podvod

Tři cizinci způsobili statisícovou škodu po podvodném získání údajů ke kartám

Škodu několik stovek tisíc korun způsobili podle policie tři cizinci, kteří na bankomaty v Česku instalovali zařízení pro zjištění informací o platebních kartách a přístupových kódech, aby mohli získat neoprávněný přístup k penězům na bankovních účtech. Pražští kriminalisté je zadrželi v úterý odpoledne, případ pak předali do Jihomoravského kraje, protože muži takzvaný skimming použili poprvé v Brně, řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Skimmovací zařízení, které snímá údaje o platební kartě prostřednictvím nástavce na otvoru pro její zasunutí do bankomatu, muži po celé České republice instalovali v několika desítkách případů. Kriminalisté je zadrželi v Praze 4 na Lhotce. "Zadržení proběhlo ve chvíli, kdy muži jeli z místa činu poté, co z bankomatu demontovali skimmovací zařízení," uvedl Daněk.

Zdroj: ČTK

Úřad varuje před podvodnými telefonáty, volající se vydávají za podporu Microsoftu

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na podvodné telefonáty, kdy se volající vydávají za technickou podporu společnosti Microsoftu. Eviduje desítky případů. NÚKIB to uvedl na svém webu. Upozorňuje, že Microsoft ani jiné větší společnosti zákazníkům s nabídkou technické podpory nikdy nevolají jako první.

Podvodníci podle NÚKIB lámanou angličtinou požadují instalaci programů AnyDesk a TeamViewer pro získání vzdáleného přístupu k počítači, zadávání příkazů do příkazových řádků nebo informace o počítači a dalších zaměstnancích.

"Splnění pokynů podvodníků povede ke kompromitaci zařízení a dále může vyústit v krádež citlivých údajů a dat, například přihlašovací údaje, nebo v zašifrování zařízení ransomwarem," uvedl NÚKIB.

Kromě konkrétních případů nahlášených poškozenými organizacemi úřad v České republice ze svých otevřených zdrojů eviduje desítky podobných případů. Důrazně doporučuje volajícím nedávat žádné informace a neplnit pokyny volajících, jelikož Microsoft ani jiné větší společnosti svým zákazníkům s nabídkou technické podpory jako první nikdy nevolají a v každém případě tedy podle úřadu půjde o podvod.

Zdroj: ČTK

Hongkongský aktivista Jimmy Lai byl obviněn z podvodu

V Hongkongu byl zatčen místní mediální magnát a obhájce demokracie Jimmy Lai. Čelí obvinění z podvodu. Ve čtvrtek se objevil u soudu, kde mu byla odepřena kauce, napsala agentura AP.

Jimmy Lai založil společnost Next Digital, která vydává list Apple Daily. Patřil mezi deset osob zatčených 10. srpna kvůli údajnému porušení zákona o národní bezpečnosti a tajné dohodě s cizí zemí. Později byl třiasedmdesátiletý Lai propuštěn na kauci, ale policie v říjnu provedla razii v jeho kancelářích a odnesla si dokumenty. Ve středu byl Lai a dva manažeři firmy Next Digital obviněni z podvodu, protože prý porušili nájemní podmínky kancelářských prostor Next Digital.

Obvinění z podvodu sice nespadá pod nový zákon o národní bezpečnosti, je však další ukázkou zákroku proti osobám s prodemokratickým smýšlením v bývalé britské kolonii. Ta byla v roce 1997 předána Pekingu s příslibem zachování nezávislého způsobu života ve městě po dobu 50 let.

Zdroj: ČTK
Pokračovat