Exšéf úřadu čelí procesu za korupci, soud ho ale pustil

Radek Nohl Radek Nohl
13. 3. 2012 13:01
Vrchní soud v Praze propustil z vazby bývalého ředitele ROP Severozápad Petra Kušnierze
Petr Kušnierz
Petr Kušnierz | Foto: www.nuts2severozapad.cz

Praha - Bývalý ředitel Úřadu regionální rady Severozápad Petr Kušnierz, který je obžalovaný z korupce, byl propuštěn z vazby.

Podle zjištění Akuálně.cz o tom rozhodl Vrchní soud v Praze. "Ano, toto potvrzuji. Krajský soud měl názor jiný," potvrdila Aktuálně.cz náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová

"Nehrozí, že by obžalovaný utekl do ciziny, ovlivňoval svědky nebo pokračoval v trestné činnosti," zdůvodnil rozhodnutí mluvčí Vrchního soudu v Praze Jan Fořt.

Obžaloba Kušnierze viní z toho, že si prostřednictvím tří známých nechal slibovat desetiprocentní provize z dotací z evropských fondů, což měla být v podobných případech standardní taxa. Rozsudek by měl být vynesen do konce března.

Dotace na tři projekty

Peníze byly údajně slíbeny na tři projekty - Rodinný hotel pod Třebouňským kopcem u Toužimi na Karlovarsku s dotací 12 milionů korun, Penzion Villa Mannesman v Chomutově s nakonec nepřidělenou dotací 15 milionů a uvažovaná rekonstrukce fotbalového hřiště v Jirkově-Ervěnicích. Část peněz, 2,8 milionu, skupina buď inkasovala, nebo měla slíbené.

Podle obžaloby předávání úplatků zprostředkovávali Kušnierzovi známí - Václav Poláček a Roman Švec z Mostu. Čtvrtým, kdo úplatky požadoval, byl prý Ukrajinec Vladislav Hleba, podle médií vyhazovač z litvínovské diskotéky Calypso, který je obviněn i z vydírání.

Kušnierzovi hrozí za přijímání úplatku úřední osobou až 12 let vězení. Další tři lidé jsou stíháni na svobodě. Jedná se o podnikatele, kteří na nabídku dotací za úplatek alespoň načas přistoupili. Jeden z nich poté kontaktoval policii. Kušnierz u soudu opakuje, že se cítí být nevinný.

Z třídírny uhlí na úřad

Pětačtyřicetiletý Kušnierz začínal jako vlakvedoucí v třídírně uhlí, pak pracoval v Německu na stavbě. V roce 1993 nastoupil na magistrát Mostu, dodělal si maturitu a stanul v čele odboru investic.

Bylo to v době, kdy město vedl primátor Jiří Šulc, později však musel kvůli pochybením odejít. V úřednické kariéře pokračoval na ministerstvu školství, pak pracoval jako náměstek ministra zemědělství, jímž byl Petr Gandalovič.

V roce 2009 jej ale Gandalovičův následník Jakub Šebesta odvolal, prý kvůli manažerským pochybením. Za několik měsíců Kušnierz nastoupil na dotační úřad.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy