Drábek přitvrdil, rodičovská klesne víc. Až o 46 tisíc

Petr Kučera Petr Kučera
1. 9. 2010 15:01
Ministerstvu financí se nelíbilo, že Drábkův původní návrh nic neušetří
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Škrty v rodičovském příspěvku mají být výraznější, než původně navrhoval ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Pozměněný návrh, který má online deník Aktuálně.cz k dispozici, reaguje na kritiku ze strany ministerstva financí.

Maximální výše rodičovského příspěvku (na jedno dítě) pro všechny délky čerpání má nově klesnout na 216 tisíc korun, nikoliv na 220 tisíc podle původního návrhu.

Nejvíce si tak pohorší nezaměstnané matky čerpající čtyřletou variantu příspěvku. Oproti dosavadnímu stavu dostanou od státu maximálně 4500 korun měsíčně, což je v úhrnu až o 46 200 korun méně než dosud. O desítky tisíc si při tříletém čerpání mohou pohoršit také rodiče s předchozí hrubou mzdou pod 11 tisíc korun měsíčně.

V návrhu nicméně zůstal snadný přechod mezi různými délkami čerpání příspěvku. Rodič, který v blízké době plánuje dalšího potomka nebo se chce rychleji vrátit do práce, si tak bude moci vybrat nejrychlejší, finančně výhodnější variantu. Ta byla dosud dostupná jen pro lidi s hrubou mzdou přes 16 tisíc korun. Výše měsíčního příspěvku však bude omezena 70 procenty předchozího výdělku (vyměřovacího základu).

Stát by neušetřil, buďte tvrdší

Drábek původně navrhoval, aby maximální limit pro rodičovský příspěvek (na jedno dítě) činil v úhrnu 220 tisíc korun, a to nezávisle na délce čerpání.

Podle ministerstva financí se tím ale nic neušetří, rozpočtové výdaje naopak stoupnou o dvě až tři miliardy ročně. A to přesto, že nezaměstnané matky by dostaly od státu o šestinu méně než dosud.

Ministerstvu financí vadilo, že navrhovaný limit 220 tisíc by v praxi zvýšil celkový rodičovský příspěvek u dvouleté varianty. Rodiče by oproti dosavadnímu stavu mohli dostat v úhrnu o 3400 korun více.

Pozměněný návrh, který Drábek posílá do vlády po připomínkovém řízení, už počítá s maximální částkou jen 216 tisíc korun. Tedy celkově o 600 korun nižší, než nyní mohou rodiče při nejkratší dvouleté variantě čerpání.

Snížením limitu má stát ušetřit 1,2 miliardy korun ročně, uvádí ministerstvo práce a sociálních věcí v návrhu. U původního návrhu hrozilo, že rozpočtové výdaje naopak vzrostou až o dvě miliardy v roce 2011 a až o tři miliardy v roce 2012.

Změny se dotknou i těch, kdo už čerpají

Navrhované změny mají začít platit od dubna 2011 pro všechny, kterým nárok na rodičovský příspěvek vznikne od tohoto data.

Drábek už má jasno také ohledně dopadu změn na rodiče, kterým vznikl nárok dříve (a trvá i po dubnu 2011). Přiklonil se k variantě, podle níž začnou nová pravidla od července 2011 platit i pro dříve započatá čerpání rodičovského příspěvku.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Otcovská dovolená nebude, stát podpoří částečné úvazky
Kalousek: Snížíme daňové slevy, ale v návrhu máme chybu
Drábek: Snížíme dávky všem, kdo neplatí pokuty či nájem

V připomínkovém řízení neuspěl návrh Českomoravské konfederace odborových svazů, podle něhož by se výše rodičovského příspěvku automaticky valorizovala podle růstu životních nákladů (spotřebitelských cen).

Podrobnosti o praktických dopadech chystaných změn - včetně snadnější volby délky čerpání - najdete v samostatném článku.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy