Spojené státy by mohly mít vakcínu proti covidu-19 do konce tohoto roku, možná i dříve. V Bílém domě to dnes prohlásil americký prezident Donald Trump. Projekt americké vlády na vývoj očkovací látky určené k zastavení současné pandemie je podle něj největší operací od dob projektu Manhattan, v rámci nějž USA za druhé světové války vyvinuly první atomovou bombu.
"Doufáme, že ji budeme mít (vakcínu) do konce roku, možná dříve. Děláme pozoruhodné pokroky," řekl Trump před novináři. Představil rovněž vedoucí pracovníky projektu nazvaného Warp Speed (Warpová rychlost), podle fiktivní metody cestování nadsvětelnou rychlostí ze sci-fi seriálu Star Trek. Odborným šéfem operace bude Moncef Slaoui, někdejší šéf vývoje vakcín ve farmaceutickém obru GlaxoSmithKline. Na distribuci výsledné látky by pak měl dohlížet generál americké armády Gustave Perna, který velí vojenským logistickým operacím.
Jaká pravidla s sebou nese další fáze uvolňování od 25. května, najdete souhrnně v tomto článku:
Vážení čtenáři. Další on-line dění okolo pandemie může sledovat v nové reportáži zde.
Itálie by 3. června mohla otevřít své hranice pro občany ze zemí schengenského prostoru. Vláda navíc chystá zrušit povinnost dvoutýdenní karantény pro tyto osoby, informují italská média s odvoláním na vládní zdroje.
Ve městě New York budou restrikce zavedené kvůli pandemii platit nejméně do 28. května. Novým dekretem to nařídil guvernér stejnojmenného státu Andrew Cuomo, informovala agentura AFP.
Podle starosty New Yorku Billa de Blasia se však omezení pro tamní podniky a shromažďování uvolní až v polovině června.
Ve Francii zemřelo za den dalších 104 lidí s covidem-19. Celkový počet obětí infekční nemoci v zemi tak od 1. března dosáhl 27 529, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví. Z jeho údajů také vyplývá, že dál klesá počet lidí s koronavirovou infekcí ve francouzských nemocnicích, a také počet nejvážnějších případů na jednotkách intenzivní péče.
Podle informací britské vlády se nyní ohniska nákazy nacházejí nejvíce v nemocnicích a domovech s pečovatelskou službou. Ministr zdravotnictví Matt Hancock uvedl, že začátkem června nechá vláda otestovat veškerý personál i klienty anglických pečovatelských domů, kde od začátku epidemie zemřelo již mnoho tisíc lidí. Hancock podle svých slov rovněž dohlédne na to, aby byly publikovány dosud neveřejné počty zemřelých v jednotlivých domovech důchodců.
Americká společnost Gilead Sciences by chtěla svůj experimentální lék remdesivir, který vykazuje slibné výsledky při léčbě nemoci covid-19, možná ještě letos upravit pro podání inhalací nebo injekcemi. V rozhovoru, který dnes odvysílala Česká televize (ČT), to řekl český biochemik a virolog Tomáš Cihlář, jehož tým v Gileadu remdesivir vyvinul. Nyní se lék, který zkouší také několik českých nemocnic, podává intravenózně.
Trump prohlásil, že USA momentálně zvažují 14 očkovacích látek, které vykazují slibné výsledky. Z tohoto seznamu chtějí dále některé vakcíny vyřazovat a dopracovat se tak k nejlepšímu preparátu. V případě, že by vakcínu jako první vyvinula jiná země, pomáhaly by USA s její distribucí.
Prezident však následně lehce zmírnil svůj optimismus a řekl, že Spojené státy začnou znovu navracet život k normálu nehledě na to, zda bude či nebude vakcína k dispozici.
Velké ohnisko koronaviru s nejméně 81 nakaženými bylo objeveno v internátní škole pro dívky a ženy se zdravotním postižením v Kyjevě. Informoval o tom dnes starosta ukrajinského hlavního města Vitalij Kličko.
Mezi infikovanými je 53 pacientů ve věku mezi sedmi a 35 lety v uspokojivém stavu, sdělil podle médií Kličko. Uvedl rovněž, že mezi nemocnými je také 28 členů personálu zařízení, z nichž tři museli být hospitalizováni.
Podle starosty úřady už začaly dezinfikovat prostory internátu, jehož vchody nyní střeží policisté. Koronavirus podle všeho do zařízení zanesla zdravotní sestra.
V Nizozemsku se koronavirem infikovali pes a tři kočky. Jedná se o první doložené případy nákazy mezi domácími mazlíčky v zemi, informovala dnes s odkazem na vládní představitelku agentura Reuters.
Osmiletý americký buldok se pravděpodobně nakazil covidem-19 od svého majitele, sdělila ministryně zemědělství Carola Schoutenová. Kvůli těžkým dýchacím potížím muselo být zvíře 30. dubna utraceno, v jeho krvi pak byly nalezeny protilátky na koronavirus. Není však prokázané, že se jeho zdravotní stav zhoršil v důsledku nákazy.
Norsko pravděpodobně ponechá v platnosti omezení cestování do země až do 20. srpna. Oznámila to dnes norská premiérka Erna Solbergová, která zároveň vyzvala spoluobčany, aby dovolenou strávili ve své zemi. Norské hranice by se však mohly v červnu uvolnit pro cesty ze sousedních zemí a v červenci možná i z dalších vybraných států.
Místo plošných opatření omezujících pohyb a zavírání hranic by se mělo před možnou podzimní koronavirovou vlnou investovat do sociální oblasti, uvádí ve výzvě opoziční politici a někteří odborníci. Připravit by se měly zranitelné oblasti, pro jejichž flexibilitu by se měla změnit legislativa, píší.
Opatření výzva shrnuje do několika kroků, prvním je zaměřit se místo všeobecné karantény na testování na nemoc. To by se mělo zpřístupnit pro sociálně-zdravotní služby, kde hrozí vysoké riziko úmrtí.
Českomoravská záruční a rozvojová banka schválila v programech Covid ke 14. květnu podporu zhruba pro 1500 podnikatelů za více než deset miliard korun. Nejčastěji pomoc míří do sektoru maloobchodu a velkoobchodu, zpracovatelského průmyslu a provozovatelům ubytovacích a stravovacích služeb. Více než dvě třetiny pomoci čerpají živnostníci a firmy s méně než 50 zaměstnanci. Vyhodnocování žádostí v programu Covid II a Covid Praha pokračuje.
V Itálii za poslední den poklesl počet úmrtí pacientů s koronavirem i nově nakažených. Bilance obětí se zvýšila o 242 na celkových 31 610. Uzdravených přibylo oproti čtvrtku skoro 5000. Informoval o tom dnes úřad civilní ochrany.
Denní bilance obětí se v jihoevropské zemi zvýšila méně než předchozí den, kdy bylo úmrtí 262.
Radnice Prahy 4 dosud utratila v rámci boje proti pandemii koronaviru z magistrátní dotace zhruba 2,74 milionu korun. Nejvíc peněz šlo na nákup materiálu. Městská část dostala od magistrátu na začátku dubna více než 39 milionů korun. Na jednání zastupitelů městské části to řekl místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS).
V Česku dnes zatím přibylo 23 potvrzených případů nákazy koronavirem, celkem jich od začátku epidemie je 8374. Počet vyléčených vzrostl o 138 na 5379. S nemocí dosud v ČR zemřelo 295 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30. S nákazou se v zemi aktuálně potýká 2700 lidí.
Asociace laboratoří kritizuje ministerstvem stanovenou cenu testu na covid-19 na 1674 Kč. Podle předsedy Asociace laboratoří QualityLab Kamila Doležela je tak prakticky jisté, že bude ukončován provoz řady odběrových míst, což povede ke snížení dostupnosti testování pro veřejnost. Dosud test samoplátce stál nejčastěji 2000 až 3000 korun. Potřebují ho například pendleři k cestě za prací, v létě bude zřejmě povinný při návratu z dovolené.
Pražský magistrát v pomoci lidem v souvislosti s koronavirem spolupracoval s 4300 dobrovolníky. Město jim, stejně jako příslušníkům integrovaného záchranného sboru, v červnu umožní vstup do zoologické a botanické zahrady zdarma.
Mezi nově příchozími migranty na řeckém ostrově Lesbos se potvrdily další dva případy nákazy koronavirem. Informovala o tom dnes podle agentury Reuters řecká vláda. První dva nakažené odhalili zdravotníci začátkem týdne. Zástupci humanitárních organizací varují, že pokud by se nákaza dostala do katastrofálně přeplněného tábora Moria, kde žije ve stísněných podmínkách zhruba 17 500 žadatelů o azyl, mohlo by to mít nedozírné následky.
Pražský magistrát společně s dopravním podnikem od začátku června zkrátí intervaly metra a bude navyšovat počet spojů. Podmínkou je to, že se nezhorší pandemická situace. Dnes to řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha sobě). Počet cestujících v pražském metru tento týden poprvé překročil milion nástupů a výstupů za den. Stalo se tak v úterý 12. května, kdy sčítače ve stanicích zaznamenaly 1 022 386 nástupů a výstupů.
Vyhlášku, která bude upravovat letošní platby pojišťoven nemocnicím a ambulancím, jež pracovaly méně kvůli epidemii covidu-19, chce mít ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) připravenou do dvou týdnů. Bude to vyžadovat ještě novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Sněmovna ji projedná koncem května. Vyhláška by pak mohla být připravená do konce června
Koronavirus a s ním spojená paralýza ekonomické aktivity by globální ekonomiku mohla přijít na 5,8 až 8,8 bilionu dolarů (148 až 225 bilionů Kč), odhaduje asijská rozvojová banka (ADB). To představuje 6,4 až 9,7 procenta globálního hrubého domácího produktu (HDP). Na svém webu o tom informoval zpravodajský server BBC.
Dnes zveřejněný odhad ADB je více než dvakrát vyšší než prognóza z minulého měsíce. Banka uvedla, že vyšší údaj předpokládá šestiměsíční omezení pohybu a podnikání. Dolní hranice počítá s tři měsíce trvajícími restrikcemi.
Otevírací doba pouze do 23:00 bude pro bary a kluby v ostravské Stodolní ulici zřejmě velký problém. Ulice, o které se říká, že nikdy nespí, je známá bujarým nočním životem, a tak majitelé podniků zatím netuší, jestli se jim vůbec vyplatí otevřít.
"To, co nás živí, nepovolili. Přes den máme, když to beru přes byznys, zájmovou činnost. To, co nás živí, je noční provoz. Tím pádem si nad tím musíme sednout a spočítat, jestli se nám vyplatí otevřít, nebo ne," řekl provozovatel Music Clubu E99 Daniel Putek.
Německá fotbalová liga se po dvouměsíční přestávce způsobené pandemií koronaviru znovu rozběhne jako první velká soutěž v Evropě. Šest zápasů 26. kola včetně prestižního derby Dortmund vs. Schalke je na programu v sobotu, dvě utkání v neděli a jedno v pondělí. Hrát se bude na prázdných stadionech bez fanoušků a očekává se enormní zájem televizních diváků po celém světě.
Nizozemsko má potvrzenou nákazu koronavirem u jednoho testovaného psa a tří koček, řekla televizi RTL nizozemská ministryně zemědělství Carola Schoutenová.
Pořadatelé dětských táborů v Moravskoslezském kraji vítají, že děti nebudou muset mít během pobytu na táborech povinné roušky. Tábory s takovýmto opatřením si nedokázali představit. Odhlašování dětí proto, že by se rodiče obávali nákazy, se nebojí. Zájemců naopak přibývá, hlavně u příměstských táborů. Vyplývá to z ankety ČTK.
Prezident Miloš Zeman dnes podepsal tyto schválené zákony:
Japonsko se připojilo k zemím, které prosazují nezávislé vyšetření postupu Světové zdravotnické organizace (WHO) v počátcích šíření koronaviru. Tokio hodlá tento názor tlumočit příští týden na zasedání Světového zdravotnického shromáždění, což je hlavní orgán WHO. Vyšetření postupu WHO požadují hlavně Spojené státy a někteří jejich spojenci.
"Tato nemoc měla zničující dopad na celý svět a informace musí být mezi jednotlivými státy sdíleny svobodně, přehledně a rychle, jinak je riziko rychlého rozšíření. Ve světě se notně diskutuje o tom, odkud přesně se virus šířil, a o počáteční reakci," citovala japonská tisková agentura Kjódó z projevu japonského ministra zahraničí Tošimicua Motegiho.
Mezi lehátky plexiskla. Podívejte se, jak to vypadá na řeckých plážích, které se zítra otevírají.
Praha odhaduje, že kvůli koronaviru přijde o devět až 12 miliard Kč. Tři miliardy rozdílu tvoří financování kompenzace pro OSVČ, které řeší sněmovna.
Rakouská státní tajemnice pro umění a kulturu Ulrike Lunaceková odstoupila z funkce. V posledních týdnech čelila kritice kvůli sporným koronavirovým opatřením. Státní tajemnicí pro kulturu se Lunaceková stala v lednu a od první chvíle čelila kritice za nevýrazné a sporné jednání. Příkladem byl její požadavek, aby každý návštěvník kulturních akcí měl zaručen osobní prostor o ploše 20 metrů čtverečních.
Takové opatření by v případě vídeňského kulturního střediska Stadtsaal podle listu Der Standard znamenalo, že na koncert by se místo 420 lístků mohlo prodat jen 14. Na vyrovnání ztráty by pak bylo nutné prodávat lístek za 750 eur (20 600 korun), což je zhruba třicetinásobek běžné ceny. S nelibostí se setkaly i instrukce k divadelním zkouškám, které podle opozice směřovaly k tomu, že diváci by se v budoucnu dočkali jen her s jedním hercem.
V Madridu se lidé demonstrující proti koronavirovým opatřením střetli s policií. Po čtyřech dnech pouličních protestů propuklo v noci na dnešek násilí v madridské čtvrti Salamanca. Po dvou měsících jedněch z nejpřísnějších karanténních opatření v Evropě nyní španělská vláda bojuje proti sílícímu odporu vůči způsobu, jakým se k pandemii postavila.
Španělsko začalo omezení uvolňovat tento týden, ovšem velká města, jako Madrid, Barcelona a Valencie, byla zatím z tohoto uvolňování vyloučena s odůvodněním, že stále hrozí nový nárůst nákazy. Právě to bylo důvodem posledních protestů, které jsou převážně zaměřené proti premiérovi Pedrovi Sánchezovi; mnozí demonstranti požadují jeho rezignaci.
Tempers in #Madrid suburb boil over in protest over lockdown - The #Madrid neighbourhood of Salamanca has seen five days of demonstrations against the lockdown.
— ernnews (@ernnews) May 14, 2020
People took to the streets shortly... - https://t.co/6cYrzmG2Kc. #CoronavirusPandemic pic.twitter.com/gtfplCB0ab
Návrat žáků druhého stupně do škol bude podle spolku Učitelská platforma možný zajistit jen při zrušení povinných rozestupů, maximálního počtu 15 dětí ve skupinách a distanční výuky. Při zachování těchto podmínek, které stanovuje hygienický manuál k ochraně proti koronaviru, je podle spolku znovuotevření obou stupňů základních škol nerealizovatelné. ČTK to dnes sdělila předsedkyně platformy Petra Mazancová. Pro řadu škol je podle ní obtížné za daných podmínek zvládnout obnovení provozu i jen pro první stupeň, kam se mají děti v omezené míře vrátit od 25. května.
V Africe by se koronavirem mohlo v prvním roce pandemie nakazit téměř 250 milionů lidí, uvádí studie Světové zdravotnické organizace (WHO) uveřejněné v časopise BMJ Global Health. Podle této analýzy virus povede v Africe až k 190 tisícům úmrtím.
Tato předpověď je optimističtější než dubnová analýza Hospodářské komise OSN pro Afriku (UNECA), která předpovídala v nejhorším scénáři více než miliardu nakažených a tři miliony úmrtí na kontinentu, v nejlepším pak 300 tisíc úmrtí. Nový model WHO se však na rozdíl od starší studie zaměřil pouze na 47 afrických zemí z celkových 54 a nezahrnuje několik států v severní Africe a v oblasti Afrického rohu.
Přestože v Česku se druhým týdnem opět prodávají knihy, jen zdánlivě je vše jako při starém. Téměř dvouměsíční uzavření knihkupectví v souvislosti s pandemií koronaviru způsobilo velkým firmám ztráty desítek milionů korun a tržby jsou teď zhruba o třetinu nižší. Bez pomoci státu mohou knihkupci zejména v malých městech do konce roku zkrachovat.
Počet vyléčených lidí z covidu-19 oproti čtvrtku v Královéhradeckém kraji stoupl o tři na 165. Zvýšil se i počet potvrzených případů onemocněním covid-19, a to o jeden na celkových 191. Nový případ nákazy je z okresu Hradec Králové. Dva nově uzdravení z covidu-19 jsou z okresu Náchod a jeden z okresu Hradec Králové, vyplynulo z odpoledního sdělení krajských hygieniků. Údaje jsou k 15:00.
Maďarská vláda předpokládá, že zvláštních pravomocí, které dostala od parlamentu na začátku epidemie spojené s koronavirem, se vzdá koncem května. Kabinet Viktora Orbána se kvůli těmto pravomocem stal terčem obviňování, že se jimi jen snaží posílit svou moc.
Na svou obranu Orbán mimo jiné poznamenal, že státy, které předaly svým vládám "správné pravomoce", zvládly epidemii mnohem účinněji. Po jejich zrušení "dáme každému šanci, aby se Maďarsku omluvil za nespravedlivé obviňování", řekl podle MTI Orbán.
Pořadatelé letních hudebních festivalů nebo divadelních představení pod širým nebem spíše vítají další vlnu rozvolnění podmínek pro konání společenských a kulturních akcí. Pro divadla, zejména ta menší, je stále omezující povinnost mít rozestupy mezi diváky. Některé scény, třeba Národní divadlo, uvažují o tom, že na představení naplánovaná do konce současné sezony dá do prodeje více vstupenek, než původně počítala. Problémem podle některých pořadatelů může být to, že si lidé nejsou jisti, mají obavy a nekupují si vstupenky ani na akce, na které již mohou. Vláda dnes uvedla, že od 25. května se může shromáždit 300 lidí, od 8. června 500 lidí a od 22. června 1000 lidí.
Omezení pohybu zavedená ve Francii se projevila i skokovým poklesem v obchodování s drogami a výrazným zvýšením jejich cen. Nelegální obchod s drogami podle ministra vnitra Christopha Castanera v době protikoronavirových opatření ve Francii zaznamenal pokles 30 až 40 procent, zatímco představitelka protidrogového úřadu Stephanie Cherbonnierová odhaduje, že ceny drog se zvýšily o 30 až 60 procent.
"Zaznamenali jsme obrovský nárůst cen, " uvedla Cherbonnierová. Dealery, kteří se ocitli zavření doma stejně jako jejich klienti, uzávěra podle ní nejprve překvapila. Nakonec ale začali využívat rozvážkovou službu či prodej do aut. Zároveň začali pěstovat více konopí ve vnitřních prostorech. Nedostatek nelegálních drog se mezitím projevil nárůstem násilí a teritoriálními spory.
V Berlíně, v Sasku i v několika dalších spolkových zemích se ode dneška mohou otevírat restaurace a kavárny. V německé metropoli toho ale zdaleka ne všechny podniky využily. I některé z těch, které už znovu vítají zákazníky, mají obavu, jestli po zhruba dvouměsíční pauze vynucené bojem proti koronaviru budou mít lidé na návštěvu restaurace chuť.
"V prvních týdnech budou mít možná ještě lidé obavu," připouští také Klaus Reiher z bistra L'Ami Fritz nedaleko Alexandrova náměstí v centru Berlína. "Za čtyři až osm týdnů budou už ale všichni zpět," je pevně přesvědčen a vysvětluje, že drtivá většina jeho zákazníků bistro navštěvuje pravidelně.
Podle alternativního scénáře vývoje české ekonomiky, který počítá s pomalejším opadnutím první vlny pandemie koronaviru a zároveň s nástupem další vlny na konci letošního roku, by mohla česká ekonomika letos klesnout až o 13,5 procenta a příští rok o 1,5 procenta. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci, kterou dnes zveřejnila Česká národní banka.
Vojenský výbor NATO ve čtvrtek projednal roli NATO v krizi způsobené novým koronavirem, dopady pandemie nebo pokračování aliančních zahraničních vojenských misí. Podle generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga se zdravotní krize nesmí stát krizí bezpečnostní. ČTK to dnes sdělila Vlastimila Cyprisová z tiskového oddělení generálního štábu. Za českou armádu se videokonference zúčastnil náčelník generálního štábu Aleš Opata.
Prezident Miloš Zeman od příštího týdne opět začne pracovat z Pražského hradu. Do své hradní kanceláře se vrátí v úterý 19. května. ČTK to dnes řekl kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Areál Pražského hradu se pro veřejnost otevře 25. května, otevřeny budou zároveň i všechny běžně přístupné hradní objekty a návštěvnické okruhy.
Opoziční zastupitel Prahy 4 a bývalý místostarosta Tibor Vansa (Piráti) podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli nákupu dezinfekce radnicí při pandemii covid-19. Podal jej kvůli podezření ze spáchání trestného činu porušení péče řádného hospodáře z nedbalosti. Vansa to dnes sdělil v tiskové zprávě. Vadí mu obchody radnice s firmou Rychle uklidit. Podle Deníku N Praha 4 nakoupila půllitrové láhve dezinfekce téměř po 600 korunách, jejich cena je však asi třetinová.
Fakultní nemocnice Brno a břeclavská i znojemská nemocnice snížily dnes cenu vyšetření na koronavirus u samoplátců na maximální možnou cenu 1674 korun. Zatímco fakultní nemocnice se do nákladů těsně vejde díky vlastní laboratoři a také za cenu hromadného testování a prodloužení čekací doby, v Břeclavi a Znojmě kvůli spolupráci s externími laboratořemi cena nestačí a činnost je ztrátová. Některé nemocnice v zemi kvůli stanovení maximální ceny 1674 korun laboratoři plus 82 korun za odběr testování samoplátců ukončí.
Všechny tři nemocnice nabízely dosud testy zhruba za 3000 korun, nyní klesla cena skoro na polovinu. "My jsme schopní se do toho vejít na samotné hranici. Máme vlastní laboratoř, ale musíme čekat, až zaplníme celou kazetu k testování. Tím pádem nebudeme vyšetřovat jednotlivé vzorky, ale bude to hromadné. Čekání se tak prodlouží z několika hodin na 24 hodin," řekl ČTK ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.
Hlavní epidemiolog Roman Prymula informoval premiéra, že skončí na ministerstvu zdravotnictví. "Řekl jsem, že skončím, pokud nenastanou dvě skutečnosti," uvedl Prymula pro Seznam Zprávy s tím, že neřekne, jaké jeho podmínky jsou.
Běžné fungování restaurací na Vysočině omezení otvírací doby do 23:00 neovlivní. Ztráty to může působit tam, kde se pořádají společenské akce. Časnější otevírací dobu kvůli tomu oslovení provozovatelé restaurací neplánují. Vnitřní prostory restaurací se mohou otevřít od 25. května. Omezenou otevírací dobu dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), po 23:00 podle něho bude možné využívat výdejní okénko.
Zvýšený výskyt zánětlivého onemocnění u dětí srovnávaného se vzácnou Kawasakiho nemocí nejspíše souvisí s prodělanou infekcí koronavirem. Zjistili to italští vědci, kteří své závěry publikovali v britském odborném periodiku The Lancet. Lékaři dosud o spojitosti mezi zánětlivým syndromem, který byl v posledních týdnech v mnoha zemích diagnostikován stovkám dětí, a chorobou covid-19 pouze spekulovali.
Záhadnou chorobu u mladých pacientů s koronavirem zaznamenali lékaři nejen v Itálii, ale také v Británii, USA či Francii. Její průběh přirovnávají ke Kawasakiho nemoci, která způsobuje u dětí do pěti let záněty cév a srdce, či k syndromu toxického šoku. Kawasakiho nemoc se normálně vyskytuje zhruba u jednoho z 10 tisíc dětí, v poslední době se ale jí podobné zánětlivé onemocnění objevuje mnohem častěji. U dětí v oblasti Bergama, které se se záněty v posledních týdnech léčily, se totiž prodělaná nákaza covidem-19 prokázala v osmi z deseti případů.
Jihočeské nemocnice nezmění ceny testů na koronavirus pro samoplátce, uvedly dnes v prohlášení. Účtují si za ně 2600 korun. Tvrdí, že za cenu 1756 korun, kterou nařizuje ministerstvo zdravotnictví, nejsou schopny službu nabízet. Podle holdingu Jihočeské nemocnice ministerská cena zahrnuje jen laboratorní práce, nikoli všechny náklady spojené s testem a jeho výsledkem.
"To, co není nikde uvedeno ani zmíněno, jsou další náklady spojené s poskytnutím tohoto výkonu. Jde o administrativní výkony spojené s objednáním, zadáním žádanky do systému, s vytištěním a dodáním certifikátu o výsledku. Dále se jedná o náklady na odběrové místo," stojí v prohlášení nemocničního holdingu.
Evropský parlament požaduje, aby Evropská unie do obnovy ekonomik po koronavirové krizi investovala dva biliony eur (55 bilionů korun). Příští víceletý rozpočet, jehož objem má být v souvislosti s investicemi do oživení oproti předchozímu mnohem vyšší, musí podle europoslanců počítat s novými zdroji příjmů. Parlament v usnesení schváleném dnes výraznou většinou poslanců pohrozil, že v opačném případě by mohl rozpočet zablokovat. Objem rozpočtu dosahující v minulém období přibližně bilionu eur by tak mohl podle představ Bruselu vzrůst téměř na dvojnásobek.
Europoslanci dnes na závěr plenárního zasedání v Bruselu velkou většinou hlasů schválili rezoluci vyzývající k mobilizaci až dvou bilionů eur výhradně na dopady krize. EU by je podle parlamentu měla financovat vydáním dlouhodobých dluhopisů, za něž bude jako záruka sloužit budoucí víceletý rozpočet. Členským zemím by je pak Brusel měl "vyplácet prostřednictvím půjček a převážně pak grantů", shodli se europoslanci.
Kadeřníci i nadále musí podle epidemiologa Rastislava Maďara akceptovat současné nošení roušky a štítu. Pro klienty představují riziko. Štít je podle něj důležitý především, když se kadeřník k zákazníkovi přiblíží. Pokud je dál, štít na sobě nemusí mít. Řekl to dnes na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví. Iniciátor výzvy vládě za zrušení povinnosti štítů, majitel pražského kadeřnického salonu Robert Starý, bude ve svém apelu pokračovat, bude požadovat další stanovisko, řekl dnes.
Městské úřady ve Zlínském kraji začnou většinou od pondělí fungovat v běžném režimu, lidé tak v řadě měst budou moci úřady navštívit v úředních hodinách jako před epidemií koronaviru. Lidé však budou muset stále dodržovat hygienická a bezpečnostní opatření, na některých úřadech se lidem nadále doporučuje se dopředu objednat, sdělili dnes zástupci radnic. V neděli skončí v zemi nouzový stav.
Írán za uplynulých 24 hodin zaznamenal 2102 nových případů nákazy koronavirem, což je největší nárůst infekcí od začátku dubna. Mrtvých za uplynulý den přibylo 48. Nákaza koronavirem se v Íránu podle oficiálních údajů dosud potvrdila u 116 635 lidí, z nichž 6 902 zemřelo.
Írán, kde se první případ nákazy potvrdil 19. února, patří ke koronavirem nejvíce zasaženým státům Blízkého východu. Panuje navíc nejistota ohledně spolehlivosti oficiálně zveřejňovaných údajů. V dubnu úřady také přestaly vydávat statistiku podle provincií a informace o nich se dostávají na veřejnost až nyní.
Nemocnicím pomůžou s testováním vzorků na covid-19 další pipetovací roboty, které pro ně připravili výzkumníci z elektrotechnické fakulty a Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Robot Eppendorf nově využívají laboratoře pražské Nemocnice na Bulovce a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, další poputuje do vinohradské fakultní nemocnice. ČVUT o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Od konce března Nemocnice na Bulovce využívá robota Pipeťáka, vyvinutého na ČVUT.
V Rakousku se dnes po 59 dnech nuceného uzavření kvůli koronaviru znovu otevřely restaurace a hospody, hosté i provozovatelé ale musí dodržovat přísná preventivní opatření. Rakušané se na opětovné zprovoznění gastronomických provozů očividně těšili, podle průzkumu portálu Falstaff chce ještě dnes zajít do restaurace 52 procent respondentů.
Ačkoli restaurace opět fungují, nelze ještě podle rakouských médií kvůli preventivním podmínkám hovořit o návratu k normálu. Mezi stoly musí být zachován minimální rozestup jednoho metru, obsluha pak musí nosit roušky či obličejové štíty. Někde personál využil štíty ke vzkazům pro hosty. "Polibek? Někdy jindy. Dneska bez objetí," uvádí některé z nápisů. Otevírací doba je prozatím stanovena od 6:00 do 23:00.
Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové byl dnes dopoledne jeden pacient s onemocněním covid-19. Jeho stav byl vážný. Fakultní nemocnice je jediným zařízením v kraji, které nemocné s covidem-19 léčí.
Řecko plánuje zrušit povinnost dvoutýdenní karantény pro návštěvníky z některých zahraničních zemí, jedná o tom mimo jiné i s Českem, Německem nebo Rakouskem. Jihoevropská země chce uvolněním restrikcí přijatých kvůli pandemii způsobené koronavirem zachránit turistickou sezonu, která je tahounem ekonomiky.
Kdy se země pro turisty otevře, zatím není úplně jasné. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis ve čtvrtek řekl, že vláda zatím vychází z toho, že se pro zahraniční návštěvníky otevře 1. července. Od 25. května se restrikce uvolní pro řecké občany, kteří budou smět cestovat za rekreací na ostrovy, zároveň se od začátku června otevřou hotely a další ubytovací zařízení.
Vláda ve Slovinsku jako první v Evropě dnes oznámila, že epidemie v zemi skončila a lidé přijíždějící z EU nebudou muset do karantény.
Ve dvoumilionovém Slovinsku během dvou týdnů úřady zaznamenávaly méně než sedm nových případů nákazy za den. Premiér Janez Janša v této souvislosti řekl, jeho země teď má nejlepší epidemickou situaci v Evropě. Konec epidemie v této zemi znamená, že některá opatření, včetně finanční pomoci občanům a firmám, skončí koncem měsíce.
Krevní plazma odebraná v Ústřední vojenské nemocnici v Praze dobrovolníkům, kteří se vyléčili z covidu-19, se bude zamrazovat. Rekonvalescentní plazmu tak bude možné použít až po dobu tří let. Týdně se v Ústřední vojenské nemocnici uskuteční až 20 odběrů plazmy. Dosud ji poskytla českým nemocnicím pro léčbu šesti pacientů s covidem-19. Dnes to uvedla mluvčí nemocnice Jitka Zinke.
Úřady v Číně, odkud se začátkem roku rozšířil koronavirus, za poslední měsíc nezaznamenaly žádný nový případ úmrtí pacienta s covidem-19. Podle agentury AP nové úmrtí naposledy ohlásily 14. dubna.
Meziroční snížení karetních transakcí o desetinu ve druhém květnovém týdnu je stále masivní a potvrzuje, že pokles spotřeby domácností je vyšší než během velké recese z let 2008 a 2009. Vyplývá to z dat České spořitelny. Nicméně propad už není tak výrazný jako na začátku karantény, kdy klesal o více než pětinu, ukázala data.
Zatím podle ministra Adama Vojtěcha není nutné zpomalit uvolňování opatření. "Pokud by stoupalo reprodukční číslo nebo počet pacientů v nemocnicích ve vážném stavu, tak je na místě přemýšlet o nějakém zbrzdění. Ale počty pacientů v nemocnicích klesají," uvedl ministr.
Nárůst počtu nových případů covidu-19 až na čtvrtečních 82 za den podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nesouvisí s pondělní vlnou uvolnění opatření, která byla přijata k omezení epidemie. Podle něj je příliš brzy na to, aby se projevila, protože inkubační doba nemoci covid-19 je až 14 dní. Nové případy přibývají víc například v Praze nebo v Ostravě, řekl dnes na tiskové konferenci ministerstva. Čtvrteční přírůstek počtu případů byl v květnu dosud nejvyšší.
O pozastavení nebo odkladu by se podle něj mělo uvažovat v případě, že by nových případů denně nebyly desítky, ale stovky. "Pokud by to nebyl výkyv, ale trend, museli bychom to přehodnotit," dodal.
Italská vláda od začátku června povolí svým občanům bez jakýchkoli omezení cestovat po celé zemi, což kvůli celostátní karanténě a dalším restrikcím nebylo možné od poloviny března. Vyplývá to z návrhu vládního nařízení. Volně se přemisťovat v rámci domovského regionu půjde už od pondělí, zatím byly cesty povoleny jen v případě návštěvy příbuzných.
Šumavský národní park připravuje otevření návštěvnických center a informačních středisek. Provoz v nich byl přerušený kvůli koronaviru. Jako první se příští týden otevře pro veřejnost návštěvnické centrum v Kvildě na Prachaticku. Další turistická střediska zahájí provoz v červnu. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí NP Šumava Jan Dvořák.
Maximální cena 1674 korun za test na covid-19 je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jen platba laboratoři. Dalších 82 korun se bude účtovat za odběr, řekl dnes novinářům. Některé laboratoře už oznámily, že za tuto cenu se jim testovat nevyplatí. Nemocnice Plzeňského kraje kvůli ministerskému stanovení nejvyšší ceny testování od soboty ukončí.
"Vyšel cenový předpis ministerstva zdravotnictví a všichni poskytovatelé tento věstník obdrží. Je to standardní postup a jsou povinni se podle něj řídit," řekl ministr. Pokud nechají cenu vyšší, je to podle ministra bezdůvodné obohacení a může být trestáno.
Pravomoc regulovat provoz restaurací a ubytovacích zařízení resort výslovně má, řekl Vojtěch. "Jsou to věci, které nejsou extenzivním plošným zásadním zásahem do základních lidských práv a svobod, jak judikoval soud v rámci prvního rozsudku. V tom druhém rozsudku soud říkal, že se shoduje s prvním senátem, že pokud jsou to takto extenzivní zásahy, tak není možné postupovat podle zákona o ochraně veřejného zdraví, ale pokud nikoliv, tak to možné je," uvedl.
Pomoci brněnské klubové scéně ochromené opatřeními proti šíření koronaviru a zároveň odměnit studenty za jejich dobrovolnickou činnost má projekt Máme kúru pro kultůru. Přišla s ním společnost smsticket, která zajišťuje prodej vstupenek na kulturní akce v Brně a spojila se s Lékařskou fakultou Masarykovy univerzity, která o projektu informovala v tiskové zprávě.
Maximální cena 1674 korun za test na covid-19 je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) jen platba laboratoři. Dalších 82 korun se bude účtovat za odběr, řekl dnes novinářům. Některé laboratoře už oznámily, že za tuto cenu se jim testovat nevyplatí. Nemocnice Plzeňského kraje kvůli ministerskému stanovení nejvyšší ceny testování od soboty ukončí.
Ve Španělsku zemřelo za poslední den 138 pacientů s koronavirem, což je téměř o stovku méně než ve čtvrtek a nejméně od pondělka. Počet nakažených se ale naproti tomu zvýšil o něco více než předchozí den a překročil hranici 230 tisíc.
Vláda v pátek upřesnila, jaká pravidla budou platit pro další fázi uvolňování od 25. května. Uvnitř restaurací a barů budou roušky povinné pro personál i hosty. Od 23:00 budou moci fungovat jen přes okénko. Na koupalištích budou roušky povinné všude mimo vodu a deku či lehátko. Hromadné akce budou povolené zatím do 300 osob. Všude je nutné udržovat rozestupy.
V obchodních centrech nebudou moci ani po 25. květnu, kdy se v nich otevřou restaurace, fungovat dětské koutky, odpočinkové zóny a další prostory, kde by se mohli lidé shlukovat. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
Virologové Zdravotního ústavu v Ostravě vyvinuli vlastní metodu k testování protilátek proti koronaviru, která je přesnější než komerční testy a rychlotesty. Metoda bude přínosem hlavně u dárců plazmy, která se podává lidem s těžším průběhem covidu-19. Ústav už navázal spolupráci s Fakultní nemocnicí Ostrava, kde se léčba plazmou využívá, nebo se Slezskou nemocnicí v Opavě. Uvedli to mluvčí ústavu Michal Pistolas a vedoucí oddělení virologie Hana Zelená.
Omezení provozu obchodů či hromadných akcí od pondělí 18. května nezasahují plošně do základních lidských práv a svobod, lze je tak stanovit opatřeními ministerstva zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kabinet v pondělí schválil, aby byla některá zbývající opatření proti koronaviru převedena do této podoby z dosavadního režimu krizových opatření podle krizového zákona. Ta by pozbyla platnosti s koncem nouzového stavu, který trvá do neděle 17. května.
Covidem-19 se ve středních Čechách dosud nakazilo 986 lidí, ve čtvrtek přibylo 23 případů. Nyní je v regionu 261 nakažených, vyléčilo se 703 nemocných, za čtvrtek přibyl jeden vyléčený. Počet úmrtí zůstává stejný, s nemocí covid-19 tak zemřelo v regionu 21 lidí. Na webu to dnes uvedli krajští hygienici.
Nemocnice Klatovy a Domažlice, které jako jedny z prvních v ČR začaly nabízet testy na koronavirus pro samoplátce, zejména pendlery, tento typ testování od soboty ukončí. Krajem zřizované nemocnice a jejich smluvní laboratoře se s náklady na provedení odběrů a testování vzorků nevejdou do maximální ceny, kterou nově stanovilo ministerstvo zdravotnictví. Dnes to oznámil mluvčí nemocnic Jiří Kokoška.
V Klatovech a Domažlicích dosud samoplátci platili 2800 korun, podle dnešního nařízení ve věstníku ministerstva zdravotnictví je maximální možná cena celkem 1756 korun včetně odběru.
V Brně se kvůli koronaviru o dva měsíce prodlouží stavba dvou domů se 116 byty pro seniory a mladé lidi. Projekt za více než půl miliardy korun je největší investicí města do bytové výstavby za posledních deset let, řekl dnes primátorčin náměstek Jiří Oliva (ČSSD). Podle hlavního stavbyvedoucího Svatopluka Doláka způsobily prodloužení stavby problémy kvůli koronaviru jako například úbytek zahraničních dělníků nebo zastavení dodávek ze zahraničí. Lidé by se přesto mohli nastěhovat letos na podzim. V domech bude i knihovna nebo kavárna. Vzniklo 155 parkovacích míst.
Hrubý domácí produkt eurozóny v prvním čtvrtletí klesl proti předchozím třem měsícům o 3,8 procenta, v celé Evropské unii se pak snížil o 3,3 procenta. Pro oba regiony to je nejvýraznější pokles od začátku měření v roce 1995, uvedl dnes ve zpřesněné zprávě evropský statistický úřad Eurostat.
Pokles za celou EU byl trochu mírnější, než Eurostat původně čekal. V prvním rychlém odhadu uváděl propad o 3,5 procenta.
Hygienické požadavky k ochraně proti koronaviru na letních táborech budou záležet na tom, zda půjde o tábor v budově, chatkách či stanech. Tábory budou muset dbát na důsledné dodržování pravidel osobní i provozní hygieny. "Dětské tábory a ozdravné pobyty budou mít povinnost zajistit pravidelně dezinfekci a výměnu roušek," uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová. Vyžadovat se bude důsledné provedení vstupního zdravotního filtru u dětí i ostatních účastníků akce, a dále na zvýšený zdravotní dohled na táboře.
Povoleny by měly být tábory do 300 lidí, při příznivém vývoji epidemiologické situace hodlá ministerstvo zdravotnictví tento počet 8. června navýšit do 500 lidí. U stanových táborů by měl být počet omezen na 100. Mluvčí České rady dětí a mládeže Soňa Polak uvedla, že tábory pořádané organizacemi, jako jsou skauti, pionýři, hasiči a tomíci, mají maximálně do 150 účastníků. Tábory se budou moct uskutečnit od 27. června.
V Moravskoslezském kraji udělali při plošném testování přes 4000 rychlotestů. Zbývá otestovat ještě zhruba 300 lidí z chybějících kategorií. Kraj by chtěl další kolo testování uskutečnit v příštím týdnu od úterý do čtvrtka. Novinářům to dnes sdělila mluvčí kraje Nikola Birklenová.
"K zapojení do projektu chceme vyzvat hlavně nejmladší kategorii od 15 do 24 let a seniory, zejména muže starší 55 let. Nejvíce nám chybí dobrovolníci z Novojičínska, Bruntálska, ale i Ostravy," uvedla.
Od 25. května budou povoleny návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů. Přijít mohou nejvýše dva dospělí, kterým se bude měřit teplota. U lidí v karanténě budou návštěvy dál zakázány.
"Bude to dobré i pro psychickou pohodu obyvatel těchto zařízení," řekl ministr zdravotnictví. Návštěvy musí mít roušky a dezinfikovat si ruce. Pokud je to možné, měly by se návštěvy uskutečnit venku nebo ve vyčleněných prostorách. Na vícelůžkových pokojích by měla být návštěva od dalších klientů oddělena paravánem nebo podobnou přepážkou.
Nemoc covid-19 se objevila mezi horníky v těžební společnosti OKD. Sdružení hornických odborů OKD dnes uvedlo na svých internetových stránkách, že v podniku je 11 nakažených zaměstnanců, všichni jsou z karvinské lokality Darkov.
O den dřív podle odborářů bylo ve firmě osm lidí s potvrzenou nákazou covidem-19. "Počet lidí v karanténě se snížil na 51. Do zaměstnání se po druhém negativním testu vrátilo 25 zaměstnanců," uvedli dnes odboráři.
Slovinská vláda oficiálně ohlásila, že epidemie koronaviru v zemi skončila. Slovinsko se tak podle agentury Reuters stalo první zemí v Evropě, která tak učinila. Stalo se tak poté, co úřady během dvou týdnů zaznamenávaly méně než sedm nových případů nákazy za den. Příchozí z Evropské unie zároveň již nebudou muset po příjezdu do Slovinska strávit nejméně sedm dní v karanténě, uvedla vláda v prohlášení.
Díky otevření slovinských hranic se všemi sousedními zeměmi "letní dovolené na chorvatském pobřeží Jadranu prakticky už nic nebrání", napsala rakouská agentura APA.
Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka naplánovaný letošní schodek rozpočtu 300 mld. Kč nebude stačit. Výpadek příjmů bude podle něj větší, než očekává ministerstvo financí.
Lidé budou moci od pondělí 25. května navštěvovat státní hrady a zámky. Budou muset nosit roušky a dodržovat rozestupy, což budou muset provozovatelé expozic kontrolovat. Lidé by si také měli dopředu koupit na internetu časové vstupenky. Obdobné podmínky budou platit pro návštěvníky a provoz zoologických a botanických zahrad, jejichž vnitřní prostory se také v pondělí otevřou návštěvníkům. Vyplývá to z dnes zveřejněného plánu vlády na další etapu rozvolňování opatření zavedených proti šíření koronaviru.
Od 25. května budou povoleny návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů, s výjimkou karantény. Přijít mohou dva příbuzní, jimž se bude měřit teplota.
Na koupalištích budou lidé muset nosit roušky, nutné nebudou jen do vody nebo na lehátku či ručníku. Kapacita bude deset metrů čtverečních na osobu. "Zprovozněná budou od 25. května společně s vnitřními prostory zámků a hradů nebo wellness centry," řekl na dnešní tiskové koferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).
"Vnitřní prostory restaurací, barů a nočních klubů budou muset být po 25. květnu mezi 23:00 a 06:00 uzavřeny. V této době mohou činnost provozovat jen přes okénko," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Noční provoz v provozovnách zapříčinil navýšení pozitivních případů například v Koreji, zdůvodnil ministr.
Ve vnitřních prostorách restaurací bude muset nosit roušku personál i hosté, kteří ji mohou sundat jen na konzumaci. Nutná bude zvýšená dezinfekce.
Hromadné akce včetně vnitřních budou po 25. květnu povoleny pro nejvýše 300 osob. Bude nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a užívat dezinfekci. "Po 8. červnu by měl být limit 500 osob a 22. června až 1000 osob," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Stane se tak, pokud epidemie zůstane pod kontrolou.
Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2,2 procenta proti předchozím třem měsícům. Na druhé čtvrtletí statistici čekají ještě větší propad.
Rusko ohlásilo 10 598 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin. Celkový počet nakažených tak dosáhl 262 843, uvedla agentura TASS s odvoláním na krizový štáb. Ve čtvrtek Rusko hlásilo 9974 nových případů, čímž poprvé od 2. května klesl denní přírůstek nových případů pod 10 tisíc.
Práce v kanceláři už nikdy nebude stejná. Pandemie nemoci covid-19 přinesla mnohé změny a jednou z nich je i fakt, že spousta zaměstnanců po jejím skončení nezasedne k pracovnímu stolu v kanceláři, ale doma. Důvody jsou různé: někteří zaměstnavatelé se obávají přetrvávajících zdravotních rizik, jiní chtějí ušetřit na nájmu a další si všímají pozitivního vlivu, jaký má práce z domova na produktivitu. Koronavirová krize totiž učinila práci z domova mnohem přijatelnější, píše agentura AP.
"Tohle bude katalyzátorem pro věci, které se lidé předtím báli zavést," uvádí John Furneaux, ředitel newyorského start-upu Hive, který se zabývá kancelářským softwarem. Pandemie je podle něj "hnací silou změn, která nám i ostatním dovolí změnit 100 let starou pracovní rutinu".
V Ústeckém kraji od čtvrtečního večera přibyl jeden potvrzený případ nákazy koronavirem, v regionu jich je 517. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví. Na 100 000 obyvatel připadá podle ministerstva v regionu 63 případů nákazy covidem-19.
V Libereckém kraji nepřibyl od úterý žádný další případ onemocnění covid-19. Podle informací, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZCR) zatím testy nový koronavirus prokázaly u 198 lidí. Přes 86 procent nakažených už se ale podle krajské hygienické stanice vyléčilo. Komplikacím spojeným s koronavirem podlehli v kraji čtyři senioři, měli ale i jiná závažná onemocnění.
V Libereckém kraji nepřibyl od úterý žádný další případ onemocnění covid-19. Podle informací, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZCR) zatím testy nový koronavirus prokázaly u 198 lidí. Přes 86 procent nakažených už se ale podle krajské hygienické stanice vyléčilo. Komplikacím spojeným s koronavirem podlehli v kraji čtyři senioři, měli ale i jiná závažná onemocnění.
Opatření spojená s koronavirovou pandemií snížila od března do května výrobu v Pivovaru Svijany zhruba o 30 procent. Krátkodobě sice vzrostla poptávka po baleném pivu, ale výpadek restaurací nahradit nedokázala. Linka na plnění sudů několik týdnů stála, řekl dnes mluvčí společnosti Luboš Spálovský. Největší pivovar v Libereckém kraji loni na trh dodal 709 896 hektolitrů piva, letos kvůli pandemii nového koronaviru zřejmě tuto hranici nepřekoná.
V Jihomoravském kraji přibyl od čtvrtečního večera jeden potvrzený případ nemoci covid-19. Celkem je v kraji od začátku pandemie k dnešnímu ránu 505 případů. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Podle posledních informací hygieniků zemřelo s nemocí 16 lidí, byli ve vyšším věku a měli více vážných nemocí. Naopak se vyléčilo 381 lidí.
Slovenská ekonomika v prvním letošním čtvrtletí klesla proti předchozímu kvartálu o 5,4 procenta. V meziročním srovnání se hrubý domácí produktu (HDP) snížil o 3,9 procenta, a zaznamenal tak první propad od globální ekonomické krize v roce 2009. Vyplývá to z prvního odhadu, který dnes zveřejnil slovenský statistický úřad. V březnu zemi zasáhl koronavirus, který výsledek značně ovlivnil.
Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí klesla meziročně o 2,2 procenta a mezičtvrtletně o 3,6 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Výsledky výrazně ovlivnila celosvětová pandemie koronaviru a s ní spojená restriktivní opatření.
"Pokles hrubého domácího produktu byl nejvyšší od ekonomické krize v roce 2009. Kromě významného snížení zahraniční poptávky se propadly i podnikové investice a negativní vývoj ekonomiky byl ovlivněn také nižší spotřebou domácností," uvedl ředitel odboru národních účtů úřadu Vladimír Kermiet.
Během prvních čtyř měsíců roku 2020 začalo podnikat 20 000 fyzických osob. Zároveň své podnikání přerušilo téměř 46 000 živnostníků a dalších 11 500 jich podnikatelská oprávnění přímo zrušilo. S podnikáním tak alespoň na čas letos přestalo 5,5 procenta aktivních živnostníků. Vyplývá to z aktuální analýzy společnosti CRIF.
V Hongkongu, Jižní Koreji a Číně, které byly v Asii v boji proti koronaviru nejúspěšnější díky směsici opatření sahajících od přísné karantény až po rychlé testování, se nyní objevují nové případy nákazy. Mohou posloužit jako varování, že covid-19 může být téměř nemožné zcela vyhladit, napsal server agentury Bloomberg.
"S ohledem na asymptomatickou populaci se budou tyto případy objevovat z nečekaných zdrojů," tvrdí Nicholas Thomas, profesor veřejného zdraví na Hongkongské univerzitě. "Restartování jednotlivých zemí nevyhnutelně povede k objevení dalších případů," dodal.
Měření tělesné teploty zaměstnanců při vstupu na pracoviště je zásahem do osobní integrity člověka, vzhledem k nutným hygienickým opatřením je ale oprávněné. Po skončení mimořádné situace už ale nebude důvodné a firmy ho budou muset zrušit. Vyplývá to z vyjádření na webu Úřad pro ochranu osobních údajů, na které dnes upozornil server Česká justice. Kvůli epidemii nového koronaviru měří tělesnou teplotu lidem vstupujícím do objektů nejen některé firmy, ale i instituce.
Letošní ročník Letní filmové školy v Uherském Hradišti se uskuteční od 7. do 12. srpna. Na webových stránkách festivalu to dnes uvedla jeho ředitelka Radana Korená. Původně byl festival naplánovaný na přelom července a srpna, kvůli pandemii nového typu koronaviru jej organizátoři posunuli na pozdější termín a zkrátili.
"O konání letošního ročníku 'filmovky' jsme mohli rozhodnout až nyní, proto bylo nutné posunout akci alespoň o dva týdny dále, abychom měli dostatečný čas na její přípravu," uvedla Korená.
Nezisková organizace Save the Children v souvislosti s pandemií covidu-19 varuje před dramatickým vývojem v jemenském přístavním městě Aden. Několik tamních nemocnic zavřelo a zdravotníci odmítají pracovat, protože jim chybějí ochranné pomůcky.
"Naše týmy na místě jsou svědky toho, jak jsou lidé odesíláni pryč z nemocnic, mají dýchací potíže, nebo dokonce kolabují. Lidé umírají, protože nemají přístup k léčbě, která by jim normálně zachránila život," uvedla organizace.
Situace je blbá a pro cestovní kanceláře je ještě o něco blbější. Máme ministryni, která bojuje spíš proti nám než za nás. Ve společnosti jsme za vyvrhele, banky nám zavřely dveře, říká Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Dovolená u moře by mohla být letos příjemnější než obvykle, na plážích nebudou Britové, Francouzi či Španělé. Doufáme, že Češi ano, dodává.
Čína už měsíc nezaznamenala žádný nový případ úmrtí pacienta s covidem-19. Informovala o tom agentura AP, podle které naposledy čínské úřady nové úmrtí ohlásily 14. dubna. Ani za čtvrtek žádný nový mrtvý nepřibyl. Nákaza se v zemi s 1,4 miliardy lidí potvrdila u čtyř testovaných.
V Mexiku za den přibylo rekordních 2409 potvrzených případů nákazy koronavirem. Denní přírůstek nových případů překonal hranici dvou tisíc vůbec poprvé. S nemocí covid-19 zemřelo za 24 hodin v Mexiku dalších 257 pacientů.
Počet potvrzených případů se dnešním rekordním přírůstkem vyšplhal na celkových 42 595. Mexiko je tak po Brazílii (202 918) a Peru (80 604) co do počtu infikovaných třetí nejpostiženější zemí Latinské Ameriky. Bilance zemřelých se v zemi s téměř 130 miliony obyvatel po dnešku zvýšila na 4477.
Původ pandemie covidu-19 bude nutné nezávisle vědecky vyšetřit. V příspěvku zveřejněném v dnešním vydání německého listu Frankfurter Allgemeine Zeitung to napsal vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell. Čínu vyzval, aby převzala svůj díl odpovědnosti v boji s pandemií.
"Nezávislé vědecké vyšetřování původu pandemie bude rovněž nezbytné," napsal v příspěvku Borrell. Čínu vyzval, aby se nezříkala "své role a zodpovědnosti úměrné své váze".
V Brazílii za posledních 24 hodin přibylo 13 944 potvrzených případů nákazy koronavirem. Země tak zaznamenala nový rekord v počtu nakažených za den. S covidem-19 zemřelo v jihoamerické zemi dalších 844 lidí, a celková bilance tak vzrostla na 13 933 zemřelých.
Dosavadní rekord v počtu nakažených za den ohlásila Brazílie teprve ve čtvrtek. Tehdy přibylo za 24 hodin celkem 11 385 potvrzených případů nákazy. Nyní je podle oficiálních údajů v Brazílii, která má zhruba 210 milionů obyvatel, 202 918 potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2.
Litva, Lotyšsko a Estonsko o půlnoci otevřely společné hranice, které v březnu uzavřely kvůli šíření koronaviru. Občané všech tří pobaltských států se budou nyní moci v rámci "cestovní unie" bez omezení pohybovat od jižních břehů Finského zálivu po litevskou hranici s Polskem a Běloruskem.
Američané by se kvůli neadekvátní odezvě své vlády na koronavirus měli připravit na "nejtemnější zimu" v moderní historii, varoval dnes při slyšení v americkém Kongresu bývalý vládní zaměstnanec, který byl nedávno odvolán z čela úřadu při ministerstvu zdravotnictví.
Nejlidnatější německá země Severní Porýní-Vestfálsko dnes večer oznámila, že od půlnoci ruší povinnost 14denní karantény pro navrátilce ze zemí EU nebo z Islandu, Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska a Británie.
Zemský premiér Armin Laschet krok označil za znamení dobrého sousedství. Podle něj jde o velké ulehčení pro lidi především v příhraničních regionech.
Německá vláda nyní spolkovým zemím mimo jiné doporučuje, aby zrušily dosud povinnou 14denní karanténu pro občany EU, kteří do spolkové republiky přicestují z jiné unijní země.
S nemocí covid-19 zemřelo na celém světě již více než 300 000 lidí. Vyplývá to z dat, která shromáždily americká Univerzita Johnse Hopkinse i specializovaný web worldometers.info. Potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 je na světě již přes 4,4 milionu.
Úterý bylo pro Brazílii a Mexiko nejtragičtějším dnem od začátku pandemie koronaviru. Oběti se v obou zemích počítají v řádech tisíců, navíc panuje podezření, že Brazílie i Mexiko s čísly manipulují. Napříč Latinskou Amerikou se prohlubuje přehlížená krize, která je srovnatelná s tím, co se dělo na nejhůře postižených místech, jako je New York nebo Španělsko.
Počet lidí, kteří v Turecku zemřeli po nákaze koronavirem, dnes překročil číslo 4000, když za poslední den zemřelo 55 pacientů. Informoval o tom ministr zdravotnictví Fahrettin Koca. Počet nakažených se v zemi blíží 145 000, téměř tři čtvrtiny z nich se už ale uzdravily.
V Moravskoslezském kraji přibylo za posledních 24 hodin 18 případů nákazy koronavirem, je to nejvyšší nárůst za poslední týden. Celkem tak od počátku epidemie v kraji onemocnělo 1152 lidí. Z nemoci se vyléčilo 760 osob, což je proti středečnímu večeru další 45 vyléčených. Počet úmrtí souvisejících s koronavirem vzrostl za poslední den o jednoho člověka na 37 mrtvých. Vyplývá to z informací, které k dnešním 19:00 zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.
Nový typ koronaviru, který vyvolává onemocnění covid-19, se v Číně začal šířit začátkem loňského prosince. Dalším ohniskem nákazy se stala Evropa a Spojené státy. Celkový počet obětí ve světě dnes překonal podle serveru worldometers.info hranici 300 000. Novým typem koronaviru se nakazilo již téměř 4,5 milionu osob a přes 1,6 milionu se jich uzdravilo.
Země | Počet zemřelých | Celkový počet nakažených | Počet vyléčených |
USA | 85 764 | 1 439 649 | 311 708 |
Británie | 33 614 | 233 151 | údaj není k dispozici |
Itálie | 31 368 | 223 096 | 115 288 |
Francie | 27 425 | 178 060 | 58 673 |
Španělsko | 27 321 | 272 646 | 186 480 |
Brazílie | 13 555 | 196 375 | 78 424 |
Belgie | 8903 | 54 288 | 14 111 |
Německo | 7884 | 174 478 | 150 300 |
Írán | 6854 | 114 533 | 9 539 |
Nizozemsko | 5590 | 43 481 | údaj není k dispozici |
Koronavirová krize připravila ve Spojených státech o práci především lidi s nižšími příjmy a ty méně vzdělané. Podle dnes zveřejněného průzkumu americké centrální banky (Fedu), ze které cituje agentura Reuters, přišel v březnu o práci, nebo o část úvazku téměř každý pátý dospělý Američan. Jen zhruba polovina z nich přitom v průzkumu uvedla, že výpadky příjmů dobře zvládá.
Ministerstvo průmyslu a obchodu přijalo za necelých šest týdnů od spuštění dotačního programu Czech Rise Up - Chytrá opatření proti covid-19 na 200 žádostí za více než půl miliardy korun. Odborníci projednali téměř dvě třetiny žádostí a rozhodli o dotacích za zhruba 30 milionů korun. Podle ministerstva uspěje přibližně čtvrtina projektů. Přijímání nových přihlášek v pátek skončí. Ministerstvo to dnes uvedlo v tiskové zprávě.
Ve Francii zemřelo za poslední den 351 pacientů s koronavirem, což je o 268 více než ve středu a nejvíce od konce dubna. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Úmrtí v souvilosti s nemocí covid-19 má země celkem 27 425, čímž opět překonala celkovou bilanci Španělska, které k dnešku eviduje 27 321 mrtvých, a stala se po USA, Británii a Itálii čtvrtou zemí s nejvyšším počtem obětí.
V Olomouckém kraji se počet případů onemocnění covid-19 během dne zvýšil o tři, celkem jich tak přibylo za 24 hodin šest. Ministerstvo zdravotnictví jich k dnešnímu večeru eviduje 729. Případy onemocnění rostou od počátku týdne, především na Prostějovsku. Hygienici tam registrují od počátku pandemie 73 případů, což je o 17 více než před týdnem.
V Ústeckém kraji se dnes zvýšil počet potvrzených nákaz novým typem koronaviru o čtyři na 516. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. V posledních dnech se počty zvyšují po jednotlivcích. Počet vyléčených osob vzrostl o deset na 431.
Počet lidí vyléčených z nemoci covid-19 už v Praze stoupl nad tisícovku, což je více než polovina z dosud zaznamenaných případů nákazy ve městě. Potvrzených případů covidu-19 způsobovaného koronavirem přibylo za posledních 24 hodin šest na 1871. Množství zemřelých lidí nakažených koronavirem už několik dní neroste, zůstává na 80. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz se při prvním oficiálním výjezdu mimo Vídeň od vypuknutí koronavirové epidemie setkal s obyvateli alpského údolí Kleinwalsertal, aniž by přitom dodržoval pravidla odstupu mezi lidmi, jak je stanovila jeho vlastní vláda. Kurz za své počínání sklidil kritiku na sociálních sítích. Někteří lidé ho vyzvali, aby zaplatil pokutu jako mnozí další, kteří byli přistiženi při nedodržování protiepidemických opatření.
V Karlovarském kraji se za poslední den nakazili covidem-19 dva lidé. Od začátku epidemie se tam infikovalo 431 osob. Aktuálně hygienici v kraji evidují 105 lidí s koronavirem. Za posledních 24 hodin bylo provedeno 326 testů, celkem se v regionu od počátku testovalo 10 036 lidí. Počet úmrtí zůstává na 31. Aktuální informace zveřejnila Krajská hygienická stanice Karlovarského kraje.
Počet vyléčených z covidu-19 se na Vysočině od středy zvýšil o pět na 154. Nový případ koronavirové nákazy dnes nepřibyl. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 181 lidí, čtyři lidé pozitivně testovaní na covid-19 zemřeli. Vyplývá to z údajů na webu krajské hygienické stanice.
V Itálii za poslední den zemřelo 262 lidí s koronavirem, což je nejvíce za poslední týden. V pěti předcházejících dnech byla bilance úmrtí vždy nižší než 200. Oproti předchozímu dni o více než stovku stoupl i počet nově nakažených, kterých bylo 992. Informoval o tom dnes úřad civilní ochrany.
Americký prezident Donald Trump dnes pochválil nejvyšší soud státu Wisconsin za to, že zrušil nařízení o omezení pohybu a podnikatelských aktivit, které v reakci na šíření koronaviru vyhlásily tamní zdravotnické úřady. Napsala to agentura Reuters. Trump podporuje co nejrychlejší otevírání silně zasažené americké ekonomiky, zdravotničtí experti však vyzývají k opatrnému postupu kvůli nebezpečí druhé vlny nákazy.
Ve Zlínském kraji od dnešního rána přibyl jeden případ nákazy novým koronavirem, hygienici jich dosud evidují 339. Vyplývá to z informací, které k dnešním 18:00 zveřejnila krajská hygienická stanice. Naposledy přibyly dva případy v úterý. V kraji se už 232 lidí z onemocnění covid-19, které nový koronavirus způsobuje, vyléčilo, dnes přibyli čtyři vyléčení, ve středu jich bylo 13. S nemocí zemřel jeden obyvatel kraje.
Počty vyléčených pacientů z covidu-19 ani počty potvrzených nákaz se v Královéhradeckém kraji za posledních 24 hodin nezměnily. V Královéhradeckém kraji bylo dnes 190 potvrzených případů onemocněním covid-19 a 162 uzdravených, vyplynulo z dnešního sdělení krajských hygieniků. Údaje jsou k 17:30. Před týdnem, 7. května, evidovali hygienici v hradeckém kraji 184 potvrzených nákaz covidem-19 a 156 vyléčených pacientů.
Povinnost zveřejňování úspěšných žadatelů v úvěrovém programu Covid III je podle vicepremiéra a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) bariéra. Některé firmy může od žádosti odradit, celý program navíc tato podmínka komplikuje. Záležitost se řeší s komerčními bankami. Havlíček to dnes řekl na tiskové konferenci Svazu průmyslu a dopravy ČR.
Sněmovna na konci dubna schválila zákon na poskytnutí státní záruky 150 miliard korun na program Covid III pro živnostníky a podnikatele zasažené v souvislosti s koronavirem. Jeho součástí je podmínka, aby komerční banky prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky zveřejňovaly, komu úvěr poskytly. Musejí také zjišťovat skutečné majitele úvěrovaných firem. Prosadili to Piráti.
Případů koronaviru v Česku dnes od rána do podvečera přibylo víc než ve středu za celý den. Počet stoupl o 55 na 8330, ve středu se za celý den zvýšil o 48. Výrazně ale vzrostl i počet vyléčených o 169 na 5227 pacientů. Úmrtí od rána přibyla dvě, a ministerstvo zdravotnictví tak eviduje 292 zemřelých. Vyplývá to z údajů zveřejněných k dnešním 17:30 na webu ministerstva.
Rusko dnes ohlásilo 9974 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin. Poprvé od 2. května klesl denní přírůstek nových případů pod 10 000, upozornila agentura TASS s odvoláním na krizový štáb. Celkový počet potvrzených případů v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel překročil čtvrt milionu a dosáhl 252 245 od začátku pandemie.
Britská vláda oznámila úmrtí dalších 428 lidí s koronavirem za 24 hodin, čímž oficiální bilance epidemie covidu-19 v Británii stoupla na 33 614 mrtvých. Nový denní počet ohlášených obětí je nižší než v úterý a ve středu a také nižší než přírůstek z minulého čtvrtka. Za poslední den přibylo 3446 známých případů nákazy koronavirem po prověření vzorků od skoro 72 000 lidí.
Lufthansa plánuje koncem června 1800 zpátečních letů týdně do více než 130 destinací. Německá letecká společnost, pod kterou spadají i rakouské Austrian Airlines a švýcarské Swiss International Air Lines, to uvedla ve svém dnešním sdělení. Většina rozsáhlé firemní letky musela dosud kvůli koronavirové krizi zůstávat na zemi.
Českomoravská záruční a rozvojová banka do středy schválila 83 úvěrů v rámci programu COVID Praha, přes který pražský magistrát ručí za výhodné půjčky malým a středním podnikům. Většina žádostí, kterých přišlo celkem 408, by měla být vyřízena do konce května. Na program město určilo 600 milionů korun z evropských fondů, které by měly zajistit úvěry asi za 1,4 miliardy korun.
Pro podnikatele v pohostinství je nyní složité si brát úvěry, stát by jim proto měl pomoci přímými dotacemi, které by částečně kryly ztráty. Řekl to dnes prezident Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Hotelům a restauracím by podle něj také pomohl program na podporu nájemného, kdy by polovinu nájmu zaplatil stát, a to za podmínky, že majitel cenu sníží o 30 procent a pětinu uhradí nájemce. Prodloužit by se měl také program na podporu zaměstnanosti Antivirus.
Počet nákaz koronavirem v Pardubickém kraji stoupl za 24 hodin o jednu na 279. Od 10. března, kdy se v kraji potvrdil první případ, se vyléčilo 195 osob, což je o devět víc než ve středu. Vyplývá to z údajů krajské hygieny. Statistika je k 17:00.
Fakultní nemocnice v Motole plánuje v červnu či červenci otestovat zaměstnance na protilátky vůči novému koronaviru. Kvůli epidemii bylo na jiný termín odloženo asi 2000 operací, některé specifické zákroky zůstávají odložené i nadále. Dnes to řekla mluvčí nemocnice Pavlína Danková. Propad produkce nemocnice odhadla na 300 milionů korun.
Úřady práce dostaly od vyhlášení nouzového stavu zhruba 7200 žádostí o dávku mimořádné okamžité pomoci. Poskytly ji 3400 lidí. Získala ji tak zatím necelá polovina žadatelů. Vyplývá to z údajů ministerstva práce. V porovnání se statistikami vyplacených dávek z minulých let stát víc mimořádných příspěvků v koronavirové krizi neposkytuje. Experti na sociální problematiku nastavení sociálního systému dlouhodobě kritizují. Podle nich je obtížné na podporu dosáhnout.
Pražský dopravní podnik chystá kvůli pandemii covid-19 úspory zejména v provozních výdajích. Největší ztráty při krizi zaznamenal v tržbách z jízdného. Přesné dopady krize podnik stále vyčísluje. Podnik zaznamenal kvůli opatřením proti šíření koronaviru v době nejpřísnějších opatření až osmdesátiprocentní pokles cestujících. Ročně na jízdném vybere přes čtyři miliardy korun. Pražská MHD stále jezdí podle upravených jízdních řádů.
Jihlava se ptá podnikatelů, jakými dalšími opatřeními může pomoci zmírnit problémy, které jim způsobila epidemie koronaviru. Primátorka Karolína Koubová (Fórum Jihlava) jim rozesílá dopis, v němž je vyzývá k posílání podnětů. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy města. Radnice už odpustila dva měsíční nájmy za nebytové prostory v městských domech, úlevy poskytne i u některých místních poplatků.
Pražská Thomayerova nemocnice po šesti týdnech zruší od pondělí povinné prohlídky v kontrolním stanu u svého vstupu. Absolvovat je nyní musejí pacienti přicházející na vyšetření, hospitalizaci či zdravotní kontrolu. Od 18. května budou muset už jen vyplnit dotazník s otázkami ke koronavirové infekci, který dostanou na oddělení, kam půjdou. Dotazník museli vyplnit i ve stanu, kde jim navíc zdravotníci v ochranných oblecích měří teplotu. ČTK to dnes sdělil mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.
Cena testu na onemocnění covid-19, jak její maximální výši stanovilo ministerstvo zdravotnictví, je podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Jana Papeže nepřijatelná. Ministerstvo by podle něj mělo poctivě zveřejnit náklady. Papež to v reakci na informaci ministra Adama Vojtěcha (za ANO), že cena testu bude od pátku nejvýše 1674 korun, řekl dnes ČTK.
"Podle našich informací je nákladová cena 350 korun," řekl Papež. Podle něj by proto cena pro spotřebitele neměla přesáhnout 500 korun. Pokud stát test stanoví jako povinnost pro cestování, měl by se také postarat o to, aby byla cena akceptovatelná, uvedl.
Ve Vsetínské nemocnici pomáhalo za epidemie koronaviru v uplynulých týdnech devět mediků a devět studentek zdravotnických oborů na středních, vyšších odborných či vysokých školách. Velkou pomocí na vstupním kontrolním pracovišti byly také učitelky partnerské zdravotnické školy Masarykova gymnázia, Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Vsetín.
Francouzská vláda dnes představila plán za 18 miliard eur (496,6 miliardy Kč) na podporu cestovního ruchu, na který tvrdě doléhají opatření zavedená ve snaze bránit šíření koronaviru. Podle oficiálních údajů loni do Francie přijelo skoro 90 milionů turistů, což z ní udělalo nejnavštěvovanější zemi světa. Informovala o tom agentura Reuters.
Zřejmě až na příští řádné schůzi poslanci znovu posoudí návrh zákona, který rozšiřuje okruh příjemců příspěvku 500 korun denně o společníky malých společností s ručením omezeným. Vládní předlohu vrátili ve středu sněmovně senátoři. Chtějí změnit zdroj peněz pro výplatu příspěvku. Nyní na něj mají nárok osoby samostatně výdělečně činné.
Čtveřice největších bank v Česku letos v prvním čtvrtletí vydělala devět miliard korun, což je o 4,9 miliardy meziročně méně. Vyplývá to z výsledků bank. Bankám podle analytika zisky propadly kvůli koronavirové krizi a nouzovým opatřením.
Britská vláda oznámila úmrtí dalších 428 lidí s koronavirem za 24 hodin, čímž oficiální bilance epidemie covidu-19 v Británii stoupla na 33 614 mrtvých. Nový denní počet ohlášených obětí je nižší než v úterý a ve středu a také nižší než přírůstek z minulého čtvrtka. Za poslední den přibylo 3446 známých případů nákazy koronavirem po prověření vzorků od skoro 72 000 lidí.
Prominutí sociálních odvodů místo nynějšího proplácení náhrady mezd z kurzarbeitového programu Antivirus by upřednostnila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by změna program zjednodušila. Řekla to dnes v České televizi. Zástupci vlády jednají o podobě podpory firem s Národní ekonomickou radou vlády (NERV). Opatření by měla za deset dní projednávat i tripartita.
Obavy Čechů ohledně koronavirové krize se podle průzkumu agentur ppm factum a Insiqua vztahují více k budoucnosti než k aktuální situaci jejich rozpočtu. Tři pětiny lidí chtějí zvažovat své útraty pečlivěji než před pandemií koronaviru a téměř 70 procent bude trávit dovolenou raději v ČR než v cizině. Stejný počet lidí přitom nyní nepociťuje žádný dopad na své příjmy.
Hromadná koronavirová nákaza u zaměstnanců geriatrie v Městské nemocnici Ostrava zkomplikovala provoz zdravotnického zařízení. Nemocnice v tuto chvíli nemá další kapacitu pro hospitalizaci pacientů s podezřením na covid-19. Klesl jí i počet lůžek pro pacienty s interními obtížemi. Řekl to dnes ředitel nemocnice Petr Uhlig. Podle něj se v tuto chvíli nemocnice nemůže dohodnout s dalšími zdravotnickými zařízeními v regionu na výpomoci.
V Plzeňském kraji zemřeli další dva lidé s nemocí covid-19. Od začátku pandemie tak v kraji zemřelo celkem 15 nakažených. Informace zveřejnila dnes Krajská hygienická stanice v Plzni. Podle posledních údajů se dosud v kraji prokázala nákaza koronavirem u 637 lidí, od středy přibyl jeden nově zjištěný případ infekce. Z nemoci se uzdravilo 480 pacientů, tedy tři čtvrtiny ze zjištěných případů nákazy.
Programy Covid pro jednotlivá podnikatelská odvětví vláda připravovat nebude. Podporu plošně vyřeší portfoliovou zárukou Covid III, na dnešní on-line tiskové konferenci Svazu průmyslu a dopravy ČR to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vládě by chtěl v pondělí předložit ke schválení konkrétní parametry programu Covid III. Teprve poté bude moci Českomoravská záruční a rozvojová banka podle předsedy představenstva České spořitelny Tomáše Salomona vypsat výzvu, do které se budou hlásit komerční banky, následovat budou podpisy smluv mezi bankami.
Vláda bude regulovat ceny testů na nový typ koronaviru pro samoplátce. Stát by měl podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) maximálně 1674 korun.
Začneme regulovat cenu testů na covid pro samoplátce i správní úřady. Max. cena bude 1 674 Kč. Doposud stál mezi 2-3 tis. Testování pro samoplátce je stále více využívané. Chceme, aby cena byla přijatelná a nevznikaly velké cenové rozdíly. Cenový předpis začne platit od zítra.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) May 14, 2020
Rusko má nejvíce obyvatel nakažených koronavirem po Spojených státech. Ve čtvrtek jejich počet překročil čtvrt milionu. Nadějí je, že začal klesat denní přírůstek nakažených. Ve středu jich bylo 9974, poprvé od 2. května méně než deset tisíc.
O podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden požádalo dalších zhruba 2,98 milionu lidí. Oznámilo to dnes americké ministerstvo práce. Počet žádostí tak sice dál klesá, ale méně, než se čekalo. Od poloviny března, tedy od začátku krize, kterou vyvolala pandemie způsobená koronavirem, už přišlo v USA o práci kolem 36 milionů lidí.
Japonsko začalo léčit pacienty s těžkými příznaky nemoci covid-19 experimentálním lékem Remdesivir, který v americké firmě Gilead vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Stalo se tak zhruba týden poté, co japonské úřady schválily nouzové užívání tohoto antivirotika pro pacienty nakažené koronavirem. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Remdesivir se podává několika pacientům s covidem také ve čtyřech nemocnicích v Česku.
Češi, Němci, Rakušané a Poláci se v sobotu 16. května ve 14:00 symbolicky setkají na 12 místech hraniční linie s ČR. Deset míst bude na česko-německém pomezí a po jednom mezi ČR a Rakouskem a ČR a Polskem. Chtějí co nejdříve otevřít hranice, uzavřené kvůli koronavirové pandemii, pro turistiku a procházky. Jedním z míst pro setkání je hraniční cesta v Českém lese mezi zaniklými vesnicemi Václav na Domažlicku na české straně a Bügellohe na bavorské straně. Oznámila to Veronika Křížková z iniciativy Soboty pro sousedství.
Už zhruba u stovky dětí v Británii, které se nakazily koronavirem, odhalili lékaři zánětlivé onemocnění srovnávané s vzácnou Kawasakiho nemocí. Uvedla to zpravodajská společnost BBC, podle níž by nová choroba mohla být projevem opožděné reakce imunitního systému na nákazu virem SARS-CoV-2. Vážnější komplikace se objevily jen ve velmi malém počtu případů, u většiny dětí se údajně stav po zahájení léčby začal zlepšovat.
Záhadnou chorobu u mladých pacientů s koronavirem zkoumají také experti v dalších evropských zemích a ve Spojených státech. Vedle Kawasakiho nemoci, která způsobuje u dětí do pěti let záněty cév a srdce, je přirovnávána také k syndromu toxického šoku. V americkém státě New York už umřely dvě děti a jeden mladý pacient s dosud neznámým zánětlivým onemocněním, v Londýně za podobných okolností umřel čtrnáctiletý pacient.
Vzácná nemoc má příznaky, které se často objevují u lidí, jejichž zachvácený imunitní systém se snaží bojovat s infekcí koronaviru. Patří mezi ně vysoká horečka, nízký krevní tlak, vyrážky a dušnost. Syndrom se může projevovat rovněž bolestmi břicha, zvracením a průjmem.
Národní divadlo uvede na závěr sezony pět představení pro omezený počet diváků. Od 10. do 14. června odehraje v historické budově dvakrát inscenaci Manon Lescaut, dvakrát balet Kylián - mosty času a jednou operní koncertní gala s názvem Opera před oponou. Představí se operní sólisté i přední členové obou hudebních těles, Orchestru Národního divadla a Orchestru Státní opery, protože za současných podmínek nelze hrát v plném obsazení.
"Na dvě představení - středeční Manon Lescaut a nedělní odpolední Kylián - mosty času - věnujeme prostřednictvím nemocnic vstupenky zdarma zdravotníkům jako poděkování," uvedl ředitel Národního divadla Jan Burian. Divadlo nabídne pro veřejnost na každý další z večerů zatím sto vstupenek, aby dodrželo stávající hygienická opatření.
Desítky tisíc ochranných pomůcek od roušek přes rukavice až po obleky dostal Jihomoravský kraj od svých čínských partnerských provincií. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Podle hejtmana Bohumila Šimka (za ANO) jejich hodnota několikrát převyšuje hodnotu humanitární zásilky, kterou kraj kvůli koronaviru poslal do Číny v únoru. Díky čínským zásilkám si kraj vytvoří zásobu prostředků do budoucna. Na jižní Moravě je k dnešnímu dni kolem 500 potvrzených případů nemoci covid-19.
Za poslední týden podle krajské hygienické stanice přibylo v Ústeckém kraji 14 nových případů nákazy koronavirem. Dnes v noci se potvrdila nákaza u prvního pendlera, který za prací cestuje do sousedního Saska. Novinářům to dnes řekl hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).
"O žádné nabídce na 5 milionů filtrů nevím," reaguje Jan Hamáček na slova studenta Davida Svobody. Ten tvrdí, že jedna z libereckých firem byla připravená rozjet během 48 hodin výrobu několika milionů filtrů denně, jeden by přišel na 70 haléřů. "Jsou lepší než ústenky z Číny," popisuje Svoboda.
S panem Svobodou jsem nikdy oficiálně nejednal, pouze jednou mě zastavil na chodníku před sněmovnou. O žádné nabídce na 5 milionů filtrů nevím. Pokud ten produkt existuje a je tak kvalitní, může se výrobce přihlásit do tendru, který @vnitro vypsalo... https://t.co/1BHX9hYwgV
— Jan Hamáček (@jhamacek) May 14, 2020
V Mladé Boleslavi začala dnes částečně fungovat městská autobusová doprava. Zastavila se v sobotu 21. března kvůli pandemii koronaviru. Od dnešního rána začaly jezdit autobusy na linkách A, B a C, a to v hodinových intervalech. V pondělí se připojí některé další linky, uvedl primátor Raduan Nwelati (ODS).
Pro zemědělce a lesníky se otevřelo dalších sedm silničních hraničních přechodů mezi Jihočeským krajem a Rakouskem. Do cizí země mohou z obou stran vycestovat farmáři nebo majitelé lesů, kteří vlastní za hranicemi pozemky a pracují na nich. Smí nanejvýš do vzdálenosti deseti kilometrů za hranici a nepotřebují negativní vyšetření na koronavirus. Hraniční přechody byly kvůli koronaviru uzavřené.
Některé fakulty Jihočeské univerzity letos zruší přijímací řízení. Reagují tím na skutečnost, že kvůli pandemii koronaviru se maturity posouvají až na červen. Přitom právě v červnu se v minulosti většinou konala přijímací řízení na vysoké školy. Naopak Vysoká škola technická a ekonomická zachová původní termíny pro přijímací zkoušky.
Pardubický kraj za dobu koronavirové epidemie nakoupil ochranné prostředky a techniku za 11 milionů korun. Tvoří si z toho i vlastní hmotnou rezervu pro případ druhé vlny epidemie nebo lokálního výskytu nákazy, řekl dnes novinářům hejtman Martin Netolický (ČSSD).
"Vytváříme krajskou hmotnou rezervu. Stát na začátku epidemie disponoval pouze 10 000 respirátory, všude se šily roušky, chceme této situaci předejít. Budeme mít železnou zásobu," řekl hejtman.
Pět ze sedmi fakult Univerzity Pardubice letos kvůli koronavirové epidemii nepořádá přijímací zkoušky. Na některé obory se navíc maturanti mohou přihlásit až do konce června.
České firmy vyrobily během šesti týdnů přes devět milionů litrů dezinfekce na ruce s označením Anti-COVID. Na výrobě se podílelo 33 společností. Na webu to uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu. Úřad v polovině března oznámil, že kvůli pandemii koronaviru je na trhu nedostatek dezinfekčních prostředků. České společnosti následně začaly vyrábět dezinfekční prostředky na ruce podle receptury, kterou doporučila Světová zdravotnická organizace. Výroba, kterou umožnila výjimka ministerstva zdravotnictví, skončila na konci dubna.
Někteří provozovatelé taxislužeb začali do svých vozů kvůli pandemii koronaviru instalovat plastové zástěny, které oddělují řidiče a jejich zákazníky. Mezi prvními se zástěny objevily ve vozech pražské taxislužby Modrý Anděl, následoval Bolt a nyní i Uber. Ostatní firmy jsou k těmto opatřením zdrženlivější, jejich přínos je podle nich sporný.
Slovensko má ambici otevřít hranice co nejdříve, pokud to situace kolem pandemie nemoci covid-19 umožní, řekl premiér Igor Matovič, konkrétní termín neuvedl. Naznačil, že země by měla zůstat uzavřena pro obyvatele těch zemí, které mají výrazně vyšší počet nakažených. Podle dřívějšího vyjádření českého premiéra Andreje Babiše by se hranice se Slovenskem mohly otevřít 8. nebo 15. června.
"Naším cílem je, aby se hranice co nejdříve otevíraly s každou zemí, kde to situace umožní. Musí to být v souladu zejména s medicínskou stránkou věci. Nesmíme otevírat hranice vůči zemím, kde je výrazně více lidí nemocných s covidem-19," uvedl Matovič. Dodal, že Bratislava nechce mít zavřené hranice, pokud k tomu nebude důvod.
Čistý zisk skupiny ČSOB v prvním čtvrtletí letošního roku klesl o 56 procent na 2,1 miliardy korun. Objem úvěrů i vkladů banky se meziročně zvýšil. ČSOB posílila kapitálovou pozici díky zadržení výplaty dividendy. ČSOB, která patří mezi největší tuzemské banky, to dnes sdělila ČTK. Pokles zisku zaznamenaly kvůli pandemii koronaviru i ostatní velké banky.
Za jediný den v Brazílii rekordně přibylo infikovaných.
S asi 190 140 potvrzenými případy je nyní Brazílie šestou nejzasaženější zemí světa a nejpostiženějším státem Jižní Ameriky. Podle expertů je tam ale kvůli nedostatečným testovacím kapacitám stav pandemie výrazně horší, než uvádějí oficiální statistiky. Na komplikace spojené s covidem-19 zemřelo 13 240 pacientů.
Praha 1 očekává, že pandemie nového koronaviru se na letošním rozpočtu městské části podepíše částkou asi 230 milionů korun. Vyplývá to z informací, které vzali na vědomí radní. Ztráta v rozpočtu bude dána nižšími příjmy z poplatků a také z nájmů, které radnice podnikatelům odpustila. Vyšší náklady budou zase znamenat opatření proti boji s pandemií, jako je nákup pomůcek, úklid nebo investice do Nemocnice Na Františku, kterou Praha 1 provozuje.
V Rusku počet lidí nakažených koronavirem překročil hranici čtvrt milionu a země je tak v tomto ohledu po USA druhou nejpostiženější zemí na světě.
V Rusku se k dnešku nakazilo 252 245 lidí a 2305 z nich zemřelo. Některá média zaráží nízký počet obětí ve srovnání s okolním světem. Úřady tvrdí, že je to díky rychlému rozpoznání nákazy a včasnému přijetí opatření proti jejímu šíření. Podle kritiků ale úředníci do statistik zahrnují jen ty případy, u nichž byl covid-19 hlavní příčinou smrti.
Plány na případnou druhou vlnu epidemie koronaviru připravují epidemiologové a tým takzvané chytré karantény společně s ministerstvem zdravotnictví. Na dotaz ČTK to dnes uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Připomněl také, že se chystá druhá část projektu chytré karantény, do které bude zapojena mobilní aplikace eRouška nebo sdílení polohy skrz Mapy.cz, vznikne i velké call centrum. Vláda také připravuje nákupy do státních hmotných rezerv, vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) v pondělí předloží kabinetu konkrétní návrh.
"Osobně sleduju situaci velice pozorně, každý den mám na stole výsledky za předchozí den, jsem v kontaktu s epidemiology i s týmem chytré karantény. A právě oni připravují společně s ministerstvem zdravotnictví plány na případnou druhou vlnu," napsal Babiš.
Finsko, které má zhruba 5,5 milionu obyvatel, není nemocí covid-19 postiženo tolik jako sousední skandinávské či další evropské země. Od začátku epidemie bylo v zemi zaznamenáno přes 6000 případů nákazy a 284 úmrtí pacientů s koronavirem.
Ve Finsku se dnes po osmi týdnech vrátili do tříd žáci základních a středních škol, které byly uzavřeny kvůli šíření koronaviru. V učebnách ale studenti dlouho nezůstanou, zkraje června jim totiž začínají letní prázdniny.
Ministryně školství Li Anderssonová navíc dnes uvedla, že se připravuje zákon, který by po skončení letních prázdnin umožnil školám, aby si s ohledem na vývoj koronavirové situace vybraly, zda přistoupí k prezenčnímu nebo distančnímu studiu.
Před podzimními premiérami se některé scény chystají v této sezoně ještě uvést několik mimořádných programů pro omezený počet diváků nebo předpremiéry chystaných inscenací. Novou sezonu v Divadle Na zábradlí 3. září zahájí premiéra inscenace Zlatá pláž. První společný počin scenáristy Jaroslava Žváčka a režiséra Jana Prušinovského ale bude v předpremiéře uveden ještě před divadelními prázdninami 9., 10. a 11. června, sdělila za divadlo Simona Andělová.
Nabídli jsme vládě obrovskou pomoc. Jedna z firem byla připravená rozjet během 48 hodin výrobu několika milionů filtrů denně, jeden by přišel na 70 haléřů. Jsou lepší než ústenky z Číny, líčí student Technické univerzity Liberec David Svoboda. Nikdo z vlády ale od března nevážil hodinovou cestu k nám a nikdo nekontaktoval žádnou z firem, jejichž seznam jsme dodali, mrzí Svobodu.
Vědci z Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně zkoumají buněčnou imunitu proti nemoci covid-19, což by mohlo pomoct v léčbě nemoci. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Buňky vyléčených pacientů by mohly transplantací pomoct dosud nakaženým lidem. Poznatky budou badatelé sdílet se světovou vědeckou komunitou.
Pojišťovnám po celém světě letos kvůli pandemii způsobené koronavirem hrozí celková ztráta kolem 203 miliard USD (5,2 bilionu Kč). Z toho 107 miliard USD připadá na pojistné plnění, zbývající část budou ztráty z investičního portfolia pojišťoven. Ztráty z pojistného plnění jsou přitom srovnatelné s nejkatastrofičtějšími hurikány z posledních let a mohou se ještě zvýšit, pokud se virus nepodaří dostat pod kontrolu. Ve svém výhledu to dnes odhadl pojišťovací trh Lloyd's of London. Odhad nezahrnuje životní pojištění.
Nevládní organizace Člověk v tísni rozdává na 16 místech v Česku lidem, kteří kvůli koronavirové krizi nemají peníze na zajištění základních potřeb, potravinové balíčky. Organizace sestavuje balíčky ve spolupráci s potravinovými bankami a chybějící věci kupuje z peněz, které vybrala při sbírce SOS Česko. Pomoc podle organizace potřebují tisícovky rodin. Její zástupci o tom ve čtvrtek informovali v tiskové zprávě.
Pardubický kraj očekává, že jeho letošní příjem ze sdílených daní klesne z očekávaných 4,6 miliardy na 3,75 miliardy korun. Hejtmanství neškrtne investice, ušetří například na dotacích. Novinářům to dnes řekl hejtman Martin Netolický (ČSSD). Dopad na příjmy kraje má koronavirová epidemie.
"Problém je v celém veřejném sektoru. Oproti predikci ministerstva financí přijdeme asi o 800 milionů korun, což je obrovská částka. Byla by zásadní chyba, kdybychom zpomalili investiční politiku kraje," řekl hejtman.
Tržby pražského kongresového průmyslu se započtením návazných služeb by se letos mohly propadnout o více než 20 miliard korun, což by znamenalo pokles o 74 procent oproti předpokládaným tržbám bez vlivu pandemie. Zaniknout by mohlo až 6200 pracovních míst, pokud by hranice zůstaly uzavřené do konce roku. V případě pozitivního vývoje, kdy budou od 1. července umožněny příjezdy z okolních zemí a od 1. září z ostatních států, by propad mohl být zhruba 16 miliard korun. Zaniklo by 5000 pracovních míst. Vyplývá to ze studie společnosti Economic Impact pro Prague Convention Bureau.
Brněnské vysoké školy a jejich fakulty se různí v přístupu k organizaci přijímacího řízení v době šíření koronaviru. Někde jen posunuli termíny testů, jinde přijímačky zcela zrušili a zohlední známky uchazečů o studium ze střední školy. Další možností je přijímací řízení v distanční formě.
Zdravotní péče v ČR nebude podle náměstka Všeobecné zdravotní pojišťovny Davida Šmehlíka ovlivněná negativním vývojem ekonomiky. Očekává nárůst peněz do zdravotnictví i v roce 2021. Řekl to na čtvrteční tiskové konferenci Asociace inovativního farmaceutického průmyslu. Veřejné zdravotní pojištění mělo mít pro letošní rok k dispozici zhruba 350 miliard korun. Kvůli pandemii nemoci covid-19 by se mohlo podle odhadů dostat do schodku až 60 miliard korun.
Zhruba tři čtvrtiny finančních ředitelů plánují jako dlouhodobý krok své firmy v reakci na krizi vyvolanou pandemií koronaviru usnadnění práce z domova. Vyplývá to z 11. ročníku průzkumu poradenské společnosti Deloitte mezi více než 500 respondenty z 12 zemí střední Evropy, včetně České republiky. Průzkum se letos uskutečnil ve dvou fázích, a to před krizovou situací a po zavedení opatření vlády. V tiskové zprávě o tom dnes informovala společnost Deloitte.
Přístřešek v parku, venkovní posilovací stroje, hřiště a zastávku s lavičkami na třech místech městské části Brno-sever dnes ráno ošetřil dezinfekcí dron. Radnice městské části v parku Tišnovka, parku Schreberovy zahrádky a na autobusové zastávce Loosova na Lesné zkoušela, zda by využití dronu mělo pro tento účel smysl. Veřejná prostranství města dezinfikují kvůli pandemii koronaviru.
Zatímco se minulý týden objevovaly snímky z oslav konce druhé světové války, na kterých byl osamělý ruský prezident Vladimir Putin s hrstkou vojáků na liduprázdném náměstí v Moskvě, z Běloruska přicházely úplně jiné fotografie. Prezident Alexandr Lukašenko stál na tribuně obklopený svými generály a přihlížel tisícům vojáků, kteří se účastnili každoroční vojenské přehlídky v Minsku.
Třicítka senátorů navrhla Ústavnímu soudu, aby jako nepřiměřené zrušil cenové moratorium na výši nájemného z bytů, které vláda prosadila kvůli epidemii koronaviru. Oznámil to dnes zástupce navrhovatelů a první místopředseda senátorského klubu ODS Zdeněk Nytra.
Francouzští zemědělci na začátku období sklizně čekají, až se otevřou hranice pro sezonní pracovníky, kteří každoročně přijíždějí z ciziny pomoci s prací na polích a v sadech. Napsala to ve středu agentura AFP, podle níž vláda v této souvislosti avizovala úpravu opatření, konkrétní kroky ale stále neučinila. Obavy kolem zpracování úrody byly v souvislosti s restrikcemi zavedenými kvůli koronaviru hlášeny i z dalších evropských zemí včetně Česka.
Vakcína proti nemoci covid-19 by v optimistickém případě mohla být schválena asi tak za rok, řekl zástupce Evropské lékové agentury (EMA).
Marco Cavaleri, který v EMA odpovídá za vakcíny, také podle agentury Reuters řekl, že je skeptický ohledně tvrzení, že očkování proti novému typu koronaviru by mohlo být k dispozici už v září. "Co se týče vakcín, v jejichž případě musí výzkum začít od nuly, bychom podle optimistického scénáře mohli mluvit od nynějška o roku," řekl Cavaleri.
EMA zkoumá 115 různých léčebných prostředků na nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Podle Cavaleriho by některé z nich mohly být v Evropě schváleny už letos v létě. O jaké jde, ale podle Reuters neřekl.
V Řecku se od soboty za přísných opatření opět otevřou pro veřejnost pláže s organizovaným provozem, které byly od března zavřené kvůli pandemii covidu-19. Informovala o tom místní média. Podle nich vláda k tomuto kroku přistoupila vzhledem k očekávaným teplotám, které se mají na jihu země blížit až 40 stupňům Celsia, uvedla dnes agentura DPA. Vláda tak chce zabránit davům na plážích, v novém nařízení totiž omezila mimo jiné počet návštěvníků pláží i vzdálenost slunečníků a lehátek.
Od soboty bude moci být na pěti stovkách řeckých plážích provozovaných městy či soukromníky současně pouze 40 lidí na 1000 metrů čtvereční. Vzdálenost mezi slunečníky s lehátky bude muset být minimálně čtyři metry. Pod jedním slunečníkem budou moci být pouze dvě lehátka, výjimku budou mít rodiny s malými dětmi.
Hudební festival Votvírák, který se každoročně koná na letišti Boží Dar v Milovicích na Nymbursku, se letos kvůli pandemii koronaviru neuskuteční. Pořadatelé festival přesunuli na červen příštího roku, přesné datum zatím neoznámili. Informaci o zrušení letošního ročníku uvedli pořadatelé na webu.
"Vzhledem k opatřením způsobeným epidemií koronaviru jsme bohužel nuceni posunout termín konání 14. ročníku festivalu Votvírák. Festival se uskuteční v červnu 2021 s tím, že přesné datum oznámíme v průběhu následujících týdnů," uvedli pořadatelé na webu.
Hranice Chorvatska se otevírají pro turisty. Cestovatelé nebudou muset do 14denní karantény po příjezdu do země.
Města a obce podle průzkumu jejich svazu kvůli koronaviru zrušily 10 000 investic za 8,4 miliardy Kč a odložily 23 000 dalších za asi 27,6 miliardy.
Švédská vláda radí svým občanům, aby kvůli koronavirové krizi až do 15. července necestovali do zahraničí, pokud to není nezbytně nutné. Doporučení nevydávat se do ciziny původně platilo do 15. června, ale premiér Stefan Löfven je ve středu ještě o měsíc prodloužil.
Löfven na tiskové konferenci uvedl, že doporučení se týká všech zahraničních zemí. Naopak v rámci Švédska se již lidé mohou začít vydávat na cesty v rozsahu jedné až dvou hodin od domova. "Chci zdůraznit, že to neznamená, že se situace vrátila k normálu," varoval premiér. Podle úřadů by Švédové při těchto cestách nadále neměli navštěvovat seniory ani další ohrožené skupiny.
Švédská vláda radí svým občanům, aby kvůli koronavirové krizi až do 15. července necestovali do zahraničí, pokud to není nezbytně nutné. Doporučení nevydávat se do ciziny původně platilo do 15. června, ale premiér Stefan Löfven je ve středu ještě o měsíc prodloužil.
Löfven na tiskové konferenci uvedl, že doporučení se týká všech zahraničních zemí. Naopak v rámci Švédska se již lidé mohou začít vydávat na cesty v rozsahu jedné až dvou hodin od domova. "Chci zdůraznit, že to neznamená, že se situace vrátila k normálu," varoval premiér. Podle úřadů by Švédové při těchto cestách nadále neměli navštěvovat seniory ani další ohrožené skupiny.
Moravskoslezské vysoké školy chystají úpravy letošního přijímacího řízení. Důvodem je skutečnost, že se kvůli koronavirové pandemii posouvají termíny maturitních zkoušek a třeba na Slovensku se maturity nebudou konat vůbec. Přijímací zkoušky tak například budou později než obvykle.
"Ostravská univerzita bude posunovat termíny přijímacích zkoušek s ohledem na současnou situaci způsobenou nemocí covid-19 na období od druhého do čtvrtého červnového týdne. U bakalářských studijních programů k žádnému zjednodušení přijímacích zkoušek nedochází, u některých navazujících magisterských programů došlo ke změně podmínek přijímacích zkoušek," uvedla za Ostravskou univerzitu Andrea Svobodová.
Také Slezská univerzita podle mluvčí Karin Martínkové plánuje posunutí termínu přijímacích zkoušek. Podle ní byl totiž jejich termín vždy volen tak, aby navazoval na období po maturitních zkouškách.
Letní tábory by se mohly konat od 27. června, organizátoři se dohodli s hlavní hygieničkou na opatřeních proti koronaviru, řekl předseda rady mládeže.
Na železnici se spolu s rozvolňování koronavirových opatření pomalu zvyšuje počet nákladních vlaků, zatím v řádu jednotek procent. Dopravcům pomáhá především obnovení výroby v tuzemských automobilkách, mírně roste i přeprava komodit spojených se stoupající spotřebou ve společnosti. Firmy však stále evidují snížený počet zakázek oproti normálu, v dubnu přepravní výkony poklesly zhruba o pětinu.
Počet studentů docházejících na brněnské VUT se pomalu začíná normalizovat.
Dobré ráno. To, že se pomalu poměry normalizují znázorňuje i graf počtu studentů, kteří navštěvuji školu. Samozřejmě dodržujeme hygienická pravidla. Ještě bych rád aby i zahraniční studenti mohli ve studiu bezproblémově pokračovat pic.twitter.com/mXFAmlkxV1
— Petr Štěpánek (@stepanek_p) May 14, 2020
Univerzita Palackého v Olomouci kvůli pandemii koronaviru a vládním opatřením změnila podobu přijímacích zkoušek z předchozích let. Některé termíny byly posunuty především s ohledem na termíny maturit, u některých oborů jsou přijímací zkoušky zcela zrušeny, stejně tak nebudou uchazeči skládat ústní či talentové zkoušky. Podoba přijímacích zkoušek na olomouckou univerzitu, na kterou se letos hlásí 28 000 studentů, je v gesci jednotlivých fakult.
Koronavirová epidemie se letos dotkne lidových tradic na Vysočině. Jemnický Běh o Barchan, který je součástí celostátního seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury, se bude konat 20. června bez veřejnosti a bude vysílaný on-line. O osudu Historického morového průvodu v Brtnici na Jihlavsku, který je také na celorepublikovém seznamu, rozhode město na konci května.
Do mateřských škol v Liberci podle předběžného průzkumu přijdou příští týden, kdy otevřou, asi dvě třetiny dětí. Většina školek bude mít zkrácený provoz, obvykle o půl až hodinu. Hlavním důvodem je nedostatek personálu. Učitelek nenastoupí asi 14 procent, uvedl v tiskové zprávě města náměstek primátora pro školství Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj).
Podle studie francouzského Pasteurova ústavu se koronavirem nakazilo 4,4 procenta obyvatel Francie, tedy asi 2,8 milionu lidí. Dnes o tom informuje agentura Reuters. Podle ní je toto číslo mnohem vyšší, než uvádějí oficiální statistiky nakažených, ale příliš nízké na to, aby si francouzská populace vytvořila kolektivní imunitu.
Ve studii, kterou ve středu zveřejnil časopis Science, vědci uvedli, že promořenost je nejvyšší v nejzasaženějších oblastech Francie - na východě země a v Paříži a jejím okolí. Koronavirovou infekci tu v průměru prodělalo devět až deset procent lidí. "Abychom mohli kontrolovat pandemii výhradně pomocí lidské obranyschopnosti, muselo by imunitu získat okolo 65 procent obyvatel," uvedli autoři studie.
V březnu a dubnu se v souvislosti s opatřeními proti koronaviru v Česku zavřelo kolem 95 procent mateřských škol. Žádným způsobem jich provoz neomezilo zhruba 1,5 procenta, i v nich se ale snížila docházka dětí přibližně na polovinu. Tři čtvrtiny školek pak poskytovaly rodičům nabídku vzdělávacích aktivit na doma, většinou jednou týdně. Vyplývá to z průzkumu České školní inspekce, jehož výsledky dnes inspekce zveřejnila na svém webu. Většina školek by podle průzkumu mohla obnovit provoz v druhé polovině května.
V Česku ve středu přibylo 48 případů nákazy koronavirem, od začátku března se nákaza projevila celkem u 8275 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k čtvrtečním 9:00. Už téměř dva týdny se denní přírůstky drží pod stovkou. Vyléčilo se 5058 lidí, tedy tři pětiny nakažených. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 290 lidí, na středu připadají dvě úmrtí. Aktuálně se s nemocí potýká 2927 lidí.
Rusko hlásí 9974 nových případů. Poprvé od 2. května klesl denní přírůstek pod 10 000, napsala agentura TASS. Celkem se nakazilo více než čtvrt milionu Rusů.
Vláda zvažuje podle dnešních Lidových novin před dovolenými do zahraničí snížit a stanovit maximální cenu testů na covid-19 pro samoplátce. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) deníku řekl, že to navrhl premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a projednat by to měli na nejbližším zasedání kabinetu. Výše ceny testu bude podle Petříčka předmětem diskuse. Nyní za něj samoplátci zaplatí kolem 3000 korun.
Komunistická Kuba sází na svůj biotechnologický sektor, který prosadil její bývalý revoluční vůdce Fidel Castro. Ten by mohl poskytnout zemi výhodu v globálním soutěžení o to, kdo najde efektivní léčbu na nemoc způsobenou novým koronavirem. Kuba propaguje obzvláště interferon, jehož je výrobcem. Je to antivirová látka, která posiluje imunitní systém, píše agentura Reuters.
Nejen jako na praktickou ochrannou pomůcku, ale i jako na zajímavý symbol doby pohlíží na roušky kryjící nos a ústa pražské Muzeum Policie ČR. Lidi proto vyzývá, aby do jeho sbírek zaslali zajímavé, vlastnoručně vyrobené roušky coby odkaz budoucím generacím. O výzvě informovala na webu mluvčí policejního prezidia Zuzana Pidrmanová.
Program Covid III by mohl být podle ředitele Českomoravské záruční a rozvojové banky Jiřího Jiráska vyhlášen v pondělí 18. května, kdy ho projedná vláda. Jirásek to řekl Radiožurnálu. Stát v programu bude ručit firmám do 500 zaměstnanců za úvěry u komerčních bank v celkové výši 150 miliard korun. Původně měl program odstartovat na začátku května. Podle Jiráska je důvodem zpoždění i čekání na notifikaci Evropské komise. Někteří ekonomové vládní pomoc ekonomice a firmám kritizují, je podle nich pomalá.
Vizovice na Zlínsku kvůli pandemii koronaviru a jejím dopadům snížily předpokládané příjmy, některé plánované investice odloží. Výdaje by se měly snížit téměř o 11 milionů korun. Nově se na výdajové straně rozpočtu objevují výdaje související s ochranou zdraví obyvatel a také rezerva na případnou pomoc firmám či jednotlivcům, kteří by o ni město požádali, sdělilo město v tiskové
Vlády, občanské společnosti a zdravotní úřady musí co nejrychleji zareagovat na problémy duševního zdraví obyvatel, na které dopadají následky pandemie nemoci covid-19. Vyzval k tomu generální tajemník OSN António Guterres, který varoval, že psychické potíže jsou na vzestupu.
Čínská fotbalová superliga by se mohla v případě stále příznivého vývoje nemoci covid-19 rozběhnout poslední červnový týden. O dva týdny dříve by v zemi, odkud se nákaza koronavirem rozšířila do celého světa, měly začít nižší soutěže.
Francouzské akademii, která je přísnou strážkyní čistoty jazyka, se nelíbí, že většina lidí ve Francii mluví o nové nemoci covid-19 v mužském rodě. Doporučila, aby mluvčí používali místo "le covid-19" podobu s ženským rodem, tedy "la covid-19", informovala agentura AFP.
Podle akademie je poučka v tomto případě zcela jasná. Zkratky totiž přebírají gramatický rod hlavního slova. Covid je zkratkou anglického spojení coronavirus disease (nemoc z koronaviru), a podle jazykozpytců by tak měla přejmout ženský rod, které má stejně jako v češtině i ve francouzštině slovo nemoc (la maladie).
Zatímco počet nových úmrtí v Německu oproti předchozímu dni klesl, nárůst nakažených byl ve středu vyšší. Přibylo 89 úmrtí lidí a zemřelých tak země hlásí už 7723. Nově se nákaza potvrdila u 933 lidí, dosud spolková republika evidovala 172 239 nemocných.
V Česku ve středu přibylo 48 případů, od začátku března se nákaza projevila celkem u 8269 lidí. Už téměř dva týdny se denní přírůstky drží pod stovkou. Vyléčilo se 5047 lidí, tedy tři pětiny nakažených. S nemocí covid-19 dosud zemřelo 290 lidí, na středu připadají dvě úmrtí. Aktuálně se s nemocí potýká 2932 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla dalších deset internetových obchodů, které zneužívají pandemii koronaviru k prodeji doplňků potravy. Od začátku pandemie objevili inspektoři už 30 případů zneužívání obav veřejnosti z šíření nemoci covid-19. Zjistěte, o které přípravky se jedná.
Americký prezident Donald Trump ve středu večer označil varování předního epidemiologa Bílého domu Anthonyho Fauciho o riziku, které by představovalo příliš rychlé obnovení ekonomiky a otevření škol, za nepřijatelné.
Fauci v úterý při slyšení v Senátu řekl, že příliš rychlé rušení ochranných opatření přijatých ve snaze zabránit dalšímu šíření nákazy by mohlo přinést "další utrpení a úmrtí". "Pro mě to není přijatelná odpověď, zejména pokud jde o školy," reagoval Trump.
Pevninská Čína hlásí za středu tři nové případy koronaviru, což je o čtyři méně než v úterý. Všichni, u nichž se nákaza za uplynulý den potvrdila, se onemocněli v Číně. Dnes o tom s odvoláním na čínskou zdravotnickou komisi napsala agentura Reuters.
Spojené státy za uplynulých 24 hodin podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) zaznamenaly dalších 1813 úmrtí lidí nakažených koronavirem. V porovnání s předchozím dnem je nárůst mrtvých stabilní. Spojené státy jsou zdaleka nejvíce koronavirem zasaženou zemí na světě. Od začátku pandemie evidují více než 84 tisíc mrtvých a skoro 1,39 milionu nakažených.
Brazílie v uplynulých 24 hodinách zaznamenala zatím největší denní nárůst v počtu potvrzených případů. Nákaza se v této latinskoamerické zemi nově potvrdila u 11 385 lidí a dalších 749 zemřelo. Brazílie s asi 210 miliony obyvatel je nejhůře zasaženou zemí Jižní Ameriky a podle propočtů Reuters nyní na šesté příčce mezi koronavirem nejvíce zasaženými státy světa.
Koronavirem se ve Španělsku nakazilo v průměru okolo pěti procent obyvatel. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátní studie, jež u obyvatel jihoevropské země zkoumala přítomnost protilátek. Informovala o tom s odvoláním na španělské ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.
Lidé, jimž zaměstnavatel v platební neschopnosti dluží mzdu, budou opět moci žádat úřady práce o vyplacení výdělku. Senát to schválil. Normu nyní dostane k podpisu prezident.
Organizátoři zrušených kulturních akcí budou moci odložit až na podzim příštího roku vrácení peněz za uhrazené vstupné. Lidé navíc budou moci požádat pořadatele o poukaz na náhradní nebo odloženou akci. Předpokládá to vládní návrh zákona, který dnes navzdory některým výhradám schválil Senát. Předlohu, jež má zmírnit dopady koronavirové krize na kulturu, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
Evropský výrobce letecké techniky Airbus by mohl zrušit více než 10 000 pracovních míst. Informoval o tom dnes britský list The Daily Telegraph na svých internetových stránkách. Airbus se nyní potýká s poklesem poptávky v důsledku koronavirové krize, která těžce zasáhla leteckou přepravu.
Počet mrtvých s covidem-19 překonal dnes ve Francii hranici 27 000. Za uplynulých 24 hodin přibylo dalších 83 zemřelých, informovalo ministerstvo zdravotnictví. Po jediném dni, kdy měla Francie ve světovém srovnání zemí čtvrtý nejvyšší počet zemřelých, se dnes opět vrátila na pátou příčku za Španělsko.
Velké propouštění, snižování pracovních úvazků i omezování některých činností čeká řadu neziskových organizací, které se kvůli pandemii koronaviru dostávají do nepříznivé ekonomické situace. Stát přitom zatím neplánuje, že by jim pomohl. V nejbližší době se to může projevit například v poskytování sociální péče nebo záchraně ohrožených zvířat.
Národní sportovní agentura bude moci rozdělovat dotace sportovním organizacím už letos, nebude muset čekat na příští rok. Na náhrady majitelům a provozovatelům sportovišť by agentura mohla dostat z vládní rozpočtové rezervy jednu miliardu korun. Mimořádné příspěvky mají klubům pomoci překonat dopady epidemie koronaviru. Předpokládá to vládní návrh zákona, který dnes schválil Senát. Nyní jej dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.
Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a americká agentura pro kybernetickou bezpečnost (CISA) dnes varovaly americké vědce pracující na vývoji vakcíny proti koronaviru, aby si dali pozor na hackery, za kterými stojí čínská vláda. Mohou se podle nich pokusit zmařit jejich práci a ukrást jim výsledky. Informovala o tom agentura AP.
Speciální školy by se pro děti s různými druhy postižení mohly v omezeném režimu otevřít 25. května, nebo postupně 25. května a 1. června, řekl ministr školství Robert Plaga (ANO). Dohodl se na tom dnes s poslanci školského výboru, který mu tento postup doporučil. Ministr chce prosazovat spíše postupné otevírání škol pro různé druhy postižení. Konečné rozhodnutí bude záležet ještě na dalších jednáních s epidemiology.
Tunisko dnes oznámilo, že zkrátí dosavadní zákaz nočního vycházení, nově má platit mezi 23:00 až 5:00. Země již tři dny za sebou neohlásila žádný nový případ nákazy koronavirem, píše s odvoláním na tuniská státní média agentura Reuters.
Nárok na ošetřovné zřejmě budou mít dál i rodiče, kteří by neposlali kvůli zdraví či jiným omezením své děti do otevíraných škol a školek. Předepsané vážné důvody by museli uvést v tiskopisu. Návrh koaličních poslanců Kateřiny Valachové (ČSSD) a Aleše Juchelky (ANO) dnes schválila zrychleně sněmovna ve vládní předloze o odkladu sociálních odvodů. Předkladatelé tvrdí, že jinak by rodiče o nárok na ošetřovné přišli.
Firmy zřejmě budou moci odložit na říjen úhradu sociálních odvodů za květen až červenec. Z dlužné částky by platily pětinu obvyklého penále za podmínky, že odvedou pojistné, které musí hradit jejich zaměstnanci. Předpokládá to návrh zákona o snížení penále z pojistného na sociální zabezpečení, který dnes zrychleně schválila Sněmovna v souvislosti s koronavirovou krizí. Předlohu, jež má posílit likviditu zaměstnavatelů, ještě musí posoudit Senát a podepsat prezident Miloš Zeman.
Pákistán dnes ohlásil prudký nárůst nových případů koronaviru - za den tam přibylo 2255 infikovaných. V zemi je jich přes 34 000 a od února tam zemřelo 737 lidí. V sousedním Afghánistánu je nakaženo 5226 lidí a 132 pacientů tam zemřelo.
Německá státní rozvojová banka KfW poskytne firmám formou úvěrů na pomoc proti dopadům koronaviru 19,3 miliardy eur (531 miliard Kč), které jim mají zajistit dostatek likvidity. Vyplývá to z vládního dokumentu, do nějž nahlédla agentura Reuters. Banka schválila 99 procent zaslaných žádostí.
Bolesti hlavy a ztráta čichu jsou dva nejčastější příznaky covidu-19 u evropských pacientů, u nichž měla nemoc mírný až středně těžký průběh. Vyplývá to ze studie zveřejněné v prestižním časopise Journal of Internal Medicine, o které dnes informovala agentura AFP. Podle vědců, kteří zkoumali průběh nemoci u více než 1400 pacientů z pěti evropských zemí, souvisí výskyt jednotlivých příznaků i s věkem a pohlavím pacienta.
Americké úřady vydají výstrahu určenou lékařům, ve které je vyzvou, aby informovali o případech vzácné zánětlivé choroby, která postihuje děti a nejspíš souvisí s nemocí covid-19. Výstrahu zveřejní americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ještě dnes nebo ve čtvrtek, uvedl podle agentury Reuters mluvčí CDC. Američtí vědci se nyní snaží zjistit podrobnosti o nákaze, která se podobá syndromu toxického šoku či Kawasakiho nemoci, což je onemocnění, které způsobuje u dětí do pěti let záněty cév a srdce. Chorobou již onemocněly děti v Itálii, Španělsku, Británii i ve Spojených státech.
Zákon, který rozšiřuje okruh příjemců jednorázového příspěvku 500 korun osobám samostatně výdělečně činným i na společníky malých společností s ručením omezeným, se vrací ze Senátu do sněmovny. Senát chce změnit zdroj peněz pro výplatu příspěvku.
V Itálii za uplynulých 24 hodin zemřelo v souvislosti s covidem-19 dalších 195 lidí. Oproti předchozímu dni se jedná o mírný nárůst, denní bilance obětí se však už několikátý den za sebou drží pod hranicí 200. Celkem Itálie od propuknutí epidemie v zemi eviduje 31 106 úmrtí, informovala s odkazem na italskou civilní ochranu agentura Reuters.
Ceny ropy opět klesají, působí na ně zprávy, že sdružení producentských států OPEC+ plánuje další těžební škrty, obavy z možné druhé vlny koronaviru, kterou by mohlo vyvolat otevírání ekonomik v některých zemích, i nečekaný pokles amerických ropných zásob.
V Karlovarském kraji stoupl za poslední den počet úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19 o tři na 31. Všichni tři byli z okresu Cheb a měli těžký průběh onemocnění. Na Chebsku zemřelo již 28 lidí a na Karlovarsku tři. Počet případů nákazy v kraji se od úterý zvýšil o jeden, dosud se nakazilo 429 lidí, informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková.
Chatovacího robota na stránkách ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) a webu businessinfo.cz mezi 16. a 31. březnem, kdy začal fungovat, využilo téměř 76 000 podnikatelů a živnostníků. Nejvíce se zajímali o drobné úlevy, příspěvek na mzdy zaměstnanců a úvěrový program COVID II. Zjišťovali také informace o ochranných pomůckách pro zaměstnance nebo se ptali na usnesení vlády související s koronavirem.
Zájemci se mohou hlásit do hackathonu Hack the Crisis, který pořádají státní agentura CzechInvest a ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) spolu s dalšími partnery. Cílem je najít nejlepší projekty pro boj s koronavirem. Vybraná řešení získají finanční podporu z programu Czech Rise Up, navíc se rozdělí dar deset milionů korun, který získala vláda od společnosti Hyundai. Do hackathonu se lze přihlásit prostřednictvím formuláře na hackthecrisis.cz. Určen je pro týmy či firmy, které mají nápad nebo prototyp, jak pomoci v boji proti koronaviru.
Chceme, aby se děti učily raději venku, ale metodika ministerstva školství to nedoporučuje, stěžují si lidé, kteří kvůli nesouhlasu přidali svůj podpis pod petici žádající změnu. Ministr školství však v reakci pro Aktuálně.cz uvedl, že sice vydaná metodika počítá primárně s výukou v prostorách školy, pedagogové ale nic neporuší, když vezmou děti ven. Za použití zdravého rozumu.
Mexiko od pondělí příštího týdne začne s uvolňováním některých opatření, jež zavedlo kvůli šíření koronaviru. Částečně se obnoví výroba a v některých regionech se otevřou se školy a obchody. Oznámil to dnes prezident Andrés Manuel López Obrador, podle něhož se země po 51 dnech omezení navrací do "nové normálnosti".
Počet vyléčených z covidu-19 v Česku překročil 5 tisíc. Uzdravily se už tři pětiny lidí s prokázanou nákazou. Nakažených je celkem 8240 lidí, počet mrtvých stoupl od rána o čtyři.
Kamionovým dopravcům opět komplikují provoz hraniční kontroly. Kritizují stát za to, že stále nezajistil efektivní fungování kontrol. Jsou podle nich zdlouhavé, otevřených přechodů je navíc málo. Na některých přechodech se tak v posledních dnech tvoří několikahodinové fronty, které dopravcům způsobují milionové škody. Uvedlo to dnes sdružení dopravců Česmad Bohemia. Mnohakilometrové kolony se u hranic tvořily už po Velikonocích, podle dopravců tehdy vznikly firmám škody za 600 milionů korun.
Ceny zeleniny a ovoce nejspíš zůstanou na nynější úrovni kvůli nedostatku těchto komodit v Evropě. Cenu určuje množství zeleniny vypěstované v jihoevropských státech, kde nastal výpadek produkce kvůli koronavirové pandemii, sdělil dnes mluvčí Zemědělského svazu ČR Vladimír Pícha. Španělsko a Itálie jsou jedny z nejhůře postižených evropských států. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) v dubnu meziročně zdražilo ovoce skoro o čtvrtinu. Ceny by se podle zemědělců neměly dál zvyšovat, v sezoně však zřejmě neklesnou.
Rodinám či seniorům s nízkými příjmy v Praze 6 chce radnice přispět na jídlo a léky. Pomoc bude ještě schvalovat zastupitelstvo. Vyplývá to z usnesení rady. Finance už obdržely Léčebna dlouhodobě nemocných (LDN) v Bubenči a Pečovatelská služba Prahy 6, jejichž zřizovatelem je radnice, sdělil radní Prahy 6 pro zdravotnictví Marian Hošek (KDU-ČSL). Na okamžitou podporu v boji proti novému koronaviru vyčlení radní celkem až 50 milionů korun z dotace od magistrátu.
Rodinám či seniorům s nízkými příjmy v Praze 6 chce radnice přispět na jídlo a léky. Pomoc bude ještě schvalovat zastupitelstvo. Vyplývá to z usnesení rady. Finance už obdržely Léčebna dlouhodobě nemocných (LDN) v Bubenči a Pečovatelská služba Prahy 6, jejichž zřizovatelem je radnice, sdělil radní Prahy 6 pro zdravotnictví Marian Hošek (KDU-ČSL). Na okamžitou podporu v boji proti novému koronaviru vyčlení radní celkem až 50 milionů korun z dotace od magistrátu.
Školy mají podle zakladatele společnosti Scio Ondřeje Šteffla letos jedinečnou příležitost vyzkoušet si uzavření klasifikace pomocí slovního hodnocení, i když to nikdy dříve nedělaly. Umožní jim to vyhláška ministerstva školství, podle které se při sestavování vysvědčení nemusí držet svých běžných pravidel pro klasifikaci. Podle Šteffla poskytuje kvalitní slovní hodnocení větší přehled o dovednostech a pokrocích dítěte než známky.
Placené testování na koronavirus, u kterého není nutné doporučení hygieniků či lékařů, nabízejí ode dneška na Vysočině po nemocnicích v Jihlavě a Havlíčkově Brodě také nemocnice v Třebíči a Novém Městě na Moravě. Nutná je předchozí registrace a úhrada 2900 korun. Od čtvrtka bude placené testy nabízet i poslední krajská nemocnice v Pelhřimově. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí Kraje Vysočina Eva Neuwirthová.
Nejstarší pacientka v Rusku nakažená koronavirem se dnes uzdravila z nemoci covid-19. Pelageja Pojarkovová zároveň oslavila 100. narozeniny.
Russia’s oldest coronavirus patient, Pelageya Poyarkova, has fully recovered from the illness and was released today, her 100th birthday.
— Scott Rose (@rprose) May 13, 2020
Pelageya!https://t.co/hIZiZAoT04 pic.twitter.com/xKEEKd9giV
Koronavirus se již rozšířil do všech 54 afrických zemí, píše agentura AP. Jako poslední zaznamenalo virus na svém území malé království Lesotho v jižní Africe, které dnes oznámilo první registrovaný případ.
V Íránu se podle dnešního oznámení ministerstva zdravotnictví koronavirem nakazilo 112 725 lidí a zemřelo tam 6783 pacientů. Ve srovnání s úterními údaji to znamená denní nárůst infikovaných o 1958 a mrtvých o 50. Mešity se dnes zaplnily věřícími, protože úřady je nechaly na tři dny otevřít, aby lidem umožnily účast na významném muslimském svátku.
V Británii zemřelo s covidem-19 dalších 494 lidí. Denní přírůstek je tak nižší než v úterý, ale vyšší než v pondělí a o víkendu. Celkem s covidem-19 v Británii zemřelo již 33 186 lidí. Potvrzených případů nákazy koronavirem hlásí země od počátku epidemie už téměř 230 tisíc.
V karanténě kvůli ochraně před šířením koronaviru jsou v Česku nyní zhruba 3000 lidí. Počet klesá. Je přibližně takový jako na začátku epidemie před dvěma měsíci krátce před vyhlášením nouzového stavu. Lidí v izolaci ubylo za poslední den ve všech krajích. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnily Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) a ministerstvo práce. Od začátku března zatím do karantény s e-neschopenkou šlo 51 229 lidí.
V Nemocnici s poliklinikou Česká Lípa dnes končí provoz speciální koronavirové jednotky, kterou na konci března otevřeli v bývalých garážích. "Polní nemocnice" se dvěma lůžky s možností plicní ventilace a deseti standardními lůžky byla určena pro pacienty s podezřením na covid-19, kteří tam čekali na výsledky testů. Za dobu provozu ji využili pro stovku pacientů. Už není potřeba, řekl dnes ředitel nemocnice Pavel Marek.
Izraelská policie zadržela 320 lidí při úterních oslavách židovského svátku lag ba-omer poté, co se věřící začali bouřit proti opatřením přijatým v rámci boje proti šíření koronaviru. Kvůli těmto opatřením jim byl odmítnut přístup k hrobu mystika z 2. století.
V Bolívii se tento týden poprvé od březnového vyhlášení karantény kvůli koronaviru střetli demonstranti s policií, která použila slzný plyn proti protestujícím házejícím kameny. Protesty se v pondělí i v úterý odehrály ve městě Cochabamba, kde lidé vyjadřovali nesouhlas s prodloužením karanténních opatření v oblastech s vysokým rizikem šíření nákazy. Demonstranti zároveň požadovali brzké uspořádání voleb odložených kvůli pandemii.
Police and demonstrators clash in Bolivia's Cochabamba during a protest against extending a quarantine to combat the coronavirus pandemic pic.twitter.com/AdESSodRDn
— TRT World Now (@TRTWorldNow) May 13, 2020
Víc než 25 000 hodin odpracovali studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně (LF MU) nejen ve dvou brněnských fakultních nemocnicích, ale i v jiných krajích. Do pomoci se zapojilo přibližně 450 studentů z lékařských i nelékařských oborů
V Anglii se po dvou měsících striktních omezení kvůli pandemii nemoci covid-19 vrátila řada lidí na svá běžná pracovní místa, vláda nicméně nadále doporučuje v co největší míře využívat možnosti práce z domova. Úřady rovněž vyzvaly obyvatele, aby se pokud možno z preventivních důvodů snažili vyhnout prostředkům hromadné dopravy.
První ročník nového brněnského festivalu Pop Messe se místo letošního července uskuteční se až v roce 2021. Ohlášené kapely potvrdily účast v novém termínu. Důvodem odkladu je celosvětová pandemie nemoci covid-19 a pokračující omezení v pořádání kulturních akcí.
Nákup vstupenek přes internet zahájí za týden, tedy ve středu 20. května, brněnská Vila Tugendhat. První návštěvníky po uzavření vynuceném pandemií koronaviru přivítá 2. června. V létě se v rezervačním systému památky UNESCO objevila řada volných termínů, řekla ČTK ředitelka vily Iveta Černá.
Hodiny vyhrazené pro nákupy seniorů ve větších obchodech potravin a drogerií platí i po pondělním jednání vlády nadále kvůli názoru epidemiologů a hygieniků. V rozhovoru pro Blesk.cz to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Je podle něj otázkou, jak dlouho bude opatření platit a také to, zda kabinet neudělá rozdíl mezi tím, kdy jsou vyhrazené časy ve všedních dnech a o víkendech.
Hranice s Rakouskem a Slovenskem by se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) mohly otevřít 8. nebo 15. června. Řekl to dnes v rozhovoru v Blesku. V Německu je podle něj epidemiologická situace horší, zatím proto Česko o cestování k západním sousedům nejedná. Vláda bude muset také dále řešit situaci přeshraničních pracovníků, takzvaných pendlerů, protože například dlouho čekají na přechodech při cestě do zaměstnání.
Babiš uvedl, že o možném uvolnění cestování mezi Českou republikou a Slovenskem hovořil se svým slovenským protějškem Igorem Matovičem. "Slovákům se nelíbilo, že by měli tranzitovat Ukrajinci, kteří u nás pracují, přes Slovensko domů. Vyměnili jsme si stanoviska, pracuje se na tom," řekl premiér. "Já jsem samozřejmě říkal slovenskému premiérovi, že historicky Česko a Slovensko jsou nejbližší země, že bychom to mohli udělat zvlášť, separátně. Ale pokud vím, v rámci slovenské vlády na to nejsou stejné názory," doplnil.
Letecké společnosti nebo cestovní kanceláře by měly zákazníkům za zrušené cesty poskytovat nejméně rok platné poukazy, a to za podmínek, které by lidi motivovaly k jejich využívání. V rámci balíčku doporučení na podporu turistického průmyslu zasaženého koronavirem to dnes navrhla Evropská komise. Lidé, kteří poukazy nevyužijí, budou mít i nadále nárok na vrácení peněz.
Španělsko oznámilo 184 nových úmrtí s covid-19 a 439 dalších nakažených koronavirem, obě čísla jsou mírně vyšší než o den dříve, kdy přibylo 176 úmrtí a 426 nově nakažených. Celkem se ve Španělsku dosud potvrdilo 228 691 nakažených, z toho 27 104 lidí zemřelo a 140 823 nakažených se už uzdravilo.
Země EU by měly postupně začít uvolňovat omezení na hranicích před letní turistickou sezónou. Nejprve má přijít na řadu otevírání hranic mezi státy, kde je vývoj nákazy nemocí covid-19 podobně příznivý. Doporučila to dnes Evropská komise, podle níž by státy při rušení kontrol neměly diskriminovat občany dalších unijních zemí.
Komise počítá s tím, že v první fázi se začnou postupně otevírat hranice mezi "regiony, oblastmi a členskými zeměmi s pozitivně se vyvíjející a dostatečně podobnou epidemiologickou situací". K tomuto kroku již sáhly pobaltské země a uvažuje o něm například i Rakousko. Po uvolňování zákazů volají zvláště jihoevropské státy jako Řecko, pro něž je významným zdrojem příjmů turistika.
Premiér Andrej Babiš (ANO) nemá pro rozpočet za zásadní, zda ošetřovné na hlídaní dětí po částečném otevření škol zůstane na 80 procentech základu příjmu, čí spadne zpět na 60 procent. Věc bude probírat Sněmovna. Babiš v rozhovoru pro server Blesk.cz uvedl, že klub nejsilnější vládní strany nemá zatím jednotný názor.
Polsko prodloužilo faktické uzavření hranic o další měsíc. Varšava v březnu uzavřela hranice cizincům, aby zastavila šíření nákazy koronavirem. Od té doby bylo omezení čtyřikrát prodlouženo.
Senát si zřejmě vyžádá od vlády podrobnou analýzu šíření epidemie koronaviru a dopadů vládních opatření. Kabinet ji má podle senátního výboru pro vědu a lidská práva předložit horní komoře do konce května. Podrobnosti projednají senátoři dnes odpoledne.
"Česká republika musí být co nejlépe připravena boj s druhou vlnou koronaviru. Bez efektivního a transparentního využití dat to ale půjde jen velmi těžko. Nedostatek relevantních informací vytváří ideální prostředí ke strašení lidí tím, co se komu zrovna hodí," zdůvodnil výzvu její iniciátor a předseda výboru Jiří Drahoš (za STAN).
Chilské zdravotnictví se kvůli pandemii covidu-19 blíží limitu lůžkové kapacity oddělení intenzivní péče, která jsou v celé zemi zaplněna už ze tří čtvrtin a v chilské metropoli z téměř 90 procent. Počty nových případů nákazy koronavirem přitom v zemi stoupají, v úterý byl oznámen denní nárůst 1650 nakažených. Podle prezidenta Sebastiána Piňery čekají Chile "nejobtížnější týdny".
Městská nemocnice Ostrava, kde se v minulém týdnu vyskytlo ohnisko nákazy koronavirem, má aktuálně 32 nemocných zaměstnanců s covidem-19. Třináct jich je z chirurgie, kde se nákaza vyskytla dřív. Dalších 19 z geriatrie, kde kvůli koronavirové nákaze museli minulý týden zavřít oddělení D.
Zatímco firmy s více než 250 zaměstnanci budou potřebovat hlavně prodloužit a rozšířit program Antivirus, problémy malých a středních podniků by výrazně zmírnilo, pokud by jim vláda dočasně zrušila placení povinných plateb pojistného podobně jako u podnikatelů, placení daní a kompenzovala jim prokazatelně vzniklé škody. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory na základě šetření mezi 800 podniky všech velikostí a oborů.
Možnost jít do školy by od 25. května měly mít podle zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové i děti s postižením. Obrátila se proto na ministra školství Roberta Plagu (za ANO). Kancelář veřejného ochránce práv to dnes uvedla na svém webu. Ministerstvo školství v metodice vymezilo, že dětí s postižením se volba, zda poslat dítě do školy, netýká. Šimůnková dopisem žádá, aby ministr umožnil postiženým dětem přístup ke vzdělání za stejných podmínek, jaké mají ostatní.
S nemocí covid-19 podle údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 9:00 zatím zemřelo 284 pacientů, přičemž na uplynulý den připadají dvě úmrtí. Aktuálně se s koronavirem potýká v zemi 3040 lidí, z toho v nemocnicích je 230 pacientů.
Kolínská TPCA opět prodloužila odstávku výroby. Výrobní linky by se měly znovu spustit v pondělí 25. května ráno. Spuštění doprovodí desítky opatření.
Zpěváci, sbormistři a organizační vedoucí pěveckých sborů by při obnovování činnosti sborů měli postupovat s maximální uvážlivostí. Každý zpěvák, korepetitor či sbormistr by měl pečlivě zvážit míru rizika, kterou mu účast na sborových zkouškách může přinést. Výuku sólového zpěvu lze zahájit, pokud denní přírůstek nemocných v Česku bude stále klesat a bude se blížit jednocifernému číslu. Sborový zpěv zatím vhodný není.
Provoz Probační a mediační služby, která v březnu kvůli koronaviru uzavřela pro veřejnost všechna svá střediska, se vrací do běžného režimu. Úředníci si už sjednávají s odsouzenými osobní schůzky. Nouzový stav pozastavil vykonávání obecně prospěšných prací. Plnění dalších alternativních trestů kontrolovala PMS namátkově, a to buď telefonicky, nebo vizuálně na větší vzdálenost. Elektronický monitoring domácích vězňů fungoval bez omezení
Rusko dnes ohlásilo 10 028 nově potvrzených případů nákazy koronavirem za uplynulých 24 hodin. Je to mírný pokles oproti úterku s 10 899 případy a pondělku s rekordními 11 656 případy.
Dlouhodobé přesunutí všech pracovníků na home office přineslo některým českým podnikům nižší výkonnost. Během prvního měsíce se produktivita pracovníků snížila v průměru o desetinu, po dvou měsících práce z domova pokles dosáhl 30 procent, vyplývá z analýzy poradenské společnosti Moore Czech Republic mezi jejími klienty.
Domácí podmínky jsou podle analýzy rovněž rizikem pro kybernetickou bezpečnost a mnohdy formálně znemožňují práci s citlivými daty nebo uskutečnění důvěrných konferenčních hovorů.
Litoměřice rozdají seniorům 100 takzvaných SOS hodinek, které fungují jako mobilní telefon. Sloužit mají pro případ ohrožení nebo nenadálé krizové situace. Cílem je zvýšit bezpečnost seniorů.
Technologie obsahuje GPS pro zjištění místa pobytu, SIM kartu. V případě ohrožení senior zmáčkne červené SOS tlačítko, poté je spojen s dispečinkem v recepci Domova pro seniory na Dómském pahorku, který funguje v nepřetržitém provozu. Školený personál dispečinku komunikuje s klientem a v případě ohrožení zajistí okamžitou pomoc. Zároveň mohou pracovníci upozornit i blízké seniora.
Z pražské Florence dnes ráno odjel první autobus obnovené pravidelné linky do Německa. Spojem RegioJetu cestovalo z Prahy do Drážďan a Berlína 13 lidí, převážně cizinců. Jde o první obnovený spoj po zákazu mezinárodní dopravy kvůli pandemii koronaviru. Ostatní velcí dopravci s obnovením linek do zahraničí vyčkávají.
Meziroční růst spotřebitelských cen v dubnu zpomalil na 3,2 procenta z březnových 3,4 procenta. Důvodem byl hlavně pokles cen pohonných hmot. Naopak pokračovalo zdražování potravin, především ovoce a zeleniny. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).
Britská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o dvě procenta. To je nejhlubší propad od konce roku 2008, tedy od globální finanční krize. Důvodem jsou omezení zavedená kvůli epidemii způsobené koronavirem. V samotném březnu se hrubý domácí produkt proti únoru snížil o rekordních 5,8 procenta, oznámil to dnes britský statistický úřad.
Nákaza koronavirem se potvrdila u dvou migrantů, kteří minulý týden připluli na řecký ostrov Lesbos z Turecka. Informovala o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na zdroje z řeckého ministerstva pro migraci. Podle neoficiálních zdrojů jde o první potvrzené případy nákazy koronavirem mezi migranty na řeckých ostrovech. Minulý měsíc se potvrdil koronavirus u 150 migrantů izolovaných v hotelu na řecké pevnině.
Počet cestujících amerických leteckých společností se v březnu kvůli koronaviru propadl o 51 procent na nejnižší úroveň za téměř 20 let. Mohla za to epidemie koronaviru, která způsobila kolaps v dopravě. Celkem aerolinky na domácích trasách i trasách do zahraničí přepravily 38,7 milionu cestujících, což bylo o něco více než po teroristických útocích v New Yorku a Washingtonu v září 2001. Až do března přitom počet cestujících leteckých společností rostl 29 měsíců za sebou, od října 2017, napsala agentura Reuters.
Rakousko od 15. června plně otevře hranice s Německem a už od tohoto pátku bude hranice kontrolovat pouze namátkově. Dnes to oznámila agentura APA, které plány na změnu režimu na hranicích sdělil úřad rakouského kancléře Sebastiana Kurze. On sám ve švýcarské televizi prohlásil, že ještě tento měsíc by chtěl uvolnit kontroly na pomezí se Švýcarskem zavedené kvůli koronaviru a v červnu pak plně obnovit překračování hranic bez jakýchkoli kontrol. Nedávno Vídeň sdělila, že o brzkém návratu k normálu na hranicích jedná také s Českem.
Polský prezident Andrzej Duda, který má blízko k současné národně-konzervativní vládě, se připojil do akce, při níž známé osobnosti nahrály vlastní verzi hiphopové skladby ve snaze finančně podpořit zdravotníky bojující s koronavirem. Nad výkonem hlavy státu se zamýšlejí hudebníci i lingvisté. Média kritická k současné vládě připomínají, že se Duda snaží vybrat peníze na podporu dlouhodobě podfinancovaného zdravotnictví, pro které jeho političtí spojenci nedokážou zajistit dost peněz.
V Německu za poslední den zemřelo dalších 101 lidí kvůli komplikacím spojeným s covidem-19, od začátku pandemie si tak onemocnění v zemi vyžádalo již 7634 obětí. Koronavirus se nově prokázal u dalších 798 osob, celkový počet pacientů tím vystoupal na 171 306. V každodenní aktualizaci statistických údajů to uvedl Institut Roberta Kocha (RKI). Počet zemřelých i nakažených proti minulému dni klesl.
Mezinárodní letiště na pražské Ruzyni zvládalo stovky vzletů a přistání a desetitisíce cestujících denně. Teď je tam prázdno.
Asociace nemocnic ČR ve středu odpoledne na tiskové konferenci představí odhad finančních ztrát, které jim způsobila pandemie nového typu koronaviru. Ministerstvo zdravotnictví už v březnu odhadovalo schodek veřejného zdravotního pojištění na 40 miliard korun, postupně odhady stoupaly až k 60 miliardám.
V pevninské Číně zaznamenali za poslední den sedm lidí se symptomy onemocnění covid-19. V úterý tamní úřady hlásily pouze jediný nový případ, napsala agentura Reuters.
Senát ve středu odpoledne rozhodne o odkladu rozšíření elektronické evidence tržeb (EET). Schvalovat má také příspěvek malým firmám s ručením omezením, které musely přerušit činnost kvůli epidemii koronaviru. Obě novely horní komora asi pozmění. Bez úprav Senát naopak asi schválí podporu společnostem a organizacím v oblasti kultury a sportu.
Brazílie eviduje za posledních 24 hodin dalších 881 zemřelých po komplikacích spojených s covidem-19, což je dosud nejvyšší denní přírůstek, jaký země zaznamenala od začátku pandemie. S nákazou tam zemřelo dohromady již 12 400 lidí.
"Nabízel jsem je i českému ministerstvu zdravotnictví, ale marně," říká jednatel jihomoravské firmy Roslit Jaroslav Mikulášek, jehož podnik dodává roušky pro Evropský parlament.
Počet případů nákazy v Česku se v úterý zvýšil o 45, celkem od začátku epidemie onemocnělo 8221 lidí. Od začátku května, tedy dvanáctý den po sobě, se denní přírůstek drží pod stovkou. Od večera se vyléčilo dalších 24 nakažených, celkem je jich 4889.
S nemocí covid-19 dosud zemřelo 283 pacientů, přičemž na uplynulý den připadá jedno úmrtí. Aktuálně se s koronavirem potýká v zemi 3049 lidí.
Demokraté ve Sněmovně reprezentantů odhalili návrh dalšího balíčku na pomoc americké ekonomice, který by dosahoval mamutí částky tří bilionů dolarů (72,92 bilionu korun). Jeho cílem je poskytnout finance státům, podnikům, federální poště a podporu rodinám. Republikáni, kteří ovládají Senát, však hned záhy nato jejich návrh tvrdě odmítli, informovala agentura Reuters.
V USA skokově narostl denní počet zemřelých oproti posledním dvěma dnům. Podle údajů Univerzity Johnse Hopkinse v zemi zemřelo za posledních 24 hodin 1894 pacientů s koronavirem. V neděli a v pondělí se přitom denní bilance pohybovala pod hranicí 900 obětí
Koronavirus se v Brazílii šířil již začátkem února, tedy o několik týdnů dříve, než úřady nákazu potvrdily u prvního člověka. V tomto čase přitom v zemi vrcholilo období karnevalů, při němž se miliony Brazilců účastní bujarých oslav na ulici. Ve své nové studii to uvedl tamní výzkumný ústav Fiocruz, informovala dnes agentura AFP.
V Británii zemřela s covidem-19 žena, kterou v březnu poplival neznámý muž, jenž tvrdil, že je nakažený koronavirem. S odvoláním na příbuzné zemřelé o tom dnes informovala zpravodajská stanice BBC. Zda se 47letá Belly Mujingaová skutečně nakazila od dotyčného muže, není jasné. Po útočníkovi pátrá policie.
Rozpočtový deficit Spojených států v dubnu činil rekordních 738 miliard dolarů (18,6 bilionu Kč), protože koronavirová krize vedla k prudkému růstu výdajů a poklesu příjmů. Vyplývá to z dnešních údajů amerického ministerstva financí.
Saúdská Arábie během nadcházejících pětidenních oslav svátku íd al-fitr, který se slaví po konci ramadánu, zavede kvůli koronaviru 24hodinový zákaz vycházení.
Senátní hospodářský výbor chce, aby stát získával peníze na výplatu jednorázového příspěvku 500 korun osobám samostatně výdělečně činným z jiného zdroje. Současný způsob, kdy stát peníze získává z výnosů daně z příjmů zaměstnanců, údajně poškozuje obce a kraje. Výbor na svém dnešním jednání doporučil změnit zdroj financování v novele, která rozšiřuje výplatu tohoto takzvaného kompenzačního bonusu i na společníky malých společností s ručením omezeným. O příspěvek mohou dosud žádat hlavně OSVČ, které ekonomicky poškodila epidemie koronaviru.
Německá kancléřka Angela Merkelová při jednání s konzervativními poslanci uvedla, že Německo by brzy mohlo v součinnosti se sousedními zeměmi začít otvírat hranice. Vyplývá to z informací agentury DPA, která se odvolává na účastníky virtuální schůze konzervativní frakce CDU/CSU ve Spolkovém sněmu. Při otvírání hranic směrem k sousedům bude podle ní často uplatňován dvoustupňový proces. Poukázala však údajně i na to, že Česká republika a Polsko zavedly hraniční kontroly ze své strany.
Ve Francii zemřelo s covidem-19 dalších 348 lidí. Celková bilance mrtvých od počátku epidemie tak vzrostla na 26.991, informovalo v úerý místní ministerstvo zdravotnictví. Francie překonala celkovou bilanci Španělska, které k dnešku eviduje 26.920 mrtvých s chorobu covid-19.
Ministerstvo školství doplní manuály k ochraně proti koronaviru ve školách o informace o různých možnostech zaměstnávání pracovníků ze skupin, pro které může být onemocnění covid-19 rizikové. Rozšíří tak původní doporučení, aby se ředitelé škol s těmito zaměstnanci domluvili na neplaceném volnu. Po jednání mimořádné školské tripartity to v úterý řekl předseda školských odborů František Dobšík. Podle něj ministerstvo přislíbilo v manuálech upřesnit i další informace.
Švýcarský výrobce vnějších počítačových zařízení Logitech International výrazně zvýšil čtvrtletní tržby a zisk. Poptávku po jeho produktech podpořila koronavirová krize, která vedla k růstu práce z domova a přiměla řadu lidí k většímu využívání technologií při komunikaci s rodinou a přáteli.
Výstaviště České Budějovice odložilo kvůli omezením spjatým s koronavirem mezinárodní agrosalon Země živitelka na příští rok. Ztráta v tržbách bude 50 milionů korun. Původní termín byl letos 27. srpna až 1. září, nový je 26. až 31.srpna 2021. Z dalších letošních akcí, které muselo výstaviště kvůli pandemii zrušit, bude mít letos ztrátu na tržbách 20 milionů korun. V úterý to řekl předseda představenstva Výstaviště Mojmír Severin.
Ve Spojených státech kvůli covidu-19 zemřelo "téměř určitě" více lidí, než uvádějí statistiky. V úterý to při jednání ve výboru pro zdraví, vzdělání, práci a důchody amerického Senátu řekl epidemiolog a poradce vlády Anthony Fauci.
Uvedl, že zejména vzhledem k situaci v New Yorku, kde zdravotní systém byl kvůli velkému počtu nemocných s koronavirem přetížený, mohli infikovaní lidé umírat doma. Ve statistikách úmrtí spojených s covidem-19 nefigurují, protože nebyli převezeni do nemocnice.
Sezona první fotbalové ligy bude po koronavirové pauze pokračovat od soboty 23. května, kdy se uskuteční dohrávané utkání 23. kola Teplice - Liberec.
O ošetřovné kvůli zavřeným školám požádalo dosud 197 820 zaměstnanců a zaměstnankyň. Údaje v úterý zveřejnilo ministerstvo práce. Ministryně Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že by nárok na tuto podporu po otevření školských zařízení mohlo rodičům zajistit doplnění úpravy do zákona o odkladu sociálních odvodů, o němž by ve středu měla jednat Sněmovna. Podobný záměr v dolní komoře už před týdnem neuspěl.
Z nemoci covid-19, která je nejnebezpečnější pro seniory a lidi s podlomeným zdravím, se vyléčila i nejstarší Španělka. Ve svých 113 letech, které oslavila 4. března, překonala María Branyasová nákazu koronavirem, jež se u ní potvrdila minulý měsíc.
"Cítím se velmi dobře, přiměřeně svému věku," popsala svůj stav po překonání nákazy nejstarší Španělka, která žije už dvacet let v domově pro seniory v katalánském městě Olot. Koronavirus se u ní potvrdil v dubnu a od té doby byla v izolaci na svém pokoji v domově pro seniory.
María Branyas se convierte en la anciana española más longeva en superar el virus https://t.co/lIodgm5K9I
— El Estímulo (@elestimulo) May 12, 2020
Pořadatelé zrušených kulturních akcí zřejmě budou moci odložit vrácení peněz za uhrazené vstupné. Lidé budou moci organizátory požádat o poukaz na náhradní nebo odloženou akci. Předpokládá to vládní návrh zákona, který by měl Senát podle úterního doporučení garančního výboru na středeční schůzi pléna schválit. Předloha má zmírnit dopady koronavirové krize na kulturu.
Ústřední krizový štáb bude po konci nouzového stavu i nadále fungovat, pracovat ale bude v omezeném režimu. Scházet se bude méně často. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se na tom dohodl vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Novinářům to řekl po úterní pravidelné schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Nouzový stav platí do 17. května, vláda o jeho prodloužení žádat nebude.
V Británii zemřelo s covidem-19 dalších 627 lidí.
Denní přírůstek počtu zemřelých tak oproti předchozím třem dnům výrazně vzrostl. V pondělí hlásilo ministerstvo zdravotnictví jen 210 nových mrtvých. Celkem s covidem-19 v Británii zemřelo již 32 692 lidí.
Slovensko je v případě pokračování příznivého vývoje pandemie choroby covid-19 připraveno otevřít mateřské školy a obnovit vyučování na prvním stupni základních škol, účast dětí ale nebude povinná.
Po schůzce s epidemiology to dnes novinářům řekl premiér Igor Matovič. Slovensko v posledním období zaznamenává jen malý počet nových případů nákazy koronavirem.
"Čím lepší výsledky budeme mít příští pondělí, tým budeme odvážnější při rušení restrikcí. Potřebujeme vidět výsledky z toho předešlého uvolnění opatření," řekl Matovič.
V důsledku opatření přijatých kvůli šíření koronaviru klesl počet žadatelů o azyl schopných dostat se do Evropy, pandemie by ale mohla dále destabilizovat Blízký východ a sever Afriky a tím donutit k cestě další migranty. Podle agentury Reuters to v nové analýze uvádí Evropský podpůrný azylový úřad (EASO). Evropská komise by měla už brzy přijít s návrhem na úpravu unijní migrační politiky, která je už několik let předmětem interních sporů.
Termokamery, které některé nemocnice nebo další instituce instalovaly na měření teploty k odhalení nákazy covidem-19, fungují podle průzkumu největší české bezpečnostní agentury Securitas ČR spolehlivě pouze uvnitř. Ceny se mohou lišit i desetinásobně, uvedla dnes společnost v tiskové zprávě. Z počátku epidemie byla právě horečka jedním z hlavních faktorů, podle kterých lékaři usuzovali, že by člověk mohl být nakažený novým typem koronaviru. Dalšími příznaky je suchý kašel nebo dušnost, někteří lidé ale nemoc prožijí i bez nich.
Berlín zavede pomyslný semaforový systém varování před koronavirem.
Zelená bude znamenat, že není potřeba činit žádné další kroky, při žluté se aktivizují příslušné úřady a při červené přijmou nutná opatření.
Konkrétně bude berlínská radnice, která chce semafor využívat primárně pro vlastní potřebu, pro stanovení barvy sledovat trojici hodnot - reprodukční číslo, počet nových infekcí na 100 000 obyvatel a množství volných míst na jednotkách intenzivní péče. Zástupci města to dnes uvedli na tiskové konferenci.
"Jakmile budou dva indikátory ze tří žluté, bude se situací detailně zabývat berlínské zastupitelstvo," vysvětlila radní zodpovědná za zdravotnictví Dilek Kalayciová. Když bude nejméně dvojice indikátorů červená, může radnice zavést nová opatření nebo odložit uvolnění těch stávajících.
Zlínský kraj nakoupil ochranné prostředky a dezinfekci do škol zřizovaných krajem za asi milion korun. V přenosu na facebooku to v úterý uvedl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Od pondělí se vzhledem k uvolňování opatření souvisejících s epidemií koronaviru mohli do škol vrátit maturanti i žáci devátých tříd základních škol.
Vláda USA se rozhodla darovat ventilátory Jihoafrické republice, která je s více než 11 300 potvrzenými případy koronaviru nejzasaženější zemí v Africe.
Americká ambasáda v JAR informovala na Twitteru o tom, že první dodávka dorazila do země již v pondělí, pomoc má čítat "až 1000 ventilátorů" vyrobených v USA.
Rozhodnutí americké vlády vyslat pomoc do zemí, které ji potřebují, přišlo podle Reuters poté, co byla administrativa amerického prezidenta Donala Trumpa kritizována za to, že v tomto ohledu nedělá dost.
#ICYMI: Last night the first shipment of #MadeInTheUSA ventilators arrived in 🇿🇦! This donation is another example of the American spirit of generosity as we battle this virus at home & together abroad with our partner countries - US Ambassador Lana Marks #COVID19 #USAInSA @USAID pic.twitter.com/cZHmmPliPE
— US Embassy SA (@USEmbassySA) May 12, 2020
Zájem o jídlo distribuované z Potravinové banky Pardubice stoupl během nouzového stavu o 400 procent. Odebírají je organizace v sociálních službách, které je pak dávají klientům. Řekla to ředitelka Potravinové banky Pardubice Blanka Vopařilová. "Spousta lidí je bez zaměstnání, spousta lidí neví, co bude," uvedla. Potravinová banka nedává jídlo lidem přímo, o to se starají různé azylové domy a další sociální instituce. Banka rozděluje kvůli zavřeným školám i svačiny, které by jinak dostávaly děti z chudších rodin.
Ústecký kraj připraví zásobu ochranných prostředků pro potřebu po ukončení nouzového stavu. Od začátku epidemie koronaviru rozdělil 7,5 milionu kusů roušek, rukavic, respirátorů a dalších věcí, což na pokrytí potřeb organizací v kraji postačilo. Řekl to mluvčí kraje Martin Volf. Většinu dostal kraj od státu, další dodávky až na ohlášenou výjimku pro zdravotnictví od státu nečeká.
Společnost Alzheimercentrum se zapojila do spolupráce s kynology, kteří se snaží vycvičit psy pro odhalování lidí s onemocněním covid-19. Projekt nazvaný Dog for Doc aneb Psím čenichem proti pandemii začal na začátku března. Alzheimercentrum se nyní rozhodlo mu poskytnout část vzorků z testování svých zaměstnanců i klientů. Informovala o tom mediální zástupkyně společnosti Alzheimercentrum Zlata Biedermannová.
Senát ve středu rozhodne o pomoci dalším společnostem postiženým epidemií koronaviru. Má schvalovat odklad zavedení elektronické evidence tržeb pro zbývající odvětví až do konce letošního roku, podporu společnostem z kultury a sportu nebo jednorázový příspěvek 500 korun denně pro malé společnosti s ručením omezeným. Postoj Senátu napoví doporučení jeho výborů, které se normami budou ode dneška zabývat.
Portál uLékaře.cz nabízí praktickým lékařům projekt Virtuální čekárna pro vzdálený kontakt s pacientem. Má pomoci odbourat strach lidí z návštěvy ordinace v době epidemie covidu-19. Lékaři se mohou zaregistrovat do konce května, nejméně do konce roku bude služba zdarma, řekl dnes na on-line tiskové konferenci jeden z autorů projektu, lékař Tomáš Šebek.
Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se vyléčil pacient v těžkém stavu z covidu-19. Nadále ale zůstává na anesteziologicko-resuscitační klinice kvůli jiným zdravotním problémům, řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. V nemocnici je tak s koronavirem ve vážném stavu již jen jedna žena. Od pondělí jí personál podává lék remdesivir, dostávat ho bude deset dní.
Hned v prvním dnu po znovuotevření lidé vyprodali omezené kapacity malých sálů v pražském kině Světozor. "Zatím se ukazuje, že se lidé těší do kina a budou k nám zase chodit," uvádí ředitel kina Vojtěch Marek. Diváci si kvůli opatřením v kinech nemohou koupit jídlo ani pití a v sále musí dodržovat rozestupy. I pro omezený počet diváků se nám vyplatí hrát, je to lepší než mít zavřeno, tvrdí Marek.
Situace kolem koronaviru v Karlovarském kraji se začíná zlepšovat, řekl dnes hejtman Petr Kubis (ANO), podle nějž už je mezi zdravotníky víc uzdravených než nakažených. Stav se lepší i v chebské a mariánskolázeňské nemocnici, kde bylo nakažených nejvíc. Pokračuje testování zaměstnanců zdravotnických a sociálních zařízení. Kraj chce začít testovat také hasiče, policisty a záchranáře v největším ohnisku nákazy v regionu, tedy na Chebsku.
Rusko se dnes v počtu potvrzených případů nákazy koronavirem stalo podle americké Univerzity Johnse Hopkinse druhou nejhůře postiženou zemí po Spojených státech, které dosud zaznamenaly na 1,35 milionu nakažených. V Rusku se k dnešku potvrdilo 232 243 případů, čímž země odsunula na třetí příčku dosud druhé Španělsko a třetí Británii. Ta je s více než 32 000 úmrtími druhá na světě po USA v počtu zemřelých lidí s covidem-19, následovaná Itálií a Španělskem.
Ostravští radní dnes schválili finanční výpomoc pro první neziskové organizace ohrožené opatřeními souvisejícími s koronavirem. Schválili 20 žádostí, na které město uvolní celkem 400 000 korun, řekla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská. Pro tyto účely má město připraveno celkem 20 milionů korun.
Zhruba 150 studentů České zemědělské univerzity v Praze (ČZU) se dosud zapojilo do pomoci zemědělcům a lesníkům, ke které v březnu vyzvalo ministerstvo zemědělství společně se zástupci vysokých škol, informovala mluvčí ČZU Karla Mráčková. V zemědělském, potravinářském a lesnickém sektoru běžně pracuje řada cizinců, kteří nyní kvůli opatřením proti koronaviru v Česku chybí. V reakci na výzvu ministerstva vznikl projekt Univerzity zemědělcům a lesníkům.
Žádný z vězňů v českých věznicích zatím není nakažený koronavirem. Vězeňská služba přijala téměř 200 opatření, která mají šíření nákazy ve věznicích zabránit. Noví vězni ale nejsou na onemocnění covid-19 testováni, vězeňská služba totiž nemá k dispozici potřebné testy, řekl její generální ředitel Petr Dohnal. Situace se ale podle něj může kdykoliv změnit, do českých věznic totiž nastupuje každý měsíc zhruba 500 odsouzených.
Covidem-19 se ve středních Čechách dosud nakazilo 944 lidí, v pondělí přibylo sedm nových případů. Nyní je v regionu 269 nakažených, vyléčilo se 654 nemocných, za pondělí přibylo devět vyléčených. Počet úmrtí zůstává stejný, s nemocí covid-19 tak zemřelo v regionu 21 lidí. Na webu to dnes uvedli krajští hygienici.
Situace kolem koronaviru v Karlovarském kraji se začíná zlepšovat, řekl v úterý novinářům hejtman Petr Kubis (ANO), podle nějž už je mezi zdravotníky víc uzdravených než nakažených. Stav se lepší i v chebské a mariánskolázeňské nemocnici, kde bylo nakažených nejvíc. Pokračuje testování zaměstnanců zdravotnických a sociálních zařízení. Kraj chce začít testovat také hasiče, policisty a záchranáře v největším ohnisku nákazy v regionu, tedy na Chebsku.
Ve Španělsku za uplynulý den zemřelo 176 pacientů s koronavirem. Je to o pět desítek více než v pondělí, kdy však byl denní nárůst úmrtí nejnižší od 18. března. Za posledních 24 hodin se v zemi také mírně zvýšil denní přírůstek nově nakažených, když přibylo 426 nově potvrzených případů, což je také o pět desítek více než o den dříve.
Zhruba 150 studentů České zemědělské univerzity v Praze se dosud zapojilo do pomoci zemědělcům a lesníkům, ke které v březnu vyzvalo ministerstvo zemědělství společně se zástupci vysokých škol. Informovala o tom mluvčí ČZU Karla Mráčková. V zemědělském, potravinářském a lesnickém sektoru běžně pracuje řada cizinců, kteří nyní kvůli opatřením proti koronaviru v Česku chybí. V reakci na výzvu ministerstva vznikl projekt Univerzity zemědělcům a lesníkům.
Pracovníci kanceláře amerického prezidenta Donalda Trumpa musí jako prevenci před koronavirem nosit roušky. Tu si ale jejich šéf dosud nasadit odmítal. Nové nařízení, o kterém informovala agentura Reuters, Bílý dům vydal poté, co byla nemoc covid-19 prokázána u dvou lidí z Trumpova úřadu.
Stát podle zástupců soukromých jazykových škol nedostatečně podporuje firmy nabízející jazykové vzdělávání, na které negativně doléhá koronavizová krize. Pro řadu z nich může být podle jejich zástupců likvidační. Vadí jim nejasné pokyny v souvislosti s plánovaným obnovením provozu. Poukazují na to, že kvůli zavřeným hranicím přišly o zahraniční lektory a že možnost obnovit provoz v létě školám nepomůže, protože lidé do nich o prázdninách nechodí, sdělil mediální zástupce společnosti James Cook Languages Pavel Orálek.
V Rusku přibylo za poslední den 10 899 případů nákazy koronaviru. Je to mírný pokles oproti pondělí, kdy země hlásila rekordních 11 656 případů. Celkem již Rusko eviduje 232 243 případů koronavirové infekce, což jej podle agentury Interfax řadí na druhou příčku z hlediska počtu nakažených na světě.
Před hraničním přechodem do Německa ve Strážném na Prachaticku se dnes ráno tvoří kolony. Řidiči musejí počítat s více než hodinových zdržením. "Tím, jak se rozvolňuje situace v republice, dochází i k většímu pohybu obyvatel. Nelze proto předpokládat, že se kolony na přechodech tvoří hlavně v pondělí. Situace je těžko předvídatelná," uvedl policejní mluvčí Milan Bajcura.
Od středy bude platit povinnost nosit roušky v Evropském parlamentu, europoslanec Ondřej Kovařík na Twitteru upozornil, že evropští zákonodárci budou používat roušky vyrobené v Brně.
Evropský parlament @europarl_CS zavádí od středy povinné nošení roušek ve všech svých budovách a každému zaměstnanci poskytl pár roušek zdarma...a víte, kde je šili? V Brně! Všechna čest! 🙂👍👏😷#ceskosijeevrope pic.twitter.com/A1Nci22FS6
— Ondřej Kovařík (@OKovarikMEP) May 11, 2020
Přes noc stoupl počet nakažených v Česku o jednoho na 8177, podle ministerstva zdravotnictví přibyli také tři lidé hospitalizovaní kvůli covidu-19. O 27 se zvýšil také počet vyléčených pacientů.
Nulový počet úmrtí s covidem-19 v Česku za pondělí se nakonec nepotvrdil. Ministerstvo zdravotnictví už uvádí jednu pondělní oběť. Celkem jich je 283.
Dneškem začínají platit další výjimky z povinného nošení roušek. Ty platí pro žáky a studenty u přijímacích a státních zkoušek. Výjimku z povinnosti používat roušky mají nově i pacienti a zdravotníci, pokud je to potřebné pro poskytování péče. Jedná se například o logopedy.
Čína ohlásila za pondělí pouze jeden nový případ nákazy koronavirem, oproti 17 případům o den dříve, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na národní zdravotnickou komisi, plnící roli ministerstva zdravotnictví. Nový případ představuje tzv. dovezenou infekci, tedy nákaza postihla člověka, který do Číny přicestoval z ciziny.
V poledne se zhruba na minutu rozezní v Česku kostelní zvony jako poděkování zdravotnímu personálu za nasazení a obětavost během koronavirové pandemie. Zvláštní poděkování bude patřit zdravotním sestrám, které dnes slaví Mezinárodní den zdravotních sester. Česká biskupská konference požádala duchovní správce, aby toto zvonění ve farnostech zajistili. Zvony se v Česku hromadně rozeznívají jen mimořádně při významných příležitostech.
Alžírsko zahájilo svou vlastní výrobu souprav rychlotestů na koronavirus. Nákazu mají odhalit během 15 minut. Vláda severoafrické země podle agentury Reuters uvedla, že bude schopna vyrábět 200 000 testů týdně.
Ministři zdravotnictví zemí Evropské unie budou dnes debatovat o tom, jak napříště zabránit nedostatku léků v případě nové pandemie. Zabývat se budou i možnostmi vývoje vakcíny a léků proti koronaviru či budoucí obecnou farmaceutickou kooperací.
Zájezdoví autobusoví dopravci dnes demonstrativně projedou částí Prahy. Chtějí tak upozornit na situaci, kdy kvůli koronaviru přišli o téměř všechny zakázky. Zároveň by dopravci měli předat zástupcům vlády návrhy k řešení kritického stavu v oboru. Protestní jízdy by se podle očekávání organizátorů mohlo zúčastnit až 50 autobusů.
V českých nemocnicích v pondělí s nemocí covid-19 nikdo nezemřel. Pokud by byl tento údaj potvrzen i v dalších dnech, šlo by o třetí den, kdy v Česku nebyla žádná oběť s covidem-19. Dosud se tak stalo 23. března a 15. dubna.
Ve Spojených státech zemřelo kvůli koronaviru během uplynulých 24 hodin méně než 900 lidí, a to druhý den za sebou, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na Univerzitu Johnse Hopkinse.
Počet zahraničních turistů v Thajsku by mohl v letošním roce kvůli koronavirové krizi klesnout o téměř dvě třetiny na 14 milionů, tedy na nejnižší úroveň od roku 2006. Vyplývá to podle agentury Reuters z odhadů thajského turistického úřadu.
Brazílie v pondělí zaznamenala 5632 nově potvrzených případů nákazy koronavirem a 396 úmrtí, oznámila dnes agentura Reuters s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví.
Země s přibližně 210 miliony obyvatel má nyní celkem 168 331 potvrzených případů nákazy a 11 519 úmrtí.
Počet úmrtí ve Spojených státech v souvislosti s koronavirem překročil hranici 80 000, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na údaje Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie monitoruje. Dá se očekávat, že v příštích týdnech se tato bilance ještě zhorší, dodala AFP. Spojené státy jsou zdaleka nejhůře postiženou zemí z hlediska počtu nakažených i počtu obětí.
Vyplňování zdravotních dotazníků každým hráčem a členem realizačního týmu v den zápasu, oddělené nástupy týmů na hřiště, obsazení pouze každé druhé sedačky na lavičkách či měření teploty všem, kteří půjdou do vnitřních prostor stadionu. I tak by měly vypadat zápasy znovuobnovené první ligy podle manuálu s detailním popisem hygienických opatření, který dnes odeslala klubům Ligová fotbalová asociace. O prodloužení sezony přerušené koronavirem bude v úterý rozhodovat grémium.
Americké akcie uzavřely dnešní obchodování smíšeně, na trhu přetrvává nejistota kolem hospodářských dopadů šíření koronaviru. Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, klesl o 0,45 procenta na 24.221,99 bodu. Širší index S&P 500 skončil téměř beze změny na 2930,19 bodu, zatímco index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil o 0,78 procenta na 9192,34 bodu.
Írán uvolňuje omezení zavedená kvůli koronaviru a tamní agentura IRIB oznámila, že se v úterý otevřou mešity v celé zemi.
Přitom v některých částech země začalo případů koronaviru znovu přibývat. Úřady v provincii Chúzestán na jihozápadě země kvůli tomu opět zavedly cestovní omezení. Podle náměstka ministra zdravotnictví tamní obyvatelé nedodržovali pokyny ministerstva zdravotnictví.
České univerzity a další akademické instituce poskytují výkon svých počítačů mezinárodnímu projektu Folding@home, který hledá lék na nemoc covid-19 způsobovanou koronavirem. Zapojilo se do něj už 39 týmů z 15 institucí z Česka. Největší výpočetní výkon nyní z českých týmů nabízí Fakulta informačních technologií (FIT) Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT). Následuje Vysoké učení technické v Brně a Západočeská univerzita v Plzni.
Italská vláda povolila klubům nejvyšší fotbalové ligy začít za týden 18. května s týmovými tréninky. Hráči Serie A se zatím směli připravovat jen individuálně za dodržení odstupů.
Dubnové znovuotevření jeslí, školek a prvního stupně základních škol v Norsku nemělo za následek opětovné zesílení koronavirové epidemie. Konstatovaly to dnes podle agentury AFP zdravotnické úřady skandinávské země, v níž se tento týden otvírají i další stupeň základní školy a střední školy.
Evropský parlament zavádí od středy povinné nošení roušek ve všech svých budovách. Na twitteru o tom informoval český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO). Jak dodal, každý tamní zaměstnanec získal několik roušek zdarma a při jejich bližším prozkoumání je vidět, že byly ušité v Brně.
Evropský parlament @europarl_CS zavádí od středy povinné nošení roušek ve všech svých budovách a každému zaměstnanci poskytl pár roušek zdarma...a víte, kde je šili? V Brně! Všechna čest! 🙂👍👏😷#ceskosijeevrope pic.twitter.com/A1Nci22FS6
— Ondřej Kovařík (@OKovarikMEP) May 11, 2020
Ruské úřady za uplynulý den potvrdily nákazu u dalších 11.656 lidí, což je dosud nejvyšší zaznamenaný denní přírůstek. Celkem se od propuknutí pandemie v zemi infikovalo 221 344 osob, čímž se Rusko dostalo na třetí místo v žebříčku nejhůře zasažených států. Vyšší počet infikovaných evidují pouze Španělsko a Spojené státy.
Navzdory rostoucí bilanci nakažených prezident Vladimir Putin oznámil, že od úterý v Rusku končí období pracovního klidu zavedené v březnu a zároveň začne pozvolná etapa postupného uvolňování restrikcí
Ve městě New York během prvních dvou měsíců pandemie zemřelo z jiných příčin, než je nemoc covid-19, kterou způsobuje koronavirus, o zhruba 5000 lidí více, než bývá běžné v tomto období. Uvedla to dnes agentura Reuters s odvoláním na americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Tato úmrtí mohla být podle CDC způsobena několika faktory, včetně pozdního vyhledání či získání zdravotní péče kvůli strachu z nákazy koronavirem.
Možnost odkladu úhrady sociálních odvodů, posun některých lhůt projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok a zjednodušení pravidel pro nákup ochranných zdravotnických prostředků projedná Sněmovna zrychleně ve středu. Schůzi dnes svolalpředseda dolní komory Radek Vondráček (ANO), začne v 15:00.
Francie dnes oznámila opětovný denní nárůst počtu úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19. V nemocnicích a domovech důchodců přibylo 263 mrtvých, jejich celkový počet tak vzrostl na 26 643. V neděli přitom úřady informovaly o 70 obětech, což byl podle ministerstva zdravotnictví nejnižší denní součet od zavedení celostátní karantény. Ta začala 17. března a od dnešního dne začalo její postupné uvolňování.
V Olomouckém kraji dnes byly po třídenní přestávce zaznamenány další tři potvrzené případy nákazy novým koronavirem, celkem jich je od začátku epidemie registrováno 717. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví, jehož údaje zahrnují všechny nakažené s trvalým bydlištěm v kraji.
V Praze se za posledních 24 hodin nakazilo nemocí covid-19 dalších jedenáct lidí, dosud bylo v hlavním městě potvrzeno 1836 případů nákazy. Vyléčených oproti nedělnímu večeru přibylo 36 na 922, nemocných je aktuálně 834. S nemocí covid-19 zemřelo 80 Pražanů. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00, které na svém webu zveřejnili pražští hygienici.
V plzeňských restauracích, které dnes po dvou měsících otevřely alespoň předzahrádky, bylo po celý den poloprázdno. Důvodem bylo chladno a déšť, který začal po poledni a trval celý den. Naopak kosmetičky a kadeřnice začaly po uvolnění opatření proti šíření koronaviru pracovat naplno a často mají objednané klientky až do konce června.
Testy prokázaly v Moravskoslezském kraji za posledních 24 hodin nákazu nemocí covid-19 u sedmi lidí, od počátku pandemie jich bylo celkem 1122. Dalších 43 lidí (dohromady už 658) se z choroby vyléčilo. Počet lidí s potvrzenou nákazou covidem-19, kteří zemřeli, za posledních 24 hodin v kraji stoupl o čtyři na 36. Vyplývá to z informací, které dnes k 19:00 zveřejnila na svých internetových stránkách Krajská hygienická stanice v Ostravě.
Evropská komise se chystá navrhnout leteckým společnostem, aby poskytovaly svým klientům za zrušené lety nejméně rok platné vouchery za stejných podmínek. Státy se zase Brusel chystá vyzvat, aby se za tyto poukazy zaručily a motivovaly tím cestující k jejich využívání. Vyplývá to z dokumentu EK, o němž dnes informovala agentura Reuters. Návrh je součástí balíčku doporučení k letní turistické sezoně, který se komise chystá představit ve středu.
Dnes svou činnost v omezeném režimu obnovily jen některé základní umělecké školy v Praze. Otevřely se hudební obory, naopak ty taneční či výtvarné se převážně nadále vyučují tzv. na dálku. Některé pražské ZUŠ se dnes neotevřely pro žáky ale vůbec. Důvodem jsou podle nich nejasné pokyny od ministerstva školství. Vyplývá to z informací na webových stránkách škol. Opětovné otevření ZUŠ umožnilo rozhodnutí vlády o uvolnění opatření proti koronaviru. ZUŠ byly zavřené vládním nařízením od 11. března.
"Zájem o návrat do školy byl velký. Takže jsme otevřeli a normálně učíme ve všech oborech," řekl zástupce ředitelky školy ZUŠ Šimáčkova v Praze 7 Vladimír Kopáčik. Například na výtvarném oboru jsou děti ve skupinách po deseti. To umožňuje například zachovávat povinné rozestupy mezi žáky. "Všechno tak je v souladu s vyhláškou ministerstva školství," doplnil.
V Královéhradeckém kraji počet lidí s potvrzenou nákazou covid-19 za posledních 24 hodin vzrostl o jeden na 189. Nový případ je z okresu Trutnov. Stoupl také počet vyléčených, a to o jednoho člověka, na rovných 160. Vyplynulo to z odpoledního sdělení krajských hygieniků. Údaje jsou k 17:00.
Ministr Adam Vojtěch před týdnem představil plán vývoje české vakcíny proti koronaviru. Téměř okamžitě se stal terčem kritiky vědců z Učené společnosti. Virolog Libor Grubhoffer neskrývá rozčarovanost, že ministr jen tak nadhodil myšlenku vakcíny a hned přislíbil 10 milionů korun. "To jsou dobré peníze pro nějakou partičku lidí, kteří je nějak využijí a velmi pravděpodobně zmaří," upozorňuje.
Ceny ropy se dnes snižují, investory znepokojuje možnost příchodu druhé vlny koronavirové nákazy. Pokles cen nicméně zmírnila zpráva o dalším snižování těžby ropy v Saúdské Arábii, napsala agentura Reuters.
Počet lidí vyléčených z covidu-19 dnes na Vysočině stoupl o tři na 144. Nový případ nemoci testy podle informací na webu krajské hygienické stanice naposledy potvrdily v pátek, ani dnes žádný nepřibyl. Od začátku pandemie bylo v kraji potvrzeno 180 nemocných, čtyři lidé pozitivní na koronavirus zemřeli.
V Jihomoravském kraji přibylo od dnešního rána sedm nových případů nemoci covid-19, k dnešním 17:25 bylo 493 potvrzených případů od začátku epidemie. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. S nemocí v kraji zemřelo 16 lidí, jejich průměrný věk byl 75 let a měli více vážných chorob, uvedli hygienici. Naopak se vyléčilo 345 lidí.
V Ústeckém kraji vzrostl od nedělního večera počet potvrzených nákaz koronavirem o jeden případ na 505. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví. Nástup žáků devátých tříd do škol se obešel bez problémů, před vstupem do areálů odevzdávali prohlášení o bezinfekčnosti.
Finanční správa dosud přijala 518 872 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným. Z toho vyřídila 476 291 žádostí a vyplatila 11,7 miliardy korun. Průměrná částka na jednu žádost je tak 24 572 Kč. Vyplývá to z informací, které zveřejnila finanční správa na twitteru.
K dnešnímu ránu bylo vyřízeno 476 291 žádostí o kompenzační bonus pro OSVČ. ✅
— Finanční správa ČR (@financnisprava) May 11, 2020
💸 Celková suma zadaná příkazem České národní bance k dnešnímu dni čítá 11 712 659 998,- Kč. pic.twitter.com/ar8K79pLVD
Americký stát New York dnes ohlásil nejmenší denní počet zemřelých v souvislosti s koronavirem od 26. března. Ve státě, který je jednou z nejhůře zasažených oblastí na světě, zemřelo na komplikace spojené s covidem-19 za posledních 24 hodin 161 lidí. V New Yorku také setrvale klesá počet hospitalizovaných, guvernér Andrew Cuomo se proto chystá v některých nejméně postižených regionech postupně obnovovat ekonomický život.
V Itálii za poslední den přibylo 179 mrtvých s nákazou koronavirem. Je to o 14 více než v neděli, kdy s nemocí covid-19 zemřelo nejméně lidí od 9. března. Celkem již země eviduje 30.739 mrtvých. Nových případů nákazy bylo ohlášeno 744, tedy nejméně od počátku března. S odvoláním na úřad civilní ochrany o tom dnes informovala agentura Reuters.
Vláda zatím nerozhodla o jasnějších podmínkách vyplácení ošetřovného po otevření školek. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to dnes řekla vicepremiérka Alena Schillerová (za ANO). Podle ní by záležitost mohl upravit pozměňovací návrh k zákonu o odložení sociálních odvodů firmám, který by mohla Sněmovna schvalovat ve středu. Stanovení jasnějších pravidel žádá ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).
"My jsme to dnes řešili (další vyplácení ošetřovného), ale nedořešili," uvedla Schillerová.
V Plzeňském kraji dnes nepřibyl žádný nově zjištěný případ nákazy koronavirem. První výskyt onemocnění covid-19, které koronavirus způsobuje, se v kraji potvrdil přesně před dvěma měsíci, 11. března. Od té doby testy odhalily v kraji 634 infekcí, 13 lidí s pozitivním testem na koronavirus v kraji zemřelo. Z nemoci se už uzdravilo 393 lidí, tedy 62 procent pacientů, u nichž byla nákaza potvrzena. Aktuální informace dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice v Plzni.
Češi začali dohánět téměř dvouměsíční nákupní pauzu. Hned první hodiny mnozí vyrazili na nákupy oblečení, kosmetiky, sportovních potřeb, dekorací a mnohého dalšího. Sledujte, jak to vypadalo první den znovuotevření v největším obchodním centru v Česku, ve Westfieldu Chodov.
Počet nakažených koronavirem v Karlovarském kraji stoupl o tři na 427. Rychleji už ale roste počet uzdravených, kterých přibylo 12. Celkem se tak z onemocnění covid-19 vyléčilo už 274 lidí.
Ve Zlínském kraji se od dnešního rána z onemocnění covid-19 vyléčilo dalších pět lidí. Hygienici v regionu tedy evidují v součtu už 201 uzdravených, s nemocí zemřel jeden obyvatel kraje. V regionu bylo dosud potvrzeno 336 případů nákazy novým typem koronaviru, od rána přibyly dva. Vyplývá to z údajů, které k dnešním 18:00 zveřejnila Krajská hygienická stanice ve Zlíně.
Britská vláda premiéra Borise Johnsona dnes zveřejnila podrobnosti strategie, jak postupně uvolnit opatření přijatá v boji s koronavirem. Doporučila mimo jiné, aby si lidé zakrývali ústa a nos v obchodech a hromadné dopravě, a avizovala 14denní karanténu pro lidi přijíždějící ze zahraničí. V zemi zemřelo s covidem-19 dalších 210 lidí, a bilance zemřelých od počátku epidemie tak dnes vzrostla na 32.065. Denní přírůstek je podle specializovaného vládního webunejnižší od 26. března.
Bílý dům v neděli večer místního času dementoval zprávy některých médií, že se viceprezident Mike Pence uchýlil do izolace poté, co měla jeho tisková mluvčí Katie Millerová pozitivní test na koronavirus. Šíření viru v prezidentském sídle však není podle televize CNN pod kontrolou, protože se přes snahu úřadů dosud nepodařilo vypátrat, od koho se Millerová nakazila. V rezidenci nejmocnějšího muže světa tak stále trvá podezření, že se zde virus šíří.
Laboratoře v ČR dnes zatím potvrdily 34 nových případů nákazy covidem-19, celkem jich je od začátku epidemie 8157. Počet vyléčených roste výrazně rychleji, dnes jich přibylo 221 na 4695. V zemi tak aktuálně je 3181 nakažených. S nemocí dosud zemřelo 281 lidí, podle údajů ministerstva zdravotnictví k 17:30 ale zatím žádné úmrtí nepřipadá na dnešní den.
Pražské památky, muzea či galerie ve správě městských organizací Galerie hlavního města a Muzeum hlavního města mají v rámci rozvolňování pravidel souvisejících s pandemií koronaviru jednotnou otevírací dobu nebo vyčlenily návštěvní čas pouze pro seniory. Dnes byly zpřístupněny některé vyhlídkové věže a od úterý 12. května se začnou otevírat další památky a výstavy.
Kosovský úřadující premiér Albin Kurti dnes na facebooku napsal, že musí zůstat v domácí izolaci. Byl totiž v "blízkém kontaktu" s člověkem, který se setkal s osobou, u níž test potvrdil nákazu koronavirem.
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) upozorňuje, že ukončení nošení roušek má svá omezení.
Ale pozor. Nadále bude povinné nosit roušku ve všech vnitřních prostorech mimo bydliště, v MHD, taxi a všude tam, kde jsou alespoň 2 osoby v bližší vzdálenosti než 2 metry, mimo členy domácnosti. To vše opravdu pouze za předpokladu, že nedojde ke zhoršení epidemiologické situace.
— Adam Vojtěch (@adamvojtechano) May 11, 2020
V Pardubickém kraji od neděle stoupl počet případů nákazy koronavirem o jeden na 278. Dosud se z nemoci covid-19 vyléčilo 161 lidí, je jich o osm víc než v neděli. V přepočtu na 100.000 obyvatel kraje je 53 nákaz. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo pět pacientů s trvalým bydlištěm v Pardubickém kraji. Vyplývá to z údajů krajské hygienické stanice k dnešním 17:00.
Pražská burza posílila na nejlepší úroveň od doby před začátkem nouzového stavu. Index PX stoupl o 0,52 procenta na 885,94 bodu. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy. Vyšší byl index PX naposledy 10. března, dva dny před vyhlášením nouzového stavu v Česku kvůli šíření koronaviru. Poté se propadl jen během zhruba jednoho týdne až pod 700 bodů, ale v posledních týdnech opět postupně roste.
Pokud se nebude zvyšovat počet nakažených koronavirem, od 25. května by se mohly začít konat akce s účastí do 500 lidí. Vláda o tom na dnešním zasedání ale nerozhodla. Po jednání kabinetu to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). O možnosti hovořil minulý týden ve Sněmovně.
V Česku se od začátku epidemie koronaviru podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly nakazilo 250 dětí z více než 8000 nemocných. Riziko šíření viru po otevření škol, které v omezené míře vláda plánuje od 25. května, pokládá proto za minimální.
Na tiskové konferenci po jednání vlády, která probírala další vlnu uvolňování opatření proti šíření viru, uvedl Prymula na příkladu studií ze zahraničí, že děti se mohou podílet na šíření viru, na rozdíl od chřipky ale méně než dospělí. Například v Singapuru se podle statistik nakazilo 40 pedagogů, ani jeden se ale nenakazil od žáka ani sám žáka nenakazil, uvedl.
Dnes se po pauze způsobené šířením nového typu koronaviru otevřela centrální pobočka pražské městské knihovny na Mariánském náměstí. Jak řekla mluvčí Lenka Hanzlíková, čtenářů za první dvě hodiny přišlo 230, což je poměrně dost. Lidé podle ní nemusí zatím chodit vracet knihy, výpůjčky jsou prodlouženy. Většinu poboček knihovna otevřela již minulý týden.
Slovensko po měsíci ruší zákaz vývozu ochranných pomůcek, dezinfekce a plicních ventilátorů, který zavedlo na začátku dubna jako součást opatření na zvládnutí pandemie choroby covid-19. Vyplývá to z dnešního rozhodnutí vlády.
Masérská a solární studia v Praze, které otevřela po nucené pauze způsobené vládními opatřeními, mají dnes asi pětinovou návštěvnost oproti běžné situaci. Chybí i turisté, kteří tvořili asi 30 až 40 procent klientely. Nižší návštěvnost očekávají i nadále. Mnohá solária v hlavním městě přišla kvůli uzavření provozoven v sezoně o většinu ročních příjmů. Někteří maséři kritizují nutnost nošení ochranných roušek a štítů při práci. Uvedli to dnes zástupci oslovených solárií a masérských studií.
Do Rakouska přijelo zvláštním nočním vlakem z Rumunska prvních 80 pečovatelek, které mají pomoci s nedostatkem pracovních sil v celodenní péči o seniory a nemocné. Rakousko s Rumunskem jednalo o vlaku, který přejel jinak uzavřené hranice, několik týdnů, informovala agentura APA. Zhruba polovinu všech pracovníků v celodenní péči v Rakousku tvoří právě Rumuni. "Pečovatelky, které se starají o klienty 24 hodin, jsou velkou podporou," řekla ministryně pro Evropskou unii Karoline Edtstadlerová, která o koridoru pro pečovatelky jednala.
Představitelé podnikatelských svazů i Komory daňových poradců chtějí, aby stát podnikatelům nejen odložil, ale také snížil odvody sociálního pojistného. Návrh na odklad odvodu pojistného, který v pátek schválila vláda, je podle nich nedostatečný. S návrhem na snížení i odklad plateb se dnes na premiéra Andreje Babiše (ANO), ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD) i předsedy sněmovních poslaneckých klubů obrátili zástupci Hospodářské komory, Svazu obchodu a cestovního ruchu, Asociace malých a středních podniků a živnostníků a Komory daňových poradců.
Zvýšení takzvaného reprodukčního čísla, tedy průměrného počtu nakažených od každého nemocného s covidem-19, nad jedna by podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly znamenalo pomalejší uvolňování přijatých opatření nebo návrat již zrušených. Řekl to na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády. V ČR je v současné době reprodukční číslo podle posledních informací zhruba 0,7, což znamená ústup epidemie. V sousedním Německu ale stouplo na více než jedna.
"Vidíme, že v německých regionech přilehlých k ČR, například v Bavorsku, je situace výrazně horší než u nás," uvedl Prymula. Podle něj se to projevuje na vyšší nemocnosti covidem-19 na Chebsku nebo Domažlicku.
O příspěvky na náhrady mezd od státu požádalo za první měsíc od spuštění programu Antivirus přes 50 300 zaměstnavatelů. Peníze obdržely za tu dobu tři pětiny z nich, tedy zhruba 31 200. Česká národní banka jim za březen vyplatila 1,97 miliardy korun na 283 200 pracovníků. Vyplývá to z údajů ministerstva práce za období od 6. dubna do 6. května. Podle statistik část žadatelů ještě neposkytla úřadům potřebné podklady k poskytnutí peněz. Někteří podnikatelé si stěžují na dlouhé vyřizování, a to hlavně v Praze.
Zbývající zákazy týkající se provozu obchodů a omezení dalších činností převede vláda z režimu krizového zákona na opatření podle předpisu o ochraně veřejného zdraví. Kabinet to dnes schválil, řekl po zasedání novinářům ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Kabinet tímto způsobem udrží v platnosti potřebná opatření od 18. května, kdy už nebude platit nouzový stav, do 25. května, kdy nastane další vlna uvolňování opatření proti novému typu koronaviru, dodal.
"Vláda schválila překlopení krizových opatření do mimořádných opatření ministerstva zdravotnictví od 18. května po ukončení nouzového stavu," uvedl na tiskové konferenci Vojtěch. Kabinet dál setrvává na názoru, že už znovu o prodloužení nouzového stavu, který v ČR platí od 12. března, nebude žádat. "Ale ty zbytkové provozy, jak je to v poslední vlně (uvolňování), budou do 25. května regulovány přes zákon o ochraně veřejného zdraví," dodal ministr.
Veřejné zakázky na výrobu ochranných prostředků proti šíření koronaviru půjdou zadávat ve zjednodušeném řízení i po skončení nouzového stavu. Vyplývá to z novely zákona o zadávání veřejných zakázek, kterou dnes schválila vláda. Podle ministerstva pro místní rozvoj, které normu předložilo, vzhledem k nutnosti uzavřít smlouvu co nejrychleji, není vhodné trvat na úkonech, které mají zajistit kvalifikaci dodavatele nebo svolat hodnotící komisi. Podle něj převažuje veřejný zájem na rychlém plnění veřejné zakázky.
"25. května je kompromisní termín, ve vnitřních prostorech se ale roušky budou nosit ještě nějakou dobu. Minimálně do té doby, než bude reprodukční číslo blízké nule," řekl na dnešní tiskové konferenci vlády hlavní epidemiolog Roman Prymula.
Koronavirus dopadá negativně více na ženy, hlavně na samoživitelky, spousta vypadla ze systému, pokud vláda nezavede opatření, může to být pro ně likvidační a mít fatální dopady i na děti, říká socioložka ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR Alena Křížková. Dodává, že péče je v této krizi zásadní, mělo by dojít k většímu platovému i společenskému uznání těch, kteří ji zajišťují.
Ztráty veřejné dopravy v Libereckém kraji spojené s opatřeními zavedenými v souvislosti s koronavirovou pandemií přesáhnou podle předběžných odhadů 60 milionů korun. Jsou to především částky spojené s propadem tržeb, do konce dubna to bylo 36 milionů korun, v dalších měsících by to mělo být až 25 milionů. Po jednání Krizového štábu Libereckého kraje to řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
V Británii zemřelo s covidem-19 dalších 210 lidí, a bilance zemřelých od počátku epidemie tak vzrostla na 32 065. Denní přírůstek je podle specializovaného vládního webu nejnižší od 26. března. Vláda premiéra Borise Johnsona mezitím zveřejnila strategii uvolňování opatření přijatých v boji s nákazou. Doporučila v ní mimo jiné, aby si lidé zakrývali ústa a nos v obchodech a hromadné dopravě.
Kadeřníci si stěžují na nošení štítů. Špatně se jim v nich dýchá, mlží se, problém způsobují při fénování. Komplikovanější je také komunikace se zákazníky. Práci ovšem komplikují i roušky klientů, zvláště při mytí vlasů. Oslovená kadeřnictví ani přes zvýšené náklady na ochranné pomůcky přitom neplánují zdražovat. Po zhruba dvouměsíční nucené pauze se dnes kadeřnictví, holičství i barber shopy znovu otevřely. Lidé si v nich od rána podávají dveře.
Libanonské úřady varovaly před novou vlnou epidemie nemoci covid-19, protože zaznamenaly nejvyšší nárůst nových případů za více než měsíc. V Libanonu byla v polovině března vyhlášena ochranná opatření proti šíření koronaviru, minulý týden je vláda začala uvolňovat. V zemi je potvrzeno 859 nakažených a 26 mrtvých.
Lidé budou moci od 25. května chodit venku za určitých podmínek bez roušky. Schválila to dnes vláda, informoval tiskový odbor kabinetu. Nutné bude udržovat rozestupy nad dva metry. Chození bez ochranných prostředků dýchacích cest by podle návrhu ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mělo být možné jen tehdy, pokud člověk bude venku sám nebo se členy své domácnosti.
Zlínský kraj přispěje kvůli šíření nemoci covid-19 autobusovým a vlakovým dopravcům na dezinfekci a ochranné prostředky. Dotaci bezmála 1,6 milionu korun dnes schválili krajští radní.
"Využili jsme možnosti zažádat si na základě výzvy vyhlášené ministerstvem dopravy o finanční prostředky, které nyní prostřednictvím dotací rozdělíme celkem osmi subjektům, které v našem kraji zajišťují veřejnou dopravou včetně MHD, a ti z nich budou moci pokrýt náklady vynaložené na nákup a dezinfekce a osobních ochranných pomůcek v průběhu koronavirové krize," uvedl náměstek hejtmana Pavel Botek (KDU-ČSL).
V souvislosti s uvolňováním opatření proti koronaviru se dnes částečně znovu otevřely Domy dětí a mládeže, které nabízí různé volnočasové aktivity. Kolik dětí na kroužky začne opět chodit, zatím není zcela jasné. Zástupci, institucí, odhadli, že by to mohla být polovina. Více se ukáže v dalších dnech. Činnost center by se v příštích týdnech mohla postupně rozšiřovat podle jejich možností a zájmu lidí. Některé kroužky asi zároveň budou pokračovat formou výuky online.
Epidemie nového typu koronaviru nebude mít podle prezidenta Miloše Zemana na krajské volby takový dopad jako na volby sněmovní. Zeman dnes v rozhovoru s ČTK řekl, že ve volbách očekává díky zodpovědnému postupu kabinetu posílení vládních stran. Po konci karantény se prezident chystá jmenovat nového předsedu Nejvyššího soudu, jméno nechtěl prozradit.
Vláda bude zřejmě moci letos předložit návrh rozpočtu Sněmovně na 2021 až ke konci října. Dosud to bylo ke konci září. Změnu pravidel schválila vláda.
České firmy nyní nejvíce potřebují cizince pro zemědělské a stavební práce, velká poptávka je nadále po kvalifikovaných profesích, jako jsou svářeči či IT specialisté. Vyplývá to z ankety mezi personálními agenturami. Ode dneška se povoluje vstup občanům zemí mimo EU, kteří se prokážou negativním testem na koronavirus a jsou nezbytní kvůli sezonním pracím či zaměstnání v některých oborech.
Zajištění zásob ochranných pomůcek prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv pro možnou další krizi dnes vláda neprojedná. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dnes řekl, že materiálem se bude vláda zabývat až na příštím jednání. Státní hmotné rezervy lze vytvářet výhradně pro použití za krizových stavů.
"Doplňujeme ještě některé zásoby, je to poměrně náročné, představy resortů jsou různé. Nechceme nic podcenit, půjde to na příští vládu," uvedl Havlíček.
Obce podle Sdružení místních samospráv budou mít letos příjmy nižší o zhruba 50 miliard korun v důsledku vládních opatření proti epidemii koronaviru. Z toto daňové příjmy se sníží asi o čtvrtinu. Předseda sdružení a europoslanec STAN Stanislav Polčák se proto dnes obrátil na senátory, aby pomohli zjednat nápravu v jednom z projednávaných zákonů.
"Pokles rozpočtů o čtvrtinu většina obcí už nezvládne a zásadně přiškrtí investice," varoval předseda sdružení.
Stovky číšníků se dnes v Brně vrátily po dvou měsících do práce. Restaurace a kavárny totiž mohly otevřít své předzahrádky, za další dva týdny otevřou i vnitřní prostory. A stovky Brňanů jenom v centru města obsadily v polední pauze nabízená místa. Na první pohled zatím není vidět, že by některá restaurace znovu neotevřela. Podle podnikatele v gastronomii Raeda Kahwajiho přijde dopad ekonomické krize a zavírání některých podniků až se zpožděním.
Také v Belgii dnes mohly znovu otevřít obchody s jiným než nezbytným zbožím, uzavřené v březnu kvůli obavám ze šíření koronaviru. Prodejny nicméně fungují ve speciálním režimu a na mnoha místech se tak před vchody tvořily dlouhé fronty. Belgický krizový štáb zároveň oznámil, že v neděli bylo nahlášeno dalších 62 úmrtí spojených s nemocí covid-19 a 368 případů nákazy koronavirem.
Long queues as shops selling non-essential goods reopen after almost 8 weeks https://t.co/CqdiZnJxpg
— Flandersnews.be (@flandersnews) May 11, 2020
V Ústeckém kraji se dnes otevřely další dva hraniční přechody s Německem. Hřensko a Dolní Poustevna na Děčínsku mají sloužit hlavně takzvaným pendlerům, kteří cestují za hranice za prací. Provoz na přechodech byl dopoledne bez komplikací. Policistům pomáhá armáda a celní správa. ČTK to řekla policejní mluvčí Jana Slámová. Pohyb přes hranice vláda omezila, aby zabránila šíření nového typu koronaviru.
Množství hackerských útoků na internetové stránky místních úřadů a vzdělávacích institucí se v prvním čtvrtletí meziročně ztrojnásobilo. Tvůrci tzv. DDoS útoků využili situaci, kdy jsou běžní uživatelé kvůli koronavirové nákaze doma a odkázáni na digitální zdroje. Podíl útoků na místní samosprávu nebo školy se celosvětově zvýšil na 19 procent z celkového množství DDoS napadení. Vyplývá to ze zprávy antivirové společnosti Kaspersky. Při DDoS útoku hackeři odešlou do sítě nebo na server množství podnětů, aby zahltili systém a narušili jeho schopnost fungovat.
Sucho je pro Česko důležitějším a zásadnějším problémem než současná krize kolem epidemie nového typu koronaviru, řekl dnes v rozhovoru prezident Miloš Zeman.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce našla dalších deset internetových obchodů, které zneužívají pandemii koronaviru k prodeji doplňků potravy. Od začátku pandemie objevili inspektoři už 30 případů zneužívání obav veřejnosti z šíření nemoci covid-19. Inspekce o tom informovala v tiskové zprávě.
Denní přírůstek případů koronaviru se desátým dnem drží pod stovkou. V neděli přibylo 28 případů, o deset více než v sobotu. Celkem jich k nedělní půlnoci bylo 8123. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Za prodloužený víkend laboratoře odhalily 92 případů nákazy, což bylo o sedm méně než předchozí víkend. Nakažených zůstává mezi testovanými na covid-19 méně než procento, v neděli podíl stoupl na 0,73 procenta ze sobotních 0,48 procenta. Počet testů byl ale nízký, jak bývá o víkendu obvyklé, laboratoře jich provedly 3850.
Radnice Prahy 7 odpustí do září podnikatelům či kulturním institucím postižených opatřeními proti koronaviru až 80 procent ceny nájemného. Deklaraci o odpuštění nájemného dnes schválili radní městské části. Nájemné odpouští podnikatelům také další radnice včetně magistrátu, který navíc v programu COVID Praha uvolnil pro podnikatele 600 milionů korun.
Indie oznámila, že po sedmi týdnech částečně obnoví provoz na železnici, která je klíčovým dopravním prostředkem pro statisíce lidí v zemi. Vláda k tomuto kroku přistoupila i přesto, že v Indii za posledních 24 hodin přibylo 4214 nových případů nákazy koronavirem, což je největší denní nárůst. Od začátku epidemie registrují indické úřady 67 152 infikovaných a 2206 lidí, kteří s nemocí covid-19 zemřeli.
Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně přijala dnes z ostravské nemocnice pacientku s nemocí covid-19 ve vážném stavu. Je první, které bude nemocnice podávat lék remdesivir. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí svaté Anny Dana Lipovská. Nemocnice má remdesivir pro deset lidí. Stará se o pacienty s koronavirem ve vážném stavu. Nyní má dva takové pacienty, jeden ale nesplňuje podmínky pro podání remdesiviru.
Ústavní soud odmítl další čtyři stížnosti na koronavirová opatření vlády a ministerstva zdravotnictví. Byl mezi nimi zákaz cestování přes hranice, zákaz osobní účasti žáků a studentů na výuce ve školách a také omezení zasedání zastupitelstev. Usnesení jsou dostupná na webu soudu.
Důvody odmítnutí jsou ve všech čtyřech případech procesní. Některé návrhy soud vyhodnotil jako podané neoprávněnou osobou, jiné jako nepřípustné, případně konstatoval, že nemá kompetenci je projednat.
V souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru obdržel Ústavní soud je celkem 14 podnětů. Jeden vzal pisatel zpět, dva soud odmítl už na konci dubna, zbývá tedy ještě sedm neskončených řízení. Žádnou ze stížností se soud zatím věcně nezabýval.
Policisté a strážníci budou moci pokutovat na místě obyvatele za porušení opatření zavedených vládou a ministerstvem zdravotnictví k omezení šíření nového typu koronaviru. Předpokládá to návrh zákona, který dnes podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Postih bude moci dosáhnout až 10 000 korun. Zákon nabude účinnosti zveřejněním ve sbírce.
Cestovní ruch a tržby poskytovatelů služeb v 1. čtvrtletí propadly. Výsledky ovlivnila opatření na zamezení šíření koronaviru, kvůli kterým byla řada provozoven část března uzavřena nebo měla omezený provoz. Podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu se v hotelech, penzionech a kempech v Česku v prvním čtvrtletí ubytovalo 3,1 milionu lidí, což je meziročně méně zhruba o pětinu. Tržby ve službách klesly proti loňskému čtvrtletí o 3,5 procenta, největší pokles zaznamenala odvětví spojená s cestovním ruchem. Analytici upozorňují, že ve druhém čtvrtletí budou propady ještě výraznější.
Většina hotelů v regionech v létě očekává obsazenost kolem 90 procent. Naopak s problémy se budou pravděpodobně dále potýkat hotely v Praze či Karlových Varech závislé na zahraničních hostech, případně kongresové turistice. Některé ani po uvolnění vládních restrikcí neplánují hned otevřít, některé obnoví provoz až v červenci. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Pomáháme hoteliérům mezi stovkou spolupracujících hotelů.
Hlavní město plánuje i po skončení nouzového stavu 17. května pokračovat v testování personálu domovů pro seniory. Magistrát v tom chce spolupracovat s Univerzitou Karlovou, radní dnes měli schválit příslušnou smlouvu, ale odložili to na příští týden. V pátek se v souvislosti s koronavirem také naposled sejde městský krizový štáb.
"Chceme udělat maximum, abychom zabránili přenosu infekce z pracovníků na klienty domovů," uvedla radní pro zdravotnictví a sociální oblast Milena Johnová (Praha sobě). Dodala, že ochranné prostředky, které zaměstnanci nosí, nemusí fungovat stoprocentně.
Přehled dnešních domácích událostí k 14:15:
V dosud největší vlně rušení zákazů zavedených proti šíření koronaviru se dnes otevřely venkovní zahrádky restaurací, obchodní centra i třeba kadeřnictví
Povolené jsou po dvou měsících také akce do 100 lidí, což se týká návštěv divadel, kin či muzeí, svateb, sportovních tréninků i mší
Další možná zmírnění projedná vláda, skončit by mohlo povinné zakrývání nosu a úst mimo uzavřené prostory nebo vyhrazená nákupní doba pro seniory
Denní přírůstek případů koronaviru v Česku zůstal v neděli podesáté za sebou pod stovkou
Dnešní rozvolnění se dotýká i škol, otevřely se pro deváťáky a maturanty. Některé školy pro ně ale zatím výuku nezahájily, někde se vedení rozhodlo pokračovat ve vzdělávání pouze na dálku.
Trvale uzavřených restaurací a hospod v ČR bude vinou koronavirové pandemie a souvisejících opatření mnohem méně, než se čekalo, vyhodnotil aktuální průzkum Prazdroje. Pokračování podnikání podle něj plánuje 97,5 procenta hospod. Ještě počátkem dubna to podle průzkumu pivovaru vypadalo, že se jich už neotevře více než desetina, Dataservis predikoval až čtvrtinu provozů. Naprostá většina podniků, které ještě před měsícem nechtěly znovu otevřít, změnila svůj postoj.
Náměstek ministra Vojtěcha Roman Prymula v rozhovoru pro server iDnes.cz řekl, že dále počítá s koncem nošení roušek na veřejnosti v polovině června. "Uvidíme, jak se bude epidemie vyvíjet, počítáme s datem 15. června. Ale určitě ne 17. května," řekl.
Památkově chráněné Dolní Vítkovice v Ostravě otevřely některé své areály. Návštěvníci už od dnešního dne mohou například zase vystoupat na věž Bolt Tower. Potvrdila to mluvčí industriálního areálu Eva Kijonková.
Polsko za posledních 24 hodin evidovalo dalších 210 případů nákazy koronavirem a tři nová úmrtí. Mírný vzestup nakažených ohlásilo Maďarsko, naopak sousední Slovensko podobně jako v pátek nezaznamenalo žádný nový potvrzený případ ani žádná úmrtí. Informovaly o tom zdravotnické úřady jednotlivých zemí.
Radní ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku schválili místním podnikatelům další odklad nájemného. Splatnost květnového a červnového nájemného za pronájem nebytových prostor ve vlastnictví města prodloužili radní o tři měsíce.
Týdny trvající omezení zavedená kvůli pandemii covid-19 dnes zmírnili také v Řecku a v Turecku. V Řecku se otevřely další maloobchody a do škol mohou žáci posledních ročníků středních škol. Řekové také mohou opět cestovat mimo svou domovskou provincii, ne však na řecké ostrovy, ty by se měly otevřít - a to i pro zahraniční turisty - zřejmě až v červnu. V Turecku se otevírají nákupní centra, ale restaurace a bary zatím stejně jako v Řecku zůstávají zavřené.
Moravskoslezský kraj připraví aplikaci, jejímž prostřednictvím se takzvaní pendleři budou moci objednávat na potřebné vyšetření na koronavirus. Chce tak vyjít vstříc firmám, které využívají zahraniční pracovníky, nebo zaměstnancům a lidem, kteří potřebují vycestovat do zahraničí. Po dnešním jednání krajského krizového štábu to řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).
Nosit roušky venku by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nemuselo být za určitých podmínek povinné od 25. května, řekl dnes v České televizi. Bude ale podle něho třeba dodržovat rozestupy nad dva metry. Zároveň bude chození bez roušek možné jen tehdy, pokud člověk bude venku sám nebo se členy své domácnosti. Původně ministr a epidemiologové prosazovali zachování roušek nejméně do poloviny června. Ve vnitřních prostorech nebo MHD bude povinné i nadále.
Firma Pardam se sídlem v Roudnici nad Labem na Litoměřicku vyrábí nový typ respirátorů, jsou určené proti koronaviru. Vyrobí jich až 200 000 měsíčně. Dříve společnost vyráběla nanovlákna, nyní má také vlastní lisovací zařízení.
Meziměstská hromadná doprava ve Středočeském kraji se postupně vrátí do běžného režimu. Tento týden budou obnoveny některé spoje pro školáky a od 18. května začne veřejná doprava fungovat v plném rozsahu. Cílem je, aby se lidé mohli bez problémů dostat do zaměstnání, případně do školy, informovala dnes Helena Frintová z krajského úřadu.
O tom, kterou péči lze odložit na později, by měl podle Sdružení ambulantních specialistů rozhodovat lékař. Obávají se toho, že strach pacientů přijít v době epidemie covidu-19 do ordinace může vést ke komplikacím nebo jiným nemocem. Rada sdružení o tom informovala v tiskové zprávě. Lékaři na začátku epidemie pacienty vyzvali, aby návštěvu odložili. Ordinace neměly dostatek ochranných prostředků.
Brňané mohou přijít s nápady, jak vylepšit město na základě zkušeností s koronavirovou krizí. Vybranými ideami se budou zabývat účastníci takzvaného hackathonu, kdy pracují na zadaném problému dva dny v kuse s cílem přinést tvůčí řešení. Na on-line tiskové konferenci to dnes uvedl náměstek brněnské primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL).
Covidem-19 se ve středních Čechách dosud nakazilo 937 lidí, v neděli přibyly čtyři nové případy. Nyní je v regionu 271 nakažených, vyléčilo se 645 nemocných, za neděli přibylo osm vyléčených. Počet úmrtí zůstává stejný, s nemocí covid-19 tak zemřelo v regionu 21 lidí. Na webu to dnes uvedli krajští hygienici.
Covidem-19 se ve středních Čechách dosud nakazilo 937 lidí, v neděli přibyly čtyři nové případy. Nyní je v regionu 271 nakažených, vyléčilo se 645 nemocných, za neděli přibylo osm vyléčených. Počet úmrtí zůstává stejný, s nemocí covid-19 tak zemřelo v regionu 21 lidí. Na webu to dnes uvedli krajští hygienici.
Vysoké školy v Praze dnes ráno v souvislosti s další vlnou uvolňování opatření proti koronaviru nezaznamenaly výrazně větší počet příchozích studentů než v předchozích týdnech. Šlo o jednotlivce až desítky studentů. Většina z nich mířila ke zkouškám, na předem domluvené konzultace, nebo případně na praktickou výuku.
Své brány po přestávce způsobené opatřením proti šíření nového typu koronaviru dnes otevřel Památník Terezín, nejnavštěvovanější muzeum v Ústeckém kraji. Loni jím prošlo zhruba 300 000 lidí, letošní propad návštěvnosti bude výrazný.
Jihomoravské krajské nemocnice se přibližují standardnímu provozu, který byl před zavedením opatření kvůli koronaviru. ČTK to dnes zjistila od zástupců nemocnic ve Znojmě, Hodoníně, Břeclavi nebo Kyjově. Postupně obnovují provoz brněnské fakultní nemocnice. Stále platí zákaz návštěv, výjimkou jsou otcové u porodu nebo domluva návštěv v Dětské nemocnici v Brně.
Propad turismu a služeb v prvním čtvrtletí podle analytiků zasáhl nejvíce Prahu a kraje závislé na zahraničních hostech. Do českých hromadných ubytovacích zařízení přijelo 3,1 milionu lidí, meziročně o 22,2 procenta méně. Tržby poskytovatelů služeb klesly o 3,5 procenta. Výsledky analytiky nepřekvapily, epidemie se podle nich ale naplno projeví až v číslech za druhé čtvrtletí.
V Německu se znovu otevírají restaurace. Jejich návštěva ale bude v příštích týdnech výrazně jiná než před vypuknutím pandemie způsobené koronavirem. Lidé musí počítat s omezeným množstvím míst u stolů, nutností před každou návštěvou učinit rezervaci, povinností nosit roušky na toalety nebo nechat na sebe kontakt pro případ, že by se v daném podniku objevil koronavirus.
Přes rozvolňování opatření souvisejících s pandemií bude návrat do firemních kanceláří pozvolný. Firmy z oboru podnikových služeb plánují návrat po fázích, část pracovníků bude dál pracovat plně z domova, část se bude v kancelářích střídat. Centra předpokládají, že původního stavu by se mohlo dosáhnout během léta. Vyplývá to z průzkumu oborové asociace ABSL. Centra podnikových služeb přesunula v půlce března na práci z domova přes 90 procent z celkových 120 000 zaměstnanců.
Pět nových případů nákazy koronavirem oznámilo dnes čínské město Wu-chan, kde se nemoc covid-19 objevila koncem loňského roku poprvé. Všichni nově nakažení žijí ve stejném obytném bloku. Je mezi nimi i manželka 89letého muže, u nějž byl koronavirus zjištěn o den dříve. Předtím se ve městě měsíc neobjevil žádný nový případ. Pevninská Čína dnes informovala o celkových 17 nových infekcích. Je to o tři více než den předtím a jde o nejvyšší počet od 28. dubna, uvedla agentura Reuters. Sedm z nových případů bylo zaznamenáno u osob, které přicestovaly ze zahraničí. Jejich let mířil do Pekingu, zdravotní prohlídce se ale podrobili při mezipřistání ve městě Huhehot, které je metropolí autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko.
Ode dneška je v omezeném provozu znovu otevřený hraniční přechod v Hraničné u Kraslic. O otevření přechodu usilovali především pendleři, tedy Češi, kteří jezdí pracovat za hranice. Ti se obrátili o pomoc i na město, aby se o otevření přechodu zasadilo.
Plzeňský venkovní festival Divadelní léto se letos kvůli koronavirové pandemii bude konat v omezeném rozsahu. Začátek 13. ročníku se posune z poloviny června na červenec, hlediště se zřejmě bude muset výrazně zmenšit a pojme jen povolený počet diváků. Tím se zhorší i ekonomika celé akce, takže organizátoři museli zrušit nastudování výpravné premiérové inscenace Shakespeare v Hollywoodu.
Obchodní centra, která se dnes na jižní Moravě otevřela, chtějí, aby návštěvníci měli stejný komfort jako před tím, než se před dvěma měsíci uzavřela. Zároveň je však na spoustě míst upozorňují na doporučená opatření proti šíření covidu-19. Především na dvoumetrové rozestupy. Například v OC Dornych v Brně budou pracovníci upozorňovat i na nutnost rozestupů a dohlížet na dodržování podobně jako v outletovém centru Freeport Fashion Outlet u Znojma.
Francie po téměř dvou měsících přísného karanténního režimu vstupuje do nové fáze života s koronavirem. Lidé po celé zemi mohou opět přijímat návštěvy a pohybovat se na veřejnosti bez formuláře uvádějícího důvod vycházky, v prostředcích hromadné dopravy ale musí mít zakrytá ústa a nos. Počet nových úmrtí spojovaných s covidem-19 o víkendu klesl na nejnižší hodnoty od konce března. Prezident Emmanuel Macron vyzval obyvatele, aby byli nadále obezřetní.
Grâce à vous, le virus a reculé.
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) May 10, 2020
Mais il est toujours là. pic.twitter.com/ut8X0S4F9M
Na opětovné otevření obchodního domu IKEA v Praze na Černém Mostě stáli dnes lidé frontu. Desítky nedočkavých zákazníků se řadily půl hodiny před zahájením prodeje před hlavním vchodem, další lidé čekali na parkovišti v autech. Zhruba po půl hodině provozu v obchodním domě nakupovalo přes 300 lidí. IKEA bude počet zákazníků regulovat, na Černém Mostě je kapacita stanovena na maximálně 1200 nakupujících lidí najednou.
Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová oznámila, že od čtvrtka se v zemi znovu otevřou restaurace, kavárny, kina, obchodní centra a jiná veřejná místa včetně dětských hřišť, píše agentura Reuters. Nový Zéland tak pokračuje v rozvolňování jedněch z nejpřísnějších omezení pohybu na světě.
Zatím jen stálé expozice zpřístupní návštěvníkům Muzeum umění v Olomouci, které po dvouměsíční nucené pauze znovu otevře v úterý. Milovníci umění mohou zavítat nejen do jeho Muzea moderního umění, ale i do Arcidiecézního muzea. Nové krátkodobé výstavy otevře muzeum 28. května, kdy představí hned čtyři novinky najednou.
Českobudějovické biologické centrum Akademie věd dnes zahájilo provoz nové laboratoře na testování na koronavirus. Zvýší tak denní kapacitu analyzovaných vzorků ze 100 na 150. V případě potřeby biologické centrum zvládne zpracovat až 200 vzorků denně.
"I když se teď rozvolňují epidemiologická opatření, testování stále zůstává základní nutností v boji s epidemií nemoci covid-19 a předpokládáme, že tato potřeba potrvá několik dalších měsíců. Proto jsme se rozhodli navýšit naši kapacitu, a jsme tak připraveni i na případnou další vlnu onemocnění," uvedl ředitel biologického centra Libor Grubhoffer.
České zastupitelské úřady ve 20 zemích začaly dnes znovu přijímat žádosti o víza a o přechodné pobyty v Česku. Na 28 ambasádách a konzulátech je možné o ně žádat za účelem práce v Česku nebo spojení rodin. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Česko zastavilo přijímání žádostí o víza a přechodné pobyty v polovině března v reakci na pandemii koronaviru.
Žádat o víza nebo o trvalé pobyty je možné například na zastupitelských úřadech v Číně, ve Vietnamu, v USA, v Srbsku nebo v Austrálii. Nadále naopak nelze žádost podat například v Británii, na Ukrajině, v Rusku či v Rumunsku. Omezení nadále platí ve státech, jejichž opatření přijatá proti nemoci covid-19 podání žádosti na českých zastupitelských úřadech neumožňují.
Od vypuknutí koronavirové krize v Česku přerušilo podnikání 15 838 osob samostatně výdělečně činných, což je o 26 procent víc než ve stejném období loňského roku a o 46 procent víc než v roce 2018. Dramatická situace nastala v březnu, kdy byznys zavřelo 10 033 živnostníků, v dubnu se situace stabilizovala. Data dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.
"Největší vlna se trhem převalila v březnu, kdy podnikání pozastavilo 10 033 OSVČ, což je meziročně o 47 procent víc. V dubnu se situace zklidnila, činnost přerušilo 5805 živnostníků, tedy zhruba stejný počet jako v roce 2019," zhodnotila vývoj analytička Bisnode Petra Štěpánová. Ve druhém a třetím dubnovém týdnu podnikání přerušilo podle ní dokonce méně OSVČ než v roce 2019 a 2018.
O finanční výpomoc ve výši až 100 000 korun zatím město Ostravu požádalo 1360 podnikatelů postižených opatřeními souvisejícími s koronavirem. Celkem po městě chtějí bezmála 44 milionů korun. Na podání žádosti mají podnikatelé už jen tři dny, žádosti lze podávat do středy.
Ze čtyř milionů případů nákazy koronavirem ve světě se jich na 362 tisíc potvrdilo v Latinské Americe, kde téměř 21 tisíc infikovaných zemřelo. Ve světě je podle serveru Worldometer registrováno na 284 tisíc úmrtí s covid-19. V Latinské Americe skoro polovina potvrzených případů nákazy připadá na její největší zemi - Brazílii.
Navzdory rozhodnutí vlády o obnovení prezenční výuky pro žáky a studenty posledních ročníků základních a středních škol od dnešního dne se dnes ještě všechny školy neotevřely. Například do Masarykovy základní školy v Praze-Klánovicích přijdou deváťáci až ve středu a v Masarykově střední škole chemické v Praze 1 se vedení rozhodlo pokračovat ve výuce pouze na dálku.
"My budeme pro deváťáky fungovat od středy. Dnes ještě dopřipravíme složení skupin po patnácti žácích," uvedl ředitel Masarykovy základní školy v Klánovicích Michal Černý. Do školy se podle něj chystá 41 deváťáků z 53. Ze dvou tříd tak vedení školy vytvoří tři skupiny. "Samozřejmě, že nikdo nechce být v té smíšené, ale to se nedá nic dělat. Nějak to rozdělit musíme, o klíči bychom měli rozhodnout právě dnes," řekl Černý.
Rusko eviduje 11 656 nových případů koronaviru za den, celkem má 221 344 infikovaných. Rusko je nyní podle agentury TASS třetí nejhůře zasaženou zemí.
Ještě v lednu a únoru vykazovala návštěvnost hromadných ubytovacích zařízení v Česku růst. Pak se ale situace zásadně změnila. "V březnu vlivem pandemie koronaviru došlo k meziročnímu propadu o 67 procent u počtu hostů a o 57 procent u počtu přenocování," uvedl vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ Pavel Vančura.
České aerolinky v květnu obnoví lety do Paříže, Stockholmu nebo Frankfurtu.
🛫 @CzechAirlinesCZ resumes regular flights from Prague to the selected destinations ⬇
— Prague Airport (@PragueAirport) May 11, 2020
Effective 18 May 2020: Amsterdam 🇳🇱, Frankfurt 🇩🇪, Paris 🇫🇷 and Stockholm 🇸🇪
Effective 24 May 2020: Kiev 🇺🇦
Effective 25 May 2020: Odessa 🇺🇦 and Bucharest 🇷🇴#flyfromPRG pic.twitter.com/vUHpxPjDPK
Podívejte se, co vše je součástí dnešní fáze rozvolňování opatření zavedených kvůli koronaviru.
Na jižní Moravě v prvním čtvrtletí přenocovalo 216 923 turistů, meziročně o 28 procent méně kvůli restrikcím zavedeným kvůli zamezení šíření covidu-19. Více, o 31 procent, klesl počet turistů ze zahraničí. Podobný počet turistů přenocoval v kraji naposledy v roce 2014, kdy začaly počty růst po odražení se od dna v roce 2013, vyplývá z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.
Výkony slovenského průmyslu v březnu, tedy po vypuknutí pandemie nemoci covid-19 na Slovensku, meziročně spadly téměř o pětinu. To je nejhorší výsledek za posledních 11 let. Stavebnictví naproti tomu zaznamenalo jen mírný pokles. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.
Postupně v Česku také ubývá lidí, kteří jsou kvůli nemoci v nemocnici. Dnes ráno bylo hospitalizovaných 233 lidí, z toho 42 bylo ve vážném stavu. Od neděle se počet hospitalizovaných snížil o šest.
Po téměř dvou měsících se tento týden postupně otevřou brněnská muzea a galerie, většina z nich v úterý, případně ve středu. Návštěvníci musejí kvůli pandemii koronaviru nadále počítat s dílčími omezeními a zpřísněnými hygienickými pravidly. Moravská galerie vyhradila dopolední hodiny pro návštěvníky z řad seniorů.
Netradičně dlouhé vyučovací hodiny čekají na žáky devátých tříd Základní školy v Ludgeřovicích na Opavsku, kteří se dnes po dvou měsících vrátili do školy. Vedení tamní školy zrušilo klasické hodiny trvající 45 minut. Místo nich zavedlo hodinové bloky. Cílem je minimalizovat počet přestávek, během kterých se děti mohou srocovat.
V Praze ubylo v 1. čtvrtletí turistů, ubytovalo se jich 1,104 milionu, o 27,4 procenta méně než před rokem. Negativně se na tom podepsal koronavirus.
Poskytovatelům služeb v 1. čtvrtletí meziročně klesly tržby o 3,5 procenta, uvedl Český statistický úřad. Např. v letecké dopravě, ubytování a cestovních kancelářích klesly o více než 20 procent.
V hotelech, penzionech a kempech v Česku se v 1. čtvrtletí ubytovalo 3,1 milionu lidí, meziročně o 22,2 procenta méně. Důvodem bylo březnové omezení služeb.
Ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček ve vysílání Českého rozhlasu Plus řekl, že otevření obchodních center patřilo k nejdiskutovanějším z přijatých uvolnění. Návštěvníci budou muset dodržovat rozestupy, hlídat to bude speciálně určená služba.
Polovina Španělů může ode dneška po dvou měsících v rámci své provincie navštívit příbuzné či si dát při dodržení bezpečné vzdálenosti občerstvení na zahrádkách restaurací, v omezeném počtu může část Španělů také do kostela, na pohřeb či do muzea. Uvolnění některých opatření zavedených v polovině března ve snaze omezit šíření koronaviru se ale netýká například madridského regionu a většiny Katalánska, které byly nákazou postiženy nejvíce. Informují o tom dnes místní média.
Nošení roušek je opatření, které nám už nic nepřináší, jenom strasti. Když dýcháme, zbavujeme se toho, co do plic nepatří, potřebujeme se nadechnout čerstvého vzduchu plného kyslíku, což pod rouškou nejde, říká lékařka, pedagožka a zakladatelka mamografického screeningu v České republice Miroslava Skovajsová. Dodává, že je člověk pod rouškou jako pejsek s náhubkem, jejich nošení jí vadí.
Výuka na dálku, která na Vysočině kvůli jarním prázdninám začala od 16. března, se podepisuje i na psychice dětí. Introvertům nebo dětem, které kvůli škole dojíždějí, vyhovuje. Jiné negativně prožívají odloučení od školního kolektivu. Shodli se na tom oslovení rodiče, pedagogové i psychologové.
"Každá mince má dvě stránky. Škola může být braná jako stresor. Děti, které jsou na stres citlivější, tak teď mohou prospívat trošku více díky tomu, že základní stresor v jejich životě odpadl," řekl Jan Sojka z havlíčkobrodské psychologické ambulance.
Starosta Londýna Sadiq Khan děkuje občanům, že dodržují izolaci.
Londoners have so much to be proud of recently. By staying home, you’ve helped slow the spread of #COVID19 and eased the burden on our incredible NHS.
— Mayor of London (gov.uk/coronavirus) (@MayorofLondon) May 11, 2020
You’re part of that story and you’ve helped save lives. Keep it up.
Obchodní centra sice dnes otevřela, ještě ale bude trvat, než se jejich provoz vrátí do standardního režimu. "Omezila se jakékoli místa, kde se dá trávit více času. Bohužel obchodní centra jsou navrhována tak, aby tam lidé trávili hodiny. Jakákoli volnočasová zóna bude omezena," řekl ve vysílání Českého rozhlasu Plus epidemiolog Rostislav Maďar.
Možné uvolňování opatření proti epidemii koronaviru včetně zmírnění povinnosti nosit roušky bude jedno z témat dnešního jednání vlády. "Nechci spekulovat, bude o tom dnes na vládě diskuse. Dovedu si představit kompromis, roušky jen vevnitř a že venku bychom nemuseli. Bude záležet na odborné diskusi," řekl ráno ve vysílání Českého rozhlasu Plus vicepremiér Karel Havlíček.
V Německu v neděli přibylo 357 lidí s nemocí covid-19 a dalších 22 osob s touto diagnózou zemřelo. Vyplývá to z dnes zveřejněné bilance Institutu Roberta Kocha. V zemi tak nadále výrazně klesá denní bilance, čísla infikovaných za neděli jsou takřka o polovinu nižší než za sobotu, rovněž denní bilance obětí se dramaticky snížila, v posledních dnech ještě pravidelně přesahovala stovku.
Ministr Adam Vojtěch před týdnem představil plán vývoje české vakcíny proti koronaviru. Téměř okamžitě se stal terčem kritiky vědců z Učené společnosti. Virolog Libor Grubhoffer neskrývá rozčarovanost, že ministr jen tak nadhodil myšlenku vakcíny a hned přislíbil 10 milionů korun. "To jsou dobré peníze pro nějakou partičku lidí, kteří je nějak využijí a velmi pravděpodobně zmaří," upozorňuje.
Linky ode dneška posiluje brněnská MHD.
Od dnešního dne dochází k posílení linek 8, 10, 12, 31 a 33. Zároveň zkracujeme interval mezi spoji na oblíbené lince E56, a to z 30 na 15 minut. Na lince 4 budou nasazovány kapacitnější vozy a vrací služba seniorbus. Vytíženost spojů dále sledujeme. Děkujeme vám za přízeň❤️ pic.twitter.com/owWhmU6kuc
— DPMB (@DPMBofficial) May 11, 2020
Jen přibližně třetina dotázaných z Francie a Španělska v novém průzkumu vyjádřila názor, že jejich vláda si dosud počínala kompetentně v krizi vyvolané šířením koronaviru.
Francouzi a Španělé tak byli ke svým politickým lídrům výrazně kritičtější než respondenti z Británie, Německa a Itálie. V průměru všech pěti zemí hodnotilo přístup vlád pozitivně 51 procent Evropanů.
Studentům posledních ročníků zdravotnických oborů končí pracovní povinnost, kterou jim vláda v polovině března uložila kvůli epidemii nového typu koronaviru.
Do pomoci nemocnicím a dalším zdravotnickým zařízením se v souvislosti s ní od té doby zapojily jen v Praze stovky studentů pražských lékařských fakult Univerzity Karlovy. Pracovali především jako pomocný zdravotnický personál. V posledních dnech ale nemocnice už jejich služby přestávají využívat.
Denní přírůstek případů koronaviru v Česku zůstal podesáté pod stovkou. V neděli přibylo 28 případů, o deset více než v sobotu. Celkem jich k nedělní půlnoci bylo 8123. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Úmrtí s nemocí covid-19 bylo po půlnoci 280, vyléčilo se 4474 lidí. V neděli přibyli dva mrtví s covidem-19, pod desítkou se denní počet úmrtí s covidem-19 drží od poloviny dubna.
Pevninská Čína dnes informovala o 17 nových případech nákazy koronavirem. Je to o tři více než den předtím a jde o nejvyšší počet od 28. dubna, uvedla agentura Reuters. Sedm z nových případů bylo zaznamenáno u osob, které přicestovaly ze zahraničí, pět infikovaných pochází z Wu-chanu, kde se nákaza objevila koncem loňského roku poprvé.
Americký viceprezident Mike Pence není v izolaci. V neděli večer to uvedl Bílý dům a dementoval tak dřívější informaci některých médií. Ta napsala, že se viceprezident rozhodl izolovat poté, co měla jeho spolupracovnice Katie Millerová v pátek pozitivní test na koronavirus.
Spojené státy za uplynulý den registrovaly dalších 776 úmrtí pacientů s covidem-19. To je nejméně od března. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie celosvětově sleduje. Celkový počet obětí v zemi od začátku šíření nákazy vzrostl na 79 525. Celkem se nemoc potvrdila u více než 1,3 milionů lidí.
V německém turistickém sektoru by se do poloviny června mohl kvůli dopadům koronaviru až milion lidí ocitnout bez práce. V režimu kurzarbeit, kdy jim mzdu dorovnává stát, už nyní pracuje 70 procent zaměstnanců odvětví, které v zemi tvoří tři miliony pracovních míst.
Na svém webu o tom s odkazem na německý svaz cestovního ruchu (BTW) píše týdeník Der Spiegel.
Po dvouměsíční pauze se v pondělí mohou v Česku opět otevřít obchodní centra, venkovní zahrádky restaurací, ale také třeba kadeřnictví.
Povoleny budou rovněž akce do 100 lidí, což se týká jak návštěv divadel, kin či muzeí, tak i mší či sportovních tréninků. Pro deváťáky a maturanty se otevřou školy.
Vše bude možné jen za dodržení přísných hygienických pravidel. Jde o největší vlnu uvolňování opatření přijatých kvůli epidemii koronaviru v březnu. Další rozvolnění vláda plánuje na 25. května. Ještě týden bude v Česku platit nouzový stav.
Počet úmrtí připisovaných koronaviru v Kanadě stoupl na 4728 po oznámení 100 nových případů. Agentura Reuters napsala, že bilance narostla o 2,2 procenta, což je podle oficiálních údajů jeden z nejnižších přírůstků od počátku epidemie covid-19 v zemi.
Karanténní režim v Británii podle očekávání zůstává bez zásadních změn poté, co premiér Boris Johnson po necelých sedmi týdnech restrikcí oznámil několik očekávaných novinek a vyzval obyvatele, aby "prozatím zůstali ve střehu". Zaměstnanci továren či stavební dělníci by se podle něj měli začít vracet do práce, zatímco prezenční výuka na školách nebude obnovena dříve než v červnu. Johnson také avizoval nový výstražný systém pro více cílený boj proti nákaze, detaily strategie vláda předloží v pondělí.
"Teď není chvíle na to jednoduše omezení tento týden ukončit," uvedl Johnson v předem natočeném projevu vysílaném britskými televizními stanicemi. Bylo by prý "šílenstvím" odčinit dosavadní úspěchy v potlačení epidemie covidu-19 "umožněním druhého vrcholu". "Místo toho činíme opatrné první kroky v úpravě našich opatření," pokračoval ministerský předseda, který sám nemocí prošel.
V Rusku se nákaza koronavirem prokázala od začátku pandemie už u více než 200 tisíc lidí, mrtvých má země už více než 1900. Počet evidovaných případů koronaviru v Rusku nyní dosáhl 209 688. Za poslední den tam laboratoře evidují 11 012 pozitivních testů, což je dosud druhý nejvyšší zaznamenaný denní počet v zemi. S nemocí covid-19 tam přibylo 88 úmrtí, mrtvých tak už je 1915. Země tento týden co do počtu potvrzených případů koronaviru předstihla Francii a Německo, stala se pátou nejpostiženější na světě.
Stav v regionech:
Na jihu Čech se počet lidí s onemocněním covid-19 snížil o jednoho na 36. Hygienici dnes potvrdili uzdravení jednoho pacienta z Táborska, nový případ nemoci nezjistili. Od začátku epidemie se koronavirem nakazilo 177 Jihočechů, vyléčilo se už 135. V souvislosti s tímto onemocněním zemřelo v kraji šest lidí.
Na jižní Moravě dnes přibylo pět nových prokázaných případů nákazy koronavirem. Podle webu ministerstva zdravotnictví jich je celkem 486. V nemocnici u sv. Anny zůstává jeden pacient s nemocí covid-19 ve vážném stavu na plicní ventilaci. V kraji zemřelo 16 lidí, jejich průměrný věk byl 75 let a všichni trpěli dalšími nemocemi. Z nemoci se již vyléčilo 325 lidí.
V New Yorku bylo za poslední den nahlášeno 521 potvrzených případů nákazy koronavirem, což tento americký stát vrací do stavu, jaký byl těsně před zavedením omezení pohybu. Na dnešní tiskové konferenci to podle televize CNN řekl místní guvernér Andrew Cuomo. New York eviduje ze všech amerických států nejvíce nakažených a mrtvých, a to i v přepočtu na počet obyvatel. Zemřelo 27 tisíc osob, infekce se potvrdila u téměř 340 tisíc lidí. Od druhé poloviny března mají obyvatelé nařízenou izolaci.
Na začátku tohoto týdne guvernér představil plán obnovy ekonomických a společenských aktivit. Řekl při tom, že některé oblasti hodnocené jako nízkorizikové budou moci s uvolňováním opatření začít 15. května, kdy přestane platit nařízení o plošné uzavírce.
Stav v regionech:
Na Vysočině dnes hygienici potvrdili tři vyléčené lidi z covidu-19, žádný další nemocný v tomto kraji nepřibyl ani v sobotu. Celkem se na Vysočině uzdravilo už 141 lidí nakažených novým koronavirem, nemocných je stále 39 lidí. Od začátku epidemie potvrdily testy na Vysočině covid-19 u 180 lidí.
Ve Zlínském kraji od nedělního rána přibyl jeden potvrzený případ nákazy novým koronavirem, dosud jich v regionu hygienici evidují 334. Jeden případ nákazy přibyl v sobotu, pátek i ve čtvrtek, ve středu tři. V kraji se již 196 lidí z onemocnění vyléčilo. S nemocí zemřel jeden obyvatel kraje.
Ve Francii vláda za den v nemocnicích a domovech důchodců registrovala 70 úmrtí způsobených koronavirem, což je podle ministerstva zdravotnictví nejnižší denní součet od zavedení celostátní karantény. Ta začala 17. března a už v pondělí bude postupně uvolňována.
Celkem už je ve Francii covidu-19 připisována smrt 26 380 lidí, z nichž 16 642 umřelo po hospitalizaci. V nemocnicích dnes kvůli nákaze koronavirem zůstávalo 22 569 pacientů, což znamená oproti sobotě pokles hospitalizací o 45 lidí. O 36 se snížil počet nemocných na jednotkách intenzivní péče, které v nejhorších dnech epidemie hlásily přes sedm tisíc pacientů.
Vyléčených z nemoci covid-19 je v Praze už víc než aktuálně nakažených. Případů nemoci přibylo za posledních 24 hodin šest na 1825, po odečtení uzdravených a zemřelých je lidí s koronavirovou nákazou aktuálně 860. Počet vyléčených se přitom za uplynulý den zvýšil o 29 na 886. Zemřelých zůstává 79, číslo se nezměnilo šest dní.
Lehce vyšší čísla pro Prahu uvádí na svém webu ministerstvo zdravotnictví. Podle něj je případů nemoci v hlavním městě 1835 a úmrtí 92. V metropoli tak ministerstvo eviduje téměř 135 nakažených na každých 100 tisíc obyvatel. Víc je nemoc rozšířená pouze v Karlovarském kraji, kde mají skoro 145 nemocných na 100 tisíc obyvatel.
Stav v regionech:
V Karlovarském kraji přibyl za poslední den jeden případ nákazy koronavirem. Celkem se od počátku epidemie nakazilo už 424 lidí. Roste ale počet uzdravených, je jich už 262. Počet úmrtí v souvislosti s onemocněním covid-19 zůstává na 27.
V Olomouckém kraji již tři dny nepřibyl žádný případ nákazy novým koronavirem, dosud je jich v regionu od začátku epidemie podle ministerstva zdravotnictví 714. Podle hygieniků dnes v kraji přibyly tři nově vyléčení, je jich již 527. Dosud 16 lidí v souvislosti s onemocněním zemřelo.
Nouzový stav v Česku vyhlášený kvůli epidemii nového typu koronaviru pravděpodobně skončí 17. května. Zástupci vlády dnes uvedli, že pravděpodobně nebudou žádat Sněmovnu o jeho prodloužení. Naznačili také, že povinné zakrytí nosu a úst mimo uzavřené prostory by mohlo skončit i dřív než v polovině června.
Postupné rušení omezení zavedených kvůli koronaviru má vláda naplánované do 25. května. Nošení roušek jako jedno z nejviditelnějších omezení by mohlo venku skončit dříve než v polovině června, o kterém v týdnu mluvil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dál by si lidé ústa a nos zakrývali pouze na doporučení.
V Itálii zemřelo za poslední den 165 lidí nakažených koronavirem. Je to opět méně než o den dříve, kdy úřady ohlásily 194 nových obětí, a nejméně od 9. března. Počet nově nakažených pak nyní poprvé od počátku března klesl pod 1000. Celkem jich úřad pro civilní ochranu ohlásil 802, v sobotu to bylo 1083.
Celkem již v Itálii zemřelo 30 560 lidí s nemocí covid-19. Itálie se v pátek stala třetí zemí, kde počet mrtvých přesáhl 30 tisíc. V zemi se dosud nakazilo 219 070 osob, počet nově nakažených se však v posledních dnech snižuje. Itálie je jednou z koronavirem nejvíce postižených zemí světa. Ekonomika země by měla letos klesnout nejméně o osm procent, nejvíce od druhé světové války.
Britská vláda v neděli navýšila svou bilanci obětí epidemie covidu-19 o 269 úmrtí na celkových 31 855. Počet nově ohlášených úmrtí představuje nejnižší denní součet od konce března. Statistika známých případů nákazy od soboty stoupla o 3923 pozitivně testovaných lidí, nárůst tedy těsně před očekávaným začátkem zmírňování plošné karantény nezpomaluje.
Britská vláda už neeviduje jen smrti pacientů s covidem-19 v nemocnicích, ale také ty, kdo s koronavirem zemřeli v domovech důchodců či v domácím prostředí. Přesto je pravděpodobně skutečný počet úmrtí způsobených virem v Británii výrazně vyšší než denně aktualizovaný údaj ministerstva zdravotnictví.
Počet případů nákazy novým typem koronaviru v Česku překročil 8100, od rána jich přibylo 11 na 8106. Nízký nárůst je ale zřejmě podmíněn menším počtem testů, který je pro volné dny typický. Vyléčilo se zatím 4466 pacientů, což je o 18 víc než dnes ráno. Počet úmrtí se zvýšil o tři na 279.
Nárůstem nakažených o 11 mezi sobotní půlnocí a dnešním podvečerem pokračuje trend nízkých denních přírůstků z posledních dnů. V sobotu počet nově potvrzených případů klesl až na 18, kde byl i před týdnem, kdy šlo o minimum od 9. března. Zároveň byl ale sobotní počet testů nejnižší za šest dní. Po odečtení uzdravených a zemřelých od celkového počtu nakažených je v Česku aktuálně 3361 nemocných, číslo nadále zvolna klesá.
Stav v regionech:
V Hradeckém kraji stagnoval za 24 hodin počet případů nákazy koronavirem na 188. Stejně je i vyléčených lidí z nemoci covid-19, celkem 159 osob.
V Plzeňském kraji přibyly z poslední den tři případy nákazy koronavirem. Celkově se tak od počátku epidemie nakazilo už 643 lidí. Počet úmrtí s covid-19 zůstává na 13, počet vyléčených je také stále 353.
V Pardubickém kraji nevzrostl už od pátku počet lidí s koronavirem, nákaza na stagnovala na počtu 277 případů. Stejné je i množství vyléčených, celkem 153 osob. O víkendech laboratoře méně testují, je možné, že ve všední dny počty potvrzených nákaz zase o něco vzrostou. V pracovní dny tohoto týdne v kraji stoupaly počty případů obvykle o jeden až dva denně.
V Íránu bylo za posledních 24 hodin potvrzených 1383 nových případů nákazy koronavirem a 51 lidí s nemocí zemřelo. Írán je koronavirem nejvíce zasaženou zemí Blízkého východu. Celkem bylo v zemi infikováno 107 603 osob, z toho 6640 zemřelo.
Írán zhruba před měsícem začal uvolňovat omezení zavedená s cílem zabránit dalšímu šíření viru. V neděli však varoval před opětovným nárůstem statistik. Úřady znovu zavedly přísnější opatření v provincii Chúzestán na jihozápadně země. Džahánpúra v televizi řekl, že situaci nelze v žádném případě považovat za normální. Nadále je situace velmi vážná také v hlavním městě.
Profesor univerzity v Cambridge David Spiegelhalter v neděli v rozhovoru pro BBC News řekl, že počty zemřelých ani provedených laboratorních testů, které uvádí vláda, neodpovídají realitě. Označilo to za "číselné divadlo".
"Je nám prezentována spousta velkých čísel, třeba přesné číslo o provedených testech: 96 878. Jenže tolik testů provedeno nebylo, zahrnují tam testy, které jsou rozesílány. Je nám řečeno, že 31 587 lidí umřelo. Kdepak, je to mnohem víc," pokračoval britský profesor. Narážel při tom mimo jiné na to, že vláda do oficiální bilance epidemie počítá pouze úmrtí lidí, kteří měli pozitivní laboratorní test na covid-19. Mapování nákazy však zdaleka není dokonalé, zejména v domovech pro seniory, a souhrnné statistiky o počtu úmrtí v zemi nasvědčují tomu, že kvůli covidu-19 už ve Spojeném království umřelo přes 50 tisíc lidí.
Žádáte o odklad splátek? Jak o odklad požádat a kolik vás to bude stát se dozvíte v přehledu složeném z nejčastějších otázek klientů.
Čínské ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách zveřejnilo třicetistránkový text, který rozebírá 24 údajně "absurdních obvinění", které proti Číně ohledně koronaviru vznesli někteří američtí politici. Dokument, který čítá jedenáct tisíc slov a cituje někdejšího amerického prezidenta Abrahama Lincolna, tvrdí, že Čína jednala transparentně a vymezuje se proti označení "Wuchanský virus".
Článek také citoval zprávy, podle nichž se koronavirem nakazili Američané ještě předtím, než se ve Wu-chanu potvrdil první případ. Jak ale poznamenává agentura Reuters, tato tvrzení nejsou podložena důkazy. Peking také odmítá obvinění, že virus byl uměle vytvořen či že unikl z Wuchanského institutu virologie.
Pražský dopravní podnik od pondělí posílí provoz autobusů omezený od března kvůli epidemii nového typu koronaviru. Jezdit budou podle takzvaných poloprázdninových jízdních řádů, které jsou běžné v lednu a únoru. S omezeními se rozjede také lanová dráha na Petřín. Tramvaje se k poloprázdninovému režimu vrátí o týden později, od pondělí 18. května, kdy také začne jezdit víc příměstských vlaků.
Od pondělí 11. května už také tramvaje a autobusy nebudou automaticky zastavovat na zastávkách na znamení, lidé budou muset znovu předem o svém vystupování tlačítkem informovat řidiče.
AUTOBUSY PODLE POLOPRÁZDNINOVÝCH JÍZDNÍCH ŘÁDŮ A NÁVRAT ZASTÁVEK NA ZNAMENÍ I Od 11. 5. pojedou autobusy na městských linkách v Praze opět podle tzv. poloprázdninových jízdních řádů. Zastávky na znamení u autobusů i tramvají vracíme do běžného režimu.
— Dopravní podnik hl. m. Prahy, akciová společnost (@DPPOficialni) May 10, 2020
https://t.co/qauWnsxXDL pic.twitter.com/bFuHuSaH73
Čínské město Wu-chan, dřívější epicentrum pandemie, hlásí po více než měsíci nový případ nákazy nemocí covid-19. Nakažený 89letý muž je ve vážném stavu a podle BBC neměl příznaky nákazy, než ji u něj testy potvrdily.
Belgická vláda se rozhodla vyzkoušet originální způsob rozvolňování společenských restrikcí. Ode dneška smí každá domácnost pozvat na návštěvu maximálně čtyři lidi z jiné domácnosti. Tato skupina osob pak společně vytvoří "koronavorivou bublinu", která se může vzájemně doma navštěvovat, neměl by ale mezi ně však vstupovat už nikdo jiný. Podle listu The Guardian tak úřady postavily občany před těžkou volbu ohledně toho, s kým ze svých blízkých či příbuzných chtějí strávit příštích pár týdnů.
Kritici však tvrdí, že podobný způsob setkávání není přirozený a že opatření v podstatě neplní svůj původní účel. Belgické úřady nicméně nadále trvají na tom, že by lidé měli zůstávat stále co nejvíce doma. Země s asi 11,5 miliony obyvatel nyní eviduje téměř 52 600 potvrzených nálezů SARS-CoV-2, komplikacím spojeným s covidem-19 tam podlehlo 8656 lidí.
Další sektor, který pociťuje dopad pandemie, je nelegální obchod s upytlačenými zvířaty. "Ostraha na hranicích je příliš silná. Nedostaneme produkty ven," řekl jeden z vietnamských pašeráků vyšetřovateli v utajení, kterého nyní citoval zpravodajský server The New York Times.
Pandemie zabránila organizovaným zločineckým gangům v zemích jihovýchodní Asie přepravit značné množství slonoviny a luskouních šupin do Číny. Jakékoli omezení nelegálního obchodu s volně žijícími zvířaty nebo částmi jejich těl bude pravděpodobně ale jen dočasné. "Na těchto produktech se dá vydělat příliš mnoho peněz a do tohoto obchodu je zapojeno příliš mnoho lidí, abychom se mohli dočkat nějakého podstatnějšího, dlouhodobého dopadu," řekla Sarah Stonerová, která se na vyšetřování podílela jako ředitelka zpravodajské služby mezinárodní nadace Wildlife Justice Commission se sídlem v nizozemském Haagu, jejímž cílem je rozbít nelegální obchod s těmito produkty.
Vliv epidemie nového typu koronaviru a s ní spojená omezení pocítilo na rodinném rozpočtu jen málo nebo vůbec 52 procent lidí v ČR. Třetina ho cítí do jisté míry, 15 procent lidí odpovědělo, že docela dost a možná bude mít problém zaplatit všechny výdaje. Zjistil to dubnový průzkum agentury Kantar CZ, který dnes zveřejnila Česká televize.
Švédsko zřejmě čeká podobný propad ekonomiky jako ostatní evropské země i přesto, že se Stockholm rozhodl nezavádět kvůli koronaviru přísná restriktivní omezení obchodu a pohybu obyvatel. Podle listu The Financial Times to vyplývá z odhadů Evropské komise i švédské centrální banky. Švédská vláda se dnes také omluvila za selhání při péči o seniory v domovech s pečovatelskou službou, které pandemie v zemi silně zasáhla.
Vláda už pravděpodobně nebude žádat Sněmovnu o prodloužení nouzového stavu po 17. květnu. V diskusním pořadu televize CNN Prima NEWS se na tom shodli premiér Andrej Babiš a vicepremiér Jan Hamáček. Prodloužení nouzového stavu do 17. května schválila na žádost vlády Sněmovna, jak stanovuje zákon.
Roušky by mohly být povinné jen v uzavřených prostorech, venku by je lidé nosili pouze na doporučení. Vláda se bude možným dřívějším uvolňováním zabývat v pondělí. V televizi CNN Prima News to řekli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD). Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ve čtvrtek mluvil o tom, že by lidé roušky nebo jinou ochranu dýchacích cest nemuseli venku nosit od poloviny června. Podle Babiše by se ale pravidla mohla při příznivém epidemiologickém vývoji uvolnit dříve.
Vedení multiplexů Cinema City v České republice se rozhodlo odložit otevření svých kin do té doby, dokud situace neumožní provoz bez větších omezení. Další síť multikin Cinestar zahájí provoz po dvou měsících 11. května ve 13 pobočkách v Česku.
Singapur za posledních 24 hodin zaznamenal 876 nových případů nákazy koronavirem. Počet lidí, u kterých se nákaza potvrdila, tak v městském státě vystoupil na 23.336.
V Rusku se nákaza koronavirem prokázala od začátku pandemie už u 209.688 lidí. Za poslední den tam místní laboratoře evidují 11.012 pozitivních testů na covid-19 což je dosud druhý nejvyšší zaznamenaný denní počet v zemi. Komplikacím spojeným s nákazou tam podlehlo dalších 88 lidí, čímž celkový počet obětí v zemi dosáhl 1915. S odvoláním na místní úřady o tom informuje agentura Reuters.
V Německu se přítomnost koronaviru prokázala za poslední den u dalších 667 lidí, 26 pacientů s nálezem covid-19 tam zemřelo. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha, který situaci monitoruje. Denní počet obětí je výrazně nižší než v předchozích dnech.
Spojené státy za uplynulý den registrovaly dalších 1568 úmrtí pacientů s covidem-19, méně než předchozí den. Vyplývá to z dat Univerzity Johnse Hopkinse. Celkový počet obětí v zemi vzrostl na 78.746. Celkem se nákaza potvrdila u více než 1,3 milionů lidí.
Brazílie za sobotu opět hlásí rekordní počet úmrtí pacientů s koronavirem, zemřelo 730 lidí, tedy téměř stejně jako o den dříve. Nově nakažených je 10.611. Celkový počet obětí přesáhl 10.000 a celkový počet infikovaných je vyšší než 150.000.
Generální ředitel výrobce elektrických aut Tesla Elon Musk na svém twitterovém účtu pohrozil, že přesune centrálu firmy a budoucí výrobu z Kalifornie do Texasu nebo Nevady. Reaguje tak na nařízení zdravotnických úřadů okresu Alameda, že Tesla nesmí zahájit výrobu ve své jediné továrně v USA ve Fremontu přerušenou kvůli koronaviru.
Musk ve čtvrtek řekl zaměstnancům, že v pátek odpoledne továrna obnoví výrobu, i když zatím zůstane omezená. Kalifornský guvernér Gavin Newsom ve čtvrtek prohlásil, že výrobní závody ve státě budou moci otevřít. Okres Alameda, kde se nachází závod Tesly, však rozhodl, že všechny podniky, pokud nejsou považovány za nezbytné, zůstanou zavřené do konce května.
Musk také na Twitteru pohrozil okresu Alameda žalobou, protože mu nedovolil obnovit výrobu. Nařízení, že lidé musí zůstat doma, pak už dříve označil za vážné riziko pro americké podnikání a za protiústavní.
Ve dvou amerických státech s největší koncentrací potvrzených případů covidu-19 dále klesají počty pacientů hospitalizovaných kvůli nákaze koronavirem. Uvedli to dnes guvernéři New Yorku a New Jersey Andrew Cuomo a Phil Murphy. Oficiální bilance epidemie tam od pátku narostly o 226, respektive 166 úmrtí, lékaři také dále zkoumají záhadné záněty u místních dětí nakažených virem SARS-CoV-2.
Vyléčených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, v Praze za posledních 24 hodin přibylo 27 na 857. Počet případů nemoci stoupl o 22 na 1819. Úmrtí s covidem-19 zůstává pátým dnem po sobě 79. Údaje k dnešním 18:00 na webu zveřejnili pražští hygienici.
Z pražských městských částí je nejvíc případů nákazy v Praze 4, téměř 30 procent z celku. Nejméně nakažených hygienici evidují v první městské části, kde je ale vzhledem k malému počtu obyvatel nemoc nejrozšířenější. Na 100 tisíc obyvatel tam připadá víc než 200 nemocných.
V Itálii zemřelo za poslední den 194 lidí nakažených koronavirem. Je to méně než o den dříve, kdy úřady ohlásily 243 nových obětí. Celkem v zemi zemřelo 30 395 lidí s nemocí covid-19, jak uvedla agentura Reuters.
Počet nakažených v zemi vzrostl o 1083 na 218 268, oznámil úřad civilní ochrany. Také počet nově nakažených se snížil proti pátku, kdy jich bylo 1327, a v předchozích dvou dnech dokonce přes 1400. Podle počtu nakažených je Itálie na třetím místě za Spojenými státy a Španělskem.
Vyléčených z nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, v Česku v sobotu přibývá rychleji než nových nakažených. Počet uzdravených stoupl od rána o 32 na 4446. Případů nákazy před 17:30 bylo 8089, tedy o 11 více než ráno. Úmrtí s covidem-19 přibyla tři na 276. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Po čtyřech dnech s více než 500 hlášenými případy dnes opět poklesla bilance nových úmrtí s koronavirem v Británii, když vláda informovala o 346 zemřelých nahlášených za 24hodinový úsek. Souhrnná oficiální bilance, která je platná k pátečnímu podvečeru, narostla na 31 587 mrtvých a zůstává nejvyšší v Evropě. Aktuální údaj oznámil ministr dopravy Grant Shapps, který tentokrát vedl pravidelnou tiskovou konferenci britské vlády.
V Íránu se za uplynulých 24 hodin potvrdilo dalších 1522 případů nákazy koronavirem a 48 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. Dohromady tak islámská republika, která je koronavirem nejzasaženějším státem Blízkého východu, evidovala už 106 220 nakažených a 6 589 mrtvých. Zotavilo se a opustilo nemocnice 85 064 lidí. S odvoláním na dnešní sdělení mluvčího íránského ministerstva zdravotnictví Kijánúše Džahánpúra o tom informovala agentura AFP.
Jihokorejské hlavní město Soul nechalo uzavřít přes 2100 nočních klubů, barů a diskoték poté, co se nákaza koronavirem potvrdila u desítek lidí, kteří minulý víkend po rozvolnění protikoronavirových opatření tato zařízení navštívili. Opatření má platit, dokud úřady nerozhodnou, že se riziko nakažení ve zmíněných podnicích významně snížilo. Informovala o tom agentura AP.
Jak dnes vypadá situace v čínském velkoměstě Wu-chan, které bylo prvním ohniskem pandemie? Píše o tom zpravodajský server CNN.
Wuchanské úřady povolily obyvatelům vycestovat 8. dubna a tím oficiálně ukončily 76denní karanténu.
I přes uvolnění těch nejpřísnějších opatření ale zůstává většina obchodů uzavřená, restaurace mohou nabízet jídlo pouze s sebou a lidé musí nosit ochranné pomůcky a dodržovat rozestupy. Nálada ve městě se liší od optimistických prohlášení městské správy. Na tiskové konferenci 8. dubna jeden z koordinátorů boje proti epidemii Luo Ping uvedl, že některé sektory jsou už 100procentně obnoveny.
Ve Španělsku zemřelo za poslední den 179 lidí v souvislosti s onemocněním covid-19. Denní počet zemřelých tak v zemi po třech dnech opět klesl pod hranici 200.
Slovensko v pátek poprvé od 10. března nezaznamenalo žádné nové případy nákazy koronavirem.
Onemocnění covid-19 se na Slovensku dosud potvrdilo u 1455 lidí, z nichž 26 zemřelo a 919 se zotavilo. Slovensko má výrazně méně nakažených a mrtvých než okolní státy.
Zaměstnanci americké farmaceutické společnosti Gilead Sciences, která vyrábí přípravek Remdesivir, jenž vykazuje slibné výsledky při léčbě nemoci covid-19, se v uplynulých týdnech stali terčem útoku hackerů napojených na Írán.
V Rusku se nákaza koronavirem za posledních 24 hodin prokázala u dalších 10 817 lidí. Více než 10 000 nově infikovaných za den tam tak místní úřady hlásí již týden. Celkový počet potvrzených případů od začátku pandemie se v zemi přiblížil k hranici 200 000.
O školní skupiny pro mladší školáky, které by měly začít fungovat od 25. května, nemají rodiče po seznámení s podmínkami jejich fungování velký zájem. Řekl to předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý.
Podle něj řadu rodičů a dětí odrazuje to, že nanejvýš patnáctičlenné skupiny budou moci tvořit děti z různých tříd i ročníků a často je nepovedou třídní učitelé. Situace v různých školách se podle něj může lišit, ve své škole odhaduje přihlášení asi třetiny žáků.
Tuzemští vlakoví a autobusoví dopravci budou moci od pondělí obnovovat své linky pro cestující do zahraničí. Jako první z velkých dopravců začne do ciziny jezdit RegioJet, který ve středu vypraví autobusy do Německa a brzy i Rakouska.
Šéf amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) Stephen Hahn skončil v dvoutýdenní domácí karanténě poté, co se setkal s někým, u koho se prokázala nákaza koronavirem. S odvoláním na jeho mluvčího o tom informovala agentura Reuters.
Skotové, kterým vláda stejně jako zbylým obyvatelům Spojeného království na konci dubna omezila kvůli koronaviru možnost pohybu, dostali novou možnost, jak si krátit dlouhou chvíli. Skotský památkový ústav zveřejnil tisíce historických fotografií a veřejnost vyzval, aby mu pomohla identifikovat místa, která jsou na nich zachycena.
Spojené státy za posledních 24 hodin registrovaly v souvislosti s koronavirem dalších 1635 úmrtí. Jde o pokles oproti předchozímu dni, kdy zemřelo 2448 pacientů. Vyplývá to ze statistik americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie celosvětově sleduje. Celkem se nákaza potvrdila u více než 1,28 milionu lidí, z čehož 77 178 zemřelo. Za uplynulý den přibylo bezmála 30 000 případů infekce.
Britský premiér Boris Johnson v neděli oznámí povinnou dvoutýdenní karanténu pro každého, kdo přicestuje do Británie. S odvoláním na vládní zdroje o tom informoval list The Times.
Počet případů nákazy novým typem koronaviru v České republice se v pátek zvýšil o 46 na 8077. Denní přírůstek tak byl osmým dnem po sobě pod stovkou. Úmrtí s nemocí covid-19 bylo dnes po půlnoci 273, vyléčilo se 4413 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.
Brazílie za uplynulý den registrovala rekordní počet úmrtí pacientů s koronavirem, zemřelo 751 lidí. Nákaza se podobně jako ve středu nově potvrdila u více než 10 000 lidí. Potvrzených případů nákazy je v bezmála 210milionové zemi celkem 145 328, z čehož 9897 lidí zemřelo, informovala s odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví agentura Reuters.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem celosvětově překonal hranici čtyř milionů. Vyplývá to ze statistiky specializovaného serveru Worldometers, podle kterého v souvislosti s onemocněním covid-19 zemřelo přes 275.000 lidí. Více než čtvrtinu všech nakažených registrují Spojené státy, které jsou co do počtu obětí i infikovaných nejhůře zasaženou zemí na světě.
"Druhá vlna nemoci covid-19" nastane na podzim či v zimě, píše armáda. Tato vlna nicméně bude již méně závažná vzhledem k větší imunitě obyvatel a kvůli lepší připravenosti. "Možná třetí vlna příští rok pak bude již velmi slabá", pokud se do té doby podaří vynalézt vakcínu proti koronaviru.
Španělská armáda očekává ještě další dvě vlny epidemie koronaviru. Vyplývá to z interní zprávy, ze které citovala agentura AP. Armáda v ní rovněž píše, že "bude trvat rok až rok a půl, než se vše vrátí do normálu".
Americké akcie dnes posílily. Údaje ministerstva práce ukázaly, že ve Spojených státech v dubnu zaniklo o něco méně pracovních míst, než se očekávalo. Investoři navíc doufají, že ekonomické podmínky se díky uvolňování opatření proti šíření koronaviru začnou postupně zlepšovat.
Uprostřed fáze uvolňování restrikcí musí úřady tří spolkových zemích zavést omezující opatření kolem nových ohnisek nákazy koronaviru. Počet nových případů překotně vzrostl v okresech v Durynsku, Severním Porýní-Vestfálsku a Šlesvicku-Holštýnsku, informovala dnes agentura DPA.
Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Slovenska o jeden stupeň na úroveň A se stabilním výhledem. Důvodem jsou hlavně dopady koronaviru na slovenskou ekonomiku.
"Pokud se členské státy rozhodnou zasáhnout, použijeme tato pravidla, abychom zajistili, že daňoví poplatníci budou dostatečně odměněni a že jejich podpora bude spojena s podmínkami, včetně zákazu dividend či bonusů a dalších opatření umožňujících omezit narušení hospodářské soutěže," uvedla místopředsedkyně Evropské komise Margrethe Vestagerová, která má na starosti hospodářskou soutěž.
Evropská komise stanovila podmínky státní kapitálové pomoci firmám zasaženým koronavirovou krizí. Podniky například nebudou smět vyplácet dividendy, dokud se stát nezbaví podílů, které v nich v rámci této pomoci získá. Oznámila to dnes komise.
Počet hospitalizovaných po nákaze koronavirem ve státě New York k dnešku podle úřadů klesl na šestitýdenní minimum. Prezident Donald Trump dnes prohlásil, že celkový počet obětí epidemie ve Spojených státech může přesáhnout 95.000.
Evropská komise v pátek navrhla ponechat vnější hranice Evropské unie zavřené až do 15. června. Měsíční prodloužení současného zákazu cest cizinců do unie podle Bruselu sníží riziko opětovného šíření koronaviru. Komise to oznámila v tiskové zprávě.
V Itálii zemřelo za poslední den 243 lidí nakažených koronavirem. Jde o nižší počet než o den dříve, kdy úřady ohlásily 274 nových obětí. V celkovém součtu se nicméně Itálie stala třetí zemí světa, kde počet mrtvých přesáhl 30.000, uvedla agentura Reuters.
V Británii vzrostl za poslední den počet obětí koronaviru o 626. To je takřka o sto více než ve čtvrtek, kdy úřady oznámily 539 úmrtí. Celkem už v zemi na komplikace spojené s nemocí covid-19 zemřelo 31.241 lidí. S odvoláním na ministra životního prostředí o tom informovala agentura Reuters.
Jihoafrická republika kvůli nebezpečí šíření koronavirové nákazy ve věznicích propustí 19.000 trestanců. Podle agentury Reuters to dnes ohlásil prezident země Cyril Ramaphosa.
V Praze dál rychle přibývá vyléčených z nemoci covid-19. Za posledních 24 hodin se jejich počet zvýšil o 47 na 830, o den dřív byl nárůst o 33 uzdravených. Případů onemocnění k dnešním 18:00 bylo 1797, o 15 víc než o den dřív. Počet úmrtí čtvrtým dnem po sobě zůstává na 79. Vyplývá to z údajů, které na svém webu zveřejnili pražští hygienici.
Případů nákazy novým typem koronaviru od rána v České republice přibylo o 31 na 8065, ve volných dnech se ale obvykle méně testuje. Počet úmrtí s nemocí covid-19 stoupl o jedno na 271. Vyléčilo se 4408 pacientů, což je o 36 více než dnes ráno. Údaje k 17:30 na svém webu zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.
Pro snížení rostoucí nezaměstnanosti by měly úřady práce propojovat firmy k výměnám a sdílení zaměstnanců a stát by měl vydávat krátkodobá pracovní víza pro vstup do ČR. Jako možná opatření to doporučuje občanská iniciativa KoroNERV-20, jejímž cílem je zmenšit dopady epidemie koronaviru na českou ekonomiku. Podle údajů Úřadu práce ČR v dubnu nezaměstnanost vzrostla na 3,4 procenta ze tří procent v březnu a bez práce bylo nejvíc lidí od března 2018.
Ve Spojených státech v dubnu zaniklo rekordních 20,5 milionu pracovních míst. Míra nezaměstnanosti vzrostla na 14,7 procenta z březnových 4,4 procenta a dostala se tak na nejvyšší úroveň od velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Vyplývá to podle agentury AP z dnešních údajů amerického ministerstva práce, které odrážejí negativní dopady koronaviru na největší ekonomiku světa.
Americký prezident Donald Trump si nemyslí, že Čína vypustila koronavirus do světa úmyslně. Trump to v pátek prohlásil v rozhovoru s televizní stanicí Fox News. Uvedl také, že on sám na protilátky proti současné nákaze zatím testován nebyl, nejspíš ale takový test brzy absolvuje, citovala z rozhovoru agentura Reuters. Trump doplnil, že někteří zaměstnanci Bílého domu budou v rámci opatření proti šíření viru nosit roušky. Již s tím podle něj začali.
Fotbalové týmy budou moci vzhledem ke koronavirové krizi dočasně využívat v zápasech pět střídání místo dosavadních tří. Revoluční změnu pravidel v pátek oznámila světová federace FIFA. Novinka bude platit ve všech soutěžích, které skončí do 31. prosince letošního roku.
Hranice mezi Rakouskem a Německem, které se uzavřely během koronavirové epidemie, se nejspíš otevřou ještě před začátkem léta. Řekl to dnes rakouský kancléř Sebastian Kurz. Ministr vnitra Karl Nehammer v rozhovoru s listem Salzburger Nachrichten uvedl, že vláda o brzkém otevření hranic jedná i s Českem, Švýcarskem a Slovenskem, žádný konkrétní termín však podle něj zatím ve výhledu není.
"Jsem optimista, že během následujících týdnů spolu s Německem najdeme řešení," řekl Kurz novinářům.
Ve Španělsku za poslední den přibylo 229 zemřelých po nákaze koronavirem, je to mírně více než ve čtvrtek, kdy bylo úmrtí 213. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Nákazu virem SARS-CoV-2 testy potvrdily u dalších 1410 osob, takže nárůst byl vyšší než předchozí den.
Celkem už se ve 47milionové zemi koronavirem infikovalo 222 857 lidí, 26 299 z nich zemřelo. Vyléčených je 131 148.
Podnikatelská nálada v německých malých a středních firmách, které jsou páteří největší evropské ekonomiky, je horší než v březnu 2009 během finanční krize. Informovala o tom dnes německá státní banka KfW, která index spolu s institutem Ifo sestavuje. S poklesem poptávky kvůli šíření koronaviru se potýká 60 procent z úhrnu německých firem a 80 procent podniků čeká, že bude mít letos nižší tržby. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK).
Škoda Auto přidá v pondělí ve výrobě třetí směnu, a to v závodech v Mladé Boleslavi a Kvasinách. Ve Vrchlabí zatím zůstává dvousměnný provoz.
"Pravidla se změnila, Schengen teď úplně neplatí," řekli úředníci na přestupu v Amsterdamu česko-americké rodině, která letěla z New Yorku do Prahy. Kromě pasu museli ukázat sedm dalších dokumentů. Podívejte se, jak jejich cesta v době pandemie probíhala.
Německo ve čtvrtek zaznamenalo 1209 nových případů nákazy koronavirem. Mrtvých podle Institutu Roberta Kocha (RKI) bylo 147, čímž se počet obětí vyšplhal na 7266.
Zdravotnické úřady v Koreji se v posledních dnech soustřeďují na možné nové ohnisko nákazy koronavirem, kterým se nejspíš stalo několik nočních klubů v metropoli Soulu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. V zemi přibývalo v poslední době denně vždy jen několik nových případů infekce, mezi návštěvníky klubů ve čtvrti Itewon se ale podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (KCDC) objevilo nejméně 15 nakažených.
Na Facebooku a dalších sociálních sítích se v posledních dnech stalo hitem video propagující konspirační teorii o pandemii a nebezpečná tvrzení jako to, že nošení roušky a umývání rukou zvyšuje pravděpodobnost nákazy koronavirem. Platformy se nyní snaží jeho šíření zastavit, zakročily ale až poté, co se dostalo nejméně k milionům uživatelů. O případu informují americká média.
Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Rusku v uplynulých 24 hodinách stoupl o 10 699, celkem tak země zaznamenala už 187 859 infikovaných. Je to už šestý den v řadě, kdy má Rusko nárůst více než 10 000 nově nemocných. S koronavirem za uplynulý den v zemi zemřelo dalších 98 lidí, mrtvých tak už je 1723. S odvoláním na údaje krizového štábu o tom informovala agentura Reuters.
Generální tajemník OSN António Guterres dnes vyzval mezinárodní společenství, aby vynaložilo veškeré úsilí na vymýcení projevů nenávisti. Zdůraznil přitom, že pandemie způsobená koronavirem stále rozpoutává "tsunami nenávisti a xenofobie, osočování a vyvolávání strachu". Generální tajemník uvedl, že na sociálních sítích se začaly šířit "odsouzeníhodné" příspěvky, které naznačují, že starší lidé, které virus nejvíce ohrožuje, jsou také nejvíce postradatelní, nebo vlna proticizineckých nálad. Šíří se také podle něj antisemitské konspirační teorie a v souvislosti s covidem-19 se stávají terčem útoků i muslimové. Zároveň se podle něj terčem nenávistných projevů stávají "novináři, oznamovatelé, zdravotníci, humanitární pracovníci a ochránci lidských práv, kteří pouze dělají svou práci".
Německý export v březnu meziměsíčně klesl o 11,8 procenta, což je nejvíce od roku 1990, kdy se začala statistika vést. Vlivem pandemie se snížila poptávka po zboží největší evropské ekonomiky. Oznámil to dnes německý statistický úřad. Analytici v anketě agentury Reuters předpovídali pokles vývozu o pět procent.
Skupina českých a slovenských osobností vyzvala vlády obou zemí, aby společně otevřely hranice mezi oběma zeměmi pro občany obou zemí, sdělil ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský. Vedle něj se pod text výzvy podepsali například bývalá diplomatka Magda Vášáryová, bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopko, novinář Milan Šimečka, politik Libor Rouček nebo ekonom Radek Špicar. Píší, že společný příklad by pomohl dodat odvahu i dalším zemím při postupném obnovování Evropy bez hranic pro všechny její občany.
Poskytovatel alternativní taxislužby Uber za první čtvrtletí vykázal ztrátu 2,9 miliardy dolarů (72,8 miliardy Kč). Ke ztrátě přispěla i pandemie, kvůli níž Uber už v polovině dubna zrušil výhled na tento rok. S podporou divize doručování potravin Uber Eats společnosti ale stouply tržby.
V chebské nemocnici skončila celková dezinfekce. Z testování, které absolvovali všichni zaměstnanci, zatím vyšel jeden výsledek pozitivní na covid-19. Další výsledky by měly být k dispozici během dneška, řekl mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký. Nemocnice v Chebu se stala lokálním ohniskem onemocnění covid-19, nakazila se v ní asi čtyřicítka zaměstnanců, nakažení jsou i někteří pacienti.
Obavy spojené s koronavirovou krizí má 60 procent zaměstnanců v Česku. Pětina se bojí propadu příjmů, každý desátý ztráty zaměstnání či nedostatku financí určených na výplaty. Kvůli koronaviru přešla čtvrtina dotázaných na částečný nebo úplný home office a každý šestý zaměstnanec nemůže pracovat vůbec. Vyplývá to z dubnového průzkumu komunikační agentury AMI Communications mezi 550 respondenty.
V Česku přes noc přibyly dva případy nákazy koronavirem a jeden vyléčený pacient. Nakažených je tak celkem 8034, počet úmrtí zůstal stejný. Vyléčilo se dosud 4372 lidí.
Navzdory úspornému hospodaření kvůli koronavirové pandemii plánuje i letos Liberecký kraj podpořit obnovu ohrožených památek na svém území. Rozdělit na to chce šest milionů korun. Peníze poputují například na obnovu bývalé sušárny chmele v Dubé nebo zámku ve Stvolínkách na Českolipsku. Podpořit chce kraj obnovu kaple Božího hrobu v Liberci. Dotace ještě musí schválit krajští zastupitelé, řekla krajská radní pro kulturu a cestovní ruch Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).
Nejméně 14 migrujících pracovníků v indickém státě Maháráštra srazil a usmrtil vlak. Zraněni při incidentu byli také dva další lidé. S odvoláním na indické úřady o tom dnes napsala agentura AP. Podle tamních médií měli pracovníci namířeno do svého domovského státu Madhjapradéš poté, co přišli o práci, když byl kvůli koronaviru 25. března v zemi vyhlášen zákaz vycházení. Premiér Naréndra Módí vyjádřil znepokojení ohledně tragické nehody a přislíbil stovkám lidí, kteří obdobně uvázli v různých částech Indie, pomoc.
Nizozemská restaurace přišla kvůli epidemii covidu-19 s nápadem, jak elegantně obsloužit hosty a přitom dodržet veškerá bezpečnostní pravidla proti šíření viru. Láká totiž návštěvníky k posezení v malých skleněných domcích s výhledem na moře. Každý z venkovních stolů je nyní uzavřen do jakéhosi miniaturního skleníku a číšníci se k nim přibližují jen s rukavicemi a obličejovými štíty, napsala agentura Reuters. Číšníci talíře s jídlem do skleníku doručují na dlouhých prknech, aby dovnitř vůbec nemuseli vstupovat.
Letos budou mít oslavy výročí konce války kvůli epidemii koronaviru výrazně skromnější podobu. Účastníci piety budou přijíždět a klást věnce postupně v desetiminutových intervalech. Po položení věnce a minutě ticha odjedou.
Mexiko dělí jen dny od akutního nedostatku piva. Podle zpravodajského serveru BBC to prohlásila asociace sdružující místní pivovary. Výrobu zlatavého moku totiž místní vláda neoznačila za nezbytnou službu, a pivovary proto musely ke konci března přerušit svou činnost v rámci ochranných omezení proti šíření koronaviru.
V Německu zemřelo za posledních 24 hodin dalších 147 lidí kvůli komplikacím spojeným s covidem-19, více než o den dříve. Nákaza se tam nově potvrdila u 1209 osob, což představuje lehký pokles oproti čtvrtečním číslům. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Institutu Roberta Kocha, který eviduje pozitivní test na koronavirus od začátku pandemie již u 167 300 Němců, z nichž celkem 7266 zemřelo. Nejvíce nakažených (asi 44 000) ze všech spolkových zemí stále eviduje Bavorsko. Na 100 000 obyvatel tam připadá 337 ověřených případů nákazy, zatímco celoněmecký průměr činí asi 200.
"Po dobu, kdy jsou žáci usazeni v lavicích, nemusí mít nasazenou roušku; po tuto dobu nemusí mít roušku nasazenou ani přítomný pedagog," uvádí metodika. Roušky nebudou muset žáci ani členové komisí mít ani v průběhu ústních zkoušek, zachovat by ale měli rozestup. Pokud si zkouška vyžádá bližší kontakt, budou si muset účastníci roušky nasadit. "Při volbě otázek je nutné dodržet zvýšený hygienický standard (například rukavice)," uvádí dál text. Místo, kde zkoušený seděl, bude nutné před dalším uchazečem dezinfikovat. Každá třída musí být každou hodinu vyvětrána.
Při zkouškách bude podle metodiky také nezbytné dodržet zásadu jeden žák v lavici a po dobu konání zkoušek bude dodržen totožný zasedací pořádek. Žáci z rizikových skupin mají být rozsazeni přednostně na místa nejdále od dveří a pokud možno u oken.
Maturity se odehrají za zpřísněných hygienických podmínek. Trávit přestávky mezi zkouškami či testy na školním hřišti či tahat si otázky v ústní části maturity v rukavicích doporučuje v ministerstvo školství v metodice pro konání zkoušek v době koronavirové epidemie. Společná část maturit se uskuteční od 1. do 3. června. O týden později za podobných podmínek střední školy uspořádají přijímací řízení. Termíny ministr Robert Plaga (ANO) vyhlásil ve středu.
V bytech uvěznění obyvatelé Moskvy v době koronavirové krize přišli na chuť jídlům ze zavařovacích sklenic. Kvalitou jsou stejná jako z restaurace a donášková služba jim je doveze až domů. Zakladatel firmy Alexandr Chasanov spustil svou "restauraci ve sklenici" v Moskvě jen několik dní předtím, než hlavní město svým obyvatelům nařídilo zůstat kromě nejnutnějších případů doma. Kvůli nebývale velké poptávce musí svůj podnik rozšířit, napsala agentura Reuters.
V Japonsku řada prefektur již několik dní v řadě nezaznamenala žádné nové případy koronaviru. Zrušení stavu nouze pro tyto oblasti je proto na dohled, řekl dnes ministr Nišimura. Dodal však, že by chtěl nadále v zemi omezovat společenské kontakty o 80 procent. Japonsko tento týden prodloužilo celostátní stav nouze do konce května. Již tehdy však činitelé uvedli, že situaci znovu zhodnotí v polovině měsíce a opatření uvolní tam, kde to dovolí vývoj pandemie.
Australský premiér Scott Morrison dnes oznámil třífázový plán rušení ochranných opatření zavedených v rámci boje proti šíření koronaviru. V první fázi by se měly otevřít školy a malé kavárny a restaurace, shromáždit se bude moci maximálně deset lidí. V další fázi bude povoleno setkání až 20 lidí a otevřou se kina či galerie. Poslední fáze předpokládá možnost až 100 lidí na jednom místě, otevřou se kluby a hospody a obnoví se doprava mezi jednotlivými státy. Zahraniční cesty však podle premiéra v blízké době dovoleny nebudou.
Pivovar v západoněmeckém Willingenu se rozhodl rozdat zásoby navařeného piva, které mu zůstaly kvůli karanténním opatřením proti koronaviru. Zájem o zhruba 2600 litrů zlatavého moku byl podle agentury Reuters mimořádný a chování desítek zájemců ukázněné, lidé čekali trpělivě, s rouškami a s doporučeným odstupem.
New York postihla epidemie nemoci covid-19 zvláště silně a jedním z důsledků karanténních opatření je i to, že jindy hlučné velkoměsto neobvykle ztichlo. Lidem, kterým se nyní po zvucích rušných ulic stýská, nabízí řešení newyorská veřejná knihovna. Volně ke stažení poskytla nahrávku, na níž si lze poslechnout třeba sekvenci z nabitého metra, z dopravní špičky nebo z halasného večírku u sousedů. Knihovna o své nahrávce mluví jako o "zvukovém milostném dopise Newyorčanům" a radí všem, kterým zlověstné ticho nedělá dobře, že si mohou připomenout dřívější časy jedním kliknutím. Z nahrávek uslyší troubení klaksonů, vrkání holubů, rachot projíždějících souprav metra, svištění poslíčků na kolech nebo šum hovoru z plných restaurací.
Severokorejská média dnes informovala, že tamní vůdce Kim Kim Čong-un zaslal zprávu čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi, aby mu poblahopřál k úspěchu při boji s koronavirem. Kim "vřele pozdravil Si Ťin-pchinga a pogratuloval mu, přičemž velmi ocenil, že se chopil příležitosti zvítězit ve válce s bezprecedentní epidemií," uvedla podle agentury Kjódo severokorejská státní média. Ze sdělení však není jasné, kdy jej vůdce KLDR poslal, ani jakou formou tak učinil.
Za uplynulý den se v pevninské Číně prokázal koronavirus jen u jediného člověka. O den dříve to přitom byli dva. Napsala to agentura Reuters s odkazem na vyjádření místních úřadů. Následkům nákazy nikdo další nepodlehl.
Ve Spojených státech zemřelo za posledních 24 hodin na následky nákazy koronavirem dalších 2448 lidí. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse, která vývoj pandemie průběžně monitoruje. Celkový počet zemřelých v souvislosti s onemocněním covid-19 v USA tak přesáhl 75 500. Koronavirus se prokázal u více než 1,25 milionu Američanů, za poslední den jich přibylo přes 27 000. Spojené státy jsou zdaleka nejvíce zasaženou zemí na světě.
V Česku ve čtvrtek přibylo 57 nových případů koronaviru, celkem se dosud nakazilo 8031 lidí. Čtvrteční přírůstek byl nejnižší za tři dny. S nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zemřelo 270 lidí, 4371 se vyléčilo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.
V Brazílii se za poslední den prokázal koronavirus u dalších 9888 lidí. Ačkoliv se jedná o mírný pokles oproti údaji oznámeném ve čtvrtek, je to stále o několik tisíc více, než kolik činí průměr za posledních 7 dní. Komplikacím spojeným s covidem-19 v největší jihoamerické zemi podlehlo dalších 610 lidí, celkem Brazílie eviduje již 9164 zemřelých. Místní ministr financí Paulo Guedes podle agentury AFP varoval, že v zemi v důsledku pandemie hrozí zhroucení ekonomiky, nedostatek potravin a společenský rozklad.
Ve světě postupně pokračuje uvolňování protikoronavirových omezení. V Srbsku, kde parlament ve středu odhlasoval ukončení nouzového stavu, se dnes otevřou nákupní centra. Ještě dalekosáhlejší změny čekají obyvatele Hongkongu, kde se dnes mají otevřít například restaurace, bary, kina či kosmetická studia. V Kalifornii, která registruje přes 60 000 nakažených a je pátým nejhůře zasaženým americkým státem, se dnes po šesti týdnech mají otevřít například obchody s oblečením, sportovním zbožím, knihkupectví či květinářství.
Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes zrušil certifikaci několika čínským výrobcům, kteří ve Spojených státech prodávali respirátory N95. Výrobky podle něj neposkytovaly patřičnou ochranu proti koronaviru, informovala agentura Reuters. Řada těchto respirátorů podle FDA nesplnila požadovanou 95procentní účinnost filtrování, uvedla agentura v prohlášení.
Do Česka se velmi krátce po uvolnění restrikcí zavedených vládou v reakci na pandemii covidu-19 začnou vracet zahraniční filmové štáby. Napsal to dnes americký magazín Variety, který rovněž připomněl, že je Česko jednou z nejvyhledávanějších filmových destinací na světě. Zahraniční herci a členové štábů podstoupí test na koronavirus těsně předtím, než opustí svou zemi, a další test po 72 hodinách po příjezdu do Česka. Po dobu, dokud nebude znám výsledek druhého testu, přitom zůstanou v karanténě. Tímto způsobem se mohou vyhnout tomu, aby v izolaci nemuseli pobývat 14 dní po příjezdu.
Předchozí události jsme sledovali v on-line reportáži zde.
Vážení čtenáři, vítáme Vás u nového on-line přenosu k situaci kolem koronaviru v Česku i ve světě.