útok

Na Novém Zélandu zemřela žena po útoku žraloka

Na Novém Zélandu zemřela patrně po útoku žraloka žena. Jde pravděpodobně o první smrtelný žraločí útok v zemi za posledních osm let, informovala agentura AP. Neštěstí se podle policie stalo v oblíbeném turistickém resortu Waihi Beach, asi 150 kilometrů jízdy autem na jihovýchod od největšího novozélandského města Aucklandu.

Záchranáři vyjeli na místo ve čtvrtek odpoledne po hlášení, že ve vodě byla zraněna žena. "Vypadá to, že ji zranil žralok," uvedl policejní inspektor Dean Anderson.

Žena byla vytažena z moře s poraněnýma nohama a pokusy o záchranu jejího života na pláži byly marné, uvedla místní média. Zdravotnickým záchranářům, plavčíkům a dalším záchranným složkám na místě pomáhal i lékař na dovolené, řekl Anderson. Žena, jejíž totožnost úřady nezveřejnily, má být podrobena pitvě.

Zdroj: ČTK

Při útoku na svatební obřad v Mali zemřelo nejméně 20 lidí včetně dětí

Nejméně 20 lidí, včetně dětí, zemřelo při nedělním leteckém útoku na civilní svatební obřad ve vesnici v centrální části Mali, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na humanitárního pracovníka v místě. Malijská vláda ani francouzská armáda, která v regionu bojuje s rebely, se podle agentury AP k incidentu nevyjádřily. Představitel OSN v regionu útok bez dalších podrobností potvrdil.

Při útoku zraněný muž agentuře AP řekl, že ke skupině svatebčanů přišli ozbrojenci a žádali oddělení mužů a žen. "Prováděli jsme jejich příkazy, když jsem zaslechl zvuk letadla a okamžitě také útok ze vzduchu. Poté už jsem nic neviděl, protože jsem byl v bezvědomí," cituje AP muže ze zdravotního střediska ve městě Douentza.

"Zemřelo nejméně 20 lidí a dalších 27 se pohřešuje. Přišel jsem o dva přátele," uvedl Hamadoun Dicko, šéf mládežnické organizace Tabital Pulaaku, která v místě působí. Ta dnes dokonce na svém Facebooku zveřejnila seznam obětí útoku, podle Dicka se jedná o muže a děti, ženy byly údajně při útoku od mužů daleko a nebyly zasaženy.

Zdroj: ČTK

Ozbrojenci v Kongu zabili při silvestrovských oslavách nejméně 25 civilistů

Nejméně 25 civilistů zahynulo ve čtvrtek v nepokojném regionu Beni na východě Konga při útoku připisovaném příslušníkům islamistických milicí Sjednocené demokratické síly (ADF). Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní zdroje.

"Včera (ve čtvrtek) jsme zaznamenali průchod nepřátelských ADF. Při jejich pronásledování armáda našla těla nejméně 25 zabitých civilistů, kteří byli překvapeni na svých polích na silvestra," řekl AFP Donat Kibuana, správce regionu Beni. Jiné místní zdroje hovoří o "nejméně třiceti mrtvých".

"Lidé šli na pole, aby se připravili na silvestra, ADF je vyzvedávaly jednoho po druhém. Bilance je nejméně třicet mrtvých," řekl Bravo Mohindo Vukulu, předseda sítě organizací občanské společnosti v obci Tingwe, která se stala dějištěm masakru. Místo leží asi osm kilometrů od centra města Eringeti.

Milice ADF utvořili muslimští rebelové původem z Ugandy, kteří se na východě Konga usídlili v polovině 90. let. Povstalci podle OSN v oblasti od začátku roku 2019 zabili přes 1000 lidí, a to i přes opakované pokusy konžské armády skupinu zneškodnit. Podle agentury AFP jde o nejvražednější z desítek skupin, které jsou aktivní v provinciích Severní a Jižní Kivu. Od dubna 2019 se k některým útokům ADF hlásí středoafrická odnož Islámského státu.

Zdroj: ČTK

Policie při vyšetřování vídeňského atentátu zadržela dvě osoby, na začátku listopadu při útoku zemřeli čtyři lidé

Rakouská policie zatkla dvě osoby při vyšetřování teroristického útoku, který 2. listopadu zasáhl Vídeň. Obě zadržení se odehrála v pátek, informovala s odvoláním na dnešní sdělení vídeňské prokuratury agentura APA. Soud má dnes rozhodnout o uvalení vazby. Při listopadovém atentátu v centru rakouské metropole zahynuli čtyři lidé. Útočníka označovaného za islamistického radikála policie nakonec zastřelila.

Zdroj: ČTK

Útočník napadl v Haagu tři lidi nožem, o terorismus pravděpodobně nejde

Tři lidé ve středu utrpěli zranění při útoku nožem a při požáru obchodu na hlavní nákupní třídě v centru nizozemského Haagu. Podezřelý byl později zatčen a vyslechnut, sdělila nizozemská policie. Motiv činu je předmětem vyšetřování. Podle policejní mluvčí se však na základě dosavadních informací nezdá, že by šlo o extremistický útok, uvedla agentura AP.

Policie dostala zprávu o útoku nožem a požáru v supermarketu, který se záhy podařilo uhasit. "Dva zraněné převezla sanitka do nemocnice," uvedla policie podle AFP. Zdravotní prohlídce se v nemocnici podrobili také tři policisté, kteří se nadýchali kouře.

Podezřelý 43letý muž byl zatčen v nedalekém městě Pijnacker, uvedla později policie. K totožnosti zadrženého nesdělila žádné podrobnosti v souladu s nizozemskými zákony o ochraně osobních údajů. Podle agentury DPA byl podezřelý dopaden na nádraží.

Podle nizozemského rozhlasu NOS očití svědkové události uvedli, že pachatel vzal z regálu v obchodě lahev s alkoholem, obsah vylil a zapálil. Zákazníci utíkající z obchodu hovořili o chaosu a panice.

Zdroj: ČTK

Útočnice napadla dvě ženy ve švýcarském nákupním centru, mohlo jít o teroristický útok

Dvě ženy zranila v úterý 28letá útočnice v obchodním domě v jihošvýcarském městě Lugano. Jednu z nich poranila nožem, druhou škrtila, informoval server 20minuten. Spolkové státní zastupitelství uvedlo, že šlo pravděpodobně o teroristický čin.

Žena se švýcarským občanstvím útočila v pátém poschodí nákupního střediska Manor v centru Lugana, které leží v kantonu Ticino nedaleko hranic s Itálií. Jednu ženu útočnice škrtila, druhou napadla nožem. Jedna z obětí utrpěla vážná zranění, která ji ale neohrožují na životě, druhá zranění lehká.

Podle listu Corriere del Ticino ukradla útočnice nůž z oddělení domácích potřeb přímo v obchodním domě na náměstí Piazza Dante. Zpacifikovat se ji podařilo dvěma zákazníkům, kteří ji zadrželi do příjezdu policie.

Spolkové státní zastupitelství na tiskové konferenci uvedlo, že šlo "pravděpodobně o čin s teroristickým motivem".

Zdroj: ČTK

Nejméně devět lidí včetně tří civilistů zemřelo při teroristickém útoku v Iráku

Životy devíti lidí včetně civilistů si v sobotu vyžádal výbuch nálože na severu Iráku následovaný přestřelkou mezi útočníky a bezpečnostními složkami. Tamní úřady z útoku viní teroristickou organizaci Islámský stát (IS), uvedla agentura AFP.

Nálož nastražená u silnice vybuchla, když kolem ní projelo auto s civilisty. Když jim na pomoc přispěchali policisté a příslušníci šíitských milic Hašd Šaabí, kteří jsou spojenci irácké armády, útočníci zahájili střelbu. "Při útoku IS zemřeli čtyři členové Hašd Šaabí, dva policisté a tři civilisti," uvedl starosta města, u kterého nálož vybuchla a které leží zhruba 200 kilometrů severně od Bagdádu.

Lidé z IS se k útoku oficiálně nepřihlásili, zodpovědnost za něj ale této organizaci připsali jak starosta, tak policejní zdroje AFP.

Zdroj: ČTK

Rakouské úřady měly teroristu z Vídně v hledáčku. Komise posoudí, zda nepochybily

Rakousko ustavilo vyšetřovací komisi, která se bude zabývat teroristickým útokem ve Vídni. Zjistit má především to, zda k němu nepřispělo i selhání rakouských úřadů. Předběžnou zprávu z vyšetřování by měla komise předložit již za čtyři týdny, informovala agentura APA.

Dvacetiletý islamista zavraždil minulý týden v centru Vídně čtyři lidi a přes dvě desítky jich zranil. Pachatelem činu byl Rakušan, jehož rodiče pocházejí z albánské menšiny v Severní Makedonii. Policie jej zastřelila.

Bezprostředně po atentátu čelily rakouské úřady kritice, protože krveprolití nedokázaly zabránit, ačkoli jim byl atentátník znám a byl dokonce už dříve odsouzen za teroristické spolčení. Koncem minulého roku byl předčasně propuštěn ze zařízení pro mladistvé pachatele.

Dodatečně vyšlo najevo, že úřady věděly také o jeho letních setkáních s islamistickými radikály a také o tom, že se v létě pokusil nakoupit munici do útočné pušky v Bratislavě. Přesto ho rakouská kontrarozvědka právě v té době přestala sledovat.

Zdroj: ČTK

Ambasáda Saúdské Arábie v Haagu se stala terčem střelby

Terčem střelby se ve čtvrtek brzy ráno stála ambasáda Saúdské Arábie v nizozemském Haagu. Nikdo nebyl zraněn. Nizozemská policie již zadržela podezřelého, jeho motiv je zatím nejasný, informovala agentura Reuters.

Výstřely u ambasády padly před 06:00 SEČ. Vzápětí byla podle policejního mluvčího Stevena van Santena přivolána policie, která před budovou našla nábojnice. Místní média zveřejnila snímky prostřílených oken a uvedla, že na budovu kdosi vypálil asi 20 střel. Vpodvečer policisté oznámili, že v souvislosti se střelbou zadrželi 40letého muže ve městě Zoetermeer, které leží nedaleko Haagu. Bližší informace o podezřelém ale nesdělili. Policie dál hledá i případné svědky incidentu.

Incident se odehrál den poté, co se terčem bombového útoku v saúdskoarabské Džiddě stali účastníci pietní akce k uctění památky obětí první světové války. Zraněni byli čtyři lidé.

K útoku v Džiddě se přihlásil Islámský stát. V prohlášení zveřejněném prostřednictvím komunikační služby Telegram skupina uvedla, že jejím "vojákům" se podařilo na hřbitově skrýt bombu, která vybuchla, když se tam sešlo několik zástupců zemí "vedoucích křižáckou válku". Pietní akci uspořádala Francie a zúčastnilo se jí několik diplomatických delegací, česká však mezi nimi nebyla. 

Zdroj: ČTK

Podezřelý z vraždy deseti lidí v Torontu vinu nepřiznal. Dříve policistům řekl, že patří ke skupině "sexuálně frustrovaných mužů"

Alek Minassian, podezřelý z vraždy, při níž auto v Torontu najelo do lidí a zabilo deset chodců, dnes u soudu vinu nepřiznal. Jeho právník řekl, že bude argumentovat tím, že jeho mandant není za čin odpovědný vzhledem ke svému duševnímu stavu v době činu. Minassian je obviněný z deseti případů vraždy prvního stupně a 16 pokusů o vraždu.

Útok se stal 23. dubna roku 2018. Osmadvacetiletý Minassian policistům řekl, že patří ke skupině "sexuálně frustrovaných mužů", kteří spolu komunikují na internetu a z nichž někteří plánovali útoky na lidi, který takovýto problém nemají.

Minassian je podezřelý, že s půjčenou dodávkou najel do davu chodců v rušné čtvrti na severu Toronta. Mezi mrtvými bylo osm žen a dva muži, lidé ve věku mezi 22 a 94 lety. "Nepřiznávám kriminální odpovědnost za žádný z bodů" obžaloby, sdělil Minassian prostřednictvím aplikace Zoom. Jeho právník Boris Bytensky bude požadovat zproštění odpovědnosti s ohledem na Minassianovy zdravotní problémy. Podle kanadských sdělovacích prostředků Minassian trpí Aspergerovým syndromem, což je forma autismu komplikující navazování vztahů.

Zdroj: ČTK

Všech 15 zatčených kvůli útoku ve Vídni jsou radikální islamisté

Všech 15 osob zatčených v souvislosti v pondělním teroristickým útokem ve Vídni pochází z prostředí radikálních islamistů, osm z nich už bylo dříve trestáno. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekli ministr vnitra Karl Nehammer a představitelé policie. Podle nich nyní kromě Rakouska a Švýcarska, kde byli v úterý zadrženi dva lidé, běží vyšetřování ještě v jedné další nejmenované zemi.

Zatčeným je mezi 18 a 28 lety a pocházejí z rodin migrantů, někteří nemají rakouské občanství. Z osmi dříve trestaných byli čtyři lidé odsouzeni za činy související s terorismem, dva za násilné trestné činy a dva za pokus o vraždu ze cti v Linci, uvedla policie.

Zdroj: ČTK
Pokračovat