soud

Kauza Viktoriagruppe pokračuje, žalobci nesouhlasí se zproštěním Peroutky a Páleníka

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasí s osvobozením bývalých šéfů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Tomáše Perutky a Ondreje Páleníka. Obžaloba je vinila z mnohamilionové škody způsobené uzavřením smluvního dodatku s německou firmou Viktoriagruppe (VG). Zeman podal koncem roku dovolání, jeho obsah žalobci zpřístupnili ve své databázi. Rozhodovat tak bude Nejvyšší soud.

Podle Zemana se oba muži dopustili trestného činu a způsobili škodu velkého rozsahu. Nejvyšší státní zástupce žádá vrácení kauzy na začátek, tedy k Městskému soudu v Praze, který původně potrestal Perutku podmínkou a Páleníka zprostil. Odvolací Vrchní soud v Praze pak osvobodil také Perutku, protože údajně nešlo o trestný čin.

Perutka, který řídil SSHR z pozice místopředsedy, navrhl v roce 2012 firmě VG ukončení povinnosti hradit náklady na pronájem prázdné nádrže v centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi, což představovalo 4,9 milionu korun měsíčně. Na jaře 2013 pak předal novému předsedovi SSHR Páleníkovi k podpisu smluvní dodatek, jenž povinnost fakticky zrušil. Podle obžaloby se tak muži dopustili zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Zdroj: ČTK

Vláda USA žaluje obchodní řetězec Walmart, pomáhal podle ní zažehnout opioidovou krizi

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes zažalovalo maloobchodní řetězec Walmart, že pomáhal zažehnout opioidovou krizi v zemi. Navzdory varováním ze strany svých vlastních lékárníků prý nedostatečně kontroloval pochybné předpisy na léky. Informují o tom světové agentury. Kvůli předávkování opiáty zemřelo ve Spojených státech od roku 2000 přes 470.000 lidí. Velká část úmrtí souvisela s léky na předpis.

Obžaloba chce pro Stephena Ernsta doživotí. Vraždu politika Lübckeho považuje za pravicově extremistický útok

Doživotní trest vězení žádá německá prokuratura pro Stephena Ernsta, který je obžalovaný z loňské vraždy místního politika v Kasselu Waltera Lübckeho. Podle státního zástupce šlo o pravicově extremistický útok, informovala agentura DPA. Verdikt se čeká na konci ledna.

Sedmačtyřicetiletý Ernst je obžalovaný z toho, že v noci z 1. na 2. června 2019 na terase domu v hesenském městě Kasselu zastřelil přednostu okresního úřadu Waltera Lübckeho. K činu se již dříve přiznal. Obžalobě čelí Ernst také kvůli vážnému poranění iráckého uprchlíka v hesenském Lohfeldenu v lednu 2016.

Zdroj: ČTK

Nejvyšší soud přerušil tresty třem lidem z kauzy kolem Zadeha

Nejvyšší soud (NS) přerušil výkon trestu třem lidem odsouzeným v kauze ovlivňování svědků kolem podnikatele Shahrama Zadeha. Informaci Seznam Zpráv potvrdil bez podrobností mluvčí NS Petr Tomíček. Odsouzených bylo více, zatím není jasné, kdo konkrétně se dostal na svobodu. O dovoláních skupiny odsouzených ani o stížnosti pro porušení zákona, kterou v kauze podala ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO), zatím NS věcně nerozhodnul.

Jedním z těch, kdo se dostali na svobodu, je podle Seznam Zpráv advokát Záviš Löffelmann, jenž si odpykával trest 5,5 roku vězení. Tomíček žádná jména nekomentoval, neřekl ani to, zda má přerušený trest sám Zadeh. Pouze zdůraznil, že přerušením soud nepředjímá celkový výsledek řízení.

Zdroj: ČTK
Pokračovat