Exšéf úřadu čelí procesu za korupci, soud ho ale pustil

Radek Nohl Radek Nohl
13. 3. 2012 13:01
Vrchní soud v Praze propustil z vazby bývalého ředitele ROP Severozápad Petra Kušnierze
Petr Kušnierz
Petr Kušnierz | Foto: www.nuts2severozapad.cz

Praha - Bývalý ředitel Úřadu regionální rady Severozápad Petr Kušnierz, který je obžalovaný z korupce, byl propuštěn z vazby.

Podle zjištění Akuálně.cz o tom rozhodl Vrchní soud v Praze. "Ano, toto potvrzuji. Krajský soud měl názor jiný," potvrdila Aktuálně.cz náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová

"Nehrozí, že by obžalovaný utekl do ciziny, ovlivňoval svědky nebo pokračoval v trestné činnosti," zdůvodnil rozhodnutí mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.

Obžaloba Kušnierze viní z toho, že si prostřednictvím tří známých nechal slibovat desetiprocentní provize z dotací z evropských fondů, což měla být v podobných případech standardní taxa. Rozsudek by měl být vynesen do konce března.

Dotace na tři projekty

Peníze byly údajně slíbeny na tři projekty - Rodinný hotel pod Třebouňským kopcem u Toužimi na Karlovarsku s dotací 12 milionů korun, Penzion Villa Mannesman v Chomutově s nakonec nepřidělenou dotací 15 milionů a uvažovaná rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích. Část peněz, 2,8 milionu, skupina buď inkasovala, nebo měla slíbené.

Podle obžaloby předávání úplatků zprostředkovávali Kušnierzovi známí - Václav Poláček a Roman Švec z Mostu. Čtvrtým, kdo úplatky požadoval, byl prý Ukrajinec Vladislav Hleba, podle médií vyhazovač z litvínovské diskotéky Calypso, který je obviněn i z vydírání.

Kušnierzovi hrozí za přijímání úplatku úřední osobou až 12 let vězení. Další tři lidé jsou stíháni na svobodě. Jedná se o podnikatele, kteří na nabídku dotací za úplatek alespoň načas přistoupili. Jeden z nich poté kontaktoval policii. Kušnierz u soudu opakuje, že se cítí být nevinný.

Z třídírny uhlí na úřad

Pětačtyřicetiletý Kušnierz začínal jako vlakvedoucí v třídírně uhlí, pak pracoval v Německu na stavbě. V roce 1993 nastoupil na magistrát Mostu, dodělal si maturitu a stanul v čele odboru investic.

Bylo to v době, kdy město vedl primátor Jiří Šulc, později však musel kvůli pochybením odejít. V úřednické kariéře pokračoval na ministerstvu školství, pak pracoval jako náměstek ministra zemědělství, jímž byl Petr Gandalovič.

V roce 2009 jej ale Gandalovičův následník Jakub Šebesta odvolal, prý kvůli manažerským pochybením. Za několik měsíců Kušnierz nastoupil na dotační úřad.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy