulosti.
Oproti původním plánům Topolánkovy vlády neklesne výše odvodů na nemocenské pojištění zaměstnavatelů. Naopak: Zaměstnavatelé budou zaměstnancům platit nemocenskou místo státu o týden déle než dosud (formou náhrady mzdy), tedy až do 21. dne pracovní neschopnosti.
Osoby samostatně výdělečně činné tak zůstanou bez nemocenské tři týdny místo dvou, i když si pojištění budou dobrovolně platit ve stejné výši jako dosud.
Příspěvek na péči v prvním stupni má klesnout ze dvou tisíc na 800 korun.
Platy státních zaměstnanců
Změnu platových tabulek státních zaměstnanců zatím vláda neschválila. Hodlá ještě jednat s odbory a definitivně se rozhodnout zřejmě do 14 dnů.
Vláda nicméně trvá na tom, že objem peněz na platy se v příštím roce sníží o deset procent. Záleží na jednotlivých rezortech, jakou formu zvolí.
Současně se snížením rozpočtu na platy mělo už od ledna dojít k zásadním změnám v platových tarifech státních zaměstnanců. Ty ale nakonec nastanou o rok později, než dosud vláda plánovala.
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek totiž ve středu souhlasil s odborářským návrhem na vytvoření pracovní skupiny, která by jednala o systémových změnách platných až počínaje rokem 2012.
Drábek si však dal podmínku: Pro rok 2011 musí odbory přistoupit na jakousi přechodnou variantu - pásmové odměňování. Podrobnosti jsme přinesli v tomto článku.
Přestože se odbory zatím jasně nevyjádřily, vláda se nakonec shodla, že pásmové odměňování pro příští rok zavede, a zásadní změny tak o rok odsune. Podrobnosti má doladit v dalších dnech.
Čtěte podrobněji: Změna platových tarifů se odkládá. O 14 dnů, nebo o rok Stát sníží platy. Za odsezená léta už víc peněz nebude Vláda nemusí škrtat platy, jen chtít spořit jinde |
Výběr DPH od firem
Ministři souhlasili také s novelou zákona o dani z přidané hodnoty, která podnikatelům umožní, aby nemuseli platit DPH za zboží a služby dodané firmám, které jim za ně nezaplatily a jsou v insolvenci.
Na druhou stranu chce stát více bojovat proti souvisejícím daňovým únikům. Chce proto uzákonit, aby za nezaplacenou DPH ručil - za stanovených podmínek - kromě dodavatele také odběratel.
Čtěte podrobněji: Placení DPH u faktur se změní, ručit má i odběratel |