kauza

Bývalá radní Vorlíčková dostane za kauzu Opencard od státu odškodné půl milionu korun

Bývalá pražská radní pro informatiku Eva Vorlíčková dostane od státu celkově půl milionu za nemajetkovou újmu, kterou jí způsobilo trestní stíhání v kauze Opencard. Ve středu o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Ministerstvo spravedlnosti ženě již dříve dobrovolně vyplatilo 344 tisíc korun, soudně se nyní domohla dalších 156 tisíc korun. V žalobě žádala po státu celkem 6,6 milionu korun.

Vorlíčková čelila stíhání od roku 2013, a to společně s bývalými pražskými primátory Bohuslavem Svobodou (ODS) a Tomášem Hudečkem (TOP 09) a s dalšími radními. Policie jim kladla za vinu to, že o rok dříve neoprávněně zvýhodnili firmu Haguess, tehdejšího vlastníka práv k městské kartě opencard, když jednomyslně schválili navazující kontrakty. Pražský městský soud nejprve radní dvakrát uznal vinnými. Až po výměně předsedy senátu Alexandra Sotoláře, který manipuloval s protokoly z jednání, soudy Vorlíčkovou i zbylé obžalované osvobodily. Podle konečného verdiktu nerozhodli radní svévolně, ale na základě odborných stanovisek.

Ministerstvo spravedlnosti se ženě následně omluvilo a odškodnilo ji částkou 344 tisíc korun. Vorlíčková ale částku označila za zcela nedostatečnou. Obrátila se na Obvodní soud pro Prahu 2, kde uvedla, že nezákonné obvinění jí zničilo nejen politickou kariéru, ale i zdraví. Samotný trestní proces - náklady na právníky či na znalecké posudky - ji pak podle jejího vyjádření stál 1,9 milionu korun, přičemž ministerstvo jí z této částky uhradilo zhruba 1,1 milionu.

Zdroj: ČTK

Z MŠMT odchází náměstek Štábl, který pracoval s obviněným z kauzy Dozimetr

Na ministerstvu školství dnes končí náměstek pro IT a veřejné zakázky Milan Štábl, který spolupracoval s jedním z obviněných v kauze pražského dopravního podniku. Na rezignaci se dohodl s ministrem Vladimírem Balašem (STAN). Ve vedení sekce IT a veřejné zakázky náměstka dočasně nahradí ředitel odboru informatiky a statistiky na ministerstvu Václav Jelen.

Štábl zatím dál povede organizaci Cermat, která připravuje maturitní a přijímací zkoušky. Jejím vedením ho pověřil bývalý ministr Petr Gazdík (STAN) poté, co odvolal ředitelku Cermatu Michaelu Kleňhovou. V čele organizace by Štábl měl zůstat do výběru jejího nového ředitele, informovalo ministerstvo na svém webu.

To, že ve spolupráci s náměstkem Štáblem nebude chtít pokračovat, naznačil Balaš už při svém nástupu do funkce na přelomu června a července. Na jaře Štábl na ministerstvo přivedl jako poradce Luďka Šteffela, který je jedním z obviněných v kauze Dozimetr. Právě kvůli kontaktům s jiným obviněným ze stejné kauzy rezignoval na konci června i Balašův předchůdce Gazdík.

Zdroj: ČTK

Policie odložila část dotační kauzy kolem exministryně Dostálové a agentury CzechTourism

Policie odložila vedlejší část kauzy, která se týkala zakázek státní agentury CzechTourism. V této větvi policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO). Serveru iROZHLAS.cz to řekl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Dostálová vinu od počátku odmítala. Zbylou část kauzy, v níž je několik lidí podezřelých z manipulování zakázek a korupce, kriminalisté dál vyšetřují.

Policie část případu kolem Dostálové, která v minulosti pracovala jako náměstkyně ministra pro regionální rozvoj a agenturu CzechTourism měla na starost, vyčlenila k samostatnému prověřování. Právě tuto větev nařídila státní zástupkyně, která případ dozorovala, odložit. "Tento pokyn pak vyplýval z dosavadního stavu a výsledků prověřování," uvedl Cimbala.

"Dotčená věc se týkala prověřování podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a zločinu dotačního podvodu či účastenství ve formě organizátorství nebo návodu k zvlášť závažnému zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, a to v souvislosti s rozdělováním dotací příspěvkovou organizací CzechTourism," řekl Cimbala.

Zdroj: ČTK

Bývalý hokejista Čechmánek se odvolal proti podmíněnému trestu za podvod

Bývalý hokejista Roman Čechmánek se odvolal proti podmíněnému trestu, který mu v dubnu uložil zlínský krajský soud za podvod. Ve středu to řekla mluvčí soudu Klára Belkovová. Způsobená škoda podle rozsudku přesáhla 7,2 milionu korun. Další části obžaloby, podle níž způsobil další škodu asi za čtyři miliony korun, ho soud zprostil. Státní zástupce se proti rozsudku neodvolal. Čechmánek se zadlužil při podnikání. Podle obžaloby si půjčoval peníze a objednával práce, i když věděl, že závazky nebude schopen splatit.

Jednapadesátiletý Čechmánek vinu popírá, hrozilo mu až osm let vězení. Odvolání podal prostřednictvím svého obhájce. "Je to do výroku o vině a trestu, a to pouze v odsuzující části napadeného rozsudku, kde byl uznán vinným zločinem podvodu. Byl mu uložen trest odnětí svobody v trvání tří let s podmíněným odkladem na zkušební dobu v trvání pěti let," uvedla Belkovová.

Zdroj: ČTK

Soud uložil jednateli Viktoriagruppe sedm let vězení a desetimilionový trest

Soud uznal v kauze chybějící české nafty v bavorském skladu vinnou jak zkrachovalou německou firmu Viktoriagruppe, tak i dva její manažery Petra Malého a Lubomíra Novotného. Všem třem uložil desetiletý zákaz ochraňování českých státních hmotných rezerv. Malého poslal na sedm let do vězení a dal mu také desetimilionový peněžitý trest. Novotného potrestal tříletou podmínkou. Podle nepravomocného verdiktu připravili podvodem Správu státních hmotných rezerv (SSHR) nejméně o 108 milionů korun. Muži vinu odmítají.

SSHR hradila firmě Viktoriagruppe za skladování české nafty v Kraillingu poplatek, jehož výše byla závislá na množství uložené pohonné hmoty. Viktoriagruppe měla naopak platit pokutu, pokud by dojednané množství nafty nestihla uskladnit včas. Podle verdiktu to firma skutečně nestihla a rozhodla se to zakrýt fiktivním navýšením zásob nafty dvěma nepravdivými příjemkami, které zaslala SSHR k proplacení. Od listopadu 2012 do ledna 2013 navíc obžalovaní údajně vyskladnili tři vlakové soupravy nafty, kterou SSHR neuhradili.

"Jsem rád, že soud potvrdil náš názor na to, že v Kraillingu došlo ke škodě na majetku státu a že došlo k neoprávněným manipulacím s naftou, která tam byla uložena," řekl ve čtvrtek předseda SSHR Pavel Švagr. Nouzové zásoby má Česko podle něj na to, aby přečkala případnou krizi. "Když na ně někdo sáhne, tak je to ohrožení bezpečnosti České republiky a tím pádem každého z nás. Doufám jen, že už se státní rezervy mimo území naší republiky nebudou ukládat," uvedl Švagr.

Rozhodnutí o uskladnění nafty v Německu padlo podle něj za jeho předchůdců. "Když si vezmu, jak složitě jsme ty zásoby dostávali zpátky, tak bych se skladováním českých rezerv v zahraničí nikdy nesouhlasil. Tyto zásoby musí být stále po ruce," dodal Švagr.

Zdroj: ČTK

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v kauze žalobkyně, která stála před soudem kvůli dani

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal dovolání v kauze státní zástupkyně Sylvy Krützner, kterou obžaloba vinila z úmyslného neodvedení daně při prodeji bytu. Odvolací Městský soud v Praze ji koncem loňského roku zprostil obžaloby. Stříž s rozhodnutím nesouhlasí, dovolání podal v neprospěch Krützner.

Krützner si před lety úspěšně zažádala o přidělení služebního bytu v Praze. Nastěhovala se v roce 2008, o čtyři roky později byt od městské části odkoupila za zhruba 900 tisíc korun. Po dalších dvou letech byt prodala za 3,4 milionu. Příjem z prodeje podle obžaloby řádně nepřiznala. "Nejvyšší státní zástupce v dovolání vytýká odvolacímu soudu nesprávný výklad daňových předpisů," potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství uvedl Malý.

Zdroj: ČTK

Policie navrhla obžalovat 22 lidí obviněných v daňové kauze související se strojírenskou firmou ČKD Praha DIZ

Uvedl to v úterý server SeznamZprávy. Firma patřila miliardáři Petru Speychalovi, který je podle serveru hlavní postavou kauzy. Policisté obvinili 22 lidí v dubnu 2018, a to z krácení daní, z praní špinavých peněz na zahraničních účtech a z účasti na organizované zločinecké skupině. Škodu způsobenou státu vyčíslili nejméně na 850 milionů korun.

"Vyšetřování trestní věci týkající se zkrácení daňových povinností společnosti ČKD Praha DIZ bylo skončeno a policejní orgán v předešlých dnech doručil na Vrchní státní zastupitelství v Praze spisový materiál spolu s návrhem na rozhodnutí," uvedla státní zástupkyně Petra Ullrichová. Tento návrh podle ní spočívá v podání obžaloby na všechny obviněné.

Speychalův advokát Josef Monsport podal podle serveru návrh na zastavení stíhání svého klienta. Vedle Speychala čelí obvinění tehdejší manažeři ČKD Praha DIZ nebo zástupci společností, s nimiž tato firma obchodovala. Za krácení daní ve spojení s gangem působícím ve více státech hrozí obviněným pět až deset let vězení.

Zdroj: ČTK

Policie navrhla obžalovat dva obviněné v dotační kauze Nupharo Parku

Policie navrhla obžalovat dva lidi v kauze vědeckotechnického Nupharo Parku v Libouchci na Ústecku. Obvinění podle kriminalistů spáchali dotační podvod a poškodili finanční zájmy Evropské unie, za což jim hrozí až desetileté vězení. Výši škody vyšetřovatelé vyčíslili zhruba na 300 milionů korun. Novinářům to dnes sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Policie tvrdí, že dva obvinění uvedli v žádosti o poskytnutí dotace adresované ministerstvu průmyslu a obchodu nepravdivé a zkreslené údaje a některé podstatné údaje zamlčeli.

"Na základě předložených nepravdivých informací se v roce 2013 čerpání dotace ze strukturálních fondů EU a z českého státního rozpočtu podařilo zrealizovat. Česku tak měla být způsobena škoda ve výši téměř 300 milionů Kč," popsal Ibehej podstatu skutku.

NCOZ na případu spolupracovala s Finančním analytickým úřadem. Stíhání zahájila loni na jaře, oba obvinění zůstali na svobodě. O podání obžaloby bude rozhodovat Vrchní státní zastupitelství v Praze.

Zdroj: ČTK

Soud zprostil obžaloby všech devět obžalovaných v takzvané krkonošské kauze

Hradecký krajský soud zprostil obžaloby všech devět obžalovaných v kauze dotačního podvodu a poškození přírody v Krkonoších, takzvané. krkonošské kauze. Verdikt je nepravomocný. Předseda senátu Petr Mráka jej začal číst po 8:30. Odůvodnění rozsudku se očekává později.

Takzvaná krkonošská kauza, ve které figuruje devět obžalovaných, z toho osm lidí a jedna firma, má vztah k městu Pec pod Sněžkou a území v péči Správy KRNAP. Obžaloba byla podána pro trestné činy pokusu dotačního podvodu, pokusu poškození finančních zájmů EU a poškození a ohrožení životního prostředí a zneužití pravomoci úřední osoby. Některým obviněným hrozí až 12 let vězení.

Krajský soud případ s přestávkami projednává od 7. září 2020.

Bývalý obchodní ředitel Pražských služeb Kolinger dostal pět let nepodmíněně

Městský soud v Praze ve čtvrtek uložil bývalému řediteli Pražských služeb (PSAS) Tomáši Kolingerovi nepodmíněný trest pěti let ve věznici s ostrahou. Důvodem bylo zneužití informací a postavení v obchodním styku. Kolinger také musí zaplatit peněžitý trest 500.000 korun.

Rozhodnutí je nepravomocné, lze se proti němu odvolat k Vrchnímu soudu. Kolinger podle soudu ovládal společnost Lighthouse Consulting později přejmenovanou na Ekolion, která se zabývala podobnou činností jako PSAS.

Obžaloba se kromě Kolingera týkala osmi lidí. Mezi obviněnými byly například insolvenční správkyně Helena Horová či Kateřina Korbelíková, která je podle médií švagrovou bývalého obchodního ředitele Pražských služeb. Korbelíkové soud uložil dvouletý podmíněný trest se čtyřletou zkušební lhůtou, Horové tříletý podmíněný trest s pětiletou zkušební dobou. Horová navíc musí zaplatit peněžitý trest 250.000 korun.

Kolingerovi hrozil až desetiletý trest. "Základním hlediskem, ke kterému jsme přihlíželi, je to, že od spáchání těch skutků uběhlo už téměř deset let," řekla soudkyně Zuzana Zápalková. Uvedla, že není příznivkyní vysokých trestů po tak dlouhé době. "Nicméně sazba, která tam je, je pět až deset let a neoprávněný prospěch přesáhl 20 milionů korun. To jsou skutečnosti, které prostě nemůžeme pominout. Jedná se o závažnou trestnou činnost, porušení toho jeho postavení bylo našeho názoru značně brutální," dodala.

Zdroj: ČTK

Žalobkyně navrhla u soudu v Brně v korupční kauze Stoka Švachulovi 14 let vězení

Krajský soud v Brně v pondělí v korupčním případu na radnici části Brno-střed ukončil dokazování. Začaly závěrečné řeči, státní zástupkyně navrhla obžalovanému Jiřímu Švachulovi 14 let vězení. Podle obžaloby byl hlavou organizované skupiny, která ovlivňovala zakázky. Bývalý místostarosta a radní hnutí ANO Švachula vinu popírá.

V případu čelí obžalobě 11 lidí a dvě firmy. Podle žalobkyně není o vině všech obžalovaných pochyb v souladu s podanou obžalobou. V závěrečné řeči se opírala především o výpovědi spolupracujících obžalovaných a o pořízené zvukové nahrávky.

"Nahrávky a výpovědi svědků jednoznačně vypovídají o vůdčím postavení Švachuly," uvedla žalobkyně Jana Vítková. Dodala, že zásadní je výpověď obžalovaného podnikatele Samana El-Talabaniho, který podle ní potvrdil, jak celá organizovaná skupina fungovala.

Korupce se podle žalobkyně odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Firem zúčastněných na systému bylo několik a vždy vyhrála předem vybraná, ostatní dělaly takzvaně křoví, uvádí obžaloba.

Zdroj: ČTK
Pokračovat