Plaťte daně dřív, než je spočítáte. Ta absurdita skončí

Petr Kučera Petr Kučera
11. 8. 2010 7:07
Stát začne počítat úroky z prodlení až od pátého dne
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Od příštího roku bude možné zaplatit daně o pár dní později oproti současnému stavu. Nový daňový řád, který schválila ještě předchozí sněmovna, tím nepřímo odstraňuje nechtěný důsledek loňského zákona o platebním styku.

Od loňského listopadu je totiž v praxi nutné zaplatit daň zhruba o dva dny dříve, než skončí termín pro samotný výpočet daně (podání daňového přiznání). Za úhradu daně se nově považuje nikoliv den, kdy poplatník odeslal peníze ze svého účtu, nýbrž až den, kdy je banka připsala na účet finančního úřadu (státu).

Od ledna 2011 se mají pravidla opět zmírnit. Nikoliv přímo odložením dne splatnosti, ale "pouze" posunutím okamžiku, kdy začne vznikat úrok z prodlení. Nově se má počítat až od pátého pracovního dne po vzniku daňové povinnosti (termínu pro podání přiznání).

"Poplatníci, kteří po 1. lednu 2011 zaplatí daň za poslední chvíli, tak oproti současnému stavu nebudou vystaveni žádné sankci," říká mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Rezerva čtyř pracovních dnů podle něj více než dostatečně pokryje lhůtu, kterou mají banky na převod peněz.

Úroky z prodlení

  • Za pozdní zaplacení daně hrozí úroky z prodlení, odpovídající (ročně) výši repo sazby stanovené Českou národní bankou, zvýšené o čtrnáct procentních bodů. Repo sazba nyní činí 0,75 procenta.
  • Zároveň však platí, že úrok z prodlení se neplatí, jestliže jeho částka nepřesáhne 200 korun. Pokud tedy daňová povinnost činí například 40 tisíc korun a dojde na účet finančního úřadu o dva nebo tři dny později, žádná sankce poplatníkovi nehrozí.
  • Podle návrhu ministerstva financí se od ledna 2011 mají úroky z prodlení počítat až od pátého dne po termínu daňové povinnosti (lhůtě pro podání přiznání).

Řešení absurdního stavu, který se vedle daní z příjmů týká třeba také pravidelných plateb daně z přidané hodnoty firmami, navrhovala i takzvaná exit strategy. Tu zpracovala už na začátku letošního roku Fischerova vláda jako doporučení pro nový kabinet.

Exit strategy však navrhovala přímo posunutí splatnosti o pět dnů. Návrh novely daňového řádu, který nyní dokončilo ministerstvo financí, však tuto změnu neobsahuje. "Vzhledem k posunutí počítání úroků z prodlení je už nadbytečné výslovně odložit i splatnost, navíc by se dotklo více daňových zákonů, než pouze daňového řádu," dodává Jakob.

Exit strategy doporučovala také odložit termín pro podání přiznání k dani z nemovitostí, a to z konce ledna na konec února. Pro některé poplatníky s velkým množstvím nemovitostí je prý totiž dosavadní termín poměrně krátký.

"K tomuto návrhu jsme zatím nepřistoupili. Proti posunutí termínu o měsíc jsou obce jako příjemci daně z nemovitostí. Prosazují naopak, aby dostaly tyto prostředky co nejdříve," vysvětluje mluvčí ministerstva.

Kromě odstranění "technických" nedostatků současného zákona má chystaná novela daňového řádu naplnit jeden z bodů programového prohlášení vlády: Lhůta pro (dodatečné) vyměření daně finančním úřadem se prodlouží ze tří na pět let. "Česká republika by se tak z hlediska délky této lhůty měla dostat do obdobného režimu, jaký je obvyklý i v okolních státech," uvádí ministerský návrh.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Kalousek: Snížíme daňové slevy, ale v návrhu máme chybu
Živnostníci, těšte se. Tohle všechno chystá nová vláda
Cigarety opět zdraží, stát zvýší spotřební daň

 

Právě se děje

Další zprávy