Povodňová daň ve vládě prošla, nižší sleva na dítě ne

Petr Kučera Petr Kučera
22. 9. 2010 22:20
Od každého, kdo platí daně, si stát vezme stovku měsíčně navíc
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Vláda ve středu schválila takzvanou povodňovou daň. Druhý z návrhů ministra financí Miroslava Kalouska - nižší daňová sleva na dítě - ale neprošel.

Pokud návrh podle očekávání schválí i Parlament, zaplatí lidé na daních o stokorunu měsíčně navíc oproti nynějšku.

Klesne totiž sleva na poplatníka, a to z dosavadních 24 840 na 23 640 korun ročně, tedy o stovku měsíčně. Slevu využívá každý, kdo má zdanitelné příjmy.

Ministerstvo financí odhaduje, že nižší sleva na poplatníka přinese do rozpočtu zhruba 4,6 miliardy korun v roce 2011.

Jen pro rok 2011, pak možná úplně jinak

Na chystané snížení slevy na poplatníka i slevy na dítě upozornil už v srpnu jako první online deník Aktuálně.cz.

Jako důvod pro snížení slevy ministerstvo původně uvádělo jen "snížení fiskálního napětí v naplňování rozpočtu" - zjednodušeně řečeno tedy vylepšení státního rozpočtu. Pár hodin poté, co o návrhu informoval online deník Aktuálně.cz, upřesnil ministr financí Miroslav Kalousek, že takto vybrané peníze by měly putovat do zvláštní položky v rozpočtu, určené na protipovodňová opatření a odstraňování škod po záplavách.

Kalousek už dříve avizoval, že nižší sleva bude platit jen v roce 2011. S touto podmínkou nyní návrh schválili i koaliční partneři ve vládě.

Neznamená to ale, že se pak vrátí na letošní vyšší úroveň. Od roku 2012 by totiž měl platit zcela nový zákon o daních z příjmů, který má mimo jiné zrušit řadu dosavadních výjimek a celý systém zásadně zjednodušit. O konkrétních hodnotách různých "slev" je zatím podle Kalouska předčasné hovořit.

Sleva pro rodiče neklesne

Kalousek navrhoval, aby od ledna kleslo i daňové zvýhodnění na každé vyživované dítě, a to o 240 korun ročně (20 korun měsíčně). Roční sleva by se tak snížila z dosavadních 11 604 korun na 11 364 korun (slevu si může odečíst vždy jen jeden z rodičů ve společné domácnosti).

Podle ministerstva jde o kompenzaci za nedávné zrušení poplatků u lékaře (za děti). Topolánkova vláda od roku 2008 totiž slevu na dítě výrazně zvýšila, mimo jiné právě kvůli zavedení regulačních poplatků. "Snížení o 240 korun ročně odpovídá zhruba osmi návštěvám u lékaře," říká ministr financí Miroslav Kalousek.

Tento návrh ale ve vládě neprošel. Už dříve se k očekávaným kritikům - například z řad odborů či ČSSD - se v připomínkovém řízení přidalo například i ministerstvo práce a sociálních věcí, vedené Kalouskovým kolegou z TOP 09 Jaromírem Drábkem.

"Snížení daňového zvýhodnění na vyživované dítě je v rozporu s programovým prohlášením vlády," upozornilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Vláda sice plánuje zrušit většinu stávajících daňových výjimek, ale "s výjimkou podpory vědy a výzkumu, rodin s dětmi, odpovědnosti vůči slabým a potřebným, vlastního bydlení a odpovědnosti vůči vlastnímu vzdělání a stáří."

Také takzvaná Bezděkova komise k reformě důchodového systému, jejíž závěry se koalice zavázala "v co nejvyšší možné míře respektovat", doporučuje naopak "zvýšit celkovou podporu státu rodinám s dětmi v oblasti daní a dostupnosti s rodinou spojených služeb".

Peníze. Ilustrační foto
Peníze. Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Jak ministr Kalousek přišel na povodňovou stokorunu
Konec výhod u hypoték? Zaplatíte o tisícovky vyšší daň
Firmy přijdou o slevu na postižené, prý ji zneužívají
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Vítěz z Alpe d'Huez si dojel pro titul mistra Evropy v cross country

Pro titul mistra Evropy v cross country na horských kolech si v Mnichově suverénně dojel olympijský vítěz Thomas Pidcock z Británie. Nejlepší z kvarteta českých bikerů Ondřej Cink skončil sedmnáctý.

Třiadvacetiletý Pidcock potvrdil dnešním prvenstvím pověst jednoho z nejlepších světových cyklistických univerzálů. Olympijský vítěz na horských kolech z Tokia se letos v lednu stal mistrem světa v cyklokrosu a následné úspěšné působení na silnici korunoval vítězstvím v horské etapě Tour de France s cílem na Alpe d'Huez. Předtím si stihl "odskočit" k bikům a v květnu vyhrál závody Světového poháru v Albstadtu a Novém Městě na Moravě, což byly dosud jeho jediné letošní starty na horských kolech.

Cink se držel v čelní skupině pouze v úvodních fázích závodu a poté už tempu nejlepších nestačil. Postupně klesal až na sedmnácté místo, které obsadil s odstupem 2:13 za Pidcockem. Šestinásobný mistr republiky absolvoval první závod po třech týdnech od Světového poháru v USA, kde jel pouze short track, protože se nakazil koronavirem. Mistrovství Evropy zařadil do svého programu až následně i kvůli blížícímu se mistrovství světa v Les Gets, které se pojede příští týden.

Zbývající tři čeští bikeři dojeli ve čtvrté desítce. Jan Škarnitzl byl 34., Lukáš Kobes 36. a Marek Rauchfuss 40.

V sobotu pojedou v Mnichově cross country ženy včetně čtyř Češek.

Mistrovství Evropy v cross country na horských kolech v Mnichově - muži:

1. Pidcock (Brit.) 1:18:09, 2. Carstensen (Dán.) -11, 3. Colombo (Švýc.) -12, 4. Koretzky (Fr.) -18, 5. Litscher (Švýc.) -21, 6. Schuermans (Belg.) -25, …17. Cink -2:13, 34. Škarnitzl -3:36, 36. Kobes -3:59, 40. Rauchfuss (všichni ČR) -4:45.

před 1 hodinou

Kvůli bouřkám a silnému větru zemřelo ve čtvrtek v Evropě 13 lidí

Evropa se v pátek vzpamatovává z tragicky bouřlivého čtvrtka, kdy kvůli bouřím a silnému větru zemřelo nejméně 13 lidí. Některé země rozmary počasí stále trápí. Varování před bouřemi platí i v pátek na jihu Německa, naopak na Korsice, kde ve čtvrtek zahynulo pět lidí, už bylo zrušeno. Na mnoha evropských řekách, včetně veletoků jako Rýn a Dunaj, kvůli suchu naopak komplikuje lodní dopravu stále extrémně nízká hladina vody.

Pro jih Bavorska a části jihozápadní spolkové země Bádensko-Württembersko vydala německá meteorologická služba varování před následky extrémního trvalého deště. V podhůří Alp platí do sobotního rána varování před extrémně vydatným vytrvalým deštěm s až 140 litry srážek na metr čtvereční. V Rakousku, kde bouřky ve čtvrtek ve velkém vyvracely stromy a zabily tak pět lidí, byla i dnes na jihu země přerušena některá železniční spojení. Ve čtvrtek byla železniční doprava v oblasti zcela ochromena kvůli přerušení dodávek proudu.

Na severu Itálie a v částech střední Itálie utrpělo kvůli bouřkách s větrem o rychlosti přes 100 kilometrů za hodinu několik lidí zranění. "Bohužel to ještě není za námi," řekl deníku La Stampa šéf italské civilní ochrany Luigi D'Angelo. Důvodem prudkých průtrží mračen je studený vzduch ze severní Evropy, který se ve Středomoří střetává s teplým vzduchem, vysvětlil v deníku Corriere della Sera klimatolog Antonio Navarra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodávky plynu Nord Streamem 1 do Evropské unie se kvůli údržbě opět zastaví

Dodávky ruského plynu hlavním plynovodem Nord Stream 1 do Německa se kvůli údržbě opět zastaví, a to od 31. srpna do 2. září. V pátek to oznámila ruská plynárenská společnost Gazprom, nad kterou má kontrolu Kreml. Po dokončení prací, pokud nenastanou žádné technické problémy, bude přeprava plynu obnovena na současnou sníženou úroveň 33 milionů metrů krychlových denně, dodal podle agentury Reuters Gazprom.

Ruský podnik sdělil, že s ním na údržbě kompresorové stanice Portovaja, která je součástí plynovodu Nord Stream 1 a nachází se poblíž finských hranic, bude spolupracovat německá firma Siemens Energy.

Nord Stream 1 přepravuje plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře a je hlavní trasou pro dodávky ruského plynu do Evropské unie. Situace kolem dodávek ruského plynu se zkomplikovala, když Rusko v únoru zahájilo útok na Ukrajinu a Evropská unie v odvetě přijala sérii protiruských sankcí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy