Světová ekonomika

13. 12. 2019 17:22

USA dospěly k dílčí obchodní dohodě s Čínou, další cla nezavedou

Spojené státy a Čína dosáhly první fáze obchodní dohody. Oznámili to dnes představitelé obou zemí. Washington tak podle prezidenta Donalda Trumpa v neděli nezavede plánovaná dodatečná cla na čínské zboží. "Sjednali jsme velmi rozsáhlou první fázi dohody s Čínou. Souhlasili s mnoha strukturálními změnami a s rozsáhlými nákupy zemědělských produktů, energie a zpracovatelských výrobků," napsal Trump na svém twitterovém účtu. "Okamžitě zahájíme jednání o druhé fázi dohody," dodal. Spojené státy a Čína spolu od loňska vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. V neděli plánoval Washington zavést dodatečná cla na dovoz z Číny, jehož roční hodnota činí téměř 160 miliard dolarů (3,7 bilionu Kč).

Zdroj: ČTK
3. 12. 2019 18:12

Kauza dieselgate pokračuje, německá prokuratura prohledala sídlo Volkswagenu

Německá prokuratura v úterý v rámci vyšetřování skandálu dieselgate podnikla razii v sídle automobilky Volkswagen ve Wolfsburgu. Výrobce vozů podle deníku Bild zásah potvrdil a uvedl, že se týkal kauzy nástupnické verze motoru, kvůli kterému původně skandál vypukl.

Koncern Volkswagen v září 2015 v reakci na obvinění amerických úřadů přiznal, že do milionů naftových aut po celém světě nainstaloval software, který umožňoval manipulovat s testy emisí. Vozy díky tomu při kontrolách produkovaly výrazně méně emisí než při běžné jízdě. V centru této aféry, která se mimo jiné týká i více než milionu vozů Škoda Auto, stál motor EA189. Ale ani jeho nástupce EA288, který koncern využívá od roku 2012, není podle médií bezproblémový.

Zdroj: ČTK
30. 11. 2019 6:51

Japonsko chce utratit deset bilionů jenů na podporu ekonomiky

Japonská vláda zvažuje rozsáhlý program na podporu ekonomiky, jejíž zotavení brzdí americko-čínská obchodní válka. Utratit za něj podle sobotního vydání listu Nikkei hodlá přes deset bilionů jenů (2,1 bilionu Kč). Část stimulačního balíčku chce pokrýt vydáním dalších dluhopisů, které by měly pokrýt výpadky z daňových příjmů, citovala agentura Reuters japonský deník.

Vládní fondy by měly financovat také veřejné práce za až čtyři biliony jenů. Kabinet premiéra Šinzóa Abeho by měl mít balíček hotový začátkem příštího týdne poté, co jej projedná uvnitř vládnoucí koalice.

Japonská ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejpomaleji za celý letošní rok. V celoročním přepočtu se hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 0,2 procenta, a prudce tak zpomalil z revidovaných 1,8 procenta v období duben až červen. Slabá globální poptávka brzdila vývoz a vyvolala obavy z recese. Někteří analytici vyjadřují podle Reuters navíc obavy, že říjnové zvýšení daně z obratu by mohlo ochladit ještě i soukromou spotřebu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat