Praha sobě

Alianci nerozpustíme, shodli se Piráti a Praha Sobě. Podmínky Spolu projednají

Pražští Piráti a Praha Sobě se domluvili, že nyní nebudou rozpouštět Alianci stability, kterou uzavřeli a ve které postupují jednotně v magistrátním jednání o koalici. Strany se také shodly, že má smysl nadále jednat o podmínkách vzniku magistrátní koalice, které Pirátům a STAN předložila vítězná koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) a ve kterých účast Prahy Sobě odmítá, sdělili primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a lídr Prahy Sobě Jan Čižinský. Koalice Spolu v pondělí předložila Pirátům a STAN nabídku, podle které by Piráti získali čtyři a STAN dvě místa v jedenáctičlenné radě, Spolu by měla pět míst včetně primátora.

"V Alianci stability jsme se radili o dalším postupu. Určitě má smysl o nabídce Spolu jednat, protože je to nabídka, která jde správným směrem. Aliance trvá, my dobře víme, proč jsme ji uzavírali. Voliči Prahy Sobě a Pirátů chtějí víceméně totéž směřování města, a proto má smysl, aby aliance pokračovala," řekl Čižinský. Hřib doplnil, že stále nechápe, jaký má koalice Spolu problém s Prahou Sobě.

Zdroj: ČTK

Aliance Pirátů a Prahy sobě trvá, jednání v Praze povedou nadále společně

Pražští Piráti a Praha sobě setrvávají v Alianci stability, která bude i nadále vyjednávat o magistrátní koalici společně, sdělila mluvčí pražských Pirátů Martina Vacková s odkazem na páteční rozhodnutí pirátského zastupitelského klubu. V úterý dopoledne se mají setkat předsedové klubů Pirátů, Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN kvůli dalšímu jednání o koalici na vládním půdorysu, Spolu stále odmítá jednat s Prahou sobě.

Předseda klubu Pirátů Daniel Mazur po páteční schůzce s kolegy ze Spolu a STAN uvedl, že pirátský zastupitelský klub bude o otázce dalšího postupu hlasovat v nejbližším týdnu. Stalo se tak už ten samý den. "Jsme pevnou součástí Aliance stability. Vyzýváme vyjednavače z ostatních stran, aby to respektovali, stejně jako Aliance respektuje koalici stran v rámci Spolu. Vzájemný respekt je základem férové spolupráce," citovala dnes Vacková usnesení klubu.

Dodala, že Aliance stability nabídla Spolu ústupek v podobě nabídky, podle které by Spolu mělo pět radních včetně primátora, pět by měla Aliance a jednoho STAN. Spolu ji odmítlo s tím, že nevidí důvod do koalice Spolu, Pirátů a STAN na vládním půdorysu zapojovat Prahu sobě.

Zdroj: ČTK

Pražští Piráti a Praha sobě poslali Spolu návrh koalice. Nabízejí primátorovi právo veta

Piráti a Praha sobě zaslali Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) návrh na vytvoření koalice na pražském magistrátu. V 11členné radě nabídli Spolu pět míst včetně pozice primátora, který by měl v radě právo veta, sdělila mluvčí pražských Pirátů.

"Přijměte prosím naši nabídku k okamžitému jednání o utvoření dlouhodobě stabilní koalice demokratických stran na pražském magistrátu pro celé volební období. Jsme připraveni s vámi okamžitě a bez odkladu jednat o proporčně vyváženém a vůli voličů odpovídajícím zastoupení v radě hlavního města a dalších orgánech," píší ve výzvě. Spolu nadále trvá na koalici s Piráty a STAN bez Prahy Sobě, uvedla mluvčí pražské ODS.

Piráti a Praha sobě vytvořili Alianci stability, podle níž v povolebních vyjednáváních chtějí postupovat výlučně společně. Spolu již nabídla koalici Pirátům a hnutí STAN, Piráti ji však odmítají, pokud se na ní nebude podílet Praha sobě. Volby v Praze vyhrálo Spolu před druhým hnutím ANO a třetími Piráty. 

Zdroj: ČTK

Pražská koalice Spolu schůzku s Piráty a STAN odmítla. O volebním programu jednala s Prahou sobě

V sídle pražské ODS v Praze 1 se v úterý sešli zástupci koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) s Prahou sobě (PS). Předmětem jednání byl zejména volební program. Praha sobě zároveň přednesla Spolu požadavek, aby se uskutečnilo setkání Spolu, Pirátů, STAN a PS. To Spolu prozatím odmítlo, neboť preferuje koalici na půdorysu té vládní, tedy Spolu, Piráti a STAN. Novinářům to v úterý řekli zástupci Prahy sobě a Spolu.

Povolební vyjednávání začala již po sečtení všech hlasů minulý víkend, kdy vítězná koalice Spolu uvedla, že je pro ni prioritou sestavit koalici na vládním půdorysu, tedy se STAN a Piráty. Volby v Praze vyhrála Spolu před ANO a Piráty.

"Náš program je podle jejich názoru v pořádku. Zároveň jsme vyřídili tu naši výzvu Prahy sobě, Pirátů a STAN k setkání v tom formátu čtyř subjektů. Tak tako výzva byla prozatím odmítnuta," řekl lídr Praha sobě a starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Lídr Spolu a bývalý primátor Bohuslav Svoboda (ODS) uvedl, že vyjednávací týmy se bavily především o fungování Prahy a jejím řízení. Rovněž se diskutovalo o bydlení a řešení dopravy. "Měli jsme možnost vyslechnout jejich názory," řekl Svoboda, který zopakoval, že Spolu se snaží vytvořit koalici na vládním půdorysu. "Dává to největší možnosti Praze prospívat. Je jsme vyslechli jako z dalších stran, jejichž názory nás zajímají a rádi jsme je slyšeli," dodal.

Zdroj: ČTK

Na Výstavišti v Praze začala dostavba vyhořelého křídla Průmyslového paláce

Přeložkou inženýrských sítí a takzvanými zimními pracemi zahájili dělníci obnovu vyhořelého křídla Průmyslového paláce na pražském Výstavišti. Rovněž začne průzkum pravého křídla, které bude kompletně opraveno. Zástupci magistrátu a městské firmy Výstaviště Praha předali prostor staveniště.

Průmyslový palác vyhořel v roce 2008. Náklady na obnovu mají být zhruba 2,64 miliardy korun, hotova má být v roce 2024. Práce provede konsorcium Společnost pro Průmyslový palác vedené Metrostavem. Snahu o dostavbu provázely dlouhodobé potíže.

"Uplynulo neuvěřitelných 13 let od ničivého požáru. Od té doby si Pražané vyslechli řadu slibů o rekonstrukci, ale nedočkali se jí. Čekají nás necelé tři roky práce, překážek a diskusí, ale na konci na nás bude čekat obnovené křídlo a opravený zbytek paláce," řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Vybrané konsorcium, které tvoří vedle Metrostavu také společnosti Avers a Syner, vybuduje repliku vyhořelého křídla, která však bude uvnitř vybavena moderními technologiemi. K vytápění využije tepelná čerpadla s hlubinnými vrty. Palác vybaví vzduchotechnikou a takzvanou zastiňovací technologií. Pod levým křídlem vznikne nový masivní suterén, do kterého se umístí zázemí pro přípravu expozic.

Zdroj: ČTK
Pokračovat