úspory

Polovina lidí plánuje snížit výdaje, nejčastěji za zábavu a restaurace, ukazuje průzkum

Kvůli zdražování hodlá bezmála polovina Čechů snížit své výdaje, nejčastěji za zábavu, restaurace či volnočasové aktivity. Zhruba čtvrtina lidí si chce najít další zaměstnání a desetina změnit práci. Vyplývá to z průzkumu pro společnost Patron GO mezi uživateli její aplikace od 18 do 50 let. Na své úspory plánuje sáhnout jen pět procent dotázaných.

Průzkum se uskutečnil formou dotazníkové šetření mezi 1177 respondenty v Česku a 633 na Slovensku, a to od 12. do 25. září.

Zdroj: ČTK

Vklady domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily

Vklady českých domácností u bank se v březnu poprvé za téměř pět let snížily. Naposledy se tak stalo v květnu 2017. Proti únoru klesly o 26 miliard korun na 3,04 bilionu korun. Za jeden měsíc se tak snížily téměř o procento, což je nejrychlejší meziměsíční pokles od května 2013. Vyplývá to z výpočtů společnosti CRIF na základě dat České národní banky a portálu www.informaceofirmach.cz.

Během března se snížil objem úspor také mezi živnostníky, kteří měli na konci měsíce uloženo 166 miliard korun, o miliardu méně než koncem února. Jejich úspory se tak snížily pošesté za posledních sedm měsíců. Naopak objem firemních vkladů v bankách se zvýšil o deset miliard a dosahoval 1,33 bilionu korun.

Zdroj: ČTK

Přebytek obcí loni stoupl na 17 miliard korun, mají rekordní úspory

Přebytek obecních rozpočtů loni stoupl o 71 procent na 17 miliard korun, tedy na nejvyšší hodnotu od roku 2016. Přebytek obce zároveň vykázaly loni pojedenácté v řadě. Obce loni zároveň zvýšily úspory na bankovních účtech meziročně o 15 procent na 165 miliard korun, což je nejvíce od vzniku České republiky. Na tiskové konferenci o tom informovala společnost CRIF - Czech Credit Bureau. Celkový dluh obcí loni stoupl meziročně o desetinu na 50,4 miliardy korun. Zveřejněné údaje neobsahují data za Prahu.

Celkové příjmy obcí loni podle CRIF stouply zhruba o 15 miliard na 287 miliard korun. Samotné daňové příjmy vzrostly o desetinu na 185 miliard korun. Za růstem je zvýšení podílu obcí na sdílených daních. Obcím vzrostly loni také příjmy z prodeje obecního majetku. "S výjimkou dotací byly všechny hlavní příjmové položky obcí v roce 2021 vyšší nejen než v roce 2020, ale i než v roce 2019," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Příjmy obcí jsou tvořené hlavně penězi ze sdílených daní, mezi které patří daň z přidané hodnoty, daně z nemovitosti nebo daně z příjmu. Dále dostávají peníze ze státního rozpočtu například na činnosti související s rozšířenou působností obcí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat