Zaručeně funkční tablety proti koronavirům plní e-shopy. Invence podvodníků nemá meze

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 26. 5. 2020 12:25
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) našla dalších devět internetových obchodů, které zneužívají pandemii koronaviru k prodeji doplňků potravy. Od začátku pandemie objevili inspektoři už čtyři desítky případů zneužívání obav veřejnosti z šíření nemoci covid-19. Zjistěte, o které přípravky se jedná.
Foto: Thinkstock

"Tito prodejci nabízeli produkty prostřednictvím zakázaných léčebných tvrzení, a to uváděním údajných účinků proti koronaviru. Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům," uvedl mluvčí inspekce Pavel Kopřiva.

  • Inspektoři SZPI podle něj aktuálně šetří i další případy podezření na použití nepovolených léčebných tvrzení u doplňků stravy právě v návaznosti na virovou epidemii.

Nově se zavádějící, protizákonná tvrzení o účincích bylinek a dalších doplňků stravy proti nákaze koronavirem objevila například na stránkách internetového obchodu pilulka.cz, obezin.cz, avita.top, akcezivot.cz nebo bodywraps.cz. Většinou slibují ochranu před nákazou koronavirem díky posílení imunity.

S kontrolovanými osobami pak zahájí inspekce správní řízení o uložení pokuty.

  • Zjistěte v následujícím přehledu, o které potravinové dopňky se jedná.
 

Právě se děje

před 37 minutami

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 40 minutami

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy