Spolu v Praze vyhrálo, ale málo. Vyjednávání s Piráty budou třaskavá, říká politolog

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
25. 9. 2022 8:29
Koalice Spolu slaví vítězství v komunálních volbách v Praze. Uskupení ODS, TOP 09 a lidovců může připadnout post primátora, ziskem čtvrtiny hlasů ale zůstalo za vlastním očekáváním. K jednání o magistrátní většině tak bude muset pozvat dva další subjekty, podle vyjádření lídra Bohuslava Svobody půjde o STAN a rivaly z Pirátů. Jednání budou třaskavá, říká politolog Jakub Charvát.
Foto: Lukáš Bíba / HN

Post pražského primátora se pravděpodobně po devíti letech vrátí do rukou občanských demokratů. Koalice Spolu získala v komunálních volbách v Praze 24,6 procenta a zvítězila. Druhé hnutí ANO získalo 19,4 procenta, třetí Piráti 17,8 procenta.

Zisk necelé čtvrtiny hlasů je ale o poznání menší, než si její zástupci před volbami představovali. Šéf pražské ODS Marek Benda hovořil i o čtyřiceti procentech.

klikněte
na názvy stran pro přidání do vládnoucí koalice

Kliknutím vyberte strany, které by měly vytvořit koalici

"Ač to bude podáváno naopak, určitě to je pro koalici neúspěch. Praha je historicky baštou pravice. Kdybychom to srovnali s výsledky, jaké jsme zde viděli před osmi nebo dvanácti lety, tak je ten letošní velmi špatný," řekl politolog Jakub Charvát z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně. Například ve volbách v roce 2010 získaly strany současné koalice Spolu dohromady přes polovinu všech hlasů. 

Letos na takto pohodlnou většinu nedosáhnou. Už v neděli tak začnou zástupci ODS, TOP 09 a lidovců jednat o tom, s kým vytvoří novou magistrátní koalici. V první řadě by chtěli ke spolupráci přizvat strany, se kterými zasedají také v současné vládě - tedy Piráty se Starosty a nezávislými.

"Jsme přesvědčeni o tom, že je to pro Prahu jediným možným řešením," uvedl lídr Spolu a kandidát na primátora Bohuslav Svoboda (ODS). Vysvětlil to zejména tím, že k řadě velkých plánovaných projektů, jako je například výstavba Městského okruhu, bude nutná úzká spolupráce mezi vedením města a vládou.

Jednání připouští i současný primátor a lídr Pirátů Zdeněk Hřib. "Určitě se v následujících dnech dostaneme i k jednání se Spolu. Nepochybuji o tom," uvedl. 

Slova odezněla, před námi je práce, řekl Svoboda

Vyjednávání mezi koalicí Spolu a Piráty budou ovšem "třaskavá", upozorňuje Charvát. Zástupci Pirátů a občanských demokratů se vůči sobě před volbami důrazně vymezovali.

A nešlo jen o to, že Spolu oproti liberálním Pirátům z většiny zastupují konzervativnější voliče. Pro Piráty je překážkou například trestní stíhání některých politiků na předních místech kandidátky Spolu, spojení Jiřího Pospíšila (TOP 09) s kauzou Dozimetr nebo údajné styky Zdeňka Zajíčka z ODS s kmotry.

Současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti).
Současný primátor Zdeněk Hřib (Piráti). | Foto: Jakub Plíhal

Problémem je pro ně také hlavní adept na primátora Svoboda. Pirátům vadí například, že by se jako primátor nevzdal poslaneckého mandátu ani práce lékaře. Někteří kritici také zmiňují jeho věk, Svobodovi je 78 let, nebo jeho dřívější působení v čele města. Prahu vedl už mezi roky 2010 a 2013. Nejprve vládl s ČSSD, později s TOP 09. Zastupitelé ho nakonec odvolali a ODS po 22 letech nepřetržité vlády v Praze odešla do opozice.

Ani z druhé strany nelze čekat sympatie. Svoboda v rozhovoru pro Aktuálně.cz řekl, že si spolupráci s Hřibem ani dalšími piráty neumí představit. "Museli by se změnit nebo obměnit o 100 procent. Jinak tam není žádná společná vazba," uvedl.

I v předvolebních debatách byli Hřib se Svobodou dvojicí lídrů, která se dostávala nejčastěji do konfliktu. "Těchto ping-pongů mezi Piráty a ODS bylo v závěrečném období kampaně hodně. Ponesou si to v sobě, ale budou to muset překonat," říká Charvát.

K odložení předešlých sporů vyzval i Svoboda. "Slova odezněla a před námi je práce. Ta je něco úplně jiného než slova, co si navzájem vrháme do obličeje," prohlásil na adresu Pirátů po volbách.

ANO pokračovalo ve sbírání levicových voličů

Na přizvání k jednáním bude podle svých slov čekat také lídr druhého hnutí ANO Patrik Nacher. "Uvidíme, jestli pravděpodobný vítěz voleb Spolu bude v této poněkud ponižující pozici jednat s partnery, kteří moralizují jejich vlastní kandidátku," uvedl. Svoboda před volbami označil Nachera za velmi schopného člověka, možnou spolupráci s opozičním hnutím ANO však nazval "téměř nepravděpodobnou".

Oproti volbám před čtyřmi lety si hnutí ANO v hlavním městě polepšilo o čtyři procentní body. "ANO pokračovalo ve sbírání levicových voličů. Sociální demokracie i komunisté oproti předchozím volbám opět oslabili a vychází mi, že by to mohly být přesně ty procentní body, které má ANO navíc," počítá Charvát.

Hřib by chtěl ke spolupráci oslovit současnou magistrátní koalici - hnutí Praha sobě skončilo s 14,8 procenty čtvrté a Starostové a nezávislí s 7,7 procenty pátí. Zástupci TOP 09, kteří dosud ve vedení také byli, ale letos kandidovali za Spolu a Jiří Pospíšil je po volbách označil za "pevnou součást koalice". Většinu se tedy Hřibovi pravděpodobně nepodaří získat. 

Jan Čižinský (vlevo) ve volebním štábu Prahy sobě.
Jan Čižinský (vlevo) ve volebním štábu Prahy sobě. | Foto: Radek Vebr / HN

Do pražského zastupitelstva se dostala ještě koalice SPD, Trikolory, hnutí PES a nezávislých se ziskem 5,2 procenta. Spolupráci s těmito stranami však většina ostatních stran vyloučila kvůli jejich extremistickým postojům.

Nejsilnější stranou, která se nedostala do zastupitelstva, byli Motoristé sobě se ziskem 2,3 procenta hlasů. Následovala koalice Solidarita složená z ČSSD, Zelených, Idealistů a Budoucnosti s dvěma procenty. Komunisté dosáhli na 1,5 procenta. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Intelu klesly ve čtvrtletí tržby i zisk, výhled zaostává za očekáváním analytiků

Americkému výrobci čipů Intel klesly ve čtvrtém čtvrtletí tržby meziročně o 32 procent na 14 miliard dolarů (zhruba 307 miliard korun). Firma navíc zveřejnila výhled pro aktuální čtvrtletí, který zaostal za očekáváním analytiků. Její akcie proto na výsledky a výhled zareagovaly oslabením téměř o deset procent.

Firmu tvrdě zasáhl pokles trhu s osobními počítači, oslabuje ale také podnikání v oblasti datových center. Ve čtvrtém čtvrtletí podnik vykázal ztrátu 664 milionů dolarů po zisku více než 4,6 miliardy dolarů o rok dříve.

V byznysu s čipy pro osobní počítače klesly tržby téměř o 36 procent na 6,6 miliardy dolarů. Provozní zisk divize klesl na 699 milionů dolarů přibližně ze 3,8 miliardy dolarů o rok dříve. V případě technologií s datovými centry tržby klesly zhruba o třetinu na 4,3 milionu dolarů. I zde nastal propad zisku na 371 milionů dolarů z 2,3 miliardy USD před rokem.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

V uplynulém týdnu stoupl počet nově nakažených koronavirem

Počet nově zaznamenaných případů nákazy koronavirem stoupl v posledních sedmi dnech v Česku oproti předchozímu týdnu o 15 procent na 1971. Nakažených přibylo i navzdory poklesu množství testů. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Počty hospitalizovaných a zemřelých s nemocí covid-19 se však v uplynulém týdnu snížily.

V uplynulých sedmi dnech přibylo více než 1 900 nakažených, zatímco v předešlém týdnu bylo nových případů nákazy asi 1 700. Testováno bylo přitom v posledním týdnu zhruba 3 300 lidí, což bylo v mezi týdenním srovnání o osm procent méně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na některých místech v Česku se tvoří ledovka, silnice jsou sjízdné s opatrností

Dopravu na jihu Čech by dnes mohla na mnoha místech komplikovat ledovka. Namrzají především úseky vozovek, kde není možné používat sůl. ČTK to řekla dispečerka Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Miriam Matějková.

Se zvýšenou opatrností musejí stále počítat řidiči při cestách na severu Olomouckého kraje, na Šumpersku i Jesenicku platí především pro vyšší polohy. Ujetý, místy zledovatělý sníh krytý posypem leží na vozovkách, které silničáři ošetřují inertním materiálem, opatrnost je však nutná i na hlavních tazích kvůli mrznoucímu mrholení. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Také mokré nebo vlhké vozovky na Uherskohradišťsku a Vsetínsku mohou dnes ráno namrzat. Ve Zlínském kraji bylo dnes ráno většinou zataženo nebo skoro zataženo bez srážek. Na Vsetínsku se místy vyskytovaly sněhové přeháňky a tvořily mlhy. Teploty se v regionu pohybovaly od minus čtyř do plus jednoho stupně Celsia, foukal slabý vítr.

Silnice na Vysočině jsou dnes sjízdné s opatrností. K ránu začalo mrholit a teploty jsou pod nulou, vozovky mohou namrzat. 

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy