Začíná boj o to, kdo bude viník pandemie. Čína tlačí na Evropu, aby si zlepšila tvář

Helena Truchlá Helena Truchlá
4. 5. 2020 5:29
První se ozval americký prezident Donald Trump, když zkritizoval Čínu za zamlčování informací o původu nového koronaviru. Následovala výzva australského premiéra Scotta Morrisona, aby Peking povolil nezávislé vyšetřování nákazy. To Čína označila za "politickou hru". Zprávy o nátlaku i dezinformacích, kterými se režim snaží zlepšit svou reputaci, přicházejí ale i z Bruselu, Paříže nebo Berlína.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

"Náprava zkreslených faktů" a "Proč je epidemie covid-19 tolik zpolitizovaná" jsou názvy dvou příspěvků, které se v posledních týdnech objevily na webových stránkách čínského velvyslanectví v Paříži. První text obhajuje postup čínských úřadů během rozšíření nákazy novým koronavirem a naopak kritizuje evropské politiky, že "tváří v tvář epidemii opustili své občany" a nechávali je "umírat v pečovatelských domech na nákazu a hlady".

Další text pak tvrdí, že kritika Číny pramení ze ztráty důvěry obyvatel Západu v demokracii, protože vidí, jak úspěšná byla v boji s koronavirem čínská komunistická strana.

Lucrezia Poggettiová.
Lucrezia Poggettiová. | Foto: MERICS - Creator: Marco Urban

Příspěvek, jehož autorem je údajně "nejmenovaný čínský diplomat v Paříži", se na internetu objevil ve stejný den, kdy německá vláda potvrdila, že její úředníky v souvislosti s koronavirem potají kontaktovali čínští diplomaté. Jak popisuje německý list Welt am Sonntag, Číňané se je snažili přesvědčit, aby se vyjadřovali na adresu Číny pozitivně, zpochybňovali možnost, že pochybení v počátku šíření nákazy vedlo k jejímu rozšíření po celém světě, a naopak zdůrazňovali pomoc, kterou Čína poskytla ostatním zemím.  

"Peking masivně investuje do úsilí změnit příběh globální koronavirové krize. Ta začala v Číně, což znamená, že tamní vláda se nyní velmi snaží zabránit aspoň celosvětové reputační krizi," uvedla pro server Aktuálně.cz analytička Lucrezia Poggettiová, která působí v berlínském institutu pro čínská studia MERICS. 

"Cílem bylo prezentovat (Čínskou) lidovou republiku jako spolehlivého partnera a schopného krizového manažera," popisuje pak situaci v Berlíně zdroj z německé civilní kontrarozvědky (BfV). Ta má s podobným úsilím už zkušenosti, před třemi lety například odhalila koordinovanou snahu čínských diplomatů zkontaktovat německé poslance a úředníky přes kariérní síť LinkedIn. 

"Všechno, co Čína dělá, směřuje k podporování pozitivního obrázku, umlčování kritických hlasů a bránění lidem, aby mluvili," vysvětluje Poggettiová. Podle vyjádření německé vlády dostali všichni zaměstnanci pokyn na čínské výzvy nereagovat. 

Úspěšnější byla Čína v případě diplomacie Evropské unie. Podle informací serveru Politico a amerického listu New York Times podlehli čínskému nátlaku úředníci Evropské služby pro vnější činnost (EEAS), fakticky unijního diplomatického sboru. Změnili znění zprávy o čínských dezinformacích, která unikla do médií den před původně plánovaným datem zveřejnění. 

"Původní verze hovořila o 'trvalém a koordinovaném tlaku oficiálních čínských úřadů se snahou odmítnout jakoukoliv vinu'. Nová verze říká: 'Jsme svědky trvalého a koordinovaného tlaku některých aktérů, včetně čínských, na odmítnutí viny.' Zmizely také zmínky o čínské globální dezinformační kampani a čínské kritice francouzské reakce na pandemii," popisuje server Politico s odkazem na již zmíněné články čínského velvyslanectví v Paříži. 

Jak serveru Aktuálně.cz potvrdily zdroje z české bezpečnostní komunity, Čína kvůli reportu nejprve kontaktovala unijní diplomatickou misi v Pekingu.

Vedení unijní diplomacie sice po několika dnech připustilo, že "Čína vyjádřila znepokojení" nad do médií uniklým textem, popírá ale že by za zmírnění kritiky ve finálním znění textu mohl tlak zvenčí. I to, že by první verze byla kdy určená k publikaci.

Lekce v Moskvě

Podle Poggettiové je zmíněná analýza evropských úředníků důležitá i proto, že způsob, jakým Čína šíří dezinformace o koronaviru, je pro komunistický režim novinkou. "Většinou se tamní vláda drží jedné oficiální verze. To, co dělá teď, připomíná taktiku z Ruska: šíření několika vzájemně si odporujících konspiračních teorií s cílem způsobit chaos a znesnadnit lidem uvědomit si, co je pravda a co není," vysvětluje. 

Podle českých bezpečnostních zdrojů je novinkou i takto otevřený čínský tlak na evropské instituce. Poggettiová dodává, že se k tomu přidává také "roušková diplomacie". Ta spočívá v tom, že Čína zdůrazňuje dodávky zdravotnického materiálu do zemí, kde je ho kvůli pandemii nedostatek.

"Cílem je přetáhnout pozornost veřejnosti pryč od čínské zodpovědnosti za prodlevu v reakci na šíření viru a vytvořit obrázek Číny, která je štědrá a přichází na pomoc," popisuje analytička. O snaze "stylizovat se z role viníka do role spasitele" hovoří také nedávná zpráva českého ministerstva zahraničí. 

Podle Poggettiové Peking také hojně využívá sociální sítě, především Twitter. Čínské úřady a diplomaté jej začali využívat hlavně v posledních letech, jen loni přibylo jejich účtů o více než tři desítky.

"Teď si jeden založilo mezinárodní oddělení čínské komunistické strany, vlastně její diplomatická jednotka," doplňuje analytička. Na tomto účtu se například nedávno objevil tweet, který podporuje slova amerického prezidenta Donalda Trumpa o účinnosti dezinfekce vůči koronaviru. Trump před týdnem mluvil dokonce o vpichování dezinfekce pomocí injekce, před čímž poté řada lékařů a odborníků varovala.

Spolupráce a solidarita

Poggettiová ovšem nevěří, že výzvy světových lídrů k nezávislému vyšetřování jsou v postupu proti čínské propagandě účinným nástrojem.

"Zdržela bych se snah tlačit proti Číně a zapojovat se do války slov, jako to dělají třeba Spojené státy," říká. "Potřebujeme mezinárodní spolupráci a evropskou solidaritu. Musíme mnohem lépe říkat, co přesně proti pandemii udělaly jednotlivé evropské státy," je přesvědčená. 

Na hodnocení toho, jak moc se Číně daří vyjít z krize jako zachránce, je ale prý ještě brzy. "V některých částech Evropy je její snažení kontraproduktivní," říká analytička a zmiňuje Velkou Británii, v jejíž vládě sílí odpor i proti jen omezené účasti čínského technologického podniku Huawei na výstavbě mobilní sítě 5G.

"Naopak ale nové průzkumy z Itálie ukazují, že roste počet lidí, kteří Čínu vnímají pozitivně," dodává. "Už nyní je tam část populace, která je silně euroskeptická, a právě ta je náchylnější k pročínské propagandě."

Žvýkačka na podrážce

Australský premiér Scott Morrison mezitím potvrdil, že jeho země na nezávislém vyšetřování koronaviru trvá, s podobnou výzvou se mezitím připojili také poslanci Evropského parlamentu v čele s českým zástupcem Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL).

K tomu, aby se k jeho výzvě připojili, Morrison vyzval i německou kancléřku Angelu Merkelovou a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Oba zatím zareagovali spíš opatrně, trvají na tom, že je nejprve nezbytné porazit pandemii a až pak se můžeme zabývat otázkou viny. 

Australským politikům mezitím čínské úřady naznačily, že jejich výzva by mohla uškodit ekonomickým vztahům obou zemí. Peking je pro Austrálii největším obchodním partnerem. Novinář z jednoho čínského státního deníku pak Morrisonovo úsilí okomentoval slovy, že "Austrálie je jako žvýkačka přilepená na podrážce čínské boty".

Video: Roušky jsou v Číně čistý byznys, o klanění nešlo, říká Opletal

Situace na čínském trhu je živelná, roušek a respirátorů bylo dost, začal je tam vyrábět úplně každý, problém byl s dopravou, říká Opletal. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy