Lékař: Johnson měl těžký průběh nemoci kvůli nadváze, jeho kolegové se vyléčili snáz

ČTK ČTK
30. 4. 2020 7:27
Průběh nemoci covid-19 byl u britského premiéra těžký kvůli tomu, že Boris Johnson má značnou nadváhu. Podle listu The Times to prohlásil kardiolog Aseem Malhotra, který rovněž upozornil, že hubenější členové kabinetu, jako například ministr zdravotnictví Matt Hancock, se vyléčili rychleji a nemuseli být ani hospitalizováni.
Britský premiér Boris Johnson
Britský premiér Boris Johnson | Foto: Reuters

Pětapadesátiletý Johnson bojuje se svou hmotností dlouhodobě. V roce 2018 oznámil, že váží téměř 105 kilogramů, což ho při výšce asi 175 centimetrů řadí do rizikové kategorie obézních osob. Podle doktora Malhotry totiž existuje silná spojitost mezi nadváhou a úmrtností na covid-19, přičemž riziko těžkého průběhu onemocnění je u obézních lidí vyšší až desetinásobně. Lidé s nadváhou jsou podle vědců rovněž delší dobu infekční.

U Johnsona se nákaza potvrdila koncem března. Nejprve se léčil doma, později ale musel být převezen do nemocnice a několik dní strávil na jednotce intenzivní péče. Na začátku tohoto týdne se vrátil do úřadu a převzal zpět své povinnosti.

Těžký průběh onemocnění covid-19 způsobuje podle lékařů například vysoký krevní tlak, cukrovka či onemocnění srdce, tedy komplikace, které se často objevují právě u obézních.

Malhotra uvedl, že v Británii je až polovina lidí obézních nebo mají nadváhu, což by mohl být jeden z důvodů, proč je země pandemií tak silně zasažena. Ve čtvrtek uveřejněná data britských zdravotnických úřadů ukazují, že v přepočtu na počet obyvatel zemřelo v Británii kvůli koronaviru podobné množství lidí, jako v dalších nejhůře zasažených evropských zemích.

"Pokud se podíváte na kořeny toho všeho, i v době před covidem-19 se došlo k závěru, že špatné stravování stojí za 11 miliony úmrtí ročně," řekl Malhotra.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Maďarská policie dopadla českého převaděče, vezl třicet Syřanů

Policejní hlídka ve městě Dunavecse v centrální části Maďarska v nočních hodinách objevila ve vozidle se slovenskou poznávací značkou řízeném českým občanem tři desítky Syřanů bez dokladů, kteří nemohli prokázat, že se v Maďarsku nacházejí legálně. Oznámila to v pátek maďarská policie na svém webu, na kterém zveřejnila také snímky z nitra dodávky plné uprchlíků.

Zatímco Syřany maďarské úřady po výslechu vyhostí, řidiče policie zadržela a chystá se požádat o uvalení vazby, protože je podezřelý z obchodování s lidmi. Za to mu může v případě odsouzení hrozit trest až pěti let vězení za normálních okolností, za přitěžujících až 15 let, dodala policie.

Zdroj: ČTK
před 6 minutami

Zaměstnanci italské Alitalie protestovali proti úbytku pracovních míst

Silnici mezi římským letištěm Fiumicino a metropolí dnes zablokovaly stovky protestujících. Vyzývali italskou vládu, aby zabránila zániku pracovních míst při přeměně ztrátové Alitalie na nové aerolinky ITA. Informovala o tom agentura Reuters. Protestující se usadili uprostřed silnice, policisté se štíty přihlíželi. Alitalia a další letecké společnosti musely zrušit přes 130 letů.

Ztrátová Alitalia činnost ukončí 15. října. Nástupnická ITA si podle odborů ponechá pouze 2800 z téměř 11 000 zaměstnanců Alitalie. Nástupnické aerolinky podle nich také nabízí méně štědrou pracovní smlouvu. Zaměstnanci Alitalie dále požadují, aby jejich podpora v nezaměstnanosti trvala pět let místo dojednaného jednoho roku.

Vyjednávání mezi leteckou společností ITA a odbory je nyní pozastaveno. "Vláda o tomto vyjednávání mlčí. Pro nás je zásadní proto, aby se zachovala pracovní místa," uvedly odbory v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy