Ukažte mi policejní spis, tlačil poslanec na žalobce

Radek Nohl Radek Nohl
24. 8. 2011 15:34
Neuspěl. Podle státního zástupce není důvod informace ze spisu uvolňovat
Jiří Šulc míří do sněmovny...
Jiří Šulc míří do sněmovny... | Foto: Ludvík Hradilek

Ústí nad Labem - Poslanec ODS a bývalý ústecký hejtman Jiří Šulc chtěl získat informace z vyšetřovacího spisu, který se přímo týká exředitele Úřadu Regionální rady Severozápad a jeho blízkého spolupracovníka Petra Kušnierze

Jde o případ, ve kterém je Kušnierz obžalován za údajné zneužití evropských dotací.

A právě tato kauza je jedním z důvodů, proč chce Evropská komise nadobro zastavit tok unijních peněz pro severozápad Čech.

Žádost putovala od předsedy regionální rady Jiřího Šulce až k nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi. Státní zástupce Vladimír Jan ale nikoho k podrobnostem z vyšetřování nepustil.

"Není to subjekt, který by byl oprávněn do spisu nahlédnout," zdůvodnila náměstkyně ústeckého krajského státního zástupce Lenka Bradáčová, proč Šulcovu žádost zamítli.

Nechtěl jsem informace pro sebe, tvrdí poslanec

Kušnierz a Šulc mají přitom k sobě velmi blízko. Než byl bývalý ředitel úřadu poslán do vazby, dělal Šulcovi poslaneckého asistenta.

Oba se znají už více než deset let. V době, kdy současný poslanec ODS usedal v křesle mosteckého primátora, pracoval Kušnierz na radnici jako úředník.

Šulc (vlevo) a Kušnierz (vpravo) společně při otevření jedné ze silnic, na kterou šly peníze z EU.
Šulc (vlevo) a Kušnierz (vpravo) společně při otevření jedné ze silnic, na kterou šly peníze z EU. | Foto: www.kr-ustecky.cz

A už tehdy byl obviněn za to, že Most zaplatil firmám za práce, které ale nikdy neprovedly. Státní zástupce nakonec stíhání Kušnierze zastavil. 

"Já jsem nežádal o nahlédnutí do spisu pro sebe, ale pro odpovědného zástupce," odmítl Šulc, že by chtěl informace z vyšetřování jeho blízkého spolupracovníka vynést.

Tím odpovědným zástupcem je podle něj ministerstvo pro místní rozvoj, ministerstvo financí a Evropská komise. A právě ta nyní hrozí, že další unijní peníze z Bruselu už na severozápad Čech nepůjdou.

"Důvod je jednoduchý: umožnit financování těch projektů a žadatelů, které nejsou dotčeny žádným vyšetřováním. Bylo by vhodné, aby nebyli trestáni 'nevinní'," zdůvodnil Šulc, proč o nahlédnutí do spisu žádal. 

Úřad sháněl spis všude. Neuspěl

V dopise, který má Aktuálně.cz k dispozici, poslanec píše, že informace ze spisu potřebují proto, aby mohli Evropské komisi poslat odpovídající informace o průběhu vyšetřování Kušnierzova případu

Uvádí v něm ale také, že je regionální rada v této kauze na straně poškozených.

Kušnierz je v současné době ve vazbě.
Kušnierz je v současné době ve vazbě. | Foto: ROP Severozápad

"Není to tak, proto také nebylo nahlédnutí do spisu povoleno," zareagoval státní zástupce Vladimír Jan.

Když úřad neuspěl u ústeckých žalobců, snažil se získat informace jinde. "Žádali jsme o to všude, i u policie," potvrdila mluvčí úřadu regionální rady Marcela Klíchová.

Nikde ale neuspěli. "Není to běžné. Já to zažil poprvé," řekl Jan na to, jak se chtěl úřad k informacím ze spisu dostat.

Podle Bradáčové jsou ochotni podrobnosti z vyšetřování poskytnout Evropské komisi, pokud o ně zažádá. "Zatím nám ale žádný dopis nepřišel," dodala.

Soud s Kušnierzem a dalšími šesti obžalovanými by měl začít za několik týdnů. Bývalému řediteli úřadu hrozí pět až dvanáct let vězení.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

před 1 hodinou

Nehoda tří nákladních aut ráno uzavřela dálnici D48 na Karvinsku

Nehoda tří nákladních aut uzavřela ráno na Karvinsku dálnici D48 ve směru na Český Těšín. Policie zatím nemá informace o tom, že by na místě byli zranění, řekla policejní mluvčí Pavla Jiroušková.

Auta se podle Jirouškové srazila krátce po 05:30, o uzavření dálnice na 69. kilometru informovalo Národní dopravní informační centrum před 06:30. Doprava je podle něj odkloněna na 62. kilometru u Tošanovic, auta se mohou vracet zpět na exitu 70.

Další zprávy