Zvítězit neznamená vládnout, říká Vaňková. Věří, že ODS a TOP 09 v Brně neobejdou

Petr Spáčil Petr Spáčil
25. 9. 2022 18:15
Vítězná koalice Společně, ve které jsou ODS a TOP 09, získala v brněnských volbách 25 procent hlasů a v 55členném zastupitelstvu má 16 mandátů. Před čtyřmi lety zvítězilo hnutí ANO, ale stejně skončilo v opozici. „Pevně věřím, že ODS a TOP 09 nakonec zasedne na magistrátu,“ popisuje současná primátorka Brna a lídryně vítězné koalice Markéta Vaňková (ODS). O podobě koalice zatím stále jedná.
Primátorka Brna Markéta Vaňková ve volebním štábu ODS. Vlevo ministr spravedlnosti Pavel Blažek, vpravo náměstek primátorky Robert Kerndl.
Primátorka Brna Markéta Vaňková ve volebním štábu ODS. Vlevo ministr spravedlnosti Pavel Blažek, vpravo náměstek primátorky Robert Kerndl. | Foto: ČTK

Byli jste si jistí, že koalice ODS a TOP 09 vyhraje volby?

Byl to můj cíl, přála jsem si, abychom zvítězili. Přesto mě to velmi potěšilo. Věděla jsem, že to nebude úplně jednoduché. Vítězství beru jako úspěch naší dosavadní vlády a její práce v posledních čtyřech letech.

Máte už v hlavě představu povolební koalice?

Zatím stále ne. Už před volbami jsem avizovala, že bych se chtěla potkat se všemi subjekty, které se do brněnského zastupitelstva dostanou. Znovu si je vyslechnout, zjistit jejich programové priority a podle toho, co se z rozhovorů dozvím, následně popřemýšlím o tom, jaké koalice by byly možné a jaká by byla nejlepší.

Podporujete, podobně jako váš první náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL), udržení stávající koalice v Brně - ODS, KDU-ČSL, Piráti a ČSSD, nebo vytvoření nové, stranicky odpovídající vládě Petra Fialy (ODS)?

Obě jsou možné varianty. Ale momentálně se nedokážu vyjádřit k tomu, jestli to dopadne takto, nebo to dopadne jinak. První kapitola, a sice sčítání výsledků voleb, právě končí a nastává druhá kapitola, a to jsou povolební vyjednávání.

Nebojíte se, že vaši vítěznou koalici obejdou strany za vámi, jako tomu bylo v minulých komunálních i krajských volbách v případě hnutí ANO?

Neočekávám to. Jsem si samozřejmě vědoma toho, že vyhrát volby neznamená, že vítěz nakonec bude součástí koalice a bude navrhovat primátora. Mám k obcházení respekt. Pevně věřím, že výsledek volebních vyjednávání bude to, že naše vítězná koalice se stane součástí vlády v Brně.

Čili byste byla pravděpodobně dál primátorkou Brna?

Byl to můj cíl, abych obhájila svůj primátorský post, abychom vyhráli. Šla jsem do voleb s tím, že se chci znovu stát primátorkou na další volební období. Pokud to tak dopadne, budu velmi potěšená. Samozřejmě své znovuzvolení budu brát jako velkou odpovědnost vůči všem Brňanům. Budu dělat maximum pro to, aby se Brno rozvíjelo dál.

Podaří se vám dodržet program a skutečně rozvíjet Brno?

U minulého programu jsme také nepočítali s koronavirovou epidemií ani s válkou na Ukrajině, ani energetickou krizí. Na druhou stranu vše podstatné, co bychom chtěli voličům říci a co chceme, aby se dělo, tak jsme zakomponovali do našeho volebního programu. Jsem připravená čelit všem výzvám, které v následujících čtyřech letech Brno potkají.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy