Program Antivirus pojede do konce srpna, na Karvinsku je dalších 15 nakažených

Přenos skončil
Program Antivirus s příspěvky na náhrady mzdy prodloužila vláda na žádost zaměstnavatelů až do konce srpna. Původně měl pokrývat jen dobu nouzového stavu. Pacientů s covidem-19 v Česku přibývá nejvíce v ohnisku na Karvinsku, kde je nakažených několik desítek zaměstnanců dolu Darkov a jejich rodin. Události kolem pandemie v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal
Přenos skončil
22:47

Pandemie nemoci covid-19 v desítkách zemí světa narušuje imunizaci proti chorobám jako jsou záškrt nebo spalničky, což by mohlo ohrozit zdraví zhruba 80 milionů dětí ve věku do jednoho roku. Toto varování dnes ve společné zprávě prezentovaly Světová zdravotnická organizace (WHO), Dětský fond OSN (UNICEF) a mezinárodní skupiny prosazující větší dostupnost vakcín.

21:47

Celkový počet infikovaných ve světě je podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) přes 5,1 milionu, obětí je globálně více než 335 000. Vyléčily se více než dva miliony lidí.

20:09

Francie dnes poprvé od začátku pandemie nezveřejnila nové denní údaje o počtu zemřelých v souvislosti s covidem-19. Aktualizovaná čísla ohlásí úřady až v pondělí. V zemi však nadále klesají počty lidí zotavujících se po nákaze koronavirem v nemocnicích i na jednotkách intenzivní péče.

20:08

Testy prokázaly v Moravskoslezském kraji během 24 hodin nákazu covidem-19 u 15 lidí. Všechny nové případy přibyly na Karvinsku a souvisí s ohniskem na Dole Darkov. Od počátku pandemie se v kraji nakazilo 1316 lidí. Dalších 15 lidí, dohromady už 859, se z choroby vyléčilo. Počet lidí s potvrzenou nákazou covidem-19, kteří zemřeli, se v kraji zvýšil o dva na 44. Vyplývá to z informací, které dnes k 19:00 zveřejnila na svých internetových stránkách Krajská hygienická stanice v Ostravě.

20:08

Kypr od příštího měsíce povolí komerční lety přerušené kvůli pandemii covidu-19 z některých zemí s nízkým výskytem koronavirové nákazy. Od 20. června tak budou moci do řecké části tohoto středomořského ostrova i turisté z České republiky, budou ale muset mít maximálně tři dny staré potvrzení o tom, že nejsou nakažení koronavirem. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na kyperské ministerstvo dopravy.

19:42

Britská vláda si v dubnu rekordně půjčovala a veřejný dluh země se přiblížil 100 procentům hrubého domácího produktu (HDP). Informoval o tom dnes britský statistický úřad ONS. Maloobchodní tržby se podle statistického úřadu téhož měsíce kvůli korovirové krizi snížily o rekordních 18 procent.

19:19

V Itálii zemřelo za poslední den 130 lidí s nemocí covid-19, což je méně než o den dříve, kdy tamní úřady oznámily 156 úmrtí z řad nakažených. Počet potvrzených případů nákazy koronavirem se dnes zvýšil o 652 na celkových 228 658 od vypuknutí epidemie v zemi letos v únoru. Oznámil to dnes tamní úřad civilní ochrany.

18:46

Podnikatelské svazy žádají prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus nejméně do konce srpna a možnost odpuštění části odvodů i pro větší firmy. Chtějí také upravit program tak, aby mohl pomoct i firmám, které se dostanou do problémů v případné recesi po odeznění epidemie koronaviru. Vláda by měla v pondělí projednat návrh na zavedení nového režimu v programu Antivirus, který umožní firmám přechodně neplatit sociální odvody za zaměstnavatele. Prodloužení programu do konce srpna podklady k návrhu pro vládu obsahují.

18:29

Veletržní palác se vrátí v čase o roky nazpět. Po šesti letech v jeho přízemí končí Café Jedna, vyhledávaná kavárna, která byla dějištěm výstav i koncertů a kromě návštěvníků Národní galerie obsluhovala diváky přilehlého divadla Studio Hrdinů. Letos je to už druhé restaurační zařízení Národní galerie, které zavírá, a další mohou následovat. V takovém případě by galerie ztratila miliony korun.

18:10 Maláčová DVTV

Vláda prodlouží kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mzdy do konce srpna. V podkladech k návrhu zákona o odpuštění odvodů, které má být další podporou z Antiviru, to uvedlo ministerstvo práce. Program měl původně pokrývat období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce května. Prodloužení do konce prázdnin žádali zaměstnavatelé.

17:53

Koronavirová pandemie dopadající na život ve všech evropských zemích přinesla Belgii jeden problém navíc. Ústup od vládních omezení, stejně jako předtím jejich zavádění, vyostřil spory mezi dvěma částmi dlouhodobě politicky rozdělené země. Vlámští nacionalisté z ekonomicky významnějšího severu Belgie začali v současné krizi opět mluvit o opuštění svazku s Valony.

17:52

Vysoké školy by podle středoškoláků měly kvůli letošní situaci kolem koronaviru posunout přijímací zkoušky nejlépe na přelom června a července. Zabránilo by se tak podle nich překrývání jejich termínů s maturitami, řekl předseda České středoškolské unie Viktor René Schilke. Podle předsedy České konference rektorů Petra Skleničky se většina škol snaží středoškolákům vyjít vstříc, záleží ale na jednotlivých fakultách. Není podle něj možné zajistit, aby byly termíny pro každého vyhovující. Někdy se termíny překrývaly i v minulosti, řekl.

17:46

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Africe překonal 100 000. Na kontinentu, kde žije 1,3 miliardy lidí, s respiračním onemocněním covid-19 dosud zemřelo více než 3100 lidí. Podle agentury AP o tom dnes informovala Africká střediska pro kontrolu a prevenci nemocí.

17:38

Turecko plánuje zahájit turistickou sezónu už koncem tohoto měsíce a pro zahraniční turisty se chce otevřít v polovině června. Podle šéfa asociace cestovních kanceláří ale začnou zahraniční návštěvníci přijíždět ve větší míře až v září. Vláda jedná s asi 70 zeměmi o obnovení letů, které by do Turecka po omezeních kvůli covidu-19 přivezly opět co nejdříve turisty, a snaží se také turisty nalákat takzvaným certifikátem zdravého turismu.

17:36

Můžeme si zatím oddechnout, první část epidemie se podařilo zastavit, patříme k těm lepším zemím, rozvolňování opatření mohlo začít o týden dřív. Děti by se měly vrátit zpátky do školy, rizika pro ně jsou minimální, omezení na 15 dětí ve třídě není třeba, ale nemůžeme rodiče do toho nutit, říká epidemiolog a ředitel Centra očkování a cestovní medicíny Jiří Beran.

15 dětí ve třídě? Omezovat počet není třeba, rozvolnění mohlo začít dříve, říká Beran

20:00
Můžeme si zatím oddechnout, první část epidemie se podařilo zastavit. Riziko nakažení pro děti je minimální, říká epidemiolog Jiří Beran. | Video: DVTV, Emma Smetana
17:24

Antimalarikum hydroxychlorochin, jehož užívání při léčbě i prevenci nákazy koronavirem prosazuje od března americký prezident Donald Trump, by mohlo některým pacientům s covidem-19 uškodit. Podle listu The New York Times došla k takovému závěru nová studie zveřejněná v odborném časopisu The Lancet. Vědci analyzovali záznamy o průběhu onemocnění u skoro 15 000 pacientů, kteří lék obdrželi, a 81 000 těch, kterým aplikován nebyl. U lidí, kteří hydroxychlorochin dostali, se ve větší míře objevoval neobvyklý srdeční rytmus.

17:16 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Hygienici se podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) více zaměří na ubytovny v Praze a Středočeském kraji, kde je větší koncentrace zahraničních pracovníků. Ukázalo se, že dvě z nich byly v Praze součástí ohniska covidu-19, řekl dnes na tiskové konferenci. Jejich obyvatelé by se mohli i plošně testovat. V Praze v posledních dnech přibývá kolem 20 případů denně, podle ministra je spolu s Moravskoslezským krajem, kde se nákaza rozšířila mezi horníky karvinského dolu, nejrizikovějším regionem.

17:16

Covidem-19 se ve středních Čechách dosud nakazilo 1023 lidí, ve čtvrtek přibyly dva nové případy. Nyní je v regionu 197 nakažených, vyléčilo se 804 nemocných, za čtvrtek přibylo pět vyléčených. Počet úmrtí zůstává stejný, s nemocí covid-19 zemřelo v regionu 22 lidí. Na webu to dnes uvedli krajští hygienici.

16:59

V dole Darkov v Karviné kvůli hromadné nákaze nemocí covid-19 začaly další plošné testy. Hygienici dnes odebrali vzorky více než 250 lidem. Do pondělka chtějí otestovat až 1600 zaměstnanců, kteří pracují v dole Darkov a v navazující úpravně a některých povrchových pracovištích, řekly ředitelka Krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová a mluvčí OKD Naďa Chattová.

16:58

Ohrožení až 60 000 pracovních míst a zánik leteckých studijních oborů v Česku by podle analýzy ombudsmana Smartwings Group Vojtěcha Lažanského přinesl krach celé skupiny. Diskuze o státní pomoci letecké společnosti podle něj zneužívají někteří politici a subjekty k vlastnímu zviditelnění. Vyplývá to z jeho dnešního prohlášení. Zástupci vlády v minulých dnech připustili možnost odkupu nebo jiné formy pomoci společnosti Smartwings. Opozice a někteří analytici to kritizují, podle nich nejde o strategickou společnost. Ve Smartwings pracuje asi 2000 lidí.

16:57

České zastupitelské úřady na Ukrajině začínají znovu přijímat žádosti o víza. Zaměřují se především na udělování víz pro sezonní pracovníky, uvedlo dnes v tiskové zprávě ministerstvo zahraničí. O víza mohou také žádat vysoce kvalifikovaní pracovníci a pracovníci ve zdravotnictví, sociálních službách a ve vědeckém výzkumu.

16:38

Epidemie nemoci covid-19 v Česku odeznívá, dosavadní rozvolňování restrikcí se na vývoji negativně nepodepsalo. Hygienici se proto nyní místo postupně rušených plošných omezení zaměří na lokální ohniska a rizikové profese. Nákaza se teď nejvíc šíří na Karvinsku mezi zaměstnanci dolu Darkov a jejich příbuznými, několik lokálních ohnisek je také v Praze. Stát hodlá sledovat také nemocnost zdravotníků či pracovníků v gastronomii, u nichž se nemoc projevila častěji. Hodlá podpořit a propagovat podzimní očkování proti chřipce, aby se zamezilo současnému souběhu chřipkové a koronavirové epidemie. Pracuje i na přípravě doporučeného postupu pro léčbu pacientů s covid-19.

16:36 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO)

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) trvá na tom, aby byl kompenzační bonus pro osoby samostatně výdělečně činné a malé společnosti s ručením omezeným vyplácen jako vratka daně, což připraví obce a kraje o část příjmů. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek to po dnešní schůzce s ministryní uvedl v tiskové zprávě. K úpravě vládní podpory chce proto přesvědčit poslance, kteří budou o předpisu vráceném Senátem rozhodovat příští týden. Varuje před dopady opatření na investice v regionech. 

16:35 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na zvýšení ceny za odběry k testům na covid-19 pro samoplátce se ministerstvo dnes se zástupci laboratoří nedohodlo. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) ale novinářům po jednání řekl, že zvýšené náklady na odběrová místa bude kompenzovat laboratořím i nemocnicím připravovaná vyhláška. Úřad stanovil 15. května maximální cenu za testování na 1674 koruny a 82 korun za odběr. Krajské nemocnice, které testy provádějí, i asociace soukromých laboratoří to kritizovaly, cena podle nich nepokrývá jejich náklady a testovacích míst ubude.

15:58 Maláčová DVTV

Vláda v pondělí projedná program Antivirus C, který umožní menším firmám odpustit platby sociálního pojištění za 3 měsíce.

15:56

Českomoravská záruční a rozvojová banka k 21. květnu schválila v programech COVID podporu pro téměř 1800 podnikatelů v objemu 11,5 miliardy korun. V případě programu COVID II zbývá vyhodnotit kolem 2700 žádostí, u COVID Praha na vyřízení čeká přes 200 žádostí. Vyplývá to z informací, které dnes poskytla mluvčí banky Marie Lafantová.

15:58

Madrid a Barcelona v pondělí uvolní část opatření. Povolí například setkání skupin do deseti lidí či otevření zahrádek restaurací a barů. Madridský region a Katalánsko patří mezi dvě nejhůře zasažené oblasti v zemi. Uvolňování tam proto se zpožděním příští týden vstoupí do stejné fáze většího uvolňování, jaké již platí ve většině země.

Obyvatelé Barcelony vyrazili sportovat ven poté, co individuální venkovní sportování španělská vláda po sedmi týdnech opět povolila.
Obyvatelé Barcelony vyrazili sportovat ven poté, co individuální venkovní sportování španělská vláda po sedmi týdnech opět povolila. | Foto: Reuters
15:52

Průmyslové podniky na Pardubicku v době koronavirové epidemie odebíraly méně vody, naopak domácnosti jí spotřebovaly víc. V součtu pardubické vodárny dodaly meziročně méně vody v jednotkách procent. Řekl to ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Pardubice Aleš Vavřička.

15:51

Denní bilance epidemie v Británii opět překročila 350 mrtvých, jak informovalo na Twitteru tamní ministerstvo zdravotnictví. Nárůst počtu známých úmrtí s koronavirem je dnes o několik případů vyšší než ve čtvrtek a o tři desítky nižší než před týdnem. Od čtvrtka také přibylo skoro 3300 zjištěných případů infekce, což je více než v předešlých dnech.

Takzvané reprodukční číslo viru, tedy odhad počtu lidí, kteří se v průměru nakazí od jednoho infikovaného, ale podle epidemiologů zůstává pod hodnotou jedna. 

15:51

Výroba aut v Rusku v dubnu kvůli koronavirové krizi klesla o téměř 80 procent na 30 000 vozů. S odkazem na ruský statistický úřad Rosstat o tom dnes informovala agentura Interfax. Větší propad zažil ruský automobilový průmysl jen v srpnu 2009, kdy z výrobních pásů sjelo pouze 19 000 aut.

15:41

Ministerstvo zdravotnictví pracuje na aktualizaci strategických dokumentů, jako je pandemický plán. Vzniká také jednotný národní doporučený postup pro léčbu pacientů s covidem-19. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) by bylo také třeba před případnou druhou vlnou epidemie podpořit proočkovanost proti chřipce, která je v Česku každoročně velmi nízká.

Aplikovaná terapie pro covid-19 podle krajů:

Krajhydroxychlorochin nebo chlorochinlopinavir/ritonavirfavipiravirRemdesivirRekonvalescentní plazma
Praha341610311
Jihočeský185
Jihomoravský421
Karlovarský7
Vysočina2
Královehradecký184
Liberecký131
Moravskoslezský121725
Olomoucký371
Pardubický9
Plzeňský19
Středočeský6
Ústecký24
Zlínský71
CELKEM6642212419
15:38

Vláda by v pondělí měla rozhodnout o možnosti znovuotevření speciálních škol pro mentálně a tělesně postižené, autisty nebo děti s poruchami chování, které na rozdíl od jiných základních škol zůstanou i po 25. květnu kvůli opatřením proti koronaviru zavřené. Podle ministerstva školství by se do nich žáci mohli vrátit od 1. června. Záležet ale bude na vládě a ministerstvu zdravotnictví. 

15:23

V hlavním městě v době opatření proti koronaviru používají lidé víc auta než MHD. Zatímco před pandemií tvořila individuální automobilová doprava 29 procent ze všech jízd, v týdnu od 4. do 10. května to bylo 41 procent. Přibyl rovněž počet pěších. Naopak ve veřejné dopravě podíl cest klesl, a to z 42 na 25 procent. Vyplývá to ze statistiky Technické správy komunikací. V době nejpřísnějších opatření klesl počet aut v Praze až o 30 procent a v MHD bylo až o 80 procent cestujících méně.

15:12

V pondělí 25. května se návštěvám pacientů otevřou jen některé pražské nemocnice. I v nich se však režim návštěv bude regulovat a koordinovat. Individuální návštěvy ve výjimečných případech by měly být umožněny ve všech nemocnicích v hlavním městě.

15:05

Ministerstvo zdravotnictví se chystá podpořit podzimní očkování proti chřipce. Zvažuje i kampaň pro veřejnost. Zabránit chce případnému náporu dvou epidemií naráz - chřipkové a druhé vlny koronavirové nákazy. Na dnešním kulatém stolu Hospodářské komory a Zdravotnického deníku o zdravotní péči po pandemii to řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Česko patří k zemím s nejnižším podílem očkovaných proti chřipce.

15:00

Občanská iniciativa KoroNERV-20 navrhuje úplné uvolnění cestování, nikoliv pouze organizovaný výběr konkrétních destinací. Česká vláda by podle ní měla rozřadit jednotlivé země podle rizikovosti nákazy koronavirem a podle zhodnocení postupovat při návratu Čechů do vlasti. U rizikovějších států by měly být vyžadovány testy na covid-19, které by měl stát nabídnout velmi komfortní formou a za dostupnou cenu. Stanovena by měla být také jasná pravidla případného zpřísňování opatření. Iniciativa to dnes uvedla v tiskové zprávě.

14:57

Státní památky ve Středočeském kraji se v pondělí po koronavirové pauze opět otevřou pro veřejnost. Návštěvníci musejí počítat s přísnými hygienickými opatřeními, mít zakryté dýchací cesty, dodržovat dvoumetrové odstupy a dezinfikovat si ruce při vstupu do pokladen či sociálních zařízení.

14:57

Středočeské domovy pro seniory se připravují na pondělní otevření pro návštěvy. Lidé, kteří vyrazí za blízkými, ale musejí počítat s tím, že se na všechny hned první den nedostane. Kapacita návštěv bude omezena, aby se snížilo riziko přenosu koronaviru.

Například za klienty centra pro seniory v Mlékovicích na Kolínsku bude moci denně přijet 20 návštěv podle registračního systému. "Najednou, během jedné hodiny, mohou přijít maximálně čtyři návštěvy. Za jedním klientem mohou na návštěvu přijít maximálně dvě osoby," řekl za provozovatele Pavel Pechoušek.

14:48

Mimořádné víkendové směny zavedla I. interní klinika - kardiologická Fakultní nemocnice Olomouc, aby dohnala skluz v lékařských výkonech, který zavinila epidemie nového typu koronaviru. Klinika do poloviny května kvůli přísným preventivním opatřením provedla ve srovnání s ročním plánem o zhruba dvě stovky lékařských výkonů méně. Všechny odložené výkony by zdravotníci I. interní kliniky i díky mimořádným směnám měli provést do konce června, sdělil mluvčí FN Olomouc Adam Fritscher.

14:30 Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš navrhne, aby vláda schválila příspěvek asi 2500 korun na žáka pro pobyty ve škole v přírodě. Příspěvek má pomoci rodinám i provozovatelům areálů. Premiér se inspiroval na Slovensku, které dítěti na tento pobyt přispívá částkou 100 euro. Nápad už předestřel ministru školství Robertu Plagovi (ANO).

14:26

V Plzeňském kraji od čtvrtka nepřibyl žádný případ koronaviru. Od začátku pandemie bylo v regionu pozitivních 655 osob z kraje. Většina z lidí, u který se infekce potvrdila, se už uzdravila. Dva negativní testy potvrdily vyléčení 542 lidí, o 14 více než o den dříve, tedy u téměř 83 procent nakažených. Informace dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice v Plzni.

14:25 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Seznam zemí, do kterých budou Češi moci cestovat bez testů na covid-19 po návratu, chce ministerstvo zdravotnictví představit začátkem června. Bude vycházet z dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) a bude se zřejmě každý týden aktualizovat, popsal dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Česko je v hodnocení ECDC podle Vojtěch mezi zeměmi s nejnižší mírou rizika. "Seznam zemí bez testu máme připravený, ale nová data dostáváme každý den. Pokud všechno dobře půjde bude představen na začátku června a od poloviny června by měl tento systém naběhnout," uvedl ministr.

14:23

Většina Rakušanů by se nechala proti infekčnímu onemocnění covid-19 očkovat, pokud by byla k dispozici vakcína. Vyplývá to z průzkumu, který si u společnosti market zadalo rakouské ministerstvo zdravotnictví. Překvapivě však čtvrtina dotázaných odpověděla, že by se očkování zúčastnit nechtěla. Z více než 16 tisíc nakažených Rakušanů se už i tak 15 tisíc z nemoci vyléčilo.

14:19

Brno začíná postupně otevírat sportoviště, od 25. května mohou lidé navštívit i ta vnitřní. Většina bazénů se otevře na přelomu května a června, o otevření venkovních letních koupališť vedení města teprve rozhodne. V tiskové zprávě to dnes uvedl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Město tak pokračuje v rozvolňování opatření proti koronaviru.

13:58

Státem dotované poukazy na dovolenou v Česku by podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO) měly platit v létě. Vláda by podle ní mohla návrh projednat začátkem června a poukazy by se daly uplatnit v červenci nebo srpnu. Jednání o záměru se proto podle ní konají prakticky každý den. Podle Dostálové je třeba se rozhodnout pro konkrétní model, zda bude podpora směřována plošně, nebo jen k některým, například nejvíce zasaženým místům. Nepočítá se s tím, že by na poukazy letos měli přispívat zaměstnavatelé. 

13:39

V nemocnici v Mariánských Lázních je nyní 13 pacientů s koronavirem, jeden nakažený zaměstnanec a jeden lékař pracovně lékařské péče. V chebské nemocnici je s covidem-19 pět pacientů a 15 zaměstnanců. Novinářům to dnes sdělila hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová. Podle ní je situace na Chebsku stabilizovaná.

13:33

Až o 19 tisíc mrtvých může být vyšší italská bilance lidí, kteří v březnu a dubnu zemřeli v souvislosti s epidemií covidu-19. Vyplývá to ze zprávy italského Národního ústavu sociálního zabezpečení (INPS). V zemi se nakazilo přes 228 tisíc lidí, z čehož podle čtvrteční bilance italské civilní ochrany 32 486 lidí zemřelo. INPS však tuto oficiální statistiku považuje za "nespolehlivou".

13:26 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Čeká nás velká vlna rozvolňování, nezaznamenáváme negativní trendy, Česko zvládlo situaci velmi dobře, je to pozitivní. Musíme se ale připravit na podzim, může přijít epidemie koronaviru i chřipky současně, proočkovanost bude naprosto zásadní, říká ministr zdravotnictví Adam Vojtěch na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví a ÚZIS.

Živě: Jak se vyvíjí epidemie koronaviru v Česku? Sledujte TK ministra zdravotnictví

Čeká nás velká vlna rozvolňování, nezaznamenáváme negativní trendy, Česko zvládlo situaci velmi dobře, je to pozitivní, říká Vojtěch. | Video: DVTV
13:22

Rakouské aerolinky Lauda, které jsou dceřinou firmou irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair, zavřou k 29. květnu centrálu na letišti ve Vídni. Zanikne tak více než 300 pracovních míst. Firma, kterou založil bývalý závodník formule 1 Niki Lauda, dnes oznámila, že se nedohodla s odbory na nové tarifní smlouvě.

13:05

Nemocnice Vyškov zatím návštěvy nepovolí, přestože to původně zvažovala od pondělí. Není schopná zajistit podmínky stanovené ministerstvem zdravotnictví. Povolení návštěv si nakonec rozmyslely i brněnské fakultní nemocnice, které dál zůstanou návštěvníkům zavřené. Znojmo návštěvy umožní, zatím ale jen ve středu a neděli. Návštěvníci se naopak dostanou do Masarykova onkologického ústavu a nemocnic v Břeclavi, Hustopečích a Kyjově. Nemocnice po celé republice byly v uplynulých týdnech pro návštěvy zavřené kvůli pandemii koronaviru.

12:56 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Roušky ve vnitřních prostorách by se mohly odložit ke konci června. Například v MHD nelze předepsané rozestupy dodržovat," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Dodal, že o úplném odložení krytí nosu a úst se bude jednat až v průběhu června.

12:54

Kvůli vývoji hromadné nákazy covidem-19 na Dole Darkov na Karvinsku nepovolí návštěvy Fakultní nemocnice Ostrava. Návštěvy nebudou možné ani v městské nemocnici a sociálních zařízeních v Ostravě. Novinářům to dnes sdělily mluvčí nemocnice Petra Petlachová a mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Hygienici aktuálně evidují 120 nakažených horníků a 12 příbuzných, u nichž je hotovo epidemiologické šetření. Celkem mají hygienici ale okolo 150 pozitivních testů, jenže některé nakažené horníky stále dohledávají.

12:37

České dráhy od pondělí začnou jezdit do Berlína, bude to jejich první obnovená linka do ciziny po přerušení provozu kvůli pandemii koronaviru. Vlaky do dalších měst v zahraničí chce společnost obnovit během června. Dnes o tom státní dopravce informoval v tiskové zprávě. Už dříve obnovil cesty do Německa i Rakouska RegioJet.

12:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Je nutné zvýšit proočkovanost populace proti chřipce, která je nyní asi 8 %. Bude to zásadní pro případ, že by na podzim přišla epidemie chřipky zároveň s druhou vlnou koronaviru," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

12:27

Od začátku roku sběratelé a investoři na aukcích výtvarného umění utratili 90 milionů korun. Je to o 470 milionů, respektive o 84 procent méně než ve stejném období loňského roku. Uvedl to server Artplus specializovaný na trh s výtvarným uměním. Opatření proti šíření koronaviru vedla ke zrušení či odložení řady aukcí, zatímco loni se do konce května uskutečnilo 24 sálových aukcí, letos jich zatím bylo deset. Loni se na jarních aukcích nabízelo více než 70 uměleckých děl s vyvolávací cenou přes milion korun, letos jich zatím bylo devět.

12:16

Ve 13 ze 76 okresů ČR je podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR počet lidí s covidem-19 nad 100 na 100 000 obyvatel. "Epidemie odeznívá, takže plošné predikce přestávají dávat smysl. Stejně jako reprodukční číslo. Průměr pro celou zemi je asi 1,08, ale ohniska táhnou situaci v celé republice nahoru," uvedl dnes ředitel ústavu Ladislav Dušek.

12:10

Pražané ani návštěvníci metropole se letos na vinobraní do Havlíčkových sadů, známých jako Grébovka, v Praze 2 nepodívají. Vedení městské části se ho rozhodlo kvůli pandemii koronaviru zrušit. Dnes to oznámila mluvčí radnice Andrea Zoulová. Vinobraní se koná každoročně v září a letos se měl konat jeho 14. ročník.

12:06 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"V Praze je potřeba být stále na pozoru, je to oblast náchylná pro komunitní přenos. Dnes je zde reprodukční číslo 1,13," řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek. "Je to signál pro občany Prahy, aby dodržovali nastavená hygienická pravidla," dodal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Jako některá riziková místa v Praze ministr uvedl mateřské školy, domovy důchodců nebo ubytovny s cizími státními příslušníky.

12:04

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové se dnes dopoledne léčil s covidem-19 jeden pacient. Jeho stav je vážný. Do Hradce Králové byl přeložen zhruba před dvěma týdny z jiné nemocnice.

12:03

Na Vysočině přibyly k dnešku dva nové případy nemoci covid-19 na Jihlavsku a Žďársku. Od začátku koronavirové epidemie v kraji onemocnělo 184 lidí, 159 se jich vyléčilo, čtyři lidé zemřeli.

12:02

"Rozvolňování opatření nemá celorepublikově negativní dopad na epidemiologický vývoj," řekl na dnešní tiskové konferenci ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek. Řešíme pouze velmi lokální problémy, dodal.

 

11:50 Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že se kvůli koronaviru úplně nezastaví těžba v Darkově. V karvinském dole OKD, ve firmě patřící státu, se objevilo ohnisko covidu-19 a počet nakažených aktuálně stoupl na 120 horníků a 12 jejich příbuzných. Celkem mají hygienici ale okolo 150 pozitivních testů, jenže některé nakažené horníky stále dohledávají. Nákaza se zřejmě rozšířila při kontaktu v šatnách při střídání směn.

"Když jsem mluvil s ředitelkou krajské hygienické stanice, tak ta nákaza (podle ředitelky) nepřišla ze zahraničí. Ale jak se měnily směny, tak tam došlo ke kontaktu v šatnách a sprchách," řekl dnes Babiš při návštěvě 42. mechanizovaného praporu v Táboře.

11:40 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Na konci května odhaduje Ústav zdravotnických informací a statistiky 9430 potvrzených případů covid-19, denně by jich mohlo přibývat asi 70. Hrozí spíš lokální ohniska a růst v Praze. 

"Jsme 14 dní po masivním uvolnění opatření 11. května. Situace epidemiologická nezaznamenává žádné negativní trendy, uvolnění se na křivce negativně neprojevila," řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Narůstá podle něj podíl vyléčených, činí přes 66 procent. Klesá počet hospitalizovaných na současných 150, i podíl úmrtí. Ten je asi 3,5 procenta.

11:34

Do Karviné přijedou další čtyři vojenské mobilní týmy. Bude jich tak v Moravskoslezském kraji působit už šest. Sdělil to dnes Martin Ogořalek z Krajského vojenského velitelství Ostrava. Vojenští zdravotní záchranáři jsou v kraji od počátku dubna, nyní budou pomáhat při testování lidí v souvislosti s ohniskem nákazy na Dole Darkov.

"Jejich hlavním úkolem je odebírání vzorků od osob, které se dostaly do kontaktu s nakaženým," uvedl Ogořalek. Vzorky pak vojáci odvážejí do laboratoří.

11:19

Vědci z Mezinárodního centra klinického výzkumu ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně povedli v areálu nemocnice testování různých povrchů jako klik a tlačítek na přítomnost virů způsobujících nemoc covid-19. Mluvčí nemocnice Dana Lipovská dnes v tiskové zprávě uvedla, že výsledky testů byly negativní a vše je bezpečné. Testy se budou opakovat.

11:16

Po propuknutí pandemie nemoci covid-19 plánuje více Slováků odložit větší nákupy pro domácnost, očekávají také zhoršení finanční situace a vyšší nezaměstnanost. Vyplývá to z výsledků dubnového průzkumu veřejného mínění slovenského statistického úřadu. Sondáž se uskutečnila v době karanténních opatření, která Slovensko mezitím začalo rušit. V posledních týdnech počet nových případů nákazy sice výrazněji klesl, dopady pandemie už ale ovlivnily výkon hospodářství i situaci na trhu práce.

11:15

Počet lidí v Polsku, kteří se nakazili koronavirem, v posledních hodinách překročil hranici 20 tisíc, k dnešnímu ránu jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo 20 379. Nejvíce případů připadá na Slezské vojvodství, kde se podobně jako v Moravskoslezském kraji nákaza rozšířila mezi horníky v dolech.

11:15

Tetovací studio Highlander Tattoo v Pardubicích má po nucené dvouměsíční odstávce zakázky jisté až do srpna. Klienti se od pondělí díky uvolňování opatření proti koronaviru začnou do salonu vracet, řekl majitel Vladimír Štusák.

11:02

Rakouská pojišťovna Uniqa kvůli koronaviru vykázala poprvé od dluhové krize v eurozóně čtvrtletní ztrátu. Firma, která působí mimo jiné i v České republice, dnes také upozornila, že připravuje integraci aktivit francouzského konkurenta Axa v Polsku, Česku a na Slovensku, na jejichž převzetí za miliardu eur (zhruba 27 miliard Kč) se dohodla začátkem února.

10:53

Ústecký domov pro seniory Orlická se intenzivně připravuje na první návštěvy, přijdou v pondělí. Zařízení bylo kvůli šíření koronaviru nuceno zavřít již začátkem března. Od té doby se klienti se svými rodinami viděli přes plot nebo díky videohovorům na tabletech. Někteří senioři snášeli karanténu špatně, přáli si opustit areál zařízení a jít třeba na nákup. Nyní za nimi mohou návštěvy, odejít z areálu zatím však klienti nemohou. Splnit by se jim to ale mohlo 8. června, řekla  ředitelka domova důchodců Jarmila Nováková.

10:42

Ve Zlínském kraji nepřibyl za 24 hodin žádný případ nákazy novým koronavirem, od začátku epidemie je jich 350. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice k dnešním 09:00. Ve čtvrtek bylo sedm nových případů nákazy, ve středu žádný, v úterý i pondělí byl vždy jeden nově nakažený. Od čtvrtka se nezměnil ani počet vyléčených, je jich 264, ve čtvrtek se vyléčili další dva lidé. V souvislosti s onemocněním covid-19 zatím zemřeli dva obyvatelé kraje.

10:39 Roman Prymula.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, který přechází na konci května do nové funkce zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví na úřad vlády, chce zároveň působit v akademické sféře. Politické ambice v dnešním rozhovoru pro CNN Prima News vyloučil, neplánuje vstoupit do politické strany ani kandidovat na prezidenta.

"Celý život jsem dělal vědu, byl jsem v akademickém sektoru. Pozice, kterou mi pan premiér nabídnul, mě zaujala, protože si myslím, že tam mám co přinést," řekl Prymula.

10:20

Do lavic na prvním stupni základních škol v Olomouckém kraji se od pondělí vrátí po nucené pauze kvůli pandemii koronaviru nadpoloviční počet školáků. Procenta se liší podle jednotlivých škol. Počet je však nižší, než se původně odhadovalo, řada rodičů se rozhodla i nadále vzdělávat děti doma. Odrazuje je například dodržování přísných hygienických opatření a nutnost nošení roušek.

09:58

V Libereckém kraji už šestý den testy neodhalily žádný nový případ nákazy koronavirem, poslední je ze soboty minulého týdne. Počet zjištěných případů zůstává na 200, vyplývá z ranních údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podle údajů Krajské hygienické stanice v Liberci počet vyléčených zůstává na 176 a v souvislosti s koronavirem zemřeli čtyři lidé.

09:58

V Jihomoravském kraji od čtvrtečního večera přibyl jeden případ nemoci covid-19. Od začátku pandemie je k dnešnímu ránu v kraji celkem 517 případů. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Nejvíce případů je v Brně, nejméně na Hodonínsku. Celkem 16 lidí s nemocí zemřelo, měli více závažných chorob a v průměru jim bylo 75 let. Z covidu-19 se naopak uzdravilo 420 lidí.

09:54

V Rusku v uplynulých 24 hodinách zemřelo 150 pacientů s koronavirem, což je rekordní denní přírůstek. Počet nově nakažených zůstal další den pod 9000.

08:10

Bulharsko, které také začalo uvolňovat opatření přijatá v březnu kvůli šíření koronaviru, povolilo vstup do země občanům zemí Evropské unie a schengenského prostoru. Tito lidé ale budou muset po příjezdu strávit 14 dní v karanténě. Nově naopak byla povinnost karantény zrušena u bulharských občanů, kteří se vracejí ze zahraničí, a u občanů EU, kteří cestují z humanitárních nebo obchodních důvodů.

07:47

V souvislosti s hromadnou nákazou covidem-19 v Dole Darkov na Karvinsku hygienici aktuálně evidují 120 nakažených horníků a 12 jejich příbuzných. Nemocní jsou i čtyři Poláci a Slovák. Hygienici budou při plošných testech kvůli koronaviru v Dole Darkov testovat 2400 lidí. Původně se mluvilo o tom, že o víkendu se bude testovat zbývajících zhruba tisíc zaměstnanců. Nakonec jich ale bude více. Testy už začaly a potrvají do pondělí. 

Mezi nakaženými cizinci jsou pendleři, jde o Poláky. Nakažený Slovák v Česku žije delší dobu. Hygienikům při dohledávání kontaktů komplikuje práci skutečnost, že se s některými horníky nemohou spojit a nemají na ně potřebné kontakty.

07:39

Novinářům Babiš ve čtvrtek k Prymulovi sdělil: "Já nikomu nedávám trafiky. Já nejsem tradiční demokratická strana." To druhé platí, to už opravdu dlouho víme.

07:37

Italský výrobce brýlí Luxottica vybaví své zaměstnance monitorovacím zařízením, které je bude varovat, pokud poruší sociální odstup. Přístroj bude také sledovat jejich pohyb a kontakty s ostatními pracovníky.

Luxottica začne elektronické zařízení testovat v následujících dnech ve svém hlavním závodě Agordo v regionu Benátsko. Jedná se o součást preventivního programu, který zahrnuje rozsáhlé testování zaměstnanců a jejich rodinných příslušníků. Program se postupně rozšíří i do ostatních závodů italské skupiny

06:24

Čína zaznamenala ve čtvrtek čtyři případy koronavirové infekce, tedy o dva více než předchozí den. Nově s covidem-19 nikdo nezemřel a celkový počet obětí tak zůstává na 4634. 

Čínská zdravotnická komise oznámila, že koronavirus se prokázal u dalších 35 lidí, kteří ovšem nevykazují žádné příznaky nemoci. Takové případy Čína nezaznamenává v celkové bilanci.

06:23

Počet úmrtí po nákaze koronavirem v Brazílii překročil 20 tisíc. Ve čtvrtek zde zemřelo 1188 lidí s nemocí covid-19, což je doposud nejvyšší denní bilance. Celkem už jihoamerická země eviduje 310 087 případů koronavirové nákazy, přičemž 18 508 jich přibylo v posledních 24 hodinách.

23:09

Ruská ekonomika směřuje v letošním roce k poklesu o pět procent. Důvodem jsou především hospodářské dopady koronavirové pandemie i nízké ceny ropy, uvedla dnes s odvoláním na ruské ministerstvo hospodářství agentura Reuters.

Ještě v únoru, tedy ještě před plným příchodem koronavirové pandemie do země a také celosvětovým pádem cen ropy, ministerstvo odhadovalo letošní růst ekonomiky na 1,9 procenta. Ruské hospodářství by se po letošní recesi mělo opět vrátit k růstu už v příštím roce, a to o 2,8 procenta.

21:56

Jeden z nejvlivnějších politiků v současném Rusku Ramzan Kadyrov (43), který stojí v čele autonomního Čečenska na neklidném severním Kavkaze, byl letecky přepraven do Moskvy a hospitalizován s podezřením na koronavirus. Oznámila to dnes ruská média s odvoláním na neoficiální zdroje. Čečenské úřady se zdržely vyjádření.

Nedávno se z nemoci covid-19 zotavil ruský premiér Michail Mišustin po třítýdenní léčbě. Hospitalizován byl i mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Onemocnělo také několik dalších členů ruské vlády. Rusko je z hlediska počtu nakažených druhou nejpostiženější zemí na světě po Spojených státech.

20:48

Epicentrum pandemie koronaviru se přesunulo na americký kontinent. Některé země Latinské Ameriky hlásí rekordní nárůst počtu nakažených, a přitom uvolňují přijatá opatření. Mezi nimi je i Mexiko, které je v Latinské Americe po Brazílii druhým státem v počtu úmrtí na nemoc covid-19. A to panuje podezření, že vláda statistiky podhodnocuje.

20:01

Dalších 83 úmrtí na nemoc covid-19 ohlásily za den nemocnice a domovy důchodců ve Francii, kde tak oficiální bilance epidemie narostla na 28 215 mrtvých. Od středy dále přibylo 318 známých případů nákazy koronavirem a zatím se tak nenaplňují obavy z rychlejšího šíření infekce v důsledku uvolňování karantény. To v zemi začalo minulé pondělí.

20:00

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně podala poslední dávku remdesiviru své pacientce s covidem-19 ve vážném stavu, řekla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Podle ní se ženin stav mírně zlepšil, zůstává ale vážný. Stále je na umělé plicní ventilaci. V kraji je od začátku pandemie k dnešnímu večeru 516 potvrzených případů nemoci.

19:45

V Asii na letištích řešili hodně koronavirus, běžná bezpečnostní opatření tolik ne, v Kataru byly dokonce vypnuté bezpečnostní rámy, říká majitel cestovní agentury Otmar Oliva, který se vrátil ze Srí Lanky. Po celém světě to bylo jako domino, všechno se zastavilo během pěti dnů. V Asii jsme zůstali cíleně, bylo to pro nás výhodnější, v Česku byla panika, všichni šíleli, dodává.

Oliva: Na letišti nás vysprchovali dezinfekcí, bezpečnostní opatření v Asii neřešili

V Asii na letištích řešili hodně koronavirus, běžná bezpečnostní opatření tolik ne, v Kataru byly dokonce vypnuté bezpečnostní rámy, říká Otmar Oliva. | Video: DVTV, Emma Smetana
19:22

V Praze přibylo za posledních 24 hodin osm nových případů nákazy koronavirem, zatím nejméně v tomto týdnu. Od začátku epidemie byla nemoc covid-19 prokázána u 1974 lidí, z nichž se už 1162 uzdravilo. Počet úmrtí lidí s koronavirem se v metropoli už jedenáctý den po sobě nemění, obětí zůstává 80. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků k dnešním 18:00.

19:08

U předškolních dětí není nutné, aby používaly dezinfekci. Při čištění rukou postačí důkladné půlminutové mytí tekutým mýdlem a teplou vodou a osušení jednorázovými papírovými ručníky. Takové doporučení k provozu mateřských škol či dětských skupin v souvislosti s covidem-19 dnes vydali pražští hygienici na webu. Dodali, že při použití dezinfekce u malých dětí se může citlivá dětská kůže poškodit či dostat například do očí.

18:42

V Itálii opět mírně klesla denní bilance úmrtí pacientů s koronavirem i nových případů nákazy. Mrtvých za posledních 24 hodin bylo 156, nově nakažených 642, informoval dnes úřad civilní ochrany. O den dříve počet obětí vzrostl o 161, infikovaných bylo 665.

18:41

Albánie ještě v květnu otevře své hranice a přivítá zpět turisty. Podle agentury Reuters to dnes v parlamentu řekl premiér Edi Rama. Albánie už více než tři týdny nezaznamenala žádné úmrtí spojené s koronavirem. V Albánii zatím stále platí zákaz nočního vycházení, ale některá omezující opatření už byla zmírněna. Nadále jsou zakázaná velká shromáždění, není v provozu veřejná doprava a dál existují čtyři oblasti v karanténě, které jejich obyvatelé nesmějí opouštět. To se týká také hlavního města Tirany.

18:24

Cestovní kancelář Travel Family letos očekává zvýšený zájem Čechů o dovolenou v Chorvatsku. Posiluje proto on-line nabídku a v zemi rozšiřuje počet kapacit. Ceny dovolených a služeb by měly zůstat na loňské úrovni. Chorvatsko podle CK nebude u cestovatelů z bezpečných států požadovat testy na covid-19 ani karanténu. Češi už tam dnes mohou vyjet, stačí jim ubytovací poukaz od CK, nebo potvrzená rezervace bydlení, řekl jednatel Travel Family Ivan Lackovič.

18:23

Kraje nebudou muset platit za ochranné pomůcky, které jim stát poslal během nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru. Na dnešní videokonferenci s hejtmany to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Ochranné pomůcky krajům dodávalo především ministerstvo vnitra. Podle statistik na resortním webu poslalo do krajů mimo jiné 4,7 milionu respirátorů, přes 38 milionů roušek nebo 29,3 milionu rukavic.

18:22

Vědci z celého světa, kteří pracují na vývoji vakcíny proti koronaviru, začínají být opatrně optimističtí, že toto úsilí do konce příštího roku přinese ovoce. Ve středeční analýze současného stavu "závodu o vakcínu" to napsal deník The New York Times (NYT). Naděje živí mimo jiné výzkum jisté bostonské laboratoře, jejíž prototyp očkovací látky údajně ochránil před nákazou opice.

18:17

Připravovaná kompenzační vyhláška, kterou ministerstvo zdravotnictví upraví financování zdravotnictví v době epidemie covidu-19, zohlední výpadek naplánované péče a náklady na pacienty s novým typem koronaviru. Zdravotnická zařízení má podle návrhu také motivovat, aby se snažila úbytek péče dohnat. Aby bylo možné vyhlášku vydat, je třeba změna zákona o veřejném zdravotním pojištění. Sněmovna ji bude projednávat v režimu legislativní nouze v týdnu od 25. května.

18:16

Ve Španělsku za poslední den zemřelo 48 lidí nakažených koronavirem, takže bilance je výrazně nižší než ve středu, kdy úřady hlásily 95 úmrtí. Ministerstvo zdravotnictví však upozornilo, že v dnešní statistice kvůli administrativním nedostatkům chybějí čísla z Katalánska, které patří k nejvíce zasaženým regionům.

18:13

Počet pacientů s koronavirem, kteří zemřeli, v Rusku překročil hranici 3000. Celkem jich je 3099 poté, co za poslední den komplikacím provázejícím covid-19 podlehlo 127 osob, informují dnes tamní úřady. Nově se nakazilo 8849 lidí, což je o 85 více než o den dříve.

18:12

Studentská komora Rady vysokých škol vyzvala vysoké školy, aby prominuly poplatky za delší studium posluchačům, kteří už před koronavirovou krizí překročili běžnou délku studia. Podle mimořádného zákona v reakci na pandemii koronaviru se odpuštění poplatků týká jen posluchačů, kterým se standardní studium prodloužilo v době koronavirové krize. Podle studentské komory se ale omezení studia kvůli šíření viru dotklo všech a školy by k nim měly přistupovat stejně, sdělil mluvčí komory Lukáš Hulínský.

18:12

V Česku dnes zatím přibylo 22 nakažených novým typem koronaviru, celkový počet případů se dostal na 8743. Vyléčilo se 5922 lidí, počet od rána stoupl o 86. Dvě úmrtí zvýšila počet zemřelých s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, na 306. Aktuálně nemocných tak ubylo na 2515. Vyplývá to z údajů k 17:30 na webu ministerstva zdravotnictví.

16:38

Autobusový dopravce FlixBus obnoví další tuzemské linky z Prahy do Českého Krumlova a také do Brna. Linky do zahraničí jsou ovšem stále zastaveny, autobusy dopravce by mohly za hranice vyjet nejdříve v červnu, informoval dnes FlixBus. První tři vnitrostátní linky společnost obnovila už před dvěma týdny. Provoz obnovují i ostatní dopravci.

16:37

Třináct žáků a dvě učitelky ze Základní školy Generála Svobody v Havířově na Karvinsku jsou v karanténě. Žák deváté třídy měl pozitivní test na covid-19, jeho otec pracuje v Dole Darkov, v němž se objevila hromadná nákaza, řekla náměstkyně primátora pro školství Jana Feberová (ČSSD). Škola o situaci informuje i na svých webových stránkách.

16:35

Banky dokončují přípravu na poskytování úvěrů podnikům ze záručního programu Covid III. Nyní završují jednání s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou a během několika dní očekávají podpis garanční smlouvy. Vzápětí chtějí spustit formulář na příjem žádostí, ale například Komerční banka tak už učinila. V první vlně očekávají tisíce žádostí.

16:35

Firmy budou moci odložit úhradu sociálních odvodů za květen až červenec, a to na říjen. Z dluhu zaplatí pětinu obvyklého penále za podmínky, že odvedou pojistné, které musí hradit jejich zaměstnanci. Návrh zákona, který to předpokládá, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Možnost odkladu odvodů má podle vlády posílit likviditu zaměstnavatelů, které postihla koronavirová krize.

16:34

Rodiče, kteří nepošlou kvůli zdraví či jiným omezením své děti do otevíraných škol a školek, neztratí nárok na ošetřovné. Dávku budou moci čerpat do letních prázdnin, v předepsaném tiskopisu ale budou muset uvést některý ze zákonem daných důvodů. Změnu dnes podepsal prezident Miloš Zeman, informoval jeho mluvčí. Bez úpravy ošetřovného by rodiče podle zdůvodnění o dávku mohli zejména v případě mateřských škol přijít. Podpora zůstává 80 procent vyměřovacího základu.

16:33

V Jižním Jemenu začíná podle Lékařů bez hranic koronavirová katastrofa.

Válkou zdecimovaný Jemen má podvyživenou populaci, která má jednu z nejnižších imunit proti onemocnění na světě. Pět let trvající konflikt zdevastoval zdravotní systém chudé země.

Vláda sídlící v Adenu od 10. dubna informovala o 180 případech nákazy koronavirem a 30 úmrtích na územích pod svou správou. Húsíové, kteří kontrolují nejlidnatější části země, informovali o čtyřech případech nákazy a jednom úmrtí v hlavním městě Saná.

16:31

Rakouská vláda chce při obnovování turistického ruchu po 29. květnu otestovat na koronavirus co nejvíce zaměstnanců hotelů a ubytovacích zařízení.

Kancléř Sebastian Kurz dnes ujistil, že země bude do testovacích kapacit investovat velké prostředky. Prezident rakouské hospodářské komory Harald Mahrer podle agentury APA řekl, že cílem je celoplošné provádění 65 000 testů týdně. Rakousko se tak chce prezentovat jako mimořádně bezpečná země, což by mělo zahraničním turistům usnadnit rozhodování ve prospěch alpské republiky.

15:46

Italská policie na Sicílii pozatýkala deset lidí, kteří se podle ní podíleli na rozsáhlé korupční síti zneužívající veřejné zakázky ve zdravotnictví. Mezi zatčenými je i muž, který dosud vedl odborný tým zodpovědný za boj s koronavirovou epidemií. Informovala o tom agentura ANSA.

Korupční případ se týká zakázek od roku 2016 v celkové hodnotě téměř 600 milionů eur (přes 16 miliard korun). Obvinění si podle vyšetřovatelů rozdělovali provize za jejich zprostředkování a celkem v jejich kapsách skončily úplatky ve výši 1,8 milionu eur (asi 49 milionů korun).

15:41

V Evropě s covidem-19 zemřelo již více než 170 tisíc lidí. Vyplývá to z dat, která ke dnešku shromáždila agentura AFP. Téměř tři čtvrtiny všech evropských obětí pandemie pochází jen ze čtyř zemí: Británie, Itálie, Francie a Španělska. Na celém světě si pandemie covidu-19 vyžádala již přes 328 tisíc mrtvých.

15:21

Testy potvrdily u dalších 27 lidí nákazu covidem, jež souvisí s ohniskem v Dole Darkov v Karviné. Už jich je ke 150. Hygienici prověří stovky kontaktů.

14:46

Španělsko by se pro zahraniční turisty mělo otevřít v červenci, řekla dnes místopředsedkyně španělské vlády Teresa Riberaová. Oficiální termín ale kabinet zatím nestanovil. Už v pondělí ministr dopravy José Luis Ábalos avizoval, že země se neotevře turistům dříve, než koncem června přestane platit omezení pohybu mezi španělskými provinciemi.

14:59

Fakultní nemocnice Brno ani Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně nakonec od pondělí návštěvy nepovolí, přestože to původně avizovaly. Nejsou schopné dodržet podmínky stanovené ministerstvem zdravotnictví. Mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára řekl, že je například problém zajistit ochranné prostředky, jako jsou například paravány u více pacientů na pokojích. S povolením návštěv zatím počítá Masarykův onkologický ústav a chce k nim přistoupit i Jihomoravský kraj s jeho nemocnicemi, podle radního Milana Vojty (ANO) by ale ocenil zmírnění podmínek.

14:22

Vrácení peněz za letenky zrušených spojů kvůli pandemii koronaviru může trvat i několik měsíců. Jen v Česku přitom jde o letenky za stovky milionů korun. Některým dopravcům chybí pro vrácení plateb hotovost, zákazníkům proto nabízejí vouchery na pozdější lety. Vyplývá to z informací dopravců a prodejců letenek.

13:23

Obyvatelé Slovenska mohou od čtvrtka vycestovat na jeden den do vybraných zemí včetně Česka, aniž by při návratu museli nastoupit do karantény nebo předložit potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus. Policie upozornila zájemce o cestování do ciziny, aby si předem zjistili, zda budou do cílové země vpuštěni. Výraznější zdržení osobní dopravy na hranicích při výjezdu ze Slovenska dopravní servis Stella centra nehlásil.

Výjimku z povinné karantény dostali obyvatelé Slovenska včetně cizinců s pobytem v zemi pod Tatrami pro případ, že se po vycestování do osmi vybraných států vrátí na Slovensko v průběhu 24 hodin.

Dodržování nařízení na hraničních přechodech ověřují policisté. Zájemci o vycestování musí vyplnit formulář, do kterého hlídka zapíše čas překročení hranic a který se zkontroluje při návratu osoby.

13:17 Roman Prymula.

Hygienici by měli zahájit preventivní testování zejména ve větších ubytovnách, kde je největší riziko přenosu nákazy. Vedou se o tom jednání s cizineckou policií. Průběžné testování by měly v těchto místech zvážit i firmy. Opatření podniků pro návrat pracovníků k běžnému provozu by měla počítat s případnou další vlnou nákazy. Na čtvrteční tiskové konferenci Svazu průmyslu a dopravy ČR to řekl epidemiolog a náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.

13:06

Školy v přírodě a jiné vícedenní výlety, které pro děti pořádají školy, se kvůli opatřením proti koronaviru zřejmě budou moct konat až na podzim. Vyplývá to z informací ministerstev školství a zdravotnictví. Podle tiskového oddělení ministerstva školství schválila vláda v pondělí 18. května mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které vícedenní akce škol zakazuje do odvolání. Zotavovací akce pro děti, mezi které školy v přírodě patří, by měly být podobně jako tábory povoleny až od soboty 27. června, tedy de facto až po skončení školního roku, uvedlo dnes tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví.

13:02

Brazílie dál láme rekordy v počtu lidí nakažených koronavirem během jediného dne. Za uplynulých 24 hodin jich přibylo 20 000, a celkem tak má jihoamerická země již téměř 300 000 infikovaných.

Brzy by tak mohla předstihnout Rusko, které má s více než 317 000 infikovaných druhý nejvyšší počet nakažených na světě.

12:37

Itálie se, pokud jde o pandemii covidu-19, dostala z nejhoršího, prohlásil italský premiér Giuseppe Conte. Přísná karanténní opatření v zemi se pomalu uvolňují a podle ministerského předsedy je třeba do nové fáze vstoupit s důvěrou a odpovědností.

Giuseppe Conte
Giuseppe Conte | Foto: Reuters
12:22

Řetězce rychlého občerstvení se připravují na pondělní otevření poboček po 72 dnech. Snižují počty míst v interiérech, například v KFC si budou pracovníci mýt ruce každou půlhodinu, dříve to bylo po hodině. V případě možné kontaminace, například po doteku oblečení, si je půjdou umýt okamžitě, uvedl prezident KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík. V řetězci McDonald´s se instalovala plexiskla.

12:00

Koronavirem se v Íránu nakazilo 10 tisíc zdravotníků. S odvoláním na náměstka ministra zdravotnictví o tom informovala íránská agentura ILNA. Celková íránská bilance mrtvých s covidem-19 je nyní podle americké Univerzity Johnse Hopkinse 7183 lidí. Podle oficiální statistky úřady registrují téměř 127 tisíc infikovaných.

11:40

Jak se vyvíjely počty případů nákazy koronavirem v posledním týdnu? Nejvíc nemocných přibylo v USA, pak v Brazílii a Rusku. Evropa už postupně přestává být současným epicentrem nákazy.

10:54

Britské univerzity v Oxfordu a Brightonu zahájily rozsáhlou studii, která má zjistit, zda mohou mít dva léky proti malárii preventivní účinky proti onemocnění covid-19. Jedním z testovaných léků je i hydroxychlorochin, který podle svých slov preventivně užívá americký prezident Donald Trump. Výsledek studie se očekává na konci letošního roku.

10:45

Počet pacientů s koronavirem, kteří zemřeli, v Rusku překročil hranici 3000. Celkem jich je 3099 poté, co za poslední den komplikacím provázejícím covid-19 podlehlo 127 osob. Nově se nakazilo 8849 lidí, což je o 85 více než o den dříve.

Celkem testy nákazu prokázaly u 317 554 lidí, což je po Spojených státech druhý nejvyšší počet na světě.

10:43

Nevládní organizace Člověk v tísni vyhlásila sbírku SOS svět na pomoc lidem z nejchudších zemí, kteří se kvůli koronavirové pandemii dostali do ještě tíživější situace, než ve které byli před tím, a přišli o zdroje obživy. Organizace ve čtvrtek v tiskové zprávě uvedla, že důsledky nákazy covid-19 jako hlad a podvýživa mohou být v rozvojových zemích mnohem horší než samotná nemoc. Už dřív Člověk v tísni vyhlásil kvůli koronaviru sbírku na pomoc nejohroženějším skupinám lidí v ČR a dosud se v ní sešlo přes 19 milionů korun.

10:17

Takto vypadá jednotka intenzivní péče v brazilském městě Manaus. Brazílie je momentálně nejvíce zasaženou zemí koronavirem v Jižní Americe.

10:16

Tento víkend se na Dole Darkov na Karvinsku, kde vypukla hromadná nákaza koronavirem, chystá další testování zhruba pro 1000 lidí. Podle výsledků se rozhodne o dalších opatřeních. Moravskoslezský kraj kvůli nepříznivému vývoji epidemiologické situace na dole ve svých sociálních a zdravotnických zařízeních nepovolí návštěvy, řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová. Na Dole Darkov covidem-19 onemocněla více než stovka pracovníků i jejich rodinní příslušníci.

10:00

Letní koupaliště Flošna a část plaveckého areálu na Eliščině nábřeží v Hradci Králové otevřou v pondělí 25. května. Kapacita areálů bude kvůli koronaviru omezená, provoz bude možný za přísnějších hygienických pravidel.

09:59 Premiér Andrej Babiš

Roman Prymula bude mít podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jako vládní zmocněnec pro vědu a výzkum ve zdravotnictví nižší plat než jako náměstek na ministerstvu zdravotnictví. Na dotaz novinářů odmítl kritiku opozice, že nově zřizovaný post je "trafika". Babiš to ve čtvrtek řekl na briefingu při návštěvě porodnice U Apolináře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jako náměstek chce skončit Prymula na ministerstvu na konci května. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v minulých dnech řekl, že si neumí jeho další setrvání představit.

09:25

V Libereckém kraji počet uzdravených z nemoci covid-19 stoupl o dva na 176. Ze zjištěných případů se aktuálně v kraji nadále léčí 20 lidí, z toho polovina je z Jablonecka. V karanténě je dalších 71 lidí. 

09:18

Fakultní nemocnice Brno zruší od pondělí ve všech areálech zákaz návštěv. Uvedl to ve čtvrtek mluvčí nemocnice Pavel Žára. Zrušení zákazu návštěv od pondělí už ve středu oznámila většina nemocnic v kraji. Se zrušením zatím vyčkávají městské nemocnice v Brně, a to Nemocnice Milosrdných bratří a Úrazová nemocnice. Řekl to jejich ředitel Pavel Piler. Nemocnice budou dbát na opatření jako dezinfekce prostor a podobně, podrobnosti dolaďují.

08:03

Prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach v rozhovoru pro BBC potvrdil, že pokud se odložené olympijské hry v Tokiu neuskuteční v příštím roce, budou zrušeny. Japonský premiér Šinzó Abe Bachovi řekl, že není žádný plán B pro případ, že by se hry v létě roku 2021 nemohly konat.

07:31

Z megazakázky za 3,7 miliardy korun na dodávku ochranných pomůcek pro Správu státních hmotných rezerv by mohli výrazně těžit také čeští výrobci.

07:21

Zdravotní stav a dodržování bezpečnostních opatření kvůli koronaviru v kolumbijské metropoli Bogotá kontrolují policejní drony. Obyvatelům hlavního města měří teplotu a hlídají, zda se lidé nezdržují ve větších něž povolených skupinách.

Pokud bezpilotní letoun u někoho odhalí možnou horečku, jeho polohu pošle zdravotnickému týmu, který potenciálně nakaženého člověka vyhledá a určí, jestli má další příznaky covidu-19.

Zdravotní stav a dodržování bezpečnostních opatření kvůli koronaviru kontrolují v Bogotě policejní drony.
Zdravotní stav a dodržování bezpečnostních opatření kvůli koronaviru kontrolují v Bogotě policejní drony. | Foto: Reuters
07:04

Čína za uplynulý den oznámila dva další případy nákazy koronavirem, tedy o tři méně než předchozí den. Nově s koronavirem nikdo nezemřel. S odvoláním na prohlášení čínské zdravotnické komise o tom informovala agentura Reuters.

06:48

Pokud se v Číně nezlepší hygienické podmínky prodeje zvířat a veterinární dohled, přijdou další problémy, upozorňuje evoluční virolog Jiří Černý.

06:41

Brazílie za uplynulých 24 hodin zaregistrovala bezmála 20 000 nových případů nákazy, jde o zatím nejvyšší denní přírůstek od propuknutí epidemie v zemi. Zemřelo 888 lidí, oproti úterní rekordní bilanci je obětí méně. S odvoláním na brazilské ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

Koronavirus v chudinských čtvrtích Rio de Janeira.
Koronavirus v chudinských čtvrtích Rio de Janeira. | Foto: Reuters
06:29

V Německu za středu přibylo 745 nových případů nákazy koronavirem, v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo dalších 57 lidí. Vyplývá to ze statistiky německého Institutu Roberta Kocha (RKI).

06:22

Španělští poslanci ve středu těsně schválili páté prodloužení nouzového stavu, který byl v zemi vyhlášen v polovině března. Nově je prodloužen do 7. června.

06:21

Nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve středu po úterním zpomalení opět zrychlil. Potvrzených případů nemoci přibylo 74 na celkem 8721. Stoupl i počet zemřelých lidí nakažených koronavirem, a to o jednoho na 304.

V pondělí přibylo v Česku 111 nových případů covidu-19, což byl nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna, ale v úterý denní nárůst zpomalil na 61 případů. Za pondělním rekordním nárůstem stálo podle epidemiologů ohnisko nákazy mezi horníky OKD na Karvinsku.

19:47

Vzájemné dohody mezi jednotlivými státy Evropské unie by mohly být cestou pro záchranu letní turistické sezóny. Podle chorvatského předsednictví EU to vyplynulo z dnešní videokonference unijních ministrů odpovědných za turistický ruch. Zástupci vlád se dohodli, že se jejich země budou podílet na tvorbě interaktivní mapy s aktuálním vývojem nákazy a platnými omezeními kvůli koronaviru.

19:33

Itálie hlásí za den 161 úmrtí s nemocí covid-19 a 665 nových případů nákazy koronavirem, obě čísla jsou nižší než o den dříve. Celkem šedesátimilionová země eviduje 32 330 úmrtí s covidem-19 a 227 364 potvrzených případů nákazy od února. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na úřad italské civilní ochrany.

19:12

Výběr dnešních událostí ze zahraničí:

 • Na světě se potvrdilo již více než pět milionů případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Vyplývá to z dat specializovaného webu Worldometers.
 • S nemocí covid-19, kterou virus způsobuje, zemřelo na světě podle něj přes 325 000 lidí
 • Řecko zahájí letošní turistickou sezónu 15. června a od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací v zemi
 • V Rusku počet lidí doposud infikovaných koronavirem překročil hranici 300 000
 • Slovensko na hranici s Českem, Maďarskem, Polskem a Rakouskem prodlužuje kontroly až do 26. června
 • Španělsko zavádí povinné nošení roušek
 • Evropská komise upozornila na možnost, že ekonomické dopady pandemie mohou v Česku výrazně zvýšit rozdíly mezi regiony.
 • V Brazílii v úterý zemřelo 1179 lidí s nemocí covid-19, což je doposud nejvyšší denní bilance obětí
19:04

V Praze přibylo od úterního večera 19 nových případů nákazy koronavirem. Od začátku epidemie se v hlavním městě nakazilo 1966 lidí, z nichž se 1146 z nemoci covid-19 už uzdravilo. Počet úmrtí lidí s koronavirem se v metropoli už desátý den v řadě nemění a drží se na 80. Vyplývá to z údajů na webu pražských hygieniků aktualizovaných k dnešním 18:00.

18:46

Výběr dnešních událostí z domova:

 • Premiér Andrej Babiš nabídl odcházejícímu náměstkovi ministra zdravotnictví Romanu Prymulovi post vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví
 • Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na webu mimořádná opatření podle zákona o veřejném zdraví, která budou život v ČR regulovat od 25. května
 • Nárok na ošetřovné budou mít nadále i rodiče, kteří by neposlali kvůli zdraví či jiným omezením své děti do otevíraných škol a školek
 • Senátoři navrhují, aby stát kvůli dopadům epidemie koronaviru poskytl krajům podporu 400 korun na obyvatele a obcím 1000 korun na obyvatele
 • Národní památkový ústav odhaduje, že do konce května ztráta způsobená uzavřením památek dosáhne 125 až 130 milionů korun
 • Na Karvinsku onemocnělo v ohnisku nákazy v Dole Darkov 113 zaměstnanců a nemocných je také dalších šest jejich rodinných příslušníků
 • Počet nově nakažených koronavirem se v Česku ve středu zatím zvýšil o 51 lidí. Nárůst za celé úterý byl 61 případů. Od začátku epidemie se v ČR nakazilo 8698 lidí. Ve středu přibyli dva mrtví, obětí je celkem 304. Z nemoci se dosud vyléčilo 5818 lidí. V zemi tak aktuálně je 2576 nakažených.
18:36

Od 15. června budou moci v Řecku otevřít všechny hotely, včetně sezónních. Už od 1. června se mají v zemi otevřít hotely s celoročním provozem, které byly od března zavřené kvůli pandemii covidu-19.

Premiér Mitsotakis dnes v televizním projevu také oznámil, že návštěvníci budou podrobováni testům na koronavirus a že místní úřady budou dodržovat přísné zdravotnické protokoly. Dodal ale, že by to nemělo "zastínit naše jasné slunce a přírodní krásy Řecka".

Mitsotakis také připomněl, že Řecko mělo relativně nízké počty nakažených i úmrtí v této pandemii. "Udělali jsme z naší země příklad hodný následování ve zvládání této zdravotnické krize," řekl premiér desetimilionové země, v níž se dosud potvrdilo jen 2850 případů nákazy koronavirem. Z toho 166 nakažených zemřelo.

18:22

Návrat žáků do škol může být podle spolku Učitelská platforma pro řadu dětí psychicky velmi náročný. Příčinou může být jejich izolace v posledních dvou měsících, chybějící kontakt s kamarády i rozdělení školních kolektivů do skupin, které nemusí kopírovat složení tříd. Učitelé sdružení v platformě se proto domnívají, že by ministerstvo mělo školy metodicky i personálně podpořit, aby mohly dětem pomoct se s důsledky uzavření škol vyrovnat. ČTK to řekla předsedkyně spolku Petra Mazancová.

18:14

Počet nově nakažených koronavirem se v Česku dnes zatím zvýšil o 51 lidí. Nárůst za celé úterý byl 61 případů. Od začátku epidemie se v ČR nakazilo 8698 lidí. Dnes přibyli dva mrtví, obětí je celkem 304. Z nemoci se dosud vyléčilo 5818 lidí. V zemi tak aktuálně je 2576 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.

18:08

O 363 mrtvých stoupla za den oficiální britská bilance covidu-19, celkově je hlášeno 35 704 obětí. Nový přírůstek je skoro o 200 nižší než úterní.

18:07

Speciální opatření budou platit při doplňovacích senátních volbách na Teplicku. Lidé si kvůli ověření totožnosti budou muset sejmout roušku. Volebních komisařů je dostatek. Novinářům to dnes řekla Radka Senftová z teplického magistrátu. O novém senátorovi, který nahradí zesnulého Jaroslava Kuberu (ODS), rozhodnou voliči na začátku června.

17:58

Řecko zahájí letošní turistickou sezónu 15. června a od 1. července budou možné přímé mezinárodní lety do turistických destinací v zemi, oznámil dnes řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Podle deníku Kathimerini budou zdravotníci provádět testy na koronavirus na letištích.

17:50

V zemích postiženým covidem-19 by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) mohla být častější vzácná Kawasakiho nemoc postihující děti. Vědci, kteří ji a další podobné syndromy zkoumají, by se měli zaměřit na imunitní odpověď na virové spouštěče této nemoci, napsal SZÚ na webu. Teorii o tom, že zvýšený výskyt tohoto zánětlivého onemocnění u dětí souvisí s prodělanou infekcí koronavirem publikovali italští vědci. Zaměřit se na ni chce i Světová zdravotnická organizace (WHO).

17:49

Francouzský systém zdravotnictví projde hlubokou reformou, která by ho měla učinit odolnějším v době krizí. Po zasedání francouzské vlády to dnes oznámil ministr zdravotnictví Olivier Véran. Po kritice spojené se zvládáním koronavirové epidemie přiznal, že současné zdravotnictví ve Francii trpí četnými nedostatky.

Zdravotnictví "zažije obnovu", citovala Vérana agentura DPA. Podle něj by mimo jiné měly růst platy personálu v nemocnicích a pečovatelských domech. "Vzkaz lékařského personálu je slyšet," dodal.

17:46

Koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19, se nakazilo už na 20 000 amazonských indiánů. Informovala o tom dnes agentura Europa Press s odvoláním na Panamerickou zdravotnickou organizaci (OPS), která vyzvala k větší ochraně domorodého obyvatelstva Amazonie. OPS též vzkázala brazilské vládě, že nedoporučuje používat na covid-19 hydroxychlorochin ani chlorochin. V reakci na nedávnou kritiku Světové zdravotnické organizace (WHO) od amerického prezidenta Donalda Trumpa OPS uvedla, že doufá v pokračování spolupráce s USA.

17:13

Doprava v Praze se v pracovní dny postupně vrací do stavu před omezeními kvůli nemoci covid-19. V centru i na okraji v uplynulém týdnu opět vzrost počet aut. Proti stavu před koronavirem je aut v centru o 6,8 procenta a na okraji o 7,3 procenta méně. Minulý týden to bylo o osm, resp. 10,3 procenta a před dvěma týdny o 18,7 a 16,4 procenta méně. Nejvytíženější ze sledovaných míst je ulice V Holešovičkách a některými ulicemi již projede víc aut než před pandemií. Vyplývá to ze zprávy Technické správy komunikací.

17:12 Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí na jednání vlády navrhne, aby kadeřníci, manikérky a pedikérky už nemuseli nosit ochranné štíty. Řekl to serveru iDNES.cz. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) bude o tomto opatření jednat s epidemiologickou komisí. Kadeřníci a další podobné profese musí nyní nosit roušku i štít, řada z nich to ale kritizuje.

15:54

Zaměstnance v sociálních službách, které zřizuje, nechává Zlínský kraj na nemoc covid-19 otestovat každých 14 dní. Využívá k tomu rychlotesty. Dosud otestoval na 6000 zaměstnanců domovů pro seniory, domovů se zvláštním režimem, domovů pro osoby se zdravotním postižením a pobytových odlehčovacích služeb, sdělila dnes v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Adéla Kousalová. Podle krajské radní Michaely Blahové (KDU-ČSL) se dosud potvrdila nákaza u čtyř zaměstnanců pobytových sociálních služeb a dvou pečovatelek terénních sociálních služeb.

15:54

Mládežnickým organizacím, jako jsou třeba skauti, pionýři nebo hasiči, chybí návod, jak by měly postupovat při uvolňování opatření proti koronaviru. Česká rada dětí a mládeže proto požádala ministerstvo školství, aby pro ně pravidla upřesnilo. Podle mluvčí ministerstva školství Anety Lednové mohou při dodržení povinných opatření od 11. května pořádat akce v počtu do 100 lidí. Pravidla pro školy nebo střediska volného času pro ně neplatí, podle úřadu se jimi ale mohou inspirovat.

16:25

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) ukončil účinnost varování, které vydal v polovině dubna. Hrozba kybernetických útoků na české zdravotnictví a další oblasti podle úřadu klesla na běžnou úroveň. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí úřadu Radek Holý.

"Situaci samozřejmě nadále sledujeme a jsme připraveni včas reagovat na náznak jakékoli hrozby pro systémy nezbytné pro chod státu, ale hrozba vlny rozsáhlých útoků, před kterou jsme v polovině dubna varovali, je v tuto chvíli podle našich informací za námi," uvedl ředitel NÚKIB Karel Řehka.

15:52

Základní umělecká škola v Horním Slavkově na Sokolovsku dnes uspořádala koncert pro seniory s názvem Pod okny. Při akci, která se uskutečnila pod okny pečovatelského domu, zahráli vyučující ZUŠ během hodiny řadu známých lidových písní.

15:31

Dnes jmenovaný předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy zvažuje, že by soud mohl vydat stanovisko, za jakých okolností je možné úspěšně žalovat stát kvůli náhradám za omezení, která vláda vyhlásila kvůli koronavirové epidemii. Novinářům to řekl po svém jmenování na Pražském hradě. Krok by podle něj mohl eliminovat žaloby, které by neměly šanci na úspěch.

15:25

Pokud Spojené státy jako první vyvinou vakcínu proti covidu-19, budou mít povinnost sdílet ji se zbytkem světa. Agentuře AFP to dnes řekl šéf amerického Národního ústavu zdraví (NIH) Francis Collins. Vláda prezidenta Donalda Trumpa však bude chtít vyrobit přednostně dávky pro Američany.

15:32

Nárok na ošetřovné budou mít dál i rodiče, kteří nepošlou kvůli zdraví či jiným omezením své děti do otevíraných škol a školek. Senát to schválil. Horní komora Parlamentu také podpořila dložení na říjen úhradu sociálních odvodů za květen až červenec, z dluhu firmy zaplatí nižší penále. 

15:25

V Jižní Koreji dnes do školních lavic znovu usedli žáci posledních ročníků středních škol. Návrat ke klasické výuce v 75 školách ale překazilo, že se virus ráno prokázal u dvou studentů ve městě Inčchon nedaleko Soulu, a vzdělávací instituce se tak téměř okamžitě rozhodly znovu zavřít kvůli obavám, že nebudou schopny zajistit bezpečnost.

15:03

Tuzemští železniční a autobusoví dopravci hledají během koronavirové krize úspory, snižují proto některé náklady. Chtějí tak alespoň částečně pokrýt stamilionové ztráty z krize. Vedle redukce spojů jde například o mzdové úspory či snižování administrativy. Dopravci také šetří na pojištění strojů, například Leo Express pojistné vlaků změnil. Celkově tím dopravci ušetří jednotky maximálně nižší desítky milionů.

14:42

Na světě se potvrdilo už více než pět milionů případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, uvedl web Worldometers. S covidem-19 zemřelo přes 325 tisíc lidí.

14:28

O dotaci Ústeckého kraje pro drobné živnostníky, jejichž činnost ztížila pandemie koronaviru, byl velký zájem. O 25.000 korun mohli žádat od 11. května. Po deseti dnech eviduje krajský úřad 4700 žádostí a šanci mají už pouze lidé na Lounsku. Kraj rozdělí 70 milionů korun.

14:26

Nizozemec, který pracoval na kožešinové farmě, se zřejmě nakazil koronavirem od chovaných norků. V dopise zaslaném poslancům nizozemského parlamentu to uvedla ministryně zemědělství Carola Schoutenová. Vědci na definitivním potvrzení případu ještě pracují, přesto vláda vyzvala majitele kožešinových farem, aby své provozy předčasně uzavřeli.

Foto: Aktuálně.cz
14:24

Více než 100 členů italské mafie požádalo a dostalo sociální příspěvek určený nejchudším občanům. Informovala o tom dnes s odkazem na italskou policii agentura AFP. Mezi 101 vybranými členy mafie figurují velmi bohatí lidé, a to i ti z okruhu šéfa kalábrijské organizace 'Ndrangheta Roberta Pannunziho.

14:14

Senát umožnil vládě delší lhůty pro přípravu a předložení návrhu státního rozpočtu na příští rok. Prodloužení lhůt je nutné kvůli ekonomickým dopadům epidemie koronaviru. K vládnímu návrhu zákona, který lhůty prodlužuje, dnes nepřijal žádné usnesení. Zákon neschválil, ale ani nezamítl. Zákon tak dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

14:13

Jaká je situace na Slovensku:

 • Mohou se už konat kulturní akce pro maximálně 100 lidí.
 • Diváci v kinosálech musí mít dvoumetrové rozestupy.
 • V obchodech připadá na každého návštěvníka 15 metrů čtverečních místo dosavadních 25.
 • Restaurace mohou podávat jídlo i ve svých vnitřních prostorách, ale musí dodržovat rozestupy mezi stoly.
 • Roušky už nejsou povinné při pohybu mimo uzavřené prostory a při dodržování alespoň pětimetrových rozestupů.
 • Zavřená zůstávají wellness a fitness centra, plovárny, noční kluby a kasina.
Igor Matovič, nový slovenský premiér.
Igor Matovič, nový slovenský premiér. | Foto: Reuters
14:07 Roman Prymula.

Premiér Andrej Babiš (ANO) diskutuje s odcházejícím náměstkem ministra zdravotnictví Romanem Prymulou o jeho možném působení na úřadu vlády. Nechce, aby Prymula opustil státní služby. Babiš to řekl serveru iDNES.cz. S ministrem Adamem Vojtěchem (za ANO) si Prymula "úplně nesedli", řekl premiér.

Prymula oznámil, že chce funkci náměstka pro zdravotní péči opustit na konci května. Odchod zvažoval už v březnu, k tomu, aby zůstal, ho přesvědčil Babiš po nástupu epidemie koronaviru. Vojtěch řekl České televizi, že si Prymulovo setrvání ve funkci nedokáže představit. Vadí mu jeho výroky v médiích a to, že s ním tyto věci neřeší osobně.

"Já s panem profesorem diskutuji o nějaké jeho další roli, v rámci jeho dalšího působení na úřadu vlády. Protože v tom zdravotnictví máme strašně moc projektů, které chci realizovat," řekl serveru Babiš. Mluví také o "velice dobré komunikaci" s Prymulou. Náměstek dřív naznačil, že má nabídky ze soukromého sektoru.

13:58

Zaměstnanost v polském podnikovém sektoru se v dubnu kvůli koronaviru meziročně snížila o 2,1 procenta na 6,259 milionu osob. Zaznamenala tak nejprudší pokles od listopadu 2009. Oznámil to dnes polský statistický úřad. Analytici očekávali pokles jen o 0,5 procenta, uvedla agentura Reuters.

13:53

Místopředseda lidovců Jan Bartošek (KDU-ČSL) vyzval dopisem premiéra Andreje Babiše (ANO) a ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO), aby se s ním sešli kvůli kompenzačnímu bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a malé společnosti s ručením omezeným. Novinářům to řekl při dnešní tiskové konferenci. Zástupci obcí a krajů kritizují, že jim kvůli vládnímu opatření klesnou daňové příjmy. Podle Bartoška by se tomu mohlo předejít, kdyby stát peníze vyplácel jako příspěvek pro fyzické osoby.

14:08 Premiér Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš s Romanem Prymulou diskutuje o jeho působení na úřadu vlády, řekl serveru iDNES.cz. Nechce, aby opustil státní službu. S Vojtěchem si nesedli, uvedl.

13:45

Podobně jako do jiných zemí i do Japonska přestávají kvůli koronavirové krizi jezdit zahraniční turisté. V dubnu jich tuto zemi navštívilo odhadem jen asi 2900, což je meziroční pokles o 99,9 procenta. V zemi by kvůli dopadům opatření na omezení pandemie mohlo přijít o práci až 3,01 milionu lidí, více než za finanční krize v roce 2009. Informovala o tom dnes agentura Kjódó.

13:24

Současné tápání v otázce znovuotevření škol, volání po výrazných reformách vzdělávacího systému a přesunu významné části výuky do online prostoru jsou velmi nebezpečné. Na webu Západočeské univerzity (ZČU) to dnes uvedl rektor Miroslav Holeček. Pokud se politici začnou zaobírat otázkou, jestli by neměl být vzdělávací systém založen více na dobrovolnosti, řítí se podle něj země do velkého problému.

13:11

Město Karlovy Vary si chce vzít úvěr zhruba půl miliardy korun na financování investic v následujících letech. Chce tak překlenout dobu, kdy se kvůli dopadům koronavirové krize výrazně sníží příjmy města. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Karlových Varů Tomáš Trtek (ANO).

13:03

Slovensko o dalších 30 dnů, tedy do 26. června, prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Maďarskem, Polskem a Rakouskem. Rozhodla o tom dnes vláda, která do seznamu otevřených hraničních přechodů nově zařadila železniční přechody. Bratislava kvůli koronaviru zhruba od poloviny března až na výjimky neumožňuje vstup cizincům do země, podle dřívějšího vyjádření šéfa diplomacie Ivana Korčoka chce ale do poloviny června rozhodnout o tom, zda otevře hranice s Českem a Rakouskem.

13:00

Čínská společnost Lenovo Group, která je největším výrobcem osobních počítačů na světě, kvůli potížím souvisejícím s koronavirovou krizí zaznamenala prudký pokles čtvrtletního zisku. Firma dnes oznámila, že její čistý zisk se ve čtvrtém finančním čtvrtletí propadl o 64 procent na 43 milionů dolarů (1,1 miliardy Kč). Upozornila nicméně, že poptávku po jejích produktech by nyní mělo podporovat rostoucí využívání práce z domova.

13:00

Po více než dvouměsíční pauze kvůli koronaviru se 25. května otevře pro veřejnost 14 zpřístupněných jeskyní provozovaných Správou jeskyní ČR. Návštěvníci budou moci na prohlídku pouze s ochranou dýchacích cest, u vstupu v pokladnách bude připravena dezinfekce. Novinkou je možnost koupit si předem elektronickou vstupenku. Vzhledem k nutnosti dodržet rozestupy a užším prostorům v některých jeskyních bude v řadě z nich počet lidí v prohlídce omezen.

12:48

Ekonomické dopady současné pandemie mohou výrazně zvýšit rozdíly mezi jednotlivými regiony v České republice. V jarním balíčku hospodářských doporučení na to dnes upozornila Evropská komise. Všechny unijní země by se teď podle Bruselu měly soustředit na investice do zdravotnictví a na pomoc zasaženým firmám a zaměstnancům. Obvyklé výzvy k dodržování fiskálních pravidel nechala komise tentokrát stranou.

12:33

Počet aktivních případů infekční nemoci covid-19 v Rakousku klesl pod 1000 na 838. Dohromady země podle středečních statistik rakouského ministerstva vnitra dosud evidovala 16 281 případů a 633 zemřelých.

V alpské republice, která uvažuje o otevření svých hranic od příštího měsíce i pro turisty, se už 14 882 lidí infekce zbavilo. V Rakousku bylo dosud na přítomnost koronaviru SARS-CoV-2 testováno 379 592 osob.

12:27

Národní památkový ústav (NPÚ) odhaduje, že do konce května ztráta způsobená uzavřením památek dosáhne 125 až 130 milionů korun. Na dnešní tiskové konferenci to řekla generální ředitelka úřadu Naďa Goryczková. Rok přitom podle ní začal z ekonomického hlediska dobře, za první dva měsíce z pětiny památek, které jsou otevřené celoročně, byly výnosy meziročně o 1,5 milionu korun vyšší. Od 10. března ale byla stovka státních památek uzavřená. V pondělí 25. května se otevírají interiéry památek, úřad uvažuje o tom, že hlavní návštěvnickou sezonu prodlouží.

12:19

V Bretani na severozápadě Francie se po víkendovém otevření opět uzavře několik pláží. Starostové tří bretaňských obcí si stěžují na nezodpovědné chování některých výletníků a obávají se, že by se u nich mohl rozšířit koronavirus. Jde o pláže u obcí Damgan, Billiers a Erdeven, které leží na pobřeží Atlantského oceánu jihozápadně od bretaňské metropole Rennes.

12:26

Domažlice 1. června znovu otevřou svůj modernizovaný a rozšířený krytý bazén. Veřejnost i sportovci ho začali užívat koncem loňského listopadu po šestnáctiměsíční přestavbě za 300 milionů korun. Po čtvrt roce ale muselo jedenáctitisícové město nové akvacentrum s plaveckým bazénem uzavřít kvůli pandemii koronaviru. První den bude určený pro návštěvníky do 15 let, kteří budou mít vstup zdarma, řekl dnes jednatel správy sportovních zařízení Dalibor Kubů. Od června bude provoz standardní.

12:15

Slovensko ode dneška zrušilo další omezení, která zavedlo kvůli šíření koronaviru. Uvolnění karanténních opatření se vztahuje třeba na velká obchodní centra, restaurace mohou podávat jídlo i ve svých vnitřních prostorách a volnější pravidla platí pro nošení roušky. Například velká kina ani Slovenské národní divadlo ale zatím běžný provoz neobnovují.

12:12

Necelé dvě třetiny středních škol zřizovaných Moravskoslezským krajem vyučují na dálku všechny předměty, případně pouze s omezením výchov, jako jsou zpěv, kreslení nebo tělocvik. Vyplývá to z dotazníků, které kraj zaslal svým školám, řekla dnes mluvčí kraje Nikola Birklenová.

12:11

Kdy a za jakých podmínek se budou moct znovu konat veletrhy, by mělo být jasno do konce května. Vyplynulo to z úterní videokonference mezi epidemiology, zástupci ministerstva zdravotnictví, ministerstva průmyslu a Veletrhů Brno. Jde o nejzazší termín pro možnou přípravu Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, řekl mluvčí Veletrhů Brno Jaroslav Bílek. Veletrh se má konat začátkem října.

12:09

Rada města Ústí nad Labem se dohodla, že v rámci úsporných opatření zruší komise rady, vyjma komise majetkové a prevence kriminality. K 31. květnu tak zanikne šest komisí, které si ročně vyžádaly náklady 1,4 milionu korun. Rada také schválila změny organizačního řádu magistrátu. K 1. září budou čtyři odbory zrušeny, vzniknou dva nové. O zaměstnání tím přijde deset lidí, magistrát má aktuálně 417 pracovníků.

12:00

Senátní ústavně-právní výbor dnes podpořil beze změn vládní předlohu, podle které by firmy mohly odložit na říjen úhradu sociálních odvodů za květen až červenec. Z dlužné částky by platily pětinu obvyklého penále za podmínky, že odvedou pojistné, které musí hradit jejich zaměstnanci. Senátoři budou návrh zákona, který kabinet předložil kvůli koronavirové krizi, schvalovat odpoledne.

11:52

Přes pět milionů roušek, skoro čtyři miliony párů rukavic, ale také stovky tisíc respirátorů získal Jihomoravský kraj za dobu nouzového stavu kvůli koronaviru. Ochranné pomůcky dostal z centrální distribuce, získal darem nebo nakoupil ze svého rozpočtu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Náklady kraje na boj s koronavirem činily podle ní na konci nouzového stavu asi 28 milionů korun. Nouzový stav byl od půli března, neplatí od pondělí.

11:49

Asi dvacítka zemí chce s pandemií koronaviru bojovat tak, že využije ke sledování nákazy digitální technologie. Česko patří společně s Rakouskem mezi první evropské státy, ve kterých funguje mobilní aplikace na dohledání kontaktu nositeli viru. Takzvaná eRouška bude podle českého ministerstva zdravotnictví od příštího týdne součástí chytré karantény. Jak podobné aplikace fungují ve světě?

11:46

Výpadek v tržbách v gastronomickém odvětí bude činit zhruba 20 miliard korun, odhaduje společnost Edenred, která provozuje stravenkové karty Ticket Restaurant. Výpadek spočítala tak, že podle údajů o transakcích její stravenkovou kartou klesly za osm týdnů uzavření tržby o 80 procent. Gastrosegment pak měl roční tržby za zhruba 154 miliard Kč. Stravenkové firmy spouštějí akce na podporu oboru, nabízejí "obědy zdarma".

11:46

Krajská hygienická stanice ve Zlíně zrušila ode dneška v Napajedlech na Zlínsku opatření, která měla zamezit šíření onemocnění covid-19 ve městě. Uvedla to dnes na svých webových stránkách. Opatření platilo od 23. dubna, v bytových domech se musely denně dezinfikovat společné prostory. Nákaza se ve městě objevila u personálu prodejny potravin, odkud se rozšířila mezi zákazníky a jejich rodinné příslušníky. Prodejna byla uzavřena. Ve městě s více než 7000 obyvateli bylo přes 40 potvrzených případů nákazy koronavirem.

11:45

Vedení stotisícového Hradce Králové chce mezi místní podnikatele rozdělit deset milionů korun z fondu na podporu podnikání. Jde o další snahu radnice zmírnit dopady způsobené nouzovým stavem kvůli koronaviru, jde o součást programu Antivirus. Novinářům to dnes po zasedání rady města sdělili zástupci radnice. Přijímání žádostí začne, jakmile to odsouhlasí městské zastupitelstvo. Zastupitelé by o tom měli jednat koncem května. Žádosti by pak mohli podnikatelé podávat do 12. června.

10:58

Sdružení dopravních podniků ČR se připojilo k žádosti 88 dopravních podniků evropských měst o finanční podporu EU. Vyzývají evropské instituce, aby zahrnuly sektor městské veřejné dopravy do unijního plánu na řešení dopadů koronavirové krize. Silně zasáhla dopravní podniky napříč Evropou, pokles počtu cestujících dosahuje někde až 90 procent, přičemž zachování veřejné dopravy je pro fungování ekonomiky naprosto nezbytné.

10:57

Počet cestujících ve vlacích každým týdnem postupně roste. V současné době je poptávka na přibližně 30 až 40 procentech původního stavu před koronavirovou krizí. Spolu s tím dopravci plánují obnovování dalších spojů, do plného rozsahu by se provoz měl vrátit během června. V období vrcholu pandemie koronaviru v ČR se počet cestujících ve vlacích propadl na zhruba desetinu původního stavu, zrušena proto byla většina spojů.

10:57

V Ústeckém kraji počet nákaz novým typem koronaviru od pondělka stagnuje, k dnešnímu dni je stále 530 případů. Vyplývá to z dnešních údajů ministerstva zdravotnictví.Hygienici čekají na výsledky testů lidí v karanténě v domově pro zdravotně postižené na Děčínsku a v dětském domově na Teplicku. V karanténě zatím zůstávají zaměstnanci a pacienti jednoho oddělení ústecké Masarykovy nemocnice.

10:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo na webu mimořádná opatření podle zákona o veřejném zdraví, která budou život v ČR regulovat od 25. května. Týkají se například provozu škol, restaurací, hotelů, lázní, nemocnic, sociálních služeb, velkých akcí či nošení roušek. Platit budou do odvolání. Oficiálně tak zakotvují pravidla pro obnovování provozu v době ustupující epidemie covidu-19, která úřad představil minulý pátek. Další uvolnění, například zvýšení počtu účastníků velkých akcí, je naplánováno na 8. června. V červnu by se na základě dohod s dalšími zeměmi měly také otevírat hranice.

10:44

Zveřejnění firem, včetně jejich skutečných majitelů, které uspěly v úvěrovém programu COVID III, není porušením bankovního tajemství. Vyplývá to z vyjádření České národní banky, o kterém dnes informovaly Hospodářské noviny.

10:26

V Rusku počet lidí infikovaných koronavirem překročil hranici 300 tisíc. Denní přírůstek uzdravených přitom poprvé překročil počet nově nakažených. Během uplynulý 24 hodin testy potvrdily 8764 nových případů nákazy, což je v květnu zatím nejnižší počet. Úmrtí spojená s koronavirem v úterý vyskočila z pondělních 115 na 135.

10:15

Za přepravu zakoupeného zdravotnického materiálu z Číny potřebného pro zvládnutí epidemie koronaviru zaplatil stát dceřiné firmě China Eastern Airlines 708 milionů korun. Vyplývá to z údajů ministerstva vnitra poskytnutých na základě zákona o svobodném přístupu k informacím, napsal dnes server Zdopravy.cz. V částce za letecký most nejsou zahrnuty přílety nákladního Ruslanu nebo přeprava materiálu z Číny letouny Smartwings a ČSA.

10:11

Situace Markéty Pilné a jejího syna Marka se s nástupem pandemie zdramatizovala a odhalila vážná rizika celého systému. Matka syna s autismem a mentálním handicapem přišla o práci a přes noc se ocitla bez pobytového zařízení pro syna, ale i bez možnosti jakékoliv podpory od státu.

 

10:06

V Jihomoravském kraji přibyly od úterního večera dva nové případy nemoci covid-19. Celkem je tak v kraji od začátku pandemie k dnešnímu ránu 515 potvrzených případů. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně leží na umělé plicní ventilaci jedna žena ve vážném stavu, dostává lék remdesivir.

09:42

V Libereckém kraji za poslední čtyři dny testy neodhalily žádný nový případ nemoci covid-19. Od začátku pandemie je v kraji 200 zjištěných případů, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Drtivá většina nemocných se již uzdravila, nemocných zůstává podle údajů Krajské hygienické stanice v Liberci 22 lidí. V souvislosti s koronavirem zemřeli v kraji v minulých týdnech čtyři senioři, kteří měli jiné vážné zdravotní obtíže.

09:40

Britský výrobce leteckých motorů Rolls-Royce kvůli dopadům koronaviru na letectví zruší nejméně 9000 pracovních míst, což je zhruba 17 procent z celkových asi 52 000 pozic. Doufá, že tak ročně ušetří asi 1,3 miliardy liber (téměř 40 miliard Kč). Firma to uvedla ve svém dnešním sdělení a částečně potvrdila dřívější informace médií. Oznámený počet rušených míst je ale o 1000 vyšší.

09:32

Ve Zlínském kraji nepřibyl k dnešnímu ránu žádný případ nákazy koronavirem, od začátku epidemie je jich 343. Vyplývá to z informací krajské hygienické stanice k dnešním 09:00. V úterý i pondělí přibyl vždy jeden případ nákazy. Vyléčených je nadále 259, v úterý byli tři nově vyléčení, v pondělí šest. V souvislosti s onemocněním covid-19 zatím zemřeli dva obyvatelé kraje.

09:30

Školy by po karanténě nikoho neměly nechat propadnout, neměly by známkovat. Bylo by to nespravedlivé. Učitelé (ti dobří to vědí) mají chápat, že všechny děti prožily něco výjimečného a mnohé zažívaly dlouhodobé trauma.

09:24

Španělská vláda dnes nařídila povinné nošení roušek pro všechny lidi starší šesti let. Týká se to podle agentury Reuters hlavně vnitřních veřejných prostor. V případě vnějších Španělé musejí mít roušku jenom tehdy, pokud nebude možné udržet si od ostatních aspoň dvoumetrový odstup.

09:24

Středočeský kraj by měl podle opozičního hnutí STAN odškodnit cestující ve veřejné dopravě s dlouhodobou předplatní jízdenkou, kteří ji během nouzového stavu kvůli omezení pohybu obyvatel nemohli plně využít. Roční kupony by měly být prodlouženy o 30 dnů, čtvrtletní alespoň o týden, uvedlo dnes hnutí v tiskové zprávě.

09:04

Na Karvinsku onemocnělo v ohnisku nákazy v Dole Darkov 113 zaměstnanců a nemocných je také dalších šest jejich rodinných příslušníků. Počet nemocných členů rodiny se ale podle hygieniků zřejmě ještě zvýší. Kvůli hromadné nákaze nařídili hygienici v dole rozsáhlé testování. Při něm se podařilo odhalit devět desítek nakažených covidem-19. V karvinských dolech pracuje zhruba 8400 lidí.

"Od 18. května, kdy bylo odebráno celkem 791 vzorků, to znamená, že stěr byl proveden u 791 zaměstnanců, bylo z tohoto počtu 88 pozitivních zaměstnanců OKD a dva bánští záchranáři Dolu Darkov," uvedl mluvčí moravskoslezských hygieniků Radim Mudra. Podle něj ale testy bánských záchranářů nebyly součástí plošného testování v dole.

08:49

Nizozemec Rem Koolhaas, který získal Pritzkerovu cenu za architekturu, je zapřisáhlý kritik nynější podoby letišť, protože podle něj ztratila svůj původní smysl. Teď, v době koronaviru, svou kritiku rozšířil - domnívá se, že je třeba znovu promyslet a přeorganizovat podobu mnoha veřejných prostor. A týká se to i měst, zejména těch, jejichž smyslem se postupně stala jen atraktivita pro návštěvníky. O Koolhaasových názorech napsal americký časopis Time.

08:02

Nejmenovaný hráč a dva členové realizačního týmu Watfordu jsou mezi šesticí nakažených koronavirem, které odhalila první vlna testování ve fotbalové Premier League. Pozitivní na covid-19 je také asistent trenéra Burnley Ian Woan. Zbývající dva případy zůstaly pro veřejnost neidentifikované, týkají se ale jednoho klubu.

07:50

 

Žádné mačkání se u odbavení na letišti ani při vystupování z letadla, malý nebo vůbec žádný výběr jídla na palubě, rouška na obličeji a nutnost více času na přestup. Letadla se po prvním úderu pandemie koronaviru pomalu vracejí na nebe, ale na letištích a palubách si pasažéři musí zvyknout na řadu nepříjemných novinek.

 

06:26

Indonésie by mohla v důsledku karanténních opatření zavedených kvůli koronaviru zaznamenat babyboom s více než 400 000 novorozeňaty nad běžný roční průměr. Na jejich početí může mít svůj díl jak nucené setrvávání doma, tak omezený přístup k antikoncepci, napsala agentura AFP.

"Spousta lidí respektovala vládní nařízení zůstat doma a nevycházet, s výjimkou naléhavých případů. A myslím, že mnoho z nich nepokládá antikoncepci za naléhavou záležitost," řekl šéf BKKBN Hasto Wardoyo.

06:00

Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem v Česku v úterý po rekordním pondělku zmírnil. Přibylo jich 61 na celkových 8647, nárůst tak byl oproti pondělku téměř o polovinu nižší. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Počet zemřelých v úterý stoupl o dva na 302. Množství lidí vyléčených z covidu-19 podle revidovaných údajů ministerstva stagnovalo na 5726.

05:50

Na komplikace související s nákazou koronavirem zemřela ve Spojených státech ve věku 100 let Annie Glennová, která byla vdovou po prvním Američanovi na oběžné dráze Johnu Glennovi. V noci na dnešek o tom informovala agentura DPA. Glenn zemřel v roce 2016 ve věku 95 let.

Foto: NASA
05:40

V úterý poprvé denní počet obětí v Brazílii překročil tisícovku. Oproti údajům za pondělí, kdy zemřelo 674 lidí s covidem-19, je to skokový nárůst takřka o dvojnásobek.

05:30

V Brazílii v úterý zemřelo 1179 lidí s nemocí covid-19, což je doposud nejvyšší denní bilance obětí. V noci na středu to oznámilo brazilské ministerstvo zdravotnictví. Brazílie s asi 210 miliony obyvatel je nejhůře zasaženou zemí Jižní Ameriky, na komplikace související s nákazou koronavirem zde dosud zemřelo 17. lidí.

23:10

Americký prezident Donald Trump dnes podepsal exekutivní nařízení, kterým stanovuje federálním agenturám odstranit všechny postradatelné regulace bránící hospodářské obnově po pandemii nemoci covid-19. Informovala o tom agentura Reuters. Viceprezident Mike Pence mezitím prohlásil, že všech 50 států USA již nějakým způsobem začalo s otevíráním ekonomik. Nezávislý Rozpočtový úřad Kongresu (CBO), který zákonodárcům poskytuje ekonomické analýzy, odhaduje, že americké hospodářství se na předkrizové hodnoty vrátí až po nadcházejícím roce.

22:36

Akcie ve Spojených státech pozdě odpoledne smazaly zisky způsobené hospodářskými výsledky některých maloobchodních firem a uzavřely se ztrátou. Investoři se zaměřili na zprávu, která zpochybňuje výsledky nedávné studie z počátečního testování vakcíny na covid-19.

Index Dow Jones klesl o 390,51 bodu, tedy 1,59 procenta, na 24.206,86 bodu. Širší index Standard & Poor's 500 se snížil o 30,97 bodu, čili 1,05 procenta, na 2922,94 bodu. Index technologického trhu Nasdaq oslabil o 49,72 bodu, neboli 0,54 procenta, na 9185,10 bodu.

22:03

V Turecku za poslední den přibylo 1022 případů nákazy koronavirem, což je nejnižší denní nárůst od 25. března. Také denní počet zemřelých s covidem-19 byl dnes v Turecku rekordně nízký, za den úřady registrovaly 28 úmrtí, což je nejméně od 29. března.

21:26

Hranice mezi Spojenými státy a Kanadou zůstane s výjimkou nezbytných cest uzavřená přinejmenším do konce června. Dnes to podle televize CBC oznámil kanadský premiér Justin Trudeau, podle kterého se Kanada s USA dohodly na prodloužení uzavírky o další měsíc v rámci protikoronavirových opatření.

21:09

Francouzská vláda dnes ohlásila 125 nových úmrtí pacientů hospitalizovaných kvůli nákaze koronavirem. Zároveň ale po analýze dat od regionálních orgánů snížila o 342 počet obětí covidu-19 v domovech důchodců, celková bilance epidemie tak od pondělka klesla z 28.239 na 28 022 mrtvých. 

20:51

Egyptské úřady za dnešek zaznamenaly 720 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2, což je nejvyšší počet během jediného dne od února, kdy se tato infekce způsobující nemoc covid-19 v severoafrické zemi objevila. 

20:46

Covidem-19 se ve středních Čechách dosud nakazilo 1010 lidí, v pondělí přibylo osm nových případů. Nyní je v regionu 217 nakažených, vyléčilo se 771 nemocných, za pondělí přibylo 19 vyléčených. Přibylo jedno úmrtí, s nemocí covid-19 tak zemřelo v regionu 22 lidí.

20:02

 Praze přibylo od pondělního večera deset nových případů nákazy novým koronavirem. 

20:02

Ve Švédsku v posledních dnech v denním průměru po přepočtení na milion obyvatel zemřelo nejvíce lidí s covidem-19 v Evropě. Švédské úřady v boji proti pandemii zvolily ve srovnání s mnoha dalšími zeměmi světa liberální přístup. 

19:52

Koronavirus SARS-CoV-2, který vyvolává onemocnění covid-19, se v Číně začal šířit loni v prosinci. Dalším ohniskem nákazy se stala Evropa a Spojené státy. Celkový počet dosud potvrzených případů ve světě se už přiblížil hranici pěti milionů, podle serveru Worldometer nyní činí 4,9 milionu. Ve světě už zemřelo téměř 323 000 lidí s potvrzenou nákazou tímto koronavirem a přes 1,9 milionu lidí se z této nákazy uzdravilo.

19:37

Světová banka již spustila své nouzové programy koronavirové pomoci ve 100 rozvojových zemí a zavázala se poskytnout zvýhodněné půjčky a garance za zhruba 5,5 miliardy USD (138,3 miliardy Kč).

19:18

Některé firmy v Praze, které žádaly o příspěvky na náhrady mezd z programu Antivirus, zřejmě ještě nedostaly od státu peníze za březen. V ostatních krajích úřady práce zaměstnavatelům proplácejí dubnové výdaje. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnilo ministerstvo práce. V tiskové zprávě resort dnes uvedl, že vyplacená suma na příspěvky do 18. května činí celkem 4,26 miliardy korun.

19:17

V rámci chytré karantény bylo kontaktováno 3303 lidí, kteří byli potenciálně v rizikovém kontaktu s nakaženým novým typem koronaviru. Kolik nakažených koronavirem bylo zjištěno díky chytré karanténě, je podle ní složité vyčíslit, protože předchozí způsob zjišťování nakažených a nový projekt zpočátku běžely souběžně.

18:44

Počet potvrzených nákaz koronavirem v Ústeckém kraji stagnuje, od pondělního večera zůstává na čísle 530. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví. Testy prokázaly nemoc covid-19 u klientky domova pro zdravotně postižené na Děčínsku a zaměstnankyně v dětském domově na Teplicku. Obě zařízení jsou v karanténě a čekají na výsledky testů, upozornil Děčínský deník.

18:19

Oficiální britská bilance epidemie přesáhla 35 000 mrtvých poté, co bylo za den nahlášeno 545 úmrtí s koronavirem. Přírůstek je nižší než před týdnem.

18:06

Počet nových úmrtí lidí s covidem-19 se ve Španělsku za poslední den mírně zvýšil, ale už třetí den v řadě je stále nižší než sto. Za posledních 24 hodin zemřelo v této zemi 83 nakažených, v pondělí bylo oznámeno 59 úmrtí s covidem-19, což bylo nejméně za více než dva měsíce. Ve Španělsku už zemřelo 27 778 lidí nakažených koronavirem, informovalo dnes ministerstvo zdravotnictví.

17:44

Šest fotbalistů či členů realizačních týmů z anglické Premier League mělo pozitivní test na koronavirus. Celkem bylo během neděle a pondělí odebráno 748 vzorků, nákaza se objevila ve třech klubech. Identitu hráčů ani jména klubů vedení soutěže nezveřejní.

17:37 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předpokládá, že jeho náměstek Roman Prymula skončí ve funkci na konci května, jak sám avizoval. Všechny informace se ministr dozvěděl z médií, což považuje za zvláštní. S Prymulou o tom ještě osobně nemluvil, řekl v úterý novinářům. Prymula chtěl z ministerstva odejít už v březnu, k setrvání ho podle jeho vyjádření přemluvil premiér Andrej Babiš (ANO). S ním také svůj případný odchod nyní řeší.

16:17

Světové zdravotnické shromáždění, které je hlavním orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO), schválilo rezoluci navrženou Evropskou unií, která požaduje nezávislé a nestranné vyšetření světové reakce na pandemii covidu-19. Proti přijetí rezoluce se nepostavila žádná ze 194 členských zemí WHO, mezi nimiž jsou i USA a Čína. Text žádá "nestranné, nezávislé a kompletní" vyšetření mezinárodní reakce na pandemii, kterou koordinovala WHO.

15:57

Jeden z hráčů pražské Slavie se nakazil koronavirem, informoval o tom předseda představenstva Jaroslav Tvrdík. Klub bude až do čtvrtka v karanténě. "Tým bude poprvé trénovat v pátek odpoledne podle výsledků testů. V úterý chceme normálně hrát, pokud i druhý, pondělní test vyjde negativně, uvedl.

15:54

Řecko se možná pro zahraniční turisty otevře dříve než 1. července, který ještě minulý týden vláda uváděla jako možný termín. Podle dnešní zprávy deníku Kathimerini úřady uvažují o tom, že návštěvníci z Evropské unie a Izraele budou moci přijet za rekreací už v půlce června. Oficiálně by měl termín pro otevření hranic tento týden oznámit řecký premiér Kyriakos Mitsotakis.

15:51

Cena zlata se od začátku roku zvýšila o 14 procent, tedy o téměř 200 dolarů na 1765 USD za troyskou unci. Žlutý kov je tak na trhu nejdražší za sedm let. Podle analytiků může dále sílit a překonat historické maximum ze září 2011. V českých korunách se již dostalo na rekord, když v pondělí překonalo hranici 45 000 Kč za unci.

15:51

Kraj Vysočina zváží možnosti podpory turistiky v kraji, která by pomohla podnikatelům v cestovním ruchu poškozeným opatřeními proti koronaviru. Mohl by to být například dotační program. Výsledný návrh by mohlo projednat červnové zastupitelstvo kraje, řekl dnes novinářům hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD). Radní kraje dnes projednali možnosti podpory podnikatelského sektoru v kraji na základě dotazníkového šetření, jehož se zúčastnilo 415 subjektů.

15:50

Zavedení práce z domova mělo pozitivní vliv na snížení rizika šíření nákazy novým koronavirem. Lidé, kteří měli takzvaný home office, utlumili totiž víc než ostatní i jiné aktivity a kontakty. Chodili třeba méně nakupovat. Ukázal to výzkum o chování v době epidemie. Výsledky dnes na vědecké videokonferenci Iniciativy Model AntiCOVID19 představil sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research. Podle expertů by tak práce z domova mohla hrát roli při snížení dopadů případné druhé vlny nemoci covid-19.

15:49

Experimentální lék favipiravir podali v Thomayerově nemocnici v Praze dosud čtyřem pacientům s nákazou covid-19. Nemocní byli ve vážném stavu. V současné době se lék favipiravir aplikuje jednomu pacientovi na plicní klinice. Jeden pacient, jemuž byl lék podávaný již dříve, je nyní na ARO na plicní ventilaci. U dvou pacientek, které se favipiravirem léčily, se zdravotní stav zlepšil, sdělil mluvčí nemocnice Petr Sulek.

15:48

Pražský hrad dočasně zruší plošné kontroly při vstupu do areálu, budou jen namátkové. V tiskové zprávě to dnes uvedl kancléř Vratislav Mynář. Areál Pražského hradu se po opatřeních spjatých s epidemií nového typu koronaviru znovu otevře pro veřejnost od pondělí. Kontroly turistů při vstupu Pražský hrad zavedl v létě 2016, opatření od počátku čelilo silné kritice. Hrad dnes také oznámil, že od pátku 29. května do 1. června budou všechny prostory přístupné zdarma.

15:47

Na stanici Oddělení geriatrie a následné péče v Thomayerově nemocnici v Praze jsou nyní dva pacienti s covidem-19. Ostatní pacienti na tomto oddělení jsou covid negativní. Na geriatrii je obsazeno 87 lůžek, zákaz návštěv stále trvá

15:22

Světové zdravotnické shromáždění, které je hlavním orgánem Světové zdravotnické organizace (WHO), dnes schválilo rezoluci z dílny Evropské unie, která požaduje nezávislé a nestranné vyšetření světové reakce na pandemii covidu-19. Proti přijetí rezoluce se nepostavila žádná ze 194 členských zemí WHO, mezi nimiž jsou i USA a Čína.

Schválený text připravila Evropská unie, už před schválením jej ale podpořila více než stovka dalších členských zemí WHO. Text hovoří podle agentury AFP o tom, že by vyšetřování mělo začít "co možná nejdříve".

14:19

V Semilech kvůli koronavirové pandemii odložili akce schválené v takzvaném participativním rozpočtu. Hlasováním lidé podpořili rozšíření kapacity skautské klubovny a rekonstrukci spodní části schodiště kostela sv. Petra a Pavla. Každá z akcí přijde na více než půl milionu korun. Zastupitelé se kvůli úsporám rozhodli realizaci o rok odložit. Lidé proto letos ani nebudou vybírat další projekty, k participativnímu rozpočtu se město vrátí až v roce 2022. Řekl to místostarosta Tomáš Sábl (Volba pro Semily).

14:03

Počet zemřelých nakažených koronavirem v ČR překročil tři stovky. Za úterý zatím zemřeli tři lidé s covidem-19, zemřelých je tak celkem 301.

13:50

Chorvatsko chce uzavřít dohodu o příjezdu turistů s pěti státy Evropské unie, mezi nimiž je i Česká republika. Napsal to dnes záhřebský deník Jutarnji list, podle něhož by po již existující dohodě o otevření hranic se Slovinskem mohly následovat 1. června dohody s dalšími zeměmi.

13:47 Roman Prymula.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula tvrdí, že ministerstvo zavedlo povinné bezpečnostní prověrky pro náměstky kvůli obavám z jeho popularity. Prymula to uvedl v úterním rozhovoru pro server Seznam Zprávy.

13:46

Pondělní nárůst nových případů covidu-19, který byl nejvyšší od 21. dubna, je podle epidemiologa Rastislava Maďara následkem zejména ohniska mezi horníky OKD. Pro epidemiologický vývoj v ČR není tato věc zatím významná, řekl.

13:29 Premiér Andrej Babiš

Německo a země Visegrádu (V4) jsou pro to, aby se omezení na hranicích odbourala, jakmile to vývoj pandemie dovolí. Po videokonferenci s premiéry čtveřice středoevropských zemí to uvedl mluvčí německé kancléřky Angely Merkelové Steffen Seibert. Merkelová dnes také bilaterálně jednala s českým premiérem Andrejem Babišem.

Ten řekl, že země střední Evropy by mohly hranice otevřít v polovině června. Zatím ale není jasné, zda na dohodu přistoupí Slovensko. Hranice do Polska zůstanou nadále zavřené.

12:50

Závažnost dopravních nehod na českých silnicích během nouzového stavu vzrostla. I přes meziroční snížení celkové nehodovosti o téměř třetinu se podíl usmrcených na počet nehod zvýšil o 22 procent. Celkem od 12. března do 18. května, kdy trval v ČR nouzový stav, přišlo o život na silnicích 76 lidí, meziročně o 13 méně. Dnes o tom informovalo Centrum dopravního výzkumu.

12:45

Slovensko do poloviny června rozhodne, jestli otevře hranice s ČR.

Slovensko kvůli pandemii choroby covid-19 až na výjimky neumožňuje vstup cizincům na své území.

"Rakousko i Česko ohlašují připravenost úplně otevřít hranice vůči Slovenské republice a ostatním zemím od 15. června. Pro Slovensko to znamená, že nejpozději k 15. červnu si musíme my doma vyhodnotit, zda umožníme reciprocitu Rakousku a Česku," řekl šéf slovenské diplomacie Ivan Korčok.

12:33

Hranice s Rakouskem by se mohly do poloviny června otevřít i pro turisty bez nutnosti negativních testů na onemocnění covid-19 nebo karantény. Slovensku Češi nabídli podobný model, bude se o tom ale dále jednat. Finální termín otevření českých hranic s těmito dvěma zeměmi by měl být známý v druhé polovině příštího týdne, probere to ještě i vláda. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) to v úterý řekl novinářům po videokonferenci s ministry zahraničí obou zemí. Tento nebo příští týden chtějí ministři k jednání přizvat také Maďarsko, které by rovněž mohlo otevřít hranice s Rakouskem a Slovenskem ve stejný termín.

12:11

Testy prokázaly nákazu zatím u 82 zaměstnanců Dolu Darkov a šesti jejich příbuzných. Ještě nejsou všechny testy. Hygienici jednají s OKD o opatřeních.

12:07

Slovensko plánuje o případném uvolnění režimu na hranicích s Českem a Rakouskem rozhodnout do poloviny června, řekl ministr zahraničí Ivan Korčok.

12:02

Dvě ostravské instituce - galerie Plato a populárně naučné centrum Svět techniky - chtějí ulehčit rodičům v době epidemie koronaviru. Začnou proto nabízet hlídání dětí. Galerie během prázdnin chystá celodenní tvůrčí dny. Lektoři Světa techniky, kteří se dosud starali o děti zdravotníků, hasičů či policistů, nyní stejnou službu budou poskytovat veřejnosti, řekli mluvčí obou organizací. Registrační formuláře jsou k dispozici na webových stránkách www.plato-ostrava.cz.

11:53

Výuka na dálku, která ve školách funguje od druhé poloviny března, nevyhovuje zhruba 60 procentům žáků a studentů. Podle nich je horší než klasická školní docházka. Přibližně 44 procent dětí by se chtělo vrátit do lavic ještě před koncem letošního školního roku. Naopak lépe hodnotí on-line výuku kolem čtvrtiny školáků. Vyplynulo to z průzkumu, který mezi 400 žáky a studenty základních a středních škol po celé ČR udělala vzdělávací společnost Tutor, informoval mediální zástupce společnosti Jan Šimral.

11:48

Doprava klesla během karantény v Česku o desítky procent, a to u všech typů vozů. Posunula se také ranní dopravní špička, odpolední pak nebyla patrná. Situace v České republice se vrací k normálu výrazně rychleji než v okolních zemích. Vyplývá to z analýzy vedoucího oddělení kvality ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu Jáchyma Brzeziny, kterou zveřejnil na blogu brněnských meteorologů.

11:46

V Británii zemřelo už téměř 43 tisíc lidí nakažených koronavirem, tedy asi o 8000 více, než uvádí aktuální bilance ministerstva zdravotnictví. Vyplývá to z výpočtu agentury Reuters, která zohlednila dnes zveřejněná čísla z britského statistického úřadu ONS. Ten uvedl, že k 8. květnu eviduje podle úmrtních listů v Anglii a Walesu přes 39 tisíc potvrzených či pravděpodobných obětí covidu-19.

11:40

Česká republika je připravena otevřít hranice s Rakouskem a Slovenskem bez testů a kontrol v první polovině června. Rakousko potvrdilo připravenost k 15. červnu, se Slovenskem se ještě bude jednat, uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček.

11:32

Česko chce otevřít od 26. května drtivou většinu hraničních přechodů, řekl ČTK ministr vnitra Jan Hamáček. Konkrétní seznam nyní připravuje ministerstvo s policií. Ze stálých kontrol by se přešlo na kontroly namátkové a policie by působila ve vnitrozemí, tedy dále od hranic, řekl ministr.

"Až na ty nejmenší (přechody) typu turistických stezek, které vedou přes hranice, by se měly otevřít skoro všechny hraniční přechody. Určitě to bude podstatně více než teď," uvedl ministr.

10:44

V Rusku se počet dosud potvrzených případů nákazy koronavirem přiblížil ke 300 tisícům. Denní přírůstek úmrtí pacientů se v pondělí proti neděli zvýšil z 91 na 115, uzdravilo se ale rekordních téměř šest tisíc pacientů s nemocí covid-19.

10:17

Téměř každý druhý Čech (47 procent) během nouzového stavu začal častěji využívat některou z online alternativ pro komunikaci a sociální kontakt. Vyplývá to z květnového průzkumu agentury IPSOS pro Air Bank mezi 700 respondenty. Kvůli nejrůznějším omezením, která v ČR v posledních dvou měsících panovala, začali lidé více než obvykle využívat také aplikace spojené se zábavou (45 procent) a nakupovat on-line (41 procent). Respondenti v průzkumu rovněž uvedli, že častěji využívají mobilní a internetové bankovnictví (39 procent) nebo aplikace přinášející aktuální zprávy (39 procent).

10:16

Přes 19 milionů korun se dosud sešlo ve sbírce SOS Česko, kterou na počátku dubna vyhlásila nevládní organizace Člověk v tísni na pomoc lidem, kteří se kvůli koronavirové epidemii dostali do tíživé ekonomické situace. Peníze umožnily organizaci mimo jiné zahájit distribuci potravinových balíčků mezi potřebné, poskytnout stovkám lidí dluhové poradenství a doučovat desítky dětí. Organizace to dnes sdělila v tiskové zprávě.

10:15

V Jihomoravském kraji v posledních týdnech přibývají denně jen jednotky případů, většinou je to při dlouhodobém kontaktu v rodinách nebo ve sdíleném bydlení, řekla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle ní se nový případ, který nesouvisí s žádným dlouhodobým kontaktem s nakaženým, objeví výjimečně. V kraji je k dnešnímu ránu 513 případů, od pondělního večera nepřibyl žádný.

10:12

Automobilka Škoda Auto dnes začala v Rychnově nad Kněžnou postupně testovat na covid-19 přibližně 2300 Poláků, kteří dojíždějí za prací do závodu v Kvasinách. Odběry vzorků a testování by měly trvat do konce května tak, aby Poláci mohli následně podle potřeby výroby opět nastoupit do práce. Bez Poláků zatím závod jede asi na 60 procent. "Chceme se co nejrychleji vracet do normálu," řekl novinářům vedoucí personalistiky závodu Jiří Bartoň.

10:02

Největším problémem firem v Karlovarském kraji jsou v současné době protikoronavirových opatření uzavřené hranice a výrazný úbytek zakázek. Vyplynulo to z dotazníkového průzkumu, který už podruhé během vládních opatření provedla Krajská hospodářská komora Karlovarského kraje. Dopady do zaměstnanosti se podle průzkumu zřejmě nejvíc projeví v červnu a červenci.

09:46

Hlavní město vytvořilo koncepci turismu, která má pomoci k jeho kultivaci a rozvoji. Město chce víc komunikovat s Pražany a zajistit vyváženost využití památek místními a turisty. Zlepšit se má i péče o veřejný prostor a spolupráce s policií. Peníze z turismu by měly být investovány zpět do obnovy památek. Vzniknout mají pravidla kontroly nových služeb v turismu

09:45

Výroba osobních aut v Česku do konce dubna meziročně klesla o 31,1 procenta na 337 497 vozů. V dubnu způsobily odstávky vyvolané pandemií koronaviru propad produkce o 88,5 procenta na 14 589 vozů. Oznámilo to dnes Sdružení automobilového průmyslu (SAP).

09:16

Poměr nakažených covidem-19 k počtu testovaných stoupl v pondělí na 1,51 procenta. Je to nejvíce za celý květen, celkem je v Česku 8594 nakažených. Zemřelo 299 obětí, vyléčených pacientů je 5642.

09:15

Americký prezident Donald Trump uvedl, že WHO ukázala "znepokojující nedostatek nezávislosti" vůči Pekingu a že selhala v odezvě na šíření koronaviru. "Je jasné, že opakovaná pochybení vás a vaší organizace při reakci na pandemii přišla svět extrémně draho," napsal Trump šéfovi WHO. "Jediný způsob, jakým může Světová zdravotnická organizace vykročit vpřed, je, pokud zvládne skutečně prokázat svou nezávislost vůči Číně," dodal prezident.

09:00

Ve Velké Británii začíná výcvik šestice psů, který má prokázat, jestli domestikovaná zvířata dokážou vycítit člověka s nemocí covid-19. Pomoci mají zejména s bezpříznakovými pacienty, kteří zatím nevědí o tom, že koronavirus v těle mají, a mohou tak nakazit další lidi. O využití psů se hovoří např. na letištích.

08:52

V Libereckém kraji se vyléčilo již bezmála 90 procent lidí, u kterých testy prokázaly nákazu novým koronavirem. Nemocných zůstává 22, z toho na Semilsku a Českolipsku mají po jednom, vyplývá z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci. Kumulativní počet nemocných s nemocí covid-19 je nadále podle statistik ministerstva zdravotnictví v kraji na 200, poslední nový případ je ze soboty. V souvislosti s koronavirem zemřeli v kraji v předchozím měsíci čtyři senioři, kteří měli jiné vážné zdravotní komplikace.

08:47

Německo v pondělí registrovalo 513 osob nově nakažených koronavirem, což v zásadě potvrzuje sestupný trend z poslední doby. Institut Roberta Kocha (RKI) zaznamenal také dalších 72 úmrtí, čímž se celkový počet obětí pandemie ve spolkové republice zvýšil na 8007.

08:45

V dole Darkov byla podle Radiožurnálu potvrzena nákaza covidem-19 zatím u 53 zaměstnanců. Nákazu odhalily plošné testy více než osmi stovek zaměstnanců dolu.

08:42

Španělsko zavede základní nepodmíněný příjem pro nejchudších zhruba 100 000 domácností. Příslušnou normu chce levicový kabinet prosadit do konce měsíce, oznámil v pondělí ministr sociálních věcí José Luis Escrivá. Podle vládního plánu by potřební měli měsíčně dostávat mezi 450 a téměř 1000 eury (asi 12 400 až 27 600 korun).

08:42

Obchodní domy IKEA v České republice za první týden, kdy se mohly znovu otevřít, navštívilo 135 650 lidí. Nejvíce zákazníků přišlo v Brně, celkem 45 000. V meziročním srovnání tu dosáhli dvojnásobných prodejů. IKEA v Praze na Černém Mostě mezi 11. a 15. květnem zaznamenala ve srovnání s loňským rokem nárůst návštěvnosti o 28 procent. 

08:30

Škody způsobené pandemií nemoci covid-19 by mohly v letošním roce uvrhnout v Německu do platební neschopnosti až 29 000 firem. Proti předchozímu roku by to znamenalo nárůst o 10 000 bankrotů, tedy o 54 procent. Vyplývá to z průzkumu společnosti CRIF Bürgel. Nejvíce postižené budou cestovní kanceláře, restaurace a firmy pořádající různé kulturní, sportovní či společenské akce.

08:12

Prodej nových osobních aut v EU se v dubnu kvůli koronaviru meziročně propadl o rekordních 76 procent na 270 682 vozů. Oznámilo to dnes Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) na svých internetových stránkách.

07:50

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Indii dnes překonal 100 000, země přitom má zhruba stejný počet lůžek na jednotkách intenzivní péče. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je patrné, že nárůsty nově infikovaných v zemi zatím nezpomalují. Za uplynulých 24 hodin Indie zaznamenala 4970 případů nákazy, čímž celkový počet potvrzených případů v zemi vystoupil na 101 139. Za stejnou dobu zemřelo dalších 134 lidí s koronavirem, mrtvých tak je už 3163.

06:46

Trump uvedl, že pokud se WHO do 30 dnů nezaváže k výrazným zlepšením, promění dočasné zmrazení amerického financování organizace na trvalé a přehodnotí členství Spojených států. Podle Trumpa WHO musí prokázat nezávislost na Číně. V této souvislosti šéf Bílého domu poznamenal, že jeho vláda o reformách jedná s šéfem WHO Tedrosem Adhanomem Ghebreyesusem.

Americký prezident Donald Trump pohrozil trvalým zastavením amerického financování Světové zdravotnické organizace (WHO) a přehodnocením členství USA. Napsal to v dopisu šéfovi WHO, který zveřejnil na twitteru.

06:00

Počet vyléčených v Česku se zvýšil o 179 na 5641 lidí. Obětí je stále 297. Po odečtení zemřelých a vyléčených je v ČR aktuálně 2648 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešním 00:30.

05:58

V Česku v pondělí přibylo 111 nových případů nemoci covid-19 způsobované koronavirem. Je to nejvyšší denní přírůstek od 21. dubna. Poprvé v květnu také denní nárůst překročil sto případů.

05:47

V Austrálii už zemřelo 100 lidí nakažených koronavirem. Informovala o tom dnes agentura Reuters, která zároveň připomněla, že země má výrazně méně mrtvých než Evropa a Severní Amerika. Úřady poměrně nízký počet úmrtí přičítají včasnému zavedení ochranných opatření.

05:45

Spojené státy v pondělí za předchozích 24 hodin zaznamenaly 759 úmrtí lidí nakažených koronavirem, čímž celkový počet mrtvých v zemi vystoupil na 90 309. S odvoláním na údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) to napsala agentura AFP.

05:42

Čína za pondělí hlásí šest nových případů nákazy koronavirem, což je o jednoho méně než v neděli. S odvoláním na čínskou zdravotnickou komisi o tom dnes napsala agentura Reuters.

05:40

Brazílie v pondělí zaznamenala 674 úmrtí lidí s koronavirem, mrtvých tak země eviduje už 16 792. Počet potvrzených případů nákazy vystoupil na 254 220.

Pohřeb oběti pandemie v Rio de Janeiru.
Pohřeb oběti pandemie v Rio de Janeiru. | Foto: Reuters
05:35

O režimu na hranicích s Německem dnes bude jednat také ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se svým bavorským protějškem Joachimem Herrmannem. Výsledky jednání představí oba ministři odpoledne na hraničním přechodu Rozvadov.

05:32

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude dnes jednat s představiteli Slovenska a Rakouska o harmonogramu pro otevření hranic.

05:30

Na okraj úterního summitu visegrádské čtyřky a Německa je v plánu i bilaterální telefonát mezi Merkelovou a českým premiérem Andrejem Babišem (ANO). Server Deník N uvedl, že kancléřka chce s předsedou české vlády mluvit o možnosti uvolnění kontrol na česko-německých hranicích. Česká vláda plánuje nahradit plošné hraniční kontroly namátkovými od 26. května.

Tradiční summit visegrádské čtyřky a Německa se měl původně uskutečnit v Praze jako součást programu českého předsednictví v regionálním uskupení, kvůli pandemii ale lídři budou jednat jen prostřednictvím videokonference.

23:44

"Začal jsem to brát, protože si myslím, že je to dobré," řekl Trump. "Slyšel jsem mnoho dobrých příběhů," doplnil.

Americký prezident v minulosti opakovaně hovořil o uvedeném antimalariku jako o potenciálním léku proti covidu-19, navzdory varováním lékařů a úřadů. Přípravek může u některých pacientů vyvolat vážné vedlejší účinky a jeho účinnost proti koronaviru se dosud neprokázala, píše AP. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v dubnu před užíváním hydroxychlorochinu u pacientů s covidem-19 mimo nemocnice a klinické testy varoval s tím, že může způsobit vážné poruchy srdečního rytmu.

22:56

Americký prezident Donald Trump užívá poslední týden a půl preventivně kvůli koronaviru antimalarikum hydroxychlorochin, přestože před ním varoval Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Trump zároveň řekl, že je několikrát týdně testován, vždy dosud negativně.

22:22

Začátek nového týdne přinesl v Evropě další vlnu rušení restrikcí přijatých v boji s koronavirem. Karanténní režim se zmírňoval mimo jiné v Itálii a ve Španělsku, kde dnes bilance epidemie narostla nejméně za dva měsíce. Známé případy nákazy stále rychle přibývají v Rusku, v Brazílii i ve Spojených státech, kde už byl zřejmě virus SARS-CoV-2 odhalen u více než 1,5 milionu lidí. Generální tajemník OSN António Guterres v projevu vyjádřil podporu vyšetření počátků pandemie, nyní ale podle něj "není ten správný okamžik".

22:21

Nákaza koronavirem se potvrdila u jihosúdánského viceprezidenta Rieka Machara a jeho manželky Angeliny Tenyové. 

Onemocnění covid-19 podle oficiálního prohlášení má i řada zaměstnanců Macharovy kanceláře a členové ochranky.

Nákaza koronavirem se v jedenáctimilionovém Jižním Súdánu podle webu Worldometer dosud potvrdila u 290 lidí, z nichž se čtyři zotavili a čtyři zemřeli.

21:43

V Kanadě se dosud nemoc covid-19 potvrdila u 77 306 osob, z nichž 5805 komplikacím souvisejícím s nákazou podlehlo. Dnes to podle agentury Reuters oznámila šéfka kanadské agentury pro veřejné zdraví Theresa Tamová. Mezidenní nárůst infikovaných činil 1100 nakažených a sto osob zemřelo, což jsou nejlepší čísla od dubna.

21:07

V Mexiku se podle místní vlády v souvislosti s koronavirem stalo nejméně 47 útoků na zdravotníky, píše dnes server BBC. Zdravotnický personál si ve většině zemí po celém světě v době pandemie získal obdiv veřejnosti, ale v Mexiku se s narůstajícím počtem případů infekce objevila vlna násilí páchaného na zdravotních sestrách a lékařích, kteří jsou neprávem obviňováni ze šíření onemocnění covid-19.

20:58

Spojené arabské emiráty tento týden o dvě hodiny prodlouží noční zákaz vycházení poté, co zaznamenaly nárůst počtu nových případů koronaviru. 

Zákaz vycházení, který nyní platí od 22:00 do 06:00, bude nově začínat od středy už ve 20:00 místního času, uvedl mluvčí úřadu, který má na starosti řešení krizových situací a přírodních katastrof. Opatření má platit do odvolání.

Spojené arabské emiráty, které mají přes devět milionů obyvatel, dnes zaznamenaly 832 nových případů infekce, čímž počet dosud evidovaných nákaz koronavirem v zemi vystoupil na 24 190. Za uplynulý den zemřeli čtyři nemocní, dohromady země má už 224 mrtvých.

20:46

Podpůrné programy COVID a Antivirus by měly platit do konce srpna. Záměr vyplývá z dnešního jednání Národní ekonomické rady (NERV). Rada zároveň vybídla vládu k poskytnutí rychlé likvidity, tedy k co nejrychlejšímu spuštění programů jako COVID III nebo COVID+. Dalším tématem bylo také možné snížení DPH v ubytovacích službách.

20:37

Maroko prodlouží stav zdravotní nouze do 10. června spolu s opatřeními, jejichž cílem je bránit v šíření koronaviru. Podle agentury AFP to dnes oznámil marocký premiér Saadaddín Usmání. K dnešnímu dni Maroko evidovalo 6939 případů nákazy, 192 úmrtí a provedlo necelých 100 000 testů.

20:25

Poláci vzali útokem kadeřnictví, která se otevřela poprvé po více než sedmi týdnech. Museli se však smířit s novými pravidly, ke kterým patří nejen rouška na obličeji, ale i zákaz používání mobilních telefonů a zákaz konverzace v salonech, upozornil server Onet.pl. Nápor v kadeřnictvích je podle serveru obrovský, termíny jsou zamluvené měsíc dopředu. Ceny se ale nijak nezměnily.

20:13

V Moravskoslezském kraji přibyl za posledních 24 hodin pouze jeden případ nákazy koronavirem. Celkem tak od počátku epidemie v kraji nemocí covid-19 onemocnělo 1185 lidí. Z nemoci se vyléčilo 798 osob, tedy o 23 lidí více než v neděli večer. Počet úmrtí souvisejících s koronavirem za poslední den nestoupl, je jich 39. Vyplývá to z informací, které k dnešním 19:00 zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

20:10

Přehled deseti nejpostiženějších zemí světa (řazeno podle počtu nakažených; k dnešním 19:30):

ZEMĚNAKAŽENÝCHNAKAŽENÝCH NA MIL. OBYVATELOBĚTÍVYLÉČENÝCH
USA1 534 977464191 306347 702
Rusko290 6781992272270 209
Španělsko277 719594027 650195 945
Británie246 406363234 796údaj není k dispozici
Brazílie245 595115616 37094 122
Itálie225 886373532 007127 326
Francie179 569275228 10861 213
Německo177 18221168085154 600
Turecko150 59317884171111 577
Írán122 4921461705795 661
20:05

Francouzské ministerstvo zdravotnictví dnes ohlásilo 131 nových úmrtí spojených s epidemií nemoci covid-19. Denní součet z nemocnic a domovů důchodců je výrazně nižší než v neděli, ovšem znovu je nad hranicí 100 případů, pod níž se v uplynulých dnech několikrát dostal. Vytíženost nemocnic zároveň dál klesá, počet pacientů s koronavirem na jednotkách intenzivní péče ve Francii už spadl pod 2000.

20:05

Hygienici na jihu Čech šestý den v řadě nezaznamenali nový případ nemoci covid-19. Kumulativní počet nemocných s nemocí covid-19 zůstává na 180. Uzdravilo se dalších osm lidí, vyléčených je tak 156. K dnešnímu večeru bylo v kraji 18 pozitivních pacientů. Tak málo pozitivních s nemocí covid-19 bylo v kraji naposled před dvěma měsíci, 18. března. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. V souvislosti s koronavirem zemřelo v kraji zatím šest lidí.

20:04

V Moravskoslezském kraji přibyl za posledních 24 hodin pouze jeden případ nákazy koronavirem. Celkem tak od počátku epidemie v kraji nemocí covid-19 onemocnělo 1185 lidí. Z nemoci se vyléčilo 798 osob, tedy o 23 lidí více než v neděli večer. Počet úmrtí souvisejících s koronavirem za poslední den nestoupl, je jich 39. Vyplývá to z informací, které k dnešním 19:00 zveřejnila Krajská hygienická stanice v Ostravě.

20:01

Počet případů nákazy koronavirem dnes v Turecku přesáhl 150 000 a prezident Recep Tayyip Erdogan ve snaze zamezit možnému šíření epidemie oznámil nový čtyřdenní zákaz vycházení během svátků ukončujících ramadán. Turecké úřady k dnešnímu dni evidují 150 593 případů koronavirové infekce, což Turecko řadí celosvětově na deváté místo. V posledních 24 hodinách se infekce prokázala u 1158 lidí a 31 jich s nemocí covid-19 zemřelo, čímž celková bilance obětí tím stoupla na 4171 lidí.

19:17

Ve Spojených státech se koronavirem nakazilo už více než 1,5 milionu lidí. Dnes to s odkazem na svůj propočet oznámila agentura Reuters. Hranici 1,5 milionu infikovaných překonaly USA i podle bilance portálu Worldometer. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která pandemii nemoci covid-19 sleduje celosvětově, uvádí v případě USA 1,49 milionu nakažených.

19:14 Karel Havlíček (ANO)

Odborníci nebo řemeslníci, u kterých to vyžadují normy nebo právní předpisy, nebudou porušovat zákon, když do konce roku nebudou absolvovat povinná školení nebo pravidelné zkoušky. Počítá s tím zákon, který dnes schválila vláda kvůli dopadům pandemie koronaviru. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Týká se to například instalatérů, plynařů nebo dalších povolání vyžadujících pravidelné odborné zkoušky a školení.

19:06

V Praze přibylo od nedělního večera deset nových případů nákazy koronavirem. Od začátku epidemie tak byla nemoc covid-19 v hlavním městě prokázána u 1937 lidí. Počet uzdravených stoupl od neděle o 35 na 1107, celkový počet úmrtí zůstává v metropoli osmý den v řadě beze změny, a to na 80 případech. Vyplývá to z údajů pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

19:01

V Pardubickém kraji za 48 hodin stagnoval počet nákaz novým koronavirem na 280. Dosud se z nemoci covid-19 vyléčilo 226 lidí, o 16 víc než v neděli. Vyplývá to ze statistiky krajské hygienické stanice k dnešním 17:00.

19:01

V Pardubickém kraji za 48 hodin stagnoval počet nákaz novým koronavirem na 280. Dosud se z nemoci covid-19 vyléčilo 226 lidí, o 16 víc než v neděli. Vyplývá to ze statistiky krajské hygienické stanice k dnešním 17:00.

19:01

Na jihu Moravy v průběhu dneška přibyli čtyři lidé nakažení nemocí covid-19, dalších sedm lidí se z nemoci vyléčilo. Jak vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví, od začátku pandemie se nakazilo 513 lidí. S nemocí zemřelo 16 lidí a celkem se jich 403 vyléčilo.

18:56

V Olomouckém kraji zůstává počet nakažených novým typem koronaviru na 731, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Počet se nezvýšil od soboty, kdy stejně jako v pátek přibyl jediný nemocný. Nevzrostl ani počet uzdravených, stále je jich 586, uvedli hygienici. Aktuálně má tak pozitivní test na covid-19 v kraji 145 lidí.

18:56

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies zruší dalších 3000 pracovních míst. Počátkem května přitom firma již oznámila zrušení 3700 míst. Důvodem jsou omezení zavedená v boji proti šíření nemoci způsobené koronavirem, která prudce snížila poptávku po sdílených jízdách. Uvedl to generální ředitel Dara Khosrowshahi v e-mailu pro zaměstnance. Celkem má firma kolem 27.000 zaměstnanců, to znamená, že tento měsíc oznámila propuštění zhruba čtvrtiny z nich.

18:45

V americkém státě New York nadále výrazně klesá počet lidí, kteří s nemocí covid-19 umírají. V neděli zemřelo 106 lidí, což bylo nejméně od konce března, oznámil dnes newyorský guvernér Andrew Cuomo. Na vrcholu epidemie v polovině dubna komplikacím souvisejícím s koronavirovou nákazou denně v tomto státě USA podléhalo takřka 800 infikovaných.

"Je to dobrá zpráva," řekl Cuomo. "Je to stále bolestně mnoho, ale klesá to," uvedl. Poznamenal rovněž, že pokles je pomalý. V sobotu s covidem-19 zemřelo 139 lidí. V New Yorku doposud zemřelo přes 22 600 infikovaných, což je čtvrtina z takřka 90 000 obětí covidu-19 ve Spojených státech.

18:36

V Británii pokračuje už několik týdnů trvající příznivý trend vývoje oficiální bilance epidemie covidu-19. Ta dnes narostla o 160 mrtvých, kteří měli pozitivní test na koronavirus. Nový denní součet je podle vládního webu stejně jako v neděli nejnižší od 24. března, kdy v zemi začala platit omezení volného pohybu obyvatel.

18:30

Covidem-19 se ve středních Čechách dosud nakazilo 1002 lidí, v neděli přibyly dva nové případy. Nyní je v regionu 229 nakažených, vyléčilo se 752 nemocných, za neděli přibylo 11 vyléčených. Počet úmrtí zůstává stejný, s nemocí covid-19 tak zemřelo v regionu 21 lidí. Na webu to dnes uvedli krajští hygienici.

18:27 Karel Havlíček (ANO)

Dotační program Czech Rise Up - Chytrá opatření proti COVID-19 ministerstva průmyslu a obchodu bude pokračovat, k dispozici v něm bude dalších 100 milionů korun. Po jednání vlády to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Do programu bylo původně vyčleněno 200 milionů korun, přijato do něj bylo přes 200 žádostí za více než půl miliardy korun.

18:26

V Česku přibylo od dnešního rána 47 případů nákazy novým koronavirem. Od začátku epidemie tak byla nemoc covid-19 prokázána u 8527 lidí. Počet vyléčených stoupl o 165 na 5633, což je nejvýraznější nárůst od 24. dubna. Vyplývá to z údajů zveřejněných k dnešním 17:30 na webu ministerstva. Resort také upravil údaj o počtu úmrtí pacientů s koronavirem. Zatímco ráno jich evidoval 298, vpodvečer o jednoho méně.

Po odečtení zemřelých a vyléčených je v Česku 2597 nemocných. Je to o 51 více než v neděli.

18:25 Karel Havlíček (ANO)

Na ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) dnes vláda z rozpočtu schválila vyčlenit 2,5 miliardy korun. O program je totiž větší zájem, než kabinet původně očekával. Každý měsíc má zájem o ošetřovné až 70 000 podnikatelů. Na tiskové konferenci po jednání vlády to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Většina žádostí je podle něj již vyřízena.

18:23 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Česko chce od 8. června upustit od povinných testů na covid 19 u lidí vstupujících do země, pokud budou přicházet ze států, které budou z epidemiologického hlediska nerizikové. V současnosti by mezi nimi byly například Rakousko, Slovensko nebo Chorvatsko, řekl dnes po jednání vlády ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Seznam rizikových a nerizikových zemí se podle něj bude pravidelně aktualizovat.

18:17

V Ústeckém kraji vzrostl počet potvrzených nákaz koronavirem od dnešního rána o šest na 530. Vyplývá to z aktuálních informací ministerstva zdravotnictví. Z nemoci se podle krajské hygienické stanice vyléčilo 452 lidí, 21 pacientů s koronavirem zemřelo.

18:16 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zákon, který má poskytovatelům zdravotní péče kompenzovat koronavirový výpadek 30,5 miliardy korun, projedná sněmovna příští týden ve stavu legislativní nouze. Po dnešním jednání vlády, která normu schválila, to uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). V návaznosti na zákon ministerstvo připraví takzvanou kompenzační vyhlášku, na jejímž základě budou peníze propláceny. Pomoct mají vyrovnat ztráty z omezení v době epidemie.

18:14 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Nově nebudou muset nosit roušku zaměstnanci v kancelářích, kteří pracují nejméně dva metry od sebe, a zaměstnanci pracující v prostředí se zátěží teplem podle zákona," řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

18:12

Provoz na pražském letišti se během dubna propadl kvůli koronavirové krizi na minimum. Letiště během měsíce odbavilo 5031 cestujících, což představuje meziroční pokles o 99,6 procenta. O více než 90 procent se snížil i letový provoz na letišti. V květnu se začíná provoz pomalu oživovat, obnoveno bylo několik linek.

18:10

V Karlovarském kraji přibyly za poslední den tři případy nákazy koronavirem. Celkem se v kraji nakazilo od počátku pandemie 435 lidí. Aktuálně nemocných je 72 lidí, vyplývá z aktuálních údajů na webu Krajské hygienické stanice Karlovy Vary.

18:04 Karel Havlíček (ANO)

"Správa hmotných rezerv bude uchovávat některé skladované pomůcky u soukromých firem, které za to dostanou zaplaceno. Předejde se tak expirování rezerv, protože firma je bude obměňovat," řekl řekl dnes na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). "Firmy budou vybrány ve standardním výběrovém řízení," dodal ministr. Vláda nakoupí přes správu hmotných rezerv do strategických zásob státu miliony ochranných a zdravotnických pomůcek za 3,7 miliardy korun.

17:59

Pražský magistrát uzavře od soboty 23. května na Smetanově nábřeží jízdní pruh ve směru od Národního divadla. Město tu umožní v rámci podpory podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru vznik zahrádek a budou se zde konat kulturní akce. Řidiči úsek objedou Divadelní ulicí. Praha kvůli pandemii covid-19 snížuje podnikatelům nájmy, nevybírá poplatky za restaurační předzahrádky a spustila program Covid Praha, kam dala 600 milionů korun na záruky podnikatelských úvěrů.

17:56 Karel Havlíček (ANO)

"Přijímací proces u programu COVID III bude rychlejší, protože odpadne jeden krok. A to kontrola Českomoravské záruční a rozvojové banky," řekl dnes na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). Je to jeden z největších projektů svého druhu v regionu, je v něm 150 miliard korun, dodal ministr.

17:43

V Královéhradeckém kraji od pátku nemocných s covidem-19 nepřibylo. V kraji bylo dnes odpoledne 194 potvrzených případů nákazy, tedy stejně jako v posledních třech dnech. Z nemoci se dosud vyléčilo 167 lidí, což představuje 86 procent. Vyplývá to z dat zveřejněných dnes odpoledne ministerstvem zdravotnictví.

17:43

Středočeský kraj letos čeká v souvislosti s omezeními kvůli covidu-19 propad daňových příjmů až o miliardu. Příští rok může pokles činit i více než dvě miliardy korun, uvedla dnes středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Stát by podle ní měl samosprávám, krajům a obcím, pomoci a propad dorovnat, aby nemusely omezit investice. Kraj letos čekal daňové příjmy asi 10,4 miliardy korun.

17:37

Německo a Francie navrhují vytvoření evropského programu v rozsahu 500 miliard eur (13,8 bilionu korun) na hospodářskou obnovu po krizi způsobené koronavirem. Podporu z fondu mají dostávat země a sektory nejhůře postižené pandemií. 

"Současná krize se nedá srovnat s žádnou krizí v dějinách Evropské unie. Žádný člověk, žádné pracovní místo a žádná firma není ušetřena tohoto globálního šoku," uvedly obě země ve společném prohlášení.

17:34

Globální ekonomice bude trvat mnohem déle, než plně oživí ze šoku způsobeného novým koronavirem. Uvedla to dnes v rozhovoru s agenturou Reuters výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová. Ten tak zřejmě reviduje směrem dolů své prognózy na letošní a příští rok.

17:19

Žáci prvního stupně základních škol budou moci od 25. května navštěvovat školu ve skupinách do 15 dětí. Schválila to na dnešním zasedání vláda, informovala mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová. Ministr Robert Plaga (ANO) dříve uvedl, že by měla až do konce školního roku zůstat dominantní výuka na dálku, docházka tedy bude dobrovolná. Rodiče mohou své děti do skupin nahlásit do dnešní půlnoci.

17:14

Příbram letos kvůli koronavirové pandemii očekává pokles celkových příjmů o 109 milionů korun. Daňové příjmy města se podle odhadů sníží o 93,8 milionu Kč. Radnice nepočítá s prohloubením naplánovaného rozpočtového schodku a řeší, jak uspořit. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl místostarosta Martin Buršík (ANO).

17:14

Příbram letos kvůli koronavirové pandemii očekává pokles celkových příjmů o 109 milionů korun. Daňové příjmy města se podle odhadů sníží o 93,8 milionu Kč. Radnice nepočítá s prohloubením naplánovaného rozpočtového schodku a řeší, jak uspořit. Na dnešním jednání zastupitelstva to řekl místostarosta Martin Buršík (ANO).

17:05

Řecko by se mohlo českým turistům otevřít od 1. července. Obě země spolu jednají i o variantě cestování bez povinného negativního testu na onemocnění covid-19. V tiskové zprávě to dnes uvedl náměstek ministra zahraničí Martin Smolek po jednání s řeckým ministrem zahraničí Harrym Theoharisem.

"Řecký ministr nás ujistil, že Čechům bude otevřena drtivá většina ostrovů, velmi vážně jsme řešili také variantu, že ke vstupu do Řecka nebude třeba test," uvedl Smolek.

16:57

Oddělení infekčních pacientů od ostatních mohou usnadnit centrální nemocniční příjmy, ukázalo se ve středočeských krajských nemocnicích při šíření nemoci covid-19. Podle středočeské hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO) takový systém zatím v krajských nemocnicích chybí. Na investice spojené s vybudováním potřebných prostor, kde by bylo možné snadno pacienty oddělovat, by mohly být využity připravované evropské dotace, řekla dnes hejtmanka.

16:55

Česká pošta letos v dubnu doručila o 55 procent zásilek z Číny méně než za stejné období minulého roku. Hlavní příčinou je výrazné omezení letecké přepravy kvůli koronavirové epidemii. Zásilky z Číny a dalších zemí, například USA, putují do Česka i déle než měsíc. Vyplývá to z informací České pošty.

16:51 První místopředseda vlády a ministr vnitra ČR Jan Hamáček

Od 26. května bude možné překročit hranice na více přechodech a hraniční kontroly budou jen namátkové. Nadále ale bude povinné při vstupu do země dokládat negativní test na nemoc covid-19. Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že se na tom dnes shodla vláda.

16:47

Uherské Hradiště si chce vzít kvůli ekonomickým dopadům pandemie covidu-19 úvěr. Má sloužit k financování schodku rozpočtu města a podpoře investic. Dnes to jednomyslně schválili zastupitelé. Schválený rozpočet na letošní rok počítal s deficitem 122,9 milionu korun, radnice jej chtěla vypořádat mimo jiné prodejem cenných papírů za 146 milionů korun. S ohledem na současnou krizovou situaci však podle ekonomů portfolio cenných papírů výrazně ztrácí na své hodnotě a náprava je očekávána až v řádu několika let.

16:39

Slovensko od středy umožní otevřít velká obchodní centra a rovněž kina a divadla pro nanejvýš 100 lidí, restaurace budou moci podávat jídlo i ve svých vnitřních prostorech. Od června budou v omezeném režimu otevřeny školky a část základních škol, které úřady uzavřely v polovině března. Jde o další fázi uvolňování karanténních omezení na Slovensku, které v posledních více než třech týdnech zaznamenává nízký počet nových případů výskytu koronaviru.

16:36

Nechat se ostříhat nebo zajít do salónu krásy. V den velkého uvolnění koronavirových restrikcí stojí tyto úkony pro mnoho Italek a Italů v čele seznamu nejnaléhavějších potřeb, napsala agentura APA. V zemi se dnes po více než dvou měsících opět otevřely obchody, restaurace či služby.

Holičství a kadeřnictví byla dnes zavalena telefonáty zákazníků, kteří se chtěli objednat. Ve známých podnicích v severoitalském Miláně, který byl jedním z ohnisek epidemie v zemi, mají plno na více než týden dopředu. Po více než dvou měsících karantény bylo mezi dámami nejžádanější barvení vlasů.

16:33

V Plzeňském kraji přibyl od neděle jeden případ nákazy koronavirem. Celkem jich od začátku pandemie potvrdily testy v kraji u 648 lidí, z toho 16 lidí s nemocí covid-19 zemřelo. Informace dnes zveřejnila Krajská hygienická stanice v Plzni. Z nemoci se už vyléčily více než tři čtvrtiny lidí, u nich byla infekce potvrzena. Dva negativní testy potvrdily uzdravení u 504 lidí.

16:32

Ministerstvo zdravotnictví by mělo od 25. května převzít chytrou karanténu. Má také navrhnout její další personální zajištění a harmonogram pro nadcházející část Chytrá karanténa 2.0, vyplývá z materiálu, který dnes projednává vláda. O tom, že by ministerstvo mělo celý projekt převzít pod sebe, hovořil v neděli premiér Andrej Babiš (ANO).

16:25

Kvůli pandemii covidu-19 zemřelo v Belgii letos v dubnu téměř tolik lidí, kolik jich zahynulo ve stejný měsíc roku 1941, kdy zemi okupovali nacisté. Vyplývá to ze studie bruselské univerzity VUB, o které dnes informovala agentura AFP. U mladých mezi 15 a 24 lety se ale například počet úmrtí snížil, zřejmě kvůli celostátní karanténě.

Letos v dubnu podle předběžných dat zemřelo v Belgii 14 790 lidí. Běžně přitom počet úmrtí ve čtvrtém měsíci roku zůstává v průměru pod hranicí 9000.

"Úmrtnost byla v Belgii mimořádně vysoká, na bezprecedentní úrovni, obzvlášť v období od 1. do 12. dubna. Desátého dubna jsme zaznamenali 639 úmrtí, což je více než dvojnásobek toho, co bychom v takový den očekávali," uvádí studie bruselské nizozemskojazyčné univerzity.

16:23

Do kinosálů, které musely od 10. března kvůli covidu-19 přerušit provoz, dorazily minulý týden první tisíce diváků. Kina zahájila provoz v omezeném režimu. Nejvíce lidí o víkendu navštívilo český dokument V síti, na který si našlo cestu přes 7000 diváků. Vyplývá to z informací na webu Unie filmových distributorů

16:17

Stát přispěje na nájem podnikatelům zasažených koronavirovou krizí 50 procent v případě, že ho majitel o 30 procent sníží a nájemce doplatí pětinu. Podpora do maximální výše deset milionů korun se bude vztahovat na duben, květen a červen. Program COVID nájemné schválila dnes vláda, uvedla Česká televize.

Program má pomoci podnikatelům, kteří museli kvůli opatřením vlády proti šíření koronaviru zavřít své provozy. Nájemní smlouvy na tyto prostory musely být uzavřené před 12. březnem, kdy byl vyhlášen nouzový stav. Podporu budou moci čerpat i ti podnikatelé, kteří fungovali v omezeném provozu, prodávali přes výdejní okénka, rozvoz nebo e-shop.

16:12

Nemocnice s poliklinikou v České Lípě dnes ukončila testování na covid-19 pro samoplátce, prodělává na něm. Stanovená cena z předpisu ministerstva zdravotnictví nezohledňuje veškeré související náklady spojené s odběrem a laboratorním vyšetřením, pouze samotný laboratorní výkon, řekla mluvčí druhé největší nemocnice v Libereckém kraji Kateřina Amrichová. Odběry na základě žádanky vystavené lékařem nebo krajskou hygienickou stanicí budou podle ní pokračovat.

16:08

Vláda schválila úvěrový program pro živnostníky a firmy zasažené koronavirem COVID III, uvedla dnes Česká televize. Kabinet na záruky vyčlenil 150 miliard korun. Českomoravská záruční a rozvojová banka tak bude moci ručit za půjčky až 500 miliard korun. Podporu by tak mohlo získat až 150 000 podnikatelů.

16:03

V souvislosti s onemocněním covid-19 zemřel druhý obyvatel Zlínského kraje. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví, informaci potvrdila Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice. Podle ní šlo o staršího muže nad 65 let.

16:01

Nejmenovaný fotbalista Mladé Boleslavi měl před plánovaným sobotním obnovením první ligy pozitivní test na koronavirus. V karanténě je zatím sám, jeho spoluhráči a další lidé z jeho blízkosti budou znovu testováni.

15:51

Ústecká nemocnice uzavřela část jednotky intenzivní péče, neboť zjistila nový koronavirus u jednoho ze zaměstnanců. Informaci, kterou dnes zveřejnil server Blesk.cz

"Evidujeme zaměstnance z řad nelékařského personálu, u něhož byla při náhodném odběru zjištěna pozitivita na nový koronavirus SARS-CoV-2. Tento zaměstnanec neonemocněl Covidem-19, je asymptomatický. Přijali jsme ve spolupráci s Krajskou hygienickou stanicí Ústeckého kraje karanténní opatření, zajistili testování personálu a pacientů," řekla hygienička Krajské zdravotní Dana Vaculíková.

15:45

Automobilka Škoda Auto začne v úterý ráno v Rychnově nad Kněžnou postupně testovat na covid-19 přibližně 2300 Poláků, kteří dojíždějí za prací do závodu v Kvasinách. Odběry vzorků a testování by měly trvat do konce května tak, aby Poláci mohli od 1. června opět nastoupit do práce.  Zatím polští pendleři do Kvasin pracovat nejezdí. Pořízení PCR testu a jeho následné opakování každých 30 dní je podmínkou pro to, aby mohli pracovat v ČR.

15:36

Schodek veřejných financí Slovenska letos hlavně kvůli dopadům koronaviru vystoupí na 8,4 procenta z 1,3 procenta hrubého domácího produktu loni. V materiálu, který dnes schválila vláda, to uvedlo slovenské ministerstvo financí. Výraznější zlepšení kondice veřejných financí si podle ministerstva vyžádá v příštím letech schválení konsolidačních opatření.

15:30

Příjmy Olomouckého kraje by letos kvůli dopadům epidemie koronaviru na tuzemskou ekonomiku a výběr daní mohly klesnout zhruba o 800 milionů korun, možná až o miliardu. Novinářům to dnes řekl hejtmanův náměstek Jiří Zemánek (ČSSD). Hejtmanství kvůli propadu příjmů zatím nemuselo rušit žádné velké investice, úspory a rezervy našlo jinde.

15:20

Lidé se podle německého ministra zahraničí Heika Maase musí připravit na to, že letní dovolená bude výrazně jiná než ta, jakou dosud znali. Omezení je totiž kvůli koronaviru čekají všude. Maas to dnes řekl na tiskové konferenci v Berlíně po videokonferenci s deseti evropskými kolegy. Počítá s tím, že Německo v polovině června zruší celosvětové varování před cestami do zahraničí.

"Nemůžeme si dělat iluze, že se rychle vrátíme k normálu," míní Maas, podle něhož sice dovolená v zahraničí bude možná, ale jen za podmínek, za které je možné převzít zodpovědnost. "Všude budou omezení - na plážích, v restauracích, v centrech měst. Na to se člověk musí připravit a také na to, že ta dovolená bude mít jen málo společného s tou, kterou známe," vyjádřil své přesvědčení.

15:12

Zaměstnanci, kteří ani po více než měsíci stále nedostali ošetřovné, mohou požádat o prověření. Využít mohou nový elektronický formulář na webu České správy sociálního zabezpečení. Úřad by se měl v příštích dvou pracovních dnech ozvat a sdělit, proč peníze nedorazily a jak se chyba napraví. Někteří lidé si stěžují na to, že nemají ještě ošetřovné za březen. Úřad uvádí, že nevyřídil jen ty případy, k nimž od firem nedostal podklady.

15:09

O bezúročnou půjčku požádalo Středočeský kraj zatím přes 130 živnostníků, které postihla opatření spojená s koronavirem. Žádosti začalo hejtmanství přijímat minulý týden, zažádat mohou podnikatelé z regionu do konce června. Na dnešní tiskové konferenci to řekla středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

15:04

Liberecké science centrum iQLandia odhaduje, že kvůli koronavirové pandemii může přijít až o polovinu tržeb. Kvůli opatřením vlády je centrum, kterým každoročně projde přes 400 000 lidí, od 11. března zavřené a znovu se otevře až na začátku června. Kvůli pandemii ale přijde o školní exkurze a zahraniční návštěvníky. O pomoc proto žádá i firmy a veřejnost. Přispět mohou prostřednictvím kampaně Zachraň iQLandii.

14:56

Polovina podnikatelů přišla kvůli opatřením proti šíření koronaviru o téměř veškeré příjmy a nemá z čeho platit nájmy. Pětina pak uvedla, že musela propouštět nebo omezovat spolupráce. Vyplynulo to z průzkumu, který mezi 600 živnostníky a malými a středními podniky různých odvětví, od kadeřnictví až po řemeslné služby, provedla v květnu společnost Reservio, zajišťující pro firmy rezervační systém. Peníze z programu ministerstva financí Pětadvacítka podle průzkumu získalo 56 procent živnostníků, u dalších programů byli dotázaní výrazně méně úspěšní.

14:32 Maláčová DVTV

V pátek 15. 5. se zaevidovalo na Úřadech práce 693 uchazečů o práci, oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) na svém Twitteru.

14:31

Slovinsko sice v pátek jako první v Evropě oznámilo, že v zemi skončila epidemie koronaviru, a uvolnilo kontrolní režim na hranicích, ale v neděli večer určitá omezení vrátilo. Vyplývá to z informací deníku Delo. Agentura APA tvrdí, že Lublaň od otevření hranic ustoupila, protože přes ně nepouští bez pádného důvodu Rakušany.

"Rakušané už do Slovinska bez závažného důvodu přijíždět nesmějí," napsala dnes APA. Podle agentury od nedělního večera platí nový hraniční režim, kterým slovinská vláda ustoupila od otevření hranic, o němž informovala v pátek.

Rakouská agentura rovněž tvrdí, že nyní mohou bez omezení do Slovinska jezdit občané členských států EU, s nimiž jsou uzavřené bilaterální dohody. Seznam těchto zemí přitom ještě stanoven nebyl.

14:23

Moravskoslezský kraj dosud v souvislosti s koronavirovou pandemií rozdal téměř 12,2 milionu kusů ochranných pomůcek a dalších více než 150 000 litrů dezinfekce. Svépomocí zajistil zhruba pětinu potřebných věcí. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu kraje řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Region má asi 1,2 milionu obyvatel.

14:21

Letecká skupina Smartwings nemá zájem o majetkový vstup státu do společnosti. Uvedla to dnes v prohlášení. Žádá stát o úvěr, nebo garanci za úvěr u komerční banky, podle firmy je totiž v současné krizi problém získat nové půjčky na bankovním trhu. Ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček v neděli uvedl, že by stát mohl koupit až 100procentní podíl. Do konce června by to měla projednat vláda.

14:19

Ministerstvo zahraničí usiluje o to, aby bylo možné do poloviny června otevřít hranice se všemi sousedními státy. Vede s nimi jednání o podmínkách pro tyto kroky, největší pokrok je při rozhovorech s Rakouskem. Novinářům to dnes před jednáním vlády řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Chtěl by také, aby lidé mohli v létě cestovat bez povinnosti absolvovat test na covid-19 nebo jít po návratu do karantény. "U Polska to podle mého názoru bude také nejpozději v polovině června, ale tam ta jednání jsou teprve na začátku," řekl Petříček.

14:15

Pražský magistrát zlevní či případně odpustí nájemné podnikatelům v městských prostorách, kteří museli v důsledku epidemie nového koronaviru dočasně zavřít. Dnes o tom rozhodli radní. Podnikatelé budou moci od úterý na webových stránkách Prahy požádat o odpuštění nebo slevu na nájmu, magistrát poté bude žádosti vyhodnocovat. Podpora se má týkat firem do ročního obratu 300 milionů korun. Ohledně přesné podoby podpory ještě magistrát čeká na návrh programu ministerstva průmyslu a obchodu COVID - Nájemné.

14:15

Letecká doprava se do stavu před vypuknutím koronakrize jen tak nevrátí. Jaké plány mají aerolinky?

14:13

Fungování školních skupin na prvním stupni se asi v jednotlivých základních školách v Praze bude hodně lišit. Zatímco někde se přihlásila do škol zhruba čtvrtina dětí, jinde kolem 85 procent. V některých školách zůstanou třídní učitelé doma a budou se dále věnovat výuce na dálku, jinde se vrátí do škol a budou se soustředit více na výuku ve škole. Vyplývá to z vyjádření ředitelů ško.

14:12

Předseda ústavně-právního výboru Sněmovny Marek Benda (ODS) považuje za protiústavní, že ode dneška po konci nouzového stavu omezuje chod restaurací a dalších ekonomických odvětví jen opatření ministerstva zdravotnictví. Benda v tiskové zprávě uvedl, že opatření resortu mají sloužit jen k izolaci zdrojů nákazy novým typem koronaviru, nikoliv k plošnému uzavírání provozoven. Kromě ústavy podle něj počínání vlády odporuje i rozsudku, který v dubnu zrušil čtyři opatření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

14:11

Trestních oznámení podaných kvůli vyhlášení nouzového stavu nebo dalším vládním opatřením zavedeným kvůli epidemii nového koronaviru nadále přibývá. Pražské městské státní zastupitelství evidovalo na konci minulého týdne zhruba 20 podání, přes dvacítku jich dorazilo na Vrchní státní zastupitelství v Praze. Několik lidí se obrátilo i na obvodní státní zastupitelství. Žalobci oznámení vyhodnocují, některá již odložili nebo vyhodnotili jako možný přestupek.

13:44

Mimořádná stipendia vypsaná v souvislosti s pandemií koronaviru dostane 16 spisovatelů a spisovatelek, mezi nimi třeba Petr Borkovec, Anna Cima nebo Lucie Lomová. Zájem byl velký, České literární centrum vybíralo ze 182 žádostí. Odborná komise mezi úspěšné žadatele rozdělila 560 000 korun. Následky pandemie postihly celý knižní trh. Mimořádná stipendia proto mají podpořit tvůrčí psaní českých autorek a autorů v době, kdy se rušily nebo nadále ruší rezidenční pobyty, autorská čtení a účasti na festivalech a veletrzích.

13:25

Mezinárodní hudební festival Lípa Musica bude letos kvůli koronavirové pandemii bez zahraničních hostů. Milovníci hudby tak mimo jiné přijdou o vystoupení světově proslulého souboru hráčů na historické nástroje L’Arpeggiata, který měl 12. září vystoupit na zahajovacím koncertu. Festival zahájí provedení Händelova oratoria Mesiáš v podání Collegia 1704 a kvarteta předních českých pěvců - Hany Blažíkové, Markéty Cukrové, Jaroslava Březiny a Romana Hoza.

13:23

Provoz na přechodu v Dolním Dvořišti na Českokrumlovsku je plynulý i přes to, že Rakousko od neděle naplno otevřelo všechny hranice s Českou republikou. Kolony se před příjezdem do České republiky v Dolním Dvořišti netvoří. Plynulý provoz je i v opačném směru. 

"Pro nás se nic nemění a zůstáváme na hranicích ve stejném režimu," uvedl mluvčí jihočeské policie Milan Bajcura. Zatímco Rakousko už dělá kontroly na koronavirus jen namátkově, na české straně musí policisté prověřovat každé vozidlo. Kvůli tomu se v minulých dnech na české straně někdy nárazově tvořily hodinové kolony.

13:15

Na návštěvy do nemocnic a domovů pro seniory mohou po 25. květnu i děti. Formulaci v hygienických pravidlech v souvislosti s epidemií covidu-19, která uvádějí, že na návštěvu mohou k jednomu klientovi přijít "dvě dospělé osoby", ministerstvo upraví. Na dotaz to řekla Renata Povolená z tiskového oddělení ministerstva. Kromě návštěv v lůžkových zařízeních bude od příštího pondělí povolen za určitých podmínek také provoz koupališť, otevřou se hotely, restaurace nebo vnitřní prostory hradů a zámků.

13:14

Drum&bassový festival Let It Roll, který se měl konat na přelomu července a srpna ve středočeských Milovicích, přesunul letošní ročník na 5. až 7. srpna 2021. Pořadatelé připravovali program s více než stovkou zahraničních umělců na pěti pódiích, nyní pracují na jeho přesunu na další rok a zároveň připravují digitální verzi letošního ročníku. Spustí i prodej limitované edice propagačních věcí směřovaný na podporu festivalu.

12:50

Vláda plánuje prostřednictvím Správy státních hmotných rezerv nakoupit do strategických zásob státu pro další možnou krizi miliony ochranných a zdravotnických pomůcek za 3,7 miliardy korun včetně DPH. Nákup rozdělí na dvě fáze. Vyplývá to z podkladů pro jednání vlády. V první fázi podle nich bude nakoupena polovina celkově požadovaného množství v hodnotě až 1,85 miliardy korun včetně DPH, aby byla co nejdříve ve státních hmotných rezervách vytvořena "železná zásoba" těchto prostředků.

12:42

Město Brno by v případě schválení vládního návrhu na kompenzační bonus firmám přišlo asi o 200 milionů korun, Jihomoravský kraj asi o 382 milionů. Na on-line tiskové konferenci to dnes řekli zastupitel kraje Jan Grolich a náměstek primátorky Petr Hladík (oba KDU-ČSL). Kraje města a obce by se podle vládního návrhu měly podílet na kompenzačním bonusu podnikatelům, a to třetinou.

"Vláda, pokud navrhuje kompenzace, by je měla hradit ze státního rozpočtu. Nebylo to s námi konzultováno, předjednáno, je to v podstatě krádež a pokrytectví zároveň. Je to stejná situace, jako by vám soused říkal, že dává peníze na charitu a že vy také máte dávat peníze na charitu. A potom byste zjistili, že třetinu vzal z vaší peněženky. To je pro mne nepřijatelné," uvedl Grolich.

12:39

Propad výběru mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku se v dubnu v době pandemie nemoci covid-19 prohloubil. Zatímco v březnu zaznamenal provozovatel mýtného systému SkyToll proti stejnému období loňska šestiprocentní výpadek, v dubnu pokles dosáhl již 25,8 procenta. V České republice výběr mýtného navzdory letošnímu rozšíření systému v dubnu meziročně klesl o 19 procent.

12:38

S dopady koronavirové krize se vlastními silami nedokážou vypořádat tři čtvrtiny českých exportních firem. Nejčastěji se podniky potýkají se snížením či stagnací objednávek, řeší to 40 procent společností, z nichž 32 procent potřebuje s problémy pomoci. Dále firmy v podnikání omezuje uzavření hranic, omezení výroby a provozů nebo zvýšené legislativní nároky. Ukázal to průzkum státní agentury pro podporu podnikání CzechTrade mezi 138 českými exportéry.

12:32

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) dnes v České televizi řekl, že Česko jedná s Rakouskem o tom, aby lidé mohli vycestovat nejen z nutných důvodů, ale například i kvůli návštěvě příbuzných nebo turismu. "S rakouskou stranou budeme mít zítra (v úterý) videokonferenci, kde chceme postup dořešit. Myslím, že datum 8. června, na kterém jsme se původně shodli, bychom mohli posouvat," uvedl ministr.

12:23

Ceny pronájmů bytů v Praze po nástupu epidemie koronaviru klesly v centru proti loňsku zhruba o desetinu. V jiných částech města je zlevnění menší. V průměru jsou květnové ceny o 5,7 procenta nižší než v únoru. Nájemné v hlavním městě se tak dostává na úroveň roku 2016, kdy byla na vzestupu vlna krátkodobých pronájmů prostřednictvím služeb, jako je Airbnb. 

12:10

Ekonomika Spojených států by ve druhém čtvrtletí mohla v důsledku koronaviru klesnout o více než 30 procent. V rozhovoru na televizní stanici CBS to řekl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Největší ekonomika světa se podle něj ale vyhne dlouhodobému propadu, jaký zažila za velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století.

12:08

České aerolinie dnes vypravily první letecké spoje po více než dvouměsíčním přerušení provozu kvůli koronavirové krizi. Na celkem šest zpátečních letů z Prahy do Amsterdamu, Paříže a Frankfurtu nad Mohanem a zpět si rezervovalo letenky kolem 640 cestujících. První spoje vyrazily dnes ráno, odpoledne budou následovat další. Další obnovené linky budou následovat v příštích dnech a týdnech. Obsazenost letadel by mohla být třetinová až poloviční.

11:54

Akce Staň se hrdinou - Zachraň knihkupectví!, která začala dnes, má pomoci knihkupcům, jejichž tržby se nyní pohybují jen zhruba na polovině obvyklých objemů. Nakladatelé proto vybrali ze své produkce 80 titulů, u kterých se očekává velký zájem čtenářů, a u každého z nich se vzdali části svého zisku. Knihkupci, kteří mohli po zmírnění opatření proti koronaviru otevřít své prodejny, u těchto bestsellerů získají prodejem každého výtisku ke své obvyklé marži ještě deset korun navíc.

11:49

Březnový návrat cizinců z Programu kvalifikovaný zaměstnanec do vlasti se dotkl pětiny firem. Často si brali na cestu domů neplacené volno. Vyplývá to z průzkumu Hospodářské komory z počátku dubna. Ze 240 respondentů jich 233 uvedlo, že zaměstnávají celkem 3625 pracovníků z Ukrajiny a dalších zemí přes Program kvalifikovaný zaměstnanec.

11:48

Českobudějovičtí opoziční zastupitelé kritizují vedení města za jeho aktivitu v době nouzového stavu, kterou označili za malou. Opozici například chybí zpráva o činnosti rady, vyhodnocení ekonomických dopadů a návrhy na další postup. Její zástupci to dnes řekli na zasedání českobudějovického zastupitelstva, které se sešlo poprvé od začátku koronavirové pandemie. Vedení města tvrzení odmítá.

11:19

V Řecku se dnes ráno otevřely pro veřejnost všechny archeologické památky, které byly téměř dva měsíce uzavřeny kvůli epidemii koronaviru. Při otevření aténské Akropole byla prezidentka Katerina Sakellaropulosová. Do Parthenónu ji podle agentury AFP doprovodila jenom skupina novinářů a zaměstnanců a všichni měli roušky.

Akropolis, Atény, Řecko
Akropolis, Atény, Řecko | Foto: Reuters
11:17

Denní přírůstek nově nakažených v Rusku se za posledních 24 hodin znatelně snížil ve srovnání s předchozím dnem a poprvé v květnu klesl pod devět tisíc. Nicméně tento ukazatel je relativně dál vysoký. Ve srovnání s předchozími dny opět mírně klesl počet případů úmrtí nakažených pacientů.

11:13

Bezpečné setkání s rodinou v době koronavirové pandemie nabízí ode dneška seniorům takzvaný Setkávač. Jde o pojízdný kontejnerový přívěs, v němž si lidé nejvíce ohrožení covidem-19 mohou bez obav promluvit se svými blízkými a při tom mít pocit, že sedí u jednoho stolu. Odděluje je velmi nenápadná stěna z plexisla, zvuk přenáší mikrofony a reproduktory. Setkávač zatím slouží klientům domova seniorů v říčanské místní části Voděrádky, podle potřeby může být přemístěn i jinam.

10:57

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové by stát neměl vstupovat do firem, jako je Smartwings.

10:52

Premiéři visegrádské čtyřky (V4) budou v úterý dopoledne formou videokonference jednat s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Je to náhrada za plánovaný summit Česka, Slovenska, Polska, Maďarska a Německa, který se měl uskutečnit v rámci českého předsednictví ve V4. Konání schůzky dnes potvrdil úřad vlády. Podle německého kancléřství bude Merkelová s českým premiérem Andrejem Babišem (ANO) jednat také bilaterálně.

10:42

Pro Důl Darkov platí podle mluvčí společnosti OKD Nadi Chattové přísná opatření. Hned při vstupu si musí každý pracovník vydezinfikovat ruce a projít před termokamerou. Společnost zajistila pro všechny zaměstnance dezinfekční prostředky a roušky. Pro důlní pracovníky pak platí povinnost nosit respirátory, rukavice a ochranné brýle. Také mají možnost si vyzvednout vlhčené dezinfekční ubrousky. Třikrát denně se dezinfikují společné prostory, šatny, výdejny a další místa.

Na všech dolech jsou také denně dezinfikovány dopravní nádoby a také vozy po dopravu zaměstnanců. Vedení společnosti pravidelně konzultuje vývoj situace se zástupci Sdružení hornických odborů, jejichž zástupce se každodenně účastní krizového štábu.

ilustrační foto.
ilustrační foto. | Foto: NWR
10:30

Celkem 47 procent Čechů starších 16 let během nouzového stavu začalo častěji využívat některou z on-line alternativ pro komunikaci a sociální kontakt. Kvůli nejrůznějším omezením, která v Česku v posledních dvou měsících panovala, začali lidé více než obvykle využívat také aplikace spojené se zábavou (45 procent) a nakupovat on-line (41 procent). Vyplývá to z květnového průzkumu agentury IPSOS pro Air Bank mezi 700 respondenty.

10:22 Roman Prymula.

Roman Prymula zatím v ČT nechtěl specifikovat podmínky, na základě kterých zváží své setrvání na ministerstvu zdravotnictví. Prozradí je až po rozhovoru s premiérem Andrejem Babišem.

10:17

Hygienici zahájili plošné testování mezi zaměstnanci Dolu Darkov na covid-19. Dosud bylo otestováno 500 lidí. Mezi zaměstnanci Dolu je 21 nakažených.

10:16 Roman Prymula.

Podle Romana Prymuly by brzy mohla povinnost prokázat negativní test nebo nastoupit do čtrnáctidenní karantény platit pouze po návratu ze zemí s horší epidemiologickou situací. "Ta situace je v mnoha zemích velmi odlišná," řekl v ČT.

10:03

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo zmírňuje svá předchozí vyjádření ohledně toho, že koronavirus unikl z čínské laboratoře ve městě Wu-chan. USA podle něj vědí, že virus vznikl ve Wu-chanu, nejsou si ale jisté jeho konkrétním původem.

10:11 Roman Prymula.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula v České televizi uvedl, že bude na vládě navrhovat otevření hranic s Rakouskem. Náměstek nevyloučil otevření hranic už tento týden. Diskuse bude probíhat také o Slovensku. "Dokážu si představit, že se otevřou," řekl. Hranice s Polskem by se mohly otevřít v oblastech, které jsou vzdálenější od polského Slezska, kde je podle Prymuly příliš mnoho nakažených.

10:03

V Číně se v posledních týdnech výrazně zhoršila kvalita ovzduší poté, co země uvolnila přísná opatření zavedená v souvislosti s šířením koronaviru. Množství některých jedovatých látek ve vzduchu překročilo hodnoty ze stejného období loňského roku. K vyššímu znečištění přispěla především obnova průmyslové výroby. Vyplývá to ze studie helsinského Centra pro výzkum energetiky a čistého ovzduší (CREA).

09:51

Britské dráhy i jednotlivá vlaková nádraží přijaly nová opatření s cílem zabránit přeplnění vlaků a železničních stanic po celé zemi. Cestující například mohou ve vlacích obsadit jen některá místa, aby se i nadále udržoval společenský odstup zavedený ve snaze zabránit šíření nemoci covid-19. Rovněž spoje, které už budou zcela zaplněné, nebudou stavět ve všech zastávkách, napsala britská BBC.

09:36

Nemocnice Pardubického kraje bude na odběrových místech v Pardubicích a Litomyšli dál testovat samoplátce. Za vyšetření budou platit 2019 korun včetně DPH, uvedla mluvčí společnosti Kateřina Semrádová. Pokud zájemce potřebuje i lékařské potvrzení o negativním výsledku testu, připlatí si ještě dalších 300 korun.

09:08

Japonská ekonomika se v letošním prvním čtvrtletí dostala do recese. Hrubý domácí produkt (HDP) se v celoročním přepočtu snížil o 3,4 procenta, tempo jeho poklesu nicméně zpomalilo ze 7,3 procenta v loňském čtvrtém čtvrtletí. Oznámila to dnes vláda. Třetí největší ekonomika světa se nyní potýká s negativními dopady koronaviru. Pod tlakem však byla už koncem loňského roku, zejména kvůli zvýšení daně z obratu a ničivému tajfunu.

09:02

Návrat mikulovského hudebního festivalu s dvacetiletou tradicí se o další rok odkládá. Loni se přehlídka nekonala kvůli úmrtí hlavního pořadatele Romka Hanzlíka, letos se do cesty postavila pandemie koronaviru a nejistota spjatá s omezením kulturních akcí. Nový termín akce je 27. až 29. srpna 2021, místo zůstává stejné - amfiteátr pod vrchem Turold v Mikulově na Břeclavsku.

08:53

V Libereckém kraji za minulý týden přibyly jen tři potvrzené případy nemoci covid-19, poslední je ze soboty. Od začátku pandemie se prokazatelně nakazilo 200 lidí z kraje, vyplývá z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Podle dat Krajské hygienické stanice v Liberci se vyléčilo zatím 172 lidí, z toho za poslední týden se jich uzdravilo 19. Počet zemřelých v souvislosti s koronavirem zůstává na čtyřech, za květen nikdo nepřibyl.

08:22

Starosta Londýna Sadiq Khan upozorňuje občany, že je konec krize zatím v nedohlednu.

07:01

Ve Spojených státech zemřelo v neděli 820 lidí nakažených koronavirem, je to o čtyři sta méně než o den dříve a nejméně od 10. května. Celkem už v USA zemřelo více než 89 tisíc lidí s covidem-19, informovala o tom agentura AFP s odvoláním na údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

06:42

Počet potvrzených případů nákazy v celé Latinské Americe v neděli překonal půl milionu a úmrtí je v tomto regionu registrováno na 30 tisíc. 

06:42

V Brazílii přibylo za poslední den 7938 potvrzených případů nákazy koronavirem a 485 úmrtí z řad nakažených, informovala o tom v noci na dnešek agentura Agencia Brasil.

Poslední denní údaje jsou zhruba o polovinu nižší oproti předchozímu dni. Celkem se v této zemi s 210 miliony obyvatel potvrdilo už 241.080 nakažených, z toho 16 118 lidí zemřelo a 94 122 nakažených se uzdravilo, vyplývá z údajů místního ministerstva zdravotnictví.

06:40

Rozum úplně pominul. Vrchnost si řekla: Jestli budou nosit hadr na puse, tak si můžeme dovolit už úplně všechno, míní frontman Tří sester Lou Fanánek Hagen. Rozestupy na koncertech podle něj nemůžou fungovat. Při první písničce budou lidi dupat po rouškách a stát pod pódiem, dodává.

06:35

Národní divadlo v Praze dnes začíná v předprodeji nabízet vstupenky na pět představení, která uvede na závěr sezony pro omezený počet diváků. Od 10. do 14. června odehraje v historické budově dvakrát inscenaci Manon Lescaut, dvakrát balet Kylián - mosty času a jednou operní koncertní gala s názvem Opera před oponou. Divadlo nemůže hrát v plném obsazení.

06:30

V neděli vydaly místní úřady v čínské metropoli Pekingu pokyn, že lidé už nemusí nosit venku roušky, musí ale dodržovat bezpečnou vzdálenost. V uzavřených prostorách, včetně veřejné dopravy, jsou ale dále povinné, uvedl v neděli deník China Daily. Země oznámila za neděli sedm nových případů nákazy koronavirem.

06:22

České aerolinie (ČSA) v pondělí po více než dvou měsících obnoví svůj pravidelný provoz, jejich letadla odletí do Paříže, Frankfurtu nad Mohanem a Amsterdamu. Jde o první tři obnovené linky, další budou následovat v příštích dnech. Společnost v polovině března kvůli koronavirové krizi zastavila všechny pravidelné lety z a do Česka.

06:21

V dole Důl Darkov na Karvinsku, kde je už 17 horníků s nemocí covid-19, bude zasedat krizový štáb. Hygienici zde navíc asi nařídí plošné testy. Důl měl k nedělnímu dopoledni celkem 17 nakažených horníků. Nemocných bylo i pět jejich rodinných příslušníků. Nemoc se mezi pracovníky šíří v posledních dnech. V sobotu večer tam bylo 16 nemocných horníků a jeden člen rodiny. V pátek bylo 11 nemocných horníků, o den dříve osm.

06:20

Newyorský guvernér Andrew Cuomo se nechal otestovat na koronavirus v přímém televizním přenosu. Chtěl tím ukázat, jak "rychlý a jednoduchý" test je, a přimět obyvatele svého státu, aby se nechali rovněž otestovat, informovala agentura AFP. New York je ohniskem epidemie covidu-19 ve Spojených státech.

"Naším novým problémem je, že máme více odběrových míst a větší testovací kapacitu, než využíváme," řekl Cuomo na tiskové konferenci, na níž si nechal odebrat stěr z nosní sliznice. "Je to rychlé, jednoduché a bezbolestné. Pokud mám čas já, máte ho taky," uvedl.

Andrew Cuomo, starosta New Yorku.
Andrew Cuomo, starosta New Yorku. | Foto: Reuters
22:12

Salvadorský prezident Nayib Bukele v sobotu v noci bez schválení parlamentu vyhlásil v zemi nouzový stav umožňující rozšířit restriktivní opatření proti šíření nákazy koronaviru. Salvadorští zákonodárci a žalobci prohlásili, že prezidentský dekret napadnou, protože podle nich překračuje Bukeleho pravomoci.

Suverénní 38letý Bukele, který zastává úřad necelý rok, už několikrát vyvolal pobouření právnických skupin. Podle nich projevuje autoritářské tendence. Salvadorský kongres schválil vyhlášení nouzového stavu v březnu v reakci na pandemii koronaviru, po dubnovém prodloužení měla platnost tohoto opatření dnes vypršet. Poslanci měli v plánu projednat další prodloužení v pondělí.

21:34

Brazílie dohání v počtu nákaz evropské země. Pandemie nemoci covid-19 dál nabírá na síle zejména v Brazílii a Rusku, kde každý den přibývají tisíce nakažených. Brazílie má už přes 230.000 potvrzených případů, a nejspíš se tak brzy dostane do trojky nejhůře zasažených zemí světa. Těžko však překoná Spojené státy, kde podle serveru Worldometers počet infikovaných překročil 1,5 milionu a počet mrtvých přesáhl 90.000. 

Podle oficiálních statistik v Brazílii přibylo za den 14.919 případů nákazy. Obětí přibylo 816, a celkem jich tato nejhůře zasažená země Latinské Ameriky registruje už přes 15.000.

Vážná je i nadále situace v Rusku, kde za den přibylo dalších 9709 lidí infikovaných koronavirem, což je nárůst proti předchozímu dni, kdy jich bylo 9200. Celkem už země eviduje 281.752 případů nákazy a 2631 úmrtí.

21:16

Společnost Emirates hodlá zrušit až 30.000 pracovních míst. To je asi 30 procent současného stavu. Jednoho z největších provozovatelů dálkových letů na světě k tomuto rozhodnutí vedou dopady pandemie způsobené šířením koronaviru. Emirates, podobně jako další letecké společnosti, se potýkají s propadem poptávky a musejí výrazně snížit náklady.

21:02

Indická vláda prodloužila zákaz vycházení do 31. května. V mírnějších oblastech nákazy bude ale možné zmírnit restrikce v zájmu usnadnění ekonomické aktivity. K prodloužení zákazu vycházení, který se vztahuje na 1,3 miliardy lidí, přistoupilo ministerstvo vnitra na žádost celonárodního krizového štábu. Zákaz vycházení vyhlásil indický premiér Naréndra Módí 25. března ve snaze omezit epidemii způsobenou koronavirem. Jeho platnost by bez prodloužení vypršela o nedělní půlnoci.

Přísná opatření, včetně zastavení provozu vlaků, autobusů a další veřejné dopravy, měla dramatické dopady na život především těch nejchudších a nejohroženějších Indů - miliony z nich se ocitly bez práce a bez prostředků.

20:41

Turecká fotbalová liga by chtěla mít od července na zápasech i diváky. Po koronavirové pauze se soutěž rozběhne 12. června a minimálně zpočátku budou fanoušci na stadionech stejně jako v jiných zemích chybět. "Ligy se znovu rozbíhají v zemích, kde jsou na tom hůř než my. Naším prvním cílem je hrát bez fanoušků, a když to půjde dobře, mohli bychom v červenci hrát i s fanoušky," řekl šéf tureckého fotbalu Nihat Özdemir.

20:20

Počet lidí, kteří ve Francii zemřeli s novým typem koronaviru, překonal hranici 28.000. Za poslední den přibylo dalších 483 mrtvých. Denní přírůstek je tak nejvyšší od 23. dubna. Případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 se ve Francii potvrdilo už 142.291.
Rozdíl oproti počtu mrtvých, které Francie hlásila v sobotu a dnes, je výrazný. Zatímco dnes je zemřelých 483, v sobotu jich bylo 96.
Dnešní bilance je podle agentury AFP vysoká hlavně kvůli úmrtím hlášeným ze zařízení, jež pečují o seniory.

19:14

Norsko dnes slavilo Den ústavy. Kvůli koronaviru ovšem jinak než v minulých letech. Část oslav se přesunula na online. Na promenádě před palácem se nesešly davy lidí a král Harald s rodinou mávali poddaným z balkonu do televizních kamer. Ulice Karla Johana, hlavní tepna, která obvykle přetéká slavícími lidmi s vlaječkami, byla vylidněná. Kvůli pandemii jsou v zemi zakázané průvody a shromáždění jsou omezena maximálně na 50 lidí. V některých pobřežních městech nahradily průvody flotily stovek lodí, které vypluly na moře.

Norsko oslavilo Den ústavy
Norsko oslavilo Den ústavy | Foto: Reuters
18:52

Premiér Andrej Babiš zkritizoval nízkou angažovanost ministerstva zdravotnictví v projektu chytré karantény. Ta má pomáhat ve vyhledávání kontaktů nakažených koronavirem nového typu a ohnisek nemoci. Vláda v pondělí projedná přechod projektu pod tento resort, řekl Babiš České televizi.

18:32

V Itálii za poslední den zemřelo dalších 145 lidí s koronavirem. To je nejnižší denní přírůstek od 9. března. Celková bilance zemřelých tak vzrostla na 31.908. V zemi se od začátku epidemie potvrdilo už 225.435 případů nákazy koronavirem. Nejhorší je nadále situace v Lombardii, která je v Itálii ohniskem epidemie. Nemocných je tam stále přes 27.000 lidí.

Italové strávili od poloviny března téměř dva měsíce v přísné karanténě, která se uvolnila teprve začátkem května. V pondělí se mají otevřít obchody, restaurace či služby a povoleno bude bez omezení cestování v rámci domovského regionu. Školy, kina či divadla ale zůstanou dál zavřené a cestovat po celé Itálii bude možné až od 3. června. Od tohoto data budou moci do Itálie přijíždět i cizinci, kteří už navíc nebudou muset na dva týdny do karantény.

18:21

Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo k dnešnímu podvečeru počty potvrzených případů koronaviru. Nyní je jich za celé období 8 460, celkem zemřelo 298 lidí. Celkový počet vyléčených je 5 435. V současnosti má prokázáno onemocnění 2 727 osob. 

18:11

V Británii zemřelo s covidem-19 za poslední den 170 lidí. Je to nejnižší denní přírůstek od 24. března. Celková bilance mrtvých vystoupila na 34.636. Případů nákazy je 243 303. V Anglii se tento týden začala uvolňovat karanténní opatření. Od středy se mohli vrátit do práce lidé, kteří nemohou pracovat z domova. Nyní si mohou také zajít na tenis či golf, obnovit provoz mohla i zahradnictví. Angličané mohou rovněž opět volně cestovat, neměli by ale jezdit do Walesu, Skotska a Severního Irska, kde platí jiná karanténní opatření než v Anglii.

17:46

Mateřská škola v pražském Suchdole musela uzavřít jednu ze svých tříd, protože jedno dítě mělo pozitivní test na koronavirus. Podle nařízení hygieniků bude třída do 29. května ve 14denní karanténě. Škola o tom informovala i na webu. Vláda školky na rozdíl od ostatních škol v březnu kvůli epidemii koronaviru plošně nezavřela. Nicméně většina tak učinila, některé pak v květnu opět otevřely.

17:38

V Plzeňském kraji zemřel šestnáctý člověk s nemocí covid-19. Informace zveřejnila Krajská hygienická stanice v Plzni. Podle jejího ředitele Michala Bartoše šlo o ženu ročník 1938 z Plzně, která měla více vážných onemocnění. Podle posledních údajů se dosud v kraji prokázala nákaza koronavirem u 647 lidí, od pátku přibyly dva nově zjištěné případy infekce. Z nemoci se uzdravily už tři čtvrtiny lidí, u nichž byla potvrzena, tedy 484 nemocných, uvedli hygienici na webu.

16:45

Výpadek příjmů poskytovatelů zdravotní péče kvůli omezením v důsledku epidemie koronaviru dosáhne letos podle ministerstva zdravotnictví 30,5 miliardy korun. Resort počítá s přímou kompenzací ve výši 27 miliard. Uvádí to zpráva k návrhu zákona o kompenzacích, který vložilo ministerstvo zdravotnictví (MZ) do legislativní knihovny vlády s žádostí o projednání návrhu ve stavu legislativní nouze.

Spolu s plánovanou vyhláškou má zákon zajistit příjmy zdravotnických zařízení, která zasáhla opatření proti šíření koronaviru. Nemocnice musely odkládat vyšetření a operace, lázně byly zavřeny úplně. Rozdíl zhruba 3,5 miliardy korun mají podle návrhu nemocnice dohnat zvýšením činnosti do konce roku.

16:24

Němci se u španělských úřadů dožadují, aby jim umožnily cestu na Mallorku, jestliže tam vlastní nemovitost. Madrid to ale odmítá a trvá na tom, že si Němci musejí počkat, až skončí celostátní karanténa. Nouzový stav má ve Španělsku skončit 24. května. Premiér Pedro Sánchez uvedl, že parlament naposledy požádá o jeho prodloužení o další měsíc. Němci hrozí stažením investic z ostrova a tvrdí, že tamní protikoronavirová opatření, která omezují cestování, považují za "naprosto přehnaná". Argumentují poklesem počtu nových případů nákazy ve Španělsku.

15:33

Důl Darkov na Karvinsku má k dnešnímu dni již 17 horníků s nemocí covid-19. Nemocných je i pět jejich rodinných příslušníků. Hygienici tam proto v pondělí s největší pravděpodobností nařídí plošné testování. V Moravskoslezském kraji přibylo od pátečního do sobotního večera 12 případů nákazy koronavirem. Šest z nich mělo souvislost s dolem.

OKD, důl Darkov
OKD, důl Darkov | Foto: ČTK
15:21

Írán má skoro 7000 obětí koronaviru, hlásí nová ohniska nákazy. Za poslední den zemřelo 51 pacientů, čímž se celková bilance úmrtí zvýšila na 6988. Nově nakažených přibylo 1806, více než o den dříve. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura AFP.
Írán, kde se první případ nákazy potvrdil 19. února, patří ke státům Blízkého východu nejvíce zasaženým koronavirem. Dosud se v zemi infikovalo přes 120.000 lidí a po zpomalení šíření nákazy v druhé půli dubna počty pozitivně testovaných nyní opět rostou. 
Íránská vláda postupně od 11. dubna uvolňuje ochranná opatření, může se znovu cestovat mezi městy a v místech s malým počtem nakažených jsou otevřené mešity.

15:03

Rakousko od půlnoci na dnešek otevřelo všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem. Kontroly kvůli koronaviru budou už jen namátkové, informovalo v sobotu rakouské ministerstvo vnitra. S úplným otevřením hranic se počítá od 15. června.

Zavřené hranice.
Zavřené hranice. | Foto: ČTK
14:42

Festival taneční hudby Beats for Love, který se pravidelně koná počátkem července v Dolních Vítkovicích v Ostravě, se letos konat nebude. Pořadatelé dnes v souvislosti s opatřeními vlády k zamezení šíření nového typu koronaviru oznámili přesun plánovaného ročníku na rok 2021. Vstupenky zůstávají v platnosti. 

14:11

Britský premiér Boris Johnson čelí narůstající kritice kvůli postupu, jímž jeho vláda začala rozvolňovat opatření přijatá v boji s koronavirem. O klesající podpoře vlády svědčí i výsledky průzkumu, který dnes zveřejnil nedělník The Observer.
Vláda je v posledních dnech pod palbou kritiky zejména kvůli tomu, že ve středu uvolnila pravidla pro pobyt venku pro obyvatele Anglie, zatímco ve Walesu, Skotsku a Severním Irsku z rozhodnutí tamních vlád přísnější restrikce dál platí.
Premiér v regionech na severu Anglie narazil i se svým plánem na znovuotevření škol od 1. června. Podle některých starostů je na to ještě brzy.
Průzkum veřejného mínění společnosti Opinium pro The Observer ukázal, že výrazně přibylo lidí, kterým se postup vlády ohledně koronavirové krize nelíbí. Takových je teď 42 procent. Příznivců vlády za poslední týden ubylo o devět procentních bodů a je jich teď 39 procent. Poprvé od chvíle, kdy Opinium názory veřejnosti v souvislosti s koronavirem od března měří, je tak více těch, kteří jsou k vládě kritičtí.

13:21

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) dostal v pátek od Evropské komise informace o notifikaci programu COVID III na podporu podnikatelů postižených důsledky pandemie. V pondělí ho tak bude moci projednat vláda. Dnes to Havlíček řekl v diskusním pořadu Partie televize CNN Prima News.
Podle dřívějších informací je na třetí část programu vyčleněno 150 miliard korun. Podporu by mohlo získat až 150.000 podnikatelů. Živnostníci a podniky do 250 zaměstnanců budou mít nárok na záruku až 90 procent, firmy s více pracovníky, maximálně ale 500, získají záruku do 80 procent. Maximální výše úvěru bude 50 milionů korun. Rychlost podpory pak bude podle Havlíčka záviset na bankách.

12:51

V Řecku se poprvé sloužily mše, zájem byl enormní. Desetitisíce Řeků dnes po více než dvou měsících koronavirové přestávky směly poprvé přijít na bohoslužbu do kostela. Kvůli karanténním opatřením nemohli věřící oslavit ani pravoslavné Velikonoce, které letos připadly na konec dubna. Už v pondělí čeká Řeky další uvolnění restrikcí: otevřít se mají památky, střední školy a podle nového vládního nařízení i nákupní centra.
Řecko patří k zemím, které pandemii covidu-19 podle mnohých expertů zvládly lépe než některé další státy, zejména díky včasným restriktivním opatřením. V zemi se dosud potvrdilo 2819 případů nákazy koronavirem, z toho 162 lidí zemřelo.

11:39

Ve Španělsku poprvé po dvou měsících klesla denní bilance obětí koronaviru pod stovku. Za poslední den zemřelo 87 pacientů, což je ještě méně než v sobotu, kdy úřady hlásily 102 úmrtí. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Snížil se i počet nově nakažených: pozitivní test mělo za posledních 24 hodin 421 lidí, v sobotu to bylo 539.

11:37

I přesto, že nemocných s covidem-19 v Česku ubývá, vědci pokračují ve výzkumech souvisejících s novým typem koronaviru. 

Tým fyziků z přírodovědecké fakulty z Masarykovy univerzity (MU) v Brně zkoumá možnosti úpravy nanovláken za pomoci plazmatu. Nanovlákna se při výrobě filtrů nanášejí na podkladovou tkaninu. Kvůli zlepšení mechanických vlastností a lepšímu přilnutí se musí ještě laminovat. Právě tento krok chtějí vědci obejít. 

Antropologové testují spolu s kolegy z ČVUT v Praze nový model prototypu ochranného respirátoru pro děti a mladistvé. Chtějí také vytvořit metodiku, která lidem pomůže s výběrem správné velikosti a tvaru masky. 

Oba projekty podpořila Technologická agentura ČR, oznámila mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

10:34

Počty případů nemoci covid-19 a úmrtí nakažených v regionech (podle trvalého bydliště pacienta):

Absolutní počet:

Počet na 100 tisíc obyvatel:

Počet úmrtí:
Praha1959150,5695
Středočeský101474,523
Jihočeský18028,096
Plzeňský653112,0817
Karlovarský435147,3233
Ústecký52063,3721
Liberecký20045,294
Královéhradecký19435,234
Pardubický28454,716
Vysočina18135,564
Jihomoravský50942,9618
Olomoucký731115,5617
Zlínský34559,192
Moravskoslezský120199,7247
Nezjištěno*51--

Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR

09:59

V Rusku za den přibylo dalších 9709 lidí infikovaných koronavirem, což je nárůst proti předchozímu dni, kdy jich bylo 9200. Celkem už země eviduje přes 281 tisíc případů nákazy. Počet mrtvých za uplynulý den ale činí 94, což je pokles. O den dříve jich bylo 119. Celkem s nemocí covid-19 v Rusku zemřelo 2631 lidí.

09:53

Lidé při práci nezvládají dodržovat doporučené rozestupy a do zaměstnání chodí, i když se cítí nemocní. Problém s rozšířením viru v závodech na zpracování masa se dotkl i samotné výroby, která vázne, což se projevuje už i na pultech obchodů.

09:53

Bývalý americký prezident Barack Obama nezvykle ostře zkritizoval vedení Spojených států, které podle něj jednoznačně nezvládá boj s koronavirovou pandemií. Ve slavnostním projevu k absolventům univerzit Obama řekl, že "představitelé státu už ani nepředstírají, že mají (situaci) pevně v rukou", uvedla agentura AP. Obama ve své řeči nikoho nejmenoval, podle médií ale mířil zejména na svého nástupce v Bílém domě Donalda Trumpa.

"Více než cokoli jiného tato pandemie konečně úplně zrušila představu, že lidé, kteří nás vedou, vědí, co dělají," řekl Obama studentům v sobotním on-line přenášeném projevu. "Dělat to, co se nám líbí, co je výhodné, co je jednoduché - tak přemýšlejí děti. Bohužel i spousta takzvaných dospělých, včetně těch s prestižními tituly zastávajících důležitá místa, pořád přemýšlí tímto způsobem - a proto je teď všechno vzhůru nohama," dodal exprezident.

Barack Obama, ilustrační foto.
Barack Obama, ilustrační foto. | Foto: Reuters
09:46

Fotbalové týmy ve Španělsku budou moci od pondělí trénovat ve skupinách. Velkokluby Real Madrid a Barcelona musely dostat výjimku, protože v jejich regionech stále platí přísná omezení pohybu. Na Pyrenejském poloostrově se dosud smělo trénovat jen individuálně. Španělská vláda postupně zmírňuje restriktivní opatření, jež v zemi platí od poloviny března, nicméně uvolnění se liší podle regionů.

09:45

Počet případů koronaviru v Česku v sobotu stoupl o 49 na 8455, další dva případy přibyly v neděli. Denní přírůstek nakažených je od počátku května pod stovkou, přičemž tento týden byl s výjimkou čtvrtku kolem 50 případů. Laboratoře v porovnání s všedními dny ale provedly méně testů, v sobotu jich bylo 4237 a covid-19 prokázaly u 1,16 procenta testovaných. V týdnu byl podíl nakažených na počtu testů většinou pod jedním procentem. Vyplynulo to z údajů ministerstva zdravotnictví na jeho webu k dnešním 9:00.

09:30

Jídlo z restaurací v době nouzového stavu objednávaly dvě třetiny Čechů, aby své oblíbené podniky podpořily. Okénko nebo rozvoz využívalo přes 40 procent lidí, většina si jídlo objednávala pravidelně každý týden.

Častěji než před epidemií koronaviru si jídlo z restaurací dopřávala téměř polovina Čechů. Vyplývá to z nového průzkumu společnosti Up Česká republika mezi více než 500 respondenty. Každý týden si jídlo z oblíbeného podniku dopřávaly tři čtvrtiny lidí, 14 procent dokonce alespoň čtyřikrát týdně.

09:08

Nejčastější počítačovou hrozbou byl v dubnu v České republice škodlivý program Spy.Agent.AES. Šířil se nevyžádanými e-maily a z napadených PC kradl uživatelská hesla. Vzhledem k oslabení výskytu dalších rodin virů a vlivu karantény na změnu v pracovních procesech stál tento škodlivý kód za čtvrtinou všech útoků. Uvedla to antivirová firma Eset.

Češi byli cílem Spy.Agenta zejména kolem Velikonoc, kdy se uskutečnila významná spamová kampaň. "Na tomto příkladu je názorně vidět, jak útočníci často fungují. S největší pravděpodobností se na začátku roku soustředili na přípravu výrazné kampaně plánované na velikonoční svátky. Je poměrně běžné, že se na několik týdnů až měsíců odmlčí a vylepšují svůj škodlivý kód," uvedl vedoucí analytik Esetu Martin Jirkal.

08:59

Americký maloobchodní řetězec JC Penney požádal o ochranu před věřiteli. Problémy měl dlouho, poslední ránu mu zasadila koronavirová krize. JC Penney prodává už 118 let oblečení, kosmetiku a šperky, má zhruba 850 obchodů a zaměstnává více než 80 tisíc lidí, uvedl server BBC. Nyní zvažuje, kolik obchodů trvale zavře, v sázce je i prodej celého podniku.

Firma přežila hospodářskou krizi ve 30. letech minulého století a pak rostla. Do problémů se ale podnik začal dostávat se zavedením on-line nakupování. V posledních letech uzavřel stovky obchodů a zrušil tisíce pracovních míst.

08:35

Japonská televizní síť NHK se rozhodla vyzkoušet, jak snadno se šíří infekce v bufetových restauracích. K provedení experimentu stačily jednoduché pomůcky: fluorescentní látka a černé světlo. Jeden z deseti hostů v bufetu dostal na ruku zmíněnou látku představující koronavirus. On i hosté se pak chovali jako obvykle: nabírali jídlo u bufetu, brali si příbory, kontrolovali mobilní telefony.

Novináři experiment natáčeli a videonahrávka ukazuje, jak se barva rozšířila na celou řadu povrchů, talíře, příbory a ruce i tváře některých lidí v místnosti. 

V druhém případě si "infikovaný" člověk a ostatní strávníci před jídlem i během něj umyli ruce a častěji se vyměňovaly příbory a další náčiní. V tomto případě se barva šířila méně.

07:40

Navrhovanou možnost výstavby veřejných toalet, přebalovacích míst nebo sprch na veřejných prostranstvích a v parcích bez stavebního povolení vláda ve Sněmovně asi nepodpoří. Autor návrhu, poslanec ČSSD a někdejší náměstek na pražské radnici Petr Dolínek tvrdí, že územní a stavební řízení jsou zdlouhavá, přičemž je v zájmu společnosti, aby byl veřejných sociálních zařízení dostatek.

Vláda ale upozorňuje, že řízení slouží i k tomu, aby stavba nenarušila urbanistickou, estetickou nebo historickou hodnotu místa. Novela by navíc výrazně oslabila postavení osob, které jsou ze zákona účastníky správního řízení a mohou v něm uplatňovat námitky, stojí v předběžném stanovisku kabinetu, které po schválení dostanou zákonodárci.

07:01

Počet nakažených covidem-19 v Německu stoupl za den o 583 na 174.355. Mrtvých přibylo 33 a dohromady je jich už 7914. Oznámil to dnes německý Institut Roberta Kocha (RKI). Počet nově zemřelých i nově nakažených v Německu se tak dál snižuje. Předchozí den bylo hlášeno 57 nových obětí a 620 pozitivně testovaných.

07:00

Levharti, šakali a další tvorové žijící v Národním parku Margalla Hills v pákistánském hlavním městě Islamabád si užívají klidu v době, kdy je park uzavřen. Jakmile zmizely davy návštěvníků a kondičních běžců, kteří obvykle plní jeho cestičky, zaznamenali strážci parku nárůst zvířecí aktivity a zahlédli i jindy "neviditelné" levharty, zvědavé šakaly i zablácené divoké vepře.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: World Press Photo
06:55

Počet případů koronaviru v Česku v sobotu stoupl o 49 na 8455, denní přírůstek je od počátku května pod stovkou. Více než tři pětiny lidí se vyléčily, konkrétně 5422 lidí. Úmrtí je 296, na sobotu připadá jedno. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví k dnešní půlnoci. Aktuálně se s nemocí potýká 2737 lidí.

06:38

Vládní opatření přijatá kvůli pandemii koronaviru způsobila středočeským kempům, které musely zůstat zavřené, komplikace. Přišly například o firemní nebo školní akce. Některé kempy ve středních Čechách již mají plně obsazené víkendové termíny na léto, ty pražské zatím hlásí prázdno a poptávku na bodu mrazu. Jinde bude navzdory pandemii nejspíš plno, jako obvykle.

06:18

Vir Sars-CoV-2 muže nakažený člověk přenést na jiného ještě předtím, než se u něj projeví první příznaky nemoci covid-19. Potvrdili to němečtí vědci ve studii, kterou otiskl odborný časopis The Lancet Infectious Diseases. Podle expertů to znamená komplikaci ve snaze pandemii utlumit.

Vědci podrobně zkoumali první případy výskytu koronaviru v Německu před čtyřmi měsíci ve skupině nakažených z bavorské firmy na výrobu autodílů Webasto. Vir do firmy zavlekla jejich čínská kolegyně během služební cesty

06:15

Nepál v sobotu oznámil první oběť covidu-19 v zemi. Je jí 29letá žena, která nedávno porodila dítě. Jihoasijská země dosud eviduje dohromady 281 osob s koronavirovou nákazou, informovala dnes agentura AFP.

Káthmándú, Nepál
Káthmándú, Nepál | Foto: Shutterstock
06:15

Brazílie hlásí téměř 15 tisíc nových případů a dalších 816 úmrtí. S 233 tisíci potvrzenými případy je jihoamerická země pátou nejhůře zasaženou na světě, vyplývá ze statistiky specializovaného serveru Worldometers.

06:14

Od začátku pandemie chodili do práce a pečovali o pacienty, přestože často neměli ani odpovídající ochranné pomůcky. Zdravotnické odbory požadují, aby všichni zaměstnanci nemocnic dostali za své nasazení mimořádné odměny. 

06:13

Ve Spojených státech byla koronavirová nákaza potvrzena u 1 435 098 lidí, což znamená od pátku nárůst skoro o 23 tisíc. Počet zemřelých vzrostl za den o 1325 na 87 315. Informovalo o tom v noci na neděli americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

06:12

O půlnoci skončí nouzový stav, některá bezpečnostní opatření platí dál. Místo krizového zákona však budou platit podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Lidé dál budou muset nosit mimo domov roušky.

Do 25. května také zůstává omezen provoz vnitřních prostor restaurací či zoologických zahrad, zavřena budou ubytovací zařízení či sauny. Ministerstvo zdravotnictví může nadále regulovat provoz škol a omezovat provoz hromadných akcí, restaurací či ubytovacích služeb.

Vláda vyhlásila nouzový stav kvůli epidemii koronaviru 12. března od 14:00 na 30 dnů. Po uplynutí lhůty musela o prodloužení žádat Poslaneckou sněmovnu. Kabinet požadoval trvání stavu nouze do 11. května, dolní komora ale zprvu schválila 30. dubna. O dalším prodloužení se vedly diskuse. Nakonec vláda požádala Sněmovnu o prodloužení stavu nouze do 25. května, přispělo k tomu i rozhodnutí soudu o zrušení některých opatření ministerstva zdravotnictví. Sněmovna ale schválila konečný termín 17. května.

22:50

Nemoc covid-19 testy dnes potvrdily u dalších šesti pracovníků Dolu Darkov na Karvinsku. Na svém facebookovém profilu to večer uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Nemocných už tak je 17 horníků. V pátek jich bylo 11, o den dříve osm.

"Dnes jich bylo šest nových," uvedl hejtman k situaci v Dole Darkov. Výkonný ředitel OKD Radim Tabášek pro ČTK už v pátek uvedl, že společnost postupuje v souladu s rozhodnutím Krajské hygienické stanice v Ostravě (KHS), která je o stavu v OKD informována. "Provádíme veškerá opatření, jež jsou KHS nařízena," uvedl ředitel. Podle něj bylo v pátek dalších 51 horníků v karanténě.

Kvůli pandemii nového typu koronaviru zavedla společnost OKD už v březnu zpřísněná opatření. Platí tam například povinnost nosit nepřetržitě na obličeji ochranné prostředky, zaměstnanci si je mohou sundat jen při jídle nebo při mytí.

Ředitelka KHS Pavla Svrčinová uvedla, že v Dole Darkov byla nařízena protiepidemická opatření, jako je ohnisková a průběžná dezinfekce ploch a povrchů v hygienických zařízeních, v šatnách a výdejně potravinových balíčků. Zaměstnanci musí používat ochranné prostředky - rukavice, ochranu očí, respirátory FFP2 bez výdechového ventilu. Musí si dezinfikovat ruce vždy při vstupu do podniku a pak průběžně. Při vstupu do závodu se zjišťuje aktuální zdravotní stav pracovníků včetně měření teploty.

21:01

V přepočtu na obyvatele je nejhorší situace v evropských zemích, v nichž ovšem denní přírůstky počtu mrtvých klesají. Nejpostiženější v Evropě zůstává Británie, která už zaznamenala 34 466 mrtvých, následuje Itálie (31 763), Francie (27 625) a Španělsko (27 563). Pátou evropskou zemí s nejvyšším počtem mrtvých je Belgie (8959) a páté Německo, které v sobotu zvýšilo bilanci na 7881.

21:01

Dramatická je situace také v Rusku, které je s více než 270 tisíc nakažených druhou nejhůře postiženou zemí na světě. Za poslední den tam zdravotníci odhalili 9200 nových případů koronaviru. 

21:00

Velká pozornost se nyní upírá na Brazílii, kde množství nakažených roste rekordním tempem. Za posledních 24 hodin země registrovala přes 15 tisíc případů nákazy. Vrchol koronavirové krize navíc Brazílii podle odborníků teprve čeká a skutečný počet mrtvých je zřejmě vyšší, než uvádějí oficiální statistiky, tedy kolem 15 tisíc.

Brazílie, koronavirus
Brazílie, koronavirus | Foto: Reuters
20:59

Virem SARS-CoV-2, který se začal koncem loňského roku šířit z Číny, se na celém světě infikovalo přes 4,5 milionu lidí a zhruba 309 tisíc osob zemřelo. Nejvíce nakažených je v absolutních číslech v USA: pozitivní test tam mělo přes 1,45 milionu lidí a přes 87 800 z nich zemřelo.

20:36

Mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Štíchová v sobotu sdělila, že pro návrat ze zahraničí do České republiky bude nadále nutný negativní test na koronavirus, jinak bude muset cestovatel do povinné 14denní karantény. Prakticky se tak pro české občany skoro nic nezmění. "Za (české) ministerstvo zahraničních věcí nadále platí doporučení cestovat jen v nutných případech," sdělila Štíchová. Úpravou doporučení se bude příští týden zabývat česká vláda.

20:34

Ve Stuttgartu úřady povolily demonstraci jen s omezením počtu účastníků na 5000. Podle DPA se ale odpůrců koronavirových opatření sešlo mnohem více, a někteří lidé tak museli zůstat před branami areálu, v němž se akce konala. Stížnost na omezení počtu účastníků, kterou podal organizátor demonstrace, správní soud tento týden odmítl. Podle DPA přišlo na stuttgartský protest jen málo lidí se zakrytými ústy a nosem. Na jednom z transparentů byl nápis, podle kterého rouška je "moderním otroctvím".

20:33

Tisíce lidí v sobotu v Německu protestovaly proti opatřením, která vláda přijala v boji s koronavirem. Nejvíce se jich sešlo ve Stuttgartu, nespokojenost ale Němci v ulicích vyjadřovali také v Mnichově, Berlíně či Frankfurtu nad Mohanem, informovala tisková agentura DPA. Podle ní se demonstrací účastnili i pravicoví extremisté, odpůrci očkování a lidé, kteří věří konspiračním teoriím.

18:40

V Itálii za 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 153 lidí. Po dvou dnech se tak denní bilance opět vrátila pod hranici dvou set, informoval úřad civilní ochrany. Celková bilance zemřelých vzrostla na 31 763. Od počátku epidemie se v této šedesátimilionové jihoevropské zemi potvrdilo již přes 224 tisíc případů infekce koronavirem SARS-CoV-2. V nemocnicích nyní zůstává 10 400 pacientů, kteří se nakazili virem SARS-CoV-2. Na jednotkách intenzivní péče jich je 775.

18:36

V České republice v sobotu zatím přibylo 30 potvrzených případů nemoci covid-19, od začátku epidemie se koronavirem nakazilo 8436 lidí. Obdobně se zvýšil také počet vyléčených, a to o 41 na 5422. Přibyla však i jedna oběť, s nemocí tak zemřelo dosud 296 lidí. Vyplynulo to z údajů ministerstva zdravotnictví na jeho webu k 17:30. V nemocnicích bylo s nemocí covid-19 k sobotnímu ránu 183 pacientů, 39 z nich v těžkém stavu. Nejvíce případů nákazy je v Praze, a to 1947.

Třiapadesátiletý Robert Markovič léčený s covidem-19, který jako první v Česku dostal lék remdesivir, odešel z Všeobecné fakultní nemocnice do domácího léčení
Třiapadesátiletý Robert Markovič léčený s covidem-19, který jako první v Česku dostal lék remdesivir, odešel z Všeobecné fakultní nemocnice do domácího léčení | Foto: Jakub Plíhal
18:31

Letadla s cestujícími ze zahraničí nebudou moci do Thajska létat až do konce června. Místní úřady dnes prodloužily příslušný zákaz mezinárodních letů, který přijaly jako opatření v boji s koronavirem v dubnu.

Původně měla platnost zákazu pro přijímání mezinárodních letů s pasažéry vypršet na konci května. Thajský úřad civilního letectví ale oznámil, že opatření bylo prodlouženo až do 30. června. Výjimku mají jen nákladní, humanitární a vojenské letouny.

18:22

Téměř tři pětiny učitelů, ředitelů škol a dalších pedagogických pracovníků, sdružených ve spolku Pedagogická komora, je přesvědčeno o tom, že by základní školy měly zůstat zavřené do konce školního roku pro všechny žáky a výuka by měla být jen na dálku. Manuálům ministerstva školství ohledně ochrany proti koronaviru nejčastěji vytýkají, že v nich není jednoznačně vyznačeno, co je pro školy povinné a co je pouze doporučení. Vyplývá to z výsledků průzkumu, který komora mezi svými členy uspořádala. 

17:57

Německý ministr zahraničí Heiko Maas doufá, že Česko a Polsko brzy zruší kontroly na hranicích, které zavedly kvůli šíření koronaviru. Řekl to v sobotu při setkání s šéfem lucemburské diplomacie, s nímž se sešel u příležitosti zrušení kontrol na hranicích mezi jejich zeměmi. Své východní hranice s Českem a Polskem Německo kvůli pandemii nestřežilo.

"V příštích dnech zrušíme kontroly na hranici s Dánskem a od 15. června nebudou žádné kontroly ani na hranicích s Francií, Rakouskem a Švýcarskem," uvedl Maas. "Přál bych si, aby i hraniční kontroly, které nyní provádějí naši polští a čeští přátelé, v dohledné době skončily," dodal.

Heiko Maas
Heiko Maas | Foto: Reuters
17:21

Podle Brazilského svazu indiánských obyvatel (APIB) už koronavirus postihl 38 indiánských skupin, především v oblasti Amazonie. V těchto skupinách bylo zaznamenáno 446 případů nákazy a 92 lidí zemřelo. 

Tato zpráva se objevila den poté, co indiánský kmen v Parque das Tribos u severobrazilského města Manaus uspořádal pohřeb pro svého náčelníka Messiase Kokamu, který zemřel poté, co u něho propukla nemoc covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Třiapadesátiletý Kokama byl pohřben v uzavřené rakvi obalené igelitem, aby se zabránilo šíření viru.

Brazílie, koronavirus
Brazílie, koronavirus | Foto: Reuters
16:55

Podle chorvatského ministra vstoupilo od sobotního ráno do Chorvatska už 2000 Slovinců. Zácpy na hranicích Božinović vysvětlil především faktem, že přijíždějící musejí chorvatským úřadům poskytnout své kontaktní údaje i údaje o svém pobytu. To je podle ministra důležité, aby epidemiologové mohli turisty kdykoli kontaktovat.

16:54

Chorvatský ministr vnitra Davor Božinović potvrdil, že rezervace ubytování v Chorvatsku opravňuje cizince ke vstupu do země a chorvatské hranice jsou tak prakticky pro turisty otevřené. Turistická cesta je podle něj považována za hospodářský zájem, což je jeden z možných důvodů pro překročení chorvatských hranic bez povinné karantény, citovala ministra tisková agentura APA.

"V daném okamžiku mohou všichni slovinští občané přicestovat do Chorvatska, nejen vlastníci nemovitostí a lodí v této zemi, ale i další, kteří mají hospodářský zájem. Turistika je hospodářským odvětvím, takže takový hospodářský zájem představuje," řekl Božinović podle agentury STA po setkání se svým slovinským kolegou Alešem Hojsem v pohraničním městě Ormož.

Ostrovy Pakleni
Ostrovy Pakleni | Foto: Shutterstock
16:49

Setkání podle ní vznikla náhodně a nejsou nijak organizována. Lidé, kteří na místa dorazili, si tam udělali hodinovou odpočinkovou pauzu, nepřekračovali hranici a měli roušky a odstup. Zamávali sousedům, posvačili a vyměnili pár slov. Němci s kytarou zazpívali česky Včelku Máju.

"Chceme bez překážek chodit na výlety a navštěvovat přátele a příbuzné," je jedním z požadavků výzvy. Účastníci se obávají toho, aby v nejbližších měsících a letech nevznikla na hranicích "jakási železná opona 2.0". "Obáváme se o osud celé EU jakožto společného kulturního a životního prostoru. Chceme žít bez hranic," uvedli v prohlášení. Podle Křížkové teď lidem, kteří by překročili hranice, hrozí karanténa a pokuta.

16:48

Dvanáct setkání bylo ohlášeno na hranici mezi ČR a Německem, na jednom místě na hranici mezi ČR a Rakouskem a na česko-polském pomezí. Na symbolické setkání lidí z Česka a Polska za opětovné otevření hranic na pěší hraniční přechod v lesích nad Náchodem přišlo pět lidí.

"Chceme přimět vlády zemí střední Evropy, aby začaly jednat o otevření hranic pro běžné občany. Protože uzavření pohraničního styku má neblahé důsledky na každodenní život spousty obyvatel. Jde třeba o návštěvy lékaře, návštěvy příbuzných, jsou to prostě malé velké věci, které lidem brání v každodenním životě," uvedla Veronika Křížková z iniciativy Soboty pro sousedství.

16:46

Čtyři desítky Čechů a Němců se v sobotu symbolicky potkaly v Českém lese na hraniční linii mezi zaniklými vesnicemi Václav na české straně a Bügellohe na bavorské straně. Podobná, takzvaná náhodná setkání, byla svolána na dalších 13 místech ČR. Jejich cílem bylo co nejrychleji otevřít hranici, uzavřenou kvůli koronavirové pandemii, pro turistiku a procházky. 

16:02

Americký prezident Donald Trump zvažuje několik návrhů, jak dál postupovat vůči Světové zdravotnické organizaci (WHO). Na Twitteru napsal, že jedním z nich je i možnost, že by Spojené státy začaly znovu platit příspěvky, ovšem jen ve výši deseti procent dřívější částky. Trump platby WHO pozastavil v polovině dubna a kritizoval organizaci, že selhala tváří v tvář pandemii covidu-19.

"Zatím jsem se definitivně nerozhodl. Všechny peníze jsou zmražené," napsal šéf Bílého domu na sociální síti. Příspěvek USA by se podle něj ale mohl dostat na úroveň Číny, která je "mnohem nižší".

16:01

Řekové se v sobotu nahrnuli k moři, kde se znovu otevřelo více než 500 pláží v rámci postupného uvolnění koronavirových opatření. Snahu ochránit obyvatele před covidem-19 se země snaží vyvážit se záměrem oživit turistický sektor, na němž je závislé živobytí mnoha lidí. 

Pro mnoho Řeků to byla první velká výprava na veřejné místo od okamžiku, kdy země začala tento měsíc uvolňovat protikoronavirová karanténní opatření. Otevření pláží se příhodně potkalo s letošní první vlnou horka; všichni milovníci slunce a vody ovšem musí dodržovat pravidla společenského odstupu, která stanovují dokonce i to, jak daleko od sebe mají být slunečníky. Na tisíci metrech čtverečních nesmí být více než 40 lidí a tyče slunečníků musí být čtyři metry od sebe, zatímco mezi jejich okraji musí být alespoň metrový prostor, uvádí vládní manuál, který je doplněný i diagramem.

Řecko, pláž, slunečníky, koronavirus
Řecko, pláž, slunečníky, koronavirus | Foto: Reuters
15:46

Maďarská vláda od pondělí postupně začne uvolňovat opatření proti šíření nemoci covid-19 v Budapešti. Na svém facebookovém účtu to uvedl maďarský premiér Viktor Orbán. Ve zbývající části země kabinet omezení, která měla zabránit šíření koronaviru, ukončil už před dvěma týdny.

"Je zřejmé, že se nám podařilo potlačit epidemii i v Budapešti," řekl Orbán v uveřejněném videu. "Proto můžeme opatrně přejít k druhé obranné fázi i v Budapešti… a tedy rušíme uzávěry," uvedl.

15:28

Premiér Španělska Pedro Sánchez v pravidelném týdenním projevu řekl, že parlament naposledy požádá o prodloužení nouzového stavu, který v zemi platí od 14. března zatím do 24. května. Poslanci dosud jeho prodloužení schválili už čtyřikrát, naposledy začátkem tohoto měsíce. "Bude to naposledy. Požádáme dolní komoru o prodloužení o měsíc," řekl Sánchez.

Premiér mluvil také o prvních výsledcích průzkumu, v němž se u Španělů pomocí testů zkoumala přítomnost protilátek proti koronaviru v krvi a který by měl odhalit, kolik lidí se ve skutečnosti nakazilo. "Máme tři důležité informace: infekce zasáhla různé oblasti různou měrou, nákazu prodělalo jen pět procent Španělů a úmrtnost je jedno procento," řekl podle deníku El País.

Španělský premiér Pedro Sánchez.
Španělský premiér Pedro Sánchez. | Foto: Reuters
15:04

Ochranné prostředky pro fakultní nemocnice a další státní zařízení dodávalo ministerstvo zdravotnictví. Na webu uvádí, že do pátečního rána obstaralo například před 57 tisíc litrů dezinfekce, 23 milionů roušek, přes sedm milionů respirátorů a téměř 6500 ochranných polomasek. Objednalo také téměř 650 tisíc sad rychlotestů a přes 509 tisíc odběrových sad pro testy z výtěru z nosohltanu. Do začátku dubna za ně ministerstvo zaplatilo šest miliard korun.

15:02

Kontroly na hranicích budou zatím podle ministerstva vnitra platit do 13. června. Češi, občané EU nebo třetích zemí, kteří mají v ČR trvalý nebo přechodný pobyt nad 90 dnů, se ale musí při návratu prokázat negativním testem na koronavirus. Zrušení, ale i možné prodloužení kontrol závisí podle vnitra na vývoji epidemiologické situace a na okolních státech.

14:57

Po konci nouzového stavu, který v Česku platí do neděle 17. května, zůstane až do 25. května omezen provoz vnitřních prostor restaurací či zoologických zahrad, zavřena budou ubytovací zařízení či sauny. Opatření budou platit podle zákona o ochraně veřejného zdraví, dosud byla omezení vyhlášena podle krizového zákona. Nouzový stav v Česku skončí v neděli po 66 dnech.

Opatření ministerstva zdravotnictví budou také upravovat například nošení roušek na veřejných místech, regulovat provoz škol a omezovat provoz hromadných akcí, restaurací či ubytovacích služeb.

14:55

V Tokiu má závodit zhruba 11 tisíc sportovců z 200 zemí, přičemž většinu z nich budou doprovázet početné týmy. Zdravotnickým expertům, včetně těch japonských, se nezdá, že by se taková obří akce s 33 sporty mohla uskutečnit, pokud ještě nebude nalezena efektivní vakcína na koronavirus.

14:54

"Nikdo vám v tomto okamžiku nemůže dát spolehlivou odpověď na otázku, jak bude svět v červenci 2021 vypadat," uvedl šéf olympijského hnutí Bach. "Je příliš brzy na to spekulovat o různých scénářích a o tom, co bude potřeba k tomu, abychom v době her zajistili bezpečné prostředí pro všechny účastníky," řekl.

14:53

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uvedl, že po pandemii koronaviru nebude jednoduché uspořádat příští rok olympijské hry v Tokiu jako bezpečné setkání lidí z celého světa.

Prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach na společné tiskové konferenci dodal, že nyní nedokáže nikdo odhadnout, jak bude svět v červenci roku 2021 vypadat. "Doufáme, že Tokio bude místem, kde se setká lidstvo po triumfu nad covidem-19. Je to v našich rukou, ale nebude to jednoduché," řekl Tedros. "Pokud uděláme maximum, především co se týče jednoty a globální solidarity, myslím, že se to může stát," dodal.

Otevírání nového sídla MOV v Lausanne (2019): Prezident Thomas Bach
Otevírání nového sídla MOV v Lausanne (2019): Prezident Thomas Bach | Foto: Reuters
14:31

Britská muzea shromažďují předměty z doby epidemie covidu-19. Londýnské muzeum vyzvalo obyvatele Londýna, aby mu věnovali předměty, které podle nich karanténu symbolizují.

"Může to být něco, co vám přirostlo k srdci, například vaše pantofle, které jste denně nosili," uvádí Beatrice Behlenová. Nebo něco, co odráží novou praxi, neboť lidé se pustili do pletení či vaření a dokonce i do šití roušek.

13:43

Volnější režim si o tomto víkendu užívají i obyvatelé Anglie, kteří mohou cestovat dál od domova. Autoklub RAC uvedl, že na výlet autem se chystá až 15 milionů řidičů. Samosprávy ale varují, že obrovský nárůst návštěvníků může vést k rychlejšímu šíření nákazy.

13:15

Ve Španělsku zemřelo za poslední den 102 pacientů s koronavirem, což je nejméně od půlky března. Celkem má země 27 563 obětí a 230 698 nakažených.

12:44

Rakousko od půlnoci ze soboty na neděli otevře všechny hraniční přechody s Českem, Slovenskem a Maďarskem. Kontroly kvůli koronaviru budou už jen namátkové, informovalo dnes rakouské ministerstvo vnitra. S úplným otevřením hranic se počítá ve druhém kroku a mělo by nastat 15. června, uvedla agentura APA.

12:14

Otevření Itálie pro turisty od června je podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří ČR Jana Papeže překvapivou zprávou. Asociace nečekala, že se to stane tak brzy.

Bude záležet na jednotlivých kancelářích, jak se k možnosti cestování postaví, jednodušší to zřejmě bude u zájezdů na Sicílii nebo na Sardinii, kde byla nákazová situace lepší. Bude ale také velmi záležet na české vládě, jaká dá k cestování doporučení nebo restrikce, řekl Papež.

10:28

Zejména západní média mají podezření, že ruská čísla bilancující pandemii neodrážejí realitu. Mnohem nižší úmrtnost na nákazu v Rusku než v okolním světě ruské úřady vysvětlují rychlým rozpoznáním a včasným přijetím odpovídajících opatření. Podle kritiků ale úřady do statistik zahrnují jen úmrtí, u kterých byl covid-19 hlavní příčinou smrti.

09:55

Rusko hlásí 9200 nových případů koronaviru za 24 hodin, předchozí den to bylo 10 598. Infikovaných je celkem 272 043, uvedly tiskové agentury.

09:13

Od začátku června budou moci do Itálie volně cestovat i lidé ze zemí schengenského prostoru včetně českých občanů a už pro ně nebude povinná dvoutýdenní karanténa, uvedl list La Stampa.

08:38

Itálie po téměř třech měsících koronavirových restrikcí 3. června zruší všechna omezení pohybu a otevře své hranice. Rozhodla o tom vláda.

08:04

V Německu se za poslední den snížil počet úmrtí pacientů s koronavirem i nově nakažených. Nových obětí bylo 57, zatímco páteční bilance jich registrovala 101. Pozitivně testovaných bylo 620, což je skoro o tři stovky méně než předchozí den. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha (RKI).

07:04

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně otevře od pondělí po dvou měsících všechny vchody do areálu, přístup dosud regulovala kvůli šíření nákazy koronavirem.

U dvou vchodů zůstane do konce měsíce měření teploty termokamerou, uvedla v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

06:35

Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo dalších 1680 lidí nakažených koronavirem. O den dříve úřady ohlásily 1754 mrtvých. Vyplývá to ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie dlouhodobě monitoruje. Potvrzených případů infekce USA evidují přes 1,44 milionu, z čehož 87 493 pacientů zemřelo.

06:30

V Česku v pátek přibylo 55 případů nákazy koronavirem, denní přírůstek tak byl patnáctý den za sebou pod stovkou. Od začátku března se nákaza projevila u celkem 8406 lidí, z toho 5381 se jich vyléčilo.

S nemocí covid-19 dosud zemřelo 295 lidí, na pátek připadá jedno úmrtí. Aktuálně se s nemocí potýká 2730 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k půlnoci.

06:15

Brazílie za posledních 24 hodin opět registrovala rekordní počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem, přibylo jich více než 15 000. O den dříve to bylo bezmála 14 000. S nemocí covid-19 zemřelo dalších 824 lidí. Infekce se v zemi od počátku epidemie prokázala u 218 223 lidí, z čehož jich 14 817 zemřelo.

06:10

Češi, Němci, Rakušané a Poláci se dnes ve 14:00 symbolicky setkají na 12 místech hraniční linie. Deset míst bude na česko-německém pomezí a po jednom mezi ČR a Rakouskem a ČR a Polskem.

Setkáním dávají najevo, že chtějí co nejdříve otevřít hranice uzavřené kvůli koronavirové pandemii pro turistiku a procházky.

06:00

Dobrý den. Vítejte u on-line reportáže, která sleduje dění týkající se pandemie doma i ve světě.