Navrhněte v EU vyšetřování Číny za pandemii, žádali poslanci Babiše. Ten je ignoroval

Helena Truchlá Helena Truchlá
29. 4. 2020 17:32
Poslanci evropského výboru požádali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby na schůzce lídrů členských zemí EU vyzval k vyšetřování původu nákazy a zdroje nového koronaviru.
Český premiér Andrej Babiš.
Český premiér Andrej Babiš. | Foto: Vláda ČR

Jednání šéfů vlád členských států proběhlo prostřednictvím videokonference už minulý týden ve čtvrtek, český premiér tam podle informací deníku Aktuálně.cz návrh nepřednesl. "Bude se to řešit," říká státní tajemnice pro evropské záležitosti Milena Hrdinková. 

"Evropská rada vyzývá Evropskou komisi, aby v rámci svých pravomocí učinila veškeré potřebné kroky, jejichž cílem bude vyšetření původu nákazy a zdroje viru SARS-CoV-2, včetně faktorů, které vedly k vzniku světové pandemie," stojí v usnesení členů evropského výboru, které měl na jejich návrh premiér Babiš tlumočit šéfům ostatních evropských států. 

Komise by podle českých poslanců měla vyvolat i prošetření "nepravdivých, zavádějících informací o epidemii covid-19 ze strany čínských státních orgánů". V minulosti k nezávislému vyšetření pandemie vyzval například americký prezident Donald Trump nebo australský premiér Scott Morrison. Ten na žádosti trvá navzdory varování, že by to mohlo negativně ovlivnit ekonomické vztahy s Čínou, která je pro Austrálii významným obchodním partnerem. 

Podle Hrdinkové nebyl k přednesení návrhu na Evropské radě minulý týden prostor. "Videokonference minulý týden byla věnovaná jiným, aktuálním problémům, týkala se oživení ekonomik a koordinace strategií na uvolňování koronavirových opatření," odpověděla na dotaz Aktuálně.cz. 

Premiér Babiš, který se jednání za Česko účastnil sám, na dotazy neodpověděl. "Věřím, že se to bude řešit. Lídři samozřejmě mohou být znepokojení tím, jak došlo k rozšíření nákazy - a také pan premiér je připraven o tom diskutovat. V červnu by se lídři mohli na radě setkat osobně a věnovat se tomu," říká Hrdinková. 

Musíme krizím předcházet

Podle předsedy evropského výboru Ondřeje Benešíka (KDU-ČSL) v Evropě sílí hlasy, které prošetření vzniku pandemie vyžadují. "Chci s touto iniciativou oslovit kolegy z evropských výborů členských států," říká. Zjistit, co přesně se stalo, je podle něj nezbytné, aby svět dokázal do budoucna podobným krizím předcházet. 

Podobná výzva, jakou čeští zákonodárci zatím neúspěšně pověřili premiéra Babiše, doputovala do Evropské komise už minulý týden od několika europoslanců, včetně Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL). "Chceme navrhnout, co by taková komise měla za cíl a kdo by měl být jejím členem," řekl Zdechovský Hospodářským novinám. Unie by měla spolupracovat se Spojenými státy, Japonskem, Austrálií a dalšími zeměmi. 

Australský premiér Morrison již k podobnému kroku vyzval i německou kancléřku Angelu Merkelovou nebo francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Merkelová sice Čínu pobídla k větší transparentnosti a Macron připouští, že "jsou zjevně věci, které se staly a o kterých nevíme", k volání po nezávislém vyšetřování se ale zatím nepřidali.

Prosíme nekritizovat

Experti hovoří o nátlaku, který na evropské státy i unijní instituce v souvislosti s koronavirem vyvíjí Čína. "Snaží se podporovat pozitivnější příběh o tom, jak koronavirus zvládla, a naopak potlačit jakoukoliv formu kritiky. Také šíří dezinformace a propagandu, dokonce vytváří vlastní konspirační teorie o tom, kde virus vznikl," hodnotí například Lucrezia Poggettiová, expertka na Čínu z berlínského think-tanku MERICS. 

Podobně hovoří také interní analýza, kterou si nechali vypracovat zaměstnanci českého ministerstva zahraničí. "Čína již využívá překonání vrcholu epidemie k posílení svého mezinárodního postavení, sebeprezentaci svého modelu správy a krizové připravenosti a dále posílení narativu o neschopnosti Západu (zejména USA) se s epidemií vyrovnat," stojí v textu, jehož první verzi má deník Aktuálně.cz k dispozici. 

Vlastní analýzu čínského dezinformačního působení vytvořili také úředníci Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). Podle informací serveru Politico a amerického listu New York Times její původní znění změnili právě po čínském zásahu. Jak deníku Aktuálně.cz potvrdily také zdroje z české bezpečnostní komunity, Čína kvůli reportu tlačila na unijní diplomatickou misi v Pekingu. Výsledkem bylo, že finální verze je oproti původní, o kterém zmíněná média informovala,  méně kritická. 

Nákaza se po celé planetě rozšířila z čínského města Wu-chan a čínský režim čelí mezinárodní kritice, že v začátku epidemie nedostatečně spolupracoval se Světovou zdravotnickou organizací, tajil informace, a naopak trestal lékaře, kteří před nebezpečím rozšíření nákazy veřejně varovali.

A Čína i nadále odmítá otevřeně informovat o možném původu viru nebo skutečném počtu lidí, kteří v zemi nemoci covid-19 podlehli. Jejich počet v oficiální statistice po "opravě" z minulého týdne vzrostl naráz víc než o polovinu. 

Video: Roušky jsou v Číně čistý byznys, o politiku nejde, říká Opletal

Situace na čínském trhu je živelná, roušek a respirátorů bylo dost, začal je tam vyrábět úplně každý, problém byl s dopravou, říká Opletal. | Video: DVTV, Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 15 minutami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy