Vláda schválila nové výjimky z nošení roušek i mírnější pravidla pro pendlery

Přenos skončil
Vláda po souhlasu sněmovny prodloužila stav nouze do 17. května. Schválila také další výjimky pro nošení roušek - od pátku ji nebudou muset mít děti ve školce, umělci nebo moderátoři či redaktoři bez hostů ve studiu. Vláda také zmírnila pravidla pro pendlery. Nově jim bude stačit předložit test jednou za měsíc. Události kolem pandemie koronaviru v Česku i ve světě sledujeme v on-line reportáži.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK
Přenos skončil

Nákupní doba vyhrazená pro seniory, tedy 08:00 až 10:00, bude navzdory postupnému uvolňování vládních restrikcí platit dál. O zrušení by se mohlo mluvit až na začátku červnu. Zatím je třeba tuto rizikovou skupinu včetně hendikepovaných chránit. Na dnešní tiskové konferenci po jednání vlády to dnes uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Nově ministerstvo zdravotnictví umožní od 11. května hromadné společenské, sportovní a kulturní akce do 100 osob. "Zahrnuty jsou i kina, divadla a svatby," uvedl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

V České republice již zemřelo s nemocí covid-19 celkem 235 lidí, od ráno zveřejněných údajů se jejich počet rozšířil o osm. Dvě z těchto nových úmrtí byla zpětně dopsána do středečních statistik. Počet vyléčených se od rána zvýšil o 161 na 3281. Nových případů nákazy zatím dnes testy prokázaly 63, dohromady jich je 7642. Vyplývá to z dat na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.

Vláda ulevila pendlerům. Test na koronavirus budou muset předložit jednou za měsíc místo dosavadních dvoutýdenních intervalů.

23:23

Stručné shrnutí vládních opatření:

- Vláda schválila, že nosit roušky nebudou muset od pátku děti od dvou do sedmi v mateřských školách nebo dětských skupinách nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo. Povinnost se nově nebude vztahovat také na moderátory a redaktory vystupující v rozhlasových či televizních pořadech ve studiu a bez hostů. A dále, že pendleři budou muset na test jednou do měsíce místo dosavadního intervalu 14 dnů.

- Na vysoké školy se budou moct od 11. května vrátit studenti všech ročníků ve skupinách do 15 osob. Omezení počtu se nevztahuje na praktickou výuku a praxi.

- Deváťáci se budou od 11. května moct vrátit do škol kvůli přípravě na přijímací zkoušky. Bude to dobrovolné a scházet se žáci budou moct na konzultacích do 15 osob.

- Od 11. května se budou moci konat společenské, sportovní a kulturní akce s účastí do 100 osob. Opatření se týká i provozu kin a divadel. Velké kulturní akce, hlavně hudební festivaly s tisíci účastníky se letos v létě v ČR kvůli koronaviru konat nebudou.

23:05

V celých Spojených státech k dnešnímu dni onemocnělo covidem-19 přes 1 050 000 lidí, vyplývá ze statistiky Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Nemoci nebo komplikacím s ní spojeným podlehlo téměř 62 000 Američanů. Ve státě New York zemřelo víc než 18 000 osob, podstatná část z nich ve stejnojmenném městě.

22:57

Ředitelé základních uměleckých škol (ZUŠ) si nyní připravují různé scénáře, jak by školy mohly fungovat po částečném obnovení svého provozu od 11. května. Záležet bude na tom, jaké hygienické podmínky budou muset školy splňovat. Jejich ředitelé čekají hlavně na manuál s doporučeními, který ministerstvo školství představí v pátek, řekl dnes výkonný ředitel Asociace základních uměleckých škol (AZUŠ) Tomáš Kolafa.

22:21

V Brazílii od středy přibylo přes 7000 případů nákazy koronavirem, celkem je infikovaných více než 78 000. Obětí je 5901, za poslední den zemřelo 435 lidí. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odkazem na bilanci ministerstva zdravotnictví. Denní nárůst nakažených v Brazílii, která má 210 milionů obyvatel, patří v současné době k největším na světě. Experti navíc varují, že reálná čísla jsou mnohem vyšší, protože Brazílie provádí ve srovnání s jinými státy jen velmi málo testů.

22:08

Od 20. dubna je v celém Německu možné znovu otevírat obchody s plochou menší než 800 metrů čtverečních a také všechny prodejny aut, kol či knih. Dvě východoněmecké spolkové země, Durynsko a Meklenbursko-Přední Pomořansko, dnes ale oznámily, že chtějí povolit otevření všech obchodů bez omezení plochy. Meklenbursko-Přední Pomořansko na severovýchodě Německa tak chce učinit už od soboty a Durynsko od pondělí.

Durynsko dnes navíc oznámilo, že od pondělí tu bude možné provozovat individuální sporty pod širým nebem. Jako příklady uvedl zemský ministerský předseda Bodo Ramelow veslování, plachtění, tenis, lehkou atletiku, jízdu na koni a ty druhy sportů, při kterých lidé nepřicházejí do příliš blízkého kontaktu. Sasko zase oznámilo, že od pondělí se tu bude moci shromažďovat až 50 lidí, přičemž dosud to bylo s povolením nejvýš 15.

21:47

V Německu se navzdory koronavirové epidemii v pátek uskuteční několik prvomájových demonstrací. V Berlíně bylo povoleno přes 20 malých akcí, v Hamburku téměř 40, informovala dnes agentura DPA. Policie je letos z důvodu ochrany před infekcí připravena tvrději zasáhnout, pokud se vyskytnou větší manifestace a nepokoje. Prvomájové demonstrace se v Německu uskuteční navzdory omezení kontaktů mezi lidmi. V Berlíně však byly povoleny jen malé manifestace, z nichž každé se má zúčastnit nanejvýš 20 osob.

21:06

Ministr školství Robert Plaga v České televizi večer uvedl, že během příštího týdne oznámí termín jednotné přijímací zkoušky na střední školy i termín zahájení maturitních zkoušek. "Nebudu čekat až do poloviny května, pokud vše půjde takto dobře, jak jde doposud," uvedl k termínu oznámení s odkazem na zlepšující se epidemiologickou situaci.

20:59

Třetina lidí hospitalizovaných v Británii kvůli těžkému průběhu nemoci covid-19 nakonec infekci podlehla. Z pacientů, kteří museli být kvůli kolabujícímu dýchání připojeni na ventilátory, nákazu nepřežila více než polovina. Vyplývá to z předběžných výsledků studie vědců z univerzit v Edinburghu, Liverpoolu a Londýně, kteří sledovali data ze 166 britských nemocnic v období od 6. února do 18. dubna. Informovala o tom stanice CNN.

20:54

Poláci pracující nebo studující v sousedních zemích, včetně Česka, nebudou už muset od pondělí 4. května při návratu na čtrnáct dnů do karantény. Na facebooku o tom dnes informoval předseda polské vlády Mateusz Morawiecki.

"Růst koronavirových případů je relativně nízký a stabilní. Ještě jsme s epidemií nevyhráli, ale ve stále větší míře ji máme pod kontrolou. To znamená, že můžeme učinit víc rozhodných kroků, abychom opět nabrali tempo ekonomického života," napsal premiér na sociální síti.

20:40

Španělská vláda stanovila rozvrh hodin, v jakém budou moci lidé chodit ven, aby se zamezilo šíření nákazy koronavirem. Ministerstvo zdravotnictví určilo hodiny pro různé věkové kategorie, které začnou platit v sobotu. V daných intervalech budou moci lidé ven i na procházku či za účelem individuálního sportu, přičemž budou muset dodržovat bezpečnou vzdálenost. Nová pravidla oznámil dnes večer ministr zdravotnictví Salvador Illa.

Cílem nového opatření je vyhnout se velkému shlukování osob, jaké nastalo v řadě španělských měst minulou neděli. Tehdy mohly totiž poprvé po šesti týdnech od vyhlášení nouzového stavu ven na procházku děti. Některé promenády a ulice se tak zaplnily davy rodičů s dětmi, kteří podle záběrů ze sociálních sítí nedodržovali bezpečnou vzdálenost.

20:32

Francie za poslední den zaznamenala 289 úmrtí spojených s covidem-19, což je druhý nejnižší denní počet od 25. března. V zemi rovněž již přes dva týdny ubývá lidí, kteří se z nákazy koronavirem léčí v nemocnicích i na jednotkách intenzivní péče. S odkazem na vyjádření ministerstva zdravotnictví o tom informovala francouzská média.

20:31

V Moravskoslezském kraji se z nemoci covid-19 vyléčilo dalších 19 lidí, celkem už 401. Nákaza se potvrdila u nově dalších 25 lidí, od počátku jich je 1012. Oproti středě se nezměnil počet lidí, kteří v kraji s nemocí covid-19 zemřeli, je jich dohromady 26. Vyplývá to z informací, které dnes k 19:00 zveřejnila na svých internetových stránkách Krajská hygienická stanice v Ostravě.

20:08

V západoafrické Ghaně se počet nakažených koronavirem za minulé dny zvýšil o 24 procent a překročil 2000. Prezident Nana Akufo-Addo tam před deseti dny zrušil uzávěru v hlavním městě Akkře a třímilionovém Kumasi. V celé Africe se podle agentury AP nákaza potvrdila u 37 400 lidí v 53 z 54 afrických států. Jediné Lesotho, které je domovem dvou milionů lidí, žádného nakaženého nehlásí.

20:06

Způsob fungování skupin pro deváťáky, jejichž návrat do základních škol bude podle dnešního rozhodnutí vlády možný od 11. května, je zatím nejasný. Řekl to předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. Není podle něj nyní zřejmé, jak by měla jejich příprava na přijímací zkoušky fungovat, kolik hodin a jaké předměty by se mohly ve škole učit. Doufá, že ministerstvo tyto záležitosti ještě upřesní.

20:01

Budou nové výjimky v nošení roušek? Sledujte brífink po jednání vlády

Budou nové výjimky v nošení roušek? Sledujte brífink po jednání vlády

Místopředseda vlády a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (vpravo), 18. března 2020.
Vláda po souhlasu Poslanecké sněmovny prodloužila do 17. května nouzový stav. | Video: DVTV
20:00

Hygienici v Jihočeském kraji dnes již druhý den v řadě nezaznamenali žádný nový případ koronaviru. Od začátku nákazy tak evidují 172 pacientů. Přibyli dnes další čtyři nově uzdravení, čímž se jejich počet zvýšil na 114. Aktuálně bylo dnes večer v regionu 52 lidí s nemocí covid-19. Novináře o tom dnes v tiskové zprávě informovala ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo v kraji dosud šest lidí.

19:48

Festival Colours of Ostrava letos kvůli epidemii koronaviru a opatřením proti jeho šíření nebude. Pořadatelé ročník přesouvají na rok 2021. Vstupenky zůstávají v platnosti. Stejný osud s největší pravděpodobností potká asi i taneční festival Beats for Love. Dnes po prohlášení ministra kultury Lubomíra Zaorálka, který oznámil, že tisícihlavé akce letos v létě nebudou, to řekli ředitelé obou festivalů Zlata Holušová a Kamil Rudolf. Obě akce navštěvují desítky tisíc lidí a řadí se mezi největší v Česku.

19:28

Spojené státy maximálně urychlí vývoj vakcíny proti koronaviru. Novinářům v Bílém domě to dnes řekl prezident Donald Trump. Rychlost bude nebývalá, uděláme vše, co je v lidských silách, řekl prezident. Za projekt vývoje vakcíny ponese prý sám odpovědnost.

"Co jen člověk může udělat, bude uděláno. Doufám, že budeme mít vakcínu a půjde to tak rychle, jak to svět ještě neviděl," slíbil šéf Bílého domu novinářům. Na dotaz, kdo projekt řídí, odpověděl: "Víte kdo? Já. Já ponesu odpovědnost."

19:27

Americká letecká společnost American Airlines kvůli koronaviru vykázala svou první čtvrtletní ztrátu od opuštění bankrotového režimu v roce 2013. Firma dnes oznámila, že v letošním prvním čtvrtletí prodělala 2,2 miliardy dolarů (54,5 miliardy Kč) po zisku 185 milionů dolarů před rokem.

19:26

V Olomouckém kraji bylo dnes v souvislosti s onemocněním covid-19 zaznamenáno další úmrtí a počet mrtvých v souvislosti s covid-19 se od počátku epidemie zvýšil na 14. Do dnešního rána se v kraji z nemoci naopak vyléčilo 431 osob. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví a hejtmanství.

19:08

Pendleři, tedy Češi dojíždějící za prací do ciziny, si stěžují na chaotičnost rozhodnutí vlády. Snížení počtu povinných testů na koronavirus jim sice ušetří peníze, ale testy tak podle nich ztrácejí smysl. Sdružení Pendleři bez hranic chystá na pátek protestní akci s podepisováním petice za zrušení povinného testování na nemoc covid-19, způsobovanou koronavirem. Pendleři se nyní při cestách za hranice musí jednou za dva týdny prokázat negativním testem na covid-19. Nově ale bude vláda požadovat jen jeden test za měsíc.

"To už je naprosto směšné. Koho pak ten test chrání? Dobře, tak nám nevytáhnou z kapsy 6000 korun (za dva testy měsíčně), ale 3000. Ale proč, jaký to má smysl?" řekl Jan Průha ze sdružení Pendleři bez hranic, které má přes 3000 členů.

19:06

V Plzeňském kraji je podle dnešních informací hygieniků 591 zjištěných nákaz koronavirem. Od pondělí přibylo 14 nových případů. Z nemoci covid, kterou koronavirus způsobuje, se už vyléčilo 222 lidí. Od neděle přibylo 52 vyléčených. Uzdravených lidí tak v kraji přibývá rychleji než nově potvrzených nákaz. Z nemoci se vyléčilo téměř 38 procent lidí, u nichž byla nákaza potvrzena. Aktuální informace zveřejňuje na svém webu Krajská hygienická stanice v Plzni.

19:01

Předseda ruské vlády Michail Mišustin dnes oznámil, že se nakazil koronavirem. Zároveň navrhl, aby po ho dobu nemoci zastoupil vicepremiér Andrej Belousov. S tím už podle agentury TASS vyslovil souhlas prezident Vladimir Putin, který také Mišustinovi popřál brzké uzdravení.

18:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Bohoslužby k 75. výročí konce druhé světové války, která se ve svatovítské katedrále na Pražském hradě uskuteční 5. května, se bude moci zúčastnit 60 lidí. Na dnešním zasedání to schválila vláda, řekl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Mše, kterou bude sloužit kardinál Dominik Duka, se zúčastní prezident Miloš Zeman. Mši bude přenášet Česká televize.

18:42 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vláda dnes ulevila pendlerům. Test na koronavirus budou muset předložit na hranicích jednou za měsíc místo dosavadních dvoutýdenních intervalů. Kabinet o tématu znovu diskutoval po týdnu. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nelze s testováním skončit kvůli šíření viru přes rodiny lidí, kteří jezdí každý den do práce za hranice. Novinářům po jednání vlády řekl, že nově bude také stačit, když test pendleři předloží do 72 hodin po posledním překročení hranic.

18:38

"V průběhu tohoto léta se velké tisícihlavé festivaly konat nebudou," řekl dnes na tiskové konferenci ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). V souvislosti s tím Zaorálek do sněmovny předloží zákon, který vytvoří ochrannou lhůtu do 31. října 2021, ve které bude možné odložit vrácení peněz za vstupné na tyto festivaly. "Místo nich může festival vydat poukaz na vstupné na další ročníky. Je to ochrana obou stran," dodal ministr.

18:32

V Jihomoravském kraji se z nemoci covid-19 vyléčilo dalších šest lidí, celkem je v kraji evidováno 263 vyléčených. V tiskové zprávě to dnes uvedla vedoucí protiepidemického oddělení krajské hygienické stanice Renata Ciupek. Podle webových stránek ministerstva zdravotnictví je od začátku epidemie v kraji 444 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

18:30

Deváťáci se budou od 11. května moct vrátit do škol kvůli přípravě na přijímací zkoušky. Bude to dobrovolné a scházet se žáci budou moct na konzultacích do 15 osob. Rozhodla o tom dnes vláda při jednání o další vlně rozvolňování podmínek chování v epidemii. Podmínky návratu do škol v době epidemie koronaviru pro poslední ročníky základních škol tak budou podobné jako v případě závěrečných ročníků středních škol, které se připravují k maturitám a závěrečným zkouškám.

K 11. květnu bude obnovena také činnost zájmových kroužků mládeže, a to v počtu do 15 osob. Do provozu se vrátí i školské poradny. Ve stejný den bude možná i osobní přítomnost dětí na výuce v základních uměleckých školách a jazykových školách ve skupinách do 15 osob.

18:29

Na vysoké školy se budou moct od 11. května vrátit studenti všech ročníků ve skupinách do 15 osob. Omezení počtu se nevztahuje na praktickou výuku a praxi. Rozhodla o tom dnes vláda.

V omezeném režimu už fungují vysoké školy od minulého a tohoto pondělí postupně v omezeném režimu. Společné aktivity nyní mohou ale plnit pouze nanejvýše v pěti lidech.

18:27 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Povinnost nechat se testovat se rozšíří i pro terénní pracovníky sociálních zařízení, řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

18:26 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Při vytváření uměleckého autorského obsahu se nosit roušky muset nebudou. Každých 14 dní ale budou muset například herci na testování proti onemocnění," řekl dnes na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Výjimka bude platit i pro moderátory ve studiu, kde nebudou přítomni hosté. 

18:19

Británie už je za vrcholem epidemie nemoci covid-19, epidemická křivka je na sestupu, řekl na tiskové konferenci premiér Boris Johnson. Ten dnes poprvé od návratu do premiérského úřadu po zotavení z nákazy koronavirem vedl zasedání vlády a vystoupil na pravidelném brífinku. Ministerský předseda řekl, že je potřeba, aby dál pokračovala karanténní opatření přijatá kvůli nákaze, a nezmínil se o tom, kdy nebo jak se budou uvolňovat.

Počet obětí koronaviru se v Británii zvýšil na 26 711, za den přibylo 614 úmrtí.

18:17

Chytrá karanténa, která se má naplno v celé zemi spustit v pátek, zatím hygienikům práci spíš přidělává, musí se učit s novými systémy. Bude podle nich dobrá v případě, že nových nakažených s nemocí covid-19 výrazně přibude nebo přijde druhá vlna. V rozhovoru s ČTK to řekla ředitelka odboru protiepidemického Hygienické stanice Hlavního města Prahy Martina Marešová. V Praze měli v době největšího náporu téměř stovku nových případů denně, ve středu už jen šest.

18:17

Ve Zlínském kraji se z onemocnění covid-19 od dnešního rána vyléčilo dalších 13 pacientů. Hygienici v regionu tedy evidují v součtu už 166 uzdravených, s nemocí zemřel jeden obyvatel kraje. V regionu bylo dosud potvrzeno 326 případů nákazy novým typem koronaviru, od úterního večera žádný nepřibyl. Vyplývá to z údajů k dnešním 18:00, které zveřejnila Krajská hygienická stanice ve Zlíně.

18:15

"Vláda schválila návrh na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Daňové odpočty u hypoték budou nadále možné u všech smluv uzavřených do konce roku 2021," uvedla dnes na tiskové konferenci Alena Schillerová (ANO).

18:01

Vedení Plzeňského kraje i krajští hygienici vítají informace o možném plošnějším testování v oblastech nejvíce zasažených koronavirem. Tuto novou strategii dnes na tiskové konferenci oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Podle jeho náměstka Romana Prymuly jsou takovými regiony například Chebsko nebo Domažlicko. Výsledky testování přinesou cenná data, řekl dnes ředitel Krajské hygienické stanice v Plzni Michal Bartoš.

17:56

Německo uvolňuje další část opatření přijatých v boji proti koronaviru. Nově mohou své brány otevřít muzea, zoologické zahrady nebo dětská hřiště. Možné budou opět také bohoslužby. Po jednání s ministerskými předsedy spolkových zemí to dnes na tiskové konferenci v Berlíně oznámila kancléřka Angela Merkelová. O možném výraznějším uvolnění nynějších omezení budou politici rozhodovat 6. května.

17:52

V Pardubickém kraji stoupl za 24 hodin počet nákaz koronavirem o jednu na 269. Nový případ je na Pardubicku. V přepočtu na 100 000 obyvatel kraje je 51 pacientů. Vyplývá to z údajů krajské hygieny.

17:52

Pražský dopravní podnik otevře od pondělí 4. května všechna svá informační centra podle standardní otevírací doby. Výjimkou budou infocentra na Letišti Václava Havla, která zůstanou dočasně uzavřena, a infocentrum na magistrátu ve Škodově paláci. To bude v provozu podle otevírací doby budovy. DPP také obnoví provoz všech 31 prodejních míst jízdenek v metru. V sobotu však budou zavřená.

17:51

Čtvrtý den po sobě v Královéhradeckém kraji vzrostl počet vyléčených z nemoci covid-19. Odpoledne bylo v kraji 137 uzdravených lidí, o tři více než ve středu. Počet potvrzených nákaz onemocněním covid-19 byl čtvrtý den v řadě stejný, a to 178, vyplynulo z odpoledního sdělení krajských hygieniků. Údaje jsou k 16:45.

17:51

Ředitelé základních uměleckých škol si nyní připravují různé scénáře, jak by školy mohly fungovat, pokud vláda dodrží svůj plán umožnit obnovení jejich provozu pro individuální výuku od 11. května. Záležet bude na tom, jaké hygienické podmínky budou muset školy splňovat. Jejich ředitelé čekají hlavně na manuál s doporučeními, který ministerstvo školství slíbilo představit do poloviny příštího týdne. Řekl to dnes výkonný ředitel Asociace základních uměleckých škol Tomáš Kolafa.

17:47

V Karlovarském kraji za poslední den hygienici nezaznamenali žádný nový případ nákazy koronavirem. Celkový počet nakažených zůstává na 358. Počet vyléčených stoupl na 172, informovala dnes mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková.

17:46

V Ústeckém kraji počet potvrzených případů nákaz onemocněním covid-19 stoupl oproti úternímu večeru o tři na 493. Počet úmrtí s koronavirem vzrostl o jednu osobu na 14. Vyplývá to z aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví.

17:43

Dánsko po nedávném uvolnění restriktivních opatření přijatých kvůli pandemii covid-19 nezaznamenalo opětovné zrychlení šíření nákazy. S odvoláním na místní úřady o tom informovala agentura Reuters. Země začala s otevíráním své ekonomiky v polovině dubna jako první neasijský stát.

17:20

Zástupci zaměstnavatelů vyzvali ministerstvo práce, aby s nimi a odboráři začalo jednat o podobě dlouhodobého kurzarbeitu v Česku. Žádají, aby se dohoda na modelu našla do měsíce a mohl se pak upravit zákonem a využívat v krizích. Na dnešní konferenci zaměstnavatelů o podpoře pracovních míst to řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Svaz navrhuje dva modely - příspěvek státu na náhradu mzdy, nebo částečnou podporu v nezaměstnanosti.

17:12

Vedení nemocnice Mariánské Lázně si pomoc vojáků chválí. Do nemocnice navíc přijely z řad armády další posily. Podle ředitelky nemocnice Veroniky Kropfreiterové se tím podařilo doplnit personál, který kvůli nákaze koronavirem v léčebně dlouhodobě nemocných mariánskolázeňské nemocnice chyběl. Vojáci pomáhají v nemocnici od středy.

"Zdravotnický tým pod vedením primářky Jitky Tomešové si spolupráci velice chválí a je za tuto výpomoc vděčný," řekla Kropfreiterová.

16:58

České akcie v době pandemie od počátku března do dneška ztratily podle indexu PX deset procent hodnoty. Řekl to analytik společnosti Starteepo Dušan Jilčík. Hluboké propady na zahraničních burzách se zastavily 23. března, kdy americká centrální banka Fed oznámila masivní finanční injekce na podporu ekonomiky.

16:51

Nosit roušky nebudou od pátku muset děti od dvou do sedmi let v mateřských školách nebo dětských skupinách nebo za určitých podmínek umělci provádějící autorské dílo. Povinnost se nově nebude vztahovat také na moderátory a redaktory vystupující v rozhlasových či televizních pořadech ve studiu a bez hostů. Vyplývá to z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví, které dnes schválila vláda.

16:49

Prezident Zeman dnes telefonicky mluvil s čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Poděkoval mu za dodávky ochranných pomůcek pro boj s koronavirem.

16:34

Výrobce cukrovinek, potravin a krmiv pro domácí zvířata Mars podpoří boj proti koronaviru dary za 20 milionů dolarů (asi 498 milionů korun). Česká republika z toho dostane šest tun potravin, čokolády a cukrovinek a více než dvě tuny krmiva pro domácí zvířata. Dary jsou určené komunitám nejvíce postiženým pandemií.

16:34

Při pomoci Alzheimercentru Ostrava se zvládáním nákazy nového typu koronaviru se nakazili tři vojáci. Nemají žádné příznaky, nyní jsou v karanténě. Armáda do centra, kde byla nákaza prokázána u desítek pacientů i u personálu, poslala 15 vojáků.

Onemocnění podle Dvořákové odhalily povinné testy, které vojáci absolvovali při střídání. Sami příznaky nemoci nepociťují. Podle mluvčí byla posílena pravidla, která musí vojáci v zařízení dodržovat.

16:30

Zavření gastronomických zařízení i další opatření proti šíření koronaviru způsobila snížení využívání stravenek. Poskytovatelé stravenkových karet evidují až 50procentní pokles. Za stravenky ale dělají lidé větší nákupy potravin, díky rozšiřování výdejních okének a rozvozu jídla se vracejí i k platbě stravenkovou kartou v restauracích.

16:27

Některá města v Olomouckém kraji v létě nebudou vybírat poplatek za restaurační předzahrádky, aby podnikatelům v oblasti gastronomie pomohla vyrovnat se s výpadkem tržeb v době epidemie koronaviru. Restaurace jsou od března z rozhodnutí státu uzavřeny, otevřít se mají postupně v květnu.

16:04

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové dnes zemřel devětaosmdesátiletý muž, který měl covid-19 a trpěl jiným vážným onemocněním. Jde o sedmé úmrtí ve fakultní nemocnici v souvislosti s koronavirem. Naposledy v nemocnici s nákazou covid-19 zemřel 13. dubna třiaosmdesátiletý muž, který trpěl dalšími vážnými chorobami.

15:48

Ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s dětmi v souvislosti s uzavřením škol kvůli koronavirové krizi, se zvýší na 80 procent. Novelu podepsal prezident Zeman. Svým podpisem také stvrdil výrazné zvýšení plateb státu do zdravotního pojištění za děti, nezaměstnané nebo důchodce a státní záruku za úvěry bank pro firmy do 500 zaměstnanců, které by mohly využít na obnovu provozu až půl bilionu Kč.

15:45

Praha plánuje finančně podpořit odběrové místo na Vítězném náměstí v Praze 6, kde zdravotníci pomocí rychlotestů testují osoby před ukončením karantény. Mělo by jít o 200 000 korun určených na provoz. Přislíbena je i dodávka potřebného zdravotnického materiálu. Zatím to schválil krizový štáb hlavního města, dotaci ještě musí projednat městská rada, uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Na Vítězném náměstí se testuje od 17. dubna. Provoz dobrovolně zajišťují tamní praktičtí lékaři ve spolupráci s městskou částí.

15:39 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministerstvo vnitra ve středu vyhlásilo soutěž ve výzkumu, experimentálním vývoji a inovacích. Cílem je dosažení nových poznatků nebo technologií, které umožní policii, záchranné službě a hasičům rozvíjet schopnosti při boji s epidemiologickými hrozbami. Návrh projektů mohou společnosti přihlašovat prostřednictvím informačního systému Technologické agentury ČR do 12. června. Veřejná soutěž je tematicky zaměřená na krizové řízení s ohledem na epidemii nového typu koronaviru.

15:38

Městské části v Praze vesměs plánují, že opět otevřou školky 25. května, kdy by mohly pro mladší děti znovu začít fungovat také základní školy. Například Libuš však chce školky otevřít už 14. května, dřívější spuštění zvažuje i Praha 5. Radnice také podle vyjádření mluvčích čekají na doporučení ministerstva školství ohledně režimu, ve kterém budou školská zařízení fungovat. O otevření školek si na rozdíl od základních škol mohou radnice rozhodnout samy.

15:26

Brněnský magistrát po obnovení úředních hodin od 20. dubna eviduje jen na registru vozidel a u řidičských průkazů návštěvu v průměru skoro 400 lidí denně. Naopak výrazné zvýšení návštěv po obnovení úředních hodin neeviduje krajský úřad, kam podle mluvčí kraje Moniky Brindzákové přišlo za duben asi 200 lidí. Oba úřady omezily provoz v půli března.

15:11

Valašské Klobouky na Zlínsku kvůli epidemii koronaviru a jejím ekonomickým dopadům vyřadily letošní investiční akce za deset milionů korun. Schválili to zastupitelé města, které má asi 5000 obyvatel. Nepostaví se kanalizace v ulici Nádražní ani cyklostezka směrem na Poteč, obě investice město chtělo platit z vlastních peněz.

15:10

Veřejné finance se letos dostanou do schodku 5,1 pct. HDP a veřejný dluh stoupne na 37 procent HDP, uvádí konvergenční program. Vláda jej schválila. Výdajové rámce státního rozpočtu a státních fondů budou pro příští rok 1,792 bilionu korun. V roce 2022 by to mělo být 1,811 bilionu korun a o rok později 1,825 bilionu Kč.

15:07

Musíme hledat možnosti, kde má naše ostražitost smysl. Zavřít všechny důchodce by bylo šílené, říká děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Aleksi Šedo. Je jedním z odborníků, kteří se postavili proti tzv. Výzvě jedenácti, která volá po rychlejším uvolňování restrikcí. Nebylo od kolegů fér vydávat prohlášení pod hlavičkou lékařů Univerzity Karlovy. Všichni si nemyslíme to samé, upozorňuje.

Kolektivní imunita je omyl, srovnávat Covid-19 s chřipkou prostě nejde, tvrdí Šedo

Šedo DVTV
25:26
Musíme hledat možnosti, kde má naše ostražitost smysl. Zavřít všechny důchodce by mi přišlo šílené, říká děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. | Video: Daniela Drtinová
15:05 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Chystaný další příspěvek na kurzarbeit z programu Antivirus by mohl být pro firmy, kterým poklesly tržby nejméně o 30 procent. Na svém facebookovém profilu to zveřejnila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Vláda by dnes měla jednat o případném rozšíření dosavadní kurzarbeitové podpory. Nový "režim C" by měl být nejspíš pro podniky, které i přes omezení dál fungují.

14:52

Belgie za posledních 24 hodin zaznamenala 660 případů koronavirové infekce a 111 úmrtí, sousední Nizozemsko hlásí 514 nových případů nákazy a 84 mrtvých.

14:49

Dětská léčebna ve Cvikově na Českolipsku začne od 14. května znovu sloužit k léčbě dětí s alergiemi a dýchacími problémy. Kapacity, které tam jsou vyčleněné pro seniory s onemocněním covid-19, už Liberecký kraj nepotřebuje. Hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) je proto k 11. květnu zrušil. Lůžka, která jsou pro seniory v hlavní budově připravena, uschovají na dva měsíce v areálu léčebny, a pokud nebudou potřeba, vrátí je pak do státních hmotných rezerv.

14:40

Cestující městskou hromadnou dopravou v Kroměříži budou od pondělí 11. května opět nastupovat předními dveřmi a platit jízdné. Autobusy ale budou nadále jezdit pouze na vybraných linkách a s omezeným počtem spojů, sdělil dnes mluvčí kroměřížské radnice Jan Vondrášek.

14:34

V USA požádalo za minulý týden o podporu v nezaměstnanosti dalších 3,8 milionu lidí. Od poloviny března už je jich kvůli koronaviru asi 30 milionů.

14:33

Finanční správa dosud přijala 454 715 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným. Z toho vyřídila 421 378 žádostí a vyplatila 10,2 miliardy korun. Průměrná částka na jednu žádost je tak 24 654 Kč, uvedla správa na Twitteru.

14:26

V Praze bude od pondělí 4. května 12 odběrových míst, kde se lidé mohou nechat vyšetřit na onemocnění covid-19 nebo na protilátky vůči němu. Nové odběrové místo bude v areálu Polikliniky Agel v Italské ulici. 

První odběrová místa se otevřela v polovině března v Ústřední vojenské nemocnici a v Nemocnici na Bulovce. Od té doby otevřely odběrová místa i některé městské části. Dosud poslední vzniklo ve Žlutých lázních v Praze-Podolí 29. dubna.

14:20

V Jihomoravském kraji za více než dva týdny vzniklo zhruba 300 vzpomínkových map v chytré karanténě, na základě které hygienici s armádou vyhledávají kontakty lidí s nemocí covid-19. Řekl to ředitel jihomoravských hygieniků David Křivánek. Podle něj je logické i nové opatření o plošném testování v místě ohnisek, o kterém mluvil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

14:19 Andrej Babiš

Nouzový stav v celé České republice kvůli epidemii nového typu koronaviru bude pokračovat do neděle 17. května. Po úterním souhlasu Poslanecké sněmovny tak dnes rozhodla vláda, sdělil pro ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Nouzový stav v Česku trvá od 12. března a bez prodloužení by skončil s dnešním dnem.

Vláda chtěla, aby nouzový stav mohl pokračovat až do pondělí 25. května v souvislosti s vládními plány postupného uvolňování restrikcí především v oblasti obchodu a služeb. Sněmovna však na návrh KSČM souhlasila jen s prodloužením do 17. května, což dnes vláda využila. Kabinet chce další trvání restrikcí zajistit novelou zákona o ochraně veřejného zdraví.

14:11

Krajská hygienická stanice (KHS) ve Zlíně zatím nerozhodla o případné sankci ohledně zabijačky u hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku ze 17. dubna. Dnes to sdělila Vendula Ševčíková z KHS ve Zlíně. Hygienikům kauzu předala 21. dubna policie. Ta tehdy zabijačku vyhodnotila jako podezření z přestupku spočívajícího v porušení zákazu shromažďování povoleného počtu lidí.

13:58

Pardubický kraj rozdělí letos 300 milionů korun v dotacích, což bude o 100 milionů korun méně, než předpokládal. Důvodem jsou finanční dopady koronavirových opatření, uvedl hejtman Martin Netolický (ČSSD) v živém vysílání na Facebooku. O rozdělení dotací rozhodla tento týden krajská rada.

"I přes současnou složitou situaci jsme schopni zachovat velmi štědrou dotační politiku kraje. Je však nutné de facto každý den sledovat, jak se příjmy vyvíjejí, a pružně na to reagovat," řekl hejtman.

13:54

Jihočeský kraj kvůli pandemii koronaviru sníží dotační programy o více než 60 milionů korun. Kraj původně počítal s částkou 338 milionů korun. Nyní kvůli očekávanému poklesu příjmů uvolní na dotace 277 milionů korun. Sníží se například částka z programů kulturní dědictví nebo podpora chytrých měst. Rozhodla o tom dnes krajská rada.

13:52

Brazílie ve středu zaregistrovala rekordních 6276 nových případů nákazy koronavirem, čímž počet potvrzených infekcí v zemi od začátku epidemie vzrostl na 79 685. Počet lidí, kteří s koronavirem zemřeli, přesáhl hranici 5500. 

Denní nárůst nakažených v Brazílii, která má 210 milionů obyvatel, patří v současné době k největším na světě. Experti navíc varují, že reálná čísla jsou mnohem vyšší, protože Brazílie provádí ve srovnání s jinými státy jen velmi málo testů.

13:49

Dětský domov Dagmar v Brně nemá dostatek počítačů a další techniky, aby naplno zajistil online výuku dětí. Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického proto shromažďuje od dárců výpočetní techniku, včetně tabletů či mobilů. Sbírka potrvá do 7. května.

13:47

Skupina handicapovaných hudebníků The Tap Tap v době koronavirové karantény připravila na 7. května projekt Nefňuka u vás doma. Jde o internetovou projekci záznamu divadelního představení Nefňuka z Nové scény Národního divadla v Praze. Zájemci si na sociálních sítích mohou koupit odkaz a podpoří tak kapelu v obtížných časech.

13:43

Nemocnice patřící Královéhradeckému kraji začaly obnovovat běžný provoz, který v polovině března utlumily kvůli pandemii nového koronaviru. K plánovaným výkonům a do ambulancí začaly postupně zvát pacienty, kterým byly březnové termíny zrušeny. Lůžka pro pacienty s podezřením na covid-19 nemocnice redukují. Nadále se však potýkají s nedostatkem sester. Kvůli uzavřeným školám jich jsou desítky doma a pečují o děti.

13:40

Česká středoškolská unie apeluje na vysoké školy, aby vzaly v potaz aktuální situaci a nabídly svým uchazečům upravené podmínky přijímacího řízení, které by zajistily rovnou výchozí pozici pro české i slovenské studenty. Slovákům byla maturita vzhledem k pandemii odpuštěna a nahrazena průměrem známek z vysvědčení. Mezi českými studenty se proto nyní šíří panika, neboť se obávají znevýhodnění oproti vrstevníkům ze Slovenska, kterých na českých vysokých školách stále přibývá. Již více než dva tisíce studentů se na Facebooku připojilo k iniciativě Férové přijímačky na VŠ 2020, která upozorňuje na nerovnost podmínek. 

13:39

Desetimilionovou ztrátu na tržbách zaznamenala zoologická zahrada na Svatém Kopečku u Olomouce kvůli několikatýdennímu preventivnímu uzavření, které v polovině března nařídila vláda v souvislosti s epidemií nového koronaviru. ČTK to dnes řekl ředitel svatokopecké zoo Radomír Habáň. Zoologická zahrada po výpadku tržeb musela pozastavit investice a opravy. Své brány návštěvníkům otevřela dnes.

13:35

Ústecký kraj nakoupí pro zdravotníky a další lidi z "první linie" boje s koronavirem volné rodinné vstupenky do zoo a zajistí jim rovněž volný vstup do krajských galerií a muzeí. Detaily upřesní kraj 13. května, řekl dnes novinářům hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM).

13:34

Brněnská firma Satomar, která vyrábí a dováží elektroniku a příslušenství, vyvinula vlastní termokamery. Okamžitě a automaticky identifikují lidi se zvýšenou teplotou. Podle jednatele Radka Bábíčka jsou výrazně levnější než ty, které jsou dostupné na trhu díky tomu, že data zpracovávají v cloudovém prostředí pomocí umělé inteligence. Sériová výroba má začít ve druhé polovině května.

13:33

Radnice Prahy 7 plánuje otevřít mateřské školky 25. května současně s prvním stupněm základních škol a plánuje zřízení dvou skupin na hlídání dětí v předškolním věku. Městská část nyní mezi rodiči zjišťuje zájem o místo ve školce, sdělil mluvčí radnice Martin Vokuš. Školy a školky byly kvůli pandemii covid-19 uzavřeny v březnu v celém hlavním městě. Otevřít je podle vládního plánu v druhé polovině května již ohlásila Praha 4.

13:28

Město Zlín pozastavilo kvůli dopadům epidemie koronaviru vyhlášení nových investičních akcí do konce června. Město nyní nemůže vědět, jaké budou příjmy, řekl dnes na zasedání zastupitelstva města primátor Jiří Korec (ANO). Město podle něj hledá také rezervy v provozní části, zjišťuje také, jak epidemie dopadla na městské společnosti.

13:20

Provoz odběrových a třídicích stanů u pěti nemocnic Krajské zdravotní v Ústeckém kraji skončil. Vzorky budou hygienici odebírat od pátku uvnitř budov. Pacienti, kteří míří do nemocnic, budou vyplňovat čestné prohlášení formou dotazníku.

13:15

Alternativní přepravce Bolt vyhradí v Praze novou kategorii vozů, které budou vybaveny ochrannými plastovými štíty. Ty budou nainstalovány v prostoru mezi řidičem a cestujícími a společnost si od ní slibuje větší ochranu během současné pandemie koronaviru. Bolt o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Podobnou ochranu ve svých vozidlech instalovala například taxislužba Modrý Anděl.

13:14

Celosvětová výroba chytrých telefonů ve druhém čtvrtletí zřejmě klesne o rekordních 16,5 procenta na 287 milionů přístrojů. Na vině bude pandemie nemoci covid-19, která zbrzdila výrobu a utlumila poptávku. Ve svém aktualizovaném výhledu to dnes uvedla analytická společnost TrendForce.

V prvním čtvrtletí výroba klesla o deset procent na 280 milionů kusů, nejníže za pět let.

13:10

První termíny pro plošné testování organizované Moravskoslezským krajem lidé vybrali za necelé čtyři minuty. Registrovat se jich mohla tisícovka, zkoušelo to zhruba 3500 lidí. Novinářům to dnes řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová. Kraj chce otestovat zhruba 5000 lidí z celého regionu, vypsání dalšího termínu pro registraci urychlí.

13:06

Školy v Maďarsku, kam nyní děti nemohou chodit kvůli šíření koronaviru, zůstanou zavřené do konce května a akce s více než pěti stovkami účastníků se nebudou smět konat do 15. srpna.

12:41

Starostové z Chebska by uvítali, kdyby ministerstvo zdravotnictví začalo v regionu intenzivněji testovat. Vyplynulo to z jejich vyjádření pro ČTK. Právě na regiony, kde se zatím koronavirus dále šíří, se chce ministerstvo podle dnešního vyjádření ministra Adama Vojtěcha (ANO) více zaměřit. Mělo by jít například o Chebsko nebo Domažlicko, ale i další menší ohniska.

12:40

Prodej nových aut je dva týdny po otevření autosalonů na úrovni 50 až 80 procent proti stavu před epidemií koronaviru. K normálu by se měl vrátit během třetího čtvrtletí, pokud nepřijde druhá vlna epidemie. Vyplývá to z údajů automobilek a expertů PwC.

12:28

V uplynulých 24 hodinách v Íránu zemřelo dalších 71 lidí nakažených koronavirem, čímž bilance mrtvých v zemi vystoupila na 6028. Celkem je v Íránu nakaženo 94 640 lidí.

12:21

Největší ruské bance Sberbank klesl v prvním čtvrtletí letošního roku čistý zisk o 46,8 procenta na 120,5 miliardy rublů (41,2 miliardy Kč). Způsobil to růst rezerv na ztrátové úvěry v souvislosti s epidemií nemoci covid-19. Banka, která působí i v České republice, to uvedla v dnešním prohlášení.

12:06

Ve Španělsku za poslední den zemřelo 268 lidí nakažených koronavirem, což je nejnižší počet za skoro šest týdnů, uvádí agentura Reuters s odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví. Celková bilance mrtvých se tak k dnešku zvýšila na 24 543.

12:13

Zástupci základních škol zatím nemají z ministerstva školství informace o tom, jakým způsobem by se případně školy mohly otevřít pro žáky devátých tříd k přípravě na přijímací zkoušky, uvedl předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. 

12:02

Lidé v Česku odpracovali v březnu o deset procent hodin méně než ve stejném měsíci loňského roku. Poklesu nezabránil ani fakt, že letošní březen měl jeden pracovní den navíc. Příčinou nižšího počtu odpracovaných hodin byla opatření zavedená kvůli epidemii nového koronaviru. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

12:00

Nezávislá společnost výkonných umělců a výrobců zvukových a zvukově-obrazových záznamů Intergram pomůže finančně umělcům, kteří se dostali kvůli koronavirové krizi do existenčních problémů. V rámci grantu Covid 19 vyplatí až 2,3 milionu korun. Svou pomoc nabízí prostřednictvím Nadace Život umělce. Každý z úspěšných žadatelů obdrží 10 000 korun.

11:59

V Chebu začalo dnes odběrové místo u nemocnice testovat i samoplátce. Dosud bylo vyhrazeno pro pacienty, které na testování poslali praktičtí lékaři nebo hygienici. Jen na první den bylo objednáno v Chebu prvních 48 samoplátců. Provoz odběrových míst zajišťují krajské nemocnice. Pro samoplátce ale platí jasná pravidla, aby se při odběru nesešlo více lidí najednou. Zájemci se musejí registrovat přes webový formulář.

11:26

Senátoři ODS a hnutí STAN požádají Ústavní soud o zrušení moratoria na výši nájmů, které vláda přijala minulý týden v souvislosti s epidemií koronaviru. Nelíbí se jim, že zmrazení cen není časově ohraničené, například koncem roku. Senátoři také připravují stížnost na dva zákony, které umožní odklad platby nájmů. 

11:25

Část čínských ochranných obleků dovezených do Česka je příliš malá. Nevhodné overaly dostali zdravotníci, policisté i hasiči. Problém připustil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), podle kterého ale byly potíže s velikostí obleků jen u prvních dodávek.

11:24

V Thajsku se v neděli znovu otevřou malé obchody, pouliční stánky, restaurace mimo nákupní centra, kadeřnictví, venkovní sportoviště a parky, které byly několik týdnů uzavřeny kvůli obavám z šíření koronaviru. V platnosti až do konce května naopak zůstane noční zákaz vycházení a zákaz prodeje alkoholu. Japonská vláda podle místního tisku v pátek prodlouží stav nouze, platný zatím do 6. května. Pravděpodobně o další měsíc.

11:24

Národní knihovna v pondělí 4. května otevře v omezeném režimu. Lidé si budou moci půjčovat jen knížky, které si odnesou domů. Vstup bude možný jen k přepážkám v Hale služeb. Studovny zatím zůstanou uzavřeny.

11:22

Finsko s Estonskem se chystají otevřít společnou hranici, která je ve snaze omezit šíření koronaviru už měsíc uzavřená. Obě země, které spojuje jazyková i kulturní příbuznost, chtějí podrobnosti oznámit o nadcházejícím víkendu.

11:22

Městská část Brno-střed nebude letos vybírat místní poplatky za restaurační zahrádky na veřejném prostranství. Radnice tak chce pomoct provozovatelům, kteří se kvůli koronaviru ocitli v obtížné situaci a finančních problémech, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí radnice Brno-střed Kateřina Dobešová. Městská část má ze zahrádek ročně asi pět milionů korun. Výpadek příjmů se zavázalo kompenzovat město Brno.

11:20

Pražský magistrát přijde za dobu zrušení platnosti parkovacích zón kvůli koronaviru o více než 140 milionů korun. Větší část ztráty budou tvořit neuskutečněné platby v parkovacích automatech a z tzv. virtuálních hodin. Zóny by měly být obnoveny 11. května.

11:09

Plzeňské biskupství vydraží jubilejní desátou várku piva Pilsner Urquell původně určenou papeži, výtěžek z prodeje bude věnován na dobročinné účely. Pivovar posílám piva do Vatikánu navazuje na tradici starou více než sto let. Kvůli mimořádným opatřením letos nebylo možné zásilku do Itálie doručit, proto pivovar celou várku věnoval plzeňskému biskupství. To se rozhodlo požehnané pivo vydražit ve speciální aukci, která proběhne od 29. dubna, přičemž poslední aukce skončí 14. května, na aukčním portále Aukro. 

Polovina získaných prostředků z aukce půjde přímo do Vatikánu, druhou polovinu obdrží plzeňská charita. "Papež František i Diecézní charita Plzeň využijí finanční prostředky na zmírnění dopadu současné pandemie. Všichni jsme na jedné lodi a já jsem skutečně vděčný, že i takto můžeme pomoci," uvedl plzeňský biskup Tomáš Holub.

Plzeňské biskupství vydraží jubilejní desátou várku Pilsner Urquell původně určenou papeži
Plzeňské biskupství vydraží jubilejní desátou várku Pilsner Urquell původně určenou papeži | Foto: Diecéze plzeňská
11:08

Obce s rozšířenou působností, vyjma Prahy, potřebují přes 10,5 milionu ochranných pomůcek týdně. Pro obecní zdravotní a sociální zařízení a složky integrovaného záchranného systému je nejvíce třeba rukavic, roušek a respirátorů. Vyplývá to z dubnového průzkumu státní agentury CzechInvest,

10:40

S pandemií koronaviru ubylo padělaných bankovek. Česká národní banka v prvním čtvrtletí zadržela 321 padělaných a pozměněných bankovek a mincí. To je v meziročním srovnání pokles o 11 procent, loni za stejné období ČNB zadržela 360 padělků. Stoupl počet padělků v korunách, naopak v eurech i dolarech klesl. Údaje zveřejnila ČNB na internetu.

10:26

Pražské Nemocnice na Bulovce a Všeobecná fakultní nemocnice dostaly lék remdesivir, každá pro deset pacientů. Podle ředitelky Státního ústavu pro kontrolu léčiv Ireny Storové čeká na dodávku dnes nebo o víkendu také Fakultní nemocnice v Motole a Fakultní nemocnice svaté Anny v Brně. 

10:12

Na všech třech odběrových místech v Olomouci, Litovli i v Uničově se mohou nechat ode dneška otestovat už jen lidé, kteří si místa zajistili v rezervačním systému. Všechny věkové kategorie se již podařilo naplnit i v krajském městě, kde mimo systém mohli chodit ještě mladí lidé ve věku od 18 do 39 let, řekl dnes Peter Vanek z Ústavu molekulární a translační medicíny. Dosud bylo v Olomouckém kraji vyšetřeno v souvislosti s onemocněním covid-19 6500 lidí. Kraj však kapacitu zvýšil o dalších téměř 4000 míst. Studie končí v pátek.

10:12

V Praze 11 otevřela radnice poradenské centrum pro jihoměstské podnikatele. Je v Opatovské ulici a od 29. dubna je podnikatelům k dispozici v pracovní dny od 09:00 do 17:00 hodin. Pracovníci poradenské společnosti Grand Thorton zde zdarma radí podnikatelům mimo jiné, jak a kde mohou žádat o podporu.

10:10

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Rusku přesáhl 100 tisíc, oznámily tiskové agentury s odvoláním na krizový štáb. V zemi s přibližně 146 miliony obyvatel za uplynulých 24 hodin přibylo 7099 nových případů. Zemřelo 1073 lidí. Z nemoci covid-19 se uzdravilo 11 619 lidí.

09:57 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Zájem o testování podle Vojtěcha nyní mírně klesá, kapacita testů ale zůstává stejná. "Je potřeba se zaměřit na ohniska nákazy," uvedl ministr, testování tak podle něj bude efektivnější.

09:49 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Kauza s odměnami zdravotníkům v Nemocnici na Bulovce je podle ministra Vojtěcha překroucená. "Není nemocnice zřizovaná ministerstvem zdravotnictví, ve které by zdravotníci nedostali odměny za práci v první linii," uvedl Vojtěch. Podle něj Nemocnice na Bulovce fungovala asi na 12 procent výkonu a odměny jsou určeny pouze personálu, který pracoval na nejrizikovějších odděleních. Ministerstvo podle něj všem nemocnicím, které zřizuje, na odměny poskytlo prostředky. "Chtěl bych vyzvat i krajské nemocnice, aby zaplatily zdravotníkům, kteří se starali o lidi s covid-19, peníze na to bezesporu mají," řekl Vojtěch.

09:47

Ukrajina má nyní 10 406 potvrzených případů nákazy koronavirem, v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo zatím 261 lidí. V zemi s přibližně 42 miliony obyvatel se 1238 pacientů uzdravilo.

09:43 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"V nošení roušek musíme být konzistentní. Jsme přesvědčeni o tom, že právě tento faktor přispěl k tomu, že máme tak skvělé výsledky. Buďme trpěliví. S rozvolňováním přichází větší kontakt lidí a je jasné, že roušky nás chrání, aby se infekce šířila. V této fázi roušky rušit nechceme. Pokud bude klesající trend dlouhodobě pokračovat, budeme se bavit o nějakém uvolnění. Ale taková debata nás čeká nejdříve v červnu," uvedl ministr Adam Vojtěch.

09:36 Roman Prymula.

Chytrá karanténa nyní bere v potaz nejen symptomatické případy, kde byl koronavirus prokázán, ale i rizikové kontakty a lidi, kteří žádné příznaky nevykazují. Podle Prymuly má vzpomínková mapa největší význam u lidí, kteří cestovali či se pohybovali na velkém území nebo přišli do kontaktu s více lidmi.

09:34 Roman Prymula.

Projekt chytrá karanténa je dnes ve fázi posledního dne zacvičování, od pátku by se měl rozjet po celé České republice. "V tuto chvíli ta zátěž není velká, rozhodně nedosahuje stropní kapacity, jsme přepraveni na podstatně vyšší počet pacientů," uvedl Prymula.

09:32 Roman Prymula.

"Epidemiologická situace se liší v regionech, měli bychom se nyní soustředit na jiný typ opatření, než jsou ta plošná," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Problém je především v regionech na hranicích s Německem, Prymula tam chce zavést chytrou karanténu. Podle něj by nyní měla být zaváděna spíše regionální opatření v rizikových oblastech.

09:30

Česko se připojilo ke kampani evropské lékové agentury, která se snaží zmapovat nežádoucí účinky léků na covid-19. Storová vyzvala lékaře, aby byli s agenturou v kontaktu a pomohli jí s výzkumem.

09:28

Lék remdesivir je nyní umístěn ve čtyřech centrech v České republice, nyní je k dispozici asi pro 20 pacientů, na cestě jsou ale další dodávky.

09:24

Lék favipiravir z Japonska, který nyní má Česko k dispozici, by mohl být dostupný asi 180 pacientům, uvedla Storová. Kromě Všeobecné fakultní nemocnice jej mají k dispozici i další zařízení. Využije jej Thomayerova nemocnice, nemocnice v Opavě, Nemocnice na Bulovce a v následujících dnech také Ostrava a Hradec Králové.

09:22

Ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Jitka Storová znovu zdůraznila, že veškerá léčiva na covid-19 jsou experimentální a že jejich účinnost není prokázána.

09:19

Zdravotnický systém musí být neustále v systému stand by, aby byl schopný zvládnout případný nárůst pacientů v případě druhé vlny. Zároveň by se ale měl systém vracet i do normálního provozu a začít vykonávat i méně závažné úkony, uvedl Černý.

09:17

Na druhou vlnu pandemie je nutné být připraveni, i když není jisté, zda přijde a kdy, uvedl předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý.

09:15

Největší podíl nakažených vzhledem k počtu obyvatel je nyní na Domažlicku a na Chebsku. Následuje Olomouc, Litoměřice a Praha.

09:10

Podle dlouhodobého modelu ÚZIS by epidemie mohla zcela zmizet a počet nakažených spadnout na nulu v prosinci. Model tzv. nulového scénáře zohledňuje situaci, v níž by se nezvýšila reprodukční hodnota počtu nakažených jedním člověkem.

09:07

Podle nejnovějších predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bude na konci května v Česku celkem asi 8500 nakažených covid-19. Počítá s průměrným růstem v příštím měsíci o 15 případů denně.

09:05

Reprodukční číslo, které značí, kolik lidí průměrně nakazí pozitivní pacient, kleslo na 0,7 procenta. "Toto číslo značí útlum a ukazuje, že se epidemie přestává šířit," uvedl Dušek.

09:03

Z hlediska povolání je nejvíce nakažených mezi zdravotníky. Za celou dobu sledování se nakazilo 343 zdravotních sester, 167 lékařů a 268 dalších zdravotnických pracovníků.

09:01

V rizikové kategorii 65 let a více je dosud asi 21 procent nakažených, 9 procent pak v nejrizikovější skupině 75 let a více. Dušek zdůraznil, že mezi mrtvými je většina polymorbidních lidí, kteří trpěli dalšími chorobami.

08:59

85 procent lidí podle Duška přečká nemoc bez nutnosti intenzivnější lékařské nebo hospitalizační péče. Lehčí průběh mají mladší lidé. 

08:56

"Současné grafy ukazují nejen, že epidemie se už v Česku nešíří, ale také, že ztrácí sílu," uvedl epidemiolog Ladislav Dušek.

08:48 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Denní podíl nakažených oproti podílu provedených testů klesá na 3,2 procenta," uvedl Vojtěch. Podle něj jsme na tom v mezinárodním srovnání velmi dobře, například USA mají podíl pozitivních testů asi 17 procent. Klesá také počet hospitalizovaných pacientů.

08:46 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Aktuální epidemiologická situace se vyvíjí pozitivně, řekl na tiskové konferenci ministerstva zdravotnictví Adam Vojtěch. Zdůraznil především to, že roste počet vyléčených pacientů. "Přes 40 procent pacientů již bylo vyléčeno, oproti tomu zemřelých jsou pouze tři procenta," uvedl.

07:59

Malí nakladatelé sdružení do platformy Knihex píší znovu ministrovi kultury Lubomíru Zaorálkovi (ČSSD) otevřený dopis. Nově vypsané dotační řízení na podporu literatury má podle nich příliš brzkou uzávěrku a malí nakladatelé se nevejdou do tradičních tematických okruhů. Druhé letošní grantové řízení na podporu vydávání knih je součástí záchranného balíčku pro kulturu v době koronaviru, který schválila vláda. Grantové řízení ministerstvo kultury vyhlásilo 28. dubna a uzávěrka pro příjem žádostí je 18. května.

07:45

Švédská aktivistka Greta Thunbergová obrátila v době krize způsobené koronavirem svou pozornost k lepší ochraně dětí před nákazou. Věnovala  200 000 dolarů (téměř pět milionů korun), které v minulosti vybrala na boj se změnami klimatu, Dětskému fondu OSN (UNICEF) na nákup mýdla, ochranných roušek, rukavic a dalších hygienických pomůcek.

07:31

 Americký prezident Donald Trump chce příští týden opět začít cestovat po USA, které se přitom stále potýkají s epidemií covid-19. Jako první má příští týden na programu Arizonu, oznámil ve středu. Jakmile to bude možné, chce šéf Bílého domu opět pořádat i velké předvolební mítinky.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru
Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci ke koronaviru | Foto: Reuters
07:22

V Německu přibylo dalších téměř 1500 případů nákazy koronavirem. Celkem tak v zemi od počátku epidemie odhalili už skoro 160 000 infikovaných, informoval Institut Roberta Kocha (RKI). Uzdravených je za poslední den ale dvakrát více než nově nakažených. Nemoc si vyžádala již 6288 obětí.

07:08

Poslední dubnový večer je tradičně spjat se zapalováním ohňů k pálení čarodějnic. Letošní filipojakubskou noc ale poznamená enormní sucho a také omezení, která mají zabránit šíření koronaviru. Hasiči kvůli suchému počasí upozornili, že by lidé měli být při pálení ohňů velmi opatrní.

Lidé by také neměli zapomínat, že mimo bydliště mohou být pouze se zakrytými ústy a nosem třeba rouškou, mohou být ve skupinách nanejvýš po deseti a musí dodržovat odstup. Hasičský sbor případný zákaz pálení čarodějnic ponechal v kompetenci jednotlivých krajů.

Pálení čarodějnic (Ilustrační foto)
Pálení čarodějnic (Ilustrační foto) | Foto: Shutterstock
07:05

Podle ekonoma společnosti BH Securities Štěpána Křečka patří rozvážkové služby mezi vítěze současné situace. 

06:47

Jižní Korea poprvé od vrcholu epidemie covid-19 nehlásí žádné domácí případy nákazy koronavirem. Všechny čtyři nové případy infekce se potvrdily u lidí, kteří přicestovali z ciziny, informovala dnes agentura Reuters. S nemocí covid-19 za posledních 24 hodin v zemi zemřel jen jeden člověk.

06:39

V USA zemřelo za posledních 24 hodin více než 2500 lidí. S odvoláním na Univerzitu Johnse Hopkinse (JHU) o tom informovala agentura AFP. Po dvou dnech poklesu denní bilance mrtvých opět vzrostla. Celkem evidují podle JHU Spojené státy už téměř 61 000 mrtvých s covid-19.

Lidé s ochrannými maskami v kalifornském městě Santa Monica
Lidé s ochrannými maskami v kalifornském městě Santa Monica | Foto: Reuters
06:35

Vláda na čtvrtečním zasedání po souhlasu sněmovny prodlouží stav nouze, který by jinak skončil se začátkem května.

06:34

Denní přírůstek onemocnění covid-19 se drží osmý den pod stovkou, ve středu jich přibylo 75. Je to ale o něco víc než předchozí dny, kdy laboratoře zjistily méně než šest desítek případů. Celkem se v Česku od začátku března nakazilo 7579 lidí.

Oproti údajům z večera se vyléčilo dalších 12 nakažených, nyní je jich 3108. Dosud zemřelo 227 lidí a nikdo z nakažených během středy nezemřel, což je poprvé od poloviny dubna. 

21:56

Americká vláda potichu připravuje velkou operaci s cílem urychlit vývoj koronavirové vakcíny. Napsala to dnes agentura Bloomberg s odvoláním na osoby obeznámené s vládními plány. Bílý dům prý chce mít do konce roku připraveno 100 milionů dávek vakcíny.

Do projektu, který má kódové označení Operace rychlost světla, se zapojí privátní farmaceutické firmy, vládní agentury a armáda, uvedla agentura. Doba potřebná k vývoji vakcíny by se mohla zkrátit až o osm měsíců. Schůzka věnovaná tomuto plánu se má v Bílém domě konat dnes.

21:52

Maďarská vláda se rozhodla zmírnit některá restriktivní opatření přijatá kvůli šíření koronavirové infekce. Otevřít například bude možné bez omezení obchody a zahrádky restaurací. Nadále však bude platit povinnost nosit roušky v prodejnách a v dopravních prostředcích. Na facebooku o tom dnes informoval premiér Viktor Orbán.

Omezující opatření ale budou dál platit v Budapešti, která má nejvíce potvrzených případů infikování koronavirem. V hlavním městě nadále musejí obchody zavírat ve tři hodiny odpoledne, s výjimkou prodejen s potravinami a lékáren.

21:50

Země Evropské unie by měly postupovat koordinovaně při obnovování provozu pozemní i letecké dopravy, jehož podmínkou je pozitivní vývoj koronavirové nákazy. Podle chorvatského předsednictví EU se na tom při dnešní videokonferenci shodli unijní ministři dopravy. Většina zemí podporuje další vstřícné kroky na pomoc dopravcům stiženým výpadkem provozu. Tucet unijních států včetně Česka dnes předal Evropské komisi návrh na uvolnění pravidla, podle něhož musí aerolinky za zrušené lety zákazníkům vrátit peníze.

20:56

Podle ředitele Výzkumného ústavu bezpečnosti práce Michalíka jsou informace v článku, který upozorňoval na neuspokojivou přiléhavost čínských respirátorů, uvedeny "nepřesně a zavádějícím dojmem". "Vyjádření naleznete nejpozději zítra (ve čtvrtek) na stránkách naší instituce," napsal dnes Michalík.

20:41

Finsko bude od 14. května postupně otvírat školy, které jsou kvůli koronavirové nákaze uzavřené od 18. března. Informovala o tom dnes finská premiérka Sanna Marinová. Prázdniny začnou finským školákům jako obvykle na začátku června.

20:33 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch reaguje na kritiku opozice k chystané novele zákona o pravomocích jeho resortu:

20:13

V Praze za posledních 24 hodin přibylo už třetí den v řadě šest potvrzených případů nemoci covid-19. Celkem jich je 1703. Počet vyléčených se od úterního večera zvýšil o 25 na 648, počet úmrtí vzrostl o jedno na 74. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00.

20:04

Katalánští separatisté využívají krizi způsobenou šířením koronaviru jako další argument pro získání nezávislosti na Španělsku. Někteří z nich tvrdí, že by pandemie nemoci covid-19 způsobila méně úmrtí, pokud by byl bohatý region na severovýchodě země samostatný. Podle některých expertů by se však mohla tato strategie tvrdé kritiky Madridu separatistům vymstít, jelikož se i katalánské úřady dopustily při reakci na pandemii určitých pochybení. Řada Španělů přitom v době krize více slyší na volání po národní jednotě, napsala agentura Reuters.

19:58

Údaje o denním přírůstku osob nově nakažených koronavirem a úmrtí spojených s touto infekci jsou nadále stabilní v Polsku, v Maďarsku a na Slovensku. Vyplývá to z aktuálních údajů zveřejněných úřady těchto tří zemí. Varšava ale v posledních dnech naznačuje mírně stoupající tendenci v počtech nakažených.

19:54

Turecko dnes oznámilo 89 nových úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem za posledních 24 hodin. Denní nárůst počtu obětí i nadále klesá, uvedla agentura AP. Jak dodal ministr zdravotnictví Fahrettin Koca, počet nakažených vzrostl o 2936 na celkových 117.589. Celkový počet obětí je 3081. Řecko naopak oznámilo pouze jednu novou oběť.

19:51

Přehled zahraničních událostí dne:

 • Zdravotní komplikace související s koronavirem si v USA vyžádaly více mrtvých než počet amerických obětí války ve Vietnamu, kde v 60. a 70. letech minulého století padlo 58 318 Američanů
 • Počet obětí nákazy koronavirem v Itálii vzrostl za poslední den o 323, což je méně než o den dříve. Denní nárůst nakažených je podobný - 2086
 • Británie eviduje přes 26 000 mrtvých s koronavirem. Do statistik nově zahrnula zemřelé z pečovatelských domů
 • Pevninská Čína v úterý zaznamenala 22 nových případů nákazy koronavirem, o den dříve jich bylo šest
 • Rusko podle TASS hlásí, že má více než 99 000 potvrzených případů nákazy koronavirem. Denní přírůstek činil 5841, což je méně než předchozí den
 • Španělsko oznámilo rekordní počet uzdravených z covid-19 za den - 6399. Úmrtí za den je 325, což je o 24 více než o den dříve
 • V Belgii v uplynulých 24 hodinách zemřelo dalších 170 lidí s koronavirem, mrtvých už je 7501. V Nizozemsku hlásí 145 nových úmrtí, dohromady už 4711
 • Experimentální lék remdesivir americké společnosti Gilead úspěšně prošel testem a může být účinný už po pěti dnech podávání, oznámila firma
19:44

Přehled domácích událostí dne:

 • Počet vyléčených z covidu-19 se v Česku přehoupl přes 3000. Dnes se uzdravilo 137 lidí, celkem jde už o 3096 vyléčených. Nikdo s nemocí covid dnes nezemřel, což se stalo naposledy 15. dubna. Definitivně to potvrdí až údaje po půlnoci. Nových případů nákazy zatím dnes testy prokázaly 59, tedy stejně jako za celé úterý
 • Chystaný návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví dává ministerstvu zdravotnictví možnost zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce
 • Správní orgány budou podle názoru právníků ministerstva vnitra muset zastavit řízení proti lidem, kteří se dopustili přestupků proti opatřením kvůli šíření nákazy novým koronavirem, která později zrušil soud
 • Ze 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu vzroste ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi
 • Platby státu do veřejného zdravotního pojištění za děti nebo důchodce vzrostou od června o 500 korun měsíčně z nynějších 1067 korun. Od ledna to bude o dalších 200 korun za měsíc. Předpokládá to novela, kterou dnes schválil Senát
 • Jednorázový příspěvek 500 Kč denně živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným, které poškodila epidemie koronaviru, by se měl za květen zvýšit na 700 korun a za červen na 900 korun. Schválil to Senát, zákon jde zpět do sněmovny.
 • Předběžné výsledky studie kolektivní imunity by mohli být kolem 5. května
19:35

Pákistán se připravuje na uvolnění restrikcí volného pohybu obyvatel, které země zavedla v souvislosti s šířením koronaviru. Postup epidemie je v zemi mírnější, než uváděly odhady, informovala s odvoláním na dnešní prohlášení tamních úřadů agentura Reuters.

19:32

Hygienici v Jihočeském kraji dnes nezaznamenali žádný nový případ koronaviru. Od začátku nákazy tak evidují 172 pacientů. Přibyli dnes čtyři uzdravení, čímž se jejich počet zvýšil na 110. Aktuálně bylo dnes večer v regionu 56 lidí s nemocí covid-19. Na Jindřichohradecku už není žádný pozitivní pacient.

19:30

Britský kabinet čelí kritice, že od začátku pandemie věnoval pozornost hlavně situaci v nemocnicích a na domy s pečovatelskou službou příliš nehleděl. Denní počet zemřelých v sociálních zařízeních by přitom podle některých odborníků mohl brzy překonat údaje z nemocnic. Podle statistika z Cambridgské univerzity Davida Spiegelhaltera umírá s covid-19 v těchto dnech v nemocnicích i v pečovatelských domovech průměrně kolem 400 lidí denně. Zatímco však v nemocnicích obětí ubývá, v pečovatelských domovech je trend opačný.

19:15

V Jemenu oznámili pět nových případů nákazy koronavirem, všechny v jihojemenském přístavu Aden. Informovala o tom agentura Reuters. OSN již dříve varovala, že by se v zemi zmítané válečným konfliktem, chudobou a hladomorem mohla epidemie nebezpečně rozšířit. Dosud byl v zemi zaznamenán pouze jediný případ na začátku dubna a to v největší jemenské provincii Hadramaút, kterou má pod kontrolou vláda.

19:11

Stát může dát záruku 150 miliard Kč za úvěry pro menší a středně velké firmy, které by tak mohly získat až kolem 500 miliard Kč. Senát to schválil.

19:11

Krajským nemocnicím by v případném oddlužení měly pomoci kraje, které jsou jejich zřizovateli. Na dotaz to dnes uvedlo ministerstvo financí. Připomnělo, že kraje měly na konci loňského roku na účtech zůstatky ve výši 35,7 miliardy korun. Krajům se nelíbí oddlužení státních nemocnic v Praze a v Brně, které schválila vláda. I krajské nemocnice jsou podle nich v dlouhodobé ztrátě a potřebovaly by oddlužit hlavně s ohledem na další ztráty kvůli opatřením proti šíření koronaviru.

19:04

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus dnes prohlásil, že jeho organizace od počátku konala rychle a rozhodně, aby varovala svět před koronavirovou nákazou. WHO v poslední době ostře kritizoval kvůli údajně nedostatečné počáteční reakci mimo jiné americký prezident Donald Trump. Tedros dnes podle agentury AFP rovněž oznámil, že na čtvrtek svolá expertní komisi WHO, aby zhodnotila dosavadní vývoj pandemie.

"WHO od počátku reagovala rychle a rázně, aby varovala svět," prohlásil dnes podle agentury Reuters Tedros. "Bili jsme na poplach včas a bili jsme na poplach často," řekl šéf WHO a ujistil, že organizace, která 30. ledna vyhlásila globální stav zdravotní nouze, je si počíná transparentně a zodpovědně.

18:47

Předseda Milionu chvilek pro demokracii Mikuláš Minář uspořádal po několika týdnech další veřejnou akci. Ve středu navečer se vrátil na Letnou, kde jeho spolek uspořádal loni dvě mohutné demonstrace s více než 250 tisíci lidmi. Nyní si však kvůli omezené možnosti shromažďování vyšel jen na "procházku". S sebou ale má transparent, stejně jako další lidé, kteří se na Letnou večer přišli "projít".

18:46

Poslanci evropského výboru požádali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby na schůzce lídrů členských zemí EU vyzval k vyšetřování původu nákazy a zdroje nového koronaviru

18:44

Několik desítek lidí se dnes navečer v sešlo v brněnských Denisových sadech, aby protestovali proti vládě a jejím podle nich chaotickým krokům v souvislosti s šířením nemoci covid-19. Organizátor Ondřej Zeman z iniciativy Společně Brno nahrál videovzkaz vládě a vyzval přítomné, aby zatím trpělivě nosili roušky, ale nemlčeli k tomu, co se jim nelíbí

18:40

Kanada má víc než 50 000 potvrzených případů nákazy koronavirem, oznámili dnes místní zdravotníci. Lékaři varují před novou epidemickou vlnou, která může zemi zasáhnout vzhledem k nedostatečné imunitě místní populace.

Podle statistiky americké univerzity Johnse Hopkinse je v Kanadě přes 51.000 nemocných a s diagnózou covid-19 zemřely téměř 3000 lidí. Experti se neshodují, zda krize už má svůj vrchol za sebou. Zatímco v počátcích epidemie se počet nemocných v Kanadě zdvojnásobil každé tři dny, dnes je to jednou za 16 dnů.

18:34

Zprávu o pozitivních výsledcích testu remdesiviru dnes v Bílém domě přivítal prezident Donald Trump, oznámila agentura Reuters. Podle hlavního amerického epidemiologa Anthonyho Fauciho data z testu ukazují, že lék by proti koronaviru mohl být účinný. Fauci nicméně upozornil, že získané poznatky je třeba dál analyzovat.

18:30

Podnikatelské organizace dnes oficiálně vyzvaly předsedu vlády Andreje Babiše (ANO), aby ohlídal vypsání centrální a transparentní veřejná zakázky na dodávky strategických ochranných prostředků. Navzdory opakovanému prohlášení vlády, že bude kvůli pandemii koronaviru nakupovat ochranné pomůcky prioritně od tuzemských firem, bude tak podle zaměstnavatelů činit pouze v omezeném množství.

18:22

Zhruba 1,6 miliardy lidí pracujících v šedé ekonomice, tedy téměř polovina globální pracovní síly, čelí v důsledku koronavirové krize bezprostřední hrozbě ztráty svého živobytí. Uvedla to ve své dnešní zprávě Mezinárodní organizace práce (ILO).

V šedé ekonomice podle ILO pracují přibližně dvě miliardy lidí z celkové globální pracovní síly dosahující 3,3 miliardy osob. Organizace odhadla, že příjmy pracovníků v šedé ekonomice se během prvního měsíce koronavirové krize celosvětově propadly o 60 procent. "Bez alternativních zdrojů příjmů nebudou mít tito lidé a jejich rodiny žádné prostředky k přežití," upozornila.

18:20

Počet obětí nákazy koronavirem v Itálii vzrostl za poslední den o 323, což je méně než o den dříve. Denní nárůst nakažených je podobný - 2086.

18:20

Británie eviduje přes 26 000 mrtvých s koronavirem, druhý největší počet v Evropě. Do statistik nově zahrnula zemřelé z pečovatelských domů.

18:11

Zákaz konání letních táborů v tomto roce kvůli riziku šíření koronaviru by mohl být likvidační pro majitele táborových areálů a cestovní kanceláře či agentury zaměřené na dětskou rekreaci. Ve svém prohlášení to uvedl přípravný výbor Asociace dětské rekreace ČR.

Podle něj by těmto společnostem mohla vzniknout škoda ve výši celoročního příjmu. Chtějí proto, aby s nimi vláda o možnostech konání letních pobytů jednala a vyjasnila, jak by jim případně pomohla

18:10

Slovenská inspekce ministerstva vnitra podle tamních médií vyšetřuje obvinění, že na východním Slovensku zbil policista pět romských dětí poté, co opustily lokalitu, kterou úřady kvůli koronaviru uzavřely. Armádní zdravotník po prohlídce dětí naopak uvedl, že se jednalo o starší zranění a povrchové škrábance.

Incident se údajně stal ve městě Krompachy, kde úřady po potvrzení koronaviru dříve nařídily ve třech lokalitách s romským obyvatelstvem karanténu. Na to, aby obyvatelé nevycházeli mimo vyhrazenou zónu, dohlížejí policisté a vojáci.

18:03

Washington dnes znovu vyzval čínské úřady, aby umožnily kontrolu virologické laboratoře ve Wu-chanu, kterou někteří označují za původce nákazy koronavirem způsobujícím covid-19. Ministr zahraničí Mike Pompeo na tiskové konferenci ve Washingtonu prohlásil, že svět se musí seznámit s tím, jak ve Wu-chanu epidemie vznikla. "Peking musí být transparentní," řekl ministr.

17:55

Ropa prudce zdražuje v reakci na nečekaně slabý růst zásob ve Spojených státech. Směrem nahoru jí pomáhá také naděje na lepší poptávku, protože některé evropské země a americká města uvolňují nařízení přijatá v důsledku koronaviru.

Kolem 17:30 SELČ přidávala cena severomořské ropy Brent 11,7 procenta na 22,86 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI ve stejnou dobu zpevňovala dokonce o 32,2 procenta na 16,31 dolaru za barel. WTI v předchozích dvou dnech odepsala 27 procent.

17:39

Jednorázový příspěvek 500 Kč denně živnostníkům a dalším osobám samostatně výdělečně činným, které poškodila epidemie koronaviru, by se měl za květen zvýšit na 700 korun a za červen na 900 korun. Měl by ho dostávat také širší okruh příjemců, například pěstouni nebo lidé pracující takzvaně na dohodu. Tuto změnu ve vládní novele zákona o takzvaném kompenzačním bonusu dnes schválil Senát. Zákon nyní zamíří zpět do Sněmovny, která o senátním návrhu rozhodne. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se senátními návrhy nesouhlasila.

17:36

Počet vyléčených z covidu se v ČR přehoupl přes 3000, dnes jich přibylo 137. Nikdo s covidem dnes nezemřel. Nových případů je zatím 59 jako v úterý.

17:15

Experimentální lék remdesivir americké společnosti Gilead úspěšně prošel testem a může být účinný už po pěti dnech podávání. Informoval o tom dnes zpravodajský server Politico s odvoláním na tiskové prohlášení firmy. Remdesivir byl pokusně použit při léčbě pacientů s covidem-19 v řadě zemí včetně České republiky.

Studie, kterou zaštítil americký vládní Národní ústav pro alergii a infekční nemoci (NIAID), přinesla podle výrobce "pozitivní data". Podrobnosti ústav NIAID oznámí později. Lék, který zabraňuje množení viru, vyvinul tým pod vedením Čecha Tomáše Cihláře. Jako první v Česku ho dostával třiapadesátiletý pacient v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, a to na přelomu března a dubna. Tento týden nemocnice oznámila, že pacient je v dobrém stavu a byl přeložen na standardní oddělení.

17:13

Situace na čínském trhu je živelná, roušek a respirátorů bylo dost, začal je tam vyrábět úplně každý, problém byl s dopravou a distribucí, říká Jiří Opletal, spoluzakladatel Import Clubu. Klanění se Číně není důležité pro získání zdravotnického materiálu z Číny, jde o čistý byznys, bylo důležité platit dopředu a včas, obchodní vztahy jsou tam ještě důležitější než u nás, dodává.

16:49

Respirátory dovezené z Číny netěsní. Pokud se k obličeji nepřilepí, může být jejich účinnost až o polovinu horší, zjistil Ústav chemických procesů Akademie věd. Píše o tom server SeznamZprávy.cz, který se na ústav s žádostí o test medicínských masek obrátil. Respirátory v posledních týdnech dovážela do České republiky ministerstva vnitra a zdravotnictví. Masky po jejich dovozu oficiálně kontroluje Výzkumný ústav bezpečnosti práce, který spadá pod ministerstvo práce a sociálních věcí.

16:45

Předseda lidovců Marian Jurečka podal k Městskému státnímu zastupitelství v Praze trestní oznámení kvůli nákupům ochranných pomůcek proti koronaviru ministerstvem zdravotnictví. Domnívá se, že úřad nesplnil svou zákonnou povinnost plnit úkoly nejhospodárnějším způsobem. Jurečka trestní oznámení opírá o informace z médií o nákupech pomůcek proti koronaviru u firem, které v minulosti měly malé nebo žádné tržby.

16:39

Společnost Papei v Roudnici nad Labem, která spadá pod koncern Agrofert, ukončí k poslednímu červnu výrobu lahůdek. Firma proto nahlásila propouštění, což zasáhne až 90 lidí, dál bude vyrábět vaječné polotovary. Důvodem jsou ekonomické výsledky umocněné nejistou situací v souvislosti s koronavirovou krizí.

16:34

"Vzhledem k tomu, že se jednotné přijímací zkoušky blíží a já jsem řekl, že budou někdy v první polovině června, tak by dávalo smysl a já o to budu usilovat, aby se (deváťáci) vrátili v první vlně na přípravu stejně jako maturanti, protože je to závěr studia, v tomto případě na základní škole," uvedl v České televizi ministr školství Robert Plaga. Střední školy se mají dle plánu vlády otevřít pro maturanty k přípravě na zkoušky 11. května.

16:16

Chystaný návrh novely zákona o ochraně veřejného zdraví dává ministerstvu zdravotnictví možnost zakázat nebo omezit činnost obchodů včetně nákupních center, výrobních provozoven a veřejné dopravy nebo regulovat hromadné akce. Úřad má mít pravomoc nařídit povinné používání ochranných prostředků nebo dezinfekci

16:07

Koronavirus neobvykle zamíchal i jinak stabilním globálním trhem s čajem. Kvůli omezení pohybu totiž chybí pracovní síla, a proto jsou dodávky omezené. Miliony lidí, kteří musejí zůstat doma, pak zvyšují poptávku po tomto nápoji, který je známý i tím, že posiluje imunitu. Pět zemí - Čína, Indie, Keňa, Srí Lanka a Vietnam - se na celosvětovém vývozu čaje podílejí 82 procenty, ovšem přísná omezení pohybu, která mají zabránit šíření nemoci covid-19, narušila hlavní období sběru čajových lístků a zpozdila některé dodávky asi o měsíc. To způsobilo prudký růst cen, uvedla agentura Reuters.

16:02

Liberecký kraj stahuje část zásilky roušek, které dodalo ministerstvo vnitra. Roušky, které byly součástí dodávky z Číny, byly v originálním balení, přesto silně znečištěné. Vypadaly jako 200 let staré, řekl po dnešním jednání Krizového štábu Libereckého kraje náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka (ODS), který vydal nařízení stáhnout celou šarži.

15:48

Národní parky v České republice se od 1. května začnou pozvolna vracet ke standardnímu režimu. Některé z nich po omezení souvisejícím s koronavirem otevřou návštěvnická a informační centra. V tiskové zprávě o tom informovalo ministerstvo životního prostředí, zástupci národních parků a jeskyní ČR.

15:48

Velké banky obdržely téměř 250 000 žádostí o odklad splátek úvěrů od klientů postižených opatřeními proti šíření koronaviru. Jde hlavně o spotřebitelské úvěry a hypotéky, v menší míře také o firemní úvěry. Vyplývá to z ankety ČTK mezi bankami. Ty naprostou většinu žádostí už schválily.

15:47 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Chystaná novela zákona o ochraně veřejného zdraví podle ministerstva umožní omezit činnost obchodů, veřejnou dopravu i regulovat hromadné akce.

15:42

Platby státu do veřejného zdravotního pojištění za děti nebo důchodce vzrostou od června o 500 korun měsíčně z nynějších 1067 korun. Od ledna to bude o dalších 200 korun za měsíc. Předpokládá to novela, kterou dnes schválil Senát hlasy všech přítomných členů. Předlohu, která souvisí s epidemií nového koronaviru, nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman. Změna reaguje na propad příjmů a zároveň zvýšení výdajů systému zdravotního pojištění.

15:40

Česká vláda od pondělí zrušila plošný zákaz vycestování ze země. Alespoň teoreticky tím otevřela cestu i turistům a cestovatelům. Podle českého ministerstva zahraničí se lidé začali záhy ptát, kam je možné jet. "Nejčastěji se ptají na dovolené, například na často zmiňované Chorvatsko," říká jeho mluvčí Zuzana Štíchová. Vycestovat z Česka je ale kvůli omezením ostatních států prakticky nemožné.

 

15:28

Ministerstvo zdravotnictví by podle odborů mělo přidat peníze na odměny zdravotníků i v regionech. Nařídilo je ve státních nemocnicích pro lidi pečující o pacienty s covid-19. Menší nemocnice ale zřizují kraje, města nebo soukromníci. Jejich Asociace českých a moravských nemocnic ministerstvo ke stejnému kroku vyzvala už 2. dubna. Úřad v reakci tehdy uvedl, že o tom se zdravotními pojišťovnami bude jednat. Peníze nemocnicím jdou převážně z veřejného zdravotního pojištění od zdravotních pojišťoven. Na provoz menších přispívají města a kraje.

15:24

Kvůli dopadům koronaviru na německou ekonomiku letos podle místní vlády klesne počet výdělečně činných osob o 370 000. Hrubý domácí produkt (HDP) se pak sníží o 6,3 procenta, což bude nejvíce za dobu spolkové republiky. Vládní prognózu dnes v Berlíně představil ministr hospodářství Peter Altmaier.

15:17

Každý sedmý Čech chce letos, pokud to bude možné, vyrazit na dovolenou do zahraničí. Lidé nejčastěji uvažují, že by odjeli v září. Většina Čechů počítá s tím, že stráví dovolenou v tuzemsku, nejžádanější jsou zatím srpnové termíny. Domácí dovolenou plánuje dokonce 77 procent lidí nad 60 let. Letní pobyt zatím ale nemá koupeno 63 procent Čechů, 12 procent se na žádnou dovolenou letos nechystá. Vyplývá to z dubnového průzkumu cestovního portálu Skrz.cz

15:14

Jihomoravský kraj odhaduje propad daňových příjmů kvůli pandemii koronaviru zhruba na jednu miliardu korun. Pozastavil proto do září všechny krajské dotační tituly. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí kraje Monika Brindzáková. Podle hejtmana Bohumila Šimka (za ANO) se bude o jednotlivých výdajových položkách rozpočtu jednat v červnu.

Kraj také vyzval své příspěvkové organizace k tomu, aby přehodnotily své rozpočty a hledaly finanční rezervy.

15:11 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vnitro vypíše zakázku na rámcovou smlouvu na ochranné pomůcky proti koronaviru za 1,4 miliardy. Týkala by se dodávek do konce roku, uvedl Hamáček.

15:11

Ministr školství Plaga jedná s epidemiology o návratu žáků devátých tříd do ZŠ k přípravě na přijímací zkoušky. Chtěl by ho k 11. květnu, řekl v České televizi.

15:03

V Belgii v uplynulých 24 hodinách zemřelo dalších 170 lidí s koronavirem, čímž počet mrtvých stoupl na 7501. V Nizozemsku zemřelo dalších 145 nakažených, čímž počet mrtvých stoupl na 4711, uvedl nizozemský Národní ústav pro veřejné zdraví (RIVM). Skutečná čísla jsou podle RIVM nicméně pravděpodobně vyšší, jelikož jsou ve statistice započteny pouze potvrzené případy.

15:03 Ministr vnitra Jan Hamáček

Správní orgány budou podle právníků ministerstva vnitra muset zastavit řízení o přestupcích proti vládním opatřením, která zrušil soud, řekl Hamáček

"Podle právníků ministerstva vnitra to je tak, že to správní řízení bude muset být zastaveno vzhledem k tomu, že bylo příslušné nařízení vyhodnoceno jako nezákonné," řekl Hamáček. Dodal, že stále platí, že lidé dodržují vládní opatření a policie nemusí zasahovat.

15:02

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem ve Švédsku překročil 20 tisíc, informuje agentura Reuters. Místní úřady nahlásily dalších 681 nových případů nakažených a 107 úmrtí, současná bilance této skandinávské země je tak 2462 úmrtí spojených s onemocněním covid-19.

15:02

Plzeňští umělci začínají vystupovat pod okny domovů pro seniory v Plzni i okolí. Seniory, kteří jsou kvůli koronaviru už týdny v izolaci a bez návštěv, čeká hudba, poezie, tanec i divadlo. První vystoupení začínají dnes a další budou v květnu. Za projektem, do kterého se zapojili například loutkoherci a hudebníci z Divadla Alfa, stojí město. Zájem je velký mezi domovy pro seniory i mezi umělci, říká Roman Černík, ředitel Centra Johan, které vystoupení koordinuje.

14:56 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Na vládě jsme se dohodli, že si necháme čas na vyhodnocení první vlny rozvolňování. Buď vláda posune rozvolňování tak, že by poslední rozvolnění padlo 17., nebo požádá sněmovnu o prodloužení nouzového stavu ještě o týden," řekl ministr vnitra Jan Hamáček po jednání krizového štábu.

14:45 Ministr vnitra Jan Hamáček

Hamáček dnes jednal s Romanem Prymulou o datu, kdy budou zveřejněny výsledky populačního testování. "Bylo nám sděleno, že data musí být nejdříve shromážděna všechna a následně vyhodnocena. Pracovně by to mělo být začátkem příštího týdne," řekl Hamáček.

14:43 Ministr vnitra Jan Hamáček

Štáb diskutoval také o pálení čarodějnic. "Vzhledem k situaci hasiči nebudou nařizovat centrální zákaz, nechají to v kompetencích krajů," řekl Hamáček s tím, že například Vysočina již zákaz vyhlásila.

14:53

Zákaznická centra společnosti ČEZ Prodej v Moravskoslezském kraji se od čtvrtka za přísných hygienických opatření znovu otevřou zákazníkům. Centra v Ostravě, Karviné, Opavě, Frýdku-Místku a Novém Jičíně budou v provozu každý pracovní den od 08:00. Své pobočky otevřou také smluvní partneři v Bruntále, Havířově, Hlučíně, Kopřivnici, Krnově a Třinci, kde ČEZ zákaznická centra nemá.

14:42 Ministr vnitra Jan Hamáček

Krizový štáb dnes podle jeho šéfa Jana Hamáčka jednal o tom, jak bude probíhat nákup zdravotnických pomůcek po skončení nouzového stavu. Starat se o něj bude správa státních hmotných rezerv.

14:40

Americká ekonomika v prvním čtvrtletí zaznamenala kvůli dopadům koronaviru nejhlubší propad od globální finanční krize před více než deseti lety. Hrubý domácí produkt (HDP) se v přepočtu na celý rok snížil o 4,8 procenta, zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku ekonomika rostla tempem 2,1 procenta ročně. Oznámilo to dnes americké ministerstvo obchodu.

Výsledek je horší, než čekali analytici. Ti v anketě agentury Reuters čekali za první čtvrtletí propad o čtyři procenta.

14:17

Ministerstvo obrany dosud účast na opatřeních proti koronaviru stála 330 milionů korun, a to zejména na zajištění zásobovacích letů a na nákupech ochranných pomůcek. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) byla již část peněz vládou proplacena, o 230 milionů bude ještě žádat. Metnar to řekl na jednání dnešního sněmovního výboru pro obranu.

14:20

Bangladéšští výrobci textilu se kvůli šíření koronaviru musí vyrovnávat s rušením či pozastavováním objednávek ve výši přibližně tří miliard amerických dolarů (asi 75 miliard korun). Ekonomika asijského státu přitom na vývozu textilu výrazně závisí, připomíná dnes server BBC. Oděvní průmysl zaměstnává v Bangladéši přes čtyři miliony lidí, většinou ženy. Těmto lidem teď hrozí, že kvůli světovému poklesu oděvního průmyslu přijdou o práci. A někteří už možnost obživy ztratili.

14:09

Boeing propustí deset procent zaměstnanců, to je asi 16 000 lidí. Za první čtvrtletí má ztrátu 641 milionů proti zisku 2,2 miliardy dolarů před rokem.

14:09

V pražských domovech pro seniory či lidi s postižením budou se zdravotnickou péčí pomáhat tzv. létající zdravotnické týmy. Krizový tým lékařů a sester bude fungovat od pondělí 4. května a dále v pracovních dnech od 08:00 do 18:00. Denně by mohli zdravotníci navštívit čtyři nebo pět zařízení. Novinářům to dnes řekla radní Milena Johnová (Praha sobě). Tým vznikl mimo jiné jako reakce na nákazu onemocněním covid-19 v městském domově seniorů na Chodově a v soukromém zařízení v Michli, kde už několik klientů zemřelo.

"Létající krizový tým poskytne zařízením sociální péče potřebnou zdravotnickou, personální a psychologickou podporu. Výhodou je, že tým lékařů a sester je mobilní a umí operativně reagovat na potřeby každého zařízení," uvedla Johnová.

14:01

U testování kolektivní imunity v Brně se dnes před polednem naplnil počet poslední skupiny dětí, u které ráno chybělo asi 30 lidí. Kapacita skupin mladších a starších dospělých i seniorů se naplnila už předešlé dny. Nyní stany testují jen lidi určené Českým statistickým úřadem nebo Institutem klinické a experimentální medicíny.

14:00

Petrochemická společnost Unipetrol otestovala na přítomnost onemocnění covid-19 celkem 95 procent cizinců, kteří přijeli do areálu na Mostecku, aby zajišťovali nezbytné práce při odstávce. Výsledky jsou negativní. Dorazilo 472 pracovníků ze Slovenska, Polska, Německa, Francie a Rumunska.

14:00

Některé lázně v Karlovarském kraji začnou od příštího týdne opět přijímat lázeňské hosty na poukazy zdravotních pojišťoven. První lidé přijedou do Františkových i Mariánských Lázní, zjistila dnes ČTK. Většina zaměstnanců ale stále zůstane bez práce.

13:50

Fakultní nemocnice Brno nabízí testování na koronavirus i samoplátcům. Cena je 2900 korun, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Pavel Žára. Testy jako první v kraji pro samoplátce zavedla už v úterý Nemocnice Znojmo. V kraji je k dnešku 443 potvrzených případů nemoci covid-19, v ČR 7504.

13:53

Přispět k chytré karanténě můžete stažením aplikace eRouška. Jak funguje? Například tak, že když potkáte někoho, u koho se později prokáže koronavirus, hygienická stanice vás bude moci telefonicky kontaktovat.

13:48

Správní rada Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové schválila z mimořádného programu Fond podpory seniorů podporu 23 neziskovým organizacím v celkové výši 813 363 korun. Celkově tak v programu otevřeném 13. března nadace rozdělila ve čtyřech vlnách již tři miliony korun. 

13:38

Největší tuzemský mobilní operátor T-Mobile zaznamenává ve své síti stále zvýšený mobilní datový provoz na dvojnásobku proti době před epidemií koronaviru. Objem hlasového volání je zhruba o 30 procent vyšší než běžně.

Zvýšení provozu v mobilních sítích zapříčinil přesun velkého množství uživatelů k práci doma a také uzavření škol. Hlasový provoz narostl zejména na začátku vyhlášení nouzového stavu, kdy byl vyšší až o 60 procent.

13:34

Výzkumné centrum CEITEC ukončilo distribuci ochranných štítů. Celkem jich rozdalo přes 36 tisíc.

13:23

V obcích kolem lipenského jezera po koronavirových omezeních postupně otevírají turistická informační střediska. Všude platí hygienická pravidla, která musí dodržovat příchozí návštěvníci i zaměstnanci. Některé služby budou omezené

13:03

Ostrava umožní dětem, které na jaře nestihly kvůli nařízením spojeným s koronavirem městem podporované ozdravné pobyty, vyjet za čerstvým vzduchem v náhradním termínu. Děti ze základních a mateřských škol se do hor budou moci podívat na podzim.

12:59

Spotřebitelé asi budou více chráněni při přeshraničních nákupech. Umožnit to má novela, která zpřesňuje a sjednocuje pravomoci a postupy úřadů zemí EU tak, aby mohly účinně odhalovat a trestat poškozování spotřebitelů. Novelu dnes schválil Senát beze změn. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.

12:56

Výrobce stavebnice Lego daroval českým zdravotníkům 7500 ochranných štítů. Vyrobila je dánská továrna, tým z té kladenské se zapojil do 3D tisku držáků na ochranné štíty.

12:54

Švédský výrobce osobních automobilů Volvo Car Group kvůli dopadům pandemie propustí ve Švédsku 1300 kancelářských pracovníků, aby snížil náklady. Pro Volvo, které je od roku 2010 v rukou čínské společnosti Geely Holding, ve Švédsku pracuje 24 000 lidí a 2000 konzultantů. Automobilka dnes uvedla, že i jejich smlouvy přezkoumává. Výroby se propouštění nedotkne.

12:50

Distanční školní výuku dětí z dětských domovů mají v době koronavirové epidemie na bedrech vychovatelé. Shodují se, že je to pro ně náročné. Učení zvládají s vypětím sil, kvalitou se ale škole rovnat nemůžou. Složité je i udržení pozornosti dětí, které často mají výchovné problémy. Vyplývá to z ankety mezi některými dětskými domovy v Moravskoslezském kraji.

"Školní výuku nemůžeme úplně nahradit," řekla vedoucí vychovatelka Dětského domova Příbor na Novojičínsku Marcela Stonawská. Podle ní se děti ve škole lépe soustředí. "Když jsou doma, spousta věcí je rozptyluje. Samy učení berou volněji. Je náročné udržet jejich pozornost," řekla.

12:44

Místo, abychom se posouvali, vracíme se v čase, komentuje současnou situaci předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

12:42

Newyorský starosta Bill de Blasio osobně zakročil při pohřbu rabína židovské ultraortodoxní komunity v Brooklynu. V úterý večer na něj přišlo několik set příslušníků této komunity bez ohledu na opatření zavedená v New Yorku kvůli koronaviru.

fotografií je patrné, že ačkoli mnozí z účastníků měli na ústech roušky, počtem převyšovali povolených 50 lidí. Příslušníci ortodoxní komunity se přišli rozloučit s rabínem Chaimem Mertzem.

12:41

V úterý se občan Německa pokusil z české strany vstoupit do Polska. Celá událost byla dramatická, píší polská média, protože zazněly i výstražné výstřely polských vojáků. Incident se udál v Opolském vojvodství u obce Pilszcz, která leží za hranicí asi 10 kilometrů severně od Opavy.

12:40

V uplynulých 24 hodinách v Íránu zemřelo dalších 80 lidí nakažených koronavirem, čímž bilance mrtvých v zemi vystoupila na 5957. S odvoláním na sdělení íránského ministerstva zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

12:40

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek odmítá posílit pravomoce ministerstva zdravotnictví.

12:36

Varování před hrozbou kyberútoků na nemocnice a jiné cíle, které vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v polovině dubna, podle něj zabralo. Instituce na ně zareagovaly, a díky tomu se předešlo výraznějším následkům, řekl ve středu mluvčí NÚKIB Radek Holý. I tak úřad eviduje za posledního čtvrt roku 23 úspěšných kyberútoků. Varování zůstává stále v platnosti

12:49

Slatinné lázně Třeboň mají první desítky klientů, kteří přijeli poté, co vláda uvolnila koronavirová opatření. Přijelo zatím kolem 65 lidí, většinou klienti zdravotních pojišťoven. Stará se o ně 50 zaměstnanců. Příjmy zatím nepokryjí ani náklady, provoz je ztrátový. ČTK to dnes řekl starosta Třeboně Jan Váňa (ODS), který je i jedním z jednatelů lázní. Kvůli vládním omezením čekají za duben třeboňské lázně ztrátu 20 milionů Kč.

12:28

Některé akce proběhnou i koronaviru navzdory. Pořadatelé 14. ročníku Hradubického běhu kvůli koronavirové epidemii akci nezruší. Jen nebude mít hromadný start, mimořádně se bude konat dva dny a diplomy a medaile dostanou účastníci později poštou, uvedl organizátor Petr Hochman.

Akce je závodem mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, lidé startují ze svých měst a doběhnou do Čeperky, která je napůl cesty. Běh se uskuteční o víkendu 16. a 17. května, závodníci si čas můžou vybrat sami.

12:23

Plzeňské Techmania Science Center, centrum zaměřené na vzdělávání a popularizaci vědy zábavnou formou, kvůli koronavirové krizi propouští 30 lidí. Je to víc než polovina všech zaměstnanců. Kvůli nařízením vlády je nyní Techmania od 11. března zavřená, otevřít by se měla v omezeném rozsahu až koncem května. Na tržbách už přišla o miliony korun. Protože je to samostatný subjekt, který nemá zřizovatele, na většinu provozních nákladů si musí vydělat. Budoucnost je zatím nejistá, řekl ředitel Techmanie Vlastimil Volák.

12:16

Austrálie nepolevuje ve snaze prosadit mezinárodní vyšetřování původu koronaviru, proti čemuž se Čína ostře vymezuje. Stupňující se roztržka mezi těmito dvěma státy by mohla ovlivnit jejich diplomatické a ekonomické vztahy, píše dnes agentura Reuters.

Australský premiér Scott Morrison dnes ubezpečil, že Austrálie bude ve své aktivitě pokračovat. Upřesnil, že požadované zhodnocení toho, jak koronavirus vznikl a následně se šířil, není cílený útok na Čínu, ale potřeba vzhledem k tomu, že covid-19 zahubil již přes 200 000 lidí po celém světě a znemožnil značnou část globální ekonomické aktivity.

12:05

Senátor Michael Canov (SLK) se v senátní debatě o schválení ošetřovnbého pozastavoval nad tím, že úřady kvůli ošetřovnému podle něho požadují potvrzení ředitelů škol, že jsou zavřené, ač o tom rozhodla vláda. "Je to naprosto absurdní. To není jenom byrokracie, to je šikana, a dokonce se nebojím ani slova buzerace," řekl. Maláčová oponovala, že formulář potvrzuje, že zaměstnanec má vlastní dítě do 13 let věku. "Mechanismus funguje asi 40 let," podotkla.

11:59

Pražský magistrát odpustí nájemné podnikatelům v městských prostorech. Odpuštění se nebude týkat všech, ale pouze těch, kteří měli při opatřeních proti koronaviru zcela zavřeno. Nájemné nebudou muset platit živnostníci například v pohostinství, poskytování služeb, sportu, kultuře nebo činnosti cestovních agentur. Novinářům to dnes řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09). Plán musí ještě schválit pražští radní. Praha již v uplynulých týdnech například odpustila podnikatelům penále z nezaplaceného nájmu nebo odložila jeho splátky.

11:48

Německo prodloužilo varování před cestami do celého světa nejméně do 14. června. Týká se to i států, jako je Česko, které jsou koronavirem zasaženy méně než spolková republika. O prodloužení opatření, jež se vztahuje na cesty, které nejsou nutné, dnes rozhodla německá vláda na doporučení ministerstva zahraničí. Znovu situaci posoudí v červnu.

11:47

Ze 60 na 80 procent denního vyměřovacího základu vzroste ošetřovné pro rodiče, kteří zůstali doma s potomky v souvislosti s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové krizi. Senát dnes novelu schválil hlasy 64 ze 68 přítomných členů, proti nebyl nikdo. Dávku nově dostane vedle zaměstnanců i část lidí, kteří pracují na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Zvýšené ošetřovné bude stát vyplácet podle předlohy zpětně od začátku dubna. Rodiče budou dávku dostávat nejdéle do letních prázdnin.

Lidé pracující na dohody budou mít nárok na ošetřovné za podmínky, že z nich bylo v minulosti odváděno nemocenské pojištění a jsou stále platné. Takzvaným dohodářům vyplatí stát za období od uzavření škol do konce března ošetřovné 60 procent denního vyměřovacího základu, od dubna 80 procent.

11:45

Občanští demokraté nesouhlasí s posílením pravomocí ministra zdravotnictví, o kterém v úterý hovořil po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem předseda vlády Andrej Babiš (ANO). Nástroje k omezování svobody nesmí být podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury v rukou jednoho ministra. Uvedl to v dnešním tiskovém komentáři. Nápad se nelíbí ani předsedovi nejsilnějšího senátorského klubu STAN Petru Holečkovi.

11:45

Ekonomická nálada v eurozóně i v celé Evropské unii v dubnu rekordně klesla. Omezení zavedená s cílem zabránit šíření nemoci covid-19 totiž způsobila, že se ekonomická aktivita téměř zastavila. Největší byl propad v sektoru služeb. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise.

11:42

Počet kyberútoků souvisejících s koronavirem se v současnosti proti březnu zvýšil až šestkrát. Každý den se uskuteční více než 14 000 útoků, v týdnu od 7. dubna to bylo dokonce 20 000 útoků za den. Většinu tvoří phishingové útoky, které mají za cíl ukrást údaje k platebním kartám nebo osobní údaje. Vyplývá to z údajů antivirové firmy Check Point.

11:32

Areál Pražského hradu se znovu pro veřejnost otevře 25. května, zámecký park v Lánech o dva týdny dříve. Uzavřeny byly kvůli pandemii nového typu koronaviru a s ní souvisejícím vyhlášením nouzového stavu v polovině března. Podrobnosti otevření chce Pražský hrad zveřejnit později, sdělil mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

11:32

V Plzeňském kraji zemřel další člověk nakažený koronavirem. Od začátku pandemie jich v kraji zemřelo devět, předchozí úmrtí zaznamenali hygienici naposledy před dvěma týdny. Nákazu koronavirem dosud v kraji potvrdily testy u 592 lidí, to je o sedm víc než v úterý večer. První potvrzený případ nákazy koronavirem se v kraji objevil 11. března, první úmrtí 3. dubna. Aktuální informace zveřejnila dnes na svém webu Krajská hygienická stanice v Plzni.

11:19

Pražská TOP 09 chce při pomoci podnikatelům postiženým opatřeními proti koronaviru poskytovat poukázky. Fungovaly by na principu, že si například člověk koupí ubytování v hotelu a dostane poukázku třeba do divadla. Poukázku město následně proplatí, a naráz tak vydělají dvě instituce. Novinářům to dnes řekli zastupitel Martin Dlouhý (TOP 09) a předseda zastupitelů Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) Jiří Pospíšil (TOP 09). Přesné podmínky bude strana projednávat s koaličními partnery Piráty a Prahou Sobě i opozičními ODS a ANO.

11:16

Senátoři odpoledne chtějí mimořádně řešit financování armády v souvislosti s epidemií koronaviru. S ohledem na její vývoj se dnes sešli na rozdíl od předchozích zasedání v téměř plném počtu, nikoli v původně dohodnutém polovičním počtu podle síly jednotlivých frakcí. Sněmovna toto pravidlo kvůli opatřením proti šíření nákazy ještě v úterý uplatnila.

11:15

Firma Iveco CZ z Vysokého Mýta na Orlickoústecku obnoví výrobu o dva dny dřív, zahájí 4. května. Původně si stanovila termín 6. května. Autobusy nevyrábí od 30. března, protože v důsledku epidemie koronaviru se zastavila výroba dílů v zahraničí. ČTK to řekla mluvčí firmy Katarína Němcová

11:09

V Latinské Americe zemřelo podle oficiálních statistik téměř 9000 lidí z celkem 177 tisíc osob, u nichž se potvrdila nákaza koronavirem. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Reálné počty jsou ale vyšší, protože v regionu se provádí málo testů. Navíc podle Panamerické zdravotnické organizace (OPS) nákaza koronavirem v regionu ještě vrcholu nedosáhla.

11:02

Pět desítek mateřských škol v Olomouci obnoví provoz zřejmě 25. května, kdy by měly malé děti moci opět chodit i do jeslí. Termín otevření mateřských škol stanovil krizový štáb Olomouce a ještě ho musí schválit městská rada. Novinářům to dnes řekl primátor Mirek Žbánek (ANO). Mateřské školy byly uzavřeny v březnu na začátku epidemie koronaviru. Kvůli preventivním opatřením v nich bude v květnu k dispozici jen zhruba polovina míst.

10:55

Hlavní město zachová do konce nouzového stavu vyhrazená parkovací místa pro zdravotníky, hasiče a policii, která zavedla v souvislosti s pandemií koronaviru. Doporučil to dnes pražský krizový štáb. V Praze také dál neplatí parkovací zóny, které by se měly znovu obnovit 11. května. Sněmovna v úterý prodloužila nouzový stav do 17. května.

10:51

Senátoři ODS chtějí, aby Ústavní soud posoudil zákonnost nastavení horního limitu nájmů, jak ho formou nařízení přijala minulý týden vláda kvůli epidemii koronaviru. Senátor Zdeněk Nytra (ODS) před dnešním zasedáním horní komory uvedl, že pro návrh na zrušení opatření zatím sebral 24 podpisů. Je přesvědčen o tom, že nařízení je neústavní, protože je vztaženo na dobu opatření proti epidemii, což může trvat roky. Senátoři podle něj chystají i podání kvůli odkladům nájemného, kde návrh Senátu přehlasovala sněmovna.

10:42

Fronta několika aut dnes dopoledne čekala na hraničním přechodu s Rakouskem Dolní Dvořiště, kde začalo fungovat odběrové místo na testy na nákazu koronavirem. Službu primárně využívají Češi zaměstnaní v zahraničí. Od dnešních 9:00 na přechodu mohou podstoupit výtěr z nosohltanu. Laboratoř Nextclinics, která lidi na přechodu testuje, výsledky testů zpracuje do 24 hodin.

10:41

Předběžné dílčí výsledky studie kolektivní imunity by mohly být kolem 5. května, řekl dnes novinářům v Brně ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj ale nebudou tyto výsledky hned komplexní, studie navíc půjde na oponenturu zahraničním oponentům. V ČR je k dnešnímu ránu přes 7500 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

10:40

Epidemiologická situace v souvislosti s nemocí covid-19 se v České republice lepší, už několik dní je méně než 60 nových případů za den. Novinářům to dnes řekl ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR Ladislav Dušek. Testů je přitom stejně nebo mírně více. Podle Duška se covid-19 v populaci nikde nekontrolovaně nešíří, je ale třeba dát pozor na některá lokální ohniska. Zmínil například Chebsko, Domažlicko a částečně Zlínsko.

10:38

Rusko zaznamenalo 5841 nově potvrzených případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin, což je méně než předchozí den, kdy tento počet činil 6411. Celkový počet potvrzených případů ve všech ruských regionech dosáhl 99 399.

10:27

Posilovny v Ústeckém kraji lidé zatím nevyhledávají. Za den jich podle některých majitelů a pracovníků přijdou sotva dvě desítky. Stejně tak jako hráčům badmintonu a některých dalších sportů, které vláda povolila minulý týden opět provozovat, jim vadí nošení roušek. Sportovní či fitness centra byla zavřená od poloviny března do pondělí.

09:56

Ve Zlínském kraji přibylo od úterního večera pět vyléčených z onemocnění covid-19, je jich 153. Dosud potvrzených případů koronaviru je v kraji stále jako v úterý večer 326, jde o údaje k dnešním 09:00. V úterý hygienici evidovali dva nové nakažené, v pondělí žádný nový nakažený v kraji nebyl, v neděli bylo šest nových případů nákazy. Nově vyléčených bylo v pondělí 13, v úterý nepřibyl žádný. V souvislosti s onemocněním v regionu zemřel jeden člověk.

09:55

Svaz autorů a interpretů vyzval rádia, aby hrála více písně českých autorů a interpretů. Svaz žádá, aby v době omezení kvůli pandemii rádia změnila playlisty ve prospěch české tvorby. Připojil se tak k výzvě vydavatelských firem sdružených v České národní skupině Mezinárodní federace hudebního průmyslu a Platformě nezávislých vydavatelů. Zástupci rádií už dříve uvedli, že české umělce podporují a budou i nadále. Jsou ale proti zavedení jakýchkoliv kvót.

09:54

V Ústeckém kraji počet potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru od úterního večera stagnuje, je jich 484. V kraji s koronavirem zemřelo 13 pacientů. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Podle krajské hygienické stanice se již uzdravilo 256 lidí.

09:50

Akutní výkony probíhaly, ale lidi zůstávali zbytečně doma, do nemocnic se báli. Prymula zastavil chod republiky během pár hodin, i v Evropě to byl nevídaný krok. Bylo zajímavé, že to deset milionů lidí přijalo, říká lékař a bývalý olympionik Lukáš Pollert. Nedojde k přenastavení hodnot, lidi si zase vezmou cigáro a sednou si k televizi, nepůjdou běhat, dodává.

 

Pollert: Koronaviru jsem se nebál, ke změně hodnot nedojde, lidi si zas vezmou cigáro

22:04
Prymula zastavil chod republiky během pár hodin, i v Evropě to byl nevídaný krok. Akutní výkony probíhaly, ale lidi se zbytečně báli do nemocnic. | Video: Daniela Drtinová, DVTV
09:48

Německé automobilové skupině Volkswagen v prvním čtvrtletí klesl provozní zisk bez zahrnutí mimořádných položek o 81,4 procenta na 900 milionů eur (24,5 miliardy Kč). Výsledky negativně ovlivnila pandemie nemoci covid-19, která snížila prodej. Firma tak v dnešním prohlášení potvrdila předběžné výsledky, které zveřejnila v polovině dubna. Automobilka očekává, že v zisku bude i za celý rok, prodej i zisk ale bude výrazně nižší než loni.

09:40

Evropský výrobce letecké techniky Airbus vykázal za první čtvrtletí čistou ztrátu 481 milionů eur (13,1 miliardy Kč), zatímco před rokem vytvořil zisk 40 milionů eur. Podnik zrušil celoroční výhled, nevyplatí dividendy a minulý měsíc si vyjednal nové úvěrové linky. Šíření koronaviru totiž výrazně snížilo zájem o cestování letadlem a mnoho aerolinek zastavilo objednávky nových strojů. Šéf Airbusu Guillaume Faury právě skončené období označil za nejvážnější krizi, která kdy odvětví letecké dopravy potkala.

09:39

Ve Žlutých lázních v Praze-Podolí dnes začne fungovat nové odběrové místo, kde se lidé budou moci nechat otestovat na covid-19. Dnes bude v provozu od 13:00 do 17:30. Lidé mohou podstoupit buď test metodou PCR nebo rapid test, který prokazuje přítomnost protilátek vůči novému koronaviru v těle. Odběry budou možné i přímo z auta, tedy metodou "drive in". Vzorky budou odebírat pracovníci laboratoře SPADIA LAB. Dnes to uvedla vedoucí této diagnostické laboratoře Zuzana Semeráková.

09:29

V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 227 lidí. Od večera se počet obětí zvýšil o dvě. Uzdravilo se 2960 nakažených, což je o 18 víc než v úterý večer. Od začátku března bylo dosud zjištěno 7504 případů nákazy novým koronavirem, aktuálně je nakažených 4317 lidí. Za úterý přibylo 59 infikovaných a laboratoře provedly 8665 testů, což je druhý nejvyšší počet od začátku testování. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.

09:17

Ekonomická nálada na Slovensku se v dubnu, kdy v zemi přetrvávaly karanténní opatření kvůli koronaviru, výrazně zhoršila. Tříměsíční klouzavý průměr souhrnného indexu ekonomické nálady po úpravě o sezonní vlivy klesl nejníže od října 2009. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad.

09:16

V Libereckém kraji přibyly od úterního rána další dva potvrzené případy onemocnění covid-19. Podle informací, které dnes ráno aktualizovalo ministerstvo zdravotnictví (MZCR), zatím testy v kraji potvrdily 195 nemocných. Podle krajské hygienické stanice se dosud z nemoci uzdravilo 109 lidí. Čtyři senioři komplikacím spojeným s novým koronavirem podlehli, měli ale i jiné vážné zdravotní obtíže.

09:02

Na Olomoucku se během pěti dnů nechalo vyšetřit v testovací studii v souvislosti s onemocněním covid-19 téměř všech 6500 lidí z původně plánované kapacity. Hejtmanství se však podařilo počet míst navýšit ještě o dalších téměř 4000 míst. Zdravotníci od pátku vyšetřili řadu lidí i mimo rezervační systém, v něm je ještě přihlášeno na příští dny na odběrových místech v Olomouci, Litovli a Uničově dalších celkem 3200 lidí, zjistila ČTK. Kvůli zájmu lidí i rychlosti vyšetření nakonec studie skončí o den dříve, tedy v pátek.

08:46

Americký viceprezident Mike Pence při své úterní návštěvě nemocnice Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě jako jediný člen delegace neměl roušku, přestože to nemocnice má ve svých pravidlech. Bez roušky se Pence ocitl i v laboratoři, kde se testuje na koronavirus, a neměl zakrytá ústa a nos ani při následném jednání. Své rozhodnutí viceprezident zdůvodnil tím, že často podstupuje testy na koronavirus. Informovala o tom dnes agentura AP.

08:36

Hotely v Polsku se otevřou o letních prázdninách, řekl dnes v polském rozhlase vládní mluvčí Piotr Müller. Upozornil zároveň, že nákaza koronavirem je v zemi stále na vzestupu. Očekává se, že vláda dnes oznámí své rozhodnutí ohledně opětovného uvolnění některých podnikatelských činností, které dosud musely být kvůli pandemii uzavřeny.

08:31

Takřka polovina Němců kvůli pandemii nemoci covid-19 odmítá otevření hranic pro letní dovolené v cizině. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu veřejného mínění institutu YouGov, který si zadala agentura DPA.

V sondáži 48 procent oslovených Němců chtělo, aby i během léta platil zákaz turistických cest do zahraničí. Dvacet procent respondentů by souhlasilo s otevřením hranic s vybranými zeměmi a pro uvolnění letního turismu v rámci celé Evropské unie se vyslovilo pouze 13 procent lidí

08:15

Koronavirus v Česku zastavil čas a kvůli obavám z nákazy lidé zanedbali mnoho vyšetření a lékařských procedur, říká David Feltl, onkolog a ředitel Všeobecné fakultní nemocnice. Je podle něj dost dobře možné, že země za poražení covid-19 zaplatila zatím neviditelnou daň v prevenci mnoha jiných onemocnění, od rakoviny po infarkt myokardu. Daň, která se možná naplno projeví už v druhé polovině roku.

 

08:14

Americká automobilka Ford Motor se v prvním čtvrtletí propadla do ztráty, která byla vyšší, než se čekalo. Kvůli koronavirové pandemii, která zastavila poptávku po drahém zboží a přiměla firmy přerušit výrobu, čeká Ford další ztrátu i ve druhém čtvrtletí. Za leden až březen ztráta činila dvě miliardy USD (50 miliard Kč) ve srovnání se ziskem 1,1 miliardy USD ve stejném období předchozího roku, uvedla automobilka v noci na dnešek.

08:05

Za pět dní testování pro studii kolektivní imunity, která má zjistit výskyt nemoci covid-19 v populaci, bylo v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) vyšetřeno asi 1300 jeho pacientů. V Česku by mělo být pro studii otestováno 2000 chronicky nemocných. Dnes to na dotaz ČTK uvedla přednostka Pracoviště preventivní kardiologie IKEM a garantka studie za IKEM Věra Adámková.

07:58

Přísliušníci policie v New Yorku v úterý přichystali pro zdravotníky oběd. Chtějí tak vyjádřit vděčnost obyvatel za nasazení, s jakým zdravotníci svoji práci v těchto dnech vykonávají.

Foto: Reuters
07:55

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně zemřel pacient s nemocí covid-19. V kraji je od začátku pandemie k dnešnímu ránu 443 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. V úterý večer bylo 441 potvrzených případů.

Svatoanenská nemocnice je určená pro péči o pacienty s covidem-19 ve vážném stavu. Má pro to vyčleněno 12 lůžek s možností plicní ventilace. "Nyní jsou na anesteziologicko-resuscitační klinice čtyři pacienti. Všichni jsou napojeni na umělou plicní ventilaci. Jeden mohl být kvůli zlepšení stavu odpojen od mimotělní podpory života," uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

06:32

Německo v úterý zaznamenalo 1304 nových případů nákazy koronavirem, což je o 160 více než za pondělí.

V Německu, které má 83 milionů obyvatel, se dosud nakazilo 157 641 lidí, z nichž 6115 zemřelo.

06:22

Počet potvrzených případů covid-19 v úterý stoupl v Česku o 59 na celkem 7504. I když je denní přírůstek o něco vyšší než předchozí dva dny, už sedmý den po sobě se drží pod stovkou.

Od začátku března se uzdravilo 2948 lidí a 227 nakažených zemřelo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Aktuálně je v zemi 4329 nemocných.

05:50

Pevninská Čína v úterý zaznamenala 22 nových případů nákazy koronavirem, o den dříve jich bylo šest. S odvoláním na čínské úřady o tom dnes informovala agentura Reuters.

05:40

O ceny americké filmové akademie Oscar se v roce 2021 budou moci ucházet i snímky, které byly zveřejněny výhradně na streamovacích službách.

05:30

Zdravotní komplikace související s koronavirem si podle Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) vyžádaly ve Spojených státech více mrtvých, než je počet amerických obětí války ve Vietnamu, kde v 60. a 70. letech minulého století padlo 58 318 Američanů.

23:29

V Brazílii zemřelo za posledních 24 hodin 474 pacientů s diagnózou covid-19, čímž byl překonán tamní smutný rekord. Brazílie tak po dnešku eviduje více zemřelých než pevninská Čína, kde se virus objevil na sklonku loňského roku poprvé.

22:58

Mezinárodní ratingová agentura Fitch dnes zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o jeden stupeň na úroveň BBB-. Tento krok podle agentury odráží výrazný dopad pandemie způsobené koronavirem na italskou ekonomiku.

Fitch předpověděla, že hrubý domácí produkt (HDP) Itálie v letošním roce klesne o osm procent.

22:01

Maďarská vláda má pod totální kontrolou informace, které se týkají pandemie vyvolané koronavirem a zdravotníci se bojí mluvit s novináři, byť i jen anonymně, aby nebyli vyhozeni. Podle serveru Balkan Insight to tvrdí nevládní lidskoprávní organizace Maďarský svaz občanských svobod (TASZ).

21:25 Andrej Babiš

Podle Babiše by upravené kompetence ministerstva zdravotnictví umožnily zachovat restriktivní opatření, která chce vláda udržet do 25. května, i po skončení nouzového stavu. Sněmovna dnes rozhodla o jeho prodloužení do 17. května, přestože vláda žádala o 25. květen.

21:25 Andrej Babiš

Vláda v pondělí projedná novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by posílila kompetence ministerstva zdravotnictví. Sněmovna by se normou mohla zabývat následující den a projednat ji ve stavu legislativní nouze, řekl dnes novinářům premiér Andrej Babiš (ANO).

21:02

Ve Spojených státech koronavirus infikoval přes milion lidí. Ve svých statistikách to uvádí agentura Reuters i americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU). Na komplikace související s nemocí covid-19, kterou koronavir způsobuje, v USA zemřelo podle JHU přes 57 000 lidí. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), které spadá pod ministerstvo zdravotnictví a které přehledy aktualizuje pomaleji, eviduje ve 330milionových USA 958 000 nakažených, z nichž 54 000 zemřelo.

20:54

V amerických obchodech se začalo objevovat dlouho nevídané zboží, které se v mnoha domácnostech po celé zemi stalo symbolem zásobovacích potíží během koronavirové krize. Role toaletního papíru, které v minulých týdnech prakticky nebylo možné sehnat, si dnes z obchodů odnesli první šťastlivci, jimž zásoby nashromážděné v březnu došly.

20:43

TOP 09 prodloužení nouzového stavu nepodpořila.

20:36

Vláda v pondělí projedná novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by posílila kompetence ministerstva zdravotnictví. Sněmovna by se normou mohla zabývat následující den a projednat ji ve stavu legislativní nouze, řekl v úterý novinářům premiér Andrej Babiš. Podle něj by upravené kompetence ministerstva zdravotnictví umožnily zachovat restriktivní opatření, která chce vláda udržet do 25. května, i po skončení nouzového stavu. Sněmovna v úterý rozhodla o jeho prodloužení do 17. května, přestože vláda žádala o 25. květen.

20:33 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra a šéf Ústředního krizového štábu Jan Hamáček považuje za klíčové, že Poslanecká sněmovna rozhodnutím o prodloužení nouzového stavu do 17. května umožnila řízené uvolňování omezení podle doporučení epidemiologů. Zabránila tak nebezpečnému vývoji, který by nastal s koncem stavu nouze ve čtvrtek, napsal v SMS na dotaz ČTK. Podle předsedy opoziční ODS Petra Fialy se ukázalo, že komunisté drží vládu fakticky u moci. Právě KSČM navrhla termín 17. května, vláda původně žádala o prodloužení nouzového stavu do 25. května.

20:28 Andrej Babiš

Pokud by premiér seděl v jednacím sále, slyšel by mnoho opozičních dotazů i časté prosby, aby on i další členové vlády na otázky reagovali. 

20:02

Nouzový stav a s ním i hlavní vládní omezení proti šíření nového koronaviru budou moci trvat zatím do neděle 17. května. S prodloužením stavu nouze do tohoto data v úterý souhlasila sněmovna podle návrhu poslanců KSČM, kteří v dolní komoře tolerují menšinový kabinet ANO a ČSSD.

19:48

Řecká vláda podobně jako několik dalších zemí z regionu jižní Evropy oznámila, že hodlá po prvním květnovém víkendu začít uvolňovat ochranná opatření přijatá v reakci na šíření koronaviru. Řecko bude od 4. května postupně otevírat ekonomiku a částečně povolí volný pohyb obyvatel. Informaci přinesla agentura AFP.

19:39

Letecká skupina IAG, která je mateřskou firmou aerolinek British Airways, se kvůli koronavirové krizi chystá propustit až 12 000 ze svých 45 000 zaměstnanců. Firma byla v loňském prvním čtvrtletí ještě ve zisku, v prvních třech měsících letošního roku se ale podle svého dnešního sdělení propadla po očištění od mimořádných položek do ztráty 535 milionů eur (14,5 miliardy Kč). Propouštění bude nutné, protože poptávka po letecké dopravě se podle společnosti vrátí na úroveň roku 2019 pravděpodobně až po několika letech.

19:24

Praze za posledních 24 hodin přibylo šest potvrzených případů nemoci covid-19, celkem jich je 1697.

19:13

Polský premiér Mateusz Morawiecki oznámí ve středu podrobnosti další etapy uvolňování restrikcí přijatých kvůli šíření koronaviru, sdělil v úterý vládní mluvčí Piotr Müller. Údaje o denním přírůstku nových nakažení a úmrtí jsou v Polsku nadále stabilní. Stejně tak v Maďarsku, kde se další zmírňování omezujících opatření čeká příští týden, byť s povinnými rouškami.

18:54

Slovensko od pátku nakonec nebude vyžadovat od pendlerů z příhraničních oblastí při jejich vstupu do země potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus, aby nemuseli nastoupit do karantény. Bratislava také uvolní pravidla pro zdravotníky a pečovatelky, jež cestují za prací do vybraných regionů Česka a Rakouska. Po dnešním jednání ústředního krizového štábu to novinářům řekl hlavní hygienik Slovenska Ján Mikas.

18:24

Od úterního rána se v Česku vyléčilo z nemoci covid-19 sto lidí a dva zemřeli. Počet vyléčených tak stoupl na 2942 a mrtvých na 225. Případů nákazy v úterý zatím přibylo 41, což je stejný nárůst jako za celé pondělí. Pondělní přírůstek byl nejnižší od 13. března. Případů nákazy bylo v Česku od začátku března zjištěno 7486, aktuálně se s covid-19 potýká 4319 lidí. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.

18:20

V britských nemocnicích zemřelo dalších 586 pacientů s covid-19, oznámil ministr zdravotnictví. Celková bilance zemřelých vzrostla na 21 678.

18:20

Itálie v úterý jako třetí země na světě překonala hranici 200 000 lidí, u nichž se od začátku pandemie potvrdila nákaza koronavirem. Za poslední den tam přibylo 2091 nakažených. Na komplikace spojené s onemocněním covid-19 v zemi zemřelo dalších 382 lidí, což je více, než úřady hlásily za poslední dva dny. I tak se však jedná o třetí nejnižší údaj za téměř šest týdnů. 

Lombardie, která je nejlidnatějším a nejrozvinutějším italským regionem, je znovu ohniskem nákazy.
Lombardie, která je nejlidnatějším a nejrozvinutějším italským regionem, je znovu ohniskem nákazy. | Foto: Reuters
18:09

Uvolnění přeshraničního režimu pro vysokoškolské studenty a pedagogy by podle zástupců českých a slovenských vysokých škol mělo být jedním z prvních kroků při otevírání hranic mezi Českem a Slovenskem po nouzovém stavu. Po cestě do druhé země by pro studující a akademiky neměla platit povinná karanténa. Shodli se na tom předsedové České konference rektorů Petr Sklenička a Slovenské rektorské konference Rudolf Kropil. Chtějí to navrhnout ministrům školství v obou zemích. Sdělila to Karla Mráčková, mluvčí České zemědělské univerzity v Praze, jejímž je Sklenička rektorem.

17:50

Do Mariánských Lázní v úterý dorazili vojáci v rámci pomoci od Ústředního krizového štábu. O pomoc požádal o víkendu hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis kvůli nárůstu počtu nemocných s covid-19. Deset vojáků bude pomáhat v léčebně dlouhodobě nemocných v Mariánských Lázních, kde se nemoc objevila.

17:49

Nový informační systém vyvinula Technická univerzita v Liberci ve spolupráci s hygieniky. EpiGIS pomáhá při monitorování epidemií. Umožňuje také mnohem lépe a rychleji identifikovat ohnisko nákazy, což je zásadní, řekl k systému Vladimír Valenta, ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci, který už se systémem pracuje.

17:36

Zajištění stejných podmínek u přijímacích zkoušek na vysoké školy v Česku pro Čechy a Slováky požaduje iniciativa Férové přijímačky na VŠ 2020, kterou založil maturant z Gymnázia Botičská v Praze Jan Bohuněk. Podle jeho výzvy by čeští maturanti mohli být letos u přijímacích zkoušek proti Slovákům v nevýhodě. Zatímco slovenští studenti kvůli pandemii koronaviru nebudou skládat maturitní zkoušky, a mohou se tak soustředit jen na zkoušky na vysoké školy, čeští se musí připravovat na zkoušky obě. Informoval o tom otec zakladatele iniciativy Bohuslav Bohuněk.

17:30

Rusko prodlužuje období pracovního klidu do 11. května, oznámil na schůzi krizového štábu gubernátorů prezident Vladimir Putin. Epidemii se podle něj v Rusku podařilo zabrzdit, vrchol ale zemi teprve čeká. "Cesta bude těžká a složitá," varoval ruský prezident.

17:02

Lidé, kteří se v zaměstnání nakazili novým koronavirem a onemocněli, by mohli získat za určitých podmínek odškodné. Choroba covid-19 se dá uznat za nemoc z povolání. V úterý to sdělila Českomoravská konfederace odborových svazů. Náhradu vyplácejí zaměstnavatelé ze svého pojištění.

16:57

Nadešel čas, aby Francie začala uvolňovat opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru. Ve francouzském parlamentu to prohlásil premiér Édouard Philippe, který rovněž představil plán postupného rozvolňování opatření od 11. května. Toho dne by se měly znovu otevřít školky a základní školy na prvním stupni i obchody s jiným než nezbytným zbožím. O týden později se začnou postupně otvírat i 2. stupně základních škol, ale jejich žáci budou povinně nosit roušky, řekl Philippe.

16:26

Thomayerova nemocnice v Praze v úterý obdržela experimentální lék favipiravir. Použije ho k léčbě jednoho svého pacienta, který trpí nemocí covid-19. V úterý to řekl mluvčí Thomayerovy nemocnice Petr Sulek.

16:26

Alergikům může nošení roušky povinné kvůli šíření nového typu koronaviru i pomoci, protože vdechují méně alergenů. Potíže by neměla působit ani dobře léčenému astmatikovi. Řekl to ředitel České iniciativy pro astma Petr Pohunek. Povinné zakrývání nosu a úst platí od 19. března, část astmatiků podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly žádala o výjimku. Mají ji také děti do dvou let nebo autisté.

16:01

"Budeme navrhovat termín do 17. května a budeme předkládat dvě doprovodná usnesení, o jejichž splnění budeme žádat vládu," potvrdil poslancům poslanec komunistů Zdeněk Ondráček. Po vládě budou požadovat plán na nákup zdravotnických pomůcek od českých výrobců do 10. května a návrh opatření, která budou přijata po ukončení stavu nouze do 5. května.

15:52

"Jsem pro prodloužení nouzového stavu. Nikoli proto, aby se stát stal žalářem, ale naopak proto, abychom co nejrychleji vrátili život do normálu," řekla poslankyně ČSSD Kateřina Valachová.

16:03

Komunisté se přiklánějí k prodloužení nouzového stavu o 17 dnů, řekl v úterý odpoledne na tiskové konferenci ve sněmovně předseda jejich poslanců Pavel Kováčik. Chtějí, aby se o počtu dnů hlasovalo vzestupně. V takovém případě KSČM nepodpoří prodloužení stavu nouze o méně než zmíněných 17 dnů, doplnil Kováčik. Vláda žádá dolní komoru o prodloužení do 25. května, nyní nouzový stav trvá do čtvrtka.

15:46

"Nechci tady hájit vládu," řekl Birke a dodal, že nebýt osobní komunikace s ministry Hamáčkem a Petříčkem, tak nemá od vlády téměř žádné informace. "Když ale člověk chce, tak si ty informace sežene," řekl.

15:42

Opoziční pražská ODS navrhuje, aby v Praze vznikla síť testovacích míst na nemoc covid-19 přístupných autem. Plošné testování v tzv. covid drive-in by městu umožnilo v budoucnu lépe reagovat na případné další šíření nemoci, řekl předseda pražské ODS Tomáš Portlík. V hlavním městě je nyní několik míst, kde se mohou lidé nechat otestovat, a za Pražany jezdí také odběrové sanitky.

15:41

Poslanec ČSSD a starosta Náchoda Jan Birke upozornil na to, že v případě nouzového stavu začne mnoho obyvatel Polska, kteří si nemohou dovolit test na koronavirus, přejíždět do Česka.

15:30

Zhruba polovina studentů se kvůli pandemii koronaviru chystá jezdit víc po České republice. Přibližně dvě pětiny se obávají uzavřených hranic. Studenti mají také kvůli koronaviru strach o ekonomickou situaci, zdraví či z nedokončení ročníku ve škole.

Stáž nebo práci v zahraničí plánuje i přes současnou situaci asi čtvrtina studentů. Vyplývá to z průzkumu společnosti GTS ALIVE, v němž odpovídalo 5576 českých studentů středních, vyšších a vysokých škol. 

15:28

Komunisté po vládě požadují, aby při nakupování zdravotnických pomůcek upřednostnila české výrobce. Vojtěch Filip se na tiskové konferenci nechtěl pouštět do výrazné kritiky vlády. "Nebudu tady rozdmýchávat oheň, že vláda něco nezvládá," řekl s tím, že krizi způsobují ti, kdo o opatřeních lžou.

15:17

Komunisté budou hlasovat pro prodloužení nouzového stavu o 17 dnů. "Chceme, aby se o výběru počtu těchto dnů hlasovalo vzestupným způsobem. Jsme nakloněni k těm 17 dnům," řekl předseda poslaneckého klubu Pavel Kováčik.

15:12

Vědci v Evropě začali zjišťovat, jak šíření nákazy koronavirem a nařízená omezení ovlivnila pití alkoholu a užívání nelegálních drog. Odpověď mají dát výsledky dvou studií, kterých se mohou zúčastnit i lidé z Česka. Dotazníky mohou zájemci vyplnit na internetu. Informoval o tom vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

"První studie se zaměřuje na nelegální drogy. Má zjistit změny v míře užívání a na drogových trzích. U alkoholu se sledují změny zvyklostí, zda lidé pijí více, méně, častěji, méně často. Jsou tam i otázky na kouření. Na míře konzumace v jednotlivých zemích se současná situace odráží," uvedl Mravčík.

15:09

Potřebu sezonních pracovníků se podařilo zemědělcům a lesníkům zatím víceméně pokrýt, i když chybí zaměstnanci ze zahraničí. Práci totiž hledali hlavně lidé pracující běžně v ubytovacích a restauračních službách, případně další, kteří přišli kvůli vládním restrikcím o práci. Studenti mají zájem spíš až o letní brigády. Zaměstnavatelé se ale obávají, že řada lidí odejde zpět do původní práce, až vládní omezení kvůli covid-19 skončí. Restaurace a hotely by měly být otevřené od 25. května.

14:59 Roman Prymula.

V boji s epidemií nového koronaviru v Česku si stejně jako před měsícem podle vyjádření lidí v průzkumu National Pandemic Alarm nejlépe vede náměstek ministra zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula. Následují ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) a premiér Andrej Babiš (ANO). Nejhůře dopadla ministryně Alena Schillerová (za ANO). V březnu z šestice veřejných činitelů nejhůře vyšel prezident Miloš Zeman, který nebyl nyní do seznamu hodnocených zařazen.

14:54

Pro hotely a gastronomická zařízení by měl vzniknout speciální program COVID. Na restaurace, které prodávají přes okénko, by se měl vztahovat kurzarbeit. Pomohla by také úleva na nájmech, na které by se stát podílel z 50 procent. Na dnešní videokonferenci to uvedl člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR Petr Jonák.

Krátkodobým opatřením by podle něj mohlo být krytí nákladů za zkažené zboží nebo za zvýšená hygienická opatření. Zásadní je, aby vláda co nejdříve zveřejnila podmínky, za kterých bude možné zahrádky a následně i vnitřní prostory restaurací otevřít, dodal.

14:45

Dnes již své argumenty nepřednese žádný člen vlády, poslanecký klub KSČM si tedy vzal pauzu na jednání, kde probere, zda podpoří prodloužení nouzového stavu do 25. 5., či nikoli. Schůze sněmovny bude pokračovat od 15:12.

14:41

Podnikatelé mohou od města Ostravy získat dar až do výše 100 000 korun. Pomoc bude určena podnikatelům, jejichž roční příjmy nepřesahují 18 milionů korun a kteří podnikají ve městě. Ostrava chce v další fázi podpořit také nepodnikatelský sektor. Novinářům to dnes sdělila mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

14:49

Testování kolektivní imunity vůči koronaviru v úterý skončilo v Litoměřicích. Zdravotníci odebrali 3300 vzorků krve, odběrů provedli o deset procent víc jako rezervu. Novinářům to v úterý řekla koordinátorka testování z Ústavu zdravotnických informací a statistik Marcela Koudelková. Litoměřice byly jako odběrové místo zvoleny, neboť mají z Ústeckého kraje nejvíc potvrzených případů nemoci covid-19.

14:38

Téměř dvě třetiny Čechů (63 procent) hodlají strávit letošní dovolenou v Česku, i kdyby už bylo možné cestovat do zahraničí. Se zařizováním a rezervacemi ale Češi zatím otálejí. Polovina lidí nemá dovolenou vůbec zařízenou a čtvrtina má jen hrubé plány. Pětina lidí se letos na dovolenou nechystá. Vyplynulo to z průzkumu, který minulý týden provedla výzkumná agentura Behavio. Letošní sezona se také povede ve znamení šetření, oproti loňsku si rodiny vyčlenily na dovolenou v průměru o 2000 korun na člověka méně.

14:35 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Také ministryně práce Jana Maláčová obhajuje prodloužení nouzového stavu před sněmovnou. "Ukončením krizových opatření dojde k administrativní zátěži Úřadu práce i samotných klientů, což oddálí vydávání dávek," uvedla například.

14:33

Růst plateb státu do veřejného zdravotního pojištění za jeho pojištěnce Senát zřejmě schválí. Doporučil mu to dnes zdravotnický výbor. Platby se mají zvýšit kvůli koronavirové krizi podle vládní novely od června o 500 korun měsíčně a od příštího roku o dalších 200 korun z nynějších 1067 korun za měsíc. Senátní plénum by mělo předlohu projednat ve středu.

14:29 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Ministryně práce Jana Maláčová ve sněmovně uvedla, že plánuje lékaře v první linii po skončení současné vlny koronaviru finančně odměnit.

14:23

Bez prodloužení nouzového stavu by podle pracovní skupiny ministerstva zdravotnictví pro řízené uvolňování karantény hrozila druhá vlna epidemie. Uvolnila by se hned zavedená opatření, která mají šíření viru způsobujícího nemoc covid-19 bránit. Stanovisko komise rozeslalo ministerstvo zdravotnictví, prodloužení nouzového stavu, který trvá od 12. března, dnes projednává sněmovna.

14:21 Havlíček DVTV

Podle Havlíčka se český způsob uvolňování ekonomiky moc neliší od toho německého. Mimo jiné také tam musel včera do opatření vlády zasáhnout soud, který se postavil proti uzavření některých prodejen.

14:09 Havlíček DVTV

Přestávka sněmovny skončila, jako první vystupuje ministr dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Odmítl, že by vláda špatně komunikovala. "Ten plán každý zná, je na všech serverech, ve všech médiích. Má jasné termíny a má detailní předváděcí předpisy. Je na webu ministerstva zdravotnictví a neustále se precizuje," řekl Havlíček ve sněmovně. "Plán máme, je jasně komunikován. Tím nechci říct, že jsme udělali všechno geniálně," dodal.

14:06

Pokles počtu veřejných zakázek kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru očekává 71 procent stavebních firem v Česku. Naopak 14 procent počítá s jejich zvýšením. Zhruba polovina očekává, že se prodlouží délka soutěží. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CEEC Research mezi řediteli 65 stavebních firem.

13:46

Jak si mohou Pražané zpestřit život během pandemie? Objednejte si hudebníky, aby vám zahráli pod okny, radí pražský primátor Zdeněk Hřib.

13:44 Andrej Babiš

Národní ekonomická rada vlády vypracuje do týdne ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj plán na restart českého cestovního ruchu, oznámil premiér Andrej Babiš.

13:42

Veletrhy se co do počtu a kontaktu lidí podobají nákupnímu centru víc než festivalu, vedení Veletrhů Brno proto bude od vlády žádat vyjmutí veletrhů z režimu hromadných akcí. Firma o tom informovala v tiskové zprávě.

"Nelze nás házet do jednoho pytle s fotbalem nebo koncertem Rolling Stones, kdy se v jednom čase na jednom místě tlačí desítky tisíc lidí. Veletrhy jsou především obchodní platforma, která má v podstatě logistiku nákupního centra. Navíc je to platforma potřebná pro podporu krizové ekonomiky. Požadujeme proto od vlády vyjmutí z režimu hromadných akcí," uvedl generální ředitel Veletrhů Brno Jiří Kuliš.

13:41

Bývalý premiér Mirek Topolánek chválí projev Petra Fialy ve sněmovně.

13:39

Karlovy Vary chtějí lákat české turisty, včetně rodin s dětmi. Češi by mohli pomoci zachránit hotely, které kvůli koronaviru přišly o všechny klienty. Obnova lázeňství, které je postižené stejně, ale bude podle primátorky Karlových Varů Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) mnohem složitější. Řekla to dnes na jednání městského zastupitelstva.

Karlovarské lázeňské hotely dosud spoléhaly hlavně na zahraniční samoplátce. Cizinci ale za současné pandemie koronaviru přijet nemohou a ani není jasné, kdy by se mohli zase vracet.

Rekonstrukce Hotelu Thermal, Karlovy Vary.
Rekonstrukce Hotelu Thermal, Karlovy Vary. | Foto: Jakub Plíhal
13:16

Teplé počasí může přispět k tomu, že virus vydrží v ovzduší a na povrchu menší dobu, riziko nákazy se přes léto zmenší, říká imunoložka Blanka Říhová. Na podzim potom čeká druhou vlnu, budeme podle ní ale připraveni, epidemie už nebude katastrofální. Roušky jsou dobrá věc, nosily se už za španělské chřipky. Největší epidemie lidstva byly bakteriální, dodává.

Virus se může rozdovádět, přijde druhá vlna, katastrofu nečekám, říká imunoložka

21:10
Teplé počasí může přispět k tomu, že virus vydrží v ovzduší a na povrchu menší dobu, riziko nákazy se zmenší, říká imunoložka Blanka Říhová. | Video: DVTV
13:09

Část pražských restauratérů chybně zaslala Technické správě komunikací pouze oznámení o záboru veřejného prostranství pro své předzahrádky. Přestože jim město odpustilo nájem, o zřízení předzahrádky musí žádat jako v běžném režimu. Zábor prostranství pouhým oznámením platí jen pro obchodníky, kteří před provozovnu umístí stolek s vystaveným zbožím. Z celkových 38 oznámení o záboru je jich chybně zaslaných 35.

13:06

Místopředseda sněmovny Vojtěch Filip přerušil schůzi do 14:05.

12:51

"Neviňme vládu, jestli postupovala tak, či onak. Nikdo nezpochybnil opatření," řekla ministryně Schillerová s odkazem na rozhodnutí soudů. "Stojíme si za tím, že jsme vir zvládli, ta čísla jsou jasná," dodala.

12:49

Švýcarská farmaceutická společnost Novartis v prvním čtvrtletí zvýšila čistý zisk bez vlivu mimořádných položek o 34 procent na 3,55 miliardy USD (89 miliard Kč). Firma dnes uvedla, že jí pomohly vysoké nákupy léků, protože nemocnice i pacienti se snažili předzásobit léky v obavách z výpadku dodávek kvůli epidemii covid-19. Novartis patří mezi největší výrobce léčivého přípravku hydroxychlorochin, který je testován na nemoc covid-19.

12:47

"Byla jsem přesvědčena, že už prodloužení nouzového stavu není nutné, že už toho bylo dost. Nicméně v pátek bylo publikováno již několikrát zmíněné rozhodnutí městského soudu," řekla ministryně financí Alena Schillerová. Soud podle ní rozhodnutí nezpochybnil, ale pouze uvedl, že měla vláda zvolit jiný nástroj.

12:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Nařízení jsou nepříjemná, dnes je možná lidé už nepovažují za tak důležitá, ale jsou důležitá," řekl Vojtěch s tím, že pokud je budou lidé dodržovat, tak si za čtyři týdny budou moci říct, že současnou fázi pandemie zvládli.

12:38 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch nechce prodlužovat nouzový stav po menších úsecích, prodloužení o týden považuje za nesmyslné. "Jediné smysluplné řešení je prodloužit nouzový stav do 25. 5." Odmítá také, že by vláda lidem neposkytovala dost informací. "Zveřejňujeme maximum dat," řekl s odkazem na internetové stránky ministerstva.

12:32

Každodenní dezinfekce bytových domů a další opatření, která mají zabránit šíření nemoci covid-19 v Napajedlech na Zlínsku, zřejmě zabraly. Trvat by přesto měla ještě minimálně 14 dní, řekl dnes novinářům hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek. Hygienici ve městě s více než 7000 obyvateli evidují 41 případů nákazy, která se v uplynulých dnech rozšířila z obchodu s potravinami.

12:30 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Sám jsem nebyl příznivcem prodloužení nouzového stavu. Situace se základním způsobem změnila po rozhodnutí soudu. Musíme z toho vycházet, rozhodnutí respektujeme, byť si nejsme jisti tím názorem," řekl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

12:21

"Dostali jsme se do situace, kdy se vláda dopustila právní chyby. Mám pro to pochopení, protože ta situace je bezprecedentní a hektická. Ale vláda v té chvíli, než aby přišla s omluvou, tak přišla s útokem," řekl Rakušan.

12:31

Češi v době epidemie covid-19 nepřestali sportovat. Někteří ale také více jedí a pijí alkohol, vyplývá z průzkumu agentury Ipsos pro Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra ČR. Zúčastnilo se ho více než 1600 lidí. První případy nákazy nemocí způsobenou novým typem koronaviru se v ČR objevily 1. března. Od 11. března jsou uzavřené školy, velká část lidí pracuje z domova a tráví většinu času jen ve své domácnosti.

12:19

"Strachu z neznámého lze čelit, že budeme poskytovat informace v co nejčistší formě. Kroky vlády tak nebudou působit chaoticky, ale že mají jasný scénář. Bohužel mám pocit, že jste se jako vláda spokojili s tím, že lidé, když mají strach, jsou ochotní přijmout téměř cokoli. I taková opatření, která by normálně nepřijali. Mám někdy pocit, že toho vláda zneužívá," řekl předseda STAN Vít Rakušan. Jako srovnání nabídl informační systém, které svým občanům nabídlo Německo.

12:48

V Sydney dnes úřady po více než měsíci znovu otevřely oblíbenou pláž Bondi.

Austrálie za poslední den zaznamenala pouze 12 nových případů nemoci covid-19, přičemž jen u jednoho z nakažených nezná původ infekce. Celkově Austrálie eviduje kolem 6700 nakažených lidí od propuknutí epidemie, pouze stovka případů ale pochází z posledního týdne.

V Sydney úřady znovu otevřely oblíbenou pláž Bondi.
V Sydney úřady znovu otevřely oblíbenou pláž Bondi. | Foto: Reuters
12:17

Předseda STAN Vít Rakušan ve sněmovně řekl, že by se vládní strany neměly stavět k opozičním návrhům s negativitou. Vláda by podle něj neměla podstrkávat lidem, že je chrání a "zlá opozice" jí hází klacky pod nohy.

"V této zemi žijeme všichni. Jsme v době, která se zapíše do učebnic dějepisu. Zažívá historický milník. Je potřeba si uvědomit, že všichni z nás máme své nemocné známé, všichni máme v okolí podnikatele, kteří se ocitli za hranou, máme starší rodiče, o které se staráme. Právě to slovo strach je stěžejní, je základním atributem dnešní doby," řekl Rakušan.

12:19 Ministr vnitra Jan Hamáček

Prodloužení stavu nouze a omezení kvůli koronaviru do 25. května doporučili podle ministra vnitra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka vládě odborníci. Pro kratší lhůtu prodloužení jsou jen politické důvody, řekl v úterý poslancům Hamáček. Reagoval tak na snahy opozice prodloužit nouzový stav pouze o týden až 11 dní.

12:13

Česká ekonomika by mohla v letošním roce klesnout kvůli dopadům šíření koronaviru o 6,5 až 11 procent, vyplývá z odhadů analytiků. Zároveň ale ekonomové upozorňují, že odhady jsou v současnosti velmi nejisté kvůli dalšímu nepředvídatelnému vývoji situace nejen v Česku, ale i v zahraničí. Příští rok pak většinou ekonomové očekávají poměrně silné oživení ekonomiky, ta by tak mohla podle některých odhadů stoupnout až o devět procent. Na předkrizovou úroveň se ale podle ekonomů vrátí ekonomika až během roku 2022.

12:10

TOP 09 požádá dnes vládu, aby do konce května připravila odškodňovací zákon, který má přinést jistotu pro všechny postižené opatřeními proti koronaviru, potvrdila před sněmovnou předsedkyně Markéta Pekarová Adamová. "Tohle je minimum, abychom mohli zvednout ruku pro prodloužení nouzového stavu," řekla.

12:09

Armáda v úterý pošle na pomoc do léčebny dlouhodobě nemocných v Mariánských Lázních deset vojáků. Sdělila to mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Vyslání v pondělí umožnila změnou nařízení vláda. Kraj o pomoc požádal kvůli nárůstu počtu nemocných s covid-19.

11:59

Ve Španělsku zemřelo za předchozích 24 hodin 301 lidí nakažených koronavirem, je to o 30 méně než o den dříve. Celkem v zemi zemřelo 23 822 nakažených. Případů nákazy přibylo za den 1308, což je také méně, než oznámilo ministerstvo v pondělí (1831).

12:03

"Nějaké náznaky scénářů v tom dnešním materiálu jsou, za to děkuji," řekla Pekarová Adamová. "Chybí tam ale vysvětlení, jak budou řešeny vývoje těch scénářů," dodala.

11:59

Do 17. dubna nastalo v Anglii a Walesu 21 284 úmrtí, která podle úředních záznamů souvisela s nemocí covid-19, informoval britský statistický úřad ONS. Dále se tak potvrzují spekulace o vysokém počtu obětí nákazy mimo nemocnice, které do konce uplynulého víkendu nahlásily v souvislosti s epidemií 21 092 mrtvých. ONS jen u období mezi 10. a 24 dubnem eviduje 4343 úmrtí spojených s koronavirem v anglických domovech důchodců.

11:57

Také TOP 09 chybí od vlády dostatek informací. Podle předsedkyně Markéty Pekarové Adamové strana již dlouho požaduje vytvoření jednotného webu se všemi potřebnými údaji, vláda ale nic podobného dosud nevypracovala.

11:49

"Je důležité, aby vláda a bezpečnostní rada definovala, jaká bude zásoba zdravotnických pomůcek ve státních hmotných rezervách," řekl Jurečka. Je podle něj třeba, aby byla vláda dobře připravena na případnou druhou vlnu viru.

11:37

Podle předsedy lidovců Mariana Jurečky opatření vlády nemyslí například na zaměstnance menších s. r. o., lidi, kteří pracují na dohodu o provedení práce, nebo na rodiče, kterým podle něj nevyplácí dostatečné ošetřovné. "Je na nás vážit na miskách vah, jak budeme rozvolňovat opatření," řekl.

11:33 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Pokud chceme dodržet harmonogram, který je schválen, musíme prodloužit nouzový stav do 25. května," řekl ministr vnitra Hamáček poté, co ve sněmovně přečetl vyjádření soudu k zrušení některých opatření vlády.

11:23

V Rusku za posledních 24 hodin přibylo 6411 nových případů nákazy koronavirem, což je o 213 více, než tamní úřady hlásily v pondělí. Celkový počet nakažených vzrostl na 93 558. V souvislosti s covid-19 v Rusku nově zemřelo 72 lidí, což je dosud nejvyšší denní přírůstek.

11:22

Mluvčí komunistů Helena Grofová řekla, že kolegium strany se dnes ráno dohodlo, že doporučí poslancům žádost vlády vyslyšet. "Na klubu se však zvažovaly všechny termíny a nakonec se kloníme k jednomu týdnu, maximálně dvěma," napsal poté Grospič. Dolejš uvedl, že klub před hlasováním zřejmě požádá o přestávku na poradu. Původně hovořili komunisté o tom, že by nouzový stav měl platit do poloviny května. Opozice dnes přišla s návrhem, že by sněmovna mohla o prodloužení hlasovat opakovaně, například po týdnu.

11:17 Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček ve sněmovně prohlásil, že pokud má Tomio Okamura informaci o tom, že by při nákupu zdravotnických pomůcek došlo ke korupci, má podat trestní oznámení.

11:14

"Jsem přesvědčen, že lhůta pro prodloužení nouzového stavu musí být delší než týden," řekl Vojtěch Filip.

11:11

Zatím není jasné, jak se k prodloužení nouzového stavu postaví komunisté. "Klub KSČM vyslechne argumenty vlády a po krátké poradě dojdeme k názoru, na jak dlouho nouzový stav prodloužit," řekl předseda Vojtěch Filip.

11:02

Počet Čechů v zahraničí klesl za poslední dva měsíce od vypuknutí koronavirové epidemie téměř o polovinu, z průměrných 550 000 denně na současných 292 000 za den. Vyplývá to z údajů o počtu aktivních SIM karet tuzemských mobilních operátorů v cizině.

"Většina z těchto 292 000 Čechů v cizině jsou s největší pravděpodobností lidé, kteří tam dlouhodobě pracují anebo žijí," uvedl výkonný ředitel Asociace provozovatelů mobilních sítí Jiří Grund. Nejvíc lidí s českými SIM kartami zůstává na Slovensku, v Polsku a Německu.

10:57

"Hnutí SPD navrhuje prodloužit nouzový stav o 7 dnů," zopakoval před sněmovnou lídr SPD Tomio Okamura. Podle něj je třeba zvážit mírů zásahů vlády do lidských svobod. "Proti protahování restrikcí se ozývají ekonomové, lékaři, podnikatelé a odborníci," řekl a dodal, že se nabízí podezření, že vláda chce využít nouzový stav pouze k nákupům z veřejných peněz bez transparentního řízení.

10:49

"Za ten měsíc a půl se kromě systému vypni zapni až zas tak moc nestalo," řekl Bartoš.

10:46

Podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše řekl soud jasnou věc: je potřeba zajistit právní zázemí pro přechod do normálu. "V souvislosti s tím my toto prodloužení o měsíc nepodpoříme. Podpoříme kratší," oznámil.

10:37

"Zahajme opravdovou politickou debatu, jak dál. Nepokračujme v tomto chaosu," žádá předseda ODS Petr Fiala. "Udělejme z krize příležitost. Dohodněme se a pak soutěžme argumenty," dodal.

10:34

Centrum Prahy se po částečném uvolnění vládních restrikcí pomalu vrací k životu. Auta stojí na chodnících, otevřely obchody s oblečením, ukusovat můžete už i trdelníky, jen matrjošky jsou stále zavřené. Podívejte se, kdo už v centru využil vládního povolení znovu otevřít obchody do 2500 metrů čtverečních a kdo ne. A jak se absence turistů projevuje nejen na cenách.

10:31

"Kde jsou nějaká data?" ptá se ve sněmovně předseda ODS Petr Fiala s tím, že vláda dostatečně nekomunikuje výsledky například chytré karantény či jiných speciálních opatření.

10:29

Na Slovensku v pondělí zemřeli dva lidé s koronavirem, celkový počet obětí nákazy tak stoupl na 20. Testy v úvodu týdne podle oficiálních statistik potvrdily jen tři další infikované.

10:27

Vláda měla podle Ústavního soudu při vyhlášení nouzového stavu hledat víc způsobů, jak dostat informace k veřejnosti. Tisková konference v TV nestačí.

10:26

Sněmovna kromě debaty o prodloužení nouzového stavu kvůli epidemii koronaviru bude jednat i o uvolňování vládních omezení a nákupu ochranných pomůcek.

10:18 Andrej Babiš

"Chápu, že byly spekulace a kritika, jak se nakupoval zdravotnický materiál. Požádám NKÚ, aby zkontroloval veškeré nákupy všech resortů, které proběhly během pandemie, aby nebyly pochybnosti," řekl premiér Babiš poslancům.

10:17 Andrej Babiš

"Věřím, že s žádostí o prodloužení nouzového stavu tu dnes stojím už naposledy," řekl Babiš. "Povedlo se nám odvrátit kolaps zdravotnictví. Musíme ale počítat s tím, že přijde druhá vlna, a musíme na to být připraveni," dodal.

10:14 Andrej Babiš

"Jako jedna z prvních zemí se vracíme k normálnímu životu," řekl Babiš. Poděkoval všem poslancům za konstruktivní přístup a vše, co udělali pro občany během pandemie.

10:11 Andrej Babiš

"Věřil jsem, že už sněmovnu nebudu muset žádat o prodloužení nouzového stavu, protože si myslím, že naše země zvládla epidemii jako jedna z nejlepších v Evropě," řekl ve sněmovně premiér Andrej Babiš. "Přesto vás ještě dnes žádám," dodal s tím, že změnil názor na základě rozhodnutí soudu z minulého týdne o zrušení některých opatření.

10:09

Začala dnešní schůze Poslanecké sněmovny. Zákonodárci si schválili pořad schůze. Jako první budou řešit prodloužení nouzového stavu.

10:08

Ředitel festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška o zrušení letošního ročníku:

10:01

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech letos nebude. "Vzhledem k tomu, že situace se neustále vyvíjí, nařízení vlády ohledně konání kulturních akcí budou průběžně aktualizována a je těžké je predikovat," uvedli dnes pořadatelé ke zrušení letošního ročníku. Pořádání festivalu i v jiném termínu či rozsahu by s sebou podle nich stále neslo zdravotní rizika a omezení, která by bylo z organizačního hlediska velmi těžké zajistit.

09:57 Ministr vnitra Jan Hamáček

Nápady obejít nouzový stav účelovými novelami některých zákonů znamená nebezpečné právní i politické kutilství, uvedl na Twitteru předseda ČSSD Jan Hamáček.

09:53 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Ostatní návrhy na prodloužení nouzového stavu jsou pouze názor. My to máme podložené naším plánem na rozvolňování," řekl ministr Adam Vojtěch (ANO).

09:51

"Budeme preferovat variantu 25. 5., ale pokud bychom nedošli ke shodě, tak podpoříme tu druhou nejvyšší variantu," řekl poslanec ANO Roman Kubíček k tomu, jak se hnutí staví k ostatním návrhům o prodloužení nouzového stavu.

09:46

Ústavní soud odmítl stížnost proti nouzovému stavu a omezení pohybu. Věcně se jí nezabýval. Neuspěla ani stížnost proti omezení zastupitelstev.

09:45

Pokud vláda nesplní čtyři podmínky Pirátů, nebude jejich poslanecký klub hlasovat pro prodloužení stavu nouze. Kabinet podle Pirátů musí složit účty za období nouzového stavu, zveřejnit data a prognózy, jimiž jsou podložena opatření, odůvodňovat přijatá rozhodnutí tak, aby byla v souladu se zákonem, a představit schéma pro částečné kompenzace lidem postiženým koronavirovou krizí. Pokud vláda alespoň částečně vyjde vstříc, jsou Piráti ochotni jednat o kratším přechodném období. Na dnešní tiskové konferenci před mimořádnou schůzí sněmovny to řekl šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.

09:44 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

"Musíme mít jasný plán, jak postupovat v čase, proto potřebujeme nouzový stav do 25. 5.," řekl ministr Adam Vojtěch.

09:33

V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 223 lidí. Od večera se počet obětí zvýšil o jednu. Uzdravilo se zatím 2842 nakažených, což je o 16 víc než v pondělí večer. Případů nákazy bylo v Česku od začátku března zjištěno celkem 7449. S covid-19 se aktuálně potýká 4384 lidí, z toho v nemocnicích je 359 z nich. Za pondělí přibylo 41 případů nákazy novým koronavirem, což je nejmenší denní přírůstek od 13. března. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 08:30.

09:29

Americké tajné služby během ledna a února více než desetkrát zařadily varování ohledně nového koronaviru do ranního brífinku sestavovaného pro hlavu státu. Prezident Donald Trump, který četbu těchto hlášení běžně vynechává, nicméně v této době hrozbu zlehčoval. S odvoláním na současné a bývalé vládní činitele to v pondělí večer napsal deník The Washington Post.

09:29

Ekvádorská rodina, která se koncem minulého měsíce musela vyrovnat se zprávou, že jedna z příbuzných podlehla komplikacím způsobeným koronavirem, nyní slaví její nečekané zmrtvýchvstání. Čtyřiasedmdesátiletá Alba Maruriová se po třech týdnech probrala z kómatu a nechala kontaktovat šokované blízké, kteří už měli doma urnu s jejím údajným popelem. Záměnu dvou pacientek má na svědomí nemocnice, která zřejmě pochybila při identifikaci zesnulých.

09:26

"Premiér s námi nemluvil tři týdny," řekl Fiala. "Pane premiére, opozice zastupuje minimálně stejně voličů, jako zastupujete vy. Je třeba přestat s okřikováním opozice," dodal.

09:25

Počet aktuálně nemocných lidí s covid-19 v Olomouckém kraji od 12. dubna postupně klesá, nyní jich je 277. Celkem nákazu novým koronavirem mělo v kraji 667 lidí a dosud se jich vyléčilo 390. Vyplývá to z údajů hejtmanství, které aktuální hodnotu nemocných stanovuje jako rozdíl mezi celkovým počtem nakažených od začátku epidemie a vyléčenými.

09:23

ODS odmítá podpořit prodloužení nouzového stavu, jak požaduje vláda, oznámil předseda strany Petr Fiala. "Prodloužení nouzového stavu není nějaký detail, je to zásadní věc, kdy se zasahuje do svobod občanů," řekl. Podle něj se ale strana zachová konstruktivně a je připravena prodloužit nouzový stav o týden.

09:16

Dnes bude ve sněmovně veselo, předvídá její předseda Radek Vondráček. Poslanci budou dnes opět jednat o tom, zda vládě umožní kvůli epidemii nového koronaviru prodloužit nouzový stav. Menšinový kabinet ANO a ČSSD žádá, aby v souvislosti s nynějším plánem uvolňování restrikcí pokračoval do 25. května. Opoziční strany většinou žádají podrobné argumenty, k čemu by mělo další prodloužení stavu nouze sloužit. Za současné situaci by skončil s dubnem.

09:10

Filmový festival Karlovy Vary se letos neuskuteční v obvyklé podobě. Uvedla to primátorka Pfeffer Ferklová. Organizátoři chystají náhradní program.

09:09

Piráti představili nový plán Budoucnost řešíme teď. Navrhují do budoucna zavést různá opatření, která by vedla k zabránění dalším vlnám koronaviru, vypracovat systém různých stupňů nouzového stavu, oznámil na tiskové konferenci před jednáním sněmovny předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek.

09:05

V Německu se za pondělí potvrdilo 1144 případů nákazy koronavirem. Vyléčených je podle odhadu Institutu Roberta Kocha znovu výrazně více - asi 2900. Počet aktuálně infikovaných tak nadále klesá. Úmrtí Německo zaznamenalo 163, od začátku epidemie celkem 5913.

Ještě v první třetině dubna spolková republika pravidelně registrovala 4000 až 6000 nových případů nákazy denně, od té doby šla ale tato čísla výrazně dolů. V neděli jich bylo dokonce jen 1018, což byl nejmenší denní nárůst od poloviny března.

08:56

Rakousko dál uvolní opatření proti koronaviru, řekl ministr zdravotnictví. Od pátku je volnost pohybu, restaurace otevřou 15. května, poté i hotely.

08:53 Ministr vnitra Jan Hamáček

Doba na možnou přípravu odškodňovacího zákona, k jehož vytvoření dnes vybídla vládu opoziční TOP 09, bude podle vicepremiéra a šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) až po konci epidemie nemoci covid-19. Hamáček dnes ve sněmovně zdůraznil, že krizový zákon je napsán na to, aby řešil situaci především při povodních a podobných přírodních katastrofách. Hovoří tak o náhradě materiální škody, nikoliv o odškodnění například za uzavření restaurace, dodal.

08:46

Bance HSBC Holdings klesl v prvním čtvrtletí zisk před zdaněním o 48 procent na 3,21 miliardy USD (81 miliard Kč). Výsledky byly horší, než se čekalo, protože banka zvýšila kvůli koronavirové pandemii rezervy na ztrátové úvěry. HSBC, která je největší bankou v Evropě podle objemu aktiv, to uvedla v dnešním prohlášení.

08:41

"SPD navrhne sněmovně prodloužení nouzového stavu o 7 dní," oznámil na tiskové konferenci předseda hnutí Tomio Okamura. Podle něj by šel stav příští týden kdykoli prodloužit, protože bude od pondělí do pátku zasedat sněmovna.

08:34

Švédský tatér Zashay Rissanen Tastas zahrnul do nabídky svého salonu zvěčnění tváře vysoce populárního hlavního epidemiologa země, 64letého Anderse Tegnella. Zatím si ho nechal na paži vytetovat 32letý Gustav Lloyd Agerblad.

08:33

Letecká doprava zažívá největší krizi ve své historii. Počet letů se oproti začátku letošního roku celosvětově propadl o 80 procent. Ekonomové a analytici očekávají, že virus letectví změní. Návrat k normálu se nedá očekávat ani po odeznění pandemie a uvolnění zákazu cestování. Krizi přežijí jen ty nejsilnější letecké společnosti, ostatní zbankrotují.

08:24

Vedoucí některých knihoven na jižní Moravě zaskočilo vládní rozhodnutí, které umožnilo od pondělí obnovit provoz knihoven. Ve většině zařízení nebyl dostatek ochranných prostředků a dezinfekce. Některé knihovny řeší také personální problémy nebo dokončují revizi, termín znovuotevření proto o pár dní posouvají.

"Museli jsme rychle zajistit ochranné prostředky. Nebyli jsme nachystaní na tak náhlou změnu opatření. Navíc momentálně nemáme k dispozici dostatek personálu. Někteří mají neschopenky," řekla ředitelka Městské knihovny v Hodoníně Hana Šimonová. Knihovna přesto zahajuje provoz dnes.

08:22

"Jsme připraveni hlasovat pro prodloužení nouzového stavu do 10. 5. V tu dobu bude zasedat i sněmovna a vládě to dává dostatek času na to, aby připravila nosné argumenty, zda je nutné stav prodlužovat," řekl předseda STAN Vít Rakušan s tím, že prodloužit nouzový stav do 25. května je pro hnutí nepřijatelné.

08:20

Lidovci podle předsedy dostali od kabinetu velmi stručné zdůvodnění žádosti o prodloužení, neobsahovalo však zásadní argumenty. Doufají, že premiér a ministři vnitra a zdravotnictví na plénu poskytnou další důvody.

"Budeme jako KDU-ČSL bedlivě sledovat debatu a jsme připraveni uvažovat o podpoře určitého přechodného období v řádu sedmi až deseti dnů, aby vláda měla šanci některé věci legislativně ošetřit v rámci legislativní nouze, aby mohla fungovat dál účinně a efektivně v boji s koronavirem a v ochraně obyvatel České republiky. Ve stavu legislativní nouze jsme schopni legislativu upravit a vyřešit v řádu pěti až sedmi dnů," uvedl Jurečka.

08:19

KDU-ČSL je připravena uvažovat o podpoře přechodného období v řádu sedmi až deseti dnů, aby vláda mohla některé záležitosti ošetřit v rámci legislativní nouze. Podle lidoveckého předsedy Mariana Jurečky je některá opatření obtížné realizovat mimo nouzový stav, například nákup zdravotnických pomůcek nebo ukládání pracovních povinností jimi ale nejsou. 

08:09 Ministr vnitra Jan Hamáček

"Chceme, abychom z krize vyšli stabilní a bez státního bankrotu," řekl za klub ČSSD Jan Hamáček na tiskové konferenci.

08:01 Ministr vnitra Jan Hamáček

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček na tiskové konferenci potvrdil, že prodloužení nouzového stavu podpoří celý poslanecký klub strany. "Jsme přesvědčení, že situace v ČR není standardní," řekl. "Nevidím jinou možnost," dodal.

07:55

TOP 09 požádá dnes vládu, aby do konce května připravila odškodňovací zákon, který má přinést jistotu pro všechny postižené opatřeními proti koronaviru. S podporou prodloužení nouzového stavu do 25. května TOP 09 nesouhlasí, je ale připravena v případě nutnosti termín posunout. Za naprosto nedostatečné pro rozhodování označila předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová dosavadní odůvodnění vládou. Na tiskové konferenci před jednáním sněmovny také poznamenala, že nikdo z vlády opoziční stranu o její hlasy nepožádal.

07:46

Od úterý už nebudou v Česku zrušené zóny placeného parkování ve městech a obcích. Vláda dnes zrušila příslušné krizové opatření, kterým o tom dřív rozhodla. Vyplynulo to z výsledků jednání zveřejněných na webu kabinetu. Kabinet zrušil zóny od 16. března jako jedno z opatření proti šíření epidemie koronaviru, dosud platné usnesení počítalo s tím, že platit se nebude do konce nouzového stavu. Praha obnoví platnost modrých zón až 11. května, napsal na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

07:31

Omezení pohybu ve snaze zabránit šíření koronaviru vedlo v řadě zemí po celém světě k výraznému růstu zájmu o internetové stránky s pirátskými kopiemi filmů. Vyplývá to podle serveru CNBC z údajů společnosti Muso, která se zabývá sledováním digitálního pirátství.

Například v Itálii se v posledních sedmi březnových dnech počet návštěv internetových stránek s pirátskými kopiemi filmů zvýšil o 66 procent oproti posledním sedmi únorovým dnům. Itálie byla první evropskou zemí, kterou pandemie koronaviru těžce zasáhla.

06:24

Za pondělí přibylo v České republice 41 případů nákazy novým koronavirem. Denní přírůstek byl nejnižší za víc než šest týdnů - méně nakažených naposledy laboratoře zjistily 13. března, kdy bylo potvrzeno 25 případů. V posledních dnech přibývají v zemi jen desítky nových případů denně.

Nemocí covid-19 od začátku března v Česku dosud onemocnělo 7445 lidí, aktuálně nemocných je 4388. Vyléčilo se 2834 lidí, zemřelo 223 pacientů s covidem-19.

05:55

Dva uhelné doly na jihu Polska zastavily těžbu, protože několik desítek horníků se nakazilo koronavirem a stovky dalších musely do karantény. Informovala o tom polská televize TVN 24.

05:45

Skoro milion lidí ve Spojených státech se nakazil koronavirem od začátku pandemie, uvedla dnes agentura AFP s odvoláním na údaje Univerzity Johnse Hopkinse, která situaci s koronavirem globálně monitoruje.

Podle těchto nepřetržitě aktualizovaných údajů v USA během uplynulých 24 hodin zemřelo 1303 lidí.

05:35

Trump nevyloučil, že USA budou požadovat od Číny odškodnění za to, že nezabránila tomu, aby se nákaza rozšířila do celého světa.

05:30

Spojené státy vedou opravdové vyšetřování ohledně počínáni Číny v reakci na propuknutí koronavirové nákazy, uvedl dnes americký prezident Donald Trump.

"Vedeme vážné vyšetřování. Nejsme s Čínou spokojeni, nejsme spokojeni s celou situací," řekl Trump na tiskové konferenci. "Myslíme si, že to mohlo být zastaveno u zdroje. Mohlo to být zastaveno rychle a nemuselo se to rozšířit do celého světa," dodal.

23:31

Institut Roberta Kocha oznámil, že takzvané reprodukční číslo, tedy údaj o tom, kolik jeden infikovaný v průměru nakazí dalších lidí, v Německu opět stoupl na rovných jedna. To znamená, že počet nově nakažených už mírně neklesá, jak tomu bylo v předchozích dnech. RKI aktualizuje počty nakažených a zemřelých každý den brzy ráno.

Kancléřka Angela Merkelová po oznámení uvolňování prvních restrikcí přijatých v souvislosti s pandemií upozornila, že i zdánlivě malé změny reprodukčního čísla by mohly mít závažné důsledky. Německá vláda vyzývá jednotlivé spolkové země k obezřetnosti při rozvolňování opatření.

22:36

Akcie v USA posílily. Podpořilo je postupné obnovování hospodářského života v některých amerických státech poté, co ekonomickou aktivitu ochromilo šíření koronaviru. Pozornost investorů se nyní soustředí na čtvrtletní výsledky, které tento týden zveřejní řada významných amerických podniků, včetně technologických gigantů Apple a Microsoft.

22:08

Počet obětí koronaviru v Turecku se za posledních 24 hodin zvýšil o 95 a počet infikovaných vzrostl o 2131. Celkem země registruje 2900 úmrtí lidí s covidem-19 a 112.261 nakažených, uvedlo dnes ministerstvo zdravotnictví. Pokud jde o potvrzené případy nákazy, je Turecko sedmé na světě, uvádí americká Univerzita Johnse Hopkinse, která pandemii globálně monitoruje. Podle expertů je ale skutečný počet infikovaných vyšší.

21:34

Do Česka by měla dorazit další dávka léku Remdesivir, uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

21:15

Česká republika pošle desítky tisíc kusů ochranných pomůcek San Marinu pro boj proti novému typu koronaviru. Vláda schválila na návrh ministerstva vnitra zaslání obdobné pomoci, kterou před třemi týdny do malé republiky na Apeninském poloostrově poslat odmítla. Předání mají zajistit ministři vnitra a zahraničí.

21:12

Britští lékaři prověřují, zda neexistuje spojitost mezi vzácnou zánětlivou chorobou, jež postihuje děti, a nemocí covid-19, kterou způsobuje koronavirus. Na tiskové konferenci to prohlásil ministr zdravotnictví Matt Hancock, podle nějž je nyní brzy na to činit jasné závěry.

Hancock před novináři řekl, že jej velice znepokojují zprávy o dětech v těžkém stavu kvůli onemocnění, které by mohlo mít návaznost na covid-19. Podle odborníků se nákaza podobá syndromu toxického šoku či Kawasakiho nemoci, což je onemocnění, které způsobuje u dětí do pěti let záněty cév a srdce.

21:11

Vláda schválila celkovou výši odměn pro vojáky, celníky, policisty a hasiče, kteří pomáhají se zvládnutím epidemie koronaviru. Na služební platy vojáků z povolání uvolní 35,6 milionu korun. Na platy příslušníků Celní správy má jít 44,2 milionu korun navíc. Na platy policistů získá ministerstvo vnitra 783,9 milionu korun a na platy hasičů 99,76 milionu Kč informoval o tom tiskový odbor Strakovy akademie .

21:04
20:38

Fáma o ochranném účinku alkoholu se na sociálních sítích v Íránu odvíjí od bulvární zprávy, podle níž se britský učitel a další lidé nakažení koronavirem sami vyléčili konzumací whisky a medu. Mnoho Íránců nabylo dojmu, že vysokoprocentní alkohol dokáže virus v těle zničit.

20:37

Mylné přesvědčení, že toxický metanol vyléčí z nákazy koronavirem, zabilo v Íránu více než 700 lidí. Uvedla to agentura AP s odvoláním na vládní údaje. Rozdíl oproti dosud oficiálně udávaným nižším číslům obětí vysvětlil nyní poradce ministerstva zdravotnictví tím, že asi dvě stovky lidí zemřely mimo nemocnice.

20:18

Na Slovensku v posledních třech dnech počet potvrzených nových případů koronaviru výrazněji klesl. V neděli přibyli v pětimilionové zemi jen dva nově infikovaní, což je nejméně od první poloviny března, kdy Slovensko zaznamenalo prvního nakaženého. Vyplývá to z oficiálních statistik. Celkem má Slovensko 1381 lidí pozitivně testovaných na koronavirus a 18 lidí s touto infekcí zemřelo. S nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, bylo v neděli hospitalizováno 61 pacientů a pouze jeden z nich musel být napojen na umělou plicní ventilaci.

20:18

Naopak Maďarsko hlásí relativně nízký počet obětí. V Maďarsku jsou podle dnešních údajů na vládním serveru koronavirus-gov.hu změny čísel od neděle relativně malé. Přibylo 83 nakažených na celkových 2583. Počet zemřelých pacientů s covidem-19 se zvýšil o osm na 280. Uzdravených je v zemi s téměř deseti miliony obyvatel zatím 498.

20:16

V Polsku přibylo od nedělního večera 285 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 a 27 úmrtí pacientů s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Dohromady je nyní v zemi evidováno 11.902 případů výskytu koronaviru. Mrtvých s tímto virem je 562, zatímco vyléčených už 2466.

20:03

Nárůst počtu případů covidu-19 v Praze dál zpomaluje, za posledních 24 hodin jich přibylo šest na celkových 1691. Zatímco ještě začátkem minulého týdne činil denní nárůst desítky potvrzených případů nemoci, posledních několik dní už přibývají pouze jednotky případů denně. Vyplývá to z údajů na webu pražské hygienické stanice k dnešním 18:00. Množství lidí vyléčených z covidu-19 v Praze vzrostlo výrazněji než počet případů nemoci, a to od nedělního večera o 30 na 586. Zemřelých nakažených koronavirem přibylo o jednoho na 72.

20:03

K dnešnímu dni bylo v Česku pro studii kolektivní imunity otestováno 18 185 lidí z řad veřejnosti. Otestovat se má celkově 27 tisíc lidí z různých skupin obyvatelstva. Organizátoři nyní vyzývají k účasti převážně osoby pozvané Českým statistickým úřadem . 

20:01

Tuzemští pořadatelé společenských a veřejných akcí přišli jen v březnu kvůli epidemii koronaviru o pět miliard korun. V současnosti již jsou škody několikanásobně vyšší. Agentury přišly o 80 i více procent zakázek. Na internetovém vyhlašování výročních cen České eventové asociace to uvedl její předseda Jan Kubinec.

20:00

V Singapuru by mohlo být koronavirem podle výsledků testování nakaženo přes 100 000 zahraničních dělníků. Oficiálně hlásí jedna z nejhůře zasažených asijských zemí dohromady 14 423 případů nákazy poté, co dnes do statistik přibylo dalších 799 infikovaných, z toho 764 mezi zahraničními dělníky. Informovaly o tom dnes podle agentury Reuters místní úřady.

19:53

Zdravotníci ve státě New York silně zasaženém koronavirem testovali 7500 lidí na přítomnost protilátek. Bezmála 15 procent testovaných bylo pozitivních, a tudíž prodělalo nemoc covid-19, kterou virus způsobuje. Na tiskové konferenci to dnes oznámil guvernér Andrew Cuomo. Při testu 3000 lidí minulý týden bylo pozitivních 13,9 procenta lidí.

19:52

Ve Francii zemřelo v souvislosti s onemocněním covid-19 od začátku pandemie již 23 293 lidí. Za poslední den úřady zaznamenaly 437 nových obětí, což je nárůst oproti klesající tendenci předchozích tří dnů. V zemi však nadále pomalu ubývá osob, které se z nákazy koronavirem léčí v místních nemocnicích, i těch, kteří pobývají na jednotkách intenzivní péče. S odvoláním na dnešní vyjádření ministerstva zdravotnictví to napsala agentura Reuters.

19:51 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vláda posílila rozpočet ministerstva vnitra o 1,2 miliardy korun, informoval na Twitteru Jan Hamáček.

19:32

Senátorské kluby mezi svými členy vybraly na nákup ochranných pomůcek a zdravotnických přístrojů pro boj s epidemií koronaviru 1,832 milionu korun. Peníze budou použity v jednotlivých regionech, oznámila tisková tajemnice horní komory Sue Nguyen. Vybraná suma je téměř dvojnásobná, než v jakou věřil předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

19:30

Izraelské ministerstvo zdravotnictví dnes oznámilo, že za uplynulých 24 hodin se v zemi potvrdilo pouze 68 nových případů nákazy koronavirem, z toho 23 v noci na dnešek. 

19:26

Knihkupectví otevřela, lidé chodí. Návrat k tržbám před krizí ale nikdo nečeká

19:24

Zemědělci budou moci letos kvůli koronavirové krizi podat tzv. Jednotnou žádost o evropské dotace do 15. června, tedy o měsíc později než běžně. Změnu nařízení dnes schválila vláda, uvedla na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Každoročně se prostřednictvím těchto plateb proplatí přes 30 miliard korun, jde o největší sumu v rámci dotací. Možnost prodloužit příjem žádostí povolila Evropská komise všem unijním státům.

19:23

Zhruba 35 000 balíčků vitaminů poslal výrobce léčiv GlaxoSmithKline (GSK) několika organizacím v Česku a na Slovensku, které pomáhají v době krize kolem koronaviru. Většina vitaminů má putovat k seniorům, kterým tyto organizace pomáhají například s nákupy a dalšími nezbytnostmi, a k zapojeným dobrovolníkům. Část dostanou také kurýři e-shopu Rohlik.cz.  Vitaminy mají pomoci těm, kteří v současné situaci patří k nejzranitelnějším skupinám. Ať už kvůli věku, zdravotnímu stavu nebo proto, že jsou při své práci v kontaktu s mnoha lidmi.

19:18

Radnice Prahy 2 rozdělila prostřednictvím svého nadačního fondu Dvojka srdcem 80 000 korun rodinám samoživitelů. Peníze jsou určeny pro samoživitele, které připravila o příjem opatření proti pandemii nemoci covid-19. 

19:05

Jednorázový příspěvek 500 korun denně i pro malé firmy s ručením omezeným postižené šířením koronaviru by měla vláda schválit ve čtvrtek. 

19:02 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

V poslední vlně vládního uvolňování se počítá podle Vojtěcha také s obnovením provozu bazénů či kin. V kinech budou podle něj určitě platit kapacitní omezení, aby byly dodržovány určité odstupy v sálech.

18:54

Spolumajitel fitness Barbar Gym v pražském Karlíně mohl po několika týdnech znovu otevřít svůj podnik. Cvičení s povinně nasazenou rouškou ale kritizuje a sám některé klienty odrazuje před tím, aby jeho posilovnu navštěvovali. Podle toho, jak jsou ta pravidla pro znovuotevření v době pandemie koronaviru nastavená, zůstaneme ve fitness sami, dodává Tomáš Bartoš.

S rouškou necvičte. Majitel posilovny musí odrazovat lidi, kteří začínají hubnout

3:05
Spolumajitel fitness Barbar Gym v pražském Karlíně mohl znovu otevřít svůj podnik. Cvičení s povinně nasazenou rouškou, ale kritizuje. | Video: Blahoslav Baťa, Jakub Zuzánek
18:52

Ve Zlínském kraji se z onemocnění covid-19 vyléčilo dalších 13 pacientů. Hygienici v regionu tedy evidují v součtu už 148 uzdravených, s nemocí zemřel jeden obyvatel kraje. V regionu bylo dosud potvrzeno 324 případů nákazy novým typem koronaviru, od nedělního večera žádný nepřibyl. 

18:51

Nárůst počtu obětí covidu-19 je v Kanadě už osmý den po sobě menší než deset procent, oznámili zdravotníci. Celkem v zemi zemřelo 2617 nakažených, přičemž za posledních 24 hodin se počet mrtvých zvýšil o 128, tedy zhruba o pět procent. Množství infikovaných je oproti neděli vyšší zhruba o 1500 a přesahuje 47 000.

18:51

Turecko zadrželo za posledních 42 dní celkem 402 lidí, kteří jsou podezřelí z toho, že sdíleli "lživé a provokativní" vzkazy na sociálních sítích, které souvisely se šířením koronaviru. Informovala o tom dnes agentura AP s odvoláním na turecké úřady. Podle jednoho z představitelů ministerstva byli uživatelé sociálních sítí zadrženi například kvůli tomu, že se pokoušeli "vyvolat paniku" obviňováním vlády, že toho při zvládnutí pandemie nedělá dost či lhali o počtech nakažených či mrtvých. Země dosud registruje celkem 2805 úmrtí lidí s covidem-19 a 110 130 nakažených. Pokud jde o potvrzené případy nákazy, je Turecko sedmé na světě, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse. Podle expertů je ale skutečný počet infikovaných vyšší.

18:42

Americké úřady vyzvaly výrobce dezinfekčních prostředků, aby do svých výrobků dávali denaturovaný alkohol nevhodný k pití. Opatření má zamezit šířící se konzumaci dezinfekce, která se prý rozmáhá i mezi dětmi.

18:40 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Není možné rozvolnit čtrnáctidenní cyklus mezi spouštěním jednotlivých vln uvolňování opatření. "To není otázka politická, ale odborná, protože taková je inkubační doby toho onemocnění," řekl Vojtěch.

18:37 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Podle Vojtěcha jsou za nejrizikovější považovány velké kulturní či sportovní akce, kde jsou tisíce či desetitisíce lidí, k nim vláda vydá stanovisko ve čtvrtek. Podle něj je ale reálné, že by se v poslední vlně mohly být povoleny menší například divadelní akce pro desítky lidí. V létě vidí reálně události ve venkovních prostorách, kde lidé sedí a nedochází k jejich fluktuaci a pohybu či setkávání, jako jsou provozy letních kin nebo amfiteátrů. "Určitě to ale nebude pro více než 150 až 200 lidí," doplnil Roman Prymula

18:32 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že zkoušení oblečení je rizikové, protože virus ulpívá na površích. Pokud se situace do 14 dní nezhorší, mohlo by od 11. května být možné oblečení v obchodech zkoušet. Větší riziko vidí v otevírání sprch a šaten ve fitness center, které odhaduje spíše na začátek června.

18:27

V Itálii za uplynulý den zemřelo 333 lidí s koronavirem, což je více než o den dříve. Tehdy úřady informovaly o 260 nových obětech. Nově nakažených je ale 1739 oproti 2324, o kterých úřad civilní ochrany informoval v neděli. Jak poznamenala agentura Reuters, jde o nejnižší denní nárůst infikovaných od 10. března.

18:23

V Británii zemřelo za posledních 24 hodin 360 pacientů na komplikace způsobené onemocněním covid-19. Je to nejmenší denní přírůstek za duben, nižší údaj tamní úřady zaznamenaly naposledy 30. března, kdy epidemie v zemi propukala. Počet zemřelých však v zemi překonal hranici 21.000. Na většině místech v Británii také klesá počet hospitalizovaných lidí s koronavirem. Podle agentury Reuters to dnes oznámil ministr zdravotnictví Matt Hancock.

18:20 Havlíček DVTV

Podle Karla Havlíčka je nyní nejrizikovějším otevření obchodních center. Do té doby je klíčové, aby byl nejen pozitivní trend nakažených, ale také dostatek hygienických opatření. Výrazně rychlejší otevření restaurací zatím neočekává.

18:18 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Neprodloužení nouzového stavu by znamenalo otevření nejrizikovějších provozoven ze dne na den, uvedl ministr zdravotnictví. "Doufám, že nikdo z poslanců si nechce vzít na svědomí, že by zde došlo k nějaké masivní druhé vlně, kterou by nebylo možné nijak kontrolovat," řekl Vojtěch s tím, že doufá, že k prodloužení nouzového stavu dojde.

18:13 Roman Prymula.

Vláda jednala také o rychlejším otevření restaurací, než bylo původně v plánu. "Chceme vyhodnotit stávající situaci, nechceme předbíhat. Na konci příštího týdne budeme intenzivně diskutovat o tom, jestli situace nadále zůstává takto klidná. Pokud ano, tak poté je možné ještě urychlit rozvolňování některých opatření," řekl Prymula.

18:09 Roman Prymula.

Prymula také apeloval na to, aby lidé nadále byli opatrní a opatření dodržovali. "Nyní se vše počítá, nerad bych se dočkal toho, abychom tu příští týden měli nějakou další vlnu epidemie," řekl.

18:08 Roman Prymula.

Prymula upřesnil, že nyní je možné cestovat do zahraničí za lékařskými zákroky, stejně tak mohou za zákroky cestovat cizinci do Česka.

18:05 Roman Prymula.

Podle Prymuly nošení roušek může mít na zastavení šíření infekce větší dopady, než se dosud zdálo. Povinná ochrana úst a nosu tak bude jedním z posledních opatření, která budou uvolněna. Výjimky by podle Prymuly mohli dostat například svatebčané pro svatební fotografie.

18:02 Roman Prymula.

"Jsme ve fázi, kdy dochází k první masivní vlně rozvolnění. To je zásadní krok a v následující etapě budeme muset dobře vyhodnotit dopady těchto uvolnění," uvedl náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Zdůraznil také, že dopad Velikonoc na počty nakažených nebyl nulový, jak se může zdát.

17:57 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Vláda schválila oddlužení státních nemocnic ve výši 6,5 miliardy korun. "Je to bohužel dluh minulosti, kdy se řadu let ten problém neřešil," uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. "Je čas dát těmto nemocnicím prostor se nadechnout, aby mohly fungovat bez větších problémů," doplnil ministr. Původně ministerstvo zdravotnictví navrhovalo 7,7 miliardy korun, vláda částku snížila.

17:53 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Vláda jednala také o mimořádných odměnách pro pracovníky v sociálních službách, zatím ale nedošla ke shodě, a bude tak o nich jednat pravděpodobně ještě příští týden.

17:51 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Maláčová navrhuje také odložení plateb pojistného pro firmy o 3 měsíce. Zaplatit by jej zaměstnavatelé museli do 20. září. 

17:49 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Podle ministryně práce Jany Maláčové není prodloužení programu Antivirus do konce května definitivní. Pravděpodobně dojde k jeho dalšímu prodloužení. K dnešnímu datu obdrželo ministerstvo 42 731 žádostí o refundaci, 85 procent z nich je již podepsaných. Podle Maláčové ministerstvo podpořilo celkem 179 tisíc pracovních míst.

17:45

Ministerstvo financí dosud obdrželo 420 tisíc žádostí podnikatelů o pomoc v rámci projektu Pětadvacítka, 384 tisíc z nich již schválilo a odbavilo, celkem tak již bylo vyplaceno téměř 9,5 miliardy.

17:43

Koronavirem se dosud v Česku nakazilo 7431 lidí, dnes přibylo celkem 27 nových případů. Onemocnění podlehlo 222 lidí, 2826 se naopak vyléčilo. V nemocnici je nyní s covidem-19 hospitalizováno 360 pacientů.

17:35

Koronavirus se po celém světě potvrdil již u více než tří milionů lidí. Uvádí to specializovaný server worldometers.info. Univerzita Johnse Hopkinse udává o několik tisíc méně.

17:29 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Vláda dnes rozhodla o prodloužení kurzarbeitového programu Antivirus s příspěvky na náhrady mezd, a to do konce května, oznámilo ministerstvo práce.

17:27

Studenti mohou opět vyjíždět na zahraniční pobyty, záleží mj. na podmínkách v cizině, řekla mluvčí Domu zahraniční spolupráce. Moc výjezdů teď nečeká.

17:26 Ministr vnitra Jan Hamáček

Nasazení vojáků k pomoci s epidemií v Mariánských Lázních závisí podle Hamáčka na schválení úpravy usnesení a je otázkou dohody mezi krajem a armádou.

17:19

Slovensko chce umožnit cestování obyvatel o letních dovolených, pokud to vývoj kolem pandemie choroby covid-19 umožní. Bratislava plánuje postup koordinovat se svými sousedy, uvedl mluvčí slovenského ministerstva zahraničí Juraj Tomaga.

"Naše občany ujišťujeme, že resort diplomacie myslí na to, jak umožnit cestování v létě, samozřejmě pokud to podmínky dovolí. S cílem postupovat koordinovaně budeme jednat s okolními zeměmi. Rozhodující bude, jak si podmínky nastaví konkrétní cílové země," uvedl Tomaga.

Slovensko po propuknutí covid-19 až na výjimky zakázalo vstup cizincům do země. Naopak obyvatelé s pobytem v zemi pod Tatrami musejí při návratu na Slovensko zpravidla nastoupit do karantény ve státních zařízeních, kde podstoupí test na koronavirus. Slovenské ministerstvo zahraničí již dříve doporučilo občanům země necestovat do zahraničí.

17:01

Pandemie koronaviru letos výrazně omezí připomínku výročí konce druhé světové války. Prezident Miloš Zeman posune kvůli současné situaci tradiční květnové jmenování generálů, ve hře je podle jeho mluvčího Jiřího Ovčáčka možná až říjen. Výročí konce války si chce Zeman připomenout na Vítkově, podrobnosti se podle Ovčáčka chystají. V omezeném formátu si také letos Český rozhlas připomene výročí Pražského povstání a bojů o budovu Československého rozhlasu.

17:00

Oblastní nemocnice v Náchodě a v Trutnově dnes začaly dělat testování na nákazu covid-19 i pro samoplátce. Cena je 2700 korun za vyšetření metodou PCR a 650 korun za takzvaný rapid test, který ukáže výsledek za 20 minut. Nabídkou nemocnice reagovaly na poptávku firem a podnikatelů, kteří test potřebují pro své zaměstnance cestující za hranice.

16:46 Ministr vnitra Jan Hamáček

Vojáci mohou pomáhat se zvládnutím koronavirové epidemie i ve zdravotnických zařízeních. O změně usnesení vlády informoval ministr vnitra Hamáček.

16:45

V první vlně se do projektu takzvané chytré karantény tento týden zapojí Česká spořitelna, Komerční banka, ČSOB a Moneta, které budou poskytovat údaje pro vytváření vzpomínkových map, informovala Česká bankovní asociace. Lokalizační údaje, které budou poskytovány, banky získávají z karetních transakcí. Ministerstvu zdravotnictví budou předávány pouze lokalizační údaje, tedy kde klient banky v danou dobu byl, kde použil kartu či případně chytrý mobilní telefon či hodinky, kde má kartu nahranou. Banky nebudou poskytovat údaje o výši platby ani údaje o předmětu platby.

16:44

Ve Fakultní nemocnici Hradec Králové je stále sedm pacientů s covid-19, tedy stejně jako v neděli a v sobotu. Dva byli ve vážném stavu, jeden z nich byl napojený na plicní ventilaci. 

16:43

Rekonvalescentní plazmu vyrobenou v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) v Praze dostanou dnes v Nemocnici Na Homolce. Experimentální léčba je určena pro dva tamní pacienty ve vážném stavu. K dnešnímu dni byly provedeny v ÚVN odběry od osmi dárců, uvedla mluvčí ÚVN Jitka Zinke. Léčba rekonvalescentní plazmou od pacientů, kteří se vyléčili z nemoci covid-19, je určena pro pacienty s těžkým průběhem nemoci.

16:41

Americké státy postupně obnovují hospodářský život ochromený v minulých týdnech šířením koronaviru a uvolňují omezení obchodu a služeb i pohybu osob na veřejnosti. Ne všichni ale podle médií z obavy před nákazou nových možností využívají. Počet osob s diagnózou covid-19 se v USA blíží milionu, nemoci podlehlo téměř 55 tisíc lidí.

Přestože politici vybízejí k restartu ekonomiky, zdravotníci opakovaně varují, že živelný návrat k normálu by mohl snadno vyvolat novou vlnu epidemie, která se vymkne kontrole. "Vláda říká, že nejlepší je jít zpátky do práce, i když je to riskantní. Tak to radši zůstanu doma," řekla agentuře Reuters Royal Rose, majitelka piercingového studia v Coloradu.

16:31

Kolektivní imunita proti covid-19 se podle epidemiologa Rastislava Maďara, který patří v době pandemie k poradcům ministra zdravotnictví, vytvoří v české populaci velmi pomalu, pokud vůbec. Protilátky může mít i méně než procento testovaných, řekl dnes v rozhovoru s ČTK. Podíl osob, které se s nemocí setkaly a prodělaly ji bez příznaků, má zjistit aktuální studie na 27 000 testovaných. Nemocí covid-19 onemocnělo od začátku března do dnešního dne více než 7400 Čechů, v posledních dnech přibývají jen desítky nových případů denně.

16:38

Covid-19 vyostřil vztah Číny s Austrálií. Čínský velvyslanec v Austrálii Čcheng Ťing-jie varoval, že Číňané by se mohli začít vyhýbat australským výrobkům a univerzitám. "Běžní lidé" si podle něj možná rozmyslí, zda budou pít australské víno nebo jíst australské hovězí, turisté se prý dvakrát zamyslí nad tím, jestli se do Austrálie vydat. "A rodiče budou přemýšlet o tom, zda je dobrý nápad posílat děti studovat na australské univerzity," prohlásil velvyslanec v rozhovoru publikovaném v listu The Australian Financial Review.

Výrok byl reakcí na volání Canberry po nezávislém vyšetření původu koronaviru.

16:30

Ve všech čtyřech páteřních nemocnicích v Libereckém kraji se budou moci nechat zájemci otestovat na covid-19. Na placené testování se nejprve musí telefonicky objednat a zaplatit 3000 korun. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka. Otestovat se budou moci lidé nechat v Krajské nemocnici v Liberci, v českolipské nemocnici a také v nemocnicích v Jablonci nad Nisou a Jilemnici.

16:16

Odbory a zaměstnavatelé požadují, aby nynější kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mezd od státu fungoval ještě aspoň několik měsíců. Odboráři navrhují, aby úřady firmám poskytovaly zálohu a neproplácely podporu až zpětně. Podle Svazu průmyslu a dopravy by na program Antivirus pak měl navázat ještě klasický kurzarbeit podle německého vzoru, který se využívá v krizi. Dnes to uvedli předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a viceprezident svazu Jan Rafaj.

16:16

Ekonoma Daniela Münicha vykázal z pravidelného jednání laboratorního týmu na ministerstvu zdravotnictví Roman Prymula. Nelíbí se mu, že v médiích upozorňuje na nedostupnost dat o testování a klade nepříjemné otázky.

16:10

Při psaní závěrečného vysvědčení budou letos učitelé zohledňovat hlavně výsledky žáků z šesti týdnů v únoru a březnu, než se školy kvůli šíření koronaviru zavřely. Méně mohou učitelé přihlédnout k práci dětí v období výuky na dálku či k výsledkům z prvního pololetí. Při hodnocení by měli jednat vždy ve prospěch žáků. Z maturantů letos na posledním vysvědčení nikdo nepropadne. Vyplývá to z metodiky k vyhlášce o hodnocení žáků v tomto pololetí, kterou dnes podepsal ministr školství Robert Plaga (ANO).

16:08

Veřejné finance se letos propadnou do schodku 5,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňského přebytku 0,3 procenta HDP. Celkový veřejný dluh by pak měl letos stoupnout na 37 procent HDP z loňských 30,8 procenta HDP. Vyplývá to z Konvergenčního programu, která je součástí Rozpočtové strategie sektoru veřejných institucí vypracované ministerstvem financí.

16:07

Hygienici při testování v Napajedlích na Zlínsku potvrdili 41 pozitivních pacientů na covid-19 v souvislostí s nákazou v prodejně potravin. Ve městě se již dříve objevila nákaza u personálu v obchodě s potravinami, která se poté šířila. Prodejna se zavřela, hygienici poté vyzvali nakupující, kteří měli či mají zdravotní problémy, aby se přihlásili. "Všechny dohledané případy onemocnění souvisí s prodejnou COOP a další ohniska nákazy nebyla zjištěna," uvedla Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice.

16:04

Jídlo, léky, roušky a další nezbytnosti lidem v karanténě a seniorům rozvážejí dobrovolníci s pomocí webové platformy GoDeliver. Vyvinuli ji studenti z Fakulty informačních technologií a Fakulty elektrotechnické ČVUT. Firmám a organizacím usnadní rozvoz po městě a koordinaci dobrovolníků, kterých je nyní zapojeno několik desítek. O službě v dnešní tiskové zprávě informovala mluvčí ČVUT Andrea Vondráková.

16:03

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) počítá s tím, že na konci roku bude zřejmě ve ztrátě 23 miliard korun. Započítává už navýšení platby za státní pojištěnce a očekávaný pokles výběru pojistného o více než 18 miliard korun kvůli zhoršení ekonomiky.

15:57

Koronavirová krize a s ní související vládní zákaz činnosti způsobily řadě autoškol statisícové ztráty. Ceny řidičských kurzů tak nejspíš do budoucna porostou. Řekl to předseda Asociace autoškol ČR Ondřej Horázný. Autoškoly od pondělí opět mohou zahájit výuku, zatím však v omezeném režimu. 

15:53

V domově důchodců Břevnice na Havlíčkobrodsku se už z nemoci covid-19 uzdravilo 12 z 20 klientů. Pozitivní testy na koronavirus má kromě zbylých obyvatel domova pořád i část jeho zaměstnanců. Krajští hasiči, kteří personálu pomáhali od konce března, tam dnes ráno skončili. Chod domova je zajištěný pomocí dobrovolníků, řekla dnes jeho ředitelka Hana Hlaváčková.

15:50

Pražská fitness centra, která dnes po šesti týdnech mohla znovu otevřít, evidují nižší návštěvnost než před přerušením provozu. Předpokládají ale, že zájem bude postupně narůstat. Největšími překážkami je povinnost nošení roušek při cvičení a zákaz používání šaten a sprch. Vyplývá to z vyjádření provozovatelů pražských fitness center a posiloven.

15:17

Sněmovna bude v úterý jednat o dalším prodloužení nouzového stavu opět zhruba v polovičním počtu poslanců. Z preventivních důvodů kvůli epidemii nového koronaviru nadále nebude mít do sněmovních budov přístup veřejnost. Předseda dolní komory Radek Vondráček čeká debatu zejména z řad opozice. Debata o první žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu před třemi týdny trvala asi 5,5 hodiny.

15:16

Nemocnice Znojmo jako první v kraji nabídne od úterý samoplátcům testování na koronavirus metodou PCR, cena bude 2900 korun. Řekla to mluvčí nemocnice Petra Veselá. Zařízení chce vyjít vstříc například pendlerům, kteří mají takovou možnost nejblíže v Kroměříži. Pendleři cestující za prací do zahraničí potřebují pro překročení hranic potvrzení, že nejsou nakažení.

15:00

Pacient s jedním z nejvážnějších průběhů nemoci covid-19 v Česku, který se jako první léčil ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze (VFN) experimentálním lékem remdesivir, je v dobrém zdravotním stavu. Dnes taxikáře přeložili na standardní oddělení, řekl novinářům ředitel VFN David Feltl.

"Náš pacient na remdesiviru, který prodělal experimentální léčbu jako první, je v tuto chvíli překládán na standardní oddělení," řekl Feltl. Dodal, že se nyní čeká na výsledky testu negativity pacienta. V případě dobrého výsledku bude záhy propuštěn domů, řekl Feltl.

14:33

S lyžemi i snowboardy v rukou, paradoxně až téměř na začátku května, míří ode dneška do půjčoven v Olomouckém kraji stovky lidí. Dosud totiž lyžařské vybavení tito skalní lyžaři vrátit nemohli, půjčovny se stejně jako ostatní provozovny náhle uzavřely v polovině března. Otevřít mohou až ode dneška, prodlužují zároveň termíny na vrácení.

14:32

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT, které sídlí v Buštěhradu u Kladna, zhotovilo nanomateriály pro výrobu roušek. Využívá k tomu své přístroje. Materiál centrum nabídne k dalšímu zpracování výrobcům nebo odběratelům roušek, informovalo centrum na svém webu.

14:32

Hlavní město prodlouží o dva měsíce smlouvy s hotely a hostely, které v době pandemie nového typu koronaviru poskytují na náklady magistrátu ubytování lidem bez domova. Kapacita by měla tento týden dosáhnout 340 míst a zájem je velký. Novinářům to po pondělním jednání pražské rady řekl radní pro bydlení Adam Zábranský. Dodal, že město plánuje ubytovaným zajistit bydlení i na delší dobu, tak aby se nevrátili na ulici.

14:16

Nemocnice v Havlíčkově Brodě ode dneška omezila provoz odběrového místa vzorků na koronavirus. Zrušila odpolední odběry, protože výrazně ubylo odebíraných vzorků. V uplynulých týdnech jich bylo až 50 denně, nyní hygienici na testování posílají deset až 15 lidí denně, řekla mluvčí nemocnice Petra Černo.

14:00

Na odběrovém místě u Nemocnice Nový Jičín se kromě pacientů indikovaných hygieniky či lékaři mohou nechat ode dneška testovat také samoplátci. Dosud si odběr pro placený test mohli zájemci nechat udělat v Ostravě. K odběru, který přijde na 2900 korun, je nutné se předem objednat. Novináře o tom informovala Lucie Drahošová ze skupiny Agel, která nemocnici provozuje.

13:50

Seniorům, zdravotně handicapovaným obyvatelům a dalším lidem v Česku mají v době koronavirové epidemie usnadnit život letáky s důležitými informacemi a kontakty na ty, kteří jim pomůžou. Podle organizátora akce, iniciativy Leták na lednici, jsou přizpůsobeny jednotlivým obcím a mají pomoci omezit zejména u ohrožených skupin lidí kontakt s ostatními, a snížit tak riziko nákazy koronavirem, sdělili zástupci iniciativy. Jejím cílem je dostat informační leták ke všem lidem v Česku.

13:48

Letní pobyty cizinců v Rakousku a zahraniční dovolené Rakušanů mohou být reálné, vzájemná turistika bude ale omezená jen na ty státy, které v tažení proti koronaviru dosahují podobných výsledků jako alpská republika. V rozhovoru pro dnešní vydání německého deníku Bild to prohlásil rakouský ministr zahraničí Alexander Schallenberg. Vídeň bude v zahraničních dovolených podle ministra úzce spolupracovat s Evropskou komisí a také s partnerskými zeměmi. Už dříve z Rakouska zaznělo, že jednou ze zemí, jejímž občanům Vídeň zvažuje v létě otevřít hranice, je i Česko.

"Všichni vědí, že letošní letní dovolená bude úplně jiná než jindy," řekl Schallenberg. "Přeshraniční turismus bude opět možný jen obezřetně a postupně krok po kroku," dodal.

Schallenberg v Bildu prohlásil, že Rakousko bude společně a úzce s Evropskou komisí a partnerskými zeměmi pracovat na řešení, jak by mohl být letní turismus umožněn. Vzájemné letní pobyty ale podmínil tím, že dané země budou v boji proti covid-19 podobně daleko a budou vykazovat podobně nízkou bilanci nově infikovaných.

13:48

"Je to léčba experimentální neregistrovaným lékem a je potřeba k tomu takto přistupovat," uvedl k léku favipiravir David Feltl, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. 

13:40

Fakultní nemocnice Hradec Králové začala postupně obnovovat vybrané neakutní operace a provoz ambulancí. Pacienty, kteří byli již dříve objednáni na operaci, budou jednotlivá pracoviště kontaktovat telefonicky. Nemocnice, která je největším zdravotnickým zařízením na východě Čech, provoz výrazně omezila kvůli pandemii covid-19.

13:40

Ve druhé vlně testů mezi zaměstnanci v pobytových sociálních službách v Moravskoslezském kraji byl zatím odhalen jeden pracovník nakažený covid-19. Novinářům to po dnešním jednání krajského krizového štábu řekl náměstek hejtmana Jiří Navrátil (KDU-ČSL).

13:23

Počet příchozích studentů v pražských vysokých školách je dnes podobný nebo jen mírně vyšší než před týdnem, kdy se částečně otevřely studentům posledních ročníků. Rozhodnutí vlády o jejich omezeném zpřístupnění všem studentům dnes situaci moc nezměnilo. Školy očekávají nanejvýš desítky lidí. Stále platí, že výuka pokračuje především na dálku. Posluchači mohou chodit na individuální konzultace nebo se účastnit například laboratorních prací pro maximálně pět osob. Některé školy či fakulty tento týden nabízí aktivity stále jen pro studenty posledních ročníků a na další se teprve připravují.

13:21

Počet nakažených v nemocnici v Mariánských Lázních stoupl z nedělních 17 na 43. Z tohoto čísla je 34 nakažených mezi pacienty a devět nakažených jsou zaměstnanci, potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková. Nemocnice, která je soukromým zdravotnickým zařízením s menšinovým podílem města, zatím funguje bez větších omezení.

13:44

"Podle mých informací k nám dorazilo 100 balení léku favipiravir. Není to lék pouze pro nás, je pro celé Česko, budeme ho předávat i jiným nemocnicím," uvedl David Feltl, ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

13:20

Daňové příjmy obcí a krajů letos meziročně klesnou kvůli dopadům šíření koronaviru o 31,6 miliardy na 288,6 miliardy korun, tedy zhruba o desetinu. Vyplývá to z odhadů, které ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

12:45

Všechny nemocnice v Libereckém kraji začaly postupně obnovovat plánovanou péči. Krajská nemocnice v Liberci očekává už tento týden nárůst počtu pacientů na dvojnásobek. Dnes se k liberecké přidaly jablonecká, českolipská, semilská i jilemnická. 

12:36

Lídr Milionu chvilek Mikuláš Minář oznámil, že se ve středu chystá s transparentem do Letenských sadů. Vládě tak chce položit otázky kvůli koronavirové krizi. Se svým dotazem se chce Minář vyfotit a obrázek zveřejnit na sociálních sítích. Kvůli šíření infekce vydala vláda v polovině března nařízení, kterým mimo jiné výrazně omezila volný pohyb osob.

12:28

Moravskoslezský kraj otestuje 5000 lidí různých věkových kategorií, kteří se přihlásí pomocí aplikace. Na testování, které začne v pátek, má vyhrazeny zhruba tři miliony korun, zahrne do něj všechny okresy v regionu. Novinářům to po dnešním zasedání krizového štábu řekl hejtman Ivo Vondrák (ANO) a jeho náměstek Jakub Unucka (ODS).

12:18

Ředitel Nemocnice na Bulovce Jan Kvaček svým zaměstnancům sliboval mnohatisícové odměny za každou směnu, kterou stráví vystaveni mimořádnému nebezpečí nákazy. Jenže když odměny za březen přišly, neskrývali zdravotníci své zklamání.

12:16

Na pražská státní zastupitelství se obrátily nejméně dvě desítky lidí s trestními oznámeními kvůli vyhlášení nouzového stavu nebo dalším vládním opatřením zavedeným kvůli epidemii nového koronaviru. Desítku podání eviduje vrchní státní zastupitelství, dalších deset dorazilo na městské státní zastupitelství. Žalobci nyní podání vyhodnocují, sdělili mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala a náměstek vrchní státní zástupkyně v Praze Adam Bašný. Oznámení mohou přijímat i obvodní státní zastupitelství.

12:14

Čínská vláda oznámila, že od propuknutí pandemie koronaviru zabavila více než 89 milionů respirátorů vyrobených místními firmami, které svou kvalitou neodpovídaly normám. Informovala o tom agentura AFP, podle níž se úřady po stížnostech některých zemí nyní snaží rozptýlit obavy o kvalitu čínského zboží. Zatím není jasné, jaká část zabavených respirátorů byla určena na export. Kromě respirátorů bylo zadrženo také 418 tisíc kusů ochranného oblečení a neúčinných dezinfekčních prostředků. 

12:08

Ministerstvo zdravotnictví chce šesti nemocnicím poskytnout příspěvek 7,7 miliardy na oddlužení. Návrh, který reaguje na jejich kritickou ekonomickou situaci, musí schválit vláda. Oddlužení formou jednorázového příspěvku na provoz by se mělo podle návrhu týkat Všeobecné fakultní nemocnice, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Nemocnice na Bulovce, Thomayerovy nemocnice, Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a Fakultní nemocnice Brno. Nemocnice peníze použijí na úhradu závazků po splatnosti.

11:58

Ve Španělsku znovu přibylo úmrtí lidí s onemocněním covid-19. Oproti nedělním 288 novým případům jich za minulých 24 hodin přibylo 331. Informovalo o tom dnes ministerstvo zdravotnictví. Podle jeho údajů má země nyní přes 23,5 tisíce úmrtí a 209 tisíc nakažených.

11:57

Izraelské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že za uplynulých 24 hodin se v zemi potvrdilo pouze 68 nových případů nákazy, z toho 23 v noci na dnešek. Naposledy bylo v zemi hlášeno méně než 100 nových případů 20. března, kdy epidemie v Izraeli začínala. Informoval o tom izraelský zpravodajský web The Times of Israel.

 
 
 
 
11:57

Italská biskupská konference kritizovala vládu za to, že zákaz sloužit mše má platit i po 4. květnu, kdy se začnou postupně uvolňovat omezení zavedená kvůli koronaviru. Podle prohlášení biskupů jde o zásah do svobody náboženského vyznání. Biskupové v prohlášení napsali, že "nemohou přijmout omezování svobod vyznání". Vláda podle nich po týdnech vyjednávání nezahrnula do plánu druhé fáze uvolňování povolení "sloužit mše za přítomnosti věřících".

11:56

Na Novém Zélandu se od úterý uvolní jedno z nejpřísnějších omezení pohybu na světě, které platí od konce března. Novozélanďané se po více než měsíci budou moci vrátit k rybaření, surfování nebo výletům. Přibližně 400 tisíc lidí znovu začne pracovat, ale obchody a restaurace zůstanou zavřené a lidé také mají i nadále omezovat osobní sociální kontakty. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová v neděli oznámila, že již nedochází k neodhaleným místním přenosům a virus je pro tuto chvíli eliminován, píše server BBC. 

Jacinda Ardernová
Jacinda Ardernová | Foto: Reuters
11:44

Do pražské Všeobecné fakultní nemocnice dnes dorazil japonský lék favipiravir, bude ho distribuovat pro nemocné s covid-19 v dalších nemocnicích. V pondělí odpoledne nemocnice čeká i dodávku amerického léku remdesivir, řekla to mluvčí nemocnice Marie Heřmánková. Nemocnice na odpoledne svolala briefing, na kterém chce sdělit bližší informace.

11:30 Ministr vnitra Jan Hamáček

Karlovarský kraj žádá o změnu vládního usnesení, aby bylo možné vojáky nasadit nejen v sociálních, ale i ve zdravotnických zařízeních. V pondělí to řekl vicepremiér a předseda Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Záležitost chce dnes projednat ve vládě, ve středu by se jí měl zabývat na plenárním jednání i krizový štáb. Pokud by kraj žádal pouze o vyslání vojáků do sociálních zařízení, podle Hamáčka je vláda připravena armádu nasadit okamžitě.

11:16

Třebíčská skupina firem MICo dnes oficiálně zahájila sériovou výrobu plicních ventilátorů CoroVent. Jde o přístroje určené pacientům s koronavirem, které vyvinuli odborníci spolupracující na platformě COVID19CZ. MICo Group už pro jejich výrobu má potřebná povolení. Zatím může denně sestavit 100 až 150 ventilátorů, výrobu může případně zvýšit na víc než 1500 ventilátorů týdně. Sdělil to v pondělí jednatel MICo Group Jiří Denner.

11:15

Pražskou zoo navštívilo během první hodiny asi 200 lidí. V 10:30 bylo zakoupeno 492 e-vstupenek. Zahradu může ode dneška navštívit 8500 lidí denně.

10:47

Ve středních Čechách se od začátku pandemie nakazilo koronavirem 861 lidí, za neděli jich přibylo pět. Aktuálně je nakažených 463 lidí, vyléčilo se 380 nemocných, za neděli jich přibylo 28. Počet zemřelých zůstává na 18. Na webu to dnes uvedli krajští hygienici.

10:35

Ve Znojmě v pátek skončí možnost jezdit autobusy MHD zdarma. Stejně tak bude znovu nutné platit za parkování na placených parkovištích. Opatření souvisejí s rozvolňováním restrikcí zavedených v březnu kvůli šíření nemoci covid-19.

10:35

Mezi pražskými hasiči zůstává jeden s pozitivním testem na koronavirus a v karanténě 11 hasičů. Pětadvacet hasičů, kteří se nakazili, se vyléčilo a pět čeká na druhý negativní test.

10:28

Na Slovensku v posledních třech dnech výrazněji klesl počet potvrzených nových případů koronaviru. V neděli přibyli v pětimilionové zemi jen dva infikovaní. To je nejméně od první poloviny března, kdy Slovensko zaznamenalo prvního nakaženého.

Rusko za posledních 24 hodin hlásí 6198 nových případů nákazy koronavirem, což je téměř o 200 méně než předchozí den. Celkem je v zemi 87 147 nakažených a 794 lidí s nemocí covid-19 zemřelo, za poslední den přibylo 50 nových úmrtí, informoval zpravodajský server The Moscow Times.

10:20

Komunisté rozhodnou o podpoře žádosti vlády o prodloužení nouzového stavu až poté, co jim členové kabinetu ve Sněmovně vysvětlí důvody. Řekl to v pondělí předseda KSČM Vojtěch Filip. Menšinový kabinet hnutí ANO a ČSSD, jehož vznik a řadu kroků komunisté podpořili, zatím ve Sněmovně vyjednanou podporu pro prodloužení nouzového stavu nemá. Nouzový stav upravuje fungování státu v době koronavirové epidemie, vláda žádá o jeho prodloužení do 25. května.

09:56

Karlovarský kraj požádal Ústřední krizový štáb, aby umožnil vyslat vojáky do sociálních zařízení v Mar. Lázních, kde roste počet případů nemoci covid-19.

09:54

Na Chebsku se v posledních dnech rychle zvyšuje počet lidí nakažených koronavirem. Nejvíce zasažené jsou Mariánské Lázně, kde je už 51 lidí s pozitivními testy, informoval starosta města Martin Kalina. Za týden to tam znamená nárůst o 42 případů.

09:54

Svatoanenská nemocnice Brno by měla do dvou týdnů dostat remdesivir na léčbu covid-19. Bude jednou ze čtyř nemocnic jako garant pro léčbu remdesivirem.

09:28

V Ústeckém kraji počet lidí s nákazou koronavirem zůstal k dnešnímu ránu na čísle 481. Tolik jich bylo i v neděli ráno. V Litoměřicích pokračuje testování do studie kolektivní imunity. Už byly zastaveny odběry od lidí ve věku 40 až 59 let. Bylo totiž dosaženo cílového stavu, tedy tisícovky otestovaných v této věkové kategorii. Testuje se od čtvrtka. Přicházet mohou nadále senioři od 60 do 89 let a chybějí mladí od 18 do 39. let. Řekla to v pondělí mluvčí litoměřické radnice Eva Břeňová.

08:58

Vysílání pořadu UčíTelka, který dětem po přerušení výuky ve školách pomáhá s učivem, prodlouží Česká televize do 19. června. Uvedl to web ČT. Školy se kvůli šíření nákazy novým koronavirem uzavřely 11. března a vláda s úplným provozem do konce školního roku nepočítá.

08:41

Tři americké letecké společnosti pro letošek ruší přímé spojení mezi Prahou a Spojenými státy americkými. Společnost American Airlines přerušení letů už oficiálně oznámila, obdobný krok společností Delta Air Lines a United Airlines je patrný z rezervačního systému dopravců, uvádí server Zdopravy.cz. Praha tak podle něj letos nebude mít přímé spojení s USA. Omezení letů souvisí s poklesem poptávky kvůli pandemii koronaviru.

08:28

Za jízdu autobusy a trolejbusy se v Opavě bude od pátku 1. května opět platit. Cestující už zase budou do prostředků městské hromadné dopravy nastupovat výhradně předními dveřmi, stále musejí mít roušky. Řekl to Roman Konečný z tiskového odboru opavského magistrátu. Bezplatnou dopravu bez prodeje jízdenek zavedlo město ve snaze zamezit šíření koronaviru a chránit hlavně řidiče MHD před kontaktem s pasažéry.

08:20

Automobilka Škoda Auto bude vyrábět na dvě směny, noční směna odpadne. Auta začnou z výrobních linek sjíždět v příštích dnech, montáž naběhne v úterý. Výrobu firma po odstávce kvůli koronaviru obnovila v pondělí v 6:00.

08:20

Mladý tchajwanský someliér nehodlá dopustit, aby se koronavirus pletl do cesty jeho podnikání. A proto v době, kdy karanténní opatření zakazují shromažďování většího počtu lidí, přesunul své kurzy ochutnávání vína na internet, napsala agentura Reuters.

08:10

Dres fotbalové legendy Diega Maradony vynesl 55 000 eur (téměř 1,5 milionu korun) v charitativní on-line aukci na pomoc postiženým nemocí covid-19. Argentinský trikot s číslem 10 věnoval Ciro Ferrara, Maradonův spoluhráč a přítel z dob společného působení v Neapoli.

08:46

V Česku dosud s nemocí covid-19 zemřelo 221 lidí. Od večera se počet obětí zvýšil o jednu. Uzdravilo se zatím 2555 nakažených, což je o deset víc než v neděli večer. Případů nákazy bylo v Česku od vypuknutí epidemie zjištěno 7404. Aktuálně nemocných je 4628, v nemocnicích bylo 360 pacientů s covid-19. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k pondělním 08:30.

07:51

Když se někdejší maďarský mistr světa, kanoista Márton Joób oženil se snoubenkou Dórou, plánovali mít šest dětí. Zatím jich mají deset a jedenácté je na cestě. Teď, kdy jsou školy zavřené a v zemi platí omezení proti šíření koronaviru, se potomstvo postaralo páru o práci na plný úvazek s občas nepředvídatelnými důsledky, napsala agentura Reuters.

07:11

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) věří, že od července by mohli čeští turisté navštívit Slovensko či Rakousko, v případě příznivého vývoje epidemie koronaviru v regionu to může být i dříve.

"Pro turisty jsme chtěli například od července otevřít Slovensko nebo Rakousko a od srpna třeba i další destinace. Pokud situace bude stále pozitivní, může to být i rychleji. V případě nejpoškozenějších států, jako jsou Itálie, Francie, USA, je ještě předčasné mluvit o tom, kdy do nich bude možné cestovat," uvedl Petříček v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

07:06

V Německu se za předchozí den potvrdilo dalších 1018 případů nákazy, což je nejmenší denní nárůst od poloviny března. Celkem tak země, která má 83 milionů obyvatel, dosud registruje přes 155 tisíc potvrzených případů, informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na údaje Institutu Roberta Kocha (RKI).

07:00

Pandemie koronaviru se podle očekávání výrazně dotkla trhu práce. Dle aktuálních dat personalistické společnosti LMC skoro třetina lidí musela svou pracovní činnost nějakým způsobem na konci března přerušit. A téměř 37 % lidí zaznamenalo pokles příjmů. 

06:27

Počet potvrzených případů covid-19 v neděli v Česku stoupl o 52 na 7404. Denní přírůstek je nejnižší od soboty 14. března, kdy se podle údajů ministerstva zdravotnictví nákaza novým koronavirem potvrdila u 48 lidí. O víkendech ale bývá výrazně méně testů než ve všední dny. 

06:25

Ve Spojených státech zemřelo za posledních 24 hodin 1330 lidí nakažených koronavirem, informovala o tom dnes agentura AFP s odvoláním na údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). Počet úmrtí za den je tak zhruba o polovinu nižší oproti předchozímu dni, kdy to bylo 2494 úmrtí. Nejnovější denní nárůst úmrtí je nejnižší za tři týdny.

06:24

"Jakkoliv se podařilo díky zásadním a rozsáhlým restriktivním opatřením dostat šíření epidemie onemocnění covid-19 do přijatelných mezí, je zjevné, že epidemie v České republice trvá," zní jedna z klíčových pasáží žádosti, kterou vláda poslancům rozeslala v pátek odpoledne. 

06:23

Mexická vláda kvůli pandemii téměř vyprázdnila státní střediska pro uprchlíky, které poslala do zemí jejich původu. Informovala o tom agentura Reuters. V zemi ale fungují desítky dalších migračních středisek, které spravují různé církevní či nevládní organizace.

Mexický institut pro migraci o víkendu informoval, že od 21. března ze zdravotních a bezpečnostních důvodů začal vyklízet svých 65 zařízení pro běžence, v nichž bylo minulý měsíc 3759 lidí. Valná většina z nich (3653) byla vrácena do Guatemaly, Hondurasu a Salvadoru, zbytek ve střediscích zůstal. Státní zařízení pro migranty mají kapacitu asi 8500 lidí.

06:19

Automobilka Škoda Auto obnovila dnes v šest hodin ráno ve všech třech svých českých závodech výrobu, kterou přerušila kvůli pandemii koronaviru ve středu 18. března večer. Znovuobnovení výroby budou doprovázet desítky hygienických opatření.

06:18

Například Národní knihovna a zřejmě ani mnohé další knihovny se ale dnes veřejnosti ještě neotevřou. Provozovatelé poukazují na to, že určitý čas potrvá příprava provozu s ohledem na dodržování předepsaných hygienických opatření. Provoz zatím neobnoví například ani část knihkupectví.

06:18

Lidé ale musejí počítat s některými hygienickými opatřeními kvůli omezení šírení nového typu koronaviru. Například v prodejnách oděvů si oblečení nebudou moci zkoušet. V posilovnách, tělocvičnách a fitness centrech se lidé nepřevléknou v šatnách ani neosprchují.

06:18

V Česku se otevírají další obchody a služby. Vládní restrikce se ode dneška přestaly vztahovat na provozovny s plochou do 2500 metrů čtverečních se samostatným vchodem a mimo obchodní centra. Obnovit provoz mohou také posilovny a fitness centra, knihovny a zoologické a botanické zahrady, ovšem zatím bez pavilonů. Otevřít opět mohou také autoškoly.

22:15

Karlovarský kraj chce požádat Armádu ČR o pomoc se zvládnutím nákazy koronavirem mezi pacienty a zaměstnanci Nemocnice Mariánské Lázně, kde jsou i lůžka následné péče. Připraví také možnost testování pro pendlery dojíždějící za prací do Německa, kteří potvrzení o bezinfekčnosti podle posledního nařízení vlády potřebují, ale nemají kde si ho udělat, vyplynulo z dnešního jednání krizového štábu Karlovarského kraje.

21:25

Britský premiér Boris Johnson se dnes po zotavení z nemoci covid-19 vrátil do premiérského sídla na Downing Street. V pondělí se vrátí do práce a velmi se na to těší, uvedl ministr zahraničí Dominic Raab, který Johnsona zastupoval ve vedení země. Jak Raab dodal, vláda nebude spěchat s uvolňováním opatření zavedených kvůli šíření koronaviru a "bude jednat opatrně".

21:17

Pro potřeby studie kolektivní imunity proti covid-19 bylo k dnešnímu dni v Česku vyšetřeno 15 508 lidí z plánovaných 27 000. Pátým dnem se testovalo v Praze a v Brně, čtvrtým dnem organizátoři odebírali vzorky v Litoměřicích, třetím dnem se testovalo v Olomouci, Litovli a v Uničově. V hlavním městě byly naplněny všechny potřebné věkové kategorie. Výjimkou jsou chronicky nemocní pacienti, které zve v Praze Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), a lidé, které k testování vybízí Český statistický úřad. Tyto osoby nejsou ve výše uvedené statistice zahrnuty.

20:51

Testy dnes v jižních Čechách potvrdily dva nové případy lidí s nemocí covid-19. V kraji tak od začátku epidemie koronaviru prokazatelně onemocnělo 171 lidí, aktuálně pozitivních je 73 Jihočechů. Příští týden začne fungovat kvůli pendlerům odběrové místo pro samoplátce na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti, další takové odběrové místo zřídí hygienici v Českých Budějovicích. V tiskové zprávě o tom dnes informovala ředitelka jihočeské hygienické stanice Kvetoslava Kotrbová.

20:47

Tři autobusy s 243 Moldavany, kteří se vraceli do vlasti z Paříže, uvázly dnes na severovýchodě Francie. Německo a Česko jim totiž odmítlo povolit průjezd přes své území, informovala s odvoláním na místní úřady agentura AFP. 

Prefekt departementu Bas Rhin, jehož je Štrasburk správním centrem, uvedl, že Francie kvůli Moldavanům už zahájila jednání s Německem, Českem i Moldavskem. Podle něj Němci autobusy odmítli pustit přes hranice poté, co Česko uvedlo, že je na své území následně nevpustí.

20:40

V Praze přibylo za posledních 24 hodin osm nových případů nemoci covid-19 na celkem 1685 případů. Na webu to dnes večer oznámili hygienici. Vyléčených lidí s koronavirem evidují 556, zemřelo 71 nakažených. Za poslední dny se drží denní nárůst v hlavním městě pod deseti - v sobotu přibylo devět a v pátek sedm nakažených, což bylo dosud nejmíň od 12. března, kdy byla nemoc prokázaná rovněž u sedmi lidí.

20:09

Téměř 700 roušek ušila česká rekordmanka v hodu kladivem Kateřina Šafránková pro své blízké i neznámé lidi během pandemie koronaviru. Vyráběly je s kamarádkou a nabízely zájemcům přilepené na vratech od garáže doma v Kolíně.

19:52

Systém chytré karantény je účinný, pokud přibývají stovky nakažených. Při nízkých počtech případů dohledání nemocných a jejich kontaktů neurychluje. V otevřeném dopise vládě a poslancům to uvedlo šest desítek epidemiologů a hygieniků z krajských hygienických stanic a některých zdravotnických institucí. Ohradili se proti tomu, že by chtěli být "zadržovatelem pokroku". Systém chytré karantény se v Česku spustí 1. května. Podle záměru by měl urychlit vyhledávání nakažených a umožnit rychlejší návrat z izolace.

19:48

Ve Zlínském kraji přibylo za 24 hodin šest případů nákazy covid-19, nyní je jich 324, uvedla dnes vpodvečer krajská hygienická stanice. Nové nákazy evidují hygienici na Zlínsku a Uherskohradišťsku. Počet uzdravených zůstává na čísle 135, stejně tak počet obětí v souvislosti s tímto onemocněním, v kraji stále evidují jedno úmrtí.

19:45

V Moravskoslezském kraji přibylo za posledních 24 hodin osm případů potvrzené nákazy nemocí covid-19. Počet pozitivně testovaných se od počátku epidemie zvýšil na 930 lidí. Z nemoci se vyléčili další dva lidé, v regionu je 294 vyléčených, zemřelo 22 lidí. Vyplývá to z informací, které k 19:00 zveřejnila na webových stránkách Krajská hygienická stanice v Ostravě.

19:41

Odborníci ve stanech na testování kolektivní imunity v souvislosti s pandemií koronaviru od čtvrtečního rána na dvou stanovištích v Brně otestovali do dnešních 17:50 celkem 3999 lidí. Vyplývá to z údajů na stránkách Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR. 

Celkem se v Brně má otestovat 5000 lidí ze čtyř věkových kategorií. Kvóta 1000 vzorků ve věkové skupině 60 až 89 let se naplnila už v pátek, v sobotu už ani na Moravském náměstí ani u univerzitního kampusu v Bohunicích seniory netestovali.

19:38

Od sobotního rána do dnešních 18:00 přibyl na jihu Moravy jen jeden případ nemoci covid-19, celkový počet nakažených od počátku pandemie je 433. Vyplývá to z údajů na stránkách ministerstva zdravotnictví. Podle krajské hygienické stanice se od sobotního večera devět lidí uzdravilo.

19:36

V Pardubickém kraji vzrostl za 24 hodin počet potvrzených případů onemocněním covid-19 o tři na celkových 265. Nové případy jsou z okresů Svitavy, vyplynulo z odpoledního sdělení krajských hygieniků. Údaje jsou k 17:00.

19:33

V Olomouci, Litovli i v Uničově jsou za první tři dny zaplněny v testovací studii zaměřené na zjištění úrovně kolektivní imunity vůči onemocnění covid-19 téměř dvě třetiny z celkové kapacity 6500 lidí. Testem na zjištění protilátek již prošlo 4107 dobrovolníků, vyplývá z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky. V Olomouci je již téměř naplněna věková kategorie seniorů, zbývá jich otestovat ještě 89, zjistila ČTK.

19:27

Ve Francii za posledních 24 hodin zemřelo 242 lidí s nemocí covid-19. Nižší denní přírůstek obětí než ten dnešní měla Francie naposledy 25. března. Celková bilance mrtvých s covid-19 od počátku epidemie stoupla na 22 856, informovala dnes s odvoláním na zástupce ministerstva zdravotnictví agentura AFP.

19:24

Denní bilance úmrtí v americkém státě New York poprvé v tomto měsíci klesla pod hranici 400, oproti sobotě se snížila o 70 na 367. Na pravidelné tiskové konferenci to řekl guvernér Andrew Cuomo. Podle starosty města New York Billa de Blasia je i přes pozitivní zprávy na případné uvolnění karanténních opatření ještě brzy. Podmínkou pro zmírnění restrikcí je, aby klesající trend pokračoval nejméně dalších deset dní.

19:24

V Plzeňském kraji přibyly od soboty čtyři nově zjištěné případy nákazy koronavirem. Od začátku pandemie tak testy potvrdily v kraji 577 nákaz. Uzdravilo se už 170 lidí, u nichž byla infekce potvrzena. Zemřelo osm pacientů s nemocí covid-19. Informace dnes na svém webu aktualizovala Krajská hygienická stanice v Plzni.

19:23

V Královéhradeckém kraji za 24 hodin vzrostl počet potvrzených případů onemocněním covid-19 o jeden na celkových 177. Nový případ je z okresu Hradec Králové. Počet vyléčených lidí z covid-19 se oproti sobotě nezměnil, je jich stále 121, vyplynulo z dnešního hlášení krajských hygieniků. Údaje jsou k 17:00. V hradeckém kraji od počátku epidemie zemřelo šest lidí.

19:23

V Olomouckém kraji přibyly za 24 hodin dva pozitivní případy onemocnění covid-19, celkem je jich podle ministerstva zdravotnictví od počátku pandemie 678. Zůstává 13 obětí a 357 uzdravených. Údaje ministerstva zahrnují všechny nakažené s trvalým bydlištěm v kraji, krajští hygienici nyní evidují 667 případů, což je od sobotního večera nárůst o jeden.

18:58

Počet případů nákazy koronavirem se ve Spojených státech zvýšil o 30 181 na 895 766, počet úmrtí pak vzrostl o 1623 a vyšplhal se na 50 439. Oznámilo to dnes americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí. Spojené státy mají v souvislosti s koronavirem nejvíce nakažených i nejvíce mrtvých na světě.

18:39

Vodáci mohou na řeky i v době koronavirové epidemie, musí však dodržet některá omezení. Na raftech mohou spolu být pouze členové rodiny, u dalších plavidel by pak měl být zachován odstup dvou metrů. Společně však může jet skupina lodí s celkem až deseti lidmi. Při splouvání řeky by vodáci neměli nosit roušky, protože by je mohla ohrozit při převržení. V tiskové zprávě to dnes uvedla Asociace vodní turistiky a sportu. Větší hrozbou tak pro vodáky a jejich koníček je spíše sucho. To stále více omezuje splavnost řek.

18:21

Vzpěrači budou mít v červenci turnaj, který se vzhledem ke koronavirové pandemii bude konat na dálku. Na rozdíl od cyklistiky či motorsportu ale nebude výsledky zaznamenávat aplikace či počítačová hra, ale sami soutěžící je budou posílat organizátorům elektronickou poštou.

18:17

Do absurdních situací se během studijního pobytu v Japonsku dostával často. Navštívil třeba maid kavárnu, kde se mladé Japonky s kočičími oušky k zákazníkům chovají jako služky, nebo přespal v hotelu, ve kterém hosty natáčí webkamera. Nejšílenější chvíle ale český student Marek Tran zažíval, když se ze země vycházejícího slunce nemohl kvůli pandemii koronaviru dostat domů, protože mu zrušili let.

18:09

V Itálii za poslední den zemřelo 260 lidí s koronavirem, což je nejméně od 14. března. Oproti předchozímu dni, kdy se bilance také dostala na nejnižší úroveň za poslední týdny, se počet mrtvých snížil o více než 150. Celkový počet obětí dosáhl 26 644. Informoval o tom úřad civilní ochrany.

V jihoevropské zemi se nyní snižují i počty nově nakažených, dnes jich úřady hlásí 2324. Celkem mělo v Itálii pozitivní test na koronavirus 197 675 lidí.

18:06 Andrej Babiš

Kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky státu firmám na náhrady mezd, který je zatím do konce dubna, by se mohl prodloužit nejméně o měsíc. Navázat by na něj mohl případně dobrovolný odklad sociálních odvodů pro firmy. V České televizi to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). O odložení odvodů by vláda mohla jednat v pondělí.

17:39

V Karlovarském kraji přibylo od soboty 19 případů covid-19. Od počátku epidemie bylo v kraji nakaženo 349 lidí. Přibylo jedno úmrtí, celkem jich hygienici evidují už 18.

17:36

Téměř polovina Britů si myslí, že virus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, byl vytvořen člověkem. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnil list The Independent. Osm procent oslovených lidí v něm také uvedlo, že v souvislosti s pandemií věří nejrůznějším konspiračním teoriím včetně té, podle níž se na šíření viru podílí mobilní telefonní sítě 5G.

17:35

Lidí vyléčených z nemoci covid-19 přibylo v Česku od sobotního večera 92 na 2545. Počet úmrtí nakažených koronavirem podobně jako v předchozích dnech vzrostl mnohem mírněji, za posledních 24 hodin o dvě na 220. Počet potvrzených případů covid-19 stoupl za dnešek zatím o 35 na 7387. Aktuálně nemocných je 4622 lidí, zatímco podle předchozích údajů jich ministerstvo zdravotnictví evidovalo o čtyřicet víc. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva k dnešním 17:30.

17:23

Desítky lidí podstoupily o víkendu v nemocnicích v Domažlicích a v Klatovech testování na koronavirus jako samoplátci. Zájem o testy je velký, zejména zřejmě mezi pendlery, kteří za prací dojíždějí do sousedního Německa. Krajem zřizované nemocnice pro samoplátce možnost testování metodou PCR připravily jako první v Plzeňském kraji a jedny z prvních v ČR od soboty. V sobotu si nechalo test udělat 40 lidí, dnes 50, dalších 150 se objednalo na další dny. Největší nápor objednávek očekávají nemocnice od pondělí, posílí telefonní linky.

17:13

V britských nemocnicích zemřelo za 24 hodin dalších 413 lidí s covid-19. To je téměř o polovinu méně než v sobotu. Celkem je obětí již 20 732.

17:12

Vláda zatím nemá ve  sněmovně vyjednanou podporu pro další prodloužení nouzového stavu, který má končit 30. dubna. V České televizi to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Kabinet žádá o prodloužení do 25. května. Poslanci by o tom měli rozhodovat v úterý. 

"My zatím nemáme tu podporu (ve sněmovně)… Jdeme do sněmovny s tím, že jsme vyhověli soudu," řekl Babiš. Většina opozičních stran uvedla, že bude od vlády chtít argumenty, proč by se nouzový stav měl prodloužit. Komunisté už dřív řekli, že by souhlasili s prodloužením do 17. května. Babiš dodal, že s předsedou komunistů Vojtěchem Filipem právě mluvil, vedení KSČM bude o žádosti ještě jednat. Pokud by podle Babiše byli poslanci proti a prodloužení neschválili, "znamenalo by to víceméně zrušení všech opatření". 

17:09

Pandemie koronaviru letos přesunula do on-line prostředí i akce k 75. výročí druhé světové války a tragického vypálení obcí Javoříčko a Zákřov na Olomoucku nacisty. Původně byly plánované na závěr dubna. Zástupci sdružení Iniciativa pro podporu vypálených obcí se chystají v květnu a červnu tyto historické okamžiky lidem připomenout alespoň prostřednictvím internetu.

17:06

V Polsku se potvrdila nákaza koronavirem už u 11 395 lidí. V zemi s více než 38 miliony obyvatel zemřelo 526 pacientů s nemocí covid-19, informovalo dnes místní ministerstvo zdravotnictví. V téměř desetimilionovém Maďarsku se virus SARS-CoV-2 prokázal u 2500 lidí, z nichž 272 zemřelo. Hlavní město Budapešť zavádí od pondělí povinné zakrývání úst a nosu na veřejnosti. Na Slovensku je podle aktuálních dat 18 mrtvých a 1379 nakažených.

16:05

V Praze se dnes před 15:00 naplnila potřebná kapacita dětí testovaných v rámci studie kolektivní imunity, která má zjistit výskyt nemoci covid-19 v populaci. Zájemci byli otestováni v Kateřinské zahradě. V Praze tak už byly naplněny všechny potřebné věkové kategorie s výjimkou chronicky nemocných pacientů, které zve Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM), a lidí, které k testování vybízí Český statistický úřad.

Za tři dny bylo v Česku vyšetřeno přes 12 000 z plánovaných 27 000 lidí, uvedla tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná. Testuje se i v dalších městech v republice.

16:02

Počet mrtvých s onemocněním covid-19 v Belgii přesáhl 7000, oznámily dnes tamní úřady. Za posledních 24 hodin země s 11,5 milionu obyvatel hlásí 178 nových obětí. Je to nicméně méně než o den dříve, kdy Belgie informovala o 241 mrtvých.

15:49 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Vláda začne příští týden vyhodnocovat kurzarbeitový program Antivirus s příspěvky na náhrady mezd pro firmy. Jeho pokračování nastaví pak případně v kombinaci s plánovaným odkladem sociálních odvodů. Vyplývá to z dnešního vyjádření ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) v diskusním pořadu televize Prima Partie. Příspěvky z programu Antivirus stát poskytuje zatím za období od vyhlášení nouzového stavu 12. března do konce dubna. Ministryně už dřív uvedla, že se podpora prodlouží.

"Program Antivirus musí být dlouhodobý. Tři až šest měsíců je minimum. Přemýšlíme, jak ho nakombinovat s odvody," uvedla dnes ministryně. Dodala, že odklad či odpuštění odvodů představují "drahé rozhodnutí v řádu desítek miliard".

15:47

Česko má v současné hospodářské situaci výhodu, že není součástí eurozóny. V rozhovoru poskytnutém německému listu Frankfurter Allgemeine Zeitung to řekl viceguvernér České národní banky Marek Mora. Scénář vývoje krize způsobené pandemií covid-19 přirovnal k logu americké firmy se sportovním oblečením Nike.

"Výhody toho, že nejsme součástí eurozóny, výrazně převažují," uvedl viceguvernér Mora v rozhovoru. Krize, kterou způsobilo šíření koronaviru, podle něj bude mít dopad na soudržnost eurozóny. Viceguvernér počítá mimo jiné s tím, že "debata kolem takzvané fiskální unie znovu získá na intenzitě".

15:29

Na dvou nizozemských kožešinových farmách, které chovají norky, se nakazila zvířata od lidí koronavirem. S odvoláním na informace ministerstva zemědělství o tom dnes informovala agentura ANP. Norky nakazili zaměstnanci farem, kteří měli příznaky nemoci covid-19, a podobné symptomy nyní mají i zvířata, která mají trávicí a dýchací obtíže.

15:29

Liberecká společnost Denso Manufacturing Czech začne v pondělí po týdenní přestávce znovu vyrábět. Firma specializovaná na výrobu klimatizačních jednotek pro auta, chladičů a ventilátorů, patří v Libereckém kraji k největším zaměstnavatelům. S omezováním výroby začala už na konci března, od 20. dubna stroje zcela zastavila. Od pondělí by se podle požadavku zákazníků měly výrobní linky znovu rozjet, zatím v rozsahu 20 až 25 procent běžného objemu výroby, uvedla firma na svých stránkách www.denso.cz.

15:16

Česká republika epidemii nového koronaviru zvládla a nyní je třeba se zaměřit na kontrolovaný návrat k normálního životu, řekl v dnešních Otázkách Václava Moravce České televize ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Všeobecná zdravotní pojišťovna se bude podle ředitele Zdeňka Kabátka snažit o to, aby se zdravotnictví dostalo do běžného režimu koncem června. Ředitel Fakultní nemocnice v Motole Miloslav Ludvík ale očekává, že to bude až po prázdninách.

14:49

Časový harmonogram lekcí ve fitness centrech, která mohou od pondělí po nucené pauze obnovit provoz, musí být upraven tak, aby se prostor vždy uklidil, vyvětral a dezinfikoval. V sálech na skupinová cvičení musí být mezi lidmi alespoň dvoumetrové rozestupy, jedné lekce se smí účastnit maximálně osm lidí a jeden trenér. Klienti mají zákaz používat šatny a sprchy, vyplývá z požadavků ministerstva zdravotnictví zveřejněných na webu.

14:36

V tuzemském zemědělství bude v případě zrušení nouzového stavu chybět až 5000 pracovníků ze zahraničí. Zhruba tolika cizincům pracujících v zemědělství totiž skončí platnost víza a budou tak muset opustit ČR. V dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). Už nyní podle něj v oboru chybí přes 3000 lidí. Podle předsedy opoziční KDU-ČSL Mariana Jurečky lze situaci řešit i mimo nouzový stav. Resort zemědělství zároveň chystá další program na podporu malých podniků. "V okamžiku, kdy skončí nouzový stav, budou muset všichni pracovníci ze zahraničí s prodlouženými vízy opustit Českou republiku. Jde o pracovníky, kteří mají propadlá víza, ale ta jsou prodloužena pouze po dobu nouzového stavu," uvedl Toman. 

14:08

Kromě Moskvy je v Rusku nejohroženějším místem Moskevská oblast, která metropoli obklopuje. Dalším epicentrem nákazy je pětimilionový Petrohrad, kde jsou ovšem nárůsty nemocnosti ve srovnání s Moskvou zhruba třetinové. Ruská metropole registruje více než 40 000 nakažených. Přes 45 procent nově infikovaných přitom podle úřadů nevykazovalo žádné příznaky nemoci covid-19.

13:50

Předseda sněmovní frakce TOP 09 Miroslav Kalousek dnes v televizi Prima kritizoval postup opětovného otevírání provozoven, které vláda často mění a nejsou podle něj úplně jasné. K plánům se mělo podle Kalouska sejít předsednictvo tripartity. Ministerstvo práce a sociálních věcí podle ministryně Jany Maláčové (ČSSD) své rozvolňovací plány se sociálními partnery konzultuje.

Kalousek míní, že stát by mohl přispět na úhradu stálých nákladů podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením zavřít své provozovny. Sociální demokracie takový model od počátku navrhovala, je ale v pravomoci ministerstva průmyslu a obchodu, uvedla v televizní diskusi Maláčová. Kdyby podle ní skokově rostla nezaměstnanost, vidí prostor pro zvýšení podpor pro lidi bez práce. Odbory tvrdí, že nynější podpory jsou nízké.

13:40 Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD)

Pokud by kvůli koronavirové krizi v Česku skokově vzrostl počet lidí bez práce, mohly by se případně navýšit podpory v nezaměstnanosti. V diskusním pořadu Partie to dnes naznačila ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). Na výši podpor poukazovaly v posledních týdnech odbory. Podle nich jsou částky nízké.

"Vidím prostor pro navýšení podpory v nezaměstnanosti, pokud nezaměstnanost stoupne skokově," uvedla Maláčová.

13:38

Řada z koronavirem nejvíce zasažených zemí světa dnes v souvislosti s pandemií přinesla relativně příznivé zprávy:

 • Ve Španělsku za poslední den zemřelo nejméně osob za více než měsíc
 • Írán registroval nejnižší počet nových úmrtí za poslední týdny
 • V Německu je nyní každý den více uzdravených než nově infikovaných
 • Situace je i nadále stabilní v Číně 
 • Itálie chce začátkem května opět nastartovat průmysl
 • Horší vyhlídky však přináší statistiky z Ruska či Singapuru.
13:10

V Kateřinské zahradě v Praze dnes v rámci studie kolektivní imunity, která má zjistit výskyt nemoci covid-19 v populaci, testují vedle dětí a mladistvých do 18 let také chronicky nemocné pacienty, které zve Institut klinické a experimentální medicíny, a osoby, které k testování vybízí Český statistický úřad. Potřebná kapacita dětí, tedy 267 testovaných, by měla být naplněna dnes. Ve 12:00 rozdali organizátoři již 250. pořadové číslo, řekla mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petra Klusáková. Celkem bylo za tři dny vyšetřeno přes 12 tisíc z plánovaných 27 tisíc, doplnila tisková mluvčí ministerstva zdravotnictví Renata Povolná.

13:08

V Íránu za posledních 24 hodin zemřelo 60 lidí s nemocí covid-19, což je opět méně než předchozí den. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na mluvčího ministerstva zdravotnictví. Jde o nejnižší denní nárůst na poslední týdny. Celkový počet obětí na životech tak v zemi vzrostl na 5710, počet nakažených se zvýšil na 90 481.

12:43

Snaha vyhnout se náhradě škod se vládě šeredně vymstila a výrazně oslabila pozici státu, myslí si prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

12:40

V Litoměřicích pokračuje čtvrtý den testování pro studii kolektivní imunity na covid-19. Zájem je dnes větší než v sobotu, dopoledne čekali lidé na odběry ve frontě. Do dnešních 11:00 otestovali na výstavišti Zahrada Čech zhruba 210 lidí, zejména seniory. Od 08:00 do 10:00 jsou ale odběrové stany vyhrazeny lidem starším 60 let.

12:27

Izrael dnes povolil otevření některých obchodů. Místní úřady rovněž v rámci uvolňování opatření kvůli pandemii koronaviru zváží umožnit dětem vrátit se do škol, informovala agentura Reuters.

Po dlouhých týdnech, kdy byly uzavřeny, dnes mohly otevřít obchody, které mají vchod z ulice. I nadále jsou ale zavřená obchodní centra a trhy, kde by se mohlo shromažďovat velké množství lidí. Restaurace mají dovoleno nabízet jídla s sebou, původně mohly provozovat jen rozvozy.

12:26

Stát by měl podle předsedy poslanců opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska přispět na úhradu stálých nákladů podnikatelům, kteří museli kvůli vládním opatřením k omezení šíření koronaviru zavřít své provozovny. Řekl to v dnešní Partii televize Prima. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že sociální demokracie takový model od počátku navrhovala, je ale v pravomoci ministerstva průmyslu a obchodu.

"Sociální demokracie navrhla od počátku britský model, to znamená kupříkladu 80 procent fixních nákladů… My o tom můžeme znovu zahájit diskusi, pevně doufám, že nějakým způsobem dospějeme k řešení," řekla Maláčová.

11:38

Britský premiér Boris Johnson, který musel být začátkem dubna hospitalizován kvůli těžkému průběhu nemoci covid-19, se v pondělí vrátí do práce. Velmi se na to těší. Potvrdil to dnes ministr zahraničí Dominic Raab, který nyní Johnsona zastupuje ve vedení země. Jak Raab dodal, vláda nebude spěchat s uvolňováním opatření zavedených kvůli šíření koronaviru a "bude jednat opatrně", aby se vyhnula opětovnému nárůstu infekcí, a tím pádem i opětovnému zavedení přísných opatření. To by totiž vedlo k poškození důvěry veřejnosti, myslí si šéf britské diplomacie.

11:23

S nemocí covid-19 ve Španělsku nově zemřelo 288 lidí, jedná se o nejmenší denní bilanci obětí za více než měsíc. Země celkem eviduje 23 190 úmrtí.

11:10

V Singapuru za posledních 24 hodin přibylo dalších 931 potvrzených případů nákazy koronavirem, v porovnání s předchozím dnem se jedná o více než třetinový nárůst. Okolo tisíce nových případů hlásily singapurské úřady i na začátku tohoto týdne. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví o tom informovala agentura Reuters.

11:00

Počet dostupných bytů pro dlouhodobé nájemní bydlení v Praze na konci prvního čtvrtletí meziročně vzrostl o 71,8 procenta na 12 371. To je nejvíce za poslední čtyři roky. Mezikvartálně se zvýšil o 86,1 procenta. Průměrná cena nájemného bez poplatků meziročně klesla o 0,9 procenta na 22 011 korun měsíčně. Vyplývá to z údajů developerské společnosti Trigema.

"Dramatický nárůst nabídky bytů určených v Praze k dlouhodobému pronájmu naznačuje, že se část z nemovitostí, jež byly původně využívány ke krátkodobému nájmu, mohla přesunout do tohoto segmentu. Pravděpodobně i proto, že se množství těchto bytů tak navýšilo, došlo k poklesu jejich průměrné ceny," uvedl předseda představenstva Trigemy Marcel Soural.

10:40

Itálie začne od pondělí 4. května v rámci uvolňování opatření zavedených kvůli koronaviru obnovovat průmyslovou výrobu, školy v zemi se ale opět otevřou až v září. Prohlásil to premiér Giuseppe Conte.

"V této chvíli pracujeme na tom, aby se podařilo znovuotevřít velkou většinu podniků od zpracovatelského průmyslu až po stavební," řekl Conte italskému deníku La Repubblica. Detaily plánu by měly být zveřejněny v příštích dnech, dodal. Společnosti budou muset podle italského premiéra ještě před svým otevřením přijmout přísná zdravotně-bezpečnostní opatření.

10:03

Britská vláda chystá nařízení, podle kterého by se každý, kdo přicestuje do Británie, musel podrobit dvoutýdenní karanténě. Nařízení je podle deníku The Daily Telegraph součástí plánované "druhé fáze" boje s koronavirem. Izolace, která má zamezit nekontrolovanému šíření nákazy, se bude týkat jak cizinců, tak Britů.

Nařízení může v platnost vstoupit už na začátku května, za nedodržení izolace budou lidem hrozit vysoké pokuty. Po příjezdu do země si úřady vyžádají adresu, na které mohou následně cestovatele během karantény kontrolovat.

09:51

Tržby tuzemských internetových obchodů by letos mohly kvůli koronavirové epidemii stoupnout o 20 procent na rekordních 190 miliard korun. Původně obchodníci odhadovali zhruba 15 procentní růst. Uvedla to Asociace pro elektronickou komerci.

"Internetové obchody v průběhu nouzového stavu uspěly a našly nové zákazníky. Zároveň krize přispěla k rychlejšímu vstupu řady dalších obchodníků do on-line prostředí, které i do budoucna pro ně bude sloužit jako další prodejní kanál. Za výjimečných podmínek by dokonce mohl meziroční růst české e-commerce být až o deset procentních bodů vyšší, než jsme očekávali v lednu 2020," uvedl výkonný ředitel asociace Jan Vetyška.

09:49

Od sobotního rána nepřibyl na jihu Moravy žádný potvrzený případ nemoci covid-19, celkový počet případů od počátku pandemie zůstal na 432 případech. Vyplývá to z údajů na stránkách ministerstva zdravotnictví.

Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny leží pět pacientů s koronavirem ve vážném stavu. Dva jsou napojeni na mimotělní podporu života na přístroji ECMO, zbylí tři na plicní ventilaci.

Podle posledních informací od Krajské hygienické stanice se v kraji vyléčilo 201 lidí a 14 jich zemřelo, byli to lidé ve vysokém věku a s více vážnými nemocemi. Testům se podrobilo přes 5800 lidí a asi 250 je v karanténě.

09:44

V první linii již slouží také respirátory vyrobené studenty ČZU.

09:42

Nábytkový gigant Ikea zveřejnil recept na své oblíbené masové kuličky.

09:20

Počet potvrzených případů nákazy koronavirem se v Německu za sobotu zvýšil o 1737 na 154 175. Kolem 112 000 lidí se už ale uzdravilo, uvedl Institut Roberta Kocha. Uzdravených je teď každý den více než nově infikovaných. V sobotu jich podle odhadu RKI bylo na 2200.

Sestupný trend je patrný i pokud jde o úmrtí osob nakažených koronavirem. V sobotu institut spadající pod německé ministerstvo zdravotnictví jich zaznamenal 140, od začátku epidemie celkem 5640. Je to méně, než v pátek, kdy bylo zaznamenáno 179 úmrtí, a ve čtvrtek (227 úmrtí). Ve spolkové republice z rozličných příčin každý den v průměru umírá kolem 2600 osob.

09:16

Bývalý americký viceprezident Joe Biden chce mnohem větší balíček opatření na podporu ekonomiky zasažené pandemií koronaviru, než jaký dosud prezentoval Bílý dům. Viditelně pobouřený Biden, pravděpodobný demokratický kandidát na prezidenta USA, to řekl v rozhovoru se serverem Politico. Kongres USA na konci března schválil rekordní soubor opatření na podporu americké ekonomiky v rozsahu 2,2 bilionu dolarů (přes 54 bilionů korun).

Biden by si představoval rovněž mnohem přísnější kontrolu nad Trumpovou administrativou, přísnější podmínky pro pomoc firmám a dlouhodobé investice do infrastruktury a klimatu. To vše zatím Kongres při svých debatách příliš neřešil.

09:04

Čína se snažila ovlivňovat Německo, aby se pozitivně vyjadřovalo o tom, jak Peking zvládá epidemii způsobenou koronavirem. S odvoláním na německé ministerstvo vnitra o tom dnes informuje nedělník Welt am Sonntag.

Ministerstvo vnitra v odpovědi na otázku poslanců opozičních Zelených uvedlo, že se čínští diplomaté obraceli na úředníky německých ministerstev "s cílem dosáhnout pozitivních veřejných vyjádření o zvládání koronaviru Čínskou lidovou republikou".

Německá vláda tyto požadavky omítla. "Z pohledu spolkové vlády hraje ústřední roli při úspěšném zvládání pandemie transparentnost," uvedlo ministerstvo vnitra, podle něhož to dalo Číně jasně najevo.

08:46

"U těch, kteří prodělali virus, po 14 dnech odebereme krev a získáme plazmu. Tak bychom měli získat protilátky proti koronaviru," popisuje novou formu léčby Martina Vašáková, přednostka pneumologické kliniky Thomayerovy nemocnice. Takovou plazmu chtějí podávat těžce nemocným pacientům a podle Vašákové by mohla pomoci i tomu, aby infekce neprobíhala tak bouřlivě a tolik neponičila plíce nemocného.

08:40

Největší část firem by si jako další opatření vlády na zmírnění dopadů účinků koronaviru zvolila nový a plošněji zaměřený tzv. kurzarbeit. Například takový, který by nebyl spojen s podmínkou překážek v práci. Tento nástroj pomoci by vybralo 42 procent dotazovaných manažerů v aktuálním průzkumu ČSOB mezi padesátkou podniků.

Téměř 30 procent firem by dalo přednost odkladům plateb sociálního a zdravotního pojištění o tři až šest měsíců za příznivý úrok. To označil za účinný způsob podpory i výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB Petr Manda. "To by byla pro většinu malých a středních podniků opravdu rychlá pomoc a šla by přesně tam, kde je potřeba, tedy na řešení jejich likviditní pozice," uvedl.

08:38

Od půlnoci nepřibyl v Česku žádný potvrzený pacient s koronavirem. Vyplývá to z informací na stránkách ministerstva zdravotnictví. Počet nakažených zůstává na 7 352. Počet mrtvých stoupl o jednoho na 219. Vyléčených je 2 471.

08:26

Matěj Ruppert, tvář skupiny Monkey Business, je známý svým smyslem pro humor. I když ve skutečnosti plynule hovoří jen anglicky, má schopnost imitovat řadu cizích jazyků. Po pár dnech, kdy v Česku nastala plošná karanténa a zpěvák zůstal doma se svou manželkou a dvěma dětmi, ho napadlo, že opráší svůj vrozený talent a začal točit minutová videa pod rouškou různých národností. A má úspěch.

08:24

Německý velvyslanec v Česku Christoph Israng se na Twitteru podělil o fotografie prázdného jarního Berlína.

08:16

V Česku je už měsíc nedostatek drog, chybí heroin, tenčí se i zásoby pervitinu a drogově závislí se stahují do Prahy. Někteří využili situace a abstinují. U jiných ale podle terénního pracovníka organizace Sananim Aleše Herzoga hrozí rizikové i agresivní chování. Víc se ale bojí toho, kolik lidí zažene na okraj společnosti a k drogám přicházející ekonomická krize. Stejné to totiž bylo v roce 2008.

08:06

Souhrn událostí k nedělnímu ránu:

 • Na světě už zemřelo více než 200 000 lidí nakažených koronavirem, z toho více než čtvrtina ve Spojených státech. Na 120 000 obětí má nemoc covid-19 v Evropě
 • Počet případů nákazy novým typem koronaviru v sobotu stoupl v Česku o 79 na 7352. Denní přírůstek se čtvrtý den po sobě drží pod stovkou a je druhý nejnižší od 13. dubna
 • Od vypuknutí epidemie v Česku se zatím vyléčilo 2453 lidí, zemřelo 218 pacientů s nemocí covid-19. Aktuálně nemocných je v zemi 4681 osob
 • Ve Spojených státech znovu vzrostla denní bilance nemoci covid-19, když bylo během 24 hodin od pátečního večera oznámena úmrtí dalších 2494 lidí
 • V pátek údajně počet smrtelných případů nemoci z koronaviru v USA narostl o 1258, což byl nejnižší přírůstek za bezmála tři týdny.
 • Mluvčí britského premiéra v sobotu oznámila, že Boris Johnson už se plně zotavil z nemoci covid-19 a v pondělí se vrátí k povinnostem šéfa vlády
 • Na území pevninské Číny byla v sobotu nákaza koronavirem odhalena u 11 lidí, tedy o jednoho méně než v pátek
07:21

Mexické ministerstvo zdravotnictví v sobotu evidovalo bezmála 14 000 případů nákazy koronavirem včetně 1305, které skončily smrtí. Známých nakažených v Mexiku za den přibylo 970 a mrtvých 84, informovala agentura Reuters. Výrazně nižší bilanci hlásila Argentina, jejíž vláda nicméně prodloužila platnost celostátní karantény do 10. května.

07:13

Na území pevninské Číny byla v sobotu nákaza koronavirem odhalena u 11 lidí, tedy o jednoho méně než v pátek, uvedla dnes čínská Národní zdravotnická komise. Vláda zároveň nehlásila žádné nové úmrtí v souvislosti se šířením viru SARS-CoV-2, informovala agentura Reuters.

Oficiální bilance obětí nemoci covid-19 v nejlidnatější zemi světa zůstává na čísle 4632 už déle než týden. Počet známých případů infekce koronavirem od počátku jeho šíření zde narostl na 82 827, přičemž více než 78 000 lidí se v Číně z choroby covid-19 uzdravilo, uvádí úřady.

06:54

Od té doby, co jsou celebrity izolovány ve svých vilách s bazénem kvůli nemoci covid-19, nemají paparazziové v Hollywoodu žádnou morálku, ale ani nic moc co dělat. Píše o tom agentura AFP. Módní noční kluby, restaurace a natáčecí prostory navštěvované hvězdami bývají obvykle v každou denní i noční hodinu obklopeny fotografy. Avšak všechny podniky byly před měsícem v celé Kalifornii uzavřeny, aby se zabránilo šíření koronaviru.

Fotografie Bena Afflecka, jak venčí své psy, nebo Cameron Diazové v cukrárně, které byly denním chlebíčkem bulvárních časopisů, se dnes staly vzácností. A desítky paparazziů bažících po podobných záběrech jsou více než zklamány. "V této době máme jen fotografie celebrit se slunečními brýlemi a rouškou na obličeji. Není naděje na lepší záběry," vysvětluje Randy Bauer, zakladatel slavné agentury Bauer-Griffin. "Situace je to vážně bezútěšná," povzdychne si.

06:45

Počet případů nákazy novým typem koronaviru v sobotu stoupl v Česku o 79 na 7352. Denní přírůstek se čtvrtý den po sobě drží pod stovkou a je druhý nejnižší od 13. dubna, vyplývá z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Kolik bylo za sobotu provedeno testů, zveřejní ministerstvo kolem 8:30, o víkendech jich bývá méně. Ve stejné době aktualizuje i údaje o počtu vyléčených a obětí. Od vypuknutí epidemie v Česku se zatím vyléčilo 2453 lidí, zemřelo 218 pacientů s nemocí covid-19. Aktuálně nemocných je v zemi 4681 osob.

06:42

Ve Spojených státech znovu vzrostla denní bilance nemoci covid-19, když bylo během 24hodin od pátečního večera oznámena úmrtí dalších 2494 lidí. Napsala to agentura AFP s odvoláním na údaje, které na speciálním webu přináší akademici z Univerzity Johnse Hopkinse (JHU). V pátek údajně počet smrtelných případů nemoci z koronaviru v USA narostl o 1258, což byl nejnižší přírůstek za bezmála tři týdny.

06:41

Bílý dům v sobotu podvečer na rozdíl od mnoha předchozích dní nepořádal tiskovou konferenci k vývoji kolem nemoci covid-19 a americká média informovala, že poradci prezidenta Donalda Trumpa chystají změnu ve strategii komunikace s médii. Podle informací zpravodajského webu Axios možná končí praxe každodenních tiskových konferencí prezidenta k epidemii. Hlava státu pak v sobotu na Twitteru uvedla, že tato vystoupení před novináři "nestojí za čas a úsilí".

00:03

Britský premiér Boris Johnson už se plně zotavil z nemoci covid-19 a v pondělí se vrátí k pracovním povinnostem. Johnson koncem března oznámil, že se nakazil koronavirem, a pracoval poté z domova, kde trávil karanténu. Po deseti dnech se mu ale přitížilo a musel do nemocnice, kde pak dokonce tři dny strávil na jednotce intenzivní péče. Z nemocnice ho propustili 12. dubna a rekonvalescenci trávil na venkovském sídle britských premiérů Chequers. Jeho pravomoci dočasně převzal ministr zahraničí Dominic Raab.

23:09

Navzdory zákazu konání demonstrací se v sobotu v centru Berlína sešla asi tisícovka lidí, kteří protestovali proti pokračujícím omezením přijatým v souvislosti s pandemií nemoci covid-19. Na pokojnou akci dohlíželo asi 200 policistů, několik účastníků bylo krátce zadrženo, uvedla agentura DPA. 

21:56

Počet případů nákazy koronavirem se ve Spojených státech zvýšil o 30 181 na 895 766, počet úmrtí pak vzrostl o 1623 a vyšplhal se na 50 439. Oznámilo to americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC).

Specializovaný portál Worldometers uvádí, že Spojené státy mají aktuálně 941 344 potvrzených případů a 52 936 úmrtí. Univerzita Johnse Hopkinse pak uvádí 926 442 případů a 53 184 úmrtí.

21:31

Hlavní město má podle údajů ministerstva nejvyšší počet případů covid-19 ze všech regionů. Platí to v absolutních číslech i při přepočtu na obyvatele. Na každých 100 tisíc obyvatel hlavního města připadá přibližně 124 případů covid-19. V druhém nejpostiženějším regionu, Karlovarském kraji, je to zhruba 112 nemocných na 100 tisíc obyvatel. Nejmenší Karlovarský kraj dokonce předčí Prahu v přepočtu mrtvých na 100 tisíc obyvatel.

21:28

V Praze přibylo za posledních 24 hodin devět nových případů nemoci covid-19, celkem jich hygienická stanice hlavního města potvrdila 1677. Ministerstvo zdravotnictví, které používá odlišnou metodiku, eviduje k dnešnímu večeru 1686 nakažených lidí s trvalým bydlištěm v Praze. 

Nejvíce potvrzených případů nákazy novým koronavirem v metropoli je ve věkové kategorii 40 až 49 let, a to 294. Mírně nižší počet hygienici evidují u lidí mezi 30 a 39 lety. Nejvíc případů covid-19 je v hlavním městě dlouhodobě v Praze 4, v přepočtu na obyvatele má větší počet nemocných Praha 2.

21:09

V americkém státě New York klesl počet hospitalizovaných  s nemocí covid-19 klesl na 13 tisíc, nejnižší úroveň za poslední tři týdny. "Jednadvacet dní pekla, a teď jsme tam, kde jsme byli před těmi 21 dny. Teď se budeme až obsedantně zaměřovat na testování," řekl guvernér Andrew Cuomo.

Zároveň oznámil, že se zdvojnásobí kapacita testů na 40 tisíc denně, vzorky budou nově sbírat i lékárny. Zatímco v předchozích týdnech se testovali lidé, kteří vykazovali příznaky nemoci covid-19, nyní se budou plošně testovat zaměstnanci nemocnic a další, kteří pravidelně přicházejí do styku s lidmi, jako jsou například policisté, řidiči hromadné dopravy, prodavači nebo hasiči. Celkem hlásí New York téměř 17.000 obětí koronaviru.

19:56

Aktuální stav v regionech:

Ve Zlínském kraji stoupl počet pozitivních případů nákazy novým koronavirem na 319, je to o o tři případy více za posledních 24 hodin. Kraj má i nadále v souvislosti s onemocněním jednu oběť.

Moravskoslezském kraji přibylo za posledních 24 hodin 15 případů potvrzené nákazy nemocí covid-19. Počet pozitivně testovaných se od počátku epidemie zvýšil na 922 osob. V regionu je 292 vyléčených, zemřelo 22 lidí.

Testy v jižních Čechách potvrdily dva nové případy lidí s nemocí covid-19. V kraji tak od začátku epidemie koronaviru prokazatelně onemocnělo 169 lidí, aktuálně pozitivních je 71 Jihočechů. Vyléčilo se dosud 93 lidí. Hygienici jednají o tom, že by se kvůli změněným pravidlům pro pendlery nově dělaly testy i přímo na hraničním přechodu Dolní Dvořiště.

19:29

Počet mrtvých v souvislosti s koronavirem celosvětově překročil 200 tisíc. Hranice sta tisíc padla teprve 10. dubna. Trvalo tedy pouze 15 dnů, než se počet mrtvých zdvojnásobil.

Prvního zemřelého s nemocí covid-19, kterou koronavirus způsobuje, zaznamenalo čínské město Wu-chan 9. ledna. Hranici 50 tisíc mrtvých svět překonal o 83 dní později, k překročení hranice sta tisíc obětí stačilo jen osm dní.

19:08

V pondělí se otevřou kamenné prodejny. Jaká pravidla na zkoušení oděvů a obuvy budete muset dodržet?

19:01

Ve Francii se už druhý den drží bilance úmrtí lidí s nemocí covid-19 rekordně nízko. Za poslední den zemřelo v nemocnicích a pečovatelských zařízeních 369 lidí, nejméně od konce března

V pátek bylo mrtvých v souvislosti s koronavirem 389. Celkem má Francie 22 614 obětí koronaviru.

18:55

Aktuální stav v regionech:

Hygienici potvrdili na Vysočině za posledních 24 hodin k dnešnímu dopoledni sedm nových případů nemoci covid-19. Od začátku koronavirové epidemie se na Vysočině nakazilo 173 lidí, nejvíc na Havlíčkobrodsku.

V Olomouckém kraji za posledních 24 hodin nepřibyl žádný nový případ onemocnění novým typem koronaviru, počet tak zůstává na čísle 676. 

18:38

Bilance obětí koronaviru v Itálii se za poslední den zvýšila o 415, což je nejméně od poloviny března. Nejnižší za pět dní je i počet nově nakažených, pozitivních testů bylo od pátku 2357. 

Celkově v zemi zemřelo od začátku epidemie 26 384 osob s nemocí covid-19, nakazilo se přes 195 000 lidí. V současné chvíli je v Itálii infikováno koronavirem kolem 105 000 lidí, počet aktuálně nakažených klesá už šestý den v řadě. Podle odborníků by to mohlo znamenat, že je epidemie v zemi už za vrcholem.

18:35

Aktuální stav nakažených v regionech:

V Jihomoravském kraji od dnešního ráno do 17:25 nepřibyl žádný nový případ nemoci covid-19, celkový počet případů od počátku pandemie zůstal na 432 potvrzených případech.

V Karlovarském kraji přibylo od pátku 30 nakažených novým typem koronaviru. Dosud se jich v Karlovarském kraji nakazilo 330.

V Královéhradeckém kraji přibylo za 24 hodin 11 vyléčených lidí z covid-19 na celkových 121. Počet potvrzených případů onemocněním covid-19 se zvýšil o jeden na 176.

V Pardubickém kraji vzrostl za 24 hodin počet potvrzených případů onemocněním covid-19 o čtyři na celkových 262.

18:01

Lidí vyléčených z nemoci covid-19 způsobené koronavirem přibylo v Česku od pátečního večera 82 na 2453. Počet úmrtí nakažených koronavirem podobně jako v předchozích dnech vzrostl mnohem mírněji, za posledních 24 hodin o čtyři na 218. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví k dnešním 17:30.

Počet potvrzených případů covid-19 stoupl za dnešek zatím o 60. Nemocných je tak v Česku aktuálně 4662, z toho v nemocnicích bylo podle údajů z dnešního rána 385 lidí s koronavirem. Počet hospitalizovaných od úterý klesal. 

17:29

Plošné testování pro studii kolektivní imunity vůči covid-19 má v hlavním městě dostatek vzorků dospělých a seniorů. Od neděle bude v Praze probíhat odběr vzorků jen u dětí a mladistvých do 17 let. 

17:21

Slovenské úřady zrušily karanténu jedné z pěti romských osad na Spiši na východě země, ve kterých toto opatření proti šíření koronaviru před 16 dny zavedly. V izolaci se tak ocitlo asi pět tisíc lidí. Lékaři už minulý týden v osadě nezjistili nákazu u nikoho z obyvatel. Lidé, u kterých byla původně nákaza zjistěna, už mezitím měli dvakrát negativní test. Koronavirus se neprokázal ani u lidí, se kterými byli Romové z osady v kontaktu.

"Vojáci a policisté povolí vyjít Romům v osadě v obci Bystrany dál než za osadu," napsal dnes server Aktuality.sk. Nákaza se do osady původně dostala s Romy, kteří přicestovali z britského Sheffieldu. Podle člena krizového štábu Petera Polláka byl výskyt koronaviru dosud zjištěn ve 23 romských lokalitách. Plošné testování v romských komunitách nařízené vládou zachránilo "obrovské množství lidských životů", dodal podle serveru Aktuality.sk Pollák.

16:50

V Praze byla dnes odpoledne naplněna kapacita odběrů pro studii kolektivní imunity vůči covid-19 i u dospělých. Od neděle tak bude v hlavním městě fungovat jen odběrové místo pro testování dětí a mladistvých v Kateřinské zahradě poblíž Karlova náměstí. Nově bude otevřeno již od 10:00 do 20:00 jako dosud.

Nezletilí, kteří se chtějí do studie zapojit, musí na test přijít se svým zákonným zástupcem. Ten za ně na místě testování podepisuje informovaný souhlas, doplnila Klusáková.

Testování kolektivní imunity vůči koronaviru na pražském náměstí Míru.
Testování kolektivní imunity vůči koronaviru na pražském náměstí Míru. | Foto: Honza Mudra
16:40

Angelu Merkelovou by mohl ve funkci nahradit bavorský premiér Markus Söder, který by se tak stal historický prvním členem CSU ve funkci kancléře. Přízeň voličů získal za postoj ke koronaviru, kdy jako první z premiérů spolkových zemí zavřel školy a omezil volný pohyb lidí. 

16:35

Počet obětí koronaviru v Británii překročil 20 tisíc. V nemocnicích zemřelo za poslední den 813 lidí, což je nejvíce od úterý. Nakažených je 148 377.

16:02

Italský soud propustil kvůli koronavirové pandemii do domácího vězení jednoho z prominentních mafiánských bossů, který si odpykával dvacetiletý trest ve věznici Sassari na Sardinii. Šedesátiletý Pasquale Zagaria patří k vůdcům klanu Casalesi, jedné z nejobávanějších odnoží neapolské mafie Camorra. Soud rozhodl, že kvůli těžké nemoci mu teď ve vězení hrozí nákaza. 

Propuštění Zagarii a také dalších postav organizovaného zločinu vzbudilo v Itálii ostré debaty. "Zagaria je jeden z mnoha bossů, kteří v době nouzového stavu kvůli covid-19 směli opustit věznici. Je nepřijatelné, aby se na svobodu dostávali ti nejnebezpečnější trestanci," napsali poslanci pravicové strany Liga. Ministr spravedlnosti Alfonso Bonafede kvůli četným stížnostem nařídil, aby byl verdikt soudu podroben přezkumu. 

15:58

Srbsko vyslalo do Itálie čtyři letadla plná zdravotnického vybavení, včetně rukavic, roušek a ochranných obleků. Další čtyři letadla budou vyslána v příštích dvou dnech, uvedl prezident Aleksandar Vučić. Veškeré vybavení je darem srbské vlády.

"Společně zvítězíme, buď statečná, Itálie, Srbsko je s tebou," napsal podle agentury Reuters Vučić na jednu z krabic ještě předtím, než byla naložena do letadla. "Na naší cestě do Evropy nám Itálie vždycky pomáhala," uvedl srbský prezident. Vučić také zmínil, že například během ničivých povodní v roce 2014 byla Itálie jednou z prvních zemí, která do Srbska poslala pomoc. "Toto je naše příležitost, jak poděkovat," dodal Vučić.

15:55

Světová zdravotnická organizace uvedla, že zatím neexistuje důkaz, že lidé, kteří se vyléčili z nákazy koronavirem, jsou chráněni před druhou stejnou koronavirovou infekcí. Varovala proto před vydáváním dokladů o imunitě či podobných certifikátů.

15:50

Celosvětově už s nemocí covid-19 zemřelo více než 198 tisíc lidí, zatímco počet nakažených přesáhl 2,8 milionu. Počet nakažených mírně stoupl ve Španělsku, Rusku nebo na Srí Lance, naopak počet nakažených klesá v Německu a o polovinu méně nakažených hlásí i Singapur, který je jedním z nejhůře zasažených asijských států více než dvanácti tisíci nakaženými. V přepočtu na obyvatele je jednou z nejvíce zasaženou zemí na počet úmrtí Belgie. 

Některé země představují postupné uvolňování bezpečnostních opatření. Některé státy USA povolily otevření restaurací a podniků poskytujících péči o tělo. Karanténní opatření začala zmírňovat i Indie, kde otevřou menší obchody.

15:34

"Jsou zde rodiny, které se více než měsíc nesetkaly, protože stály před velmi nelehkou volbou, zda chodit do práce a zajistit ekonomické fungování rodiny, nebo zda zvolit nejistou budoucnost a vrátit se domů, ale nevědět na jak dlouho," řekla starostka příhraničního Českého Těšína, kde v protestovali lidé proti uzavřené hranici. Protest proběhl i v polské části města. 

15:18

V Karlovarském kraji se nákaza novým typem koronaviru nově rozšířila i do zařízení sociálních služeb. Nakazila se klientka a zaměstnanec ve dvou různých zařízeních. Ve kterých zařízeních se onemocnění covid-19 objevilo, respektive bližší informace, jak se dotyční nakazili, zatím hygienici neuvedli.

"Provádíme epidemiologické šetření, zjišťujeme kontakty nemocného a ty případně indikujeme k odběrům," řekla mluvčí Krajské hygienické stanice Karlovy Vary Michaela Zajíčková.

15:09

V Belgii úřady zaznamenaly během uplynulých 24 hodin dalších 241 úmrtí. V pátek země oznámila 189 nových úmrtí pacientů s nemocí covid-19. Celkem od počátku epidemie v belgickém království zemřelo 6917 lidí. Úřady také ohlásily 1032 nových případů. Celkem už se od začátku krize nakazilo 45 325 lidí.

15:07

Nizozemsko má za poslední den 120 mrtvých s onemocněním covid-19, což je více než v pátek. Celkový počet smrtelných případů v zemi s přibližně 17,5 milionu obyvatel tak vystoupil na 4409. Počet potvrzených případů nákazy vzrostl o 655 na 37 190. Skutečná čísla jsou pravděpodobně vyšší, protože ne všechny podezřelé případy jsou testovány, dodal ústav. V pátek hlásil 112 úmrtí.

15:04

V Praze byla dnes odpoledne naplněna kapacita odběrů pro studii kolektivní imunity vůči covid-19 i u dospělých ve věku 18 až 39 let. Dopoledne byla kapacita naplněna již u dospělých osob v kategorii 40 až 59 let a v kategorii 60 až 89 let. Testovat se tak budou v dalších dnech pouze děti. 

"Nyní nově nepotřebujeme testované ve věku 18 až 39 let. Už i tato kohorta je naplněná, nyní potřebujeme otestovat děti a mladistvé do 17 let věku včetně, které tímto prosíme, aby se s rodiči dostavili," řekla mluvčí 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Petra Klusáková. 

14:47

Bělorusko dnes hlásí rekordních 817 nových případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin, celkem už se v zemi nakazilo 9590 lidí. Uvedl to nezávislý server Tur.by, který se odvolává na ministerstvo zdravotnictví. To prudký nárůst vysvětluje rozsáhlejším testováním. Pozitivní výsledek mělo podle agentury Reuters i několik lidí v sirotčinci pro 170 postižených dětí u Mogileva, přesný údaj místní úřady neuvedly.

K dnešnímu dni se v zemi s přibližně 9,5 milionu obyvatel z nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, uzdravilo 1573 pacientů. Celkem 67 lidí zemřelo, z toho čtyři za poslední den. Úřady předpokládají, že vrchol pandemie připadne na přelom dubna a května.

14:20

Ani po uvolnění vládních opatření, která umožní vstup všech studentů do akademických prostor, se podle vedení Univerzity Palackého v Olomouci běžná výuka do učeben od pondělka nevrátí. Studenti nadále mohou docházet na univerzitu pouze po domluvě s pedagogem a na základě jeho pokynu, pokračovat tak bude především on-line výuka. Prorektor univerzity Petr Bilík řekl, že už návrat klasické výuky v příštích týdnech neočekává, a to i vzhledem k tomu, že je téměř konec semestru. Přicestovat však mohu ke zkouškám zahraniční studenti.

14:19

Německo se během svého šestiměsíčního předsednictví Evropské unii, které začne 1. července, zaměří na boj s koronavirem a na sociální a ekonomické dopady současné pandemie. Bude se ale také zabývat otázkami týkajícími se životního prostředí. Prohlásila to dnes německá kancléřka Angela Merkelová.

"(Předsednictví) bude jasně dominovat téma boje s pandemií a její následky," řekla Merkelová ve videonahrávce, kterou zveřejňuje každý týden. Jak dodala, dokud nebude existovat vakcína, virus bude i nadále ovlivňovat život v Evropě.

Německo bude podle kancléřky podporovat i myšlenku fungující evropské zdravotní péče pro všechny členské státy a rovněž daň z finančních transakcí, minimální daňové sazby a společný systém obchodování s emisními povolenkami pro lodě a letadla.

13:35

Lidé z příhraničí dnes v Českém Těšíně i sousedním polském Těšíně protestovali proti uzavřené hranici. Volali především po návratu k rodinám i do práce. Uzavřená hranice totiž rozdělila mnohé rodiny a řadě lidí znemožnila dojíždění za prací.

Lidé vybavení transparenty prošli mezi hraničními mosty po obou stranách řeky Olše, která dělí obě města. Už v minulosti si přes řeku prostřednictvím zavěšených plachet vyměňovali vzkazy. Dnes na sebe při protestním pochodu volali, mávali a vzájemně se povzbuzovali. "Příhraniční oblast je diametrálně odlišná od samotného života v metropolích, jako je například Varšava nebo Praha. Tady opravdu jsme jedno město," poukázala na úzké vazby mezi lidmi z obou stran hranice starostka Českého Těšína Gabriela Hřebačková.

Lidem v příhraničí podle ní nejde o to vycestovat za dovolenou, ale vrátit život mnoha rodin k normálu, který narušila restriktivní opatření.

13:28

Koronavirem silně zasažený Singapur hlásí v porovnání se začátkem týdne pokles počtu nových případů. Úřady tohoto ostrovního státu registrují asi 600 nových nakažených, například v úterý a ve středu jich evidovaly zhruba 1000 denně.

Nové případy nákazy i mrtvé mají i další státy jihovýchodní Asie, více než 300 nakažených pak přibylo v Indonésii. Singapur nyní registruje celkem 12 693 případů nákazy, převážná většina je z řad zahraničních dělníků na ubytovnách.

13:08

Španělsko registruje za poslední den 378 nových úmrtí lidí s onemocněním covid-19. Jde o mírný nárůst proti předchozímu dni, kdy zemřelo 367 lidí, informoval španělský list El País.

Ve Španělsku, které má zhruba 47 milionů obyvatel, se se od února celkem potvrdilo 223 759 případů nákazy. Z toho 22 902 lidí zemřelo a naopak 95 708 se uzdravilo.

12:56

Papež František během dnešní modlitby vyzdvihl práci zaměstnanců pohřebních služeb za současné koronavirové pandemie. Papež to uvedl při soukromé ranní mši, kterou už několik týdnů vysílá živě na internetu. Každý den si hlava katolické církve vybírá jiné téma své bohoslužby, v minulých dnech například děkoval zdravotníkům, ocenil prodavačky či pracovníky v dopravě nebo se modlil za nákazou ohrožené seniory.

12:50

Počet nakažených koronavirem v Rusku se za poslední den zvýšil o 5966. Jde o mírný nárůst proti předchozímu dni, kdy přibylo 5849 infikovaných, oznámil dnes operativní štáb boje s nákazou. Celkový počet nakažených tak vzrostl na 74 588. Zdravotníci v zemi se 146 miliony obyvatel evidují také 66 nových úmrtí, celkový počet smrtelných obětí epidemie tak vystoupil na 681.

Kromě Moskvy je v Rusku nejohroženějším místem Moskevská oblast, která metropoli obklopuje. Dalším epicentrem nákazy je pětimilionový Petrohrad, kde jsou ovšem nárůsty nemocnosti ve srovnání s Moskvou zhruba

12:43

Zatím neexistuje důkaz, že lidé, kteří se vyléčili z nákazy koronavirem, jsou chráněni před druhou stejnou koronavirovou infekcí. A to i přesto, že mají protilátky. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO). V prohlášení proto varovala před vydáváním nějakých "dokladů o imunitě" či podobných certifikátů pro lidi, kteří nákazu prodělali. Tento přístup může podle WHO ještě více přispět k šíření nemoci covid-19.

Jihoamerický stát Chile například minulý týden oznámil, že zavádí "zdravotní pasy" pro ty, kteří se z koronavirové infekce vyléčili. Jestliže tamní úřady zjistí, že vyléčení mají v těle protilátky, mohou se okamžitě zapojit zpátky do pracovního procesu.

WHO ale před tímto postupem varovala. Zároveň zdůraznila, že přesnost a spolehlivost testů na protilátky "nemusí být zaručená".

11:26

Moravskoslezský kraj chce v příštím týdnu spustit rozsáhlé testování na nový typ koronaviru rychlotesty. Začít s nimi hodlá v pátek. Otestovat plánuje až 5000 lidí. Kraj o tom informoval na svém Facebooku. Od čtvrtka 30. dubna se zájemci budou moci do testování přihlásit jako dobrovolníci. "Dokončujeme aplikaci, začátkem příštího týdne ji odzkoušíme a vyladíme. Musí být stoprocentní, žádné chyby, žádné fronty," uvedli zástupci kraje. Podrobnosti chce kraj zveřejnit v pondělí.

Moravskoslezský kraj už o Velikonocích rozdal rychlotesty v pobytových sociálních službách. Testoval kromě jejich zaměstnanců, jak požadovalo ministerstvo zdravotnictví, také klienty.

11:20

V Mariánských Lázních na Chebsku se nákaza novým typem koronaviru výrazně rozšířila. V pátek přibylo v Karlovarském kraji 12 nakažených, z toho osm nových případů je v Mariánských Lázních, potvrdil dnes starosta Martin Kalina (Piráti). Mariánskolázeňská nemocnice na svém facebooku uvedla, že se nakazili zaměstnanci i pacienti.

"Covid-19 bohužel v tomto týdnu nabral v Mariánských Lázních druhý dech. Momentálně evidujeme 24 lidí s pozitivním výsledkem testu, přičemž v pátek přibylo osm případů," uvedl Kalina. Nemocnice v Mariánských Lázních uvedla, že u nakažených lidí byla zahájena okamžitá karanténa a sledování blízkých kontaktů.

11:18

Americké státy Aljaška, Oklahoma a Georgia začaly uvolňovat omezující opatření zavedená kvůli ší&