Změna platových tarifů se odkládá. O 14 dnů, nebo o rok

Petr Kučera Kateřina Eliášová, Petr Kučera
22. 9. 2010 19:01
Pro rok 2011 může platit přechodné řešení. Odbory ale chtějí jednat s premiérem
Proti platovým škrtům demonstrovalo kolem 40 tisíc lidí.
Proti platovým škrtům demonstrovalo kolem 40 tisíc lidí. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na definitivní rozhodnutí o změně platových tabulek si zaměstnanci státního sektoru ještě počkají. Vláda měla tento bod původně na programu dnes večer, ale nakonec ještě bude jednat s odbory.

Po schůzce takzvané koaliční devítky to potvrdil šéf sněmovního klubu TOP 09 Petr Gazdík.

"Neznamená to, že bychom ustupovali tlaku odborů. Pouze chceme seriozně dál vyjednávat," řekl Aktuálně.cz Gazdík. "Jednání s odbory skončí příští týden, čili ani nebylo plánováno uzavřít tuto otázku dnes."

Vláda nicméně trvá na tom, že objem peněz na platy se v příštím roce sníží o deset procent. "S těmi deseti procenty nehneme, přes to nejede vlak," uvedl Gazdík.

Současně se snížením rozpočtu na platy mělo už od ledna dojít k zásadním změnám v platových tarifech státních zaměstnanců. Ty by ale nakonec mohly nastat až o rok později, než dosud vláda plánovala.

Platové stupně: Místo zrušení jen rozvolnění?

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) totiž ve středu ráno souhlasil s odborářským návrhem na vytvoření pracovní skupiny, která by jednala o systémových změnách platných až počínaje rokem 2012.

Drábek si však dal podmínku: Pro rok 2011 musí odbory přistoupit na jakousi přechodnou variantu. "Šlo by o takzvané pásmové odměňování, které je dosud využíváno například ve zdravotnictví či u uměleckých profesí", říká ministr.

Odboráři pak ministrovi oznámili, že se za tak krátkou dobu nestihnou jednoznačně rozhodnout, ale že jsou o návrhu ochotny jednat na úrovni předsedy vlády.

Pemiér Petr Nečas už dříve řekl, že otázku tarifních změn ve středu vláda neuzavře. Podle Gazdíka se ministři definitivně rozhodnou zřejmě do dvou týdnů.

Ministr Drábek původně navrhoval, že by se od ledna 2011 zcela zrušily dosavadní platové stupně, tedy odměňování podle počtu odpracovaných let, a zůstaly by jen platové třídy, tedy odměňování hlavně podle vzdělání. Zrušení stupňů chtěl kompenzovat vyšším prostorem pro osobní příplatky (podrobněji jsme o chystaných změnách psali v tomto článku).

Různé tabulky pro různé profese?

Drábkův kompromisní návrh znamenal, že by se s platovými tabulkami v roce 2011 ještě nehýbalo, zůstanou ty současné. Plat v konkrétní platové třídě (podle vzdělání) by už ale nemusel být striktně a automaticky vázán na počet odpracovaných let. Šéfové by se tedy mohli rozhodnout, že pro příslušnou třídu uplatní jakýkoliv z platových stupňů.

Jinými slovy: U konkrétního zaměstnance by šéfové mohli nově snížit plat nehledě na počet odpracovaných let. Nepostihlo by to ale automaticky všechny zaměstnance s delší praxí, jak předpokládal původní návrh.

Podle ministra nešlo o ústupek po včerejší demonstraci (podrobnou reportáž jsme přinesli zde). "Jednání bylo naplánováno již dříve," říká.

Také Drábek zdůrazňuje, že samotné rozhodnutí o snížení celkových výdajů na platy o deset procent stále trvá a záleží jen na jednotlivých nadřízených, jakou formu úspor zvolí.

Ministři by ještě měli jednat se zástupci příslušných odborových svazů a hrozí tak, že se dosud relativně jednotná platová tabulka rozpadne do několika "rezortních".

Výjimka nejen pro učitele

Výjimku už mají přislíbenou učitelé a lékaři, hovoří se také o policistech, vojácích či hasičích. Nečas však zdůrazňuje, že nechce, aby se snižování platů "rozběhlo do nějakých resortních tabulek, které se budou lišit resort od resortu".

"Není možné, aby přes zjevný propad ekonomiky, propouštění a šetření v soukromých podnicích žila celá veřejná sféra mimo tuto realitu," vzkázal předseda vlády demonstrantům. "Kdybychom škrty odložili, čekala by nás pak mnohem tvrdší opatření," vysvětluje.

Podívejte se na úterní demonstraci v Praze:

 

Právě se děje

Další zprávy