dítě

Za novorozeně odložené do kontejneru má jít žena na 16 let do vězení

Ženu, která v lednu v Pardubicích odložila do kontejneru své novorozeně, poslal soud na 16 let do vězení. Silně podchlazené dítě, které náhodou našli dva bezdomovci v noci na 8. ledna, lékaři zachránili. Znalci z oborů psychologie a psychiatrie dnes před soudem v Pardubicích uvedli, že chování ženy bylo cílené, neemotivní, nebyla pod vlivem laktační psychózy.

Pětatřicetiletá žena nebyla těhotná poprvé, dvě děti již měla. Policistům tvrdila, že o těhotenství nevěděla, přestože se jí rodina a partner na možné těhotenství vyptávali. Když pocítila příznaky porodu, nikomu nic neřekla a dítě přivedla na svět. Podle vyšetřovatele novorozeně zabalila do kusu látky, o jeho pohlaví se nezajímala a vyhodila ho do kontejneru. Po porodu se vrátila domů a šla si lehnout. Později vyšla placenta, kterou zabalila do ručníku a odložila na zem. Následně usnula a vzbudila ji až ráno policie.

Zdroj: ČTK

Kvůli postřelení školáka v Praze policie obvinila 67letého muže

Kriminalisté z oddělení vražd zahájili trestní stíhání 67letého muže, který je podezřelý z postřelení 13letého chlapce v Praze 9. "Muž se k činu přiznal, spolupracuje a byla mu odebrána zbraň, kterou střílel. Stíhání je vedeno na svobodě," uvedla policie. Muž s policií spolupracuje. Za trestný čin ublížení na zdraví mu hrozí až pět let vězení. 

Případ se stal v úterý v parku ve Slévačské ulici na rozhraní Hloubětína a Kyjí. Podle svědků zřejmě někdo střílel na skupinu dětí vzduchovkou, zraněný chlapec zůstal při vědomí, nebyl v ohrožení života. Policisté na místě nalezli několik zbraní, které zajistil pyrotechnik, a zadrželi dva muže. Jednoho z nich později propustili, protože u něj nezjistili žádné protiprávní jednání.

Zdroj: ČTK

Rolba na zimním stadionu v Říčanech srazila a vážně zranila nezletilé dítě

Na zimním stadionu v Říčanech u Prahy v úterý odpoledne srazila rolba nezletilé dítě a vážně ho zranila. Oživovali ho záchranáři, vrtulník zraněné dítě přepravil do nemocnice, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová. Podle serveru Blesk šlo o šestiletého chlapce. Okolnosti nehody policisté vyšetřují.

Událost se podle Schneeweissové stala před 15. hodinou. "Nezletilé dítě skončilo pod rolbou. Bylo následně resuscitováno a potom letecky transportováno do pražské nemocnice," uvedla mluvčí.

Řidič rolby podle výsledků dechové zkoušky nepil alkohol. Policistům řekl, že si nikoho na ledě nevšiml. Podle Schneeweissové jde zatím o prvotní informace a muže ještě čeká výslech.

Zdroj: ČTK

Policie na Jihlavsku pátrá po tříletém chlapci, odvezla ho matka, jež ho nemá v péči

Policie vyhlásila celostátní pátrání po tříletém chlapci Oliveru Surowieckém. V pondělí ho odvedla jeho pětadvacetiletá matka, ačkoliv je dítě rozhodnutím soudu svěřené do péče jiné blízké příbuzné. Chlapce měla žena předat v Jihlavě jeho babičce. Místo toho ho odvedla a o sobě ani o dítěti nedala žádnou zprávu. Lidé, kteří o chlapci něco vědí, mohou volat na tísňovou linku 158. V úterý to uvedla policejní mluvčí Jana Kroutilová.

Žena se synem podle zjištění policie kolem 19:00 v jihlavské ulici Matky Boží nastoupila do modrého auta Škoda Octavia kombi s registrační značkou 7AH9842, s nímž odjeli.

Chlapec je vysoký asi 70 centimetrů, je štíhlý. Má hnědé oči a plavé krátké vlasy. Na sobě měl modré krátké kalhoty, modré tričko s potiskem a modrobílé tenisky.

Žena je vysoká 161 centimetrů, má hubenou postavu. Má modré oči a rovné dlouhé plavé vlasy. Na zápěstí má jizvy a na zádech vytetovaný maják s andělskými křídly. Na sobě měla černou bundu, triko s obrázky mimozemšťanů a riflové krátké kalhoty.

Zdroj: ČTK

O 5 tisíc korun na dítě je možné od příštího týdne žádat on-line či v Czech Pointu

Rodiny s loňským příjmem do milionu korun hrubého budou moci od příštího týdne začít žádat o příspěvek 5 tisíc korun na dítě. On-line žádost najdou na webu ministerstva či na novém ministerském portálu. Potřeba je elektronická identita, tedy třeba ta bankovní. Osobně je pak možné požádat o jednorázovou dávku v Czech Pointech na radnicích a v krajských úřadech. Peníze začnou úřady práce pak vyplácet nejdřív koncem srpna. Postup ve čtvrtek novinářům představili náměstek ministerstva práce pro informační technologie Karel Trpkoš a náměstkyně pro sociální pojištění a dávky Iva Merhautová (KDU-ČSL).

"Proces jsme se snažili udělat co nejjednodušší. Využíváme data, která už do značné míry máme z registrů," uvedl Trpkoš. Díky přihlášení přes elektronickou identitu bude řada údajů v on-line formuláři už vyplněná. K podání žádosti v Czech Pointu by měl pak většinou stačit občanský průkaz a rodná čísla dětí.

Jednorázovou dávkou 5 tisíc korun chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny. Podle zákona je pro domácnosti s loňským příjmem do milionu korun hrubého na dítě, kterému 1. srpna nebylo ještě 18 let. Stát podporu vyplatí i na děti, které se od srpna do konce roku teprve narodí. 

Zdroj: ČTK

V babyboxu v Neratovicích objevili novorozenou holčičku, letošní desáté odložené dítě

Do babyboxu nemocnice v Neratovicích na Mělnicku dnes odpoledne někdo odložil novorozenou holčičku.

"Holčička je na pohled zdravá, pupečník měla ošetřený svorkou na uzavírání sáčků, oblečená. Na přiloženém papírku je informace, že je to holčička narozená dnes v 9:15. Váží 3650 gramů a měří 49 centimetrů," uvedl vedoucí lékař neratovické neonatologie Juraj Maxián.

Nalezená holčička dostala jméno Sára na počest vnučky dárkyně, jejíž podpora podle Ludvíka Hesse, zakladatele sítě speciálních schránek, pomohla zachránit finanční situaci spolku Babybox. "Korunky nám scházely na výrobu babyboxu do SeneCura SeniorCentra v Chrudimi, kde zatím potenciální dárci podporu zvažují. Otvíráme tam slavnostně 8. září ve 12:00," uvedl Hess.

Sára je 241. dítětem, odloženým do babyboxů v Česku od doby založení spolku.  Z celkového počtu dětí v babyboxech bylo 132 dívek a 109 chlapců. Jen letos bylo do babyboxů v Česku odloženo zatím deset dětí.

Zdroj: ČTK

Při záchraně dítěte z domu v americkém Phoenixu bylo postřeleno pět policistů

Ve městě Phoenix v americkém státě Arizona bylo dnes postřeleno pět policistů, kteří zasahovali v domě, kde byla hlášena střelba. Čtyři z těchto policistů byli zraněni při pokusu odnést do bezpečí mimino, které bylo v domě. Podle policie dítě nebylo zraněno a očekává se, že všichni policisté přežijí, informovala agentura AP.

Čtyři další policisty poranily střepiny nebo odražené střely. Nejvážněji zraněn byl policista, který byl na místě první a byl pozván do domu, načež byl postřelen, uvedl představitel policie Andy Williams.

Podezřelý byl v objektu nalezen mrtvý. Jak zemřel, policie neupřesnila. Uvedla však, že se zabarikádoval. Vážně zraněna byla také jedna žena, sdělila policie v prohlášení.

Zdroj: ČTK

Za vraždu novorozené dcery udělil soud Plzni cizince 16 let vězení a vyhoštění

Na 16 let do věznice s ostrahou poslal ve středu Krajský soud v Plzni pětatřicetiletou ženu z Lotyšska, která podle obžaloby v prosinci 2020 v Karlových Varech zavraždila svou právě narozenou dceru. Žena v soudní síni prohlásila svou vinu a přijala navrhovaný trest, který zahrnoval také vyhoštění z Česka na deset let. Státní zástupkyně se vzdala práva na odvolání, obžalovaná žena si vzala lhůtu na rozmyšlenou. Rozsudek tak zatím není pravomocný.

Žena podle spisu porodila po utajovaném těhotenství v noci z 20. na 21. prosince 2020 donošené dítě, které po porodu dýchalo a bylo schopné života. Nijak se o něj nepostarala, ani neoddělila pupeční šňůru. Děvčátku místo toho vložila do úst textilii, ústa i nos mu přelepila neprodyšnou lepicí páskou a dvakrát mu obtočila kolem krku pupeční šňůru. Dítě se udusilo, uvedla státní zástupkyně.

Cizinka potom podle ní tělíčko zabalila do ručníku, vložila do dvou igelitových tašek a jedné plátěné tašky a odnesla na stezku na břehu Ohře nedaleko vlakové zastávky. Tašky na místě později našel muž. Když ale zjistil že je uvnitř mrtvé novorozeně, utekl pryč a tašky s tělem tam nechal. Mrtvé dítě našla další den náhodná chodkyně.

Státní zástupkyně původně v obžalobě požadovala pro ženu trest 17 let ve věznici se zvýšenou ostrahou. Když se ale obžalovaná žena v soudní síni ke všemu plně přiznala a byla ochotná přijmout i navrhovaný sedmnáctiletý trest, navrhla žalobkyně nižší trest blíže spodní hranici patnáctileté sazby a mírnější typ věznice.

Zdroj: ČTK
Pokračovat