Nová povinnost pro firmy: měsíční hlášení o daních

Petr Kučera Petr Kučera
6. 9. 2010 11:10
Zjištění Aktuálně.cz: Zaměstnavatelům přibude papírování, vláda přitom slibovala opak
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Na zaměstnavatele čeká od ledna příštího roku nová povinnost. Každý měsíc by měli finančnímu úřadu posílat hlášení o sražených a odvedených zálohách na daň z příjmů svých zaměstnanců. Dosud tak museli činit jen jednou ročně.

Vyplývá to z návrhu, který do vlády poslalo ministerstvo financí a online deník Aktuálně.cz jej má k dispozici.

Na kritice nové povinnosti se přitom vzácně shodnou podnikatelé s odboráři. Podle Hospodářské komory tím zaměstnavatelům jednoznačně přibude administrativa, a to v době, kdy vláda naopak firmám slibuje další snížení přebytečné byrokratické zátěže.

Chceme včas rozkrýt neplacení daní

Ministerstvo financí v návrhu vysvětluje, že "chystané opatření je nezbytné pro efektivnější zajištění výběru daně do veřejných rozpočtů a včasné rozkrytí zaměstnavatelů neplnících dlouhodobě odvodovou povinnost".

"Nejdůležitější je, že již v průběhu roku lze očekávat přínosy na straně veřejných rozpočtů z efektivnějšího provádění daňových kontrol a vymáhání dlužné daně," dodává ministerstvo v návrhu.

Novou povinnost kritizovaly v připomínkovém řízení nejen Hospodářská komora či Svaz průmyslu a dopravy, ale také Českomoravská konfederace odborových svazů a dokonce i ministerstvo práce a sociálních věcí. Požadují chystanou novinku zrušit.

Odboráři varují, že růst nákladů na straně zaměstnavatelů povede k nežádoucímu posílení trendů "zaměstnávání" na živnostenský list.

Ministerstvo financí připouští, že se "do určité míry jedná o administrativní zatížení", návrh ale nestáhlo. Upozorňuje, že hlášení bude možné posílat také elektronicky. Současně má klesnout stávající administrativa tím, že žádost o poukázání měsíčních daňových bonusů se nově stane součástí měsíčních hlášení.

Chybí odhad dopadů na podnikatele

Legislativní rada vlády navíc upozorňuje, že návrh neobsahuje analýzu možných dopadů, tedy jak se další administrativní zatížení firem projeví na podnikatelském prostředí.

Programové prohlášení koaliční vlády ODS, TOP 09 a VV přitom slibuje, že povinnou součástí legislativního procesu má být takzvané hodnocení dopadů regulace (RIA).

Povinné hodnocení dopadů chystané legislativy na malé a střední podnikatele požaduje i Bedřich Danda, nový náměstek ministra průmyslu a obchodu pro oblast podnikání a dosavadní šéf Sdružení podnikatelů a živnostníků České republiky.

Nejen evidovat, ale i pravidelně hlásit

Už nyní jsou zaměstnavatelé povinni vést rekapitulaci o sražených zálohách za každý kalendářní měsíc i za celé zdaňovací období.

Ministerstvo financí chce od začátku roku 2011 tuto povinnost rozšířit: Zaměstnavatelé budou muset podávat finančnímu úřadu měsíční hlášení o sražených a odvedených zálohách včetně vyúčtování daně z příjmů fyzických osob, a to do 20. dne v měsíci, v němž vznikla povinnost odvést zálohy. Dosud tak musí činit jen jednou ročně.

Za nesplnění povinnosti bude hrozit pokuta podle zákona o správě daní a poplatků.

Z návrhu nicméně vyplývá, že povinné měsíční hlášení by se netýkalo srážky daně podle zvláštní sazby daně.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Plaťte daně dřív, než je spočítáte. Ta absurdita skončí
I šéf má právo na soukromí. Jeho podpis bude tajný
Nová povinnost pro živnostníky: Už víte, co je to IČP?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy