Kdo dá výpověď, přijde o podporu? Vládní plán má díry

Petr Kučera Petr Kučera
22. 9. 2010 13:50
Co znamenají "vážné důvody" a jak je to s dohodou? Novinka může zahltit soudy
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Kdo sám podá výpověď, dostane nižší podporu v nezaměstnanosti. To je ve stručnosti plán ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka (TOP 09), který ve středu schválila vláda. Pokud ji podle očekávání schválí i Parlament, má změna platit už od ledna.

Bližší pohled na návrh ale ukazuje, že tak jednoduché to nebude. Novinku například nepůjde obejít tím, že zaměstnanec místo jednostranné výpovědi zkusí s firmou uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru. Návrh zákona totiž zmiňuje jak výpověď, tak dohodu.

Lidé by si dokonce měli dát pozor i v případě, když je chce propustit zaměstnavatel. Podpora jim totiž neklesne jen tehdy, pokud od něj dostanou výpověď. Pokud přistoupí na dohodu, riskují opět snížení podpory.

Výjimkou jsou "vážné důvody"

Nové pravidlo však nemá platit ve všech případech. Vztahuje se pouze na situace, kdy "uchazeč o zaměstnání bez vážného důvodu ukončil poslední zaměstnání sám nebo dohodou se zaměstnavatelem".

Důležitá jsou slova "bez vážného důvodu". Zákon o zaměstnanosti je sice podrobněji definuje na jiném místě, ale poměrně volně.

Vážnými důvody jsou podle zákona:
- nezbytná osobní péče o dítě ve věku do 4 let,
- nezbytná osobní péče o osobu závislou na pomoci jiné osoby (stupeň II, III nebo IV podle příslušných předpisů), jde-li o osobu blízkou nebo trvale žijící ve společné domácnosti (...),
- docházka dítěte do předškolního zařízení a povinná školní docházka dítěte,
- místo výkonu zaměstnání druhého manžela nebo povaha tohoto zaměstnání,
- zdravotní důvody, které podle lékařského posudku brání vykonávat zaměstnání,
- jiné vážné osobní důvody, například etické, mravní či náboženské, nebo důvody hodné zvláštního zřetele.

Zejména poslední ustanovení je tedy definováno velmi široce a vejde se pod něj téměř cokoliv. Nicméně také "povaha zaměstnání druhého manžela" nebo "školní docházka dítěte" jsou hodně univerzálními důvody - stačí například tvrdit, že vaše dítě zrovna potřebuje zvýšenou pomoc rodičů při přípravě do školy.

Rozhodnutí, zda jde o vážné důvody, bude v první řadě záležet na pracovníkovi úřadu práce. Pokud se s ním uchazeč neshodne, může se obrátit na soud.

"Přinejmenším první rok nebo dva tím budou soudy zahlcené. Potrvá, než se vytvoří nějaká vzorová rozhodnutí," řekl online deníku Aktuálně.cz soudce krajského soudu, který si nepřál být jmenován.

Hrozba: Místo aby stát ušetřil, zaplatí víc

"Je například snížení platu či údajná šikana nadřízeným vážným důvodem či nikoliv? Podle mne ano. A trochu schopnější člověk či jeho advokát si jistě nějaký takový důvod najdou," upřesňuje soudce.

Podle něj tak státu reálně hrozí, že na podpoře v nezaměstnanosti neušetří, protože lidé si vysoudí doplatek do standardní výše. A co víc - pokud stát u soudu prohraje, bude muset lidem platit také soudní výdaje.

"Stát chce ušetřit pár tisíc korun na podpoře. Ale když ji lidem bude muset po prohraném soudu doplatit a navíc platit náklady za advokáta, přijde to rozpočet na mnohem víc peněz," upozorňuje soudce.

"Tato hrozba tu skutečně je. Ale lidé jsou bohužel v praxi hodně opatrní a neumí nebo nechtějí o svá práva bojovat," domnívá se právník Martin Dvořák, spolupracující s občanskou poradnou.

"Přijdou sice o pár tisíc korun na podpoře, ale nepůjdou do rizika soudního sporu. Možná až později, až jim prorazí cestu někdo odvážnější i majetnější, kdo si takový vzorový spor bude moci dovolit," dodává.

Na rizika zamýšlené změny upozorňují například také zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová nebo Konfederace zaměstnaneckých a podnikatelských svazů. Je podle nich nepřijatelné, aby rozhodnutí o vážnosti důvodů záviselo na konkrétním úředníkovi.

Pozor na kompromis se zaměstnavatelem

Přestože jsou "vážné důvody" definovány široce, paradoxně je lze jen obtížně vztáhnout na dosud běžnou situaci: Místo aby firma dala výpověď zaměstnanci, "přemluví" jej k dohodě.

"Fakt, že jej firma dále nechce zaměstnávat, bohužel podle té definice v zákoně zřejmě nepatří mezi vážné osobní důvody na straně zaměstnance. Ale předpokládám, že by to úřady ani nepovažovaly za jeho dobrovolné rozhodnutí," upřesňuje Dvořák.

O tisíce korun méně

Standardní podpora v nezaměstnanosti je dosud odstupňována takto: První dva měsíce činí 65 procent předchozího průměrného výdělku, další dva měsíce 50 procent a po zbývající dobu jen 45 procent. Maximálně může jít o 13 280 korun měsíčně.

Uchazeči do 50 let věku dostávají podporu jen pět měsíců, lidé od 50 do 55 let osm měsíců a uchazeči starší 55 let pak jedenáct měsíců.

Jak by podpora klesla, pokud Drábkův návrh skutečně začne od ledna platit?

Člověk, který bez vážných důvodů sám podá výpověď nebo odejde dohodou, dostane na podpoře jen 45 procent předchozího průměrného výdělku. Nikoliv až od pátého měsíce jako dosud, ale už od začátku.

Uchazeč s předchozím průměrným výdělkem 15 tisíc korun tak dostane jen 6750 korun měsíčně a v celkovém součtu tak oproti standardní podpoře v nezaměstnanosti přijde o 7500 korun.

Kdo předtím vydělával 20 tisíc, dostane každý měsíc jen 9000 korun a v celkovém součtu přijde o 10 tisíc oproti standardní podpoře.

Trest pro "odmítače práce" už funguje

Pro úplnost dodejme, že už nyní nemá podle platných pravidel nárok na podporu ten, kdo v posledních šesti měsících před (opětovným) zařazením do evidence uchazečů bez vážného důvodu opakovaně sám ukončil vhodné zaměstnání, zprostředkované úřadem práce. Podpora se mu tedy nesnižuje, ale rovnou odmítá.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Drábek: Snížíme dávky všem, kdo neplatí pokuty či nájem
Vláda nemusí škrtat platy, jen chtít spořit jinde
Škrty ve stavebním spoření: Kalousek neustoupil ani ČNB

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy