Prymula chce skončit, oznámil to Babišovi. Plánuje zamířit do soukromého sektoru

Domácí Domácí
Aktualizováno 15. 5. 2020 16:42
Náměstek ministra zdravotnictví a jedna z hlavních tváří boje s epidemií koronaviru Roman Prymula chce v závěru května v úřadu skončit. Oznámil to premiérovi Andreji Babišovi, uvedl server Seznam Zprávy. Pro případné setrvání si Prymula stanovil podmínky, jinak plánuje odejít do soukromého sektoru.
Roman Prymula.
Roman Prymula. | Foto: ČTK

Prymula o svém záměru informoval premiéra Babiše s tím, že pro to, aby vzal své rozhodnutí zpět a setrval, musí být splněny určité podmínky. "Řekl jsem, že skončím, pokud nenastanou dvě skutečnosti," uvedl Prymula pro Seznam Zprávy.

Nechtěl ale říct, jaké podmínky to jsou. "Zatím si to nechám pro sebe," sdělil. O svém případném odchodu z ministerstva bude ještě v příštím týdnu jednat s Babišem. "Teď budeme diskutovat, jak to bude vypadat dál. Pokud se nedohodneme, tak samozřejmě končím," řekl v Českém rozhlasu.

Prymula ale tvrdí, že se žádný z jeho požadavků netýká jeho chybějící bezpečnostní prověrky. Ta je přitom nutná pro setrvání ve funkci náměstka ministra a původně měl Prymula podle médií čas pro její získání do 14. března. 

Prymula tvrdí, že ministerstvo chtěl opustit už v lednu a následně i v březnu, avšak upustil od toho právě kvůli nastupující koronavirové epidemii. V březnu se v Česku objevily první případy nákazy a poté byl kvůli šíření nákazy vyhlášen nouzový stav a následně i celorepubliková karanténa.

"Chtěl jsem zredukovat svůj pobyt na ministerstvu na částečný úvazek, ale pan premiér mě přesvědčil, že zejména v této době bych to měl přehodnotit, a proto zůstávám," řekl Prymula 12. března. Další termín pro dodání prověrky se proto posunul na konec června. 

Ministerstvo mu lhůtu pro získání prověrky nakonec prodloužilo do doby, dokud o ní Národní bezpečnostní úřad nerozhodne. To se zatím nestalo, podle Prymuly to na úřadu "někdo zdržuje". O udělení prověrky zažádal už loni v dubnu, jeho kolegové na pozicích náměstků už ji mají.

Roman Prymula také naznačil, kudy by se jeho kariéra mohla po odchodu z ministerstva ubírat. "Mám plno nabídek, ale plánuji jít do soukromého sektoru a angažovat se například u komerčních farmaceutických výzkumů," vysvětlil pro Seznam.

Zastánce čínské medicíny i očkování

Šestapadesátiletý plukovník a profesor Roman Prymula je náměstkem ministra zdravotnictví od března 2017, předtím v letech 2009 až 2016 řídil Fakultní nemocnici v Hradci Králové. Z této pozice prosazoval zřízení kliniky tradiční čínské medicíny, centrum otevřené v roce 2015 ale loni skončilo. Prymula byl ale také velkým obhájcem očkování a předsedou České vakcinologické společnosti.

Tehdejší ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček ho z funkce ředitele nemocnice odvolal poté, co se zjistilo, že Prymula inkasoval desítky milionů korun od společnosti Biovomed, kterou vlastnila jeho dcera. Prymula tvrdil, že za odvoláním byly osobní důvody a nedělal nic nezákonného. 

Po aktivaci Ústředního krizového štábu letos 15. března vláda změnila pravidla a jmenovala Prymulu do čela štábu. Po dvou týdnech převzal řízení v souladu se zvyklostmi ministr vnitra Jan Hamáček. Prymula od té doby řídí specializovaný tým Covid-19 při resortu zdravotnictví, na starosti má také tzv. chytrou karanténu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americká sonda úspěšně přistála na planetce Bennu

Sonda OSIRIS-REx amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně přistála na planetce Bennu, kde se pokusila odebrat vzorky horniny. Zda byl odběr úspěšný, se uvidí až v následujících dnech, uvedla dnes agentura AP.

"Nemůžu uvěřit, že jsme to doopravdy dokázali," řekl po přistání sondy jeden ze členů týmu NASA, profesor Dante Lauretta z Arizonské univerzity. "Sonda udělala všechno, co měla."

Poté, co OSIRIS-REx poslala na Zemi potvrzení o kontaktu s asteroidem vzdáleném více než 322 milionů kilometrů, propuklo v sále nadšení. Může však trvat až týden, než bude jasné, zda a případně kolik horniny se podařilo sondě odebrat a jestli bude potřeba další pokus.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump předčasně ukončil rozhovor, moderátorce slíbil odvetu

Kvůli nespokojenosti s moderátorkou ukončil americký prezident Donald Trump v úterý večer (místního času) předčasně rozhovor v televizi CBS. Následně pohrozil jeho předčasným zveřejněním a novinářce oblíbeného pořadu slíbil odvetu.

Trump dva týdny před prezidentskými volbami na twitteru kritizoval rozhovor s moderátorkou Lesley Stahlovou jako "podvod" a "předpojatost". Interview má CBS odvysílat tuto neděli v rámci předvolebního speciálu pořadu "60 Minutes" (60 Minut) o republikánu Trumpovi a jeho demokratickém vyzyvateli Joe Bidenovi.

Podle zdroje deníku byla důvodem ukončení rozhovoru Trumpova spokojenost s otázkami moderátorky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy