Korupce v Ústí: ministerstvo zmrazilo dotace z EU

Radek Nohl Radek Nohl
25. 3. 2011 11:48
Kraj se obává, že se zpozdí čerpání dotací z Evropské unie
Úřad regionální rady v Ústí nad Labem.
Úřad regionální rady v Ústí nad Labem. | Foto: ROP Severozápad

Praha - Úřad regionální rady v Ústí nad Labem, v jehož čele stojí ředitel Petr Kušnierz, který byl ve čtvrtek kvůli úplatkům poslán do vazby, má další problém.

Ministerstvo financí v pátek zastavilo proplácení peněz z Evropské unie pro všechny projekty v Ústeckém a Karlovarském kraji. Aktuálně.cz to potvrdil jeho mluvčí Ondřej Jakob.

Podle něj není zatím jasné, kdy začne ministerstvo kvůli korupční aféře, znovu unijní dotace proplácet. Když ale policisté začali podobnou kauzu řešit v jižních Čechách, stopl úřad přidělování peněz z Evropské unie na několik měsíců.

Náměstek hejtmanky a člen výboru regionální rady Arno Fišera Aktuálně.cz řekl, že pro Ústecký kraj je to špatná zpráva. "Budou končit dvě výzvy, ve kterých bylo možné čerpat zhruba pět set milionů korun. Nyní se vše o tři, čtyři měsíce zpozdí," prohlásil.

Ministerstvo však úřadu neproplatilo i další projekty. Podle Jakoba zatím nedalo ani korunu za nákup předražených přístrojů pro Krajskou zdravotní a na další projekty, které prošetřuje Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF.

Ministerstvo zvažuje, že v úřadu udělá další speciální kontrolu. Nejdříve chce ale počkat na informace, které dostane od Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Ten do úřadu vtrhl v úterý kolem desáté hodiny. Detektivové zkopírovali disky v počítačích, zajistili některé dokumenty. Zapečetili také kancelář ředitele Kušnierze a předsedy regionální rady Jiřího Šulce (ODS).

Zásah ukončili až po čtyřiadvaceti hodinách. Ve čtvrtek obvinilo státní zastupitelství sedm lidí, pět z nich poslal soud do vazby. Je mezi nimi i ředitel úřadu Petr Kušnierz.

 

Právě se děje

Další zprávy