podvod

"Velikost podvodu je vskutku ohromující." Policie zatkla dva Estonce podezřelé z podvodu za v přepočtu 13,6 miliardy korun

Policie v Tallinnu zatkla dva Estonce podezřelé z podvodu s kryptoměnami a praní špinavých peněz, na kterém údajně vydělali 575 milionů dolarů (asi 13,6 miliardy korun). Muži jsou stíhaní ve Spojených státech, píše agentura Reuters.

Dva sedmatřicetiletí muži údajně podvodně přiměli tisíce svých zákazníků, aby investovali do neexistující virtuální banky nebo uzavřeli podvodné smlouvy o zápůjčce různého vybavení s firmou HashFlare - službou na těžbu kryptoměn vlastněnou dvojicí obviněných.

Muži své stopy podle vyšetřovatelů skrývali v síti fiktivních firem, výdělek poté legalizovali, tedy prali špinavé peníze, a nakoupili si nemovitosti a luxusní auta, uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti.

Systém podle ministerstva zahrnoval 75 nemovitostí, šest luxusních automobilů, internetové peněženky s kryptoměnami a tisíce kusů hardwaru k jejich těžbě. Případ vyšetřuje americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Velikost a rozsah tohoto údajného podvodu je vskutku ohromující"," řekl Reuters Kenneth Polite, náměstek ministra spravedlnosti.

Zdroj: ČTK

Hackeři se zkusili přes Merkelovou nabourat do telefonu šéfky Evropské centrální banky

Hackeři se pomocí mobilního telefonního čísla bývalé německé kancléřky Angely Merkelové snažili získat přístup k účtu v aplikaci WhatsApp šéfky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové. Informoval o tom v úterý server Business Insider, podle nějž se pokus hackerům nezdařil.

Německé bezpečnostní složky minulý týden bez bližších podrobností varovaly politiky před hackerskými pokusy o ovládnutí jejich uživatelských účtů v messengerových službách. Učinily tak poté, co byla napadena zařízení několika vysoce postavených politických činitelů. Není známo, kdo za kampaní prováděnou pomocí sociálního inženýrství stojí ani jaký cíl sleduje, uvedla agentura DPA.

Podle serveru se útok odehrál typicky tak, že útočník nejprve získal čísla mobilních telefonů dvou lidí, kteří se vzájemně znali. Ve druhém kroku pak tito lidé byli požádáni, aby místo SMS přešli na jinou komunikační platformu - kromě WhatsAppu například na službu Signal nebo Telegram. Nakonec byli politici osobou, která u nich měla budit zdání důvěry, požádáni o zadání ověřovacího kódu pro přístup k jejich uživatelskému účtu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat