Česká ekonomika

Aktualizováno 28. 4. 2021 18:34

Prezident Zeman podpořil rušení některých daňových výjimek i zdanění globálních firem, uvedla Schillerová

Prezident Miloš Zeman podpořil úsporná opatření ve výdajích i příjmech státního rozpočtu, včetně rušení daňových výjimek, které plánuje při konsolidaci veřejných financí ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Po schůzce se Zemanem to novinářům řekla Schillerová. Podle ní prezident také podpořil nedávný návrh USA na zdanění globálních firem.

Již dříve Schillerová uvedla, že úsporná opatření na příjmové i výdajové straně zahrnují komplexní revizi daňového systému, včetně úprav spotřebních daní, revizi zdanění globálních společností a redukci daňových výjimek. Dále ministryně plánuje zmrazení platů úředníků, státních zaměstnanců a ústavních činitelů, snížení provozních výdajů ministerstev a státních úřadů o pět až deset procent a racionalizaci dalších agend. Jednou z cest je podle ministryně i sjednocení IT systémů v rámci státní správy.

Zdroj: ČTK
22. 4. 2021 8:48

Daňová Kobra za sedm let existence zabránila daňovým únikům za třináct miliard

Ztrátám na daních za téměř třináct miliard korun za sedm let své existence zabránil projekt Daňová Kobra. Předešla únikům za zhruba 3,3 miliardy a zadržela 9,6 miliardy korun z daňové kriminality. Loni šlo o daňové kauzy za 680 milionů, což je zatím nejnižší objem. Ministerstvo vnitra ve čtvrteční tiskové zprávě uvedlo, že celkově ubývá daňové kriminality. Daňová Kobra vznikla v roce 2014. Nejde o speciální útvar či tým, ale o projekt spolupráce policistů, celníků a Finanční správy na odhalování kriminality spojené s krácením daní.

Zdroj: ČTK
16. 4. 2021 14:10

Sněmovna schválila reformu exekucí. Ty bezvýsledné se budou zastavovat, omezí se zabavování

Dlouholeté bezvýsledné exekuce se zřejmě budou zastavovat. Částečně se omezí zabavování movitých věcí. V novele, jejíž části míří po poslaneckých úpravách i na řešení dluhů z minulosti, to dnes schválila Sněmovna. Snahy o zavedení krajské místní příslušnosti exekutorů dolní komora opět odmítla. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

S výslednou podobou změn, jak je dolní komora přijala, nebyly některé opoziční ani koaliční poslanecké kluby spokojeny. Jsou podle nich jen drobné. Zástupci frakcí doufají, že zasáhne horní komora. Rovněž ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) uvedla, že z výsledku není nadšená. "Senátoři budou mít těžkou práci," konstatovala.

Předloha zavede po sněmovních úpravách šestiletou lhůtu, po jejímž uplynutí by exekutor musel bezvýslednou exekuci zastavit. Věřitel by postup mohl odvrátit zálohou na náklady řízení. Bezvýsledná exekuce by ale mohla trvat nejdéle 12 let. Vláda původně navrhovala základní tříletou lhůtu tříletou a maximální délku exekuce 12 let.

Sněmovna schválila také omezení mobiliárních exekuci důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství. Dlužník by mohl odvrátit prodej movitých věcí také v případě, že bude nad rámec zákonných srážek z příjmů dobrovolně hradit aspoň 1500 korun.

10. 4. 2021 8:02

Havlíček spustil šetření k Dukovanům, píše server. Rozeslal dotazníky na ambasády

Francouzský, jihokorejský, kanadsko-americký a také ruský zájemce o dostavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany podle serveru lidovky.cz dostaly prostřednictvím svých ambasád dotazník, ve kterém mají poskytnout informace potřebné k zahájení bezpečnostního předkola tendru. 

"Bezpečnostní hodnocení primárně prozkoumá strukturu, ve které mají potenciální uchazeči v úmyslu zúčastnit se výběrového řízení, např. vlastnickou strukturu nabízejícího subjektu a sdružení konsorcií, a to včetně finančních ukazatelů, seznamu referencí a hlavních subdodavatelů," cituje server dokument rezortu průmyslu a obchodu. Dotazy se týkají i kybernetické ochrany nebo řídících systémů. 

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) již dříve avizoval, že dotazník neznamená vyhlášení samotného tendru ani nevytváří žádné nároky firem vůči Česku. Vyhodnocovat ho budou tajné služby.

Zdroj: Domácí
8. 4. 2021 16:09

Většina opozice záměr vzniku státní komerční banky kritizuje, pro je SPD

Na záměr zřízení komerční banky ve vlastnictví státu mají zástupci opozice rozdílné názory. Například ekonomický odborník ODS, poslanec Jan Skopeček jej označil za šílený, Česko podle něho takovou banku nepotřebuje. Plán ve čtvrtek kritizoval také bývalý ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) a pirátský místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík. Naopak předseda SPD Tomio Okamura myšlenku státní banky podpořil.

Vznik banky komerčního typu vlastněné státem je jednou z podmínek KSČM pro toleranci vlády ANO a ČSSD. O záměru jednali ve středu premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda KSČM Vojtěch Filip. Filip dostal od ministerského předsedy návrh, jak komunisté podporující menšinový kabinet chtěli.

Pokračovat