Stát dá miliardu na odměny záchranářům. Bonus získají i lidé v sociálních službách

Přenos skončil
Odměnu dostanou i pracovníci zdravotnické záchranné služby, kteří se podíleli na péči o pacienty s covidem-19. V dubnu bylo v Česku bez práce 254 000 lidí, což je nejvíce od března 2018. V evidenci přibývají především pracovníci ze služeb. V Česku přibylo 78 nově nakažených. Události kolem pandemie koronaviru v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Speciální posádka bude u pacientů doma provádět odběry v souvislosti s koronavirem.
Speciální posádka bude u pacientů doma provádět odběry v souvislosti s koronavirem. | Foto: ZZS Brno
Přenos skončil
06:43

Vážení čtenáři, tento on-line přenos končí, děkujeme Vám za pozornost. Aktuality k situaci kolem koronaviru pro Vás sledujeme v nové on-line reportáži.

23:08

Do ČR se velmi krátce po uvolnění restrikcí zavedených vládou v reakci na pandemii covidu-19 začnou vracet zahraniční filmové štáby. Napsal to dnes americký magazín Variety, který rovněž připomněl, že je Česko jednou z nejvyhledávanějších filmových destinací na světě.

Brzy by tak mohlo pokračovat například natáčení druhé řady seriálu Carnival Row s Orlandem Bloomem a Carou Delevignovou v hlavních rolích, seriálu The Falcon and the Winter Soldier z dílny studia Marvel či filmu Transatlantic 473 z produkce streamovací společnosti Netflix.

Zahraniční herci a členové štábů podstoupí test na koronavirus těsně předtím, než opustí svou zemi, a další test po 72 hodinách po příjezdu do ČR. Po dobu, dokud nebude znám výsledek druhého testu, přitom zůstanou v karanténě. Tímto způsobem se mohou vyhnout tomu, aby v izolaci museli pobývat 14 dní po příjezdu.

22:57

V Evropě už má covid-19 více než 150 000 obětí, v řadě zemí se ale situace pomalu zlepšuje. V Británii, která nyní eviduje nejvíce mrtvých v souvislosti s koronavirem z evropských zemí, je dnes oznámená denní bilance nižší než v úterý a ve středu. 

21:43

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Bělorusku překročil 20 000, informovala dnes místní média s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Na Ukrajině, která má přibližně čtyřikrát více obyvatel, úřady hlásí 13 691 potvrzených případů. Bělorusko ale podle dostupných údajů provedlo více testů než sousední země (229 466 ku 151 569).

V Bělorusku během uplynulých 24 hodin přibylo 913 nových případů nákazy, čímž celkový počet infikovaných dosáhl 20 168. Od začátku epidemie v zemi s přibližně 9,5 miliony obyvatel zemřelo 116 nakažených, z toho čtyři během uplynulých 24 hodin.

Ukrajina dosud zaznamenala 340 úmrtí s covidem-19. Během uplynulých 24 hodin přibylo 507 infikovaných a 13 úmrtí.

21:22

Vývoj epidemiologické situace z posledních dní umožňuje Francii zahájit v pondělí po téměř dvou měsících postupné uvolňování celostátní karantény. Po zasedání vlády to dnes oznámil francouzský premiér Édouard Philippe. Omezení pohybu obyvatel přestanou platit i v pařížském regionu Île-de-France, ačkoli zde pacienti s koronavirem přibývají výrazně rychleji než v jiných částech země, a nebudou se už vztahovat ani na "zranitelné" skupiny. Vláda nicméně v obou případech doporučuje pokračovat v izolaci.

20:54

Testy prokázaly v Moravskoslezském kraji za posledních 24 hodin nákazu nemocí covid-19 u dvaceti lidí, od počátku pandemie jich bylo celkem 1102. Dalších 28 lidí (dohromady už 614) se z choroby vyléčilo. Vyplývá to z informací, které dnes k 19:00 zveřejnila na svých internetových stránkách Krajská hygienická stanice v Ostravě.

20:41

Sester je zoufale málo, jejich nedostatek se projeví nejvíce teď, když přijdou i ostatní pacienti. Vlna tsunami nakažených nepřišla, ale byli jsme připraveni, říká vrchní sestra z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Lenka Kramářová. Práce sester je náročná tak jako tak, provoz kliniky jede jako vlak, dodává.

20:29

Oficiální francouzská bilance obětí covidu-19 za den stoupla z 25 809 úmrtí na 25 987, což znamená menší nárůst než v předchozích třech dnech. Denní přírůstek se zároveň potřetí v tomto měsíci dostal pod hranici 200 mrtvých, čímž se potvrzuje sestupný trend zahájený ve druhém dubnovém týdnu. Opět výrazně klesl počet pacientů s covidem-19 na jednotkách intenzivní péče, podle agentury Reuters je jich poprvé od 25. března méně než 3000.

19:55

Pětimilionové Slovensko, které podle premiéra Igora Matoviče patří k evropské špičce v boji proti pandemii covidu-19, zaznamenalo dosud podle vládních údajů 1445 potvrzených případů, 26 úmrtí a 806 vyléčených. Oproti předchozímu dni přibylo v dnešní bilanci 16 nových případů, jedno úmrtí a 44 uzdravených.

19:55

V Maďarsku počet potvrzených případů koronaviru dosáhl 3150, z toho 383 lidí zemřelo a 801 se uzdravilo, uvedla agentura MTI s odvoláním na údaje zveřejněné vládou. Oproti předchozí bilanci přibylo 39 nových případů a deset úmrtí. O den dříve přírůstek činil 46 nakažených a deset mrtvých. Skoro dvě třetiny všech případů v desetimilionové zemi připadají na hlavní město Budapešť a jeho okolí.

19:53

Počet potvrzených případů koronaviru v Polsku přesáhl 15 000, oznámila dnes polská média s odvoláním na ministerstvo zdravotnictví. Před sídlem vlády ve Varšavě dnes proti omezujícím opatřením proti šíření koronaviru protestovala skupina podnikatelů v čele s jedním z kandidátů na prezidenta.

19:43

Počet potvrzených případů nového koronaviru v Praze stoupl od středečního večera o 13 na 1782. Z nemoci covid-19 se za stejnou dobu v metropoli uzdravilo 33 lidí, čímž počet vyléčených stoupl na 783. Počet úmrtí třetím dnem stagnuje na 79. Údaje aktualizované k dnešním 18:00 zveřejnili na svém webu pražští hygienici.

19:42

Podpora tuzemského cestovního ruchu formou výhodných státních poukazů je podle zástupců podnikatelů zásadní. Kromě toho požadují okamžitou, komplexní a intenzivní pomoc. Patří do ní rychlé předložení akčního plánu vládě, který nyní připravuje ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), dále snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na deset procent u služeb v cestovním ruchu a prodloužení programu Antivirus. V tiskové zprávě to dnes uvedly Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR a Fórum cestovního ruchu ČR.

19:27

Během posledních několika týdnů v Rusku z oken různých nemocničních zařízení záhadně vypadli tři zdravotníci. Dva zemřeli. Třetí, lékař Alexandr Šulepov z Voroněže, města ležícího asi 500 kilometrů jižně od Moskvy, zřejmě přežije. Vypadl z druhého patra nemocnice poté, co na svém pracovišti nejprve léčil pacienty s koronavirem a následně se sám nakazil.

19:23

Pákistánský premiér Imran Chán dnes oznámil, že v zemi se od soboty začnou uvolňovat omezení zavedená kvůli koronaviru. Jen o několik hodin dříve přitom místní úřady oznámily nejvyšší denní přírůstek nakažených, informovala agentura Reuters. Premiér rozhodnutí uvolnit omezení zdůvodnil obavami z prohloubení chudoby obyvatel. Pákistánské úřady dnes ohlásily 1523 nových případů a 38 úmrtí za 24 hodin. Tato země s asi 215 miliony obyvatel zaznamenala dosud téměř 25 000 případů nakázy a na 580 úmrtí lidí s covidem-19. Od konce března v Pákistánu platí omezení pohybu.

19:22

Dětem v Česku vadí na opatřeních kvůli koronaviru zejména to, že se nemohou vídat s kamarády a nemohou chodit ven bez roušky. Přibližně pětina českých dětí se v souvislosti s nemocí covid-19 zapojila do pomoci ostatním lidem. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu, který provedla česká pobočka Dětského fondu Organizace spojených národů (UNICEF) ve spolupráci s agenturou STEM/MARK.

19:21

Test na protilátky u 27 000 zdravotníků v americkém státě New York ukázal, že s koronavirem se jich setkalo menší procento než ostatní místní populace. Dnes to na tiskové konferenci prohlásil newyorský guvernér Andrew Cuomo, podle kterého je to důkaz funkčnosti ochranných prostředků. Cuomo rovněž oznámil, že na komplikace související s nemocí covid-19 v tomto státě ve středu zemřelo 231 lidí, což je o jednoho méně než za předchozí den.

19:21

Senát bude o další pětici zákonů ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru rozhodovat příští týden ve středu. Schvalovat má odložení elektronické evidence tržeb (EET) pro všechna odvětví až do konce letošního roku nebo jednorázový příspěvek 500 korun denně, který by měly dostat malé společností s ručením omezeným. Termín schůze dnes stanovil senátní organizační výbor, oznámila tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen.

19:20 Roman Prymula.

Roman Prymula odmítl, že by podle něj projekt vývoje vakcíny proti koronaviru v Česku nebyl životaschopný, jak některá média psala. Podle něj jsou ale odborné důvody, proč není vhodné volit vakcínu inaktivovanou, tedy připravenou z usmrceného viru. "Virus v této usmrcené podobě - a těch zkušeností je celá řada - nemůže vyvolat takovou imunitní odpověď jako virus živý," doplnil.

19:18

Celosvětové tržby z prodeje luxusního zboží v letošním roce kvůli omezení pohybu v rámci protikoronavirových opatření klesnou až o 35 procent na 189 miliard eur (5,1 bilionu Kč). Propad tak bude mnohem horší než po finanční krizi z přelomu let 2008 a 2009. Na loňskou úroveň se tržby vrátí za dva až tři roky. Vyplývá to ze studie konzultační společnosti Bain.

18:50 Havlíček DVTV

Vicepremiér Karel Havlíček uvedl, že na dnešní mezinárodní telekonferenci byla Česká republika zařazena mezi osm inspirativních zemí, které se s koronavirem dobře vypořádaly.

18:47 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví uvedl, že v létě by se mohly konat kulturní a sportovní akce až do 500 osob. 

18:45

V Itálii za poslední den zemřelo po nákaze koronavirem 274 lidí. Je to téměř o sto méně než ve středu, kdy země zaznamenala 369 mrtvých s nemocí covid-19. Celkem si už epidemie v zemi vyžádala bezmála 30 000 obětí. S odvoláním na úřad civilní ochrany o tom dnes informovala agentura Reuters. Nově nakažených dnes přibylo 1401, což je téměř stejně jako středečních 1444.

18:43 Havlíček DVTV

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka je nyní na stole možnost, že by stát dočasně vstoupil do vlastnictví Českých aerolinií, aby společnost nezkrachovala. O detailech bude vláda jednat v budoucnu.

18:30 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zamítnutí žaloby proti opatřením o uzavření škol podle Vojtěcha ukazuje, že nedávné zrušení mimořádných opatření jiným senátem nemusí být relevantní.

18:27

Největší německá letecká společnost Lufthansa dojednává stabilizační balíček devět miliard eur s federálním fondem pro stabilizaci hospodářství, který kvůli pandemii zřídil parlament.

18:24

Prezident Spojených států Donald Trump dnes hovořil se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem o pandemii koronaviru. Hovor se týkal především dohody o odzbrojování, oba státníci ale mluvili také o současné pandemii.

18:21 Roman Prymula.

Podle Prymuly je nyní prioritou spíše vytvoření vakcíny proti všem typům koronaviru včetně covidu-19, Sarsu či Mersu než vakcíny proti konkrétnímu typu.

18:19 Roman Prymula.

"Nevíme u tohoto viru, jakým způsobem vyvolává imunitu a jak dlouho tato imunita trvá," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Ve světě je podle něj asi 94 kandidátních vakcín na virus, z nichž 8 se dostalo do výběru pro testování na zvířatech.

18:14

Nejvíce nakažených koronavirem je podle ministerstva zdravotnictví v Praze, a to 1799. Následuje Moravskoslezský kraj, kde je 1133 infikovaných. Naopak v Jihočeském kraji a na Vysočině evidují statistiky méně než 180 případů.

18:12

Počet úmrtí oficiálně spojovaných s nemocí covid-19 v Británii vzrostl na 30 615 po nahlášení dalších 539 případů během 24 hodin. Dnešní denní bilance je nižší než v úterý a ve středu, ještě výrazněji pak poklesla oproti minulému čtvrtku, kdy bylo hlášeno 674 nových obětí. Čerstvé informace oznámil na pravidelné vládní tiskové konferenci britský ministr zahraničí Dominic Raab.

18:10

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) podepsala rozpočtové opatření, kterým vláda posílá 6,6 miliardy korun do šesti velkých státních nemocnic v Praze a Brně. Informovala o tom na Twitteru. Jejich oddlužení schválila vláda 27. dubna. Kraje záměr kritizovaly, chtěly peníze i pro své nemocnice. Ministerstvo v reakci uvedlo, že kraje mohou svým nemocnicím přispívat samy. Provoz a investice krajských nemocnic většina krajů už dotuje.

18:05 Havlíček DVTV

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) dostane nové pokyny k zajištění zásob ochranných pomůcek. Požadavky všech ministerstev projedná vláda v pondělí, řekl dnes na tiskové konferenci vicepremiér a ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO). Šéf SSHR Pavel Švagr tento týden řekl, že správa je připravena vypsat veřejné zakázky na dodávky roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek poté, co jí jednotlivá ministerstva sdělí své požadavky.

18:04

Případů koronaviru v České republice od rána přibylo 23, celkově je tak nakažených 8002. Počet uzdravených stoupl na 4369 o 155 pacientů. Zemřelo dalších šest lidí.

18:02 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Mimořádné odměny dostanou také pracovníci v sociálních službách. Pracovníci zařízení, v nichž se covid-19 vyskytl, kteří byli v přímém kontaktu s pacienty, dostanou 40 tisíc korun, ostatní zaměstnanci, jako jsou kuchařky, 20 tisíc, a zaměstnanci sociálních zařízení, kde se koronavirus nevyskytl, dostanou 10 tisíc korun. 

17:59 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Od 11. května začnou fungovat nízkoprahová zařízení pro děti a mládež a sociálně aktivizační služby pro rodiny, oznámila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Harmonogram rozvolňování zveřejnila na svém Twitteru.

17:56 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Zdravotnická záchranná služba sehrála klíčovou roli v koronavirové krizi. Její zaměstnanci byli v té nejpřednější linii a zaslouží si odměnu," uvedl Adam Vojtěch. Na odměny záchranářům půjde 1,1 miliardy korun. Peníze jsou určeny také pro pracovníky na odběrových místech. Půjde o 40 tisíc korun pro každého zaměstnance po dobu tří měsíců.

17:53 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Vojtěch uvedl, že jeho resort podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli rozsudku o nezákonnosti opatření vydávaných v době koronavirové krize vládou. Ministerstvo bylo podle něj kráceno na svých právech vyjádření k případu a žalobci byli ovlivňováni, řekl Vojtěch.

17:49 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministerstvo vnitra připraví novelu krizového zákona o bezpečnosti v Česku pro případ další vlny nebo podobné situace v budoucnu. 

17:48 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Opatření přijatá v souvislosti s koronavirem ministrem zdravotnictví v rámci speciálního zákona rozšiřujícího jeho pravomoci bude muset ještě schválit vláda, uvedl Adam Vojtěch. Platit bude do konce roku. 

17:45 Havlíček DVTV

Vláda dostala dar od společnosti Hyundai ve výši 10 milionů korun. Kabinet je použije v rámci Hackathonu na boj s dopady koronaviru. Peníze budou určeny především pro malé firmy a studenty, kteří se podílí na vývoji inovací, oznámil Havlíček.

17:43 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Firmy by si mohly odložit sociální odvody za květen až červenec. Za odklad by platily pětinu obvyklého penále. Vše by pak musely uhradit do 20. října. Návrh zákona dnes schválila vláda, sdělilo ministerstvo práce. Normu musí ještě projednat sněmovna a Senát a podepsat prezident.

17:40 Havlíček DVTV

Vláda přijala takzvaný národní program reforem, soubor opatření a investic v závislosti na krizi kolem koronaviru. "Rozhodli jsme se, že se do této krize proinvestujeme," řekl vicepremiér Karel Havlíček. Peníze půjdou především do dopravy, vědy a výzkumu.

17:28

České aerolinie (ČSA) obnoví od 18. května provoz na čtyřech linkách, půjde o linky do Paříže, Frankfurtu, Stockholmu a Amsterdamu. Další přibudou o týden později. Dnes o tom informovalo pražské letiště na Twitteru. Společnost v březnu kvůli krizi zastavila všechny pravidelné lety z a do Česka.

17:22

Vývoj epidemiologické situace z posledních dní umožňuje Francii zahájit v pondělí po téměř dvou měsících postupné uvolňování celostátní karantény. Po zasedání vlády to oznámil francouzský premiér Édouard Philippe. Omezení pohybu obyvatel přestanou platit i v pařížském regionu Île-de-France, ačkoli zde pacienti s koronavirem přibývají výrazně rychleji než v jiných částech země. Povinnou izolaci prý nebudou mít nařízenou ani "zranitelné" skupiny, vláda jim ovšem doporučuje v této karanténě pokračovat.

17:09

Zákon o mimořádných opatřeních, který rozšiřuje a zpřesňuje pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii, vláda na dnešním zasedání schválila, sdělil vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Předpis s účinností omezenou do konce roku by měl vyřešit platnost opatření i po konci nouzového stavu, který trvá do 17. května. Plán kabinetu pro rozvolňování omezení ale končí 25. května. K otázce dalšího prodloužení nouzového stavu vláda žádné rozhodnutí nepřijala, dodal Hamáček. Kabinet také uložil ministerstvu vnitra zpracovat návrh změn krizové legislativy.

17:09

Provoz vysokých škol v Praze další vlna uvolnění opatření proti koronaviru od pondělí 11. května výrazně nezmění. Například na České zemědělské univerzitě (ČZU) již skončil semestr a začalo zkouškové období, ve Vysoké škole ekonomické v Praze (VŠE) skončí semestr 15. května. Možnost rozšířit skupiny nanejvýš pěti studentů na 15 tak přítomnost studentů ve školách zásadně neovlivní. Školy neočekávají, že dorazí velké množství lidí.

17:08

Do distančního vzdělávání se zapojuje naprostá většina žáků základních a středních škol. Rozdíly jsou v rozsahu a způsobu jejich zapojení. Bez on-line komunikace se školou bylo 11 procent žáků neúplných základních škol, na kterých je jen první stupeň, a 16 procent žáků úplných základních škol. Na středních školách byly větší problémy v oborech ukončených závěrečnou zkouškou, kde se on-line komunikaci nedařilo navázat s více než pětinou žáků. Školám se vůbec nepodařilo spojit se zhruba 9500 žáky základních a středních škol. Zjistila to Česká školní inspekce u ředitelů 5000 škol.

16:35

Ministerstvo školství umožnilo do konce školního roku samostatně učit na základě rámcových pokynů učitelů asistentům pedagogů a vychovatelům. Základním školám to má pomoci uspořádat fungování od 25. května, kdy se na dobrovolné bázi mohou do lavic vrátit žáci prvního stupně základních škol, ale pouze ve skupinách do 15 žáků.

16:20

Česká národní banka nově očekává letos pokles ekonomiky o osm procent. Příští rok by pak ekonomika měla stoupnout o čtyři procenta. I přes obnovní růstu se ale ekonomika do konce příštího roku nedostane na úroveň před pandemií koronaviru. Na tiskové konferenci po dnešním jednání bankovní rady to uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

16:14 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Pracovníci v sociálních službách dostanou za svou práci v době koronavirové epidemie odměny. Podle druhu činnosti a rizika nákazy by měli získat 10.000, 20 000 či 40 000 korun, sdělila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Zda je příplatek jednorázový, nebo měsíční, neupřesnila.

16:13

Pacient, který byl ve Fakultní nemocnici v Motole léčený experimentálním lékem remdesivir, je nyní už covid negativní. Prokázal to test výtěrem z nosohltanu, který pacient podstoupil v úterý 5. května. Podle ošetřujícího lékaře a přednosty oddělení KARIM 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Tomáše Vymazala je nemocný v dobrém stavu. Pacientovi zdravotníci remdesivir podávali od 17. do 27. dubna.

16:02

Řecko otevře v polovině května pro návštěvníky antické památky, které osiřely v rámci přijatých opatření proti šíření koronaviru před dvěma měsíci. V polovině června začnou fungovat také muzea, uvedla dnes ministraně kultury Lisa Mendoniová.

Řecko se nyní chce soustředit na to, aby zachránila alespoň část zisků z letní turistické sezóny a předpokládá, že pro zahraniční návštěvníky se otevře 1. července.

15:52

Británie se po víkendu výrazného uvolnění opatření nedočká.

Po zasedání britské vlády to médiím sdělil mluvčí premiérské kanceláře v Downing Street. Šéf kabinetu Boris Johnson má v neděli večer oznámit strategii uvolňování restrikcí, přičemž lze prý očekávat jen "velmi omezené" bezprostřední změny.

Británie drastická preventivní opatření v březnu zavedla později než řada jiných západoevropských zemí a místní oficiální bilance epidemie covidu-19 je nyní nejvyšší z celé Evropy. První oběť nemoci ohlásila země 5. března, od té doby zemřelo nejméně dalších 30 000 nakažených.

15:30

Soud ve čtvrtek zamítl žalobu právničky Venduly Zahumenské, která tvrdila, že dvě opatření ministerstva zdravotnictví o uzavření škol neoprávněně zasáhla do jejích práv. Žena spatřovala zásah v tom, že musela v době zrušené školní docházky zajistit péči o své dvě nezletilé děti. Soud ale uvedl, že ministerstvo mělo pravomoc době opatření vydat a že jeho postup byl vzhledem ke koronavirové situaci důvodný. Verdikt je pravomocný.

15:10

V Belgii za posledních 24 hodin zemřelo s covidem-19 dalších 80 lidí. Denní nárůst se tak po středě, kdy místní úřady ohlásily 110 mrtvých, opět vrátil pod stovku, kde se drží od soboty. Nizozemsko méně než sto obětí denně hlásí od 30. dubna, dnes přibylo 84 úmrtí.

14:58

Finská vláda bude nejméně do konce tohoto týdne pracovat na dálku. Dvě ministryně totiž mohly být tento týden vystaveny nákaze koronavirem. Ministryně zdraví a sociálních věcí Aino-Kaisa Pekonenová a ministryně pro zaměstnanost Tuula Haatainenová byly v úterý ve stejné místnosti s člověkem, u nějž je podezření, že se infikoval. Výsledky jeho testů budou známy do dvou dnů.

15:10

První obnovené autobusové linky do zahraničí zřejmě pojedou do Německa. RegioJet plánuje jezdit od příští středy do Drážďan a Berlína, brzy chce obnovit také spojení do Vídně. Ostatní dopravci zatím s opětovným provozováním spojů do zahraničí vyčkávají, klíčové budou především podmínky cestování do dalších sousedních států. Vláda umožní dopravcům jezdit do zahraničí od pondělí.

14:57

Počet obětí koronaviru ve Švédsku překročil 3000, za poslední den se zvýšil o 99. Skandinávská země, která zvolila v boji s nákazou liberální přístup a nešla cestou karantény, má nejvíce úmrtí pacientů s nemocí covid-19 ze všech severských států. V přepočtu na obyvatele ale má obětí znatelně méně než Španělsko, Itálie či Británie.

14:53 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude od pondělí znovu úřadovat ze Strakovy akademie místo Hrzánského paláce, odkud pracuje od velikonočních svátků. Řekl to na dnešní tiskové konferenci k projektu tzv. chytré karantény. Dosud podle Babiše také platí, že ministerský předseda nepodstoupil test na nemoc covid-19 a ani se na to nechystá.

14:51

Hospody a restaurace Češi prostřednictvím projektu Zachraň hospodu podpořili deseti miliony korun. Poukazy do více než 1500 gastronomických podniků si od začátku dubna, kdy byl projekt spuštěn, koupilo přes 9000 lidí. Stravovací zařízení budou moci od pondělí obsluhovat hosty na zahrádkách. Podpůrná iniciativa se tím ale nezastaví, poukazy bude možné kupovat do konce června, jejich platnost je do konce roku, informoval Český svaz pivovarů a sladoven, který za projektem spolu s dalšími partnery stojí.

14:49

Oddílová činnost mládežnických organizací, jako jsou skauti nebo pionýři, se zřejmě od příštího týdne bude obnovovat spíš pozvolna. Konat by se mohly začít asi hlavně venkovní aktivity. Schůzky přes internet by ale v některých případech mohly pokračovat ještě do přelomu května a června. Vedení spolků nyní teprve pro své oddíly a členy dokončují podrobné instrukce, řekla mluvčí České rady dětí a mládeže (ČRDM) Soňa Polak.

Foto: Dominik David
14:47

Češi v dubnu více než předchozí měsíc nakupovali vybavení na zahradu včetně bazénů, zahradních lehátek, ale také třeba křovinořezů. Stouply také prodeje inline bruslí a jízdních kol. Nadále, i když v menším měřítku, rostl zájem o dezinfekce, gumy, pruženky a šicí stroje. Česká e-commerce v dubnu v meziročním srovnání vzrostla o 35 procent, v březnu byl růst o 39 procent. Vyplývá to z dat nákupního rádce Heureka.cz.

14:47

Epidemie koronaviru a vládní opatření proti šíření nákazy v březnu dopadly na český průmysl a zahraniční obchod a negativně se projevily také ve stavebnictví. Průmyslová výroba se propadla zhruba o desetinu, větší pokles Český statistický úřad eviduje naposledy za hospodářské krize. Výrazně se snížil přebytek zahraničního obchodu a pokles postihl také stavebnictví, v únoru přitom rostlo. Dubnová čísla Úřadu práce ČR ukázala, že bez práce bylo nejvíc lidí za víc než dva roky. Analytici čekají v dubnu zhoršení čísel, údaje o nezaměstnanosti podle nich ukazují na recesi české ekonomiky.

14:44

Ústavní soud bude řešit odklad nájmů i opatření pro pendlery. Oba zákony napadli u nejvyšší instance senátoři.

14:39

Zatímco na počátku pandemie koronaviru čeští zákazníci nakupovali ve velkém, teď už se opět začínají poohlížet po nejvýhodnějších nabídkách. Uvedl to generální ředitel obchodů Albert Jesper Lauridsen. Důraz na cenu podle něj u Čechů přetrvá i v dalších měsících. Pro Aktuálně.cz ale zároveň potvrdil, že se dá očekávat zdražení některého zboží - především ovoce a zeleniny.

14:37

Částečné obnovení provozu základních uměleckých škol (ZUŠ), které se podle rozhodnutí vlády mohou od 11. května otevřít pro skupiny až 15 žáků, se zřejmě bude v různých školách lišit. Některé se budou otevírat později, nebo se pro žáky zatím neotevřou vůbec a budou pokračovat jen ve výuce na dálku, řekl výkonný ředitel Asociace ZUŠ Tomáš Kolafa. Rozhodnutí podle něj záleží mimo jiné na prostorových či personálních možnostech školy a dohodě mezi vedením školy a jejím zřizovatelem.

14:35

Středočeský, Plzeňský a Jihočeský kraj nakoupily desítky tisíc respirátorů FFP2, kterým chyběl evropský certifikát zaručující splnění bezpečnostních a zdravotních požadavků. V tiskové zprávě to dnes uvedli Piráti, podle nichž dodavatel respirátorů, poradenská společnost Black Consulting, ani dodatečně potřebné certifikáty nepředložila. Podle Pirátů to mohlo znamenat ohrožení zdraví lidí, kteří respirátory využívali. 

14:34

Na Vysočině začnou od pondělí jezdit další autobusové spoje zastavené kvůli opatřením proti koronaviru. Kraj k tomu přistoupí s ohledem na rozhodnutí ministerstva školství, které od 11. května povolilo dobrovolné obnovování školní docházky některých školních ročníků. Téměř k normálnímu jízdnímu řádu se krajem objednané linkové autobusy vrátí 25. května, kdy by se měly školy otevřít i pro pro žáky prvního stupně. V dnešní tiskové zprávě to uvedl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD).

14:33

Prvních pět tisíc sériově vyráběných respirátorů RP95-M dodala společnost Cardam ministerstvu zdravotnictví. Resort jich koupí celkem 50 000. Ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovalo v tiskové zprávě. Ochranné polomasky poskytují maximální stupeň ochrany.

14:31

V Íránu v minulých 24 hodinách zaznamenali dalších 68 úmrtí na covid-19 a celkově už v zemi na toto onemocnění zemřelo 6486 lidí. Oznámilo to dnes tamní ministerstvo zdravotnictví. Za den přibylo 1485 nakažených, celkem je jich přes 103 tisíc. Čtvrtý den po sobě tak počet nově infikovaných v zemi přesáhl 1000 případů, i když na začátku května byly už přírůstky pod touto hranicí.

13:47

Ministerstvo zdravotnictví vládě navrhuje odměnit zdravotnické záchranné služby (ZZS), jejichž pracovníci se podíleli na péči o pacienty s covidem-19. Celkem půjde o 1,12 miliardy korun, na odměny zdravotníkům z nich půjde 840 milionů, další uhradí provoz mobilních odběrových týmů pro testování. Ministerstvo už dříve nařídilo odměnit zdravotníky, kteří o pacienty s covidem-19 pečují ve státních nemocnicích. Z krajů se ale ozvala kritika, že tamní nemocnice na odměny nemají peníze.

13:29

Plošný zákaz služeb krátkodobého pronájmu typu Airbnb není podle České asociace pronajímatelů a ubytovatelů v soukromí (ČAPUS) nutný a v současné době ekonomického poklesu ani žádoucí. Díky novému zákonu úřady získají od ubytovacích platforem detailní informace o ubytovatelích a jejich hostech a mají tak dostatečné nástroje na to, aby mohly vykonávat svou dohledovou činnost, sdělil předseda ČAPUS Matěj Koutný.

13:18

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) zhodnotilo k 5. květnu 60 000 žádostí živnostníků o ošetřovné. Do konce dubna o dotaci požádalo 68 000 osob samostatně výdělečně činných (OSVČ). MPO zatím schválilo 35 000 žádostí, z nichž 30 000 v částce zhruba 200 milionů korun proplatilo. V tiskové zprávě to dnes uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková.

13:16

Jedenáctka senátorů za Starosty napadla u Ústavního soudu vládní opatření, které se týká přeshraničních pracovníků. Pokládají jej za diskriminační.

13:15 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Náklady v řádu desítek milionů korun jsou podle ministra Vojtěcha potřeba na první fázi vývoje vakcíny. Pokud by došlo na výrobu, budou náklady jiné.

13:14 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Povinné nošení roušek by se mohlo znovu vrátit na podzim, kdy je zvýšené riziko respiračních nemocí, uvedl na Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. 

13:07 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Orientačně od poloviny června by lidé v Česku nemuseli při pobytu venku povinně nosit roušky či jinou ochranu dýchacích cest. Povinné by zůstaly v MHD, případně dalších uzavřených prostorech. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podmínkou je, že bude pokračovat příznivá situace při šíření nového typu koronaviru.

13:01

Pražské školy jsou před připravovaným otevřením dostatečně vybaveny ochrannými prostředky a dezinfekcí. Novinářům to dnes řekl radní hlavního města pro školství Vít Šimral (Piráti). Dbát se podle něho bude i na osobní bezpečnost pedagogů a žáků. Ředitelé škol musí zamezit shlukování dětí před budovou školy a dodržovat další bezpečnostní opatření. Mnohá z nich si podle doporučení ministerstva školství mohly školy upravit podle vlastních podmínek. "Pravidla si stanuje každá škola sama. Doporučuji rodičům, aby se podívali na webové stránky své školy, jak má nastavená pravidla," doplnil Šimral.

12:58

Firmy, jimž klesly letos v březnu a dubnu proti loňsku tržby, by si mohly na tři měsíce snížit sociální odvody. Nižší pojistné by mohly platit za červen až srpen. Vyplývá to z návrhu zákona, který na svém webu zveřejnila vláda. Resort práce navrhuje snížení vyměřovacího základu pojistného o 80 či o 40 procent při poklesu tržeb nejméně o 30 či o 15 procent. Předloha obsahuje i možnost zaměstnavatelů odložit placení odvodů o tři měsíce se sníženým penále. Normu začala projednávat vláda. Zatímco na odkladu je dohodnutá dva týdny, na snížení shodu nenašla.

12:48 Roman Prymula.

Cílem ministerstva zdravotnictví je podle Romana Prymuly testovat na covid-19 na podzim až 30 000 lidí denně. Testování se rozšíří o pracovníky sociálních služeb nebo chronicky nemocné.

12:47

V Ústřední vojenské nemocnici dosud provedli 30 odběrů plazmy od vyléčených pacientů. Plazmu z ÚVN podali v českých nemocnicích šesti pacientům s covidem-19.

12:45 Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes připustil, že vláda by mohla požádat o týdenní prodloužení nouzového stavu, pokud by sněmovna nestihla včas projednat zákon rozšiřující pravomoci ministerstva zdravotnictví při koronavirové epidemii. Nouzový stav končí 17. května, kabinet s řadou opatření počítá nejméně do 25. května. 

12:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch věří, že dočasný zákon k jeho posíleným pravomocím při koronavirové krizi podpoří i koaliční ČSSD. Resort zákon konzultoval s ústavními právníky, řekl.

12:43

Část senátorů posílá Ústavnímu soudu stížnost proti zákonům o nájemném. Chtějí, aby vláda pomoc nájemníkům v době epidemie neřešila protiústavně na úkor majitelů. 

12:32

Do 15. května mohou společnosti posílat své nabídky do soutěže na uzavření rámcové smlouvy s ministerstvem vnitra na dodání ochranných pomůcek proti koronaviru. Smlouva na prostředky za zhruba 1,4 miliardy korun bez DPH by měla zajistit dodávky pro organizace spadající pod vnitro od skončení nouzového stavu do konce roku. Vyplývá to ze zadávací dokumentace, kterou úřad zveřejnil na portálu pro elektronické zadávaní zakázek NEN.

12:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Návštěvy v domovech pro seniory, nemocnicích či v léčebnách dlouhodobě nemocných (LDN) by se měly obnovit od 25. května. Na svém Twitteru to dnes oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Za klienty a pacienty se tak jejich blízcí dostanou po 11 týdnech. Obnovení návštěv ministr zdůvodnil dobrou epidemiologickou situací i "psychologickou pohodou" seniorů a pacientů nemocnic. "Nemůžeme nechat seniory a pacienty samotné… Poslední týdny, kdy se nemohli setkat s rodinou, pro ně byly stresové, což mohlo mít negativní vliv na jejich zdraví," napsal Vojtěch.

12:13

Banky dosud na základě zákona o odkladu splátek vyřídily 80 000 žádostí o odklad splácení úvěrů. Na dnešní tiskové konferenci to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Česká bankovní asociace k tomu uvedla, že banky samy obdržely do platnosti zákona 230 000 žádostí o odklad, z nichž drtivou většinu odložily. Dohromady tak byla již podle asociace odložena splatnost u 310 000 úvěrů.

12:11 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

V dubnu byla v Česku bez práce 254 000 lidí, což je nejvíce od března 2018. V evidenci přibývají především pracovníci ze služeb. Nezaměstnanost vzrostla z březnových tří procent na 3,4 procenta, potvrdil dnes Úřad práce ČR. O dubnových číslech hovořila již v pondělí ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní jsou data stále příznivá.

12:09

Otevření speciálních škol pro děti s autismem požaduje spolek Děti úplňku. Oslovil proto otevřeným dopisem ministra školství Roberta Plagu (ANO) a ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO). Vláda zatím s možností alespoň částečně obnovit provoz speciálních škol pro děti s poruchou autistického spektra do konce roku nepočítá.

12:01

Slovensko prodlouží kontroly na hranicích s Českem, Maďarskem, Polskem a Rakouskem o dalších 20 dnů, tedy do 27. května. Rozhodla o tom dnes vláda. Bratislava kvůli koronaviru zhruba od poloviny března neumožňuje vstup cizincům do země, výjimka se vztahuje například na řidiče kamionů, osoby s pobytem v zemi pod Tatrami či na pendlery.

12:00

Ve Španělsku za uplynulých 24 hodin zemřelo 213 lidí s nemocí covid-19, oproti předchozímu dni se jedná o mírný pokles. Na začátku týdne byly denní přírůstky obětí pod 200. Celková bilance obětí je nyní 26 070.

11:53 Andrej Babiš

Chystá se druhá část projektu chytré karantény, řekl premiér Babiš. Zapojena do ní bude aplikace eRouška nebo sdílení polohy skrz Mapy.cz.

11:16

V chebské nemocnici dnes začala dezinfekce vnitřních prostor. Druhým dnem pokračuje i testování všech zaměstnanců nemocnice, ve které se v posledním týdnu objevil zvýšený výskat nákazy koronavirem. Nakažených je zde od počátku epidemie přes 30 zaměstnanců a další pacienti. Chebská nemocnice je označována za nynější lokální ohnisko nákazy koronavirem.

11:19

Podnikatelé v Praze 4, kteří sídlí v nebytových prostorách patřících radnici, dostanou za březen a duben slevu na nájmu. Radnice tak chce podpořit živnostníky postižené opatřeními proti šíření koronaviru. Sleva se bude týkat podnikatelů, kteří kvůli nouzovému stavu museli zavřít nebo výrazně omezit svůj provoz.

11:14

Dechberoucí video z pražských střech jako poděkování všem, kdo pomáhají.

10:52

Rusko zaznamenalo další rekordní nárůst počtu lidí nakažených koronavirem za jeden den. Za středu jich přibylo více než 11 tisíc a infikovaných je tak celkem už téměř 180 tisíc. Počet úmrtí pacientů s koronavirem zůstal další den v řadě pod hranicí jedné stovky.

10:56

Různé časové režimy zvolily základní školy v Liberci po žáky devátých tříd, kteří se od pondělí vrátí po bezmála dvou měsících do školních lavic. Docházet zatím budou jen dobrovolně v rámci přípravy na přijímací zkoušky na střední školy. Školy v Liberci oslovené očekávají, že jich bude většina.

10:51

Letošní milánský týden pánské módy, který se měl konat příští měsíc, se kvůli pandemii covid-19 uskuteční v polovině července a bude přístupný pouze prostřednictvím internetu. Podle agentury Reuters to ve středu oznámili jeho organizátoři. Podle nich půjde o první digitální podobu této slavné módní přehlídky.

Týden módy v Miláně - Módní přehlídka Gucci
Týden módy v Miláně - Módní přehlídka Gucci | Foto: Reuters
09:52

Olomoucká Univerzita Palackého se rozhodla odložit slavnostní promoce svých absolventů až na podzim letošního roku. Důvodem jsou bezpečnostní opatření kvůli pandemii nemoci covid-19.

09:51

Lidé z Mariánských Lázní vyjadřují podporu zdravotníkům a dalším lidem, které v těchto týdnech zaměstnává pandemie koronaviru. Například vyučená cukrářka Romana Damborská pro ně peče dorty, které poté zdobí jejich fotografií z jedlého papíru. Naposledy napekla dort pro vojáky, kteří pomáhají v mariánskolázeňské nemocnici.

09:08

Více než třetina všech policistů v Libereckém kraji podstoupí rychlotesty na koronavirus. Zájem projevilo bezmála 600 lidí, skoro 150 z nich test absolvovalo už ve středu. Výsledek u všech byl negativní, řekl ve čtvrtek regionální mluvčí policie Vojtěch Robovský.

08:58

Ve středu v České republice přibylo 78 nových případů nákazy koronavirem, zhruba stejně jako v úterý. Laboratoře ale provedly přibližně o 1150 testů méně, poměr nově nakažených k počtu testovaných tak vzrostl na 0,94 procenta a byl nejvyšší za pět dní. Potvrzených případů nákazy je celkem 7979. Vyléčilo se dosud 4214 infikovaných, zemřelo 263 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva k čtvrtečním 08:30.

08:53

Zájezdová autobusová doprava se dostala kvůli šíření koronaviru do krize. Tržby společností se totiž propadly téměř na nulu. Dopravci kvůli tomu propustí až 28 procent svých zaměstnanců, což může být odhadem až kolem tisícovky lidí. Markantní pokles je i v linkové dopravě, v ní se však velké propouštění neočekává. Sdělil to generální tajemník sdružení Česmad Bohemia Vojtěch Hromíř.

08:52

Na sedm dnů do vězení poslal soud v americkém státě Texas kadeřnici, která otevřela svůj salon ještě v době, kdy platila restriktivní opatření kvůli šíření koronaviru, včetně zákazu poskytování kadeřnických služeb. Na svých internetových stránkách o tom informuje televize CNN.

08:42

Do Itálie se vrátila svoboda. Alespoň tak to v pondělí pocítily miliony Italů, kteří po dvouměsíčním domácím "vězení" mohli zcela legálně vyrazit do ulic. S koncem zatím nejdelší koronavirové karantény na světě se vrací život do italských měst. V parcích se na kolech či koloběžkách prohánějí děti pod dohledem rodičů, kteří dbají na to, aby se k sobě moc nepřibližovaly. 

08:32

Opavský magistrát pomůže také živnostníkům, kteří nemají provozovnu a jejich činnost byla vinou opatření nařízených v souvislosti s epidemií nového koronaviru omezena. Žádat mohou o dar ve výši 10 000 korun. Ve čtvrtek to řekla mluvčí města Lada Dobrovolná. Už dříve podnikatelům s provozovnou pomohlo město částkou 20 000 korun. Těm, kteří podnikají v městských prostorách, navíc odpustilo nájem.

08:24

Island epidemii nemoci covid-19 už téměř potlačil, 97 procent nakažených se uzdravilo a v zemi od minulého týdne přibyly jen dva případy nákazy. Ve středu o tom podle agentury Reuters informovala vláda tohoto severského státu se zhruba 360 000 obyvateli.

08:17

Francouzský fotbalový klub Paris St. Germain věnoval 100 000 eur neziskové organizaci Action Against Hunger, která v současné koronavirové krizi pomáhá potřebným zajišťovat potraviny a hygienické prostředky. Peníze jsou určeny na nákup ochranných pomůcek pro pracovníky charity. Příspěvek poslouží k pořízení chirurgických masek, brýlí, rukavic, plášťů, dezinfekčních gelů a teploměrů.

08:17

Čínský export se v dubnu navzdory koronavirové krizi meziročně zvýšil o 3,5 procenta. Zaznamenal tak první nárůst v letošním roce. Vyplývá to z dnešních údajů čínského celního úřadu. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídal propad o 15,7 procenta po březnovém poklesu o 6,6 procenta.

07:51

 Malá rakouská vesnička u jezera, která musela kvůli své malebnosti omezovat příliv turistů, nyní touží, aby se návštěvníci do jejích prázdných uliček vrátili. Hornorakouskou obec Hallstatt, která má jen asi 780 obyvatel, loni podle odhadu navštívil milion jednodenních návštěvníků. Pandemie covidu-19 ale mezinárodní cestovní ruch zastavila. Hallstatt se tak stejně jako řada dalších míst v Evropě, které dusil masový turismus, ocitl bez návštěvníků, napsala agentura Reuters.

07:23

V Brazílii dalším dnem po sobě rekordně přibylo lidí nakažených koronavirem i pacientů, kteří kvůli komplikacím souvisejícím s onemocněním covid-19 zemřeli.

Ministerstvo zdravotnictví ve středu místního času podle agentury Reuters uvedlo, že počet infikovaných se za posledních 24 hodin zvýšil o 10 503 na celkových 125 218. Nově zemřelo 615 lidí, dohromady jde o 8536 osob.

Koronavirus v chudinských čtvrtích Rio de Janeira.
Koronavirus v chudinských čtvrtích Rio de Janeira. | Foto: Reuters
07:19

Pražský městský soud ve čtvrtek projedná správní žalobu právničky Venduly Zahumenské, která se domáhá zrušení některých opatření souvisejících s nouzovým stavem. Podle jejího manžela, jenž žalobu podal, se bude soudní senát zabývat přinejmenším zákazem přítomnosti žáků a studentů ve školách.

Zahumenští kritizují postup Babiše v době koronavirové pandemie. "Vadí nám, že Babiš zneužívá stávající situaci a namísto toho, aby řádně a dle předem stanovených protokolů jmenoval Ústřední krizový štáb, jehož součástí je i epidemiologická komise, hraje divadýlko o několika hercích, soustavně lže a vše překrucuje," vysvětlili po podání žaloby na svém blogu.

Foto: Shutterstock.com
07:11

Nikdo z těchto lidí nevyhledává publicitu, většina z nich začala šít roušky jen tak, pro ostatní. Nezištně, protože je to potřeba. Podívejte se na ně ve fotogalerii.

07:06

V USA za posledních 24 hodin zemřelo dalších 2073 pacientů nakažených koronavirem, což je o něco méně než předchozí den. Smrtelná bilance tak nyní podle statistik Univerzity Johnse Hopkinse činí 73 095.

06:55

Vláda se tento čtvrtek sejde na dalším mimořádném zasedání. Prostřednictvím videokonference budou ministři opět probírat způsob, jak by mohl kabinet udržet v platnosti některá svá opatření i poté, co by měl 17. května skončit nouzový stav v Česku. Podle tiskového odboru Úřadu vlády by měli ministři projednávat hlavně další opatření pro zmírnění dopadů epidemie. 

06:44

Ve středu v Česku přibylo 78 nových případů nákazy, zhruba stejně jako v úterý. Celkem jich je 7974. Počet provedených testů ministerstvo zdravotnictví zveřejní až v 8:30. Vyléčených je dosud 4205 lidí, s nemocí covid-19 zemřelo v zemi 262 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva ke čtvrtečním 00:30.

06:41

"Je to horší než (japonský útok na) Pearl Harbor. Je to horší než (teroristické útoky na) Světové obchodní centrum. Takový útok se ještě nikdy nestal," prohlásil ve středu na tiskové konferenci na adresu koronaviru americký prezident Donald Trump. Šlo mu prý zabránit hned v počátcích v Číně, ale nestalo se tak. 

Podle Trumpa je epidemie nemoci covid-19 nejhorší útok, jaký kdy USA zažily.

21:45

V areálu sklářské společnosti Preciosa v Turnově na Semilsku budou vyrábět nanofiltry do roušek. Výrobu až šesti milionů kusů měsíčně připravuje česká společnost Nano Medical. Dodávat chce ochranné prostředky s mírou ochrany na úrovni respirátorů FFP3. Výrobní linku by měla představit v příštím týdnu. Novináře o tom dnes informoval liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), který od začátku s firmou na projektu spolupracuje.

21:44

Stálý zástupce Číny při OSN Čchen Sü dnes podpořil Světovou zdravotnickou organizaci (WHO), ale uvedl, že návštěva jejích představitelů ve Wu-chanu kvůli prošetření původu koronaviru musí počkat do doby, až bude pandemie poražena, informovala agentura AP. Diplomat ale zároveň vyjádřil "úplnou důvěru" WHO v situaci, kdy je organizace kritizována představiteli USA.

Na otázku, kdy by se mohla být do Wu-chanu pozvána delegace WHO, tento diplomat v institucích OSN v Ženevě odpověděl, že nyní je hlavní soustředit se na boj s pandemií.

20:48

Rychleji, než se očekávalo, zahájí Nizozemsko uvolňování restriktivních opatření, která byla v rámci boje proti šíření epidemie koronaviru přijata před bezmála dvěma měsíci. Informovala o tom agentura DPA s odvoláním na dnešní prohlášení premiéra Marka Rutteho.

"Kroky k postupnému otevírání ekonomiky a veřejného života dají naší zemi prostor hledět kupředu a vytvářet plány pro budoucnost. Učiníme tak co nejrychleji budeme moci, ale opatrnosti není nazbyt," řekl premiér.

20:29

Polští poslanci budou ve čtvrtek hlasovat o tom, zda se nadcházející prezidentské volby vzhledem k současné epidemii covidu-19 uskuteční výhradně korespondenčním způsobem. Poláci mají novou hlavu státu vybírat už tuto neděli, nicméně stále není jasné, zda se volby opravdu uskuteční v tomto termínu. O znovuzvolení se v nich uchází současný prezident Andrzej Duda, spojenec vládnoucí národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost.

20:26

Ve Francii za poslední den zemřelo po nákaze koronavirem 278 lidí, což je o několik desítek méně než v úterý. Celkem už země eviduje 25 809 obětí. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters.

Počet mrtvých za uplynulých 24 hodin je výrazně nižší než úterních 330 úmrtí, kdy se jednalo nejvyšší nárůst od 29. dubna.

20:05

Ačkoli se epidemiologická situace ve dvou nejhůře zasažených amerických státech zlepšuje, denně tam stále kvůli koronaviru umírají stovky lidí. Guvernér New Yorku Andrew Cuomo dnes oznámil, že v úterý si zde nákaza vyžádala dalších nejméně 232 mrtvých. Lídr sousedního New Jersey Phil Murphy ohlásil dalších 308 úmrtí spojených s virem SARS-CoV-2 a o měsíc prodloužil stav zdravotnické nouze.

V New Yorku už jsou s nemocí covid-19 spojována úmrtí více než 25.000 lidí, v jižněji položeném z dvojice států pak na 8500. Nárůst počtu obětí i známých případů nákazy se tam už nějakou dobu zpomaluje poté, co oba státy ve druhé polovině března svým obyvatelům nařídily, aby co nejméně vycházeli z domovů.

20:00

Ceny ropy dnes výrazně klesají. Nárůst zásob ve Spojených státech a přetrvávající pokles poptávky na trhu převážily nad optimismem, že uvolňování karanténních opatření povede k oživení poptávky po surovině.

Krátce po 19:35 SELČ odepisovala severomořská ropa Brent sedm procent na 28,79 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu klesala o šest procent na 23,10 dolaru za barel.

19:49

Příprava vakcíny z inaktivovaného viru je podle mikrobiologa Ivo Vojtka, který působí ve výzkumném vakcinologickém centru v belgickém Wavru, poměrně nenáročná. Uspěje statisticky jedna z pěti vyvíjených vakcín, u očkování na covid-19 to ale nejspíš bude méně, protože nejsou známé všechny aspekty vzniku imunity, řekl. Výzkumu vakcíny se věnuje mnoho firem i zemí. V pondělí ohlásilo zapojení do vývoje s vlastní vakcínou také Česko. Na vývoji společné, kterou iniciovala Světová zdravotnická organizace, se bude podílet 750 000 eur (asi 20 milionů korun) z celkem 7,5 miliardy, které dají země EU.

19:25

Brno očekává kvůli koronaviru propad příjmů i více než miliardu korun. Na dotaz to dnes řekla primátorka Markéta Vaňková (ODS). Podle ní je to zatím předpokládaná, nikoliv jistá částka. Město chce podle ní šetřit na provozních výdajích, ne na investicích, na druhé straně by propad příjmů mohl ohrozit například stavbu atletické haly u univerzitního kampusu téměř za 700 milionů korun.

Brno má na letošní rok od loňského prosince schválený rozpočet, který počítá s příjmy 14,1 miliardy a výdaji 16 miliard korun. Rozdíl měly dokrýt peníze z loňského rozpočtu. Na investice je vyčleněno skoro pět miliard.

19:10

Skutečný počet obětí ve Velké Británii může být ještě výrazně vyšší, než kolik jich hlásí vláda, neboť v domovech důchodců nejsou kvůli malému rozsahu testování všechny nákazy odhaleny. Reuters v úterní reportáži uvedl, že v britských pečovatelských zařízeních přinesla pandemie nejméně 12.700 "přebytečných smrtí" oproti průměrné úmrtnosti pro stejné období v posledních letech.

19:08

Dánská nákupní centra, kavárny a restaurace budou podle vládního plánu od pondělka moci otevřít a do škol se vrátí další skupina dětí. Druhou vlnu rozvolňování restriktivních opatření přijatých kvůli epidemii koronaviru dnes navrhl kabinet premiérky Mette Frederiksenové, informovala agentura Reuters.

19:01

Španělští poslanci schválili další prodloužení nouzového stavu, který vláda v zemi v polovině března vyhlásila kvůli koronaviru. Dosud platil nouzový stav jen do soboty, dnes ho poslanci prodloužili o další dva týdny, tedy do 24. května, uvedla místní média.

18:48

Britská vláda za den zaznamenala dalších 649 úmrtí způsobených koronavirem a bilance epidemie covidu-19 v zemi tak narostla na 30 076 mrtvých. Na tiskové konferenci to oznámil britský ministr pro bydlení a místní samosprávu Robert Jenrick. Mrtvých přibylo podobně jako v úterý a britská bilance tak nyní ještě výrazněji převyšuje tu italskou, která byla až do úterka nejhorší v Evropě.

Britské ministerstvo zdravotnictví aktuálně do statistiky zahrnuje úmrtí všech lidí, kteří měli předtím pozitivní test na virus SARS-CoV-2, uvedla agentura Reuters. Dlouho počítalo pouze smrti nakažených v nemocnicích.

18:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zakrývání dýchacích cest na veřejnosti by podle ministra Adama Vojtěcha mohlo být zrušeno během června, v uzavřených prostorách by mělo být dál povinné.

18:34

Itálie hlásí dalších 1444 lidí nakažených koronavirem, je to více, než bylo oznámeno v úterý, kdy přibylo za den 1075 potvrzených případů nákazy. Úřad místní civilní ochrany dnes oznámil také vyšší počet úmrtí s covidem-19, a to 369, v úterý přibylo 236 úmrtí. Za posledních 24 hodin se ale výrazně snížil počet aktuálně nakažených, a to z 98 467 na 91 528, informovala agentura Reuters.

18:31

Počet úmrtí připisovaných koronaviru v Kanadě od úterka narostl o 196 na aktuálních 4111, zatímco nakažených už místní vláda po 1299 nových případech eviduje 62 458. Uvedla to agentura Reuters poté, co kanadské ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo svou oficiální bilanci.

18:23

Počet lidí vyléčených z nemoci covid-19 stoupl od rána o 185 na 4202. O čtyři na 262 případů vzrostl počet úmrtí v souvislosti s nový koronavirem. Laboratoře od rána prokázaly 34 nových případů nákazy, jejich počet tak stoupl na 7933. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.

18:09

Malé společností s ručením omezeným postižené šířením koronaviru budou mít nárok na jednorázový příspěvek 500 korun denně. Jde tak o obdobnou podporu, kterou nedávno získaly osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Návrh zákona dnes ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ho dostane k projednání Senát.

18:08

Sněmovna dnes ve stavu legislativní nouze schválila vládní návrh na odložení elektronické evidence tržeb pro všechna odvětví až do konce letošního roku. Důvodem pro odklad je snaha nezatěžovat podnikatele po dobu epidemie koronaviru. Zákon nyní dostane k projednání Senát. Parlament už koncem března schválil jeden odklad EET, který měl trvat tři měsíce po skončení nouzového stavu.

18:05

Červen bude pro střední školy hektický, ale maturity i přijímací zkoušky se podle nich dají zvládnout. Dnes to řekli předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Schejbalová a předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček. Oba stanovení termínů uvítali. Zajíček za možné úskalí označil to, že na některých školách bude muset být více kol přijímacích zkoušek a termíny tak mohou přesáhnout až do července.

17:48

Opoziční strany se shodly na tom, že návrh dočasného zákona ministerstva zdravotnictví pro boj s koronavirem nechtějí projednat ve stavu legislativní nouze, ale v řádném procesu se zkrácenými lhůtami. Po dnešní schůzce zástupců opozice s vicepremiérem a ministrem vnitra Janem Hamáčkem (ČSSD) to řekl předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Piráti by ale podle šéfa jejich poslanců Jakuba Michálka projednání v legislativní nouzi umožnili, aby nevzniklo přechodné období mezi koncem nouzového stavu 17. května a začátkem účinnosti zákona. Stejně se vyjádřil také předseda hnutí SPD Tomio Okamura.

16:53

Německá vláda povolila od druhé poloviny května rozehrát bez diváků dvě nejvyšší fotbalové soutěže v zemi, které přerušila pandemie nového koronaviru. Přesný termín, odkdy se znovu začnou bundesligové zápasy hrát, určí vedení ligy.

16:50

Čeští podnikatelé se po odeznění koronavirové krize bez pomoci pracovníků ze třetích zemí neobejdou, vláda by proto měla co nejrychleji umožnit opětovné spuštění programů pro přijímání pracovníků ze zahraničí pro klíčové obory ekonomiky. V dopise adresovaném ministrům průmyslu a obchodu, vnitra, zahraničních věcí a práce a sociálních věcí to napsal prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

16:42

Stanovení termínu maturit a přijímacích zkoušek na střední školy ocenil místopředseda Senátu a ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN), protože od nich se podle něj odvíjí práce na každé škole. Stejně jako Plaga ale připustil, že školy budou mít s ohledem na termíny zkoušek hodně nabitý program. "Stihnout se to samozřejmě dá, bude to ale neuvěřitelný kvapík, nebude jediný den na zastavení," řekl dnes v České televizi senátor. Předpokládá, že školy stihnou maturity do 15. až 20. června a přijímací zkoušky podle něj uzavřou zřejmě až na začátku července.

16:27

Genetická analýza vzorků získaných od více než 7500 nakažených lidí ukázala, že se koronavirus rozšířil po světě ještě na konci loňského roku. Podle studie vědců z londýnské univerzity UCL je nyní virus SARS-CoV-2 ve fázi adaptace na lidského hostitele.

16:26

Německo uvolňuje další opatření přijatá ve snaze omezit šíření koronaviru. Otevřít se mohou všechny obchody, rozšiřují se možnosti osobního kontaktu, znovu se dá sportovat pod širým nebem, i když zatím jen bezkontaktně. Fotbalová bundesliga se může ve stadionech bez diváků začít hrát od druhé poloviny měsíce. Dohodla se na tom dnes kancléřka Angela Merkelová s ministerskými předsedy německých spolkových zemí.

16:30

Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies zruší 3700 pracovních míst. To odpovídá zhruba 14 procentům jeho celkové pracovní síly. Oznámila to dnes firma. Dodala, že její šéf Dara Khosrowshahi se na zbytek roku vzdá své základní mzdy. Uber se nyní podobně jako řada dalších podniků potýká s negativními dopady koronavirové krize.

16:26

Koronavirem se ve světě nakazilo nejméně 90 tisíc zdravotníků, jejich skutečný počet by ale mohl být více než 200 tisíc. Uvedla to dnes Mezinárodní rada zdravotních sester (ICN).

16:23

Skupina českých a slovenských osobností vyzvala českou a slovenskou vládu, aby společně otevřely hranice mezi oběma zeměmi pro občany obou zemí. Řekl to ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

Vedle něj se pod text výzvy podepsali například bývalá diplomatka Magda Vášaryová, bývalý slovenský ministr kultury Ladislav Snopko, novinář Milan Šimečka, politik Libor Rouček nebo ekonom Radek Špicar. Píší, že společný příklad by pomohl dodat odvahu i dalším zemím při postupném obnovování Evropy bez hranic pro všechny její občany.

16:13

Členové občanské iniciativy Koro-NERV-20 doporučují v budoucnu začít intenzivně školit dodatečný personál k provádění umělé plicní ventilace a na maximum navýšit kapacitu ventilovaných lůžek. Podle nich by měla vláda zajistit co nejrychlejší průchod nového koronaviru populací. Uvedl to mluvčí iniciativy Pavel Krejča s tím, že populace se pravděpodobně bude s covidem-19 potýkat i nadále. Mezi členy iniciativy patří ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze David Feltl, ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček či epidemiolog IKEM Petr Smejkal.

16:10

Lékařská fakulta Masarykovy univerzity spustila portál s vědeckými poznatky o nemoci covid-19. Poslouží odborné i laické veřejnosti, ve stručné formě přináší důvěryhodné a ověřené zdravotnické informace ze zásadních vědeckých prací. Na jejich překladu pracovali odborníci z Masarykovy univerzity od vypuknutí pandemie.

16:07

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové zůstával odpoledne jediný pacient s covidem-19. Byl ve vážném stavu a byl napojený na plicní ventilaci. V úterý byli v péči lékařů v hradecké fakultní nemocnici dva pacienti s covidem-19, jeden z nich se z nákazy vyléčil a byl přeložen do jiné nemocnice. Fakultní nemocnice je jediným zařízením v kraji, které nemocné s covidem-19 v současnosti léčí.

16:00

Francouzské živé kultuře, na kterou tvrdě dopadla opatření proti šíření koronaviru, chce prezident Emmanuel Macron pomoci mimo jiné veřejnými zakázkami. Řekl to dnes poté, co hovořil se zástupci francouzského divadla, filmu, literatury i hudby. Přístup by měli umělci dostat také k fondu solidarity určenému nejmenším podnikům.

Zvláštní podporu si podle Macrona zaslouží tvůrci mladší třiceti let, kteří se ještě nestihli etablovat. Odškodnit chce francouzský prezident i filmaře, kteří nemohli kvůli celostátní karanténě pokračovat v natáčení filmů a seriálů.

15:58

V Belgii za poslední den zemřelo po nákaze koronavirem 110 lidí, čímž se bilance úmrtí v zemi po čase opět přehoupla přes stovku. Celkově tam už s nemocí covid-19 zemřelo přes 8300 lidí. Nizozemsko hlásí více než tři desítky úmrtí a přes 230 nových případů nákazy.

15:57

Pěší v hlavním městě budou muset opět zmáčknout na semaforu tlačítko pro chodce. Změna by měla být dokončena nejpozději v pátek 8. května. Magistrát zrušil povinnost zmáčknout tlačítko kvůli pandemii nemoci covid-19 v druhé polovině letošního března. V MHD stále platí, že spoje automaticky zastavují v zastávkách na znamení a cestující nemusí stiskávat tlačítka na otevření dveří.

15:54

Většina obchodů zůstane na státní svátek 8. května zavřená. Prodejci nevyužijí nouzového stavu, kdy neplatí zákaz prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních. Raději nechají zaměstnancům volno. Fungovat nebudou velké potravinářské řetězce, hobbymarkety ani nábytkářské sítě. Výjimkou je Mountfield, který zákazníky ve svých prodejních centrech obslouží. O víkendu 9. a 10. května budou obchody otevřené podle bežné provozní doby.

15:48

Rodiče, kteří do otevíraných školek či škol své děti nepošlou, by měli zřejmě dál od státu dostávat ošetřovné. Záležet bude na jejich rozhodnutí, zda s potomky zůstanou doma, nebo se vrátí do práce. Vyplývá to z vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) a mluvčí ministerstva školství Anety Lednové. Ošetřovné zaměstnancům poskytuje resort práce. Po ministerstvech školství a zdravotnictví žádá stanovení jasnějších pravidel kvůli dalšímu vyplácení podpory.

15:35

V chebské nemocnici začalo dnes odpoledne testování všech jejích zaměstnanců a případně jejich rodin. Nemocnice je v současnosti jedním z největších lokálních ohnisek nákazy koronavirem v České republice. Podle informací, jež ráno zveřejnil náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula, se nakazilo už 38 zaměstnanců nemocnice i pacienti.

15:27

V Plzeňském kraji zemřel třináctý člověk s covidem-19. Počet zjištěných nákaz stoupl na 621, to je o devět víc než v úterý. Z onemocnění se už vyléčilo 331 lidí, víc než polovina z pacientů s potvrzenou nákazou. Informace zveřejnila na webu Krajská hygienická stanice v Plzni.

15:23

Městská nemocnice Ostrava musela zavřít oddělení geriatrie D s 28 lůžky. Důvodem je výskyt koronavirové nákazy v této části nemocnice. Aktuálně je geriatrie bez 21 zaměstnanců, u 16 se nákaza covidem-19 potvrdila, dalších pět je v karanténě, protože byli v kontaktu s kolegy na pracovišti, které muselo být uzavřeno. ČTK to dnes řekla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská.

Nákaza se na oddělení potvrdila poté, kdy byl jeden z původně negativních pacientů opětovně testován na covid-19, a to před chystaným převozem do LDN. Jeho test byl pozitivní, a testováni tak byli zaměstnanci z tohoto pracoviště.

15:21

Školy by mohly mít krizový plán postupu, kdyby se v budoucnu musely někdy uzavřít. Materiály pro vzdělávání by učitelé měli také už najít na jednom místě. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel kanceláře ministra školství Jaromír Beran. Podle něj v novém školním roce od září školy budou muset v prvních týdnech nejdřív srovnat znalosti dětí. Podle zástupců zaměstnavatelů koronavirová epidemie zastihla školství nepřipravené a ukázala rozdíly v kvalitě výuky i ve vybavení.

15:12

Británie chce do konce května testovat na koronavirus 200 tisíc lidí denně. V parlamentu to dnes oznámil premiér Boris Johnson, který otázkám poslanců čelil poprvé od doby, co se zotavil z covidu-19. V neděli Johnson hodlá veřejnosti představit plán postupného rušení opatření, které vláda přijala v boji s pandemií.

15:08

Turisté ze sousedních států jsou klíčoví pro všechny regiony České republiky. Mnoho z nich přijíždí opakovaně, navštěvuje proto i méně známá místa. V hromadných ubytovacích zařízeních tvoří třetinu všech zahraničních hostů. ČTK to dnes sdělil ředitel státní agentury CzechTourism Jan Herget. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) by se hranice se sousedními státy měly otevřít od července.

15:04

Oslavy Dne vítězství 8. května, tedy konce druhé světové války, patří mezi nejvýznamnější státní akty, pro armádu to platí dvojnásob. Letos však kvůli epidemii koronaviru budou mít výrazně skromnější podobu. Deník Aktuálně.cz získal scénář piety. K Národnímu památníku na Vítkově se dorazí poklonit jedenáct špiček politického či armádního života, střídat se budou v několikaminutových intervalech.

15:01

Prodej nových osobních aut se v dubnu kvůli opatřením proti koronaviru i celkově nižší poptávce propadl o 53 procent na 10 679 vozů. Za čtyři měsíce trh klesl o 26,3 procenta na 60 873 prodaných automobilů. Vyplývá to z dnešních údajů Svazu dovozců automobilů.

Pokles se dotkl všech segmentů a provedení vozidel s výjimkou osobních aut s elektrickým a hybridním pohonem, jejichž registrace meziročně vzrostly.

14:57

Malé řemeslné pivovary v Moravskoslezském kraji se připravují na pondělní otevření restauračních zahrádek, dostávají už větší objednávky na sudy. Po odstávce vyvolané uzavřením restaurací kvůli pandemii nového typu koronaviru pivovary opět vaří naplno. Pokles tržeb byl citelný, většinu navařeného piva se jim ale podařilo prodat, zaměstnance nepropouštěly a se ztrátami se pivovarníci vyrovnají.

14:55

Vedení městské části Brno-střed se rozhodlo, že restauratéři mohou v pondělí otevřít zahrádky, aniž by měli platné povolení. Úřad jim je vydá až dodatečně, protože není schopen zhruba 100 žádostí z posledních dnů zpracovat do pondělí. Zároveň bude radnice letos benevolentnější k nedostatkům nově povolovaných zahrádek a přípustné budou i takzvané zahrádky bez vybavení, uvedla v tiskové zprávě mluvčí radnice Kateřina Dobešová.

14:41

Češi v dubnu začali výrazně více opouštět své domovy. Zatímco koncem března chodili ven o 25 až 30 procent méně než před epidemií, minulý měsíc to bylo o deset procent méně. Začali opět chodit na nákupy, na procházky nebo do práce. Vyplývá to z dat Atlasu mobility, což je společný projekt operátora T-Mobile a VŠB - Technické univerzity Ostrava. Mobilita je měřena anonymně pohybem SIM karty, zda během dne opustí svou domovskou buňku.

14:41

Koronavirová epidemie ovlivní podobu kampaní, které připravují politické strany před říjnovými senátními a krajskými volbami. Hlasovat půjdou Češi 2. a 3. října. Vzhledem k tomu, že o prázdninách kampaň tradičně utichá, zbývají na přesvědčování voličů necelé dva měsíce do prázdnin a po nich čtyři týdny kampaně horké. Sociální odstup doporučený epidemiology bude podle politiků oslovených ČTK znamenat přesun kampaní na sociální sítě. Rádi by ale voliče oslovovali i přímo v kontaktní kampani.

14:40

Jednorázový příspěvek 500 Kč denně živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným, které poškodila epidemie koronaviru, se bude vyplácet i po 30. dubnu. K tomuto datu měl původně skončit. Zákon, který výplatu prodlužuje, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad.

14:27

Povinné nošení roušek na veřejnosti by mohlo skončit už 17. května. Shodl se na tom Ústřední krizový štáb, řekl jeho člen Roman Šmucler.

14:21

Jednotná přijímací zkouška bude delší než obvykle, protože žáci mají horší podmínky. Na čtyřleté obory bude 8. června, na víceletá gymnázia 9. června.

14:19

Společná část maturitní zkoušky se uskuteční 1. a 2. června, didaktická část 3. června, zveřejnil ministr školství Robert Plaga.

13:41

Pro vědecké výpočty k výzkumu léků na covid-19, ale i malárii či rakovinu poskytla počítače Česká zemědělská univerzita v Praze. Projektům Rosetta@home a Folding@home nabídla kapacity uvolněné v důsledku krize kvůli koronaviru. S výzkumy navíc mohou pomáhat i laici. Mluvčí univerzity Karla Mráčková to uvedla v dnešní tiskové zprávě.

13:32

Pardubický kraj v pondělí obnoví plný provoz regionální autobusové dopravy, nyní jezdí v prázdninovém režimu. Hejtmanství reaguje na uvolňování opatření a návrat části studentů a žáků do škol, uvedlo v tiskové zprávě.

13:32

Březnový výrazný nárůst nových úvěrů podle statistik České národní banky ovlivnily dopady koronaviru. Někteří dlužníci si ještě před platností a účinností tzv. úvěrového moratoria individuálně vyjednali změnu splátek. To se ve statistických výkazech projevilo skokovým nárůstem vykazovaných nově sjednaných úvěrů, ukázal detailní rozbor ČNB. Objem nových bankovních úvěrů v březnu dosáhl u českých nefinančních podniků 50,3 miliardy korun a proti předchozímu měsíci vzrostl o 15,3 miliardy, vyplynulo ze statistiky ČNB zveřejněné 30. dubna.

13:31

Opoziční ODS dnes vyzvala ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO), aby zajistil, že nemocnice a zdravotnická zařízení dostanou peníze, i když musely omezit neakutní činnost kvůli epidemii covidu-19, a nemohou tak vykázat řadu obvyklých úkonů. Poslanec Bohuslav Svoboda na tiskové konferenci odhadl ztrátu nemocnic až na 50 miliard korun. Občanští demokraté chtějí po kabinetu i jasný plán pro další epidemii.

13:11

O testy na covid-19, které si hradí pacienti, je na Vysočině velký zájem. Jihlavská nemocnice zvýšila kapacitu odběrů. Samoplátcům bude k dispozici i o nadcházejícím prodlouženém víkendu. Zájem o hrazené testy mají i firmy s agenturními pracovníky. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí Kraje Vysočina Jitka Svatošová. Potvrzených případů koronavirové nákazy je od začátku epidemie v kraji 178.

13:02

ODS vyzvala ministerstvo zdravotnictví, aby zajistilo, že nemocnice dostanou peníze, i když omezily jinou činnost kvůli covidu-19. Chce i jasný plán pro další epidemii.

12:57

Praha podpoří dotacemi soukromá divadla a kluby, přidá peníze kulturním institucím, které již čerpají granty, a podpoří příspěvkové organizace, které kvůli pandemii covid-19 přišly o tržby ze vstupného. V cestovním ruchu město připravilo program takzvaných voucherů, kdy turista, který přespí v hotelu, dostane od města dotovanou poukázku na návštěvu kulturních zařízení. Tyto oblasti bude město dotovat více než 200 miliony korun. Novinářům to dnes řekla pražská radní Hana Třeštíková (Praha Sobě). Vedení města bude o podpoře jednat v pondělí 18. května.

12:52

Nemocnice v Krnově na Bruntálsku díky příznivé epidemiologické situaci postupně obnovuje běžný provoz. Otevřená je většina ambulancí a začaly už také plánované operace. Novinářům to dnes sdělil mluvčí nemocnice Jiří Krušina.

12:48

V Íránu za den přibylo přes 1600 lidí infikovaných koronavirem, takže počet nakažených od začátku epidemie je už vyšší než 100 tisíc. Země zaznamenala 6418 úmrtí s covid-19 a za posledních 24 hodin tam zemřelo 78 pacientů.

12:47

Jihočeská gymnázia od pondělí zahájí výuku maturitních ročníků formou konzultací. Nebudou vypisovat klasický rozvrh hodin. Konzultace se mohou konat přímo v prostorách školy nebo i prostřednictvím videopřenosů. Školy v republice jsou zavřené od 11. března.

12:41

Nemocnice ani v době šíření nového koronaviru nemůže podle zástupkyně veřejného ochránce práv Moniky Šimůnkové zcela vyloučit přítomnost rodičů u dítěte. Dítě má podle ní při poskytování zdravotních služeb na přítomnost rodiče právo a nemocnice to musí umožnit. Kancelář ombudsmana to dnes uvedla na svém webu.

12:37

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo nemůže předložit důkazy o tom, že koronavirus unikl z čínské laboratoře, protože žádné nemá. Podle agentury AFP to dnes prohlásila mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing. Pompeo v neděli hovořil o značném množství důkazů svědčících o tom, že virus vzešel z laboratoře ve Wu-chanu, žádné však dosud nepředložil.

12:39

Téměř 40 procent Čechů pocítilo dopad pandemie na své příjmy. Třetina jich má finanční rezervu na čtyři a více měsíců, 42 procent maximálně na měsíc. O zaměstnání v době krize přišlo sedm procent dotazovaných. Vyplývá to z dubnového průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank mezi 1066 respondenty.

12:35

Na Slovensku dnes po zmírnění dřívějších restrikcí kvůli koronaviru otevřely také větší prodejny a s omezeními i další provozy včetně služeb. Podnikatelé i zákazníci nadále musejí dodržovat nařízená hygienická opatření. Počet nových potvrzených případů koronaviru v zemi pod Tatrami je již 11 dnů v řadě pouze jednociferný.

12:35

Zatímco vláda navrhuje kvůli koronavirové krizi pozastavení elektronické evidence tržeb do konce letošního roku, opoziční poslanci dnes ve sněmovně navrhli odklady ještě delší. Nejdelší přerušení EET navrhli Piráti, a to až do 2. září 2054. Toho dne bude mít 100. narozeniny premiér Andrej Babiš (ANO), a jak řekl poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík, poslanci mu tím chtějí dát dárek. Poslanci by měli o vládní předloze hlasovat dnes odpoledne. Někteří poslanci chtějí opět EET zrušit, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) ji naopak hájí.

12:24

Pražská Technická správa komunikací dnes zrychleně vyřídí žádosti o zábor restauračních předzahrádek, které podnikatelé podají do dnešních 17:00. Cílem je, aby byl zábor vyřízen do pondělí, kdy se z rozhodnutí vlády budou moci předzahrádky znovu otevřít. Informoval o tom pražský magistrát.

12:15

Ve Španělsku vzrostl počet zemřelých s koronavirem za den o 244 poté, co předchozí tři dny byly denní přírůstky vždy nižší než 200. Oznámilo to dnes španělské ministerstvo zdravotnictví. Polovina nových úmrtí připadá na Katalánsko a Madrid, uvedl deník El País. Dohromady si pandemie covidu-19 v jihoevropské zemi vyžádala už 25 817 obětí.

Španělsko do dneška evidovalo dohromady 220 325 lidí s koronavirem SARS-CoV-2, což je o 996 více než v úterý. Denní přírůstek diagnostikovaných případů se oproti předchozí bilanci snížil. V úterý španělské úřady hlásily 1318 dalších případů koronavirové nákazy.

12:14

Brněnský festival Ghettofest se letos uskuteční, přestože dál platí některá omezení přijatá v souvislosti se šířením koronaviru. Přehlídka, která se každoročně odehrává v takzvaném brněnském Bronxu, má nový termín. Místo 6. června bude 27. června. Pořadatelé připravují speciální režim, aby na jednom místě nebylo více než 100 lidí.

11:53

Rakousko prodloužilo zdravotní hraniční kontroly, včetně těch na hranicích s Českou republikou, do konce tohoto měsíce. Alpská země přitom dosud úspěšně čelí koronavirové epidemii. Podle dnešních statistik poklesl počet aktivně nemocných od úterý o dalších 145 na 1437.

11:44

Festival Mighty Sounds plánovaný v Táboře na 10. až 12. červenec se kvůli dopadům koronaviru přesouvá na příští rok. Vstupenky, jichž je na 16. ročník prodáno několik tisíc, zůstávají platné. Většina letos avizovaných kapel potvrdila účast na příští rok. Oznámila to dnes mluvčí festivalu Markéta Štechová. Mighty Sounds, zaměřený na žánry ska, punk či reggae, přilákal loni na táborské letiště Čápův dvůr 11 000 lidí.

11:40

Zatím marně se společnost Smartwings, pod kterou spadají i ČSA, dožaduje miliardové státní pomoci kvůli dopadům koronaviru. Ředitel Roman Vik ale tvrdí, že by ji stát měl ještě zvážit, pokud se chce vyhnout stovkám lidí bez práce. Podíl v dopravci drží Čína, která se zatím o investici příliš nezajímala. Nyní je podle Vika ochotná přenechat podíl za korunu. Zástupce čínského fondu to však popřel.

 

11:38

Piráti v souvislosti s dnes zveřejněnými výsledky studie kolektivní imunity k nemoci covid-19 žádají vládu, aby dopracovala projekt chytré karantény, zvýšila do podzimu kapacitu testování až na 50 000 vzorků denně či zveřejnila epidemiologické modely. Strana to uvedla v tiskové zprávě. Piráti všechny kroky pokládají za nezbytné pro přípravu na možnou druhou vlnu onemocnění, která by podle nich mohla nastat na podzim.

11:38

Americký výrobce rostlinných náhražek masa Beyond Meat v prvním čtvrtletí zvýšil meziročně tržby o 141 procent na 97,1 milionu dolarů (2,4 miliardy Kč). Dostal se i do zisku, před rokem byl ještě ve ztrátě. V koronavirové krizi firma těží z problémů velkých masokombinátů, které kvůli šíření koronaviru musejí zůstat zavřeny. Nedostatek masa na trhu přiměl provozovatele rychlého občerstvení, aby se porozhlédli po alternativách.

11:37

Tempo růstu počtu nově nakažených koronavirem je v Rusku nadále vysoké. Již čtvrtý den za sebou přibylo více než 10 tisíc potvrzených případů a celkem jich je už registrováno 165 929. Úmrtí infikovaných osob během jednoho dne proti údaji za pondělí mírně ubylo.

11:35

Praha 12 promine místní poplatky za užívání veřejného prostranství a poplatky z pobytu. Radnice je nebude vybírat za období od 16. března do konce tohoto roku. Schválili to radní městské části. Chtějí tak zmírnit finanční ztráty poplatníků, které jim vznikly v souvislosti s nouzovým stavem kvůli covidu-19. Výpadek příjmů pro městskou část kvůli odpuštění těchto poplatků bude zhruba 1,1 milionu korun. Dnes to uvedla mluvčí Prahy 12 Olga Novotná.

11:26

Propad maloobchodních tržeb v březnu se vzhledem k zavedení vládních restrikcí proti šíření koronaviru dal podle analytiků čekat. Ještě horší výsledky podle nich přinese duben, kdy byla většina obchodů zavřená celý měsíc. Návrat k číslům před krizí bude spíše dlouhodobou záležitostí, uvedli dnes ekonomové v reakci na zveřejněné údaje o maloobchodních tržbách. Kvůli růstu nezaměstnanosti analytici nepředpokládají, že budou lidé ochotni příliš utrácet.

11:26

Sdružení místních samospráv ČR vyzývá ke zmírnění nebo zpřesnění podmínek pro otevření prvního stupně základních škol na konci května. Navrhuje také zavedení nového projektového financování pro doučování žáků od letošního září a doporučuje zvážit, zda se do škol nemají ve větší míře vrátit i žáci druhého stupně. Sdružení to uvedlo v tiskové zprávě.

11:25

Autobusový dopravce FlixBus obnoví od čtvrtka provoz svých vnitrostátních spojů. Vyjede na linkách z Prahy do Liberce, Mostu a Karlových Varů. Společnost zároveň zavede v autobusech preventivní bezpečnostní opatření. FlixBus o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Provoz v posledních dnech postupně obnovují i další dopravci.

11:08

Koronavirová krize snížila tržby tuzemských kamionových společností o více než 40 procent. Vedle toho se zvýšil také podíl jízd nenaložených kamionů a situaci podniků navíc oslabuje zhoršující se platební morálka jejich zákazníků. Masivní propouštění však dopravci kvůli dlouhodobému nedostatku profesionálních řidičů nepřipravují.

11:07

Maloobchodní tržby v eurozóně i v celé Evropské unii v březnu prudce klesly. Členské země totiž ve snaze bránit šíření nemoci covid-19 zavedly přísná omezení pohybu a nařídily zavřít některé obchody. V zemích platících eurem tržby meziměsíčně klesly o 11,2 procenta, v celé EU pak o 10,4 procenta, oznámil dnes evropský statistický úřad Eurostat.

11:07

České hospodářství kvůli omezením spojeným s šířením koronaviru zaznamená letos propad o 6,2 procenta, což je více než za finanční krize v roce 2009. Počítá s tím jarní makroekonomický odhad, který dnes zveřejnila Evropská komise. Podle ní se ani v příštím roce česká ekonomika nedostane na loňskou úroveň, růst komise odhaduje na pět procent.

Exportně zaměřené české hospodářství doplatí podle analytiků komise kromě poklesu výroby také na menší poptávku v jiných zemích. Nezaměstnanost by měla v příštím roce vzrůst přibližně na pět procent, mírně se naopak sníží inflace, zejména v souvislosti s poklesem cen ropy a nižší poptávkou.

11:03

Veřejný ochránce práv dosud přijal přes 200 podnětů, které se týkaly vládních opatření proti šíření nového typu koronaviru, nejvíce se jich týkalo cestovních kanceláří a zájezdů. Třetinu z celkového počtu zatím vyřídil, řekla dnes mluvčí Kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

11:02

Ve Zlínském kraji dnes nepřibyl žádný nakažený covidem-19, dosud hygienici v regionu evidují 327 případů. Vyplývá to z informací, které k dnešním 09:00 zveřejnila krajská hygienická stance. Nový případ byl naposledy v pondělí, v úterý žádný nakažený nepřibyl. Vyléčilo se dosud 180 lidí, jeden vyléčený přibyl naposledy v úterý, v pondělí bylo 11 nově vyléčených. S nemocí zemřel jeden obyvatel kraje.

11:01

Hospodářství Evropské unie, ochromené pandemií v důsledku šíření koronaviru, čeká letos propad o rekordních 7,4 procenta. Ve své jarní makroekonomické prognóze to dnes uvedla Evropská komise, která v souvislosti s výpadkem ekonomické aktivity snížila původní podzimní odhady zhruba o devět procentních bodů. V zemích, které používají euro, bude podle komise propad ještě o tři desetiny procentního bodu výraznější.

10:39

Některé pražské radnice kritizují pokyny od ministerstva školství k částečnému obnovení provozu škol. Jsou podle nich nedostatečné. Radnice nyní školské budovy před otevřením dezinfikují a zajišťují ochranné pomůcky pro personál. Na dotaz to uvedli jejich mluvčí. Střední školy se podle vládního plánu mají pro studenty posledních ročníků otevřít 11. května, první stupeň základních škol pak 25. května.

"Respektujeme doporučení MŠMT, ačkoli například to, že (ředitelé škol) mají organizovat provoz před budovou, je mimo jejich kompetence i možnosti, jedná se přece o veřejný prostor," uvedla radní Prahy 6 Marie Kubíková (ODS) s tím, že v materiálu od ministerstva školství je organizace žáků před budovou školy nedostatečně vyřešená. Za nereálné také označila dodržování rozestupů dětí o přestávkách.

10:12

Pomoc v podobě voucherů je pro segment kultury nevhodná a maximálně může pomoci pořadatelům některých hudebních festivalů. Okamžité vrácení daně z přidané hodnoty, které stát za zrušené akce vybral, by bylo mnohem účinnější pomocí. V otevřeném dopise ministru kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) to píše Asociace promotérů a producentů v oblasti kultury.

10:07

Podhorská nemocnice v Bruntále nabízí testy na koronavirus pro samoplátce. Zájemci o vyšetření bez doporučení hygienika či lékaře za odběr zaplatí 2900 korun. Novou službu nabízí nemocnice prostřednictvím laboratoří AGELLAB. Novinářům to dnes sdělila Radka Miloševská, mluvčí nemocnice patřící do sítě Agel.

10:04

V Libereckém kraji v tomto týdnu nepřibyl zatím žádný další případ nemoci covid-19. Od začátku epidemie potvrdily testy onemocnění u 195 lidí z kraje, což je o jednoho méně, než uváděly statistiky v úterý ráno. Vyplývá to z údajů, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví. Korekce ministerstvo provádí při zjištění, že pozitivně testovaní ve skutečnosti žijí v jiném kraji, než do jakého byli původně přiřazeni.

09:50

Česká a slovenská UniCredit Bank vykázala za první čtvrtletí čistý zisk jednu miliardu korun (37 milionů eur), což je meziroční pokles o 54,5 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila mateřská společnost banky. Také dalším velkým bankám zisky negativně ovlivnila opatření kvůli koronavirové pandemii.

09:32

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně dostala lék remdesivir na léčbu nemoci covid-19. Má dávku pro deset pacientů, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Dana Lipovská. Zařízení pečuje o pacienty s koronavirem ve vážném stavu. Nyní má dva takové pacienty, podle Lipovské ale ani jeden není vhodný pro podání remdesiviru. Lék tak bude připravený pro další pacienty.

09:18

Průmyslové zakázky v Německu v březnu klesly ve srovnání s předchozím měsícem o 15,6 procenta, což je nejvyšší propad od začátku měření v roce 1991. Za propadem je pandemie nemoci covid-19, která snížila poptávku z domova i ze zahraničí. Ve své zprávě to dnes uvedl spolkový statistický úřad.

09:15

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně se vyléčili z nemoci covid-19 dva ze čtyř pacientů v těžkém stavu. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. S nemocí covid-19 zůstávají v nemocnici dva pacienti ve vážném stavu připojení na umělou plicní ventilaci. Dva vyléčení pacienti s negativními testy budou dál na anesteziologicko-resuscitační klinice kvůli jiným zdravotním problémům.

09:15

Tržby obchodníků, kromě prodejů motorových vozidel, v březnu meziročně klesly o 8,9 procenta. V únoru o sedm procent rostly. Důvodem březnového poklesu jsou vládní opatření kvůli koronaviru. Prodeje rostly jen v nespecializovaných obchodech s potravinami, farmaceutickým a zdravotnickým zbožím a v e-shopech. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

"Největší pokles zaznamenaly prodejny oděvů a obuvi, jejichž tržby klesly téměř o 65 procenta, prodejnám s výrobky pro sport a rekreaci klesly tržby téměř o polovinu," uvedla ředitelka odboru statistiky služeb ČSÚ Marie Boušková.

09:14

Litevské hlavní město Vilnius uspořádalo speciální týden módy, který se hodí do éry koronaviru - žádné předváděcí molo, žádné modelky v nóbl šatech, ale jen billboardy s muži, ženami a dětmi s rouškou na obličeji. Ve městě, které je na seznamu Světového dědictví UNESCO, se objevilo celkem 21 reklamních poutačů v rámci takzvaného Rouškového týdne módy, napsala agentura Reuters.

09:14

Na málokteré téma související s pozvolným návratem k životu před koronavirovou pandemií mají evropské státy tak různé pohledy jako na znovuotevírání škol. Zatímco některé země jako Dánsko či Rakousko již školy začaly otevírat, jinde, jako třeba v Itálii, je přes tlak části rodičů nechají zavřené až do podzimu. Podle expertů je obtížné vzhledem k nedostatku zkušeností s covidem-19 jednoznačně zvolit univerzálně správný přístup. Právě školy přitom odborníci považují za důležitý indikátor budoucího vývoje nákazy.

09:13

Americké mediální a filmové společnosti Walt Disney za druhé finanční čtvrtletí klesl zisk meziročně o 90 procent na 460 milionů dolarů (11,5 miliardy Kč). Firma uvedla, že byla nucena uzavřít své zábavní parky a přerušit filmovou produkci. Tržby přesto díky televizním a streamingovým službám zvýšila o 21 procent na 18 miliard dolarů. Pozastavila nicméně výplatu dividend.

08:36

Laboratoře v Česku provedly v úterý poprvé více než 9000 testů na koronavirus za den. Zjistily 77 pozitivních případů, nejvíce za posledních pět dní. Poměr nakažených k celkovému množství testovaných stoupl na 0,85 procenta, v pondělí byl půl procenta. Celkem eviduje ministerstvo zdravotnictví 7899 nakažených. Počet úmrtí s covidem-19 se od úterního podvečera zvýšil o čtyři na 258. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva.

08:33 Roman Prymula.

"Plzeňský kraj, a s ním i tedy Domažlicko, na tom je nyní velmi dobře. Situace je zvládnutá. Na rozdíl od regionu Chebska a Mariánských Lázní, v nemocnicích obou měst je velmi nápomocná armáda. Dojde k testům všeho personálu chebské nemocnice včetně jejich rodin. Máme indikátory, že se nemoc může přes ně šířit do společnosti," řekl dnes na tiskové konferenci hlavní epidemiolog Roman Prymula.

08:25

Studie kolektivní imunity odhalila 107 pozitivních na covid-19 mezi 26 549 testovanými. Nejméně na 100 000 lidí bylo v Brně, nejvíc na Litovelsku.

08:21 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Největší problém je dnes jen v některých lokalitách, například Chebsko, kde je situace asi nejhorší, dále například Brno-město. Proto plošná opatření pomalu končí," řekl dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). 

08:18 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"U 70 procent nakažených byl zaznamenán lehký průběh nemoci covid-19, 30 až 10 procent nakažených nemělo příznaky žádné," řekl na dnes ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). "Budeme podle toho upravovat vyhlášená opatření," dodal.

08:15 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podíl nemocných s covidem-19 je podle ministra zdravotnictví velmi nízký. "Testování kolektivní imunity skončilo 1. května, zájem občanů byl velký a tak byly kohorty naplněny velmi rychle. Dohromady bylo vyšetřeno šest a půl tisíce lidí. Stupeň imunizace české společnosti je velmi nízký, pouze v řádů promile," řekl na dnešní tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

08:10

Sledujte brífink ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

 

Češi promoření nejsou: Imunitu má velmi málo lidí, epidemie ale mizí, tvrdí experti

A vás sem poslali, nebo jste přišla sama? Testování dobrovolníků do studie kolektivní imunity vůči koronaviru. Praha, Zítkovy sady, 25. duben 2020.
Brífink ministerstva zdravotnictví a Ústavu zdravotnických informací a statistiky. | Video: DVTV
07:59

Společnost Meopta-optika v květnu a červnu kvůli poklesu objednávek od svých odběratelů rozdá výpovědi dvěma stovkám zaměstnanců. Propustí tak zhruba desetinu všech svých pracovníků. Českému rozhlasu to řekl ředitel Meopty-optiky Vítězslav Moťka, podle kterého pokles objednávek souvisí s pandemií nového typu koronaviru.

"Jsem optimista a věřím, že tento nezbytný a pro řadu zaměstnanců bolestný krok by mohl být dostačující. Všechno to děláme proto, abychom firmu udrželi v chodu a abychom nastartovali příležitost k oživení, ke kterému pevně věřím, že dojde v podzimních měsících," uvedl Moťka.

07:58

Propagandistická kampaň provázející rouškovou diplomacii byla v řadě zemí přehnaná. Podle zprávy uniklé z vládních kruhů se prestiž Číny propadla nejníž od roku 1989, říká sinolog Martin Hála. Čína v počátku epidemii tajila, čísla nemusí odpovídat realitě. Důkazy, že koronavirus unikl z laboratoře, nikdo neviděl. Šance, že by Čína někoho do Wu-chanu pustila, je ale minimální, dodává.

Čína to s propagandou přehnala, i český vděk za roušky se obrací proti ní, říká Hála

Hála DVTV
18:07
Podle zprávy uniklé z vládních kruhů se prestiž Číny propadla nejníž od roku 1989, říká sinolog Martin Hála. | Video: Emma Smetana
07:56

Koronavirová krize zahýbala i s českou korunou, která stejně jako další středoevropské měny v době pandemie ztratila vůči hlavním světovým měnám velkou část hodnoty. Nízká nezaměstnanost i zadlužení nebyly koruně moc platné. Pád byl rychlý a hluboký. Analytici, které oslovilo Aktuálně.cz, návrat koruny na předkrizovou úroveň vidí v nedohlednu, za klíčové označují probuzení poptávky.

 

07:53

Spojené státy se chystají deportovat íránského vědce Sírúse Asgarího, který byl v USA obviněn z krádeže obchodního tajemství. Asgarí se ve věznici nakazil před deseti dny koronavirem. Jak oznámila agentura Reuters, Írán je ochoten Asgarího vyměnit za některého z Američanů zadržovaných na svém území.

Podle Reuters padlo jméno veterána amerického námořnictva Michaela Whitea zatčeného roku 2018.

Írán a USA neudržují diplomatické vztahy a výměna vězňů mezi nimi je vzácná.

07:45

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, propustí 1900 zaměstnanců, což představuje zhruba 25 procent její celkové pracovní síly. Může za to prudký pokles cestovního ruchu kvůli pandemii nemoci covid-19.

07:41

Komerční bance klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 16,3 procenta na 2,7 miliardy korun. Celkové výnosy byly v prvních třech měsících nižší o 1,4 procenta, dosáhly 7,8 miliardy korun. Rozhodnutí o dividendě bylo kvůli krizi způsobené pandemií covid-19 zatím odloženo. Banka, jejímž většinovým vlastníkem je francouzská Société Générale, dnes konsolidované hospodářské výsledky oznámila v tiskové zprávě.

"Komerční banka dokázala rychle přejít do chráněného režimu, v němž jsou dostupné všechny služby klientům, funguje základní pobočková síť a převážná většina zaměstnanců pracuje z domova," uvedl k aktuální situaci generální ředitel banky Jan Juchelka.

07:40

Jednou z vědeckých laboratoří, které v Česku zkoumají koronavir SARS-CoV-2, je i Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějovicích. Virolog Martin Palus ukazuje, jak s živým virem pracují, jak zabezpečí, aby neunikl, a jak ho nakonec utopí.

Koronavir tady zabíjí i množí. K přesnosti ve skafandru jsme vytrénovaní, říká virolog

5:26
Jednou z vědeckých laboratoří, které v Česku zkoumají živý koronavir SARS-CoV-2, je i Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějovicích. | Video: Blahoslav Baťa, Martin Krepindl
06:24

Vláda německé kancléřky Angely Merkelové chce odpovědnost za další zmírňování karanténních opatření přenechat jednotlivým spolkovým zemím, v případě opětovného zhoršení ale trvá na opětovném zpřísnění podmínek. Vyplývá to podle agentury DPA z návrhu závěrů dnešního jednání Merkelové s premiéry spolkových zemí.

06:12

Počet vyléčených z nemoci covid-19 v ČR přesáhl čtyřtisícovou hranici, je jich 4006. V úterý ale také přibylo 77 nových případů nákazy, což je nejvíce za posledních pět dní. Celkem eviduje ministerstvo zdravotnictví 7896 nakažených. Počet úmrtí s covidem-19 se od úterního podvečera zvýšil o tři na 257. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva k dnešním 00:30.

05:55

Ve Spojených státech za posledních 24 hodin zemřelo na komplikace související s koronavirovou infekcí 2333 lidí, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu dni. V noci na dnešek to uvedla americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU).

05:50

V Brazílii za uplynulých 24 hodin přibylo takřka 7000 nových případů nákazy koronavirem a 600 lidí na komplikace související s nemocí covid-19 zemřelo. Informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví, napsala v noci na dnešek agentura Reuters. Ta poznamenala, že denní nárůst obětí je nejvyšší od vypuknutí epidemie.

05:42

Vědec, který radil britské vládě ohledně postupu v řešení koronavirové krize, v úterý z poradního orgánu rezignoval. Stalo se tak poté, co list The Telegraph přinesl informaci, že se navzdory omezení pohybu stýkal se svou vdanou milenkou.

Epidemiolog a profesor na Královské univerzitě v Londýně Neil Ferguson uvedl, že odstupuje z poradního sboru SAGE, který se významnou měrou podílí na vládní strategii boje s koronavirem.

05:40

V blízkosti Divoké Šárky na parkovišti u koupaliště Džbán se ve středu otevře nové autokino Drive-in Kino Praha s kapacitou 100 automobilů.

Autokina nahrazují kinosály, které musely podle vládního nařízení uzavřít svůj provoz 10. března.

05:30

Čím dál více zemí zasažených pandemií nemoci covid-19 ladí plány ohledně postupného uvolňování restrikcí a zveřejňuje plány ekonomické pomoci.

Na Slovensku se ve středu budou moci otevřít hotely a všechny obchody mimo nákupní centra. V čínské provincii Chu-pej, odkud se koronavirová nákaza začala loni šířit, se otevírají střední školy. Francouzský prezident oznámí, jak vláda v koronavirové krizi podpoří kulturu.

23:49

Bílý dům ukončí činnost svého krizového koronavirového týmu, protože se v další fázi chce zaměřit na zvládání následků pandemie. Dnes to během návštěvy Arizony prohlásil americký prezident Donald Trump, uvedla agentura Reuters. Tým bude pracovat zřejmě do konce měsíce.

"(Viceprezident) Mike Pence a pracovní skupina odvedli skvělou práci," řekl Trump. "Nyní se ale chceme věnovat trochu jiné formě a to je bezpečnost a otevírání. Na to zřejmě budeme mít jinou skupinu," dodal Trump.

22:56

Americký prezident Donald Trump dnes opět vyzval Čínu, aby o původu koronaviru poskytla všechny dostupné informace. Prohlásil to dnes v Bílém domě krátce před odletem do Arizony, uvedla agentura Reuters. Trump v neděli řekl, že existuje dostatek důkazů o tom, že koronavirus pochází z virologického ústavu v čínském Wu-chanu, což Peking odmítá.

22:47

Narozeninový večírek, jehož se v době koronavirové karantény účastnila řada bosenských prominentů, vyvolal v zemi vlnu nevole. Dnes byl kvůli němu odvolán hlavní oslavenec, přednosta chirurgické kliniky v Sarajevu. O místo může přijít i ministr zahraničního obchodu, informovala televize N1.

22:04

Plán na vývoj vakcíny proti novému koronaviru za desítky milionů korun v České republice budí podezření ohledně zkušeností a kompetentnosti jeho iniciátorů, uvedlo sedm předních členů Učené společnosti ČR v otevřeném dopise ministru zdravotnictví Adamu Vojtěchovi (za ANO). Radí podpořit vývoj vakcíny a léků proti koronaviru, ke kterému v pondělí zorganizovala dárcovskou konferenci Evropská komise. 

21:16

V Latinské Americe se koronavirus dosud potvrdil u téměř 272 000 lidí, z nichž jich na 14 400 zemřelo. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Zhruba polovina úmrtí připadá na největší zemi v oblasti, tedy na Brazílii, kde se koncem února potvrdil první případ nákazy v regionu a která eviduje už téměř 109 000 nakažených.

21:11

V americkém státě New York nadále klesá počet nově nakažených koronavirem a počet hospitalizovaných, bilance mrtvých na komplikace související s nemocí covid-19 po výrazném poklesu v předchozích dnech stagnuje. Dnes to oznámil newyorský guvernér Andrew Cuomo. Naopak v sousedním státě New Jersey se počet infikovaných i obětí oproti předchozímu dni zvýšil, v případě mrtvých je to podle agentury Reuters největší nárůst od konce dubna.

20:04

Stát opatřeními proti šíření epidemie nového typu koronaviru škodu nezpůsobil, řekla dnes v České televizi ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). Nepředpokládá, že žaloby o náhradu škody budou úspěšné. Pokud to bude potřeba, na jednání o těchto žalobách přesune trestní soudce. Benešová také uvedla, že na místě soudce, který zrušil opatření vlády proti koronaviru vydaná podle zdravotního zákona, by se z jednání vyloučila. Jeho bratr je opoziční politik, poukázala.

20:03

Ve Spojených státech zemřelo na komplikace související s koronavirem už více než 70 000 lidí. Uvádí to propočty americké Univerzity Johnse Hopkinse a také bilance agentury Reuters. V USA byla nemoc covid-19 dosud potvrzena u takřka 1,2 milionu lidí. V počtu mrtvých i v počtu nakažených jsou USA nejpostiženější zemí světa.

19:04

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil částečné uvolňování restrikcí, které jeho vláda zavedla kvůli pandemii covid-19. Zmírňování omezení má začít už v neděli, kdy budou po šesti týdnech moci na první procházku senioři. Erdogan ale v pondělí také upozornil, že opatření může vláda kdykoli znovu zpřísnit, pokud počty nových případů nákazy koronavirem začnou výrazně růst.

18:52

Pracovníci, jejichž zaměstnavatel je v platební neschopnosti a dluží jim mzdy, nejspíš budou mít znovu možnost žádat úřad práce o vyplacení výdělku. Poskytnutí peněz teď brání zákon ke zmírnění dopadů epidemie v justici. Podle něj se totiž nepřihlíží k insolvenčním návrhům na firmy, které věřitelé podají do konce srpna. Stát pak ale lidem nemůže dlužné mzdy poskytnout. Nápravu má zajistit další norma, a to tentokrát ke zmírnění dopadů epidemie na ochranu zaměstnanců. Předlohu by měla projednat sněmovna. Vláda ji už schválila.

18:30

Laboratoř v čínském velkoměstě Wu-chanu a viroložka Š' Čeng-li přezdívaná netopýří žena se dostaly do centra nynějšího sporu mezi Washingtonem a Pekingem o původu koronaviru, píše dnes deník Financial Times. Pětapadesátiletá vědkyně, která celý život zasvětila zkoumání virů u netopýrů a pracuje na půdě Wuchanského institutu virologie, ale jednoznačně popírá teorie o tom, že by současná pandemie koronaviru mohla být zapříčiněná únikem z její laboratoře.

18:20

Italové, kteří museli kvůli koronaviru strávit téměř dva měsíce v karanténě, se snažili domácí izolaci zpříjemnit mimo jiné i většími nákupy potravin, a v průměru kvůli tomu přibrali dva kilogramy. Vyplývá to z průzkumu zemědělského svazu Coldiretti, o němž dnes informovala agentura ANSA. Za nákupy jídla utratili Italové v karanténě zhruba o pětinu víc než obvykle.

18:19

Oficiální bilance epidemie v Británii narostla o 693 úmrtí na celkových 29 427, oznámil ministr zahraničí. Nových obětí je o 400 více než v pondělí.

18:08

Otevřít hranice je kvůli přetrvávající koronavirové pandemii ve světě sice riskantní, ale ne natolik, aby to bylo nepřijatelné. Českému rozhlasu Radiožurnál to v úterý řekl prezident Miloš Zeman. Cesty do ciziny mohou zvýšit riziko druhé vlny epidemie v Česku, místní ekonomice by navíc pomohlo, kdyby Češi trávili dovolenou v rámci republiky, míní Zeman. V rozhovoru ocenil vládu, která podle něj vyvedla ČR z největší moderní krize s výjimkou války. Selhala naopak opozice a média, dodala hlava státu.

18:07

Ceny ropy v úterý prudce rostou. Několik asijských a evropských zemí i amerických států uvolňuje karanténní opatření. Počítá se s oživením poptávky.

17:54

 Z nemoci covid-19 se v Česku vyléčila už víc než polovina nakažených.

17:41

Hackeři nejspíše podporovaní zahraničními vládami útočí na orgány a instituce zapojené do boje proti nemoci covid-19, ať už na národní, či mezinárodní úrovni. Ve společném prohlášení to v úterý uvedly americká a britská agentura pro kybernetickou bezpečnost. Hovoří o odhalení "zákeřné kybernetické kampaně" s cílem získávat citlivé údaje, duševní vlastnictví a "zpravodajství odpovídající národním zájmům".

16:31

Francouzi budou muset letošní letní dovolenou strávit v Evropě a není vyloučené, že se nakonec nepodívají ani za hranice Francie. Během návštěvy školy v Poissy nedaleko Paříže to dnes řekl prezident Emmanuel Macron. Země se chystá na první etapu uvolňování přísných opatření, která vláda přijala v boji s koronavirem.

"Ještě jsme bitvu s virem nevyhráli. Ještě je tu, zbrzdili jsme ho. Zahájíme teď novou fázi," řekl Macron podle agentur. Příští pondělí začne první etapa uvolňování karanténních opatření.

Francouzský prezident Emmanuel Macron
Francouzský prezident Emmanuel Macron | Foto: Reuters
16:06

Zlínský kraj začne po skončení dodávek ochranných pomůcek od státu nakupovat pomůcky jako dříve. To znamená, že každá nemocnice a každá sociální služba bude nakupovat sama, řekl v úterý hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL).

15:51

Španělsku hrozí nová vlna šíření nákazy koronavirem, pokud poslanci ve středu neprodlouží nouzový stav o další dva týdny, tvrdí někteří poslanci vládní koalice. I premiér Pedro Sánchez podle místních médií varoval opozici, která už nechce další prodloužení podpořit, že tím způsobí "chaos zdravotního systému".

Podle právníků oslovených deníkem El Espaňol by po skončení nouzového stavu, platného zatím do soboty, začaly mít větší kompetence ve školství a zdravotnictví autonomní regiony, které by tak mohly uvolňovat omezení volného pohybu.

15:22

Policejní sklady zdravotních pomůcek v Opočínku na Pardubicku v úterý téměř po 50 dnech opustili hasiči. Odtud od 20. března rozváželi zdravotnický materiál letecky dopravený z Číny. Celkem přepočítali a rozdělili ochranné prostředky do všech krajů z 55 letadel, uvedla v úterý mluvčí hasičů Nicole Studená v tiskové zprávě.

15:01

Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) nepřekvapila pondělní informace francouzských lékařů, že nový koronavirus se ve Francii objevil už v prosinci. Organizace dnes vyzvala státy, aby pátraly po dalších raných výskytech viru, který způsobuje nemoc covid-19.

14:28

Koronavirová krize zvýšila spotřebu jednorázových plastů. Růst poptávky po nich v současnosti činí v Česku 25 až 30 procent, řekl David Hausner, ředitel Plastikářského klastru, který sdružuje tuzemské zpracovatele plastu. Nejvýraznější růst zaznamenal podle něj segment jednorázových kelímků, rukavic, nádobí a sáčků, kde nárůst proti době před koronavirem činí 70 až 80 procent.

14:28

Stav epidemie nového typu koronaviru buď umožní vládě po 17. květnu pokračovat bez plánovaných opatření, nebo bude třeba žádat o prodloužení nouzového stavu. Novinářům to před dnešním jednáním sněmovny řekl předseda poslanců vládní sociální demokracie Jan Chvojka. V případě novely ústavního zákona o bezpečnosti, kterou chystá vnitro, chce podle něj kabinet postupovat standardní legislativní cestou.

14:27

Kroměřížská radnice letos podnikatelům promine poplatek za užívání letních zahrádek před restauracemi, kavárnami nebo cukrárnami. Chce tím zmírnit dopad na jejich provozovatele, který měla opatření státu přijatá v souvislosti s šířením nového typu koronaviru. 

14:13 Havlíček DVTV

První dotace státu na nájemné podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru zavřít provozy, budou odeslány v červnu. Do konce července by měly být proplaceny všechny žádosti. Na dnešní tiskové konferenci Svazu průmyslu a dopravy to řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

14:12

Poradnu pro pacienty vyléčené z choroby covid-19 otevřela klinika plicních nemocí a tuberkulózy Fakultní nemocnice Olomouc. Vyléčení lidé tam mohou podstoupit preventivní vyšetření, jako je například spirometrie či rentgen plic, které mohou odhalit případné zdravotní komplikace způsobené nákazou novým typem koronaviru.

14:07

Piráti budou chtít na jednání sněmovny zařadit mimořádný bod a požádat vládu o informace a data ke koronavirové pandemii. Na dnešní tiskové konferenci to řekla první místopředsedkyně strany Olga Richterová. Podle ní je v zahraničí běžné, že státní instituce v zabezpečené podobě dávají data vědecké veřejnosti. Jako příklad zmínila Velkou Británii, Švýcarsko i Slovensko.

14:06

Za současného poklesu šíření nového typu koronaviru a při rozvolňování omezení v různých dalších oborech by se podle opoziční ODS mohly děti vrátit do škol 25. května. Předseda ODS Petr Fiala dnes na tiskové konferenci před jednáním Poslanecké sněmovny uvedl, že děti a jejich rodiče by neměli žít v nejistotě, například kvůli podobě přijímacích řízení či maturit. Zatím ministerstvo školství plánuje návrat žáků jen omezeně, od 25. května by se měli ve skupinách do 15 vrátit do lavic žáci prvního stupně základních škol.

14:05

Státní agentura CzechTourism připraví marketingový plán na obnovu cestovního ruchu. Vycházet přitom bude moci z platformy Mastercard Tourism Insights, díky které získá data z vyhledávačů, rezervačních a cestovních aplikací a sociálních sítí i transakční údaje. Snadněji tak bude moci analyzovat dopady koronaviru na turismus. Do platformy bude mít na rok bezplatný přístup. 

13:24

Muž léčený s covidem-19, který jako první v ČR dostal lék remdesivir, byl propuštěn z nemocnice domů. Má před sebou poměrně náročnou rehabilitaci.

12:56

V chebské nemocnici je 12 dalších lidí nakažených covidem-19, je to devět zaměstnanců a tři pacienti. Kvůli nárůstu případů nákazy čeká všechny zaměstnance zařízení i jejich rodiny testování. Nenakažené pacienty nemocnice přemístí do jiných zařízení. Kraj chce nechat situaci v nemocnici prověřit nezávislým odborníkem.

12:56

Město Ostrava bude chtít po podnikatelích pomoci také neziskovým organizacím, které zasáhla opatření proti šíření nového typu koronaviru. Město jim prostřednictvím takzvané rychlé pomoci může poskytnout 20 000 korun. První peníze by město mohlo uvolnit 12. května. Žádosti o jednorázový příspěvek bude podobně jako u podnikatelů schvalovat v týdenních intervalech rada města.

12:55

Piráti vyzvali v otevřeném dopise adresovaném ministru školství Robertu Plagovi (ANO) vládu k zajištění druhého termínu přijímacích zkoušek na střední školy a možnosti odvolání se proti výsledku. Vzhledem k tomu, že deváťáci se budou moci od pondělí dobrovolně scházet na konzultacích do 15 osob, nevidí opoziční strana důvod ke zrušení druhého termínu zkoušek. Termín jednotné přijímací zkoušky zatím není jasný, Plaga už dříve uvedl, že by jej chtěl vyhlásit do poloviny května.

12:52

Některá kulturní zařízení možnost otevřít v pondělí 11. května nevyužijí. Například podle ředitele pražského Divadla Archa Ondřeje Hraba jsou podmínky, které vláda stanovila, příliš složité. Připraveni nebudou ani v žižkovském Paláci Akropolis, nic uspěchat nechce ani Centrum architektury a městského plánování (CAMP). Naopak ihned 11. května se po nucené pauze otevře putovní výstava o kosmonautice Cosmos Discovery v prostorách Křižíkových pavilonů na výstavišti v Holešovicích.

12:51

Církevní sňatky odsouvají snoubenci kvůli koronavirové krizi a s ní spojenými opatřeními třeba až o rok. Před církevní svatbou podstupují budoucí manželé dlouhou přípravu a odsunutí obřadu o měsíc, jako to dělají lidé v případě civilních sňatků, nebývá jednoduché. Přípravy na svatbu s příslušným farářem se od března konají na dálku jako mnoho aktivit v celé zemi, vyplývá z informací České biskupské konference. Některé dubnové svatby se neuskutečnily vůbec a následné povolení deseti účastníků svatby nenaplňuje u většiny snoubenců představu o jejich vstupu do manželství. Katolická církev o měsíc posunula tradiční velikonoční křest dospělých, u svateb to podle ní není tak jednoduché.

12:50

Senátoři do konce týdne napadnou u Ústavního soudu vládní opatření, které se týká přeshraničních pracovníků. Soud by měl rozhodnout, zda je opatření řádně zdůvodněné a zda není diskriminační. Povinné testování na koronavirus jednou za měsíc, které si musí pendleři zaplatit, je nelogické, sdělil senátor Miroslav Balatka (za STAN), který se problémům pendlerů dlouhodobě věnuje. Na záměr senátorů upozornil server Česká justice.

12:59

Stav epidemie nového typu koronaviru buď umožní vládě po 17. květnu pokračovat bez plánovaných opatření, nebo bude třeba žádat o prodloužení nouzového stavu. Novinářům to před úterním jednáním Sněmovny řekl předseda poslanců vládní sociální demokracie Jan Chvojka. V případě novely ústavního zákona o bezpečnosti ČR, kterou chystá vnitro, chce podle něj kabinet postupovat standardní legislativní cestou. Není tak možné, aby platila do 17. května, dokdy aktuálně stav nouze v ČR platí. Kabinet se podle Chvojky pro některou z alternativ musí rozhodnout v příštím týdnu.

12:50

Je čas zastavit tiskovky a začít "makat" na detailech, píše v komentáři David Klimeš.

12:48

Radnice v Uherském Hradišti vyhlásila veřejnou sbírku, jejíž výtěžek má na území města zmírnit následky nouzového stavu souvisejícího s epidemií onemocnění covid-19. Město zřídilo transparentní bankovní účet, na který mohou zájemci přispívat do konce září, sdělil v tiskové zprávě mluvčí radnice Jan Pášma.

12:48

Ředitel Českého rozhlasu René Zavoral kritizoval srovnávání současné pandemie koronaviru s válečným stavem. Tyto události porovnávat nelze, protože nyní nikdo nečelí útlaku, pronásledování a hrozbě násilné smrti, řekl v úterý při připomínce 75. výročí bojů o rozhlas za Pražského povstání. Vyzval také k uctění památky všech, kdo se povstání zúčastnili a položili při něm život.

12:47

Ve Španělsku zemřelo za den 185 lidí s koronavirovou infekcí. Už třetí den v řadě je tak nárůst počtu zemřelých menší než 200. Dohromady eviduje země s 47 miliony obyvatel 25 613 obětí, což je třetí nejvyšší počet v Evropě po Británii a Itálii.

12:47

Masarykův onkologický ústav chce do konce května plně obnovit provoz. Kvůli koronaviru omezil hlavně mamografická vyšetření a vyšetření samoplátců, naopak minimálně škrtal operace nebo chemoterapie. 

12:21

Írán dnes ohlásil 63 úmrtí s onemocněním covid-19 za uplynulých 24 hodin, což je o deset méně než v pondělí. Počet infikovaných se v Íránu blíží 100 tisícům.

12:16

V Rakousku se aktuálně potýká s nemocí covid-19 1582 lidí, což je zhruba o stovku méně než v pondělí. Z nemoci se totiž vyléčilo už dohromady 13 462 nakažených z 15 579. Německá agentura DPA poznamenala, že počty nakažených jsou v Rakousku už delší dobu velmi nízké. Poukazuje však také na rostoucí obavy vlády z toho, že část veřejnosti polevuje v ostražitosti.

12:15

Visegrádské země dál hlásí nízké denní přírůstky mrtvých s koronavirem. Na Slovensku v pondělí nezemřel žádný pacient, Polsko hlásí tři nová úmrtí a Maďarsko 12.

12:12

Počet nakažených koronavirem v Brazílii za posledních 24 hodin vzrostl o 6633, oproti předchozímu dni je to téměř třetinový nárůst. V souvislosti s covid-19 zemřelo dalších 296 lidí, oznámilo brazilské ministerstvo zdravotnictví. V Ekvádoru potvrzený počet případů překonal 30 tisíc, vláda ale díky příznivým statistikám začala s postupným uvolňováním karanténních opatření. V Mexiku se počet nakažených blíží 25 tisícům.

12:01

Petici s 1056 podpisy dnes dopoledne před Úřad vlády přinesli zástupci pendlerů. Nelíbí se jim, že pokud chtějí denně přejíždět hranice mezi domovem a zaměstnáním, musejí si povinně platit testy na koronavirus metodou PCR. Z úřadu si ovšem nikdo petici nepřevzal, organizátoři protestu ji proto předali přítomným zástupcům senátorů a poslanců z řad opozice, kteří ji dnes dají zástupcům vlády.

12:39

Radnice v Uherském Hradišti vyhlásila veřejnou sbírku, jejíž výtěžek má na území města zmírnit následky nouzového stavu souvisejícího s epidemií onemocnění covid-19. Město zřídilo transparentní bankovní účet, na který mohou zájemci přispívat do konce září. V tiskové zprávě to sdělil mluvčí radnice Jan Pášma.

12:00

Malé společnosti s ručením omezením postižené dopady epidemie koronaviru by měly získat jednorázový příspěvek 500 korun denně. Vládní návrh zákona, který takzvaný kompenzační bonus firmám zavádí, doporučil schválit sněmovní rozpočtový výbor. Stojí to v usnesení výboru na sněmovním webu. Sněmovna by mohla návrh schvalovat ještě dnes odpoledne

11:59

Nouzový stav v Česku stále trvá, každodenní život se ale pomalu vrací k normálu. Debatuje se o tom, co přijde po pandemii a jestli strach z viru vystřídají obavy z ekonomické krize. Sociologové Tereza Stöckelová a Stanislav Holubec z Akademie věd ČR se shodují, že pandemie přinutí lidi zamyslet se nad věcmi, které dlouho opomíjeli.

11:57

České školy a další organizace mají navzdory pandemii nemoci covid-19 obrovský zájem o mezinárodní projekty v evropských vzdělávacích programech Erasmus+ a Evropský sbor solidarity. Dům zahraniční spolupráce (DZS), který oba tyto programy v Česku administruje, zaznamenal rekordní nárůst žádostí především v oblasti projektů strategických partnerství, jejichž cílem je výměna zkušeností, zavádění inovativních postupů a zvyšování kvality vzdělávacího procesu. 

11:52

Zástupci profesních skupin - hasičů, zdravotníků, policistů nebo řidičů - na Strakonicku a Písecku ode dneška podstupují testy na koronavirus. Jde o součást projektu, který má ukázat případnou přítomnost protilátek u 2000 vybraných lidí ve dvou zmíněných okresech. Testování potrvá dva týdny a výsledky budou známy koncem května.

11:49

Sněmovní hospodářský výbor doporučil sněmovně, aby schválila vládní návrh na odložení elektronické evidence tržeb do konce letošního roku. Stojí to v usnesení výboru na sněmovním webu. Sněmovna by mohla návrh schvalovat ve stavu legislativní nouze ještě dnes odpoledne. Důvodem pro odklad je snaha nezatěžovat podnikatele a další daňové poplatníky po dobu epidemie koronaviru.

11:48

Dezinfekce provozoven či poslední nákupy roušek a ochranných plášťů provázejí v těchto dnech přípravy kadeřnic na chystané pondělní znovuotevření salonů. O práci nouzi mít nebudou, po dvouměsíční nucené pauze jim zákaznice termíny okamžitě obsadily. Obavy však mají z práce v ochranných pomůckách - při fénování se štíty mlží, v rouškách jim bude zase horko. Kadeřnice to chtějí řešit například ochrannými brýlemi či úpravou provozní doby.

11:47

Na Domažlicku je stále nejvíc zjištěných případů nákazy, a to 340 nemocných, tedy 56 procent všech infekcí odhalených v kraji. V přepočtu na 100 000 obyvatel vychází na Domažlicku 549 nemocných, což je nejvíc mezi okresy v Česku. Dosud se tam uzdravilo 115 lidí. Na Klatovsku je 85 potvrzených infekcí a 37 vyléčených.

11:47

Plzeňský kraj zmírnil zvýšená hygienická opatření a rozsah plošné dezinfekce na Domažlicku a Klatovsku. Přísná opatření zavedl před měsícem kvůli zdejšímu vyššímu výskytu covidu-19. V plošné dezinfekci vybraných míst se do čtvrtka 7. května pokračuje na Domažlicku, na Klatovsku podle potřeby, řekla dnes mluvčí krajského úřadu Alena Marešová. 

11:41

Indie zaznamenala za posledních 24 hodin rekordních 3900 nových případů nákazy koronavirem. Počet nakažených od začátku epidemie tak vzrostl na 46 433. Více než 12 tisíc pacientů se vyléčilo, 1568 jich s nemocí covid-19 zemřelo.

11:40

Izraelská vláda v pondělí večer přikročila k dalšímu uvolnění opatření přijatých kvůli koronaviru. Bylo zrušeno nařízení vzdalovat se více než 100 metrů od bydliště a jsou povoleny návštěvy nejbližších příbuzných včetně kontaktu seniorů s dětmi a vnoučaty.

11:38

S podezřením na onemocnění covid-19 zemřelo v Británii od počátku epidemie více než 32 tisíc lidí. Vyplývá to z dat, která zveřejnil britský statistický úřad ONS. Podle nich je tak Spojené království zemí s nejvyšším počtem obětí v Evropě.

V pondělí britský ministr zdravotnictví informoval o 28 734 zemřelých s covid-19. Naznačil ale, že skutečný počet mrtvých je pravděpodobně vyšší.

11:18

České výstavářské firmy kritizují stát, že je nepodpořil. Podle Asociace výstavářských firem (AVF) žádalo 17 výstavářských společností o bezúročné půjčky v celkovém objemu 80 milionů korun v první vlně programu COVID. Žádosti ale byly zamítnuty z důvodu nesplnění kritérií. Výstaváři jsou podle AVF v kritické situaci, aktivity v oboru se budou obnovovat jako jedny z posledních a ani druhá polovina roku nevypadá nadějně, informoval prezident AVF Jiří Carda. 

11:04

Moravskoslezský kraj vybavil školy, které zřizuje, ochrannými pomůckami. Získaly od něj roušky, rukavice a dezinfekci. Pomoc od kraje dostalo 159 škol a školských zařízení, kterým chce kraj usnadnit přípravu na obnovení provozu. "Do našich příspěvkových organizací v regionu jsme rozdělili 100 000 roušek, 40 000 ochranných jednorázových rukavic a 4530 litrů dezinfekce," uvedl náměstek hejtmana pro školství a sport Stanislav Folwarczny (ODS).

10:44

V Rusku v pondělí klesl denní přírůstek nakažených, ale už třetí den za sebou se drží nad hranicí 10 tisíc. Celkově je tak v zemi už více než 150 tisíc registrovaných infikovaných. Přibylo také 95 mrtvých pacientů s koronavirem, což je proti údajům za neděli o 19 více.

10:15

Dvě třetiny lidí chtějí, aby jejich vlády daly v boji s pandemií covidu-19 přednost záchraně lidských životů před kroky k obnově hospodářství. Vyplývá to ze studie společnosti Edelman, která se při dubnovém průzkumu dotázala více než 13 200 lidí z 11 velkých zemí světa. Podle agentury Reuters, která studii společnosti Edelman zveřejnila, jsou výsledky v rozporu s tvrzením, že jsou lidé po celém světě už unavení z karanténních opatření, která přijaly jejich vlády, a přáli by si návrat k běžnému životu i za cenu ohrožení lidských životů.

09:57

Lékaři odpoledne propustí z nemocnice muže, jenž se jako první v Česku léčil experimentálním lékem Remdesivir, uvedla ČT. Hospitalizován byl od 10. 3.

09:44

Ve středních Čechách se od začátku pandemie nakazilo koronavirem 907 lidí, v pondělí přibyly tři případy. Aktuálně je 328 nakažených, vyléčilo se 559 nemocných, za pondělí přibylo 24 vyléčených. Počet úmrtí zůstává stejný, s nemocí covid-19 tak zemřelo v regionu 20 lidí. 

09:10

V Praze je stále nejvyšší počet potvrzených případů nákazy, a to 1767. V hlavním městě dosud zemřelo na koronavirus 87 lidí. Více než tisíc nakažených hlásí také Moravskoslezský kraj. Při zohlednění počtu obyvatel je však situace nejhorší v Karlovarském kraji, kde na 100 000 lidí připadá přes 138 nemocných, v Praze je to téměř 130 nakažených na 100 000 obyvatel. Na opačném konci tabulky je Jihočeský kraj s 27 nakaženými na 100 000 obyvatel.

08:52

V nemocnicích je nyní hospitalizováno 304 pacientů s koronavirem. Hygienici dosud provedli v Česku celkem 269 093 testů na koronavirus. 

08:49

V Česku přes noc přibylo 22 pozitivních případů koronaviru, celkový počet stoupl na 7841. Nepřibylo žádné úmrtí, obětí zůstává 252. Z nemoci se dosud vyléčilo 3816 pacientů.

08:46

Obchodní domy značky IKEA v Česku znovu otevřou 11. května. Ovšem zatím bez restaurace, dětského koutku a s omezeným počtem návštěvníků. V současnosti lze v Ikee nakupovat jen přes e-shop, s některými jeho službami ale firma naráží na kritiku zákazníků.

08:45

Prodej nových osobních automobilů v Británii se v dubnu kvůli koronavirové krizi propadl o přibližně 97 procent na zhruba 4000 vozů z více než 161 000 vozů před rokem. Dostal se tak na nejnižší úroveň od roku 1946. Vyplývá to podle agentury Reuters z předběžných údajů, které dnes zveřejnil britský Svaz výrobců a prodejců automobilů (SMMT).

08:44

Denní počty nakažených v současnosti rychle rostou v Rusku a v Brazílii. Moskva již dva dny po sobě ohlásila přes 10 000 nových případů za den, Rusko tak nyní eviduje přes 145 000 nakažených. Brazílie překonala v pondělí hranici 100 000 potvrzených případů koronaviru, z nichž přes 7000 nákaze podlehlo. 

08:39

Podobný počet nakažených jako Spojené státy zaznamenala rovněž Evropa. Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí se k dnešnímu ránu v evropských zemích potvrdila nákaza SARS-CoV-2 u 1 164 912 obyvatel. S covid-19 jich však zemřelo 136 347, tedy téměř dvakrát více než v USA.

08:38

Nejpostiženější zemí zůstávají Spojené státy, které evidují téměř třetinu všech potvrzených případů nákazy, tedy asi 1 180 000 nakažených. V zemi zemřelo již téměř 69 tisíc pacientů s covid-19. Podle řady epidemiologických modelů přitom USA zřejmě ještě v červnu přesáhnou hranici 100 000 lidí, kteří přijdou v souvislosti s covid-19 o život, uvádí agentura AFP.

08:32

Češka Kateřina Krausová žije ve švédském Stockholmu rok a půl, krizi spojenou s koronavirem tak zažila v plném rozsahu. Přístup vlády, která sází na doporučení a osvětové kampaně, schvaluje. Veřejnost se většinou chová ukázněně, i když i tady se najdou výjimky, tvrdí. To nejhorší je za námi, věří Krausová, která ve videu popisuje také přístup Švédů k odstupům a rouškám.

08:31

Vietnam s 93 miliony obyvatel dosud hlásí pouze 268 případů nákazy a žádné úmrtí. Vláda se rozhodla pro nízkonákladovou strategii. Namísto hromadného testování vsadila na rychlou identifikaci a izolaci nakažených osob, společně s vyhledáním jejich kontaktů s pomocí mobilní aplikace. Téměř 75 000 Vietnamců tak prošlo dvěma týdny karantény ve vojenských táborech a státních hotelech. Šest obcí a předměstí bylo v rámci karantény uzavřeno.

Vietnam uvolňuje přísnou karanténu.
Vietnam uvolňuje přísnou karanténu. | Foto: Reuters
08:28

V Somálsku v pondělí havarovalo letadlo, které mělo na palubě zásoby s pomocí pro boj s koronavirem. Při havárii zemřelo šest lidí, informoval o tom server BBC. Letadlo, patřící společnosti African Airways, se zřítilo nedaleko města Barbale krátce po vzletu.

08:22

Milovníci zvířat se v Británii stávají obětí online podvodů, při kterých zaplatí za štěňata a koťata, jež ve skutečnosti nikdy neexistovala. Podvodníci využívají koronavirus jako výmluvu, aby z lidí vymámili peníze předem, než se budou moci na zvířata přijet podívat, uvedl zpravodajský server Sky News. Za poslední dva měsíce britská policie zaznamenala 669 podobných případů, při nichž oběti zaplatily celkem 282 000 liber (asi 8,7 milionu korun) poté, co odpověděly na falešné inzeráty nabízející na internetu prodej zvířecích mazlíčků.

07:55

Po celém světě zemřelo s onemocněním covid-19 již přes čtvrt milionu lidí a koronavirová nákaza se potvrdila u více než 3,5 milionu osob. Vyplývá to z údajů shromážděných americkou Univerzitou Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie celosvětově monitoruje.

07:44

Většina světa se stále potýká s nákazou koronavirem, ale hrstce zemí se podařilo buď nemoci covid-19 úplně vyhnout, anebo se z ní rychle vzpamatovat. Podle posledních informací celkem 16 zemí - většinou malých a odlehlých - nezaznamenalo žádné případy nákazy. Ovšem existují také jiné, které byly koronaviru více vystaveny, ale podařilo se jim omezit jeho šíření i počet obětí, napsal zpravodajský server Worldcrunch. Mezi ně řadí například Vietnam, Jižní Koreu, Nový Zéland nebo Slovensko.

06:28

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Německu stoupl o 685 na 163 860, uvedla dnes agentura Reuters s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI).

V zemi s 83 miliony obyvatel počet úmrtí kvůli nákaze vzrostl během pondělka o 139 na 6 831. O den dříve zemřelo 43 pacientů s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje.

06:11

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko prohlásil, že je připraven jednat s Moskvou o zajištění letecké přepravy ruských zákonodárců do Minsku na vojenskou přehlídku k oslavě 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem, oznámila běloruská média. Bouřlivák ruské politiky Vladimir Žirinovskyj ale do Minska vzkázal, že na tomto "Lukašenkově zločinu" se on a jeho kolegové podílet nebudou.

Přehlídku je Lukašenko odhodlán 9. května uspořádat, přestože ruský prezident Vladimir Putin kvůli riziku nákazy koronavirem musel tradiční přehlídku na Rudém náměstí o největším svátku země odložit na neurčito.

06:00

S nemocí covid-19 dosud v Česku zemřelo 252 lidí, od pondělního večera přibylo jedno úmrtí. Počet uzdravených se zvýšil o 21 na 3807. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva k dnešním 00:30.

05:50

V pondělí přibylo v Česku 38 nových případů nákazy koronavirem, celkem jich je 7819. Denní přírůstek tak byl sice vyšší než o víkendu, ale nižší než minulý týden ve všední dny. Počet provedených testů ministerstvo zdravotnictví zveřejní později.

05:30

Ve Spojených státech zemřelo během 24 hodin kvůli koronaviru 1015 lidí, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na Univerzitu Johnse Hopkinse. Ta vývoj pandemie globálně monitoruje v ustavičně aktualizovaných číslech.

Počet úmrtí, zaznamenaných mezi pondělními 20:30 místního času a předchozím dnem, představuje podle univerzity nejnižší údaj za měsíc. Celková bilance v USA dosáhla 68 689 úmrtí.

05:00

Čína za pondělí ohlásila jeden nový případ nákazy koronavirem, oproti třem případům o den dříve. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čínskou Národní zdravotní komisi.

Podle jejího pravidelného hlášení se nákaza potvrdila také u 15 lidí, kteří nevykazovali žádné příznaky. O den dříve to bylo 13 lidí.

00:00

Ve Spojených státech do 4. srpna na komplikace související s nemocí covid-19 zemře nejméně 134.000 lidí. V aktualizovaném modelu to dnes podle televize CNN uvedl Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. Nový propočet tak očekává zdvojnásobení bilance obětí koronaviru, kterých je nyní v USA podle Univerzity Johnse Hopkinse zhruba 68.000.

23:13

Experti Severoatlantické aliance (NATO) varují, že ještě na podzim může nastat druhá vlna epidemie koronaviru. 

23:04

Frankofonní provincie Québec, která je koronavirem nejpostiženější oblastí Kanady, dnes začala s postupnou obnovou hospodářského života. Výjimkou je Montréal, druhé nejlidnatější město Kanady, kde ze zdravotních důvodů všechna omezení nadále platí. V Kanadě, kde žije 38 milionů obyvatel, se doposud nakazilo 59.844 lidí, z nichž 3766 komplikacím souvisejícím s nemocí covid-19 podlehlo. Za neděli v zemi přibylo 2696 nově nakažených a 160 případů úmrtí.

22:10

 Po téměř dvou měsících omezení kvůli koronaviru mohly dnes ve Španělsku za přísných pravidel otevřít všechny obchody a provozovny s rozlohou menší než 400 metrů čtverečních. Mnozí živnostníci to ale neudělali. Někteří proto, že se jim to kvůli novým hygienickým pravidlům nevyplatí, jiní kvůli zmatku, který způsobilo pozdní zveřejnění pravidel pro otevření.

22:03

Šest lidí dnes zemřelo při havárii letounu s prostředky proti koronaviru v jihosomálské oblasti Bay. Ministr dopravy o příčině neštěstí odmítl spekulovat, někdejší ministr obrany ale s odvoláním na očitého svědka uvedl, že stroj byl patrně sestřelen.

21:16

Za nadějné označil guvernér New Yorku Andrew Cuomo výsledky nového plošného testu na protilátky, jehož smyslem je zjistit, kolik lidí se s infekcí i bez symptomů setkalo. Z celkových 15.000 vzorků byly protilátky potvrzeny u 12,3 procenta. Předchozí výsledky z 22. dubna udávaly 13,9 procenta lidí s protilátkami a zpráva z 27. dubna hovořila o 14,9 procentu. Aktuální data týkající se výhradně města New York uvádějí 19,9 procenta vzorků s protilátkami.

20:48

Dvě evropské země nejhůře postižené pandemií covidu-19 dnes začaly uvolňovat přísná omezení. Italové mohli poprvé po osmi týdnech navštívit příbuzné a v zemi se obnovila i průmyslová a zemědělská výroba nenutná pro chod země. Ve Španělsku se otevřely malé provozovny, například kadeřnictví či knihkupectví, ale jen pro objednání předem. Malé obchody či holičství po týdnech otevřelo i Řecko a Portugalsko. Ve všech těchto zemích se musí nosit roušky ve veřejné dopravě.

20:33

V Praze počet případů nákazy novým typem koronaviru od nedělního večera stoupl o čtyři na 1739. Vyléčených z nemoci covid-19 za posledních 24 hodin přibylo pět, k dnešním 18:00 jich bylo 705. Počet úmrtí s tímto onemocněním se zvýšil o dvě na 78 případů. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice.

20:31

Vláda na návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) prodloužila v souvislosti s epidemií koronaviru nového typu ochranu vnitřních hranic do 13. června. Od 11. května začnou současně pro všechny fungovat hraniční přechody, které zatím slouží pouze pendlerům a kamionům, informovalo dnes ministerstvo vnitra. Za týden se také zpřístupní vybrané přechody pro železniční dopravu.

 

20:25

Sedm lidí dnes přišlo o život při havárii letounu s prostředky proti koronaviru v jihosomálské oblasti Bay. S odvoláním na zdroj v somálských bezpečnostních složkách a somálskou státní tiskovou agenturu o tom informovala agentura Reuters.

Podle somálských médií stroj patřil společnosti African Express Airways. Vzlétl z Mogadiša a mířil do města Baidoa. Pak pokračoval v cestě do města Bardale, ale havaroval. Na palubě byly podle agentury léky, které mají pomoci v boji s koronavirem. Příčina neštěstí je zatím nejasná.

19:59

Svět se musí sjednotit ve vývoji a sdílení nástrojů v boji s koronavirem, který tu s námi bude ještě dlouho. Řekl to dnes generální tajemník Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus na pravidelné tiskové konferenci organizace. Další zástupce organizace Mike Ryan označil za spekulace americká tvrzení o původu viru v laboratoři v čínském Wu-chanu.

Tedros vyzval svět k jednotě, pokud chce koronavirus porazit. "Vir s námi bude dlouho a my se musíme semknout při vývoji a sdílení nástrojů, abychom ho porazili," řekl Tedros na virtuálním brífinku ze Ženevy.

19:56

V Tanzanii byla dnes odvolána šéfka státní laboratoře, která má na starosti vyhodnocování testů na koronavirus. Stalo se tak poté, co prezident John Magufuli v neděli oznámil, že dovezené testovací sady byly vadné a poznamenal, že falešně pozitivní testy vyšly u papáji a kozy. Kde byly testy vyrobeny, nebylo podle agentury Reuters z jeho sdělení jasné.

19:55

Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo s koronavirem dalších 306 lidí. Je to více než dvakrát tolik než v neděli, kdy země zaznamenala 135 obětí. Celkový počet obětí v zemi s 67 miliony obyvateli přesáhl hranici 25 000, uvedla dnes s odvoláním na zdravotnické úřady agentura Reuters.

19:53

V Plzeňském kraji zemřel jedenáctý člověk nakažený koronavirem, od začátku pandemie byla infekce potvrzena u 614 lidí z kraje. Oproti víkendu přibyli čtyři nově nakažení a uzdravilo se dalších 40 lidí. Celkem dva negativní testy potvrdily vyléčení z nemoci covid-19 u 262 lidí. Uzdravilo se tak dosud 43 procent z lidí, u nichž byla nákaza v kraji potvrzena. Aktuální informace zveřejnila dnes na svém webu Krajská hygienická stanice v Plzni.

19:46

Na území Česka budou moci od 11. května s negativním testem na koronavirus nového typu občané zemí mimo EU, a to kvůli sezonním pracím. Dnes o uvolnění pravidel zavedených kvůli epidemii koronaviru rozhodla vláda, informovalo ministerstvo vnitra.

"Jedná se například o sezonní zaměstnance v zemědělství či pracovníky ve zdravotnictví a sociálních službách," uvedl úřad v tiskové zprávě.

19:43 Havlíček DVTV

"Obnovení přeshraničních osobních zdrojů neznamená, že začnou jezdit okamžitě všechny. V dopravních prostředcích bude přítomna policie, která bude dodržování pravidel kontrolovat," řekl řekl dnes na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

19:40 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vláda na návrh ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) prodloužila v souvislosti s epidemií koronaviru nového typu ochranu vnitřních hranic do 13. června. Od 11. května začnou současně pro všechny fungovat hraniční přechody, které zatím slouží pouze pendlerům a kamionům, informovalo dnes ministerstvo vnitra. Rovněž se za týden zpřístupní vybrané přechody pro železniční dopravu.

19:29 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Česko daruje Itálii 500 000 roušek z rezervy ministerstva zdravotnictví. O dnešním rozhodnutí české vlády informoval na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Itálie je jednou z nejvíc zasažených zemí koronavirem, v zemi bylo zaznamenáno zhruba 212 000 případů nákazy a 29 000 nakažených zemřelo.

19:28 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Vláda od 11. května ruší pracovní povinnost studentů zdravotnických škol," řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Předpokládá ale, že část studentů zůstane pracovat dobrovolně.

19:26 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Návrh zákona o kompetencích ministra zdravotnictví byl zbytečně démonizován. Kompetence jsou spíše zpřesňovány. Nemyslím si, že je špatně, aby ministr zdravotnictví mohl regulovat například nákupní centra, bazény nebo kadeřnictví, když už dnes může to samé udělat se školami nebo restauracemi. Jsem přesvědčen, že návrh zákona není protiústavní, jak tvrdí pan Hamáček," řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vláda projednávání návrhu přerušila, aby ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví vypracovala novelu ústavního zákona. "Ten na vládu bude předložen ve čtvrtek," dodal Vojtěch.

Novela ústavního zákona ale nesmí být projednávána ve stavu legislativní nouze, projednávání se tedy do konce nouzového stavu nejspíš nestihne. "Do čtvrtka se sejde skupina právních expertů a domluvíme se definitivně, jestli budeme předkládat zákon o veřejném zdraví, změnu ústavy nebo po Sněmovně žádat prodloužení nouzového stavu," řekla dnes ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

19:19

Ropa zdražuje. Uvolňování karanténních opatření a snižování těžby na trhu převažují nad roztržkou Spojených států a Číny ohledně původu koronaviru. 

V 18:35 SELČ cena severomořské ropy Brent stoupala o 1,3 procenta na 26,79 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zdražovala o 2,8 procenta na 20,33 dolarů za barel.

Světová poptávka po ropě v dubnu klesla zhruba o 30 procent a očekává se, že slabá poptávka se potáhne celé měsíce, napsala agentura Reuters.

19:18 Havlíček DVTV

"Jediný klíčový program, který vládě chyběl, byla podpora firem, které využívají komerční nájemné. Participovat se bude v poměru 50 procent, 30 procent majitel a 20 procent nájemník. Příspěvek bude platit za celé druhé čtvrtletí, tedy až do konce června a stát bude asi 4 miliardy korun," řekl dnes na tiskové konferenci ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Program ministr představí do týdne.

19:13

Ropa zdražuje. Uvolňování karanténních opatření a snižování těžby na trhu převažují nad roztržkou Spojených států a Číny ohledně původu koronaviru.

19:12

V Olomouckém kraji se za posledních 24 hodin počet onemocnění covid-19 nezvýšil, ministerstvo zdravotnictví eviduje v regionu 698 případů. Naproti tomu od nedělního večera vzrostl počet lidí, kteří se z nemoci vyléčili a to o tři desítky. Hygienici evidují 480 uzdravených. Počet obětí v souvislosti s onemocněním novým typem koronaviru zůstává v kraji na 14.

19:09

"Nechceme, aby na podporu pro malé společnosti s ručením omezeným dosáhly i tzv. mrtvé schránky. Proto jsem nemohla ustoupit z minimálního obratu, nastavili jsme ho na 180 000 korun ročně," řekla dnes na tiskové konferemnci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). "Částka podpory je nastavena stejná jako u Pětadvacítky, tedy 500 korun státního příspěvku denně," dodala ministryně. Návrh by mohl být na pořadu schůze Poslanecké sněmovny tento týden, ta ho projedná ve stavu legislativní nouze.

19:01

Syrský prezident Bašár Asad dnes varoval, že Sýrii by čekala skutečná katastrofa, pokud by počty osob nakažených koronavirem rapidně vzrostly a ochromily by zdravotnický systém. Informovala o tom agentura Reuters. Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse se dosud v Sýrii koronavirus potvrdil u 44 lidí a tři zemřeli. Údaje jsou převážně z vládou kontrolovaných oblastí.

18:48

Hygienici na Vysočině dnes potvrdili nový případ covidu-19 na Třebíčsku. V kraji od začátku epidemie onemocnělo 178 lidí, tři lidé s covidem-19 zemřeli a 118 lidí se z nákazy vyléčilo. Uzdravených je dnes o osm víc než v neděli. Vyplývá to z údajů na webu Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

18:42

Ve Zlínském kraji se dnes z onemocnění covid-19 vyléčilo dalších 11 pacientů. Hygienici v regionu tedy evidují v součtu už 179 uzdravených, s nemocí zemřel jeden obyvatel kraje. V regionu bylo dosud potvrzeno 327 případů nákazy novým typem koronaviru, dnes přibyl jeden. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00, které zveřejnila Krajská hygienická stanice ve Zlíně.

18:41

Opoziční zastupitelský klub Praha 4 Sobě (Zelení a nezávislí) chce projednat na zasedání zastupitelů hospodaření městské části v době pandemie nemoci covid-19. Zároveň se mu nelíbí chystaná omezení přístupu veřejnosti na následující jednání. Řekl to místopředseda zastupitelského klubu Praha 4 Sobě Daniel Kunc (Zelení). Příští zasedání je svolané na pátek 15. května odpoledne. V Praze 4 vládne koalice ODS, TOP 09 a ANO.

18:40

V americkém státě New York v neděli na komplikace související s nemocí covid-19 zemřelo 226 lidí, což je další výrazný pokles. Za sobotu zemřelo 280 nakažených a před týdnem v úterý jich bylo 330. 

V Itálii se za předchozích 24 hodin potvrdilo dalších 1221 případů nákazy koronavirem, informovala dnes místní civilní ochrana. Je to nejméně od 10. března. Počet úmrtí s covidem-19 za poslední den (195) je mírně vyšší, než bylo oznámeno v neděli, kdy to bylo 174, což byl ale nejnižší údaj od poloviny března.

V Británii vzrostl počet zemřelých s nakažlivou nemocí covid-19 za den o 288 na 28.734. Oznámil to dnes ministr zdravotnictví Matt Hancock. Po tradičně nižších nedělních počtech hlášených obětí jde o další pokles a nejnižší nárůst od března. Hancock ale naznačil, že skutečný počet nově zemřelých je pravděpodobně vyšší, protože pondělní statistiky se ještě vztahují k víkendu, kdy je evidence obětí pomalejší.

18:36

Půlroční odebrání platu poslancům a senátorům, jak je kvůli koronavirové epidemii navrhl poslanec Václav Klaus (Trikolóra), kabinet ANO a ČSSD na dnešním zasedání podle informací ČTK odmítl. Plat zákonodárce podle stanoviska kabinetu přispívá k řádnému výkonu jeho mandátu, do Sněmovny a do Senátu proto ze Strakovy akademie poputuje záporné stanovisko.

18:29

Zhruba polovina z padesáti států USA už uvolnila karanténní opatření proti šíření nemoci covid-19, případně zavedená omezení zmírnila. K těmto krokům se státy rozhodly i přes dřívější upozornění amerického prezidenta Donalda Trumpa, podle kterého by si pandemie mohla v USA vyžádat až 100 000 obětí, napsala dnes agentura Reuters. Ve Spojených státech s 330 miliony obyvatel se podle Univerzity Johnse Hopkinse dosud nakazilo 1,16 milionu lidí, z nichž komplikacím souvisejícím s koronavirem 67 800 podlehlo.

18:28

V Jemenu se dnes potvrdily další dva případy nákazy koronavirem. S odvoláním na tamní krizový štáb o tom informovala agentura Reuters. Dosud se v Jemenu nákaza potvrdila u 12 lidí a dva nemocní zemřeli.

18:18

V Jihomoravském kraji v průběhu dnešního dne přibylo pět nových případů nemoci covid-19, počet pozitivně testovaných od počátku pandemie v kraji tak stoupl na 456 lidí. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Z nemoci se v kraji vyléčilo 292 lidí, zemřelo s ní 16 lidí, kteří byli v průměrném věku 75 let a s více vážnými nemocemi. Podle posledních informací zůstávají ve Fakultní nemocnici u svaté Anny čtyři pacienti ve vážném stavu.

18:04

V Královéhradeckém kraji se dosud z nemoci covid-19 uzdravilo 84 procent lidí. Počet vyléčených se za posledních 24 hodin zvýšil o pět na 152. Celkový počet potvrzených případů nákazy od počátku epidemie se od neděle zvýšil o dva na 181. Vyplynulo to z odpoledního sdělení krajských hygieniků. Údaje jsou k 17:00. V přepočtu na počet obyvatel je Královéhradecký kraj po Jihočeském kraji druhým nejméně zasaženým regionem v ČR.

18:01

Počet lidí vyléčených z nemoci covid-19 stoupl od dnešního rána o 194 na 3786. Dva pacienti s koronavirem zemřeli, čímž celkový počet úmrtí stoupl na 251. Nově byla nemoc odhalena v 18 případech. Od začátku epidemie tak v Česku testy prokázaly nákazu u 7799 lidí. Údaje aktualizované k dnešním 17:30 zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví na svém webu.

18:00 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Ministerstvo práce žádá resorty školství a zdravotnictví o stanovení jasných pravidel, za kterých děti nemusí nastoupit zpět do otevíraných školek či škol. Podle toho pak upraví vyplácení ošetřovného zaměstnancům. Novinářům to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Podle ní by ošetřovné měli dál dostávat rodiče, kteří by nemohli potomky kvůli riziku nákazy do škol či školek posílat.

17:59

Správa státních hmotných rezerv je připravena vypsat veřejné zakázky na dodávky roušek, respirátorů a dalších ochranných pomůcek poté, co jí jednotlivá ministerstva sdělí své požadavky. Správa by měla podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) odpovídat za nákupy, skladování a distribuci pomůcek poté, co v zemi skončí nouzový stav vyhlášený kvůli epidemii koronaviru. Materiál pro vládu, podle kterého přejdou pravomoci na správu, nyní připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Pomůcky dosud centrálně distribuují ministerstva vnitra a zdravotnictví.

17:43

V Karlovarském kraji přibylo od neděle pět případů onemocnění covid-19. Jeden pacient nemoci podlehl. Šlo o muže narozeného v roce 1945 z Chebska s těžkým průběhem onemocnění. Od začátku pandemie testy potvrdily v kraji celkem 383 infekcí koronavirem, 22 lidí do nynějška v kraji zemřelo. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková.

17:32

V Pardubickém kraji se počet případů nákazy koronavirem za 48 hodin nezměnil, od začátku epidemie aktuálně hygienici evidují 271 případů. Od neděle stoupl počet vyléčených lidí o devět na 139. Vyplývá to z údajů krajské hygieny.

17:29 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vláda přerušila dnešní projednávání novely zákona o ochraně veřejného zdraví, která by ministerstvu zdravotnictví dala například možnost zakázat nebo omezit činnost obchodů nebo regulovat hromadné akce. Ministerstvo vnitra připraví do čtvrtka návrh dalšího postupu formou novely ústavního zákona o bezpečnosti České republiky, uvedl na Twitteru vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kabinet by měl ve čtvrtek znovu zasedat.

Případnou změnu ústavního zákona musí schválit Parlament. Pro musí být tři pětiny všech poslanců a následně tři pětiny přítomných senátorů. Novelu ústavního zákona nelze v režimu legislativní nouze projednat ve zkráceném jednání. U jiných vládních návrhů o tom může rozhodnout předseda Sněmovny.

17:27

Do programu Technologie COVID-19 se od rána registrovalo 83 projektů s celkovou požadovanou dotací 409 milionů korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu na program vyčlenilo 300 milionů korun, ale je připraveno další peníze přidat. Program je určen malým a středním firmám, zejména na nákup strojů a zařízení pro zahájení výroby zdravotnických prostředků a pomůcek osobní ochrany nebo na likvidaci infekčního odpadu. Výzva je zaměřena na projekty související s bojem proti šíření koronaviru.

17:07

Ošetřovné pro živnostníky kvůli uzavřeným školám či sociálním službám se zvýší ze 424 na 500 korun na den, a to od dubna. Vyšší částka se bude vyplácet nejdéle do konce června. Dostat ji mohou rodiče dětí do 13 let i starších školáků s postižením či lidé, kteří se po zastavení provozu sociálních služeb starají o starší či handicapované členy domácnosti. Podle informací ČTK to dnes schválila vláda.

17:04 Havlíček DVTV

Vláda schválila uvolnění mezinárodní osobní dopravy od 11. května. Potvrdil to ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Železniční i autobusoví dopravci tak budou moci od příštího pondělí obnovit své linky do zahraničí. Zákaz zavedený kvůli šíření koronaviru platil od 14. března.

Nyní platí zákaz mezinárodní dopravy pro všechny osobní dopravce v mezinárodní osobní silniční, železniční i vodní dopravě. Vztahuje se na přepravu cestujících, nákladní doprava může do zahraničí i teď. Obnovení mezinárodních linek bude podle dopravců záviset na podmínkách cest do zahraničí, například Slovensko a Polsko totiž stále omezují vstup cizinců do země. Bude také záležet na zájmu cestujících.

16:57

V Řecku se po šesti týdnech otevřela kadeřnictví, knihkupectví či květinářství. Vláda se uvolňováním snaží pomalu nastartovat ekonomiku, která je asi z jedné pětiny závislá na cestovním ruchu. Ten pandemie covid-19 citelně poznamená, podle odhadu hotelové komory hrozí letos bankrot až 65 procentům řeckých hotelů. Hotely s celoročním provozem by se v Řecku měly otevřít 1. června, jak oznámil minulý týden premiér Kyriakos Mitsotakis. Ubytování pro turisty, která fungují jen v sezoně, by se mohla začít otevírat asi v polovině června.

16:43

Bohumínská městská nemocnice nabízí od dnešního dne možnost nechat se otestovat na koronavirus i samoplátcům. Odběry, které si zájemce hradí, zavedla kvůli zájmu bohumínských firem o otestování jejich zaměstnanců - pendlerů. Novinářům to dnes řekla mluvčí města Lucie Balcarová. Dosud se samoplátci mohli nechat testovat v Ostravě nebo Novém Jičíně.

16:42

Malé společností s ručením omezeným postižené šířením koronaviru budou mít nárok na jednorázový příspěvek 500 korun denně. Jde tak o obdobnou podporu, jakou nedávno získaly osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Návrh zákona dnes schválila vláda a sněmovna by o něm měla jednat ve stavu legislativní nouze. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo financí. Příspěvek by měla stejně jako u OSVČ vyplácet finanční správa, za období od 12. března do 8. června by mohlo jít až o 44 500 korun.

Příspěvek je určen pro společnosti s r. o. s nejvýše dvěma společníky, kde o podporu mohou požádat oba. Může být i více společníků, ti ovšem musí být v přímém příbuzenském vztahu. V takovém případě mohou o podporu požádat všichni. Stejně jako u podpory OSVČ nesmí být žadatel současně zaměstnancem účastným na nemocenském pojištění a nesmí na sebe v daném období čerpat státní podporu zaměstnanosti, tzv. kurzarbeit.

16:34

Lékaři Fakultní nemocnice Ostrava se snaží už 14 dní i s pomocí krevní plazmy od člověka vyléčeného z koronavirové nákazy zlepšit stav pacienta s těžkým průběhem covid-19. Muž je hospitalizovaný přes měsíc. Jeho zdravotní stav zatím zůstává vážný, i když lékaři vidí postupné mírné zlepšení. Novinářům to dnes sdělila mluvčí nemocnice Petra Petlachová.

16:33

Muzea, galerie, kina a další zařízení, která mohou podle rozhodnutí vlády znovu 11. května otevřít pro veřejnost, chystají dezinfekční prostředky, panely s instrukcemi nebo plánují častější úklid. Někde dostanou pokladní i obličejové štíty. V prostorách, kde by se mohlo najednou objevit více lidí, připravují také značky pro dodržování povinných rozestupů, třeba u pokladen a šaten. Vyplývá to z ankety mezi několika institucemi.

16:28

Lidé cestující městskou hromadnou dopravou (MHD) ve Zlíně a Otrokovicích budou moci do trolejbusů a autobusů od úterý opět nastupovat předními dveřmi. Rozhodl o tom krizový štáb města Zlína. Jízdenky však řidiči zatím prodávat nebudou. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělil Vojtěch Cekota, mediální zástupce Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO), která MHD v obou městech zajišťuje.

16:27

Testy na covid-19 budou na Vysočině i pro samoplátce. Od úterý je začnou provádět nemocnice v Jihlavě a Havlíčkově Brodě. Předem bude nutná registrace. Cena testu bude 2900 korun, uvedla v dnešní tiskové zprávě mluvčí kraje Eva Neuwirthová.

"Vycházíme tak vstříc občanům, kteří potřebují testy nikoli z důvodu vážných zdravotních důvodů, ale například pro náhlá vycestování do zahraničí nebo pro pravidelné dojíždění za prací do ciziny," řekl Vladimír Novotný (ČSSD), náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro zdravotnictví.

16:26

Centrum Paraple pomáhající lidem s poškozenou míchou muselo kvůli ochraně svých klientů před nemocí covid-19 v polovině března poprvé za svou existenci uzavřít budovu a přerušit většinu služeb. Jeho pracovníci ale dál pomáhají a radí paraplegikům přes internet, telefon či sociální sítě, půjčují zájemcům kompenzační a sportovní pomůcky nebo opravují vozíky. Od pondělí 11. května se Centrum Paraple chystá obnovit sociálně rehabilitační pobyty, tuto středu pořádá benefiční koncert. 

16:19

Počet pacientů s nemocí covid-19 ve Fakultní nemocnici Hradec Králové klesl z nedělních čtyř na tři. Jeden z pacientů se vyléčil a nemocnici opustil. Jeden z hospitalizovaných je i nadále ve vážném stavu, je napojený na plicní ventilaci. ČTK to dnes v 15:40 řekl náměstek ředitele hradecké FN Zdeněk Tušl.

15:53

Tisíce rakouských hoteliérů si chtějí na státu žalobou vymoci odškodné za nařízené uzavření těchto provozů kvůli koronavirové krizi. Celkové požadavky jdou do stamilionů eur (miliardy korun), informoval deník Salzburger Nachrichten. Podle agentury APA ale dosud nebylo právně vyjasněno, zda mají hoteliéři na odškodné nárok a případně za jaké období. Právě touto otázkou se mají soudci zabývat.

16:11

Do Národní knihovny dnes od rána, kdy se otevřela téměř po osmi týdnech, přicházeli studenti i další lidé, kteří jsou zvyklí do ní chodit. Mluvčí knihovny Irena Maňáková řekla, že si čtenáři často prodlužovali či obnovovali své registrace, také proto, aby i nadále mohli využívat služby knihovny na dálku. Do hlavního sídla knihovny v Klementinu dnes přišly asi dvě stovky lidí.

15:59

Vláda odsunula EET, předseda ODS Petr Fiala by jej ale nejraději viděl v propadlišti dějin.

15:41

Slovensko od středy urychlí rušení karanténních opatření. Nově budou moci otevřít již všechny prodejny s výjimkou nákupních center, dále terasy restaurací, s omezeními i hotely, obnoví se pořádání bohoslužeb a konání svateb. Novinářům to řekl premiér Igor Matovič. Slovensko od 25. dubna nezaznamenalo dvouciferný denní přírůstek počtu nakažených.

"Vzhledem k mimořádné odpovědnosti lidí a respektu vůči pravidlům jsme dokázali výskyt viru snížit na absolutní minimum. Dokázali jsme být úspěšní a obrovské poděkování patří všem lidem, kteří opatření dodržovali," řekl po schůzce s epidemiology Matovič, který se dříve řadil spíše k zastáncům pomalejšího uvolňování restrikcí.

15:24

Vláda na dnešním zasedání schválila odložení elektronické evidence tržeb pro všechny vlny do konce letošního roku. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo financí. V úterý by se návrhem podle nedělního vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) měla zabývat Poslanecká sněmovna ve stavu legislativní nouze.

15:17 Havlíček DVTV

Mezinárodní železniční a autobusová doprava by měla začít znovu fungovat od 11. května. Uvolnění vládního opatření, které cesty dopravců do zahraničí kvůli pandemii koronaviru zakazovalo, dnes vládě navrhne ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Oznámil to na Twitteru. Zákaz platil od 14. března.

 

15:14

Základní umělecké školy v Brně se připravují na obnovu výuky od 11. května. Musí však dodržet hygienické podmínky, které jim zatím ministerstvo školství neupřesnilo. Ředitelé škol se obávají, že by některá omezení mohla znemožnit například výuku zpěvu, tance, hry na dechové nástroje nebo na housle. ČTK to řekli oslovení ředitelé škol, které nyní také nakupují ochranné prostředky a dezinfekci.

15:11

Vláda na dnešním zasedání schválila odložení elektronické evidence tržeb (EET) pro všechny vlny do konce letošního roku. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo financí. V úterý by se návrhem podle nedělního vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) měla zabývat Poslanecká sněmovna ve stavu legislativní nouze.

15:08

Všichni cizinci budou moci na území Česka legálně zůstat až do 17. července, i když jim mezitím skončí platnost víza nebo uplyne délka povoleného bezvízového pobytu. Cizinci se kvůli prodloužení pobytu do tohoto termínu nebudou muset obracet na cizineckou policii. V tiskové zprávě to dnes oznámilo ministerstvo zahraničí.

14:58

Moravskoslezský kraj nemá k dispozici žádné zásoby ochranných pomůcek. Po ukončení nouzového stavu a centrálního zásobování by tak jejich pořizování mohlo být složitější než dosud. Po dnešním jednání krizového štábu kraje to řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO).

14:41

Více než polovina českých firem nepropouštěla ani nyní neplánuje propouštět zaměstnance. Ve stavebnictví je takových podniků 71 procent, v restauračních službách ale 28 procent. Vyplývá z šetření Hospodářské komory mezi jejími 796 členy. Průzkum uskutečnila od 21. do 23. dubna.

Dvě třetiny z firem, které propouštěly nebo budou propouštět zaměstnance, propustí až pětinu svých zaměstnanců. Mezi velkými firmami s více než 250 zaměstnanci, které propouštění řeší, je jich 84 procent. Více než polovinu zaměstnanců propustilo či propustí 11 procent firem. Jde ale o mikro a malé firmy a spíše výjimečně firmy střední velikosti.

14:37

Epidemie koronaviru zkomplikovala výběrové řízení na prodej práv k těžbě křišťálu v ložisku křemene u obce Velká Kraš na Jesenicku. Návrhy na odkup těžebních práv chtěla obecní samospráva vyhodnotit na začátku dubna, avšak kvůli preventivním opatřením musela svůj záměr vyhlásit znovu a nabídky posoudí až v závěru června.

14:31

Jihomoravské nemocnice zřizované krajem po omezení kvůli koronaviru postupně obnovují provoz, fungují asi na 75 až 80 procent.  Asi na 60 procent výkonů se dostala Fakultní nemocnice Brno, podle jejího mluvčího Pavla Žáry obnovuje provoz ambulancí, zatím však nikoliv plánované operace. Na 90 procentech chce do půli května být Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

14:21

V domově pro seniory v Břevnici na Havlíčkobrodsku se z covid-19 vyléčili další klienti i personál. Pozitivní testy mají už jen čtyři klienti. Nákazy novým typem koronaviru se zbavil také personál, pozitivní zůstávají jen dva pracovníci. Výsledky dalších testů budou zřejmě o víkendu. Domov je od konce března v karanténě. Postupně onemocnělo všech 22 klientů, dva z nich v havlíčkobrodské nemocnici zemřeli.

14:06

V Rakousku je nyní kromě potvrzených případů nákazy koronavirem nanejvýš dalších 11 000 případů, které se odhalit nepodařilo. Vyplývá to ze studie, o jejíchž výsledcích na tiskové konferenci informoval ministr školství a výzkumu Heinz Fassmann. V podobné studii z počátku dubna vědci počet neodhalených případů odhadovali až na 60 000. V rakouských nemocnicích je nyní 420 lidí s covid-19.

14:05

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce prosadit snížení daně z přidané hodnoty také u vstupenek. Kultura je podle něj koronavirovou krizí postižena stejně jako restaurace a cestovní ruch. Ministr to dnes řekl České televizi. Premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli uvedl, že bude prosazovat snížení DPH z 15 na deset procent u ubytovacích služeb.

14:02

Schodek státního rozpočtu ke konci dubna stoupl na 93,8 miliardy korun z březnových 44,7 miliardy korun. Loni ke konci dubna byl schodek 29,7 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Letošní dubnový výsledek je nejhorší od vzniku ČR. Sněmovna 22. dubna kvůli dopadům šíření koronaviru zvýšila letošní schodek rozpočtu na 300 miliard korun.

"Opatření vlády České republiky zaváděná k zastavení šíření nákazy nemoci covid-19 s sebou přinesla významný propad ekonomické aktivity, a tím i omezení daňových příjmů státního rozpočtu. Současně vznikla potřeba vynaložit ze státního rozpočtu mimořádné prostředky na boj proti šíření epidemie a také na podporu ekonomiky," uvedlo ministerstvo financí.

13:51

Chytrou karanténu nejlépe v zemi využívají hygienici v Moravskoslezském kraji, jsou zatím nejúspěšnější v dohledávání kontaktů nakažených, řekl po dnešním jednání krizového štábu hejtman Ivo Vondrák (ANO). Naplno začala být chytrá karanténa v ČR využívána od května, některé kraje ale začaly s touto metodou pracovat již dříve.

Chytrá karanténa pomůže dohledat osobní kontakty člověka, který se nakazil koronavirem. Díky datům z mobilního telefonu nebo bankovní karty lze rekonstruovat, kde pacient s nemocí covid-19 byl a s kým se stýkal.

13:48

Pražskou zoo navštívilo v prvním týdnu od znovuotevření v jeden den nejvíce 2678 návštěvníků. Návštěvnost je podle ředitele pražské zoo Miroslava Bobka asi třetinová oproti běžné situaci. Finanční ztráta se tak dále prohlubuje, dosud činí asi 37 milionů korun, řekl dnes Bobek. Zahrada se kvůli bezpečnostním opatřením proti nemoci covid-19 uzavřela veřejnosti 13. března. Znovuotevřená je od pondělí 27. dubna.

13:44

Rodiče dětí, kteří do školy půjdou, musí zvážit, zda žák patří do rizikové skupiny, tedy zda žije ve společné domácnosti s osobou starší 65 let s přidruženými chronickými chorobami, například onemocněním plic či srdce.

"Doporučuje se, aby zákonní zástupci zvážili tyto rizikové faktory, pokud žák patří do rizikové skupiny, a rozhodli o účasti žáka na vzdělávacích aktivitách s tímto vědomím," píše se v manuálu.

Rodiče budou muset v první den návratu žáka do školy předložit podepsané prohlášení o seznámení s vymezením rizikových skupin a čestné prohlášení, že dítě nevykazuje příznaky virového infekčního onemocnění, což je například horečka, kašel, dušnost nebo náhlá ztráta chuti a čichu. Pokud zákonný zástupce tyto dokumenty nepodepíše, nebude žákovi osobní účast ve škole umožněna.

13:46

Stotisícový Hradec Králové dnes ráno opět otevřel 15 z 21 mateřských škol. Přišlo do nich 180 dětí. Radnice odhadovala, že by jich mohlo být až 300. Zbylých šest mateřských škol chce město otevřít postupně ve dvou vlnách 11. května a 18. května. Celkem je do mateřských škol letos zapsaných asi 2900 dětí.

13:40

Ve Francii stanou před soudem tři muži a žena, kteří předstírali, že jsou policisté, a při falešných policejních kontrolách okrádali lidi, píše britská zpravodajská stanice BBC. Zadržení pachatelé využili současné situace a zaměřovali se na kontrolu povolení, které musí lidé ve Francii nyní předkládat, když chtějí v době koronavirové krize ven ze svých domovů.

Obyvatelé Francie mají již od 17. března dovoleno jít ven pouze tehdy, když míří do práce, na nákup, k lékaři, zacvičit si nebo z vážných rodinných důvodů. V každém z těchto případů musí mít formulář, na kterém je uveden důvod cesty. Právě tento doklad se rozhodla prověřovat obviněná čtveřice. Podvodníci na sobě podle policie měli falešné uniformy a obličejové roušky. Poté, co požádali oběti, aby jim ukázaly potřebný dokument, prohledali jejich zavazadla a vzali si veškerou hotovost či cennosti, které nalezli.

13:24

Finanční správa dosud přijala 476 924 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným. Z toho vyřídila 444 603 žádostí a vyplatila 10,7 miliardy korun. Průměrná částka na jednu žádost je tak 24 622 Kč, uvedla správa na twitteru.

13:22

Rodiče, kteří mají zájem o docházku dětí do škol, musí dát jejich ředitelům vědět v případě žáků prvního stupně do 18. května a v případě žáků devátých ročníků do 7. května. Každý žák bude muset mít s sebou na den minimálně dvě roušky a sáček na jejich uložení. Nosit je budou ve společných prostorách, při pobytu ve třídě je mohou sundat, pokud bude zachován rozestup. Vyplývá to z manuálu, kterým ministerstvo školství nastavilo podmínky pro částečný návrat dětí do tříd. Ředitelé škol ho podle ministerstva obdrželi o víkendu. K dispozici je také na webu úřadu.

13:17

Zatímco zlato se v době pandemie zachovalo jako bezpečný přístav a během března a dubna zdražilo o sedm procent, cena ostatních komodit výrazně ztrácela. Stříbro a platina zlevnily o více než deset procent. Shodli se na tom analytici oslovení ČTK. Komoditní trh podle nich od propuknutí koronaviru zachvátil chaos. Největší propad postihl ceny ropy.

13:10

Moravskoslezský kraj nepočítá s tím, že by kvůli velkému zájmu zvýšil kapacitu plošného testování, které v regionu pořádá od víkendu. Novinářům to po dnešním jednání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO). Kraj avizoval, že chce rychlotesty otestovat 5000 lidí různých věkových skupin, do testování zahrnul všech šest okresů kraje.

13:06 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Novela zákona o veřejném zdraví, kterou dnes projedná vláda, podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) pravomoci resortu pouze zpřesňuje. Neumožní mu omezit pohyb lidí, ale bude moci zakázat velké hromadné akce nebo nařídit nošení roušek i po skončení nouzového stavu 17. května. Novinářům to dnes řekl po tiskové konferenci ministerstva. Novela je reakcí na rozhodnutí soudu, který zrušil některá mimořádná opatření vydaná ministerstvem. Podle soudu měla být vydaná podle krizového zákona.

"Zákon o veřejném zdraví nikdy nebyl plošně aplikován, snad jen v době metanolové aféry. Zákon například definuje epidemiologicky závažné činnosti, ale neumožňuje je nijak regulovat," řekl ministr.

13:04

Obavy Čechů z ohrožení novým koronavirem se během dubna snížily. Určitou míru ohrožení nákazou pociťuje 68 procent lidí, což je o 13 procentních bodů méně než na konci března, zjistil průzkum agentury Ipsos. Současně o 12 bodů na 55 procent ubylo těch, kteří mají v souvislosti se situací strach ze ztráty zaměstnání. Nicméně více než třetině domácností v dubnu klesly příjmy. 

13:04

Zájem o placené testování na nákazu covid-19 měli zatím v krajských nemocnicích v Trutnově a v Náchodě jen jednotlivci. Testování pro samoplátce nemocnice zavedly před týdnem 27. dubna a za první čtyři dny odebraly vzorky od 19 lidí. O testování se však začali zajímat zaměstnavatelé. "Aktuálně jednáme s několika velkými firmami, které potřebují otestovat desítky zaměstnanců," řekla dnes mluvčí Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Lucie Chytilová.

12:45 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Nezaměstnanost v Česku se v dubnu zvedla z březnových 3,0 procenta na 3,4 procenta. Přibylo 52 995 nových uchazečů o práci. Celkem úřady práce evidovaly 254 040 nezaměstnaných, tedy zhruba o 28 400 více než před měsícem. Na tiskové konferenci to dnes řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

12:39

Společnost Uber Eats, která se specializuje na rozvoz jídla, v České republice končí. Informovala o tom dnes agentura Reuters, podle níž je datum ukončení stanoveno na 4. června. Spolu s Českem Uber Eats opouští také dalších šest zemí, a to Rumunsko, Ukrajinu, Egypt, Honduras, Uruguay a Saúdskou Arábii.

Společnost Uber Eats začala v roce 2018 fungovat v Praze. Nejprve rozvážela ze čtyř pražských restaurací McDonald's, a to z lokalit Muzeum, Vodičkova, Florenc a Eden. Později služby rozšířila. Ke konkurentům patří služby Dáme Jídlo, Bolt Food či Wolt.

12:34

Ekonomika eurozóny by v letošním roce mohla kvůli negativním dopadům koronaviru klesnout o 5,5 procenta. Vyplývá to z výsledků průzkumu Evropské centrální banky mezi profesionálními prognostiky. V příštím roce by se hrubý domácí produkt eurozóny mohl podle průzkumu zvýšit o 4,3 procenta.

12:18

Na ruzyňské letiště dnes dopoledne přiletělo letadlo z Amsterdamu. Šlo o jeden z prvních spojů pro veřejnost, který do Česka od zavedení opatření přiletěl. Mimo Amsterdam je již v provozu také spoj s Düsseldorfem.

12:33

Dolní Vilémovice na Třebíčsku s rodným domem parašutisty Jana Kubiše nebudou letos pořádat veřejné oslavy připomínající 75. výročí konce druhé světové války. Zřejmě nebudou ani připomínky úmrtí či narození Kubiše, který spolu s Jozefem Gabčíkem v roce 1942 úspěšně zaútočil na třetího muže nacistické říše Reinharda Heydricha. Výročí Kubišova úmrtí i narození připadají na červen. Oslavy překazila koronavirová infekce, která ovlivnila i návštěvnost domu. Loni si ho do obce s asi 400 obyvateli přišlo prohlédnout 1218 lidí.

12:10

Brněnské science centrum Vida! vytvořilo pro ministerstvo zdravotnictví interaktivní mapu odběrových míst pro testování na novou nemoc covid-19. Uživatelé zjistí také to, zda odběrové místo přijímá samoplátce, případně jestli se tam dá vjet autem. Přesnou polohu lze zobrazit v aplikaci Mapy.cz.

"V seznamu, který jsem našel na webu ministerstva, byly jen obecné adresy odběrových míst. Často se jednalo o rozlehlé nemocniční areály. Napadlo mě, že by lidem pomohlo, kdyby přesně věděli, kudy mají vejít a kde přesně odběrové místo najdou. V době šíření onemocnění nechce nikdo v nemocnicích bloudit příliš dlouho," uvedl Sven Dražan, manažer programu science centra.

12:07

Jihočeské nemocnice se po omezení kvůli koronavirové pandemii ode dneška vracejí k běžnému chodu. Začínají operovat bez omezení a standardní provoz opět zahájily ambulance. V nemocnicích však nadále platí zákaz návštěv, řekla ČTK jejich mluvčí Iva Nováková.

12:05

Země visegrádské skupiny dál vykazují stabilní koronavirovou situaci s relativně vyrovnanými denními přírůstky nakažených a úmrtí pacientů s covid-19. Podle pondělních úředních údajů na Slovensku za posledních 24 hodin přibylo pět nových potvrzených případů infekce a jeden mrtvý, v Maďarsku 37 nakažených a 11 úmrtí a v Polsku 244 infikovaných a pět úmrtí.

12:08

O stavu české ekonomiky a opatřeních k jejímu oživení jednalo dnes předsednictvo tripartity. Konkrétní návrhy však neschvalovalo. Debatovalo například o kurzarbeitu, situaci pendlerů či hygienických pravidlech pro firmy, které obnovují provoz. Řekl to předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Odboráři a zaměstnavatelé si stěžovali na to, že s nimi kabinet opatření před jejich přijetím neprojednával. Žádají návrhy předem, chtějí se na přípravě kroků podílet.

"Témata jsme dnes spíš identifikovali. Nikdo neměl konkrétní podklady. Materiály se chystají bezprostředně pro jednání vlády. Není prostor pro projednávání problematických věcí. Proto se opatření často mění," uvedl Středula.

11:59

Ve Španělsku za uplynulých 24 hodin v souvislosti s covid-19 zemřelo 164 lidí, tedy stejně jako v neděli. Celkový počet obětí tím vystoupal na 25 428. Země v pondělí uvolnila část opatření zavedených v boji s koronavirem, otevřela například část obchodů či rozšířila provoz restaurací.

Testy koronavirus nově potvrdily u 545 lidí, celkem se v bezmála 47milionové zemi od propuknutí nákazy infikovalo 218 011 lidí. Španělsko tím i nadále patří mezi koronavirem nejhůře zasažené země světa, co do počtu nakažených jej překonaly pouze Spojené státy.

11:52 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Vývoj nemoci může být takový, že nás čeká druhá nebo třetí vlna. Je lepší být připraven," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci k přestavení plánu na vývoj vakcíny. Česko se tak podle něj díky svému špičkovému odbornému zázemí řadí do pelotonu několika málo států světa, které se o vývoj vakcíny pokoušejí. Díky intenzivnímu zkoumání a testování mají podle něj čeští odborníci dostatečné zkušenosti.

Ministerstvo zdravotnictví je podle Vojtěcha připraveno se finančně podílet na nákladech spojených s vývojem. "Všichni účastníci na tom pracují ve svém volném čase a zdarma, takže zatím to nestálo nic," řekla Věra Adámková, poslankyně ANO, přednostka pracoviště preventivní kardiologie IKEM a šéfka výzkumného projektu. "Účinná antivirotika jsou velmi obtížná, je jich velmi málo. Naše budoucnost v prevenci je očkování," doplnila Adámková.

11:44

Mezinárodní výstava EXPO 2020, která měla v říjnu začít v Dubaji, byla kvůli koronaviru o rok odložena. Při hlasování členů Mezinárodního úřadu pro výstavnictví (BIE) se pro to podle agentury AP vyslovily potřebné dvě třetiny zemí. Podle AP se zahájení Expa odsunulo na 1. říjen 2021.

Podle původního plánu měla akce začít letos 20. října a trvat do 10. dubna příštího roku. Rezoluce o odkladu počítá s novým termínem od 1. října 2021 do 31. března 2022.

11:40

Ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav, Ústav hematologie a krevní transfuze a Institutu klinické a experimentální medicíny představily výzkum zaměřený na vývoj vakcíny proti covid-19.

"Po více než dvou měsících intenzivního testování a zkoumání chování viru máme dostatečné množství poznatků, abychom se mohli pustit do takové ambiciózní práce, jako je vývoj vakcíny," řekl ředitel SZÚ Pavel Březovský.

11:37

Miliony Italů se v pondělí v relativním klidu poprvé po více než dvou měsících domácí izolace vydaly do práce. Koronavirus se od propuknutí nákazy v zemi potvrdil u 100 179 lidí, z nichž 28 884 zemřelo.

Ode dneška mohou obyvatelé jihoevropského státu v rámci stejného regionu navštívit své příbuzné, jít na procházku či si zaběhat do znovuotevřených parků. V počtu do 15 lidí jsou také povoleny pohřby. V uzavřených veřejných prostorech však musí lidé nosit roušky. Obchody se v Itálii otevřou nejdříve 18. května, kavárny a restaurace až 1. června a studenti do školních lavic zasednou až se začátkem dalšího školního roku v září.

11:26

Ve městech na Slovensku se po snížení objemu dopravy v souvislosti s opatřeními proti koronaviru zlepšila kvalita ovzduší, sledovaných znečišťujících látek ubylo. Meteorologové zkoumali období od 13. března do 13. dubna, tedy první měsíc po zavedení karanténních opatření.

Ve sledovaném období znečištění oxidy dusíku (NOx) v městských měřicích stanicích na Slovensku oproti desetiletému průměru z let 2010 až 2019 kleslo o 28,5 procenta a koncentrace prachových částic PM10 o 8,5 procenta. K výraznému poklesu znečištění došlo podle meteorologů hlavně na stanicích umístěných u dopravních uzlů, a to během dne. 

11:23

Ruku v ruce se zpomalujícím se šířením koronaviru sílí v Německu tlak na uvolňování opatření přijatých v boji proti nákaze, a to jak ze strany občanů, tak ze strany byznysu i části spolkových zemí. Některé z nich se už rozhodly dále nečekat a opatření uvolňují samostatně, a to v době, kdy je nově nakažených denně kolem 800, zatímco ještě v první třetině dubna jich bylo i přes 6000.

Trpělivost s omezeními postupně dochází i řadovým občanům. Zatímco v březnu jich zákaz shromažďování více než dvou lidí na veřejnosti podporovalo 95 procent, na konci dubna jich bylo o 19 procentních bodů méně. Změna je vidět i v každodenním životě. Třeba v Berlíně se podle zpravodaje ČTK stále častěji objevují lidé, kteří nařízení ignorují, scházejí se ve větších skupinách nebo hrají kontaktní sporty jako fotbal a basketbal. V zemi se také stále častěji objevují protesty.

10:55

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo má prý "obrovský důkaz", že koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Přesto se shoduje s nálezy amerických tajných služeb, které říkají, že vir nebyl uměle vytvořený.

10:53

V Blansku pokračuje sbírka potravin, za první den se jich vybralo 217 kilogramů. Na webu města to dnes uvedla mluvčí radnice Pavla Komárková. Město sbírku vyhlásilo ve spolupráci s charitou, potraviny chybí nízkopříjmovým rodinám, samoživitelkám i lidem bez domova. Kvůli koronaviru se totiž neuskutečnila jarní část celonárodní potravinové sbírky. Podle radnice tak chybí na 800 kilogramů potravin.

10:44

Rodiče tráví s dětmi průměrně 3,4 hodiny denně domácím učením. Základní školy podle názoru 51 procent Čechů zvládají současnou situaci na výbornou nebo chvalitebnou. Většina rodičů si myslí, že školy dostatečně zajišťují výuku i komunikaci se žáky i rodiči, ale uvítali by častější využívání on-line testů nebo on-line konferencí. Ukázal to dubnový průzkum NMS Market Research pro Raiffeisenbank.

Téměř třetina rodičů se s dětmi učí méně než dvě hodiny denně. Dvě až čtyři hodiny tráví učením 43 procent rodičů a pětina od čtyř do šesti hodin denně.

Foto: Shutterstock.com
10:35

Pražská síť cukráren Ovocný Světozor měla po nuceném uzavření ztrátu 450 000 korun denně. Po zavedení úsporných opatření se snížila na 300 000 korun za den. Těsně před krizí měsíční obrat cukráren činil zhruba 30 milionů korun. Nyní funguje devět ze 13 cukráren. Pokud by se po úplném uvolnění restrikcí tržby přiblížily 90 procentům výnosů před krizí, s následky se společnost bude při optimistickém výhledu vyrovnávat pět let, uvedl spolumajitel a provozovatel cukráren Petr Kobrle.

10:31

Pacienta s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci covid-19 v Česku, který se jako první léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze experimentálním lékem Remdesivir, dnes domů z nemocnice propouštět nebudou. Ukončení hospitalizace lze očekávat v příštích dnech. Taxikáři byl experimentální lék Remdesivir podáván nitrožilně po dobu deseti dnů na přelomu března a dubna.

10:26

Několik služeb pro veřejnost bylo dnes díky příznivému vývoji epidemie koronaviru obnoveno v Uničově na Olomoucku, který byl v březnu s nedalekou Litovlí a okolními obcemi kvůli rychle rostoucímu počtu nákaz na dva týdny uzavřen. Městský úřad v Uničově i místní pošta mají už obvyklou otevírací dobu, po městě začne jezdit taxislužba určená pro seniory a lidé mohou odvážet odpad do sběrného dvora.

Uničov
Uničov | Foto: Michal Muzikant
10:23

V Rusku druhý den po sobě denní přírůstek nově nakažených covid-19 překročil desetitisícovou hranici. Jen o málo přitom zaostal za rekordním údajem 10 633 oznámeným v neděli ráno. Celkově je v zemi evidováno 145 268 infikovaných. Přibylo 76 úmrtí nakažených, což je proti údajům za sobotu o 18 více.

10:20

Dobrovolníci na Strakonicku a Písecku ode dneška podstupují testy na přítomnost protilátek na koronavirus. Projektu, který potrvá dva týdny, se zúčastní 2000 lidí. Kromě dobrovolníků testy absolvují i zástupci profesních skupin, jako hasiči, zdravotníci, prodavačky nebo řidiči. 

"Zájem o testování byl velký, proto jsme museli vybrat jen některé z uchazečů a pak jsme evidenci na našem webu zastavili," řekl ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala. Dodal, že každý účastník projektu má přesně daný čas, kdy a kam se na odběr dostaví. "Jde o pětiminutové intervaly, na které jsou lidi pozváni. Všichni mají přesné instrukce," řekl.

10:11

Aplikace eRouška, která prostřednictvím technologie Bluetooth pomáhá s vyhledáváním lidí potenciálně nakažených koronavirem, je ode dneška dostupná i pro iPhony. Dosud ji mohli využívat jen uživatelé systému Android, kterých si jí stáhlo 160 000. Uvedli to dnes tvůrci eRoušky z platformy COVID19CZ. eRouška je součástí tzv. chytré karantény, která mimo jiné na základě dat o pohybu mobilních telefonů a platebních karet vytváří tzv. vzpomínkové mapy a pomáhá s bojem proti koronaviru.

10:05

Přísná pravidla po návratu z ciziny zavedlo Slovensko. Podle vládního nařízení lidé musí strávit karanténu ve státem určených prostorech a nejpozději 72 hodin před návratem se zaregistrovat na webu ministerstva zahraničí, které plánuje rozmístění lidí v rámci karantény. 

10:02

Aktivita ve zpracovatelském sektoru v Polsku v dubnu kvůli koronavirové krizi klesla na rekordní minimum, zatímco v Maďarsku zůstala v blízkosti minima, na které se dostala v březnu. Ukázaly to výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které dnes zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.

09:58

Mít nemoc covid-19 bylo příšerné, řekl v rozhovoru s televizí Sky News britský ministr obrany Ben Wallace. Popsal, že virus mu sebral energii, oslabil jeho vůli a dočasně na několik dní rovněž přišel o chuť a čich. Wallace chorobou onemocněl na konci března.

Na dotaz televizní stanice, jaké to bylo mít zákeřnou nemoc, Wallace uvedl: "Zatraceně příšerné, jestli chcete slyšet pravdu." "Nebylo to tak silné, ale psychicky to útočí na vaši vůli, protože to přichází a zase odchází a váš stav se zlepšuje a zase zhoršuje," uvedl ministr obrany. "Byl jsem sám osm dní ve svém londýnském bytě a přišel jsem o chuť a čich, je to nemoc, která vám rovněž ubírá energii a oslabuje vůli," dodal. Jak doplnil, nakonec nicméně příznaky zmizely, uzdravil se a mohl se vrátit do práce.

09:51

V Česku v neděli přibylo 26 nových případů nákazy nemocí covid-19 na celkových 7781. Denní přírůstek byl o osm vyšší než v sobotu, ve srovnání s uplynulými dny ale zůstává velmi nízký a je na úrovni denních nárůstů z první poloviny března. 

09:49

Cirkusy vítají urychlení povolení jejich akcí, nesouhlasí ale s paušálním limitem 100 lidí na představení. Dnes to v tiskové zprávě uvedl předseda iniciativy Cirkusy společně Jaromír Pavlík. Lepší je podle něj zmenšení kapacity hlediště na polovinu nebo na třetinu, aby diváci seděli ob jednu nebo ob dvě sedačky. Například Cirkus Humberto, jehož ředitel Hynek Navrátil je pod zprávou také podepsaný, má podle svého webu kapacitu až 1100 míst.

"Vláda ve čtvrtek opět předvedla nekoncepčnost svých kroků, když uspíšila otevření kulturních institucí o dva týdny," uvádí iniciativa. Omezení počtu lidí na 100 na představení je podle ní neakceptovatelné.

Foto: Radek Úlehla
09:47

Deník Financial Times připravil grafy, které znázorňují, do jaké míry se v různých zemích světa zvýšil oproti jiným rokům počet mrtvých.

09:43

Evropská komise dnes Francii schválila navrhovanou státní pomoc v objemu sedmi miliard eur (zhruba 190 miliard Kč) pro leteckou společnost Air France. Úvěrová pomoc podle komise zajistí podniku finanční prostředky, které naléhavě potřebuje, aby se vypořádal s dopady šíření koronaviru.

09:41

Podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v dubnu kvůli dopadům šíření koronaviru výrazně zhoršily. Index PMI klesl na 35,1 bodu z březnových 41,3 bodu, tedy na nejnižší hodnotu od března 2009. Informovala o tom dnes společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem. Výsledek nad 50 bodů znamená zlepšení sektoru.

09:38

Mistrovství světa v plavání, které se mělo uskutečnit příští rok v Japonsku, přesunula Mezinárodní plavecká federace na rok 2022. Důvodem je roční odklad olympiády, která také proběhne v Japonsku, informuje agentura Reuters. 

09:14

Nemocnice Jihlava od dneška zavedla nový systém kontroly lidí při vstupu do nemocnice. Triáž (třídění), která je součástí opatření proti koronaviru, má usnadnit vyplnění dotazníku on-line na stránkách nemocnice. Vstup je pak lidem umožněný na základě kódu zaslaného přes SMS a po změření teploty. Nemocnice, která se dnes vrátila do běžného režimu péče, chce zrychlit odbavování příchozích. Podle mluvčí nemocnice Moniky Zachrlové je jich denně asi tisíc.

09:08

Počet hospitalizovaných pacientů s koronavirem poprvé od konce března klesl pod 300. Nyní se s nemocí covid-19 léčí v českých nemocnicích 299 pacientů.

08:55

Japonská vláda bude dnes usilovat o souhlas poslanců s tím, aby se stav nouze, který v zemi platí kvůli pandemii covidu-19, prodloužil až do 31. května. V parlamentu to podle agentury Reuters prohlásil japonský ministr hospodářství Jasutoši Nišimura. Zatím stav nouze platí do středy 6. května.

Japonsko podle místního ministerstva zdravotnictví hlásí více než 15 000 případů nákazy a 510 úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Nejvíce infekcí bylo zaznamenáno v metropoli Tokiu.

08:55

Některé šokovaly, jiné pobavily, málokoho ale nechaly v klidu. Ohlédli jsme se za výroky, které rámovaly koronavirovou krizi a dobře ilustrují, co se v uplynulých týdnech v Česku vlastně dělo. Je to cesta od roušek přes domovy důchodců až po nápady jako vystřižené z dob socialismu. Glosuje Martin Veselovský.

08:46

Pražský dopravní podnik obnovuje provoz svých prodejních míst.

08:40

Řecká ekonomika v letošním roce v důsledku šíření koronaviru klesne o 4,7 až 8,9 procenta. V dokumentu pro Evropskou komisi to předpověděla řecká vláda. Dodala, že mezi její hlavní cíle nyní patří obnovit hospodářský růst a přilákat investice.

"Šíření koronaviru zatížilo řeckou ekonomiku stejně jako zbytek světového hospodářství, což zvrátilo původně příznivou krátkodobou prognózu," uvedlo řecké ministerstvo financí. Řecká ekonomika je podle něj citlivá na vnější šoky kvůli značné závislosti na příjmech z turistiky a dopravy.

08:34

K dnešním 8:25 ministerstvo zdravotnictví eviduje 7781 nakažených koronavirem. Zemřelo 249 lidí, vyléčených je 3592.

08:30

Stovky a stovky dotazů, proseb i osobních příběhů slyší odborníci, kteří odpovídají po telefonu nebo přes internet lidem, potýkajícím se s různými problémy kvůli důsledkům koronavirové epidemie. Deník Aktuálně.cz se zajímal o to, co v posledních dnech lidi nejvíce zajímá či trápí.

07:44

Letecká společnost Smartwings včera obnovila provoz.

08:28

Web Politico získal zprávu amerického ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS), podle které Čína záměrně tajila epidemii koronaviru a hromadila zásoby zdravotnických potřeb.

"Čína podle zprávy v lednu zvýšila import chirurgických roušek o 278 procent, chirurgických plášťů o 72 procent a chirurgických rukavic o 32 procent," uvádí web. O propuknutí nákazy informovala Čína Světovou zdravotnickou organizaci 31. prosince 2019. 

"Ve stejné době (Čína) srazila globální export řady lékařských výrobků: chirurgických rukavic o 48 procent, plicních ventilátorů o 45 procent, intubačních sad o 56 procent, teploměrů o 53 procent a bavlněných tamponů o 58 procent," pokračuje článek.

Podle DHS tyto výkyvy s 95procentní pravděpodobností nejsou v mezích běžné obchodní praxe, přičemž závěr je takový, že Peking zatajoval důležité informace, aby mohl v zahraničí nakupovat klíčové výrobky.

07:35

Počet nakažených koronavirem v Německu se zvýšil o 679 na 163 175. Jde o nižší nárůst než o den dříve. Stejně tak výrazně poklesl i počet mrtvých - za poslední den zemřelo 43 pacientů s nemocí covid-19. Informoval o tom dnes Institut Roberta Kocha. Celkový počet zemřelých v zemi s 83 miliony obyvatel se zvýšil na 6692.

V neděli institut informoval o 793 nově infikovaných a 74 mrtvých. A i sobotní ranní bilance byla už podstatně příznivější než páteční. V sobotu institut oznámil 94 obětí, zatímco v pátek 193. Klesají i denní přírůstky nově potvrzených infekcí - v sobotu jich RKI registroval 945.

07:30

Výrobce autobusů Iveco Czech Republic z Vysokého Mýta na Orlickoústecku dnes obnovil provoz. Nevyráběl od 30. března pro nedostatek dílů, který způsobilo zastavení provozu továren kvůli koronavirové pandemii. ČTK to řekla mluvčí firmy Katarína Němcová.

Firma zaměstnává kolem 4000 lidí, směnu dnes první skupina pracovníků zahájila v 6:00. Výrobce autobusů prodlužoval odstávku opakovaně, původně chtěl začít 14. dubna a pak 20. dubna, což se mu kvůli problémům s dodávkami komponentů a materiálu nepodařilo.

07:07

Dražbu plánovanou v termínu oslav francouzského dědictví mezi 20. a 21. zářím organizuje úřad Mobilier National, který zařizuje vybavení všech francouzských oficiálních budov, včetně Elysejského paláce, kde sídlí prezident. 

Podle francouzských médií by měla být k dispozici asi stovka kusů nábytku převážně z 19. století. Výtěžek připadne nadaci, které předsedá první dáma Brigitte Macronová.

07:06

Francie se chystá prodat část své národní sbírky starožitného nábytku a výtěžek předat místním nemocnicím, jež jsou vytížené kvůli péči o pacienty s covid-19. Zatím není jasné, jaké kusy půjdou do aukce, list The Guardian nicméně poznamenává, že podobně velký a veřejně oznámený rozprodej bude výjimečnou událostí.

06:43

Novozélandské ministerstvo zdravotnictví dnes poprvé za více než měsíc neohlásilo žádný nový případ nákazy.Tamní vláda minulý týden odvolala nejpřísnější omezení zavedená ve snaze zastavit infekci a některé podniky tak mohly obnovit provoz, velká část obyvatelstva ale nadále dodržuje izolaci a pracuje nebo studuje z domova.

Jacinda Ardernová
Jacinda Ardernová | Foto: Reuters
06:42

Ve Spojených státech podle Univerzity Johnse Hopkinse v neděli večer evidovali 67 680 úmrtí spojených se šířením koronaviru. Za 24 hodin od sobotního večera údajně bilance narostla o 1450 mrtvých, což je jen o tři případy méně oproti sobotnímu přírůstku. Americký prezident Donald Trump ve vysílání televize Fox News uvedl, že očekává celkem 80 až 90 tisíc obětí. Pozitivní test mělo v zemi již více než 1,15 milionu lidí. 

06:40

V Česku v neděli přibylo 26 nových případů nákazy na celkových 7781. Denní přírůstek byl o osm vyšší než v sobotu, ve srovnání s uplynulými dny ale zůstává velmi nízký a je na úrovni denních nárůstů z první poloviny března.

06:39

Nákaza koronavirem se v neděli v Číně potvrdila u tří lidí vykazujících příznaky a u 13, kteří žádné symptomy neměli. Při pravidelném hlášení to dnes uvedla čínská Národní zdravotnická komise. U obou zmíněných statistik byl nedělní nárůst o jeden případ větší než ten sobotní, bilance úmrtí se opět nezměnila.

06:37

Kolem vládou garantovaných odkladů splátek úvěrů podle nového zákona o úvěrovém moratoriu panuje stále celá řada nejasností. V přehledu Aktuálně.cz nabízíme návod, jak o odklad zažádat, výpočet, kolik ve skutečnosti zaplatíte, a další informace prostřednictvím otázek a odpovědí.

06:35

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v 10:00 zahájí příjem žádostí o dotace v programu Technologie COVID-19. Podnikatelé budou moci žádat o podporu od 250 tisíc do 20 milionů korun zejména na nákup strojů a zařízení pro zahájení výroby zdravotnických prostředků, pomůcek osobní ochrany, nebo likvidaci infekčního odpadu. Žádosti bude možné zasílat do 5. června. V programu je připraveno 300 milionů korun.

06:34

Čína v lednu potlačovala informace o závažnosti epidemie způsobené novým koronavirem a o jeho nakažlivosti, aby si mohla vytvořit zásoby zdravotnického materiálu potřebné pro boj proti nákaze. Podle agentury AP přišlo s takovým obviněním americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) v dosud nezveřejněné zprávě vypracované minulý týden. Čína údajně na začátku roku dramaticky posílila dovoz obličejových roušek a dalších ochranných pomůcek.

06:32

Počet známých případů nákazy koronavirem v Brazílii překročil 100 tisíc.  Jihoamerická země s 210 miliony obyvatel eviduje od počátku šíření viru také 7025 mrtvých. Vládní statistiky nicméně v důsledku relativně omezeného testování zřejmě ani zdaleka neodhalují skutečný rozsah epidemie. 

Brazilský prezident Jair Bolsonaro o ní mluvil jako o "chřipečce" a staví se proti drastickým opatřením na zastavení jejího šíření. Podle deníku The Guardian o víkendu znovu vyjadřoval podporu protestům namířeným proti takovýmto omezením, ačkoli brazilské ministerstvo zdravotnictví obyvatele vyzývá, aby co nejméně vycházeli z domovů. 

Jair Bolsonaro.
Jair Bolsonaro. | Foto: Reuters
06:30

Některé šokovaly, jiné pobavily, málokoho ale nechaly v klidu. Ohlédli jsme se za výroky, které rámovaly koronavirovou krizi a dobře ilustrují, co se v uplynulých týdnech v Česku vlastně dělo. Je to cesta od roušek, přes domovy důchodců až po nápady jako vystřižené z dob socialismu. Glosuje Martin Veselovský.

06:29

Na Slovensku dnes budou hygienici a epidemiologové rozhodovat o tom, zda od středy budou moci otevřít všechny obchody. 

06:28

V Polsku ode dneška nemusí po návratu do vlasti do 14denní karantény občané, kteří pracují nebo studují v Německu, na Slovensku, v České republice nebo v Litvě. V Polsku se otvírají také hotely, obchodní centra či knihovny. 

06:28

V některých provinciích, mimo jiné na Kanárských ostrovech a na Baleárách, se může otevřít většina obchodů, muzea a při omezení kapacity také terasy či předzahrádky restaurací. Ve Španělsku zároveň začne být povinné nošení roušek v MHD.

06:28

Ve Španělsku začalo uvolňování omezení vycházení už o víkendu a dnes budou moci své živnosti znovu otevřít někteří drobní podnikatelé, jako například holiči. Zákazníky však mohou vpouštět pouze po jednom.

06:27

Po téměř dvou měsících prakticky domácího vězení ode dneška může zhruba 60 milionů Italů poprvé vyrazit na procházku nebo si zaběhat. Obnovuje se průmyslová i zemědělská výroba, většina obchodů však zůstane uzavřena a restaurace a bary smí až do června nabízet pouze donáškové služby či jídlo s sebou.

06:27

V Evropě dnes začíná důležitá fáze rozvolňování opatření, která země přijaly s cílem utlumit šíření koronaviru. Některé státy s uvolňováním restrikcí teprve nesměle začínají, například Rakousko nebo Německo už postupně otvírají i školy. Návrat k normálu bude ale velmi pomalý a omezení pohybu a kontaktů mezi lidmi v Evropě jen tak nezmizí.

06:26

Čína chce hrát v příběhu o pandemii pozitivní úlohu a zároveň umlčet jakoukoliv kritiku, říká expertka z německého think-tanku Lucrezia Poggettiová. 

 

06:25

Národní knihovna se dnes v omezeném režimu otevře po téměř dvou měsících, kdy byla z nařízení vlády uzavřena. Lidé si budou ale jen moci půjčit a odnést domů knihy nebo je vrátit. Budou se prodlužovat registrace nebo zařizovat nové. Vstup bude možný jen k přepážkám v Hale služeb. Studovny ještě přístupné nebudou, měly by se otevřít o týden později.

Foto: Vojtěch Marek
06:22

O zmírnění dopadů koronavirové krize by mělo dnes jednat předsednictvo tripartity. Debatovat by mohlo o podpoře k oživení ekonomiky, tedy třeba o nastavení kurzarbeitu, odkladu sociálních odvodů firmám či o státních zárukách. Jednání se má konat na dálku přes internet.

Naposledy se předsednictvo tripartity sešlo v polovině března. Celá rada hospodářské a sociální dohody, kterou tvoří členové vlády, odboráři a zaměstnavatelé, nezasedala od poloviny loňského listopadu. 

23:49

Srbsko příští týden ukončí stav nouze vyhlášený v polovině března kvůli šíření koronaviru. Míra nárůstu nových případů se podle něj dostatečně zpomalila. Stav nouze umožnil uzavření hranic a letišť i omezení vycházení.

23:11

Ve Francii za den zemřelo 135 lidí s nemocí covid-19, a počet zemřelých ve francouzských nemocnicích a pečovatelských domech tak od 1. března dosáhl 24 895. Nárůst počtu mrtvých je tak oproti předchozímu dni opět mírnější a nejnižší od 22. března. Znovu mírně poklesl také počet pacientů na jednotkách intenzivní péče.

22:45

V Německu v sobotu podle dnešní zprávy opět klesl denní přírůstek lidí nakažených koronavirem i úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Infikovaných přibylo o 793 na asi 162.500 a zemřelých o 74 na celkových 6649. 

22:24

Díky dnešnímu charitativnímu koncertu pro fond boje s koronavirem v Indii se zatím vybralo v přepočtu na 12 milionů korun. Vyplývá to z údajů na facebooku, jehož prostřednictvím se virtuální akce vysílala do světa. Koncertu I For India se zúčastnil i frontman legendární rockové kapely Rolling Stones Mick Jagger, ale většinu účinkujících tvořily indické celebrity. Výtěžek z koncertu má jít na fond, jehož cílem je podpořit zdravotníky v první linii boje s koronavirem, a také na pomoc lidem bez práce či bez domova. 

Foto: Profimedia.cz
22:17

Stejně jako u nás museli i učitelé ve Spojených státech vytvořit online učební plány poté, co téměř všechny státy uzavřely školy a podniky kvůli pandemii koronaviru. S netradičním řešením přišla texaská učitelka přírodních věd Avri DiPietrová, píše agentura Reuters. Zadává žákům domácí experimenty.

Jedním z nich je například "krkací pytlík". Žáci mají smíchat ocet a jedlou sodu v plastovém sáčku. Výsledkem je série říhání a krkání, když se kyselý ocet smísí s hydrogenuhličitanem sodným a ze sáčku se začnou uvolňovat plyny. "Snažím se dostat do jejich domovů vědu a přimět je k vědeckým pokusům. Všechno je to o objevování," řekla DiPietrová, která učí ve městě Lockhart nedaleko Austinu. Podle ní je současný stav obzvlášť náročný právě pro učitele přírodních věd. Řešení vidí v praktických experimentech, které mohou studenti provádět doma a pokračovat tak ve výuce, i když je školní laboratoř zavřená.

Děti vyráběly například také "lávovou lampu" z vody, potravinářského barviva, oleje, soli a sklenice či experiment nazvaný "chodicí voda" s proužky papírových utěrek, potravinářskou barvou, vodou a šálky.

21:32

V Británii vzrostl počet mrtvých s nemocí covid-19 za den o 315. Země s 66 miliony obyvatel tak zaznamenala dohromady už 28.446 zemřelých. Oznámil to člen britského kabinetu Michael Gove. Nárůst je výrazně nižší než předchozí den, kdy bylo hlášeno 621 nově zemřelých, ale čísla z konce týdne bývají často nespolehlivá kvůli zpožděné evidenci. Británie, která je po Itálii druhou nejhůře zasaženou zemí Evropy.

21:06

V Praze za posledních 24 hodin přibylo 8 případů nemoci covid-19, celkem jich je 1735. Počet vyléčených se od sobotního večera zvýšil o šest na 700, počet úmrtí vzrostl o jedno na 76. Podle údajů hygieniků bylo nejvíce evidovaných případů nákazy koronavirem u lidí ve věku 40 až 49 let, a to 305. Z jednotlivých pražských obvodů bylo nejvíce případů - více než pět stovek - dosud potvrzeno v Praze 4.

20:52

Ve Francii za den zemřelo 135 lidí s nemocí covid-19, a počet zemřelých ve francouzských nemocnicích a pečovatelských domech tak od 1. března dosáhl 24.895. Informovalo o tom dnes francouzské ministerstvo zdravotnictví. Nárůst počtu mrtvých je tak oproti předchozímu dni opět mírnější a nejnižší od 22. března. 

20:29

Německá televizní stanice Deutsche Welle (DW) udělila letos svou Cenu za svobodu slova 17 novinářům ze 14 zemí, kteří byli zatčeni či jinak perzekuovaní kvůli tomu, že informovali o pandemii covidu-19. Na dnešek připadá Světový den svobody tisku.

Jedním z oceněných je čínský právník a aktivista Čchen Čchiou-š', který loni informoval o protestech v Hongkongu a posléze dělal rozhovory se zdravotníky v čínské provincii Wu-chan, původním ohnisku nynější pandemie. Čchen zmizel 9. února, krátce poté, co na youtube zveřejnil video, na němž mimo jiné řekl: "Dokud budu žít, budu dál informovat o tom, co jsem viděl a slyšel. Nebojím se smrti. Komunistická strano, myslíš, že se tě bojím?" 

20:08

V Turecku přibylo za den 1670 potvrzených případů nákazy koronavirem a 61 lidí zemřelo. Oba údaje jsou nejnižší od konce března. Celkem se v Turecku dosud potvrdilo 126.045 nakažených koronavirem, z toho 3397 lidí zemřelo a 63.151 osob se uzdravilo. Turecko, které má 83 milionů obyvatel, dosud provedlo 1,1 milionu testů. Vzhledem k optimistickému vývoji už také turecká vláda pracuje na plánu postupného uvolňování omezení zavedených v březnu.

19:54

Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea existuje mnoho důkazů o tom, že koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. V rozhovoru s televizí ABC ale šéf diplomacie USA odmítl říct, zda se domnívá, že Peking virus vypustil záměrně.

Podle něj to není poprvé, kdy je svět vystaven nebezpečí kvůli viru uniklému omylem z čínských laboratoří. Americký politik také vyjádřil politování nad nedostatkem spolupráce čínských úřadů na osvětlení původu pandemie. "Stále brání přístupu Západu, nejlepším lékařům," postěžoval si. "Je potřeba, abychom tam mohli vstoupit. Stále nemáme vzorky viru, které potřebujeme," upozornil Pompeo.

19:45

Dětské letní tábory by se mohly konat od 1. července. Podle premiéra Babiše bude záležet na epidemiologické situaci. Jasno má být do konce května. "Já to prosazuji, protože chápu, že rodiče budou rádi, když děti půjdou z domu na letní tábor," řekl Babiš ČT.

Vedoucí pracovní skupiny pro uvolňování karanténních opatření epidemiolog Rastislav Maďar novinářům v pátek řekl, že je snaha, aby byly tábory co nejdříve. "Za stávající epidemiologické situace by mohly tábory být bez nějakého prodlení hned začátkem léta," uvedl Maďar. Zhoršení epidemiologické situace by ale podle Maďara mohlo například znamenat nutnost rozdělit větší tábory na menší a podobně. 

Foto: Shutterstock.com
19:31 Andrej Babiš

Vláda podle premiéra Andreje Babiše nebude žádat Sněmovnu o prodloužení stavu legislativní nouze, který platí do 17. května. Kabinet původně chtěl nouzový stav až do 25. května v návaznosti na harmonogram rozvolňování opatření proti epidemii koronaviru.

Zdůvodnil to tím, že vláda má v pondělí projednat návrh novely zákona o ochraně zdraví, který má ministerstvu zdravotnictví dát větší pravomoci. Zákon má ministerstvu zdravotnictví umožnit v případě potřeby zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce. 

19:06 Andrej Babiš

Premiér Babiš doporučí snížit DPH u ubytovacích služeb z 15 na 10 procent. Od května klesla DPH na 10 procent u stravovacích služeb. Zároveň premiér připustil, že EET by se mohla odložit až do konce roku. Prozatím vláda EET odložila na dobu nouzového stavu a následující tři měsíce.

18:41

V Česku přibylo od sobotního večera 14 případů nákazy koronavirem na celkových 7764. Počet vyléčených z nemoci covid-19 za stejnou dobu vzrostl o 138 na 3584. Úmrtí zůstává 245. Údaje aktualizované k dnešním 17:30 zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví. Po odečtení uzdravených a zemřelých od celkového počtu nakažených je v Česku aktuálně 3935 nemocných.

18:26

V Itálii zemřelo za posledních 24 hodin 174 lidí nakažených koronavirem. Je to nejméně od poloviny března. V sobotu přitom místní civilní ochrana oznámila 474 úmrtí s covidem-19, což bylo výrazně více než v pátek (269). Celkem v Itálii dosud zemřelo 28.884 lidí. Počet potvrzených případů nákazy se za den v Itálii zvýšil o 1389 na celkových 210.717 od začátku šíření nákazy v zemi.

17:40

Mezi posádkou německé obří výletní lodi TUI byl v pátek potvrzen jeden případ nákazy koronavirem. Skoro 3 tisíce zaměstnanců lodi je nyní v karanténě, dnes by měl být všem proveden test. Na palubě nebyli žádní turisté. 

17:21

Afghánistán za poslední den eviduje 235 nových případů nákazy koronavirem, což je doposud nejvyšší nárůst během 24 hodin. V zemi je doposud oficiálně 2704 nakažených a 85 pacientů zemřelo. Nejhůře je na tom hlavní město Kábul, kde úřady ve snaze zabránit šíření infekce omezily svobodu pohybu. Toto opatření platí podle britského listu The Guardian i v jiných oblastech země, ale ve většině měst jsou ulice plné aut i lidí. Odborníci se obávají, že za takových okolností bude boj s koronavirem nesmírně náročný.

17:05 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch se ohradil vůči výrokům prezidenta České lékařské komory Milana Kubka. Kubek kritizoval podle něj chaotické uvolňování vládních opatření a také projekt takzvané chytré karantény.

16:48

V Nizozemsku za poslední den zemřelo dalších 69 lidí s onemocněním covid-19, čímž se celková bilance úmrtí zvýšila na 5056. Země má asi 17,3 milionu obyvatel. Testy nově prokázaly koronavirovou infekci u 335 lidí, dohromady se nakazilo 40.471 osob. 

16:35

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko je rozhodnutý uspořádat 9. května v Minsku vojenskou přehlídku k 75. výročí vítězství ve druhé světové válce stůj co stůj. Bez ohledu na pandemii vyvolanou koronavirem a i přesto, že přehlídku kvůli infekci odložil dokonce i ruský prezident Vladimir Putin.

16:19

Polsko eviduje dalších 318 nakažených a 15 úmrtí. V pondělí budou moci za zpřísněných hygienických podmínek otevřít polská nákupní centra, velké obchody a nově i hotely a další ubytovací zařízení.

V hotelech v Polsku ale ještě nesmějí hosté chodit do restaurací, obsluha jim jídlo může jedině donést na pokoj. Omezený je také počet lidí, kteří se smějí v hotelu ubytovat, je to vždy nejvýše dvojnásobek počtu pokojů v dané budově. V Polsku, kde žije asi 38,4 milionu lidí, evidují celkem 13.693 případů nákazy koronavirem, 678 pacientů s nemocí covid-19 zemřelo. 

15:55

V Českém Těšíně i polském Těšíně dnes opět demonstrovali obyvatelé pohraničního regionu. Na obou březích řeky Olše se sešlo asi 400 lidí. Požadovali hlavně otevření česko-polské státní hranice. Chtějí se setkat se svými rodinami a přáteli. Pohyb přes hranice je omezený v důsledku opatření, která mají zabránit šíření koronaviru.

Češi sice mohou vycestovat, ale například do Polska je tamní úřady pustí jen v odůvodněných případech. Tím je například práce. Návštěva rodiny a přítel, popřípadě turistika nejsou důvody, které by úřady uznaly. Omezený je i příjezd cizinců do Česka. Lidé jedoucí za prací potřebují pro překročení hranice potvrzení o zaměstnání a negativní test na koronavirus.

15:45

Na Slovensku za sobotu přibyl jediný případ nákazy koronavirem a celkem jich je 1408, počet obětí se nezměnil, zůstává na 24. Uvedly to tamní úřady.

15:30

Kvůli pandemii koronaviru nemůže Plzeň slavit výročí osvobození města americkou armádou v květnu 1945 tak, jak je posledních 30 let zvyklá. Tradiční Slavnosti svobody, které měly být letos, v roce 75. výročí konce druhé světové války velkolepé, nahradilo dnes téměř osmihodinové živé vysílání na internetu: www.slavnostisvobody.cz. Mluví v něm pamětníci, historici, členové klubů vojenské historie, v závěru se spojí i s veterány.

Vysílací studio pro přenos vzniklo v bývalé autobusové hale areálu Depo2015. Je vybaveno autentickými vojenskými dekoracemi a předměty, jsou zde asi čtyři kusy vojenské americké techniky z druhé světové války.

Tradiční Slavnosti svobody 2020 nahradilo on-line vysílání na internetu.
Tradiční Slavnosti svobody 2020 nahradilo on-line vysílání na internetu. | Foto: slavnostisvobody.cz
15:15

V Izraeli se po sedmi týdnech částečně otevřely školy, které byly uzavřeny kvůli pandemii covidu-19. Některá města, včetně Tel Avivu či části Jeruzaléma, a oblasti s arabskou komunitou ale odmítly učebny zatím otevřít kvůli nejasným pravidlům a pozdním informacím od vlády o možnosti otevřít. Řada rodičů také nechala své děti doma v obavách z nákazy, jiní naopak otevření škol uvítali s tím, že budou moci do práce. Informoval o tom dnes deník The Times of Israel.

15:03

Posílení protiepidemických pravomocí ministerstva zdravotnictví si podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského zasluhuje řádné, nikoli zrychlené projednání. Rychetský to uvedl v pořadu Otázky Václava Moravce. Vláda má návrh zákona projednat v pondělí a prosadit v Parlamentu ještě za stavu nouze, který končí 17. května. "Rozhodně by takový zákon zasloužil řádnou legislativní proceduru, protože nechce řešit současnou situaci. Ten skutečně míří do budoucnosti," uvedl Rychetský. "Zákon evidentně má nahradit právě nouzový stav," podotkl.

14:53

Profesionální sportovci a sportovní týmy v Itálii se mohou od pondělí 4. května vrátit k tréninku. Podle rozhodnutí italské vlády se mohou jednotlivci připravovat na veřejných i klubových sportovištích, musí u toho ale i nadále dodržovat bezpečné odstupy. Kontaktní týmový trénink zatím stále povolen není, na řadu by mohl přijít nejdříve od 18. května.

Zápas Serie A mezi Juventusem Turín a Interem Milán, jenž se odehrál bez diváků
Zápas Serie A mezi Juventusem Turín a Interem Milán, jenž se odehrál bez diváků | Foto: Reuters
14:43

Karlovy Vary pomohou podnikatelům slevami na poplatcích. Méně zaplatí za předzahrádky nebo za nájem v městských prostorách. V období 1. června do 31. prosince se snižuje poplatek za užívání veřejného prostranství pro stánky ze 100 Kč na 50 Kč za metr čtverečný a den v lázeňském a obchodně-správním centru města a z 80 na 40 Kč v ostatních částech města.

U předzahrádek se sníží poplatek z 10 korun v centru a 7 korun ve zbytku města na 1 korunu za metr čtverečný na den. Město v tomto období také promine část nájemného ve výši 50 procent podnikatelům na základě jejich písemné žádosti, a to za podmínek, že jejich podnikatelská činnost byla negativně ovlivněna protiepidemickými opatřeními a žadatel nebude při podání žádosti dlužit na nájemném.

14:32

V Singapuru se po snížení počtu nově nakažených koronavirem denní přírůstek opět zvýšil. Zatímco během pátku přibylo 447 potvrzených případů, tedy nejméně od poloviny dubna, dnes jich úřady za sobotu hlásily 657. Městský stát Singapur, kde žije přibližně 5,7 milionu lidí, je jednou z asijských zemí nejhůře postižených pandemií nemoci covid-19. Celkově se tam dosud potvrdilo 18.205 případů nákazy, v drtivé většině u zahraničních dělníků.

14:04 Havlíček DVTV

Částečné uhrazení nájemného vládou by se mělo vztahovat na všechny podnikatele, kteří byli postiženi vládními nařízeními kvůli koronaviru a museli nadále platit nájem. Týká se to tak i podnikatelů, kteří během pandemie provozovali například e-shop nebo prodávali zboží v provozovnách přes okénko.

V dnešním pořadu Otázky Václava Moravce České televize to uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Na jednání vlády plánuje v pondělí prosadit, aby stát postiženým podnikatelům uhradil polovinu nájemného za dobu od 12. března do konce června. Dalších 30 procent by měl uhradit pronajímatel a 20 procent nájemce.

13:18

V Íránu za posledních 24 hodin zemřelo dalších 47 lidí nakažených koronavirem, uvedl dnes zástupce tamního ministerstva zdravotnictví. Celková bilance mrtvých tak činí 6203.

Írán je jednou z nejhůře zasažených zemí na Blízkém východě, k dnešku eviduje celkem 97 424 případů infekce. Vláda od půlky dubna opatření proti šíření nákazy uvolňuje a prezident Hasan Rúhání dnes oznámil, že od pondělka se ve městech, kde se covid-19 nevyskytuje, otevřou mešity.

Koronavirus v Íránu
Koronavirus v Íránu | Foto: Reuters
13:08

Zdravotní pojišťovny už v březnu deklarovaly, že nemocnicím nechají původní výši záloh i v případě, že v době epidemie ošetřily méně pacientů, a nebudou vyžadovat jejich vracení.

Zdravotnictví mělo mít letos s dispozici asi 350 miliard korun, zhruba polovina jde do nemocnic. Ministerstvo odhadlo, že schodek veřejného zdravotního pojištění bude letos zhruba 40 miliard. Pojišťovny ho dorovnají z rezerv z minulých let.

13:07 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministerstvo zdravotnictví vyzvalo koncem dubna státní nemocnice, aby daly zdravotníkům mimořádné odměny. Za odběry vzorků až 1500 korun za hodinu, ostatním pečujícím o pacienty s nemocí covid-19 mezi 100 až 500 korun za hodinu podle rizikovosti práce.

Odbory to kritizovaly a uvedly, že by ministerstvo mělo přidat peníze na odměny zdravotníků i v regionech, tedy v nemocnicích zřizovaných kraji, městy nebo soukromníky.

Ministr dnes uvedl, že odměny by měly svým lékařům přiznat i jiní zřizovatelé než stát; měly by na to mít dost peněz z úhrad od pojišťoven.

13:07 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) předloží do dvou týdnů vládě návrh na změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která by měla umožnit výjimečně odměnit zdravotníky, kteří pečují o pacienty s nemocí covid-19. Vojtěch to dnes řekl v debatě televize Prima. Odměnit by tak podle něj mělo být možné nejen lékaře ve státních nemocnicích.

"Chystáme změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění. Ten chceme předložit na vládu do dvou týdnů tak, aby v týdnu od 25. května šel do Sněmovny ve stavu legislativní nouze," řekl Vojtěch. "Na základě toho vydáme kompenzační vyhlášku, která zohlední sníženou produkci nemocnic. Chceme, aby nikdo na tom nebyl bit, aby poskytovatelé, kteří se starali o covidové pacienty, měli určitou bonifikaci, protože s tím stávající úhradová vyhláška nepočítala," vysvětlil.

12:20 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zbrzdění by podle Adama Vojtěcha nastalo v případě, pokud by narostl počet pozitivně testovaných například na 400 za den, výrazně by vzrostl počet hospitalizovaných s nemocí covid-19 nad nynějších 300 pacientů a jeden nakažený v ČR by covidem-19 infikoval další dva lidi.

Nyní toto reprodukční číslo činí 0,7, což znamená, že epidemie je na ústupu. Kubek oponoval, že opětovné zpřísnění opatření by mělo nastat, pokud by jeden infikovaný nakazil dalšího.

12:19 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr Adam Vojtěch k tomu uvedl, že v kinech lze na rozdíl od škol zajistit dodržování opatření, například bezpečné vzdálenosti s ohledem na obsazení sedadel v kinosálech.

Pokud by se otevřely školy pro všechny žáky, možné by to podle ministra nebylo, riziko nákazy by bylo vyšší a děti by koronavirus "zanášely" do domácnosti ke svým rodičům a prarodičům.

"Nemůžeme pod plošnými restriktivními opatřeními žít měsíce nebo roky," řekl. Podle něj je třeba, aby lidé nadále dodržovali preventivní opatření, tedy nosili roušky a dodržovali hygienu rukou a sociální odstup. Pokud by se situace zhoršila, rozvolňování opatření by se muselo zbrzdit.

12:18

Jaké byly výtky prezidenta České lékařské komory Milana Kubka?

Kubek řekl, že vláda podmiňovala rozvolňování opatření spuštěním projektu chytré karantény od Velikonoc nebo vypracováním studie promořenosti. "Pak se na to zapomnělo. S exaktními daty se zachází tak, jak se to politicky hodí," řekl Kubek. Podle něj je nesmysl například to, že od 11. května budou moci "puberťáci" chodit do kina, ale ne do školy.

12:17 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vládní opatření proti koronaviru nejsou podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) uvolňována chaoticky a populisticky na základě lobbistických tlaků, jak se domnívá prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Ministr to uvedl v dnešním pořadu Partie televize Prima. Podle Vojtěcha je třeba vyvážit zdravotní hledisko a potřebu obnovit ekonomiku. S plánem rozvolňováním opatření souhlasili epidemiologové, prohlásil Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO)
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) | Foto: ČTK
11:59

Ve Španělsku klesá počet pacientů, kteří umírají na nemoc covid-19.

Ve Španělsku za poslední den zemřelo 164 lidí nakažených koronavirem, což je podle deníku El País nejméně od 18. března. Celkem zemřelo 25 264 lidí, vyplývá ze statistik tamního ministerstva zdravotnictví. Celkem se v zemi koronavirem nakazilo 217 466 lidí, od soboty tak přibylo 882 nově infikovaných.

Co do počtu nakažených je Španělsko po Spojených státech nejhůře zasaženou zemí na světě.

Španělští zdravotníci ve městě Leganes emotivně reagují na smrt svého kolegy.
Španělští zdravotníci ve městě Leganes emotivně reagují na smrt svého kolegy. | Foto: Reuters
10:46

Dva a půl milionu přehrání měla za dva dny píseň z roku 1982 "Co mi Pane dáš", kterou v aranžmá skladatele Adama Sztaby nahrálo 732 hudebníků a zpěváků - včetně v Polsku velmi populární Ewy Farné. Je to píseň o naději v hluboké krizi, napsaná v době výjimečného stavu v roce 1982 po vojenském puči v Polsku a nyní v pandemii dostala pro mnoho Poláků nový význam. Hudebníci nevěděli, že budou hrát s hvězdami, mnozí z nich jsou amatéři, hvězdy nevěděly, jak velký bude orchestr.

Nahrávka na You Tube, která je zpracovaná i jako videoklip, naprosto během tohoto víkendu válcuje polský internet.

10:00

"Potřeboval jsem litry a litry kyslíku."

Britský premiér Boris Johnson, u něhož testy koncem března prokázaly nákazu koronavirem a měl těžký průběh nemoci, nemohl uvěřit, že během několika dnů se jeho zdravotní stav mohl tak zhoršit. V rozhovoru s deníkem The Sun bez dalších podrobností řekl, že existoval plán pro případ, že zemře.

"Byl jsem naštvaný. Nemohl jsem pochopit, proč se můj stav nelepší," uvedl Johnson, který byl do nemocnice převezen poté, co ani po deseti dnech od pozitivního testu se mu nevedlo lépe. Další den musel být přesunut na jednotku intenzivní péče, kde strávil tři dny.

"Nebyl jsem na tom opravdu nejlépe a byl jsem si vědom, že existují krizové plány," řekl Johnson, který strávil týden v londýnské nemocnici svatého Tomáše. Byla podle něho připravená strategie, jak postupovat v případě, kdyby se věci vyvíjely podle scénáře typu "smrt Stalina".

Při životě ho držely "litry a litry kyslíku" a to, že se uzdravil, se stalo díky "skvělé péči".

Britský premiér Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson | Foto: Reuters
09:55

Rusko druhý den za sebou zaznamenalo rekordní nárůst množství nově nakažených koronavirem.

V sobotu krizový operační štáb informoval, že se denní přírůstek přiblížil k desetitisícové hranici, dnes oznámil dalších 10 633 infikovaných. Celkově je tak v zemi evidováno 124 054 pozitivních testů na koronavirus. Přibylo 58 úmrtí nakažených, což je však proti pátku jen o jednoho zemřelého více.

09:41

Nízký nárůst nakažených v Česku nejspíš souvisí s počtem provedených testů.

Laboratoře ale v sobotu udělaly jen 3862 testů na koronavirus, zatímco průměr za celý tento týden je 6515 testů denně. Celkem bylo od začátku epidemie provedeno 257 678 testů, které prokázaly přítomnost koronaviru u 7755 lidí. 

08:52

V Jihomoravském kraji přibyly po dvou dnech dva případy nemoci covid-19. K dnešnímu ránu je celkem 449 potvrzených případů. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně není žádná změna a zůstávají tam čtyři pacienti s koronavirem ve vážném stavu.

08:23

V Praze dnes ráno přistálo poslední letadlo se zdravotnickým materiálem, který v Číně nakoupilo a do Česka prostřednictvím leteckého mostu dopravilo ministerstvo vnitra.

ČTK to řekl mluvčí hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář. Od 20. března, kdy byly lety zahájeny, přepravilo pět desítek letadel kolem 2000 tun roušek, respirátorů a dalšího materiálu, uvedl Kramář v sobotu. Vnitro dosud za objednávky zaplatilo skoro čtyři miliardy korun.

Vítání čínských roušek na Letišti Václava Havla. Zleva ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Jan Hamáček, Andrej Babiš a čínský velvyslanec v ČR.
Vítání čínských roušek na Letišti Václava Havla. Zleva ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Jan Hamáček, Andrej Babiš a čínský velvyslanec v ČR. | Foto: Michal Kamaryt
08:21

Francie láká občany k jízdě na kole, bojí se dopravního kolapsu.

Francie chce motivovat své občany, aby místo do aut častěji usedali při cestách po městě na kolo. Stejně jako další země se obává dopravního kolapsu po uvolnění karanténních opatření. Kvůli nutnosti dodržovat rozestupy od ostatních lidí se totiž podle expertů sníží kapacita veřejné dopravy ve městech o několik desítek procent. Vláda proto navrhla program, v jehož rámci bude mít každý nárok na opravu svého bicyklu do výše 50 eur (1354 korun).

06:44

Ve Spojených státech za uplynulých 24 hodin zemřelo 1453 lidí nakažených koronavirem, což je o zhruba 400 méně, než předchozí den.

Obětí covidu-19 je nyní v USA již přes 66 000, počet registrovaných případů nákazy překročil 1,1 milionu, napsala agentura AFP. Spojené státy, které mají asi 328 milionů obyvatel, jsou v absolutních číslech koronavirem nejzasaženější zemí.

06:43

V ČR přibylo za sobotu 18 případů covidu-19, nejméně od 9. března. Celkem jich je 7755.

Sobotní bilanci ale pravděpodobně ovlivnil nižší počet testů.

Z nemoci covid-19 se dosud vyléčilo 3461 lidí. Naopak 245 pacientů s prokázaným koronavirem zemřelo. Po odečtení uzdravených a zemřelých od celkového počtu nakažených je v Česku aktuálně 4049 nemocných.

23:59

Podle informací The Sunday Telegraph by měl Johnson příští neděli představit vládní plán postupného rozvolňování opatření proti šíření koronaviru. Součástí plánu by mělo být znovuotevření základních škol prvního stupně od 1. června. Vláda chce údajně také požádat firmy, aby běžně testovaly na přítomnost viru své zaměstnance bez příznaků.

Britský premiér Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson | Foto: Reuters
22:26

Přetíženost nemocničních kapacit v mnoha francouzských departmentech polevuje. Podle mapy sledující počet aktivních případů a kapacity na JIP je vážná situace ve 32 departmentech, méně vážná v dalších 22 departmentech, zatímco ve 47 s nejmenším rozšířením viru je možné přistoupit k většímu rozvolňování opatření.

21:13

Ve Francii zemřelo za poslední den dalších 166 lidí s koronavirem. Počet úmrtí tak dosáhl 24 760, oznámilo dnes francouzské ministerstvo zdravotnictví. Dnešní bilance úmrtí znamená nový pokles a klesají také počty hospitalizovaných ve francouzských nemocnicích.

Zdravotníci ve Francii
Zdravotníci ve Francii | Foto: Reuters
20:45

Petříček by chtěl o prvním měsíci letních prázdnin umožnit Čechům cestovat do Bulharska, Maďarska či pobaltských zemí, od srpna pak do Chorvatska, Řecka, Slovinska nebo na Maltu.

Možnost vyjet do Bulharska, Maďarska či pobaltských států zdůvodnil ministr tím, že tyto země šíření nemoci covid-19 zatím zvládly podobně dobře jako Česko. "Věřím zkrátka, že od července bychom se mohli začít vracet k normálnímu fungování nejen schengenského prostoru," uvedl Petříček. "Pokud se situace bude vyvíjet dobře, může to jít i rychleji," dodal.

20:00

Hranice Česka se sousedními státy by se podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) měly plně otevřít od července. Nejdále je jednání se Slováky a Rakušany, nejsložitější bude asi jednání s Polskem, uvedl dnes ministr na svém blogu.

"Od července bych rád, aby se zcela otevřely hranice do čtyř sousedních zemí - Rakouska, Německa, Polska a Slovenska. Budu upřímný, když řeknu, že nejdále jsme v jednání s Rakušany a Slováky. Nejsložitější bude zřejmě jednání s Polskem," napsal Petříček.

Foto: DVTV
19:49

V Plzeňském kraji dosud hygienici zaznamenali 611 případů nákazy koronavirem. Zatímco v pátek do statistiky nepřipsali žádný nově zjištěný případ, dnes jich přibylo 20.

18:56

Plán vlády uhradit podnikatelům postiženým pandemií třetinu nájemného pomůže stabilizovat odvětví nákupních center a uklidnit nepříjemné diskuse mezi nájemci a pronajímateli. Na dotaz ČTK to řekl předseda českého výboru Asociace nákupních center Jan Kubíček.

"O našem návrhu s vládou už pět týdnů intenzivně jednáme. A pokud naše požadavky ministři vyslyší, bude to podle nás jeden z nejúčinnějších nástrojů, které vláda vůbec v průběhu pandemie představila," uvedl Kubíček.

18:34

Sousedé z Čech a Saska si v sobotu udělali společnou procházku na několika místech podél česko-německé hranice. Jedno z nich bylo poblíž Tisé na Ústecku. Účastníci vyzvali vlády Česka a Německa, aby zahájily kroky k otevření hranic pro běžné lidi. Nemožnost vídat se s přáteli, rodinami, sousedé vnímají negativně.

"Chybí nám osobní kontakt, ten žádná sociální síť nenahradí. Za myšlenkou stála také touha se přesvědčit o tom, že na druhé straně hranice je vše v pořádku, že tam nežije žádný vetřelec," řekl Jan Kvapil, který působí na katedře germanistiky ústecké filozofické fakulty.

18:17

V Itálii za poslední den přibylo 474 lidí, kteří zemřeli na komplikace související s nemocí covid-19. Je to výrazně více než v poslední době, například v pátek denní bilance úmrtí činila 269. Země za poslední den eviduje 1900 nových případů infekce, v pátek to bylo o 65 případů více.

Ošetřování pacientů s koronavirem v nemocnici v Miláně.
Ošetřování pacientů s koronavirem v nemocnici v Miláně. | Foto: Reuters
17:59

Po pěti dnech stagnace přibyl v Královéhradeckém kraji jeden nový případ nákazy koronavirem. Celkem jich v regionu od počátku epidemie bylo 179. O pět na 147 vzrostl počet vyléčených. Vyplývá to z údajů krajských hygieniků, údaje jsou k 17:00.

17:23

V Británii zemřelo za 24 hodin dalších 621 lidí s onemocněním covid-19. Dohromady už je v zemi evidováno 28 131 obětí koronaviru. Nárůst počtu obětí je nižší než předchozí den, kdy úřady hlásily dalších 739 mrtvých.

16:34

Mnoho Rakušanů dnes využilo toho, že se po sedmi týdnech mohly otevřít všechny obchody, včetně nákupních center a prodejen s plochou nad 400 metrů čtverečních.

Jak informují rakouská média, na některých místech se tvořily dlouhé fronty

Fronty v Rakousku
Fronty v Rakousku | Foto: Reuters
15:25

Stát se chystá podnikatelům, kteří jsou v nájmu a museli kvůli dopadům šíření koronaviru zavřít, uhradit minimálně třetinu nájemného za dobu od 12. března do konce června. Třetinu nájemného by měl uhradit pronajímatel, třetinu nájemník a třetinu stát, řekl serveru iDNES.cz premiér Andrej Babiš.

"Logika by měla být taková, že stát přispěje na nájemné, když se dohodne nájemce s pronajímatelem na slevě nájemného. Odstavili jsme část podnikatelů od provozu, měli tím pádem zavřeno, na ty by se to vztahovalo," řekl serveru ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Vláda by to podle něj měla projednat příští týden, nejpozději 11. května.

14:51

Počet lidí nakažených koronavirem v Nizozemsku překročil hranici 40 000, když se od pátku zvýšil o 445 na současných 40 236. Komplikacím spojeným s nemocí covid-19 podlehlo dalších 94 pacientů. Smrtelná bilance se přiblížila hranici pěti tisíc, přesně činí 4987.

14:38

Kutná Hora se po koronavirové pauze opět otevírá turistům. V provozu je zatím infocentrum na Palackého náměstí a o víkendech zrcadlové bludiště. Po 11. květnu se otevřou muzea a po 25. květnu Vlašský dvůr a známé církevní památky včetně chrámu svaté Barbory a sedlecké kostnice.

Podívejte se na fotoreportáž z loňska, kdy do Kutné Hory zavítaly stovky tisíc turistů. 

14:32

Snímek z Barcelony, kterou dnes zaplavili rekreační sportovci. Španělská vláda po sedmi týdnech povolila individuální venkovní sportování.

Obyvatelé Barcelony vyrazili sportovat ven poté, co individuální venkovní sportování španělská vláda po sedmi týdnech opět povolila.
Obyvatelé Barcelony vyrazili sportovat ven poté, co individuální venkovní sportování španělská vláda po sedmi týdnech opět povolila. | Foto: Reuters
14:25

Brno kvůli koronavirové krizi poskytne letos na sportovní akce dotaci 8,47 milionu korun. Brněnští radní mají zajistit, že smlouvy o poskytnutí podpory obě strany podepíšou až po potvrzení termínu akce. Vedení města o tom informovalo v tiskové zprávě.

"Důvodem je současná situace, kdy nejsou zcela jasná pravidla pro pořádání událostí s větším množstvím lidí, navíc počítajících s mezinárodní účastí, kterou zajistit v následných několika měsících bude také problematické," uvedl radní pro sport Jaroslav Suchý (KDU-ČSL).

14:20

Podívejte se na přehled nakažených koronavirem, počet obětí a vyléčených podle světadílů (řazeno podle počtu infikovaných ke 13:30 SELČ):

SVĚTADÍLNAKAŽENÝCHOBĚTÍVYLÉČENÝCH
Evropa1,508.719*140.598*528.339
Severní Amerika1,227.65771.926200.904
Asie537.97819.099277.985
Jižní Amerika190.749950863.915
Afrika41.677169714.099
Austrálie a Oceánie83701137134

*agentura AFP podle vlastních výpočtů

13:43

Společnostem, které mají většinu prodejen v obchodních centrech stále narůstají ztráty. Oceňují, že se možnost obnovení provozu posunula z 8. června na 11. května, i tak by se podle nich měl stát věnovat další podpoře. Bez úlev totiž nebudou schopny ani po otevření vydělat na své závazky. Vyplývá to z vyjádření majitele sítě obchodů s mobilními telefony CORADIA Jana Najmona a Petra Peřiny, majitele společnosti ESPACE Retail, která provozuje prodejny značkového sportovního vybavení a módy.

13:21

V Evropě je už přes půldruhého milionu potvrzených případů nákazy koronavirem, což je nejvíc ze všech světadílů. Přes 140 000 infikovaných přitom v evropských zemích dosud zemřelo. V sobotu to uvedla agentura AFP na základě vlastních výpočtů.

Podle americké Univezity Johnse Hopkinse se na celém světě koronavirus zatím potvrdil u více než 3,3 milionu osob a mrtvých je přes 238 000.

13:07

V Rusku za uplynulých 24 hodin přibylo 9623 lidí nakažených koronavirem, což je rekordní denní přírůstek. Celkově je tak v zemi evidováno 124 054 potvrzených případů nákazy, informoval na svém webu krizový operační štáb. Od pátku zemřelo dalších 57 pacientů nakažených koronavirem a ruské úřady dosud registrují 1222 takovýchto úmrtí.

Koronavirus, Moskva, Rusko
Koronavirus, Moskva, Rusko | Foto: Reuters
12:30

Podobně jako minulou neděli, kdy španělská vláda poprvé od poloviny března povolila vycházky s dětmi, se i v sobotu začaly plnit promenády davy lidí, tentokrát sportovců, například v Barceloně. Vláda totiž od soboty povolila individuální venkovní sportování.

Obyvatelé Barcelony vyrazili sportovat ven poté, co individuální venkovní sportování španělská vláda po sedmi týdnech opět povolila.
Obyvatelé Barcelony vyrazili sportovat ven poté, co individuální venkovní sportování španělská vláda po sedmi týdnech opět povolila. | Foto: Reuters
12:24

Plzeňské městské dopravní podniky (PMDP) ruší postupně některá mimořádná opatření, která kvůli pandemii koronaviru přijaly v MHD. Od pondělí 4. května se například obnoví zastávky na znamení. Do provozu se opět za dodržení přísných hygienických podmínek vrací také zákaznická centra a doplatkové prodejny přepravní kontroly, naplno budou znovu fungovat také revizoři. Informoval o tom primátorův náměstek pro dopravu Michal Vozobule (TOP 09).

12:06

Na několika místech Moravskoslezského kraje začalo v sobotu ráno  plošné testování na covid-19. Do garáží hasičů v Ostravě-Vítkovicích dorazili už po 8:00 první zájemci, kteří se ve čtvrtek registrovali v krajem vyvinuté aplikaci. Některé motivovala obava o seniory, jiní přišli kvůli práci. Celkem by zdravotníci během víkendu měli odebrat vzorky 120 přihlášených. Pokračovat budou i o dalších víkendech.

11:48

V důsledku pandemie koronaviru se po celém světě objevuje řada rekordů. Projděte si některé z nich.

11:36

Za chaotický považuje postup ministerstva školství k postupnému otvírání škol spolek Pedagogická komora. Školám podle ní stále chybí jednoznačné informace a závazné postupy, jimiž se budou muset řídit. Odpovědnost tak zůstává na ředitelích škol, kritizuje komora. Ministerstvo uvedlo, že příslušné metodiky školám rozesílá tuto sobotu. Část žáků devátých tříd by se do škol měla vrátit 11. května.

Ministerstvo školství se podle komory zbavuje odpovědnosti zajistit vzdělávacím zařízením adekvátní podmínky pro jejich fungování tím, že školám vydává pouze doporučení. Základní pravidla přitom musí být podle prezidenta komory Radka Sárköziho ukotvena v zákonech a vyhláškách.

11:16

Požadavky na vyšší hygienu kvůli šíření nemoci covid-19 podporují prodej v současnosti neoblíbených plastů jako polystyrenu, protože spotřebitelé místo ekologie dávají přednost tomu, aby neonemocněli. Pro odvětví umělých hmot, které bojovalo s poklesem poptávky, je oživení vítanou úlevou.

Německá společnost Ineos Styrolution a americká firma Trinseo zažívají dvouciferný procentní růst poptávky z potravinářského průmyslu a zdravotnictví, informovala agentura Bloomberg.

10:42

V Itálii vzrostla v době pandemie podpora premiérovi Giuseppemu Contemu, zatímco radikálně pravicový opoziční politik Matteo Salvini podle průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos z minulého týdne výrazně ztratil. Podpora mu za poslední měsíc klesla z 31 na 25 procent.

Matteo Salvini
Matteo Salvini | Foto: Reuters
10:25

Krize spojená s koronavirem letos neskončí a bude s přestávkami trvat až do příštího jara. Myslí si to třetina z tisíce lidí oslovených v průzkumu online životního pojištění Mutumutu a společnosti EMA data. Před necelým měsícem byla očekávání lidí odlišná, když tento černý scénář uváděla dvě procenta lidí.

09:56

Plošné testování na koronavirus, které připravuje Jihočeský kraj, začne na Strakonicku a Písecku 5. a 7. května. Výsledky naznačí promořenost koronavirem v regionu. Kraj chce otestovat 2000 lidí. Ve videobriefingu to řekla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

"Budeme testovat dvě skupiny lidí. V jedné půjde o profesní skupinu, v níž budou zástupci exponovaných povolání jako řidiči, policisté, hasiči nebo prodavačky. A druhá skupina bude statistický vzorek průměrné populace a bude to odstupňováno podle věku," řekla Stráská.

Zdravotnice v pavilonu na výstavišti Zahrady Čech v Litoměřicích testuje vzorek na zjištění úrovně kolektivní imunity vůči onemocnění covid-19.
Zdravotnice v pavilonu na výstavišti Zahrady Čech v Litoměřicích testuje vzorek na zjištění úrovně kolektivní imunity vůči onemocnění covid-19. | Foto: ČTK
09:46

Irsko prodloužilo celostátní karanténu o další dva týdny do 18. května. V pátek to oznámil premiér Leo Varadkar. Ten zároveň představil harmonogram, podle nějž bude země postupně uvolňovat restrikce přijaté kvůli boji proti nákaze koronavirem. Podle něj se například restaurace otevřou na konci června a hospody až v srpnu, informovala agentura Reuters.

09:27

Zdravotníci v Česku provedli v pátek 4192 testů na nový koronavirus, výrazně méně než v předchozích dnech. Příčinou byl pravděpodobně státní svátek. Nemoc v pátek testy prokázaly v 55 případech, tedy u 1,31 procenta vzorků. Od začátku epidemie byl koronavirus potvrzen v 7740 případech.

Počet provedených testů byl v pátek nejnižší od začátku týdne. Oproti úterku s 8745 testy byl ani ne poloviční. Také v žádných jiných dnech tohoto týdne počet testů neklesl pod 7000.

09:07

Španělsko od soboty opět o něco zmírnilo omezení zavedená v polovině března. Po 48 dnech mohou jít lidé ven i sportovat a senioři mohou poprvé na procházku.

V obcích větších než 5000 obyvatel ale musí všichni při vycházkách a sportování respektovat rozvrh hodin stanovený vládou podle věkových kategorií. Všichni musí také dodržovat bezpečnou vzdálenost, roušky se doporučují, ale nejsou povinné. Ven nesmí lidé s podezřením na nákazu koronavirem či nemocní s covid-19.

08:50

Ruská letecká společnost Ural Airlines nabízí lidem, kterým se stýská po cestování, dodávku jídel, jež se běžně podávají na jejích spojích. Informovala o tom agentura Reuters. Této služby mohou využít obyvatelé Moskvy, Petrohradu a Jekatěrinburgu.

Podává se kuře, hovězí a ryba na tradičních dělených umělohmotných táccích. K pití si lze objednat pomerančový, jablečný nebo rajčatový džus. Jídlo pro "ekonomickou třídu" stojí 550 rublů (asi 180 korun), ti, kdo si chtějí objednat menu jako z business třídy, zaplatí 1250 rublů.

Foto: ČTK
08:26

V USA zemřelo za uplynulých 24 hodin 1883 lidí nakažených koronavirem, což je skoro o 200 méně, než předchozí den. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse platných k pátečním 20:30 místního času (sobota 2:30 SELČ). Obětí covid-19 je už přes 64 700, což je nejvíce na světě a dvakrát více než v druhé nejpostiženější Itálii. Denní bilance obětí v USA v posledních dnech mírně klesala a nyní je nejnižší od pondělka. 

08:00

V Německu za poslední den zemřelo 94 pacientů s koronavirem, což je výrazný pokles oproti páteční bilanci, kdy bylo úmrtí 193. Pomalejším tempem rostl i počet nově potvrzených případů, kterých přibylo 945, což je nejméně za poslední týdny. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI).

07:51

V Bulharsku už není povinné nošení roušek ve venkovních veřejných prostorech. Oznámil to v pátek ministr zdravotnictví Kiril Ananiev. Obyvatelé museli venku nosit roušky od 12. dubna. Nyní bude povinnost mít zakrytá ústa a nos platit jen v uzavřených místech, jako jsou dopravní prostředky, obchody nebo kostely, uvedla agentura DPA.

Sedmimilionové Bulharsko patří k těm evropským zemím, které nákaza koronavirem postihla relativně málo. Zatím registruje 1555 infikovaných, 68 lidí zemřelo.

07:31

"Jsem vděčná, že si mohu vydělat na nájem a jídlo," říká herečka a zpěvačka Barbora Mottlová, která po zavření divadel kvůli koronaviru šla pracovat do supermarketu jako pokladní. 

Herečka pracuje za kasou: Nechtěla jsem sedět na zadku, ale vydělat na nájem a jídlo, říká Mottlová

17:07
Je to náročná práce, snažím se z toho ale vydolovat, co se dá, jsem vděčná, že si mohu vydělat na nájem a jídlo, říká herečka a zpěvačka Mottlová. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
07:23

V Česku v pátek přibylo 55 nových případů nákazy koronavirem. Jejich celkový počet tak stoupl na 7737. Z nemoci covid-19 se dosud vyléčilo už 3372 lidí, naopak 240 nakažených zemřelo. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Ve srovnání s pátečním večerem stoupl počet vyléčených z nemoci covid-19 o 13 lidí. Údaj o počtu úmrtí se nezměnil.

07:14

V Rakousku se otevírají už všechny obchody a obchodní centra, zákazníky budou moci přivítat například také kadeřnictví. Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober varoval, že květen bude v krizi související s koronavirem rozhodující.

V zemi už v pátek po přibližně měsíci a půl přestalo platit omezení vycházení a volného pohybu. Lidé se ale na veřejnosti smějí sejít nejvýše po deseti a musí mezi sebou udržovat alespoň metrové odstupy.

Muž s ochrannou maskou se prochází Vídní.
Muž s ochrannou maskou se prochází Vídní. | Foto: Reuters
22:48

Úřady ve Spojených státech povolily nouzové a omezené používání léku Remdesivir, po němž se někteří pacienti s covid-19 rychleji uzdravili. O rozhodnutí Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) informoval prezident Donald Trump. Remdesivir vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře a agentura AP připomíná, že jde o první lék, jenž zřejmě pomáhá lidem nakaženým koronavirem.

Pro léčbu koronaviru zatím nejsou v USA schváleny žádné léky a Remdesivir podle AP stále potřebuje formální schválení.

21:30

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a společnost SpaceX pokračují v přípravě letu kosmické lodi s posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) podle plánu a bez ohledu na epidemii koronaviru. V sobotu to řekl při konferenci na dálku šéf NASA Jim Bridenstine.

Start lodi je naplánovaný na 27. květen a půjde o první vzlet astronautů z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě za minulých devět let. Oba astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley však půjdou na týden a půl před startem do karantény.

20:50

Když Světová zdravotnická organizace (WHO) letos 30. ledna kvůli šíření nového typu koronaviru vyhlásila globální stav zdravotní nouze, dala světu dost času, aby reagoval. V sobotu to na virtuálním brífinku řekl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Připomněl, že tehdy bylo mimo Čínu hlášeno jen 82 případů nákazy a žádné úmrtí.

Řekl také, že dny před vyhlášením globálního stavu zdravotní nouze využil k návštěvě Číny, kde se nákaza koncem loňského roku objevila, aby se o novém viru dozvěděl více. Na otázku ohledně vztahů WHO se Spojenými státy Ghebreyesus odpověděl, že "jsme ve stálém kontaktu a spolupracujeme".

Americký prezident Donald Trump WHO za její přístup k nynější pandemii vyvolané koronavirem kritizuje a nařídil zastavit vyplácení příspěvků této organizaci. Spojené státy přitom byly jejím největším plátcem.

Šéf WHO Tedros Ghebreyesus
Šéf WHO Tedros Ghebreyesus | Foto: Reuters
19:23

Na oblečení, které si lidé vyzkoušejí v obchodě, se nebude vztahovat karanténa. V pátek to potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Nyní reklamované nebo vrácené zboží musí prodejci dát na tři dny stranou, od 11. května bude stačit 24 hodin. Do stejného data není možné v prodejnách s oděvy oblečení kvůli zamezení šíření koronaviru zkoušet, zákaz se nevztahuje na obuv. Od 11. května si lze oblečení při koupi vzít  zkušebně na sebe. 

19:23

Jak daleko je s uvolňováním Rakousko, co budou smět poprvé po několika týdnech lidé ve Španělsku a jaká kritéria si zvolila vláda Borise Johnsona v Británii?

19:06

Za minulý den se v Itálii opět snížil počet lidí, kteří zemřeli s nemocí covid-19. Bylo jich 269, ve čtvrtek 285. Od února Itálie zaznamenala země 28 236 úmrtí, v sobotu o tom informoval úřad civilní ochrany. V zemi se nákaza koronavirem potvrdila celkem u 207 428 lidí.

Infikovaných ale za posledních 24 hodin přibylo o 1965, což je víc než ve hlásila Itálie ve čtvrtek. Ten se nakazilo 1872 lidí. Itálie je co do počtu nakažených světově na třetím místě za USA a Španělskem, v počtu úmrtí je však na místě druhém. Na druhou stranu se v Itálii uzdravilo 78 249 lidí uzdravilo.

18:46

V americkém státě New York za poslední den s nemocí covid-19 zemřelo 289 lidí, což je méně než o den dřív, kdy stát registroval 306 nových úmrtí. V sobotu to oznámil guvernér Andrew Cuomo. Guvernér také upozornil, že školy zůstanou zavřené do konce školního roku. Uzávěra se týká 4,2 milionu žáků a studentů. 

Podle aktuální bilance se počet hospitalizovaných snížil na úroveň před měsícem. Nejvíc lidí bylo v nemocnicích v polovině dubna. Newyorský starosta Bill de Blasio sobotu řekl, že podle jeho názoru bude květen bude pro vývoj epidemie rozhodující. Spojené státy mají 1,1 milionu nakažených, s covidem-19 tam zemřelo přes 64 400 lidí. Na stát New York připadá na 304 tisíc nakažených a nejméně 23 600 mrtvých.

18:28

Ve Velké Británii počet lidí zemřelých s nemocí covid-19 stoupl za poslední den o 739 na 27 510, v sobotu to oznámil ministr zdravotnictví Matthew Hancock.

18:10

Počet potvrzených případů nemoci covid-19 v Česku za sobotu stoupl o 44 na  7726, vyplývá to z aktuálně zveřejněných údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Počet lidí vyléčených z covidu-19 vzrostl od středečního večera o 78 na 3 359, pacientů zemřelých s covidem stouplo o pět na 240.

Největší počet potvrzených případů nákazy i největší výskyt covidu-19 má Praha. V hlavním městě bylo dosud zaznamenáno 1 732 nakažených a na 100 tisíc obyvatel Prahy připadá přes 127 potvrzených případů nemoci. Praha má také největší počet zemřelých lidí s covidem-19 a to 83.

17:53

Indie v sobotu o další dva týdny prodloužila přísné omezení svobody pohybu, které zavedla kvůli šíření koronaviru. Restriktivní opatření v druhé nejlidnatější zemi světa platí od 24. března, původně mělo mělo ke 4. květnu. 

Agentura DPA uvádí, že nově se v Indii budou rozlišovat takzvané červené zóny, kde je nejvíce případů nákazy. Tam budou lidé moci z domova odejít jenom na nákup léků a potravin nebo kvůli lékařskému ošetření. V oranžové a zelené zóně budou opatření mírnější.

V Indii, kde žije více než 1,3 miliardy lidí, doposud zaznamenali asi 34 200 případů nákazy koronavirem, 1152 lidí s nemocí covid-19 zemřelo. Vyplývá to z údajů zveřejněných na internetových stránkách indické vlády.

17:35

Maďarská nízkonákladová letecká společnost Wizz Air se stává jednou z prvních evropských leteckých společností, která se v době koronavirové pandemie pokouší o návrat ke komerčnímu létání. Letadlo společnosti v sobotu odletělo ze Sofie na londýnské letiště Luton. Vypravený je i zpáteční let, uvedla agentura Reuters.

Tabule s odlety a přílety letadel na londýnském letišti Luton v sobotu ukazovala, že jsou naplánovány tři lety a odlety aerolinek Wizz Air do Sofie, Lisabonu a Budapešti. Společnost uvedla, že je důležité, aby byla infrastruktura v provozu a po celé Evropě jsou lidé, kteří potřebují cestovat za prací.

Wizz Air, který se soustředí na střední a východní Evropu, uvedl, že všichni cestující musí mít při letu roušku a posádka bude mít masku a rukavice.

Letadlo, létání, ilustrační foto
Letadlo, létání, ilustrační foto | Foto: Shutterstock
17:16

Kosmetičky zaskočila povinnost dvojité ochrany obličeje, tedy roušky a štítu. Opatření vyhlášené vládou jim připadá zbytečné. Navíc není jasné, jak se štítem budou schopny některé úkony dělat. Práci jim bude komplikovat také povinné nošení rukavic. Kvůli zvýšeným nákladům nejspíš nebudou vykonávat některé drobné služby, ale soustředí se na delší a rozsáhlejší procedury. Uvažují také o zdražení. 

"Je nám líto, že s námi opatření nikdo nekonzultoval. Rády bychom předaly zkušenosti z praxe," řekla v sobotu ČTK za Unii kosmetiček Anna Menzelová ml. "Kosmetičky kvůli zvýšeným nákladům budou nuceny vynechávat drobnější služby jako vytrhání obočí, kde je cena kolem 100 korun. Soustředí se na velké kúry, minimálně třeba hodinová ošetření, za cenu kolem 1000 korun," dodal Menzelová.

16:48

V Rakousku přestalo v sobotu po přibližně měsíci a půl platit omezení vycházení a volného pohybu. Lidé se ale na veřejnosti smějí sejít nejvýše po deseti a musí mezi sebou udržovat alespoň metrové odstupy. V sobotu se otevřou už všechny obchody a obchodní centra, zákazníky budou moci přivítat například také kadeřnictví.

Rakouský ministr zdravotnictví Rudolf Anschober nicméně varoval, že květen bude v krizi související s koronavirem rozhodující. "Nikdo v Evropě nemá (s rozvolňováním restriktivních opatření) zkušenosti a jednotlivé asijské země s tím měly velké potíže," připomněl Anschober. "Pokud by se nám to povedlo bez velkého nárůstu počtu nemocných, znamenalo by to rozhodující krok k běžnému životu," dodal ministr.

16:21

Řada pražských divadel se 11. května neotevře, rozvolnění koronavirových omezení zveřejněných ministerstvem zdravotnictví 30. dubna jím údajně nepomůže. Do muzeí, galerií a výstavních síní bude smět od 11. května jen 100 lidí současně a maximálně jeden na každých deset metrů čtverečních. V divadlech bude možné obsadit jen každou druhou řadu. 

"Hrát pro takto malý počet diváků by jen prohlubovalo ekonomické ztráty. Těšíme se na návrat k normálnímu životu," sdělil ČTK mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Dodal, že první česká scéna od 4. května otvírá pokladny a spouští předprodej na příští divadelní sezonu. 

Ze stejného důvodu 11. května nezačnou hrát Divadlo Na Fidlovačce, Divadlo Na Vinohradech, Divadlo Kalich ani malé scény jako Viola. "Za takových podmínek by pro nás bylo každé představení silně ztrátové, což si jako nedotované divadlo nemůžeme dovolit," řekl šéf Divadla Kalich Michal Kocourek.

16:03

Na hraničním přechodu do Německa ve Folmavě na Domažlicku protestuje v sobotu podle policejních odhadů asi stovka pendlerů, kteří dojíždějí za prací za hranice. Nelíbí se jim, že pokud chtějí denně přejíždět hranice mezi domovem a zaměstnáním, musí si povinně platit testy na koronavirus metodou PCR. Na akci dohlíží policie.

"Scházíme se tady na základě petiční akce na zrušení povinnosti prokazovat se negativním testem. Považujeme tohle nařízení vlády za diskriminační a šikanózní proti pendlerům," řekl ČTK hlavní organizátor akce Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic.

Na Folmavě podepisují protestující proti povinnému testování i petici, kterou chtějí na začátku příštího týdne odeslat na Úřad vlády. Vláda pendlerům povolila cestovat za prací uplynulé pondělí. Původně nařídila povinné testování jednou za dva týdny, ve čtvrtek čas mezi dvěma povinnými testy zvýšila na jeden měsíc. Pendlerům se nelíbí, že lidé z Rokycanska, kteří dojíždějí do silněji zasažené Prahy, se testovat nemusí.

15:50

Rusko nahlásilo dosud nejvyšší počet infikovaných nemocí covid-19 způsobenou novým typem koronaviru, za čtvrtek přibylo 7 933 případů. Onemocněl i premiér Michail Mišustin.

Celkem se v Rusku potvrdilo už 114 431 nemocných. Počet nových úmrtí s covidem-19 vzrostl podle krizového štábu ruské vlády za posledních 24 hodin o 96 na celkových 1169, o den dříve zemřelo 101 lidí s potvrzenou nákazou.

15:40

Předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý uvedl, že se školy vynasnaží bránit shlukování žáků po jejich příchodu na vyučování, ale zaručit to nelze. Reagoval tím na páteční prohlášení ministra školství Roberta Plagy (za ANO). Ministr kromě rozptýlení nařídil žákům a studentům, aby měli roušky při pohybu po škole a společných úkolech. Během hodin ji mít na sobě nemusí, pokud budou mezi nimi dostatečné rozestupy.

"V praxi to asi bude vypadat všelijak. Ohledně roušek mi ten pokyn přijde realistický. Podmínky jídelen jsou tak rozdílné, že jinak než dle vlastních možnosti to ani nejde," řekl Černý ČTK. Školy by podle něj potřebovaly upřesnit, zda docházku deváťáků ministerstvo chápe jako občasnou přípravu na zkoušky nebo jako denní výuku. Plaga umožní od 11. května docházet do školy deváťákům, kteří se budou chystat na k přijímacím zkouškám na střední školy. 

15:02

Ošetřovné pro živnostníky kvůli uzavřeným školám či zařízením sociálních služeb by se mohlo zvýšit ze 424 na 500 korun na den. Vyšší částka by se vyplácela za duben, návrh se chystá v pondělí projednávat vláda. O ošetřovné za březen požádalo 65 tisíc samostatně výdělečně činných osob (OSVČ), peníze zatím získalo 25 tisíc z nich.

Ošetřovné kvůli zavřeným školám se vyplácí na děti do 13 let. Získat ho mohou i rodiče starších školáků s postižením. Je také pro lidi, kteří se po zastavení provozu sociálních služeb starají o starší či handicapované členy domácnosti. Školy se zavřely 11. března, sociální služby o několik dní později.

15:01

Povinnost nasazené roušky a štítu bude kadeřníkům komplikovat práci. Shodují se v tom, že se v této kombinaci bude velmi špatně dýchat.

13:57

Světová zdravotnická organizace (WHO) se chce podílet na čínském objasňování původu koronaviru SARS-CoV-2. Předpokládá se, že koronavirus se v Číně přenesl z netopýrů na člověka. Americký prezident Donald Trump ale ve čtvrtek prohlásil, že má informace ukazující na to, že virus vzešel z čínské laboratoře.

"WHO usiluje ve spolupráci s mezinárodními partnery a na pozvání čínské vlády o účast na objasňování zvířecího původu (viru)," řekl mluvčí Tarik Jašarević.

Čína kvůli koronaviru čelí mezinárodnímu tlaku. Vedle pochybností o původu je Peking kritizován za nedostatečnou transparentnost informací, které o viru světu poskytuje.

13:30

Ministerstvo zdravotnictví vypsalo výběrové řízení na funkci hlavního hygienika. Předchozí hlavní hygieničku Evu Gottvaldovou vláda odvolala v polovině března, krátce po začátku šíření koronaviru v Česku. Premiér Andrej Babiš (ANO) odvolání Gottvaldové tehdy zdůvodnil tím, že nezvládala svou práci. Funkce hlavního hygienika je spojena s pozicí náměstka ministra zdravotnictví pro řízení sekce ochrany a podpory veřejného zdraví. Funkcí hlavního hygienika je nyní pověřena ředitelka středočeské hygienické stanice Jarmila Rážová.

Zájemci o místo mohou podle podmínek tendru na webu ministerstva podávat žádosti do 1. června. Ministerstvo předpokládá, že nový hlavní hygienik nastoupí na své místo 1. července.

12:47

Podle Asociace hotelů a restaurací je uvolňování služeb je chaotické a rozpačité, podpora státu pro podnikatele v ubytovacích a stravovacích službách nedostatečná. Ubytovací zařízení jsou diskriminována, měla by se otevřít už od 11. května, i za předpokladu limitované kapacity. 

Nelogické je podle asociace to, že od 11. května se budou moci konat akce do 100 účastníků, včetně kin, divadel, cirkusů a svateb, s otevřením ubytovacích zařízení včetně jejich restaurací a kaváren vláda ale počítá až od 25. května. Asociace proto požaduje, aby ubytovací služby mohly zahájit provoz od 11. května. V první fázi může být limitovaný počet obsazených pokojů, od 25. května by pak mohly fungovat už neomezeně, uvedla.

12:26

Zástupkyně ombudsmana Monika Šimůnková žádá ministry zdravotnictví a práce a sociálních věcí, aby rychleji uvolnili opatření, která se dotýkají ohrožených rodin, lidí s postižením i jejich pečujících. Některá z přijatých vládních opatření, která mají řešit epidemii koronaviru, podle Šimůnkové nepřiměřeně dopadají na zranitelné skupiny obyvatel.

Šimůnková se obrátila na ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (ANO) a ministryni práce Janu Maláčovou (ČSSD). Žádá o rychlejší rozvolňování terénních a ambulantních služeb. "Pozastavení sociálně aktivizačních služeb se například přímo dotýká životů dětí vyrůstajících v ohrožených rodinách. Děti ohrožené domácím násilím či zneužíváním jsou v tuto chvíli bez potřebné pomoci a podpory," uvedla Šimůnková.

Bez podpory jsou podle ní také lidé pečující o své blízké, kterým chybí denní a týdenní stacionáře. "Jsou dlouhodobě přetíženi, což má dopad na jejich zdraví a zvládání běžných životních situací," uvedla Šimůnková. Po Maláčové také požaduje, aby řešila finanční situaci lidí, kteří stacionáře využívají. "Jde totiž o to, že za tyto služby musí i nyní určitou část platit, přestože je nevyužívají. Kromě toho však musí platit jiné služby, které jim v domácím prostředí mohou být poskytnuty. Platí tedy dvakrát," řekla.

11:50

V Česku ode dneška funguje systém takzvané chytré karantény. V čem přesně spočívá?

11:14

Ryanair plánuje propustit 15 procent zaměstnanců, tedy asi 3000 lidí. Irská nízkonákladová aerolinka to uvedla ve svém dnešním sdělení a dodala, že jedná s Boeingem o pozastavení dodávek objednaných letadel, protože neočekává, že se letecký provoz v Evropě plně obnoví dříve než v roce 2022. Krize je důsledkem pandemie nemoci covid-19.

Rušení pracovních pozic se dotkne především pilotů a kabinového personálu. Na zbylé zaměstnance čeká neplacená dovolená, snižování mezd až o 20 procent a v plánu je i uzavírání poboček po Evropě, sdělil největší evropský nízkonákladový dopravce. Šéf společnosti Michael O'Leary souhlasil, že se vzdá poloviny svého ročního příjmu.

RyanAir
RyanAir | Foto: RyanAir
10:24

Rusko dnes oznámilo 7933 nových případů nákazy koronavirem, je to dosud nejvíce potvrzených případů za den od prvního zaznamenaného případu v této zemi s přibližně 146 miliony obyvatel. Celkem se v Rusku potvrdilo už 114 431 nakažených koronavirem. Zhruba polovina z celkového počtu infikovaných v zemi se potvrdila v Moskvě, informovala dnes agentura TASS.

10:16

Epidemiolog Rastislav Maďar oznámil, že se zatím počítá s tím, že by už v červenci mohly být povolené dětské tábory. Upozornil však, že se stále může zhoršil situaci a pravidla by se pak ještě měnila. 

10:14 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Od 11. května bude možné si v obchodech zkoušet oblečení. Předpokladem je předchozí dezinfekce rukou. Po vrácení oblečení musí být oděvy po 24 hodin v karanténě," řekl ministr Vojtěch. 

10:04

Podle dispozic každé školy se budou lišit i další opatření po návratu žáků, řekl ministr Plaga. Školy podle něj musí zabránit "zašpuntování" dětí před svou budovou před vyučováním. "Jde to zabezpečit různými způsoby, některé školy mají například víc vchodů," uvedl ministr. "Jde o to, aby různými nástroji se zabezpečilo, aby se neshlukla celá kohorta žáků před vyučováním," dodal.

Žáci si budou muset očistit ruce po přezutí, při dalším pohybu po budově pak dodržovat dostatečné rozestupy. "V rámci třídy v takovém případě nebudou muset být roušky na ústech studentů, žáků a učitelů. V případě společných prací a při pohybu po škole budou muset být nasazeny," uvedl Plaga.

10:03

Ministr Plaga zdůraznil, že návrat deváťáků do škol bude dobrovolný a žáci se budou moci scházet na konzultacích do 15 lidí. "Nikdo nenutí žáky, aby se do 30. června vraceli k povinné školní docházce," řekl Plaga.

09:54 Roman Prymula.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula zdůraznil, že i v době rozvolňování je stále nutné nosit roušky. "Virus nespí, virus tady stále je a uvolnění pravidel si můžeme dovolit jen za dodržování pravidel," řekl Prymula. 

09:46 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Od 11. května by se měla otevřít také muzea a galerie. V jeden okamžik je však bude smět navštívit jen 100 lidí.  "A nejvíc jeden na deset metrů čtverečních prostorů určených pro návštěvníky. Každá galerie ví, jakou má výstavní plochu a je schopna si napočítat, kolik lidí může do daného prostoru pustit," řekl Vojtěch. Návštěvníci budou muset dodržovat dvoumetrové rozestupy a při příchodu si vydezinfikovat ruce.

09:42

"Současná opatření ve sportu se rozšíří na sportovní akce do 100 osob. Otevřou se i vnitřní sportoviště," řekl předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička. Stále však zůstanou zavřené šatny, otevřené budou jen toalety. 

09:41

"Neznamená to, že bychom byli rádi, aby rizikové lidi, jako jsou senioři, chodili na bohoslužby a do obchodních center, protože by ohrožovali sami sebe," zdůraznil Maďar. 

09:40

"Musíme si uvědomit, že jsme na začátku května. Ještě stále nemáme vyhodnocenou vlnu uvolňování, co jsme spustili v pondělí. Pokud by se ukázalo, že zhorší epidemiologickou situaci, tak musí rozvolnění opatření, které je plánované na 11. května, být odloženo," vysvětlil epidemiolog Rastislav Maďar. 

 

09:34

Provoz v mateřských školách by podle ministra školství Roberta Plagy měl být "normální při zvýšených hygienických opatření". Roušku děti nosit nemusí, většinu času by ale měly trávit venku v areálu školy. 

09:26 Havlíček DVTV

"Provozovatel musí zabránit tomu, aby nedošlo ke shromažďování osob například před toaletami. Ty budou moci být v provozu uvnitř zařízení. Restaurace musí zajistit dezinfekci zákazníkům, kteří ji u vstupu využijí," řekl Havlíček. 

09:21 Havlíček DVTV

Ministr průmyslu Karel Havlíček vysvětlil, jaký režim bude fungovat na zahrádkách restaurací. "V rámci jednoho stolu mohou zákazníci sedět bez omezení. Vzdálenosti mezi hosty u různých stolů ale musí být vzdálenost jeden a půl metru," řekl Havlíček. V době konzumace jídla a nápojů si smí zákazníci sundat roušku. 

09:17 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kina budou smět od 11. května otevřít pro 100 lidí v sále. Nebudou však smět prodávat jakékoliv občerstvení. "Žádný popcorn, žádné pití. V takovém případě je samozřejmě nutné sundat roušku a to je velké riziko," vysvětlil Vojtěch. Smět se bude moct sedět jen v každé druhé řadě, vedle sebe budou smět sedět dva lidé vedle sebe. "Vedle nich musí být alespoň jedno sedadlo volné," řekl ministr.

09:15 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr doporučuje kadeřnictvím a kosmetickým salónům zavést objednávkové systémy, aby se v provozovnách zbytečně neshromažďovali lidé. 

09:13 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kadeřníci a holiči budou muset mít podle ministra Vojtěcha jak roušku, tak ochranný štít. "V případě manikúry a pedikúry musí pracovníci mít i ochranné rukavice," řekl ministr. Zároveň bude nutné, aby mezi zákazníky byly minimálně dvoumetrové rozestupy. 

09:08

Jak bude vypadat rozvolňování vládních opatření? Sledujte živě tiskovou konferenci.

Ministři: Na zahrádce se bude popíjet bez roušek, v kině bude každá druhá řada volná

Sledujte brífink ministerstva zdravotnictví k představení podmínek a hygienických pravidel pro jednotlivé provozy, které se otevřou 11. května. | Video: DVTV
08:52

Bývalá předseda a současný řadový soudce Nejvyššího správního soudu Josef Baxa kritizuje chystanou změnu zákona, která by v době pandemie posílila pravomoci ministra zdravotnictví. 

08:50

V Pekingu se dnes po několika měsících znovuotevřely parky či muzea a také hlavní místní turistická atrakce, takzvané Zakázané město, které ale smí navštívit maximálně 5000 lidí denně. Také do parků v čínské metropoli smí zatím jen méně lidí, kteří musí nadále dodržovat bezpečnou vzdálenost, nosit roušky a prokázat se kódem v mobilní aplikaci, že nejsou nemocní a nepřišli do kontaktu s nakaženým koronavirem.

07:12

Ruská ekonomika by v letošním roce v důsledku koronavirové krize mohla klesnout o 3,4 procenta. Vyplývá to z průzkumu agentury Reuters mezi analytiky. K růstu by se ruské hospodářství podle průzkumu mělo vrátit ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Ještě před měsícem analytici předpokládali, že ruská ekonomika v letošním roce klesne pouze o 0,3 procenta. Před dvěma měsíci očekávali, že hrubý domácí produkt Ruska se letos zvýší o 1,9 procenta.

06:52

Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v Česku ve čtvrtek třetí den v řadě zrychloval. Za čtvrtek přibylo 103 nových potvrzených případů na celkových 7682. Více než dvě pětiny lidí, u kterých dosud testy prokázaly nákazu koronavirem, se už vyléčily. 

Nárůst počtu potvrzených případů covidu-19 způsobovaného koronavirem vytrvale zpomaloval od 20. do 27. dubna, kdy se propadl na 41 případů za den. Jednalo se o nejnižší denní přírůstek pozitivně testovaných od 13. března. Od úterka ale začal denní nárůst případů opět zrychlovat a postupně se zvyšoval i podíl nově zaznamenaných nakažených na množství provedených testů. Za čtvrtek zatím údaj o počtu testů ministerstvo nezveřejnilo.

V posledních dnech se také přerušil postupný pokles aktuálního počtu nemocných, tedy počtu evidovaných lidí s covidem-19 po odečtení vyléčených a zemřelých. Aktuální počet nemocných začal klesat 11. dubna, a od té doby se až do 28. dubna propadl z téměř 4900 na zhruba 4000. V posledních dvou dnech ale znovu rostl, takže ve čtvrtek dosáhl 4132.

06:49

V Rakousku dneškem končí celostátní karanténa a lidé se po šesti týdnech budou moci opět volně pohybovat venku. K normálnímu provozu se smějí vrátit i všechny obchody, ale vzhledem k tomu, že v zemi je dnes státní svátek, se zákazníkům reálně otevřou až v sobotu

06:47

Ve Spojených státech zemřelo za posledních 24 hodin 2053 lidí s covidem-19. Vyplývá to z údajů Univerzity Johnse Hopkinse platných ke čtvrtečním 20:30 (dnes 2:30 SELČ). Dohromady je úmrtí v zemi už 62 906, což je zdaleka nejvíce na světě. Už třetím dnem po sobě je denní nárůst počtu obětí infekční nemoci způsobované virem SARS-CoV-2 v USA vyšší než 2000.

Země s druhým nejvyšším počtem obětí na světě, Itálie, dosud hlásila 27 967 zemřelých. Následují Británie s 26 711 mrtvými, Španělsko s 24 543 a Francie, která jich má 24 376, uvedla v noci na dnešek na základě vlastních propočtů agentura AFP. Na celém světě si koronavirus vyžádal od prosince, kdy se objevil v Číně, nejméně 230 tisíc životů.

06:45

Jednotlivé státy a místní vlády v USA by mohly potřebovat během příštích několika let na překonání dopadů koronavirové pandemie dohromady přibližně bilion dolarů (25 bilionů korun), řekla předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. "Nebudeme schopni to pokrýt všechno, leda do té míry, že dokážeme státy a obce udržet při životě, to je naším cílem," upozornila Pelosiová před novináři.

06:41

Průměrný čas, kteří Češi strávili v březnu na internetu, se proti únoru kvůli koronavirové epidemii zvýšil o 50 procent na 24 hodin a 35 minut. Proti loňskému březnu byla strávená doba o 30 procent delší. Vyplývá to z měření NetMonitor. Počet návštěv internetových stránek vzrostl proti únoru o 43 procent a vykázal i podobný meziroční nárůst.

"To všechno jsou pro inzerenty dobré zprávy. Takovou zákaznickou pozornost a čas, jakou mají online média nyní, je na místě využít," uvedl předseda výkonné rady Sdružení pro internetový rozvoj Michal Hanák.

06:30

Dění kolem pandemie koronaviru v Česku i ve světě jsme dosud sledovali v této on-line reportáži: