Pravidla od 25. května: Bary od 23:00 jen přes okénko, hromadné akce jen do 300 osob

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 15. 5. 2020 11:48
Vláda v pátek upřesnila, jaká pravidla budou platit pro další fázi uvolňování od 25. května. Uvnitř restaurací a barů budou roušky povinné pro personál i hosty. Od 23:00 budou moci fungovat jen přes okénko. Na koupalištích budou roušky povinné všude mimo vodu a deku či lehátko. Hromadné akce budou povolené zatím do 300 osob. Všude je nutné udržovat rozestupy.
Sledujte brífink ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, hlavní hygieničky Jarmily Rážové a epidemiologa Rastislava Maďara. | Video: DVTV

 Ve vnitřních prostorách stravovacích zařízení, která se znovu otevřou veřejnosti 25. května, bude platit povinnost nošení roušky pro personál i hosty. Lidé u stolů ji budou moci odložit jen při konzumaci jídla a pití. Při dalším pohybu po restauraci ji budou muset mít nasazenou. Uvnitř hospod, barů a restaurací bude platit zvýšená dezinfekce, stejně jako na zahrádkách. Vyplývá to z informací ministerstva zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO).

U vstupu do stravovacího zařízení i na zahrádku bude muset být pro hosty dezinfekce na ruce. Před usazením nové skupiny hostů bude muset personál dezinfikovat stůl a židle. Provozovatelé musí bránit shromažďování lidí a dohlížet na dodržování povinného odstupu. Pokud je to možné, odstup by měli dodržovat i pracovníci.

Od 23:00 jen přes okénko

Co se týče otevírací doby, vnitřní prostory restaurací, hospod, barů, nočních klubů a diskoték budou muset být uzavřeny mezi 23:00 a 06:00. K omezení podle Vojtěcha ministerstvo přistoupilo s ohledem na zatím nejasný budoucí vývoj epidemiologické situace a zkušeností ze zahraničí. Nejnověji podle něj právě provoz nočních klubů v Jižní Koreji vedl ke zvýšení počtu nakažených.

Především v nočních klubech a na diskotékách je podle Vojtěcha složité zajišťovat dodržování základních pravidel, jako jsou například dvoumetrové rozestupy mezi lidmi. Provoz takových zařízení v nočních hodinách by podle něj mohl i v Česku vést ke zhoršení epidemiologické situace, uvedl.

Rozestupy v sauně i ve frontě na tobogán

Dále v pátek ministerstvo zdravotnictví informovalo, jak budou fungovat koupaliště. Tam budou lidé muset po 25. květnu nosit roušky, nutné nebudou jen do vody, při cestě k ní nebo při pobytu na lehátku či ručníku. Kapacita bude omezena na deset metrů čtverečních na osobu, povinné jsou dvoumetrové rozestupy. Před vstupem si návštěvníci musí vydezinfikovat ruce.

Podmínky pro provoz se týkají všech venkovních koupališť, vnitřních bazénů, saun nebo wellness center.

Povoleno bude využívat i sprchy a šatny ob jednu skříňku. Provozovatelé koupališť musí stanovit osobu zodpovědnou za dodržování opatření. Nejméně dvakrát až třikrát denně musí provozovatelé dezinfikovat všechna zařízení, která návštěvníci používají. Tobogany jsou povoleny, musí se ale dodržet rozestupy 1,5 metru i ve frontě, atrakce typu vlnová řeka jsou zakázány.

Kapacita bazénů bude omezena na pět metrů čtverečních na osobu v části pro plavce a tři metry čtvereční v části pro neplavce. S výjimkou bazénů pro plavání kojenců musí být voda chlorovaná na maximální povolenou míru. Ve vířivkách je třeba kapacitu upravit tak, aby byly dodrženy rozestupy 1,5 metru, v sauně musí být plocha čtyři metry krychlové na jednoho návštěvníka.

Hromadné akce se rozvolní v průběhu června

Ministr Vojtěch také nastínil další vývoj ohledně povolování hromadných akcí. Hromadné akce včetně těch ve vnitřních prostorách budou od 25. května povoleny pro nejvýše 300 osob. Pokud bude epidemie dál pod kontrolou, kapacita se od 8. června zvýší na 500 lidí a od 22. června na 1000. To bude platit pouze za stávajících příznivých epidemiologických podmínek.

Bude nutné dodržovat dvoumetrové rozestupy a u vstupu poskytnou pořadatelé návštěvníkům dezinfekci. Velké společenské nebo sportovní akce byly zakázány, protože podle epidemiologů spolu s cestováním do zahraničí představovaly největší riziko šíření nákazy mezi lidmi.

Návštěvám v nemocnicích se bude měřit teplota

Od 25. května budou také povoleny návštěvy v nemocnicích a domovech seniorů. Přijít mohou nejvýše dva dospělí, kterým se bude měřit teplota. U lidí v karanténě budou návštěvy dál zakázány. 

"Bude to dobré i pro psychickou pohodu obyvatel těchto zařízení," řekl ministr zdravotnictví. Návštěvy musí mít roušky a dezinfikovat si ruce. Pokud je to možné, měly by se setkání uskutečnit venku nebo ve vyčleněných prostorách. Na vícelůžkových pokojích by měla být návštěva od dalších klientů oddělena paravánem nebo podobnou přepážkou.

Nařízení má mírnější a přísnější formu, která bude zavedena podle toho, jak se bude dál epidemie nového typu koronaviru v Česku vyvíjet. Přísnější stanoví pro jednoho klienta jen jednu návštěvu denně a musí se dodržovat dvoumetrové rozestupy. "Zařízení se ale mohou rozhodnout a návštěvy i nadále nepovolit," řekl ministr Vojtěch.

Na zámku nejen v papučích, ale i v roušce

Umožněno bude i navštěvovat státní hrady a zámky. Lidé budou muset nosit roušky a dodržovat rozestupy, což budou muset provozovatelé expozic kontrolovat. Lidé by si také měli dopředu koupit na internetu časové vstupenky.

Obdobné podmínky budou platit pro návštěvníky a provoz zoologických a botanických zahrad, jejichž vnitřní prostory se také v pondělí otevřou návštěvníkům. 

Zprovoznění se dočkaly i tetovací salony

Lidé si budou moci od 25. května znovu ve studiích nechat aplikovat piercing, tetování nebo permanentní make-up. Na službu budou moci dorazit bez doprovodu, s výjimkou přítomnosti zákonného zástupce u mladistvých. Křeslo či lehátko musí personál po každém zákazníkovi dezinfikovat, provozovna má být pravidelně větrána.

U vstupu do provozovny musí být umístěna dezinfekce na ruce. Personál i zákazníci mají povinnost nošení roušky. V čekárně musí být mezi lidmi dodržovány dvoumetrové rozestupy. Pokud v místnosti pracuje více pracovníků současně, pracoviště musí být oddělena plentou.

Činnosti, u kterých je narušena kůže, byly zařazeny až do poslední vlny uvolňování podnikatelských činností. Studia a salony jsou uzavřené od 14. března. Od pondělí mohou lidé ale například na kosmetiku. Kosmetičky musejí mít dvojitou ochranu obličeje, tedy roušku a štít, musejí také povinně používat rukavice a po každém klientovi je vyměnit a dezinfikovat si ruce. Musejí také po každém zákazníkovi dezinfikovat dané místo a použité pomůcky.

 

Právě se děje

Další zprávy