podvod

Podvodníci se v e-mailech vydávají za Českou poštu, slibují výplatu z finanční správy

Finanční správa varovala před podvodnými e-maily a textovými zprávami, které se snaží z lidí vylákat důvěrné bankovní informace pro účely platby od finanční správy. Útočníci se vydávají za Českou poštu a z její falešné internetové stránky uživatele přesměrují k vyplnění bankovních údajů na platebních branách. Na webu finanční správy o tom informovala mluvčí Generálního finančního ředitelství Zuzana Mašátová.

K údajnému získání peněz od finanční správy útočníci vedou uživatele na podvržený odkaz cekposta.cz, adresa stránek České pošty přitom je ceskaposta.cz. Podobu podvrženého webu finanční správa zveřejnila. "Tato phishingová kampaň opět cílí na veřejnost. Nejedná se o legitimní žádost České pošty, jedná se o pokus o vytvoření falešné důvěrnosti prostřednictvím využití loga České pošty a tím vytvoření domněnky, že se jedná o pravou žádost," uvedla mluvčí.

Připomněla, že neznámé a podezřelé textové zprávy, e-maily a zejména jejich přílohy by lidé neměli otevírat a reagovat na ně.

Podvodné e-maily, které slibovaly platbu od finanční správy, se objevily už dřív. Třeba v září 2014 upozornilo Generální finanční ředitelství na podvržený web, kam uživatele směřovaly e-maily informující v angličtině o nároku na vrácení daně.

Zdroj: ČTK

ČTÚ varuje před podvodnými hovory, lidé by si měli dát pozor na neznámá čísla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) v poslední době zaznamenal zvýšený výskyt podvodných volání. Útočníci svoji oběť krátce prozvoní a čekají na jeho reakci. Pokud uživatel na zmeškané číslo zavolá, je mu účtována vysoká cena hovoru. Podvodná volání tohoto druhu bývají zpravidla ze zahraničí. V současné době jde nejčastěji o vyzvánění z čísel, která začínají předvolbou +94, která patří Srí Lance, uvedl ČTÚ na svém webu.

Zdroj: ČTK

Tři cizinci způsobili statisícovou škodu po podvodném získání údajů ke kartám

Škodu několik stovek tisíc korun způsobili podle policie tři cizinci, kteří na bankomaty v Česku instalovali zařízení pro zjištění informací o platebních kartách a přístupových kódech, aby mohli získat neoprávněný přístup k penězům na bankovních účtech. Pražští kriminalisté je zadrželi v úterý odpoledne, případ pak předali do Jihomoravského kraje, protože muži takzvaný skimming použili poprvé v Brně, řekl mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Skimmovací zařízení, které snímá údaje o platební kartě prostřednictvím nástavce na otvoru pro její zasunutí do bankomatu, muži po celé České republice instalovali v několika desítkách případů. Kriminalisté je zadrželi v Praze 4 na Lhotce. "Zadržení proběhlo ve chvíli, kdy muži jeli z místa činu poté, co z bankomatu demontovali skimmovací zařízení," uvedl Daněk.

Zdroj: ČTK

Úřad varuje před podvodnými telefonáty, volající se vydávají za podporu Microsoftu

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na podvodné telefonáty, kdy se volající vydávají za technickou podporu společnosti Microsoftu. Eviduje desítky případů. NÚKIB to uvedl na svém webu. Upozorňuje, že Microsoft ani jiné větší společnosti zákazníkům s nabídkou technické podpory nikdy nevolají jako první.

Podvodníci podle NÚKIB lámanou angličtinou požadují instalaci programů AnyDesk a TeamViewer pro získání vzdáleného přístupu k počítači, zadávání příkazů do příkazových řádků nebo informace o počítači a dalších zaměstnancích.

"Splnění pokynů podvodníků povede ke kompromitaci zařízení a dále může vyústit v krádež citlivých údajů a dat, například přihlašovací údaje, nebo v zašifrování zařízení ransomwarem," uvedl NÚKIB.

Kromě konkrétních případů nahlášených poškozenými organizacemi úřad v České republice ze svých otevřených zdrojů eviduje desítky podobných případů. Důrazně doporučuje volajícím nedávat žádné informace a neplnit pokyny volajících, jelikož Microsoft ani jiné větší společnosti svým zákazníkům s nabídkou technické podpory jako první nikdy nevolají a v každém případě tedy podle úřadu půjde o podvod.

Zdroj: ČTK
Pokračovat