soud

Soud potvrdil šéfovi Našeho vojska podmínku za knihu Recepty z konopí

 Odvolací soud dnes potvrdil šéfovi nakladatelství Naše vojsko Emerichu Drtinovi roční podmíněný trest za distribuci knihy Recepty z konopí. Zrušil ale část verdiktu, kterým mu prvoinstanční soud zakázal na čtyři roky působit ve statutárních orgánech vydavatelství. Drtina byl už za šíření toxikomanie kvůli stejné publikaci odsouzen dříve, podle obžaloby však s prodejem následně nepřestal. Vydavatel se bránil tím, že například z komisního prodeje titul už stáhnout nemohl.

Drtina distribuoval knihu Recepty z konopí. V publikaci jsou návody na přípravu pokrmů z rostliny tak, aby měly co největší omamný účinek. Muž podle soudu věděl, že se dopouští trestného jednání. V roce 2014 byl totiž za vydání a prodej stejné knihy již pravomocně potrestán. Publikaci však z prodeje nestáhl.

Zdroj: ČTK

Soud v Texasu nařídil zastavit imigrační program DACA, který chrání před deportací mladé přistěhovalce

Federální soud v Texasu v pátek rozhodl, že imigrační program DACA vznikl v rozporu se zákony, a proto ho nařídil zastavit. Program v roce 2012 zavedl prezident Barack Obama a chrání před deportací mladé přistěhovalce, kteří přicestovali do země jako děti bez potřebných dokumentů. O jeho zrušení usiloval Obamův nástupce Donald Trump a Republikáni. V programu je zařazeno na 650 000 lidí, uvedla agentura AP.

Na program podala stížnost soudu skupina států, které vedou republikánští politici. Před soudem argumentovali, že Obama neměl dostatečné pravomoce, aby program zavedl. Tvrdí také, že program nadměrně využívá jejich prostředky určené pro školství a zdravotnictví.

Zdroj: ČTK

Disciplinární režim polských soudců odporuje právu Evropské unie, rozhodl unijní soud

Disciplinární režim polských soudců je v rozporu s právem Evropské unie. Ve vleklém sporu o justiční reformu prosazenou polskou konzervativní vládou o tom ve čtvrtek rozhodl Soudní dvůr EU. Podle nejvyššího orgánu unijní justice existují pochybnosti o nezávislosti a nestrannosti polské disciplinární komory, která vede se soudci kárná řízení. Polský nejvyšší soud ve středu rozhodl, že dřívější předběžná opatření, kterými unijní soud nařídil přerušit práci zmíněné komory, odporují polské ústavě.

Zdroj: ČTK

Sporem Andreje Babiše a Transparency International se znovu začal zabývat soud. Premiér trvá na přiměřenosti kritiky

Právník předsedy vlády Andreje Babiše (ANO) trvá na tom, že premiérovy opakované výroky o zkorumpovanosti Transparency International nebyly nepřiměřenou kritikou. Nezisková organizace ale míní, že Babiš překročil povolenou hranici a poškodil její pověst. Sporem se ve středu začal znovu zabývat středočeský krajský soud poté, co mu věc vrátil odvolací senát. Rozsudek vyhlásí 26. července.

Transparency International se dlouhodobě věnuje tématu Babišova střetu zájmů. Poukazuje na dotační kauzu Čapí hnízdo nebo na majetkové vazby k holdingu Agrofert. V žalobě na ochranu dobré pověsti uvádí, že ji Babiš záměrně poškozuje svými lživými výroky. Spočítala, že do doby podání žaloby ji za zkorumpovanou označil celkem sedmnáctkrát. Požaduje proto omluvu i to, aby se premiér napříště obdobných výroků zdržel.

Zdroj: ČTK

Za brutální vraždu v Ostravě si muž odpyká 16 let, potvrdil soud

Za loňskou brutální vraždu šestapadesátileté ženy v ostravské části Zábřeh si Aleš Rek definitivně odpyká 16 let vězení. Rozsudek ostravského krajského soudu v úterý potvrdil olomoucký vrchní soud. Zamítl tak odvolání obžalovaného, který vraždu popíral. Rozsáhlá devastující vnitřní zranění oběti vysvětloval tím, že na ženu několikrát opilý upadl.

Vražda se stala loni 18. srpna v jednom z domů v Čujkovově ulici. Podle obžaloby Rek v úterý 18. srpna popíjel se svou známou, poté však došlo mezi oběma k incidentu. Muž při prvním výslechu přiznal, že ženu napadl pěstmi, po změně právní kvalifikace na vraždu se začal hájit tím, že na ženu zřejmě nechtěně upadl, když se ji snažil zvednout ze země.

Zdroj: ČTK

Nejvyšší soud odmítl dovolání v kauze IZIP. Oba aktéři si vyslechli šestileté tresty

Nejvyšší soud odmítl dovolání bývalého ředitele společnosti IZIP Jiřího Paška a jednatele firmy FINIM Ilji Čurdy. Oba si vyslechli šestileté tresty vězení za podvod. Nejvyšší soud rozhodoval bez veřejného jednání. Výsledek řízení k dané spisové značce potvrdil Adam Wenig, mluvčí Městského soudu v Praze, který se případem zabýval jako první instance. Plné odůvodnění zatím Nejvyšší soud nezveřejnil.

Pašek i Čurda také musí každý zaplatit státu dvoumilionový peněžitý trest a společně mají nahradit podvedené IZIP škodu 140 milionů korun. Pět let nesmí působit ve statutárních orgánech obchodních společností. Kauza se týká spolupráce IZIP se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Pašek i Čurda vinu popírali.

Zdroj: ČTK

Odvolací soud zrušil výjimečný trest muži, který zavraždil pár kvůli vile

Odvolací soud zrušil Tomáši Fialovi výjimečný třiadvacetiletý trest vězení, který dostal za dvojnásobnou vraždu motivovanou získáním vily v pražské Bubenči. Případ předal z Prahy do Hradce Králové. V kauze zavražděného páru, jejichž těla nalezla policie ve vodní nádrži Švihov po několika měsících pátrání, čelí obžalobě také Fialův přítel Jiří Nehyba. Podle nepravomocného rozhodnutí si měl odpykat pět let za pokus o podvod a zaplatit pět milionů korun jako peněžitý trest. Mladíci vinu odmítají.

Pětadvacetiletý Fiala a o rok starší Nehyba chtěli podle obžaloby získat historickou vilu v hodnotě přesahující 20 milionů korun, kterou vlastnila později zavražděná seniorka. Zfalšovali kupní smlouvu. Fiala pak majitelku nemovitosti i jejího druha odvezl počátkem června 2019 do pronajaté chaty. Tam je podle žalobců zavraždil, zatížil jejich těla závažím a shodil je z mostu do vody.

Zdroj: ČTK
Pokračovat