reklama
 
 

Policie si kvůli korupci posvítí na projekty politiků

28. 3. 2011 15:50
Korupční aféra smetla ředitele úřadu. Je ve vazbě a byl dočasně zbaven funkce

Ústí nad Labem - Korupční aféra, která minulý týden vypukla v Ústí nad Labem, otevře vyšetřování dalších sporných projektů, na které šly peníze z evropských fondů.

Policisté si nyní posvítí i na přidělení dotací pro firmy severočeských politiků. Kvůli úplatkům bylo minulý týden sedm lidí obviněno. Jedním z nich je ředitel úřadu Petr Kušnierz. Ten byl v pondělí dočasně zbaven funkce. Úřad nyní povede jeho zástupce Jiří Červinka.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zajistil minulý týden při razii v budově úřadu regionální rady obrovské množství materiálů.

"Teď necháme prošetřit všechny dokumenty, které jsme minulý týden získali," řekl Aktuálně.cz ústecký krajský státní zástupce Vladimír Jahn.

Podle něj může vyšetřování trvat řadu měsíců, protože policie si z počítačů zkopírovala materiály za několik let.

Politici se ale kontroly neobávají. "Neudělal jsem nic nemravného," prohlásil Ahmad Raad (ODS). Jeho firma loni na podzim dostala dotaci 55 milionů korun na výstavbu ubytování v Chomutově.

Protimafiánský útvar si také posvítí na firmu, kterou donedávna vedl ústecký primátor Vít Mandík (ČSSD). Společnost Ekofin PC na stavbu luxusního hotelu získala dotaci 80 milionů korun.

S jeho výstavbou za zhruba 150 milionů korun již začal Viamont DSP (bývalá firma exministra za ODS Aleše Řebíčka) a pomáhá jí i společnost AZ Sanace (bývalá firma ústeckého zastupitele Jakuba Zavorala - TOP 09).

Podle právníků bylo přidělení dotace podivné, ale Mandík se ve střetu zájmu podle nich neocitl. "Lze jen těžko prokázat, že někoho při přidělení dotace ovlivnil," prohlásil právník Otakar Pazdziora. Nyní se tím ale bude zabývat policie.

Stejně jako modernizací teplického hotelu Panorama. Dotaci ve výši 35 milionů korun získala firma Václava Prokeše, přítele bývalého předsedy ČSSD v Ústeckém kraji Petra Bendy.

Kvůli úplatkářské aféře bylo minulý týden sedm lidí obviněno, pět z nich je ve vazbě. Včetně Petra Kušnierze. V pátek ministerstvo financí zastavilo proplácení projektů placených z dotací Evropské unie v Ústeckém a Karlovarském kraji.

autor: Radek Nohl | 28. 3. 2011 15:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Ústecký kraj

  reklama
  reklama
  reklama