Čtvrt roku svobody. Teď jde exšéf úřadu znovu do vazby

Radek Nohl Radek Nohl
4. 7. 2012 14:09
Bývalý ředitel ústeckého dotačního úřadu Petr Kušnierz se vrací do vazební věznice
Petr Kušnierz (na snímku vlevo).
Petr Kušnierz (na snímku vlevo). | Foto: www.nuts2severozapad.cz

Ústí nad Labem - Bývalý ředitel Úřadu Regionální rady Severozápad Petr Kušnierz zůstal na svobodě čtyři měsíce a už se znovu vrací do vazby.

Podle informací Aktuálně.cz ho do ní ve středu poslala soudkyně Okresního soudu v Ústí nad Labem.

"Vazba byla uvalena pro důvodnou obavu, že by mohl ovlivňovat svědky či spoluobviněné, a tím mařit objasňování skutečností důležitých pro trestní řízení," uvedl mluvčí soudu Jan Tichý.

Kušnierz byl v úterý společně s dalšími třemi lidmi Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu zadržen a následně i obviněn. Jeho advokátka Helena Tukinská odmítla cokoliv komentovat.

V současné době je však Kušnierz jediným ze zatčených, u kterého požádalo státní zastupitelství o vazbu.

"Zda podáme návrh na vazbu i u dalších osob, se ještě rozhodujeme," řekla náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová.  

Žalobce navrhl sedm let vězení

Ústecký krajský soud přitom už příští týden vynese rozsudek v jiné kauze, která však také souvisí s jeho působením v čele dotačního úřadu.

Žalobce mu navrhl sedm let vězení za to, že si podle obžaloby výměnou za přidělení dotace z Evropské unie říkal o úplatky.

Kvůli tomu již strávil Kušnierz ve vazbě téměř jeden rok. Soud ho pustil na svobodu až letos v březnu.

"Nepřál bych to ani nejhoršímu nepříteli," řekl ČTK letos na jaře o svých pocitech z vazby.

Když před Vánoci žádal o propuštění kvůli tomu, aby mohl být s rodinou, před soudem se rozplakal.

Další zatčení do vazby zatím nemusí

Společně s Kušnierzem policisté v úterý zadrželi také vedoucí ústeckého územního odboru Irenu Kotlanovou a vedoucího oddělení vnitřních věcí Jana Martinovského. Posledním obviněným je zástupce mosteckého hotelu Cascade.

Ten patří do realitní skupiny Crestyl a původně žádal o 16 milionů korun na rekonstrukci. Peníze ale nakonec od úřadu nedostal.

Podle MF Dnes souvisí zatčení čtyř lidí se dvěma zakázkami na opravu hotelů, rekonstrukcí silnice z Loun do Ročova a s propagací rekultivovaných dolů.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy