soud

Muž, který vyhrožoval odpálením ostravského obchodního centra, se mstil ostraze

Muž, který se vydával za příslušníka Islámského státu a vyhrožoval odpálením náloží v několika ostravských obchodních centrech, se v pondělí před senátem ostravského krajského soudu přiznal. Požádal i o uzavření dohody se státním zástupcem o vině a trestu, což i po zahájení hlavního líčení umožňuje novela trestního zákoníku a trestního řádu. Jednapadesátiletý Roman Mariančík, který pochází ze Slovenska, ale žije v Ostravě, čelí obžalobě z vyhrožování teroristickým trestným činem.

Obžalovaný u soudu uvedl, že letos v dubnu vyhrožoval odpálením náloží, protože se dostal kvůli údajné krádeži do konfliktu s ostrahou jednoho obchodního řetězce. "Cítím se v plném rozsahu vinen, netušil jsem, že je tak vysoká trestní sazba," uvedl u soudu Mariančík a zároveň požádal soud o uložení protialkoholní léčby a trestu ve výši od tří do pěti let. Podle zákona mu hrozí až dvanáctiletý pobyt ve vězení.

Státní zástupce Alexandr Dadal uzavření dohody nevyloučil. S obžalovaným a jeho advokátem bude jednat ještě dnes. Pokud se dohodnou a soud dohodu přijme, je toto rozhodnutí konečné a nevratné. Soud pak už nemusí provádět související dokazování. Umožňuje to novela trestního řádu platná od 1. října.

Zdroj: ČTK

Katánský soudce chce v procesu s Matteem Salvinim více svědků, včetně premiéra

Katánský soudce chce v procesu s Matteem Salvinim vyslechnout více svědků, včetně premiéra Giuseppa Conteho. Šéf protiimigrační Ligy stanul v sobotu před soudem kvůli tomu, že jako ministr vnitra loni v létě nedovolil vylodění zhruba 130 migrantů zachráněných ve Středozemním moři. Soudní jednání bylo přeloženo na 20. listopadu.

V dalším stání chce soudce vyslechnout premiéra Conteho, ale též nynějšího ministra zahraničí Luigiho Di Maia, který byl v době incidentu spolu se Salvinim vicepremiérem, dále nynějšího ministra vnitra a bývalé ministry obrany a dopravy. Imunity Salviniho zbavil italský Senát ve věci lodi pobřežní stráže Gregoretti letos v únoru. Podle agentury AP bývalému vicepremiérovi hrozí obvinění z únosu a zneužití pravomocí. Migranti tehdy museli čekat v přístavu na palubě zmíněné lodi, dokud několik unijních zemí neslíbilo, že si je převezmou.

Zdroj: ČTK

Memorial chystá odvolání proti odsouzení "kronikáře Gulagu"

Právníci ruské nevládní organizace Memorial, známé odhalováním zločinů stalinismu a obhajobou lidských práv, se připravují v nejbližších dnech napadnout u kasačního soudu úterní rozsudek zpřísňující historikovi Juriji Dmitrijevovi trest z 3,5 na 13 let vězení, protože Dmitrijev byl podle nich zbaven práva na obhajobu. Poté se obrátí na Evropský soud pro lidská práva, uvedl dnes ruský list Kommersant. Nad odsouzením historika, který objasnil osud i některých československých obětí stalinismu, se pozastavil i šéf české diplomacie Tomáš Petříček.

Dmitrijev byl v první instanci odsouzen za sexuální násilí ke 3,5 roku odnětí svobody, v úterý odešel od soudu s 13 lety vězení. Kritici považují proces za vykonstruovaný, zaměřený na diskreditaci historika a znehodnocení jeho díla. Dmitrijev v Karélii na severozápadě Ruska objevil největší popraviště a také sestavil seznam 40 000 obětí Stalinova režimu.

Podle Kommersantu měl Dmitrijev vzhledem ke tříletému vyšetřování vyjít na svobodu podle původního rozsudku už v listopadu. Zpřísnění trestu téměř na čtyřnásobek přirovnávají ochránci lidských práv k "trestu smrti" nad čtyřiašedesátiletým Dmitrijevem.

Memorial v prohlášení k odsouzení svého spolupracovníka uvedl, že příčinou tak tvrdého verdiktu může být nejen historikova práce na zvěčnění památky obětí sovětského teroru, ale i skutečnost, že Dmitrijev v roce 2015 veřejně hovořil o válce na východě Ukrajiny - a je možné, že právě toto bylo podnětem k vytvoření vykonstruovaného případu na základě "špinavého obvinění", které mělo vyloučit širokou solidaritu s Dmitrijevem.

Zdroj: ČTK
Pokračovat