Prymula chce skončit, oznámil to Babišovi. Plánuje zamířit do soukromého sektoru

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 5. 2020 16:42
Náměstek ministra zdravotnictví a jedna z hlavních tváří boje s epidemií koronaviru Roman Prymula chce v závěru května v úřadu skončit. Oznámil to premiérovi Andreji Babišovi, uvedl server Seznam Zprávy. Pro případné setrvání si Prymula stanovil podmínky, jinak plánuje odejít do soukromého sektoru.
Roman Prymula.
Roman Prymula. | Foto: ČTK

Prymula o svém záměru informoval premiéra Babiše s tím, že pro to, aby vzal své rozhodnutí zpět a setrval, musí být splněny určité podmínky. "Řekl jsem, že skončím, pokud nenastanou dvě skutečnosti," uvedl Prymula pro Seznam Zprávy.

Nechtěl ale říct, jaké podmínky to jsou. "Zatím si to nechám pro sebe," sdělil. O svém případném odchodu z ministerstva bude ještě v příštím týdnu jednat s Babišem. "Teď budeme diskutovat, jak to bude vypadat dál. Pokud se nedohodneme, tak samozřejmě končím," řekl v Českém rozhlasu.

Prymula ale tvrdí, že se žádný z jeho požadavků netýká jeho chybějící bezpečnostní prověrky. Ta je přitom nutná pro setrvání ve funkci náměstka ministra a původně měl Prymula podle médií čas pro její získání do 14. března. 

Prymula tvrdí, že ministerstvo chtěl opustit už v lednu a následně i v březnu, avšak upustil od toho právě kvůli nastupující koronavirové epidemii. V březnu se v Česku objevily první případy nákazy a poté byl kvůli šíření nákazy vyhlášen nouzový stav a následně i celorepubliková karanténa.

"Chtěl jsem zredukovat svůj pobyt na ministerstvu na částečný úvazek, ale pan premiér mě přesvědčil, že zejména v této době bych to měl přehodnotit, a proto zůstávám," řekl Prymula 12. března. Další termín pro dodání prověrky se proto posunul na konec června. 

Ministerstvo mu lhůtu pro získání prověrky nakonec prodloužilo do doby, dokud o ní Národní bezpečnostní úřad nerozhodne. To se zatím nestalo, podle Prymuly to na úřadu "někdo zdržuje". O udělení prověrky zažádal už loni v dubnu, jeho kolegové na pozicích náměstků už ji mají.

Roman Prymula také naznačil, kudy by se jeho kariéra mohla po odchodu z ministerstva ubírat. "Mám plno nabídek, ale plánuji jít do soukromého sektoru a angažovat se například u komerčních farmaceutických výzkumů," vysvětlil pro Seznam.

Zastánce čínské medicíny i očkování

Šestapadesátiletý plukovník a profesor Roman Prymula je náměstkem ministra zdravotnictví od března 2017, předtím v letech 2009 až 2016 řídil Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Z této pozice prosazoval zřízení kliniky tradiční čínské medicíny, centrum otevřené v roce 2015 ale loni skončilo. Prymula byl ale také velkým obhájcem očkování a předsedou České vakcinologické společnosti.

Tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ho z funkce ředitele nemocnice odvolal poté, co se zjistilo, že Prymula inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed, kterou vlastnila jeho dcera. Prymula tvrdil, že za odvoláním byly osobní důvody a nedělal nic nezákonného. 

Po aktivaci Ústředního krizového štábu letos 15. března vláda změnila pravidla a jmenovala Prymulu do čela štábu. Po dvou týdnech převzal řízení v souladu se zvyklostmi ministr vnitra Jan Hamáček. Prymula od té doby řídí specializovaný tým Covid-19 při resortu zdravotnictví, na starosti má také tzv. chytrou karanténu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Únosci misionářů na Haiti žádají výkupné 17 milionů dolarů

Ozbrojenci, kteří v sobotu na Haiti unesli 17 misionářů z USA a Kanady, žádají za jejich propuštění výkupné 17 milionů dolarů (372,6 milionu korun), napsal dnes list The Wall Street Journal. Haitská policie i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) jsou s únosci v kontaktu. Vyjednávání s nimi by mohla trvat i několik týdnů, varoval haitský ministr spravedlnosti Liszt Quitel. Bílý dům uvedl, že politikou USA je s únosci nevyjednávat.

Skupina unesených, mezi nimiž je i pět dětí, se hlásí ke křesťanské organizaci Christian Aid Ministries. Cizince unesli v haitské metropoli, když se po návštěvě sirotčince chystali k cestě autobusem na letiště. Za únosem stojí kriminální skupina 400 Mawozo, která působí v dané oblasti.

před 3 hodinami

Na severu Indie zemřelo kvůli záplavám v posledních dvou dnech 41 lidí

Nejméně 41 životů si na severu Indie vyžádaly záplavy a sesuvy půdy, které způsobily několik dní trvající silné deště. Uvedly to dnes podle agentury AFP indické úřady. Meteorologové navíc varovali, že i v nadcházejících dnech očekávají v oblasti intenzivní srážky.

Úřady severoindického státu Uttarákhandu, který z větší části tvoří pohoří Himálaj, oznámily, že sesuvy půdy dnes zabily 35 lidí a v pondělí 6 osob. Podle jednoho z místních představitelů oslovených AFP napáchaly intenzivní srážky v odlehlých místech této horské oblasti značné škody. Kvůli výstrahám meteorologů byly v Uttarákhandu zavřeny školy a pozastaveny turistické aktivity.

Sesuvy půdy postihují himálajské oblasti Indie pravidelně, jejich počet ale podle odborníků narůstá kvůli globálnímu oteplování, tání ledovců, odlesňování a budování přehrad s vodními elektrárnami, napsala agentura AFP. V únoru zahynulo zhruba 200 lidí, když se pod druhou nejvyšší indickou horou Nandá Déví utrhl kus ledovce a zřítil se do řeky. Ohromná masa vody následně zničila jednu menší přehradu s vodní elektrárnou a druhou větší poškodila.

Povodně v posledních dnech postihly i jih Indie. Ve státě Kérala si podle agentury AP vyžádaly nejméně 28 obětí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy