Mimořádná zpráva

Policie si kvůli korupci posvítí na projekty politiků

Radek Nohl Radek Nohl
28. 3. 2011 15:50
Korupční aféra smetla ředitele úřadu. Je ve vazbě a byl dočasně zbaven funkce
Úřad regionální rady v Ústí nad Labem.
Úřad regionální rady v Ústí nad Labem. | Foto: ROP Severozápad

Ústí nad Labem - Korupční aféra, která minulý týden vypukla v Ústí nad Labem, otevře vyšetřování dalších sporných projektů, na které šly peníze z evropských fondů.

Policisté si nyní posvítí i na přidělení dotací pro firmy severočeských politiků. Kvůli úplatkům bylo minulý týden sedm lidí obviněno. Jedním z nich je ředitel úřadu Petr Kušnierz. Ten byl v pondělí dočasně zbaven funkce. Úřad nyní povede jeho zástupce Jiří Červinka.

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zajistil minulý týden při razii v budově úřadu regionální rady obrovské množství materiálů.

"Teď necháme prošetřit všechny dokumenty, které jsme minulý týden získali," řekl Aktuálně.cz ústecký krajský státní zástupce Vladimír Jahn.

Podle něj může vyšetřování trvat řadu měsíců, protože policie si z počítačů zkopírovala materiály za několik let.

Politici se ale kontroly neobávají. "Neudělal jsem nic nemravného," prohlásil Ahmad Raad (ODS). Jeho firma loni na podzim dostala dotaci 55 milionů korun na výstavbu ubytování v Chomutově.

Protimafiánský útvar si také posvítí na firmu, kterou donedávna vedl ústecký primátor Vít Mandík (ČSSD). Společnost Ekofin PC na stavbu luxusního hotelu získala dotaci 80 milionů korun.

S jeho výstavbou za zhruba 150 milionů korun již začal Viamont DSP (bývalá firma exministra za ODS Aleše Řebíčka) a pomáhá jí i společnost AZ Sanace (bývalá firma ústeckého zastupitele Jakuba Zavorala - TOP 09).

Ředitel úřadu regionální rady Petr Kušnierz.
Ředitel úřadu regionální rady Petr Kušnierz. | Foto: ROP Severozápad

Podle právníků bylo přidělení dotace podivné, ale Mandík se ve střetu zájmu podle nich neocitl. "Lze jen těžko prokázat, že někoho při přidělení dotace ovlivnil," prohlásil právník Otakar Pazdziora. Nyní se tím ale bude zabývat policie.

Stejně jako modernizací teplického hotelu Panorama. Dotaci ve výši 35 milionů korun získala firma Václava Prokeše, přítele bývalého předsedy ČSSD v Ústeckém kraji Petra Bendy.

Kvůli úplatkářské aféře bylo minulý týden sedm lidí obviněno, pět z nich je ve vazbě. Včetně Petra Kušnierze. V pátek ministerstvo financí zastavilo proplácení projektů placených z dotací Evropské unie v Ústeckém a Karlovarském kraji.

 

Právě se děje

před 24 minutami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 45 minutami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy