U Mikulova šili roušky pro Evropský parlament. Česko je nechtělo, radši vozilo z Číny

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
13. 5. 2020 5:30
Až se ve středu rozběhne činnost Evropského parlamentu v Bruselu, budou muset mít všichni poslanci i úředníci na ústech a nosu roušky. Mnohé z nich pocházejí z Česka, od jihomoravské firmy Rolsit. "Nabízel jsem je i českému ministerstvu zdravotnictví, ale marně," řekl Aktuálně.cz jednatel firmy Jaroslav Mikulášek. Na skladě držel 100 tisíc roušek, ale na nabídku nikdo nereagoval, dodává.
V Bavorech u Mikulova šijí i roušky, které dostali europoslanci.
V Bavorech u Mikulova šijí i roušky, které dostali europoslanci. | Foto: Rolsit

Nebýt europoslance Ondřeje Kovaříka (ANO), možná by si toho ani nikdo nevšiml. Ale právě on zveřejnil v pondělí na sociálních sítích fotografii roušky, u které vyjádřil překvapení i potěšení nad tím, že podle štítku byla vyrobena v brněnské firmě Rolsit.

"Evropský parlament zavádí od středy povinné nošení roušek ve všech svých budovách a každému zaměstnanci poskytl pár roušek zdarma… a víte, kde je šili? V Brně! Všechna čest!" napsal Kovařík.

Jednatel firmy Jaroslav Mikulášek pro Aktuálně.cz potvrdil, že jde skutečně o jejich výrobek. "A máme z toho obrovskou radost! Je to skvělá zpráva hlavně pro Českou republiku," raduje se. Podle něj by to měl být pro českou vládu signál, že jsou v zemi lidé, kteří ještě nezapomněli textilní řemeslo a umí vyrábět zboží daleko kvalitněji než v Číně. Celkem firma dodala šest tisíc kusů, jeden stál 1,61 eura (asi 44 korun) včetně zajištění dopravy do Bruselu. 

Jak se stalo, že uspěla právě jeho poměrně malá firma se 34 zaměstnankyněmi, sídlící v jihomoravské vesnici Bavory u Mikulova, přesně netuší. Rozhodně ale prohlašuje, že nikde nelobboval. O to větší má z úspěchu radost, byť žádné oslavy nebyly.

"Ne ne, žádné slavení, na něco takového není čas. Snažíme se soustředit na práci. A radujeme se z toho, že máme práci. Velké díky patří místním ženám, které jsou výborné šičky," zdůrazňuje Mikulášek s tím, že v tomto regionu má textilní výroba velkou tradici. 

Jednatel firmy Rolsit Jaroslav Mikulášek
Jednatel firmy Rolsit Jaroslav Mikulášek | Foto: archiv Jaroslava Mikuláška

"Poslali jsme do Evropského parlamentu nabídku stejně jako určitě mnoho dalších společností. Ozvali se nám. Tak jsme vyplnili dotazníky, poslali vzorky i certifikáty," popisuje jednatel. Podle něj však mohlo mít vliv to, že dodávají své výrobky také do Německa.

"Reference německých firem, kterým roušky dodáváme, mohly mít na výsledek vliv. To jsou velmi nároční zákazníci. Všechno musí být perfektní a včas. Myslím, že jsme zaujali materiálem, zpracováním a rychlostí dodání. Přece jen, na Západě stále platí to, že chtějí kvalitu. A s námi je dlouhodobě velká spokojenost," soudí Mikulášek, který firmu v minulosti odkoupil od původních majitelů ze Slovenska a výrobu v roce 2017 přesunul na Moravu.

Slovo "China" už nikde nechtějí slyšet

V době, kdy firmu kupoval, vyráběla jeden druh výrobku, teď jich nabízí celou řadu. Hlavní zaměření se přitom týká něčeho jiného než roušek. Rolsit se věnuje výrobě kreativního obalového materiálu pro automobilový, textilní a oděvní průmysl a vyrábí také nákupní či reklamní tašky, vaky na oblečení či lůžkoviny. Když se objevila pandemie koronaviru, rozhodl se Jaroslav Mikulášek pro rozšíření výroby.

Ústní roušku z bio bavlny, kterou lze až 150krát prát, dodala česká firma Rolsit Evropskému parlamentu.
Ústní roušku z bio bavlny, kterou lze až 150krát prát, dodala česká firma Rolsit Evropskému parlamentu. | Foto: Rolsit

"Když jsem viděl, co se ve světě děje, tak bylo jasné, že to bude brzy i v Evropě. Tak mě někdy v druhé polovině února napadlo zkusit vyrábět roušky," vysvětluje. Používají biobavlnu, kterou si nechávají vyrábět na zakázku v Indii a Pákistánu. Tento materiál má certifikát GOTS (Global Organic Textile Standard), což je nejpřísnější mezinárodní biotextilní certifikace. "Je to materiál, který je možné 150krát až 250krát vyvařit, záleží na gramáži. Tolikrát je tedy možné jednu roušku použít," uvedl Mikulášek s tím, že většinu roušek dodali do zahraničí. 

I tam je ale podle něj stále obtížnější roušky dostat. "V podstatě všechny země kolem nás mají akutní problém s rouškami již vyřešen a teď si začínají dělat zásoby, kdyby se něco podobného opakovalo. V zásadě preferují dodávky od vlastních společností, slovo 'China' nechtějí slyšet. Už i pro nás je dost těžké nějakou zakázku získat. Ale právě proto, že máme kvalitní materiál, šikovné šičky a reference, tak bychom mohli ještě nějaký čas vydržet," věří Mikulášek. Roušek vyrábí několik druhů, k nim také přidal ještě šití operačních a návštěvnických plášťů.

Mikulášek vysvětluje i to, proč europoslanci vidí na štítku roušky zmínku o Brně. Firma má totiž úředně sídlo v moravské metropoli, ale závod právě u Mikulova. Přitom dokončuje halu, aby vše soustředila na jedno místo. Mikulášek se věnuje podnikání od střední školy, po jejímž absolvování už vysokou školu nedokončil. Hodně se ale věnoval i sportu, konkrétně tenisu, sám ho hrával a následně deset let trénoval tenisty a tenistky - byl mimo jiné sparingpartnerem špičkové hráčky Nicol Vaidišové.

Z ministerstva se nikdo neozval, tvrdí podnikatel

Jaroslav Mikulášek několikrát opakuje, že by byl velmi rád, kdyby se v Česku opět rozvinul textilní průmysl, který měl v zemi dlouhou tradici. I proto se snažil nabízet zboží také v Česku, přestože jinak firma vyváží drtivou většinu produkce za hranice.

Když v Česku propukla pandemie koronaviru, začala firma dodávat do míst v okolí své továrny u Mikulova. "Vyráběli jsme pro obce, různé úřady, městskou policii a další. Všem jsme dodávali za jednotnou cenu 34 korun za kus plus DPH. Myslím, že to byly nejlevnější bavlněné roušky v České republice," podotýká.

Největší zklamání v jeho hlase je slyšet, když mluví o zkušenostech s přístupem zástupců českého státu, konkrétně ministerstev zdravotnictví a průmyslu a obchodu. Zmiňuje, že už 5. března nabízel roušky ministerstvu zdravotnictví - tedy ještě v době, kdy se nevozily spolu s dalšími ochrannými pomůckami z Číny.

"Potom jsem svou nabídku ještě několikrát opakoval. Dokonce jsem jeden týden držel na skladě 100 tisíc roušek a čekal jsem, že se někdo z ministerstva ozve. Nikdo se neozval. Nemohl jsem si dál dovolit držet takové množství skladem a doufat. Navíc jsem žádný příslib neměl, ale věděl jsem, že německé firmy vezmou roušky ihned, když jim je nabídnu," říká.

Nedivím se, že jsme dvacet let za Západem

Svou firmu nahlásil také do projektu ministerstva průmyslu a obchodu Spojujeme Česko, kde úředníci propojovali nabídky a poptávky firem. Podle něj ale telefonáty s úředníky připomínaly spíše teleshopping. "Kolik toho máte, kolik máte zaměstnanců a další podobné dotazy. Zkrátka nesmysly. Když se zpětně podívám na to, co se kolem nákupu zdravotnických pomůcek odehrálo, tak se nedivím, že jsme stále dvacet let za vyspělým Západem," míní Mikulášek a ujišťuje, že rozhodně nechce brečet.

"Rádi bychom dodávali do České republiky, ale zkrátka to nevyšlo. Je však škoda, že česká vláda nepodporuje domácí průmysl podobně, jako to dělá třeba vláda rakouská, německá či francouzská. Českému textilnímu průmyslu by to rozhodně pomohlo a peníze by zůstaly v České republice," říká.

Podobných stížností českých firem na přístup státu je celá řada, ovšem členové vlády i ministerstva je odmítají s tím, že se tuzemským firmám prý nijak nebrání. Přesto ale nákup ochranných pomůcek doprovází zejména v případě ministerstva zdravotnictví několik kauz, které se nyní prověřují. Do kontroly se pouští Nejvyšší kontrolní úřad, někteří poslanci žádají také vznik vyšetřovací komise ve sněmovně. 

"Ministerstvo zdravotnictví vždy, pokud to bylo možné a nabídka českých firem z pohledu ceny, rychlosti dodání, nabídky produktů a množství odpovídala poptávce ministerstva, preferovalo české výrobce a vývojáře," tvrdí mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová. Přitom poukazuje na to, že ministerstvo navázalo spolupráci s 20 českými společnostmi, mezi nimi například s firmami Refil, Pardam, Dina Hitex, Okula Nýrsko a s vývojáři ČVUT či s Josefem Průšou a jeho firmou Prusa Research.

Pokud jde o formu Rolsit, objednávka přišla podle mluvčí až ve chvíli, kdy ji ministerstvo zdravotnictví už nepoptávalo. "Látkové roušky navíc nejsou pro zdravotnický provoz vhodné. Přesto jsme jich několik pro použití mimo zdravotnický sektor objednali, a to od české společnosti Pleas, která nabídla látkové roušky za cenu 29 Kč za jednu," řekla mluvčí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy