soud

Bývalý soudce čelí obžalobě za ovlivňování rozhodnutí pražského vrchního soudu

Státní zástupce obžaloval bývalého soudce Zdeňka Sováka a čtyři další obviněné kvůli ovlivňování soudních rozhodnutí u Vrchního soudu v Praze, informovalo pražské vrchní státní zastupitelství na webu. Obžaloba se týká zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku, nadržování, nepřímého úplatkářství, podplácení a také praní špinavých peněz. Někdejší soudce už dříve uvedl, že úplatky nebral.

V korupční kauze čelí stíhání podle informací médií vedle Sováka také podnikatel Milan Bíba, arménský podnikatel a malíř Gagik Tonyan, soukromý detektiv Robert Plevač a Bíbova přítelkyně Charlotte Mulénová. "Rozsah trestné činnosti i její konkrétní právní kvalifikace se u jednotlivých obviněných liší," napsal bez bližších podrobností dozorový státní zástupce Zdeněk Štěpánek.

Soudce Sovák podle kriminalistů nerozhodoval nezávisle, spravedlivě a nestranně, a to zejména kvůli slibům protiplnění od svého přítele, spoluobžalovaného podnikatele Milana Bíby. Vyšetřovatelé tvrdí, že soudce chtěl mimo jiné úplatek 50 milionů korun za mírnější trest pro stavební společnost Metrostav.

Radiožurnál ve čtvrtek uvedl, že Sovák se k aktuálnímu vývoji případu nechce vyjádřit. "Řídím se pokyny svého obhájce, abych naprosto nekomentoval média," reagoval na dotaz Radiožurnálu.

Zdroj: ČTK

Soud v Polsku anuloval pokutu vyměřenou Gazpromu kvůli plynovodu Nord Stream 2

Polský soud anuloval pokutu přes 29 miliard zlotých (zhruba 150 miliard korun), kterou před dvěma lety polský antimonopolní úřad (UOKiK) vyměřil ruské plynárenské společnosti Gazprom za výstavbu plynovodu Nord Stream 2 bez jeho povolení. Úřad v pondělí nicméně oznámil, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. Informovala o tom agentura PAP.

Soud zrušil i pokutu 234 milionů zlotých, kterou úřad před dvěma lety vyměřil pěti podnikům podílejícím se na financování projektu Nord Stream 2. "Rozhodnutí soudu nás překvapilo," uvedl šéf antimonopolního úřadu Tomasz Chróstny.

Plynovod Nord Stream 2 měl po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. Dokončen byl v loňském roce, jeho zprovoznění však zabránil německý kancléř Olaf Scholz krátce předtím, než ruská vojska letos v únoru napadla Ukrajinu.

Zdroj: ČTK

Soudce v USA nařídil zrušit opatření, jež umožnilo vrátit statisíce migrantů

Mexičtí lidskoprávní aktivisté upozorňují, že v příštích týdnech by mohla výrazně vzrůst migrační vlna směřující z jihu do Spojených států. Za čtyři týdny by totiž mělo podle rozhodnutí amerického federálního soudce přestat platit nařízení umožňující vracet běžence od americké hranice se zdůvodněním ochrany zdraví. Takzvané nařízení 42 (Title 42) zavedla vláda předchozího amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli šíření koronaviru v březnu 2020, tedy na začátku pandemie covidu-19. Od té doby bylo použito k vrácení stovek tisíc lidí, podle čtvrtečního rozhodnutí soudce Emmeta Sullivana ale porušuje federální předpisy.

"Zrušení nařízení 42 zvýší migraci směřující k severní mexické hranici," citovala v pondělí agentura EFE mexického aktivistu Luise Garcíu Villagrána, který pomáhá migrantům na jihu Mexika. Villagrán zároveň vyzval mexickou vládu k vytvoření humanitárního koridoru pro běžence, aby mohli bezpečně přejít z jihu země k americkým hranicím.

Podle serveru televize Deutsche Welle verdikt soudce Sullivana z minulého týdne nechává americké vládě jen málo nástrojů, jak zastavit migrační vlnu na americko-mexické hranici. Podle stanice NPR vyvolala zpráva o Sullivanově kroku velmi optimistické reakce mezi migranty v Mexiku.

Zdroj: ČTK

Bývalému šéfovi brněnské kriminálky Machalovi udělil soud pokutu 100 tisíc korun

S peněžitým trestem 100 tisíc korun odešel v pondělí od Městského soudu v Brně bývalý vedoucí 1. oddělení hospodářské kriminality Městského ředitelství policie Brno Vladimír Machala, jenž od léta 2018 vyšetřoval podvody s obecními byty v Brně. Soud ho shledal vinným v tom, že předával neveřejné informace z trestního řízení někdejšímu šéfovi technického oddělení správy nemovitostí na radnici Brno-střed Petru Kosmákovi a dále že zmařil domovní prohlídku u bývalého starosty Rojetína Pavla Hubálka, jenž podle kriminalistů používal k přidělování bytů padělaná razítka městských úřadů a firmy, která nemovitosti v Brně spravuje.

Bez trestu odešla Machalova podřízená Jitka Broďáková. Využívala společně s Machalou zvláštní policejní fond na placení informátorů ve svůj prospěch. Šlo o 10 tisíc korun. Soudce tento čin předal k prošetření vnitřní policejní kontrole, aby zjistila, zda nejde o kázeňský přestupek.

Machalův obhájce se na místě odvolal a státní zástupkyně Petra Lastovecká podala stížnost proti rozhodnutí v bodě, který se týkal zneužití peněz. Ponechala si také lhůtu na případné odvolání.

Zdroj: ČTK

Správce majetku kasáren ve Vyškově čelí obžalobě z machinací

Šéf správy areálu vojenské posádky ve Vyškově Ivo Kouřil čelí před soudem obžalobě, že zmanipuloval tendry na stavební práce v hodnotě přes 7,3 milionu korun. Spolu s ním jsou obžalováni dva podnikatelé, státní zástupce jim navrhuje podmíněné tresty a pokuty do 300 tisíc korun. Ve vyšetřování pomohla svědectví zaměstnanců vyškovských kasáren i zástupců jedné firmy. Obvinění vinu odmítají. Napsal to dnes server Seznam Zprávy.

Kouřil čelí obžalobě z machinací při zadávání zakázek. Obžaloba uvádí, že některým firmám s předstihem vyzrazoval, jaké zakázky, za kolik a s jakým termínem dokončení budou vypsány. Tyto firmy pak v soutěžích vítězily. "Žádnému z dodavatelů jsem nesděloval konkrétní podmínky výběrových řízení," uvedl před soudem Kouřil, který byl do letošních voleb také zastupitelem za ČSSD ve Šlapanicích u Brna.

Obžaloba popisuje tři konkrétní zakázky, podezření na manipulaci u dalších stavebních prací se vyšetřovatelům nepodařilo doložit. U třímilionového tendru na výměnu oken v jedné z kasárenských budov podle žalobce Kouřil předem o zakázce a jejích detailech informoval majitele společnosti A.F.S.B. Tomáše Babořáka. Jeho firma zakázku vyhrála, Kouřil dostal nový plynový kotel za 50 tisíc korun. "Neznamená to, že bych za něj kotel platil," odmítl výklad žalobců Babořák.

Zdroj: ČTK

Odvolací soud zprostil obžaloby lékaře odsouzeného za pochybení. U pacientky neodhalil zlomeninu lebeční kosti

Odvolací senát Krajského soudu v Ostravě v úterý zprostil obžaloby lékaře novojičínské nemocnice Petra Kolmana odsouzeného v roce 2020 za pochybení při vyšetření zraněné mladé ženy. Podle rozsudku Okresního soudu v Novém Jičíně neodhalil zlomeninu lebeční kosti, za což ho okresní soud potrestal pokutou a zákazem činnosti.

Mladá žena v důsledku krvácení utrpěla poškození mozku a skončila na invalidním vozíku. Rozsudek je pravomocný. Státní zástupkyně může podat dovolání, lékař rozhodnutí soudu uvítal.

"Žalovaný skutek není trestným činem," konstatovala soudkyně. Dodala, že krajský soud se neztotožnil se závěrem okresního soudu. Dospěl k názoru, že špatně vyhodnotil zjištěná fakta. "V postupu lékaře jsme neshledali pochybení. Ani neporušil svou povinnost. Proto jsme původní rozsudek zrušili a rozhodli o zproštění," uvedla.

Hrad přestal odpovídat pěti médiím, deník podal žalobu. Soud ji odmítl

Městský soud v Praze pravomocně odmítl žalobu Deníku N na Kancelář prezidenta republiky. Deník se domáhal toho, aby soud prohlásil za nezákonné prohlášení kanceláře z loňského května o tom, že nebude poskytovat informace některým médiím. Deník N uvedl, že mu městský soud doporučil obrátit se na Ústavní soud.

Hrad loni v květnu přestal poskytovat jakékoliv informace některým médiím a zdůvodnil to údajným bojem proti dezinformacím. Opatření se týká týdeníku Respekt, serverů Seznam Zprávy a Deník N a pořadů České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Zástupci dotčených médií tehdy rozhodnutí Hradu odmítli.

Deník N následně uvedl, že prohlášení napadne správní žalobou. Žádal, aby soud "vyslovil, že prohlášení kancléře Vratislava Mynáře z května minulého roku bylo nezákonným zásahem do práv médií". Už v květnu také představitelé deníku uvedli, že rolí médií není se s úřady soudit, avšak květnové rozhodnutí Hradu je natolik závažné, že bylo třeba učinit výjimku.

Zdroj: ČTK

Stavbaři při opravě školky zazdili rorýse. Firma i město za to dostaly pokutu

Ústí nad Labem dostalo pokutu od České inspekce životního prostředí za zazdění rorýsů při rekonstrukci školky U Plavecké haly. Pokutu dostal také zhotovitel stavebních prací. Oba účastníci se proti rozhodnutí odvolali. Pokuta městu je 100 tisíc korun, řekla mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

S ohledem na podaná odvolání bližší informace k případu zatím neposkytne inspekce ani radnice. Již dříve inspekce uvedla, že rozhodnutí o pokutě by se mohlo týkat porušení některých povinností vyplývajících ze zákona o ochraně přírody a krajiny. 

Případ se stal na začátku června 2021. Stavební firma zazdila 19 hnízd, ve kterých byla vajíčka nebo mláďata rorýsů, což je zvláště chráněný druh v kategorii ohrožený. Inspektoři se ihned začali případem zabývat. Majitel budovy, v níž hnízdí chráněné druhy ptáků, má povinnost stavební firmu na takovou věc upozornit. Rekonstrukce mateřské školy byla dokončena v závěru roku 2021.

Zdroj: ČTK

Tkaničkou škrtil svého známého, pak jej hodil do kanálu. Soud muži za vraždu potvrdil 17 let vězení

Ústavní soud odmítl stížnost Jana Béma, jenž podle pravomocného verdiktu v listopadu 2019 zavraždil v Praze svého známého. Má si za to odpykat 17 let ve vězení. Oběť, osmadvacetiletého Slováka, nejprve škrtil tkaničkou, pak jej hodil do kanálu. Tělo se později našlo v čistírně odpadních vod v Praze 6. Ústavní soudci stížnost označili za zjevně neopodstatněnou, uvádí anonymizované usnesení v databázi soudu.

Bém ve stížnosti poukazoval na údajně jednostranné hodnocení důkazů u pražských soudů. Prý se nepodařilo s dostatečnou jistotou osvětlit příčinu úmrtí muže. Není prý jasné, zda v okamžiku, kdy jej Bém hodil do kanalizační šachty, ještě žil, anebo nikoliv. Podle soudu ale justice věnovala hodnocení důkazů náležitou pozornost a své závěry přesvědčivě odůvodnila.

Podle verdiktu Bém jednal v úmyslu získat majetkový prospěch. "Ze závěrů znaleckého posudku z odvětví psychiatrie a psychologie přitom vyplynulo, že nejednal pod vlivem chorobných příznaků psychotického rázu, jeho spjatost s realitou nebyla chorobně narušena, přičemž trestný čin vraždy byl primárně podmíněn jeho opilostí, v žádném případě však nešlo o zkratkovitou reakci na základě chorobného rozhodnutí," stojí v usnesení.

Bém a jeho známý v roce 2019 popíjeli v baru v Hostivaři. Z podniku se vydali do rychlého občerstvení. Po cestě mladý muž Slováka napadl. Škrtil ho tkaničkou a když upadl do bezvědomí, vzal mu telefon a peněženku s platební kartou. Protože si myslel, že je mrtvý, odtáhl ho ke kanálu. Odklopil víko a muže do něj hodil.

Zdroj: ČTK

Bývalí šéfové ostravského dopravce dostali od soudu podmínky. Původně jim hrozilo až 10 let

Bývalým vedoucím pracovníkům ostravského dopravního podniku potvrdil soud za machinace se zakázkami Evropské unie tříleté podmíněné tresty se zkušební dobou na pět let. Dřívější ředitel František Kořínek a jeho náměstek Radoslav Hanzelka musejí navíc shodně zaplatit peněžitý trest půl milionu korun, rozhodl v úterý olomoucký vrchní soud. Oba obžalovaní svou vinu odmítli a žádali zproštění, žalobce naopak požadoval u obou uložení vyšších peněžitých trestů. Svým jednáním podle něj způsobili škodu 230 milionů korun.

Oba muži byli odsouzeni za poškození finančních zájmů Evropské unie, hrozil jim původně trest až deset let vězení. Soud naopak vypustil z jejich jednání trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku, kdy měla být dopravnímu podniku způsobena škoda devět milionů korun. V tomto případě podle soudu nebyla naplněna objektivní stránka trestného činu, tedy způsobení škody ostravskému dopravnímu podniku, uvedl mluvčí soudu Stanislav Cik.

Zakázka, která je předmětem obžaloby, se skládala z několika částí. Šlo o nákup deseti trolejbusů, jedné nízkopodlažní tramvaje a renovace a modernizace dvou desítek starších tramvají. Podle obžaloby Kořínek a Hanzelka, kteří v té době byli předsedou, respektive místopředsedou představenstva, v žádosti o dotaci zatajili některé podstatné věci. Podle obžaloby byla navíc oprava tramvají bezdůvodně předražená. Před touto zakázkou dopravní podnik tramvaje modernizoval sám a oprava jedné jej vyšla na 13 milionů korun. Pražské firmě ale platil 18 milionů.

Zdroj: ČTK
Pokračovat