Čunek se má znovu stát starostou Vsetína. ANO se dohodlo s lidovci a Nestraníky

Živě
Vítězné ANO se ve Vsetíně dohodlo na koalici s lidovci a Nestraníky. Starostou se má stát bývalý hejtman a nynější senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). Lidovci ve Vsetíně skončili druzí a získali čtyři mandáty. Hnutí ANO ve Vsetíně bude mít pro následující čtyři roky mandátů pět. Čunek už v minulosti starostou Vsetína byl, naposledy do roku 2017.
Raduan Nwelati (ODS)
Raduan Nwelati (ODS) | Foto: DVTV
Živě
Aktualizovat reportáž
17:25

Vítězné ANO se ve Vsetíně dohodlo na koalici s lidovci a Nestraníky. Starostou se má stát bývalý hejtman a nynější senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL).

20:41

V Jablonci nad Nisou sestavila druhá ODS koalici bez vítězného hnutí ANO. Dohodla se s Piráty, Společně pro Jablonec a Starosty, mají 16 z 30 mandátů.

19:13

KDU-ČSL chce v Brně zachovat současnou koalici s ODS, Piráty a ČSSD. Řekl to lídr Petr Hladík. Jednička vítězné ODS s TOP 09 Vaňková chce jednat se všemi.

19:00

V Teplicích se dnes večer na spolupráci dohodlo vítězné ANO s druhou ODS, která kandidovala s TOP 09, informoval lídr ANO a náměstek primátora Jiří Štábl. Společně vládla tato uskupení už v uplynulém volebním období. Smlouvu podepíšou strany v následujících dnech. Více informací o dohodě sdělí představitelé stran v pátek.

18:24

Primátorem Mladé Boleslavi bude do jara 2024 Raduan Nwelati (ODS), pak si vymění post s prvním náměstkem Jiřím Bouškou z vítězného uskupení ANO + Volba pro Mladou Boleslav. To se ziskem 30 procent obsadí v 33členném zastupitelstvu 11 křesel. Lídři uskupení ANO a Volba pro Mladou Boleslav, ODS, STAN a Hlasu pro Boleslav večer podepsali koaliční dohodu. Nwelati vede město od roku 2006.

18:01

Politická uskupení v České Třebové na Orlickoústecku vytvořila koalici a podepsala dnes memorandum o spolupráci. Nová koalice má v 27členném zastupitelstvu 19 hlasů, řekl lídr vítězného 3PK pro prosperující Českou Třebovou Zdeněk Řehák, který je kandidátem na starostu. Sdružení kandidovalo ve městě poprvé, jinak je ve vedení kraje. V koalici je 3PK s ODS a s Nestraníky s podporou Třebováků a Pro zdraví a sport.

17:28 Plzeň

V Plzni se sejde nové ustavující zastupitelstvo mezi 17. až 22. říjnem. Vládnout bude ANO, Piráti, STAN a PRO Plzeň. Gesce rady zatím nejsou rozdané.

16:55

Českobudějovická ODS, která vyhrála volby ve městě, přibrala dalšího partnera pro jednání o koalici. Po uskupení Společně pro Budějovice, za nějž kandidovali zástupci TOP 09 a KDU-ČSL, to jsou Piráti, řekl předseda jihočeské ODS a českobudějovický zastupitel Martin Kuba. Tři subjekty mají dohromady 22 hlasů, k většině jim jeden chybí.

16:33

V Lovosicích na Litoměřicku, kde sídlí společnost Lovochemie, patřící do koncernu Agrofert, přišlo ANO o dominantní postavení. Před čtyřmi lety tady získalo skoro 60 procent hlasů, letos 36,57 procenta. Volby vyhrálo nové uskupení PRO Lovosice se ziskem 36,94 procenta hlasů. O koalici jedná se SPOLU, řekl lídr hnutí Vojtěch Krejčí.

16:02

V Praze 2 bude vládnout koalice ODS, TOP 09 a ANO. Starostkou bude opět Alexandra Udženija (ODS). Koalice bude mít v 35členném zastupitelstvu většinu 18 hlasů.

16:01

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš přijede ve čtvrtek do Jihlavy podpořit před druhým kolem senátních voleb kandidátku hnutí Janu Nagyovou, která je, stejně jako Babiš, souzená v kauze dotací pro Čapí hnízdo. Předvolební setkání hnutí pořádá ve stejnou dobu, kdy se v Jihlavě uskuteční koncert na podporu předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS). Vystrčil postoupil do druhého kola senátních voleb z prvního místa. Druhé kolo se uskuteční v pátek a sobotu.

15:52

V Karlových Varech vznikne koalice ANO, Karlovaráků a Spolu. Strany už podepsaly memorandum o spolupráci. Nyní budou připravovat koaliční smlouvu a program na následujících čtyři roky. Strany budou mít v zastupitelstvu 23 z 35 členů. Koalice v čele města se proti předchozím rokům téměř nezměnila, znovu ji tvoří stejné strany, jen složení rady bude mírně odlišné v důsledku posílení ANO v komunálních volbách. 

15:16

ANO v Benešově podá stížnost na volby, má podezření, že mělo dostat o jeden mandát více. Požádá o přepočítání hlasů, uvedla Jarmila Pokorná Jermanová (ANO), která kandidovala z druhého místa.

13:49

Ve Vsetíně jedná vítězné hnutí ANO o možné koalici s lidovci a Nestraníky. V zastupitelstvu s 21 členy by měla těsnou většinu, 11 křesel.

13:15

Vítězné ANO podepsalo v Prostějově koaliční smlouvu s ODS a hnutím PéVéčko. Primátorem by měl příští čtyři roky zůstat František Jura z ANO.

12:57

V Uherském Hradišti podepsali memorandum o povolební spolupráci Hradišťáci, ANO a Piráti. V zastupitelstvu mají většinu. Volby vyhrálo Společně pro Hradiště.

12:36

V Tachově se na budoucí spolupráci ve vedení města dohodla dvě vítězná sdružení Volím Tachov a Za lepší Tachov. Sdružení nezávislých kandidátů Volím Tachov volby vyhrálo se ziskem deseti z 21 míst v zastupitelstvu, uskupení Za lepší Tachov, které je spojením ČSSD s nezávislými kandidáty, má šest mandátů. Starostou by se měl stát lídr vítězného uskupení Petr Vrána.

12:23

V Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi zvítězilo ve volbách se ziskem 29 procent sdružení nezávislých kandidátů Naše dvojměstí. V 21členném zastupitelstvu bude mít šest křesel. Sdružení vedené dosavadním místostarostou Petrem Soukupem bylo dosud v koalici s hnutím Podpora občanů, které vede dosavadní starosta Vlastimil Picek. Podpora občanů byla ve volbách druhá, má čtyři mandáty. V pondělí začala vyjednávání o nové koalici a obsazení funkce starosty, řekla za město Kateřina Stránská.

11:52

Zastupitelé v obcích a městech vzešlí z letošních komunálních voleb jsou proti předchozím volbám v roce 2018 v průměru o půl roku starší, jejich věkový průměr se zvýšil na 47,56 roku. Přibylo mezi nimi žen, je jich téměř 29 procent, o jeden procentní bod víc než minule. Vyplývá to z údajů na volebním webu Českého statistického úřadu.

11:47

V Ostravě podepsaly koaliční smlouvu o vedení města vítězné hnutí ANO s koalicí Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Piráty. Primátorem zůstane Tomáš Macura z ANO. Novinářům to dnes řekl Macura. ANO bude mít v radě města většinu hlasů.

"Městská rada bude mít v nadcházejícím volebním období 11 členů, z toho hnutí ANO obsadí šest pozic," řekl Macura. Spolu podle něj připadnou čtyři místa radních a Pirátům zbylé jedno místo.

10:11

Frýdek-Místek povede hnutí Naše Město F-M s ANO. Ve třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu bude mít převahu 24 hlasů. Primátorem opět bude Petr Korč.

09:39

Senátor Zdeněk Hraba se rozhodl ukončit členství ve STAN. Vládní hnutí se podle něj posunulo od hájení zájmů běžných lidí k aktivistické politice.

08:38

Na nové koalici v Prostějově se domluvilo vítězné ANO s ODS a hnutím PéVéčko. V 35členném zastupitelstvu města bude mít koalice 22 křesel.

00:24

Výsledky víkendových komunálních voleb by dnes měly být vyhlášeny ve Sbírce zákonů. Současně budou vyhlášeny výsledky prvního kola senátních voleb ze tří obvodů, kde si lidé vybrali člena horní komory už v prvním kole. Od středy 28. září do pátku 7. října se pak lidé budou moci obrátit na správní soudy se stížnostmi na průběh voleb či zpochybnit zvolení některého z kandidátů.

21:17

V Rokycanech se na nové koalici dohodli vítězní Rokycanští patrioti, ANO a uskupení Pro naše Rokycany - Zelení a nezávislí kandidáti. Získají tak v zastupitelstvu s 21 členy většinu 13 hlasů. Patrioti a ANO byli už nyní v dosavadní koalici, jejich další dva partneři Nezávislí a ODS, letos kandidující v koalici Spolu, skončí v opozici. O výsledku večerního jednání informoval lídr Rokycanských patriotů a dosavadní místostarosta Tomáš Rada, který by se měl stát novým starostou čtrnáctitisícových Rokycan.

20:40

ODS bude v Hradci Králové jednat o vzniku pětikoalice s koalicí Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, s Piráty, hnutím Rozvíjíme Hradec a uskupením Změna pro Hradec a Zelení. V jedenáctičlenné radě města bude požadovat čtyři místa, schválila dnes Oblastní rada ODS. ČTK to po jednání rady řekl lídr kandidátky ODS a člen vyjednávacího týmu Miroslav Hloušek. V případě vzniku pětikoalice by v opozici skončily ve volbách jasně vítězné hnutí ANO a SPD.

20:28

V Semilech dnes večer dokončili koaliční vyjednávání. Starostce Leně Mlejnkové, která vedla kandidátku vítězné Volby pro Semily, se znovu podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a uskupením nezávislých kandidátů Spolu. V zastupitelstvu budou mít silnou většinu 17 z 21 mandátů. Navazuje na úspěšnou spolupráci z předchozích čtyř let, která byla městu prospěšná, řekla Mlejnková.

20:14

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti. Budou mít 15 z 27 zastupitelů. Starostou zůstane Pavlík (Tábor 2020).

20:13

ProOlomouc s Piráty i hnutí spOLečně v Olomouci preferují koalici s vítězným ANO bez účasti uskupení Spolu, které ve volbách skončilo druhé.

20:04

Kolín povede koalice vítězného uskupení Změna pro Kolín, Volba pro Kolín a Kolíňáci. Starostou zůstane lídr Změny pro Kolín Michael Kašpar. Koaliční strany dostanou místa v radě, nejužší vedení města vytvoří pouze zástupci Změny pro Kolín, řekl starosta Michael Kašpar. Komunální volby v Kolíně vyhrála Změna pro Kolín, se ziskem 50 procent získala 16 mandátů v zastupitelstvu, které má 27 členů.

19:11 Praha

Piráti a koalice Spolu se zatím neshodli na možné koalici na pražském magistrátu. Problémem je podmínka Pirátů, že nebudou v radě s trestně stíhanými.

19:00

Zatímco v Havířově na Karvinsku už dnes zástupci čtyřkoalice podepsali dohodu, v dalších statutárních městech jednání pokračují. Nejblíže ke stvrzení koaliční dohody jsou zřejmě ve Frýdku-Místku, kde závěry vyjednávání chtějí oznámit novinářům v úterý dopoledne, do té doby je lídři nechtějí blíže komentovat.

18:31

Jaké byly nejtěsnější a nejsledovanější souboje a kdo je nově nejstarším zvoleným zastupitelem? Deník Aktuálně.cz přináší deset zajímavostí z průběhu voleb.

 

17:23

Koalici v jedenáctitisícovém Rychnově nad Kněžnou vytvořili ve volbách jasně vítězní Nezávislí za Rychnov s ODS a Volbou pro město. V jednadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít trojkoalice 15 hlasů, řekl současný starosta a lídr Nezávislých za Rychnov Jan Skořepa. Opět by se měl stát starostou. Ustavující jednání zastupitelstva by mělo být 19. října.

16:13

Na koalici v Přerově se domluvilo vítězné ANO s ODS, lidovci a TOP 09. Primátorem by se měl stát lídr kandidátky hnutí ANO Petr Vrána. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít tato koalice 21 členů. Koalice je stejná jako v předchozích čtyřech letech, tehdy disponovala 18 mandáty. V jedenáctičlenné radě bude mít ANO šest křesel, ODS bude mít čtyři zástupce a jeden radní bude za koalici KDU-ČSL a TOP 09, řekli zástupci koalice. Zastupitelstvo by se mělo sejít 17. října.

15:58

V Jihlavě předpokládají zástupci druhé nejúspěšnější kandidátky ODS a lidovců posun v jednáních o radniční koalici spíš až po druhém kole senátních voleb. V obvodu Jihlava se v něm střetnou předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (ANO). Tento týden se chtějí občanští demokraté a lidovci potkat se všemi stranami, které budou v zastupitelstvu. Volby v Jihlavě vyhrálo hnutí ANO. Také podle jeho lídra Radka Popelky zatím posun v koaličních vyjednáváních nenastal.

15:55

Nejúspěšnější v obecních volbách z hlediska poměru mezi počtem kandidátů a zvolených zastupitelů byla letos opět hnutí Starostů. Za nimi skončily ANO a KDU-ČSL. Nejhůř dopadla KSČM za Piráty a SPD. 

Hnutí STAN a Starostové pro Liberecký kraj navrhla dohromady 6051 kandidátů, zvoleno z nich bylo celkem 1950, v průměru tedy každý třetí (3,1 kandidáta). Podobně úspěšní byli Starostové i před čtyřmi lety, kdy prosadili dokonce každého druhého až třetího kandidáta. Letos ale z vládních stran přišli o nejvíce křesel. V porovnání s obecními volbami v roce 2018 ztratili na 800 zastupitelů.

15:42

Brněnská primátorka a jednička kandidátky ODS Markéta Vaňková se dnes odpoledne setkala s lídrem hnutí ANO René Černým. Jednat bude i se zástupci ostatních stran, které uspěly ve volbách do brněnského zastupitelstva. Dnešní schůzka byla spíše informační, zástupci obou stran porovnávali své programové priority, řekli Vaňková a Černý po jednání.

14:49

V Ústí nad Labem začalo dnes odpoledne povolební vyjednávání. Vítězné ANO se chce sejít se všemi stranami, které se dostaly do zastupitelstva. První schůzka začala ve 14 hodin s PRO! Ústí, které skončilo v komunálních volbách na druhém místě. Další schůzka má být od 15 hodin s koalicí SPD a Trikolory, která skončila třetí.

14:37

V Jablonci nad Nisou pokračují jednání o nové radniční koalici, k žádné dohodě zatím nedospěla, potvrdili na dotaz ČTK lídři nejsilnějších stran. Volby vyhrálo ANO a má devět mandátů ze 30 v zastupitelstvu, porazilo ODS, která od roku 1994 volby ve druhém největším městě Libereckého kraje vždy vyhrávala. Občanští demokraté získali jen pět míst. K pokračování koalice ODS a ANO, která město vedla poslední tři roky, to nestačí, k vytvoření koalice bude třeba nejméně tří subjektů.

14:28

V Sokolově se rýsuje koalice mezi vítězným hnutím ANO a uskupením Společně pro Sokolov, které skončilo na druhém místě. Ačkoli by oba subjekty měly ve 27členném zastupitelstvu většinu mandátů, chtějí ještě jednat s ostatními stranami. Jasno by mělo být do konce týdne, řekl lídr kandidátky ANO Petr Kubis. Hnutí ANO počítá s tím, že by obsadilo minimálně funkci starosty.

14:23

Hnutí Přísaha se svým předsedou Róbertem Šlachtou domovské Pohořelice na Brněnsku řídit nebude. Získalo sice devět mandátů z 21 za 41,28 procenta hlasů, ale nikdo s ním nechce jít do koalice. Šlachta dal nabídku hnutí Moravanů a STAN, ale jejich zástupci ji odmítli, řekl Šlachta. Obě hnutí mají po jednom zastupiteli. Otevírá se tak cesta pro sestavení koalice, jaká řídila město dosud, tedy ODS, ANO, TOP 09, která letos kandidovala pod hlavičkou Naše Pohořelice s podporou, a STAN. ČTK zjišťuje vyjádření lídra ODS a dosavadního starosty Miroslava Nováka.

14:14

Zástupci čtyřčlenné koalice v Havířově na Karvinsku podepsali v pondělí dohodu. Ve městě bude pokračovat dosavadní spolupráce vítězného hnutí ANO s ČSSD a osobnostmi města, Hnutím pro Havířov (HPH) a uskupením Spolu plus, které ve městě tvoří zástupci ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a také STAN. Primátorem bude znovu Josef Bělica (ANO), nezmění se ani nejužší vedení města. Koalice bude mít v třiačtyřicetičlenném zastupitelstvu převahu 28 hlasů, o jeden více než doposud.

14:01

Po dvou volebních obdobích v čele Hustopečí ve volbách znovu zvítězilo místní Sdružení nestraníků se ziskem 26 procent hlasů, ve srovnání s rokem 2018 ale přišlo o dva zastupitelské mandáty, má jich šest. Dosavadní starostka Hana Potměšilová vyjednává o setrvání v úřadu, místostarostou by měl zůstat Bořivoj Švásta, člen dosavadního koaličního hnutí Zdravé Hustopeče. Jednání o koalici pokračuje zatím se všemi stranami a konečná podoba ještě není jistá, řekla Potměšilová.

13:55

V Písku vzniká koalice ANO, ODS a uskupení Pro Písek. Dohromady má 13 hlasů ve 27členném zastupitelstvu. Koalice proto hledá ještě jednoho partnera, se kterým by získala nadpoloviční většinu, řekl lídr ANO v píseckých komunálních volbách Michal Čapek. "S ODS a Pro Písek jsme se domluvili. Chceme, aby vznikla stabilní koalice, proto si představujeme partnera, který bude mít minimálně dva mandáty. Ale pokud bychom pak jako koalice měli třeba 16 zastupitelů, bylo by to ještě příznivější," uvedl Čapek.

13:44

Ve Veselí nad Moravou na Hodonínsku vyhrála volby kandidátka Společně pro Veselí složená z TOP 09 a nezávislých kandidátů. Lídr a dosavadní starosta Petr Kolář řekl, že úspěch vnímá jako ocenění dosavadní práce. Rád by pokračoval v současné koalici s ODS a KDU-ČSL, se kterými jedná. Pokud by se se zástupci těchto stran nedohodl, bude jednat s jinými subjekty.

13:42

Notebook, který policisté o víkendu zabavili ve volební místnosti na Českolipsku kvůli podezření na maření voleb, bude analyzovat znalec. Policie očekává, že výsledky bude mít během několika týdnů. V pátek o tom informovala mluvčí policie Ivana Baláková.

"Posudek znalce má odpovědět na otázku, zda zajištěný notebook na místě plnil nějakou konkrétně zadanou funkci. Pokud se ukáže, že ano, tak nás bude zajímat, kdo ji zadal," řekla Baláková.

13:41

Vítězné ANO ve Zlíně zřejmě vytvoří koalici s ODS, lidovci a Piráty. Konkrétní podoba koalice ve Zlíně by podle lídra ANO a primátora Jiřího Korce mohla být daná do konce týdne. Subjekty mají většinu, v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu mají 27 křesel. O případném rozšíření koalice budou podle dohody jednat společně.

13:15

Po komunálních volbách bude na radnici v Boskovicích na Blanensku vládnout nová koalice, ta současná končí. Koaliční dohodu podepsaly uskupení Změna 22, Naše Boskovice a Česká pirátská strana. Současného starostu Jaroslava Dohnálka (ODS) nahradí v této funkci Jana Syrovátková (Změna 22), prvním místostarostou bude Lukáš Holík (Naše Boskovice) a druhým Radek Šamšula (Česká Pirátská strana). Nová koalice chce znovu otevřít komunikaci s občany, řekl Holík. Boskovice jsou druhým největším městem na Blanensku, mají zhruba 12 tisíc obyvatel.

12:51

O budoucí koalici na blanenské radnici po komunálních volbách politici stále jednají. Současná koalice, která městu vládla přes 20 let, v těchto volbách nezískala většinu. Do zastupitelstva se navíc dostaly všechny kandidující strany. "Budeme rádi, když to uzavřeme do týdne," řekla jednička kandidátky vítězného ANO Lenka Dražilová.

12:40

Složení zastupitelstva ve Znojmě se po volbách značně obmění. Hnutí ANO získalo dominantní pozici, 11 z 31 křesel, vzhledem k vyjednávání je ale ve složité pozici, protože další tři subjekty, které tvořily dosavadní koalici, utvořily blok, v němž by chtěly společně pokračovat. Jedná se o Naše Znojmo, ODS s lidovci, kteří kandidovali jako Spolu, a Pro Znojmo. Dohromady mají 14 zastupitelů. Jednání tak budou poměrně složitá, řekli lídryně ANO Ivana Solařová a lídr ODS František Koudela.

12:37 Praha

V Praze 5 jednají o koalici zástupci vítězné Prahy 5 Sobě, Pirátů a koalice SEN 21, uvedl lídr Prahy 5 Sobě Jaroslav Pašmik. Koalice by měla v 41členném zastupitelstvu těsnou většinu 21 hlasů. Dosud v Praze 5 vládla ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 pod vedení starostky Renáty Zajíčkové za ODS.

12:29

V Jičíně se zatím rýsuje koalice vítězného hnutí ANO se dvěma až třemi subjekty. ANO nadále počítá se Sdružením pro Jičín nynějšího místostarosty Petra Hamáčka, tyto dva subjekty by ale dohromady neměly většinu v zastupitelstvu. Jednání začalo také s dalším dosavadním koaličním partnerem, Volbou pro město (VPM). O účast v koalici projevili zájem dosud opoziční Patrioti a sportovci pro Jičín, řekl starosta Jan Malý (ANO). Opět chce kandidovat na starostu. Povolební spolupráci předem vyloučil jen s SPD.

12:10

ODS ani Piráti v Liberci nedokážou zatím odhadnout, jak dlouho mohou trvat jednání o možné koalici v pátém největším městě v zemi. Obě uskupení oslovil vítěz komunálních voleb, Starostové pro Liberecký kraj (SLK). Starostové získali v Liberci 12 z 39 zastupitelů. K většině by jim stačila koalice s ANO, které má 11 zastupitelů. Tyto dvě strany, spolu ještě s ODS, poslední čtyři roky tvořily koalici, její pokračování ale lídryně kandidátky ANO Šárka Prachařová označila za málo pravděpodobnou.

12:07

Ve druhém kole senátních voleb čeká kandidáty vládní koalice solidní výsledek, říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz politolog Lubomír Kopeček.

11:12

V Jindřichově Hradci zatím ANO, které vyhrálo obecní volby, nijak zásadně nepokročilo v jednání o případné koalici. Jasněji by hnutí mohlo mít v příštích dnech. Řekla to Magda Blížilová, která vedla ANO v Jindřichově Hradci jako jednička do komunálních voleb.

09:56

Vítězné ANO se současnou starostkou Kamilou Bláhovou se sešlo se současnými partnery, dohromady by dali těsnou většinu. Pro stabilitu to není podle Bláhové ideální, proto se jedná i s dalšími. Skokankou voleb v Ústeckém kraji je litvínovská místostarostka Erika Sedláčková, kterou na kandidátce komunistů posunuly preferenční hlasy z posledního třiadvacátého místa na první a jako jediná za KSČM se dostala do zastupitelstva.

09:53

Hnutí Nymburk s klidem současného nymburského starosty Tomáše Macha, které si se ziskem téměř 37 procent v komunálních volbách polepšilo v jednadvacetičlenném zastupitelstvu o tři mandáty na deset, dnes začne vyjednávat o koalici. Výsledek vyjednávání by mohl být ve středu, nebo ve čtvrtek, řekl dnes Mach.

09:39

Obrys spolupráce je v Pardubicích po komunálních volbách mezi stranami téměř domluvený. Politici se zatím nerozhodli, zda půjde o spolupráci tří, nebo čtyř subjektů. Na radnici by ale měla pokračovat sestava, která vládla od roku 2018. Řekl to náměstek primátora Petr Kvaš (ODS), který kandidoval za uskupení Spolu. V koalici by tak mohly být hnutí ANO, které zvítězilo, Spolu a Žijeme Pardubice.

09:28

Senátní volební komise schválila výsledky letošních obecních voleb a prvního kola senátních voleb. Oficiálně budou vyhlášeny ve Sbírce zákonů v úterý.

09:08

Hnutí ANO, které vyhrálo v Kroměříži komunální volby, vyjednává ve městě o koalici s KDU-ČSL a nezávislými, Zdravým Kroměřížskem, ČSSD, ODS a OK občané Kroměříže. Dnes to řekl volební lídr ANO Tomáš Opatrný, který bude usilovat o křeslo starosty. Pokud by vznikla koalice v této podobě, v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu by měla 17 křesel. Do opozice by zamířili Nezávislí současného starosty Jaroslava Němce, Právo Respekt Odbornost, SPD a Piráti.

09:07

Za vítěze komunálních a senátních voleb 2022 se s výjimkou Pirátů považují všechny sněmovní strany, nebo svůj výsledek alespoň úspěchem nazývají. Vládní strany sice zvítězily v Praze a Brně, jinak ale ve velkých městech bodovalo opoziční ANO. Přečtěte si v analýze Aktuálně.cz, co ukázaly volby.

08:43

S apelem, aby volby byly referendem o vládě, uspěl předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš podle komentářů v českých denících jen částečně. Autoři komentářů si také všímají nižší volební účasti. Hnutí ANO v komunálních volbách ovládlo většinu velkých měst, ve druhém kole senátních voleb bude mít ve hře nejvíce finalistů.

22:56

Prachatická ODS+TOP 09, jež vyhrála obecní volby, jedná o koalici s hnutími Živé Prachatice, Prachatice Společně, Pro Prachatice a KDU-ČSL. Pětikoalice by měla v 21členném zastupitelstvu 12 mandátů. Starostou chce být Jan Bauer z ODS, který je zároveň poslancem. Mandát poslance by si Bauer nechal, řekl.

22:12 Plzeň

V Plzni bude vládnout koalice ANO, Piráti a STAN, nově s podporou PRO Plzeň. Lídr ANO se vzdal podpory dvou zastupitelů za SPD, kterou oznámil v noci na neděli. Nová čtyřkoalice s PRO Plzeň večer podepsala memorandum o spolupráci. Dohromady obsadí 28 křesel v 47členném městském zastupitelstvu.

Koalice ANO, Piráti a STAN kopíruje koalici v Plzeňském kraji. V Plzni přitom těsně zvítězila koalice Spolu (ODS, lidovci a TOP 09) před ANO. Primátorem Plzně bude lídr ANO Roman Zarzycký, dosavadní první náměstek primátora a současně ekonomický náměstek hejtmana. Podpis dohody v neděli oznámili lídři všech čtyř seskupení.

22:04

Zástupci hnutí ANO v Českém Krumlově dnes jednali se čtyřmi dalšími hnutími o možné koalici. Setkali se se zástupci hnutí Občané patrioti, ČK rozumem a srdcem-Nezávislí, Žijeme Krumlovem a Krumlováci,  řekl lídr ANO Alexandr Nogrády. Tato koalice by měla 13 mandátů ve 23členném zastupitelstvu. ANO chce ale širší koalici než pětičlennou, řekl Nogrády. Již v sobotu připustil, že voliči si přáli změnu, v Krumlově tak pravděpodobně nebudou v koalici lidovci a Společně pro Krumlov.

21:28 Praha

V povolebním jednání o koalici na pražském magistrátu se dnes poprvé sešli zástupci vítězné koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) se STAN. Diskutovali především o programových shodách, řekli předseda zastupitelů ODS a člen vyjednávacího týmu Spolu Zdeněk Zajíček (ODS) a dosluhující náměstek primátora a lídr STAN Petr Hlaváček (za STAN). Zástupci Spolu řekli, že chtějí jednat o koalici na půdorysu té vládní, tedy se STAN a Piráty. STAN dnes na schůzce přednesl záměr přizvat ke koaličním jednáním hnutí Praha Sobě. Spolu to nyní považuje za zbytečné.

20:24

V Mladé Boleslavi jednají o spolupráci vítězné ANO+Volba pro Mladou Boleslav, ODS a TOP 09 a STAN, tedy tři nejúspěšnější uskupení. Podle zastupitele Miroslava Olšáka (ODS) by mohla vzniknout koalice na půdorysů té, která dosud město vedla, řekl Olšák.

19:57

Vítězné hnutí ANO jedná v Prostějově o případné koaliční spolupráci s ODS, hnutím PéVéčko a SPD. "Jednání budou na tomto půdorysu pokračovat v pondělí. Předpokládám, že se posuneme dál," řekl lídr ANO a primátor Prostějova František Jura. ANO dosud v Prostějově vládlo s ODS, PéVéčkem a ČSSD. Sociální demokracie se ale do zastupitelstva tentokrát nedostala.

19:56

Radnici v Třebíči by následující čtyři roky mohla vést koalice vítězného hnutí ANO, uskupení Pro Třebíč, Břehy a KDU-ČSL. Stejné subjekty jsou spolu s dalšími součástí dosavadní koalice. Navrhovaná koalice by měla 20 z 27 městských zastupitelů, řekli starosta Pavel Pacal (Pro Třebíč) a místostarosta Miloš Hrůza (ANO). Jednání o koalici ještě bude pokračovat.

19:56 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Jeseník ani Šumperk zatím jasno o podobě koalice pro nadcházející čtyři roky jasno nemá. Podle lídra vítězného hnutí ANO v Šumperku Miroslava Adámka jsou jednání naplánována do konce týdne. Doufá přitom, že koalice už se v té době začne rýsovat; před čtyřmi roky totiž se o ní jednalo téměř měsíc. V Jeseníku vyhrálo uskupení Jeseník srdcem, které získalo sedm mandátů v zastupitelstvu s 21 členy, podle lídryně a dosavadní starostky Zdeňky Blišťanové jednání trvají.

19:33

V městské části Brno-Židenice vznikla koalice subjektů Petr Kunc-Hlas pro Židenice, ANO a KDU-ČSL s podporou Starostů a nezávislých kandidátů. V tiskové zprávě to uvedl lídr vítězného uskupení Petr Kunc, který se stane starostou. Kunc byl v končícím volebním období místostarostou, loni ho ze svých řad vyloučila TOP 09.

19:33

Vítězné hnutí ANO se dnes v Olomouci dohodlo na dalším jednání o případné koaliční spolupráci s uskupením Spolu, které tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, koalicí ProOlomouc a Pirátů i hnutím spOLečně. "Rádi bychom hned v pondělí v tomto jednání pokračovali," řekl lídr ANO a primátor Miroslav Žbánek, podle kterého by zhruba do týdne mohlo být jasné, jak bude nová radniční koalice vypadat. V uplynulých čtyřech letech ANO v Olomouci vládlo s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně.

19:14

ANO, které v Brně skončilo na druhém místě, se chce bránit vyšachování z vládnoucí koalice. 

19:02

Za pražskou koalici Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) bude vyjednávat tým složený ze dvou členů z každé strany. K nim se připojí jako hlavní vyjednavač lídr Spolu, poslanec a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Po dnešním prvním jednání zastupitelského klubu to sdělila mluvčí pražské ODS Lenka Mottlová. Komunální volby v Praze vyhrála koalice Spolu před ANO. Piráti vedení dosluhujícím primátorem Zdeňkem Hřibem skončili třetí.

19:03

Vezměme do koalice i Prahu sobě, vyzývá Hřib vítězné Spolu, píší Hospodářské noviny. "Představujeme si, že vznikne široká demokratická koalice nejen na půdorysu té celostátní vládní koalice, ale i s Prahou sobě," řekl v rozhovoru.

19:02

Neúspěšný kandidát do Senátu v hodonínském volebním obvodu Antonín Kuchař (za STAN) podpoří ve druhém kole voleb lidoveckou kandidátku a starostku Dolních Bojanovic Evu Rajchmanovou.

18:50

Praha bude mít se 13 členy největší pirátský zastupitelský klub v Česku. "Je shoda, že chceme pokračovat v rozjetém rozvoji města v rámci široké koalice, a to včetně STAN a Prahy Sobě. V radě by měli sedět kompetentní a poctiví lidé, kteří budou mít Prahu na plný úvazek," uvedla místopředsedkyně pražských Pirátů Barbora Soukupová.

18:47

"Pevně věřím, že ODS a TOP 09 nakonec zasedne na magistrátu," popisuje současná primátorka Brna a lídryně vítězné koalice Markéta Vaňková (ODS). O podobě koalice zatím stále jedná.

18:37 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Jihlavě jsou podle lídrů stran jednání o složení nového vedení radnice zatím v počátcích. Radek Popelka, jenž vedl vítěznou kandidátku hnutí ANO, označil první uskutečněné rozhovory spíš za zdvořilostní. ODS a lidovci, kteří společně získali druhý nejvyšší počet mandátů, podle náměstka primátorky Petra Ryšky z ODS chtějí nejdřív mluvit s ostatními stranami o jejich programech a prioritách, na nichž by bylo možné najít shodu.

18:11

Na českobudějovickou radnici se po 16 letech vrátí Tomáš Kubín (ANO), který byl ještě jako člen ODS náměstkem primátora Miroslava Tettera. K návratu do politiky ho přiměla energetická situace. Jako dlouholetý manažer firmy E.ON chce teď zúročit zkušenosti. Rád by pracoval jako náměstek pro ekonomiku, oboru se chce ale věnovat i jako řadový zastupitel, pokud by ANO nebylo v koalici, řekl Kubín, který byl trojkou kandidátky. S ANO spolupracuje osm let.

18:02

Ve Slaném na Kladensku začínají koaliční vyjednávání vítězné ODS spolu s dalšími stranami. Starosta Martin Hrabánek (ODS) se chce sejít se všemi subjekty. ODS získala osm mandátů v zastupitelstvu, které má 17 členů. Bude si chtít udržet funkci starosty, řekl Hrabánek, který je též krajským radním pro sociální věci.

18:02

Nezávislí kandidáti zvolení v Plzni za SPD zůstávají v klubu hnutí. Koalici ANO, Pirátů a STAN chtějí podpořit po dohodě, řekla krajská šéfka SPD.

17:57

Sedm z jedenácti poslanců z Královéhradeckého kraje bude po nynější obecních volbách i zastupiteli v obcích a městech, kde bydlí. Z pěti senátorů v obvodech v Královéhradeckém kraji zasednou do obecních zastupitelstev tři.

17:53

Na koalici v devatenáctitisícovém Náchodě se dnes dohodlo vítězné uskupení sociálního demokrata a dlouholetého starosty města Jana Birkeho nazvané Jan Birke pro Náchod s koalicí ODS, STAN, Východočeši a Patrioty Náchoda. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu bude mít trojkoalice 17 hlasů. Na starostu bude navržen současný starosta Jan Birke. Birke v čele Náchoda stojí od roku 2010. Na kandidátce uskupení Jan Birke pro Náchod jsou sociální demokraté a nezávislí kandidáti.

17:44

Českobudějovická ODS, která vyhrála komunální volby ve městě, se dohodla na dalším postupu při vyjednávání o koalici se Společně pro Budějovice. Tento subjekt tvoří TOP 09 a KDU-ČSL. Nemají však podepsanou smlouvu o spolupráci, řekl předseda jihočeské ODS Martin Kuba. Občanští demokraté a Společně pro Budějovice mají dohromady 19 mandátů ze 45 v zastupitelstvu.

17:32 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Většina okresních měst v Libereckém kraji má ve volbách stejné vítěze jako v roce 2018, posílilo ale ANO a výrazný úspěch zaznamenala SPD. V Liberci zvítězili Starostové pro Liberecký kraj, byť o jediný mandát před ANO, v Semilech má vítězná Volba pro Semily stejný počet mandátů jako druhé ANO a v České Lípě ANO obhájilo prvenství a proti roku 2018 výrazně posílilo. Výjimkou je Jablonec, kde po 28 letech skončila dříve vždy vítězná ODS až na druhém místě s výrazným odstupem za hnutím ANO.

17:27

V Uherském Hradišti zahájila ODS a TOP 09, jejichž kandidátka Společně pro Hradiště vyhrála komunální volby, koaliční jednání. "Postupujeme podle výsledku voleb," řekl lídr kandidátky a starosta Stanislav Blaha (ODS). Její zástupci získali v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu šest mandátů, stejně jako druhé hnutí ANO a třetí Hradišťáci.

17:26

V Přerově by mělo nadcházející čtyři roky společně vládnout vítězné hnutí ANO s ODS, která ve volbách kandidovala s nezávislými osobnostmi v uskupení Pomáháme městu. Jejich lídři se již dohodli na spolupráci, v pětatřicetičlenném zastupitelstvu získají dohromady 19 mandátů. Stále se ještě jedná o třetím subjektu kvůli větší stabilitě koalice. Jednání dnes skončila, pokračovat se bude v pondělí, řekl lídr ANO Petr Vrána. ANO si nárokuje funkci primátora, měl by se jím stát právě Vrána.

17:26 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Zástupci politických uskupení ve Svitavách by mohli dohodnout koalici příští týden, nejdříve v pondělí večer. Starosta David Šimek z vítězného Sdružení pro město Svitavy ještě nedokončil se svým týmem všechna jednání, řekl.

17:18 Praha

Vítěz pražských komunálních voleb Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) začne vyjednávat o budoucí koalici nejprve s hnutím STAN, s jehož zástupci se sejde v neděli. V pondělí by chtěl jednat s Piráty. "Budeme postupovat, jak jsme slíbili, tedy na půdorysu vládní koalice," informoval lídr Spolu, poslanec a někdejší pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Spolu plánuje, že v neděli vpodvečer ustaví zastupitelský klub a zvolí vyjednávací tým.

17:07

Mělník povede koalice vítězných ODS a TOP 09, ANO a Mělník 2022 s podporou strany soukromníků. Mají dohromady 11 křesel v zastupitelstvu, které má 21 členů. Uzavření koaliční dohody potvrdil Tomáš Martinec (ODS), který by měl usednout do křesla starosty. Nahradí tak Ctirada Mikeše (Mé město), který Mělník vedl v posledních třech volebních obdobích. Mé město skončilo ve volbách třetí se čtyřmi mandáty a zamíří do opozice.

17:06

Starostou Poličky na Svitavsku by se měl opět stát Jaroslav Martinů (ODS). Jeho strana znovu ve městě vyhrála volby, koalici vytvoří s hnutím ANO s nezávislými kandidáty a nově s KDU-ČSL, sdělil Martinů.

17:03

Vítězné ANO v Litoměřicích a Teplicích jedná o koalici s druhými v pořadí. V případě lázeňského města je to s ODS, která řadu let na radnici vládla. V Litoměřicích občanští demokraté dnes oznámili, že po dvaceti letech odchází do opozice. Druhé ve městě na soutoku Labe a Ohře skončilo nové hnutí Naše Litoměřice.

17:03 Praha

Piráti chtějí v Praze jednat o koalici na půdorysu té vládní se Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a STAN, ke které zamýšlí přibrat hnutí Praha Sobě, řekl dosluhující primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Záměr Piráti sdělili na nedělní odpolední schůzce STAN a Praze Sobě. Se Spolu o něm zatím nejednali, strany se sejdou až v pondělí. Komunální volby v metropoli vyhrála koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) před ANO. Piráti vedení dosluhujícím primátorem Zdeňkem Hřibem skončili třetí, Praha Sobě skončila čtvrtá, pátý STAN a šestá SPD.

16:54

Průměrný věk zastupitelů zvolených v letošních obecních volbách v Královéhradeckém kraji vzrostl na 47,93 roku z 47,06 roku před čtyřmi lety. Podíl mužů ze 4145 zvolených zastupitelů a zastupitelek v kraji mírně vzrostl o necelého půl procentního bodu na 71,7 procenta.

16:51

V Liberci vítězní Starostové pro Liberecký kraj pokračují ve vyjednávání o nové koalici. Pokračování koalice s ANO a ODS, která krajské město vedla poslední čtyři roky, je ale málo pravděpodobné, řekla Šárka Prachařová, lídryně kandidátky ANO. Starostové dnes vyjednávají s ODS, schůzku mají domluvenou také s uskupením Liberec otevřený lidem (LOL), potvrdil lídr kandidátky LOL Jaromír Baxa.

16:50 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Třinci na Frýdecko-Místecku by v následujících čtyřech letech měla vládnout trojkoalice složená ze zástupců vítězného uskupení Osobnosti pro Třinec, KDU-ČSL a uskupení Společně pro Třinec. Koalice bude mít v třiatřicetičlenném zastupitelstvu převahu 18 hlasů. Uskupení chtějí koaliční dohodu podepsat v úterý, řekla Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), která by se opět měla stát primátorkou.

16:40 Praha

Na radnici Prahy 13 vznikla koalice ODS, ANO a Společně pro Prahu 13 (TOP 09 a KDU-ČSL). "Máme podepsánu koaliční smlouvu," řekl dosavadní starosta David Vodrážka, který znovu stane v čele radnice. Koalice má v 35členném zastupitelstvu většinu 19 mandátů. Volby v Praze 13 vyhrála ODS před ANO a Zelenými s Piráty na třetím místě.

16:33

Vítězné hnutí ANO ve Vsetíně zahájilo jednání o koalici. Zatím jde o první kolo jednání, možných variant koalice je více, řekl dnes lídr ANO a místostarosta Pavel Bartoň, který chce být starostou. Komunální volby ve Vsetíně vyhrálo ANO ziskem pěti mandátů, zastupitelstvo má 21 členů. Druhá skončila KDU-ČSL se čtyřmi mandáty. Třetí Koalice pro otevřený Vsetín bude mít tři zastupitele.

16:22 Praha sobě

Na pražském magistrátu se dnes poprvé při povolebním vyjednávání sešli zástupci Prahy Sobě, Pirátů a hnutí STAN. "K posunu v jednání nedošlo, ale určitě jsme připraveni nadále jednat," řekl lídr Prahy Sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský. "Stále si za Prahu Sobě myslíme, že je třeba vytvořit vyjednávací blok STAN, Praha Sobě a Piráti. To je jediná šance, jak splnit naše předvolební sliby a vytvořit koalici, která nebude závislá na hlasech zastupitelů spojených s kauzou Dozimetr, stíhaných a ověnčených kauzami," řekl Čižinský.

15:47

Členská základna v Plzni podle tamního lídra Pirátů Bosáka projednala povolební strategii, povolební strategie, která se opírá i o dva hlasy SPD je s tím podle jeho slov v souladu. "Nikdy bychom nejednali s SPD a nikdy bychom nepodpořili městskou radu s SPD," uvedl Bosák. Dodal, že ANO dál shání podporu a zopakoval, že má minimálně 17 hlasů, tedy 15 mandátů z voleb a podporu dalších dvou zastupitelů, kteří kandidovali za SPD, po dalších čtyřech mandátech mají Piráti a STAN.

15:35 Zelení

Město Horní Jiřetín na Mostecku, kterému hrozilo bourání kvůli těžbě uhlí, opět povede Vladimír Buřt za Sdružení strany zelených a nezávislých kandidátů. V uplynulých komunálních volbách získalo 61,11 procenta hlasů a v jedenáctičlenném zastupitelstvu bude mít sedm mandátů. Úspěch přičítá starosta práci v obci, která je vidět.

"Lidi vidí, že se v posledních deseti letech hodně udělalo. A co je důležité, že tu máme docela inteligentní voliče, kteří vědí, že komunální volby jsou o komunální politice a ne o problémech, které se projevují na celostátní úrovni a které komunální politika nijak neovlivňuje," řekl dnes Buřt, který je v zastupitelstvu 24 let a starostou je osm roků. Svou roli podle něj hraje i to, že se lidé v menších obcích a městech osobně znají.

15:30

Ve Zlíně by mohla vzniknout koalice vítězného ANO s trojblokem ODS, lidovců a Pirátů. Mají většinu. O koalici budou s dalšími subjekty jednat společně.

15:29

Za poslední čtyři roky, tedy od minulých obecních voleb ztratila ČSSD v komunálních volbách na jihu Čech téměř 85 procent voličů. Zatímco v roce 2018 získala 259 788 hlasů, letos to bylo 38 397 hlasů. Strana opouští v řadě měst a obcí vedení radnice a mnohde se nedostala ani do zastupitelstva. Vyplývá to z informací serveru volby.cz.

"Je to smutný příběh strany, která mívala třicetiprocentní podporu," řekla bývalá jihočeské hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD). Za sociální demokracii kandidovala v Milevsku na Písecku, kde strana získala dva mandáty. Jeden z nich bude zastávat právě Stráská. "Levice obecně prožívá krizi. Asi její zástupci nedokáží vysvětlit lidem, že levice je zde proto, aby občanům pomohla. Obzvlášť v této době to řada z nich bude mít velmi složité," řekla Stráská.

15:24

V Židlochovicích na Brněnsku vyhrála volby se ziskem 57,28 procenta kandidátní listina Vaše Židlochovice se starostou Janem Vitulou, kterého loni vyloučila ze svých řad TOP 09. Vitula řekl, že tak vysokou podporu nečekal. Podle něj je to ocenění odvedené práce.

Ještě před čtyřmi lety kandidoval za TOP 09, býval i krajským předsedou strany. Loni ho ale spolu s místostarostou Židenic Petrem Kuncem TOP 09 vyloučila ze svých řad. Tehdejší krajský předseda a současný ministr zdravotnictví Vlastimil Válek to tehdy zdůvodnil tím, že oba muži postupovali v rozporu se stanovami a porušili vnitřní předpisy, stála za tím údajná nominace Vituly do uvolněné funkce předsedy jedné z komisí v krajském zastupitelstvu. Vitula s Kuncem to v reakci odmítli a označili za důvod spory s Válkem, který si podle nich čistil prostor od konkurence. "Výsledek nynějších voleb mohl jít za TOP 09, ale holt když si ta strana myslí, že takové lidi nepotřebuje, je to její problém. Já se s tím nějak vyrovnám," dodal Vitula.

15:20

I přes kritiku předsedy Bartoše stojí plzeňský lídr Pirátů Pavel Bosák za vznikající koalicí, kterou Piráti zamýšlejí v Plzni s hnutím ANO a STAN a s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů zvolených za SPD. "Byl jsem pozván na jednání republikového předsednictva. Já jim musím vysvětlit, jaká je situace v Plzni, která je teď hodně pohyblivá," řekl Bosák. "Nicméně já jsem něco podepsal, někdo si může myslet, že je to chyba, ale já svoje slovo budu držet," dodal. Večer bude vedení Pirátů vysvětlovat, co ho k tomu vedlo. "Následně uvidíme, co republikové předsednictvo podnikne za kroky a jestli vůbec nějaké," uvedl.

15:14

Proti spolupráci ANO, Pirátů a STAN v Plzni , která by se opírala o podporu SPD, se vyhranil i předseda Starostů Vít Rakušan. Věří, že tam vznikne koalice demokratů. "S tím, aby se koalice, jejíž součástí je STAN, opírala o podporu SPD, nesouhlasím. Jednání v Plzni prý ale dál probíhají, věřím, že koalice bude ve výsledku složena z demokratů," napsal Rakušan v SMS zprávě ČTK. 

15:02

Místopředseda ANO Karel Havlíček je zklamaný z volebních výsledků v Brně, řekl to Seznam Zprávám. 

14:57

Proti spolupráci ANO, Pirátů a STAN v Plzni , která by se opírala o podporu SPD, se vyhranil i předseda Starostů Vít Rakušan. Věří, že tam vznikne koalice demokratů.

Vít Rakušan. Záběr z volebního štábu STAN v Praze. 24. 9. 2022
Vít Rakušan. Záběr z volebního štábu STAN v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Honza Mudra / HN
14:55

Vítězná ODS s TOP 09 v Brně zahájí v pondělí jednání o koalici. Bude jednat se všemi a podle volebního výsledku začne s hnutím ANO, v úterý bude následovat KDU-ČSL se STAN. Další dny se setká se zástupci ostatních stran, které se dostaly do zastupitelstva. Rozhodnutí udělá po jednání se všemi subjekty, a to nejspíš příští víkend. Novinářům to dnes řekla jednička kandidátky a primátorka Markéta Vaňková (ODS). Nevylučuje vznik žádné koalice.

14:15

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) po letošních obecních volbách již nemá v Královéhradeckém kraji zastupitele v žádném okresním městě. Komunisté vypadli ze zastupitelstev v Hradci Králové, Trutnově, Jičíně a Rychnově nad Kněžnou. Zastupitelstvo Náchoda opustili již po volbách v roce 2018. Naopak hnutí SPD bude mít zastupitele ve všech pěti okresních městech, zatímco dosud v nich nemělo žádného.

14:11

Hnutí ANO, které s převahou vyhrálo volby v Ostravě, uspělo i v městských obvodech. Kandidátku postavilo v sedmi z 23 ostravských obvodů. Zvítězit dokázalo ve čtyřech z nich, jde o nejlidnatější obvody krajské metropole. Ve třech ze čtyř vítězných obvodů si přitom hnutí připsalo výsledek přesahující čtyřicetiprocentní podporu voličů.

14:03

Vítězné ANO podepsalo s uskupeními Občané městských částí a Zelená pro Opavu memorandum o spolupráci. Koaliční smlouvu chtějí podepsat příští týden.

14:02

Hnutí ANO, které v komunálních volbách zvítězilo v Chrudimi, zahájilo první kolo povolebních rozhovorů s potenciálními koaličními partnery. Zatím se sešlo s ODS a Chrudimáky, odpoledne bude jednat s uskupením SNK Evropští demokraté (SNK ED) a později ještě s Piráty. Zatím účastníci jednání vyjadřují své, představy, co by ve městě chtěli uskutečnit, řekl starosta František Pilný (ANO). Zatím nedává jednoznačně přednost pokračování koalice na půdorysu té dosavadní.

14:00

Předseda Pirátů Ivan Bartoš má podle svých slov velký problém s tím, že plzeňští členové strany navázali spolupráci mimo jiné s SPD. "U Pirátů rozhodují místní sdružení samostatně, existují ale kontrolní mechanismy. Pokud nebude zbytí, budu chtít jejich využití," dodal na Twitteru.  O věci také jednal s předsedou STAN Vítem Rakušanem.

13:49

V Libereckém kraji posílilo v obecních volbách hnutí ANO, vidět je to zejména ve velkých městech - volby vyhrálo v Jablonci nad Nisou, České Lípě, Novém Boru nebo ve Frýdlantu, těsně druhé skončilo v Liberci nebo Semilech. Výrazný úspěch zaznamenala SPD, která měla v roce 2018 v kraji pět zastupitelů, teď jich uspělo 32. Oslabili ale Starostové pro Liberecký kraj (SLK), jen v krajském městě přišli o čtvrtinu mandátů.

13:46 Praha

Vítěz obecních voleb v Praze Spolu chce dnes jednat o koalici se STAN. V pondělí by chtěl jednat s Piráty, uvedl kandidát na primátora Svoboda (ODS).

Bohuslav Svoboda (ODS). Záběr volebního štábu koalice Spolu v Praze. 24. 9. 2022
Bohuslav Svoboda (ODS). Záběr volebního štábu koalice Spolu v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Lukáš Bíba / HN
13:23

Komunální volby v Čáslavi na Kutnohorsku vyhráli ČSSD a Nezávislí, v zastupitelstvu získali většinu 12 z 21 křesel. Uskupení Čáslav pro všechny v čele s dosavadním starostou Vlastislavem Málkem skončilo druhé se šesti mandáty, třetí ANO má tři křesla. Sociální demokraté a Nezávislí se již domluvili na koalici s ANO, řekl lídr uskupení a senátor za ČSSD Jaromír Strnad. Předpokládá se, že Strnad bude novým starostou. Funkci už zastával v letech 2010 až 2018.

13:29

Lidovci odmítají, že by letošní volby byly referendem o vládě a poukazují na to že získali nejvíce mandátů ze všech parlamentních stran.

13:19

Řada starostů větších měst ve Zlínském kraji přivedla v komunálních volbách své strany a hnutí k vítězství, a pravděpodobně tak obhájí funkci. Stejně jako v minulých volbách vyhrálo hnutí ANO volby ve Zlíně, Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm, Otrokovicích na Zlínsku či v Kunovicích na Uherskohradišťsku. Nově však ANO zvítězilo ve Vsetíně, který byl tradiční baštou lidovců, letos byli druzí. ANO vyhrálo i v Kroměříži, dosavadní starosta Jaroslav Němec (Nezávislí) skončil na druhém místě.

13:13

V městské části Brno-Královo Pole vyhrála volby ODS s TOP 09. Jednička kandidátky Andrea Pazderová (ODS) řekla, že chce jednat se všemi stranami zastupitelstva, nejprve ale osloví současné koaliční partnery. Radnici vedla koalice ANO, ODS a KDU-ČSL. V městské části Královo Pole žije skoro 30 tisíc obyvatel.

13:13

Zahraniční média si všímají, že ve volbách do obecních zastupitelstev v Česku uspělo ve většině velkých měst hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše. Očekávání, že hlasování dopadne pro současnou vládu katastrofou, se sice nenaplnila, nicméně výsledek je interpretován jako varovný výstřel, dodala německá agentura.

13:02

Nejstarší nově zvolený zastupitel v Ústeckém kraji je 81letý důchodce Vladimír Hyke (Kryštofovy Hamry). Zasedne v zastupitelstvu obce Kryštofovy Hamry na Chomutovsku. Nejmladší zastupitelka Thuy Tien Phamová, které je 20 let, byla zvolena na kandidátce STAN do zastupitelstva v Chomutově.

12:59

Ve Volarech na Prachaticku vyhrálo komunální volby hnutí Jihočeši 2012, které vedla bývalá starostka Martina Pospíšilová. V 15členném zastupitelstvu má hnutí sedm mandátů, hlas jim dalo 43,65 procenta voličů. Jen dva mandáty získali Nezávislí a jejich dosavadní starosta Vít Pavlík se do zastupitelstva ani nedostal. Jihočeši 2012 začnou dnes jednat o možné koalici, programově mají nejblíž k Nezávislým, řekla Pospíšilová. Pro většinu jim stačí jeden hlas z jiné strany. Z 15 zastupitelů, kteří uspěli v minulých volbách, tentokrát devět vůbec nekandidovalo, řekl Roman Kozák (Nezávislí).

12:59

Pražský lídr ANO Patrik Nacher není spokojen s výsledkem voleb, očekával výsledek přes 20 procent, jeho hnutí však získalo pouze získalo 19,34 procenta. "Určitě nejsme ti, kdo budou s prosíkem čekat, co někde zbude," říká k povolebnímu vyjednávání.

12:56 Praha

V hlavním městě v 11 z 22 tzv. velkých městských částí dovedli současní starostové své kandidátky k vítězství v komunálních volbách. Čtyři z úspěšných starostů navíc získali nadpoloviční podíl hlasů, což jim umožňuje sestavit vedení radnice pouze z členů svého uskupení, a obhájit tak funkci starosty. Komunální volby v Praze vyhrála ODS před ANO, Piráti vedení dosluhujícím primátorem Zdeňkem Hřibem skončili třetí.

12:54

Lídr STAN v Praze Petr Hlaváček věří, že z povolebního vyjednávání vzejde silná koalice, směřující v nastaveném kurzu města, kde se všem dobře žije, uvedl na Twitteru.

12:40

V Ústeckém kraji, kde významně v komunálních volbách uspělo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), pomohou jeho zkušenější politici vyjednávat o koalicích nováčkům v menších obcích a městech. Krajský předseda SPD Dominik Hanko, který zasedne v litoměřickém zastupitelstvu, řekl, že se hnutí chce podílet i na vedení dalších měst. V Děčíně například je SPD druhé za hnutím ANO. Tamní lídr a poslanec Jaroslav Foldyna už vítězné ANO oslovil.

12:36

Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS), která je jedničkou vítězné koalice ODS s TOP 09, se dnes ve 14 hodin potká na magistrátu se všem lídry stran, které se dostaly do zastupitelstva. Nečeká ale, že by ODS s TOP 09 už utvořily s dalším uskupením nějakou koalici, řekla. V týdnu chce podrobně jednat s každou stranou zvlášť. Společná kandidátka ODS s TOP 09 vyhrála nynější komunální volby před hnutím ANO a KDU-ČSL.

12:33

Zahraniční média si všímají, že ve volbách do obecních zastupitelstev v Česku uspělo ve většině velkých měst hnutí ANO bývalého premiéra Andreje Babiše. Jak poznamenala agentura Reuters, Česko, podobně jako jiné členské země EU, bojuje s obrovskou inflací a vysokými cenami energií. Opozice přitom říká, že vláda premiéra Petra Fialy toho udělala příliš málo a příliš pozdě, aby lidem pomohla.

Agentura AP zaznamenala, že v prvním kole senátních voleb se rovněž dařilo největšímu opozičnímu hnutí ANO, které ve druhém kole bude mít ve hře 17 finalistů. ODS jich bude mít devět, KDU-ČSL šest kandidátů a TOP 09 tři. ČSSD může obhájit jeden mandát. Ve finále bude mít tři adepty hnutí Senátor 21, pirátští kandidáti se do druhého kola neprobojovali. Jak agentura AP dodala, v obecních volbách tradičně uspěli nezávislí kandidáti a ANO podle všeho zvítězilo ve velkých městech, ale nikoli v Praze.

12:28

V Plzeňském kraji přišlo letos ke komunálním volbám méně voličů, než v roce 2018. Před čtyřmi lety byla volební účast 47,8 procenta, letos 46,36 procenta. V kraji se zhruba 580 tisíc obyvateli přišlo nyní do volebních místností zhruba o 8800 voličů méně než před čtyřmi lety. Volební účast v jednotlivých obcích se pohybovala od necelých 26 procent do víc než 95 procent. 

12:24

Hnutí ANO, které zvítězilo v nynějších obecních volbách v Pardubicích, jedná o dvou podobách možné magistrátní koalice. První variantou je užší spolupráce se stranami, s kterými dosud v podobné sestavě radnici vedlo. Druhou možností je širší koalice, řekl lídr ANO a náměstek primátora Jan Nadrchal. Jednání podle něj poběží dnes i v pondělí a věří, že se dokážou v brzké době rozumně domluvit.

12:19

Nejvíce zastupitelů ze stran získali v letošních obecních volbách ve Středočeském kraji stejně jako před čtyřmi lety STAN. Druhá byla ODS, třetí ČSSD a čtvrté ANO, které ale uspělo v řadě větších měst. Jako obvykle volby vyhráli nezávislí kandidáti a jejich různá místní sdružení. Obsadili podle navrhujících stran 8691 zastupitelských křesel, což je o 519 více než ve volbách před čtyřmi lety. Volební účast v kraji dosáhla 47,69 procenta, v roce 2018 byla 50,60 procenta.

12:16

V největším krkonošském středisku Špindlerův Mlýn v komunálních volbách opět zvítězilo uskupení nezávislých kandidátů Pro náš Špindlerův Mlýn dosavadního starosty Vladimíra Starucha, ale ne tak přesvědčivě, jako minule. Není proto jasné, jestli bude chtít funkci starosty. Podle něj by výsledek voleb po delší době mohl přinést na radnici generační výměnu.

12:13 Praha

Do zastupitelstev velké části větších pražských městských částí se v těchto volbách nově dostali zástupci SPD a Prahy Sobě. SPD, která většinou kandidovala společně nebo s podporou Trikolory, uspěla v Praze 2, 3, 6, 8, 9, 10, 13, 14 a 15, mandáty nezískala v Praze 4 a 5. Zástupci SPD zasednou i v zastupitelstvu hlavního města. Praha Sobě se stejně jako v minulých volbách dostala do zastupitelstva hlavního města a v Praze 1 a 7. Nově uspěla i v Praze 3, 5, 6, 8, 9, 11, 12, 13, 14 a také v menších Satalicích a Kunraticích.

12:08 Praha

Do zastupitelstva hlavního města se opětovně dostalo osm politiků, kteří byli v minulém volebním období členy rady metropole. V posledních čtyřech letech zasedlo v pražské radě 12 lidí. Celkem u voličů podle výsledků voleb opětovně uspělo 29 kandidátů do pražského zastupitelstva, kteří obhajovali zastupitelský mandát z minulého volebního období. Zastupitelstvo Prahy má 65 členů.

12:05

Hnutí ANO, které vyhrálo komunální volby v Karlových Varech, začalo dnes jednat o vzniku koalice ve městě. Jako první přišlo na řadu hnutí Karlovaráci, které skončilo ve volbách na druhém místě. Dnes chce ANO jednat ještě s koalicí Spolu. Jde o strany, které tvořily koalici v Karlových Varech v posledních čtyřech letech. Na této platformě by vítězové chtěli začít sestavovat koalici, řekla primátorka města Andrea Pfeffer Ferklová (ANO).

12:04 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V nových obecních zastupitelstvech, o jejichž složení rozhodovali v pátek a sobotu voliči, znovu usednou mnozí středočeští radní. Staronovou členkou zastupitelstva v Mnichovicích u Prahy je hejtmanka Petra Pecková (STAN), na funkci místostarostky ale už aspirovat nebude. V Benátkách nad Jizerou na Mladoboleslavsku voliči znovu podpořili dosavadního starostu a radního pro silniční dopravu Karla Bendla, v Benešově hejtmančina náměstka pro zdravotnictví Pavla Pavlíka (oba ODS).

12:02

Brněnští Piráti preferují spolupráci na magistrátu buď na vládním půdorysu nebo pokračování současné brněnské koalice, řekl lídr Pirátů Marek Lahoda. Nynější vládní koalici tvoří Spolu složené z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 a dále STAN a Piráti. Brno dosud vedla koalice ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD. Nynější komunální volby v Brně vyhrála ODS s TOP 09. Piráti chtějí o spolupráci jednat s dalšími stranami.

12:01

Komunisté, kteří v Ústeckém kraji zaznamenali velký propad, musí být podle krajského předsedy KSČM Jaroslava Komínka víc slyšet. Hlasy voličů podle něj přešly k SPD a ANO. V dalších volbách do Senátu, Evropského parlamentu a krajského zastupitelstva, které se konají za dva roky, čeká stranu restart, řekl dnes Komínek.

11:54 Plzeň

David Šlouf, lídr vítězného Spolu v Plzni míní, že v noci ohlášená koalice ANO, Pirátů a STAN byla domluvená předem. Lídr ANO Roman Zarzycký to odmítá.

11:44

V Bílině na Teplicku zvítězilo v komunálních volbách ANO se současnou starostkou Zuzanou Schwarz Bařtipánovou. Do zastupitelstva se dostal i Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany sociální spravedlnosti. Koalice ve vedení města by se měnit nemusela. ANO už zahájilo jednání se současnými partnery, řekla starostka. Policie se zabývá hlasováním v Bílině v souvislosti s falešnými předvolebními letáky.

11:37 Praha

V Praze by prezident Miloš Zeman jako nejstabilnější koalici pro magistrát viděl spolupráci ODS a hnutí ANO. "Nicméně vím, že je celá řada předsudků," konstatoval Zeman s tím, že například sociální demokraté se za jeho vedení dohodli s ODS na takzvané opoziční smlouvě. "Ale to vyžaduje určitý nadhled, určitou velkorysost", dodal. Vítězná koalice Spolu pro Prahu v čele s Bohuslavem Svobodou (ODS) ale chce jednat o koalici obdobné té, která řídí stát, tedy o koalici Spolu s Piráty a STAN.

11:26 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Sedmatřicetičlenné zastupitelstvo Hradce Králové se po volbách z poloviny obměnilo. Devatenáct zastupitelů bude nových, pokračovat bude 18 zastupitelů. Do zastupitelstva se nedostaly KSČM a lidovecká Koalice pro Hradec. Novými stranami v zastupitelstvu jsou hnutí Rozvíjíme Hradec a hnutí SPD. V zastupitelstvu nadále bude sedm subjektů. Díky preferenčním hlasům se do zastupitelstva dostali z nižších pozic čtyři kandidáti.

11:23

Nejstarší obecní zastupitele na Vysočině budou mít v nadcházejícím volebním obdobní obce Sloupno na Havlíčkobrodsku, kde ve volbách uspěla jednaosmdesátiletá Eva Horáková, a Čáslavsko na Pelhřimovsku, kde lidé znovu zvolili jednaosmdesátiletého starostu obce Zdeňka Moravce. Nejmladším zastupitelem v kraji je osmnáctiletý Bohumil Zíka z Dobré Vody u Pacova. 

11:17

Zatím na jediný sporný bod narazili v koaličním vyjednávání v Ostravě zástupci vítězného hnutí ANO a koalice Spolu. Šlo o to, zda má Městská nemocnice Ostrava (MNO) zůstat v majetku města, nebo zda ji má město převést na kraj. I na tom se už ale vyjednávací týmy shodly a nic tak nebrání v dalších jednáních s potenciálními koaličními partnery, kterými mohou být Piráti, nebo hnutí Ostravak. Novinářům to po dnešním jednání řekli lídr ANO a současný primátor Tomáš Macura a lídr Spolu Jan Dohnal.

11:12 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Levice ve volbách podle prezidenta Miloše Zemana propadla. Ztrát sociálních demokratů prezident lituje, nikoliv, protože se podle něj stále nevyrovnali se svou minulostí. Podle zisku nových mandátů v zastupitelstvech obcí získaly v pátečních a sobotních volbách SPD a ANO. Málo tratili občanští demokraté a lidovci a KDU-ČSL, středně Piráti, silně STAN, zhodnotil prezident Miloš Zeman výsledky hlasování v dnešním pořadu CNN Prima News Partie

Při hodnocení vycházel prezident z porovnání počtu mandátů získaných jednotlivými stranami ve volbách roku 2018 a o tomto víkendu. Podle Zemana platí, že v komunálních volbách Češi vyvažují mezi vládními stranami a opozicí. "Vláda ne zcela zvládla energetickou krizi, inflaci. Myslím si, že to jí samozřejmě škodí," uvedl.

10:59

Účast v komunálních volbách v Ústeckém kraji byla letos vyšší než před čtyřmi lety, a to 40,60 procenta. Byla ale nejnižší v zemi. Při minulém hlasování do zastupitelstev měst a obcí přišlo v regionu 40,32 procenta voličů. Tradičně nejméně lidí šlo hlasovat v sociálně vyloučených lokalitách. 

10:58

V Olomouci dnes ráno začalo povolební vyjednávání o nové koalici na magistrátu. Vítězné hnutí ANO dopoledne usedlo k jednacímu stolu se zástupci koalice Spolu. Do pozdního odpoledne naplánovalo ANO další čtyři jednání se zástupci dalších politických stran a hnutí, jejichž kandidáti usednou v novém zastupitelstvu. ČTK to dnes řekl důvěryhodný zdroj, který je obeznámen s průběhem jednání o vytvoření radniční koalice.

10:54

Komunisté v komunálních volbách neobhájili svoje mandáty ve čtyřech z pěti okresních měst Vysočiny. Nebudou tak v zastupitelstvech Jihlavy, Pelhřimova, Třebíče a Žďáru nad Sázavou. Jediného komunistického zastupitele bude mít Havlíčkův Brod, kde získal mandát Milan Plodík kandidující z 18. místa kandidátní listiny.

10:39

V Líbeznicích u Prahy opět vyhrála volby ODS. Ministr dopravy Martin Kupka (ODS), který zde byl léta starostou, bude nadále zastupitelem. Jako starosta rezignoval po nástupu do ministerské funkce. Nyní kandidoval ze třetího místa, lídrem byl nynější starosta Jan Havlíček. V patnáctičlenném zastupitelstvu získala ODS téměř se 70 procenty hlasů 11 mandátů a SNK pro Líbeznice s 30 procenty čtyři mandáty.

10:38

Nejvíce zastupitelů ze stran získala v letošních obecních volbách ve Zlínském kraji stejně jako před čtyřmi lety KDU-ČSL. Druhé bylo hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a třetí ODS. V porovnání s výsledkem v roce 2018 lidovcům 16 křesel ubylo, získali jich 482. Větší propad měl STAN, hnutí ubylo 71 křesel, získalo jich 140. O polovinu také ubylo mandátů sociálním demokratům, ještě větší propad zažili komunisté. Naopak ODS, ANO i SPD mandátů přibylo.

10:37

Zisk tří mandátů v brněnském zastupitelstvu ve skončených komunálních volbách považuje ČSSD za úspěch, řekl lídr kandidátky a primátorčin náměstek Jiří Oliva s ohledem na to, že v jiných velkých městech strana nepřekročila pětiprocentní hranici pro vstup do zastupitelstva. Sociální demokraté budou v Brně čekat, jak se vyvine situace a jednání s dalšími stranami.

10:34

Volby ve více než 6200 obcí skončily. V nejmenších vesnicích zvítězila především lokální uskupení, jinak se ale mapa zbarvila převážně do modrých barev hnutí ANO a ODS, zelené Starostů a nezávislých a žluté lidovců, kteří z celostátních stran získali nejvíc zastupitelů. Deník Aktuálně.cz přináší mapu celkových výsledků, kterou lze filtrovat podle jednotlivých krajů či okresů.

10:32 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V Hradci Králové se po komunálních volbách rýsují dvě hlavní relevantní varianty postupu pro vyjednávání. První je menšinová koalice vítězného ANO a ODS s nejistou podporou dalšího subjektu a druhá pětikoalice menších uskupení, spjatých zejména kritikou předchozí koalice ve městě a určitou rezervovaností vůči ANO na celostátní úrovni. Šlo by o koalici Hradeckého demokratického klubu (HDK) a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení, řekl politolog Univerzity Hradec Králové a Historického ústavu Akademie věd Jan Květina.

10:27

Nejstaršího a nejmladšího moravskoslezského zastupitele dělí 63 let. Nejstarším zastupitelem bude dvaaosmdesátiletý soukromý zemědělec Josef Duchoň, který kandidoval ve Slezských Rudolticích na Bruntálsku za uskupení "Volby 2022". Nejmladším zastupitelem bude devatenáctiletý student Jan Tichánek zvolený v ostravském obvodu Ostrava-Jih za Koalici Spolu. ČTK to zjistila z webu www.volby.cz.

10:25

V městských obvodech Střekov, Ústí nad Labem - město a Severní Terasa zvítězilo v komunálních volbách hnutí ANO. V Neštěmicích vyhrálo s 35,68 procenta Vaše Ústí v čele se současnou starostkou Yvetou Tomkovou. Úspěch zaznamenala i SPD.

10:13

Dosavadní senátor v mělnickém obvodu Petr Holeček (STAN) uvedl, že ho výsledek překvapil. Čekal, že do druhého kola postoupí. Skončil třetí, za Jarmilou Smotlachovou (ODS) a Andreou Brzobohatou (ANO). Smotlachová získala 25,02 procenta hlasů, Brzobohatá 24,07 procenta, Holeček 19,17 procenta. Na výsledku se podle Holečka odrazila celostátní kampaň.

Senátor byl po sečtení první části hlasů optimističtější, více voličů se ale zřejmě vyjadřovalo k celkové politické situaci. "Asi se rozhodovali podle celostátu," uvedl Holeček, který byl opět zvolen do zastupitelstva Kralup nad Vltavou. Město v minulosti řadu let vedl. 

09:53 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

KSČM a ČSSD mají oproti minulým komunálním volbám výrazné ztráty, komunisté se propadli o dvě třetiny, ČSSD o více než polovinu. Naopak SPD má o třetinu více mandátů než před čtyřmi lety. 

09:36

V městské části Brno-střed vyhrála volby společná kandidátní listina ODS s TOP 09. Lídr a starosta Vojtěch Mencl (ODS) řekl, že v první řadě osloví současné koaliční partnery ANO a KDU-ČSL a pokračování koalice považuje za logické. Výsledek by mohl být v řádu dnů. Městská část Brno-střed patří mezi největší a nejlidnatější ve městě. Má kolem 90 tisíc obyvatel. Radnicí v posledních letech otřásla korupční kauza Stoka, za ovlivňování zakázek putoval do vězení bývalý místostarosta a bývalý radní Jiří Švachula (dříve ANO).

09:31 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V osmi městských obvodech Pardubic uspěly v komunálních volbách stejné strany a uskupení jako minulé i předminulé volby. Ve vedení tak nejspíš opět usednou zástupci hnutí ANO, Spolu či ODS a místních politických uskupení. Vyplývá to z výsledků volebního serveru Českého statistického úřadu.

V městském obvodu I, který je v centru, obhájilo hnutí ANO prvenství potřetí za sebou. Bude mít opět čtyři mandáty. V roce 2010, kdy tam kandidovalo poprvé, získalo pět zastupitelů. Druhým nejsilnějším uskupením se staly dříve opoziční Naše Pardubice s lídrem Filipem Sedlákem, bude mít tři zástupce, poprvé také bude na velké radnici. ODS obhájila dva mandáty a byla třetí.

09:18 Praha

Průměrný věk nově zvolených zastupitelů na pražském magistrátu se oproti předchozímu v průměru zvýšil o 2,83 roku. Zatímco z voleb v roce 2018 vzešlo zastupitelstvo s průměrným věkem politiků 43,4 roku, letos do něj zasednou lidé v průměrném věku 46,23 roku. Nejvyšší počet zastupitelů je ve věku 40 až 44 let a vyšší věkový průměr mají ženy. Vyplývá to z dat zveřejněných na webu www.volby.cz Českého statistického úřadu (ČSÚ).

09:16

Lídr hnutí ANO v Brně René Černý považuje výsledek hnutí v komunálních volbách v moravské metropoli za dobrý. ANO sice vyhrálo před čtyřmi i osmi lety a nyní bylo druhé za ODS s TOP 09, přesto to Černý považuje za úspěch. Řekl to, že ještě před rokem a půl brněnská organizace ANO vůbec neexistovala. Tehdy ji zrušil předseda ANO Andrej Babiš kvůli korupční kauze Stoka. Černý chce o spolupráci jednat se všemi lídry subjektů, které se dostaly do zastupitelstva. Se všemi chce jednat i jednička vítězné ODS s TOP 09 a současná primátorka Markéta Vaňková (ODS).

08:56

SPD získala letos zastupitele ve všech 13 krajských městech, ve volbách před čtyřmi lety jen v šesti. Nejsilnější je v Ostravě, kde získala 11,62 procent, nejslabší v Praze s 5,17 procenty.

08:52

Nejvyšší účast v letošních obecních volbách zaznamenali v obci Kyje na Jičínsku, kam dorazilo 98,28 procenta voličů. Vůbec nejmenší volební účast v republice, a to 17,68 procenta, byla v obci Sklené na Svitavsku. V celostátním měřítku dosáhla volební účast v komunálních volbách 46,07 procenta voličů. Je to zhruba o procentní bod méně než při minulých volbách v roce 2018. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

08:35

Koalice Spolu slaví vítězství v komunálních volbách v Praze, ziskem čtvrtiny hlasů ale zůstalo za vlastním očekáváním. K jednání o magistrátní většině tak bude muset pozvat dva další subjekty, podle vyjádření lídra Bohuslava Svobody půjde o STAN a rivaly z Pirátů. Jednání budou třaskavá, říká politolog Jakub Charvát.

08:31

ANO vyhrálo v osmi krajských městech ze 13, proti roku 2018 si pohoršilo, tehdy zvítězilo v 11. Třikrát letos vyhrála koalice se zastoupením ODS.

08:17

Ve Vyškově pokračuje koalice ANO, ODS, KDU-ČSL, STAN s podporou Volby pro město a Náš Vyškov. Novou starostkou se stane Karin Šulcová (ANO).

08:17

Složit si vlastní vládní koalici můžete Nejvíce zastupitelů získala koalice ODS a TOP 09, která má o tři mandáty více než před čtyřmi lety vítězné ANO. To ale tehdy skončilo v opozici, protože koalici nakonec vytvořila ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD. Tyto strany mají většinu v zastupitelstvu i po volbách.

08:02

V Praze ve volbách na magistrát zvítězila koalice Spolu v čele s Bohuslavem Svobodou (ODS) před druhým hnutím ANO vedeným poslancem Patrikem Nacherem, třetí skončili Piráti. Do zastupitelstva se ještě dostali zástupci uskupení Praha sobě, hnutí STAN a SPD. Následují povolební vyjednávání o složení vedení hlavního města. Kdo s kým by mohl utvořit většinu si lze vyzkoušet v grafice.

07:36

Zastupitelé v obcích a městech vzešlí z letošních komunálních voleb jsou proti předchozím volbám v roce 2018 v průměru o půl roku starší a jejich věkový průměr se zvýšil na 47,56 roku. Přibylo mezi nimi žen, je jich téměř 29 procent, zatímco minule jich bylo o jeden procentní bod méně. Vyplývá to z údajů na volebním webu Českého statistického úřadu.

Nejstarší zvolenou zastupitelkou je osmaosmdesátiletá učitelka Sylva Knedlová, která bude působit v zastupitelstvu Fryštáku na Zlínsku. Kandidovala za ODS. Nejmladších zastupitelů ve věku 18 let je podle úřadu 11 a všichni mají jako povolání uvedeno student.

07:25

Nejvíce zastupitelů získala ze stran v letošních obecních volbách stejně jako před čtyřmi lety KDU-ČSL. Druhá byla ODS a třetí hnutí Starostové a nezávislí. V porovnání s výsledkem v roce 2018 zaznamenaly výrazný propad počtu zastupitelských křesel ČSSD, KSČM, ale také STAN. Ztratily také ostatní strany vládní koalice. Výrazněji si polepšilo opoziční hnutí SPD, mírně další opoziční hnutí ANO.

Jako obvykle volby vyhráli nezávislí kandidáti a jejich různá místní sdružení. Obsadili podle navrhujících stran o 3367 zastupitelských křesel víc než ve volbách před čtyřmi lety.

07:02 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Letošní účast v komunálních volbách byla čtvrtá nejnižší v historii, volit přišlo 46,1 procent voličů. Největší byla v roce 1990, kdy volilo 74,8 procent voličů, nejnižší v roce 2014, a to 44,5procentní.

06:30 Praha

Obecní volby v Praze vyhrála Spolu pro Prahu s 24,72 procenta. Druhé skončilo ANO s 19,34 procenta hlasů a třetí Piráti se ziskem 17,73 procenta. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 43,91 procenta voličů.

Vítězné Spolu pro Prahu získali 19 mandátů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty, třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Čtvrtá Praha Sobě získala 11 mandátů, pět zastupitelů bude mít na pátém místě STAN. Šestá je SPD se třemi mandáty. Pražské zastupitelstvo má 65 členů. 

06:29

Letošní účast v 1. kole senátních voleb byla druhá nejvyšší, k volebním urnám přišlo 42,7 procent oprávněných voličů. Rekordní volební účast byla v roce 2010, kdy se voleb zúčastnilo 44,6 procent voličů, nejnižší v roce 2002, kdy byla volební účast 24,1procentní.

06:21

Výsledky voleb jsou sečteny. Český statistický úřad obdržel data z posledního okrsku.

06:14

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Praha 10 postoupili Jan Pirk (TOP 09) a Renata Chmelová (STAN). Pirk získal 44,77 procenta hlasů, druhá Chmelová dostala 24,35 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 42 procent voličů, o hlasy usilovalo šest kandidátů.

06:11

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Hnutí ANO zvítězilo v osmi ze 13 krajských měst, například v Olomouci, Karlových Varech, Ostravě, Zlíně nebo Hradci Králové.
 • V Plzni vyhrála koalice Spolu, v Liberci koalice Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s TOP 09 a KDU-ČSL. V Českých Budějovicích zvítězila ODS.
 • Prahu ovládla koalice Spolu v čele s Bohuslavem Svobodou. Ten by chtěl začít v neděli volební vyjednávání s Piráty a STAN.
 • V Brně získala nejvíce hlasů kandidátka Společně - ODS a TOP 09. Plánuje jednat se všemi stranami a hledat programové shody.
 • Tři senátoři získali mandát již v prvním kole - lidovec Petr Fiala v Ústí nad Orlicí, v Bruntále Ladislav Václavec (ANO) a v Praze 6 Jiří Růžička (TOP 09).
 • V Jičíně se ve druhém kole utká Tomáš Czernin (TOP 09) a Jaromír Dědeček (ANO), v Mostě Jan Paparega (ProMOST) a senátorka Alena Dernerová (SD-SN) a v Jihlavě předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s Janou Nagyovou (ANO).
 • Účast v hlasování o zastupitelích obcí činila 46 procent, ve volbách do Senátu byla 42procentní účast.
06:05

Vítězem prvního kola senátních voleb je opoziční hnutí ANO před ODS, KDU-ČSL a TOP 09, poraženým je hnutí STAN. Premiérové zastoupení v senátním finále, které bude za týden, bude mít z parlamentních stran opoziční hnutí SPD. Strany vládní koalice si bez ohledu na výsledek voleb většinu v horní komoře udrží.

Hnutí ANO má po sečtení téměř všech hlasů šanci přidat dalších 17 senátorů k Ladislavu Václavcovi na Bruntálsku, který mandát obhájil už v prvním kole. Při minulých volbách před šesti lety ve 27 obvodech, kde se volilo i nyní, mělo ANO 14 finalistů, z nichž se nakonec prosadili jen tři.

06:02 Praha

Komunální volby v Praze 6 vyhrála ODS a KDU-ČSL, získala 11 mandátů v zastupitelstvu, které má 45 členů. Druhá skončila TOP 09 se sedmi mandáty. Třetí Piráti budou mít sedm zastupitelů. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 49,60 procenta voličů.

06:02

Senátorem ve volebním obvodu Praha 6 bude Jiří Růžička (TOP 09). Hned v prvním kole získal nadpoloviční počet hlasů, 50,28 procenta. Druhá Dana Balcarová (Piráti) dostala 14,97 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 47,36 procenta voličů, o hlasy usilovalo osm kandidátů. Růžička je třetím zvoleným senátorem v prvním kole v letoších senátních volbách.

"Vzdělávání, parlamentní diplomacie a naše místní záležitosti - to jsou témata, kterým se chci v Senátu i nadále věnovat," sdělil ke svému dalšímu působení v horní komoře parlamentu Růžička, který od roku 2018 působil jako první místopředseda Senátu.

06:01 Plzeň

Černým koněm letošních komunálních voleb v Plzni je hnutí PRO Plzeň, které se vytvořilo kolem místních sportovců a patriotů. Před čtyřmi lety mělo 4,79 procenta hlasů, letos 9,81 procenta, což mu vyneslo pět mandátů v 47členném zastupitelstvu města. Po koalici Spolu, tedy ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, a hnutí ANO budou mít třetí nejvyšší počet nových zastupitelů.

"Za mne je to výborné dosáhnout deseti procent na městě a od deseti 13 procent na obvodech. Vnitřně jsem si to přál, ale ostatní to asi nečekali," uvedl lídr Jiří Klečka. Podle něj měli voliči touhou po něčem novém. "Máme lidi, kteří v politice nejsou úplně zprofanovaní, ve městě něco dělají a něco znamenají a chtějí sem přinést to, co tady nebylo. Takovou tu podporu sportu s backgroundem nějaké komunální politiky bez přesahu do velkých stran. Je to hnutí které chce pro Plzeňáky něco dělat," řekl Klečka.

06:01 Praha

Komunální volby v Praze 4 vyhrály Společně - ODS a TOP 09, získaly 13 mandátů v zastupitelstvu, které má 45 členů. Druhé skončilo ANO s deseti mandáty. Třetí Praha 4 sobě - sousedé a nezávislí bude mít osm zastupitelů. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz po sečtení všech okrsků. Voleb se zúčastnilo 41,92 procenta voličů.

06:00 Praha

Komunální volby v Praze 11 vyhrálo Hnutí pro Prahu 11, získalo 11 mandátů v zastupitelstvu, které má 35 členů. Druhé skončilo ANO s deseti mandáty. Třetí Společně - ODS a nezávislí kandidáti budou mít čtyři zastupitele. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 42,84 procenta voličů.

05:59 Praha

Komunální volby v Praze 2 vyhrála koalice Společně - ODS a TOP 09, získala 14 mandátů v zastupitelstvu, které má 35 členů. Druhá skončila Praha 2 Sobě se sedmi mandáty. Třetí Piráti budou mít sedm zastupitelů. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 41,79 procenta voličů.

05:59 Praha

Komunální volby v Praze 5 vyhrála Praha 5 Sobě, získala deset mandátů v zastupitelstvu, které má 41 členů. Druhá skončila koalice Společně - ODS a TOP 09 s deseti mandáty. Třetí ANO bude mít sedm zastupitelů. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 42,40 procenta voličů.

05:58 Praha

Komunální volby v Praze 3 vyhrály TOP 09+STAN, s podporou Žižkov sobě, získaly 11 mandátů v zastupitelstvu, které má 35 členů. Druhá skončila Koalice pro P3 (ODS, KDU-ČSL) se šesti mandáty. Třetí ANO bude mít šest zastupitelů. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 40,33 procenta voličů.

05:57

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Praha 11 postoupili Hana Kordová Marvanová (ODS) a Ladislav Kos (HPP 11). Kordová Marvanová získala 39,02 procenta hlasů, druhý Kos dostal 16,88 procenta hlasů. Vyplývá to z výsledku sčítání na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 43,84 procenta voličů, o hlasy usilovalo osm kandidátů.

05:56 Praha

Komunální volby v Praze 8 vyhrála ODS, získala deset mandátů v zastupitelstvu, které má 45 členů. Druhé skončilo ANO s devíti mandáty. Třetí Osmička žije a Praha Sobě bude mít devět zastupitelů. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 41,78 procenta voličů.

05:55

Senátní volby mohou obměnit složení Sněmovny. Do jejich finále postoupil ze současného prvního kola poslanec opozičního ANO Milan Brázdil, který se o místo v horní komoře utká v obvodu Olomouc s obhajujícím senátorem Lumírem Kantorem (za KDU-ČSL). Další poslanec Jiří Kobza z opozičního hnutí SPD se do senátního finále v Praze 10 nedostal.

Pokud by se Brázdil stal senátorem, poslanecký mandát by mu zanikl. Jeho místo v dolní komoře by obsadil náhradník, podle příslušné kandidátní listiny by se stal novým poslancem ANO starosta Rapotína na Šumpersku Bohuslav Hudec.

02:10 Praha

Komunální volby v Praze 12 vyhrály ODS a TOP 09 společně pro P12, získali devět mandátů v zastupitelstvu, které má 35 členů. Druhé skončilo ANO s devíti mandáty. Třetí Piráti budou mít osm zastupitelů. Voleb se zúčastnilo 42,47 procenta voličů.

02:09

Komunální volby v Ostravě vyhrálo znovu hnutí ANO, získalo 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Druhá skončila koalice Spolu s devíti mandáty. Třetí Ostravak bude mít osm zastupitelů. Voleb se zúčastnilo 35,46 procenta voličů. Poslední okrsek byl sečtený v městském obvodu Hošťálkovice chvíli před 2:00.

02:08 Praha

Komunální volby v Praze 15 vyhrála znovu Patnáctka náš domov (KDU-ČSL, Zelení), získala 12 mandátů v zastupitelstvu, které má 31 členů. Druzí skončili Společně - ODS a TOP 09 se sedmi mandáty. Třetí ANO bude mít pět zastupitelů. Voleb se zúčastnilo 43,97 procenta voličů.

02:08 Praha

Komunální volby v Praze 14 vyhrála ODS, získala sedm mandátů v zastupitelstvu, které má 31 členů. Druhé skončilo ANO s pěti mandáty. Třetí Sousedé pro Prahu 14 budou mít pět zastupitelů.

02:07

V pěti ze šesti statutárních měst v Moravskoslezském kraji vyhrála v obecních volbách stejná uskupení jako před čtyřmi lety: v Ostravě, Opavě a Havířově ANO, v Karviné ČSSD a v Třinci Osobnosti pro Třinec. Ve Frýdku-Místku zvítězilo Naše Město F-M, které bylo v roce 2018 druhé. 

1:30

Komunální volby v Pardubicích vyhrálo ANO, získalo 12 mandátů v zastupitelstvu, které má 39 členů. Druhé skončilo Spolu s devíti mandáty. Třetí ČSSD bude mít čtyři zastupitele. Voleb se zúčastnilo 40,89 procenta voličů.

01:08 Praha

Komunální volby v Praze 17 vyhráli Řepští sousedé, získali sedm mandátů v zastupitelstvu, které má 23 členů. Druhá skončila ODS se šesti mandáty. Třetí ANO bude mít šest zastupitelů. Čtvrtý STAN má dva mandáty, jednoho zastupitele bude mít na pátém místě KDU-ČSL. Šesté je uskupení Řepy sobě s jedním mandátem.

01:01 Praha

Komunální volby v Praze 20 vyhrálo Hnutí Občanů Počernic, PRO Počernice, získalo sedm mandátů v zastupitelstvu, které má 25 členů. Druhá skončila ODS+TOP 09 se sedmi mandáty. Třetí Šance pro Počernice bude mít pět zastupitelů. Čtvrtí Společně pro Počernice mají tři mandáty, dva zastupitele budou mít na pátém místě Počernice jinak. Šestí jsou Místní pro Horní Počernice s jedním mandátem.

00:50 Praha sobě

Dosavadní starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha sobě) se bude opět ucházet o post starosty, uvedl. Kandidátka Prahy 7 Sobě zvítězila v sedmé městské části, když získala 53 procent hlasů a v 29členném zastupitelstvu má 18 mandátů. Jednat bude Praha 7 sobě s Piráty. Do zastupitelstva se dostali ještě Společně - ODS a TOP 09, ANO a Piráti. Praha sobě zvítězila i ve volbách v roce 2018, kdy získala 55,5 procenta hlasů.

Jan Čižinský. Záběr z volebního štábu uskupení Praha sobě v Praze. 24. 9. 2022
Jan Čižinský. Záběr z volebního štábu uskupení Praha sobě v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Radek Vebr / HN
00:48

Senátor Václav Chaloupek (STAN), který nepostoupil do druhého kola senátních voleb v obvodu Plzeň-město, přislíbil svou podporu vítězi prvního kola, přeštickému starostovi Karlu Naxerovi z TOP 09, který kandidoval za koalici Spolu. Ze svého výsledku je Chaloupek zklamaný, odhadoval, že do druhého kola se dostane právě s Naxerou, řekl. Po velmi těsném boji na prvních třech místech nakonec za Naxerou skončila advokátka, nezávislá kandidátka Daniela Kovářová, třetí byl žokej Josef Váňa kandidující za ANO.

00:43 Praha

Komunální volby v Praze 18 vyhrály Zdravé Letňany, získaly sedm mandátů v zastupitelstvu, které má 23 členů. Druhé skončilo ANO se šesti mandáty. Třetí ODS bude mít čtyři zastupitele. Voleb se zúčastnilo 42,84 procenta voličů. Čtvrtí Piráti mají dva mandáty, dva zastupitele bude mít na pátém místě TOP 09. Šestá je Přísaha s jedním mandátem. Sedmou příčku obsadí Letňany pro život s jedním zastupitelem.

00:43 Praha sobě

Komunální volby v Praze 1 vyhrála Praha 1 sobě, získala sedm mandátů v zastupitelstvu, které má 27 členů. Druhá skončila ODS s pěti mandáty. Třetí Piráti budou mít čtyři zastupitele. Čtvrtí My, co tady žijeme (KDU-ČSL,STAN) mají čtyři mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě Naše Praha 1 (ANO). Šestá je TOP 09 se dvěma mandáty. Sedmou příčku obsadí Rezidenti 1 (ČSSD) se dvěma zastupiteli.

Záběr z volebního štábu uskupení Praha sobě v Praze. 24. 9. 2022
Záběr z volebního štábu uskupení Praha sobě v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Radek Vebr / HN
00:35

Komunální volby v Brně vyhráli Společně - ODS a TOP 09, získali 16 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Druhé skončilo ANO se 13 mandáty. Třetí KDU-ČSL + STAN bude mít deset zastupitelů. Voleb se zúčastnilo 41,90 procenta voličů.

00:32 Praha

Komunální volby v Praze 9 vyhrála kandidátka Společně - ODS a TOP 09, získali 15 mandátů v zastupitelstvu, které má 33 členů. Druzí skončili ANO + ČSSD se šesti mandáty. Třetí PRAHA 9 SOBĚ bude mít čtyři zastupitele.  Voleb se zúčastnilo 39,90 procenta voličů.

00:31

Výsledek komunálních a senátních voleb je úspěchem hnutí ANO, zásadní proměnu české politické scény ale nepřinesly, domnívají se politologové oslovení ČTK. Zároveň upozorňují, že ANO může mít problém zmobilizovat voliče, aby přišli ke druhému kolu voleb do horní parlamentní komory. Ze stejného důvodu jsou skeptičtí i k vlivu výzvy předsedy SPD Tomia Okamury, aby lidé za týden v senátním finále hlasovali proti kandidátům vládních stran.

00:30

Předseda Pirátů Ivan Bartoš děkuje všem voličům za hlasy. 

00:30 Praha

Obecní volby v Praze 8 vyhraje podle propočtu ČTK ODS, má 19,37 procenta. Druhé je zatím ANO a třetí 8Žije a Praha Sobě.

00:26

Ve štábu koalice Spolu končí volební noc. 

00:18 Plzeň

V Plzni budou vládnout ANO, Piráti a STAN. Dohromady mají 23 křesel v 47členném zastupitelstvu, ale ANO získalo ještě dva další nezávislé zastupitele, kteří kandidovali za SPD. Hned po komunálních volbách podepsali všichni memorandum. Kopírují tak koalici Plzeňského kraje. V Plzni přitom těsně zvítězila koalice Spolu před ANO. Primátorem Plzně bude lídr ANO Roman Zarzycký, dosavadní první náměstek primátora a současně ekonomický náměstek hejtmana. 

00:17 Praha

Obecní volby v Praze 6 vyhrají podle propočtu ČTK ODS s KDU-ČSL, mají 21,65 procenta. Druhá je zatím TOP 09, třetí Piráti.

00:17

Místní referendum v Soběslavi na Táborsku o tom, zda lidé chtějí rozvoj průmyslové zóny v Soběslavi, není platné. Nezúčastnil se potřebný počet lidí, řekl starosta Jindřich Bláha (ODS). Přesto je pro radnici důležité, že občané se o rozvoj zóny zajímají, město to proto zohlední v omezeních daných územním plánem, řekl starosta. "Referendum není platné, nebyl dostatečný počet lidí. Mám jen dílčí čísla, ale těch třicet pět procent, které by měly být, aby bylo referendum platné, tak nebylo dosaženo. Z toho plyne, že otázky v referendu položené nejsou platné. Nicméně i tak je ta účast pro nás důležitá, že občané o rozvoj průmyslové zóny mají zájem. Určitě se tím budeme zabývat, nějaké regulativy ve změně územního plánu nastavíme a budeme se o nich bavit i s vlastníky pozemků," řekl Bláha.

00:07

Vítězní Starostové pro Liberecký kraj (SLK) zahájili v Liberci koaliční jednání ještě před sečtením všech hlasů. Oslovili všechny strany s výjimkou SPD, řekl lídr kandidátky, primátor Jaroslav Zámečník. Starostové získali 12 mandátů z 39 v zastupitelstvu, o čtyři méně než před čtyřmi lety. Druhé skončilo ANO, které bude mít 11 zastupitelů stejně jako v roce 2018. Jako nejstabilnější spojení se tak jeví koalice právě s ANO, Zámečník ale nevylučuje ani spojení s ODS, uskupením Liberec otevřený lidem (LOL) nebo Piráty.

23:59

Volební účast v senátních volbách v obvodu Jihlava byla nejvyšší z 27 obvodů, kde se noví senátor volil, přišlo 48,93 procenta voličů. Do druhého kola postoupili předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a Jana Nagyová (ANO).

23:53 Praha

Jasno mají rovněž obyvatelé pražských Řeporyjí, kde zvítězila ODS v čele s dosavadním starostou Pavlem Novotným. Občanští demokraté získali 37,13 procenta hlasů a v 11členném zastupitelstvu mají pět mandátů. Novotný získal mezi občanskými demokraty nejvíc hlasů ze všech kandidátů v Řeporyjích. ODS má o jeden mandát více než druhé sdružení Nezávislí pro Řeporyje, jehož lídrem je zastupitel Jiří Blažek. Do zastupitelstva se pak dostali ještě vždy po jednom zástupci z TOP 09 a Občané za lepší Řeporyje.

23:51 Praha

Komunální volby v Praze 22 vyhrál STAN, získal šest mandátů v zastupitelstvu, které má 25 členů. Druhé skončilo ANO s pěti mandáty. Třetí DvacetDvojka + SVOBODNÍ bude mít pět zastupitelů. Voleb se zúčastnilo 49,06 procenta voličů.

23:50

Komunální volby v Praze podle propočtu ČTK vyhrálo uskupení Spolu pro Prahu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Na druhém místě bude pravděpodobně hnutí ANO a třetí Piráti. Voličská účast dosáhne přibližně 43,48 procenta.

23:50

V Hradci Králové by mohla vzniknout pětikoalice složená z koalice Hradeckého demokratického klubu a TOP 09, ODS, Pirátů, hnutí Rozvíjíme Hradec a uskupení Změna pro Hradec a Zelení. Představitelé těchto stran se již dnes večer sešli, řekl lídr kandidátky ODS Miroslav Hloušek. Utvoření pětikoalice, která by měla v zastupitelstvu 21 ze 37 křesel, je podle něj jednou z realistických variant uspořádání vlády v Hradci Králové. V případě vzniku pětikoalice by v opozici skončilo ve volbách jasně vítězné hnutí ANO a SPD.

23:48 Praha sobě

Pro hnutí Praha Sobě byly komunální volby do zastupitelstva pražského magistrátu i do zastupitelstev pražských městských částí, kde mělo hnutí své kandidáty, úspěšné. Zatímco ve volbách v roce 2018 získalo hnutí 37 mandátů, letos to bude 91 mandátů. Novinářům to dnes řekl lídr uskupení Jan Čižinský. "Praha Sobě ukázala, že je jasnou pražskou politickou silou, a navíc se nikde (v městských částech) nestalo, že bychom propadli," řekl Čižinský.

23:47

Lidé v Čerčanech na Benešovsku se v referendu vyslovili proti rozšiřování zastavitelného území. Na otázku, zda souhlasí se zákazem zařazování dalších ploch pro bydlení o velikosti více než 10 tisíc metrů čtverečních v okolí zastavěného území Čerčan do územního plánu, odpovědělo kladně 71 procent. Stejný podíl hlasujících podpořil vypuštění plochy Velký Barochov ze zastavitelného území. Účast byla 54 procent, referendum je platné a závazné, vyplynulo z informací na webu obce.

23:46

Ve větších městech Středočeského kraje uspělo ANO a také místní hnutí. ANO samostatně či jako součást koalice zvítězilo v Mladé Boleslavi, Kutné Hoře, Příbrami a v Rakovníku. V největším středočeském městě Kladně zvítězila se 37 procenty a 14 mandáty Volba pro Kladno primátora Milana Volfa. Už dnes oznámil, že město chce vést společně s ANO, které v Kladně skončilo třetí se 14 procenty a pěti mandáty. Druhá ODS zřejmě zamíří do opozice.

23:46

V Hradci Králové by mohla vzniknout pětikoalice tvořená HDK, ODS, Piráty, Rozvíjíme Hradec a Změnou. Zástupci stran se již sešli, uvedl lídr ODS.

23:39 Praha

Obecní volby v Praze 10 vyhrají podle propočtu ČTK Společně -ODS a TOP 09, mají 26,67 procenta. Druhé jsou KDU-ČSL,STAN a NK. Třetí je ANO.

23:38

V Havířově na Karvinsku bude s největší pravděpodobností pokračovat současná koalice. Na spolupráci se znovu dohodlo vítězné hnutí ANO s ČSSD a osobnostmi města, Hnutím pro Havířov a uskupením SPOLU. Koaliční dohodu zřejmě podepíšou už v pondělí. Primátorem by se znovu měl stát Josef Bělica z vítězného hnutí ANO. 

23:37 Praha

Ve více než dvacítce z 35 pražských tzv. malých městských částí, které nejsou číslované, ale mají název, mají místní obyvatelé jasno, kdo bude v následujícím volebním období v zastupitelstvu. Ve velké části z nich však kandidovalo pouze jediné politické uskupení. V některých městských částech, kde jich kandidovalo více, pak jeden ze subjektů získal většinu

23:36 Praha

Obecní volby v Praze 3 vyhrají podle propočtu ČTK TOP 09+STAN a Žižkov sobě, mají 28,88 procenta. Druhá je koalice ODS a KDU-ČSL.

23:23

Ekonomka Jana Nagyová, která je obžalována v kauze Čapí hnízdo, by v případě zvolení do Senátu nechtěla využít imunitu, která je s mandátem spojená. V případě zvolení požádá o zbavení imunity, řekla Nagyová, která se za ANO dostala do finále senátních voleb na Jihlavsku. Podle platných pravidel by ale o vydání Nagyové k trestnímu stíhání musel požádat soud.

23:20

Co si myslí premiér Petr Fiala (ODS) o úspěchu Spolu ve volbách? Od reportéra Aktuálně.cz, který sleduje povolební dění ve štábu vládní koalice.

23:18 Praha sobě

Praha sobě na magistrátu ztratila dva zastupitele, v komunálních volbách však uspělo 91 kandidátů sdružení.

23:21

Kandidát na primátora Spolu Bohuslav Svoboda uvedl, že vyjednávání o koaliční spolupráci začnou v neděli. "Pokud síla bude, že budeme moct místo ovlivňovat, budu primátorem já," řekl Svoboda. Spolupráci Spolu s Piráty a Starosty označil později na tiskové konferenci za "jediné možné řešení" pro hlavní město vzhledem k tomu, že k řadě projektů, například výstavbě městského okruhu, potřebuje spolupráci s kabinetem. "Slova odezněla a před námi je práce, na které se musíme dohodnout," uvedl k jednáním s Piráty, kteří se proti Spolu v předvolební kampani ostře vyhraňovali. Spolupráci s ANO spíše vyloučil.

23:12

Ve více než dvacítce z 35 pražských tzv. malých městských částí, které nejsou číslované, ale mají název, mají místní obyvatelé jasno, kdo bude v následujícím volebním období v zastupitelstvu. Ve velké části z nich však kandidovalo pouze jediné politické uskupení. V některých městských částech, kde jich kandidovalo více, pak jeden ze subjektů získal většinu.

23:07

Komunální volby v Plzni vyhraje podle propočtu ČTK koalice SPOLU. Na druhém místě bude pravděpodobně hnutí ANO. Voličská účast dosáhne přibližně 39,14 procenta. 

23:04

Z volebního dění ve štábu SPOLU:

22:59

Zdeněk Hřib patrně v Praze post primátora neobhájí.

22:58

V Havířově asi bude pokračovat koalice ANO, ČSSD a Hnutí pro Havířov. Dohoda má být podepsána v pondělí. Primátorem bude opět Josef Bělica (ANO).

22:53

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Blansko postoupili senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) a Antonín Žirovnický (ANO). Vítková získala 30,79 procenta hlasů, druhý Žirovnický dostal 17,93 procenta hlasů.

23:07

Hnutí ANO, které zvítězilo v obecních volbách v Pardubicích, vytvořilo vyjednávací tým o budoucí koalici s uskupením Žijeme Pardubice, které se umístilo třetí. S dalšími stranami jedná. ČTK to řekl lídr a náměstek primátora Jan Nadrchal (ANO). Je kandidátem na primátora. "Jsme domluvení s Žijeme Pardubice, s ostatními jednáme, ale není nic definitivního. Přiznám se, že se by se mi širší koalice líbila," řekl Nadrchal.

22:53

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Ústí nad Labem postoupili Petr Nedvědický (ANO) a Martin Krsek (SEN 21). Nedvědický získal 24,39 procenta hlasů, druhý Krsek dostal 19,16 procenta hlasů.

22:43

Přestože preferenční hlasy vynesly Martina Kubu na kandidátní listině vítězné českobudějovické ODS z osmého na první místo, jihočeský předseda strany se nechystá usilovat o pozici primátora nebo náměstka. Občanští demokraté vyhráli komunální volby ve městě a výsledek jim podle předběžného přepočtu zajistil 16 mandátů ve 45členném zastupitelstvu.

"Výsledek je pro mě obrovský závazek. Kandidátní listinu jsme stavěli společně s Dagmar Škodovou Parmovou a chtěli jsme vytvořit fungující tým. Ale mojí hlavní prací je být hejtmanem Jihočeského kraje. Pokud budeme České Budějovice vést, nabízel jsem, že bych třeba na dobu prvních dvou let byl neuvolněným členem rady. Důvod by byl hlavně v tom, aby se město více propojilo s krajem. Jinak o žádnou funkci nestojím," uvedl Kuba.

22:43 Plzeň

Lídr koalice Spolu v Plzni věří, že ODS, TOP 09 a KDU-ČSL budou opět členy nové koalice ve městě. Spolu nebude jednat s SPD a KSČM. Zatím nevyjednává.

22:42

Primátorka Brna Markéta Vaňková (ODS) věřila ve výhru společné kandidátky ODS s TOP 09. Řekla to poté, co podle předběžných výsledků její koalice zvítězila. Vaňková vítězství považuje za vizitku úspěšné práce v končícím čtyřletém období. Oslovit chce všechny subjekty, které se dostanou do zastupitelstva, a hledat programové průniky. Zatím neřekla, koho při jednání upřednostňuje. Nabízí se zachování stávající koalice s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD, ale také nová koalice s hnutím ANO, které nejspíš skončí druhé. "Chci oslovit všechny subjekty, které se dostanou do zastupitelstva, a řešit programové průniky," doplnila Vaňková.

22:34

Podle Hřiba nejde o to, zda bude nadále primátorem. "O mě tady nejde, tady jde o budoucnost města, v následujícím volebním období jde například o metropolitní plán a to je to, co mě trápí," uvedl současný primátor. Piráti chtějí zahájit koaliční jednání v Praze nejprve se současnými partnery, kterými jsou Praha sobě a STAN. Následně podle Hřiba budou zřejmě jednat i se Spolu.

Jeho kandidátem na primátora je Bohuslav Svoboda z ODS, vůči kterému se Piráti během kampaně vymezovali. "Určitě se v následujících dnech dostaneme i k jednání se Spolu. Nepochybuji o tom," uvedl Hřib. Někteří kandidáti za Spolu jsou přitom trestně stíhaní, což si Pirát stanovili dopředu jako překážku vytvoření koalice. Zároveň si zakázali i koalici s SPD nebo KSČM.

22:28

Ve většině statutárních měst a všech krajských budou mít Piráti své zastupitele, za to jsem rád, okomentoval průběžné výsledky voleb předseda Pirátů Ivan Bartoš. 

22:28

Ve Frýdku-Místku začala koaliční vyjednávání. Vítězné uskupení Naše Město F-M vedené současným primátorem Petrem Korčem zahájilo jednání s hnutím ANO.

22:21

Od reportéra Aktuálně.cz, který sleduje průběh voleb ve štábu ANO:

22:21

Lídr kandidátky STAN Petr Hlaváček věří v Praze ve vznik rozumné koaliční dohody na platformě demokratických stran. "Jednání o koalici budou výživná," řekl.

22:18

ANO zatím s nikým nejedná, počká na konečné výsledky, uvedl lídr Patrik Nacher. 

22:16

"Paní Nagyová se vyjádřila špatně, je z toho nervózní, není zvyklá na média," omlouval Babiš vyjádření Nagyové, že by po zvolení senátorkou "požádala o imunitu". "Chtěla pochopitelně říci, že se vzdá imunity, kvůli tomu samozřejmě nekandiduje," opravil slova kandidátky.

22:15

Lídr pražské kandidátky ANO Patrik Nacher poděkoval všem, kdo v Praze přišli volit. "V Praze to je vždycky těžký souboj," připustil. Vyzdvihl však posun hnutí z pátého na druhé místo. "Dělali jsme maximum, co jsme mohli," řekl s tím, že doufá, že ANO zvítězí v příštích volbách. Podle svých slov je zvědavý především na to, jak Piráti a Praha sobě dodrží své předvolební sliby.

22:16

Od reportéra Aktuálně.cz, který sleduje průběh voleb ve štábu Spolu:

22:11

"Jsme vůči výsledkům pokorní, ale myslím, že je zcela zjevné, že ANO v těchto volbách zvítězilo. To, že jsme posílili ve většině větších měst, je toho důkazem," řekl místopředseda hnutí Karel Havlíček. Podle něj se vyplatila především kontaktní kampaň v obcích. "Nebáli jsme se přímého střetu ani diskuse a to se nepochybně projevilo," řekl.

22:10

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že lidé podle výsledků voleb vyslyšeli jeho výzvu, aby se tyto volby staly referendem o současné vládě, kterou označil za neschopnou. Vyzdvihl především úspěch hnutí v senátních volbách, do jejichž druhého kola postoupilo 18 kandidátů.

22:05

Babiš označil výsledek voleb za úspěch pro ANO, celkově si významně polepšilo. Lidé podle něj akceptovali výzvu, že volby jsou referendum o vládě.

Andrej Babiš ve volebním štábu hnutí ANO v Praze.
Andrej Babiš ve volebním štábu hnutí ANO v Praze. | Foto: Libor Fojtík
22:04

V Břeclavi chtějí pokračovat v koaliční spolupráci dvě nejsilnější strany, které vzešly z letošních komunálních voleb, a to hnutí ANO a uskupení Mladí a neklidní, sdělil místostarosta a lídr Mladých a neklidných Jakub Matuška. Dvoukoalice by měla těsnou většinu mezi 27 zastupiteli. Podle Matušky se jedná i o možném doplnění dalšího partnera. Volby vyhrálo hnutí ANO.

22:04

Piráti budou usilovat o místo ve vedení Prahy. Zda získají křeslo primátora, bude předmětem povolebních jednání, která začnou v neděli.

22:01 Praha

Volby v Praze 2 vyhrají podle propočtu Společně - ODS a TOP 09, mají 36,04 procenta. Druhá je Praha 2 sobě s 19,4 procenta, třetí Piráti se 17,8.

22:01

Komunální volby v Brně podle propočtu vyhraje kandidátka ODS a TOP 09 Společně. Druhé bude pravděpodobně hnutí ANO. Voličská účast dosáhne přibližně 41,13 procenta.

21:59

Lídr ANO Jiří Korec si po vítězství ve volbách bude opět nárokovat post primátora Zlína. Není vyloučená podobná koalice, jako byla v končícím období.

21:58

Českobudějovická ODS, která vyhrála volby ve městě, vylučuje spolupráci s SPD. O případné nové koalici chce začít vyjednávat v neděli, řekli zástupci strany novinářům. ODS získá podle předběžných výsledků po přepočtu 16 mandátů v 45členném zastupitelstvu.

"Pokud se mě ptáte na koaliční partnery, tak výsledek SPD mě skutečně mrzí," uvedla Dagmar Škodová Parmová, která vedla českobudějovickou ODS do komunálních voleb. SPD se poprvé dostala do českobudějovického zastupitelstva. Podle předsedy jihočeské ODS Martina Kuby, by nepřipadal v úvahu pro stranu ještě jeden partner. "Jde o KSČM, která ale s největší pravděpodobností v zastupitelstvu nebude," uvedl Kuba před sečtením všech volebních hlasů.

21:58

Voliči z obcí na Hodonínsku a Břeclavsku, jež loni zasáhlo tornádo, v komunálních volbách podpořili uskupení a strany současných starostů.

21:56

Rozhovor s Bohuslavem Svobodou (ODS), kandidátem koalice Spolu na primátora, od reportéra Aktuálně.cz.

21:54

Ve většině statutárních měst vyhrálo letošní obecní volby hnutí ANO. V Praze míří k vítězství koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, v Brně ODS a TOP 09.

21:54

Do druhého kola senátních voleb v obvodu 58 Brno-město podle propočtů postoupili Jiří Dušek (za ODS) a Petr Vokřál (ANO). Dušek má nyní 29,08 procenta hlasů, druhý Vokřál má 26,63 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 44,40 procenta voličů, o hlasy usilovalo šest kandidátů.

21:53

Podle primátorky Jihlavy Koubové bude jednání o koalici záviset na vítězném ANO a druhé ODS s lidovci. Její kandidátka Pirátů a Fóra je až pátá.

21:50

Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) se zítra setká se zástupci Starostů a Praha sobě. 

21:47

Spolupráce ODS, lidovců a TOP 09 v koalici Spolu bude pokračovat, uvedl Fiala. ANO podle něj koncentruje hlasy levicových a populistických voličů. "Máme polarizovanou společnost, nemůžeme zavírat oči před nárůstem podpory extrémních stran," dodal premiér v narážce na hnutí SPD.

21:44

Předseda lidovců Marian Jurečka připomněl, že práce politiků i na komunálních úrovních je velmi náročná a často nevděčná. Podle něj se na výsledcích voleb ukázalo, že má smysl spojit své síly s dalšími demokratickými subjekty. Zdůraznil, že preferuje i na komunální úrovni tvorbu koalic na půdorysu vládní spolupráce, případně s partnery, jako jsou regionální sdružení, která odvádějí dobrou práci ve prospěch měst. Připomněl také, že z hlediska počtu získaných mandátů je vítězem voleb právě KDU-ČSL a nikoli hnutí ANO. 

21:41

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová poděkovala všem, kdo přišli k volbám a připomněla, že ne všude ve světě mají občasné možnost demokraticky volit. Vyzvala voliče k účasti v 2. kole senátních voleb. Volební výsledek koalice zhodnotila jako velmi dobrý. "Vnímám to jako volbu mezi kompetencí a populismem a jsem ráda, že kompetence má stále ještě velmi navrch, byť se populisté snaží, seč mohou," uzavřela.

21:37

Od reportéra Aktuálně.cz, který sleduje průběh voleb ve štábu ANO:

"Pro mě je úspěch cokoliv, co bude nad minulým výsledkem. Výsledek okolo dvaceti procent pro mě tak bude úspěch. Úspěch též bude, pokud s mandátem, který dostaneme, něco uhrajeme," uvedl Karel Havlíček pro Aktuálně.cz.

Foto: Libor Fojtík
21:36

Premiér a předseda ODS Petr Fiala uvedl, že kampaň před těmito volbami patřila k nejvyhrocenějším v historii Česka. "Přesto naši voliči dokázali ocenit práci našich politiků v obcích, ve městech, ale i v Senátu," řekl na tiskové konferenci. Cílem koalice je udržet většinu v horní komoře parlamentu, případně ji mírně posílit. "V krajských městech to vypadá, že jsme prakticky všude získali více než v minulých volbách před 4 lety," dodal s tím, že to považuje za úspěch. "Voliče neztrácíme, naopak jsme oproti minulým volbám posílili," dodal.

21:35

Lidovci ve volební štábu Spolu sledují boj šéfky senátního klubu a bývalé 1. místopředsedkyně Šárky Jelínkové, která zatím těsně prohrává boj o postup do 2. kola s Janou Zwyrtek Hamplovou.

21:31

Lídr pražské kandidátky STAN Petr Hlaváček doufá, že na magistrátu hlavního města se vytvoří koalice bez ANO. "Po tom, co prožíváme v Parlamentu a ve společnosti, si to (spolupracovat s ANO) nedokážu představit," řekl. Doufá, že na spolupráci s ANO nepřistoupí ani koalice Spolu. "Já si myslím, že koalice Spolu a ANO není pro Prahu ani pro naši společnost šťastná. Myslím si, že si to uvědomuje i spousta kolegů ve Spolu," uvedl. Vyjádření některých politiků ze Spolu, kteří spolupráci s ANO připouštějí, ale podle něj může zkomplikovat povolební jednání.

Petr Hlaváček. Záběr z volebního štábu STAN v Praze. 24. 9. 2022
Petr Hlaváček. Záběr z volebního štábu STAN v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Honza Mudra / HN
21:27

Do druhého kola senátních voleb v obvodě Kroměříž postoupí podle propočtu ČTK Lucie Pluhařová (ANO) a Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

21:17 Praha sobě

Ve štábu Praha sobě čeká na výsledky i lídr kandidátky Praha 5 sobě Jaroslav Pašmik. "Vypadá to, že to bude o jeden mandát. Navíc ještě není sečtený Barrandov, kde ztrácíme," vysvětluje s nervozitou v hlase, informuje z místa reportérka Aktuálně.cz. 

21:11

Do 2. kola senátních voleb v obvodě Český Krumlov postoupí podle propočtu Tomáš Jirsa (ODS) a Miroslav Lorenc (ANO).

21:10 Praha

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Praze 2 strana Společně - ODS a TOP 09.

21:08

Do 2. kola senátních voleb v obvodě Karlovy Vary postoupí podle propočtu lékařka Věra Procházková (ANO) a operátorka Eva Chromcová (SPD).

21:13

Ve štábu Pirátů se čeká na výsledky v Praze, sečteno je téměř 53 procent hlasů. Tisková konference je naplánovaná na zhruba 21:30, informuje z místa reportérka Aktuálně.cz.  

21:06

Komunální volby ve Znojmě vyhrálo hnutí ANO, získalo 11 mandátů v zastupitelstvu o 31 členech. Druhé skončilo Naše Znojmo se sedmi mandáty. Třetí SPD bude mít čtyři zastupitele.

21:03

Jarmila Smotlachová (ODS) oslavuje ve štábu Spolu postup do druhého kola senátních voleb, informuje z místa reportér Aktuálně.cz. 

21:02

Do druhého kola senátních voleb v obvodu č. 55 Brno-město podle propočtů postoupili herec Tomáš Töpfer (ODS) a lékař Bořek Semrád (ANO). Töpfer má nyní 28,55 procenta hlasů, Semrád 26,95 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 44,50 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

V roce 2016 zvítězil v obvodu Jan Žaloudík (za ČSSD). Ve druhém kole získal 52,63 procenta hlasů. Druhý skončil Pavel Staněk (ANO).

20:59

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Hodonín podle propočtů postoupily Ladislava Brančíková (ANO) a Eva Rajchmanová (KDU-ČSL). Ředitelka Centra služeb pro seniory Kyjov Brančíková má nyní 27,72 procenta hlasů, druhá Rajchmanová, starostka Dolních Bojanovic, má 27,68 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 45,22 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

V roce 2016 zvítězila v Hodoníně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL), která se loni stala ministryní životního prostředí a senátorský mandát letos neobhajovala. Ve 2. kole získala 67,78 procenta hlasů. Druhý skončil Zdeněk Škromach (ČSSD).

20:57

Ve 21:30 začne tisková konference předsedů koalice Spolu, o hodinu později pak tisková konference zástupců této koalice v Praze, informuje z volebního štábu reportér Aktuálne.cz. 

20:56

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Nový Jičín podle propočtů postoupili Jaromír Radkovský (ANO) a Ivana Váňová (KDU-ČSL). Radkovský má nyní 28,71 procenta hlasů, druhá Váňová má 21,37 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 42,45 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

V roce 2016 zvítězil v Novém Jičíně Petr Orel (Zelení), který ve druhém kole získal 74,23 procenta hlasů. Druhý skončil Jaroslav Dvořák (ČSSD).

20:51

Komunální volby v Jihlavě podle propočtu znovu vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě bude pravděpodobně ODS s KDU-ČSL. Voličská účast dosáhne přibližně 44 procent. 

Před čtyřmi roky se do městského zastupitelstva v padesátitisícové Jihlavě dostalo osm z deseti kandidujících stran a uskupení. Volby vyhrálo hnutí ANO, které v zastupitelstvu obsadilo deset z 37 míst, druhé Fórum Jihlava sedm. Třetí skončila ODS se šesti mandáty. Trojkoalice Žijeme Jihlavou (TOP 09, Zelení a Piráti) měla čtyři zastupitele. Lidovci a komunisté získali shodně tři mandáty a ČSSD a SPD po dvou mandátech. Koalici sestavilo Fórum Jihlava s ODS, lidovci a s koalicí Žijeme Jihlavou, primátorkou se stala Karolína Koubová z Fóra.

20:41

SPD považuje volby za úspěch, podle Okamury to vypadá na nárůst počtu zastupitelů. Vyzval, aby lidé do Senátu volili proti kandidátům vládních stran.

20:36

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Liberec podle propočtů ČTK postoupili senátor Michael Canov (SLK) a Radka Loučková Kotasová (ANO). Canov má nyní 43,30 procenta hlasů, druhá Loučková Kotasová má 27,06 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo přibližně 40,67 procenta voličů, o hlasy usilovali čtyři kandidáti.

20:33

Lidovci vedli ze stran kandidujících samostatně před ODS a STAN v obecních volbách i po sečtení hlasů z devíti desetin okrsků. Následovalo hnutí ANO, které předstihlo ČSSD, na šestém místě figurovala KSČM. Nejvíce zastupitelských křesel získala jako obvykle nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů.

20:28

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Mělník podle propočtů ČTK postoupily Jarmila Smotlachová (ODS) a Andrea Brzobohatá (ANO). Smotlachová má nyní 24,76 procenta hlasů, druhá Brzobohatá 24,08 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo přibližně 41,07 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

20:24 Plzeň

Lídr ANO v Plzni Roman Zarzycký očekává, že hnutí ve volbách zvítězí. Zatím těsně vede nad Spolu. O koalici bude jednat se všemi úspěšnými uskupeními.

20:24

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Ústí nad Labem podle propočtů ČTK postoupili ústecký primátor Petr Nedvědický (ANO) a historik Martin Krsek (SEN 21). Nedvědický má nyní 24,66 procenta hlasů, druhý Krsek má 18,97 procenta hlasů. Voleb se zúčastnilo přibližně 36,18 procenta voličů, o hlasy usilovalo devět kandidátů.

20:23

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je vděčný voličům, že neuvěřili tomu, co o něm v předvolební kampani říkal především předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Hlasy voličů ho dnes poslaly do druhého kola senátních voleb v obvodu Jihlava. Očekává, že agresivní ze strany hnutí ANO bude i kampaň před druhých kolem voleb. Utká se v něm s kandidátkou hnutí ANO Janou Nagyovou.

"Voličům patří velké poděkování a velká vděčnost, že neuvěřili těm lžím, které o mně šířil zejména Andrej Babiš ať ve formě postů nebo dopisů, které rozesílal všem voličům, a ohodnotili moji práci tak, že postupuji do druhého kola. Velmi si toho vážím a jsme voličům vděčen. Zároveň prosím, aby přišli volit i ve druhém kole," řekl Vystrčil.

20:21

Průběžné výsledky komunálních voleb označil Vít Rakušan za úspěch, STAN podle něj z mapy nemizí. V senátních volbách ale byl výsledek za očekáváním. Podle něj se ukázala jako úspěšná taktika koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), která sdružovala síly a nestavěla kandidáty proti sobě. "Pro příští senátní volby je k zamyšlení, zda se neúčastnit s našimi kandidáty širších koalic," řekl Rakušan.

Vít Rakušan. Záběr z volebního štábu STAN v Praze. 24. 9. 2022
Vít Rakušan. Záběr z volebního štábu STAN v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Honza Mudra / HN
20:43

"Zkusíme zaútočit na výhru," říká lídr brněnské buňky hnutí ANO René Černý. Hnutí má, po sečtení více než 70 procent hlasů, téměř 20procentní přízeň voličů. Za vedoucí koalicí ODS a TOP 09 zaostává o čtyři procentní body, informuje reportér Aktuálně.cz. 

Podle průzkumů však ANO mělo být až třetí, na druhém místě by se místo něj umístila koalice KDU-ČSL a STAN. "Vypadá to, že bychom mohli zůstat alespoň druzí, případně zaútočit na první místo," opakuje Černý. Podle něj bude v případné koalici důležitý program stran a snaha řešit problémy Brna. "Chceme jednat se všemi," dodal.

V minulých komunálních volbách před čtyřmi lety bylo ANO první, ale strany na nižších příčkách hnutí obešly. Vytvořily vládnoucí koalici bez vítěze. "Uděláme všechno pro to, aby se to neopakovalo," zdůraznil Černý.

 

20:20

"Zatím v Praze a Brně vedeme. Nechci to zakřiknout. Zdá se, že proti volbám před čtyřmi roky právě v krajských městech posílíme. Teď to vypadá na lepší výsledek v Budějovicích, Brně, Praze. Počkáme s pokorou, až bude vše sečteno," řekl předseda koalice Spolu Petr Fiala. Spokojen je i s dosavadními výsledky voleb do Senátu. Do druhého kola by mohlo podle předsedy ODS postoupit 20 či 22 kandidujících za Spolu. "To je určitě velmi dobrá pozice, abychom splnili cíl a obhájili většinu v Senátu," dodal premiér. Vyzval k účasti ve druhém kole senátních voleb, kde se kandidátky a kandidáti většinou utkají s protivníky z opozičního hnutí ANO.

Petr Fiala ve volebním štábu koalice SPOLU.
Petr Fiala ve volebním štábu koalice SPOLU. | Foto: Lukáš Bíba
20:18

Komunální volby ve Strakonicích vyhrála Strakonická Veřejnost, získala 14 mandátů v zastupitelstvu, které má 21 členů. Druhé skončilo Spolu se čtyřmi mandáty. Třetí Jihočeši 2012 budou mít tři zastupitele. Strakonický starosta Hrdlička (Strakonická Veřejnost) je ochoten vzít do koalice členy trojkoalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL. Jednat bude v pondělí, řekl.

20:18

V brněnském štábu hnutí ANO sledují tiskovou konferenci STAN. Má pět procent a už se chvástá, reagovala Alena Schillerová na vyjádření předsedy STAN Víta Rakušana, informuje reportér Aktuálně.cz.

20:14

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Plzeň-město podle propočtů ČTK postoupili přeštický starosta Karel Naxera (TOP 09) a advokátka Daniela Kovářová (NK). Naxera má nyní 22,65 procenta hlasů, druhá Kovářová 21,93 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 44,15 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

20:13

Komunální volby v Českých Budějovicích dle propočtu ČTK vyhrála ODS. Na druhém místě bude pravděpodobně ANO. Voličská účast dosáhne přibližně 39,33 procenta.

20:05 Praha

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Praze 9 s velkou převahou kandidátka Společně - ODS a TOP 09.

20:04

Jana Nagyová (ANO) stíhaná v kauze Čapí hnízdo odpověděla na otázku reportéra, co udělá jako první, pokud bude zvolena senátorkou. "Požádám o imunitu". Senátorskou imunitu by přitom zvolením získala automaticky, horní komora by ji však musela k trestnímu stíhání vydat.

20:01

Komunální volby v Praze 16 vyhrála ODS, získala deset mandátů v zastupitelstvu, které má 15 členů. Druzí skončili Společně pro Radotín (TOP 09, KDU-ČSL, Zelení) se čtyřmi mandáty. Třetí Piráti budou mít jednoho zastupitele. Voleb se zúčastnilo 52,97 procenta voličů.

20:01

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Pardubice podle propočtů ČTK postoupili senátorka Miluše Horská (KDU-ČSL) a pardubický primátor Martin Charvát (ANO). Horská má nyní 38,20 procenta hlasů, druhý Charvát má 34,73 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 41,94 procenta voličů, o hlasy usilovalo šest kandidátů.

20:00

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Brno-město podle propočtů ČTK postoupili herec Tomáš Töpfer (ODS) a lékař Bořek Semrád (ANO). Töpfer má nyní 28,55 procenta hlasů, druhý Semrád získal 26,95 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 44,50 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

20:00

Komunální volby v Ústí nad Labem vyhraje podle propočtu ČTK hnutí ANO, zopakuje tak výsledek z minulých komunálních voleb. Na druhém místě budou pravděpodobně PRO! Ústí. Voličská účast dosáhne přibližně 33,29 procenta.

19:59

Vítěz prvního kola senátních voleb v táborském obvodě Marek Slabý (Spolu) uvedl, že jej v boji o místo v horní komoře parlamentu čeká velmi těžký soupeř. Řekl to ČTK. Do druhého kola, které se uskuteční za týden, s ním ze druhého místa postoupil současný senátor Jaroslav Větrovský (Jihočeši 2012).

19:58

Podle prvního místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka bude úspěchem cokoli, co bude lepší než výsledek před čtyřmi lety. Výsledky v Senátu jsou podle něj pro ANO vysoko nad očekáváním. Za skvělé by považoval i druhé místo v Praze. Zdůraznil, že v komunálních volbách bude záležet nejen na výsledku, ale i na povolebním vyjednávání. V Praze by podle něj měli vyjednávat o případné koalici volební lídr Patrik Nacher a případně pražský předseda hnutí Ondřej Prokop.

"Jsme pokorní v tuto chvíli. Je fakt, že to vypadá poměrně dobře pro nás," poznamenal. I nadále volby do Senátu a ve velkých městech považuje za referendum o vládě.

19:56

Podle premiéra a předsedy ODS Petra Fialy se zatím zdá, že by koalice Spolu mohla v krajských městech posílit a v Senátu by mohla obhájit většinu.

Foto: Lukáš Bíba
19:55 Praha

Po sečtení hlasů ve čtvrtině volebních okrsků vede v obecních volbách v Praze koalice Spolu pro Prahu.

19:51

Komunální volby v Klatovech znovu vyhrála ODS, získala osm mandátů v zastupitelstvu, které má 27 členů. Druhá skončila společná kandidátní listina ČSSD a ANO se šesti mandáty. Třetí KLATOVY21 (KDU-ČSL) budou mít pět zastupitelů. 

19:50

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Pardubicích hnutí ANO, má 29,8 procenta. Druhá je zatím koalice SPOLU.

19:54

Premiér a předseda ODS Petr Fiala je podle reportéra Aktuálně.cz, který je ve volebním štábu Spolu, s průběžnými výsledky voleb spokojený. 

19:50

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Beroun podle propočtů ČTK postoupili senátor Jiří Oberfalzer (ODS) a Janis Sidovský (SEN 21). Oberfalzer má nyní 37,64 procenta hlasů, druhý Sidovský získal 30,27 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 43,45 procenta voličů, o hlasy usilovali čtyři kandidáti.

19:41

Komunální volby v Karlových Varech podle propočtu ČTK vyhraje hnutí ANO, zopakuje tak své vítězství z posledních obecních voleb. Na druhém místě budou pravděpodobně tak jako posledně Karlovaráci. Voličská účast dosáhne přibližně 36,58 procenta.

19:39

V Pohořelicích na Brněnsku vyhrála volby Přísaha s lídrem Róbertem Šlachtou. Hnutí, které bývalý policista založil, kandidovalo v komunálních volbách poprvé. Ve Šlachtově rodných Pohořelicích získalo 41,29 procenta hlasů. Druhá skončila ODS, kterou vedl současný starosta Miroslav Novák.

Lídr hnutí Přísaha Róbert Šlachta ve volebním štábu. Praha, 9. 10. 2021
Lídr hnutí Přísaha Róbert Šlachta ve volebním štábu. Praha, 9. 10. 2021 | Foto: Radek Vebr
19:38

"Piráti by mohli mít na magistrátu nejsilnější klub složený z členů jedné strany. Aspirujeme také na titul nejefektivnější kampaně v porovnání počtu hlasů a vynaložených peněz," řekl primátor Zdeněk Hřib. Hřib zopakoval, že Piráti nebudou o koaliční spolupráci vyjednávat s extremistickými stranami, za které označil SPD a KSČM. S ostatními bude jednat podle programové shody. Vyloučil také spolupráci s trestně stíhanými osobami. Ty figurují i na kandidátce uskupení Spolu, s jehož kandidátem na primátora Bohuslavem Svobodou (ODS) se Hřib několikrát střetl.

Zdeněk Hřib. Záběr z volebního štábu Pirátů v Praze. 24. 9. 2022
Zdeněk Hřib. Záběr z volebního štábu Pirátů v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Jakub Plíhal
19:36

Obecní volby v Ostravě vyhraje podle propočtu ČTK ANO, má 35,39 procenta. Druhá bude asi koalice SPOLU. Voličská účast dosáhne cca 32,80 procenta.

19:34

Komunální volby v Prostějově vyhrálo ANO, získalo 14 mandátů v zastupitelstvu, které má 35 členů. Druzí skončili NA ROVINU! (STAN, TOP 09, Zelení) se šesti mandáty. Třetí SPD bude mít šest zastupitelů.

19:34

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Blansko podle propočtů ČTK postoupili senátorka Jaromíra Vítková (KDU-ČSL) a Antonín Žirovnický (ANO). Vítková má nyní 30,46 procenta hlasů, druhý Žirovnický má 18,25 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 47,69 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

19:32

Primátor Mostu Jan Paparega (ProMOST) vnímá výsledek voleb jako vysvědčení vystavené občany za osm let vlády. Hnutí má po sečtení skoro 92 procent okrsků 41,21 procenta hlasů. Jednat chce hnutí se všemi, kteří se dostanou do zastupitelstva. "Je to pro nás milé překvapení, takové vysvědčení. Je vidět, že naše práce má smysl, že si jí lidé váží, a moc jim za to děkujeme," řekl Paparega, který se také v Mostě dostal do druhého kola senátních voleb, jeho soupeřkou bude Alena Dernerová (SD-SN). "Určitě budeme chtít mluvit se všemi, kteří se dostanou do zastupitelstva, budeme hledat programovou shodu a lidskou shodu a zatím se nevyhrazujeme vůči nikomu," řekl. Každý, kdo se dostane do zastupitelstva, je podle Paparegy potenciálním partnerem hnutí ProMOST.

19:31

Senátor Ladislav Václavec (ANO), který v Bruntále obhájil mandát v prvním kole, se chce věnovat zdravotnictví, ale i pomoci dobrovolným hasičům.

Petr Fiala (KDU-ČSL a Společně pro kraj), který vyhrál v obvodu Ústí nad Orlicí, se chce dál věnovat pomoci regionu.

19:30

Obecní volby v Olomouci vyhraje podle propočtu ČTK hnutí ANO, má 31,99 procenta. Druhé SPOLU získalo doposud 19,28 procenta hlasů voličů. Do druhého kola senátních voleb v obvodu Olomouc postoupili lékař Milan Brázdil (ANO) a senátor a primář Lumír Kantor (KDU-ČSL).

19:29

Komunální volby v Hradci Králové podle propočtu ČTK vyhrálo znovu hnutí ANO. Na druhém místě bude pravděpodobně koalice HDK a TOP 09. Voličská účast dosáhne přibližně 41,19 procenta.

19:29

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Tábor podle propočtu ČTK postoupili lékař Marek Slabý (TOP 09) a senátor Jaroslav Větrovský (Jihočeši 2012). Slabý má nyní 29,32 procenta hlasů, druhý Větrovský má 23,20 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 44,45 procenta voličů, o hlasy usilovalo devět kandidátů.

19:29

Město Kladno s největší pravděpodobností povede koalice vítězné Volby pro Kladno primátora Milana Volfa a hnutí ANO s lídrem Františkem Burešem, které je po sečtení zhruba 95 procent okrsků třetí. Obě strany se dohodly na spolupráci. Podrobnosti budou upřesňovat na setkáních během příštího týdne, řekl dnes ČTK Volf. V opozici skončí dosud druhá ODS, zřejmě též SPD a koalice Pirátů a STAN Opravíme Kladno.

"Navazujeme na předchozí spolupráci," řekl Volf. Plánuje zůstat primátorem, jeho náměstkem by se měl stát Bureš, který dosud působil jako ředitel Sportovních areálů města Kladna.

Bývalý primátor Kladna Milan Volf na snímku z roku 2008.
Bývalý primátor Kladna Milan Volf na snímku z roku 2008. | Foto: Repro: ČT24
19:28

Komunální volby ve Zlíně podle propočtu ČTK vyhrálo hnutí ANO. Na druhém místě bude pravděpodobně Zlín 21. Voličská účast dosáhne přibližně 41,85 procenta.

19:28

Za skvělý a až nečekaný výsledek považuje předseda hnutí ANO Andrej Babiš to, že v obvodě Jihlava do druhého kola senátních voleb postoupí  kandidátka ANO Jana Nagyová. Někdejší Babišova poradkyně je spolu s ním obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Andrej Babiš volebním štábu hnutí ANO v Praze.
Andrej Babiš volebním štábu hnutí ANO v Praze. | Foto: Libor Fojtík
19:26

Podle Jurečky budou lidovci v komunálních volbách zřejmě nejúspěšnější z parlamentních stran. Šéf KDU-ČSL pozitivně hodnotí i volby do Senátu.

Marian Jurečka (KDU-ČSL), Záběr volebního štábu koalice Spolu v Praze. 24. 9. 2022
Marian Jurečka (KDU-ČSL), Záběr volebního štábu koalice Spolu v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Lukáš Bíba / HN
19:43

Alena Schillerová (ANO) v Brně řekla, že se strana snaží dosáhnout co největšího koaličního potenciálu. Nevyloučila ani koalici s SPD. "Chceme mít možnost vládnout v Brně," zdůrazňuje Schillerová. Její strana je momentálně na druhém místě, po sečtení půlky okrsků má necelých 21 procent, informuje z Brna reportér Aktuálně.cz.

Alena Schillerová ve volebním štábu ANO v Brně.
Alena Schillerová ve volebním štábu ANO v Brně. | Foto: Petr Spáčil
19:25

Zatím bylo zvoleno přes 50 300 zastupitelů. Obsadili více než 5700 zastupitelstev z celkového počtu 6243. Průběžná účast činila asi 46,5 procenta, v porovnání s údajem ze sečtení dvou třetin okrsků klesla zhruba o půl procentního bodu.

19:22

Pohled do zákulisí volebního štábu Spolu přináší reportér Aktuálně.cz. 

19:20

Komunální volby v České Lípě vyhrálo opět hnutí ANO, získalo 13 mandátů v zastupitelstvu, které má 25 členů. Druhá skončila Živá Lípa se šesti mandáty. Třetí SPD bude mít tři zastupitele. Vyplývá to z výsledků komunálních voleb na www.volby.cz. Voleb se zúčastnilo 33,69 procenta voličů. 

19:16

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Liberci hnutí ANO.

19:16

Komunální volby v Domažlicích vyhrálo hnutí ANO, získalo pět mandátů v zastupitelstvu, které má 21 členů. Druhý skončil STAN s pěti mandáty. Třetí Vždy Domažlice - KDU-ČSL,NK budou mít tři zastupitele.

19:14

Předseda Senátu Miloš Vystrčil navzdory slibnému startu neobhájí mandát senátora v prvním kole. Ve druhém kole senátních voleb v Jihlavě se utká s Janou Nagyovou (ANO). Vystrčil má nyní 45,59 procenta hlasů, druhá Nagyová má 30,76 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 49,07 procenta voličů, o hlasy usilovalo šest kandidátů.

19:13

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Kutná Hora podle propočtů ČTK postoupili senátor Jaromír Strnad (ČSSD) a Bohuslav Procházka (KDU-ČSL). Strnad má nyní 31,86 procenta hlasů, druhý Procházka má 19,99 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 43,82 procenta voličů, o hlasy usilovalo sedm kandidátů.

19:13

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Frýdek-Místek podle propočtů ČTK postoupili lékař Zdeněk Matušek (ANO) a náměstek hejtmana Stanislav Folwarczny (ODS). Matušek má nyní 42,87 procenta hlasů, druhý Folwarczny má 30,97 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 37,17 procenta voličů, o hlasy usilovalo šest kandidátů.

19:16

Do volebního štábu koalice Společně, kterou tvoří ODS a TOP 09, dorazil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Do volebního štábu koalice Společně dorazil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Do volebního štábu koalice Společně dorazil i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). | Foto: Petr Spáčil
19:12

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Karlových Varech hnutí ANO.

19:12

V obecních volbách vedla ze stran kandidujících samostatně i po sečtení hlasů ze čtyř pětin okrsků KDU-ČSL. Za lidovce se dostala ODS, na třetí místo kleslo hnutí STAN. Následovaly ČSSD a hnutí ANO, které předstihlo KSČM. Vyplývá to z dnešních údajů na volebním serveru. Nejvíce zastupitelských křesel získala jako obvykle nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Do výsledků se zatím vesměs nepromítly údaje z velkých měst.

19:12

Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš je zatím spokojený s výsledky senátních voleb. "Vypadá to nadějně. Myslím, že hlavně co se týče senátních voleb, tak to je velice dobrá zpráva. Vypadá to, že voliči nás vyslyšeli, že by to mohlo být takové referendum o vládě," uvedl Babiš. Po sečtení dvou třetin senátních okrsků má ANO šanci na 18 senátorů, vládní strany přes propad STAN až na 22. SPD z postupových míst vypadla.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš odevzdal hlas v komunálních volbách v Průhonicích.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš odevzdal hlas v komunálních volbách v Průhonicích. | Foto: ČTK
19:12

Štáb ANO je kompletní, dorazili i předseda hnutí Andrej Babiš a první místopředseda Karel Havlíček. Podle Babiše by mohly být volby referendem o vládě. Předseda hnutí očekával větší volební účast, informuje z místa reportér Aktuálně.cz.

19:10

Komunální volby v Rakovníku vyhrála v nynějších komunálních volbách společná kandidátka hnutí ANO a sociálních demokratů s podporou nezávislých. Jejich kandidáti získali šest mandátů v zastupitelstvu, které má 21 členů. Druhá skončila Změna pro Rakovník s pěti mandáty. Třetí ODS bude mít tři zastupitele.

19:02

V Mariánských Lázních vyhrálo obecní volby hnutí ANO, získalo 32,46 procenta hlasů a osm mandátů. Piráti, kteří vedli město osm let, skončili třetí.

19:05

Piráti jsou nyní v Praze s 18 procenty na třetím místě za koalicí Spolu a hnutím ANO. Sečteno v hlavním městě ještě není ani 12 procent hlasů. Primátor Zdeněk Hřib řekl, že po volbách bude nejprve jednat s aktuálními koaličními partnery Prahou sobě a Spojenými silami pro Prahu.

19:02

Pražský primátor Zdeněk Hřib by v případě vítězství své Pirátské strany v obecních volbách v hlavním městě při vyjednávání nejprve oslovil strany stávající koalice na magistrátu, tedy Prahu Sobě a STAN. O případné koalici v Praze bude vyjednávat tříčlenný tým a následně jej bude schvalovat krajské fórum Pirátské strany, uvedl na podvečerní tiskové konferenci.

Zdeněk Hřib. Záběr z volebního štábu Pirátů v Praze. 24. 9. 2022
Zdeněk Hřib. Záběr z volebního štábu Pirátů v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Jakub Plíhal
18:58

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Most podle propočtů ČTK postoupili Jan Paparega (ProMOST) a senátorka Alena Dernerová (SD-SN). Paparega má nyní 31,41 procenta hlasů, druhá Dernerová má 31,36 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 32,13 procenta voličů, o hlasy usilovalo pět kandidátů.

18:59 Praha sobě

"To je hustý," reaguje lídr Jan Čižinský na dosavadní výsledek hlasování na Praze 1, kde jeho sdružení momentálně vede s 28,33 procenta. Napětí ve volebním štábu Praha sobě by se dalo krájet, popisuje atmosféru na místě reportérka Aktuálně.cz.

18:57

Katedra politologie hradecké univerzity zveřejnila exit poll pro Hradec Králové, což je výzkum, kdy jsou během voleb dotazováni voliči právě vycházející z volebních místností. Podle něj ve městě zvítězí hnutí ANO.

18:54

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Ostravě hnutí ANO.

18:54

Předseda sociální demokracie Michal Šmarda na dnešní online tiskové konferenci ocenil výsledky kandidátů ČSSD ve vybraných městech, v rámci restartu strany po loňském vypadnutí z Poslanecké sněmovny se podle něj ukazují nové tváře strany pro příští období. Voliče vybídl k tomu, aby se zúčastnili i druhého kola senátních voleb. 

18:52

Komunální volby ve Žďáru nad Sázavou vyhrálo uskupení Žďár - Živé město, za kterým stojí hnutí STAN. Získalo devět mandátů v zastupitelstvu, které má 27 členů. Druhé skončilo hnutí ANO se šesti mandáty. Třetí Změna 2018 a SOUKROMNÍCI bude mít čtyři zastupitele.

18:50

Vítězná Změna pro Kolín starosty Michaela Kašpara chce přednostně jednat o koalici s dosavadními partnery ve vedení města, tedy s Volbou pro Kolín a Kolíňáky. Po sečtení téměř 90 procent hlasů v nynějších koaličních volbách se její volební zisk pohybuje kolem 50 procent, což Kašpar považuje za skvělý výsledek. I s případnou opětovnou většinou v zastupitelstvu by však Změna pro Kolín ráda vládla v koalici, řekl Kašpar.

18:49

Podle propočtu ČTK bude senátorem ve volebním obvodu Ústí nad Orlicí už v 1. kole zvolen Petr Fiala (KDU-ČSL). Měl jen jednoho soupeře, Ešnera z ANO. Fiala je teprve čtrnáctým senátorem zvoleným v prvním kole od vzniku Senátu. 

18:48

Komunální volby v Rychnově nad Kněžnou vyhráli Nezávislí za Rychnov, získali devět mandátů v zastupitelstvu, které má 21 členů. Druhá skončila ODS se čtyřmi mandáty. Třetí SPD bude mít tři zastupitele. 

18:48

Po sečtení hlasů ve čtvrtině volebních okrsků vede v obecních volbách v Brně strana Společně - ODS a TOP 09.

18:47

Tomáš Czernin (TOP 09) věří, že v 2. kole senátních voleb v Jičíně porazí svého soupeře z ANO Jaromíra Dědečka. "Vedl proti mně dost osobní a ostrou kampaň," sdělil Czernin. Doufá také, že kandidátka Dana Kracíková (STAN), která se umístila na třetím místě, jej ve druhém kole podpoří. "Kdyby to bylo naopak, tak bych ji podpořil já," řekl Aktuálně.cz.

 

18:40

Sdružení Nezávislí kandidáti Poděbrady poděbradského starosty Jaroslava Červinky kritizovaného za rasistické výroky podle propočtů ČTK zvítězí ve volbách. Červinka chce ve vedení města pokračovat, koaliční jednání začnou brzy, řekl ČTK. Po sečtení téměř 90 procent okrsků má jeho sdružení necelých 29 procent hlasů. Druhá je s necelými 20 procenty Volba pro Poděbrady, přes deset procent mají ještě ODS, Naše Poděbrady a Pro občany Poděbrad.

18:40

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Olomouci hnutí ANO.

18:37

Po sečtení dvou třetin senátních okrsků má ANO šanci na 18 senátorů, vládní strany přes propad STAN až na 22. SPD z postupových míst vypadla.

18:35

Komunální volby v Rokycanech vyhráli Rokycanští patrioti, získali šest mandátů v zastupitelstvu, které má 21 členů. Druhé skončilo ANO s pěti mandáty. Třetí SPOLU bude mít tři zastupitele. Čtvrtí Nezávislí mají tři mandáty, dva zastupitele budou mít na pátém místě Pro naše Rokycany - Zelení+NK. Šestí jsou PRO ROKYCANY s jedním mandátem. Sedmou příčku obsadí KSČM s jedním zastupitelem.

18:33

Exministra školství Petra Gazdíka (STAN) voliči opět vyslali do zastupitelstva Suché Lozi na Uherskohradišťsku. Měl třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů.

Ministr školství Petr Gazdík
Ministr školství Petr Gazdík | Foto: Honza Mudra
18:32

Obyvatelé Svatého Jana nad Malší na Českobudějovicku chtějí výstavbu obecního bytového domu. Vyjádřili se tak v referendu, které se konalo souběžně s komunálními volbami a dnes skončilo. Při účasti 63,5 procenta bylo pro 53,6 procenta hlasujících, řekla starostka Svatého Jana nad Malší Růžena Balláková. "Vítáme rozhodnutí obyvatel. Už jsme na projektu začali pracovat a referendum nám potvrdilo, že v něm máme pokračovat," uvedla Balláková.

18:57

Tomáš Czernin, který postoupil z prvního kola senátních voleb věří ve druhém kole v porážku kandidáta ANO Jaromíra Dědečka. "Vedl proti mně dost osobní a ostrou kampaň," sdělil Czernin reportérovi Aktuálně.cz. 

18:31

Lidovci tam, kde kandidovali samostatně, měli po sečtení dvou třetin okrsků 1900 zastupitelů, Starostové a nezávislí 633. Občanští demokraté zatím získali 596 křesel a sociální demokraté 278. Komunisté drželi průběžně 212 zastupitelských mandátů a hnutí ANO 155.

Hnutí SPD mělo po sečtení dvou třetin okrsků jako samostatně kandidující strana 65 zastupitelů, TOP 09 držela 39 zastupitelských křesel. Piráti získali prostřednictvím samostatných kandidátek sedm zastupitelů. I kandidáti zavedených parlamentních stran se však v obecních volbách ucházejí o voličské hlasy v různých koalicích nebo na listinách místních sdružení. Počty zastupitelů zvolených podle navrhujících stran budou mít vyšší.

18:30

Komunální volby ve Vyškově vyhrálo hnutí ANO, získalo sedm mandátů v zastupitelstvu, které má 27 členů. Druhé skončilo uskupení VY s pěti mandáty. Třetí ODS bude mít pět zastupitelů. Čtvrtá SPD má tři mandáty, tři zastupitele bude mít na pátém místě KDU-ČSL. Šestý je STAN se dvěma mandáty. Sedmou příčku obsadí NÁŠ Vyškov se dvěma zastupiteli. Voleb se zúčastnilo 41,69 procenta voličů.

18:29

Obecní volby v Mladé Boleslavi vyhraje podle propočtu ČTK ANO+Volba pro Mladou Boleslav, má 30,39 procenta.

18:28

Kandidát opozičního hnutí ANO na pražského primátora Patrik Nacher by považoval za osobní neúspěch, kdyby hnutí v hlavním městě nezískalo alespoň 20 procent hlasů. Řekl to novinářům při příchodu do volebního štábu v pražském Chodově. Průběžně má ANO po sečtení zhruba šesti procent okrsků necelých 19 procent.

Ve vedení města by případně chtěl být s těmi, s nimiž najde shodu na vizi a směřování. "Kde máme nějaké společné ukotvení, společný program. Není to tak, že bychom dělali koalice jen proto, abychom někoho třetího vyšoupli," poznamenal.

18:25

Po sečtení poloviny okrsků v obecních volbách držela nejvíce zastupitelských křesel tradičně nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Ze stran kandidujících samostatně vedla KDU-ČSL před hnutím STAN. Na dalších místech následovaly ODS, ČSSD a KSČM. 

18:24

Obyvatelé Janova na Svitavsku odmítli v referendu stavbu menší zoo. Měla mít rozlohu 4,5 hektaru, místní chovatel ji chtěl stavět na okraji obce, řekl starosta Luboš Jiskra (SNK Za rozvoj obce Janov). Plebiscitu se zúčastnilo 64,21 procenta voličů, z toho 55,94 procenta zoo nechtělo. Naopak 40,36 procenta hlasujících si zoo přálo. Zbylí lidé se buď zdrželi, nebo jejich hlasy byly neplatné. "V podstatě jsme to čekali. Máme připravený záložní plán, zoo vybudujeme ve vedlejším městě," napsal dnes v SMS chovatel papoušků, který chtěl zoo vybudovat.

18:23

Komunální volby v Tachově vyhráli Volím Tachov, získali deset mandátů v zastupitelstvu, které má 21 členů. Druhé skončilo uskupení Za lepší Tachov, které je spojením ČSSD s nezávislými kandidáty. Získalo šest mandátů. Třetí Patrioti Tachova budou mít tři zastupitele. Voleb se zúčastnilo 39,27 procenta voličů. Čtvrtí Idealisté pro Tachov mají dva mandáty.

18:21

Souhrn nejdůležitějších událostí:

 • Hnutí ANO zvítězilo v osmi ze 13 krajských měst, například v Olomouci, Karlových Varech, Ostravě, Zlíně nebo Hradci Králové.
 • V vyhrála Plzni koalice Spolu, v Liberci koalice Starostů pro Liberecký kraj (SLK) s TOP 09 a KDU-ČSL. V Českých Budějovicích zvítězila ODS.
 • V Praze vítězí koalice SPOLU v čele s Bohuslavem Svobodou. Ten by chtě začít v neděli volební vyjednávání s Piráty a STAN.
 • V Brně získala nejvíce hlasů kandidátka Společně - ODS a TOP 09.
 • Dva senátoři získali mandát již v prvním kole - lidovec Petr Fiala v Ústí nad Orlicí a v Bruntále Ladislav Václavec (ANO).
 • V Jičíně se ve druhém kole utká Tomáš Czernin (TOP 09) a Jaromír Dědeček (ANO). V Mostě Jan Paparega (ProMOST) a senátorka Alena Dernerová (SD-SN). V Jihlavě předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) s Janou Nagyovou (ANO).
 • Účast v hlasování o zastupitelích obcí činí 46 procent, ve volbách do Senátu byla 42procentní účast.
18:28

Jednička kandidátky koalice Lidovců a Starostů v Brně Petr Hladík (KDU-ČSL) říká, že je připravený na post primátora, pokud by vyhrál volby. Prý je do čela města připravený, protože posledních šest let pracoval jako náměstek primátora. "Mám zkušenosti, mám energií a odhodlání měnit věci k lepšímu," vysvětluje reportérovi Aktuálně.cz.

Představu povolební koalice prý už má. "Myslím si, že nejlepší koalice pro Brno by byla ta stávající, tedy ta na vládním půdorysu," říká. Ve vedení Brna je ale, mimo strany, které jsou i součástí vlády, také ČSSD. "Záleží na výsledcích, záleží, jestli se sociální demokraté do zastupitelstva dostanou," dodává pro Aktuálně.cz.

18:18

Kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) považuje výsledek Volby pro Kladno za podobný jako před čtyřmi roky. Představu o směřování koalice má.

"Mám tam jeden směr, kterým se vydám," řekl Volf k dotazu na plánovanou koalici. Bližší informace zamýšlí doplnit dnes večer. Po sečtení zhruba 60 procent hlasů jeho strana v největším středočeském městě vede s více než 37 procenty, na druhém a třetím místě jsou s přibližně 16 procenty hlasů ANO a ODS. Do zastupitelstva by se podle průběžných výsledků měla dostat také SPD a koalice STAN a Pirátů nazvaná Opravíme Kladno.

18:11

Sčítání hlasů z komunálních voleb potrvá podle odhadů až do nedělního rána. Fotoreportéři Aktuálně.cz a HN nahlédli do štábů, kde politici výsledky sledují.

18:10

Obecní volby v Prostějově vyhraje podle propočtu ČTK hnutí ANO, má 32,36 procenta hlasů. Následuje kandidátka STAN, TOP 09 a Zelených Na rovinu!

18:07

Obecní volby v Kladně vyhraje podle propočtu Volba pro Kladno, která má 36,92 procenta hlasů. Druhá je těsně ODS před hnutím ANO.

18:06

Lidé z Čeperky na Pardubicku v referendu odmítli výstavbu spalovny komunálního odpadu v katastru obce, kterou chtěla postavit elektrárna Opatovice.

18:06

Komunální volby v Karviné, kde žije přes 50 tisíc obyvatel, ovládla ČSSD. Při sečtení téměř 97 procent hlasů měla podporu více než 50 procent voličů. Současný primátor Jan Wolf, který opět vedl kandidátní listinu sociálních demokratů, řekl, že je z výsledku nadšený. Navzdory vysoké podpoře voličů přesto předpokládá, že strana bude usilovat o sestavení koalice a nebude ve městě vládnout sama.

"Jsem samozřejmě z toho výsledku nadšený, protože v dnešní době jít se značkou ČSSD není vůbec jednoduché, ale jsem rád, že jsme to zvládli. Myslím si, že to je obrázek, že jsme čtyři roky pracovali a ne všechno jsme udělali špatně, takže i tomu přikládám to, že jsme se dostali někde nad těch 50 procent," uvedl Wolf.

18:14

V 18 hodin byla zpracována data z 10 463 volebních okrsků pro volby do obecních zastupitelstev a z 2926 okrsků pro volby do Senátu. Sečteno tak bylo 62,08, respektive 59,59 % okrsků, informuje Český statistický úřad. 

18:05

Za velmi nadějné označil při příchodu do volebního štábu koalice Spolu výsledky koalice i občanských demokratů v senátních volbách premiér Petr Fiala (ODS). U komunálních voleb chce s hodnocením počkat na sečtení většího počtu hlasů. Fiala věří tomu, že ODS udrží nejsilnější klub v Senátu a také funkci předsedy komory pro Miloše Vystrčila (ODS). Ovládnutí pražského magistrátu v barvách vládní pětikoalice očekává přes podle ní někdy nevybíravou kampaň Pirátů předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Fiala hodnotí jako velmi nadějné průběžné výsledky senátních voleb. "Komunální volby je zatím obtížné komentovat. Očekávám ale dobrý výsledek," uvedl. Kampaň, která volbám předcházela, byla podle něj jedna z nejvyhrocenějších.

Foto: Lukáš Bíba
17:55 Praha sobě

Ve štábu Praha sobě je také bývalý kandidát na prezidenta, textař a producent Michal Horáček.

Michal Horáček. Záběr z volebního štábu uskupení Praha sobě v Praze. 24. 9. 2022
Michal Horáček. Záběr z volebního štábu uskupení Praha sobě v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Radek Vebr / HN
17:54

V Brně je průběžně první koalice ODS a TOP 09 Společně, druhá je koalice KDU-ČSL a STAN, informuje reportér Aktuálně.cz.

18:07

Spokojenost s vedením obecního úřadu panuje i v čerstvě vyhlášené Vesnici roku 2022. Kostelní Lhotu na Nymbursku bude moci dál řídit Tomáš Drobný. Dosavadní starosta kandidující za volební sdružení Za rozvoj Kostelní Lhoty dostal od voličů 331 preferenčních hlasů. Obec má osm stovek obyvatel.

Kostelní Lhota na Nymbursku se v roce 2022 stala vítězem soutěže Vesnice roku.
Kostelní Lhota na Nymbursku se v roce 2022 stala vítězem soutěže Vesnice roku. | Foto: Kostelní Lhota
17:52

Do druhého kola senátních voleb v obvodu Jičín podle propočtů ČTK postoupili dosavadní senátor Tomáš Czernin (TOP 09) a Jaromír Dědeček (ANO). Czernin má nyní 28,08 procenta hlasů, druhý Dědeček má 27,65 procenta hlasů. Druhé kolo se koná za týden. Voleb se zúčastnilo přibližně 47,78 procenta voličů, o hlasy v obvodu usilovalo sedm kandidátů.

17:52

"Nejsme ani v cílové rovince," nechtěl hodnotit volby v Praze předseda Pirátů Ivan Bartoš, který do povolebního jednání zasahovat nebude a  rozhodnutí s kým jít do případné koalice nechá na Zdeňku Hřibovi, lídrovi kandidátky. 

17:43

Obyvatelé Chýště na Pardubicku v referendu odmítli rozvoj průmyslové zóny, stavbu skladovacích či průmyslových hal. Výsledky plebiscitu jsou dva roky pro obec závazné. Proti se vyslovila většina ze zhruba 170 voličů, řekl starosta Miroslav Sirůček. Pozemky v průmyslové zóně chtěla získat developerská firma CBRE a postavit tam skladovací či průmyslové haly. Většina obyvatel byla proti tomu, aby obec pozemky prodala. Lidem také vadil zábor orné půdy.

17:42

Policie na Českolipsku má podezření na maření voleb. Jeden z voličů upozornil na otevřený notebook za plentou, policie ho zabavila. Kriminalisté, kteří případ vyšetřují, ve věci zahájili úkony trestního řízení, průběh voleb ale narušen nebyl, řekla krajská policejní mluvčí Dagmar Sochorová. Kde se událost stala, policie sdělit odmítla, podle informací serveru iDnes to bylo ve volební místnosti v Hamru na Jezeře.

"Jeden z voličů policii upozornil na nestandardní umístění notebooku, vzhledem ke skutečnosti, že kriminalisté nemohli na místě vyloučit tu skutečnost, že tímto notebookem mohl být nahráván prostor za volební plentou, notebook zajistili pro účely trestního řízení," popsala událost Sochorová. Technici musí prověřit, zda na něm není nahrávka nebo zda se obraz někam nepřenášel. Jinak byl podle policejní mluvčí průběh voleb v Libereckém kraji až na tento incident klidný a žádné jiné problémy policie nezaznamenala.

17:46

Ve volebním štábu Spolu je i Miroslava Němcová (ODS). "Přála bych si, aby to byl člověk, který v této vyhrocené chvíli, kdy máme za zády válku, tento dějinný úkol unesl…", odpověděla na otázku reportéra Aktuálně.cz, koho by si chtěla za prezidenta. 

17:40

Referendum v Kalku na Chomutovsku, které se konalo v pátek a v sobotu společně s obecními volbami, je platné a závazné. Referendum bylo rozděleno do tří otázek, z odpovědí vyplývá, že většina místních masivní stavbu nových domů v několika částech obce nechtějí. Z 212 oprávněných voličů hlasovalo 149 lidí, což je 70,28 procenta. Obec zveřejnila výsledky na své webové stránce.

17:37

Po sečtení zhruba poloviny okrsků vedlo ANO v obecních volbách v devíti ze 13 krajských měst. V Praze vítězí Piráti, v Brně ODS a TOP 09.

17:36

Do obce Moldava v Krušných horách se od začátku roku podle starostky přistěhovaly desítky lidí s cílem hlasovat pro konkrétní uskupení. Volby v obci vyhrála SPD. Podnětem se zabývá policie.

17:32

Hradního kancléře Vratislava Mynáře (SPOZ) voliči znovu vyslali do zastupitelstva Osvětiman na Uherskohradišťsku. Pětapadesátiletý Mynář figuroval na druhé pozici vítězné kandidátky nazvané Osvětimany, která v městysu získala 27,06 procenta hlasů. Od voličů Mynář dostal 189 preferenčních hlasů. Více jich získal pouze starosta Aleš Pfeffer (BEZPP), který byl lídrem kandidátky Osvětimany, a to 205. V zastupitelstvu Osvětiman je Mynář od roku 2006.
S volebním výsledkem byl Mynář spokojený. "Znamená to, oproti předpokladům téměř všech novinářů, primárně pražských novinářů, že to asi zase neděláme tak špatně a že nám lidé věří. Jsem za to samozřejmě rád. Pokud budu požádán, tak se určitě stanu členem zastupitelstva, neodmítnu mandát, a bude dál snažit pomáhat ve prospěch Osvětiman," řekl Mynář.

Foto: Aktuálně.cz/YouTube/Pražský hrad - Kancelář prezidenta republiky
17:37 Praha sobě

V kavárně NoD, kde sídlí volební štáb Prahy sobě je plno. Přestože nervozita stoupá, na místě je stále optimistická nálada, informuje ze štábu reportérka Aktuálně.cz.

17:30

Zatím bylo zvoleno přes 34 900 zastupitelů. Obsadili více než 4400 zastupitelstev z celkového počtu 6243. Průběžná účast činila asi 48,4 procenta, od sečtení třetiny okrsků klesla o procentní bod. 

17:30

Do volebního štábu Spolu dorazil premiér a předseda ODS Petr Fiala, informuje z místa reportér Aktuálně.cz. 

17:30

Obecní volby v Kolíně vyhraje podle propočtu ČTK Změna pro Kolín, má 49,83 procenta odevzdaných hlasů. Druhé je hnutí ANO 2011 s velkým odstupem.

17:25

Ze stran kandidujících samostatně vedla v obecních volbách po sečtení hlasů z poloviny okrsků stále KDU-ČSL před hnutím STAN. Na dalších místech následovaly ODS, ČSSD a KSČM. Vyplývá to z údajů na volebním serveru. Nejvíce zastupitelských křesel tradičně držela nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Do výsledků se zatím nepromítaly údaje z velkých měst.

17:24

Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) dorazí do volebního štábu koalice Společně okolo 19. hodiny, informuje z místa reportér Aktuálně.cz.

17:22

Podle reportéra Aktuálně.cz v kuloárech Spolu panuje názor, že pokud zvítězí Miloš Vystrčil již v prvním kole senátních voleb, měl by kandidovat na prezidenta.

17:21

Obecní volby v Kolíně vyhraje podle propočtu ČTK Změna pro Kolín, má 49,83 procenta odevzdaných hlasů. Druhé je hnutí ANO 2011 s velkým odstupem.

17:19

Do volebního štábu ANO přišel Jaroslav Faltýnek. Největší programovou shodu vidí s koalicí Spolu, obává se však, že by je mohly další strany obejít a vytvořit koalici bez hnutí ANO.

17:18

Hayato Okamura věří v úspěch lidovců nejen v komunálních, ale i senátních volbách. Vyjádřil i k pátečnímu gestu svého bratra Tomia. "Takové chování není u vysokého politika vhodné. Dává voličům špatný příklad," uvedl, informuje z volebního štábu Prahy sobě reportérka Aktuálně.cz.

17:17

Předseda STAN, vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan považuje za reálný, i když maximalistický vytyčený cíl získat 3000 obecních zastupitelů. V Praze by považoval za úspěch, kdyby hnutí na magistrátu mohlo vytvořit svůj vlastní zastupitelský klub. Rakušan to dnes řekl novinářům po příchodu do volebního štábu STAN. Hnutí podle něj zatím nijak neztrácí podporu. Obhajobu pěti křesel v senátních volbách označil za náročnou, bez ohledu na výsledek ale poukázal na to, že klub Starostů zůstane stále velký.

Vít Rakušan hovoří se zástupci medií. Záběr z volebního štábu STAN v Praze. 24. 9. 2022
Vít Rakušan hovoří se zástupci medií. Záběr z volebního štábu STAN v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Honza Mudra / HN
17:16

Ve volebním štábu Pirátů vládne dobrá nálada, informuje z místa fotograf Aktuálně.cz.

17:16

Ze stran kandidujících samostatně vedla v obecních volbách i po sečtení hlasů z poloviny okrsků KDU-ČSL před hnutím STAN. Následovaly ODS a ČSSD.

17:15

Do štábu koalice Spolu dorazil kandidát na primátora Bohuslav Svoboda (ODS). Na dotazy novinářů odpovídal stručně, potvrdil však, že pokud Spolu v Praze vyhraje, stane se primátorem.

17:13

V Loučné pod Klínovcem na Chomutovsku, kam se podle vedení obce účelově kvůli volbám přistěhovalo několik lidí, vyhrálo v nynějších komunálních volbách s převahou uskupení Za Loučnou a Háj krásnější v čele se současnou starostkou Janou Nýdrovou. Získalo 65,97 procenta voličských hlasů. Před čtyřmi lety usilovalo o hlasy voličů jediné uskupení, letos přibyli Patrioti Loučná a Háj vize 2026, jejichž kandidátka získala 21,73 procenta, a ODS, která získala 12,3 procenta. Starostka dnes řekla, že je ráda, že mohli svobodně volit všichni občané města. Věcí se však bude zabývat policie.

17:11

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v komunálních volbách v České Lípě hnutí ANO 2011 s velkým odstupem před Živou Lípou.

17:10

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Benešově Volba pro Benešov. Druzí jsou Spol. pro Benešov - ANO 2011 a NK.

17:10

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v senátním obvodu Blansko Vítková (KDU-ČSL). Následuje Žirovnický (ANO), třetí je Wetter (ČSSD).

17:15

Ve volebním štábu Pirátů vládne dobrá nálada, informuje z místa fotograf Aktuálně.cz. 

17:09

Po sečtení hlasů v polovině okrsků vede v senátním obvodu Kroměříž Pluhařová (ANO). Následuje Jelínková (KDU-ČSL), třetí je Zwyrtek Hamplová (NEZ).

17:09

Pro hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) by byl úspěchem jakýkoliv lepší výsledek než ten z minulých komunálních a senátních voleb. Po příjezdu do volebního štábu SPD to novinářům řekl předseda hnutí Tomio Okamura. V senátních volbách by byl pro SPD úspěch, kdyby některý z kandidátů postoupil do druhého kola, doplnil. 

17:03

Komunální volby na Moldavě v Krušných horách na Teplicku vyhrálo SPD. Druhá skončila strana Otevřeně k všem. Vyplývá to z údajů na webu Českého statistického úřadu. Policie řeší podnět z Moldavy kvůli údajnému navyšování počtu voličů krátce před hlasováním.

16:58

Předsedkyně sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová prozatím nechce diskutovat o tom, že by byl Miloš Vystrčil kandidátem koalice Spolu na prezidenta, řekla v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

16:53

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Kolíně strana Změna pro Kolín, druhé je s odstupem hnutí ANO 2011.

 

16:52

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v senátním obvodu Jihlava Vystrčil (ODS). Následuje Nagyová (ANO), třetí je Nielsen (PRO).

16:52

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v senátním obvodu Tábor Slabý (TOP 09). Následuje Větrovský (Jihočeši 2012), třetí je Kupec (ANO).

16:51

V Ústí nad Labem byl dnes jako první sečten okrsek, kde žije hodně lidí závislých na sociálních dávkách. Zapsáno je v něm 500 voličů, obálku s hlasem jich odevzdalo 14. Obdobně to bylo v Litvínově v sociálně vyloučené lokalitě Janov. V jednom z okrsků přišlo z 284 voličů 15. Vyplývá to z informací na webu Českého statistického úřadu.

16:50

Po sečtení voličských hlasů v polovině volebních okrsků vedou v obecních volbách v Karviné sociální demokraté s odstupem před hnutím ANO 2011.

16:52

Za hlavní priority v Praze považuje předseda pražského ANO Ondřej Prokop zastavit zdražování, pomoci Pražanům ohroženým chudobou a investovat na sídlištích, řekl novinářům po příchodu do štábu. Prokopa mrzí nízká volební účast. Lidé jsou podle něj politikou znechucení. Řekl, že se nelze divit, že k volbám nepřišli, když ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) lidem říkal, aby k volbám nešli, pokud kašlou.

Ondřej Prokop. Záběr z volebního štábu hnutí ANO v Praze. 24. 9. 2022
Ondřej Prokop. Záběr z volebního štábu hnutí ANO v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Libor Fojtík / HN
16:49

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v obecních volbách v Teplicích hnutí ANO 2011, druhá je ODS kandidující spolu s TOP 09.

16:45

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v senátním obvodu Kutná Hora Strnad (ČSSD). Následuje Procházka (KDU-ČSL), třetí je Daczická (ODS).

16:40

V zadlužených Pramenech na Chebsku vyhrálo obecní volby hnutí ANO s 68,80 procenty hlasů. V čele kandidátky je současná starostka Michala Málková.

16:44

Do volebního štábu Pirátů dorazil předseda strany a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, informuje z místa reportérka Aktuálně.cz.

16:38 Praha

Obyvatelé Benic jsou v Praze první, kdo ví, kdo jim bude v nadcházejícím volebním období vládnout. Vítězem je stejně jako před čtyřmi lety uskupení Benice - místo pro spokojený život, které bylo jediným, které se v městské části na jihovýchodě metropole k volbám přihlásilo. Vyplývá to z informací zveřejněných na internetových stránkách volby.cz. Benice se staly stejně jako v roce 2018 první městskou částí, kde byly sečteny všechny hlasy.

16:36

Po sečtení čtvrtiny senátních okrsků mělo hnutí ANO na postupových místech 17 kandidátů, ODS osm, KDU-ČSL pět a pravděpodobného vítěze na Orlickoústecku.

 

16:37 Praha sobě

Podle Hany Třeštíkové kauza Dozimetr výsledky hlasování v Praze neovlivní. "Jasně jsme vysvětlili, jaká byla role naší iniciativy. Náš náměstek Adam Scheinherr byl ten, který nelenil a nahlásil vše policii," řekla Aktuálně.cz. Stejný názor zastává i předseda strany Jan Čižinský. "Doufám, že lidé rozlišují mezi tím, kdo za kauzou stojí a kdo ji naopak pomáhal rozkrýt," řekl novinářům.

16:35

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v senátním obvodu Jičín Jaromír Dědeček (ANO). Následuje Tomáš Czernin (TOP 09), třetí je Dana Kracíková (STAN).

Jaromír Dědeček.
Jaromír Dědeček. | Foto: Facebook Jaromíra Dědečka
16:33

"S Patrikem Nacherem od začátku říkáme, že se proti nikomu nevymezujeme. Bude záležet na tom, kdo nabídne nejlepší programový průnik s naším hnutím," uvedl Ondřej Prokop po příchodu do štábu hnutí ANO. Na místě je reportér Aktuálně.cz. 

16:32

Předseda lidovců Marian Jurečka věří, že volby dopadnou pro KDU-ČSL i Spolu dobře. Myšlenky na odchod lidovců ze Spolu jsou podle něj mimo, řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

16:30

Ze stran kandidujících samostatně vedla v obecních volbách i po sečtení třetiny okrsků KDU-ČSL před STAN, ODS a ČSSD. Účast se blížila polovině.

16:28

V jednom z volebních okrsků v Ostravě-Muglinově nepřišel k volbám nikdo. Hlasovat mohlo 91 lidí, ale za dva dny hlasování se pětičlenná komise nikoho nedočkala. Volební účast v lokalitě je tradičně nízká.

16:27 Plzeň

Po sečtení hlasů v polovině volebních okrsků vede v senátním obvodu Plzeň-město žokej Josef Váňa (ANO). Následuje Daniela Kovářová (nezávislá), třetí je Karel Naxera (TOP 09).

16:26

"Bude pro nás úspěch, pokud se budeme moci podílet na správě Prahy. Po tom, co jsme byli čtyři roky v opozici, tak abychom mohli rozhodovat, co se v Praze bude dít," uvedl Ondřej Prokop, který dorazil do volebního štábu hnutí ANO, informuje z místa reportér Aktuálně.cz.

16:26

Do brněnského štábu hnutí ANO dorazili kandidát na primátora Rané Černý, dvojka kandidátky Karin Karasová a exministryně financí Alena Schillerová, která kandiduje až ze 30. místa.

Karin Karasová, René Černý a Alena Schillerová. Záběr z volebního štábu ANO v Brně. 24. 9. 2022
Karin Karasová, René Černý a Alena Schillerová. Záběr z volebního štábu ANO v Brně. 24. 9. 2022 | Foto: Dávid Pásztor / HN
16:23

Do volebního štábu koalice Spolu dorazili předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a první místopředseda strany Tomáš Czernin, který obhajuje post senátora, informuje reportér Aktuálně.cz.

16:47

Sečteno je i v obci Růžová v Českém Švýcarsku. Při ničivém letním požáru národního parku si místní chalupáři stěžovali, že je obecní úřad neinformoval o situaci. Starostka Helena Křížková, na jejíž přístup si stěžovali, pochybení odmítla. Teď dostala nejvíce hlasů ze všech kandidátů. V obci s necelými 600 obyvateli dostala 182 preferenčních hlasů.

16:18

Vít Rakušan přichází do volebního štábu STAN. "Myslím, že z pohledu mnoha lidí jsou komunální volby nedoceněné, jako by druhé kategorie. Mně je to velmi líto, protože tyto volby mají možnost skutečně ovlivnit lidem život," řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Vít Rakušan. Záběr z volebního štábu STAN v Praze. 24. 9. 2022
Vít Rakušan. Záběr z volebního štábu STAN v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Honza Mudra / HN
16:18

"Zvolili jsme různou strategii, někde jsme šli samostatně jako KDU-ČSL, někde na půdorysu Spolu, nebo Společně. Ukazuje se, že ta značka má sílu, spolupráce má větší sílu než vzájemné vymezování se," řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek na dotaz Aktuálně.cz, zda lidovci neměli kandidovat samostatně.

16:15

Sečtení volebních výsledků se odvíjí především od velikosti obce. Zatímco v obcích do 500 obyvatel bylo 50 procent okrsků v komunálních volbách 2018 sečteno do 16. hodiny, v městech nad 100 tisíc obyvatel až těsně před 21. hodinou, informuje Český statistický úřad.

16:14

Mezi prvními, kdo ohlásili sečtené hlasy, je Kubova Huť na Šumavě. Obec pod Boubínem známá díky nejvýše položené železniční zastávce v Česku má zhruba stovku obyvatel. Na obecní úřad místní znovu zvolili dlouholetého starostu Zbyňka Kloseho.

Kubově Huti pod Boubínem je známá díky nejvýše položené vlakové zastávce v Česku.
Kubově Huti pod Boubínem je známá díky nejvýše položené vlakové zastávce v Česku. | Foto: Sasik2, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
16:11

Do volebního štábu Spolu již dorazil šéf lidovců Marian Jurečka, informuje z místa reportér Aktuálně.cz. 

16:10

Po sečtení hlasů ze čtvrtiny okrsků vedla v obecních volbách ze stran kandidujících samostatně nadále KDU-ČSL před STAN. Vzrostl zisk ODS, která předstihla ČSSD. Nejúspěšnější ale byla jako obyčejně nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Do výsledků se dosud nepromítly údaje z velkých měst.

16:09

Sledujte sčítání hlasů v jednotlivých obcích a podrobné výsledky voleb do obecních zastupitelstev v infografice Aktuálně.cz.

16:07

Blízko ke znovuzvolení v prvním kole senátních voleb má předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Zatím má 45,32 procenta, ke zvolení potřebuje přes 50 procent. Proti němu kandiduje mimo jiné Jana Nagyová, která je obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil odvolil v Telči.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil odvolil v Telči. | Foto: ČTK
15:58

Volební účast v senátních volbách se zatím pohybovala kolem 45 procent. Chybějí však zatím výsledky z Brna a z Prahy 10.

15:57

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) se obává toho, že by po volbách v Praze koalici sestavilo hnutí ANO s uskupením Spolu v čele s ODS. Dodal, že je možné, že je společný postup ODS s hnutím ANO předem domluven, informuje z volebního štábu Pirátů reportérka Aktuálně.cz.

15:55 Solidarita

Volební štáb koalice Solidarita. Na místo právě dorazila lídryně kandidátky Anna Šabatová.

Foto: Václav Vašků
15:54 Praha sobě

V kavárně NoD je už téměř kompletní tým uskupení Praha sobě. Na místo dorazil i pražský náměstek primátora pro oblast financí Pavel Vyhnánek, informuje reportérka Aktuálně.cz.

15:51

Hnutí ANO nemělo po sečtení desetiny okrsků pro obecní volby žádného zastupitele. Stejně na tom byli jako samostatně kandidující strany Piráti a TOP 09. I kandidáti zavedených parlamentních stran se v obecních volbách ucházejí o voličské hlasy v různých koalicích nebo na listinách místních sdružení.

15:50

Zatím bylo zvoleno na 7900 zastupitelů do více než 1110 zastupitelstev z celkového počtu 6243. Volební účast činila na 47,31 procenta.

15:50

Ve volebním štábu Spolu čekají novináři na příchod premiéra a předsedy ODS Petra Fialy. Ten má dorazit kolem 16. hodiny, informuje reportér Aktuálně.cz. 

15:45

Hnutí ANO mělo po sečtení desetiny okrsků v senátních volbách na postupových místech 17 kandidátů, ODS a KDU-ČSL po sedmi, TOP 09 čtyři adepty. V předčasném finále na Orlickoústecku vítězil Petr Fiala (KDU-ČSL) nad Stanislavem Ešnerem (ANO). Vyplývá to z průběžných výsledků hlasování.

15:37

Do volebního štábu ANO mají po 17. hodině dorazit předseda hnutí Andrej Babiš, první místopředseda Karel Havlíček a kandidát na pražského primátora Patrik Nacher, informuje z místa reportér Aktuálně.cz.

15:35

V Brně se otevřel volební štáb koalice Společně, kterou tvoří ODS a TOP 09, informuje z místa reportér Aktuálně.cz.

15:31

Po sečtení desetiny okrsků vedla v obecních volbách ze stran kandidujících samostatně KDU-ČSL před STAN a ČSSD. Za nimi následovaly ODS, KSČM a SPD. Lidé ale jako obyčejně odevzdávali nejvíce hlasů nejrůznějším místním sdružením nezávislých kandidátů. Vyplývá to z dnešních údajů na volebním serveru. Do výsledků se zatím nepromítají údaje z velkých měst. Lidovci tam, kde kandidovali samostatně, měli po sečtení desetiny okrsků 163 zastupitelů, Starostové a nezávislí 75 a sociální demokraté 34 zastupitelů. Občanští demokraté zatím obsadili 32 křesel, komunisté pět a SPD čtyři.

15:30

Piráti oslavují zisk prvního mandátu. V Lánech u Dašic znovu získal křeslo zastupitele Josef Horák.

15:29

"Zdeněk Hřib bude brzy exprimátorem," komentuje pro Aktuálně.cz očekávání volebních výsledků Marek Benda (ODS). Při krátké diskusi o pražské kandidátce koalice Spolu Benda sdělil, že věří v její vítězství. "Při jasném vítězství, která nám předvídaly průzkumy, nebudu Pirátům dávat primátorský řetěz," řekl Aktuálně.cz v narážce na primátora Hřiba.

15:21 Praha sobě

Ve volebním štábu Prahy sobě v kavárně NoD v Dlouhé ulici je zatím přesilovka novinářů, představitelů hnutí Jana Čižinského je na místě jen málo, informuje z volebního štábu reportér Hospodářských novin. "Tak jak to tipujete," vítá předseda ve dveřích. Velkoplošná obrazovka sice přenáší vysílání ČT24, ale bez velkého zájmu lidí v místnosti, dodává reportér.

Volební štáb Praha Sobě v kavárně NoD.
Volební štáb Praha Sobě v kavárně NoD. | Foto: Marek Pokorný
15:18

Kolem 17. hodiny má do volebního štábu Pirátů dorazit předseda strany a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš, informuje reportérka Aktuálně.cz. 

15:15

Ve volebním štábu koalice Spolu je už místopředseda ODS a ministr dopravy Martin Kupka, informuje reportér Aktuálně.cz. 

15:15

Ve volebním štábu STAN v Praze je zatím klid, hlásí z místa fotograf Aktuálně.cz

Záběr z volebního štábu STAN v Praze. 24. 9. 2022
Záběr z volebního štábu STAN v Praze. 24. 9. 2022 | Foto: Honza Mudra / HN
15:12

První sečtené hlasy v komunálních volbách na Vysočině mělo několik obcí na Pelhřimovsku. V nejrychleji sečteném Čížkově byly výsledky voleb známé předem, protože o místo v sedmičlenném zastupitelstvu se ucházelo sedm lidí na kandidátce Sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast byla přes 66 procent.

15:08

Volební výsledek pod 10 procent v Praze by byl pro Piráty zklamáním, uvedl to dosavadní primátor města Zdeněk Hřib (Piráti) v rozhovoru pro Českou televizi. Považoval by to podle svých slov za signál voličů, že je potřeba ve straně provést změny a "přidat". "Obhájit je vždy těžší než získat," dodal.

15:05 Praha sobě

"Jsem napjatý, ale věřím, že Pražané volili pro lepší budoucnost," řekl lídr sdružení a kandidát na primátora Jan Čižinský. Ve štábu Praha sobě panuje hodinu po uzavření volebních místností klidná atmosféra, popisuje situaci ve štábu reportérka Aktuálně.cz. Na místě je už i Hana Třeštíková.

14:59

Obecní volby v Královéhradeckém kraji nejrychleji sečetli v Jahodově na Rychnovsku. Volební účast byla 52 procent, zvoleni byli nezávislí kandidáti.

14:54

V Jihomoravském kraji nejrychleji sečetla hlasy volební komise v obci Kyjovice na Znojemsku. Vyplývá to z webu Českého statistického úřadu. Byla jedna kandidátka nazvaná "Pro obec". Mandát získalo všech sedm kandidátů. Účast byla 36,67 procenta.

14:56

Kromě Zdeňka Hřiba dorazil do volebního štábu Pirátů i europoslanec Marcel Kolaja. Na místo se sjíždějí i další politici, informuje reportérka Aktuálně.cz.

14:51

První senátní výsledky byly oznámeny ve 14:38 z jednoho ze tří okrsků v Příchovicích na Plzeňsku. Ze 72 voličů přišlo 12, platných hlasů bylo deset. Nejvíce, a to tři hlasy, obdržel dosavadní senátor Václav Chaloupek z klubu Starostů. Po dvou hlasech dostali tři jeho soupeři včetně žokeje Josefa Váni (za ANO), jeden hlas exposlanec KSČM Josef Valenta.

14:45

Do volebního štábu Pirátů dorazil pražský primátor Zdeněk Hřib, informuje z místa reportérka Aktuálně.cz.

14:42

V Želízech na Mělnicku odstoupili v týdnu před volbami kandidáti, volby zde budou znovu. Obec bude čekat na vypsání nového termínu voleb. Do té doby ji povede dosavadní starosta Milan Zajíček, který už nekandidoval. Na případ upozornil server iDnes.cz. Zajíček řekl, že podle pokynů, které dostal z ministerstva vnitra, byla informace zveřejněna pouze ve volební místnosti. Informace o volební účasti zatím neměl starosta k dispozici.

Minimální počet zastupitelů pro obec je pět, avšak ze šesti jednočlenných kandidátek zůstali po odstoupení dvou jen čtyři kandidáti. Důvody pro své rozhodnutí nezveřejnili.

14:40

Volební štáb ANO v Praze se pomalu začíná plnit, informuje z místa reportér Aktuálně.cz. Dorazil i marketér strany Marek Prchal. Vedení strany do štábu přijde až k večeru.

14:36

Politolog Miloš Gregor sdílí exit poll pro Brno, což je výzkum, kdy jsou během voleb dotazováni voliči právě vycházející z volebních místností. Na rozdíl od předvolebních průzkumů, kdy jsou lidé dotazování na to, koho plánují volit, u exit pollu odpovídají na to, koho právě volili.

14:36

První výsledky letošních komunálních voleb byly zveřejněny ve 14:31 z pěti obcí Jihočeského, Plzeňského a Královéhradeckého kraje a z Vysočiny. Na webu volby.cz se objevily z Jarošova nad Nežárkou na Jindřichohradecku, Chobotu na Strakonicku, Hlohovic na Rokycansku, Jahodova na Rychnovsku a Čížkova na Pelhřimovsku.

14:30

Do volební místnosti na Základní škole bratranců Veverkových v Pardubicích se v sobotu dostavil velmi excentrický muž, který přes hodinu obtěžoval volební komisi dotazy, odvolával se na Trumpa, hrozil známostmi s politiky, křičel a dožadoval se fotky. Těsně před příjezdem policejní hlídky ale náhle odešel. Informovala o tom pardubická městská policie na Twitteru.

14:26

Policie podezřívá z maření voleb muže, jenž podle ní v Mikulášovicích na Děčínsku slíbil nejméně dvěma lidem až 500 korun za konkrétní volbu do zastupitelstva obce. Od pátečních 14:00, kdy se otevřely volební místnosti, přijali policisté v Ústeckém kraji 11 podnětů a oznámení, které se týkaly průběhu voleb. Ještě před konáním hlasování přijali šest podnětů. Oznámení se týkala možného kupčení s hlasy, údajného umělého navyšování počtu voličů či výskytu falešného předvolebního letáku. Informoval o tom dnes mluvčí krajské policie Daniel Vítek. Na severu Čech se v minulosti několikrát komunální volby kvůli kupčení s hlasy opakovaly.

14:19

V Brně dnes ke 13:00 přišlo ke komunálním volbám 47,4 procenta voličů. Uvedl to mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. V kraji byla podle mluvčí Aleny Knotkové ve stejnou dobu účast 49,96 procenta. Nejvyšší účast v kraji byla v Řikoníně na Brněnsku, a to 80 procent. Lidé hlasovali v pátek a dnes do 14:00 v komunálních volbách a ve třetině senátních obvodů.

14:09

Výsledky bude po sečtení volebními komisemi zpracovávat Český statistický úřad. Na 506 přebíracích místech a v jeho centrále je ke zpracování výsledků připraveno na 2500 lidí a 1500 kusů výpočetní techniky, uvedl úřad na Twitteru.

14:08

Oficiálně budou výsledky obecních voleb zveřejněny po pondělním projednání Státní volební komisí pravděpodobně v úterý ve Sbírce zákonů. Od následujícího dne tak začne ubíhat desetidenní lhůta, v níž se voliči či kandidující strany mohou obrátit se stížnostmi na správní soudy. V případě senátních voleb tato lhůta začne až o týden později po senátním finále.

14:01 Praha

Volební účast v hlavním městě se dnes před uzavřením volebních místností pohybovala nejčastěji mezi 35 a 40 procenty. Z oslovených radnic uvádí nejvyšší počet voličů v Praze 13, odkud volební komisaři hlásí 41 procent, o půl procenta méně přišlo v Praze 5, kde to bylo 40,5 procenta. Přesně 40 procent uvádí Praha 11 a o jedno procento méně eviduje Praha 12. V Praze 3 a 9 se účast pohybuje okolo 38 procent, v Praze 10 pak zaznamenali 37,8 procenta, v Praze 1 zhruba 37 procent, ve čtvrté městské části přišlo přibližně 35 procent voličů a v Praze 14 to bylo 35,21 procenta.

14:00

Komunální a senátní volby skončily uzavřením volebních místností. Začíná sčítání hlasů. Kompletní výsledky komunálních voleb budou pravděpodobně v neděli nad ránem, výsledky senátních voleb by mohly být známy do sobotního večera.

13:51 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V letošních obecních volbách odevzdalo hlas kolem 40 procent voličů, zjistila ČTK. Zájem vybrat si senátora je mírně menší než zvolit si zastupitele.

11:26

V Brně v sobotu k 10:00 přišlo ke komunálním volbám 37,27 procenta voličů. Uvedl to mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek. V kraji byla podle mluvčí Aleny Knotkové ve stejnou dobu účast 41,3 procenta. Nejvyšší účast v kraji je v obci Osiky na Brněnsku, kde volilo 69,2 procenta, nejnižší v obci Kyjovice na Znojemsku, kde odvolilo 24,2 procenta oprávněných voličů. 

Část Brňanů vybírá i nové senátory ve dvou volebních obvodech. V obvodu číslo 55 přišlo k 10:00 zatím 34,9 procenta voličů, v obvodu číslo 58 to bylo 33,77 procenta voličů.

V Brně byla volební účast před čtyřmi lety v komunálních volbách 42,65 procenta. Tehdy vítězství obhájilo hnutí ANO, které ale nakonec skončilo v opozici. Koalici vytvořila druhá ODS s KDU-ČSL, Piráty a ČSSD.

11:00

Kandidát na prezidenta Petr Pavel dnes přišel k volbám se svou ženou Evou na obecní úřad v obci Černouček na Litoměřicku, kde přes deset let žije. ČTK řekl, že komunální volby vnímá asi jako ty nejdůležitější pro běžného občana. Podle něj by se neměly až tolik politizovat.

"Jsou to nejpřirozenější volby pro občany. Rozhodují o tom, co se bude dít v jejich bezprostředním okolí, o tom, jak jejich obec bude vypadat, a jestli ti, které volí, naplní jejich očekávání," uvedl Pavel.

Většinou jsou obecní volby podle Pavla o osobní znalosti kandidátů. "Já myslím, že bychom neměli komunální úroveň až tak příliš politizovat. Vznikají na první pohled i bizarní koalice, protože to není o stranické příslušnosti, ale o tom, kdo jaký je a co pro lidi dokáže udělat," řekl Pavel před obecním úřadem, jenž sídlí v bývalé základní škole, kde Josef Věromír Pleva psal Malého Bobše.

8:00

V sobotu v 8 hodin se znovu otevřely volební místnosti, v komunálních a 1. kole senátních voleb se může hlasovat do 14 hodin. 

10:08

Policie v Pardubickém prověřuje v souvislosti s komunálními volbami dva případy. V obci Podůlšany na Pardubicku někdo posprejoval obecní úřad. Jeden volič na Orlickoústecku si stěžoval, že nebyl seznámen s odstoupením kandidáta do Senátu. Informovala o tom policejní mluvčí Markéta Janovská.

Obec Podůlšany v sobotu nahlásila, že někdo sprejem popsal budovu písmeny Z a Q, na úřední desku pak nějaká čísla, řekla pracovnice úřadu. V obci to zjistili ráno, patrně se to tak stalo v noci, dodala. "Oznámila nám to členka komise, bude se to prověřovat, obvodní policie to zaeviduje," řekla mluvčí policie.

09:57

Policie v Brně přijala v souvislosti s volbami oznámení, že by v noci údajně mohla nastat manipulace s hlasovacími lístky v několika okrscích. Vyrozuměla proto člověka zodpovědného za organizaci voleb v Brně, který vyzval předsedy komisí, aby přijali vlastní opatření. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí policie Pavel Šváb.

První stížnost související s volbami policisté zaznamenali ještě před jejich začátkem. "Mířila na pomluvy dosluhujícího zastupitelstva jedné z obcí na Břeclavsku. Další bylo oznámení o plakátech, které měly poškozovat vedení jedné z brněnských městských částí," uvedl Šváb.

Jako kuriozitu označil stížnost jedné voličky, která musela ve volební místnosti čekat deset minut. "Zabýváme se také zprostředkovaným oznámením, že by údajně v několika okrscích mohlo v noci dojít k manipulaci s hlasovacími lístky. O této skutečnosti jsme také vyrozuměli osobu odpovědnou za organizaci voleb v Brně, která informovala předsedy volebních komisí k přijetí vlastního opatření," dodal Šváb.

22:09

Zájem o hlasování byl podle informací ČTK od volebních komisařů podobný jako ve volbách před čtyřmi lety či mírně nižší. Obecní zastupitele si tehdy přišlo vybrat 47,3 procenta voličů. Senátory před šesti lety ve 27 obvodech, kde se volí i letos, přišlo v prvním kole volit 33,5 procenta voličů.

22:00

Volební místnosti se s úderem 22:00 pro dnešek uzavřely. Znovu se otevřou zítra v 8:00.

21:59

Ve Zlíně byla ve 20:15 volební účast 25,6 procenta. "Pro srovnání, v roce 2018 byla ve 21:30 volební účast 23,5 procenta," řekl mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer. Větší zájem o hlasování než v krajském městě měli voliči v Uherském Hradišti. Volí se tam ve 25 okrscích, ve dvou z nich byla volební účast 36 procent, a průměr byl 27,5 procenta.

21:59

V Moravskoslezském kraji se k urnám dostavila zhruba pětina voličů. "Odhadovaná účast je něco málo přes 20 procent," řekla zhruba hodinu před uzavřením místností Miroslava Chlebounová z krajského úřadu. Průběh voleb v kraji je podle ní klidný.

21:59

V Olomouckém kraji se volební účast pohybuje zatím mezi 20 až 25 procenty a podle oslovených členů volebních komisí je proti volbám před čtyřmi lety nepatrně nižší. "Spíše bych řekla, že je to letos slabší. Nejvíce lidí bylo první půl hodiny po otevření místnosti, to se tady stály i fronty, pak už to sláblo," uvedla členka volební komise na ZŠ Zeyerova v Olomouci Barbora Melicharová.

21:58

Na Vysočině se účast voličů v okrscích oslovených ČTK pohybovala okolo 20:00 nejčastěji od 22 do 30 procent. Ve volební místnosti na gymnáziu v Jihlavě odevzdalo hlas v komunálních volbách 27 procent a možnost volit do Senátu využilo 23 procent voličů. Nižší zájem o hlasování je v obcích, kde je podaná jen jedna kandidátka.

21:58

Bez problémů jsou zatím volby také v Hradci Králové. Volební účast se po 20:30 pohybovala v průměru kolem 27 procent. "Některé okrsky měly účast i přes 30 procent," řekla ČTK mluvčí magistrátu Kateřina Rohlíčková.

21:58

Volební účast v Pardubickém kraji se k 20:00 pohybovala kolem 30 procent. Takový podíl lidí přišel k urnám v Tylově domě v Poličce na Svitavsku, v Řetové na Orlickoústecku to bylo 31 procent. "Tyto volby jsou dosud velmi poklidné a nemuseli jsme řešit žádnou mimořádnou událost," řekl ČTK Cyril Štangl z organizačního a právního odboru krajského úřadu.

21:58

Ve středních Čechách účast k dnešním 20:00 přesáhla většinou 20 procent, v největším středočeském městě Kladně se přiblížila 25 procentům. V Rakovníku už svůj hlas odevzdalo téměř 22 procent voličů a komise nezaznamenaly žádné mimořádné události. V Mladé Boleslavi přišlo podle údajů z největších volebních okrsků k urnám přes 22 procent voličů.

21:57

Ke 30 procentům se dnes večer přiblížila volební účast na některých místech Jihočeského kraje. Největší nápor komise zažily především v odpoledních hodinách. K večeru už zájem voličů opadl a chodilo jich méně, vyplývá z informací z několika volebních místností v regionu.

21:57

Volební účast v Plzeňském kraji se dnes večer pohybovala v průměru mezi 19 až 22 procenty, v některých okrscích byla i kolem 27 procent, řekl Jan Nový z krajského úřadu. Například v jednom z plzeňských okrsků ve čtvrti Roudná, který má v seznamu kolem 900 voličů, hlasovalo podle komise 22,6 procenta voličů.

21:57

V Karlových Varech byla kolem 20:00 volební účast zhruba 20 procent. V předchozích komunálních volbách byla podle členů volebních komisí vyšší, a to až o zhruba deset procent. Na Karlovarsku se letos zároveň volí do Senátu, a u této volby je účast asi o procento nižší než u komunálních voleb, odhadují volební komisaři. V menších obcích je zájem o hlasování nižší, ale to je obvyklý jev. Lidé, kteří jezdí do práce jinam, chodí volit obvykle až v sobotu.

21:57

V Ústeckém kraji byla kolem 20:30 průměrná volební účast 25,6 procenta, uvedla mluvčí krajského úřadu Magdalena Fraňková. Policie žádné problémy v kraji nezaznamenala, přestože server Romea.cz dnes odpoledne uvedl, že existuje podezření na kupčení s hlasy v Krupce na Teplicku, v Teplicích a na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem. Poblíž volebních místností v sociálně vyloučených lokalitách byli podle zjištění ČTK policisté, městští strážníci i asistenti prevence kriminality. Volební účast v těchto místech byla mizivá.

21:56

Zájem o volby do obecních zastupitelstev v Libereckém kraji je podle průzkumu ČTK menší, než byl u loňských voleb do Poslanecké sněmovny. Dvě hodiny před uzavřením volebních místností přišlo zatím k urnám kolem 25 procent zapsaných voličů. "Zatím vše probíhá v klidu, žádné problémy nemáme hlášeny," řekl Zdeněk Valášek z krajského úřadu.

21:55 Praha

V Praze měla krátce po 20:00 odvoleno zhruba čtvrtina voličů. Nejvíce lidí volilo v Praze 6, kde to bylo 29 procent. V Praze 1, 2, 3, 4, 5, 7, 10, 12 a 13 se účast pohybovala mezi 24 a 26 procenty.

21:32

K obecním a senátním volbám dnes kolem 20:00 přišla asi čtvrtina oprávněných voličů, zjistila ČTK. Ve srovnání s volbami před čtyřmi lety je zájem o hlasování podobný či mírně nižší. Průběh voleb je podle volebních komisařů a mluvčích samospráv klidný, bez mimořádných událostí.

21:04

Předseda lidovců Marian Jurečka nesouhlasí s prezidentem Zemanem, že komunální volby mohou být i referendem o vládě. Jde podle něj o vystavení účtů vedením měst a obcí.

21:04

Do konce prvního volebního dne zbývá hodina. Ve 22:00 se volební místnosti uzavřou, znovu bude možné volit od sobotních 8:00.

20:37

Kolik let je nejstaršímu uchazečovi, která strana má nejbizarnější název nebo kde budou voliči vybírat z nejvíce možností? Redakce Aktuálně.cz sestavila zajímavosti z letošních kandidátek.

19:50

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura v pátek při komunálních volbách na protest proti vládní politice vhodil do urny přeškrtnutý a natržený volební lístek, na kterém vybral současného senátora za Prahu 6 Jiřího Růžičku (Spolu). Podle volebního zákona ovšem hlas platí i na lístku, který je poškozený, pokud jsou z něj patrné potřebné údaje.

17:27 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Bývalý prezident Václav Klaus doufá, že komunální volby přinesou v Praze radikální změnu. Názor, že jsou současné volby referendem o vládě, považuje za dětinský. Zároveň ale označil za nesmyslné chování vlády, která se podle něj tváří, že se jí tyto volby netýkají, řekl Klaus, když odevzdával v pražských Kobylisích svůj volební lístek.

17:24

Odvolila i brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

16:55 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

V prvních dvou hodinách obecních a senátních voleb přišla k urnám v průměru desetina voličů, tak jako v minulých letech. Místy byla účast až pětinová. Volební komise zatím žádné vážnější problémy při hlasování nezaznamenaly.

16:41

Oslovení lidé z obcí na Hodonínsku a Břeclavsku, jež loni zasáhlo tornádo, říkají, že jsou se současným vedením svých obcí spokojeni a neměnili by. Asi desítka voličů v anketě u volebních místností v Moravské Nové Vsi, Mikulčicích a Lužicích uvedla, že ve volbách vedení obce podpořili.

16:31

VIDEO: Prezident Zeman odvolil v Lánech, expremiér Babiš v Průhonicích.

Miloš Zeman a Andrej Babiš u volební urny

Miloš Zeman a Andrej Babiš u volební urny
0:56
Prezident Miloš Zeman a předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš u volební urny při komunálních a senátních volbách 23. září 2022. | Video: ČTK
16:30

O případné obhajobě funkce předsedy Senátu dnes nechtěl Miloš Vystrčil (ODS) spekulovat. Počká na výsledek voleb, kampaň před nimi byla podle něj zejména ze strany hnutí ANO agresivní, řekl v Telči, kde asi v 15 hodin odevzdal hlas v senátních a komunálních volbách. Ve volbách do horní parlamentní komory proti němu v obvodu Jihlava stojí pět konkurentů. Za hnutí ANO je jeho soupeřkou Jana Nagyová, dříve Mayerová, která je s předsedou ANO Andrejem Babišem obžalovaná v případu dotace na stavbu Čapího hnízda. Babiš Nagyovou v kampani osobně podpořil.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil odvolil v Telči.
Předseda Senátu Miloš Vystrčil odvolil v Telči. | Foto: ČTK
16:18 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Hodinu po otevření volebních místností odevzdali dnes svůj hlas v komunálních volbách také Danuše Nerudová a Josef Středula, oba se uchází o funkci hlavy státu. V kulturním domě U Anděla v části Podlesí v Kuřimi na Brněnsku hlasovala Nerudová, v První jazykové základní škole v Praze na Pankráci přibližně ve stejný čas hlasovací lístek do urny vhodil odborový předák Středula.

15:55

Nejde o referendum o vládě, ale o volbu mezi populismem a kompetencí, řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová ke komunálním volbám. Věří, že starostů za Spolu přibude.

15:44

STAN chce v komunálních volbách uspět ve všech krajských městech. Za úspěch bude považovat, když se kandidáti dostanou do zastupitelstev více než sedmi krajských měst. V Praze, kde prošlo hnutí od června změnami v souvislosti s korupční kauzou Dozimetr, věří v zisk nad osm procent, řekl ministr vnitra a předseda hnutí STAN Vít Rakušan poté, co odevzdal svůj hlas v Kolíně. Letos poprvé tam do zastupitelstva nekandiduje

Předseda STAN Vít Rakušan odevzdal hlas v Kolíně.
Předseda STAN Vít Rakušan odevzdal hlas v Kolíně. | Foto: ČTK
15:34

Starostka Moldavy na Teplicku řekla, že o připuštění vyškrtnutých voličů informovala Státní volební komisi. Vedení obce vyškrtlo ze seznamu voličů téměř 50 lidí, předseda volební komise je přesto chce nechat hlasovat. 

Zájem o přihlášení nových občanů k trvalému pobytu obec zaznamenala začátkem letošního září. "Po uzavření stálého seznamu voličů jsem vyhodnotila počet nově přihlášených osob jako významný nárůst voličů, přesahující 15 procent, který může velmi výrazně ovlivnit výsledky voleb do zastupitelstva naší malé obce," uvedla starostka Lenka Nováková.

15:17

Současně s obecními a senátními volbami začala ve 14 obcích místní referenda. Lidé v nich rozhodují o stavbě domů, těžbě štěrkopísku či o spalovně.

15:09

Tomio Okamura (SPD) zopakoval, že volby budou referendem o vládě. Nesouhlas s vládní politikou vyjádřil znehodnocením volebního lístku pro senátní volby.

Předseda SPD Tomio Okamura odevzal svůj hlas.
Předseda SPD Tomio Okamura odevzal svůj hlas. | Foto: ČTK
15:04

"Pražané by v komunálních volbách měli volit podle toho, jaký program nabízejí strany pro budoucnost. Měli by také zvážit, jak se jejich městu vedlo pod vedením dané politické reprezentace v minulosti," řekl lídr kandidátky pražských Pirátů Zdeněk Hřib, který svůj hlas odevzdal ve volební místnosti ve Vršovicích.

15:01 Praha

Ustavující zasedání zastupitelstva hlavního města, které vzejde ze započatých komunálních voleb, se bude konat pravděpodobně na začátku listopadu, uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Na ustavujícím zasedání zastupitelé skládají slib a obvykle se volí nové vedení města. Než se tak stane, metropoli povede dosavadní rada města.

14:51

Piráti chtějí minimálně obhájit 350 zastupitelských mandátů, řekl předseda strany Ivan Bartoš poté, co odevzdal v Základní škole Sázavská v Praze 2 svůj hlas. V senátních volbách doufá v postup pirátských kandidátů do druhého kola.

Foto: Radek Vebr
14:47

Premiér Petr Fiala (ODS) si přeje, aby ODS udržela ve volbách své pozice. Má šest primátorů a 180 starostů. V Senátu chce udržet většinu pro demokratické strany. Ve městech by chtěl Fiala tvořit koalice na vládním půdorysu. Řekl, že tím chce zabránit posilování vlivu populistů a extremistů.

Premiér Petr Fiala odevzdal svůj hlas ve volbách.
Premiér Petr Fiala odevzdal svůj hlas ve volbách. | Foto: ČTK
14:39

Odvolil i lídr kandidátky hnutí ANO v Praze Patrik Nacher.

14:26 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Předseda volební komise v Moldavě na Teplicku Oldřich Kozler nechá volit i občany, které starostka vyškrtla ze seznamu voličů. Řekl to před otevřením volební místnosti. Vedení obce vyškrtlo ze seznamu voličů téměř 50 lidí, obec se opírá o rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2011. Sdělení umístila obec na své úřední desce. Podle vyjádření starostky Lenky Novákové se do obce od začátku roku přistěhovaly desítky lidí, kteří zřejmě chtějí hlasovat ve volbách pro konkrétní uskupení. Věcí se zabývá také policie.

14:25 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Prezident Miloš Zeman odevzdal hlas v komunálních volbách ve škole v Lánech. Zmínil, že tyto volby mohou být mimo jiné i referendem o vládě. Voliči by podle něj měli chodit k volbám, aby jejich obce neřídili "pitomci", řekl Zeman.

Prezident Miloš Zeman odevzdal hlas v obecních volbách v Lánech.
Prezident Miloš Zeman odevzdal hlas v obecních volbách v Lánech. | Foto: ČTK
14:21

Hnutí ANO by si podle svého předsedy Andreje Babiše mělo v nynějších komunálních volbách vylepšit výsledky ve velkých městech, míní, že dobrou výchozí pozici má třeba v Praze. Babiš to řekl poté, co jako jeden z prvních voličů odevzdal svůj hlas na obecním úřadě v Průhonicích u Prahy. Volit byl tentokrát bez manželky Moniky. Podle šéfa ANO má jiný program a k volbám dorazí později.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš odevzdal hlas v komunálních volbách v Průhonicích.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš odevzdal hlas v komunálních volbách v Průhonicích. | Foto: ČTK
14:06 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Komunální volby se podle ministerstva vnitra uskuteční v 6243 městech a obcích. Ve zbývajících 11, kde se nepřihlásil dostatek kandidátů, bude minimálně do ledna řídit chod obce ministerstvem jmenovaný správce. Ve třech z nich ale přesto volební místnosti otevřou kvůli senátním volbám.

14:05 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Hlasovat ve volbách může více než osm milionů voličů. Při minulých volbách před čtyřmi lety mělo tuto možnost zhruba 8,35 milionu voličů, využila ji zhruba polovina. Na rozdíl od předchozích voleb v uplynulých dvou letech nebudou moci hlasovat voliči, kteří jsou v nařízené izolaci kvůli koronaviru. Podle ministra zdravotnictví jich bylo zhruba 10 tisíc. O složení radnic naopak budou moci rozhodovat cizinci ze zemí Evropské unie, kteří mají v obcích trvalý či přechodný pobyt.

14:00

Otevřely se volební místnosti. V pátek mohou voliči odevzdat své hlasy do 22 hodin, v sobotu pak od 8 do 14 hodin. Lidé ve volbách rozhodnou o složení svých radnic na příští čtyři roky a obměně třetiny senátorů. 

13:37

Podezření na kupčení s hlasy ve volbách, které se konají v pátek a v sobotu, se objevilo v Krupce na Teplicku, v Teplicích a na sídlišti Mojžíř v Ústí nad Labem. Uvedl to server Romea.cz. Policie přijala v Ústeckém kraji několik oznámení v souvislosti s volbami v podstatě ze všech okresů, všemi se zabývá, nikoho zatím neobvinila, řekl mluvčí krajské policie Daniel Vítek. Podezření na kupčení s hlasy se objevuje zejména ve vyloučených lokalitách v regionu při každých komunálních volbách. Také se kvůli tomu kromě jiných obcí opakovaly i v Krupce.

13:30

Co trápí česká města a jak lze problémy řešit, popsalo před volbami Aktuálně.cz v pětidílném seriálu Výzva pro město 21. století: Doprava, Bydlení, Klima, EnergetikaŠkolství.

13:20

Výzvy pro města, rozhovory s lídry, předvolební analýzy či grafické návody k volbám shrnuje speciál Volby 2022.

13:10

Bydlíte v Praze a ještě nejste rozhodnutí, koho volit? Porovnejte své názory s postoji stran ve volebním kvízu Aktuálně.cz.

13:05

Aktuálně.cz přináší návod, jakým způsobem ve volbách hlasovat.

13:02

V obou typech voleb mají letos voliči na výběr z nižšího počtu kandidátů než při předchozích volbách. O 27 rozdělovaných křesel v horní komoře se pokouší 178 kandidátů, což je pokles o 55 adeptů. Na jedno volené křeslo tak připadá zhruba šest uchazečů. Obecními zastupiteli by chtělo být 195 214 lidí, o 21 tisíc méně než před čtyřmi lety. Na jedno místo na radnici připadají zhruba tři uchazeči.

13:00 Česko. Vlajky účastníků MS v hokeji 2012

Přesně za hodinu se v celém Česku otevřou volební místnosti. Lidé budou rozhodovat o novém složení obecních zastupitelstev. Ve třetině země pak vyberou i nové senátory. Hlasovat bude možné v pátek od 14 do 22 hodin, v sobotu od 8 do 14 hodin.

13:00

Vážení čtenáři, vítáme vás u online přenosu, ve kterém budeme sledovat průběh a výsledky komunálních a senátních voleb.