28. 11. 2022 20:44

Apple téměř přestal inzerovat na Twitteru, hrozí jeho stažením z App Store, řekl Musk

Americká technologická společnost Apple už prakticky přestala inzerovat na Twitteru, uvedl v pondělí majitel této sociální sítě Elon Musk. Apple se tak zařadil po bok narůstajícího počtu společností, které po změně majitele nechtějí na Twitteru platit za reklamu. Apple navíc podle Muska Twitteru pohrozil, že ho vyřadí ze svého obchodu s aplikacemi.

"Společnost Apple z velké části přestala na Twitteru inzerovat. Nenávidí svobodu projevu v Americe?" ptal se Musk ve zjevné narážce na to, že Twitter koupil s tím, že musí být znovu svobodnější. Jako jeden ze svých prvních kroků také rozhodl, že se může na platformu vrátit bývalý americký prezident Donald Trump i další kontroverzní politici.

Právě z obav, že by se na Twitteru nyní mohlo objevovat více závadných příspěvků od uživatelů, protože je Musk nechce tolik regulovat, už inzerci na této síti pozastavily koncern Volkswagen, automobilka General Motors nebo výrobce léků Pfizer.

Zdroj: ČTK
22. 11. 2022 18:04

V Evropské unii výrazně vzrostla spotřebitelská důvěra, pořád je však pod průměrem

Spotřebitelská důvěra v eurozóně i v celé Evropské unii se v listopadu výrazně zlepšila. Vyplynulo to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnila Evropská komise. Ukazatel je ale stále hluboko pod svým dlouhodobým průměrem. Index důvěry pro eurozónu se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 3,6 na minus 23,9 bodu. Ekonomové odhadovali hodnotu indexu na minus 26 bodů. Index pro EU vzrostl o 2,8 na minus 25,8 bodu.

Index pro eurozónu v listopadu zaznamenal druhý vzestup za sebou, který byl zároveň nejvyšší za pět měsíců. Nejnižší úrovně za dobu záznamů index dosáhl v září, kdy spadl na minus 28,8 bodu.

Míra inflace v Evropské unii v říjnu vystoupila na 11,5 procenta a již devátý měsíc v řadě překonala předchozí rekord. Ekonomika Evropské unie ve třetím čtvrtletí vzrostla podle sezonně přepočtených údajů o 0,2 procenta, což je výrazné zpomalení proti druhému čtvrtletí, kdy růst hrubého domácího produktu (HDP) činil 0,7 procenta.

Zdroj: ČTK
13. 11. 2022 10:38

Biden se potká se Si Ťin-pchingem. Summit G20 bude řešit dopady války na Ukrajině

Dopady ruské invaze na Ukrajinu a narůstající napětí mezi Čínou a Západem bude v popředí zájmu summitu velkých světových ekonomik G20, který začíná v úterý na indonéském ostrově Bali. Pozornost bude upřena také na první osobní setkání amerického prezidenta Joea Bidena a jeho čínského protějšku Si Ťin-pchinga od té doby, co se Biden stal prezidentem.

Indonéský prezident Joko Widodo se snažil v předchozích týdnech účastníkům připomenout, že G20 je fórem pro řešení nejpalčivějších světových ekonomických otázek, a nikoliv arénou pro geopolitické pře. I přesto největší pozornost vzbudila oznámení o schůzích a jednáních na okraj summitu nebo odmítnutí účasti ze strany ruského prezidenta Vladimira Putina, který podle pátečních informací z Kremlu na tropický ostrov nepřijede a nevystoupí ani přes video. Naopak se prostřednictvím videopřenosu zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož země od února čelí ruské invazi.

Zdroj: ČTK
13. 11. 2022 7:57

Modrá ikonka se na twitter vrátí příští týden, napsal Musk

Ověřovací modrá ikonka se na sociální síť twitter vrátí pravděpodobně na konci příštího týdne. Napsal to dnes vlastní provozovatele twitteru, americký miliardář Elon Musk. V pátek řada uživatelů upozornila, že se modrá ikona přestala ve výběrů účtů objevovat, napsala agentura Reuters.

"Pravděpodobně na konci příštího týdne," napsal Musk na dotaz, kdy se vrátí modrá ikona a funkce Twitter Blue.

Musk se po převzetí sociální sítě rozhodl přeměnit funkci modré ikonky. Ta původně označovala ověřené účty novinářů, komentátorů, politiků a dalších veřejných osobností. Musk ale plánuje, že si znamení budou možné pořídit v rámci měsíčního předplatné, které bude stát osm dolarů (200 korun).

Změna funkce ikony mimo jiné posílila obavy, zda se novému vedení twitteru podaří účinně čelit účtům šířícím dezinformace. Správci sociální sítě oznámili v pátek, že znovu zavádí slovo "oficiální" u ověřených účtů. Podobné oznámení učinili již ve středu, po několika hodinách ho však nový vlastník zavrhl.

Musk, nejbohatší člověk na světě, minulý měsíc koupil Twitter za 44 miliard dolarů a ve společnosti od té doby zahájil dramatické změny, včetně propuštění zhruba poloviny zaměstnanců a většiny vedení s cílem snížit náklady. Podle Muska firma prodělává čtyři miliony dolarů denně a potýká se s masivním poklesem příjmů v důsledku tlaku aktivistů na inzerenty, aby na tuto platformu neumisťovali reklamu.

Zdroj: ČTK
11. 11. 2022 20:22

Cena plynu v Evropě klesla o desetinu, vrátila se pod sto eur za megawatthodinu

Cena plynu pro evropský trh se v pátek propadla o více než desetinu, vrátila se tak pod hranici sta eur, tedy zhruba 2400 korun, za megawatthodinu. K poklesu přispěly vysoké zásoby plynu a relativně teplé počasí v Evropě. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v prosinci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility v Nizozemsku se snížila o zhruba 13 procent na 98,5 eura za megawatthodinu. Zůstává ale výrazně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za megawatthodinu.

"Teploty s blížící se zimou klesají, stále jsou však na vyšší úrovni, než je pro toto období obvyklé," uvedla ve své zprávě společnost Energi Denmark, která se zabývá obchodováním s energiemi. "Trh tak postupně zahrnuje do cen to, že zásobníky zůstanou až do začátku zimy naplněné, a to i proto, že poptávka je výrazně nižší než ve stejném období loňského roku," dodala.

Zdroj: ČTK
1. 11. 2022 22:21

Ověření profilu na Twitteru bude uživatele stát osm dolarů měsíčně, oznámil Musk

Miliardář Elon Musk uvedl, že uživatelé sociální sítě Twitter budou platit měsíčně osm dolarů (198 korun), pokud chtějí, aby se u jejich jména objevovala modrá ikona označující ověřený profil. Za použití tohoto zatržítka, používaného běžně u známých osobností, se nyní nic neplatí.

"Sílu lidem! Modré (tlačítko) za osm dolarů měsíčně," napsal na Twitteru Musk, který minulý týden dokončil převzetí stejnojmenné společnosti za 44 miliard dolarů. Uživatelé, kteří si za službu připlatí, budou mít podle něho přednost v odpovědích a vyhledávání.

Britská BBC na svých internetových stránkách píše, že Twitter doposud využíval pro ověřování uživatelů žádost ve formě krátkého formuláře. Byl vyhrazen lidem, za které by se někdo mohl pokoušet vydávat. Šlo o politiky, celebrity nebo známé novináře. Firma tento systém zavedla v roce 2009, kdy čelila žalobě kvůli tomu, že proti takovým podvodným účtům nepodnikala dostatečné kroky.

Kritikové Muskova rozhodnutí zavést měsíční poplatek za modrou "fajfku" upozorňují na to, že pro uživatele Twitteru bude těžší rozlišit spolehlivé zdroje. Když se původně objevily informace, že ověřený účet bude za 20 dolarů měsíčně, napsal spisovatel Stephen King na Twitteru, že "by spíš měli platit mně". Musk mu na to odpověděl, že "nějak složenky platit musíme … Co takhle osm dolarů?"

Zdroj: ČTK
1. 11. 2022 21:19

Spojené státy chtějí zakázat TikTok kvůli ovlivňování politického dění

Americký Výbor pro zahraniční investice ve Spojených státech by měl podniknout kroky k zákazu aplikace pro sdílení krátkých videí TikTok, jejímž majitelem je čínská společnost ByteDance. V rozhovoru se serverem Axios to uvedl Brendan Carr, jeden z pěti komisařů americké Federální komise pro spoje. Zpráva vedla k růstu akcií konkurenčních amerických firem Meta Platforms a Snap, upozornil server CNBC.

"Myslím si, že neexistuje jiná cesta než zákaz," uvedl Carr. Poukázal na obavy ohledně nakládání s daty amerických uživatelů i na riziko využívání aplikace TikTok k ovlivňování politického dění ve Spojených státech. TikTok v USA používá přes 200 milionů lidí, píše Axios.

Carr a někteří američtí zákonodárci vyjadřují obavy z toho, že společnost ByteDance sdílí údaje uživatelů aplikace TikTok s čínskými úřady. O zákaz TikToku kvůli obavám o národní bezpečnost v minulosti usiloval bývalý americký prezident Donald Trump, jeho kroky ale v roce 2020 zablokoval federální soud. Nynější prezident Joe Biden později Trumpovy kroky zrušil a nařídil prověrku potenciálně nebezpečných aplikací, píše list New York Post.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2022 22:06

Musk rozpustil správní radu, stal se jediným ředitelem Twitteru

Devítičlenná správní rada americké internetové společnosti Twitter byla rozpuštěna a jediným ředitelem podniku se stal miliardář Elon Musk. Vyplývá to z dnešní zprávy firmy pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Musk minulý týden dokončil převzetí společnosti Twitter za 44 miliard dolarů (zhruba 1,1 bilionu Kč).

Podle zprávy nový majitel rozpustil bývalé vedení bezprostředně po dokončení transakce. Součástí rady byl mimo jiné výkonný ředitel Parag Agrawal. Média o propuštění Agrawala a dalších manažerů informovala již minulý týden.

Podle médií nyní Musk chystá rovněž rozsáhlé snižování počtu pracovníků společnosti Twitter. Ta na konci loňského roku zaměstnávala přes 7000 lidí. List Washington Post dnes s odvoláním na zdroj obeznámený se situací uvedl, že v rámci prvního kola propouštění by podnik měla opustit čtvrtina zaměstnanců.

Musk je šéfem automobilky Tesla a nejbohatším člověkem na světě. Podle indexu miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, dosahuje aktuální hodnota jeho majetku 204 miliard dolarů (přes pět bilionů Kč).

Zdroj: ČTK
25. 10. 2022 17:56

Google dostal v Indii pokutu téměř 2,8 milionu korun, zneužil dominantní postavení na trhu

V Indii vyměřili mateřské firmě Googlu pokutu 9,36 miliardy rupií (2,8 miliardy Kč). V úterý o tom rozhodl indický úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Společnost Alphabet podle něj zneužila dominantní postavení na trhu.

Úřad firmě nařídil, aby vývojářům aplikací umožnila používat v obchodě Google Play, kde jsou k dispozici bezplatné i placené aplikace, jakýkoli platební systém. Google podle úřadu vývojáře nutil, aby používali jeho platební systém.

Pro Alphabet je to v krátkém čase v Indii už druhá pokuta. Minulý týden úřad pro hospodářskou soutěž vyměřil firmě pokutu v přepočtu přes čtyři miliardy korun. Google podle něj zneužil svůj operační systém Android, aby posílil svou hlavní obchodní činnost, tedy online vyhledávání.

Zdroj: ČTK
13. 10. 2022 20:47

Netflix nabídne od listopadu levnější předplatné s reklamami, v Česku zatím k mání nebude

Americká internetová televize Netflix zavádí od 3. listopadu levnější předplatné s reklamou. Bude k dispozici ve 12 zemích, Česká republika ale mezi nimi zatím není, uvedla společnost.

Model předplatného spolufinancovaný reklamou bude spuštěn v Austrálii, Brazílii, Kanadě, Francii, Německu, Itálii, Japonsku, Koreji, Mexiku, Španělsku, Británii a doma ve Spojených státech. Nový model nemá žádný vliv na původní předplatné. "Základní předplatné s reklamou doplňuje naše stávající základní, standardní a prémiové předplatné bez reklam," uvedl manažer Netflixu Greg Peters.

Reklamy budou dlouhé 15 nebo 30 sekund a budou se vysílat během seriálů a filmů nebo před nimi. Na hodinu v průměru připadne čtyři až pět minut reklamy. Z licenčních důvodů nebude v rámci tohoto předplatného k dispozici omezený počet filmů a seriálů, "ale my na tom pracujeme", uvedl Netflix. Předplatné s reklamou také neumožňuje stahování. Předplatné lze kdykoli změnit nebo zrušit.

Netflix reaguje na rostoucí počet konkurentů na streamovacím trhu v čase, kdy zákazníci už nechtějí za internetové televize tolik utrácet. Ostatní streamovací služby včetně Hulu, Disney+ a HBO Max už levnější předplatné podporované reklamami mají nebo je brzy nabídnou.

Zdroj: ČTK
Pokračovat