Paliva v Česku zdražila, benzin stojí nejvíc za posledních osm týdnů

Pohonné hmoty v Česku za poslední týden zdražily. Průměrná cena benzinu stoupla o 84 haléřů na 37,83 koruny za litr, a je tak nejvyšší za posledních skoro osm týdnů. Nafta od minulé středy zdražila o 26 haléřů na 37,67 koruny za litr. Naposledy byl diesel dražší před téměř čtyřmi týdny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny paliv sleduje.

Nejlevnější paliva tankují řidiči v Královéhradeckém kraji, kde je litr naturalu v průměru za 37,40 koruny. Naftu na východě Čech prodávají za 37,11 koruny. Naopak nejdražší paliva nabízejí pumpy v Praze. Litr benzinu vyjde v hlavním městě průměrně na 39,05 koruny. Nafta se v metropoli prodává za 39,19 koruny za litr.

Pohonné hmoty v ČR zlevňovaly vytrvale od konce loňského října. V prvních dnech letošního roku cena rostla, aby následně dva týdny paliva opět zlevňovala. V posledních zhruba dvou týdnech se ceny pohonných hmot vrátily k růstu.

Paliva jsou v současnosti dražší než před rokem. Za benzin tehdy řidiči platili o téměř 1,50 koruny méně než nyní, nafta byla počátkem loňského února levnější skoro o 2,50 Kč.

Zdroj: ČTK
před 13 hodinami

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vlády bude David Havlíček

Novým koordinátorem Národní ekonomické rady vládybude od poloviny února David Havlíček. Novinářům to dnes po jednání řekl současný koordinátor Jan Procházka, který se stane členem bankovní rady České národní banky.

Havlíček už členem Národní ekonomické rady je. Zastává i post poradce předsedy vlády Petra Fialy (ODS) a působí v Exportní garanční a pojišťovací společnosti jako vedoucí finančního úseku a správy pojistných událostí. V těchto funkcích plánuje zůstat i nadále, uvedl Havlíček.

"Na práci pana Procházky se budu snažit maximálně navázat. Myslím si, že spolupráce Národní ekonomické rady a vlády je velmi těsná a chtěl bych v ní pokračovat," řekl Havlíček. Zdůraznil, že role koordinátora je především organizační. "Mým úkolem bude hlavně dávat výstupy pracovních skupin dohromady a prezentovat je na zasedání," doplnil.

Zdroj: ČTK
30. 1. 2023 18:06

Škoda Auto omezuje tento týden kvůli nedostatku čipů výrobu

Automobilka Škoda Auto omezuje kvůli nedostatku čipů tento týden výrobu. Odstávky se dotknou závodů v Mladé Boleslavi a Vrchlabí, v Kvasinách se naopak dál vyrábí bez omezení. Kvůli nedostatku komponentů nebude od začátku února vyrábět také kolínská Toyota.

Ve škodováckém závodě MB I, kde se vyrábějí modely Octavia a Enyaq, budou od úterý do pátku jen ranní směny. "Stejně tak to bude ve svařovně MB I, kde se navíc pojede noční z pondělí na úterý a čtvrteční odpolední v omezeném režimu," uvedl týdeník Škodovácký odborář. Pracovníci v lakovně MB B pak budou mít tento týden jen ranní směny v úterý, středu a čtvrtek, úterní bude navíc v omezeném režimu.

V závodě MB II, kde se vyrábějí modely Fabia, Scala a Kamiq, odpadly všechny tři dnešní směny, ve zbytku týdne bude fungovat normálně. Dnešní směny zrušili také v lakovně MB A, zbytek týdne bude v omezeném režimu.

Směny se ruší rovněž ve Vrchlabí ve dvacetisměnném režimu na montáži převodovek a obrábění. Výroba se tam zastaví ve čtvrtek v 18:00 a začne znovu v pondělí 6. února v 18:00. Na některých dalších pracovištích, například v kalírně, budou některé směny v omezeném režimu. "Odbory KOVO pro dotčené zaměstnance opět vyjednaly náhradu ve výši 80 procent průměrné mzdy, tedy cca denní výdělek," dodal týdeník.

V kolínské automobilce Toyota je poslední směna naplánovaná na úterý. Celková doba odstávky není známá, ale měla by to být větší část úterý. Chybí komponenty do obou modelů, které momentálně v Kolíně vyrábí, a to Aygo a Yaris.

Zdroj: ČTK
9. 1. 2023 22:02

Zásobníky s plynem jsou plné z 86 procent, pomáhá hlavně teplé počasí

Zásobníky na zemní plyn v Česku jsou k dnešku plné z 86 procent. Uskladněno v nich je 2985,7 miliardy metrů krychlových plynu, o 81 procent více než loni touto dobou, uvedl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). V posledních dnech má na stav rezerv pozitivní vliv hlavně počasí. Za minulý týden, který byl velmi teplý, se spotřeba plynu v Česku oproti průměru z posledních čtyř let snížila o 36 procent, dodal ministr.

Vesrovnání s průměrem z let 2015 až 2022 je současná úroveň plynových rezerv v Česku vyšší o 45 procent. "Vysoký stav zásob, teplé počasí a dostatečná nabídka se odráží i na trzích. Cena plynu zakončila den na částce 74 EUR/MWh," dodal Síkela.

Za poslední týden přibylo v českých zásobních 22,5 milionu metrů krychlových plynu, uvádí web ministerstva průmyslu. "V posledních dnech na to má vliv hlavně teplé počasí, celkově ale velkou roli hrají i úspory každého z nás," uvedl Síkela. Česko podle něj ušetřilo od začátku října více než 650 milionů metrů krychlových plynu a rychle se blíží cíli 800 milionů metrů krychlových.

Zdroj: ČTK
7. 1. 2023 7:18

Nájemné v Česku loni zdražilo v Praze až o pětinu, v krajských městech o desetinu

Nájemné v Česku zdražilo loni nejvíce v Praze, meziročně až o 22 procent, zatímco v krajských městech se růst pohyboval kolem deseti procent. Ke konci roku však ceny nájmů začaly klesat. Inzertní portál zaměřený na pronájmy UlovDomov.cz, který se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než dva tisíce nemovitostí v hodnotě přes 12 miliard korun, uvádí, že pronájem bytu 2+kk vychází v hlavním městě průměrně na 17 940 korun. Zdražení u této dispozice bytu podle společnosti činilo 2777 korun, což byl meziroční nárůst o 18 procent. Až o 22 procent zdražily v Praze nájmy bytů 1+kk (2359 korun) a 3+kk (5129 korun).

Například v Brně činil u dvoupokojových bytů růst cen v průměru 672 korun, což znamenalo meziroční nárůst o pět procent, ale u bytů 2+1 to bylo 13 procent (1703 korun). V Plzni vzrostly nájmy průměrně o sedm procent a v Olomouci mezi šesti až 12 procenty. "Byť nájmy loni rostly, zdražení ve většině měst skončilo pod úrovní inflace. Nešlo tedy o skokové zdražení jako třeba u cen energií, které se některým domácnostem zvedly o více než 100 procent," upozornil šéf společnosti UlovDomov.cz Michal Hrbatý

Zdroj: ČTK
3. 1. 2023 17:50

Počet připojených fotovoltaik v Česku loni stoupl téměř čtyřnásobně

Do energetické sítě v Česku bylo vloni připojeno více než 240 megawattů (MW) nových fotovoltaických zařízení. Meziročně jde o téměř čtyřnásobný nárůst. Vyplývá to z dat Cechu akumulace a fotovoltaiky. V příštím roce lze podle jeho zástupců očekávat další několikanásobný nárůst instalovaných zařízení, zejména pak u bytových jednotek.

"Každý prozíravý majitel domu si instaluje fotovoltaiku, aby se uchránil od výkyvů cen energií. Při dnešních vysokých cenách energií se návratnost investovaných peněz rapidně zrychluje, takže za pár let bude dům dodávat elektřinu svým obyvatelům zdarma," uvedl majitel fotovoltaického velkoobchodu a člen představenstva Cechu akumulace a fotovoltaiky (CAFT) Karel Čáp.

Nárůst instalací potvrdila například i společnost ČEZ. "Počty instalací fotovoltaických elektráren pro domácnosti rostou na nové rekordy a už v létě jsme překonali čísla za celý rok 2021. Každý zákazník, který si pořídí vlastní fotovoltaickou elektrárnu, nejen snižuje své účty za elektřinu, ale také přispívá k posílené energetické bezpečnosti Česka. Podobně rychle rostou i projekty pro firmy a obce. ČEZ Esco v tuto chvíli pracuje na 100 projektech pro velké zákazníky," řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

Podle dat od montážních a obchodních firem bylo loni postaveno celkem přes 300 MW nových fotovoltaik, část z nich ovšem stále čeká na připojení do sítě. Vysoký zájem o solární elektrárnu potvrzuje i počet podaných žádostí na instalaci fotovoltaiky na rodinné domy v programu Nová zelená úsporám, kde vloni zaevidovali 53 tisíc žádostí, což je více jak pětinásobný nárůst proti roku 2021.

Zdroj: ČTK
21. 12. 2022 17:39

Zvýšení platů pro pedagogy půjde na odměny, požadavek odborů vláda nevyslyšela

Vláda nezvýší pro příští rok platové tarify pracovníkům veřejného sektoru, tedy učitelům, úředníkům, pracovníkům v kultuře, sociálním pracovníkům či zdravotníkům. O rozdělení navýšené sumy na výdělky kabinet dnes nerozhodl. Celá částka by tak měla putovat do odměn. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámil ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Suma na platy se příští rok proti letošku zvedne o čtyři procenta. Odbory požadovaly, aby pak vzrostl hlavně základ výdělku a zbytek se využil na odměny. Vláda už dřív rozhodla, že tarify od ledna zvýší jen bezpečnostním sborům.

"My jsme se dnes na vládě zabývali ještě i tou variantou zvýšení tarifů u pedagogů. Nakonec na vládě nebyla pro tento krok shoda. Zůstali jsme u toho původního návrhu… nebudeme navýšení rozepisovat do platových tabulek. Od 1. ledna budeme ponechávat prostředky, které jsou vyšší než v roce 2022, k tomu, aby je mohli vedoucí pracovníci využít především pro osobní, individuální motivaci a ocenit výkony lidí nejen ve školství, ale i v dalších složkách našeho státu. Taková byla většinová vůle na vládě," řekl Jurečka.

Zdroj: ČTK
7. 12. 2022 22:47

Vláda je připravena zastropovat energie pro velké firmy do konce roku, řekl Fiala

Vláda je připravena do konce letošního roku zavést cenové stropy na energie pro velké firmy. Mělo by to být na podobné úrovni jako pro domácnosti a malé firmy. Premiér Petr Fiala (ODS) to řekl CNN Prima News. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) v neděli v České televizi řekl, že v polovině minulého týdne evidovalo jeho ministerstvo přes 1000 žádostí velkých firem o podporu kvůli vysokým cenám energií.

"Museli jsme si pro to připravit evropské rozhodnutí, abychom to mohli udělat. To se nám podařilo. Dnes je tedy možné provést i zastropování pro velké firmy, což dříve možné nebylo," uvedl premiér.

Možnost zavést horní hranice cen elektřiny a plynu i pro velké firmy se dostala ve Sněmovně do již přijaté novely energetického zákona, která zejména zavedla výrobcům elektřiny povinnost platit odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Podobu zastropování cen by měl kabinet stanovil svým nařízením. Také Síkela v neděli na ČT hovořil o tom, že by nařízení mohla vláda vydat do konce roku.

Zdroj: ČTK
26. 11. 2022 8:11

V Česku žijí stovky tisíc dlužníků, v průměru má jeden zaplatit téměř půl milionu korun

Průměrná částka bez penále, úroků a dalších poplatků, kterou po dlužníkovi vymáhá exekutor, přesáhla letos 488 500 korun. Za první pololetí se tak zvedla o více než 5 600 korun. Polovina lidí v exekuci má splatit jistinu přes 148 000 korun. Na konci června mělo 683 239 zadlužených téměř 4,17 milionu exekucí. Vyplývá to z údajů Exekutorské komory ČR.

Na exekuce na dluhy u veřejných institucí, které začaly před loňským 28. říjnem, se vztahuje takzvané milostivé léto. Tato tříměsíční akce, při které se při uhrazení jistiny a odměny 1815 korun exekutorovi odpouští penále a další platby, skončí 30. listopadu. Za první tři měsíce letošního roku začalo zhruba 117 000 nových exekučních řízení. Jeden dlužník měl v pololetí v průměru 6,1 exekuce. 

Zdroj: ČTK
16. 11. 2022 18:28

Poslanci navrhují změny v rozpočtu, chtějí více peněz do školství nebo kultury

Poslanci navrhují ve státním rozpočtu na příští rok přesuny peněz v celkovém objemu téměř 119 miliard korun. V druhém čtení ve středu přednesli na šest desítek pozměňovacích návrhů. Suma, kterou chtějí přesunout, odpovídá asi pěti procentům celkových plánovaných výdajů rozpočtu. Ty mají představovat 2,22 bilionu korun. Poslanci chtějí přidávat peníze například do školství, na sociální dávky nebo sociální služby. Více peněz chtějí přesunout i na kulturu.

Návrhy na přesuny peněz vznesla nejen opozice, ale i koaliční poslanci, kteří chtějí přidat peníze hlavně do školství. Koaliční poslanci předložili osm návrhů na přesuny peněz v celkovém objemu téměř dvou miliard korun. Plánovaný schodek rozpočtu je 295 miliard.

Rozpravu provázela kritika z opozičních lavic. Opozice vytýkala vládě, že málo šetří a že zadlužuje stát. Sněmovna o všech návrzích rozhodne při schvalování rozpočtu. Mělo by to být za dva týdny, ve středu 30. listopadu.

Zdroj: ČTK
Pokračovat