Český hydrometeorologický ústav

V noci z neděle na pondělí se může ojediněle tvořit ledovka, varují meteorologové

V noci z neděle na pondělí se při mrznoucích srážkách bude ojediněle tvořit ledovka, varují meteorologové ve výstraze. Chodci a řidiči by měli být opatrní. Uvedl to v neděli Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Od nedělních 22:00 do pondělí 5:00 se podle něj může ledovka objevit v Praze, Středočeském, Plzeňském a Karlovarském kraji a také na jihu a severu Čech. Později se mohou silnice a chodníky pokrýt slabou vrstvou ledu v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, na Vysočině a také na Moravě. Pro tyto oblasti platí výstraha od noci do pondělí 10:00.

Hrozí úrazy při uklouznutí a také zvýšená nehodovost. "Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení. Řidičům doporučujeme sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně a počítat s prodloužením doby jízdy," uvedli meteorologové.

Zdroj: ČTK

Zlín ve čtvrtek zasáhlo slabé tornádo, potvrdili meteorologové. Poškodilo billboard

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu potvrdili, že Zlín zasáhlo ve čtvrtek odpoledne slabé tornádo. Podle předběžných odhadů urazilo asi 1200 metrů, trychtýř víru mohl mít v některých místech až 50 metrů, sdělil Petr Münster z brněnské pobočky ústavu. Odborníci výskyt tornáda na místě prověřovali. Hasiči v souvislosti s průtrží mračen a silným větrem ve čtvrtek ve Zlíně vyjížděli pouze k poškozenému billboardu v místní části Malenovice, řekla v pátek mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříková.

Předpokladem podle Münstera je, že šlo o nejslabší tornádo o síle F0. Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice od nejslabšího F0 až po nejsilnější F5. Tornádo, které loni v červnu postihlo Břeclavsko a Hodonínsko a vyžádalo si šest životů, v některých obcích dosáhlo až čtvrtého stupně. "Členění je ale trochu složitější a to výsledné číslo bude až na základě zhodnocení fotek, které jsem na místě udělal," uvedl Münster.

Už dříve uvedl, že od lidí, kteří v místě natáčeli či fotili, mají zaznamenaný trychtýř z mraků, jedno video také přímo ukazuje rotující trosky.

V souvislosti s odstraňováním následků prudkého deště a větru vyjížděli hasiči ve Zlínském kraji ve čtvrtek odpoledne a večer zhruba ke 20 událostem. Nejčastěji šlo podle Javoříkové o čerpání vody ze sklepů, čištění kanálových vpustí a propustků, a to hlavně na Vsetínsku. Ve Zlíně-Malenovicích je zaměstnal větrem poškozený reklamní billboard. "Žádný další zásah jsme ve Zlíně neměli," řekla mluvčí hasičů.

Zdroj: ČTK

Kvůli dešti se zvedla hladina Klabavy na Rokycansku a Bystřice na Vsetínsku

Kvůli intenzivnímu dešti hrozí, že ve čtvrtek odpoledne vystoupá na nejvyšší povodňový stupeň hladina řeky Bystřice nad nádrží Bystřička na Vsetínsku. Kolem 16:30 jí k tomu chybělo šest centimetrů. Vyplývá to z varování Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a informací na jeho povodňovém webu. K hranici druhého povodňového stupně se ve čtvrtek přiblížila také hladina řeky Klabavy u Hrádku na Rokycansku, kde už se ale situace začíná uklidňovat. Tato říčka reaguje na silné deště vždy nejrychleji ze všech toků v Plzeňském kraji, ale její hladina po deštích obvykle rychle klesá.

Dosažení třetího povodňového stupně na řece Bystřici nad nádrží Bystřička meteorologové očekávají vzhledem k intenzivním srážkám a vysokému nasycení půdy vodou. Kolem 16:30 byla hladina řeky na 71 centimetrech. Byla tak devět centimetrů pod hranicí pro vyhlášení nejvyššího povodňového stupně.

Již dříve odpoledne meteorologové varovali před vzedmutím řeky Klabavy u Hrádku na Rokycansku. Voda v řece vystoupala kolem 14:00 až na 144 centimetrů, tedy šest centimetrů pod hranici pro vyhlášení druhého povodňového stupně. Následně ale začala klesat.

Zdroj: ČTK

Víkend přinese další ochlazení, teplota klesne přes den až na devět stupňů

Víkend přinese další ochlazení a deštivé počasí. Teploty mohou v Česku klesnout přes den až na devět stupňů. Většinou bude oblačno a objeví se přeháňky. Na horách může padat i déšť se sněhem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.

Zatímco dnes ještě meteorologové očekávají teploty až kolem 20 stupňů Celsia, o víkendu se dostanou nejvýše na 16 stupňů. Už v pátek nejvyšší denní teploty klesnou na 14 až 18 stupňů, v sobotu pak na 11 až 15 stupňů a v neděli pouze na devět až 13 stupňů. Jenom na jižní Moravě by podle meteorologů mohla teplota vystoupat v neděli až na 16 stupňů. V noci mohou teploty o víkendu klesnout až na pět stupňů.

Obloha bude o víkendu zřejmě většinou zatažená. Na sobotu i neděli předpovídají meteorologové oblačno až zataženo. Jen v sobotu by mohlo být místy přechodně polojasno. V sobotu se začnou postupně objevovat přeháňky a v neděli už budou na většině území Česka přeháňky nebo občasný déšť. Na hřebenech hor se v neděli objeví i smíšené srážky.

Zdroj: ČTK
Pokračovat