Na Moldavě vyhrálo SPD. Jejich zástupce v komisi nechal hlasovat i vyškrtnuté voliče

ČTK ČTK
24. 9. 2022 17:33
Komunální volby na Moldavě v Krušných horách na Teplicku vyhrálo SPD. Druhá skončila strana Otevřeně k všem. Vyplývá to z údajů na webu Českého statistického úřadu. Policie řeší podnět z Moldavy kvůli údajnému navyšování počtu voličů krátce před hlasováním.
Volby v Moldavě na Teplicku, kde obec vyškrtnula ze seznamu 50 voličů.
Volby v Moldavě na Teplicku, kde obec vyškrtnula ze seznamu 50 voličů. | Foto: ČTK

Svoboda a přímá demokracie získala 28,69 procenta hlasů, což znamená zisk tří mandátů v devítičlenném zastupitelstvu. Otevřeně k všem má 26,16 procenta a dva mandáty. Po dvou mandátech mají také hnutí Spolu a Rozvoj Moldavy a Nového Města. Volební účast činila 80 procent, voličů na seznamu bylo 160, odevzdaných obálek 128.

Podnětem o umělém navyšování počtu občanů na Moldavě se policie podle mluvčího Daniela Vítka zabývá. Vedení obce vyškrtlo ze seznamu voličů krátce před hlasováním téměř 50 lidí. Obec se opírala o rozhodnutí Ústavního soudu z roku 2011.

Podle vyjádření starostky Lenky Novákové (Otevřeně k všem) se do obce od začátku roku přistěhovaly desítky lidí s cílem hlasovat pro konkrétní uskupení. Předseda volební komise Oldřich Kozler, nominovaný SPD, před začátkem voleb uvedl, že rozhodnutí starostky nebude respektovat a nechá volit všechny voliče ze seznamu.

Výsledky voleb lze napadnout u soudu do deseti dnů od jejich vyhlášení. Moldava to již v minulosti udělala. Vyjádření starostky zjišťujeme.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy