Panické nákupy vystřídal tradiční lov slev. Část zboží brzy zdraží, říká šéf Alberta

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
7. 5. 2020 13:34
Zatímco na počátku pandemie koronaviru čeští zákazníci nakupovali ve velkém, teď už se opět začínají poohlížet po nejvýhodnějších nabídkách. Uvedl to generální ředitel obchodů Albert Jesper Lauridsen. Důraz na cenu podle něj u Čechů přetrvá i v dalších měsících. Pro Aktuálně.cz ale zároveň potvrdil, že se dá očekávat zdražení některého zboží - především ovoce a zeleniny.
Generální ředitel obchodů Albert Jesper Lauridsen.
Generální ředitel obchodů Albert Jesper Lauridsen. | Foto: Zbyněk Pecák

Jablka, papriky nebo květák. To je podle šéfa prodejen Albert příklad potravin, u kterých lze v nejbližších týdnech očekávat zdražení. Tedy alespoň do doby, než se Česko dočká vlastní úrody.

"Sezona české zeleniny a ovoce ještě není, takže nyní dovážíme například ze Španělska. V těchto oblastech ale mají problémy, aby sehnali pracovníky na sklizeň, stejná situace s nedostatkem pracovní síly je například i v Německu," popisuje situaci Lauridsen.

To vše podle něj snižuje nabídku na trhu, zatímco poptávka se zvyšuje. Svou roli hraje také česká měna oslabující vůči euru. "Toto jsou faktory, které tlačí na ceny zboží. V krátkodobém horizontu lze zdražení očekávat, tedy do doby, než bude v Česku úroda," připomíná šéf prodejen.

Ideální by podle Lauridsena bylo, kdyby mělo Česko k dispozici více skleníků. Tak by bylo možné snížit tlak na cenu a prodloužit úrodu ovoce a zeleniny v tuzemsku. "Nicméně i čeští farmáři exportují do zahraničí, takže své ceny přizpůsobují těm globálním," připomíná současnou situaci na trhu.

Zpátky k promoakcím

Podle prodejen Albert během koronakrize rostly nejen prodeje obecně, ale zvedl se také zájem zákazníků právě o české potraviny - například o těstoviny nebo mléko. Zatímco v prvních dnech Češi v obchodech na cenu nákupu příliš nehleděli, situace se nyní obrátila a lidé stále častěji začínají vyhledávat slevové akce.

"Máme mnoho scénářů vývoje. Musíme předpokládat, že ještě více zákazníků bude hledět na ceny a budou chtít nejvýhodnější nabídky," potvrzuje Lauridsen.

Zřetelný je podle řetězce rovněž příklon zákazníků k on-line trhu s potravinami - a toho chce být Albert v Česku podle Lauridsena součástí. "Krize akceleruje růst on-line prodeje. Tento trend se bude v průběhu času normalizovat, ale počítáme, že zůstanou vyšší," dodává šéf řetězce k plánům na vlastní e-shop.

Nizozemská maloobchodní společnost Ahold Delhaize, která v Česku Alberty provozuje, během krize jako celek vydělala na tom, že si lidé vytvářeli zásoby ve velkém.

Konkrétně on-line tržby z e-shopů, které už Ahold provozuje například v USA nebo Beneluxu, jí v prvním čtvrtletí vzrostly o 35 procent. Svůj provozní zisk firma zvedla o 40 procent na 964 milionů eur (v přepočtu 26,1 miliardy korun), což překonalo i odhady analytiků. Čisté tržby se pak podle agentury ČTK zvýšily na 18,2 miliardy eur (asi 493,1 miliardy korun).

Na druhou stranu náklady na ochranné pomůcky, jako jsou například roušky, ochranné rukavice či dezinfekce - stály prodejny Albert v Česku během pandemie měsíčně 50 milionů korun. Dalších 50 milionů podle Lauridsena společnost vynaložila na bonusy pro své zaměstnance.

"Měli jsme štěstí, že naše obchody zůstaly otevřené a mimořádné předzásobení domácností přineslo nárůst prodejů, kterými jsme mohli tyto mimořádné náklady pokrýt," dodává šéf Albertů s tím, že během pandemie prodejny přijaly na 2400 nových zaměstnanců.

Ani přes očekávanou "popandemickou" krizi přitom společnost s celkem 17 tisíci zaměstnanci v Česku žádné škrty neplánuje, investice do inovací hodlá zachovat.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy