útok

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK

Při útoku na katolický kostel v Nigérii zemřelo 40 lidí, úřady podezřívají Islámský stát

Nedělní útok na katolický kostel svatého Františka v nigerijském městě Owo má podle nové bilance 40 obětí. Jednašedesát přeživších se stále léčí v okolních nemocnicích. Nigerijské úřady z útoku podezřívají teroristickou skupinu Islámský stát v provincii Západní Afrika (ISWAP), napsala agentura Reuters.

V neděli dopoledne bylo v kostele v Owu 127 lidí ve chvíli, kdy dovnitř vtrhli ozbrojenci a výbušninami a střelnými zbraněmi zabili celkem 40 lidí včetně několika dětí. Předchozí zprávy hovořily o 22 mrtvých.

"Zabíjeli jen pro potěšení," řekl v úterý BBC kostelní sborista John Nwovu, kterého při výbuchu na začátku asi půlhodinového útoku zavalily trosky stropu. Společně s několika dalšími "v tichosti snášel tíhu trosek", zatímco útočníci zabíjeli lidi schovávající se pod kostelními lavicemi.

Jiný sborista popsal, že "pochybuje, že se z toho šoku někdy vzpamatuje". "Co jsem viděl, se mnou zůstane do konce života," řekl. Při útoku byl postřelený do nohy a léčí se v nemocnici.

Zdroj: ČTK

V nigerijském kostele ozbrojenci odpálili dynamit, zemřelo 21 věřících včetně dětí

Nedělní útok na katolický kostel na jihozápadě Nigérie si vyžádal 21 obětí. V prvním oficiálním sdělení o tom v pondělí informovaly místní úřady, napsala agentura AFP. Dřívější zprávy hovořily o nejméně 50 obětech. Ozbrojenci při útoku použili střelné zbraně i výbušniny. Ještě před tímto útokem byl v sousedním státě Kogi podle pondělní zprávy tamní diecéze unesen katolický kněz. Zda spolu obě události souvisejí, není podle agentury Reuters jasné.

"V kostele vybuchl dynamit. Útočnici do něj ani nevstoupili, jen stříleli do oken," uvedl mluvčí guvernéra státu Ondo.

Sám guvernér už v neděli označil událost za "nevyprovokovaný útok", při kterém byli zabiti nevinní lidé. "Použijeme všechny dostupné prostředky, abychom útočníky dopadli a potrestali," prohlásil.

Pachatelé jsou zatím neznámí. Prezident Muhammadu Buhari nicméně čin označil za "podlý" a řekl, že se jej mohli dopustit jen "démoni z pekla".

Papež František v neděli uvedl, že se modlí za oběti incidentu. "Papež se dozvěděl o útoku na kostel v nigerijském Ondu a o smrti desítek věřících, včetně mnoha dětí," píše se v prohlášení, které zveřejnil tiskový úřad Vatikánu. Podle komuniké se stále čeká na vyjasnění okolností krveprolití.

Zdroj: ČTK

Výbuch v mešitě v severním Afghánistánu zabil nejméně 33 lidí

Bombový útok v sunnitské mešitě a v náboženské škole v severním Afghánistánu si v pátek vyžádal životy nejméně 33 lidí a dalších 43 lidí zranil. Mezi mrtvými jsou i studenti. S odkazem na mluvčího vládnoucího islamistického hnutí Tálibán o tom informují světové agentury.

K výbuchu došlo ve městečku Imám Sáhib v provincii Kunduz. Úřady nejprve hovořily o nejméně 20 mrtvých nebo zraněných. Mluvčí islamistického hnutí Tálibán, které se loni v srpnu vrátilo v Afghánistánu k moci, Zabíhulláh Mudžáhid později na Twitteru informoval, že bylo zabito nejméně 33 lidí a dalších 43 jich bylo zraněno. Mezi oběťmi je podle něj i mnoho studentů. "Pachatelé těchto incidentů jsou… zlé živly a jsou vynakládány velké snahy na jejich zatčení a potrestání," sdělil mluvčí.

Kdo za explozí stojí, není v tuto chvíli jasné. Podle místního velitele exploze zasáhla mešitu během pátečních modliteb.

V posledních dnech v Afghánistánu došlo k několika útokům, ke kterým se posléze přihlásila místní odnož sunnitské teroristické skupiny Islámský stát. Ve čtvrtek došlo k výbuchu v šíitské mešitě v severoafghánském městě Mazáre Šaríf, při kterém podle agentury AP zahynulo nejméně 12 věřících, a v Kunduzu, kde exploze zasáhla automobil přepravující mechaniky, které si najal Tálibán

Zdroj: ČTK

Útoky na české weby pokračují, napadený je i web vlády

Útoky hackerů na některé české weby pokračují podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost i ve čtvrtek, zaútočili například i na web vlády či samotný úřad. Závažné dopady úřad neeviduje, uvedla jeho mluvčí Alena Minxová. Na útoky hackerů kybernetický úřad upozornil ve středu, týkaly se například webů některých regionálních letišť nebo Českých drah. 

Podle úřadu šlo o takzvané DDoS útoky. Spočívají v tom, že z neznámých IP adres ze zahraničí přijde v jeden okamžik mnoho dotazů a stránky přestanou fungovat, takzvaně spadnou. Uživatelé se tak na napadený web nedostanou. Na web vlády se nyní sice lze připojit přes prohlížeč Firefox, nefunguje například ale přes Microsoft Edge, web je nedostupný.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) ve středu uvedl, že na systémy českých státních i soukromých institucí vedli kybernetický útok ruští hackeři, žádné informace a soukromá data občanů podle něj neunikla. K útokům se přihlásila proruská hackerská skupina Killnet. Podle ní šlo o desítku napadených webů. 

Zdroj: ČTK

V Izraeli pohřbili policisty zabité při nedělním teroristickém útoku. Pohřbů se zúčastnily stovky lidí

V Izraeli se dnes uskutečnily pohřby dvou policistů zabitých při nedělním útoku ve městě Hadera na severu země. Posledního rozloučení se zúčastnily stovky lidí, uvedla agentura AFP. K atentátu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát. Oba útočníky bezpečnostní síly zabily.

Na vojenském hřbitově nedaleko Tel Avivu se stovky lidí přišly rozloučit s devatenáctiletou policistkou Širel Abukaretovou. Obřadu se zúčastnil i francouzský velvyslanec, jelikož policistka pocházela z Marseille. Zhruba pět set lidí se zúčastnilo pohřbu stejně starého policisty Jazana Falláha v drúzské vesnici na severu Galileje.

Policie oba útočníky krátce po činu zabila. Podle ní se jednalo o dva arabské Izraelce, příznivce organizace Islámský stát. Policie zadržela dalších pět lidí, které podezřívá, že se podíleli na atentátu.

"Druhý útok příznivců IS na území Izraele nutí naše bezpečnostní síly, aby se rychle adaptovaly na novou hrozbu," uvedl dnes izraelský premiér Naftali Bennett.

Zdroj: ČTK
Pokračovat