Světová ekonomika

21. 11. 2020 17:17

Boeingy 737 MAX dostanou v EU povolení k provozu asi v lednu

Letadla Boeing 737 MAX, která byla loni na jaře po dvou tragických nehodách v celém světě odstavena z provozu, dostanou v Evropské unii povolení k návratu do služby zřejmě v lednu. Na pařížském leteckém fóru to řekl šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. 

EASA by se tak přidala k americkému Federálnímu úřadu pro letectví (FAA), který povolení k návratu letadel do vzduchu vydal tento týden. Souhlas ale podmínil tím, že výrobce zajistí potřebnou technickou úpravu letadel a zajistí důkladné proškolení pilotů. "Je pravděpodobné, že rozhodnutí, které umožní (těm letadlům) návrat do služby, v našem případě přijmeme někdy v lednu," řekl Ky, kterého citovala agentura Reuters. 

Česká společnost Smartwings vlastní sedm letadel Boeing 737 MAX 8, dalších 21 strojů se chystala převzít ještě během loňského roku. Firma v závěru loňského roku vyčíslila ztráty kvůli odstavení letadel na více než 1,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
17. 11. 2020 22:57

Americké akcie sestoupily z rekordů kvůli obavám z koronaviru

Americké akcie dnes oslabily po pondělním výstupu na nová rekordní maxima. Obavy z rostoucího počtu případů nákazy koronavirem totiž převážily nad nadějemi na vakcínu. Akcie výrobce elektromobilů Tesla nicméně prudce posilovaly v reakci na zprávu o zařazení podniku do indexu S&P 500.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, dnes ztratil 0,56 procenta a uzavřel na 29.783,35 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 0,48 procenta na 3609,53 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 0,21 procenta na 11.899,34 bodu.

17. 11. 2020 14:17

Evropské aktivity zkrachovalé společnosti Wirecard převezme banka Santander

Evropské aktivity zkrachovalé německé finanční společnosti Wirecard převezme velká španělská banka Santander. Přejde k ní i 500 pracovníků německé firmy. V pondělí to oznámil insolvenční správce Wirecard Michael Jaffé. Nadějný hráč na rychle rostoucím trhu finančních služeb vyhlásil insolvenci v červnu poté, co vyšel najevo rozsáhlý účetní skandál.

Banco Santander si od nákupu platebních technologií Wirecard slibuje rychlejší růst v Evropě. Banka Wirecard součástí obchodu není. Obchod by měl být dokončen do konce roku a musí jej schválit dozorčí úřady. Podle zdroje agentury Reuters na něj Santander vynaloží 100 milionů eur (2,7 miliardy Kč).

Prodej dceřiných společností Wirecard v Asii, Jižní Africe a v Turecku je v jednání, uvedl v pondělí Jaffé. Brazilská, rumunská a severoamerická aktiva už se prodat podařilo, dodal.

Wirecard vznikla v roce 1999. V Německu byla dávána za vzor úspěchu a označována za hvězdu německého technologického sektoru. Pád firmy zasáhl i klienty v České republice. Santander ve svém sdělení uvedla, že nepřevezme právní odpovědnost za minulé aktivity banky ani celé akciové společnosti Wirecard.

Zdroj: ČTK
1. 11. 2020 20:56

Británie bude s EU tento týden znovu jednat. Přerušení obchodních vztahů má nastat za devět týdnů

V pondělí se v Bruselu znovu sejdou vyjednavači Evropské unie a Británie k rozhovorům o uspořádání vztahů po brexitu. Jednat by měli do poloviny týdne, uvedla s odkazem na zdroje z obou stran agentura Reuters. Jde podle ní o signál, že se oba tábory snaží vyhnout nákladnému přerušení obchodních vztahů, které má nastat už za devět týdnů, kdy skončí nynější přechodné období.

Podle diplomatických zdrojů a informací od britských činitelů jednaly obě strany celý víkend a budou v tom pokračovat i ze začátku příštího týdne. S informacemi o případném pokroku a šancích na uzavření konečné dohody pak činitelé vystoupí ve středu či ve čtvrtek.

20. 10. 2020 19:24

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
19. 10. 2020 7:31

Růst čínské ekonomiky ve 3. čtvrtletí zrychlil na 4,9 procenta

Meziroční růst hrubého domácího produktu (HDP) Číny ve třetím čtvrtletí zrychlil na 4,9 procenta z 3,2 procenta ve druhém kvartálu. Oznámil to dnes čínský statistický úřad. Čínská ekonomika tak pokračovala v oživování z útlumu způsobeného šířením koronaviru. Hospodářský růst však zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali na 5,2 procenta.

Zdroj: ČTK
Pokračovat