Panické nákupy vystřídal tradiční lov slev. Část zboží brzy zdraží, říká šéf Alberta

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
7. 5. 2020 13:34
Zatímco na počátku pandemie koronaviru čeští zákazníci nakupovali ve velkém, teď už se opět začínají poohlížet po nejvýhodnějších nabídkách. Uvedl to generální ředitel obchodů Albert Jesper Lauridsen. Důraz na cenu podle něj u Čechů přetrvá i v dalších měsících. Pro Aktuálně.cz ale zároveň potvrdil, že se dá očekávat zdražení některého zboží - především ovoce a zeleniny.
Generální ředitel obchodů Albert Jesper Lauridsen.
Generální ředitel obchodů Albert Jesper Lauridsen. | Foto: Zbyněk Pecák

Jablka, papriky nebo květák. To je podle šéfa prodejen Albert příklad potravin, u kterých lze v nejbližších týdnech očekávat zdražení. Tedy alespoň do doby, než se Česko dočká vlastní úrody.

"Sezona české zeleniny a ovoce ještě není, takže nyní dovážíme například ze Španělska. V těchto oblastech ale mají problémy, aby sehnali pracovníky na sklizeň, stejná situace s nedostatkem pracovní síly je například i v Německu," popisuje situaci Lauridsen.

To vše podle něj snižuje nabídku na trhu, zatímco poptávka se zvyšuje. Svou roli hraje také česká měna oslabující vůči euru. "Toto jsou faktory, které tlačí na ceny zboží. V krátkodobém horizontu lze zdražení očekávat, tedy do doby, než bude v Česku úroda," připomíná šéf prodejen.

Ideální by podle Lauridsena bylo, kdyby mělo Česko k dispozici více skleníků. Tak by bylo možné snížit tlak na cenu a prodloužit úrodu ovoce a zeleniny v tuzemsku. "Nicméně i čeští farmáři exportují do zahraničí, takže své ceny přizpůsobují těm globálním," připomíná současnou situaci na trhu.

Zpátky k promoakcím

Podle prodejen Albert během koronakrize rostly nejen prodeje obecně, ale zvedl se také zájem zákazníků právě o české potraviny - například o těstoviny nebo mléko. Zatímco v prvních dnech Češi v obchodech na cenu nákupu příliš nehleděli, situace se nyní obrátila a lidé stále častěji začínají vyhledávat slevové akce.

"Máme mnoho scénářů vývoje. Musíme předpokládat, že ještě více zákazníků bude hledět na ceny a budou chtít nejvýhodnější nabídky," potvrzuje Lauridsen.

Zřetelný je podle řetězce rovněž příklon zákazníků k on-line trhu s potravinami - a toho chce být Albert v Česku podle Lauridsena součástí. "Krize akceleruje růst on-line prodeje. Tento trend se bude v průběhu času normalizovat, ale počítáme, že zůstanou vyšší," dodává šéf řetězce k plánům na vlastní e-shop.

Nizozemská maloobchodní společnost Ahold Delhaize, která v Česku Alberty provozuje, během krize jako celek vydělala na tom, že si lidé vytvářeli zásoby ve velkém.

Konkrétně on-line tržby z e-shopů, které už Ahold provozuje například v USA nebo Beneluxu, jí v prvním čtvrtletí vzrostly o 35 procent. Svůj provozní zisk firma zvedla o 40 procent na 964 milionů eur (v přepočtu 26,1 miliardy korun), což překonalo i odhady analytiků. Čisté tržby se pak podle agentury ČTK zvýšily na 18,2 miliardy eur (asi 493,1 miliardy korun).

Na druhou stranu náklady na ochranné pomůcky, jako jsou například roušky, ochranné rukavice či dezinfekce - stály prodejny Albert v Česku během pandemie měsíčně 50 milionů korun. Dalších 50 milionů podle Lauridsena společnost vynaložila na bonusy pro své zaměstnance.

"Měli jsme štěstí, že naše obchody zůstaly otevřené a mimořádné předzásobení domácností přineslo nárůst prodejů, kterými jsme mohli tyto mimořádné náklady pokrýt," dodává šéf Albertů s tím, že během pandemie prodejny přijaly na 2400 nových zaměstnanců.

Ani přes očekávanou "popandemickou" krizi přitom společnost s celkem 17 tisíci zaměstnanci v Česku žádné škrty neplánuje, investice do inovací hodlá zachovat.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 6 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy