Komunální volby 2022

Volby do zastupitelstev obcí se uskuteční v pátek 23. září a sobotu 24. září 2022. Volit se bude ve všech obcích a městech, včetně jejich částí.

Hlasovat mohou všichni dospělí občané České republiky i občané zemí EU s pobytem v dané obci. Pro komunální volby se nevydávají voličské průkazy, lidé tedy nemohou volit jinde, než kde mají trvalý pobyt.

Souběžně se bude konat také první kolo voleb do Senátu ve třetině obvodů.

Kandidátem ANO na pražského primátora bude Nacher

Celorepublikový výbor hnutí ANO ve čtvrtek potvrdil poslance a městského zastupitele Patrika Nachera jako lídra kandidátky pro komunální volby v Praze, sdělil mluvčí ANO Martin Vodička. Výbor při čtvrtečním jednání schvaluje i další kandidátní listiny.

Nacher se měl stát kandidátem na primátora za ANO už před čtyřmi lety, avšak tehdy jej v čele kandidátky nahradil podnikatel Petr Stuchlík. Poté, co ANO skončilo v opozici, se Stuchlík po několika měsících vzdal mandátu a z politiky odešel.

Piráty v Praze do voleb povede současný primátor Zdeněk Hřib, souboj svede mimo jiné s bývalým primátorem Bohuslavem Svobodou, jenž bude v čele společné kandidátky koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09). Lídrem kandidátky STAN zůstal i po obměně kvůli kauze Dozimetr primátorův náměstek Petr Hlaváček. Poslední člen vládnoucí koalice, Praha Sobě, už loni v prosinci oznámila, že lídrem bude starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Zdroj: ČTK