Šmucler tvrdí, že štáb souhlasí s koncem roušek v půli května. Prymula: Shoda nebyla

Domácí Tomáš Klézl Domácí, Tomáš Klézl
Aktualizováno 6. 5. 2020 19:19
Povinné nošení roušek na veřejnosti by mohlo skončit už 17. května, řekl ve středu člen Ústředního krizového štábu Roman Šmucler. Většina týmu se dle něj shodla, že by se nosily jen ve vozidlech MHD a uzavřených prostorech, informoval iDnes.cz. Další členové štábu však upozornili, že žádné rozhodnutí nepadlo. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce o termínu ukončení nošení roušek dál jednat.
Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula
Předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula | Foto: ČTK

"Na krizovém štábu jsme se domluvili, že po skončení krizového stavu skončí plošné nošení roušek. To znamená, že by to mělo být upravené podle nějaké německé metody," řekl serveru iDnes.cz Šmucler a uvedl to tak i na svém Twitteru.

Šéf krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček ovšem vzápětí upozornil, že žádné rozhodnutí nebo doporučení na jednání nepadlo. "Ústřední krizový štáb nepřijal žádné rozhodnutí či doporučení k ukončení nošení roušek. Tato věc je v kompetenci ministerstva zdravotnictví a řídí se jeho mimořádným opatřením," napsal Hamáček na Twitteru.

To potvrdil i Šmucler. "Ústřední krizový štáb řešil konec plošného stavu, ale ukončení musí schválit někdo jiný. Věřím, že se to stane, ale osobně to už dál neovlivním a už vůbec nerozhodnu," vysvětlil své vyjádření.

Žádná shoda nebyla, řekl Prymula

Váhu Šmuclerových slov ale ještě více mírní náměstek ministra zdravotnictví a člen krizového štábu Roman Prymula. Podle něj Šmucler návrh nadnesl jako diskusní příspěvek, dál se o něm ale nemluvilo.

"Nemyslím si, že by to tam někdo nějak komentoval, takže tam žádná shoda nebyla. Třeba s tím někdo souhlasil, ale o tom se vůbec nediskutovalo," řekl Prymula Aktuálně.cz.

Podle Prymuly teď podobné uvolnění nepřichází v úvahu a krizový štáb jej navrhovat nebude. "I když 17. května skončí nouzový stav, tak roušky se určitě budou nosit dále. Určitě budeme uvažovat o tom na prázdniny ten režim nějakým způsobem upravit, ale to není teď otázka jednoho dne," dodal.

Roušky bychom mohli odložit v červnu, řekl Vojtěch

Zakrývání dýchacích cest venku na veřejnosti by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mohlo být zrušeno během června, pokud to vývoj epidemie koronaviru umožní. V uzavřených veřejných prostorách včetně vozů MHD by mělo být dál povinné. Ministr to ve středu řekl poslancům v reakci na informaci, že plošné nošení roušek či respirátorů by mohlo skončit příští neděli s koncem nouzového stavu.

"Jsme připraveni ukončit tu plošnou povinnost nosit roušky v průběhu června. Poté by nadále byla povinnost nosit roušky ve vnitřních prostorách včetně například MHD," řekl ministr.

Povinné nošení roušek

Zákaz pohybu na veřejnosti bez roušek či šátků platí od 19. března. Vláda se tehdy usnesla, že všem osobám zakazuje pobyt a pohyb mimo bydliště bez ochranných prostředků dýchacích cest. Jako ochranné prostředky se počítají roušky, respirátory, ústenky, šátky, šály či jiné prostředky, které brání šíření kapének.

Výjimku mají například děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo dětských skupinách, řidiči veřejné dopravy v uzavřených kabinách, členové domácnosti jedoucí v jednom autě, autisté, děti do dvou let nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 22 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy