Ústí nad Labem - Několik minut poté, co ústecká soudkyně Kamila Elsnicová vynesla rozsudek v největší korupční kauze související s podvody s evropskými dotacemi, poslala politikům nečekaný, ale významný vzkaz.
Ten si lze přeložit tak, že odsouzený bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz, který odešel od soudu s trestem 7,5 roků vězení, nemusel být tím, kdo vše řídil.
"Úřad sídlí v domě, jehož majitelem je ústecký kmotr Patrik Oulický, blíže prameni už by snad být ani nemohl," řekla podle ČTK Elsnisová po vynesení rozsudku.
Oulický je vlivným členem severočeské ODS. Dlouhodobě je silnou figurou, která v zákulisí ovlivňuje dění nejen v Ústeckém kraji, ale i na celorepublikové úrovni.
Kauzy ROP Severozápad
- Čtvrt roku svobody. Teď jde exšéf úřadu znovu do vazby
- Z Prahy do Bruselu a zpět. Takhle se čerpají dotace
- Obžalovaný exšéf úřadu statisícové odstupné nedostane
- Ukažte mi policejní spis, tlačil poslanec na žalobce
- Soud exšéfa úřadu z vazby nepustí. Kvůli korupční aféře
- Exšéf úřadu čelí procesu za korupci, soud ho ale pustil
- Obžalovaný úředník dostal padáka a málem i 300 tisíc
- Korupce v Ústí: ministerstvo zmrazilo dotace z EU
- Policie si kvůli korupci posvítí na projekty politiků
- Do úřadu vtrhla policie. Teď padnou první obvinění
"Je nezbytné, aby se ti, kteří jsou vystavení pokušení, uvědomili, že za své činy budou pykat," dodala Elsnisová.
Exšéf úřadu se odvolal
Soudkyně krajského soudu ve čtvrtek bývalého vlivného úředníka odsoudila za přijetí úplatků nejen k vysokému trestu, zároveň Kušnierz musí zaplatit pokutu 750 tisíc korun. Navíc nesmí 5,5 roku působit ve veřejné správě.
Vinných je i šest dalších lidí, kteří v korupční kauze figurují. Trojice Kušnierzových kompliců stráví ve vězení pět let.
Další tři podnikatelé, kteří se je výměnou za přidělení dotace snažili uplatit, dostali podmínku od jednoho do dvou let. Rozsudek není pravomocný.
Na místě se proti němu odvolali advokáti Kušnierze a dalších dvou obžalovaných, ostatní si nechali lhůtu na rozhodnutí.
Kušnierz je ve vazbě
Podle verdiktu Elsnicové chtěl Kušnierz po žadatelích o dotace minimálně 1,7 milionu korun jako úplatek, 255 000 korun pak i fyzicky převzal.
"Je to první korupční kauza podobného typu s vyneseným rozsudkem. Musím pochválit policisty, zajišťování důkazů provedli velmi dobře," řekla Elsnicová.
Ústecký krajský soud kvůli obavám z přílišného zájmu omezil vstup do soudní síně vstupenkami. Kušnierz ale v síni nebyl, požádal o uvolnění z jednání.
Ve své závěrečné řeči se však Kušnierz vylíčil jako oběť, proti které se všichni spikli. Do tohoto seznamu zařadil i státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Ta však tento případ vůbec nedozorovala.
V současné době je Kušnierz ve vazbě v Litoměřicích, kam ho před několika dny poslal soud kvůli jiné aféře související však rovněž s rozdělováním dotací.
Deset procent je normální taxa
Příběh, za který byl Kušnierz odsouzen, se začal psát už v roce 2009 v době, kdy byl ekonomickým náměstkem ministra zemědělství, kam si ho přivedl exministr, v současné době český velvyslanec v USA Petr Gandalovič.
Parta kolem Kušnierze si jednoho podnikatele, Martina Mikeše, který žádal o dotace na rekonstrukci rodinného hotelu v Toužimi v Karlovarském kraji, vyhlédla a pozvala ho na ministerstvo. Tam ho poté přiměla k tomu, aby jim do druhého dne zaplatil první úplatek ve výši 250 tisíc korun.
"Jistě víte, jak to při dotacích chodí, deset procent z poskytnuté částky je normální taxa za zprostředkování dotací z fondů EU," řekl odsouzený Vladislav Ivanovyč Hleb podle obžaloby Mikešovi.
Proč jde Petr Kušnierz do vězení? Podívejte se, co napsali žalobci:
Tím ale se zastrašováním podle něj neskončili. I když žadatel o dotace dál poslušně platil statisícové částky, vyhrožoval mu bývalý šéf úřadu, že si na přidělené peníze dlouho počká.
"Projekt projdu důkladně, položku po položce, a nenechám na něm kámen na kameni," řekl podle žalobců Kušnierz. Svá slova dodržel. Krátce nato zastavil tok peněz. A další peníze nedostal dodnes.
Mikeš časem se skupinou přestal spolupracovat a vše nahlásil policii. Nakonec dostal osmnáctiměsíční podmínku a jako jediný vyvázl bez peněžitého trestu, soud mu ale navíc přičetl ještě půl roku za porušený zákaz řízení.