Česká ekonomika

25. 11. 2021 18:37

Rusnok: ČNB už nemusí spěchat s dalším zvyšováním sazeb

Česká národní banka nemusí po výrazném zvýšení úrokových sazeb v září a listopadu spěchat s jejich dalším růstem. Vyjádřil se tak guvernér ČNB Jiří Rusnok v rozhovoru pro agenturu Reuters. Uvedl, že si dokáže představit, že by rada ČNB na svém prosincovém zasedání úrokové sazby dokonce ani nezvýšila.

Bankovní rada na počátku listopadu překvapivě zvýšila základní úrokovou sazbu o 1,25 procentního bodu na 2,75 procenta. Šlo o nejvýraznější zvýšení sazeb od roku 1997. Důvodem růstu sazeb je především rostoucí inflace. Předtím na konci září rada zvýšila základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta.

Rusnok dnes dále agentuře Reuters řekl, že již není důvod pro tak výrazné jednorázové zvýšení sazeb. Podle něj se nyní centrální banka nachází v komfortní situaci a nemusí s dalším utahováním měnové politiky spěchat. Zároveň očekává další návrh na zvýšení sazeb, který ale už bude podle něj "víceméně v normálním rámci". Za standardní zvýšení úrokových sazeb se zpravidla považuje zvýšení o čtvrt procentního bodu.

Zdroj: ČTK
21. 11. 2021 17:42

Křetínský založil novou dobročinnou nadaci. Chce, aby byla největší v Česku

Miliardář a majitel fotbalové Sparty Praha Daniel Křetínský si kromě londýnského fotbalového klubu West Ham United nechal minulý týden zapsat do obchodního rejstříku také novou společnost jménem "Nadace EP Corporate Group". Nadace má podle Daniela Častvaje, člena správní rady a zárověň mluvčího samotného Křetínského, ambicí být největší v Česku.

"Zaměření a podrobnosti budeme komunikovat v blízké době, nejprve musíme nastavit všechny procesy, webovou stránku atd. Daniel je připraven v období dalších deseti let vydat na charitu nejméně 2,5 miliardy korun," uvedl Častvaj v rozhovoru pro týdeník Respekt.

Nadace, která by zastřešovala dobročinné výdaje, zatím v bohaté struktuře Křetínského firem chyběla. Podle Častvaje se ale Křetínský dobročinné sféře věnuje dlouhodobě - jeho dosavadní výdaje na charitu a "sociálně odpovědné" projekty prý činí víc než miliardu eur. Do této částky holding započítává některé výdaje fotbalové Sparty Praha nebo příspěvky pro univerzitu v Hradci Králové od firem AVE CZ a Elektrárny Opatovice. Další peníze Křetínský utratil přes nadaci partnerské skupiny J&T.

Zdroj: Domácí
13. 11. 2021 9:16

Lázně v Česku hlásí nejnižší počet návštěvníků od konce 90. let

Do českých a moravských lázní přijelo loni 196 307 pacientů, což je nejnižší počet nejméně od konce 90. let. Meziročně počet klientů klesl o 170 tisíc. Z celkového počtu pacientů bylo loni 38 835 cizinců, což je oproti roku 2019 necelá třetina. Ukazují to údaje Ústavu zdravotnických informací a statistiky.

Na nižší návštěvnosti se podepisuje koronavirová pandemie a s ní spojená přísná opatření proti šíření nákazy. Poskytování lázeňské péče bylo částečně omezeno, v některých měsících mohli do lázní jen lidé, kterým pobyt hradily zdravotní pojišťovny. Propad nezvrátilo ani to, že stát podporoval léčebné pobyty příspěvkem 4000 korun.

6. 11. 2021 8:49

Od společnosti ČEZ již z režimu DPI odešla přibližně polovina odběratelů

Již přibližně polovina klientů, kteří skončili u společnosti ČEZ jako u dodavatele poslední instance (DPI) po ukončení činnosti skupiny Bohemia Energy, odešla z režimu DPI na běžný produkt. Řada z nich přešla na běžný produkt ČEZ Prodej, někteří odešli k jiným dodavatelům, řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík.

"Velká část z nich k tomuto kroku využila možnosti online sjednání smlouvy na www.cez.cz/prepisdpi, a ulevila tak přetížené zákaznické obsluze ČEZ Prodej, která momentálně čelí čtyřnásobku požadavků oproti běžnému provozu," řekl Gazdík.

"ČEZ Prodej začal před třemi týdny v roli dodavatele poslední instance zajišťovat bezpečné dodávky elektřiny pro 374 000 zákazníků nespolehlivých dodavatelů. Asi polovina z nich nám od té doby oznámila, že chtějí režim DPI opustit. Tito zákazníci dostanou v blízké době rozpis záloh u standardních produktů od svého nového dodavatele, ať už jím je ČEZ Prodej, nebo někdo jiný," řekl generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Zdroj: ČTK
5. 11. 2021 22:01

Jednání o Turówě nepřineslo výsledek, Poláci ale přišli s novým nárhem

První jednání o dolu Turów po českých parlamentních volbách neskončilo uzavřením dohody. Poláci ale předložili nový návrh, uvedl polský list Rzeczpospolita. Dodal, že stanovisko české strany k polskému návrhu na ukončení sporu by mělo být oznámeno v pondělí. Polský návrh se podle deníku týká dosavadního kamene úrazu mezi Varšavou a Prahou, tedy doby platnosti a možnosti vypovězení smlouvy. Detaily ale neuvedl.

"Nabídka, jakou jsme předložili české straně, představuje nejlepší důkaz dobré vůle polské strany. Chrání a zabezpečuje stávající a příští zájmy obyvatel polských a českých pohraničních regionů, včetně Libereckého kraje," řekla polskému rozhlasu nová polská ministryně klimatu a životního prostředí Anna Moskwová během své první návštěvy v Praze. Ujistila také, že Polsko je připraveno přispět do příslušného fondu.

"Ještě před rozhovory v Praze polská delegace zdůrazňovala, že stačí jen málo, aby se dohodu podařilo uzavřít. Ale dnes se to nepovedlo," konstatoval list.

Připomněl, že Česko v únoru zažalovalo Polsko u Soudního dvora Evropské unie kvůli prodloužení těžby v dolu Turów, přibližujícího se k české hranici, kde podle Čechů ohrožuje zásobování okolních obcí vodou. V reakci na českou žalobu unijní soud v květnu nařídil okamžitě zastavit těžbu uhlí v dolu. Polská vláda odmítla těžbu přerušit, ale začala jednat s českou stranou. Rozhovory na konci září skončily fiaskem a nedospěly k dohodě kvůli neshodám, jak dlouho má dohoda platit a zda ji bude možné vypovědět, připomněla Rzeczpospolita.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 3. 11. 2021 19:24

Havlíček se dohodl s dodavateli energií na snížení záloh za listopad a prosinec

Ministerstvo průmyslu a obchodu a Energetický regulační úřad (ERÚ) se s dodavateli poslední instance (DPI) dohodly na snížení záloh za energie pro klienty v režimu DPI v listopadu a prosinci o 50, respektive 40 procent z vyměřené částky, uvedl ve středu ministr průmysl a obchodu Karel Havlíček (ANO) na Twitteru.

V dalších měsících by již lidé platili plnou výši zálohy. Vysoké zálohy, které museli lidé zaplatit v říjnu, již podle Havlíčka nejde vyřešit. Není ani možné, aby dodavatelé zpětně platby klientům vrátili, podle ministra by to způsobilo zmatek. Snížení záloh v listopadu a prosinci ale pomůže klientům získat čas. Ministerstvo se také snaží motivovat klienty, aby se z režimu DPI přesunuli na běžný produkt u některého z dodavatelů.

Lidé ale budou muset při konečném vyúčtování zaplatit plnou cenu za spotřebovanou elektřinu. "Je to o tom, že chceme zabránit prvnímu nárazu. Vysoké zálohové faktury bohužel do značné míry odpovídají realitě trhu," řekl již dříve Havlíček. Pro mnoho domácností jsou ale největším šokem právě první vysoké zálohové faktury. Připravovaná sociální pomoc by mohla mít podobu okamžité finanční pomoci.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno 2. 11. 2021 14:57

Hnutí SPD podá trestní oznámení na Bohemia Energy. Mohli se podle něj dopustit podvodu

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) v úterý podá trestní oznámení na společnost Bohemia Energy, majitele společnosti a členy jejích orgánů. Podle hnutí se mohli svým jednáním dopustit podvodu. Trestní oznámení pro podezření na podvodné jednání v souvislosti s koncem činnosti energetické skupiny Bohemia Energy ohlásil i premiér Andrej Babiš (ANO), připravené podle něj mělo být v pondělí.

Skupina Bohemia Energy ukončila činnost v polovině října a kolem 900 000 jejích odběratelů si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích.

Zdroj: ČTK
Pokračovat