Prymula chce skončit, oznámil to Babišovi. Plánuje zamířit do soukromého sektoru

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 5. 2020 16:42
Náměstek ministra zdravotnictví a jedna z hlavních tváří boje s epidemií koronaviru Roman Prymula chce v závěru května v úřadu skončit. Oznámil to premiérovi Andreji Babišovi, uvedl server Seznam Zprávy. Pro případné setrvání si Prymula stanovil podmínky, jinak plánuje odejít do soukromého sektoru.
Roman Prymula.
Roman Prymula. | Foto: ČTK

Prymula o svém záměru informoval premiéra Babiše s tím, že pro to, aby vzal své rozhodnutí zpět a setrval, musí být splněny určité podmínky. "Řekl jsem, že skončím, pokud nenastanou dvě skutečnosti," uvedl Prymula pro Seznam Zprávy.

Nechtěl ale říct, jaké podmínky to jsou. "Zatím si to nechám pro sebe," sdělil. O svém případném odchodu z ministerstva bude ještě v příštím týdnu jednat s Babišem. "Teď budeme diskutovat, jak to bude vypadat dál. Pokud se nedohodneme, tak samozřejmě končím," řekl v Českém rozhlasu.

Prymula ale tvrdí, že se žádný z jeho požadavků netýká jeho chybějící bezpečnostní prověrky. Ta je přitom nutná pro setrvání ve funkci náměstka ministra a původně měl Prymula podle médií čas pro její získání do 14. března. 

Prymula tvrdí, že ministerstvo chtěl opustit už v lednu a následně i v březnu, avšak upustil od toho právě kvůli nastupující koronavirové epidemii. V březnu se v Česku objevily první případy nákazy a poté byl kvůli šíření nákazy vyhlášen nouzový stav a následně i celorepubliková karanténa.

"Chtěl jsem zredukovat svůj pobyt na ministerstvu na částečný úvazek, ale pan premiér mě přesvědčil, že zejména v této době bych to měl přehodnotit, a proto zůstávám," řekl Prymula 12. března. Další termín pro dodání prověrky se proto posunul na konec června. 

Ministerstvo mu lhůtu pro získání prověrky nakonec prodloužilo do doby, dokud o ní Národní bezpečnostní úřad nerozhodne. To se zatím nestalo, podle Prymuly to na úřadu "někdo zdržuje". O udělení prověrky zažádal už loni v dubnu, jeho kolegové na pozicích náměstků už ji mají.

Roman Prymula také naznačil, kudy by se jeho kariéra mohla po odchodu z ministerstva ubírat. "Mám plno nabídek, ale plánuji jít do soukromého sektoru a angažovat se například u komerčních farmaceutických výzkumů," vysvětlil pro Seznam.

Zastánce čínské medicíny i očkování

Šestapadesátiletý plukovník a profesor Roman Prymula je náměstkem ministra zdravotnictví od března 2017, předtím v letech 2009 až 2016 řídil Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Z této pozice prosazoval zřízení kliniky tradiční čínské medicíny, centrum otevřené v roce 2015 ale loni skončilo. Prymula byl ale také velkým obhájcem očkování a předsedou České vakcinologické společnosti.

Tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ho z funkce ředitele nemocnice odvolal poté, co se zjistilo, že Prymula inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed, kterou vlastnila jeho dcera. Prymula tvrdil, že za odvoláním byly osobní důvody a nedělal nic nezákonného. 

Po aktivaci Ústředního krizového štábu letos 15. března vláda změnila pravidla a jmenovala Prymulu do čela štábu. Po dvou týdnech převzal řízení v souladu se zvyklostmi ministr vnitra Jan Hamáček. Prymula od té doby řídí specializovaný tým Covid-19 při resortu zdravotnictví, na starosti má také tzv. chytrou karanténu.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy