NATO chystá vojenský plán. Bojí se dalšího strmého nárůstu nakažených už na podzim

Helena Truchlá Helena Truchlá
4. 5. 2020 20:01
Experti Severoatlantické aliance (NATO) varují, že ještě na podzim může nastat druhá vlna epidemie koronaviru. NATO přitom riziko pandemií podceňovalo, cituje německý týdeník Spiegel z interního dokumentu aliance. Nyní by proto velvyslanci 30 členských zemí včetně Česka měli narychlo přijmout plán, který by umožnil na šíření nákazy novým koronavirem lépe reagovat.
Cvičení NATO v Lotyšsku v březnu 2020.
Cvičení NATO v Lotyšsku v březnu 2020. | Foto: Reuters

V klíčový moment, když se nemoc šířila členskými státy, nedokázalo NATO postupovat jednotně, píše Spiegel s odkazem na informace z jednání aliančních špiček minulý týden. Jako příklad uvádí nedostatečnou koordinaci letadel, která po Evropě přepravovala zdravotnický materiál nebo nemocné pacienty.

Do Česka s nákladem několikrát přiletěl velkokapacitní letoun An-124 s označením Ruslan. Jeho využití bylo možné díky aliančnímu programu Severoatlantické aliance s označení SALIS, jehož je Česko členem. Vedení NATO se ale podle německého týdeníku nelíbí, že "teprve po dlouhém období zmatku mohly tyto stroje létat pod jednotným aliančním označením, aniž by musely mít vždy vlastní povolení". 

A koronavirus zasáhl i jednotky aliančních vojáků. "Veřejně popsaným případem je rozšíření nákazy na pýše francouzského námořnictva, letadlové lodi Charles de Gaulle. Na ní a jejím doprovodném konvoji byla v jednu chvíli nakažena skoro polovina posádky. Řada vojáků členských států není v řádné službě, ve Spojeném království nebyl v polovině dubna například skoro každý desátý," popisuje Ondřej Ditrych, analytik a ředitel Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. 

Podle něj tak koronavirus ukázal možnou zranitelnost vojenského paktu, které by se se případný protivník mohl pokusit využít. "Je proto pochopitelné, že NATO chce mít plán na udržení kapacit na odstrašení nebo činnosti expedičních misí, například té v Afghánistánu, kde pořád není moc klid," vysvětluje analytik. 

S druhou vlnou šíření nákazy počítá také vrchní americký epidemiolog Anthony Fauci, připravovat se na ni začali i experti v Belgii. "Otázka zní jenom, jak velká bude, nastat může už v létě," řekla médiím v sobotu infektoložka Erika Vliegheová z Univerzity v Antverpách. 

NATO by pro podobný případ mělo kromě přepravy zdravotnického materiálu také nakupovat vlastní prostředky. Podle generálního tajemníka Jense Stoltenberga by se tak mělo dít prostřednictvím Agentury pro podporu a nákupy (NSPA), která má na starosti logistiku a zásobování.

Podpůrná síť

Pakt by se v budoucnu mohl znovu postarat o zmíněnou přepravu pacientů a zboží nebo i výstavbu polních nemocnic pro osoby nakažené koronavirem.

Po Evropské unii a Světové zdravotnické organizaci (WHO) je aliance již třetí institucí mezinárodní spolupráce, která čelí v souvislosti s koronavirem kritice. Server Politico již dříve popsal, jak členské státy EU dlouho odmítaly vyslyšet varování, která vydávala Evropská komise. Ta navíc sama nedostatečně zdůrazňovala možná rizika.

"Byl to moment, kdy bylo jasné, že Evropa má problém se schopností výzvě čelit," popisuje zpětně slovinský komisař pro krizový management Jenez Lenarčič situaci, kdy členské státy na konci února odmítly pomoc nejhůře zasažené Itálii. Nyní unii rozděluje zatím nevyřešený spor o způsob, jakým by měla probíhat obnova pandemií zasažených ekonomik.

Jak vyplývá z prohlášení německé vlády, amerického ministra obrany Marka Espera i diplomatů Evropské unie a NATO, panují obavy, že kvůli váhání mezinárodních organizací vzroste vliv států jako Rusko nebo Čína. "Potenciální soupeři se téměř určitě pokusí využít své účasti, aby prosadili svoje zájmy a vytvořili rozepře uvnitř NATO a Evropy," řekl v pondělí Esper. Moskva i Peking vyslaly lékaře, lékařské vybavení a ochranné pomůcky například právě do Itálie. 

"Jde o zátěžovou zkoušku už tak zpochybňovaných a oslabujících norem spolupráce," hodnotí analytik Ditrych s tím, že je potřeba brát ohled na odlišnosti jednotlivých případů. 

Světovou zdravotnickou organizaci, která spadá pod OSN, obvinila řada politiků i vědců z přílišné důvěry k čínským statistikám a pomalé reakce na šíření nákazy.

NATO se v minulých letech potýkalo zejména se spory kvůli penězům. Kvůli navýšení plateb do společného rozpočtu tlačil na své evropské spojence - zejména Německo - americký prezident Donald Trump. 

Video: Západ se otřese a poučí, říká bývalý velvyslanec Petr Kolář

Světová zdravotnická organizace šla Číně na ruku a fatálně selhala, její ředitel by měl vyslyšet výzvy k odchodu, míní bývalý diplomat Petr Kolář. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy