Do úřadu vtrhla policie. Teď padnou první obvinění

Domácí Domácí
22. 3. 2011 18:20
V budově probíhá domovní prohlídka, zapečetěná je i kancelář poslance Jiřího Šulce
Sídlo regionální rady, kde zasahuje policie.
Sídlo regionální rady, kde zasahuje policie. | Foto: ROP Severozápad

Ústí nad Labem - Po zásahu policie v budově ústeckého úřadu, který rozděluje dotace z Evropské unie, bude nejspíše hned několik lidí obviněno.

Aktuálně.cz to potvrdily zdroje obeznámeny s vyšetřováním. Hlavním důkazem v této kauze mají být odposlechy telefonních hovorů.

"Zahájili jsme trestní řízení a až do středečního večera k tomu nic sdělovat nebudeme," prohlásila náměstkyně ústeckého krajského státního zastupitelství Lenka Bradáčová.

Na další dotazy Aktuálně.cz odpovídala Bradáčová stejně. "Více k případu skutečně neřekneme," podotkla.

Zhruba dvacet policistů vtrhlo do budovy dnes kolem desáté hodiny. Zkopírovali disky v počítačích, zajistili některé dokumenty. Řada úředníků byla kvůli razii propuštěna domů. Zásah detektivové ukončí až ve středu ráno.

Ředitele úřadu byl převezen k výslechu

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu však zasahoval i na dalších místech. Podle informací Aktuálně.cz ale do domů ředitele úřadu Petra Kušnierze, předsedy regionální rady a poslance Jiřího Šulce (ODS) nevtrhl.

Oběma ale policisté zapečetili kancelář. Kušnierz byl převezen na policii k výslechu. V minulosti byl podezříván z toho, že peníze nespravoval tak, jak by měl. Vyšetřovala ho i policie, stanul před soudem, ale nakonec byl vždy osvobozen. Jeho mobil byl dneska celý den nedostupný.

Šulc Aktuálně.cz tvrdil, že o ničem neví. Ani o zapečení své kanceláře. "Nikdo mi o žádném zásahu nic neřekl," prohlásil.

Mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Marcela Klíchová prohlásila, že jim státní zástupce nevysvětlil, proč v budově protimafiánský útvar zasahoval.

Podle informací Aktuálně.cz detektivové nešli po dokumentech týkající se Krajské zdravotní. "Ano, může jít o něco úplně jiného," podotkl místopředseda regionální rady Tomáš Hybner (ČSSD).

Kauzami se zabývá i protikorupční policie

Policisté odpoledne přijeli i do kanceláře regionální rady v Karlových Varech. Na rozdíl od zásahu v Ústí nad Labem ale nešlo o tak masivní akci.

"Na pobočce byli dva pracovníci, vyzvedli si nějaký dokument," řekl Hybner. O jaký materiál se jednalo, ale nevěděl.

Zrekonstruovaný park v Ústí nad Labem.
Zrekonstruovaný park v Ústí nad Labem. | Foto: www.usti-nad-labem.cz

Detektivové se měli zajímat o menší projekty. Mohlo by se například jednat o rekonstrukci ústeckého parku.

Deník Aktuálně.cz již loni v listopadu upozornil na to, že při rekonstrukci, která spolykala 83 milionů korun, se mimo jiné kupovaly lavičky i za 60 tisíc korun. Vysázení nových stromů stálo až třicet tisíc korun. Za několik kašen se zaplatilo 4,5 milionu korun.

Řadou projektů, na které přidělila Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad dotace, se ale zabývá i protikorupční policie či Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF.

Policie prošetřovala dotace na jihu Čechu

Budovu, ve které ústecký úřad sídlí a dnes v něm policisté zasahovali, vlastní firma Energetické a dopravní stavby. Ta patří "kmotrovi" z ODS Patriku Oulickému, Alexandru Novákovi a Danielu Ježkovi. Za pronájem jim úřad platí ročně více než deset milionů korun.

Policie loni vyšetřovala proplácení dotací také v regionu Jihozápad, kam spadá Plzeňský a Jihočeský kraj. Obvinila dva úředníky včetně ředitele regionální rady Jiřího Trnky. Ten strávil několik měsíců ve vazbě. Oba podle policie ovlivňovali výběr projektů, které získaly dotace z EU.

Trnka tvrdí, že po něm bývalý tajemník hejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD) a současný náměstek českobudějovického primátora Petr Podhola (ČSSD) chtěl, aby při rozdělování dotací zvýhodnil firmy spřízněné se sociální demokracií.

Z jednání s Podholou si Trnka tajně pořídil nahrávku, na níž tajemník zdůraznil, že na zvýhodnění těchto firem má zájem Zimola. Ten to ale popřel.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Dálnice D1 na Benešovsku stojí, ve směru na Brno se srazila dvě auta

Dopravní nehoda u Trhového Štěpánova zastavila provoz na dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kvůli srážce nákladního a osobního auta je přerušený provoz mezi sjezdem číslo 49 u Psářů a sjezdem číslo 56 u Soutic. Vyplývá to z informací Národního dopravního informačního centra.

Nehoda na 56 kilometru uzavřela dálnici D1 kolem 6:30. Na místě zasahují složky integrovaného záchranného systému.

před 51 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 1 hodinou

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy