Do úřadu vtrhla policie. Teď padnou první obvinění

Domácí Domácí
22. 3. 2011 18:20
V budově probíhá domovní prohlídka, zapečetěná je i kancelář poslance Jiřího Šulce
Sídlo regionální rady, kde zasahuje policie.
Sídlo regionální rady, kde zasahuje policie. | Foto: ROP Severozápad

Ústí nad Labem - Po zásahu policie v budově ústeckého úřadu, který rozděluje dotace z Evropské unie, bude nejspíše hned několik lidí obviněno.

Aktuálně.cz to potvrdily zdroje obeznámeny s vyšetřováním. Hlavním důkazem v této kauze mají být odposlechy telefonních hovorů.

"Zahájili jsme trestní řízení a až do středečního večera k tomu nic sdělovat nebudeme," prohlásila náměstkyně ústeckého krajského státního zastupitelství Lenka Bradáčová.

Na další dotazy Aktuálně.cz odpovídala Bradáčová stejně. "Více k případu skutečně neřekneme," podotkla.

Zhruba dvacet policistů vtrhlo do budovy dnes kolem desáté hodiny. Zkopírovali disky v počítačích, zajistili některé dokumenty. Řada úředníků byla kvůli razii propuštěna domů. Zásah detektivové ukončí až ve středu ráno.

Ředitele úřadu byl převezen k výslechu

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu však zasahoval i na dalších místech. Podle informací Aktuálně.cz ale do domů ředitele úřadu Petra Kušnierze, předsedy regionální rady a poslance Jiřího Šulce (ODS) nevtrhl.

Oběma ale policisté zapečetili kancelář. Kušnierz byl převezen na policii k výslechu. V minulosti byl podezříván z toho, že peníze nespravoval tak, jak by měl. Vyšetřovala ho i policie, stanul před soudem, ale nakonec byl vždy osvobozen. Jeho mobil byl dneska celý den nedostupný.

Šulc Aktuálně.cz tvrdil, že o ničem neví. Ani o zapečení své kanceláře. "Nikdo mi o žádném zásahu nic neřekl," prohlásil.

Mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Marcela Klíchová prohlásila, že jim státní zástupce nevysvětlil, proč v budově protimafiánský útvar zasahoval.

Podle informací Aktuálně.cz detektivové nešli po dokumentech týkající se Krajské zdravotní. "Ano, může jít o něco úplně jiného," podotkl místopředseda regionální rady Tomáš Hybner (ČSSD).

Kauzami se zabývá i protikorupční policie

Policisté odpoledne přijeli i do kanceláře regionální rady v Karlových Varech. Na rozdíl od zásahu v Ústí nad Labem ale nešlo o tak masivní akci.

"Na pobočce byli dva pracovníci, vyzvedli si nějaký dokument," řekl Hybner. O jaký materiál se jednalo, ale nevěděl.

Zrekonstruovaný park v Ústí nad Labem.
Zrekonstruovaný park v Ústí nad Labem. | Foto: www.usti-nad-labem.cz

Detektivové se měli zajímat o menší projekty. Mohlo by se například jednat o rekonstrukci ústeckého parku.

Deník Aktuálně.cz již loni v listopadu upozornil na to, že při rekonstrukci, která spolykala 83 milionů korun, se mimo jiné kupovaly lavičky i za 60 tisíc korun. Vysázení nových stromů stálo až třicet tisíc korun. Za několik kašen se zaplatilo 4,5 milionu korun.

Řadou projektů, na které přidělila Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad dotace, se ale zabývá i protikorupční policie či Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF.

Policie prošetřovala dotace na jihu Čechu

Budovu, ve které ústecký úřad sídlí a dnes v něm policisté zasahovali, vlastní firma Energetické a dopravní stavby. Ta patří "kmotrovi" z ODS Patriku Oulickému, Alexandru Novákovi a Danielu Ježkovi. Za pronájem jim úřad platí ročně více než deset milionů korun.

Policie loni vyšetřovala proplácení dotací také v regionu Jihozápad, kam spadá Plzeňský a Jihočeský kraj. Obvinila dva úředníky včetně ředitele regionální rady Jiřího Trnky. Ten strávil několik měsíců ve vazbě. Oba podle policie ovlivňovali výběr projektů, které získaly dotace z EU.

Trnka tvrdí, že po něm bývalý tajemník hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) a současný náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola (ČSSD) chtěl, aby při rozdělování dotací zvýhodnil firmy spřízněné se sociální demokracií.

Z jednání s Podholou si Trnka tajně pořídil nahrávku, na níž tajemník zdůraznil, že na zvýhodnění těchto firem má zájem Zimola. Ten to ale popřel.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Německá prokuratura obvinila cášského biskupa ze zpronevěry

Německá prokuratura obvinila světícího biskupa v Cáchách Johannese Bündgense ze zpronevěry. Informovala o tom dnes agentura DPA. Podle vyšetřovatelů hodnostář zneužil plné moci 78leté ženy trpící demencí a nechal si na svůj soukromý účet z jejího jmění převést celkem 128 000 eur (3,2 milionu korun). Bündgens oznámil, že po dobu svého stíhání nebude dál zastávat svůj úřad.

Podle obvinění biskup peníze získané od seniorky použil na nákup nemovitosti a slíbil jí, že v jeho domě bude mít doživotní právo užívat byt. Do katastru však nebylo věcné břemeno zaneseno.

Cášský biskup a Bündgensův nadřízený Helmut Dieser řekl, že je vyšetřováním šokován a chce, aby se celá záležitost pečlivě prověřila. Bündgens oznámil, že celou částku už ženě vrátil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy