Varnsdorfská textilka Velveta míří do insolvence, má dluhy přes 300 milionů

Tradiční výrobce oděvních textilií, společnost Velveta z Varnsdorfu na Děčínsku, nebyla schopna dostát svým závazkům vůči věřitelům, které přesahují 300 milionů korun. Byla proto nucena podat na sebe insolvenční návrh, informovaly dnes na webu Hospodářské noviny (HN).

Historie firmy sahá do roku 1777, kdy Josef Franz Anton Fröhlich zřídil ve Varnsdorfu tkalcovskou dílnu. Společnost se specializovala například na výrobu manšestru, dyftýnu nebo sametu. Sortiment doplňovaly oblekové tkaniny či tkaniny pro bytový dekorační textil a lůžkoviny.

"Ekonomická situace dlužníka se opět zhoršila s neočekávaným a razantním nárůstem cen elektřiny a plynu, který započal na konci roku 2021. Zvýšením cen energií se skokově zvýšily náklady na výrobu a na vlastní provoz obchodního závodu dlužníka," uvádí insolvenční návrh podaný ke Krajskému soudu Ústí nad Labem 8. srpna. Společnost s novými klienty vyjednala nové ceny, u dříve sjednaných zakázek se jí však nepodařilo zahrnout vyšší náklady, a proto nebyla schopna udržet svůj provoz v chodu.

Nadále však existují firmy Velveta Varnsdorf a Velveta Textilie, napsaly HN. První se podle obchodního rejstříku zabývá rozvodem tepla a elektřiny či barvením a chemickou úpravou textilií, druhá společnost se věnuje koupi zboží za účelem jeho dalšího prodeje.

Zdroj: ČTK
6. 8. 2022 10:44

Drahé energie zasáhly i obchodní centra. Šetřit se chystají fotovoltaickými panely

Česká obchodní centra řeší úspory energií už několik let, rostoucí ceny elektřiny a plynu tato opatření zrychlila. Centra už dříve vyměnila osvětlení za úspornější LED technologie, některá nově omezila provoz fontán, vodotrysků a dalších vodních prvků. Nyní připravují instalaci fotovoltaických panelů, ukazuje ankety ČTK mezi centry a jejich správci.

"Především kvůli růstu cen energií a vysoké inflaci stouply obchodním centrům v poslední době náklady o desítky procent," uvedl vedoucí správy obchodních center v realitně-poradenské společnosti CBRE Pavel Urban. Doplnil, že celkový provoz centra neomezují, ale snaží se snížit jeho energetickou náročnost. CBRE proto podle něj vytvořila za tímto účelem pracovní skupinu, která hledá možnosti úspor energií a navrhuje účinná řešení.

Zdroj: ČTK
3. 8. 2022 13:56

Oprava pražského Barrandovského mostu má 27 dní zpoždění

Letošní oprava pražského Barrandovského mostu, která měla původně skončit 2. září, má asi 27 dní zpoždění. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě). Na práce proto byla podle něj od pondělí nasazena třetí směna. Důvodem zpoždění je podle náměstka mimo jiné to, že armatur v mostě je více a jsou silnější, než se očekávalo podle projektu. Rekonstrukce mostu začala 16. května. Dělníci nejprve demolovali nájezdovou rampu ze Strakonické ulice, kterou nyní znovu budují, a odfrézovali vozovku a odstranili římsy, zábradlí a izolace.

"Nyní jsme ve fázi, že dokončujeme finální práce v rámci hlavní konstrukce mostovky. Probíhá předepínání ocelových lan uvnitř mostovky, a následně budeme moci začít s povrchy," popsal aktuální stav prací Scheinherr. Původní lana uvnitř mostovky jsou podle něj zkorodovaná a je potřeba je nahradit novými.

Zdroj: ČTK
25. 7. 2022 19:33

Letošní schodek státního rozpočtu by mohl dosáhnout téměř 327 miliard

Schodek letošního státního rozpočtu by měl nově činit 326,9 miliardy korun. Počítá s tím novela, kterou vládě navrhl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Informovala o tom dnes Česká televize (ČT), která dokument získala. Kabinet bude o novele jednat ve středu. V březnu sněmovna schválila letošní rozpočet se schodkem 280 miliard korun.

Ministr vnitra a první vicepremiér Vít Rakušan (STAN) informace o nové výši schodku potvrdil. "Ten deficit se přibližně takto pohybuje, ale mohou tam být ještě nějaké změny. Některá jednání ještě probíhají," řekl ČT.

Státní výdaje mají proti původnímu rozpočtu vzrůst o více než 110 miliard korun. Důvodem jsou například miliardové náklady na další růst důchodů, na úsporný tarif energií nebo na zvládnutí uprchlické krize. Novela také nepočítá s žádným růstem daní.

Zdroj: ČTK
25. 7. 2022 19:27

Stíhaný podnikatel se domáhá firmy BusLine, zemřelý majitel byl podle něj jen loutka

Jiří Vařil stíhaný kromě jiného kvůli pletichám v zakázce na veřejnou dopravu v Libereckém kraji se domáhá vlastnictví dopravní skupiny BusLine. Její oficiální majitel Jakub Vyskočil spáchal v květnu sebevraždu, podle Vařila byl ale jen nastrčenou figurou a podnik mu nikdy nepatřil. Současné vedení společnosti, která zajišťuje veřejnou dopravu nejen v Libereckém kraji, to však odmítá. Podnikatel se svojí strategií patrně snaží znejistit obchodní partnery, uvedl mluvčí BusLinu Radovan Vrátný.

Podle Vařila působil Vyskočil jako nominovaný (dosazený) vlastník a ředitel, který vykonával svoji roli navenek, aniž by svěřené akcie, podíly či dluhopisy skutečně vlastnil. Tvrdí, že o tom má rozsáhlou smluvní dokumentaci, kterou krátce před Vyskočilovým úmrtím předal příslušným orgánům. "Tato dokumentace potvrzuje, že jsem nebyl pouhým poradcem, nýbrž že jsem skupinu BusLine vlastnil a řídil, což koresponduje se zjištěními policejního orgánu, který má k dispozici příslušné listiny, odposlechy a další důkazy," uvedl Vařil.

Pokud jde o vlastnictví společností v České republice, rozhodujícím je podle jednatele holdingu BusLine Michala Hanče zápis do obchodního rejstříku, potažmo rejstříku skutečných majitelů. "Veškerá dokumentace, kterou má skupina BusLine k dispozici, v souladu s tím dokládá vlastnictví pana Jakuba Vyskočila, jehož dědičkou je nezletilá dcera. Totéž plyne z mnohaletých zkušeností spolupracovníků a obchodních partnerů," uvedl.

BusLine je největším autobusovým dopravcem v Libereckém kraji, zajišťuje regionální dopravu na Jablonecku a Semilsku, autobusy BusLine ale jezdí také v sousedním Královéhradeckém, Plzeňském nebo Středočeském kraji, uspěl i v tendrech v Pardubickém kraji nebo jižních Čechách. BusLine vznikl v roce 2010 sloučením ČSAD Jablonec a ČSAD Semily, v té době byl Vařil v představenstvu. V roce 2012 ale skončil a v dalších letech už Vyskočil nahradil i jeho kyperskou společnost ZVV Property Investment (CZE) Limited v pozici většinového vlastníka.

Zdroj: ČTK
23. 7. 2022 13:32

Ceny pečiva klesat nebudou, lze očekávat spíše pomalejší zdražování, říká analytik

Zlevňování pečiva a dalších potravin nelze přes světový pokles cen pšenice v blízké době v Česku očekávat. Zdražování by ale mělo být pomalejší než doposud, řekl agrární analytik Petr Havel. Podle něj bude záležet na tom, jak se budou vyvíjet ceny energií. Do cen potravin se také může ještě promítnou zdražování například hnojiv nebo obalů. Svaz pekařů a cukrářů v Česku v žádném případě neočekává snižování cen pečiva, sdělil jeho výkonný ředitel Bohumil Hlavatý.

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) v týdnu uvedl, že cena pšenice na komoditních trzích za poslední dva měsíce klesla o čtvrtinu. "Pokud ceny energií výrazně neporostou, pokles ceny obilí by se měl již brzy pozitivně projevit i v cenách pečiva," napsal na Twitteru.

"Vyjádření pana ministra je zcela zavádějící a naprosto neodpovídá aktuální situaci v ČR," uvedl Hlavatý. Upozornil na to, že podle dat Českého statistického úřadu od ledna 2021 do května 2022 zdražila pekařská mouka o 85 procent. Pekaři nyní kupují mouku za 13 500 až 14 500 korun za tunu a ceny má většina fixovanou do konce srpna. Zemědělci také stále prodávají zásoby z loňské sklizně, doplnil.

Podle Havla lze souhlasit s tím, že ceny na světových komoditních trzích klesají, není tomu tak ale u energií. "Pokud by klesly ceny energií a zároveň ceny strategických zemědělských komodit, tak by se měl současný růst cen chleba a pečiva i jiných potravin téměř zastavit, ale stagnaci cen nebo jejich pokles nepředpokládám," uvedl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 22. 7. 2022 21:33

Temelín plánovaně odstavil druhý blok, během odstávky vymění čtvrtinu paliva

Jaderná elektrárna Temelín v pátek plánovaně odstavila druhý blok. Reaktor začnou energetici otevírat poté, co vychladne, což bude v pondělí. Při dvouměsíční odstávce vymění čtvrtinu paliva a zkontrolují bezpečnostní systémy i turbínu. Včetně dodavatelů se do prací zapojí asi tisíc lidí, sdělil temelínský mluvčí Marek Sviták. V Temelíně je to letos druhá odstávka, první blok byl odpojený necelé dva měsíce od 15. dubna do 9. června.

Generátor druhého bloku odpojili energetici ve chvíli, když byl reaktor přibližně na třetinovém výkonu. Provozní personál snižoval výkon bloku od 18:00, a to tempem pět megawatt za minutu. Turbogenerátor odpojili energetici od přenosové soustavy podle plánu ve 21:00. "O víkendu bude technologie postupně chladnout, například v primárním okruhu budeme snižovat teplotu vody přibližně o tři sta stupňů. Reaktor začneme otevírat po vychladnutí, tedy v pondělí. Otevírání reaktoru potrvá přibližně čtyři dny," sdělil mluvčí.

Energetici při odstávce vymění 42 z celkových 163 palivových souborů. ČEZ naplánoval při odstávce 67 investičních akcí za stovky milionů korun. Poslední letošní výměnu paliva v tuzemských jaderných elektrárnách plánuje ČEZ na říjen v prvním dukovanském bloku.

Zdroj: ČTK
6. 7. 2022 11:01

Elektřina v červnu zdražila jen mírně, v příštích měsících cena energií výrazně poroste, tvrdí analytici

Průměrná koncová cena silové elektřiny se v průběhu června zvýšila meziměsíčně o necelých pět procent na 4704 Kč za megawatthodinu (MWh) bez DPH, cena megawatthodiny plynu v červnu naopak meziměsíčně poklesla o 4,6 procenta na 2815 Kč bez daně. V příštích týdnech a měsících analytici Ušetřeno.cz ale naopak očekávají výrazné zdražení energií. Ušetřeno.cz o tom informovalo v tiskové zprávě.

Ceny energií sleduje Ušetřeno.cz prostřednictvím svého indexu. "Po čtyřech měsících pomalejšího růstu (elektřiny) se ale v průběhu července očekává její výrazné zvýšení. Elektřinu za ceny nasmlouvané před říjnem či listopadem minulého roku dodavatelé již vyprodali a nyní jsou nuceni upravovat svoje ceníky směrem nahoru. Zdražení se proto nejvíce dotkne nových koncových zákazníků a stávajících, kterým končí fixace," uvedlo Ušetřeno.cz.

Cena plynu ve druhé polovině roku bude podle Ušetřeno.cz opět růst, a to výrazně. Stejně jako v případě elektřiny také zemní plyn uskladňovaný pro nastávající topnou sezónu je nakupován násobně dráž než loni touto dobou. "Nově uzavřené či obnovené smlouvy proto budou obsahovat výrazně dražší sazby, a nakonec se tak zdražování nevyhne ani zákazníkům s probíhající fixací či produkty nenavázanými na základní ceníky dodavatelů," uvedlo Ušetřeno.cz.

Zdroj: ČTK
26. 6. 2022 14:48

Stanjura: Vláda příští rok navýší platy ve veřejném sektoru, avšak méně než o inflaci

Vláda počítá pro příští rok se zvýšením platů ve veřejném sektoru. Přidání ale bude nižší než o inflaci. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). O kolik by případně mohly výdělky pracovníkům státních a veřejných služeb růst, nepřiblížil. Odbory žádají navýšení o inflaci už pro letošek, a to od července. Devět odborových svazů veřejné sféry je ve stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Jednání předáků s lídry vládních stran by se mělo uskutečnit v úterý.

Stanjura řekl, že při přípravě návrhu rozpočtu zmrazení výdělků navrhovat nebude. "Říct nula - podle mě to nebude návrh vlády, ani můj, ale nebude to dorovnání inflace. Podle mě by to byl chybný krok. Ano, brali bychom nominálně víc peněz, ale kupovali bychom si méně služeb a zboží," uvedl ministr financí. Podle něj zatím není jasné, o kolik by případně výdělky pracovníků veřejného sektoru mohly příští rok růst. "Důležitý je objem peněz, ne to, zda to poroste o pět, či sedm procent," míní šéf státní poklady. Tlačit chce na zefektivnění práce a snížení počtu pozic.

Podle informačního systému o průměrném výdělku zaměstnával loni veřejný sektor 656 tisíc lidí. Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se letos od ledna zvedl základ výdělku neboli tarif o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent. Úředníkům stejně jako pracovníkům kultury, nepedagogům ve školství a dalším profesím se pro letošek výdělek zmrazil.

Meziroční inflace dosáhla v květnu 16 procent. Odbory požadují úpravu platů už od července. Předáci uvedli, že se chtějí dohodnout na zvýšení od pololetí o 15 procent lidem se zmrazeným příjmem a o 7,6 procenta ostatním. Se členy vlády jednali zatím dvakrát, shoda se ale nenašla. V úterý by měli odboráři vyjednávat s předsedy a předsedkyní koaličních stran. Podle Stanjury není přidání o inflaci realistické.

Ministr připomněl, že platy ve veřejných službách v minulých letech rostly výrazněji než mzdy v soukromé sféře a rozdíl se prohluboval. Polovina pracovníků veřejného sektoru vydělávala loni podle informačního systému o průměrném výdělku přes 41.921 korun hrubého měsíčně. Průměrný plat ve veřejné sféře činil 44.782 korun. Průměrná mzda v soukromém sektoru byla loni 39.877 korun, polovina pracovníků měla méně než 33.552 korun. Za rozdílem je podle odborů ale i to, že ve státních a veřejných službách je vyšší podíl vysokoškoláků než v privátu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 21. 6. 2022 19:16

Česko nechce platit firmě Diag Human odškodné 15,5 miliardy, žádá Londýn o zrušení

Česká republika podala k vrchnímu soudu v Londýně podnět ke zrušení soudního nálezu, podle něhož má stát zaplatit 15,5 miliardy korun společnosti Diag Human kvůli údajnému pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Rozsudek by mohl padnout za šest až devět měsíců. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to řekl advokát Jan Kalvoda, který firmu Diag Human zastupuje.

"Ano, je potvrzeno, že Česká republika podala podnět ke zrušení nálezu. Odůvodnění následovalo dnes," uvedl Kalvoda. Dodal, že odůvodnění zatím nestihl přečíst, takže důvody státu nezná. Zmínil, že to může být námitka proti tribunálu, poukázání na procesní pochybení, nebo na rozpor s veřejným pořádkem. Advokát řekl, že podle statistik projednávání případů u londýnského vrchního soudu trvá do vydání rozsudku šest až devět měsíců.

Kauza začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco, z níž se později stala firma Diag Human. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar Novo Nordisku sdělil, že výběrové řízení nevyhrála, protože se spojila s podezřelou firmou Conneco. Její nástupkyně Diag Human pak požaduje od roku 1995 odškodné za ušlý zisk. Kauza se řešila v arbitrážích.

Nyní soudní tribunál uznal, že Česko porušilo dohodu o ochraně investic, a to dopisem tehdejšího ministra zdravotnictví. Ten měl neoprávněně zasáhnout do obchodního vztahu společnosti Conneco (předchůdce Diag Human SE) s dánskou společností Novo Nordisk. Na výsledek upozornil v polovině června server HlídacíPes. Ministerstvo financí pak uvedlo, že Česko by mělo zaplatit firmě Čechošvýcara Josefa Šťávy 15,5 miliardy korun. Z toho 8,3 miliardy korun je částka přiznaná v roce 2008 v předchozí obchodní arbitráži a 7,2 miliardy korun tvoří úroky k 19. květnu.

Podle Kalvody společnost Diag Human opakovaně státu nabídla zahájení jednání a zastavení úroků z prodlení, odpověď ale nedostala. "V tuto chvíli měla ČR na stole podobný návrh… Nešlo úplně o to, o kolik méně, protože ty doby už jsou pryč. Ale rozhodně se to týkalo zastavení úročení, které není nepodstatné," řekl Kalvoda. Denní úrok činí 1,3 milionu korun.

Nález je zatím neveřejný. Kalvoda podotkl, že díky podání podnětu a řízení u londýnského vrchního soudu se zveřejní.

Zdroj: ČTK
7. 6. 2022 19:34

Nové členy rady ČNB jmenuje Zeman ve středu. Mandát končí třem, včetně Rusnoka

Prezident Miloš Zeman ve středu jmenuje na Pražském hradě nové členy bankovní rady České národní banky. Vyplývá to z oznámení Hradu. Jména nových centrálních bankéřů neoznámil. Podle Hospodářských novin do nejužšího vedení centrální banky míří ekonomky Eva Zamrazilová a Karina Kubelková a ekonom Jan Frait.

Na konci června končí mandát guvernérovi České národní banky Jiřímu Rusnokovi, viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Zeman může Nidetzkému a Bendovi jejich mandát prodloužit, anebo jmenovat místo nich nové členy rady. Zároveň musí jmenovat nového člena sedmičlenné rady za Rusnoka. Guvernérem místo Rusnoka jmenoval Zeman 11. května stávajícího člena rady Aleše Michla.

Sedmičlenná Bankovní rada České národní banky určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních. Česká národní banka je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.

Zdroj: ČTK
4. 6. 2022 8:54

Stát za covidu ušetřil na pohoštění, výdaje proti dřívějšku klesly na polovinu

Stát v posledních dvou letech, kdy svět sužovala pandemie covidu, utratil ze státního rozpočtu mnohem méně peněz za pohoštění než v předchozích letech. Zatímco v posledním předcovidovém roce 2019 ho pohoštění stálo 145,5 milionu korun, v roce 2020 se výdaje propadly na zhruba 70 milionů a loni na 78 milionů korun. Vyplývá to ze státního závěrečného účtu za loňský rok. Přímou souvislost s pandemií dokument neuvádí.

Pro letošní rok počítá schválený rozpočet na pohoštění s částkou 113 milionů korun, loňský předpokládal 128 milionů korun.

Zdroj: ČTK
4. 6. 2022 8:49

Stavba rodinného domu se meziročně o pětinu zdražila. Přibude starších domů na prodej

Náklady na stavbu rodinného domu meziročně vzrostly téměř o pětinu. U menšího rodinného domu pro čtyřčlennou rodinu se cena stavby za rok zvýšila o více než 873 tisíc korun. Vyplývá to z analýzy firmy ÚRS CZ, která se zabývá sledováním stavebních zakázek či tvorbou rozpočtů pro stavby.

Současné stoupající ceny energií a materiálů na trhu na druhé straně změní počet starších domů k prodeji, kterých není aktuálně mnoho, ale podle společnosti GarantovanyNajem.cz se jejich nabídka do konce roku zvedne až o 60 procent.

Zdroj: ČTK
Pokračovat