dron

Za přelet dronu nad požárem v Českém Švýcarsku trest zatím nepadl, pokutu dostal pilot

Policie stále vyšetřuje nebezpečný přelet dronu nad požárem v národním parku České Švýcarsko. Totožnost člověka, který přístroj ovládal, zná. Další informace však policie podle mluvčí Elišky Kubíčkové nemůže s ohledem na pokračující prověřování říct. Mezitím, co se policie věnuje přeletu dronu, dostal od Úřadu pro civilní letectví pokutu pilot, který přiletěl se svým vrtulníkem na pomoc hasičům. Na místě z bambi vaku shazoval na plameny vodu. Proti příkazu ve výši 100 tisíc korun podal pilot Jiří Vlk odpor, uvedl ve středu.

Úřad pro civilní letectví argumentuje tím, že pilot neměl příslušná povolení. Bral však v úvahu i veřejný zájem a udělil pokutu na dolní hranici zákonné sazby, která může činit až pět milionů korun. 

Policie eviduje pouze jeden případ, kdy se člověk s dronem pokoušel natáčet během leteckého hašení rozsáhlého požáru v Českém Švýcarsku. Prověřuje, zda se nemohl dopustit trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti tím, že používal dron v době, kdy nad parkem létaly vrtulníky.

Úřad pro civilní letectví udělil sankci pouze Vlkovi, který do parku přiletěl pomáhat s hašením 26. července. "Letectví je oblastí, která je regulována celou řadou předpisů, které ale nemají byrokratický základ, ale jejich dodržování je požadováno s ohledem na bezpečnost," uvedl mluvčí úřadu Vítězslav Hezký. Letecké hašení je vysoce rizikovým druhem provozu, a proto je podle něj nezbytné být držitelem povolení, která jsou daná zákonem. "Daný pilot není držitelem takovýchto povolení, proto Úřad pro civilní letectví po zhodnocení míry rizika jeho konání přistoupil k udělení pokuty," doplnil.

Zdroj: ČTK

Írán vyvinul dron, který má být schopen zasáhnout izraelskou Haifu i Tel Aviv

Írán vyvinul sebevražedný bezpilotní letoun dlouhého doletu, který je vytvořen tak, aby dokázal zasáhnout izraelská města Haifa a Tel Aviv. S odvoláním na velitele íránských pozemních ozbrojených sil Kjúmarse Hajdarího o tom v pondělí informovala polooficiální íránská tisková agentura Mehr.

Dron, který dostal označení Arash-2, je podle Hajdarího novější verzí bezpilotního letounu Arash-1. Írán sám sebe označuje za jednoho z největších výrobců dronů na Blízkém východě a tvrdí, že je při jejich produkci soběstačný.

Vrchní velitel íránského vojenského letectva Hamíd Vahedí podle agentury ISNA minulý týden prohlásil, že íránské drony jsou nejen schopny provádět průzkumné mise, ale také zasáhnout cíle přesnými zbraněmi. Írán podle informací amerických a spojeneckých rozvědek dodal několik stovek dronů Rusku, aby je mohlo použít při invazi na Ukrajinu.

Zdroj: ČTK

Déšť zchladil požářiště v Českém Švýcarsku, drony našly pouze jedno rizikové místo

Déšť zchladil požářiště v Českém Švýcarsku. V neděli drony poprvé při dopoledním průzkumu nezaznamenaly žádné rizikové místo, jedno objevily později. Dané místo našli hasiči při pochůzce teď už blátivým terénem. Přes den provedly drony 41 vzletů. Na místě bylo k 21:00 celkem 83 dobrovolných hasičů a 45 profesionálních. Nad Hřenskem o víkendu s přestávkami pršelo. Řekl to mluvčí krajských hasičů Milan Rudolf.

V terénu se hasičům a strážcům národního parku lépe dýchá, ochlazuje se zem, mokro je do hloubky zhruba dvou centimetrů, voda se vrací i do tůněk. "Déšť všichni uvítali. Na druhou stranu se cesty stávají bahnitými. Skalní masivy jsou velmi kluzké. Kmeny, po nichž hasiči procházeli, teď lze překonat jen s velkou opatrností. Z popela je mazlavé blátíčko, čistit boty je tak nutné každou chvíli," uvedl Rudolf. Mokré mají hasiči i oblečení. Dobrovolné jednotky přitom bivakují přímo na místech, poblíž kterých zasahují. Věci a boty suší v autech.

Drony v neděli vzlétly kvůli počasí až v 10:00. Nedostaly se ale všude kvůli hustému oparu. Vzlétly ještě odpoledne. V součtu byly ve vzduchu 865 letových minut a označily jedno rizikové místo v Dlouhodolských stěnách, které následně pozemní jednotky ochladily. Na Gabrielině stezce hasiči už dopoledne objevili jedno horké místo, které prolili vodou. Pochůzky mají hasiči se strážci parku rozděleny na celý den. Podle Rudolfa teď musí dbát ve zvýšené míře na bezpečnost, těžko sjízdné jsou i cesty. Nikdo z hasičů se dnes nezranil.

Zdroj: ČTK

Drony v Českém Švýcarsku nalézají po uhašení požáru místa se zvýšenou teplotou

Drony v Českém Švýcarsku v pondělí večer objevily čtyři místa se zvýšenou teplotou, v úterý při ranním průzkumu nalezly několik dalších. Místa prolévají hasiči vodou a rozhrabávají motykami. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.

Nejrozsáhlejší požár v České republice se rozhořel 24. července, vystřídalo se u něj 6000 hasičů. V pátek hasiči zásah ukončili a poslední hašené místo předali správě národního parku. Správa si zajistila dobrovolné jednotky hasičů, které hlídají jednotlivé úseky. Pomáhají jim v tom pracovníci národního parku a pomoct přijeli také revírníci z dalších národních parků v zemi. Celkově činnost koordinuje hasičský záchranný sbor. Ráno a večer řídí společný briefing, poskytuje technologickou podporu. Na místě je i lezecká skupina.

Zdroj: ČTK

Drony objevily v Českém Švýcarsku šest míst s vyšší teplotou, hasiči je prolévají vodou

Drony opět našly v Českém Švýcarsku šest míst se zvýšenou teplotou u Pravčické brány, Gabrieliny stezky a Borového dolu. Místa prolévají hasiči vodou. Na Twitteru o tom informoval mluvčí hasičů Lukáš Marvan. Noc podle něj byla klidná. Mluvčí správy národního parku Tomáš Salov uvedl, že od pátku se v parku objevilo několik míst, která byla potřeba dohasit, hasiči například podchytili jedno takové místo na pravém břehu Edmundovy soutěsky.

Poslední hašené území si správa národního parku, kde se 24. července rozhořel nejrozsáhlejší lesní požár v České republice, převzala v pátek odpoledne. Hasiči už od počátku minulého týdne postupně opouštěli České Švýcarsku, vystřídalo se jich tam zhruba šest tisíc. Předané oblasti hlídají dobrovolní hasiči, které si zajistila správa. Na Mezní Louce, kde vznikla provizorní zbrojnice, je 40 profesionálních hasičů. Marvan uvedl, že se střídají po 24 hodinách.

Rezervaci střeží policie i strážci, hlídají, aby do míst, kde hořelo, nevnikli narušitelé. "Nezaznamenali jsme vážnější incidenty. Lidé nevstupují, kam nemají," řekl Salov s tím, že o víkendu přistihli dobrovolní strážci tři výletníky, kteří se chtěli vydat za Šaunštejn, kde už pro ně může být pohyb nebezpečný. Ministerstvo životního prostředí prodloužilo v pátek omezení vstupu do národního parku České Švýcarsko až do konce prázdnin. Přes noc je park zcela zavřený, od 21. hodiny do ranních 6 hodin je tam vstup zakázán.

Zdroj: ČTK

Ministerstvo obrany chce koupit tři drony z Izraele

Ministerstvo obrany zahájí jednání s Izraelem o nákupu tří bezpilotních letounů Heron 1. V tiskové zprávě to v pondělí sdělilo tiskové oddělení ministerstva obrany. Smlouva by mohla být uzavřena ještě letos, věří ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Deník Právo, který na blížící se nákup z Izraele minulý týden upozornil, uvedl, že tři drony by měly stát 1,5 miliardy korun. Heron 1 může být využíván k průzkumným účelům, ale díky možnosti nést zbraně i k útočným akcím.

"Ministerstvo obrany zahájí v nejbližší době jednání s izraelskou vládou o pořízení tří bezpilotních letounů Heron 1 včetně veškerého příslušenství sestávajícího z pozemních řídicích stanic, datových terminálů, přepravních kontejnerů a dalšího materiálu," uvedl úřad. Pořízení dronů podle ministerstva vychází z koncepce výstavby české armády. Tento strategický dokument bezpilotníky identifikuje jako klíčové při provádění vzdušného průzkumu a plnění dalších úkolů k přímé bojové podpoře a ochraně jednotek armády, uvedlo tiskové oddělení.

Zdroj: ČTK

Spojené státy zabily pomocí dronu vůdce Islámského státu v Sýrii

Spojené státy pomocí dronu zabily lídra teroristické skupiny Islámský stát (IS) v Sýrii. S odkazem na oznámení Pentagonu o tom informuje agentura AP. Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) oznámilo, že Máhir Aghál byl v úterý zabit a nejmenovaný vysoce postavený člen IS byl vážně zraněn. Podle Pentagonu nejsou žádné civilní oběti. Agentura AP píše, že toto tvrzení nemohla nezávisle ověřit. Útok byl proveden v severozápadní Sýrii nedaleko hranice s Tureckem. Agentura Reuters píše, že zabitý muž patřil k pěti nejvýše postaveným představitelům IS.

Úder na Aghála byl proveden poté, co se letos v únoru šéf IS Ibráhím Hášimí Kurajší odpálil spolu s dalšími členy své rodiny při razii amerických speciálních sil. Kurajší vedl IS od roku 2019, kdy se zabil při podobné americké operaci jeho předchůdce abú Bakr Bagdádí.

Zdroj: ČTK
Pokračovat