Cigarety opět zdraží, stát zvýší spotřební daň

Petr Kučera Petr Kučera
18. 6. 2010 9:50
Daň se má zvýšit dvakrát - od ledna 2012 i 2014
Foto: Jaroslav Jiřička

Praha - Ministerstvo financí podle očekávání navrhlo další zvýšení sazeb spotřební daně z tabákových výrobků. Má k němu dojít ve dvou krocích - k 1. lednu 2012 a k 1. lednu 2014.

"Návrh novely jsme předložili do mezirezortního připomínkového řízení," říká náměstek ministra Peter Chrenko. Zvýšení daně vyplývá ze směrnice Evropské unie, který stanovuje nové minimální sazby z tabákových výrobků a dále upravuje strukturu spotřební daně z cigaret a mění i definice tabákových výrobků.

Pevná sazba daně z cigaret se má od ledna 2012 zvýšit z 1,07 na 1,12 koruny za kus, procentní sazba (28 %) se nemění. Celková daň má vzrůst z dosavadních minimálně 2,01 koruny na 2,10 koruny za kus. Krabička cigaret by tak zdražila zhruba o dvě koruny.

Chrenko předpokládá, že státní rozpočet si díky změně polepší v roce 2012 zhruba o 2,4 miliardy korun.

Další zvýšení - od ledna 2014 - se pak má odvíjet od aktuálního kurzu eura vůči české koruně. Podle důvodové zprávy k návrhu, kterou má online deník Aktuálně.cz k dispozici, se v průměru nepředpokládá celkové zdražení vyšší než tři koruny na krabičku.

Evropská komise ve studii k příslušné směrnici uvádí, že spotřeba cigaret v EU se během pěti let (2002-2006) snížila o více než 10 procent. Za stejné období se spotřební daň zvýšila o více než 30 procent. Aby se i v dalších letech dosáhlo přiměřeného snížení spotřeby, došla Komise k závěru, že je nutné navyšovat spotřební daně, a to nejen o výši inflace.

Chce také odstranit dosavadní značné rozdíly mezi členskými státy v sazbách spotřební daně, což vede k pašování a přeshraničním nákupům v rámci EU.

Další navrhované změny vyplývají podle Chrenka z praktických zkušeností při správě daní. "Jedná se zejména o regulaci předzásobení tabákovými výrobky v případech očekávané změny sazeb spotřební daně z cigaret, vazbu uvedení cigaret do volného daňového oběhu na aktuální cenu a osvobození tabákových výrobků od spotřební daně při zničení pod dohledem správce daně," upřesňuje.

V oblasti zdanění lihu pak ministerstvo navrhlo legislativní opatření, která mají zajistit splnění podmínek stanovených České republice pro uplatňování trvalé výjimky udělené Evropskou komisí. Tato výjimka umožňuje uplatňovat sníženou sazbu spotřební daně, která není vyšší než 50 % základní vnitrostátní sazby spotřební daně z lihu, pro líh obsažený v ovocných destilátech z pěstitelského pálení. Uplatnění snížené sazby je omezeno na množství 30 litrů vyrobených na domácnost pěstitele ročně, určených výhradně pro osobní spotřebu.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Možná zvýšíme daně, připustil poprvé Petr Nečas
Placení DPH u faktur se změní, ručit má i odběratel
Daňové výhody při nákupu auta končí, zbývá pár dní
 

Právě se děje

Další zprávy