Trump chtěl před Kongresem utajit daňová přiznání, soudce žádost zamítl

Soudce v úterý zamítl žádost bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby jeho daňová přiznání nebyla zpřístupněna výboru Sněmovny reprezentantů. Trump se obává zveřejnění informací o majetkových poměrech své rodinné firmy. Trump se proti rozhodnutí může do 14 dnů odvolat, píše agentura Reuters.

Okresní soudce Trevor McFadden, kterého jmenoval do funkce Trump, uvedl, že je v pravomoci předsedy výboru zveřejnit přiznání, pokud to uzná za vhodné. Výbor pro daně a cla může Trumpova daňová přiznání prozkoumat, ale nemusí je poskytnout široké veřejnosti.

Trump byl podle Reuters prvním americkým prezidentem za 40 let, který nezveřejnil svá daňová přiznání. Výbor podal v roce 2019 žalobu, aby si vynutil přístup k těmto informacím. Spor ještě stále trvá, ačkoliv Trump již téměř rok není ve funkci prezidenta.

Zdroj: ČTK

Končí termín pro odevzdání daňového přiznání daně z příjmu s pomocí poradce

Ve čtvrtek končí termín pro podání daňového přiznání daně z příjmu s pomocí daňového poradce. Elektronicky bylo možné přiznání podat do 1. června, papírově do 3. května. ČTK o tom informovalo Generální finanční ředitelství.

Ministerstvo financí termín pro podání daňového přiznání letos fakticky o měsíc prodloužilo. Posunutí termínu pro odevzdání přiznání a úhradu daně spočívalo v odpuštění sankcí za neodevzdání přiznání a zaplacení daně do původních termínů. V případě, že poplatník podal daňové přiznání a zaplatil daň po prodloužených lhůtách, tak mu správa pokutu vypočítá od 1. dubna, respektive 3. května v případě elektronického podání. V případě daňových přiznání podaných daňovým poradcem byla lhůta standardní.

Zdroj: ČTK

Vláda schválila daňové úlevy pro lidi i firmy v oblastech zasažených tornádem

Občané a firmy na Moravě, které minulý čtvrtek zasáhla bouře doprovázená tornádem, získají podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) daňové  úlevy. Posunou se jim lhůty pro zaplacení daně z příjmů, podání daňového  přiznání, kontrolního hlášení a platby daně z přidané hodnoty (DPH). Promine se jim záloha na silniční daň splatná k 15. červenci. Projednala to v pondělí vláda, uvedla na Twitteru Schillerová.

Splatnost daně z příjmů fyzických i právnických osob se posune podle informací na webu ministerstva financí z konce června do konce srpna. Podání daňového přiznání, kontrolního hlášení a platby DPH za květen se prodlouží o měsíc.

Tzv. generální pardon se bude automaticky vztahovat na podnikatele a firmy, které mají sídlo nebo pobyt na území správních obvodů obcí s rozšířenou působností Břeclav a Hodonín, nebo které vykonávají převážnou část své činnosti na území těchto správních obvodů. Sídlo a bydliště dokládat nemusejí, případný převažující výkon činnosti doloží jen oznámením.

Zdroj: ČTK

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK

Finanční správa přijala přes 2,7 milionu daňových přiznání, méně než loni

Finanční správa přijala 2 746 478 daňových přiznání k dani z příjmu. Fyzické osoby jich podaly 2 276 033, právnické osoby 470 445. Loni jich bylo celkem 2,8 milionu. V poslední den podávání, letos výjimečně 18. srpna, přijala správa ještě 40 000 přiznání. Ve středu o tom informovala Finanční správa. Přiznání k dani z příjmu za loňský rok bylo možné bez sankce podat do úterý.

Původně byl první termín pro podání daňového přiznání 1. dubna. Pro ty, kteří mají daňového poradce nebo povinný audit byl termín 1. července. Finanční správa uvedla, že se neposunul termín, ale fakticky se jen odpouští do daných termínů sankce. V případě, že poplatník podá daňové přiznání a zaplatí daň po 18. srpnu, tak mu správa vypočte pokutu už od 1. dubna.

Zdroj: ČTK
Pokračovat