vláda

Libanon má po více než roce novou vládu, dosavadní rezignovala po výbuchu v Bejrůtu

Libanonský designovaný premiér Nadžíb Míkátí v pátek podepsal s prezidentem Michelem Aúnem dekret o nové vládě. Libanon tak má standardní vládu po více než roce. Kabinet dosluhujícího premiéra Hasana Dijába podal demisi po loňské srpnové explozi v bejrútském přístavu.

Při podpisu dekretu byl předseda parlamentu Nabí Barrí, vláda se má poprvé sejít v pondělí.

Jeden z nejbohatších mužů v zemi Míkátí slíbil, že udělá vše, co je v jeho moci, aby zastavil propad libanonské ekonomiky.

Libanon prožívá hlubokou ekonomickou krizi a ustavení vlády mu otevírá cestu k obnově rozhovorů s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) o možné pomoci, uvádí Reuters. Libanonská měna ztratila ve srovnání s rokem 2019 až 90 procent své hodnoty a podle odhadů žijí tři čtvrtiny Libanonců v chudobě. Stát není schopen zajistit elektřinu a dodávky jsou omezeny na několik hodin denně, stejné potíže jsou s pohonnými hmotami.

"Situace je obtížná, ale budeme-li pracovat společně, není nemožné ji vyřešit," řekl Mítákí před novináři.

Zdroj: ČTK

Polskou vládní koalici opustila strana Dohoda, předsedu odvolal prezident

Polskou vládní koalici, která je u moci od listopadu 2015, opustila menší strana Dohoda, jejíhož předsedu Jaroslawa Gowina prezident Andrzej Duda na návrh premiéra Mateusze Morawieckého (Právo a spravedlnosti - PiS) odvolal z funkcí vicepremiéra a ministra rozvoje, práce a technologií. Vládní mluvčí tento krok vysvětlil laxním přístupem Gowina k vládnímu programu obrody země po pandemii, nazvanému Polský úděl. "Ve vládě není místo pro toho, kdo popírá její práci," prohlásila mluvčí PiS Anita Czerwińská. Odchod Dohody z koalice neznamená rozpad vlády, poznamenala agentura AFP.

Dohoda byla považována za nejumírněnějšího partnera v konzervativní koalici. Vicepremiér své výhrady vůči Polskému údělu vysvětloval tím, že nesouhlasí se zvyšováním daní střední třídě, které má program zaplatit, Za "nesmyslný" pokládal také spor Varšavy s Evropskou unií o soudní reformu. Gowin měl rovněž výhrady k projednávanému zákonu, který má podle svých kritiků umlčet nezávislou televizi TVN, vlastněnou americkou společností.

Odstranění Gowina z vlády a projednávání kontroverzního návrhu mediálního zákona ve sněmovně si polská média vykládala jako známku, že PiS si zajistila většinu hlasů v Sejmu, dolní komoře parlamentu, i bez zákonodárců loajálních ke Gowinovi. Při dnešním jednání Sejmu ale PiS nedokázala prosadit své záměry a schůze byla na návrh opozice odročena do 1. září.

Opoziční deník Gazeta Wyborcza označil tento průběh jednání sněmovny za "senzační". Připustil však, že PiS chyběli dva poslanci, kteří jsou v zahraničí, a že je možné, že dříve "domluvení" nezávislí poslanci se na poslední chvíli rozhodli zvýšit svou cenu.

Zdroj: ČTK

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Pokračovat