Nová povinnost pro firmy: měsíční hlášení o daních

Petr Kučera Petr Kučera
6. 9. 2010 11:10
Zjištění Aktuálně.cz: Zaměstnavatelům přibude papírování, vláda přitom slibovala opak
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na zaměstnavatele čeká od ledna příštího roku nová povinnost. Každý měsíc by měli finančnímu úřadu posílat hlášení o sražených a odvedených zálohách na daň z příjmů svých zaměstnanců. Dosud tak museli činit jen jednou ročně.

Vyplývá to z návrhu, který do vlády poslalo ministerstvo financí a online deník Aktuálně.cz jej má k dispozici.

Na kritice nové povinnosti se přitom vzácně shodnou podnikatelé s odboráři. Podle Hospodářské komory tím zaměstnavatelům jednoznačně přibude administrativa, a to v době, kdy vláda naopak firmám slibuje další snížení přebytečné byrokratické zátěže.

Chceme včas rozkrýt neplacení daní

Ministerstvo financí v návrhu vysvětluje, že "chystané opatření je nezbytné pro efektivnější zajištění výběru daně do veřejných rozpočtů a včasné rozkrytí zaměstnavatelů neplnících dlouhodobě odvodovou povinnost".

"Nejdůležitější je, že již v průběhu roku lze očekávat přínosy na straně veřejných rozpočtů z efektivnějšího provádění daňových kontrol a vymáhání dlužné daně," dodává ministerstvo v návrhu.

Novou povinnost kritizovaly v připomínkovém řízení nejen Hospodářská komora či Svaz průmyslu a dopravy, ale také Českomoravská konfederace odborových svazů a dokonce i ministerstvo práce a sociálních věcí. Požadují chystanou novinku zrušit.

Odboráři varují, že růst nákladů na straně zaměstnavatelů povede k nežádoucímu posílení trendů "zaměstnávání" na živnostenský list.

Ministerstvo financí připouští, že se "do určité míry jedná o administrativní zatížení", návrh ale nestáhlo. Upozorňuje, že hlášení bude možné posílat také elektronicky. Současně má klesnout stávající administrativa tím, že žádost o poukázání měsíčních daňových bonusů se nově stane součástí měsíčních hlášení.

Chybí odhad dopadů na podnikatele

Legislativní rada vlády navíc upozorňuje, že návrh neobsahuje analýzu možných dopadů, tedy jak se další administrativní zatížení firem projeví na podnikatelském prostředí.

Programové prohlášení koaliční vlády ODS, TOP 09 a VV přitom slibuje, že povinnou součástí legislativního procesu má být takzvané hodnocení dopadů regulace (RIA).

Povinné hodnocení dopadů chystané legislativy na malé a střední podnikatele požaduje i Bedřich Danda, nový náměstek ministra průmyslu a obchodu pro oblast podnikání a dosavadní šéf Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky.

Nejen evidovat, ale i pravidelně hlásit

Už nyní jsou zaměstnavatelé povinni vést rekapitulaci o sražených zálohách za každý kalendářní měsíc i za celé zdaňovací období.

Ministerstvo financí chce od začátku roku 2011 tuto povinnost rozšířit: Zaměstnavatelé budou muset podávat finančnímu úřadu měsíční hlášení o sražených a odvedených zálohách včetně vyúčtování daně z příjmů fyzických osob, a to do 20. dne v měsíci, v němž vznikla povinnost odvést zálohy. Dosud tak musí činit jen jednou ročně.

Za nesplnění povinnosti bude hrozit pokuta podle zákona o správě daní a poplatků.

Z návrhu nicméně vyplývá, že povinné měsíční hlášení by se netýkalo srážky daně podle zvláštní sazby daně.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Plaťte daně dřív, než je spočítáte. Ta absurdita skončí
I šéf má právo na soukromí. Jeho podpis bude tajný
Nová povinnost pro živnostníky: Už víte, co je to IČP?

 

Právě se děje

před 25 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy