dotace

Česko se už nebude soudit o dotaci pro Agrofert, vláda žalobu stáhla

Vláda rozhodla o stažení žaloby na Evropskou komisi kvůli blokované dotaci pro holding Agrofert. Mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová to potvrdila serveru iRozhlas.cz. Dotaci 821 tisíc na modernizaci kuřecí farmy v Bílovci na Novojičínsku komise odmítla proplatit kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Jeho vláda ji za to zažalovala u Soudního dvora EU.

Současný kabinet premiéra Petra Fialy (ODS) ve sporu pokračovat nechce. "Česko již sdělila Soudnímu dvoru EU, že si nepřeje v dotčeném řízení pokračovat. V návaznosti na to by nyní mělo být řízení Soudním dvorem EU zastaveno," řekla Wernerová serveru.

Projednávání žaloby bylo od začátku roku 2021 pozastavené kvůli auditnímu šetření možného Babišova střetu zájmu v oblasti evropských zemědělských dotací. Závěry auditu Česko obdrželo na jaře. Za chyby v dotacích mu Evropská komise vyměřila sankci více než 3,2 milionu eur (zhruba 78,7 milionu korun). Samotného střetu zájmů expremiéra se však týkala jen malá část celkové pokuty, zhruba 746 tisíc korun. Dokončením auditu a zveřejněním jeho závěrů padly poslední důvody, které podle ministerstva zahraničí bránily stažení žaloby.

O spornou evropskou dotaci na modernizaci farmy kuřat žádala společnost Schrom Farms, která je dceřinou firmou holdingu Agrofert. Firma peníze dostala ze státního rozpočtu, Evropská komise je ale posléze odmítla Česku proplatit.

Zdroj: ČTK

Vláda nepodá žalobu na Evropskou komisi kvůli pokutě za chyby v zemědělských dotacích

Vláda rozhodla, že nepodá žalobu k Soudnímu dvoru EU na Evropskou komisi kvůli pokutě více než 3,2 milionu eur (zhruba 80,3 milionu korun) za chyby v zemědělských dotacích. Její součástí je i sankce za střet zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) ve výši 30 606 eur (zhruba 751 000 Kč). Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Lucie Bukovanská, mluvčí holdingu Agrofert z Babišových svěřenských fondů, v reakci uvedla, že společnost překvapilo, že vláda kvůli sankci, která je jen zhruba jedno procento celé částky, v rámci politického boje obětovala zájmy ČR.

EK Česku sankci uložila na základě výsledků auditu, který se konal v roce 2019, rozhodnutí komise zveřejnila letos v červnu. Vláda měla na rozhodnutí o podání žaloby lhůtu do konce tohoto týdne.

Podle Nekuly výsledky auditu jasně potvrdily, že Babiš byl ve střetu zájmů. "Rozhodli jsme se, že proti prováděcímu rozhodnutí v části týkající se střetu zájmů a ukončení administrace dotčených projektů nebudeme podávat žalobu. Výsledky auditu plně respektujeme," řekl Nekula. Nepodání žaloby se podle Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) týká celé částky více než 80 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Česko může čerpat 550 miliard z fondů EU, podle ministerstva má schválenu většinu

Česko může čerpat 550 miliard korun z fondů EU. Evropská komise schválila Česku osm z devíti programů na období let 2021 až 2027. Schválení posledního z nich, programu Spravedlivá transformace, se očekává v srpnu. Uvedlo to dnes ministerstvo pro místní rozvoj. V některých programech byly vyhlášeny první výzvy. Jejich přehled je na zastřešujících stránkách dotaceeu.cz.

V rámci unijních zdrojů politiky soudržnosti má Česko na nové období schváleny programy Jan Amos Komenský, Technická pomoc, Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, Zaměstnanost+, Doprava, Životní prostředí, Integrovaný regionální operační program a Rybářství. Spravedlivá transformace má přibýt příští měsíc.

Zdroj: ČTK

Kvůli rozdělování pražských sportovních dotací jde k soudu devět lidí

Státní zástupce podal obžalobu na devět lidí kvůli nezákonnému ovlivňování sportovních dotací na pražském magistrátu. Podle obžaloby bylo ovlivněno přidělení pěti dotací z let 2018 či 2019. Mezi obviněnými je například někdejší ministr a bývalý primátorův náměstek Karel Březina (ČSSD), bývalý předseda magistrátního výboru pro sport a volný čas Antonín Lébl, bývalá vedoucí magistrátního odboru sportu Soňa Fáberová a současní zastupitelé Jan Wolf, Miloš Růžička (oba za Spojené síly pro Prahu) a Stanislav Nekolný (ANO). Informoval o tom ve středu server Seznam Zprávy.

Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala serveru sdělil, že obžaloba byla podána pro trestné činy zneužití pravomoci úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Podle vyšetřovatelů obžalovaní úředníci a politici dělali kroky k tomu, aby byly vybrané projekty upřednostněny. Tři z ovlivněných dotací směřovaly podle textu obžaloby v letech 2018 až 2019 do spolku TJ ABC Braník, další do SK Ďáblice a poslední do SK RSF Praha. Jeden z magistrátních úředníků policistům popsal, že existoval seznam preferovaných klubů a svazů, které měly dotace dostat podle předem domluvených dohod pražských politiků, doplnil web.

Zdroj: ČTK

Policie odložila část dotační kauzy kolem exministryně Dostálové a agentury CzechTourism

Policie odložila vedlejší část kauzy, která se týkala zakázek státní agentury CzechTourism. V této větvi policisté prověřovali i bývalou ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO). Serveru iROZHLAS.cz to řekl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Dostálová vinu od počátku odmítala. Zbylou část kauzy, v níž je několik lidí podezřelých z manipulování zakázek a korupce, kriminalisté dál vyšetřují.

Policie část případu kolem Dostálové, která v minulosti pracovala jako náměstkyně ministra pro regionální rozvoj a agenturu CzechTourism měla na starost, vyčlenila k samostatnému prověřování. Právě tuto větev nařídila státní zástupkyně, která případ dozorovala, odložit. "Tento pokyn pak vyplýval z dosavadního stavu a výsledků prověřování," uvedl Cimbala.

"Dotčená věc se týkala prověřování podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu zneužití pravomoci úřední osoby a zločinu dotačního podvodu či účastenství ve formě organizátorství nebo návodu k zvlášť závažnému zločinu zneužití pravomoci úřední osoby, a to v souvislosti s rozdělováním dotací příspěvkovou organizací CzechTourism," řekl Cimbala.

Zdroj: ČTK
Pokračovat