kauza

Bývalý obchodní ředitel Pražských služeb Kolinger dostal pět let nepodmíněně

Městský soud v Praze ve čtvrtek uložil bývalému řediteli Pražských služeb (PSAS) Tomáši Kolingerovi nepodmíněný trest pěti let ve věznici s ostrahou. Důvodem bylo zneužití informací a postavení v obchodním styku. Kolinger také musí zaplatit peněžitý trest 500.000 korun.

Rozhodnutí je nepravomocné, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu. Kolinger podle soudu ovládal společnost Lighthouse Consulting později přejmenovanou na Ekolion, která se zabývala podobnou činností jako PSAS.

Obžaloba se kromě Kolingera týkala osmi lidí. Mezi obviněnými byly například insolvenční správkyně Helena Horová či Kateřina Korbelíková, která je podle médií švagrovou bývalého obchodního ředitele Pražských služeb. Korbelíkové soud uložil dvouletý podmíněný trest se čtyřletou zkušební lhůtou, Horové tříletý podmíněný trest s pětiletou zkušební dobou. Horová navíc musí zaplatit peněžitý trest 250.000 korun.

Kolingerovi hrozil až desetiletý trest. "Základním hlediskem, ke kterému jsme přihlíželi, je to, že od spáchání těch skutků uběhlo už téměř deset let," řekla soudkyně Zuzana Zápalková. Uvedla, že není příznivkyní vysokých trestů po tak dlouhé době. "Nicméně sazba, která tam je, je pět až deset let a neoprávněný prospěch přesáhl 20 milionů korun. To jsou skutečnosti, které prostě nemůžeme pominout. Jedná se o závažnou trestnou činnost, porušení toho jeho postavení bylo našeho názoru značně brutální," dodala.

Zdroj: ČTK

Žalobkyně navrhla u soudu v Brně v korupční kauze Stoka Švachulovi 14 let vězení

Krajský soud v Brně v pondělí v korupčním případu na radnici části Brno-střed ukončil dokazování. Začaly závěrečné řeči, státní zástupkyně navrhla obžalovanému Jiřímu Švachulovi 14 let vězení. Podle obžaloby byl hlavou organizované skupiny, která ovlivňovala zakázky. Bývalý místostarosta a radní hnutí ANO Švachula vinu popírá.

V případu čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy. Podle žalobkyně není o vině všech obžalovaných pochyb v souladu s podanou obžalobou. V závěrečné řeči se opírala především o výpovědi spolupracujících obžalovaných a o pořízené zvukové nahrávky.

"Nahrávky a výpovědi svědků jednoznačně vypovídají o vůdčím postavení Švachuly," uvedla žalobkyně Jana Vítková. Dodala, že zásadní je výpověď obžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho, který podle ní potvrdil, jak celá organizovaná skupina fungovala.

Korupce se podle žalobkyně odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných na systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní dělaly takzvaně křoví, uvádí obžaloba.

Zdroj: ČTK
Pokračovat