Světová ekonomika

1. 8. 2020 8:07

Syn Ruperta Murdocha rezignoval na funkci ve správní radě News Corp

James Murdoch rezignoval na funkci ve správní radě mediální společnosti News Corp, kterou založil jeho otec, konzervativní mediální magnát Rupert Murdoch. Jako důvod Murdoch mladší uvedl neshody ohledně redakčního obsahu, uvedla agentura Reuters. Firma mimo jiné vlastní listy The Wall Street Journal a New York Post.

"Moje rezignace je způsobena neshodami ohledně určitého redakčního obsahu, který publikují zpravodajské kanály, a určitými dalšími strategickými rozhodnutími," napsal James Murdoch v krátkém dopise pro správní radu.

James je známý jako liberálnější z bratrů Murdochových. Jeho konzervativnější sourozenec Lachlan je spolupředsedou správní rady News Corp a výkonným předsedou a generálním ředitelem firmy Fox Corp, které patří konzervativní zpravodajská síť Fox News a další stanice.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 31. 7. 2020 0:06

Facebook za čtvrtletí zdvojnásobil zisk, pomohl mu zájem o reklamy během pandemie

Americká internetová společnost Facebook ve druhém čtvrtletí zdvojnásobila čistý zisk na 5,18 miliardy dolarů (114,7 miliardy korun) z 2,62 miliardy dolarů před rokem. Hospodářské výsledky předčily očekávání analytiků. Během pandemie, kdy prudce stoupl provoz na internetu, využívalo jeho cílené reklamy více firem.

Hospodářský výsledek z loňského druhé čtvrtletí zahrnoval též pokutu dvě miliardy dolarů od americké Federální obchodní komise (FTC) za porušení ochrany soukromí. Zisk na akcie z letošního druhého kvartálu činil 1,80 dolaru.

Také internetový obchod Amazon ve druhém čtvrtletí meziročně zdvojnásobil zisk na 5,2 miliardy dolarů (115,1 miliardy korun). Ačkoli společnost nevylučovala, že kvartál uzavře se ztrátou, protože za ochranné pomůcky svým zaměstnancům a další opatření kvůli pandemii utratila čtyři miliardy dolarů, nakonec vykázala rekordní zisk za 26 let své existence. Lidé se vlivem karanténních opatření více uchylovali k nakupování prostřednictvím internetu.

Americké společnosti Apple stoupl ve fiskálním třetím čtvrtletí zisk o 12 procent na 11,3 miliardy dolarů (250,2 miliardy korun). Tržby se za tři měsíce do konce června zvýšily o 11 procent na 59,7 miliardy dolarů. Výsledky firmy překonaly očekávání analytiků a tržby rostly ve všech kategoriích a geografických segmentech, protože lidé pracující a studující z domova v době pandemie měli zájem o produkty a služby Applu, napsala agentura Reuters. Firma rovněž oznámila, že plánuje rozdělení akcií, aby byly cenově dostupnější pro více investorů.

Naopak americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, poprvé klesly čtvrtletní příjmy. Pokles byl sice velmi nízký, naznačuje však oslabení trhu s reklamou a zároveň připomíná, že ekonomika bojuje s mnohem většími problémy, než tomu bylo v době krize v roce 2009, upozornila agentura AP. Zisk společnosti se pak propadl o 30 procent na 6,96 miliardy dolarů (154,1 miliardy korun).

Zdroj: ČTK
30. 7. 2020 7:27

Šéfové technologických gigantů si v Kongresu vyslechli ostrou kritiku, podle výboru dusí konkurenci a brzdí inovace

Ostrým útokům ze strany zákonodárců přes pět hodin ve středu čelili šéfové společností Amazon, Apple, Google a Facebook při slyšení v právním podvýboru Sněmovny reprezentantů pro antimonopolní záležitosti. Ti je přirovnávali ke lhářům, tyranům nebo zrádcům ve snaze dokázat, že je nejvyšší čas zakročit proti jejich technologickým impériím.

Šéfové Facebooku (Mark Zuckerberg), Amazonu (Jeff Bezos), Applu (Tim Cook) a mateřské společností Googlu, Alphabetu (Sundar Pichai) se snažili vyvracet obvinění, že jejich společnosti zneužívají oblibu svých produktů k tomu, aby dusili konkurenci a brzdili inovace. Tyto technologické společnosti mají miliony až miliardy zákazníků a jejich celková hodnota je větší než ta německé ekonomiky, píše agentura AP. Všichni čtyři se slyšení účastnili prostřednictvím videokonference.

Šéf Amazonu, nejbohatší člověk planety, připustil, že nedokáže zaručit, že společnost se nedostává k datům prodejců, jejichž zboží prodává, aby ho pak vyráběla pod svojí privátní značkou. Představitelé firmy přitom toto obvinění doposud popírali.

Zdroj: ČTK
27. 7. 2020 18:29

Ceny ropy kvůli napětí mezi USA a Čínou i koronaviru klesají

Ceny ropy v pondělí klesají. A rostoucí počet případů nemoci covid-19 i napětí mezi Spojenými státy a Čínou vyvolávají obavy, zda se poptávce po ropě podaří oživit.

Kolem šesté večer středoevropského letního času cena severomořské ropy Brent klesla o 1,6 procenta na 42,66 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zlevnila o 1,2 procenta na 40,80 dolaru za barel. Po uzavření čínského konzulátu v Houstonu a amerického v Čcheng-tu se investoři obávají o další vývoj vztahů mezi USA a Čínou. Obrátili se proto raději k bezpečnějším investicím, jako je zlato či dluhopisy.

"Vzhledem k nedostatku větších základních zpráv ceny ropy sledují celkové makroekonomické trendy, chovají se jako 'rizikový majetek' a zlevňují když bezpečnější aktiva posilují," uvedl analytik Rystad Energy Bjornar Tonhaugen.

Zdroj: ČTK
19. 7. 2020 19:31

Íránskou elektrárnu zasáhla exploze a požár. Úřady hovoří o sabotáži

Exploze dnes otřásla elektrárnou v centrální íránské provincii Isfahán. Výbuch si nevyžádal žádné oběti. Podle šéfa isfahánské elektrárenské společnosti ji způsobil pravděpodobně opotřebený transformátor. Kvůli nehodě byly na dvě hodiny v oblasti přerušeny dodávky proudu.

Íránská tisková agentura ILNA dnes také informovala o požáru, který vypukl v továrně na výrobu celofánu v provincii Východní Ázerbájdžán. Na videonahrávkách zveřejněných na twitteru bylo vidět velký oblak hustého černého kouře, jak stoupá ze zařízení.

Jde o další z málo vyjasněných incidentů v průmyslových, vojenských a jaderných objektech Íránu z poslední doby, uvedla agentura Reuters. Tamní úřady většinu z nich připisují horku a technickým závadám, podle analytiků citovaných listem The Guardian by ale mohlo jít o sabotážní kampaň zorganizovanou cizí zemí, například Spojenými státy či Izraelem.

Zdroj: ČTK
Pokračovat