Světová ekonomika

12. 10. 2019 6:31

Američané se před zavedením cel na zboží z EU zásobí parmazánem

Američtí spotřebitelé si před zavedením cel na evropské zboží dělají zásoby italského parmazánu, napsala agentura AP. Od minulého týdne, kdy byla oznámena odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží, stoupl prodej sýrů Parmigiano Reggiano a Grana Padano o 220 procent, informoval italský zemědělský svaz Coldiretti. Cla by měla začít platit příští pátek.

4. 10. 2019 8:05

Výrobce počítačů HP propustí až 16 procent zaměstnanců

Americký výrobce osobních počítačů HP v rámci restrukturalizace zruší až 16 procent pracovních míst. Cílem restrukturalizace je snížení nákladů a zjednodušení podnikání. Oznámila to společnost na setkání s analytiky. Počet zaměstnanců by měl klesnout o 7 až 9 tisíc z nynějších zhruba 55 tisíc. Propouštění přichází v době, kdy firma dokončuje tříletý restrukturalizační plán, jehož součástí bylo také zrušení 5 tisíc pracovních míst. Společnost očekává, že ji restrukturalizace bude stát do konce fiskálního roku 2022 zhruba jednu miliardu USD (23,4 miliardy Kč). Současně by však měla přinést do konce fiskálního roku 2022 úspory ve výši jedné miliardy USD ročně.

2. 10. 2019 22:40

Spojené státy zavedou na zboží z Evropské unie cla deset až 25 procent

Spojené státy zavedou odvetná cla deset procent na evropská letadla a 25 procent na zemědělské a průmyslové zboží. Reagují tak na nezákonné subvencování evropského výrobce letadel Airbus. S odvoláním na pracovníky Úřadu amerického obchodního zmocněnce (USTR) o tom dnes informují zahraniční tiskové agentury.

Uvalení cel umožňuje rozhodnutí Světové obchodní organizace (WTO) povolit Spojeným státům cla na zboží z Evropské unie ve výši 7,5 miliardy dolarů (zhruba 177 miliard Kč) ročně.

Cla budou uvalena 18. října, až vydá formální souhlas orgán WTO pro řešení sporů. Washington už vypracoval předběžný seznam zboží, na které by mohl clo uplatnit. Seznam zahrnuje kromě letecké techniky i například víno, kabelky nebo sýry, uvedla agentura Reuters.

30. 9. 2019 21:54

PayPal prostřednictvím akvizice vstupuje na čínský trh, finanční podmínky dohody nebyly zveřejněny

Americká platforma pro digitální převody peněz PayPal Holdings získala souhlas Pekingu k převzetí kontrolního podílu v čínské platební společnosti Gopay Information Technology. PayPal tak bude první zahraniční firmou, která vstoupí na čínský trh platebních služeb. Společnost Gopay získala od čínské centrální banky povolení, že může prodat 70procentní podíl firmě PayPal, oznámily oba podniky.

Gopay má licence pro mobilní, internetové a přeshraniční platby v čínských jüanech. PayPal uskuteční akvizici prostřednictvím dceřiné firmy v Šanghaji. Transakce by měla být dokončena ve čtvrtém čtvrtletí. Na začátku loňského roku čínská centrální banka oznámila, že domácí trh otevírá zahraničním elektronickým platebním společnostem třetích stran. Cílem bylo podpořit hospodářskou soutěž v odvětví platebních služeb pro drobné zákazníky.

Zdroj: ČTK
Pokračovat