Senátní volby 2022

Volby do Senátu se uskuteční v pátek 23. září a sobotu 24. září 2022, druhé kolo pak o týden později 30. září a 1. října.

Souběžně s prvním kolem senátních voleb se konají také volby do zastupitelstev obcí.

Kandidát ODS na senátora v Ústí nad Orlicí Kopecký odstoupil, pil před jízdou

Kandidát ODS na senátora v obvodu Ústí nad Orlicí Josef Kopecký se vzdal kandidatury. Řídil auto pod vlivem alkoholu, uvedl na facebooku. Dodal že kdyby se nevzdal kandidatury, mohl by ohrozit ODS.

"Po několika měsících kampaně jsem se rozhodl vzdát se kandidatury z osobních důvodů. Tím důvodem je prostý fakt, že na konci minulého týdne jsem udělal naprostou hloupost a sedl si za volant po požití několika piv. Bylo to na kratinkou vzdálenost, v noci na prázdné ulici, neboural jsem, nikoho jsem neohrozil. I tak je to ale neomluvitelné," uvedl na svém facebookovém profilu.

Zdroj: ČTK

Lidovci vysílají do senátních voleb 11 kandidátů, obhajují sedm mandátů

Lidovci vysílají do podzimních senátních voleb 11 kandidátů, z toho sedm ve spolupráci s koalicí Spolu. Mandáty nebudou obhajovat ministryně životního prostředí Anna Hubáčková a bývalý předseda senátního klubu Petr Šilar. Předseda sněmovního klubu a expředseda KDU-ČSL Marek Výborný, který dnes kandidáty představil novinářům, věří tomu, že se lidovcům v horní komoře podaří nejen obhájit dosavadní počet mandátů, ale klub i posílit.

Klub lidovců a nezávislých má nyní 12 členů, strana bude obhajovat mandáty v sedmi obvodech. Znovu kandidovat budou předsedkyně klubu Šárka Jelínková, místopředseda Lumír Kantor, potřetí bude kandidovat Miluše Horská, obhájit mandát chce také Jaromíra Vítková. Mezi 11 kandidáty je šest žen.

Zdroj: ČTK

Koalice Spolu postaví do senátních voleb společné kandidáty v 19 z 27 obvodů

Koalice Spolu, kterou tvoří ODS, TOP 09 a lidovci, postaví v podzimních senátních volbách společné kandidáty v 19 z 27 volebních obvodů. Memorandum o spolupráci stran, které po loňských sněmovních volbách v koalici s Piráty a hnutím STAN složily vládu, a nominace kandidátů v úterý ve Valdštejnské zahradě v Praze podepsali předsedové stran Petr Fiala, Markéta Pekarová Adamová a Marian Jurečka. Fiala uvedl, že cílem koalice v podzimních volbách do třetiny Senátu je udržení většiny v horní parlamentní komoře.

Koalice je podle Fialy "na dobré cestě přinést změnu", jak slibovala před 20 měsíci při svém založení při vyhraňování se proti tehdejšímu vládnímu hnutí ANO Andreje Babiše. Sílu Senátu podle premiéra k dosažení cíle potřebuje. Koho podpoří v prezidentské volbě počátkem příštího roku, oznámí koalice podle Fialy nejdříve v září. Na dotaz novinářů opět odmítl, že by kandidoval. Uvedl, že chce být dál premiérem.

Zdroj: ČTK

ANO na Vysočině navrhlo na senátorskou kandidátku Nagyovou obžalovanou v kauze Čapí hnízdo

Krajský sněm hnutí ANO na Vysočině navrhl do podzimních senátních voleb za okrsek 52 Jihlava bývalou náměstkyni primátora Jihlavy Janu Nagyovou, dříve Mayerovou. O její kandidatuře ještě musí rozhodnout předsednictvo hnutí. V čele kandidátní listiny pro komunální volby bude v Jihlavě Radek Popelka, který je nominantem na primátora. Po jednání krajského sněmu to řekl krajský šéf hnutí a poslanec Martin Kukla.

"Je to samozřejmě zatím jen návrh, my to postupujeme republikovému výboru a předsednictvu," řekl k nominaci Kukla. Definitivně by podle něho mělo být rozhodnuto do 30. června.

Někdejší náměstkyně jihlavského primátora Nagyová čelí spolu s bývalým premiérem Andrejem Babišem (ANO) obžalobě v případu dotace na stavbu areálu Čapí hnízdo. Babiš vinu dlouhodobě odmítá, vinu v minulosti odmítla i jeho někdejší poradkyně Nagyová. Případem se bude zabývat Městský soud v Praze.

 

Zdroj: ČTK