Dětské tábory mohou začít už od 27. června, dohodli se organizátoři s hygieničkou

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2020 18:05
Letní tábory se při zachování příznivé epidemiologické situace budou moci konat od 27. června. Zástupci jejich organizátorů se ve středu dohodli s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou na podmínkách jejich pořádání. Navrhovaná hygienická opatření proti šíření koronaviru by pro většinu táborů neměla být překážkou. Detailní informace by mělo zveřejnit ministerstvo zdravotnictví v pátek.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

"Možná pustíme 500 účastníků, když bude po 8. červnu situace dobrá," napsal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Detailní informace zveřejní ministerstvo zdravotnictví na páteční tiskové konferenci. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly nebude nutné, aby dítě na tábor mělo negativní test na covid-19. Podle mluvčí České rady dětí a mládeže Soni Polak mají tábory pořádané organizacemi, jako jsou skauti, pionýři, hasiči a tomíci, do 150 účastníků.

Detailní informace zveřejní ministerstvo zdravotnictví na páteční tiskové konferenci. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly ale nebude nutné, aby dítě na tábor mělo negativní test na covid-19.

Podmínkou účasti dítěte na letním táboře je každý rok potvrzení od lékaře, že je k účasti způsobilé. Platí dva roky, takže ho rodiče využívají opakovaně. "Letos by bylo lepší, kdyby se lékařský posudek vystavoval čerstvý a posuzoval aktuální způsobilost dítěte na tábor jet i vzhledem k epidemii koronaviru," uvedla v České televizi hlavní hygienička Jarmila Rážová. Původně informovala o tom, že s pořadateli dohodli limit 500 osob.

Dětské tábory jsou v současnosti zakázané kvůli epidemii nového koronaviru. Premiér Andrej Babiš (ANO) na začátku května uvedl, že by se mohly konat od 1. července. Očekával, že se to vyjasní do konce května a rozhodující bude epidemiologická situace.

Podle předsedy České rady dětí a mládeže Aleše Sedláčka.se organizátoři táborů s hlavní hygieničkou dohodli, že se termín pro možnost jejich konání posune ještě o několik dní dopředu. Konec školního roku totiž letos připadá na úterý 30. června, řada škol bude mít poslední dva dny ředitelské volno, a prázdniny tak dětem začnou de facto už v sobotu 27. června. Přesné podmínky a počty účastníků na táborech zveřejní v pátek ministerstvo zdravotnictví, řekl předseda.

Podle něj navrhované limity umožní realizovat naprostou většinu táborů. Domluvená opatření jsou pro pořadatele táborů akceptovatelná, uvedl. Organizátoři táborů jsou podle něj připraveni se přizpůsobit tak, aby snížili riziko přenosu infekce.

"Zásadní je omezit kontakt tábora s vnějším světem"

Na táborech by měla platit například přísnější pravidla pro personál v kuchyni. Podle Sedláčka se v kuchyni zřejmě bude vyžadovat nošení roušek společně s rukavicemi a pracovním pláštěm. Detaily by měly záviset na tom, zda půjde o kuchyni v pevném objektu nebo o tábornický způsob přípravy stravy. Omezit by se mohlo zapojení dětí do přípravy jídla u akcí nad 50 lidí, protože to podle Sedláčka ministerstvo zdravotnictví považuje za rizikové. "Zda zůstane možnost zapojit děti do přípravy stravy alespoň v přípravné fázi, není zatím ještě jisté," řekl.

Důležité podle něj bude omezit kontakty účastníků tábora s okolním světem, včetně návštěv rodičů či výletů. Pokud by se na táboře potvrdil případ nákazy novým koronavirem, musel by se podle Sedláčka ukončit.

Příměstské tábory by se měly řídit obecnými opatřeními, které proti koronaviru stanovuje vláda. Putovní tábory by se letos konat neměly, ministerstvo zdravotnictví doporučí je neorganizovat, doplnil předseda České rady dětí a mládeže.

 

Právě se děje

Další zprávy